m. 'm msumMsm beurs. Woensdag 27 Juni 1923 46ste jaargang No. 14471 Van het Vatieaan. kr„ P"rrrrbp a UIT NUMMER BESTAAT UIT 6 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Politieke zwarigheden* Mr. BOMANS NIET GEDEPU TEERDE, MAAR WETHOUDER VAN HAARLEM. VRIJDAGAVOND 8 OUR in het gebouw SINT BAV( SPOED-VERGADERSNG vévs STADSNIEUWS. AGENDA 26 JUNI Temperatuur water. Verloting R. K. Leeszaal. Goudeii bruidspaar. De buren hadden gezorgd voor een eere- Vliegdemonstraties. Personalia. Pelgrims voor Lourdes. Een paard in de sloot. Herwonnen Levenskracht. R. K. Vacantiekolonles. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. Te water. „De Gids." VAN HET KANTONGERECHT. De keuringsdienst van de Vereeni- ging „de Narcis." Tapverbod gedurende het Regeeringsjubilé. Programma. Prière. LAATSTE NIEUWS. Jubileum. LANGS DEN _WEG. Ongecorrigeerd. Het gestolen colbert-costuum. Opletten! Gevonden voorwerpen. BURGERLIJKE STAND. Jaarvergadering der Haarlemsche Reddingsbrigade voor Drenkelingen. Griezelig J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikante» Koningstraat 10 Haarlem Telegraphisch Weerbericht. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT Bij contract belangrijke korting. Ad verten tiën 35 cents per regeL Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, op de le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent. bij vocnuitbetaling Er zijn donkere wolken aan den politieken hemel. De Staten- en raadsverkiezingen zijn overal afgeloopen en, wij Katholieken, heb ben over het algemeen niet te klagen ge had, ondanks de politieke malaise en partij- moeilijkheden. Maar de zorgen blijken nog niet voorbij. Daar zijn b.v. als gevolg van de nieuwe samenstelling der provinciale Staten en invoering van Evenredig Kiesrecht voor de Eerste Kamer, binnenkort verkie zingen van Gedeputeerden en nieuwe Sena toren te wachten. Als kiezers treden bij die stembus op de Statenleden der verschillen de provincies. En onder die uitgelezen kie- zcrschaar is al niet minder wrijving dan on der het groote corps. Er worden afspraken gemaakt en com binaties uitgedacht om colleges van Gede puteerden samen te stellen, en om lijsten verbindingen tot stand te brengen ten einde in de Eerste Kamer zooveel mogelijk leden te krijgen. De politieke rekenmeesters zijn naarstig aan het werk. Voor ons, Katholieken, schuilt hier groot gevaar. Leiding ontbreekt. Immers een bond van Katholieke Statenleden bestaat niet. Onze politieke organisatie is niet voor de jongste nieuwigheden berekend. En toch kunnen er ongelukken gebeuren, wanneer alle leiding en onderling overleg uitblijft. Het blijkt b.v. dat in Gelderland de ver bittering tegen de Katholieken (vermoede lijk gevolg van het besluit van den Nijmeeg- schen Raad over de Roomsche Universiteit) zoo groot is, dat men van plan is den Ka tholieken Gedeputeerde in- de Staten weg te stemmen. Anderzijds heeft men gisteren kunnen lezen, wat er in een voor-vergadering van Statenleden der provincie Noord-Holland besloten is. Hier loopen wij kans twee Ka tholieke Gedeputeerden te krijgen met be hulp van uitsluitendde sociaal- en vrijzinnig-democraten en met uitsluiting der prctestantsch-christelijke partijen. Een krachtproef, waarop wij weinig gesteld zijn. Immers wij kunnen wel op papier zetten, dat het hier alleen om een stembusaccoord gaat, hetwelk geen verdere consequenties mee brengt; wij vergeten niet, dat Gedeputeerden een college vormen en dat de leden van dat college den dag na hunne benoeming niet dadelijk kunnen vergeten, op welke wijze zij gekozen zijn. Hier past dus groote omzich tigheid. Maar er is meer. Wij hebben niet uitsluitend op het belang onzer provinciale partij alleen te letten. Een besluit als boven bedoeld gesteld het wordt gehandhaafd zal weer van invloed zijn in andere pro vincies. Wat hier gewonnen wordt, kan el ders dubbel en dwars verloren gaan. Maar dat is nog niet het ergste. Het gevaar schuilt o.i. hierin, dat de toch al brooze coalitie der christelijke partijen na zulk een stembus strijd voor goed aan stukken ligt. En is een zeteltje meer in den Senaat of in een college van Gedeputeerden zulks waard? Zoo neen, men plege dan overleg en spoedig, voor het te laat is! Aan bovenvermelde verkiezing van Gede puteerden voor Noord-Holland zit ook nog een andere, meer speciaal Haarlemsche kant. Toen wij bovenstaande geschreven hadden ontvingen wij de hierna volgende beschou wing van zeer geachte en invloedrijke zijde. Om speciale redenen leek het gew'enscht, dat de schrijver niet onderteekende. We willen echter wel zeggen, dat wij aan zijn oordeel, gevormd in een uitgebreiden kring, groote waarde hechten. Het bericht in het avondblad van de „Maasbode" van 26 Juni j.l„ waarbij werd medegedeeld, dat de Socialisten, Vrijzinnig Democraten en de Roomsch-Katholieken overeengekomen waren om Mr. Bomans tot gedeputeerde der Staten van Noord-Holland te verkiezen, verwekt terecht d® meest ernstige ontstemming onder alle lagen van ons R.-K. Kiezerscorps. Neen, wij kunnen het niet vatten, hoe Mr. Bomans, die zonder tegenspraak de leidende kracht is van onze partij hier ter stede, die, hoezeer ook beoordeeld en veroordeeld, toch volgens aller overtuiging, de man in den Gemeenteraad van Haarlem is, die onze R.-K. Raadsfractie bijeenhoudt, met groot talent onze beginselen verdedigt en met schitterende vaardigheid en kracht het debat beheerscht, de Raadzaal wil verlaten, het ambt van Wethouder gaat neerleggen om de hoogere, beter bezoldigde betrekking van Gedeputeerde der Staten van Noord- Holland te aanvaarden. Op die plaats heeft onze R.-K. Staatspartij in Haarlem niets meer van hem te verwach ten, wellicht zal onze gemeente zijn steun genieten, maar voor onze partij is hij ver loren. Mr. Bomans verlaat het schip in de ure des gevaars, waarin het zijn leiding en be stuur het meest noodig heeft. Hij verlaat zijn leger, hetwelk door hem gevormd, hem tot allerlei hooge betrekkin gen opvoerde, in het bitterst van den strijd, dien de nieuwe Raad tegen de Rechtsche partijen en inzonder tegen de R. K. Staats partij gaat voeren. Mr. Bomans is verplicht, zedelijk ver plicht, hier bij zijn eigen partij te blijven en zich tevreden te stellen met die functies en betrekkingen door hem reeds bekleed. Wat zullen de arbeiders die u zoo trouw en krachtig steunden bij de laatste Raads verkiezingen zeggen van hun leider, die voor betere positie zijn mandaat in den Raad prijs geeft?. Ja, krijgen nu de heeren der N. K. P. en die dissidentie Katholieken niet gelijk, die in de donkere verkiezingsdagen telkenmale spraken van ambtenjacV en baantjesjagen, die speciaal Mr. Bomans in het geding be trokken, door hem te verwijten, dat hij steeds naar hoogere beter bezoldigde amb ten streeft? In naam van het Roomsch-Katholieke kie zersvolk van Haarlem vraag ik u, Mr. Bo mans, van Uw plan terug te keeren en u tevreden te stellen met de posities, die u thans in stad en land geniet. Deze daad zal u eeren en bij vriend en vijand waarachtige hoogachting voor u af dwingen. AMICUS ANONYMUS. vergadering HET BESTUUR. DE VATIKAANSCHE DRUKKERIJ. Men bericht ons uit Rome: Zaterdag in den,morgen bracht Z. H. de Paus een bezoek aan de Vaticaansche druk kerij, waar de H. Vader ontvangen werd door Z.Em. Kard. Gasparri, staatssecretaris andere Prelaten der Staatssecretarie. Na door den directeur en de leden der directie verwelkomd te zijn, bezocht de H. Vader verschillende kamers, zalen en afdee- lingen van deze inrichting, welke wel een der beste en der meest moderne van onzen tijd mag genoemd worden. In de kamer waar de oude letters en gietsels, afkomstig van de polyglottische drukkerij van de Propaganda, bewaard blijven, gaf dë H. Vader, die van het drukkesbedrijf zeer goed op de hoogte is, zelf uitleg aan de hem vergezellende Prelaten. In de machinezaal interesseerde zich de Paus voor de groote nieuwe machines door Paus Benedictus XV aangekocht, en gaf aan Kard. Gasparri uitleg over het gieten der letters door de machine. Op de tweede ver dieping bezocht de Paus de geheime afdee- ling der drukkerij, waar de dokumenten van den H. Stoel en der Romeinsche Congrega tie worden gedrukt. Voorts ging het hoog bezoek naar de derde verdieping door Paus Benedictus XV opgetrokken op het gebouw door Paus Pius X voor de Vaticaansche drukkerij gezet. Hier waren verschillende Zusters bezig werk te verrichten voor de drukkerij en daar het juist twaalf uur sloeg bad de Paus in hunne kapel het „Angelus Domini". Naar de directiekamers terugge keerd ontving de Paus daar geheel het per soneel en de werklieden waaraan de Paus mededeelde dat voor hen een pensioensre geling getroffen was, 'n mededeeling die met luid applaus werd ontvangen, en dat Z. H. hen zeer dankbaar was voor hunne aanhan kelijkheid aan den H. Stoel en hunne mede werking om de werkzaamheid van den H. Stoel in de wereld te verspreiden. De H. Vader gaf allen den Zegen en 's avonds was er voor de werklieden en personeel, op kosten van den H. Vader, een feestmaal be reid. Sociëteit St. Bavo. Bestuur spoor en tram, 8 uur. Bestuur Overheidsperso neel, half 8. Metaalbewerkers, 8 uur. Kerkzangers, half 9. Bestuur Typogra fen, 8 uur. Eerbied in Gods Huis, 8 uur. Hanzegebouw. R. K. Jongevrouwenbond, clubavond, zang, muziek, en verschillende spelen van half 8 tot 9 uur Zangvereen. „Proza" 8 uur Kruisverbond kv-art over 8. Groote Kerk, Groote Markt Orgelbe speling door den heer George Robert 1A—8'A uur. Den Hout Concert H.O.V. 8 uur. Voormalig Sociëteitsgebouw, Gr. Hout straat, hoek Gr. Markt Tentoonstelling en demonstratie der wereldklok Da gelijks klokslag 11 en 12 uur 2, 3 en 4 uur, 's avonds 7, 8 en 9 uur. Bisschoppelijk Museum Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. R.K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 25 en van 79 uur, behalve des Maandags ochtends en op Zon- en Feestdagen. Uit leen van boeken van half 39 uur. K. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen, voorm. van half 11 tot half 12, des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9. Telefoon 2981 Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Tel. 1671. Bloemendaal Hotel Duin en Daal Ten toonstelling van kunstwerken. Schoten. Gemeenteraad, 2 uur. De temperatuur van het water aan de bad- en zweminrichting qan de Houtvaart was hedenmorgen 7 uur 60 en om 12 uur 61 graden. Ten overstaan van notaris R, C. A. van Cranenburgh had in de R. K. Leeszaal van morgen plaats de trekking van de loterij, uitgaande van het bestuur der R. K. Leeszaal en Bibliotheek. De hoofdprijzen vielen als volgt: le prijs (auto of 10 koeien) op no. 21366, 2e prijs (Douglas motor) op no. 17042, 3e prijs (eiken salon-ameublement) op no. 9977. Maandag herdacht het echtpaar Verhoe ven, wonende Burgwal 48, den dag, waarop het vóór 50 jaar in den echt werd verbon den. poort en des avonds werd van 8—9 uur draaiorgel-muziek ten gehoore gebracht. De politie zorgde als gewoonlijk voor de goede orde. Er heerschte den geheelen avond een feestelijke stemming op den Burgwal. Van 1422 Juli a.s. zullen te Schoten op het voormalige llvo-terrein vliegdemonstra ties owrden gegeven, uitgaande van den Luchtvaartdienst „Hollandia," gevestigd te 's-Gravenhage. Te Leiden: is geslaagd voor het camdidaats- examen rechtsgeleerdheid, de heer .1. W. F. v. 't Hout en voor het doctoraal examen klassieke ieteren de heer R. Lorentz, bei den alhier. Te Amsterdam is geslaagd voor het exa men apotheker-assistente inevr. J. L. Klink hamerBastiaaras, alhier. Naar aanleiding van ingekomen vragen, ■kunnen we mededeelen, dat Nedcriandsche reizigers, die in een georganiseerde processie een pelgrimstocht naar Lourdes willen on dernemen, geen persoonlijke pas noodig heb ben. Het is voor hen mogelijk, op een col lectieve pa's te reizen. Een der leiders heeft daarvoor echter een'ige formaliteiten te ver vuilen. Op den Verspronckweg is gisteren een paard, bespannen voor een wagen met bouw materialen, in een si'oot geraakt. Met touwen en takels heeft men het dier eindelijk weer op den wal gekegen. Het beest had1 zich niet bezeerd. He:t geval trok veel 'bekijlfk. In verband met belangrijk» besluiten, in zake den Speldjesdag van Herwonnen Le venskracht op Zondag 15 Juli, zal a.s. Vrij dagavond om 8 uur dn het gebouw Sint Ba vo, een spoedvergadering gehouden worden. Alle Parochie-leiders, comitéleden en be langstellenden worden op deze vergadering verwacht. De besluiten, die genomen moeten wor den, zijn te gewichtig, om niet op deze ver gadering te komen, zoo verzocht men ons mede le deelen. Het Bestuur der R.-K. Vacantiokolonies is druk bezig met de uitzending van er voor in aanmerking komende kinderen te regelen. De eerste ploeg, 8 jongens, is reeds bijna 4 weken in Zandvoort geweest. A.s. Zaterdag is de ter mijn verstreken en dan komen deze boy's weer terug. Doch dan is er weer een nieuwe groep uitgezonden, w-ant a.s. Vrijjdag vertrok ken 20 jongens naar Heenle-Wouw in Noord- Brabant, een t'ien minuten sporems van Roo sendaal gelegen. Vroeger werden de kinderen 5 weken, uit gezonden, doch thans 4, om meer kinderen te laten prof Hoeren. Voor de meisjes wordt niet minder goed gezorgd. Maandag a.s. worden er 22 uitgezon den naar Egmond-aan-Zee. Dan hoopt het be stuur in Augustus en in September nog jon gens en meisjes uit te kunnen zenden naar Zandvoort. In totaal zullen er in 4 groepen, (waarvan de eerste dus Zaterdag terugkeert) 32 kinderen naar Zandvoort uitgezonden wor den. Dit jaar worden dus in ieder geval 74 kinderen uitgestuurd. Dat is vrij wat meer dan het vorige jaar, toen er 46 uitgezonden konden worden. Maar toch is 74 toch een bitter klein getal, daar er reeds 150 op de lijst voor uitzending staan. De schoolarts geeft aan de schoolhoofden op, welke kinderen er voor in aanmerking komen. Daar komen dan nog bij de kinderen, die door doktoren op gegeven worden. En dit aantal is nu een 150. Op de lijst zijn verschillenden, die er eigenlijk op moestent staan, niet gebrach gewonden, omdat zij toch geen kans zouden den maken, eens «enigen tijd op kosten der Vacantielkolonies naar buiten gestuurd te wor den, Er zijn er te veel! Slechts 74 van de 150 worden geholpen! En ze moeten eigen lijk allemaal weg.Wil Roomsch Haarlem nog niet eens een handje heipen? Zou het onze kleine bleekneusjes niet graag zién aanster ken en wat kleur op de wangen tooveren. Komaan, niet getalmd, doch allen nog eens iets gestuurd aan het adres der R.-K. Vacan- tiekolondes, opdat het aantal kinderen, dat niet uitgezonden kam worden, zoo klein mo gelijk kan gehouden worden. 27 JUNI. NIET OFFICIEEL EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN. 0.0017 0.0015 PARIJS 15.70 15 53 BRUSSEL 13.40 i3.2i y2 WEENEN 0.0036 J4 0.0036 LONDEN 11.77 I1.74V, STOCKHOLM 67.70 67.60 KOPENHAGEN. 45.35 45.25 CHRISTIANS 46.40 72.25 45.55 45.47V, NEW-YORK 2.55 y2 2.55 11.40 11.17 onbereikbaar geacht mag worden. De controleurs beëindigen in deze dagen hun controle, d.w.z. ze maken hun eind rapport op over de kramen der aangeslo tenen. Dit rapport gaat, 'naar den admi nistrateur. Deze 'schrijft daaruit af de kaarten voor elke partij afzonderlijk, op de kaart vermeldend den gezondheidstoestand van de betrokken partij. Deze werkzaamheid is in vollen gang en dagelijks worden honderden, ■kaarten gepost. De gegevens, die op de inge leverde rapporten voorkomen, worden op al lerlei wijze gerangschikt en zoo een over zicht verkregen over den gezondheidstoe stand van de Narcissenteelt. De Vereeniging „de Narcis" doet voor de Narcissenteelt prachtig werk." We ontvangen een boekje ,.De Gids voor den Toerist in Friesland". Het boekwerk ziet er keurig verzorgd uit en geeft alle moge lijke inlichtingen betreffende tochten in Fries land. Deze met vele platen verluchte gids is zeer praclisch voor hen, die Friesland willen bereizen. (Zitting van hledten.) Revue. Vandaag fungeerde die nieuwe kantonrech ter-plaatsvervanger, mir. Moolen'burgh als kan tonrechter. Met vaardigheid siloeg hij zich door de diverse zaken heen. Er was overigens niets bijzonders, niets dat het vermelden waard is. Het programma bevatte de gewone overtredingen van arbeidswet en huuircoimmis- siewet. De gebruikelijike geldboeten werden opgelegd. Het „Wkbld. v. BI. Crt." schrijft: „Ruim 1400 Narcissen-kweekers hebben zich aangesloten bij den onderiingen keu ringsdienst van de Vereeniging „de Narcis", sedert kort „Groep van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur", Het beplante oppervlak dezer 1400 aan geslotenen met Narcissen beplant, draagt juist geteld 485.310 Rijnl. Roeden. Nog een enkeling staat er buiten, zoodat een rond cijfer van een half millioen Rijnl, Roa niet Gistermiddag viel een 18-jarige schipper, die thuis hoort te Hillegom, doordat hij struikelde, van zijn vlet in het water van het Zuider-Buitenspaarne. Door een ande ren schipper is hij met behulp van een bootshaak weer op het droge gebracht. In perceel ZuiderBuitenspaarne 20 is hij van droge kleeren voorzien. Door het Centraal Drankweer-Comité is het volgende adres aan den gemeenteraad gericht: Het Centraal Comité van Drankbestrij- dende Vereenigingen te Haarlem, laatstelijk goedgekeurd bij Kon. Besluit van 15 Juni 1914, No. 60, heeft de eer Uwen Raad be leefd doch dringend te verzoeken het daar heen te willen leiden, dat in deze ge meente op de(n) dag(en), waarop het 25- jarig Regeerings-jubileum van H, M. de Koningin feestelijk zal worden gevierd, de verkoop en aanbieding van sterke dranken in de lokaliteiten waarvoor „vergunning" is verleend met eventueel derzelver opene aanhoorigheden, zal zijn verboden". Ter motiveering van dit verzoek verwijst het Comité naar een bevoegde toelichting. van de orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 28 Juni 1923, 's avonds van TA8A uur, door den heer George Robert. Werken van L. Boëllmann. 1. Carillon 2. Suite gothique. Introduction-Choral. Menuet gothique. Toccata. 3. a. Communion. b. Offertoire. 4. Deuxième Suite. Prélude pastoral. Allegretto con moto, Andantina. Final-Marche. van het concert in den Hout op Donderdag 28 Juni 1923, 8 uur door de H. O. V. 1. Souvenir, Marsch. Ant. Pusch. 2. Ouverture Raymond. A. Thomas. 3. Zwei Ungarische Tanze. Joh. Brahms. 4. Ballet de '1 Opéra „Faust". Chr.Gounod, 5. Ouverture „Berliner Luft", P. Linche. 6. „Mein Traum" Walzer. E. Waldteufel. 7. Rhapsodie Hongroise No. 2. F. Liszt. DE VACANT!EREIS DER KONINGIN. LONDEN, 27 Juni. Koningin Wilhelmina, Prins Hendrik en prin-ses Juliana, arriveer den hedenmorgen te Greensend. Vandaar vertrokken zij per extra-trein naar Londen. Zij werden welkom geheeten door koning George en Koningin Man-. Gedurende 15 mi nuten onderhielden de hooge personen zich met elkaar in de koninklijke wachtkamer. Daarna zette de trein de reis voort. De Beurs opende heden flauw. Staatsfondsen. 5 pet. Nederland 96%, 6 pet. Jndië 99 7/16. Culturen. - Koloniale Bank 154, Indische Bank 120, Vorstenlanden 158 ex., H. V. A. 448. Industrieele waarden. Jurgens 53. Oliewaarden. Koninklijke 353, Consols 115%, Orion 33%. Tabakken Deli Mij. 260, Deli Bat. 294, Senembah 263. Rubbers. Silau 108,- Amsterdam Rubber 138, Deli Batavia 72, Wai Sumatra 108, Ne- derl. Rubber 69. Scheepvaartwaarden. Rott, Lloyd 120%, Holl. Am. Lijn 88, Holl. Boot 20, Mij. Nederland 132, Koninkl. Holl. Lloyd 7, Pa- ketvaart 114, Scheepvaart Unie 114, Ma rine 7. Amerikaansche waarden. Steel 95, Smelting 59, Anaconda 85, Cigar 86, Atchi son Topeka 106, Voting Rails 35, Southern Pacific 92%, Union Pacific 139. Vandaag herdacht de heer W. Dekker den dag, dat hij 25 jaar als ketelmaker werkzaam was bij den dienst der Spoorwe gen. Van de maatschappij ontving de jubila ris de gebruikelijke enveloppe, onder welke overhandiging de chef zijner afdeeling hem hartelijke woorden toesprak. Van zijn kame raden kreeg hij een fraai horloge. Laokoön. Miet z'n drieën fietsten we van Haarlem naar Santpoort. Tevreden knorden de rubbers over het piaveise ten nog tevreden-er stonden de koeien te herkauwen in de grazige vlakten aan weerszijden van dien weg. We praten, we lachen. Hebben met ons drieën d:e volle breedte van d'en weg noodig. Rijden met een ma-lig vaartje legen den wind op. Een drietal meisjes kom* ons achterop. Het matige vaartje vizSteert haar. Jong en over moedig als ze zich voeten, is hun ergste vij and de bezonkenheid en bezadigd beid. Kitte lig als een moeilijk in tc houden jong paard i willen ze vooruil. Op het gunstige mom-ent welen ze langs ons heen te peddelen. Ze sui zen voorbij als ra-nike hinden, die geruisloos voortijlen op de tengere lange poolen, met ai de fijnheid van haar ijlen bouw. Aan dan kromming van den weg verliezen we ze even uit het oog. En zoo als we d-en hoen om komen, zien we vóór ons de Laokoóngroep, wonderlijk en tegelijk meelij wekkend in elkaar gestrengeld. Wij zijn aan stonds bij da hand, om op le richten, wat ter aarde stortte, zoo memschen als fiesen. Op de respectieve gezichten toekent zich angst, smart en verwildering af. Geheel in overeen stemming met de klassieke schepping, is ook in deze moderne InokoSn de middelste er liet ergst aan toe Zij kramptrekt en hinkt en is blijkbaar ernstig gewond bij den val. Links van haar staat d-e angst, met wasbleek gezich, terwijl nummer drie zich verbaast, dat zij zonder e-enig letsel uit de ineen,storting is op gerezen. De rijwielen zijn deerlijk'gehavend. Dat van Laokoön-zelvc weigert formeel dienst, heele- ina-aii ontzet. In den nabijgelegen villa bren gen we allen onder. We dragen water aan en Engelsche sleutels van groot kaliber, en for- sehe beitels en snelwenkende hechtpleisters voor de schaafwonden. Na een half uur van noesten, arbeid is het drie-tal weer reisvaardig. Laokoön da-nlkt hart roerend. Angst en Verwondering zijn even eens erken lelijk. Met een -bed-e op de lippen: „Voor allen rampspoed bewaar hen. Heer", oog-en. wij ze na en. zeilen, onzen tocht voorl in het besef dat we nuttig werk verricht heb ben. De aangehoudenen H. W. A. en P. W. W. hebben bekend, de daders te zijn van Maan dagnacht gepleegden diefstal van een col- bertcostuum. In verband hiermede is de der de aangehoudene, v. W„ weer op vrije voeten gesteld. Het voorloopig bestuur verzoekt ons de heeren Kerkkoorzangers van Haarlem en naaste omgeving, die bereid zijn bevonden deel ten emen aan de aubade op 6 Sep tember te Amsterdam, er aan te herinneren dat de repetities reeds zijn aangevangen en worden gehouden Donderdagsavonds om 8.30 in de groote zaal der St. Bavo, Smede- straat, onder leiding van den beer Jos. de Klerk, DE WAGENWEG. Heden is het gedeelte van -den- Wagenweg vanaf het Plein tot aan dén Koninginneweg door de rijdende memschheid in gebruik ge nomen. Het gedeelte van den weg, waar de rails der tram liggen, zal door de gemeente in eigen beheer uitgevoerd worden, waar voor zij het materiaal en ook tevens de hou ten loods vaft den aannemer heeft overgeno men. Het thans gereed zijn-de gedeelte mag nog niet door vrachtauto's bereden worden! Zwakman, Lange Hofstraat lrood, arm band; Kaptein, A. L. Dyserinckstraat 18, armband; R, Klein, Barendsestraat 6 B, arm band; Koster, Janskerk, armbandhorloge; H. A, Spoor, Zonnesteeg 3, oorbel; Van Deursen, Ged. Oude gracht 107, bril; J. v. Baekel, Talmastraat 33, broche: v. Doorn, Raamsteeg 1, doos met gewichten; B. A. Witteman, Damaststraat 19, geld; P. J. Nel, Jansstraat 34, heerenhandschoen; De Bock, Velserstraat 19, hondehalsband; P, A. Loerakker, Z. Brouwersstraat 25, dames handschoenen; Helmerhorst, Zomervaart 12C, nagelschoonmaker; J. Krikke, Rijp- straat 5, portemonnaie; v. d. Meij, Jan Steenstraat 25, pet; W. Kruijenaar, Kruis tochtstraat 5, portemonnaie; Ran, Olycan- straat 33, portemonnaie; Melson, Kennemer- straat 9e rood, schoentje; Van Norden, Anthoniesteeg 13zw., taschje; B. Raasveld, Schagchelstraat 15rood, kindertaschje. - Ondertrouwd 27 Juni: G. C. van der Kuijl 1 en W. Metzelaar C. W. Heuverkamp en J. C. Metzelaar J. A. de Gelder en J. C. van Wijngaarden C. Post en E. van Esch J. Blok en C. M. Leeuwenkamp. Getrouwd 27 Juni: A. IJzermans en A. M. Schrijnemaekers B. G. Jochemus en J. Fortgens H. Smit en IJ Huisman H. Ha gen en H. Th. Bos J. D. Nodelijk en G. J. M. van Mierlo Th. de Bruin en W A. Post H. C. Peters en C. G. C. Schous J. H. Kok en G. Cop H. J Klumper en C, M. Schoemeijer R. Steenge en G. Jol- man P. van Odijk en A. M. de Nijs J. Mulder en W. G. Blok. Geboren 25 Juni: z. van J. M. Spanjaard Smit 26 Juni: z. van A. Lourenburg—van Oldenmark z. van J. W. M. Hoogslag Hoenderdos z. van J. P. C. Vasbinder— van Buggenum z. van N. KobesAdmi raal 27 Juni: d. van M. H. E. Zieren—Ba- rends d. van E. J. HartmanMeuleman. Overleden 26 Juni: H. G. J. van der Moo- len, 70 j. Kinderhuissingel C. A. M. Koets, 48 j. N. v. d. Laanstr. In een bovenzaal van Brinkman Hout plein, werd gisteravond de algemeene jaar vergadering van onze Haarlemsche Red dingsbrigade gehouden. De voorzitter, de heer A. J. Meijerink, opende met een hartelijk woord van wel kom aan de aanwezigen deze vergadering op den avond, waarop vóór 10 jaar de brigade werd opgericht. Spr. wijst op de activiteit van de bri gade en op de uitstekende wijze, waarop zij aan haar doel beantwoordt, wat blijkt uit den steun en de sympathie van autori teiten, pers en publiek. Spr. deelde mede, dat verscheidene geluk- wenschen waren ingekomen, benevens ver schillende bloemstukken. Bijzonder dankte spr. de pers voor de medewerking die zij gedurende deze 10 jaar heeft verleend. Even eens dankte spr. de verschillende leden der onderscheidene commisies voor hunne toe wijding. Mevr. N. J. MeijerinkRijk verkreeg waarna het woord voor het lezea der no- Tri Ik heb buitengewoon veel respect vooj de wetenschap en haar beoefenaars. Maar in de Darwinistische evolutieleer, de leer, kortweg gezegd, dat de mensch vac een aap afstamt, heb ik nimmer veel ver trouwen gehad. En eerlijk gezegd hebben de Darwinisti sche geleerden het er tot nu toe ook wel een beetje naar gemaakt, zoodat ik mij maar liever aan het Boek der Schepping vasthoud voor wat betreft de afkomst van den mensch. De waarheid en betrouwbaarheid van het Scheppingsverhaal zal wel nooit in twijfel kunnen getrokken worden, maar als de geleerden dan zouden willen probeeren mijn geloof aan het wankelen te brengen, dan zullen zij toch met sterker argumenten moeten komen dan zij tot nu toe deden. Zoo nu en dan zijn de nonsens, die som migen der aanhangers van het Darwinism* verkoopen, met de handen te grijpen, doet wat nu verteld wordt in Amerikaansche dag bladen, is te fraai om onzen Haarlemscher lezers te onthouden. Wij vinden de vertaling van de nonsens in de „O. H. Crt/' Een onzer stadgenooten, de heer Bölger, was zoo vriendelijk de aan dacht der redactie er op te vestigen en de vertaling ter opname aan te bieden. Het schijnt dat men in Amerika in kerken, debatteeravonden en tijdschriften, zelfs in den huiseliiken kring, op dit oogenblik zwaar doet aan de Darwinistische evoluties. Nu zouden wij, Haarlemmers, den sleutel in ons bezit hebben om de afstammings- vraag op te lossen en de Haarlemmers zou den moedwillig dat geheim verborgen hou- den. Wij laten hieronder de vertaling volgen van een krantenstukje, dat dezer dagen bij na iedere Amerikaan in zijn dagblad heeft kunnen lezen, zooals de heer Bölger die geeft. Zij luidt als volgt: „Er is een geraamte in de kast der ge schiedenis van het menschdom en de kast is in een goede sterke safe in de Holland- sche stad Haarlem. Het skelet is van nie mand'anders dan de Pithec anthropus ^rec- tus, de beroemde aapmensch, die een half millioen jaren geleden op Java leefde. Ge durende dertig jaren hebben vooraanstaande anthropoiogen aan professor Dubois, die deze beenderen vond verlof gevraagd ze te onderzoeken, zijn zelfs speciaal voor dit doel uit Amerika overgekomen, doch zonder succes. Dit achter slot en grendel brengen van voor de wetenschap van de geheele wereld zoo belangrijke overblijfselen is langzamer hand een internationaal schandaal geworden, vooral omdat andere instellingen dit voor beeld zijn gaan volgen. De overblijfselen van den aapmensch werden door prof. Dubois in 1894 op Java gevonden en alleen de af gietsels van eenige beenderen werden aan de wetenschap verstrekt. Deze bewijzen in derdaad het bestaan van een tusschenvorm tusschen aap en mensch, maar alle verdere en meer voldoening gevende onderzoekingen werden door prof. Dubois geweigerd, op grond van het feit, dat hij het resultaat van zijn wetenschappelijke onderzoekingen zelve wenschte te publiceeren. De wetenschap erkent dat dit juist is, indien de onderzoe kingen binnen redelijken tijd gepubliceerd worden, doch in dit geval begint het erop te gelijken, dat de uitkomsten niet gepubliceerd worden, omdat zij het geloof in de waarheid van den Bijbel zouden aantasten. Tot zoover de Amerikaansche dagbladen. De Amerikanen kunnen gerust zijn. Als zij nog twee van zulke nonsensicale beweringen de wereld insturen, dan gelooven niet alleen de Haarlemmers, maar dan gelooft de heele wereld vaster dan ooit in de waarheid van den Bijbel. De heer Bölger voegt er nog aan toe: Men moet om het opschrift te begrijpen, weten, dat de Engelsche uitdrukking „een geraamte in kast" de beteekenis heelt van! 'n geheim, dat men binnenshuis wil houden, opdat vooral de buitenwereld er niets van zal bemerken. ïs dat hier werkelijk het ge val? Deze zelfde geschiedenis werd voof korten tijd gepubliceerd in het groote Amerikaansche tijdschrift voor Anthropolo gic en men vertelt daar hoe dr. Ales nard- licka, dc anthropologist van het Smithsonian Instituut den Oceaan overstak en hoe hl) wanhopig in Haarlem moet hebben rondge dwaald, omdat hij de kostbare bewijzen met voor een oogenblikje in handen kon krijgen of ze zelfs maar mocht bekijken. Ook vreest men, dat deze eenige wapenen waarmede de pro-aapmenschen dc anti-apen kunnen verslaan, door gebrek aan toewijding ver loren zouden gaan. Genoeg! Haarlemmers, die onzen Amenkaanscneii vrienden een dienst willen doen, roogec naar het geraamte helpen zoeken! Maar alle gekheid op 'n stokje! Is dit niet een staaltje van de onbetrouw- baarheid van sommige z.g. wetenschappe lijke beweringen en hoe voorzichtig wij moe ten zijn om alles als zoete koek te slikken wat men ons gelieft voor te zetten. Stils tan-J Barometerstand: 768. OPGAYE VAN. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol, Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 27 Juni. Hoogste barometerstand 769,4 m.M, te Blacksod. Laagste barometerstand 755,9 m.M. te Skagcn. Verwachting van den avond van 27 tot den avond van 28 Juni. Zwakken tot matig ennoordwestelijke tot zuidwestelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iets warmer overdag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1