BUITENLAND Baldwin's verklaring over de uitbreiding der Engelsche lucbtvloot; gfcen uedreiging voor anderen. Het congres der Engelsche arbeiderspartij; oen belangrijke verklaring van Sidney Webb. De moordaanslag op 3meets. Een voorstel om een straat ter breedte van 60 voet door het hart van Londen aan te leggen. Onder de Telegrammen: Een schrijven van den Paus aan Kardinaal uasparri; een oproep tot vrede en verzoening. Charles Maurras, een van de directeuren der „Action Francaise", is tot vier maanden gevange nisstraf veroordeeld. Een hevige storm, welke een einde aan de hitte in New-York heeft gemaakt, veroorzaakte vier dooden. BALDWINS VERKLARING OVER DE LUCHTVLOOT. DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND, BEK. BUITiNL. BERICHTEN. 4IMNENLAMDSCH NIEUWS. aangenomen wetsontwerpen. VERKEER EN POSTERIJEN. EEN POSTKANTOOR GESCHONKEN. KERKEN SCHOOL" De Manchester Guardian beschouwt de ver klaring van Baldwin inzake de luchtvloot als het belangrijkste commentaar op den ramp zaligen toestand in Europa, sedert den wa penstilstand. Duidelijker dan woorden het zeggen kunnen, bewijst dit luchtvlootplan, dat wij weder zijn afgezakt naar den vroe- geren wanhopigen en op slot van zaken nut- teloozen wedijver der wapeningen, waarbij Frankrijk in aanmerking komt als mogelijk vijand. Het blad vraagt of er iemand in Frankrijk zoo blind is, dat b&i niet inziet, welke bedenkelijke wending de zaken ne- Frankrijk heeft een overweldigende In zijn rede omtrent de regeeringsplannen (het scheppen van een betere luchtverde- Jing van Engeland, betoogde de premier, :at deze plannen geenszins als een uitdaging waren te beschouwen. Ook de minister voor luchtwezen legde daarop later den nadruk door te, constateeren, dat deze luchtstrijd krachten voor de landsverdediging en voor liefs anders noodig werden geacht. De bladen oefenen heden zeer weinig kri tiek op het voorstel. Liberale organen der ppposi;ie, zooals de Westminster Gazette, de Daily News en de Manchester Guardian, be treuren de noodzakelijkheid dezer uitbreiding maar zijn het erover eens, dat zij in de ge geven omstandigheden onontbeerlijk is. De Daily News zegt, dat de argumenten voor een groote vermeerdering der luchtstrijd krachten niet voor weerlegging vatbaar schij nen, terwijl de Westminster Gazette opmerkt, dat Baldwin heeft gedaan wat te verwachten was van onverschillig welk premier, door er np aan te dringen een luchtvloot te maken, die in verhouding staat tot de gevaren die Engeland loopt. De Manchester Guardian is het er mede eens. dat Engeland zich niet lan ger kan blijven blootstellen aan het gevaar van een aanval uit de lucht, maar, evenals de meeste bladen, blijft ook de Guardian ho pen, dat de voorgenomen uitbreiding onnoo- dig zal blijken en dat de gewenschte veilig heid zal kunnen worden verkregen op andere en verstandiger wijze. In verband met het laatste vestigt zoo goed als de geheele pers de aandacht op het ver trouwen door den premier geuit, dat, voor )cn nieuwe wedloop van bewapeningen be gint, er een soort overeenkomst tot stand kal kunnen worden gebracht ter beperking der luchtstrijdkrachten en op de uitnoodiging, die hij tot andere naties richtte om dit vraag stuk wel te overwegen. Woordelijk zcide hij: „Overeenkomstig onze verplichtingen, voort vloeiend uit het statuut van den Volkenbond, zdu de Engelsche regeering gaarne samen werken met andere regeeringen ter beper king der luchtstrijdkrachten, op een basis ge lijk aan die welke in het verdrag van Was hington voor de vloten geldt en het is onnoo- dig te zeggen, dat een dergelijke schikking Invloed zou hebben op de regeeringsplannen ten aanzien der uitbreiding van de lucht vloot." De Times zegt: Wij hopen ernstig, dat er een weg zal kunnen worden gevonden om deze samenwerking mogelijk te maken. Een wedstrijd in de bewapening in de lucht is reeds van oeconomisch standpunt een ramp zalige dwaasheid, waartoe geen enkel land capabel behoorde te zijn. Wij gelooven, dat jncn hiervan in Frankrijk evenzeer zal zijn ïoordrongen als hier in Engeland, zoodra onze bondgenoot inziet, wat naar wij hopen eer lang het geval zal zijn, dat zijn oostelijke frens door redelijker middelen tegen een Vreemden aanval kan worden gedekt. i Sir Samuel Hoare, de luchtminisler, zat, gelijk gemeld, gisteravond voor aan het het gastmaal door de regeering aangeboden aan de vreemde gedelegeerden bij het luchtcon- gres. Sprekende over de medcdeeling van Baldwin over de uitbreiding, zeide hij, dat deze plannen geenszins als een bedreiging t>f een gevaar voor welk land dan ook, moe- Jen worden beschouwd. Wij gaan er uitslui tend toe over, omdat wij meenen, dat in de werled zooals 't nu geschapen staat, het de plicht van elk land is voor eigen verdedi ging zorg te dragen. De uitbreiding der lucht strijdkrachten houdt geen verband met de waarschijnlijkheid van een oorlog, noch mag zij worden beschouwd als een voorspelling van het gevaar van een poging daartoe. Wat zou inderdaad dwazer kunnen zijn, dan in onze positie iemand te willen be dreigen? Wij leven op den besten voet met onze vrienden en naburen en zullen op dien voet met hen blijven leven. Precies zooals wij het aan hen overlaten zonder onze in menging, te oordeelen over wat hun gepast voorkomt wat hun nationale verdediging be treft, ben ik overtuigd, dat zij ook ons de béoordeeling zullen overlaten van den voet waarop wij onze luchtstrijdkrachten moeten örengen in het belang onzer verdediging. Ik voer dit aan omdat ik er den nadruk op Wensch te leggen, dat, hoewel wij thans in de eerste plaats oog schijnen te hebben voor de militaire luchtvaart, wij toch geenszins voor de toekomst in het militaire deel het iwaaHepunt der vliegerij zoeken. In een toe komst, verder of minder ver verwijderd, gelooven wij in een groote ontwikkeling der burgerlijke luchtvaart en ik ben zeker, dat de vruchten der beraadslagingen der des kundigen, die nu in het internationaal luchtcongrcs bijeen zijn, van het grootste belang zullen blijken voor de burgerlijke luchtvaart in de allernaaste toekomst. Hoare, de luchtvaartminister heeft, een Tegeeringsbanket ter eere van de afgevaar digden naar het luchtcongrés presideerende, gezegd dat hij de Britsche positie voor de vertegenwoordigers, der vreemde naties dui delijk wenschte te maken. De vermeerdering van de Britsche lucht macht hield geen bedreiging in van andere naties. Er was toe besloten, daar de regee ring in de wereld, zooals zij thans was, bet haren plicht achtte dc nationale verdedi ging in orde te hebben. Engeland stond op den besten voet met zijn vrienden en buren en zou daarmede voortgaan, maar, daar het ook hun werd overgelaten den standaard van de nationale verdediging te beoordeelen, Zou men ook erkennen dat het aan Enge land vrij stond te beslissen wat zijn stan daard moest zijn. overmacht op militair gebied op het vaste land, zonder te beschikken over het geld of het normale aantal menschen om die strijd krachten op peil te houden. Die militaire macht moet ten slotte ten gevolge hebben, dat het zijn v.rienden verliest. Hoe meer Frankrijk den nadruk legt op de beteekenis van zijn strijdkrachten, hoe zekerder de ver gelding en de nederlaag naderen. Thans is Engeland, dat wel gaarne Frankrijks vriend zou willen zijn, de eenig mogelijke uitdager. De Engelschen begeeren de vriendschap, doch als zij tot het inzicht komen, dat het tegen Frankrijk is, dat zij kostbare wapenen moeten aanschaffen, zou die begeerte ras verkeeren. Het blad legt ten slotte den na druk op de belangrijkheid eener overeen komst tot beperking der luchtbewapening. HET CONGRES VAN DE ENGELSCHE ARBEIDERSPARTIJ. In de rede die de voorzitter Sidney Webb Dinsdag op het congres der arbei derspartij te Londen gehouden heeft en waarvan onder de Telegrammen in ons num mer van gisteren al met een enkel woord melding is gemaakt, zeide hij over de inter nationale politiek; Wanneer de arbeiders partij aan het bewind was, zou zij Frankrijk duidelijk zeggen dat wij geen stap verder met dit land zullen meegaan in wat ons een noodlottige politiek van aggressic lijkt, voortkomende, naar het schijnt,^ uit wat psychanalysten een „angstcomplex zouden noemen, dat een groote natie onwaardig is. „De arbeiderspartij zou met hartelijke in stemming dc bereidwilligheid van het Duit- sche volk aanvaarden om. mits de aan spraken op buitensporige oorlogsvergoe dingen ingetrokken werden, tot de grens van zijn economisch vermogen, de stoffelijke schade te vergoeden die aan de mijnen en gebouwen van Frankrijk en België is toe gebracht en de burgerlijke slachtoffers van bommen of torpedo's schadeloos te stellen. De arbeiderspartij zou, ter wille van een algemeene regeling, van alle verdere eischen afzien en aandringen op een algemeene annuleering -van intergouvemementeele oor logsschulden. De verklaring van Webb vindt in liberale kringen veel bijval en het feit. dat de con servatieve bladen zich beperken tot het le veren van commentaar op _wat bij over de binnenlandsche politiek zeide. schijn» te mogen worden opgenomen als een bewijs dat er tegen de buitenlandsche politieke beginselen der partij weinig is in te bren gen. Men is het er over eens, dat de ver klaring van Webb op het juiste oogenohk is gekomen, nu uit de verklaring van Bald win valt te constateeren, dat de methoden van Versailles een mislukking zijn en ins gelijks, dat er op bondgenootschappen wei nig valt te rekenen. De Manchester Guardian zegt, dat de hou ding der arbeiders ten opzichte van de in ternationale toestanden en verhoudingen, die is welke ieder oprecht liberaal even eens is toegedaan en welke elk verlicht con servatief zou kunnen steunen. De Daily Herald zoekt de beteekenis der verklaring vooral hierin, dat Engeland tegen woordig feitelijk geen buitenlandsche poli tiek heelt. Die van Frankrijk heeft de vol komen Balkaniseering van Duitschland ten gevolge en daarop geeft Webbs verklaring het antwoord dat tot dusverre nog geen enkel officieel persoon in F.ngelapd in woor den heeft durven uitdrukken. UIT HET BEZETTE GEBIED. Het verzoek om gratie voor den ter dood veroordeelden ingenieur Gorges is bij het hoog militair gerechtshof te Dusseldorf in gediend. Uit het district Mainz zijn 600, uit Duis- burg-west 285 spoorwegmannen met hun ge zinnen uitgezet. Hun meubelen zijn in be slag genomen. DE VOLKENBONDSRAAD. Branting en Prof. Unden zijn gisteren uit Stockholm naar Genève vertrokken om de zitting van den Raad van den Volkenbond bij te wonen. BRAND TE PEKING. Omstreeks middernacht (van 26 op 27 dezer) is het voormalige keizerlijk paleis in de Verboden Stad afgebrand. Het mooie oude gebouw is geheel verwoest. INTERNATIONAAL SCHEEPVAART CONGRES. Het dertiende internationale scheep vaartcongres zal Maandag te Londen door den hertog van York worden geopend. Men verwacht dat 31 landen door ongeveer 600 afgevaardigden zullen zijn vertegenwoor digd. Het congres zal zich zoowel n^t de vaart op binnenwateren als op den Oceaan bezig houden en niet alleen zeehavens, zooals Liverpool en Southampton bezoeken, maar ook binnenhavens, als Manchester. CHINA EN JAPAN. Uit Japansche bron wordt gemeld, dat het onjuist is, dat Japan er in zóu hebben toe gestemd de sowjet-regeering te erkennen. Japan heeft er enkel in toegestemd met de sowjetregeering in een gedachtenwisseling te treden. VERKIEZINGEN IN BULGARIJE. De nieuwe Bulgaarsche gezant heeft ver klaard, dat Zankof tot de verkiezingen zal aanblijven en dat na de verkiezingen een parlementaire regeering zal optreden. De datum voor de nieuwe verkiezingen is op 15 September vastgesteld, zoodat men verwacht dat het nieuwe parlement nog voor het ein de September bijeen zal kunnen komen. Dneken etc.), plaats; waarin Larin een lezing hield over den algemeenen toestand in Rus land. Het vraagstuk van de verhouding tot den boerenstand aanroerend, wees hij er op, dat in deze kwestie de graan'uitvoer het alfesbe- heerschende punt is. Die uitvoer moet dit jaar worden opgevoerd tot 200 millioen poed. De belastingopbrengst van het platteland, zoo deelde Larin verder o.a. mede, wordt dit jaar geraamd op 525 millioen gouden roe bel, dat is 100 millioen meer dan het vorige jaar. De algemeene toestand van den boeren stand en den landbouw blijft steun van over heidswege noodzakelijk maken; deze 100 mil lioen zullen daarom onder de armste boeren worden verdeeld, niet als subsidie, maar in den vorm van een crediet, zij het dan ook op zeer gemakkelijke voorwaarden. Van de totale inkomsten van den Russischen boer wordt slechts 34 procent uit den graanbouw verkregen; het overige is opbrengst van den verkoop van andere tuin- of landbouwpro ducten en van din veeteelt. In andere plaatsen is.het percentage der inkomsten dat uit den graanbouw wordt verkregen nog kleiner. In Het totaal aantal personen in Engeland, 't geheel heeft slechts 20 procent van de boe- dti op 18 Juni was ingeschreven als geheel renbedrijven belang bij een verhooging van werkloos bedroeg meer dan 1.200,000. Dit is den graanprijs, de overige 80 procent dei- een vermindering van circa 285.000 sedert boeren zijn graan-consumenten. Door den uit- het begin van hef jaar. J voer van graan, verklaarde Larin aan het slot j van zijn voordracht, zullen wij de soliditeit HET LONDENSCHE VERKEER. van den roebel vergrooten en tevens een [juiste verhouding kunnen scheppen tusschen In de heden te houden zitting van het Lon- de graan- en broodprijzen eenerzijds en de densche stadsbestuur zal een belangrijk prijzen van nijverheidsproducten anderzijds, voorstel aan de orde komen om een straat, ter breedte van zestig voet dwars door het I Volgens de Izwestia vereenigt op het hart van de stad aan te leggen. De kosten oogenblik de Nansen-organisatie in de van het plan zouden 1.532.000 bedragen. Oekraine verscheidene buitenlandsche hulp organisaties, waarvan de voornaamste zijn: de Duitsche, Deensche en Tsjecho-Slowak- sche Roode Kruizen, het Europeesch-comité In bpanje dreigt een nieuwe politieke cri- tot hulp aan de studenten en het Internatio- sis, die door de binnenlandsche politiek in nale Joodsche hulpcomité (Wereld). Dit het leven wordt geroepen. Verschillende mi- laatste voedt ongeveer 10,000 kinderen, voor- nisters, waaronder Alba, gaan niet accoord ziet de kindertehuizen en hospitalen met met de houding, door den kapitein-generaal levensmiddelen en verstrekt onder leiding van Catalonie inzake de arbeiderspolitiek Van het volkscommissariaat van volksge- aangenomen. Men_ verwacht dat de liberale ZOndheid sanitaire hulp aan de hongerlijden- groepen uiteen zuilen vallen. de bevolking. Het fonds van deze organisatie, bestemd alleen voor sanitaire hulp, bedraagt DE ONTHULLING VAN DE OBoERVER. j millioen gouden roebel. De Tsjecho-Slo- n c i r i waksche organisatie voedt 20,000 hongerlij- De Frankf. Ztg. teekent bij de onthulling denden. Eenzelfde aantal wordt door het van de Observer over het door Tirand aan verbond der baptisten gevoed. Het Euro- de Fransche regeering gezonden rapport no- peesch comité tot hulp aan de studenten pens de wenschelijkheid om den separatist zjet aan zijn verzorging ruim 3000 studenten Dorten steunen: toevertrouwd. Hun worden in ruime mate „Voor elk, die de toestanden in het Rijn- levensmiddelen, leerboeken en kleeren ver- land en met name te Wiesbaden kent, zal het strekt. Het Nansen-comité, als centrale orga- duidelijk zijn, dat Tirand, de voorzitter van r,j„tie, zal tegen 15 Augustus likwideeren. de Rijnland-commissie, niet de steller van jjft is waarschijnlijk, dat de overige hulp- het rapport is. Dat hij het aan de rransche organisaties haar werkzaamheid niet zullen regeering heeft opgezonden bewijst evenwel, afbrekcn, maar als zelfstandige lichamen in dat hij de officieele verantwoordelijkheid er- functie zunen blijven. De Nansen-organisatie van op zich heeft genomen. De steller van zal zich voortaan bepalen tot verstrekking het stuk gewaagt van geregelde gesprekken van ]anclbouw-benoodigdheden aan de boe met D, en het is bekend dat Iirand zelf niet renbevolking, waarvoor zij over een bedrag met Dorten in geregelde verbinding heeft ge- van 22000 pond sterling beschikt, staan. Vermoedelijk heeft lirands politieke vertegenwoordiger, de leidende gedelegeerde jn Duitschland zal eerlang een rijksta- der Rijnland-commissie te Wiesbaden, het rJef v00r de salarissen van journalisten in rapport opgesteld. Voor de politieke betce- Werking treden. Dat de betrokken partijen kems van het stuk maaxt dit echter geen jjet overigens nog niet eens zijn over de verschil. Het betreft hier geen particuliere doeltreffendheid van dit tarief, blijkt uit een stappen van den een of ander, maar de offi- bericht aan de Köln Ztg. uit Munster, dat cieelc politick van Frankrijk, die op los- de daar gevoerde onderhandelingen tusschen scheuring van t Rijnland van het rijk is ge- u;tgevers en journalisten in Rijnland en UIT DE SPAANSCHE POLITIEK. richt. DE MOORDAANSLAG OP SMEETS. Westfalen, die ten doel hadden het tarief met terugwerkende kracht over April, Mei en Juni in te voeren, mislukt zijn. Of de uitgevers dan wel de journalisten zich tegen het tarief kantten, vinden we niet vermeld. Het Duitsche Rijl^spostministerie heeft Een paar dagen na den moordaanslag op de commissie voor de posttarieven tegen 3 den separatist Smeets, die den 17en Maart Jfuli bijeengeroepen om over een nieuwe te Keulen werd gepleegd, zijn de arbeider verhooging der tarieven te beraadslagen, die. Deutzmann als de vermoedelijke dader, de Qp 1 Augustus van kracht zal worden. Een Schupo-wachtmecster Wittenberg, de redac teur van het anti-separatistische blad „De Rheinland" Albert Pass en enkele leden van den Rheinischen Volksbilnd, die het blad uitgeeft, als medeplichtigen gevangen ge nomen. De arrestaties geschiedden op grond eener verklaring van zekeren Balwinski, die wegens inbraak in handen van de politie was gevallen. Hij vertelde dat de Volks- bund (waarvan hij beweerde zelf lid te zijn geweest), den aanslag had beraamd, dat Pass vijf millioen mark voor de uitvoering be schikbaar had gesteld, Wittenberg Deutz mann had opgeschommeld en hem den re volver had ter hand gesteld. Dit verhaal vond ste.un bij de schoonzus ter van Smeets, die bij de aanslag tegen woordig is geweest (haar man Kaiser is er bij gedood) en in Deutzmann den dader meende te herkennen. Later is zij op die verklaring teruggekomen en heeft volmon dig erkend, dat zij zich vergist beeft. Ook Balwinski heeft zijn beschuldiging ingetrok ken en beweert nu ze uit wraakzucht ver zonnen te hebben. Niettemin zitten Deutzmann, Wittenberg, Pass en de anderen nog altijd achter slot en grendel. Maandag heeft Deutzmann voor den Engelschen krijgsraad te Keulen terecht gestaan, echter niet wegens den aanslag op Smeets, doch alleen voor het dragen van ver boden wapens (de revolver waarmee de aanslag zou zijn gepleegd). Hij ontkende, ooit een revolver in zijn bezit te hebben gehad en Wittenberg verklaarde als getuige, D. nooit een revolver ter hand te hebben gesteld. Deze zaak is nu weer tot den zes den Juli verdaagd. De Köln. Ztg. vraagt in dit verband of het geen tijd wordt menschen, die klaarblijke lijk op valsche aangifte van een alleron gunstigst bekend staand individu gevangen zitten, vrij te laten. Een Reuter-bericht uit Moskou beves tigt thans ook, dat de patriarch Tichon in vrijheid gesteld is. Er zal een nieuwe Russisch-Japansche conferentie plaats hebben ter bespreking van de betrekkingen tusschen de beide landen. Joffe zal Sowjet-Rusland, Kawakama zal Ja pan vertegenwoordigen. Dezer dagen had in de club „Prawda" te Moskou een vergadering van „roode direc teuren" (communistische directeuren van fa- brief- in het binnenland zal dan 100 mark kosten, een briefkaart 400 mark, een stads brief 400 en een stadsbriefkaart 200 mark. Het tarief der telegrammen zal met 400, dat der telefoon met 350 pet. worden verhoogd. Een stadsgesprek zal dan 500 mark kosten. Ook de kosten van aanleg enz. van de tele foon worden verhoogd. Een en ander is noodig geworden wegens de stijging der ex ploitatiekosten. Het tekort voor 1923 wordt thans op 8 billioen mark geraamd. EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdag 27 Juni, ge opend 11.20 uur. Adres aan de Koningin. De VOORZITTER deelt mede, dat be noemd zijn tot leden van de Commissie van redactie voor het adres aan de Koningin in verband met haar regeeringsjubileum de heeren v. Wassenaer v. Catwijck, v. Basten Batenburg, Diepenhorst, de Waal Malefijt en Idenburg. Pensioenwet 1922. Aan de orde is het wetsontwerp tot wijzi ging van de Pensioenwet 1922. Het ontwerp wordt zonder discussie of stemming aange nomen. Aanvulling van de Invaliditeitswet. Zonder discussie of stemming wordt aan genomen het wetsvoorstel van den heer DUYS (S.-D.) tot aanvulling der Invalidi teitswet. Vredesverdrag van Versailles. Aan de orde is het wetsontwerp tot toe treding tot eenige artikelen van het Vredes verdrag van Versailles. De heer ANEMA (A.-R.) zegt, dat we met Versailles in een buitengewoon onaange name atmosfeer terecht komen. Dit verdrag moet alle voorstanders van recht en orde wel tegen de borst stuiten. De voornaamste bezwaren van spr. gaan tegen het verliezen van ons vetorecht in zake de Rijnvaart. Hieraan waren wij zoozeer ge- heeht. Dan is Frankrijk permanent presi dent en hiervoor zijn moeilijk rechtsgronden aan te voeren. Hoe het echter zij, spr. vindt het niet raad- z/a n tegen dit ontwerp te stemmen. Hier door plaatsen wij ons in een absoluut isole ment. De groote mogendheden hebben onze medewerking noodig in zake de monden van den Rijn en onze positie zou bij weigering daarvan zeer gevaarlijk worden, nu wij een maal leven in een atmosfeer van machts politiek. Spr. vreest, dat de Rijnvaart in de toekomst zal staan in het teeken der groote internatio nale vraagstukken en daardoor ook beïn vloed zal worden. Ware het daarom niet be ter geweest met dezen overgangsmaatregel te wachten tot wij de Algemeene Conventie kunnen aanvaarden Wij blijven wel for- me-1 vrij tegenover de Algemeene Conventie, doch 't £s juist de vraag of dit ook practisch het geval is. Spr. hoopt dat de bezwaren, die wij hebben tegen de algemeene conventie, door de groote mogendheden zullen worden weggenomen. Hij hoopt, dat de Minister de Kamer gerust kan stellen in zake onze toe komst in het Rijnvaart-probleem. De Minister van Buitenlandsche zaken, de heer v. KARNEBEEK, merkt op, dat de regeering stond voor een vraag van prac- tische politiek. Wanneer de regeering geen practische politiek had gevoerd, zou de po sitie van Nederland inderdaad minder ge- wenscht geworden zijn. Er is geen reden om zich te veel zorg te maken voor de toekomst. Spr. maakt zich te dezen aanzien niet heel bezorgd. Nederland zal niet in een gevaar lijke positie komen als het doet wat het in ternationaal en met het oog op zijn eigen be lang moet doen. Ten opzichte van de alge meene conventie staat de regeering geheel vrij. Het is niet onmogelijk, dat deze con ventie aan een nadere herziening zal worden onderworpen alvorens in werking te treden. Het ontwerp wordt z. h. s. aangenomen. Jachtwet. De Minister ïs er /ast van overtuigd, daf de jachtbelangen door dit ontwerp niet te zeer worden geschaad. Door aanneming van dit ontwerp zal een langdurige periode van onzekerheid voor het jachtbedrijf zijn afgesloten. De rust zal terugkeeren en het terrein zal zijn geëffend om elkaar te verstaan en te waardeeren. Het ontwerp mag niet worden verworpeit op grond van het feit, dat niet alles is ver' kregen wat men wenschte. Het ontwerp wordt aangérromen met 1? tegen 15 stemmen. Tegen de ileeren v. d. Does de Willeborë, Schönfeld, Gilissen, v. d. Hoeven, v. Wassa- naer van Catwijc's, v. d. Maesen de Som- bref, Smits, Verheijen, Wittert van Hoog land, d'Aumale van Harderbroek, v. Basten Batenburg, L. de Vries,. De Vos van Steen- wijk, Dobbelman en de Voorzitter. De vergadering wordt verdaagd to( Donderdag. KAS VERDWENEN. Naar het Nieuws van den Dag van Ned< Indië vcneemt, is de kas van den Bond van Assistent-Apothekers verdwenen. Het Bondsbestuur deelde Aneta mede, dat i# totaal 4000 gemist wordt als gevolg vat verduistering. De penningmeester V. is afge treden. Het bestuur verzocht het nieuwe be- sjuur aan het gepleegde misdrijf geen pu bliciteit te geven uit clementie wegens V, en in het belang van de Vakvereeniging en de Vakorganisatie in het algemeen. V. ver. klaarde zich bereid tot terugbetaling in maandelijkscfoe termijnen, waarvoor de hee' Belonje, de hoofdredacteur van de Indische Courant W. J. E., zich garant heeft gesteld- die het hoofdbestuur hiervan een bevesti» ging gaf, onder restrictie, dat het garant blijven alleen mogelijk was, wanneer V. bii de Indische Courant in dienst komt. DE VERZEKERINGSBANK „KOSMOS". Aan de orde is bet ontwerp, houdende nadere bepalingen betreffende de jacht. De heer v. BASTEN BATENBURG (R.K.) ontwikkelt bezwaren, o.a. tegen art. 54, waarbij den grondgebruiker het uit sluitend recht wordt toegekend om op schadelijk gedierte te jagen. Hierbij mag hij wel een patrijs en een haas neerleggen, maar geen konijn en geen fazant. Reeds practisch is dit onmogelijk. Spr. kent een gefortuneerd persoon, tevens jagej, die met het oog op aanrieming van deze wet ons land zal verlaten. Van de eenzijdige samenstelling van de schadecom- missie is geen behoorlijk advies te verwach ten. Het betrekkelijke artikel vindt spr. dus voor de toekomst gevaarlijk. De heer WITTERT VAN HOOG LAND (R.K.) motiveert zijn stem tegen dit ontwerp. Hij herinnert aan de hetze, tegen de bestaande jachtwet gevoerd, waardoor deze zaak een cause celébre geworden is. Men heeft algemeen gezegd, dat een goed democraat tegen deze Jachtwet moet stem men. Het verband tusschen jacht en demo cratie ontgaat spr. echter te eenenmale. Tegen de misstanden op jachtgebied had men ook met de bestaande Jachtwet kunnen optreden. Waarom moeten de goeden hier lijden door de kwaden Er is voor spreker nog een bijzondere re den om tegen dit ontwerp te stemmen en deze is, dat de mooie fazant gedegradeerd wordt tot schadelijk gedierte en gelijk wordt gesteld met de vulgaire muizen en de vieze ratten. Wie de fazant heeft zien voortschrij den in zijn schitterende kleuren over het zachte mos, heeft zeker genoten van dezen aanblik. Zonder eenige noodzaak wordt de fazant in Nederland rechteloos gemaakt. De heer BLOMJOUS (R.K.) acht de landbouwbelangen hooger dan de jacht belangen, al erkent hij ook deze laatste. Het zou niet goed zijn voor ons land als de Nim rods het gingen verlaten, daar veel kapitaal voor onze bedrijven daarmede zou verloren gaan. De heer d'Aumale van Hardenbroek (A. R.) wil gaarne medewerken om het kwaad van het schadelijk gedierte te beperken. Dit ontwerp echter streeft zijn doel voorbij. Bij aanneming vreest spr. groote schade van kleine zandplaatsjes. De heer Westerdijk (V. D.) verdedigt het ontwerp. Dit ontwerp heeft de strekking van een compromis, De heer Verheijen (R. K.) wijst op de belangen van de jacht, die in beschaafde landen beschermd worden. De jagers zijn eenlingen, die geplaatst staan tegenover een organisatie. Dit ontwerp is een tirannie, een dictatuur van de agrariërs en in strijd met de demo cratie en dus onaanvaardbaar. De Kamer "zal een goed werk doen om dit ontwerp niet aan te nemen, daar het schept liaat, nijd en tweespalt. Minister Ruy3 de Beerenbrouck herinnert, dat de bestaande jachtwetgeving dateert van 1852. De reden van den langen levens duur ligt echter niet in de gunst waarin deze regeling zich mocht verheugen, maar de definitieve oplossing heeft zoo lang op zich laten wachten omdat deze zoo buiten gewoon moeilijk is. Reeds het eerste artikel van het oorspronkelijke ontwerp; werd in de Tweede Kamer verworpen. Ware dit niet het geval geweest, dan zou er van jachtrecht geen sprake meer zijn geweest. Het landbouwbelang moet voor het jacht- belang gaan al mag het laatste niet worden onderschat. Zooals het wetsontwerp door de Tweede Kamer zonder stemming is aan genomen, moet het beschouwd worden als een compromis, dat een levenskrachtigen grondslag vormt, waarop het jachtbedrijf zich kan handhaven en waarbij de landbouw belangen niet geschaad worden door te groote opvoering van de hoeveelheid wild. De afschaffing van de heerlijke iachtrcch- ten is een groot voordeel, want deze pas sen niet meer in dezen tijd. Het tweede voordeel is de bepaling, die dc middelen aangeeft om de gewassen te beschermen tegen schadelijk gedierte. Bij deze regeling is niet eenzijdig het oog gericht op de be langen van den landbouw. Door de Verzekeringsbank „Kdsmof' worden haar aandeelhouders bijeengeroepef voor een buitengewone vergadering op 5 Juli a.s. Door het bestuur wordt een uitgewerkt reorganisatieplan voorgesteld. Ook zullen aandeelhouders eenige noodig geoordeelde benoemingen moeten doen zoo» wel in het gereorganiseerde college van commissarissen als in de directie. Deze zal eenhoofdig worden. Door het bestuur wordt een bepaalde candidaai voorgedragen. Deze stond tot dusverre buiten de „Kos mos" en zelfs buiten het levensverzeke ringsbedrijf en laatstgenoemde omstandig heid wordt voor aandeelhouders een teleur-; stelling geacht, daar men een vakman wenscht aan het hoofd van deze onderne ming wier reputatie, wat de onkreukbaar heid van het bestuur betreft, ongedeerd bleef, niettegenstaande allen tegenslag. Ook werden door het bestuur geen sollicitanten opgeroepen. Eenige aandeelhouders zijn nu voorne; mens, het voorstel te doen, o. a. de benoe ming uit te stellen, en het bestuur uit te noodigen, alsnog sollicitanten op te roepeD en voor de volgende vergadering een voor. dracht daaruit op te maken van zoo moge- lijk twee of meer candidaten. Men kan bewijzen van instemming zenden aan het adres van den heer G. P. GersteL Groot-Hertoginnelaan 5, 's-Gravenhage. DE RIJKSVERZEKERINGSBANK ALS f - CREDITEUR IN EEN FAILLISSEMENT Door den heer Staalman zijn aan de* Minister van Arbeid, Handel en Nijvcrneiö de volgende vragen gesteld:: Is het juist, zooals in Handelsbelangen van 20 Juni j.l. wordt vermeld,' dat de Rijks», verzekeringsbank als crediteur in het lissement 'van Gebrs. Uppenkamp, te Til burg, opkomt voor een bedrag val 15,916.30. Zoo ja, wil de Minister dan mededeelen uit welken hoofde deze schuld is ontstaan. De Tweede Kamer heeft bet wetsvoorstó van mevr. Bakker—Nort tot aanvulling van de Pensioenwet aangenomen ir.ct 44 teger 38 stemmen. Ook nam de Tweede Kamer aan de wets ontwerpen betreffende het Kamerlid maatschap onveree?:igbare ambten en pen sioenregeling voor het reserve-personeel der landmacht z. h. st. De Tweede Kamer heeft Woensdagmid dag de eindstemming gehouden over het wetsontwerp tot uitvoering van artikel der Grondwet en wijziging van de Ho o get Onderwijswet, van de Lager Onderwijswet 1920 en van de bevorderingswet voor d4 landmacht 1902. Hiemin worden bepalingen vastgesteld betreffend* het samengaan van het Kamerlidmaatschap met eenige ander* Het wetsontwerp werd zonder hoofdelijk* stemming aangenomen, BEZOEK DER KONINGIN AAN ALKMAAR» Bit het bestuur van de vereeniging tot viering van den gedenkdag van Alkmaar» ontzet is bericht ontvangen, dat de Koning!» die gemeente zal bezoeken ter gelegenheid van de herdenking op 8 Ootober van dep dag, waarop 350 jaar geleden Alkmaar werd ontzet van het beleg der Spaansche troepc», De heer S. C. J. Heerma van Voss te Leur heeft het postkantoor, dat de gemeente Etten-Leur van hem gehuurd had, aan de gemeente ten geschenke aangeboden, op voorwaarde dat het kantoor in dat gebouw gevestigd blijft. j DE R.-K. UNIVERSITEIT. Naar „Het Huisgezin" uit Rome verneem! zijn de zaken der R.-K» Universiteit te Nijrae-' gen voor zoover Rome daarmede gemoeid is. goedgekeurd en heeft de H. Stoel daarmede zijn hooge instemming betuigd. De mijne en 't arme kind voelde 't rood der schaamte naar haar kaken stijgen. Ja, kind, dat durfde hij.... En gij, vader Nog liever bedelen gaan, kind 1 Goede vader Casimir, gij deedt wel!.... Ja! maar de gevolgen?.... De gevolgen van een goede daad moet men nooit vreezen, zegde heerbroer zaliger. Och Heerbroer 1 Had ik toch naar hem g luisterd Ik ware thans niet bedreigd .net den verkoop van ons huis Met den verkoop van ons huis Ja, ik kan den intrest van de hypotheek niet betalenmaar't is gedaan nu met mijne gekke verblindheid ik wil wer ken, zooals 'n eerlijk man werken moet.... Vergiffenis vrouw vergiffenis Och vader Casimir, uw woorden voorzeggen mij weer de vrede en het geluk Kom, zij licht zich naar hem op en laat 'n zoen op zijn wang klinken. Dat is mijn antwoord. Laat Bols nu maar luisteren naar zijn slechten geest Jat hij hier weg blijft is 't best. Met de naald vervang ik hem, vader. Gij kind 1. Ja, vader, ik kan en zal werken 1 Leentje 1 Uw toekomst heb ik vernie tigd. Och 1 kon ik dat nog eens goed maken... Zwijg, vader, 't Werk helpt mij vergeten. Zoo getroost ging het gesprek voort, en de bekentenis, zoozeer door Willekens gevreesd, vas 'n wezenlijke verzachting voor hem. Bijna blijgezind gingen de beide vrouwen naar de Vespers, bidden om licht en om hulp. Willekens bleef alleen thuis. Bijna blijgemoed ging hij naar den tuin. Daar zag hij weer dien ellendigen muur. Hij deed hem pijn. Hij herinnerde hem zijn drift. Hij keerde 't oog naar den kijker.Daar zat 'n duif voor de riggeltjes, heel ineengedrongen, 't Was de bronzen. Beraden loopt hij naar boven, en slaat de val dicht. Met 't inzicht haar den nek om te wringen, vat hij driftig de arme duif.... maar...» wat is dat? Bloed? Bloed aan de borstArm dier het werd in zijn vlucht gekwetst, 'n Klauwslag van den sperwer, dwars over hals en borst en toch nog hier, reeds hier van zoo verre 1 De bronze verried dan toch 't vertrouwen niet, dat hij in hem stelde! En hij, hij zou den moedigen vogel den kop van de romp draaien Zijn berekeningen waren dan toch wel juir- geweest. De bronze had waarschijnl k den eersten prijs behaald indien niet die vervloekte roofvogel En hij streelde 't kopje van den gekwetsten vogel, waar de oogen, trots de pijn, nog zoo helder in keken haalde den drinkbak bij, waar de duif zich in lange teugen verzadigde. Hij plaatste den doffer dan voorzichtig in zijn hokje, waar hij dadelijk plaats nam naast zijn duivin, die op de jongskens de wacht hield. Willekens legde 'n handgreep fijn zaad naast hem en bezag hem teeder Arm dier wel'cc breede wonde Hij zal ze sneren met wat azijn en dan met 'n weinig ongezouten boter. De wonde is breed, doodelijk nietde vleugels zijn niet geraakt. Trouwe vogel Eet maar; zoo.... pik maar toe gij hebt 't wel verdiend O! had ik.dien sperwer eens onder den loop van mijn geweer Hij sloeg u niet alleen door de borst mij zette hij zijn klauw in 't hart. Hij heeft ons allen ongelukkig gemaakt. Gij, gij hadt alles hersteld, lief, trouw diertje En de kleermaker vond zich minder plich- tig de honderden frank, zoo onmisbaar in zijn huishouden, op de vleugelen van den bronze te hebben Qgewaagd. 't Toeval alleen gaf hem ongelijk. Weet de duivenmelker in hoever er toe val is. Zou Willekens met zekerheid kunnen zeggen of die sperwerklauw den bronze niet sloeg, nadat de prijzen reeds alle waren behaald Om 'n hersenschim waagde hij de eer van zijn huis en door 'n hersenschim wil hij nu zijn geweten bevredigen. IX. Meester Havermaat zit brommend vóór zijn lessenaar voor de onbetaalde rekeningen. Zijn geknor is 't eenige gerucht in 't groen bureau buiten 't krabben op 't papier der pen van M. van der Zeepen, diep gebogen over zijn register. Daar dreunt 'n notaricele vuistslag, en de klerk springt op in heel zijn lengte. Wat Heeft Willekens nog niet betaald Willekens!en mijnheer Ernest haalt veelbeteekenend de schouders op. Hoezou hij niet Dat weet ge toch wel, heer notaris.... Maar ik bleef borg die hypotheek is op mijn naam. Bloem heeft niet gewild.... Bloem wist wel dat de intresten niet be taald zouden worden en hij wou niet ver plicht zijn zelf het huis van zijn buurman te doen verkoopen. Gooit dan die kleermaker zijn geld weg? Wat wilt ge 1 zoo'n duivenmelker. Zooveel geld blijft daar toch niet aan Niet Zondag acht dagen liet hij er in eens meer dan vier honderd frank aan. Vier honderd frank 1 en de notaris rekte elke lettergreep op klimmenden toon. Ik weet het van zijn meesterknecht., die zijn dienst opzegt, en zich zelf gaat ves tigen. Zijn die duivenmelkers dan stapelgek 1 Wilhkens wel hij heeft zelfs schuld aan zijn meesterknecht. Ah Vinus Bols ware een goeie huurder voor dat huis. Dat is 'n kerel die werken kan, zoo knap en naar de laatste mode. Die zal wel zaken doen. Ik ken meer dan dertig klanten, die bij hem blijven. Als beangst van te veel te hebben gezegd, boog de klerk zich over zijn register, en bij 't zwijgen hoorde men 't haastig gekrab zijner pen. een poos vroeg de notaris Weet ge wat ge doet Gij gaat dadelijk naar Willekens, en vraagt hem of hij be talen wil, ja of neen. Zoo hij niet kan, zeg hem, dat ik zijn huis verkoop. Het brengt toch meer dan de hypotheek op en hij zal geld hebben om den interest te betalen, en nog eenige jaren huur op den koop toe Hi 1 Hi 1 Hilachte de meesterklerk. Waarom lacht ge? Zoo hoog gaat 't niet. Als 't de hypo theek maar opbrengt Ik zal het verkoopen in zijn eigen be lang. HiHiHi Bah dat is 't in alle geval ruim waard. Ja, als er liefhebbers zijn. Dat komt er niet op aan. Zeg hem nog dat ik mijn geld niet missen kan, enz., enz., gij kent dat liedje van buiten. Mijnheer Ernest zuiverde zijn pen, trok zijn bureaumouwen uit en verwisselde den ouden frok tegen 'n modischen aan den wand, nam zijn wandelstok en met 'n diepengroet was hij de deur uit. In de gang trok hij uit zijn zak 'n kammetje met 'n spiegeltje, verzorgde nauw keurig zijn puntig kneveltje en zijn haar bosje, waarna hij tevreden lachend de straat in trok, 't hoofd hoog in de lucht, met 'n fieren blik op al de kleine burgers en werk lieden die hem voorbijtrokken. Ah 1 die Willekens had hem eens wegge duwd, zijn dochter had hem durven weigeren! Nu had hij hen in handen 1Hij zou Vinus dé ar laten wonen nu, waar men hem de deur wees. Aan Bols moest de heele klandizie ko men. Op straat moest de duivenmelker 1 Op straat zijn hoovaardige dochter 1 De bakkers zoon is haar thans nog veel te goed. Bloent koopt 't huis en dan moet de moordenaar zijner kat er uit. Hi 1 Hi Hi piepte het in zijn valsch kattengemoed. In den winkel zag hij Bloem, met de han den op den'rug, langs de winkelbank hee^ en weer wandelen. De notarisklerk zwaaide zijn hoed naar hem toe Bonjour, mijnheer Bloem !.~~Pe b®*0* ker knikte maar eventjes en draaide hem den rug. ■n De groote Bloem komt ons veel grootet voor dan over 'n jaar. Geen wonder hij is magerder, hij is smaller geworden. De reden zullen wij hem niet vragen, t Zou ook wel nutteloos wezen, de man is tegenwoordig, weinig spraakzaam. De klandizie in de bakkerij klaagt er over. Zij dunt dan ook. 't Gebak mislukt nog al eens, hetgeen vroeger nooit 't ge tal was. Geeraert zag men niet eens meer aan dett> oven. De blonde jongen is nog altoos in Brus sel, waar hij bij een banketbakker 'n fijner ambacht leeren moet, zegt Bloem waar hij Leentje moet vergeten, meent hij. Een paar malen kwam hij thuis, slechts eenige uurtjes bleef hij onder 't ouderlijk dak. Zijn kameraden van Zzagen hem met eens in geen herberg zette hij den voet-» hij kwam alleen om vader te bezoeken zegde hij hij had het toch in de hoofdstad zoo "druk. O ja zoo druk De arme jongen 1 (Word! vervolgd,}.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 10