N.V. „BRANDSTOFFENHANDEL" niRniM ff h Importeer: I. LE018D LANE, StadhouÉrekade 114, A'dam s ■üimiiHNIMIBHHHHIl BIIHIIBHHHi v.h. N. VAN BREEMEN Co. Filiaal: B. BOTTELIER Belgische Anthraciet 3%0 m.M. f 3.50 -w". Telegraphisch Weerberichf. Centrale Commissie van Overleg. Goedkoop trammen. De tentoonstelling: van kamer planten. LANGS DEN _WEG. UIT DEN OMTREK. OVER VEEN. IJMUIDEN. LEIDEN. HEEMSTEDE. ASSENDELFT. VELSEN LISSE. VOORHOUT. Het meldberoemiie merk g TORPEDO'S4200,-, f6500,-, f 7800,- CONDUITE INTERIEURES f550©,-, f8900,-, f 10600, |g LANDAULETS f 6000,-, f 8800,-, f 10300,- gg Agent voor BloemendaalGEBRS. BEEKMAN SPORT EH SPEL R. K. Sportvereenging „Geel-Zwart." INfiEZONSEM. BAKENESSERGRACHT 78 SCHOUWTJESLAAN 23 TELEFOON 70. TELEFOON 848, NOG DEZE MAAND: ii it ^/eo r, 3.25 por H.L. franco Lbergpiaafs. PolanenkadeB 95 Halfweg. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 26 Juni. Hoogste Barometerstand 768.6 m.M. te Valentia. Laagste Barometerstand 744.8 m.M. te Roest. Verwachting van den avond van 26 lot den avond van 27 Juni. Zwakke tot matige noordelijke tot weste lijke wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijn lijk droog weer, iets warmer. Van de hand van mr. J. B. Bomans is verschenen het verslag van de Centrale Commisiën van Overleg voor de Ambte naren en voor de Werklieden in dienst der gemeente Haarlem over het jaar 1922. Allereerst wordt herinnerd aan het over lijden van den heer L. W. Havelaar, „den man, die door heel zijn persoon, karakter eif optreden sedert de instelling van het Georganiseerd Overleg in deze gemeente een algemeen gewaardeerde positie in de beide Commissiën ingenomen heeft en wel in het bijzonder als voorzitter van de Sub commissie voor de Personeelsaangelegen heden uit de Commissie voor de Ambte naren." Gememoreerd wordt de raadsvergadering van 5 April 1922, waarin werd behandeld het voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot uitbreiding van het Georganiseerd Overleg, door daaronder n.l. óók te betrek ken het geven van adviezen over techni sche en administratieve aangelegenheden, waarbij het beheer der bedrijven of van takken van dienst is betrokken. Het verslag merkt verder op: In het vorig jaarverslag werd de voorbe reiding in de gecombineerde vergaderingen van de beide Commissiën reeds gememo reerd; in de Raadszittingen van 5 en 9 April werd het behandeld en na breedvoe rige discussie zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd, nadat door het College van Burgemeester en Wethouders was overge nomen een motie, door den heer Reinalda voorgesteld, waarin de Raad als zijn oor deel uitsprak, dat een reorganisatie van het Georganiseerd Overleg allereerst deze be- teekenis heeft, dat het zich zaluitstrekken over alle arbeidsvoorwaarden, welke eener- *ijds door de Overheid en anderzijds door het Personeel zullen moeten worden be sproken. In den loop van het jaar noodigde de Voorzitter de ambtenaren- en werklieden- organisaties uit, om vier personen aan te wijzen, vertegenwoordigende de vier lich tingen van organisaties van het gemeente- personeel, welke tot het Georganiseerd Overleg zijn toegelaten, om met twee di recteuren onder leiding van een door Bur gemeester en Wethouders aan te wijzen voorzitter deze reorganisatie voor te be reiden. De aldus gevormde Commissie vatte haar taak met spoed en met ernst aan, izoodat thans medio Mei haar arbeid zoover is gevorderd, dat de aanbieding van haar voorstellen tot wijziging van de be treffende reglementen reeds heeft plaats gehad. Intusschen, de uitbreiding van de taak van het Georganiseerd Overleg tot de tech nische en administratieve aangelegenheden lag zooals uit het hier volgend overzicht van de werkzaamheden der beide Commis siën wel nader blijkt volkomen in de lijn van en vloeide als van zelf voort uit de ontwikkeling van dat instituut. In toe nemende mate toch bleek het voor de be handeling van meerdere voorstellen, de ar- beids- en dienstvoorwaarden betreffende, noodig, die óók te beoordeelen in het licht valn het technisch en administratief bedrijfs beheer. Onder de huidige regeling van het Georganiseerd Overleg werd daaraan tege moet gekomen door de vorming van een speciale commissie ad hoe voor elk voor stel, ten aanzien waarvan een dergelijk breeder onderzoek noodig bleek. Zoo is door de natuurlijke en logische ontwikke ling van de taak en van de werkwijze van de Commissiën de reorganisatie van het Ge organiseerd Overleg als vanzelf voorbereid en sluiten zich de reorganisatie-voorstellen aan die ontwikkeling als vanzelf aan. Verder wordt een gedetailleerd overzicht van de werkzaamheden der commissies ge geven. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD- HOI.LAND. f Gedep. Staten stellen voor een wijziging aan te brengen in het reglement van bestuur voor het Hoogheemraadschap Noord-Hol lands Noorderkwartier, waarbij bepaald wordt, dat de thans zitting hebbende hoofd ingelanden en hun plaatsvervangers geacht worden te zijn benoemd voor den tijd van 6 jaar met gelijktijdige aftreding op 1 Januari 1928. Wanneer in een district het aantal Hoofdingelanden tot beneden 4 is gedaald zal tot aanvullingsverkiezing worden overge gaan ter voorziening in de bestaande vaca tures. Nu de autobussen als paddestoelen uit den grond oprijzen en het haar naar den vleeze gaat, zien de trammaatschappijen waarschijnlijk het gevaar der nieuwe con currentie in. Zij gaan dan ook het reizen per tram goedkooper stellen, waar trou wens al te lang mee is gewacht. Op een nog nader te bepalen datum zul len z.g.n. dagkaarten bij de conducteurs te verkrijgen zijn. Die dagkaarten zijn abon nementen uitsluitend geldig op den dag van afgifte op alle lijnen van de E. S. M., N, Z. H. T, M. en E. N. E. T. Deze abonne menten zullen niet persoonlijk zijn, doch uitsluitend geldig op werkdagen en slechts op den dag van afgiften alleen op werk dagen, Juni, Juli en Augustus. Wij verne men, dat de prijs voor zoo'n dagkaart 1,50 zal zijn. Bovendien worden ingevoerd: flagretours, geldig op de trajecten: o.a. Heemstede- Schoten, Zandvoort en Amsterdamsche PoortZandvoort, Ook deze dagretours zijn uitsluitend geldig op den dag van af gifte gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus. Voor kinderen tusschen 4 en 12 jaar is het reizen op deze dag- en retourkaarten goedkooper. Eenige weken geleden fa melding gemaakt van een te houden tentoonstelling' van Ka merplanten op 11, 12 en 13 Augustus a.s., in dte benedenzalen van 't gebouw de „Nij verheid", Jansstraat te Haarlem. Hiermede werden particulieren (niet-vak-' lieden) opgewekt hun planten in te zender» waartoe zij zich bij het bestuur van de Ver- eemiging van Oud-Leerlingen der Tui n bon w- cursussen moesten aanmelden. Van vemchil- lende zijden fa medewerking toegezegd, waaronder van diverse cactus-liefhebbers, j welke hun collectie gaarne willen brengen. Evenwel is het aantal inschrijvingen nog ver beneden het vastgesteld minimam, zoo dat 't beslist noodzakelijk is, wil deze tentoon stelling plaats hebben, dat nog vele opgaven moeiten binnenkomen., 30 Juni a.s. wórdt de gelegenheid lot inschrijving gesloten, zoodat I men uiterlijk deze week moet besluiten en hiervan kennis gewen aan den secretaris, den heer H. A. Spijker, Frans Halsstraat 53rood. Palmen, Aspidistra's, Clivia's, Vórens, Gac- tus'riS enz. enz., zoo" óoE beplante mandiën en bakken worden in groot aantal verwacht. Iedereen wordt beleefd uitgenoociigcT om in te zenden. Waarom zou men zijn planten niet eenige dagen op eten daarvoor aangewe zen tentoonstelling exposeeren. Mooie prij zen zullen beschikbaar zijn en voor goede verzorging stelt de vereeniging zich aan sprakelijk. Mogen deze welgemeende opzet, door le weinig medewerking, niet mislukken. Autobus. Met gebogen hoofde kom je er binnen. In dezelfde houding, waarin je een gewijde ruimte betreedt, slechts voor uitverkorenen toegankelijk. Je zoekt een plaats. Links heb je de zon vlak in 't gezicht Rechts zit je in de tocht. Achterin heb je de zegeningen van het schokken. Ga je vóórin zitten," dan moet elke nieuwe passagier zich langs je heen werken. Ik ga zitten met het gezicht naar de zon gekeerd. De wagen vult zich. We zijn al met z'n vijven. Men kan merken, dat bagage gratis vervoerd wordt. Ik zie een groote doos, waarop „Margarine" te lezen staat, een bos tuingereedschap, een dame met welge teld zes pakjes, de kleine meegerekend. Een wiegheupende boerenvrouw werkt zich naar binnen. Ze heeft een ongeloofelijk groot, langwerpig pak onder den rechter arm, vermoedelijk schortenbont. Ze draait zich naar links, naar rechts. „Hier, juf frouw", roept een man achter in den wagen. Op dat korte bevel maakt ze een kwart- draai en neemt onderwijl met haar pak mijn hoed mee, die een smadelijke buite ling maakt en terecht komt onder het stuurrad. Ze zit. Kijkt naar de volksmassa op de Groote Markt, waar de Duitsche muzikanten een nummer ten beste zullen geven. „Wat is er toch te doen?" infor meert ze. „Koninginnefeest, juffrouw", ant woordt een grappenmaker. Deze geestigheid wordt met zooveel beslistheid geplant, dat ze het niet waagt nog verdere navraag te doen. Inmiddels zijn er nog enkele passagiers bijgekomen. Er zijn geen zitplaatsen meer. Geen nood. Vernuftig opgevouwen zittingen worden uitgeslagen, inlegstukken en klap stoeltjes in dienst gesteld. 't Is er gemoedelijk, erg warm en erg stoffig, Er hangt een kameraden-lucht. Men vraagt zich af hoe het mogelijk is, dat de menschen, verwend door 't mo derne verkeer, zich zoo gelaten in deze ruimte laten pakken. De motor wordt ingeschakeld; de wagen zet zich in beweging. Een tram komt ons op zij. De bus let niet op het bellen, schuift langs de tram heen de nauwe straat in. De wagenbestuurder werpt een verachtelijken blik op het wegschuivende vehikel onder hem, dat zich een weg baant door de wan delende en fietsende menigte. Veel „animo". 'i Is blijkbaar «en verstan dige daad geweest van dten minister, de huur wetten nog niet op te heffen, want de wo ningnood schijnt nog niet geweken te rijn. Het bestuur van de pas opgerichte coöpera tieve woningbouwvereenjging „Ons Huis" wordt ten mnute zoo bestormd door liefheb bers, die tot de vereeniging wenischien toe te treden, dat 't onis verizoelkt te willen berich ten, dat er geen plaatfs meer is voor meerdere gegadigden. De 25 leden, waaruit die vereeni ging thans bestaat, vormen slechts 'n gedeelte van het aantal liefhebbers, dat zicb reedis di rect had opgegeven, zoo gauw die plannen tot oprichting e-eragsriu» bekend werden. DE SCEPTIE-TANK. De gemeen schappelijke beerpu t van de Tuin dorp woningen, deftiger gezegd de sceptic-tank, schijnt toch niet zoo volmaakt te werken, als men zich in den beginne had voorgesteld. Ten minste in dien loop der jaren heeft zioh een rliikke, vaste massa in de verscheidene af- c'eelingen opgehoopt, zoodat onze gemeente- lijlke beerputten-artillerie er aan te pas is moe ten komen. Reeds eenige dagen zijn vacuüm- pomp en tender-auto in actie, om eens schoon schip te maken. Intusschen vdart onize ge- mcent p-lkweeikerij er wel bij want het heele soepie verbuist naar de gemeentelijke blad- hoop, waarmee de gemeentelijke aanplanitin- gen gemest krommen worden. Nu üs misschien ook het slecht weilken der riolen in Tuinde rp, waarover den laatsten lijd geklaagd is, opge lost. Ten minste de sceptic-tanlk was zoo wel voorzien van inhoud, dat 't gevai is te ver gelijken met een zieke, wien de dolkter een kuur voorschrijft met 't kostelijke product van die ricinus-zaden. Dan zouden wellicht die 500 pop putten oenoodig zijn. En dan zou men tevens in de toekomst bij soortgelijke onge steldheden van de Tuindorpsohe ingewanden het geneesmiddel bij die hand hebben, n.l. een telefoontje naar de afdeeting inwendige reini ging. Loonregeling visscherijbedrijf. Het be stuur der afdeeting van den Cenhr. Bond van Transportarbeiders heeft op rijn schrijven aan de Reedersvereenigmg ten antwoord gekregen, dat de bedoeling ran het aan de organisaties gezonden schrijven is, dat de teonovereen- komsten met ingang van 1 Juli a.s. worden opgezegd, zoodot er vanaf dten datum con tractions zul worden gewerkt. Schietoefeningen. Op Donderdag 5 en zoo noodig Vrijdag 6 Juli zullen schiet oefeningen gehouden worden met zwaar geschut vanaf het fort alhier, aanvangende des morgens 9 uur. Onveilig i. de zee ten noorden van de haven, tot op 5 zeemijlen van het lort. Personalia. Met ingang van 1 Septem ber a. s. heeft de heer B. G. Schuitemaker, die dan als raadslid optreedt, ontslag uit den loodsdienst gevraagd. Geslaagd. Voor het diploma boekhou den van het Ned. Handelsinstituut is ge slaagd de heer J. Scharpff alhier. Een hypnotiseur. De plaatselijke auto riteiten te Leiden hebben een hypnotiseur Roland, die aldaar in het openbaar in een bioscoop-theater optreedt, verboden bezoe kers in hypnotischen slaap te brengen. Verdwenen kuikens. Door C, B., wo nende alhier, is aangifte gedaan van het vermissen van 6 kuikens uit een gesloten hok. Gevonden voorwerpen. Terug te beko men bij J. H. F. Schouten, Gravinnestraat 15, Haarlem, een melkbus. E. Kleft, Glip- perweg 64, een knipmes. Elligens, Geweer straat 14, een rozenkrans in etui. Smit, Raadhuisstraat 2, een vermoedelijk gouden ring/ W. Merts, St. Bavogesticht Kerklaan, kapselband. J, Visser, Boekenrodestraat 9, een vulpen. C, Bekker, Edisonstraat 2, een damesparapluie. A, v. d, Nes, Eikenlaan 63, een handschoen. T. Hooreman, Raadhuis plein 28, een paar handschoenen. Bureau van politie, Raadhuis: een bosie sleutels en een schoolgeldkaart. Verhuring. Het weiland nabij de Nooröer- «ehoo'l, van wij-leg Th. Vrouwe, is deze week publiek verhuurd. De huur van het stuik land, ongeveer 3 morgen, bracht op 337; nogal prijzig in aammeifking gieniomien dat dte huur- lijd met November eindigt. Huurder is de heer B. Nooy, alhier. Geslaagd. De heer K. de Boer Pz., zui- rel'bcwerker aan de Kassfabriok „De Hoop", slaagde dezer dagen te Leeuwarden voor het examen van de Federatie Nederl. Zuivelfa brieken. Ongeval. Door het graven van een geul voor de gasleiding., was de weg bij de kluft van Buitenhuizen iets te smal voor het ver voer. De knecht van de firma Schut, te Krom menie wilde passeeren met een volgeladen wagen met graan. Dit ging niet. De wagen geraakte te water, terwijl door een gelukkige wending de koetsier zijn paarden op den vas ten wal wist le houden. Van de 3500 Kg. graan was veel bedorven; de koetsier kwam met den schrik vrij. Verkooping. Het huis met erf van den lieer J. Vtouwc Jz. is bij de j.l. Vrijdag ge houden veiling opgeboden tot f 3100 door dien heer Oh. Fermee, directeur ran de Midden- svtandsbanlk te Zaandam en door denzelfden heer gemijnd op f 40. In totaal bracht dit pand dus op f 3140. Aanbesteding. Door den heer D. Noë, architect alhier, is aanbesteed het houwen van een woonhuis voor den heer J. Schoone Mz. De uitslag was als volgt: Jb. Hoornen 4998; A. Boekei f 4885; J. Yz. Veenfe 4724; H. Be Hem f 4599; K. van 't Veer f 4447; D. Kranenburg f 4187; A. Sweitsier 4120. Het weink is aan den laagsten inschrijver gegund. Schoolfeest. Ruim 50 personen, allen ouders van schoolgaande kinderen, hadden gehoor gegeven aan den opToep van het hoofd der school, den heer C. de Jong, en waren ter vergadering, waarop de plannen zouden wor den vastgesteld van het jaarlijksche school uitstapje. Met het oog op het groot aantal leerlingen, plm. 300, werd de commissie uit gebreid tot 25 personen. Besloten werd op Vrijdag 13 Juli uit te gaan, met de boot tot Alkmaar verder per 'bram maar Bergen a. Zee. Moge het weer medewerken om den dag te doen slagen. Autobusdienst. Door den heer M. Jak is een reden om te kankeren over onzen stoffi- gen of moddeiTgen weg uit de wereld gehol pen. Genoemde heeir heeft den kloeken dtirf gehad een keurig ingerichte passagiers-auto bus aau te schaffen, om daarmede een gere- gelden dienst te onderhouden tusschen het Noordzeekanaal en het station. Voor een ma tig prijsje brengt hij de menschen, d'ie niet loopen kunnen of willen, waar ze wfszen moe ten. Op gewone dagen rijdt de buis ongeveer 10 maal heen en weer en 's Zondags om het hut. Een prachtige verbetering voor Assen- delft. We hopen, dat de onderneming moge slagen, èn voor den heer Jak èn voor de As sendel fiers. Naar wij vernemen beeft de heer Jak bij den gemeenteraad een verzoekschrift ingediend om subsidie. Zou zijn verzoek een gunstig onthaal vinden? Wij hopen het! Een dergelijke onderneming verdient dein steun der overheid om verschillende redenen. Muziek. Ons bekend fanfarecorps „Har monie", directeur de heer J. K. Jongejans, heeft de vereerende uitnoodiging ontvangen om op een Zondag van dezen zomer een con cert te komen geven in den Haarlemschen Hout. Wei eervol voor het kranige corps. Verstrekken van gelden aan het gasbedrijf voor de straatverlichting en aanschaffing van een vracht-automobiel. In verband met het door den gemeenteraad genomen besluit tot het aangaan van een overeenkomst met het P.E.N. betreffende de straatverlichting, dient voor de overname van de materialen van het P.E.N. beschikbaar te worden ge steld f 10.370, terwijl voor de in 1923 te plaatsen 187 lampen met ondergrondsche aansluiting is benoodigd f 14.960, en voor den hierna te noemen auto, magazijnbenoodigd- heden enz. f 4670. Daar de verzorging der straatverlichting is ondergebracht bij het gasbedrijf, is het gewenscht, deze bedragen ter betaling te verstrekken aan dat bedrijf, bij wijze van annuïteit, tegen een rentevoet van 6 en waarbij gerekend is op een af- schrijvingsduur van 15 jaar- De annuïteit ware dus te bepalen op 10,2962,76 per jaar. Burgemeester en wethouders hebben voorts onder de oogen gezien de vraag, op welke i minst-kost'oare wijze de exploitatie der ver lichting kan plaats hebben. Doordat lang zamerhand het geheele net ondergrondsch wordt, is een ladder noodig voor werk zaamheden ten behoeve van de verlichting. Wanneer van een gewone ladder gebruik zou moeten worden gemaakt, gaat er met de herstellingen, in verband met de gróote uit gestrektheid de gemeente, te veel tijd ver loren. Met een auto, voorzien van een mecha nische ladder, waarvan de totale kosten zijn te ramen op f 2000, kan in zeer korten tijd het noodige worden verricht. Hierdoor krijgt men een belangrijke besparing op arbeids loon. Door middel van dezen auto zouden dan voortaan ook de gasmeters, welke opnieuw aan den ijk moeten worden onderworpen,kun nen worden vervoerd naar en van het ij k- kantoor te Amsterdam. Wegens de hooge vrachtkosten geschiedt dit vervoer thans om de 2 maanden. Kan de verzending door het bedrijf zelf ééns per maand plaats heb ben, dan zouden plm. 100 meters minder in voorraad behoeven te worden gehouden, hetgeen een kapitaalbesparing zou betee- kenen van f 4000 of bij een rentevoet van 6 f 240 per jaar. De materialen van de bedrijven voor gas en water, welke per trein of boot aankomen, en thans door een vrachtrijder voor de be drijven worden vervoerd, waarvoor in 1922 werd uitgegeven f 700, kunnen met den auto worden overgebracht. Hierbij dient nog te worden opgemerkt, dat veelal bij de bestel ling van materialen is gecontracteerd franco bedrijf. In de prijsopgaaf is dan door den leverancier de vracht station of boot bedrijf reeds berekend. Bij aanschaffing van een auto zal franco plaats van aankomst in de gemeente worden geleverd, zoodat de rijzen der materialen dan lager zijn. iveneens kunnen belangrijke hoeveelheden materialen, welke de fitters in de verschil lende deelen der gemeente noodig hebben, per auto ter plaatse worden geebracht. Burgemeester en wethouders stellen dan ook den gemeenteraad voor a. aan het gemeentelijk gasbedrijf te ver strekken, bij een rentevoet van 6 een bedrag van f 30000, welk bedrag aan de gemeente moet worden terugbetaald in 15 jaarlijksche annuïteiten elk groot f 3088.88 verschijnende 31 December, voor het eerst in 1924 op 31 Dec. 1923 is te betalen een rente van 6 °/0 van het verstrekte kapitaal over het dan agfgeloopen tijdperk. b. hen te machtigen, aan te koopen een één-tons Fordvrachtautomobiel met mecha nische ladder. Huldeblijk H. M. de Koningin. Men verzoekt ons plaatsing van het volgende: Het Plaatselijk Comité voor het Natio naal Huldeblijk aan H. M. de Koningin maakt bekend, dat de collecten in deze gemeente in totaal hebben opgebracht 1901, waarvan uit de afdeeling: IJmuiden 783.55, J. G. Vaart en Sant poort 623.85, Velseroord 252.25, Velsen 170.35, Wijkeroog 71, Hieronder zijn begrepen de volgende afzonderlijke be dragen kan 3en penningmeester toegezon den: uit Santpoort en J. G. Vaaart 200 25 5, 1.50; uit Velsen 5, Aan drukwerken en verdere onkosten is uitgegeven een bedrag van 89.90, zoodat de netto-opbrengst bedraagt 1811.20, welke aan den penningmeester van het Provinciaal Comité is overgemaakt. Zij, die nog bijdragen zouden wenschen te geven, worden verzocht giften te zen den naar den penningmeester van dit comité Jhr. F. Teding van Berkhout Jr., Haarlemsche Bankvereeniging, Haarlem: Gironummer 4000. Het comité brengt hartelijk dank aan hen, die door te collecteeren hebben medege werkt aan het welslagen der inzameling en voorts aan allen, die hun bijdragen hebben beschikbaar gesteld. De steunregeling. Het bestuur der af deeling IJmuiden van den Chr. Zeelieden- bond heeft aan den raad een adres gericht, waarin gezegd wordt, dat de uitkeerings- bédragen aan werkloozen, die in aanmer king komen voor de getroffen steunrege ling, onvoldoende zijn, dat de kindertoeslag in vergelijking met andere gemeenten mi niem is en dat de aftrek van gezinsin- komsten onbillijk is ten aanzien van groote gezinnen; waarom het bestuur verzoekt het daarheen te willen leiden, dat er een billijke regeling wordt getroffen. Uitzetting. Uit de woningen der R. K. Woningbouwvereeniging aan de Kortenaer- straat te Velseroord zijn gistermiddag drie gezinnen op straat gezet. Noodgedwongen was het bestuur verplicht tot dezen maat regel over te gaan, Voetbal. Op het R. K. Parochiaal Sportterrein aan de Esselaan, werden gis ternamiddag de seriewed3trijden voort gezet, Onder leiding van scheidsrechter Platte kwamen te ruim half twee in het veld: Zwaluwen I uit Haarlem en Concordia I uit Hillegom. Concordia raadt goed en speelt met de zon achter zich. Al dadelijk na den aftrap ontwikkelt zich aan beide zijden een vurig spel. Nadat van weers kanten een bezoek aan het doel was ge bracht, zonder resultaat, weet Concordia een mooie doorbraak te forceeren en doet dc linksbuiten een hard schot op het vijandelijk' doel, doch schiet tegen de bovenlat, waardoor corner ontstaat. Deze leverde echter niets op. Kort daarop ont staat aan hetzelfde doel weer corner, welke echter weer niets oplevert. Ook aan 'net Concordia-doel vielen een paar corners te nemen, welke eveneens niets opbrachten. Rust kwam met een blanco stand. Na rust ontwikkelde zich wederom hetzelfde spel met Concordia iets in de meerderheid. Deze meerderheid uit zich spoedig in een doel punt, welke spoedig door een tweede wordt gevolgd De Zwaluwen zetten er alles op om althans de eer te redden, doch Maas weet alles, bijgestaan door de backs, schit terend te retourneeren. Nog eenmaal wist Concordia den Zwaluwen-doelman te laten visschen en mocht het dezen niet gelukken ook maar één enkel tegenpuntje te maken, zoodat Concordia won met 30. De belangstelling was groot. Hierna had te 3 uur een vriendschappe lijke ontmoeting plaats tusschen L. F. C. I alhier en Union I uit Amsterdam. Union wint den toss en verkiest ^fegen zon in te spelen. Ook deze wedstrijd stond onder leiding van Platte. De kleine vier-jarige C. van der Aart trapt af. Beide elftallen pak ken flink aan, doch al spoedig blijkt, dat L. F. C. iets in de meerderheid is. hetwelk de midden-voor spoedig in een doelpunt weet uit te drukken. Deze werd spoedig gevolgd door een tweede. Union stelt alles in het werk om den stand te verkleinen, waarin zij na eenigen tijd door mooi sa menspel weet te slagen. Rust komt met 21, Na rust weet Union spoedig den gelijkmaker te halen. Eenigen tijd ging het spel tamelijk gelijk op en kregen wij van beide partijen mooi spel te zien; vermeld zij ech ter, dat het samenspel van Union werkelijk op hoog peil stond. De aanvallen van L. F, C. werden echter steeds gevaarlijker en volgden elkaar in snel tempo op. En hoe wel de verdediging van Union uitstekend was, Iton zij niet verhoeden, dat Toon v. d. Zwet met een hard schot den stand op 32 bracht. Even later was het Wim, welke met een mooi kalm schot het vierde doel punt wist te maken. Union mocht het niet meer gelukken iets tot stand te brengen, zoodat L. F. C. dezen wedstrijd won met 42. Het was een mooie wedstrijd, waarvan honderden belangstellenden heb ben genoten. Het Rêgeerlngs jubileum, Gisteravond werd op ide bovenzaal van de „Witte Zwaan" on der leiding van den lieer Burgemeester een algemeen© vergadering gehouden, toeganke lijk voor alle ingezetenen, ter bespreking van bet a-s. Regeeringsjulbileum. Door B. en W. waren bereids eenige personen aange zocht ter vorming van een voorloopig comi té. Dit comité werd thans définfliief ver klaard, terwijl de vergadering zic,h enthou siast uitsprak voor het vieren van het zilve ren Regeeringsjubileum, doch dan op een wijze Lisse waardig. Omtrent de datum zal liet comité na overweging van de plaatse lijke toestanden met voorstellen komen. In de vergadering gingen stemmen op, om het feest 1e vieren op 31 Augustus. Hierna sloot de voorzit lei-, na allen bedankt te hebben voor hunne medewerking de vergadering. R.K. Kiesvereeniging. Gisteravond hield de R.K. Kiesvereeniging eene vergadering in het Bandsgebouw. De^ opkomst had grooter kun nen zijn. Wegens ontstentenis van dén voor zitter, opende de 2e secretaris, de hoer J. Onderwater, de vergadering met den Chris- telijken groet en deed uitkomen, dat het doel waar deze vergadering voor bijeen is geroe pen, is vervallen en wel naar aanleiding van het feit, dat de heer A. Th. van Resteren reeds als lid van de .R.K, Ktiesvereenaging heeft bedankt; deize vergadering was in hoofdzaak belegd ter royeering van vorenge noemd persoon. Vervolgens deed hij voorle zing van verschillende ingekomen brieven van dien heer A. Tb. v. Resteren, waaronder een, dat hij als ldd van de R.K. Kiesvereend- gang bedankte. Op een vraag van een der leden, hoelang het nn duurt vooraleer de hoer v. Resteren zich wederom als lid kan opgeven, meende de voorzitter dait hij geen lid kan worden, dan na afloop van de a.s. zittingsperiode van den gemeenteraad. De heer Warmerdam deed uitkomen, d'at dit eerst pas aan de orde kan warden gesteld wanneer v. Resteren zich weer ais ïid zou opgeven. Vervolgen® wee® hij op de onge- wenschth-eiid van het elkaar bekampen in de krant met ingezonden stukken, doch als men elkaar in een vereeniging iets te zeggen heeft, hetzij dit iets aangenaams of onaan genaams 5®, dat men dit doet ter vergade ring en voorail bezigen we diaar nimmer de neutrale krant voor. Na de rondvraag sloot die voorzitter met den chri sitelij ken groet deze weinig emotievolle vergadering. Weer terecht. Een 14-jarig zoontje van 3. T., is Zondag j.l. een voetbalclub achterna gefietst, dte naar Rijswijk ging. Op de terug reis verloor hij de club uit het oog en ver dwaalde. In Den Haag is hem dioor dè poli tie een onderdak verschaft. Door familieom standigheden zou hij in dien nacht bij een oom in een a ndere gem eente loge aren, zoo- ctet hij Maandagmorgen pas vermist wend. Maandagmorgen omstreeks 10 uur ,was hij echter boven water. FIATf Secretariaat; H. W. van Turnhout, Em- mnplein 38, Haarlem. Zondagmiddag hield „Geel-Zwart*' een welgeslaagd feest, niet het minst, doordat het weer zoo schitterend medewerkte. Omstreeks twee uur zetten de muzikan ten een vroolijke melodie in ten gevolge waarvan het niet lang duurt of er is een dito stemming onder bet vrij talrijk opgekomen publiek. Bij aankomst van het „S. J. C."-eiftal van Noordwijk wordt dit verwelkomd door dien voorzitter van „Geel-Zwart" en den spe lers medegedeeld, dlat uit erkentelijkheid voor hun medewerking, alsnog een bron zen voetballer is uitgeloofd voor de win nende club. Wedstrijd „S. J. C. I"„Geel-Zwart I". Scheidsrechter Vermeden laat om twee uur beginnen. Er ontwikkelt zich onmiddellijk een goed gespeeld spel over het geheele veld. Na een kwartier komt „Geel-Zwart" op zetten, doch dank zij den keeper Van „S. J., C.", die twee gevaarlijke schoten van Snoeks en Louwier prachtig houdt, 'komt het niet tot doelpunten. Om 2.22 ontslaat er weer druk op het S. J. C.-doel. De bal wordt echter wegge speeld en belandt bij Snoek®, die „Geel- Zwart" met een -keihard schot van verren afstand de leiding geeft. „S. J. C." herstelt zich weder. Na een half uur spelens is „Geel-Zwart" weer overwe gend sterker. Herhaaldelijk wordt op het S. J. C.-idoel geschoten; "doeipuinten bjijven echter uit. Om 2.36 ontstaan er kiort na el kander een paar goede kansen voor „S. J. C.", die echter door slecht schieten van den rechtsbuiten verloren gaan. Onmiddellijk daarop verplaatst het spel zich weder naar het domein der gasten en met een tusschen- poos van 4 -minuten (2.37 en 2.41) wordt de meerderheid van Geel-Zwart tot uitdruk king gebracht door twee doelpunten, respec tievelijk door S to etc en Henk Draaijer ge maakt. Om 2.45 komt rust met 36 voor „Geel-Zwart". Na rust gaat het spel weer snel over en weer. Gedurende de eerste 15 miniuten is het beste deel van het spel weder voor „Geel- Zwart". Dan komt er een belangrijke wij ziging in de situatie. Van den Berg, de prachtige spil van S. J. C„ is na de rust mid-voor gaan spelen. Door zijn geweldig en keurig spel weet hij zijn mie. despefeirs fe begeesteren. De geel-zwarte achterhoede krijgt bet een oogenblik kwaad te verantwoorden en uit een scrimmage voor doel weet Van dien, Berg om 3,31 het eenilg- sle welverdiende legen,punt Voor „S. ,J. C." te maken. Om beurten zijn daarna de beide elftal len in de meerderheid. Op het einde begint het spel iets te verslappen. De middemlimie van „Geel-Zwart" is een oogenblik niet op haair plaats, zoodat eenligie gevaarlijke momenten ontstaan. De achterhoede geeft echter „niet thuis" zooidat, wannéér scheids rechter Vermoten einde blaast, „Geei-Zwart' dezen van belide zijden fair en treurig gespeel- den wedstrijd heeft gewonnen. Vermelding verdient nog, dat de scheids rechter zeer voldeed, dat bij Geel-Zwart" Henk Draaijer den gaheeien wedstrijd dooT een mooi,spel gaf te zien en dc beide backs ran Gemert en Paradijs ais gasten verdien stelijk werk verrichtten. Snoeks verdeel die hel spel goed en Stoete wist van tijd tot tijd met zijn buurlui keurig te combiiieeren.. Tijdens de pauze was liet zilveren bruids paar, de penningmeester en zijn gade, gearri veerd. Met muziek voorop en begeleid door een junioren-elftal in shirts, werd het naar- zijn plaats geleid. De gecoslumeerde wedstrijd. Wedstrijd? Van wedstrijd was er eigenlijk geen sprake. De spelers kwamen met muziek iti het veld, doch de elftallen waren door een ongelukkigen samenloop van omstandigheden niet volledig. 'tWas een onverklaarbaar feit, maar moest toch worden geconstateerd, dat harlie Chaplin met z'n jochie,, een cowboy (waarvan men zeicte, dat ie veel in de boter is), een sausneger en jik weet niet wie ai meer, op tijd aankwamen, terwijl juist een combi natie van de beste spelers uit de binnenlamden van Gassielternijevesnischemoiid en Rottumer- oog mtell b|aa,r) trekischiét nabij Loeren en, Vreeland in de modder was blijven steken. Enfin, bij onderling gekijf wérd "besloten de seance te doen doorgaan enwe hebben genoten. Het was fameus, zoo snel als een lieftallige, sterk' gtrtaitijeewto Itaifoansche sdtoome met lange schuivers langs bet lijntje tippeidé; hoe Ohariliie Chaplin vamwege zijn reuzen platvoe ten van minstens een ei lang moest „steppen" om bij den bal te komenen hoe dit oosmopolilisch gezelschap van negers, clowns enz. soms als een niet te ontwarren kluwen dooreen lag. Toen er gentianen tijd was gespeeld, had er een jamanerilijlk ongevat plaats. Hoe 't kwam weel men nóg niet, maar op een, gegeven oogenMSIk lag de Italiaansche zieltogend voor het doel ter aarde.. Van kapsel en al beroofd, werd ze naar de zuigelimgenHkliuieik gedragen.' De scheidsrechter, dte heer Jatn DiedeMomdei- me, die blijkbaar meer bokswedstrijden heeft geleid, verklaarde dte dgnora uit hét zonnige Zuidenivoor „nocked-out" em slodt de overigen buiten den „ring". Wedstrijd Westen-combinatie—Geel-Zwart 3. Het Westen kwam met een inderhaast' bij eengebracht elftal in het vteldjtemeinide Geel- Zwart het genoegen te doen haar 3e elftal, de kampioenen d'er 4e kl. ran den D. H. V, B., te kunnen latten spelen, wijl andere uitgenoo- digde clubs door omstandigheden waren ver hinderd. Te 4.55 laat scheidsrechter Vermelen be ginnen, nadat besloten was tweemaal een half uur te spellen zonder rust. Geel-Zwart is dadelijk in de meerderheid. Het combineeren is soms keurig. Ais er 1" minuten is gespeeld, geeft Assendelft, dat heel wat smaller zou kunnen zijn, Geel-Zwarl met een mooi .schot de leiding. Daarna verplaatst het spel zich vlug over het geheele veld. Ge durende dte laatste vijf minuten voor draaien heeft het Westen overwicht, tot doelpunten komt het ndel. Nladat gedraaid is, valt Geel-Zwart onmid dellijk stevig aan en. er is nog maar I minuut gespeeld als Getel-Zwart de leiding tot 20 vergroot. Na 44 minuten spelens komt het Westen snel opzetten. Herhaaldelijk wordt het G.-Z.-doel beschoten. Twee prachtige, bijkans onhoudbare schoten, worden echtten door Bak- -er, dten schitterend' werkenden keeper van G.- Z. III, zeldzaam goed weggewerkt. Daarna is het spel geheel voor Geel-Zwart. 5.47 uur is de stand 30 -door Westerman; 5.49 uur 40 door Jantje Warmerdam; 5.52 uur wordt het 50 en 1 minuut voor het einde 60, waar in geen verandering meer komt. De huldiging der Kampioenen. Onmiddellijk nn den wedstrijd wend het kampioienisielftlal dloar hiet besluur gehuldigd bij monde rail den voorzitter. Deze memoreerde, hoe het derds elftal slecht® door kameraadschap en voortdurend oefenen onder leiding van zijn. captain, het zoover heeft weten te brengen, dat het kam pioenschap is veroverd. Na hen den raad te hebben gegeven aldus voort te gaan, hu'ldigtte hij de spelers door aanbieding van 'n praoÖP tigen lauwertak met Mmten in die dubiklcurRgz, waarna geposeerd werd voor den fotograaf van de „Sporl-Illustratie". Tot slot bracht de voorzitter dank aan ten, die tot het welslagen van het feest had den bijgedragen, in het bijzonder aan den bur gemeester van Hpariemmerliede e.a. voor zijn toestemming tot het houden ervan; de muzi kanten, den scheidsrechter, dien amateur» kastelein en niet het minst aan al degenen, die door hun bezoek van hun sympathie voo* Geel-Zwart hadden blijk gegeven en dit feesÉ tevens tot een financieel succes hadden g» maakt. *t Heemstede, 84 Juni 1923, Beleefd verzoekt ondergeteekende opname» van het volgende. Bij voorbaat mijn dank? Aihoewet ongaarne, gevoel ik mij ver plicht na hetgeen „Peregrinus" meende Zater dag wederom aan mijn adres te moeten de- biteeren, te verzoeken eenige regels in dit blad op te nemen. Op zijn hatelijkheid als zoodanig zal ik hier niet dieper ingaan, al leen wensch ik even vast te leggen en le onderschrijven hetgeen „Kees uit de Korf" schreef, dat nl. verdraagzaamheid bij hem; zoek is, heigeen ik wel jammer vind, daar deze deugd hem zeer zou sieren ais strijder voor de Katholieke zaak, waarvoor hij zich tenminste in de afgeloopen verkiezingsdagen heeft opgeworpen, fiooh ter zake. Het be vreemdt mij dan, da t deze heer zich niet ont ziet na hetgeen hij in zijn brief no. 8 schreef over samenwerking en na hetgeen één onzer Dinsdagavond schreef, steedis nieuw voedsel te geven aan de verbittering welke reeds be staat; Ik zou hem in 't belang van de zaak, die hij zegt voor te staan, willen raden, staak uw sarcastisch geschrijf, het dient tot niets, dan alleen de klove steeds grooter en dieper te maken. Mocht hij echter niet na kunnen laten mij en (of) andteren te kapittelen, zoo verzoek ik hem beleefd te strijden met open vizier. Nog meer heeft het mij verwonderd, dat van de zijde der Redactie geen bezwaar is gemaakt tegen het opnemen van een per soonlijk© hatelijkheid, die tot niets meer kon dienen, temeer nog daair uit het bericht: ..Waar gaan wij heen", wél was geschrapt dat twee heeren van liet parochiaal armbe stuur, die anders heel goed mijn deur weten te vinden, bij de laatste maande!ijksche huis- colleote, opzettelijk zijn voorbijge'oopen, zoo doende de armen de dupe van de historie makende. Hopende dat van1 alle zijden alles in 'l werk zal worden gesteld dte mogelijkheid te scheppen, dat er weer eenheid kome, met in achtneming van ieders rechten, teeken ik P. ZEGWAART. Lindenlaan 37, Heemslede. Naschrift. Met verbazing voor zoover men zich op een dagbladredactie dan nog verbaast namen wij van bovenstaand standje aan ons adres en aan dat van „Pe- regirinus", kennis. Wij herinnerden ons, dat de jongste der H'eemisteedscihe brieven (wel ke zoozeer dbor onze lezers worden gewaar deerd) liep over de bouwerij in Heemstede en aan 't slot een praatje over den schuil naam. In dien anscihuldigen kout zoudien dan persoonlijke hatelijkheden en splijtzwammen verscholen zijn geweekt? We zijn aan 't zoe ken gegaan en vonden er zoo waar één zin netje in, waarin terloops de naam van den geachten inzender werd genoemd. Maar we ikuninJem heusoh niet toegeven, dat inzender reden heeft om zich te beklagen: het zins verband en de loon gaven overduidelijk te kennen, dat hier onschuldig geschertst werd- En dan van ..sarcasme" gesproken! Foei, wat een leelijk woord. Wanneer zullen wij, Hollanders, die zelfs al beneden den Moer dijk en in heel het buitenland alls „zuur" en „stijf" bekend staan, toch een® leeiren om gezonden humor op prijs te stellen en ons niet aan alles te stooten! Neen, dan heeft de groote dr. Kuyper, aan allen, groot en klein, die in het openbare leven optreden, toch wel een ander voor beeld gegeven, toen hij bij de uitgave van de caricatuurteekemingen over zijn minister schap, zelf een smakelijk voorwoord .schier' Redactie N. Haarl. Ct.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2