Dinsdag 26 Juni 1923 46st® Jaargang No. 14470 Van het Vaticaan. s m NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN. EERSTE BLAB Vergeestelijking. De samenstelling van het college van Gedejj. Staten van Noord-Holland. Mr Bomans, lidvan Gedep. Staten Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. STADSNIEUWS. AGENDA 27 JUNI Tentoonstelling R. K. Huishoud school. Excursie. DE EENMANSWAGEN. Gevonden voorwerpen. Personalia. De Slaperdijk. Magnetisme. De gemeenteraadsverkiezing. De onthoudingsdag op St. Petrus en Paulus. Rijwiel ontvreemd. Het nachtelijk avontuur. Hinderwet. Verkoopingen. BURGERLIJKE STAND. KUNST EN KENilS. M UIT DE PERS. Een dikke agenda LYK'S^ De gasprijs. LAATSTE NIEUWS. Koningstraat 10 Haarlem AMSTERDAMSGHE BEURS, De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën 35 cents per regeL Advertentiën tusschen den tekst'' als ingezonden mededeeling, op de le Pagina 75 ct„ op andere redac tiepagina's 60 cl. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent. bij voornttbetalingi In den nieuwen tijd valt een sterk ver langen naar vergeestelijking te bespeuren. De wereldlingen zijn moe van den mate- riaistischen arbeid, welke geen tijd laat tot geestelijke verpoozing, geen tijd tot over weging van hoogere waarheden, geen tijd tot zelf-inkeer. Sinds de liberalistische wereld-beschou wing een groot deel en wèl het machtig ste deel! der menschheid heeft aangegre pen, fs er tot in het onzinnige getobd en ge zwoegd omwille van stoffelijk bezit, omwille van èl maar meer geld, of zoo men van mooie woorden houdt omwille van wel vaart. Een geestelijke verarming is daarvan het onvermijdelijk gevolg geweest. Een geestelijke verarming over de gansche linie. Want niet alleen de arbeider werd, als werk-instrument, vaak onbekwaam voor hooger, voor geestelijk leven, óók, ja vooral de patroon onttrok zich bewust of onbewust aan het geestelijke; immers, niet alleen zijn lichaam, ook zijn geest meen de hij dag en nacht te moeten afbeulen, om op waardige wijze zijn rol op het schouw- tooneel der economisch-liberalistische wereld te kunnen spelen. En daardoor ont brak hem niet alleen de tijd voor geestelijk ^leven, ook de zin voor het geestelijke ging daardoor geleidelijk in hem verloren. Tot het, vooral in de wilde oorlogsjaren, al te bar is geworden. Zóó bar dat er een reactie volgen moest. Die reactie is gekomen, dat in den laatsten tijd een sterk verlangen naar vergeestelijking te bespeuren valt. Men is móe van de materie. Voor ons, Roomschen, is het niet moeilijk van die moeheid uit te rusten of, liever ge zegd, om, indien wij willen, van die moeheid onaangetast te blijven: het geestelijke gaat bij ons ten^ slotte boven de stof; en zoo vaak wij in ons zelf keeren, stellen wij ons wel haast onwillekeurig de levensvragen: „Vanwaar?Waarhéén?" Wij zijn ons bewust van het tijdelijke on zer omwandeling op aarde, en aldoor blijft het ons bij, dat het leven op aarde toch eigenlijk maar een middel is om tot ons doel te geraken. Bovendien is heel ons godsdienstig leven erop gericht, ons telkens weer in de goede geestelijke stemming te brengen. Ons geloof en ons godsdienstig leven wordt echter door onze andersdenkende broeders ontbeerd. En toch hebben deze, onze broeders, be hoefte aan geestelijken troost, méér nog dan wij, die in alle levensomstandigheden troost vinden in onze eeuwige overtuiging. Hoe nu die behoefte van onze broeders te bevredigen? Een onzer voornaamste liberale bladen, „Het Algemeen Hanadelsblad", heeft „het" middel gevonden. Het blad kondigde eenigen tijd geleden aan, dat het voortaan eiken Zondagmorgen als hoofdartikel een kort opstel zal geven, hetwelk de redactie zou willen schetsen „als een woord ter overdenking, dat in hoofdzaak een opwekkend woord zal zijn." „Wij meenen", zoo werd de nieuwe rubriek aangekondigd, „dat een groot deel onzer lezers in dezen tijd op den Zondagmorgen een ernstig, opbeurend woord, welkom zal heeten." Inderdaad: dat gelooven ook wij. De wereldling heeft aan zulk een woord behoefte. Nu kan 't zijn, dat de directie van het „Handelsblad" zich voor een goed deel door mercantiele overwegingen heeft laten leiden, toen zij, met de redactie, haar bovenvermeld besluit nam. Nog steeds toch zijn onder de verschillende „neutrale" bladen de abonné's van „Het Nieuws van den Dag" te verdee- len, die over 't algemeen zéér gehecht waren aan min of meer geestelijke artikeltjes; doch in ieder geval blijkt wel, dat een groot deel van het niet-geloovig lezend publiek geacht wordt en terecht! behoefte te hebben aan geestelijke spijs. Natuurlijk heeft het „Handelsblad" zijn uit- stemming, 'n oogenblikje op Zondagochtend kerkje den preek te houden, tot protestant- sche predikanten en ethische schrijvers ge zonden. Het eerste sermoen werd j.l. Zondag ge houden door ds. Hooykaas uit Rotterdam. En dat is wel begrijpelijk. Een godsdienstige stemming, zoo even op Zondagochtend aan aan 't ontbijt, soit! Maar als't u belieft daar niet diep op ingaan, geen dogmatische rede neeringen, vastleggen van de eerste en strenge plichten van den mensch tot zijn Schepper enz! Zoodat wij met alle respect voor de onderneming vreezen, dat hier het meeste zaad wel langs den weg zal vallen en verstrooid raken. Voor ons, Katholieken, is intusschen het geval leerzaam. Het feit, dat het mondaine dagbladwezen, hetwelk, naar wij meenden, in de Telegraaf journalistiek hoogtij vierde, maar nu door het geld van Broekhuys straks overtroffen gaat worden, bij een groot deel van het Nederlaridsche publiek niet gewild is, moge tot dankbaarheid stemmen, 't Is een prikkel te meer voor de Roomsche journa listiek om zich niet op zijpaden te laten trekken, maar het katholieke karakter onzer couranten als een eerste en noodzakelijke levensvoorwaarde ongeschonden te handha ven. En op de 2de plaats is met dit feit op nieuw de juistheid aangetoond van de Room sche propaganada onder niet-Katholieken, zooals deze den laatsten tijd tot een grootsch werk is gegroeid. De geestelijke honger schijnt met het toenemen der economische malaise al grooter te worden. En wij weten het maar al te goed, dat die honger niet te stillen is met eens in de weck een gods dienstig getint stemmingsstukje in een libe raal ochtendblad, maar dat de bevrediging alleen komt door de aanvaarding der eeuwige waarheden, zooals de oude Moederkerk die van geslacht tot geslacht overlevert. DE ZALIGE BELLARMINUS. Men schrijft ons uit Rome: Het lichaam van den Zaligen Kardinaal Bellarminus, dat sedert drie eeuwen in de Gesu-kerk had gerust nabij het Hoofdaltaar, werd eenige dagen vóór de plechtige Zalig verklaring herkend en in een kostbare sarco faag geplaatst. Volgens testamentaire schik king verlangde Bellarminus begraven te wor den in de kerk van den H. Ignatius nabij het graf van den H. Aloysius, zijn biechtkind en scholier. Na drie eeuwen werd nu aan dit verlangen voldaan. De stoet waarmede het stoffelijk overblijfsel naar de Sint Ignatius- kerk werd overgebracht, is een zegestoet geworden, waarin alle katholieke vereenigin- gen, alle kloosterorden, de Romeinsche semi naries, de buitenlandsche colleges en semi naries hebben deelgenomen. Ook waren in den stoet alle Pastoors van Rome, Prelaten van het Vaticaan, een groot aantal Bisschop pen. In groot ornaat met kap, mijter en staf was Mgr. Palica, vice-gerens van Rome die met assistenten de sarcofaag voorafging. Deze werd op de schouders gedragen door een tiental Jesuiten gekleed in albe en witte dalmatiek en gevolgd door drie Kardi nalen, de Eminenties Vico, Billot en Ehrle, de congregatie der Riten, den Generaal der Jesuiten-orde met zijn assistenten en een groot getal geloovigen die baden en zongen. De meeste paleizen en huizen op den doortocht waren versierd met roode en kleurige tapijten, terwijl het bloemen regen de op de sarcofaag van uit vensters en vanaf de daken en terrassen. Op de groote stoep van Sint Ignatius-kerk stonden talrijke Kardinalen, met déh Kardi-' naal:Deken van het H. College aan 't hoofd, den stoet af te wachten en begaven zij zich achter de sarcofaag binnen de kerk, terwijl hèt zangkoor het „Ecce Saeerdos" en het „Iste Confessor" zong. Na de preek door Pater Massaruti werd de Zegen met het Allerheiligste gegeven en wered de sarcofaag voorloopig bijgezet onder een troonhemel in de kapel van den H. Aloysius, totdat een nieuwe kapel voor den Zaligen Bellarminus gereed zal komen. 21 zw„ armbandhorloge; Bouman, Oranje straat 187, duif; D. A. de Kamper, Keizer straat 9, hond; Polderman, Linschotenstraat 60, halsband met penning; Kennel Fauna (Daats, Schalburg.gr. 16), poes; Kennel Fauna (Veen, Harmenjansstr. 31), poes; M. Boerman, M. van Heemskerkstr. 54, ket tinkje; J. H. D, Kammeijer, Teslastr. 15, Heemstede, lorgnet; Bureau van Politie (agent Huneker), muts en ceintuur; P, van Til, Leidscheplein 53, muts; v, Waveren, Wagenweg 25, pet; v. Deursen Ged. Oude gracht 107, parapluie; Hoevens, Cecilia- steeg 44rood, bij de Jansstraat, rijwiel; J. Warren, Zoetestraat 21, schoentje; J. Paap, Hooimarkt 15, speld; L. Michel, Veldlaan 7, sportriem, J. Steinmetz, Kennemerplein 18, taschje; W. T. Hillen, Kolkstraat 5, tasch; J. Brinkman, Groote Markt 9, vulpotlood; Van Norden, Antoniesteeg 13zw., ceintuur; M. Spanjaard, Gasthuislaan 150, ceintuur; De Jong, Voorzorgstraat 10, ceintuur. 26 JUNI. NIET OFFICIEEL EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN 0.00221/- 0.0024 14 PARIJS 15.721/, 15 76 BRUSSEL 13.421 13.46 WEENEN 0.0036 0.00361/., LONDEN 11.76 11.25 STOCKHOLM 67.55 67.76 KOPENHAGEN. 45.60 45.70 CHRISTIANFA 42.26 42.50 BAZEL 45.60 45.70 A NEW-YORK 2.55i/f 2.54'/p Sociëteit „St. Bavo." Haarlem's Ge mengd Koor 8 uur Rederijkers 8 uur Kringvergadering Vrouwenbond 2 uur Bevolkingsbureau van 810 uur Spaarbank voor Katholiek Neder land van 5half 8. Iianze-gebouw Haarlemsche Inkoop Combinatie half 9 Klein a Cappella- koor 8 uur Bond van Groote Ge zinnen 8 uur. Statenzaal Prinsenhof Gemeenteraad half 2. Voormalig Sociëteitsgebouw, Gr. Hout straat, hoek Gr. Markt Tentoonstelling en demonstratie der wereldklok Da gelijks klokslag 11 en 12 uur 2, 3 en 4 uur, 's avonds 7, 8 en 9 uur. Bisschoppelijk Museum Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. R.K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 25 en van 79 uur, behalve des Maandags ochtends en op Zon- en Feestdagen. Uit leen van boeken van half 39 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 - Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen, voorm. van half 11 tot half 12, des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9. Telefoon 2981. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 8—9 uur. Tel. 1671. Bloemendaal Hotel Duin en Daal Ten toonstelling van kunstwerken. In hel gebouw der R. K. Industrie- en Huishoudschool aan den Kleinen Houtweg zal een tentoonstelling gehouden worden] van door de Jeeirffinlgen vervaardigd wenk. De lento on stelling zal geopend wezen a.s. Vrij dag, dtes avonds van 79 unr en Zaterdag van half 35 en, van 79 uur. Zaterdagavond werd door de P. B. N. A. Studieclub Haarlem en Omstreken een ex cursie gehouden naar de waterwinning in de duinen der Amsterdamsche Waterleiding. De leden werden rondgeleid door den heer E. G. Wüdëboer. Allereerst ging de tocht, wel ke per rijwiel werd gedaan, naar de Oran jekom, waar alle voedingskanalen op uit ko men en vanwaar hel water dan verder naar liet machinegebouw wordt gevoerd. Bij deze kom werd het eerste pompstation bezich tigd. hetwelk reeds geheel electrisch en au tomatisch werkt, evenals het tweede en vier de station dat bezocht werd. Bij hel derde was nog een Dieselmotor dn bedrijf. Het eigenaardige is. dat alle eteclrische pomp stations geheel automatisch werken en de eventueele storingen1 aan hel hoofdmachine- gietbouw geconstateerd kunnen worden. Al les bijeen genomen was het eem zeer ieer- Gisteren is er, naar wij vrnemen, een bij eenkomst geweest van vertegenwoordigers stig bij B, en W. op aan, indien opnieuw toe der verschillende Noord-Hollandsche Staten- stemming tot verdere exploitatie wordt gege- fracties, behalve die der Communisten, ter be spreking van de verkiezing van de leden van Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land, welke op 4 Juli moet plaats hebben. Bijeen waren vertegenwoordigers van de Soc. Dem., R. K., Liberale1 Vrijz. Dem., Christ.- Hist en Anti-Rev. Statenfracties. Er werd op deze bijeenkomst betreffende de verkiezing van leden van Gedep. geen overeenstemming verkregen, waarmede alle partijen genoegen namen. Verschillende ideeën werden aan de hand gedaan Voorgesteld werd b.v. om mede te werken tot de herverkiezing van de vier af tredende en herkiesbare leden van Gedep. Staten en voor de bezetting der overige 2 zetels alle partijen vrij te laten. Dit denk- heeld vond geen instemming. Evenmin vond het idee om uit elk der zes genoemde par tijen één lid tot Gedeputeerde te kiezen, een meerderheid. Zooals bekend is, bestaat het college van Gedep. St. uit zes leden. Op dit oogenblik maken deel uit van het college de heeren Th. Ketelaar (vrijz. dem.); Dr. H. Hubrecht (lib..) A. H. Gerhard en W. Michels (beiden S. D. A. P.,) J. N. Hendrix (R.K.) en Jhr. mr. D. E. van Lennep (Christ.-Hist.j, De heer Ketelaar stelt zich niet meer beschikbaar en de heer Hubrecht werd niet herkozen als Statenlid. In de bijeenkomst bleken de R. K. en de S. D. A. P. de meening toegedaan, dat aan deze groote pairtijen in de Staten, van elk 19 leden, twee zetels van Gedep. Staten toe komen; de Protestantsch Christelijke groe pen (met 18 Statenzetels) meenden, dat aan deze groepen gezamenlijk twee zetels toe komen, welke zetels dan zouden verdeeld zijn onder de Chr.-Hist. en de anti-rev. De R.K. en de S. D. A. P. konden echter niet inzien, dat groepen met 10 zetels (Christ,-Hist.) en 7 zetels (Anti-Rev.) een even groot aantal Gedeputeerden-zetels dienen te bezetten als groépen met 19 zetels. Bij het standpunt der R.K. en S. D. A. P., dat bleek overeen te stemmen met elkaar, sloten zich (ongevraagd) de Vrijz. Democraten aan. Tusschen deze groepen werd voorloopig overeenstemming bereikt om het college van Gedep. Staten te doen bestaan uit 2 S. D. A. P., 2 R.K., 1 Vrijz. Dem. en 1 Christ.-Hist. Wij willen er de aandacht op vestigen dat tusschen de partijen geen overeenkomst werd gesloten, doch dat et alleen een toevallige overeenstemming van denkbeelden werd ge constateerd. Wie zullen in dit geval deel uitmaken van het college van Gedep. Staten? Natuurlijk allereerst de aftredende leden van Ged. Staten, de heeren Gerhard, Mi chels (beiden S. D. A. P.); Jhr. v. Lennep (Christ.-Hist.); en J. N. Hendrix (R.K.). Van de Vrijz. Dem. komt de heer Kooiman in aan merking, terwijl van de Roomsch Katholieken met groote zekerheid (alhoewel de R. K. Statenfractie nog geen besluit heeft geno men) als toekomstig lid van Gedep. Staten kan worden aangewezen, de heer Mr. J. B. Bomans, wethouder van financiën. De R. K,, S. D. A. P. en Vrijz. Dem. brengen te zamen 48 stemmen uit in de Staten van de 77. Deze samenstelling van het college van Gedep. Staten komt overeen met de opvatting, verdedigd in ons „Damiaatje" van 23 Mei j.l. in de N. H. Crt. Wordt de heer Bomans gekozen tot lid van Ged. St. van N.-H. dan zou hij moeten bedan ken als lid van den Haarlemschen Gemeente raad, omdat de functie van lid van den ge meenteraad en lid van Gedep. Staten on- vereenigbaar zijn. In zijn plaats zal dan als lid van den Raad zitting nemen, mej. H. P. J. M. F. van Looy- Ranshuysen, eerste plaatsvervangster. In den nieuwen Raad zullen dan zitting hebben vijf vrouwelijke raadsleden. Het antwoord van de Nederl. Vereeuiging aan B. en W. Door de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel is dezer dagen aan B. en W. geantwoord op het verzoek van dit college, het mede te deelen, wat er in zake den éénmanswagen zou zijn overeenge komen tusschen de directie van de tram en de personeelsorganisaties. Het bestuur der Nederl. Vereen, deelt aan B. en W. mede, dat door de directie tijdens de drie-maandelijksche conferenties aan de vertegenwoordigers van het personeel, gele genheid is gegeven, bezwaren van techni- schen aard naar voren te brengen, dat door de afgevaardigden daaraan herhaaldelijk is voldaan en dat door de directie op bepaalde onderdeelen aan de wenschen van het perso neel is tegemoet gekomen. Een principieele bespreking over de ge volgen van het systeem éénmanswagen zoo wel voor het publiek als voor het personeel heeft er tusschen de directie en de vakver- eenigingen sedert Mei 1922 niet plaats gevon den. Zooals bekend hebben in de conferentie van Mei 1922 de vertegenwoordigers van de Nederlandsche Vereeniging de kwestie aan de orde gesteld en aan de directie verzocht in verband met den zenuwsloopenden arbeid den diensttijd op den éénmanswagen terug te brengen tot een maximum van 6 u. per dag. Dit verzoek is van de hand gewezen. Een overeenstemming zooals in het Raads besluit aangegeven is er tusschen de directie en de organisaties niet tot stand gekomen. De organisatie deelt aan B. en W. mede, i dat zii haar standpunt zooals zij dit reeds zame en mooie excursie, waartoe het prach- J Ao Lrit doen lige weer en de diuinfloira met wermg me- dewerkien. s M. W. Bannink, Groote Houtstraat 131, armband; A. de Boer, Spaarnwouderstraat eerder aan de Raadscommissie heeft doen uiteenzetten moet handhaven en dat zij een besluit waarbij de éénmanswagen verboden zou worden met vreugde zou begroeten. Waar echter de mogelijkheid bestaat, dat B. en W. een dergelijk advies niet aan den Raad zullen geven en ook de Raad daartoe niet zal besluiten dringt het bestuur er era- ven, daarbij aan de tram-directie de verplich ting te stellen, dat de arbeidstijd op den één manswagen niet meer mag bedragen dan 6 uren per etmaal en dat dit als een volledigen dienstdag zal worden gerekend. In het schrij ven aan B. en W. wordt betoogd, dat niet alleen de ervaring ter dezer stede, maar ook alle inlichtingen welke de organisatie heeft ontvangen van personeel uit plaatsen waar dit systeem reeds langeren tijd is ingevoerd haar tot het besluit heeft gebracht haar standpunt volledig te handhaven. Aan het slot wordt aan B. en W. bericht, dat de orga nisatie eventueel noodig gaarne haar stand punt mondeling aan het college wil toelich ten. Te Amsterdam dis geslaagd voor het examen apotheker-assistente mej. A, B. D. Zoete- meijier, alhier. De boeren kunnen blijde zijin, de Sanitpoorl- sche dijk komt deze week klaar. Alle wagens en auto's kunnen er weer overheen en men heeft geen last meer van den tol. Deze ds opgeheven. We hebben lang genoeg op dteze verbete ring moeten aandringen! Door den Hoogen Raad is verworpen het beroep van E. M. L. S., hui vrouw van C. H. B., magnetiseuse, te Heer kin, tegen een vonnis van de rechtbank te Haarlem, waarbij zij is veroordeeld tot 2 X 10 boete, omdat zij in perceel Konin ginneweg 37 aan verschillende personen ge neeskundigen bijstand heeft verleend. Naar wij vernemen hebben alle nieuw- gelkozen leden van dien gemeenteraad hunne benoeming aanvaard. De feestdag van de H.H. Petrus en Paulus valt dit jaar op Vrijdag. Omdat echte de verplichting tot Zondagviering dien d'ag is op geheven. blijft de onlhoudingswet van kracht en mag dus op Vrijdag 29 Juni geen vlbasoh of jus van vleesch gebruikt worden, I De gang van het Bevolklngsibureau aan de Ged. Oude Gracht is heusch geen veilige berg plaats voor fietsen. Thans is er weer een ont vreemd. Zooals we gisteren meldden is in den nacht van Zondag op Maandag een collbert-costuum ontvreemd uit een perceel aan de Kleine Houtstraat. Bij de achtervolgfhg der dieven is een gesnapt. Thans zijn nog aangehouden S. T. van W. en P. W. W., beiden wonende al hier. Ter inzage is nedergelegd het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van de Direc tie der Maatschappij tot Detailverkoop van petroleum „de Automaat" te Rotterdam om vergunning tot oprichting van een ornder- grond'sche benzine-bewaarplaatis, maximum 'hoeveelheid benzine 2000 Liter in de garage aan do Gasthuisvest no. 23, met aftaipinrich- tiing voor dat perceel. Afloop der veiling van huizen en erven ge- houdlen in het Alg. Verkooploikaa! aan de N. Gracht no. 74, te Haarlem, op Maandag 25 Juni 1923. Ten overstaan van notaris N. J. Hoeflake: De villa, genaamd „De Duynrand", get. no. 16, met erf, tuin, bosch en Duingrond aan den Mr. Enchedéweg te Aerdenlhout, 17500. Op gehouden. Een hoerenhuis met schuurtje, erf, voor- en achtertuin, te Heemstede, aan de Bosch en Vaartstraat no. 14, f 12,060. J. B. Constance, q.q. Ten overstaan van den Cand.-Nolaiis B. M. Serné, waarn. het vacante kantoor van not. J. Koolhoven; Een huis een erf aan de Bosch en Hoven- straat 15 te Heemstode, f 9,650. A. v. Amstel Jr. q.q. Ten overstaan van notaris T. Bruyn Pz.: Bouwterrein te Bloemendaal aan den Vij- verweg; het zuideiik deel groot ongeveer 9 A. 40 c.A., f 5,200, W. Hoek: het noordelijk deel groot ongeveer 11 Aren, 6000. Opgehouden. Geboren: 23 Juni z. van C. de Boervan Heiningen; 24 Juni d. van G. E. Hartde Maaker d. van M. Exel—van Everdingen z. van J. F. A. RooijersKnabe d. van J. Witzelvan Noordenne 25 Juni: z, van A. M, DijkzeulWallekers -■z. van M. B, C. EllenGlaser d. van J. H. van Burkum Disco z, van M. E. van der Hart—Aer- den 26 Juni; d. van M. van Zijpvan Hou ten d. van E. M. van EekhoutTimmers. Overleden; 22 Juni: J. Benning, 69 j., Kam perlaan 24 Juni; A. P. BoumanHonne- bier, 49 j., Papentorenvest. SCHRIFTELIJKE CURSUS IN STAATSINRICHTING. Verschenen is het prospectus van den schriftelijken cursus in Staatsinrichting, die door het Centraal Bureau der K.S.A. te Leiden wordt georganiseerd, onder leiding van den heer J. M. van Sas, docent aan de JR. K. Leergangen en hoofcommies ter Secretarie van Maastricht. Met de deelnemers aan degen cursus zal achtereenvolgens worden behandeld De geschiedenis onzer staatsinrichting. Het Rijk en zijn inwoners (Koloniën staatsburgerschap ingezetenenschap na turalisatie vrijheid van drukpers verzoek schriften recht tot vereeniging en verga dering.) De Koning (Troonopvolging Inkomen der Kroon Voogdij des Konings ,- Regent schap Macht des Konings Raad vqn state, Ministeriëele Departementen en vaste Col- legiën van advies en bijstand). De Staten-Generaal( samenstelling de Tweede Kamer de Eerste Kamer kies stelsels recht van enquête vergaderingen ontbinding) de Wetgevende macht (voor bereiding en totstandkoming eener wetde begrooting). De Provinciale Staten (samenstelling bevoegdheden besluiten gemeentebel as- tingen enz.) De Justitie (rechtspleging onteigening ten algemeenen nutte geheim van de post administratie rechtspraak). De Godsdienst (vrijheid van Godsdienst openbare Godsdienstoefeningen processie verbod enz.) De financiën (belastingen, muntwezen Algemeene Rekenkamer). De Defensie (handhaving der onafhanke lijkheid weermachtkrijgsdienstoorlog oorlogsgevaar of andere buitengewone om standigheden inkwartieringswet). De Waterstaat (toezicht waterschappen veenschappen en veenpolders verorde ningen. Nieuwe Publiekrechtelijke lichamen (art. 194 Grondwet). Het onderwijs (historie financieele ge lijkstelling van bijzonder en openbaar laget onderwijs leerplichtwetMiddelbaar e» Hooger onderwijs.) Het Armbestuur (Armenwet 1912). Grondwetswijziging. De cursus vangt aan 15 Sept. a.s. Hij om vat 16 lessen en duurt 16 maanden. Op het einde van den cursus zal gelegenheid zijn om in verschillende plaatsen des lands 'n monde ling examen af te leggen, waarvoor een di ploma kan worden uitgereikt met de qualifi- catie „uitmuntend", „goed" of „voldoende". Tijdige opgave voor deelname aan dezen cur sus wordt op prijs gesteld. Voor nadere bij zonderheden vrage men het prospectus aan bij het Centraal Bureau der K. S. A„ Steen- schuur 17, Leiden. ONVOORZICHTIG BELEID. „De Gelderlander" vestigt de aandacht er op, dat reeds in het jaarverslag over 1920 door den accountatn der Hanzebank te Den Bosch aan de leden van het Hoofdbestuur en van den Raad van Toezicht een wenk werd gegeven betreffende samenstelling en gebruik van het winstsaldo over dat jaar. „Hier (dat wil zeggen; in de accountants verklaring) wordt dus, zegt het blad, nog verklaard, dat de balans juist is opgemaakt. Zij sluit met een winstsaldo van 564,266.8514. Maar.... voor afschijvingefl en reservee ringen. Het genoemde winstcijfer is dus niet het werkelijke, niet het juiste, want er is niet van afgeschreven en er is niet gere serveerd. De accountant maakt zoo'n voorbehoud in een verklaring, welke voor publicatie is bestemd, niet zonder een bijzondere inten tie; men kan aannemen, dat deze opmer king aan het publiek is overgeleverd om de aandacht te vestigen op de bijzondere samenstelling van het winstcijfer. Naar de meening van den accountant had men, zoo lezen wij tusschen de regels door, moeten afschrijven en reserves maken voor even tueele verliezen. Er stond in 1920 op de balans een post van 30 milioen aan uit staande kredieten; het is waarschijnlijk, dat de accountant voor dezen post eenige af schrijving of reserve noodig heeft geacht en zulks aan het publiek duidelijk heeft willen maken door zijn opmerking ten op zichte van het winstcijfer. Edoch, na de opmerking heeft hij blijk baar geen bezwaar gehad tegen het tee kenen der balans. Links ziet men den naam van den accoun tant; rechts de namen van den Raad van Toezicht en die der algemeene directie? In de accountantsverklaring over 1921 werd echter alleen gezegd, dat de balans in overeenstemming met de boeken en be scheiden zijn bevonden. %leer niet. En onder de balans ontbreekt de onderteeke- ning van den accountant. In de plaats er van staan de namen van het Bestuur. „Het zal dus zaak lijn, conculdeert „De Gelderlander", dat de crediteuren hun be- langen met groote zorg omringen". De gemeenteraad van Haarlem vergadert morgen met een welvoorziene agenda. Niet minder dan een 34 punten prijken er op en daaronder zijn er, die kans bieden op vrij uitvoerige besprekingen. Een menu dat heusch wel voor twee raadsvergaderingen had künnen gelden. Toch gelooven wij dat de heer Heerkens Thijssen zich met zijn be kende slagvaardigheid een heel eind door de agenda zal heenhameren, want er staan ook heel wat onderwerpen op die gewoon lijk met den, zij 't wat oneerbiedigen, naam van „brandhout" aangeduid worden. Echter zijn er ook eenige van groot be lang voor een groot deel der Haarlemsche burgerij. B. v. de voorstellen inzake den gasprijs en den prijs voor electrischen stroom. Vooral het differentieel tarief, dat wil zeggen, het verschillend tarief al naar mate gas of stroom gebruikt wordt voor verlichting of voor huishoudelijk gebruik, kan van grooten invloed zijn op de toe komst der lichtfabrieken en.... voor de portemonnaie der verbruikers. Wij zijn voorstanders van het differentieel tarief, doch missen de gegevens om te kunnen be rekenen of de vastgestelde tarieven juist zijn of dat zij nog lager kunnen wezen. B. en W. komen met hun voorstellen; de heer Peper voor het gas en de heer Gerritsz voor den electrischen stroom stellen lagere prijzen voor. Het is, zonder nadere gege vens, moeilijk een oordeel uit te spreken. De Kamer van Koophandel heeft geen gelukkigen dag. Haar voorstellen inzake het openstellen van bruggen op Zondag in de middaguren, zoowel als haar voorstellen inzake de levering van duinwater, kregen een afwijzend preadvies van B. en WAls geen der raadsleden het voor die denkbeel den opneemt, worden die verzoeken van de hand gewezen. Het verzoek om wijziging der verorde ning op de winkelsluiting (uitzonderingen toe te staan), voor de betrc%kenen van groot belang, zal wel werden afgewezen, omdat de Raad sinds de laatste vergade ring ongewijzigd bleef. Ten slotte zijn er nog voorstellen tot wij ziging van de uitkeering aan werkloozen, teneinde de regeling in overeenstemming te brengen met de wenschen der regeering. Alles bij elkaar een voor de vacantie- maanden ongewoon belangrijke raadsverga- ring; De .heer L. Peper heeft een amendement ingediend op het voorstel betreffende den gasprijs, waarbij hij voorstelt, dezen als volgt te bepalen: A. Geleverd over den gewonen meter wordt in rekening gebracht 9 cent per M3. B. Geleverd over den muntmeter wordt in rekening gebracht 10 cent per M3. Voorts stelt de heer Peper voor, dat dit tarief in werking zal treden op 1 Juli a.s. De heer J. Gerritsz heeft' eveneens een amendement ingediend, waarbij hij voorstelt, het voorgestelde minimum-gebruik van 40 M3 over den gewonen meter le wijizigen in 30 M3 en den prijs van 12 cent in 11 cent en over d'en. munltmietter het minimum(-ga- bruik van 90 M3 te wijzigen in 60 M3 en den prijs van 12 cent in 11 cent. VERMIST. LEMMER, 26 Juni. Sedert Zondag wordt alhier vermist de 28-jarige matroos van de Holand-Friesland-Groningen-lijnboot A. J. Men vreest dat den man een ongeluk is overkomen. DE MOORD TE 's-GRAVENHAGE. DEN HAAG, 26 Juni. Mevrouw V. B. die Zaterdag haar echtgenoot met een dolk steek doodde, is naar het huis van bewa ring overgebracht. Volgens haar beweren zou zij niet het opzet hebben gehad, haar man te verwonden. Barometerstand: 767. Vooruit. OPGAVE VANi J. J. WEBER ZOON Opticiens - Fabrikanten De Beurs opende fretten iets f nauw ar. Staatsfondsen: 5 pCt. Nedterl. 9654; 6 pCt. Indië 99 X; Culturen: Kolon. Baak 159X esc; Indische Bank 123; Vorstenlanden 174; H. V. A. 457. Industrieeile waarden; Jurgns 5534. Ol'iewaarden: Kon. 358; Consols 116X, Orion 32. Tabakken;' Senembah 273)4; DeK Mij. 269)41 Deli Batavia 300. Rubbers: Silan 109; Wai Sumatra 110; Am sterdam Rubber 140; Deli Batavia 74; Nedëri. Rubber 70. Sch eepivatrrtwaancfeni: RoKtteirdl Lltoyd 123;: Mij. Nederland 133; Kon. Hoti. Lloyd 7; Paketvaiart 110)4; Scheepvaart Unie ljt2 Marine 7)4. Ameriikaamehe waarden.; Stee! 95; Smelting 60)4; Anaconda 88; Gigar 87)4; Atohison To- peika 107)4; Voting Rails 36; Southern Paci fic 92 X; Union Pacific 140. UIT SPANJE. MADRID, 25 Juni. De beraadslagen der ministers zijn zonder incidenten geëindigd. Men heeft een nieuwen civielen gouver neur voor Barcelona benoemd, wiens naam nog niet begend gemaakt is. COMMUNISTISCHE BETOOGINGEN. PARIJS, 26 Juni. De Parijsche bladen melden uit Eisleben in Saksen, dat een communistische betooging in botsing is ge komen met een nationalistische demon stratie. 7 nationalisten werden gewond, 9 cammunisten gedood en 12 zwaar gewond, DE BELGISCHE KABINETSCRISIS. PARIJS, 26 Juni. De „Petit Parisien" meldt uit Brussel, dat Teunis er van af zal zien .een kabinet samen te stellen, als hij niet binnen 48 uur tot een oplossing is ge komen. De eenige oplossing zou dan zijn Kamerontbinding om een beroep op het land te doen. VORSTELIJK BEZOEK. ATHENE, 25 Juni. Prin.ses Juliana van Rumenië is te Athene aangekomen. ONDERSCHEIDINGEN. BELGRADO, 25 Juni. Pasjits is geridderd met het Grootkruis van den Witten Adelaar. WARSCHAU, 25 Juni. De President deco reerde Koning Ferdinand van Rumenië met het Grootkruis van Milifaire Verdiensten. De broederschap tusschen Polen en Rume nië werd hiermede gevierd. AUTO-ONGELUK. MADRID, 25 Juni. Een vrachtauto, die zonder chauffeur was doorgereden, botste tegen een huis, waardoor een kind gedood, werd en 5 anderen gewond. ..J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1