GEMEENTERAAD VAN HAARLEM. Woensdagmiddag vergaderd® d)e gemeente- fioad onder presidium van den heer Mr. Heeriiem Thijssen, waarnemend burgemees ter. Afw«iig de heeren de Zeeuw, Hageanedje-r, Bom arts en mevr. Willekes Macdotiald, IDe heer REINALDA diende een motie dn, Waarin de wenschelijkheid wordt uitgespro ken, de raadsvergaderingen om de 14 dagen ta houden, de agenda's niet te overladen, langrijke wagen, interpellaties en m-edo- deelingen een plaats op de agenda te geven fin meer tijd te geven voor de rondvraag. De VOORZITTER maakt bezwaar die mo- Öe nu te behandelen, omdat dit gaat buiten de orde van den dag. Spr. zat heel graag de gelegenheid geven om aan het ein de der vergadering deze motie te bespreken. Dfc heer REINALDA merkt op dat op deze agenda veel en zeer belangrijke punten staan, waarvoor het onmogelijk is voor de raads leden zich behoorlijk in te werken. Het aehijnt dat het gewoonte wordt om de 4 weken te vergaderen. Dat is te weinig. Ook de znededeelingen wenschi jrpr. op de agen da of schriftelijk ter tafel te zien. Bij deze ingekomen stukken is een adres van deJans- straat-vereeniging, dat vraagt om de over eenkomst tusschcn het gemeentebestuur en de Kleine Houlstraafvereeniging om een be drag ter beschikking van het gemeentebe stuur te stellen, ongedlan te maken. Voor gesteld wordt, dat adres ter afdoening in handen van B. en W. te stellen. Dit is geen behandeling van dit adres. Het geldt een be langrijke zaak en de bewoners hebben er over geconfereerd met B. en W. en nog ■neer moeite gedaan. Dat moet zoo maar Diet afgedaan worden. Ook de rondlwaag verdient een betere behandeling en komt met de zware agenda's in 't gedrang. Spr. hoopt dat de voorzitter met deze wen-schen in het vervolg zeer ernstig rekening zal koutten. VOORZITTER vindt bet beter deze motie voor te leggen aan den burgemeester, fkrodot het hem vooral aanbelangt. De heer REINALDA vraagt praeadivies op "%et adres dier ,Tansstraatveeeniging. D« VOORZITTER zegt dat toe. - Verlof Burgemeester. VOORZITTER deelt mede, dat door tdien Commassaris der Koningin het vertof van den burgemeester met «enige dagen ver lengd is, op telegrafisch verzoek van den heer Maarschalk, wegens ongesteldheid van tnevr. Maarschalk. De VOORZITTER meent in den geest der vergadering te spreken, indien hij denwemsch jfcikspreekt dat mevr, Maarschalk spoedig ,|noge hersteld zijn. Personalia. i B. en W. stollen voor den heer A. D. jporsman eervol ontslag te verleenen als onderwijzer aan school No. 26 met ingang Van 16 Aug. a,s. Goedgekeurd, Het Witte Kruis. B. en iW. stellen Voor goed te keuren de rekening en verantwoortiing over 1022 van het Je eB het 3« douche-badhuis, ingediend goor de afdeeiing „Haarlem" der Noord'-Hoi- janidtsche Vereeniging „Het Witte Kruis". Goedgekeurd. „Rosehaghe''. B. en W. stellen voor de balans met rerlies- en winstrekening per 31 December 1922, betreffende de 139 arbeiderswonin gen, voor den bouw waarvan bij zijn ge noemd besluit aan de Woningbouwvereeni- r „Rosehaghe" een voorschot ingevolge bepalingen der Woningwet is toege kend, goed te keuren, i. -Goedgekeurd i Bank van Leening. R. en W. stellen voor, do rekening en v^aartwoordüng van de gemeentelijke bank van leening over 1922, aanwijzende een na- ttedag saldo van 730.12%, goed te keuren. goedgekeurd. Stadsapotheek. B. en W. stellen voor, rekening en ver- fcnitwoardiing der Stadsapotheek over het jaar 1922, sluitende in ontvangst en uitgaaf met ven bedrag van 15.680.24goed te keuren. Goedgekeurd. Kindervoeding. s B. en W. stellen voor, goed te keuren ie rekening van de vereeniging „Kinder voeding" tot een bedrag, in ontvangst en pitgaaf van 3,873,29, Goedgekeurd. I Begrooting Woningbouivvereeniging. B. en W. steiien voor de begroo'ling voor fïet jaar 1923 en balansen mot verlies- en Vinstrekeningen per 31 December 1922 en die per 1 September 1922, betreffende de 4 wo ningcomplexen van de HaaWtemsefoe Stichting foor Woningverbetering goed te keuren, onder bepaling dat deze goedkeuring zich niet uit- itrekt over het in de begroeiingen onder den /.o£k „Salarissen en algemeene onkosten" op genomen bedrag voor vergoeding aan dien Secretaris-penningmeester in totaal groot 590 gulden. Tot op heden wordt als regel niet toege staan dat aan bestuursleden ©ener woning- bouwYereendging, welke één of meer bezol digde administratieve krachten heeft, een ver goeding als bovenbedoeld wordt gegeven. Aangezien de Haariem'sohe Stichting voor Woningverbetering eene administratieve, als- jfcede een opzichter heeft, bestaat bij B. en W. bezwaar legen de geraamde vergoeding voor jen secretaris -penningmeester. De -heer KLEIN heeft gelezen, dat B. en W. bezwaar maken tegen de vergoeding aan Óen administrateur. Spr. vraagt in dit verband jof de opzichter ook gewone werkzaamheden Verricht en of het betrokken bestuurslid nog .vele en ver.vntwoordelijke werkzaamheden verricht. Is dit het geval, dan zou een vergoe ding niet ongepast zijn. De heer DE BRAAL spreekt in ongeveer Benzelfden geest en zou hét betreuren indien dat raadsbesluit zou beslissen dat aan be stuursleden in geen geval vergoeding zou mo gen gegeven worden. Hij bepleit de billijkheid der vergoeding. De heer GERRITSZ meent dat het werk, dat nu door liet bestuurslid wordt verricht, dn alle. geval zal moeten verricht worden. De heer SLïNGENBERG antwoordt dat het verschilpunt dit is: dat hét bestuur zoo weinig mogelijk werk moet doen, dat bezoldigd wordt *n ten tweede dat zoo weinig mogelijk uit gaven worden gedaan, die de huren drukken. De heer SLÏNGENBERG zet uiteen dat hel geen pas geeft, dat bestuursleden voor hun werk bezoldigd worden. Doen bestuursleden goed werk en wil men ze honoreeren goed, maar dan geen bestuurslid. Het bestuur van Rosenhaghe doet ai dat werk gratis en zoo hoort hek. Aan Patrimonium en Sint Ba vu werd in overweging gegeven, dat goede krach ten uit het bestuur zouden gaan en dan zou den zij gehonoreerd kunnen worden. Met de Haarlemsche Stichting staat het nog anders. Daar heeft men een administrateur op een lalaris van f 3500: bovendien een gcl-dopha- ler voor 1040 en nu wilde men den secre taris-penningmeester nog f 500 geven. Dat is te zaroen 5040 of 10 per woning en per jaar dat op de woningihuren drukt. Dat is te veel. Rosehaghe geeft totaal uit 675. De bedoeling is, dat geen bestuursleden be zoldigd worden, maar in dit geval zegt spr. nog tot de Haarlemsche Stichting: zij geeft te veel uit. De heer DE BRAAL meent dat als de Raad ddt goedkeurt, daarmede onmogelijk wordt een vergoeding aan bestuursleden te geven voor verricht werk. Hij stelt voor dit agenda punt aan te houden en de begrooting terug te sturen aan de vereeniging. De heer KLEIN acht dit niet noodig. Dit voorstel wordt niet gesteund. Het toorvtel var B. en' W, wordt aangenomen, Onder Dak. B. en W, stellen voor de begrooting voor het jaar 1923, tot een bedrag in in komsten en uitgaven van 37.990, betref fende de 52 middenstandswoningen ten zui den van de Kleverlaan, voor den bouw waarvan bij zijn genoemd besluit aan de Coöperatieve Woningvereeniging „Onder Dak" een hypothecair voorschot en een bijdrage is toegekend, goed te keuren. Goedgekeurd. Onvoorziene uitgaven, B. en W, stellen voor vast te stellen den staat tot beschikking ujt den post voor „Onvoorziene Uitgaven," dienst 1922, tot een bedrag van 56.3414. Goedgekeurd. Bouwverordening. B. en W. stellen voor ten behoeve van den bouw van eene school met conciërge woning ter plaatse van het te sloopen per ceel aan de Leidschestraat no. 59, vrijstel ling van het bepaalde bij art, 10, 2a der Bouwverordening. Goedgekeurd. W erkliedenreglement. B. en W. deelen mede, dat voor het geval een werkman wordt belast met de vervan ging van oen ambtenaar, noch in het Amb tenaren-, nodh in het W-erkM-edenreglemerrt de wijze van belooning is geregeld. Zij doen daaromtrent voorstellen. Goedgekeurd. Pensioenwet. B. en W. stellen voor, te bepalen: 1. dat de gemeente op de gemeente-ambtena ren of gewezen gemeente-ambtenaren in den zin der Weduwenwet voor de gemeente ambtenaren 1913, voor wie krachtens art. 156 der Pensioenwet 1922 (Stbl. no. 240) door haar een bijdrage zal moeten worden gestort, behoudens het bepaalde sub III ten volle zal verhalen het bedrag, door haar verschuldigd over het tijdvak van 1 Octo ber 1913 tot 1 Juli 1919; II. dat de gemeente aan hen, die als leer aren bij het gemeentelijk middelbaar on derwijs werkzaam zijn of geweest zijn door wie ingevolge het bepaalde bij art. 156 der Pensioenwet 1922 (Stbl. no. 240) een bij drage in het algemeen burgerlijk pensioen fonds zal moeten worden gestort, zal ver goeden het bedrag, verschuldigd over het tijdvak van 1 Juli 1919 tot 1 Juli 1922 of (zoo de belanghebbenden na 1 Juli 1919 zijn in functie getreden of vóór 1 Juli 1922 zijn ontslagen) over dat deel van bedoeld tijdvak, waarin zij in dienst der gemeente zijn werkzaam geweest; III. dat het sub I bedoelde verhaal niet zal worden toegepast en de sub II bedoelde vergoeding ook zal worden uitgekeerd over het vóór 1 Juli 1919 verloopen tijdvak, waarin de gemeente, zoo de belanghebben den uitzicht hadden gehad op pensioen voor hunne eventueele weduwen en weezen de bijdragen voor hare rekening zou heb ben genomen; IV. dat bij de toepassing van het verhaal en de uitkeering der goeding de regel wordt inachtgenomen, dat op de gemeente ambtenaren, bedoeld sub I, gedurende een tijdvak van ze3 jaren jaarlijks zoo mogelijk een zesde gedeelte van het door de ge meente te vorderen bedrag wordt herhaald en aan de leeraren bedoeld sub III, gedu rende een tijdvak van vier jaren jaarlijks zoo mogelijk een vierde gedeelte van de aan hen te vergoeden bijdrage wordt uitge keerd. Goedgekeurd. Straatbelasting. B. en W. stellen voor goed te keuren het le suppl. kohier der straatbelasting, dienst 1922. Goedgekeurd. Kohier schoolgelden. B. en W. bieden ter vaststelling aan het kohier der schoolgelden voor het Hooger- en Middelbaar Onderwijs dezer gemeente, cursusjaar 1922'23. Het kokier wijst aan: 995 aanslagen met een opbrengst van 149.142.26. De heer PEPER herinnert er aan, dat door deze aanslagen zes raadsleden voor komen met 8 leerlingen. Hij herinnert er aan, dat onlangs hem werd verweten in eigen zaak te oordeelen. Thans gebeurt hetzelfde. Zelfs Mr. Slingenberg die toen het verwijt deed, komt op het kohier voor. Daaruit blijkt hoe ongerijmd in dien tijd het verwijt aan het adres van spr, was en men zal goed doen dat eindelijk eens te erkennen. De VOORZITTER vraagt om toqh vooral ernstig te blijven. Er zijn zoo talloos vele gevallen, waar alle raadsleden bij betrokken zijn, zooals belasting, presentiegelden. De heer REINALDA wijst er op, dat dit kohier pas aan het einde van den cursus verschijnt. Hij vraagt dat een volgend jaar dat kohier vroeger verschijnt. De heer BRUCH antwoordt, namens den wethouder van Financieën, dat de schuld in Den Haag ligt. De wethouders zullen blijven hameren op spoedbetrachting. De heer REINALDA vraagt om voor- loopige aanslagen te maken. Nu moeten de ouders aan het einde van het jaar alles be- talen. De heer BRUCH antwoordt, dat dit reeds eens werd geprobeerd, maar toen kwamen er bezwaren van ouders en vanuit de Jans straat. Indien men deze voorloopige aan slagen echter wenscht, zullen B. en W. er gaarne mede doorgaan. Het voorstel van B. en W. werd goed gekeurd. Afwijking Verkoopsvoorwaarden. B. en W, stellen voor: Aan Gebrs. D. en H. J. Zonneveld, alhier, en P. Joosten, alhier, vergunning te verlee nen om in afwijking van het bepaalde bij de 12 c voorwaarde van bet Raadsbesluit van 21 Januari 1914 no. 11, op het terrein aan de Judith Leijsterstraa-t, kadastraal bekend ge meente Haarlem sectie G no. 1591, twee woonhuizen en een auto-garage met bovenwo ning le bouwen, onder voorwaarde, dat de bouw geheel worde uitgevoerd overeenkom stig de bij dit besluit bethoorende teekening, en dat de garage alleen worde gebruikt en tot wederopzegge"5 als zoodanig in ge bruik mag blijven tot het stallen van automobielen, met dien verstande echter, dat daarin onder geen voorwaarde een inrich ting mag worden gevestigd tot het herstellen van automobielen. Goedgekeurd, Verkoop en aanvaarding van grond. B. en W. stellen voor: Behoudens goedkeuring van Gedep. Staten der provincie Noord-Holland B. en W, te machtigen voor de gemeente om niet in ei gendom te aanvaarden van J. Koomen al hier, een gedeelte grond aan den Klopper singel te Haarlem, kad. sectie G. no. 1729ged,, groot ongeveer 38 c.A., op de bij dit be sluit behoarende teekening, aangetoond met gele kleur, welke grond ingevolge het uit breidingsplan, vastgesteld bij raadsbesluit van 27 Augustus 1919, no. 30, is bestemd voor openbaren weg. Goedgekeurd. behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten der provincie Noord-Holland B. cn W. te machtigen voor de gemeente om niet van -de N. V. „De Houtwerf" alhier, te aanvaar den een gedeelte grond aan den Spaamdam- scheweg kad. sectie G. no. 1710 ged., groot ongeveer 241 c.A., op de bij dit besluit be boerende teekening aangegeven met gele kleur, welke grond volgens het uitbreidings plan, vastgesteld bij raadisbesluil van 27 Au gustus 1919 no. 30, is bestemd voor open baren weg; en zulks onder eeniige voorwaar den; voor de uitvoering van openbare werken, op en in den, over te dra-gen grond ter be- boschrKking van Jt. en W. Ie stelten- een be drag van 4700. Goedgekeurd. Behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten der provincie Noord-Holland, aan M. D. van Dijk, alhier, in koop af te staan te gen den prijs van 16 per M2., den met groene kleur op de bij d-it besluit behooren- de teekening aangeduiden grond, gedegen aan de Juliana-straat, kadastraal bekend ge meente Haarlem sectie I nrs. 1989 ged. en 1956 ged., groot pl.m. 307 M2. (de juiste op pervlakte zal door den landmeter bij het Ka daster moeten worden bepaald), met de be stemming om daarop een woonhuis te stich ten ter bewoning door niet meer dan één gezin, een en ander onder de voorwaarden, vastgesteld bij raadsbesluit van 12 Februari 1908 no. 8, en voorts onder de daaraan toe te voegen voorwaarden. Goedgekeurd. Doorhaling Hypothecaire inschrijving. B. en W, stellen voor: B. en W. te machtigen, om tegen ont vangst van een bedrag van f 540, vermeer derd n»et eene rente van 5 pet. 'sjaars, ge rekend van 1 November 1922 tot en met den dag van betaling, medewerking te'ver leenen tot de algeheele doorhaling van de ten hyipotheekkan-lore te Haarlem op 2 Novem ber 1880 in deel 42 nommer 75, genomen in schrijving ten beshoeve van de gemeente Haarlem en ten laste vail Cornelia Maria Wils, weduwe Francois Gerard Beeldsnijder te Amsterdam. De heer WOLZAK vraagt een inlichting, naar aanleiding waarvan het beluit wordt aangevuld met de bepaling, „met afstand van het recht van erfpacht". Aldus gewij zigd, wordt het voorstel goedgekeurd. Handhaving van een servituut. B. en W. stellen voor, tegen den eigenaar van het perceel aan de Wilhelminastraat no. 33, een rechtsvordering in te stellen )zoo mogelijk op verkorten termijn( tot hand having van het servituut ten laste van ge meld perceel," waarbij verboden is dat per ceel van bestemming als woonhuis te ver anderen, en zulks op grond van het feit, dat in dat perceel openbare veilingen worden gehouden en dat het als opslagplaats van meubelen wordt gebruikt. De heer WOLZAK heeft tegen dat voor stel geen bezwaar, maar vraagt of het heb ben van een kleermakerij of iets dergelijks, zooals in de Wilhelminastraat voorkomt niet in strijd is met het servituut. Spr. herin nert aan de school in het Florapark, wat ook in strijd is met servituut. De heer SLINGENBERG merkt op, dat er instellingen zijn, die niet hinderlijk zijn, en wanneer daarvoor ontheffing wordt ge vraagd, dan wordt clïe in den regel verleend. Deze heer vroeg geen ontheffing, maar zou het ook niet gekregen hebben indien hij het gevraagd had. Over dat veilingslokaal wordt ontzettend geklaagd en het benadeelt ook de belangen der bewoners aldaar. Wat de school in het Florapark betreft, B. en W. zien nog niet in, dat die school daar hinder lijk is en namen daarom geen maatregelen. De heer WOLZAK vraagt of het niet op den weg ligt der bewoners dat proces te voeren. De heer SLINGENBERG zegt, dat het de bedoeling is die bewoners uit te noodigen deel te nemen in de actie om sterker te staan, maar B. en W. meenen, dat het op den weg der gemeente ligt om overeenkom sten te doen handhaven. De heer WOLZAK: en de kosten van het proces? De heer SLINGENBERG: Daar is niet over sproken, et voorstel wordt goedgekeurd. Ambtenarenreglement. B. en W. stellen voor te wijzigen den staal, bedoeld in art 1, sub F, van het ambtena renreglement. De heer KLEIN vraagt of de geneesheer Maschhaupt den dienst der gemeente uitgaat of geheel in dienst komt. Wethouder BRUCH antwoordt, dat dr. Maschhaupt zal worden toegevoegd bij den geneeskundigen dienst. v De heer KOPPEN hoopt, dat bij de aanstel ling van dr. Maschhaupt geen bezuinigings idee voorzit. De VOORZITTER kan ten volle verzeke ren, dat dit niet het geval is. Het voorstel wordt aangenomen. De H. O. V. B. en W. schrijven aan den Raad In de vergadering van Uwen Raad van 30 Mei j.l. werd bij de behandeling van ons voorstel tot het aangaan van een nieuwe overeenkomst met de Haarlemsche Orkest vereniging aangenomen een amendement van de,heeren Poppe, Koppen, Keerwolf en mevr. MaarschallKomin tot beperking van het aantal concerten, dat de H.O.V. door andere muziekcorpsen voor hare rekening zou kunnen doen geven. Gebleken is echter, dat het aldus geamen deerde art. 2derontwerp-overeenkomstthans niet juist weergeeft de bedoeling van deze voorstellers, welke die vrijheid der H. O. V. wenschen te beperken niet tot 25% van het aantal Zondagmiddagconcerten maar tot 25% van het totaal aantal concerten te geven tus- schen I Mei en 15 September. In overleg met den eersten onderteekenaar van het amendement hebben wij derhalve de eer U voor te stellen art. 2 van het raads besluit van 30 Mei in dien zin te wijzigen. Hierover werd gediscussieerd. Er ontstaat verschil van meening over de .vraag of bedoeld is 25% van het totaal aan tal concerten of van de Zondagmiddag concerten. De heer POPPE heeft bedoeld 25 procent van het totaal aantal concerten: andere voorstellers bedoelden 25 van de Zondag-concerten. De VOORZITTER maakt een eind aan de vrij verwarde discussies door het voor stel terug te nemen en gelegenheid te geven daarop nog amendementen in te dienen. Dit voorstel tot uitstel wordt aangenomen. Medaille. B. eri W. stellen voor aart -den. bond van Scbietvereenig-ingen in Haarlem en Omstre ken een medaille toe te kennen voor de door dien Bond in Juni en Juli te houden schietwedstrijd. De heer PEPER verklaart zich tegen dit voorstel. De heer REINALDA vraagt stemming. Het voorstel van B, en W. wordt verwor pen met 1514 stemmen. Tegen de Soc. Dem. Peper, Boes en Castricum. Regeling met de buitengemeenten, De verordening op de beffing van school geld op het Gymnasium, de Hoogere Bur gerscholen met 5 j. c., de Hoogere Burger school niet 3 j. c. en -daaraan verbonden Hoo gere Handelsschool met 2 j. c. ent op de Meisjesschool voor middelbaar onderwij-s met 5 j. c., vastgesteld bij raadsbesluit van 27 December 1922, is bij Koninklijk Besluit van 27 April 1923, goedgekeurd. Art. 17 dier verordening bepaalt, dat voor elko(n) leeriing(e), die de Meisjesschool voor middelbaar onderwijs met 5 j. c. of d-e Hoogere Handelsschool met 2 j. c. bezxekt, en niet in de gemeente Haarlem woont, in afwijking van de artt. 8 en 9 dier verorde ning een schoolgeld verschuldigd is van f300, tenzij de gemeente, waaruit de leerling af komstig is, zich bereid heeft verklaard aan de gemeente Haarlem een bijdrage te ver leenen, berekend volgens de bepalingen, vervat in do wet van 20 Mei 1922 (Stol. no. 367). Do gemeenten! Benn-ebroek, Beverwijk, Bloemendaal, Haarlemmeriiede c.a., Haarlem- jn-ermeeG JHillegom, Spaam-da-nx en Zand- Voort hebben ons reedis medegedeeld, dal zi tot bijdragen bereid zijn voor één of voor be-ide scholen. Schoten, Heemstede en enkele andere ge meenten moeten nog bericht zenden of zi daartoe wenschen over te gaan. Nu de verordening is goedgekeurd, kun nen B. en W. met de buitengemeenten, wel ke zich daartoe bereid hebben verklaard, een regeling treffen, indien de Raad! de vereisch- te machtiging verleent. Wijl de mogelijkheid niet is uitgesloten, -dat in het vervolg meer dere gemeenten zich aanmelden om zulk een regeling te treffen, stellen zij voor hen in het algemeen fe machtigen om met buitenge meenten, welke zich daartoe bereid verkla ren, de in concept hierbij gevoegde regeling voor één of beide scholen, aan te gaan. Goedgekeurd. Schooltandartsendienst. B. en W. deelen den Raad mede, dat het in hun voornemen ligt, de detacheering van den geneeskundige, W. J. H. Maschhaupt bij den schoolartsendienst, waarvan sprake is in het- voorstel van 2 Februari 1922 te doen eindigen op 1 Juli 1923. In verband daar mede zal mevr. A. M. Hazevoet-Renout, die tot nu toe als „assistente" gedurende halve dagen werkzaam was, ten volle aan genoem den dienst worden verbonden. Tengevolge daarvan zullen met ingang van 1 Juli e.k. op mevrouw A. M, Hazevoet-Renout van toe passing zijn de de bepalingen van het Amb- tenaren-reglemeent, zoodat van den staat, bedoeld bij art. 1, f, van dat reglement, vast gesteld bij besluit van 22 Juni 1921, en van den staat van functiën, vermeld sub B, II b, van eerstgenoemd Raadsbesluit moet worden afgevoerd de functie van „assistent van den schoolarts", B, en W. stellen voor hiertoe te besluiten. Goedgekeurd. De dninwaterverordening. B. en W. brengen den raad praeadvies uit op het adre3 van de Kamer van Koophandel, waarin wordt verzocht, om art. 8 der veror- dening op de levering van duinwater te wijzigen. Zij stellen voor op dat verzoek af wijzend te beschikken. Goedgekeurd. Vergunning voor het Gem. Concertgebouw. B. en W. steüen voor, aan H. M. de Koningin voot te stellen B. en W. der ge meente te machtigen met toepassing van axt 5, le lid jo art. 10, 2e lid der Drankwet eene vergunning te verleenen voor den vetikoop van sterken dinank in het ktein voor gebruik ter plaatse van verkoop in de daarvoor in aan merking kojnende ldkalen van het in eigen dom aan de gemeente tloebehoorend perceel aam de Lange Begijnestraat no. 13-15. De heer REINALDA vindt het vreemd, dat een gemeente vergunning vraagt voor eigen gebouw. De overheid handelt onjuist met deze aanvrage. In het algemeen stelt de overheid zich op het standpunt het aantal vergunningen niet de vergrooten. Spr. acht de motieven, dat er een bollenveiling enz. is gevestigd niet gegrond. Daar is geen sterke drank voor noodig. Spr. doet een be roep op den Raad om dit voorstel niet aan te nemen. De heer VAN LIEMT zegt, dat men deze aanvraag niet over één kam moet scheeren met een particuliere aanvraag. Er behoeft hier zelfs geen vrees te zijn voor drankmis bruik. Integendeel weigering zal zelfs bet drankgebruik niet tegengaan, want men zal elders gaan. Wordt hier vergunning ver leend, dan kan zelfs gewaakt worden tegen drankmisbruik. Voor een openbaar gebouw als dit is vergunning zeer gewenscht. De heer CASTRICUM sluit zich aan bij het sympathiek betoog van den heer Rei- nalda, Ook spr. komt het voor, dat het niet noodig is deze vergunning aan te vragen. Men moet het aantal vergunningen niet ver grooten. De heer MIZERUS vraagt of als de bol- lenhanadelaars vergunning wenschen, zij geen sociëteit kunnen maken. De heer HEERKENS THIJSSEN verdedigt het voorstel van B. en W, Vergunning voor dit gebouw is zeer gewenscht en het is slechts een voortzetting van wat bestond. De heer REINALDA vindt de verdediging erg zwak. De vergunning, die er op lag, be trof alleen de sociëteit. Spr. wil niet alle menschen metamorphoseeren, maar als de bollenhandelaars drank willen gebruiken, laten zij dan een anderen weg vinden, ook in de wet vastgelegd n.l. een sociëteit, Het ligt niet op den weg der overheid het aantal vergunningen te verhoogen. De heer SLINGENBERG acht het beter dat het voorstel van B. en W, wordt aange nomen. Dan kan de gemeente contröle op het gebruik uitoefenen. Anders niet. In een sociëteit kan men geen contröle uitoefenen. Zich dus plaatsende op het siandpunt van drankbetrijding van den heer Reinalda, acht spr. het standpunt van het gemeentebestuur met zijn controle beter. De heer REINALDA staat perplex van deze redeneering en wijst op het nadeel dat b.v. bij bals alle jongelui in de gelegenheid zouden zijn om sterken drank te gebruiken. Dat is een zeer groot gevaar. De drankwet heeft ook contröle in de sociëteiten. De heer v. LIEMT wijst op de moeilijkheid om vergunning voor de sociëteit alleen in te stellen. De afgeloopen vergunning gold ook voor de groote zaal. Het voorstel van B. en W, wordt verwor pen met 8 stemmen vóór. Vóór de heeren v. Liemt, v. d. Berg, Bruch, Heerkcns Thijs- sen, Loosjes, Kuenen, Slingenberg, v, d. Kamp, Het openstellen van bruggen op Zondag. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken meent, dat speciaal in de zomermaanden, tal van be langhebbenden gebaat zullen zijn, indien de Raad er toe zoude kunnen besluiten, gedu rende de maanden Juni, Juli en Augustus, ook tusschen 1 en 2 uur n.m. het waterver keer door Haarlem, door wijziging van art. 2 der Verordening op de doorvaart van schepen door de beweegbare bruggen te Haarlem mogelijk te maken en de bruggen op die uren open te stellen, B. en W. adviseeren op het verzoek van de Kamer van Koophandel afwijzend te be schikken. De heer REINALDA voelt er voor het verzoek van de Kamer v. Koophandel in te willigen. Het is van belang dat personen, die op het water verkeeren ook Zondagsmid dags de bruggen kunnen passeeren en dat in Haarlem niet alleen passagiers kunnen af gezet worden. De heer KLEIN wenscht vóór het voor stel van B. en W. om afwijzend te beschik ken te stemmen en hoopt dat de groote meerderheid van den Raad dat doen zal. Spr, is tén zeerste verwonderd dat van arbeiderszijde wordt getracht de Zondags rust, de Zondagsrust ook voor de betrokken arbeiders, te verkleinen. Het voorstel van B. en W, wordt ver- worpen met 10 steramen vóór. Tegen open stelling der bruggen op Zondagmiddag zijn de heeren Visser, Castricum, de Braai, v, d. Berg, Mizerus, Bruch, Heerkcns Thijssen, Slingenberg, Klein, Wolzak, De Sociëteit „Vereeniging." B. en W. vragen machtiging, eene overeenkomst aan te gaan, waarbij als ver vallen worden beschouwd alle tot nu toe met betrekking tot het gebouwen-complex der Sociëteit „Vereeniging" aan de Lange Segijnestraat te Haarlem voor het Rijk en e gemeente Haarlem zoowel schriftelijk als mondeling aangegane verbintenissen omtrent verkoop en waarbij, met inachtne ming van de voorwaarden en bepalingen opgenomen in de bij dit besluit behoorende voorloopige overeenkomst; door de gemeente aan fiet Rijk wordt verkocht, lo. een gedeelte van den tuin be hoorende bij genoemd gebouwen-complex, kadastraal bekend gemeente Haarlem sec tie D no, 7034, en 2o. de perceclen gelegen aan de Wijde Appelaarsteeg, kadastraal bekend gemeente Haarlem sectie D nrs. 1282, 8416 en 8440 gedeeltelijk, een en an der voor eene koopsom van totaal 11,648. Voorts vragen zij machtiging voor de ge meente, om niet, in eigendom te aanvaar den dat gedeelte van het kadastrale per ceel gemeente Haarlem sectie D no. 8417, IDe boer v. LIEMT zet uiteen dat deze transactie voor de gemeente een strop wordt De Raadi is niet gebonden aan het besluit van N-ovwnber 1920. Toen was er een over eenkomst <ïat de gemeente en het -Rijk elk -d* helft van het gebouwencomplex zou ne. men. Een commissie werd benoemd om dc waarde te taxeeren. Ware d'at doorgegaan <Jmi zou d-e gemeente moreel gebonden zijn de overeenkomst na ie komen. Maar dc zaak slttat anders. Het Rijk wenscht niet moer de helft van h-et gebouwencomplex, het wenscht afstand te doen van het voorgeel eel te en al I-een nog een deel te hebben van dien tuin voor 11.000. Maar dat is geen transactie. De waarde mn dc gebouwen gaat met dien hap cr uiit, een halve of driekwart tem ach teruit. iEn wanneer over een paar jaar het Rijk de heele controle uit Haarlem terug trekt, -dan heeft de firma Enschedé vooreen koopje een mooi stuk grond. Spr. ontraadt aanneming van het voorstel. De heer MüiZéRUS onderschrijft de mee rling van dén heer v. Liennt. De heer Slingenberg verdedigt het voor stel van B. en W. uitvoerig en meent dat aanneming van dit voorstel het allerbeste is. De heer v. LIEMT verdedigt nader zijn standpunt. Het complex vermindert in waar de met drie kwart ton. Het Rijk is blij dat het van dien koop afkomt, maar wil nu wel een «tuk hebben-, waardoor de gemeente schade lijdt en niet meer dan een onregel matig stuk grond overhoudt. De heer MIZERUS verzet zich nader tegen voorstellen van B. en W. De heer REINALDA betuigt zijn instem ming met het gesprokene van den heer v. Liemt. De heer WOLZAK meent, dat met het oog op wat vroeger gebeurd is, de gemeente bil lijkheidisbaive rekening moet houdlen met de belangen der firma Enschedé. De overeen komst moet bona fide worden uitgevoerd. De heeir v. LIEMT betwist het standpunt van den heer Wolzak. Wij staan voor een heel nieuwe zaak. Aanvankelijk wilde het Rijk dé helft van het gebouwencomplex koo- pen-, nu slechts het achterste gedeelte. Het i# dus een nieuwe zaak en -de gemeente is nüet meer gebonden. De heer SLINGENBEiRG meent, dat Öe Raad moreel verplicht is dit besluit te ne men, maar geeft -toe dat als de Raad besluit het niet te doen, dit een financieel voordeel voor de gemeente is. Het voorstel van B..en W. wordt ten sloffe na discussie, verworpen met 21 stemmen. Vóór de heeren Bruch, Loosjes, Heerkens Thijssen, Slingenberg, Peper, Wol zak, Boes en v. d. Ban. De winkelsiuitirrgsverordening. B. m W. stellen voor op een adres van de voorzitters van de afd, Haarlem van de Ned. Bamketbakkersvereenïging, van de Haari. Wïn-keliersveireeniging ert van den Bond van fruit- en visohliandelaars om in de winkieMuitingsverordening weder de be kende uitzonderingsbepaling voor hun be drijven op te nemen afwijzend te beschik ken. Aldus besloten. Verlaging ggsprijs. B. en W. trteilen den Raad ,voor te be sluiten: I. Onder, intrekking van het bepaalde sub II van zijn besluit van 21 Februari 1923 no. 14 vaat te stellen de navolgende prijzen van het gsus: A. Getoverd over den gewonen' meter wordt voor de eerste 40 M3 per maaind! in rekening gebracht 12 cent per M3 voor el- ken M3 meer een bedrag van 3 cenit. B. Geleverd over den muntmeter wo-rdt voor de eerste 90 M8 per 3 maanden in re kening gebracht 13 cent per M3 voor eiken M3 moer een -bedrag van 9 cent. II. Te bepalen, dat het tari-cf genoemd sub I in werking zal treden op 15 Augustus a.s., met dien verstande, dót -de verrekening der r-erstitutie geschiedt met ingang van de eer ste meieropneming na 14 Sept. d.a.v., oon- stateerenidte het verbruik over de afgeloopen maand. De heer PEPER stelt voor te lezen: In. L A. Geleverd over dén gewonen meier Wordt in rekening gebracht 9 cent per M3. B. Geleverd over den muntmeter wordt in rekening gebracht 10 cent per M3. II. Te -bepalen, dat het tarief genoemd sub I in werking zal treden op 1 Juli a.s. De heer GER-RITSZ stelt voor in raads stuk no. 121 in het ontwerp-raadsbesluit in I A. te wijzigen de getallen 40 en 12 in 30 en 11; en te wijzigen in B de getallen 90 en 13 in 60 en 12. De -heer GERRITSZ bespreekt zijn voorstel ten. De bedoeling is de concurrentie aan te gaan met d-e petroleum. Er zijn echter nog altijd 4000 verbruikers, die minder dan 30 M3 verbruiken. Deze zuilen dus niet dien prikkel -hebben, oxn gas in plaats van petroleum le gebruikten. Het minimum aantal M3 diternt dus verlaagd^ te worden. Met een beroep op de winst, die gemaalk-t wordt, bepleit spr. verder dat zijn voorstellen aannemelijk rijn. De heer PEPER acht de voorsteilen van B. en W. nadeelig voor het grootste deel der arbeiders. Op dte begrooting van 1920 werd een winst op het gas geraamd van f 117000 Er werd toen voorgesteld een differentieel tarief vast te stellen, zoodlat er een- extra winsj fcon wordieni gemaakt van f 380.000. Voor de begroeting 1921 werd geraamd f 116.000. Het werd f 232.000, Op de begroe ting 1922 werd geraamd een winst van 389.000. Het werd f 626.000. D.w. z. dat we op eiken M3 gas 5% cent verdiend hebben Naar zulke winsten zouden; particulieren ge lijkbaard hebben. Daaruit blijkt hoe arbeiders- vijandig die gasp-olïtiek is. Een partioulier zou bij een f 1 mi-lKcen, leaning tegen 7%, in dat gevat nog 16% winst hebben -kunnen ui (dee len na alle mogelijke afschrijving. Het zou niets verbazingwekkends geweest zijn, indien B. en W. zich gehaast hadden- dit te veel gehaalde aan de arbeiders terug te geven. Het voorstel der S.D.A.P. diat in April werd ingediend, werd' getraineerd tot hed-en em nu (durft men nog voorstellen de verlaging te dioen ingaan op 15 Augustus. Dat uitstel brengt ook weer wdns-t die uit de zakken der gasverbruikers komt. De S. D. A. P. heeft die politiek gesteund en deed dat steeds sinds de breuk, die bleek te bestaan bij de behan deling der begrooting van 1920. Het is noo dig dat wat terug gegeven woTdit aan dtega-s- verbmifeeirs. Spn'-s voorrM Ss dlaafoe een bescheiden poging. De bedoeling van B. en W. en Raad- is het dienen van -het algemeen belang. De voorstellen van B. en W. en van de S. D. A. P. dienen d'at belang niet Ge- middeldl zullen 78 pet van de verbruikers niets bemerken van de voorstellen van B. en W., omdat zij minder gebruiken dan de -minima door B. en W. voorgesteld Den beer LA-MERUS doet het pijn «lat de mede van den -heer Peper voor een gedeelte een scheldpartij was op de S. D. A. P. De heer FETOR: Weerlegt u dat maart -De heer LAMERUS: Ein dat -de hew Peper het voorstelt alsof die S. D. A, P. prbeiders- vijalndig is. De heer PEPER: Weerlegt u het maar, d'at is heel wat beter. De heer LAMERUS acht zich daartoe niet geroepen, maar wil zijn spijt even- uitdruk ken. De voorstellen van B. en W. acht spr. niet voldoende. Spr. heeft een groef geno- uiet gas en* op gas gedaan wordt. Dat gezin zou in den zomer 12 H cent per M3 moefet betalen en in den winter 11H cent. In d< arbeiderswoningen bestaande uit 4 personet zal men ook absoluut geen voordeel van hei nieuwe tarief hebben. .In g-erinmen van 5 per< sonen zelfs zal het geen voordeel brengen. Meer gasverbruik zal niet bereikt worden door nieuwe tarieven. Huismoeders hebben dat aan spr. verklaard. Van de 10.967 munt- gasverbruikers waren er 4100, die minder dón 30 M3 gas verbruikten. Het minimum moei worden verióagd. Dan pa-s zal het petroleum verbruik worden verminderd-. Dan pas zal hel gasverbruik toenemen. De heer KLEIN voelt niets voor dit voor stel, ntots voor differemtieele prijzen. Voor het wa terleiding,bed-rijf moest indertijd prys- vereewvoudiging komen, ter wille van de administratie. Ook de tegenwoordige directie tv. d. gasfabriek -heeft prijsverand-ering altijd tegengegaan met het oog op de administratk Daarom begrijpt spr. niet dat voor hei eene bedrijf goed is, wat voor bet amdeie niet goed is. Spr. kan ook niet hegrijpen het verband dót de ga-sdirecteur legt tusschen' den gas- prijs en de vaste kosten. De ddrofiteur rede neert zoo: op die productie van b.v. 100 gas worden de vaste kosten goedgemaakt en dan kan ik de 101ste kub. aneter voor lager prijs geven. Maar dat is niet juist, want hij moet dte vaste kosten over alle geproduceer de meters gas omslaan, dus dver 101 kub. meters. Uitvoerig betoogt dan spr., dat dj verbruikers over den gewonen meter meet profiteeren van de voorgestelde tarieven dan dte verbruikers 'over dten muntmeter. Die eer. ste verbruikers gtenieten met deze tarieven een groot voordeel. Spr. zet uiteen, dat -hij i-s tegen winst uit bedrijven, tenzij dat die in bepaalde gevallen noodzakelijk is. Spr. heeft nagegaan wat de redten is om van de munt< gasverbruikers hoogenen prijs te vragen. Dai zit in den aanleg der leidingen. Spt. zet uil een, dat dat voor hem geen redten is om de prijzen, -dloor B. en W. voorgesteld, te hand haven. Spr. is tegen het differentieel tarief, maar meent, dat liet voors-tel-Peper wel niet zal worden aangenomen. Daarom stelt spr. voor den prijs voor het muntgas, boven het geKto'de minimum, te bepalen op 8 cent per kub. meter in plaats van op 9 cent per M3, De heer VISSER had allerminst het voor< 'Stel-Gerritz verwacht. Deze dbet dat voorstel bulten de gascommdssie om. Daar echter was 'die heer Gerrilsz het een; met het voorstel van B. en W. Spr. verdedig; dte -het voorstel van B. eni W. en verwachi veel meerder gasverbruik. Met h?t voorstel van dien h-eer Klein om den prijs voor munt-» gas 13 en 8 dent -to maken, 'kan spr. mede- gaan. De heer BOES kan veel onderschrijven van wat de heer Peper zeide. De heer Pepef kan -rekenen op spr.'s steun om dien gasprijs te verlagen, maar thans niet omdat vopr dg begroeting de cijfers moeten gehaald worf den, die geraamd' zijn. Wat het voorstel van dien -heer Gnrrrtsz betreft, meent spr. dat alle leden der gascommissie zich met de voorstel len, zooals zij nu vereenigdten. De beer REINALDA: Wij behielden ons vrijheid voor omtrent de cijfers. De heer BOES kan zich dit niet herinneren. Hij voelt daarom niets vooe d-e voorsteHen- Gerritsz omdiat hij de portlêe er van niet kan overzien. Laten we 'dit voorstel van B. en W. aannemen. Wij kunnen; dan later over da cijfers praten. Wel is gezegd dat de prijs voor muntgas 9 cent of 8 eenit moest zijn, zoools de heer Klein nu voorstelt. Spr. is vóór -dat voorstel. De heer v. LIEMT i-s het eens met den h-eer Boes dót het niet aangaat nu ineens dó cijfers te veran-dteren en: de voorstoïlen van den -heer Gerritsz -te accepteeren. Wél voelt spr. stoor het voorstel van den heer Kieuw Spr. acht -dót voorstel -zelfs in het belang van de gasfabriek. Het voorste! van den heer KLEIN wordt ondtersteu-nd. De heer HEERK-ENS TH-IJSSEN wfl- iels «eggen- in het voordeel van het voorstel van B. en W. In tegenstelling met den heer Peper, wil spr. hier wel eens uitdrukkelijk vaststellen dat spr. zich i-n hooge mate verheugt over het feit dal de gasfabriek winst maakte. De -heer Peper betreurde dat, spr. verheugt zich er over - wa-nit -het is alsof B. en W. het in den zak hebben gestoken (hilariteit) dal- de gemeente deze winst in haar zak kon steken. Dat kon zoo zijn, zonder dat de gas* prijs boven den gemiddelden gasprijs in Ne der tand uitging Nu met deze voorstellen komt de gasprijs in Haarlem aan den lagen kant van alle gasprijzen in Nederland. Dat is wal men vragen mag. Meer niet. Wc hebben hier een uitstekende gasfabriek en h-et is hitlijkj dat alle gemeentenaren niet alleen de gast verbruikers, want zij zijn geen aandeelhou* ders, dat a-He gemeentenaren, de aandeelhou ders, daarvan profijt trekken. Spr. waar schuwt tegen een te groot optimisme inzake de winsten der gasfabriek. De directeur doef ook. Het geldt oen pro-cf. Blijkt dat de winst gewaarborgd blijft cn dat -de gasprijs noig lager kan worden gesteld, dan k-a.n men Kjtat doen. Spr. vraagt aan dten heer Gerritsz het met zijn voorstel nog eens aan te zien. Behoedzaamheid tegenover de Begrooting is alleszins geboden. Het gaaf we! goed met ohze Financiën terecht is aan dten wet houder van Financiën daarvoor meermalen hulde gebracht maar rn-en moet behoed zaam zijn. Het voorstel-Peper kost ƒ300.000, maar mist -bovendien het voordeel dat er een prikkel is om het gasverbruik te verhoogen Den heer Klein antwoordt spr. dat hij met waterleiding en gasbedrijf ongelijksoortige eenheden vergelijkt. Spr. bestrijdt het voor stel inzake verlaging van don prijs voor muntgas, waf door den -heer Klein is voor gesteld. Het is niet billijk omdat de munf- gasverbruikers meer kosten aan het gasbe drijf -dan de verbruikers over den gewonen meter. De h-eer BOES meent, dat het voorstel var» den heer Gerritsz van zooveel belang is, dat dit een reden had- moeten zijn voor den wet houder van Financiën om hier aanwezig le zijn. Is het bekend waarom de wethouder niet aanwezig is? (Geroepen wordt dót dit» niet bekend: is!) Spr. stelt veor daarom -het voorstel-Gerritsz nu nog eens o-nder de oogera te ziten- in de gascommissie. Spr. kan er ng nog -niet over oordeelen, ent wenscht de ge volgen onder de oogen te zien. De heer KLEIN merkt op, dat hij alleen sprak over de administratie bij waterleiding en gasbedrijf, niet over de productie van gas en water. Het voorstel van den heer Gerritsz zai niet zooveel kosten, maar spr. onder steunt het voorst-el van dten heer Boos om dit voorstel nog eens in de gascommissie te behandelen. Ook i-s spreker het oens met dten heer Lam crus, dat de voorstellen van B. en W. niet zooveel grooler gasverbruik zullen- bevorderen. Voor 90 pet. is spr. dan ook voor het voorstel van den heer Gerritsz. Spr. ver- deddgt nog het recht van d-e S. O. A. P. met die voorstellen te komen, alhoewei de heet Gerritsz in de gascommissie zit. Spr. pleif dan voor bespreiking van de voorsteliten-Gpr- rit-sz in de commissie. De heer GERRITSZ repBceert nog en vend dedigt zijn voorstel. De lieer BOES dient een voorstel in, ou» de behandeling van dit voorstel verder uit te stellen. De -heer REINALDA verzet zich tegen uit stel, omdat reeds zoo lang uitgesteld is deze gasprijsverlaigng te behandelen. De heer PEPER verzet zich ook tegen uitstel van behandeling. De heer HEERKENS THIJSSEN zegt, dat uitstel van behandeling «een vertraging zal beteckenen van de inVbering d-c-r gasprijsver- laging. Over het voorstel van den heer Boes om de behandeling uit te stellen, staakten de met vcuaoemue, oyi. «a - men in een gezin van 3 personen', waar alles j stemmen-, 1414. Over het voorstel moet dus

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 11