Sport en wedstrijden. ELCK WAT WILS Ï0ETB&L* N. V. B. GYMNASTIEK. CRICKET. WIELRIJDER. DUIVENSPORT. DAftfliEN. CEMEM6D NIEUWS. EEN ECHTELIJK DRAMA. BLOEMENTAAL. D. H. V. B. DISTRICT HAARLEM. Vergaderingen. Het ligt in de bedoeling, een districtsver- Jadering ia honden op 6 Juli a.s. Het dis- irictsbestuur vergadert dezp week. H. B. C. 1 Den leden wordt bekend gemaakt, dat de 'training voortaan aanvangt om 8 uur. Woensdag voetbal. Vrijdag athletiek. Opkomst noodzakelijk. R. K. V. V. „CONCORDIA" (Secretariaat: Meerstraat 38, Hillegom.) Uitslag der gehouden loting voor dc te ouden serie-wedstrijden: 1. Concordia IDamiaten I. 2. H. B. C. I-IIZwaluwen L 3. Hoofddorp IS. J. C. L 4. Leiden ILissc L Daarna winnaar 1 tegen 2 en 3 tegen 4. Voor Zondag 1 Juli is vastgesteld: Concordia IDamiaten I, om 2 uur. Hoofddorp IS. J. C. I, om 4 uur. Tijd en datum der andere wedstrijden zul len nog nader worden bekend gemaakt, Vereenigingen, die wenschen deel te ne men aan de uit te schrijven serie-wedstrij den voor het tweede en derde elftal, worden verzocht zich per omgaand te melden. R.K.V.V. „VICTRIX." Secr, F, J. W. v. Wunnik.Hagestraat 10. DE.S, IVictrix II 31 (vriendschappelijk.) In een voor voetbal te warme tempera tuur werd bovenstaande wedstrijd gespeeld op het terrein van D.E.S. te Beverwijk. Van af het aanvangsignaal v. d. scheidsrechter tot de rust zien we een vluggen strijd, met Vic trix iets in den aanval. Als er ongeveer een kwartier gespeeld is, doelpunt de rechtsbui ten van Victrix met een goed schot uit een raai van links aangegeven bal. 01. Victrix ölijft aanvallend, doch haar midvoor laat een opgelegde kans onbenut. Kort voor de rust trekt D.E.S. weer eens ten aanval. Haar vlugge rechterwing brengt fraai op en plaatst nen bal mooi voor doel. De blauwzwarte ach terhoede maakt den bal echter corner. Hieruit scoort D.E.S. welverdiend tegen. 11. Di rect hierop is het rusten. De tweede helft begint met eenige vlugge aanvallen der blauwzwarten, die evenwel niet het gewenschte resultaat opleveren. Dit rindt zijn oorzaak in het te ver doorvoeren van het samenspel, zelfs wanneer er ab« soluut geschoten moest "-orden. De D.E.S. voorhoede speelt doortastender, wat spoedig met een mooi doelpunt bekroond wordt, door toedoen van den rechtsbinnen. 21. [- De blauwzwarte aanvalslinie brengt niet J yeel opluchting, waardoor haar defensie F zeer vermoeid wordt. D. E. S. doelpunt dan ook een kwartier voor tijd wederom. Dit punt wordt echter wegens off-side geannu leerd. Het blijkt evenwel uitstel van exe cutie te zijn, want direct hierop scoort de blauwwitte rechtsbuiten door een fout in de Victrix-achterhoede 31. Victrix geeft den moed nog niet op, Maar haar aanvallen loopen op niets uit. Vermelding verdient nog een goed schot van den Vic- ';rix-linksbuiten, wat via de lat weer in het 7eld terugspringt. Wanneer de scheidsrech ter, die goed voldeed, time fluit, heeft D. E. S. verdiend gewonnen, alhoewel een 32- uitslag de verhouding juister had weer gegeven., VOETBAL. V De uitslagen. Voor de extra competitie. Haarlem i HilversumS.V.V. 1—3 Buiten de competitie. Finale G. V. B.-beker. Dventer Go AheadN.E.C. 31 Nederlaag wedstrijden V.U.C. Den Haag: V.U.C.Bredania.... 23 (H.B.S. is thans winnaar van den Gouden Beker). Om den Rapidïtas-beker. Weesp KennemersE.D.W. 54 Om den „Het Volk"-bal. Amsterdam: A.V.B. XI—A.V.V.B. XI 1—1 (Door dezen uitslag wint de A.V.B, ook dit jaar den bal). Vriendschappelijk. Rotterd.: FeijenoordStormvogels 10 Edam: E.V.C.Amst. Toerelftal.. 41 Enkhuizen W. FrisiaV.V.A. eomb. 20 Roermond RoermondiaWilhelm. 13 DelftDelft—Celeritas 0—0 Delft: U.V.S.—S.I.O.D0—2 Het 25-jarig jubileum van de Hoornsche Voetbalveieeniging „Hollandia" zal feestelijk worden herdacht. Begin Juli zullen volksspe len voor de schoolkinderen worden georga niseerd, terwijl er voetbalwedstrijden worden gehouden. ATHLETIEK- EN GYMNASTIEKDAG. Zondag was het een echt gezellige en drukke dag op het R.-K. Sportpark te Heemstede. Gezellig door het mooie weer, waardoor de menschen vanzelf al in een prettige stem ming kwamen en druk, omdat er, buiten de circa 450 deelnemers een massa belangstel lenden waren, die geen spijt gehad hebben van hun reisje naar het Sportpark. Het terrein zag er, met de vlaggen en geel-witte wimpels, eenigszins feestelijk uit Onder de „tribune'* had de harmonie „Euphonia" uit Overveen plaats genomen, die er zoo na en dan de vroolijkheid in bracht, en er niet weinig toe bijdroeg de „opmarsch" door de circa 300 gymnasten goed te doen slagen. Hieraan namen deel Ursus, Jonge Vrouwenbond, groep AB, R.-K. Huishoudschool, Hercules, Lijnden en verschillende patronaten. Vol levenslust stapten onze meisjes en jongens onder de tonen der muziek over het terrein. Dit was een magnifiek gezicht. Voor den aanvang wordt „Ursus" gekiekt, een mooie groep, die we Donderdag wel in de Sportillustratie zullen bewonderen. Dan laat de heer Hooij, aan wien de geheelc lei ding was opgedragen, opstellen voor den opmarsch, waarna wij vergast woruen op eenige vrije oefeningen van mannen en jon gens, en stokoefeningen van dames, deze laatsfe onder leiding van de dames Witsche en Kool uit Amsterdam. Dan worden in groepjes verschillende gymnastiek- en turnoefeningen vertoond, o.a. toestelturnen, waarvan het nummer „oefe ningen aan hooge bruig en springtafel, gezien het applaus, zeer in den smaak vielen. Aan 'het slot der brugoefeningen een mooie .stand. Daarna krijgen wij eenige staaltjes van het kunnen der Patronaten, als vrije oefe ningen, stok- en knotsoefeningen, dat laat ste door dames. Zij verwierven een welver diend applaus. Vervolgens nog een mooie stand van „Hercules", Lijnden. Op verschillende plaatsen wordt met de wedstrijden aangevangen. Het nummer hoogspringen was echter wel de clon, vooral op het einde tusschen de hecren Verheem van Ursus en J. J3. Adri- chem van K. E. V., Limmen. Zij gaven het niet voor elkander op, maar konden elkander ook niet overtreffen. Beiden strandden op 3 Meter, Toch een mooie prestatie. Dan het touwtrekken der jongens! De tanden op elkander, de vuisten het touw omklemd, moet elke duim gronds met in spanning veroverd worden en jongens laten zich niet zoo gemakkelijk verslaan. Aan het slot een slingerbalwedstrijd, voor de meeste toeschouwers iets nieuws, maar aan de stemming van het talrijke publiek te zien, geloof ik, dat het zeer in den smaak viel. Ursus kampte tegen D. O. S. uit Hoorn. Onze Haarlemsche jongens waren vooral na rust veel sterker en wisten met een spre kende overwinning van 40 'beslag te leggen op de mooie medaille. t De gedetailleerde uitslag is als volgt: Wedstrijden voor dames: 80 M. hardloopen: 1. Mej. S. Kordelaar, Ursus, 12 1/5 sec. 2. Mej. J. Hageman, Ursus, 1214 sec. Hoogspringen. 1.' A. v.- Leeuwen, Ursus, 1.30 M.; 2. Mej. A. Vreeswijk, 1.20 M. Na loting met mej. Item. Balslingeren. 1. Mej. L. v. d. Veldt, 24 M. 2. Mej. A. Vreeswijk, Ursus, 22.50 M. Driekamp dames. 1. Mej. S. Kordelaar, na loting met mej. A. MontaUban, elk 15 p. Heeren. 100 M. hardloopen. C. Meinen, van K. E. V. Limmen, 11 4/5 sec. 2. A. Win ters, Hercules, Lijnden, na loting met A. Verheem, Ursus, 12 sec. Kogelstooten. 1. A. Verheem, Ursus, 8.31 M. 2. C. Schoonderbeek, Ursus, 7.85 M- Polstok-hoogspringen: 1. A. Verheem, Ur sus, na loting met J. B. Adrichem, K. E. V., Limmen. 2. J. B. Adrichem, ieder 3 M. Driekamp Heeren. A. Verheem, 22 p. 2. W. Adrichem. 3. C. Meinen, ieder 17 p. Jongens. Estafette 5X80 M. 1. R.-K. Ly ceum S.V. 1 ra. Va sec. 2. St. Franciscus v. Salen, patronaat Schoten, 1 m, 3/5 sec. Touwtrekken. 1. St. Josephpatronaat. 2. St. Bavopatronaat. Hoogspringen. 1. Leo Bouvij, R.-K. Ly ceum. 2. S. Kramer, Ursus. 3. A. Lauwerens, R.-K. Lyceum, ieder 1.45 (na loting). Verspringen Jongens. 1. G. Paap, Schoten, 4.10 M. 2 Chr. Thomas, 3.90 M. 3. Knapen van St. Joseph-patronaat, 4 M. (wagehs het slechtst gemiddelde. Het is reeds ruim 7 u. als de heer Hooij het woord neemt om de prijzen, in hoofd zaak bestaande uit medailles en^eenige diploma's, uit te reiken, waarna hij dank zegt aan dc medewerkers en deelnemers en den wensch uitspreekt, dat hijgde verschil lende vereenigingen zoo mogelijk ieder jaar zal ontmoeten en dan liefst als vereeniging en aangesloten bij den Kring Haarlem van den R.-K. Diocesanen Gymnastiekbond. (Applaus) Ook brengt spr. dank aan D, O. S., die zoo bereidwillig was heel uit Hoorn naar hier te komen om een slingerbalwedstrijd tegen „Ursus" te' spelen en wil gaarne de toezegging doen, spoedig een tegenbezoek bij D. O. S. te brengen. Met een „tot weerziens" eindigde de heer Hooij. 4. Ons vorig stukje eindigde met de mede- deeling, dat runs verkregen kunnen worden door „no balls" en „wide balls". Er wordt aan beide kanten van de pitch om beurten gebowld. Aan iedere zijde gooit men één' „over" d.w.2. zes ballen achtereen. Iedere bal wordt afzonderlijk in 't scoringboek opgeteekend. Het reglement bevat den volgenden regel „Een bal moet „gebowld" worden, wordt hij gegooid of gesmeten, dan roept de scheids rechter „No ball". Men kan op twee manieren bowlen, n.l. onder en over-hands. De laatste is de meest gebruikelijke, voor den batsman meest ge vaarlijke, maar tevens ook voor den bowler meest moeilijke manier. Men zwaait met den arm, waarmedehnen bowlt, boven het hoofd uit en laat vervolgens den bal los. Nu is 't voor pas beginnenden Iuist de moeilijkheid, om den arm gestrekt te ïouden. Deze mag niet gebogen zijn, want dan smij t men, en wordt aldus „flo ball" gegeven. 't Is zeer moeilijk om de juiste wijze van bowlen op papier te zetten, een practisch voorbeeld zal hier nuttiger uitwerking heb ben. Wordt een „no bail" gegooid, dan zal hiervoor "1 run aan het totaal worden toege voegd, terwijl de bal niet in de over telt, dus overgebowld moet worden. Een batsman kan op een „no ball" niet „out" gaan. Een „no ball" mag wel gespeeld worden door den batsman en hij kan ook even tueel runnen. In dit geval kan hij natuurlijk wel „run out" gaan. Slaat een batsman een „no ball" en zijn runs hier 't gevolg van, dan worden deze runs bij het totaal van den speler opgeteekend, dus niet de no ball. De bal wordt evenwel toch overgegooid. Gaat een batsman bij het runnen op een „no ball" run out, dan wordt alleen de „no ball" opgeteekend. Worden op andere wijze, dan door een slag runs op een „no ball" verkregen (b.v. byes en leg-byes, zie ons vorig stukje) dan worden deze runs als no balls opgeteekend. Wordt de bal zoo hoog boven, of zoo ver van het wicket gebowld, dat hij volgens oor deel van den scheidsrechter, buiten bereik van d en batsman is, dan roept deze „wide ball". Voor een „wide ball" wordt één run aan het totaal toegevoegd. Ze worden apart als „wi des" opgeteekend en tellen niet in den „over' mee. Raakt een batsman een bal, die „wide' is gegeven, dan wordt de bal niet als wide beschouwd. Alle runs op een wide ball verkregen, worden als „wide balls" bij de score gevoegd, d.w.z. dat deze runs verkregen moeten zijn op een andere wijze dan door een slag, want in dien een „wide ball" geslagen wordt, is het geen „wide ball" meer. Nu nog een enkel woordje over het bowlen. Bowlen, is, zoo schrijft de heer v. Booven o.m. het moeilijkste van criket. De hande ling van het bowlen moet door ieder der spelers worden gezocht e n ontdekt. Goed te kunnen bowlen is een gave. Oo- genschijnlijk kan ieder die pas begint, en die zijn arm, gestrekt, gelijk een molenwiek in het schoudergewicht laat draaien, de eerste beginselen van het bowlen onder de knie krijgen. Maar dra blijkt, dat die arm niet is een molenwiek, maar door zijn houding werkt als een slinger. De arm die smijt, werkt in zekere mate ook wel als een slinger, maar bij het bowlen mag niet, gelijk bij het smijten, de arm gekromd worden. Pols en vingers, die ook rechts en links effect kunnen geven, dragen veel bij tot de vlucht en de snelheid van den bal, maar zij maken toch heel andere bewegingen dan de pols en de vingers bij het gewone smijten. Een bowler moet den bal niet vasthouden in de volle hand, maar met de vingers. De volgende keer zullen we bespreken, •wanneer en hoe, een speler „out" kan zijn. „ROEL". De uitslagen, lc klasse. V.V.V.—H.D.V.S. Gewonnen door H.D.V.S. met 65 runs op de le innings. H.D.V.S. 131 en 5 voor 2 (tijd verstreken). V.V.V. 66 en 162 voor 2 (gesloten). H. C. C.Haarlem. Gewonnen door H.C.C. met 235 runs op de le innings. H.C.C. 300 voor 7 (gesloten). Haarlem 65 en 70 voor 9, (tijd verstreken). 2e klasse West. V. R. 'A. II—Amst. C.C. Gewonnen door V.R.A. II met 10 rubs op de le innings. V.R.A. II 115 en 25 voor 'l (opgegeven). Amst. C.C« 105. Albion —H.C.C. II. G3wonnen door H.C.C. II met 83 runs op de le innings. Albion 84 H.C.C. II 167. AjaxR. en W. II Gewonnen door Ajax met innings en 60 runs. Ajax 189 R. en W. JI 69 en 60. 2e klasse Oost. HilversumQuick. Gewonnen door Hilversum met 73 runs op de le innings. Hilversum 101 en 171 voor 6. Quick 28 en 76 (voor 5). U.V.V.P.W. Gewonnen door P.W. met 48 runs op de 2e innings P.W. 85 en 64 U.V.V. 65 en 35. 3e klasse. V.O.C. II—H.C.C. III. Gewonnen door H.C.C. II met 39 runs op de le innings. Om deiF zilveren bal. Haarl. Cricket Bond XI—Amsterd. Cricket Bond XI. Gewonnen door den Amsterdamschen Criket Bond XI met 56 runs op de le innings. Amsterd. Cricket Bond XI92. Haarl. Cricket Bond XI 36 en 74. VAN DE STADION-WIELERBAAN Gisteren troffen de wielerwedstrijden op de Stadionbaan het beter met het weer. De publieke belangstelling was echter niet in evenredigheid met het zeldzame zomerweer. Nadat de wedstrijden achter motoren waar in vanzelfsprekend Linard zegevierde en de beide Duitschers Lewanon en Bauer weinig beteekenden, vermeldde het program ma een 40 K.M.-koppelwedstrijd met klas sementen, die fraai had kunnen zijn, wan neer men wat meer strijdgeest had getoond en zich niet had bepaald tot het rijden om de klassementen. Een uitzondering hierop ma ken Höhle en Anspach, die toonden vecht lust te bezitten en op ong. 10 M. na een ron de wisten uit te loopen. Zij waren de moreele winnaars van den wedstrijd. Begonnen werd met de finale van den wed strijd voor nieuwelingen over 1200 Meter, welke 14 dagen geleden niet verreden kon worden. Uitslag 1. Suurland 2. Slot3. Slesker. Wedstrijd met voorgift over 800 M. le rit1. Bustraan (50 M.) 2. Bekkering (90 M.) 3. Aandewiel (30 M.) 4. Van Box sel (scratch) 5. Ikelaar (40 M.). Een kranige rit van Van Boxsel. 2e rit 1. Bakker (80 M.) 2. Höhle (90 M.) 3. Van Duyn (55 M.) 4. De Vreng (50 M.) 5. Nankman (55 M.) Beslissing 1. Van Duyn (30 M.) 2. Nank man (55 M.) 3. Bakker (80- M.) 4. De Vreng (50 M.) Wedstrijd met motorgangmaking in 2 rit ten, elk van 40 K.M. (100 ronden), tusschen V. Linart (Pasquier), België, A. Lewanow (Hesslich) en F. Bauer (Krüger), Duitsch- land en C. Blekemolen (Junggeburth), Hol land. le ritLinart neemt den kop gevolgd door Bauer en Blekemolen terwijl Tauranow den stoet sluit. Reeds spoedig ondergaat deze stand echter eene wijziging. De rit is weinig spannend. De beide Duit schers hebben weinig „fighting spirit" en zien Linart en Blekemolen spoedig eenige malen passeeren. De Belg is verreweg supe rieur en wint zoo hij wil. Uitslag 1. Linart, tijd 32 min. 28 3/5 sec. 2. Blekemolen (5 ronden) 3. Lewanow (6 ronden 300 M.) 4. Bauer (10 ronden 350 M.) 2e ritDezelfde volgorde als bij den lsten rit. Deze rit is een copie van dsn vorigen. Het spannendste moment vonden wij toen Bleke molen een lekke band kreeg. Overigens was het wel aardig era te zien, hoe Linart Bleke molen een handje hielp en Lewanow los joeg, waarna Blekemolen vrijelijk kon passeerfin. De Belg rijdt den wedstrijd alleen en suist voort zonder op de anderen acht te slaan. Uitslag 1. Linart, tijd 32 min. 54 3/5 sec. 2. Blekemolen (5 ronden 200 M.) Lewanow (7 ronden) 4. Bauer (14 ronden). Einduitslag 1. Linart (2 pt.) 2. Blekemo len (4 pt.) 3. Lewanow (6 pt.) 4. Bauer (8 pt.). Koppelwedstrijd over 40 K.M. met 5 klassementen. Het le klassement levert weinig span nends op eenige pogingen om uit te loopen, worden onmiddellijk onderdrukt. le klassement1. van BoxelErkelens (4 pt.) 2. BontekoeVan Duyn (3 pt.) 3. StraatNankman (2pt.) 4. Aandewiel Bakker (lpt.). Ook in net 2e klassement ontbreekt alle spanning. 2e klassement 1. Van BoxelErkelens (4 pt.) 2. IkelaarDe Vreng (3pt.) 3. Bon tekoeVan Duyn (2pt.) 4. Bustraan Wiersma (1 pt.). Beets-Kolles zijn inmiddels een ronde achtergeraakt. In het 3e klassement een zwak ke weglooppoging van AnspachHöhle en Aandewiel Bakker, doch zij zijn spoedig achterhaald. 3e klassement 1. Van BoxelErkelens (4pt. 2. BontekoeVan Duyn (3 pt.) j 3. "Van NekBekkering (2 pt.) 4. Straat Nankman (I pt.) Weer doen AnspachHöhle een poging om uit te loopen en weten een voorsprong van 150 M. te bereiken. Dan zet Bontekoe een vervolging in en spoedig zijn de vluchte lingen achterhaald. Bij de jacht raken Tulle kenKossen achter. HöhleAnspach her halen hun poging en komen wederom een kleine halve baan voor, waardoor zij het 4e klassement winnen. 4e klassement 1. AnspachHöhle (8 pt.) 2. Van BoxelErkelens (6 pt.) 3. Duim Ooms (4 pt.) 4. BustraanWiersma (2 pt.) Anspachen Höhle vergrooten hun voor sprong meer en meer en zijn bij het einde nog slechts een tiental meters achter. 5e klassement 1. AnspachHöhle (20 pt.) 2. Van BoxelErkelens (12 pt.) 3. Van NekBekkering (8 pt. 4. Bon tekoeVanDuyn (4 pt.) Einduitslag 1. van BoxselErkelens (30 pt.) AnspachHöhle (28 pt.) 3. Bon tekoevan Duyn (12 pt.) 4. van Nek Bekkering (10 pt.) Tijd 1 uur 56 1/5 sec. DE GRAND PRIX VAN KOPENHAGEN Heden werden op de Ordrup-baan alhier de intern, wielerwedstrijden gehouden om den Grand Prix van Kopenhagen. Onze landgenoot Willems was van zijn verleden week Donderdag gemaakten val weder ge heel hersteld, terwijl ook del Grosse (Italië) aanwezig was. Gedurende de voorwedstrijden won Wil lems en werd zoodoende in de demi-finale geplaatst. Hierin kwam hij uit tegen Willy Falck Hansen en Aksel Gerwin. Gereden werd 3 ronden (1110 M.). Falck Hansen werd eerste, een machine-lengte vóór Wil lems, die zich tweede plaatste. Daar alleen de winnaar in de finale kwam, was de kans van onzen landgenoot dus verkeken. Even min wisten de Fransche, Italiaansche en En- gelsche deelnemers zich voor de finale te klassificeeren. Hierin kwamen uit 3 Denen, n.l. Falck Hansen, Edmund Hansen en Guldrager. De uitslag was 1. Guldrager 2. E. Hansen. Willems nam nog deel aan een wedstrijd over een Deensche mijl (75.32 M.). Van de 19 deelnemers bezette Willems de 4e plaats en won daardoor een zilveren lepel. In een wedstrijd over 2960 M., waaraan 29 rijders deelnamen, gaf onze landgenoot kort voor het einde den strijd op. („TeL") REN- EN TOERISTEN VEREENIGING „HAARLEM". Gisterenmorgen werd een 100 K.M. rit voor leden gehouden, 't Weer, den laatsten tijd al bijzonder slecht voor dergelijke wed strijden, liet zich ditmaal van den gunstigsten kant zien, een vroolijk zonnetje monterde de geheele natuur op. Dientengevolge hecrschte er een buitengewone drukte op de wegen, veroorzaakt vooral door de honderden wiel rijders en rijdsters, die van dezen mooien dag gebruik maakten, om een uitstapje te maken. Om 8.55 werd op het Houtplein gestart en ging het dadelijk met flinke snelheid, rich ting Den Haag, waar zou worden gekeerd. Reeds bij Bennebroek moest een der deel nemers lossen, de snelheid werd er niet min der om, en in 1 uur 17 min. werd den Haag bereikt. De wind op den heenweg, reeds hin derlijk', was in kracht toegenomen en ook Noordelijker geworden, zoodat de terugweg zwaarder zou worden dan de heenweg. On danks dezen handicap, ging het vol goeden moed terug, totdat even voor Lisse een der deelnemers zich wist los te maken, om even later weder ingehaald door Kat den tocht sa men voort te zetten, via Halfweg terug naar Haarlem, waar bij de Isr. Begraafplaats het eindpunt was. De uitslag was, dat N. Kat le werd in 3.10.42; 2e. P. B. Prenen, 3.10.43, terwijl W. Sleutel de derde plaats bezette in 3.26.04. Voor ons jonge lid Kat een zeer mooie prestatie. Onze voorzitter heeft den geheelen rit op de duo van onzen don. Cnos- sen, medegemaakt, zoodat de controle in goede handen was, waarvoor dezen heeren een speciaal woord van dank wordt ge bracht. Bij het keerpunt te Den Haag, be vonden zich ons lid, H. Stouten en onze don.. Ditmar, die buiten ons weten naar den Haag waren getrapt. Ook dezen heeren 'n woord van dank voor hun sportieve attentie. A.s. Donderdagavond 8 uur in ons clublo kaal Korenbeurs, uitreiking der prijzen van dezen rit. De Luchtgids. Opgericht 28 Augustus 1892. Secretariaat Rozenhagenstraat 28. Uitslag Derby vlucht, van Zondag 10 juni 1923 gehouden vanaf Orleans (Frankrijk). In concours 30 duiven. Afstand 534,7 K.M. In vrijheid gesteld 6 uur 's-morgens Wind West-Zuid-West. Prijs Naam v.d.winnaar Snelheid p.min. 1. J. Kroon 1267 Meter 2. B. Gort 1148 3. B. Gort 1120 4. D. de Geus 1114 5. R. Bra kei 1007 6. Th. Veen 980 Deze duiven werden het vorig jaar als jong reeds voor de Derbyvluchten bestemd. De prijs die daar toen voor beschikbaar gesteld werd, bestond uit een wisselbeker. Dit jaar werd als le prijs een zilveren me daille beschikbaar gesteld. Deze medaille is gewonnen door den eerst genoemden winner den heer J. Kroon. Zondag 17 Juni j.l. is er geen vlucht ge houden. Zondag 24 Juni worden de vogels te Cha- teaurouse (Frankrijk) in vrijheid gesteld, ver moedelijk des morgens te 4.30 uur. De te vliegen afstand bedraagt 655.2 K.M. De laatste oude-duiven vlucht werd ge houden op 14 Juli vanaf Bordeaux (afstand 922,6 K.M.) Zondag 1 Juli a.s. worden de dit jaar ge boren duiven voor het eerst ter africhting te Vogelenzang in vrijheid gesteld. Meldt u aan als lid bij den Secretaris den Heer A. J. Kloek. DAMEN. T. E. P. II. S. D. O. I. Zondag j.l. werd in het Patronaatsgebouw aan het Teylerplein een wedstrijd gespeeld tusschen het tweede tiental van T. E. P. (St. Jozefgez. Vereen., Jansstraat) en S. D. O. I (Patr. St. Jan, Teylerplein.) De wedstrijd had een spannend verloop. De uitslag was als volgt T. E. P. II S. D. O. I. 1M. v. Paverd G. Roet 02 2.N. Oudenhoven J.Swart 02regl. 3. J. A. Keyzer A. Schiering 20 4. P. v. Engelen B. Nooy 20 5. A. Gigengack J. Meyer 11 6. P. Ooms G. v. Rijn 02 7. H. Handgraaf P. Leising 2 20 8. Joh. Lucas W. v. Kouteren 20 9. L. Stevens J. Hekenkamp 11 10 Warre A. v. d. Haak 02 10—10 Woensdag a.s. speelt T. E. P. II haar re turnmatch tegen D. J. D. 1 (Patr. St. Bavo) in het gebouw van de St. Jozefgezellenvereen. naa de Jansstraat. Een advocaat door zijn vrouw doodgestoken Een echtelijk drama heeft Zaterdagmiddag in de omgeving van het Bezuidenhout te 's-Hage op de grens van Voorburg, groot* consternatie en ontroering verwekt. Een be kend advocaat, de 64-jarige mr. A. C. v. B„ die te Voorburg in een villa aan de Laan van Nieuw Oost-Indië woont, maar zijn zaken te Rotterdam heeft, is 's middags te half één in een woning aan de Schenkkade 264 door zijn vrouw met een dolk gestoken en doodelijk gewond. Naar het ziekenhuis vervoerd, is hij daar 's avonds overleden. Mevr. v. B. is gearresteerd en naar het politiebureau overgebracht. Dit zijn in het kort de feiten, waarachter zich een tragisch drama verbergt, dat vol gens de Tel. in hoofdlijnen op het volgend* neerkomt. Mr. v. B. had sinds eenigen tijd een echt scheidingsprocedure in behandeling van mevr. de G.V., die in het bewuste perceel aan de Schenkkade woont. De veelvuldig* bezoeken van haar echtgenoot aan het ge noemde adres, hadden den argwaan en d« jaloezie van de circa 60-jarige mevr. v. B, opgewekt. Zaterdagmiddag wist zij dat haar man zich wecjer in het perceel aan de Schenkkade ophield en zij besloot zich daarvan te over tuigen en zich te wreken. Zij ging naar d* woning toe, een eerste étage, en belde aan. Er werd opengedaan door een mede-inwoon ster, mevr. B., aan wie zij vroeg of zij mr, v. B. even kon spreken. Die is hier niet, werd haar geantwoord, wat echter niet waar bleek, want mevr. v. B. zag de jas van haar echtgenoot aan een kap stok in de gang hangen. Hierop is zij naar binnen gegaan en trof haar man in een kamer aan in gezelschap van mevr. de G.V. Volmaakt kalm vroeg zij haar man even apart en in een andere kamer had zij daarna een onderhoud met hem. Wat daarbij precies gebeurd is, ligt nog in 't duister, want de twee andere dames waren er niet bij tegenwoordig. Het einde van het onderhoud was evenwel dat mr. v. B. met een dolkmes werd gesto ken in de rechterborst, waarbij de long werd geraakt. Hevig bloedend vluchtte hij uit de kamer, de gang over, naar een kabinet, achtervolgd door zijn vrouw, waarbij hij uit riep: „Ach, zij heeft mij gestoken." Dat waren de laatste woorden die oves zijn lippen kwamen. In het kabinet sloot mevr. v. B. zich met haar echtgenoot op, terwijl de bewoonster van het perceel, bang dat zij misschien ook het slachtoffer zou worden van de woede van mevr. v. B. de deur aan den buitenkant afsloot. Hierop ging mevr. De G.V. naar buite(f om hulp te halen en liep den naast ha;£> woning gelegen kruidenierswinkel „De Tol* van den heer Van Alsem binnen. Zij durfd# niet direct te zeggen welk drama zich bj| haar thuis had afgespeeld en vroeg den win* keiier even enkele dokters te willen opbelg len, omdat bij haar een ernstige zieke wa% De heer Van Alsem belde onmiddellijk eeg viertal dokters in de nabijheid op, die gee< van allen thuis bleken. In wanhoop ging mevr. De G. nu zelf de Laan van Nieuw Oost- Indië in om een dokter te zoeken, doch zon^ der resultaat. Toen zij pnverrichter zake terugkwam# vroeg zij den heer Van Alsem of hij geen verband kon leggen, omdat de zieke een verbloeding zou hebben gekregen. De winke lier was hiertoe in staat en ging nu mee naar boven. Toen hij in het huis kwam, bemerkte hij echter dadelijk, dat er iets bijzonders aan de hand was. De deuren van de bewuste kamer waren met doeken afgesloten en toen hij om opheldering vroeg, werd hem eindelijk medegedeeld, dat daar iemand binnen was, die gestoken was. De heer Van Alsem aachtte het toen zijn plicht onmiddellijk de. politie en den Eersten Hulplienst _te waar schuwen. Intusschen probeerde hij contact te krijgen met het echtpaar, dat zich in het afgesloten kabinet bevond, doch dat geen teeken van leven gaf. Intusschen arriveerde de recherche en opnieuw probeerde men binnen te komen. Eerst tikte de heer Van Alsem op de deur en riep: Mevrouw doet u open, ik ben de kruide nier van hiernaastl Even was het nog stil en daar.... werd eensklaps de deur geopend door mevr, ,Van B. zelf. Op een clubfauteuil lag mr. v. B. stervende, Mevrouw v. B. was uiterlijk zeer kalm, al leen werd zij boos toen mevr. De G.—V, zich aan haar blikken vertoonde. De auto van den Eerste Hulp Dienst was intusschen aangekomen en hiermede werd de bewusteloozc advocaat naar het ziekenhuis vervoerd. Hier werd geconstateerd, dat een long geraakt was. Het slachtoffer was door langdurig bloedverlies natuurlijk ten zeerste in kracht verminderd en tegen den avond is; hij overleden. Zijn echtgenoote is naar het politiebureau overgebracht. Toen men de ongelukkige vroeg, wat heb je gedaan, ant- woordde ze: „Ik heb mijn man met een dolk mes gestoken." 0 Het tragische is, dat de vrouw door zich met haar man in het kabinet op te sluiten, belette dat spoedige hulp werd gebracht. Het geweldige bloedverlies heeft het einde zeer verhaast wat anders wellicht nog te voor komen was geweest. DE OOIEVAAR VERDWIJNT. Een verschijnsel, dat in den laatsten tijd fhoe langer hoe meer de aandacht van de orni thologen begint te trekken, is het vrij snelle .'verdwijnen van den ooievaar. Over de oorzaken er van tast men nog in het donker. Sommige onderzoekers beweren, dat de ooievaar, zonder hulp van menschen, niet meer in staat zou zijn, een horst te bou wen. En sedert de menschen zoo ontwikkeld en practisch geworden zijn, blijft die hulp nogal eens uit. Intusschen is hierdoor niet verklaard, waarom zooveel oude borsten on bezet blijven. Een andere oorzaak is, dat het broeden heel dikwijls achterwege blijft. Men heeft ook zwervende ooievaars gevonden, die het vrijgezellenleven schenen te verkiezen boven bindende huwelijksplichten. Het zou wel heel interessant zijn de oorzaak van dit ver schijnsel te kennen. Meermalen wordt ook gemeld, dat de ooievaar gedood werd door de electrische ge- leiddraden. De grootte van dc vogels stelt hen gemakkelijk in staat, twee draden met elkaar te verbinden, natuurlijk met fatale gevolgen. i Een vierde oorzaak is gelegen in het feit, dat in Zuid-Afrika de sprinkhanen met giften bestreden worden. De ooievaars eten de ver giftigde sprinkhanen, alweer met noodlot tige gevolgen. De drooglegging van moerassige gebieden kan mede een oorzaak van achteruitgang zijn. Hoe het zij, de achteruitgang, van den ooievaar is, ook in ons land een feit gewor den en het komt er nu maar op aan, den om vang van het verschijnsel te weten te komen Daartoe roepen J. de Jonge en H. van Dij ker (Koolstraat 20a en 13a, Groningen) in „Natura" de medewerking in van allen, die iets voelen voor een studie van de lot gevallen van onzen langpoot. Zij verzoeken hun te melden 1. waar het vorig jaar ooievaars woonden met omschrijving van den aard en ligging van het nest, den aard van de omgeving enz. 2. of de vogels daar toen broedden 3. of de horsten van het vorig jaar weer bezet zijn 4. of de vogels er ook thans weer broe den 5. of er dit jaar nieuwe nesten bij gekomen zijn (denkfom aard en liggïig van het nest) 6. alle verdere aanwijzingen, die nader bij de oplossing van het vraagstuk kunnen brengen. VOLKSHUMOR. We lezen in „Het Kompas": Eenige jaren geleden bracht ik mijn va cantia door op 't eiland Schiermonnikoog. Op eene wandeling door duinen en velden kwamen wij bij een boer, waar wij vrien delijk binnen genoodigd werden en weldra in gesprek waren. Hij vertelde ons o.a., dat hij als arme drommel in dienst trad bij zijn voorganger en bij diens dood graag de boer derij zelf van Graaf Bernstorf (den bezitter van vele boerderijen op 't eiland) wilde pachten. Hij vertelde: Ik kwam dan bij den Graaf, die mij vrien delijk^ als hij was, terstond te woord stond. „Zoo vrind," zei hij, „ben je getrouwd?" „Ja heer Graaf, en 'k heb drie kinders." „Zoo, cn je wou nu zelf de boerderij pach ten?" Jawel, heer Graaf." „En heb je wat geld?" „Nee, heer Graaf 'k heb zes gulden per weck -verdiend, en geen cent meer." „En heb je geen familie, die borg kan staan?" „Nee. heer Graaf, ze zijn allen nóg armer dan ik." „Ja.... maar zonder borg kan ik 't niet geven." „Dan weet ik een goeie borg, heer -Graaf „Zoo, wie dan?" „De heer Graaf zelf, heer Graaf!" En ons boertje kréég zoo zijn boerderij m pacht! VAN BOVEN AF. Koning Friedrich Wilhelm I van Pruisen was eens voornemens het loon van zijn. ge heelen hofstoet, voornamelijk van het lagere dienstpersoneel, fe verminderen, en al de vroegere emolumenten, als vrij brand, enz., te doen vervallen. Natuurlijk wekte deze maatregel onder de betrokken personen groote misnoegdheid en droefgeest i g hei d Eenige dagen nadat het voornemen van den Koning bekonJd was geworden, kwam do Geheimraad Von Gunling, dé grappenmaker van den Vorst, 's morgerus vroeg diens kamer binnen en schoof alle stoelen met groot ge- druisch ter zijde. De Koning zag hem met verwondering aan en vroeg toornig: „Wat duivel maak je daar voor een geweld?" „Och een menscfh beeft tegenwoordig niets dian verdriet en ergernis," klonk het wreve lig antwoord. „Wat is je dan overkomen? Je ziet er uit alsof je alles kort en klein zondl willen slaan." „Hoe kan iemand lachen als hij overal lange gezichten ziet en zuchten en klagen hoort." „Wie klaagt er dan?" „Al uwe beddenden, Uwe Majesteit. Zij zeggen, dat gij hun todh reeds zoo karig loon nog wilt verminderen." „Dai verdient zulk volk ook. lederen be driegt mij en men doet maar half zijn plicht." „Dat ben ik met Uwe Majesteit eens. Met mijne dienstboden gaat het ook zoo. Giste ren, bijvoorbeeld, beval ik mijne dienstmeid de trappen te schuren. Wat doel het domme schepselZij neemt eerst de onderste trap, toen de tweede, derde, vierde, cn zoo al hoo- ger. eri dus maakte zij natuurlijk, hoe hooger zij komt, de onderste altijd weer vuil. Zulk werken geeft niets: van boven af moet men beginnen, van boven af, niet waar Uwe Ma jesteit?" Do Koning begreep den verborgen zin, en zeidc glimlachend: „ja, je hebt gelijk: ik zal meit den hofmaarschalk spreken." Dat deed hij, en het dienstpersoneel be- heild zijn loon, benevens de emolumenten. AD REM. Kees was al 'n week in de vuurlinie en al die kogels bevielen hem niet. Op een goe den dag, toen zijn regiment hevig onder vuur was, keerde hij zich om en zette het uit alle macht op een loopen. Hij liep en liep zoo hard hij kon zonder omkijken, tot opeens een uniform voor hem verscheen, welks bezitter „halt" donderde. Kees hield stil. Zoo, lafaard, klonk het, gij loopt weg, als het vaderland je noodig heeft? Eh, nee, eh, ja, eh, maar sergeant.... Sergeant! Ik ben de generaal! Hemel, riep Kees uit, heb ik dan al zóó lang gelo-opcn? HERSEN-OEFENING. Hoe komt het toch, zei een Engelsch- man tegen een Schot, dat Schotten vaak veel meer succes in zaken hebben dan En- gelschen? Kwestie van hersens, beste kerel, ant woordde de Schot, jullie moet meer visch eten zooals wij. Geef mij tien shilling en ik zal je een visch sturen, zooals mijn vrouw ze mij altijd voorzet. Dat is goed voor je hersens. De Engelschman gaf tien shilling en ont ving dc visch. Den volgenden dag ontmoette hij den Schot weer. Nou, zei deze, hoe was mijn visch? Heerlijk. En merk je al, dat je hersens beter werken. Neen, daar voel ik niets van. Maar tien shilling is toch wel een hoop geld voor een visch, nietwaar? Zie je wel, daar heb je 't al. Je be gint al verstandiger te worden. Gids (tot de toeristen). „En hier, mijne heeren, ziet ge het schoonste punt. Da toe risten, welke ik op dit uitzicht attent maak te, waren steeds zoo verrukt, dat ieder hun ner mij een gulden in de hand drukte." SARCASTISCH. Zij. „Manlief, waar ga je heen?" Hij. „Ik ga ter jacht naar N." Zij. „Dat doet mij genoegen, daar is het heden juist marktdag en nu wilde ik je wel vragen of ze zoo goed zoudt willen zijn. een haas mee te brengen voot a.s. Zondag." OP SCHOOL. „En dde cijfers, jongens" zen een school meester tot zijne leerlingen „hebben wij weer van de Arabieren gekregen. Dat is een vreemd volk, dat 'hier ver van daan woont. Kennen jelui ook wel andere vreemde vol ken?" „De Zegeunders meneer". „Zoo, zoo; je behoeft anders zóó ver niet te gaan, de Fransohen zijn ook oen vreemd volk, Van wie hebben wij nu ook weer die cijfers gekregen?" „Van dé Barbieren, meneer." DE ZORGVOLLE VADER. Vrouw. „Gij zit den gansehen dag in de herberg en bekommert u niet om uwe fa- milde." Man. „Denk je dan, dat ik thuis dat beetje zuurstof van mijn arme kinderen zal weg- a d ein en VERZACHTENDE OMSTANDIGHEID. Beschuldigde: „Mijnheer de rechteT, behan del mij genadig, ate *t u belieft. Ik kom im mers toch weer snoedig terug." HAAGSCHE BIEFSTUK. Voor het deurraampje van een Haagsche woning stond de kennisgeving: „Als er niet wordt opengedaan, gelieve het vleesch dan onder de deur te schuiven. ZIJN „ZORG". A: Kerel, gooi je zorg toch over boord. B: Ja, maar dat gaat niet. Ten eerste is z4 sterker dan ik, en tweedens zou ik vo<^ moord worden vervolgd. CREDIET VERLOREN. Ik eet in de laatste dagen nret veel. Je eetlust verloren? Neen, m'n crediet. AARZELING OP DE LIPPEN. Hij; Alice, ik heb sinds eenigetl tijó iets aarzelends op m'n lippen, en.... Zij: Ik weet het, George. Maar waar om scheer je 't niet af? Het zal toch nooit groeien. gER0Ep Gerrit, wat is jouw vader eigenlijk. Die is cellist. Zoo, ik wist niet, dat hij aan murieK de— Dat doet hij ook niet. Maar voor zijn laatste inbraak heeft hij drie jaar gekregen. AANBEVELING. Bankier: lederen keer als ik binnenkort* vind ik je vast in slaap. Kassier: Dat is 'n bewijs van mijn rustig geweten. HET ONWEER. „Van waar komt het onweer?" vroeg ee* onderwijzer aan zijn leerlingen. Na een oogenblik stille steekt een der kleinsten dec vinger op. i( „Zoo, kun jij 't vertellen, Jan? „Ja meester, 't komt van Oma, want all het dondert, zegt ze altijd dat het onweef haar al lang in-de beeaen heeft gezeten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 7