BINNENLANDSCH NIEUWS* HANDEL EN NIJVERHEID. KORTE BERICHTEN. ORDE EN ARBEID. KERK EN SDHOOL. KUNST EN KENNIS. UIT BOEK EN BLAD. - ij f- Tx ,A 1 a,,-' Jn de volgende vergadering worden overge stemd. De VOORZITTE-R stelde voor de overige 'agendapunten aan te houden, behalve de be noemingen. Over 14 dagen zal wederom een raadsvergadering worden gehouden. Benoemingen. Benoemd tot regenten van het St. Elisa beth's of Groote Gasthuis, de heeren Mr. J. B. Bomans, met 21 st. en 7 blanco, W. Kop pen, 28 st. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur F. H. Smit. Over de benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur moest een herstem ming plaats hebben. Hierbij hadden drie stemmingen plaats. Bij die derde stemming verkreeg de heer Smit 13 stemmen, mej. v. Vliet verkreeg ook 13 stemmen. Bij loting werd daarna de heer Smit gekozen verklaard Tot waarn. Directrice der Meisjesschool voor M. O. voor den cursus 1923—1924, Mej. J. Bcrdereis van Berieknm. Tot tijdelijk leeraar in Staatswetenschap pen aan de le en 2de H. B. S. met 5 j. c. en tijdelijk leerares in Staatsinrichting aan de Meisjesschool voor M. O.: 1. Mr. L. Alt Cohen, 2. Mej. R. B. de Jong. Tot hoofd en onderwijzend personeel aan den Vervolgcursus no. 3: tot hoofd en on derwijzer: E. P. Schuijt. Tot onderwijzer(es) J. A. van den Berge en.Mej. S. Houtkooper. Tot tijdelijk onderwijzer(es): A. H. Bloem, H. Paul, j. Admiraal en Mevr. Wed. W. H. VersteegSchouw. Rondvraag. De lieer Pepier stelde vragen omtrent de "werkverschaffing. Spr. wijst oip de mogelijk heid van normaliseering van de Zomervaart. Er loopt een gerucht dat de Haarlemische Bestuurdersbond' zou hehben gevraagd dat bij dat werk metaalbewerkers zouden worden tewerk gesteld logen 45 cent per uur. Hel ,is immoreel dat de gemeente zou profiteeren 'van den loondruk, die in bet metaalbedrijf wordt uitgeoefend, door patroons d-ie in den oorlogstijd geprofiteerd hebben van hooge prijzen en het maken van inferieur werk voor de regeering. (De voorzitter verzocht binnen de orde te blijven). Spr. vraagt voort gang te maken met de werkverschaffing, maar niet te profiteeren van de lage loonen in het metaalbedrijf. De heer SLINGENBERG deelt mede, dat voorbereidend werk wordt gedaan voor de ophöog'ing van gronden aan de Zomervaart. Intusschen is daarvoor door B. en W. een onaangename maatregel moeten woTden ge nomen en is bewoners, die op dat land wo nen aangezegd, hun woningen te verlaten. Het is wel treurig, maar de belangen van en kele bewoners moeien wijken voor meer al gemeene belangen. B. ch W. zullen rekening houden met de belangen dier bewoners, maar op dit oogenblik zijn geen woningen beschik baar. Het zal dus nog wel eenigen tijd du- rren, maar intusschen gaan dis voorberei dende maatregelen door. Wat de loonen der metaalbewerkers betreft, zegt spr., dat er een conferentie beeft plaats gehad, waarbij werd gevraagd metaalbewerkers aan het werk te sjellen. Spr. heeft toen in overweging gegeven omtrent de loonen besprekingen te houden in den Haag. Dat zou gebeuren en daarom is het w-el wal prematuur om daarover nu te spreken. De heer POPPE zegt dat de Haarlemische Bestuurdersbond niet gevraagd heeft de Z;>- mervaart te dempen en riet gevraagd heeft om loonen van 45 cent. Daarom trekt spr. zich niets aan van wat de heer Peper zeide. De heer PEPER vraagt of B. en W. be reid zijn, in verband met de wijziging der Huurcomimisaiewetten per 1 Augustus, zoo veel mogelijk woningen onbewoonbaar te doen verklaren, teneinde ze te onttrekken oan de huurverhoogingen. De Minister gaf ■dat in overweging. De heer SLINGENBERG antwoordt, dat B. er. W. zich. bewust zijn, dat in Haarlem vele woningen in aanmerking komen voor onbewoonbaar-verklaring en zij zullen daar hun aandacht aan wijden. Maar B. en W. zullen niet ingaan op de circulaire van den Minister om woningen onbewoonbaar te docn_ verklaren, als een verhoogde buur niet toelaatbaar is. Dat is niet het middled. In dien er woningen zijn, die goen hooger huur verdienen, dan moet de wetgever daar maat regelen voor nemen. Intusschem kan de huur- commissie het in de hand houden, dat er geen huurverhooging wordt toegepast, indien het niet gepast is. Willen, de bewoners de •hooge huur niet betalen, dan kom t er geen huurverhooging of wel de huur wordt opge zegd. In dlat geval kan de huurcommissie de buur dan verlengen. De heer KLEIN kan dat laatste wel onder schrijven, maar vraagt dat B. en W. de huur- commissie, steunen' door te bepalen, dat in (Haarlem, daar de woningnood' nog nijpend is, de huurverhooging niet hooger dan 40 en 30 procent mag zijn. Dat zal de huurcom missie tot hulp strekken. De heer POPPE merkt op, dat de huur commissie wel iets kam doen, maar dat is toch niet afdoende. Het is bovendien niet prettig op de schopstoel te zitten. Hij -dringt er op aan dat B. en W. waar hel noodig is, tot ombewoobaarverklaring over te gaan. De heer REINALDA pleit voor onbewoon- baarverklaringcn van woningen. De hoer PEPER doet een voorstel om een zoo groot mogelijk aantal woningen onbe woonbaar tc verklaren, j 'Dat voorstel wordt ondersteund. De heer SLINGENBERG vindt het een on- dergrondsche verkeerde methode om een huurverhooging legen te gaan door middel van onbewoonlwarvcTlklaning. Van de 16000 woningen zouden er dan 3000 woningen on bewoonbaar moeten verklaard worden. Maar ispr.'s bezwaar, gaat niet tegen het onbewoon baar verklaren, maar vindt het niet goed dat de Minister dat middel aan de hand doet om verhoogingen tegen te gaan en zal er ook ■niet toe medewerken. Spreker begrijpt niet hoe de Minister er toe gekomen is om zulk een circulaire de wereld in te sturen, Spr. begrijpt ook niet dat Amsterdam er toe zou overgaan en moet nog zien dat het denk beeld om 10.000 woningen onbewoonbaar fe t jverkjaren aangenomen wordt in Amsterdam. Wat anders i% het denkbeeld van den heer Klein om te bepalen dat de huren met niet meer dan 40 pet. mogen verhoogd worden. Spr. wil daar heel gaarne over denken, j Op voorstel van den voorzitter zulten B. en W. in de volgende vergadering prac-ad- ."Vies uitbrengen over de voorstellen van den heer Klein om de huren met niet meer dan 40 pet. te laten verhoogen en over het voor- stel-Peper om tot onbcwoonbaarverklaring over te gaan. De heer KLEIN vraagt of B. en W. weten waarom het werk van Eigen Woning voor den bouw der woningen aan de Leidsche- vaarl is stopgezet en of zij bereid zijn den voortgang vau dat werk te bespoedigen. Hij .wees er in een toelichting op, dat veel geld wordt uitgegeven om soms weinig arbeids krachten aan werk te helpen. H1er kunnen '5 arbeiders gedurende langen lijd werken. De politie heeft het dempen van de sloot doen staken. Spr. dringt aan op voortgang mei dat werk. Het ligt nu al 7 weken stil. De heer SLINGENBERG antlwoordt, d'at het werk van Eigen Woning niet is stilge legd floor de schuld van B. en W., maar amdat de financieele regeling van de Verec- iiging nog niet in orde is. De vereeniging trijgt premie en die regeling is nog niet amdat daarvoor geen toestemming was ver kregen van B. en W., maar dat heeft niets met het bouwen der woningen le maken. I Op een nadere vraag van den heer Klein, antwoordt de wethouder nog, dat er een kwetilie is over ruiling van grond met de ge meente om dien voor openbaren weg te be stemmen, maar ook dat heeft geen invloed op den bouw. De heer MIZERUS wenscht een ernstig klaan Het dempen van dé stoot is gestaakt woord van protest te laten hooren tegen de handeling van den waarnemend burgemees ter, dia op 10 Juni verlof gaf tot oan op tocht met muziek op Zondag. Daarbij werd ook nog een godsdienstoefening verstoord, alhoewel het sipr. bekend is, dat dit den waarn. burgemeester gespeten heeft. Waant waarnemend burgemeester waart, aldus spr. tot den voorziter en het u bekend was hoe de burgemeester in dezen denkt, was bet passend geweest, in diens geest voort te gaan. Het gaat niet aan andersdenkenden op deze wijze te grieven. De VOORZITTER antwoordt, dat hij de volle verantwoordelijkheid draagt van de maatregelen, die hij op dien Zondag geno men heeft. Ik ben waarnemend burgemees ter en oefen die functie uit, zooals mij goed dunkt (geroep: zeer juist, best!) Het heeft spr. leed gedaan, dat een godsdienstoefening dreigde verstoord te worden. Zij is niet ver stoord. Spr. heeft ter plaatse waar dat goed was, aan den heer Joh. de Breuk, president- kerkvoogd der Nederl. Hterv. Gemeente, zijn excuses aangeboden voor dit bijna verstoren van een godsdienstoefening met verzoek die spijtbetuiging over te brengen aan anderen. Met spelen van muziek is direct opgehouden, toen medegedeeld werd dat er sloornis zou komen. De oorzaak was dat de optocht later aankwam op de Groote Markt dan vermoed werd. Van opzettelijk, zelfs onopzettelijke verstoring is geen sprake geweest. De heer MIZERUS zegt liet woord opzette lijk niet te hehben gebruikt. Hij protesteert nogmaals en vraagt waarom hel noodig was R. C. H. is Vrijdag toch gehuldigd. De heer PEPER vindt het schandelijk ge noeg dat 15 pet. der bevolking zijn -denk wijze opdringt aan de 80 pet. anderen. Die Taaiste wenschen geen verbod' van muziek op Zondag. Hij keurt goed wat de heer Heer- kens Thijssen, deed. Een dagblad blies de zaak ongemotiveerd hard op. De heer REINALDA heeft met genoegen gezien, dat de waarn. burgemeester een juis te opvatting heeft van zijn taak als waar; nemend burgemeester. De waarn. burgermes Ier heeft bij zijn besluit achter zich de groo te meerderheid van den Raad cn spr. onder schrijft volkomen de opmerking* van den heer Peper. Spr. betreurt het dat de uitvoerende macht in deze gemeente in dezen een uit spraak van den Raad naast zich neerlegt. Spr. verzekert den voorzitter dat hij de S. D. A. P.-fractie in dezen achter zich heeft. (In stemming). De hoer DE BRAAL betwijfelt geen oogen blik, dat de waarn. burgemeester niet het recht had te handelen zooals hij deed, maar hij betreurt het dat de waarn. burgemeester gemeend heeft in deze niet de lijn te volgen van den burgemeester, die optochten met mu ziek op Zondag niet toestaat. De heer LOOSJES zegt dat het niet gaat om de kwestie of er al of niet muziieik cp Zondag zal worden gemaakt bij optochten, maar of het passend is dal een waarnemend burgemeester, wanneer zulks reiet zeer drin gend is, afwijkt van de handelwijze die in den regel door den burgemeester wordt gevolgd. Daarom betreurt spr. de toestemming tol het toelaten van een optocht met muziek er. meent hij, dat de waarn. burgemeester zulks niet had moeten doen. De heer SLINGENBERG kan zich met de opvatting van den heer Loosjes niet vereeni gen. Als een der wethouders waarnemend burgemeester is, d'am Slaat hij ten volle voor dit ambt. Spr. ziet niet in, waarom een waar nemend burgemeester zulk een optocht niet zou hebben mogen toestaan. Vooral in derge lijke princiipiecle dingen moet de waarn. bur gemeester aan zijn meening uiting geven.Ver- ondersteld dat een Soc.-Deim., Vrijz.-Dem. of wüe ook hier burgemeester was, die optochten öp Zondag wel toeliet en de burgerrieester zou plaatsvervangend zijn, dan kan spr. zich niet indenken dat hij toestemming zon hebben ge geven en zulks met zijn geweten zou overeen gebracht hebben optocht met muziek toe te staan. Spr. zou precies hetzelfde gedaan heb ben in de plaats van. den heer HewitMenis Thijssen. Bovendien heeft de heer H.Thijssen de zaak bespreken in het college van B. en W. en dit besloot met meerderheid van stem men (de heer Bruch was tegen) dat de heer H. Thijssen zou doen, zoosls hij deed. Hierna stuiting der vergadering om tien minuten over zeven. a. Ingekomen zijn: lo. Een verzoekschrift van B. en W. van Wijmbritseradeel om bij H. M. de Koningin adhncsie te betuigen aan een adres van den Raad) dier gemeente, waarbij verzocht wordt in het Wetboek van Strafrecht strafbepalin gen te willen opnemen tegen de openlijke Godslastering. 2o. pen verzoekschrift van den Nederland sehen Toonikunstenaarsbond1 te 's-Gravenha- ge om geenl toestemming te geven aan de Haarlem..-che Orkeslvereeniging tot het doen vervangen der Zondagmiddag-concerten door uitvoeringen van dilettanten. 3o. Een schrijven van Gedeputeerde Sta ten der provincie Noordhoiiand ten geleide van een afschrift van hun besluit dd. 11 April 1923 no. 68 waarbij de jaarwedde van den bezoldigden ambtenaar van dien Burger lijken Stand in het bijzonder belast met het voltrekken der huwelijken wordt bepaald op f 1000, welk besluit wordt geacht te zijn in werking getreden op 1 Januari 1923. 4o. Een schrijven van dezelfden houdende bericht van ontvangst van de bij Raadsbe sluit van 18 April 1923 no. 18 vastgestelde bouwverordening, en van de bij raadsbesluit van 9 Mei 1923 no. 23 vastgestelde verorde ning tol wijziging der verordening op de winkelsluiting. 5o. Brieven van dezelfden ten geleide van door hen goedgekeurde raadsbesluiten d.d. 18 April j.l. no. 18 tot wijziging van de bouwverordening; 9 Mod j.l. no. 15 tot aan vaarding van een schilderij; 9 Mei j.l. no. 17 tot overschrijving van huur; 30 Mei j.l.: nrs. 4, 5 en 6 lot overschrijving van huur enz.; no. 11 tot aankoop van grond; no. 12 be treffende garantie-stelling voor de Woning stichting „Patrimonium no. 14 tot aankoop van een perced; no. 24 tol verhuur van het gebouw der voormalige Ambachtsschool; no. 26 inzake het Militaire Hospitaal. 6o. Een schrijven van dezelfden ten geleide van een afschrift van een uittreksel uit hel Koninklijk Besluit van 9 Juni 1923 no. 30, houdende goedkeuring der verordening op de heffing van schoolgeld op de schoten voor Openbaar Lager Onderwijs alhier tot 1 Sep tember 1923. 7o. Een schrijven van bet Bestuur der af- deeling Haarlem 'cn Omstreken van den Ko ninklijken Nederlandsehen Bond van Oud- Onderofficieren, houdende dankbetuiging voor toekenning van een verguld zilveren medaille. 8o. Een ■schrijven van de Neutrale School- vereeniging „De Hout" houdende mededee- !ing, dat het Bestuur zich op hel standpunt stelt, dat de termijn van 3 maanden, waar binnen eene beslissing op eene aanvrage om medewerking bij sohoolbouw moet zijn ge nomen is begonnen op 24 Maart en aldus eindigt op 24 Juni 1923. 9o. Een verzoekschrift van Th. J. Huijgen om bij het verleencn van vergunning voor hel gebruik van éénmanswngens verschillen de in het adres .nadfer omschreven maatrege len te willen nemen en voorschriften le ge ven. lO-o. Een amendement van den heer Pe per (gedrukt stuk no. 162) en een amende ment van den heer Gerrilsz (gedrukt stuk no. 163) bejde op het voorstel inzake wijzi ging van den gasprijs. (Tc behandelen bij pünt 31 van den oproepingsbrief). llo. Een verzoekschrift van liet Centraal Comité van DrankbeslTijdendc vereerd gingen tc Haarlem om hel voorstel inzake het ver krijgen van eene vergunning ingevolge de Drankwet Voor dé gebouwen Lange Begijne straat n i e 1 aan te nemen. (Te behandelen bij punt 27 van den op roepingsbrief). 12o. Het Rapport der Verkeerscommissre inzake de beantwoording van de vragen is regs welke beslaande, zij het te verbeteren of te projecleeren, hoofdverkeerswegen het ver keer naar, door en uit de gemeente moet worden geleid alsmede welke bestemming in het a'gemcen aan bepaalde doelen der ge- riieeniie moeten worden gegeven; Besloten wordt: lo. De Directie der Algemeene Noord- Hollantdsche Maatschappij van Levensverze kering alhier, met ingang van 1 Januari 1924, te ontslaan uil de huur van een stuk tuingrond gelegen aan den Zijlweg vóór per ceel no. 7. 2o. Aan J. Bais Cz. voor den tijd van 3 jaren, ingegaan 1 Januari j.l., te verhuren tegen f 2.50 per jaar een gedeelte grond ge legen aan den Raamsingel vóór het perceel no. 32A. Gesteld wordt in handen van B. en W. om prae-advies: lo. Een verzoekschrift van de Vereeniging van Vrouwen tot bevordering van huiselijk geluk om voor uitbreiding en verbetering van de Mariaschoien A en B aan de Koning straat een gedeelte grond tegen te schalten waarde te willen overdoen. 2o. Een verzoekschrift van dezelfde veree niging om vergoeding van de kosten van verbouwing van de bijzondere lagere school in de Jacobijhestraat en Stoofsteeg ten be drage van f 20.737 en van de school voor gewoon en uitgebreid lager onderwijs in de Koningstraat ten bedTage van 52.693. 3o. Een verzoekschrift van C. Harmse en 5 andere eigenaren van de pc ree eten aan den Verspronckweg om opheffing van het ver schil in erfpachis ca non voor het gebruik van de gronden onder hun pereeelen en die voor Vlak daarnaast gelegen grond. 4o. Een verzoekschrift van het Centraal Comité van dirankbestrijdende vereenigingen te Haarlem om op de dagen waarop het 25- jarig Regeeringsjubileum van H. M. de Ko ningin zal worden gevierd den verkoop cn de aanbieding van sterke dranken in deze gemeente le verbieden. 5o. Een verzoekschrift van het bestuur der Janswegvereenaging om ongedaan te maken een overeenkomst tusschen de gemeente en de bewoners van de Kleine Houtstraat aan gegaan, krachtens welke in die straat een betere verdichting zal worden aangebracht, mits de bewoners een bepaalde som storten en in welk verzoekschrift tevens wordt ge vraagd om verbetering der bestraling. d. Besloten wordt P. Kaper en J. F. Lebbe, zich noemende Voorzitter en Secretaris van het Werkloozen Agitatie Comité te Haarlem niet ontvankelijk te verklaren als bezit tende genoemd Comité geen rechtspersoon lijkheid in bun verzoek om bij productie ve werkverschaffing, wanneer dat grondwerk betreft te bepalen: 1. dat de 45-urige werk week gehandhaafd blijften 2, dat het loon voor grond-werkers wordt gegarandeerd op 80 oent per uur en het loon voor hen die geen grondwerkers zijn wordt bepaald op het minimum-loon voor ongeschoolde werklieden der gemeente. Weitkamp, nermans, stilten, Snoeöft Hen- kemans, Moerel, Krijger, Lawick, Schok king, mej. Cats, Smeenk, Rutgers, v. Rozen burg Tc TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag 27 Juni voormiddags 11 uur. Militaire Pensioenwetten. Aan de orde zijn verschillende stemmingen over amendementen 1. Amendement-Tilanus( om officieren v. d. landweer onder de Pensioenwet te bren gen). Wordt aangenomen met 33 tegen 32 stemmen. 2. Amendement-Tilanus om landweer districtcommandanten onder de wet te bren gen). Wordt aangenomen met 34 tegen 32 stemmen. 3. Amendement K. Ter Laan (nieuw artikel 23a, herpensionneering). Wordt ver worpen met 50 tegen 20 stemmen. 4. Amendement-K. Ter Laan (terugwer kende kracht tot 1 Aug. 1914). Wordt ver worpen met 53 tegen 17 stemmen. 5. Amendement -K. Ter Laan (acht per mille in plaats van 4 p. mille pensioen).Wordt verworpen met 48 tegen 16 stemmen. Initiatief-voorstel Bakker-Nort. Aan de orde is het initiatief voorstel-Bak- ker-Nort tot aanvulling van de Pensieon- wet 1922. De heer WINTERMANS (R.K.) betoogt dat de kans voor aanvaarding van het voor stel niet verminderd wordt als zijn amende- dement tot schrapping van de weezen is aangenomen. De heer BEUMER (A.R.) betoogt, dat de Kamer op 29 Mei willens en wetens het sub amendementWesterman heeft aangeno men uitsprekende, dat zij alleen dan 't amen dement-Bakker -Nort kan aanvaarden. Nu dit werd afgewezen is het afkeurenswaardig weer opnieuw te komen met dit voorstel. Mevr. Bakker-Nort meent dat eenige leden geslapen hebben op 19 Mei en zij wil nu eens aanwijzen wie het waren die sliepen, Dit vindt spr. niet vriendelijk. Als er nu voor anderen gezorgd moet wor den, is dan de oude moeder niet eer in aan merking te brengen voor het pensioen Spr. vindt dat die gaat vóór de ongehuwde zuster. De heer SNOECK HENKEMANS (C.H.) zegt dat de afwijzing van het sub-amende- ment-Wintermans op 29 Mei onaannemelijk was omdat daardoor de rente voor de wee zen zou verminderen. Het voorstel-Bakker Nort is niet iets nieuws want in de oude Pen sioenwet kwam iets gelijksoortigs voor. Spr. geeft dus zijn stem aan het ontwerp. Mevr. BakkerNort (V.D.) releveert het gebeurde op 29 Mei. Het subamendement Wintermans heeft spr. 's amendement doen stranden. Daarna heeft spr. hetzelfde weer ingediend. Zij is er van overtuigd dat de Mi nister dit voorstel zal aanvaarden mits zon der de amendementen-Wintermans. De heer SCHAPER (S.D.) zou graag wil len weten wat de Minister van dat voorstel denkt. Op 29 Mei is dc stemming eenigs- zins verward geweest. Wil de Minister mee- deelen of hij nog op hetzelfde standpunt staat als op 29 Mei De heer WINTERMANS (R.K.) licht nu het schrappen van de weezen uit dit artikel het woord „ongehuwden" vóór zuster te doen vervallen. De Minister van Financiën, de heer DE GEER zegt dat hij op het standpunt blijft staan, dat hij zich niet kan veteenigen met een regeling die de legatieve portie van de weezen vermindert ten gunste van anderen. Het eerste amendement (vervallen de woor den weezen) wordt verworpen met 44 tegen 36 stemmen. Het tweede amendement (in te voegen volgens regelen, bij algemeenen maatregel van bestuur te stellen) wordt verworpen met 43 tegen 36 stemmen. Het derde amendement (vervallen het woord ongehuwden) wordt verworpen met 43 tegen 37 stemmen. Het vierde amendement (op veizöek van den ambtenaar of gepensioneerden ambte naar) wordt verworpen met 46 tegen 36 stem men. Het vijfde amendement (andere omschrij ving van het woord pensioen) wordt verwor pen met 48 tegen 34 stemmen. Het ^vets- voorstel BakkerNort wordt aangenomen met 44 tegen 38 stemmen. Vóór de linkerzijde en de heeren van Sas- se van IJsselt Bakker, v. Boetzelaer, Tilanus. 'egen van links Braat en de Boer. Non-activitcitstractementen. Aan de orde is c'e eindstemming over het wetsontwerp tot uitvoering van art. 97 der Grondwet enz. (Non-activiteitstractemen- ten enz.) Het ontwerp wordt z.h.s. goedgekeurd. j|s Hanze-credieten. Aan de orde is het ontwerp tot wijziging van hoofdstuk VUB der Staatsbegrooting. voor 1923. (Steun aan Hanze-credietbanken) De algemeene beschouwingen worden ge opend. De heer VAN DER WAERDEN, S. D„ klaagt over dc overhaaste behandeling van deze zaak, waarbij ook niet voldoende in lichtingen zijn gegeven. Voor het midden- standscredietwezcn bestaat geen voldoende aanleiding in ons land, meent spr., en het is al ondergraven door het sectarisme. We hebben hier te maken met een woekerplant. Spr. critiseert de gestie van de Hanze-bank en betoogt dat wij nu te doen hebben met het doorbreken van een sectarisch gezwel. Deze bank is gaan handelen in valuta-arti kelen, waardoor zij juist den middenstand veel kwaad deed. Het doel van dit wets ontwerp is dus om de kleine Roomsche luyden te hulp te komen. Met dit ontwerp gaat men een gevaarlijken weg op. Wie weet hoeveel aanvragen er nu nog komen zullen, Konden andere banken niet helpen? Waar om die haast? Er is surséance toegestaan en er is dus tijd voor onderzoek. De heer STAALMAN, V. B., ziet ook geen resultaat van het nieuwe separatisme in de debacle van deze banken. De heer DUYS, S.-D., zegt dat de Han zebanken niet voor den middenstand zijn be stemd, maar wel om den R. K. godsdienst te helpen. Wie dat wil doen, moet de pro paganda zelf betalen. Spr. citeert geschriften, die reeds kritiek op het slechte beleid van de Hanzebanken bevatten. De markenhandel geschiedde op de meest slordige wijze, waar door alle contröle onmogelijk was. Deze débacle moet komen en was reeds in 1918 te voorzien. Spr. vraagt den minister of er geen aan leiding bestaat voor ingrijpen door de Justi tie. Zaterdagmorgen is nog door de ge meente Den Bosch 70 mille gestort in de Hanzebank ter betaling van leveranties aan de gemeente. Een half uur later werd de Bank gesloten. Terugbetaling had niet plaats, omdat het geld in den algemeenen pot was gestort. Dit ontwerp kan niet aanvaard worden. De eenige leuze van dit ontwerp is: Dat gaat naar Den Bosch toe! Maar het antwoord op de vraag: Wie zal dat betalen? wordt niet gegeven. Mej. VAN DORP, Lib., is tegen het ont werp. Het is een mooi gebaar, maar dc Staat moet zich met deze aangelegenheid niet inlaten. De heer VAN RIJCKEVORSSEL, R.-K., is vóór het ontwerp. Het middenstandscre- diet moet gesteund worden, omdat het ner gens is onder te brengen. Het zijn hier kleine luiden, die lijden zullen en het zou één pro vincie zijn, die ten onderging. Spr. vraagt alleen een maximum in de wet te bepalen voor het risico, dat de Staat kan loopen. Dc heer MARCHANT, V.-D., betoogt ook, dat deze débacle het gevolg is van wan beleid. Spr. beschouwt het ontwerp alleen uit het oogpunt van het algemeen belang. Niet ter zake dienende zijn beschouwingen, die het ontwerp bezien als een partijzaak. De hulp moet geen massa-hulp zijn; post voor post moet worden nagegaan en alleen datgene Wat goed is moet worden overgenomen. De Staat moet alleen steunen om het algemeen belang te dienen; niet ten behoeve van schuldeischers, die door slecht beheer ver liezen leden, niet voor Katholieken. Spr. wenscht meer zekerheid, dat aan zijn voor waarde is voldaan en een betere omschrij ving van den begrootingspost. Een ontwerp als dit moet uitzondering blijven en een limiet ten aanzien van het risico dient te worden vastgesteld. De heer VAN GIJN, V.-B., is legen dit ontwerp, omdat het alleen tracht om een Katholiek instituut in het leven te behouden, dat geen levensvatbaarheid heeft. De heer KERSTEN, St. Ger. Partij, ziet alleen een Roomsch belang in dit ontwerp en kan er zich dus niet mee vereenigen. De heer STULEMEIJER, R.-K., verdedigt (lit ontwerp, dat in het algemeen belang is en niet specifiek Roomsch. De heer SCHOKKING, C.-H., meent, dat de overheid zich zooveel mogelijk moet ont houden van bemoeiing met een aangelegen heid als deze. De Memorie van Toelichting gaf niet voldoende inlichting: de n\>ta gaf iets meer licht. Spr. vraagt alsnog eenige in formatie of er wel noodzaak is dat dc re- gcering ingrijpt, wanneer het geldt alleen het dragen van het gewone bank-risico. Spr. wenscht in elk geval ook 'n limiet voor het risico van den Staat. Er zijn tal van teere punten in deze zaak cn het zal moeilijk zijn, die alle te ontzien. Spr. wijst b.v. op een schifting tusschen al of niet credietwaardig- heid. De heer COLIJN, A.-R., spreekt ook een scherp oordeel uit over het wanbeleid van de bankdirectie. Het lijkt hem beter tc let ten op de credietwaardighcid in plaats van óp doopbriefje of kerkelijke attestatie. Het wetsontwerp heeft een algemeene strekking; wanneer de Staat alleen de goede credicten overneemt, zal hij weinjg risico loopen. De debiteuren, die niet goed zijn of twijfelach; tig, zullen niet geholpen worden. Spr. ziet terdege een algemeen belang in deze steun- verleening, maar wenscht ook een bedrag te noemen in dit ontwerp. Tegen de oprichting van het Centraal Hanze-Instituut heeft spr. zeer ernstig bezwaar, omdat dit niet zoo vei lig kan zijn als een instituut, dat geheel bui ten den kring staat van de betrokkenen. De minister van Financiën, de heer DE GEER, herinnert aan verschillende credicten, die al zijn verleend en het vertrouwen, dat hem daarbij is gegeven. Van een paniek-stem ming is thans geen sprake; de indiening moest heel vlug gaan, maar dat zegt niet, dat de re geering overijld handelde. Deze memoricpost geeft alleen bevoegdheid aan de regcering en daarna kan zij de zaak verder voorbereiden. Spr. is bereid eenige stellige limieten te Stel len in het 'ontwerp. Er is hier geen sprake van steun aan de Hanzebanken, maar wel aan Crédietwaardige personen. Dezelfde politiek is al eerder gevolgd.a Dc credieten denen al leen ter voortzetting van 't bedrijf en de Hanzebanken hebben daarmee niets te maken. De memoricpost kan niet meer in een be drag worden omgezet, omdat die post alleen geldt om dc eventucelc verliezen tc dekken. Dc door de A.C.B. te verstrekken milliocnen zullen niet hooger zijn dan 4 millicen, waar van dc Staat hoogstens 2 milliocn risico kan loopen. De Nédcrlandsche Bank heeft zich bereid verklaard 50 pCt. Staatsgarantie in plaats van 100 pCt. tc nemen. Het risico voor den Staat is dus zeer gering. Een verlies van eenige beteckenis kan niet geleden worden. Als alles verloren ging, zou het hoogstens twee ton bedragen. Spr. overweegt thans nog eenige wijzigingen, die hij hedenavond zal in dienen. De vergadering wordt tc 7.15 uur verdaagd tot Donderdag 1 uur. EEN BUITENKANSJE! Zij, die geteekend hadden op het waar borgfonds der groote landbouwtentoonstel ling, het vorige jaar te Groningen gehouden, ontvangen 156 van dat bedrag terug. DE HANDELSBEWEGING OVER 1922. Vermindering van in- en uitvoer. Verschenen is de jaarstatistiek van den in-, uit- en doorvoer over 1922, deel 1 en 2 (in één band vereerigd), samengesteld aan het Centraal Bureau voor de Statistiek. De waarde van den invoer bedroeg in de jaren 19201922, zonder gouden en zil veren munt en muntmateriaal, resp. 3.336, 2.240 en 2.028 mill, gld., die van den uitvoer resp., 1701, 1.370 en 1.221 mill, gld., zoodat de geheele handelsbeweging resp., 5.037, 3.610 en 3.249* mill. gld. heeft beloopen. Per hoofd der bevolking bedroeg de han delsbeweging in 1920 f 738, in 1921 f 522 en in 1922 f 463. De waarde zoowel van den in- als van den uitvoer is dus wederom gedaald, hoewel in veel geringer mate als in 1921, toen de malaise een aanvang nam. Opmerkelijk is voorts dat onze handelsbelans in 1921 en 1922 mihder passief was dan in 1920 de uitvoer bedroeg in de 2 eerstgenoemde jaren resp. 61.1 en 60.2 pet. in 1920 51 pet., van den uitvoer in absolute cijfers was de saldo- invoer in 1921 en 1922 resp. 870 en 806 mill, gld. en in 1920 1.635 mill. gld. De belang rijkste goederen waren bij den invoer manu facturen, stoffen en weefsels voor 127 mill, gld., kolen, cokes, en briketten voor 115 mill, gld., ijzer en staal en werken daarvan voor 108 mill, gld., fabrieks-, landbouw- en an dere werktuigen voor 96 mill, gld., garens voor 80 mill, gld., mais 78 mill, gld., scheeps bouw cn timmerhout voor 78 mill, gld., tarwe voor 73 mill, gld., Opgemerkt wordt, dat de van buitenlands in entrepot opgeslagen goe deren niet onder den invoer worden begre pen, wel daarentegen de uit entrepot met be stemming tot verblijf binnenlands uitgesla gen goederen. Van de uitgevoerde goederen kunnen wor den genoemd manufacturen, stoffen en weefsels voor 104 mill, gld., plantaardige oliën voor 88 mill, gld., kaas voor 54 mill, gld., suiker (behalve ruwe suiker) melado, melasse en stroop voor 53 mill, gld., versch vleesch voor 47 mill, gld., boter voor 44 mill, gld., melk (w. o. gecondenseerde) voor 39 mill. gld. Onder „Uitvoer" valt alleen dc uitvoer uit het vrije verkeer, niet de weder uitvoer van in entrepot opgeslagen goederen. Niet minder dan 81.9 pet. van de waarde van onzen geheelen invoer kwam uit de vol gende acht landen Duitschland, Gr. Brit- tanuië, V. S. Amerika, België, Ned. Oost Indië, Argentinië, Frankrijk en Zweden voor rekening van de 4 eerstgenoemde landen komt 68.8 pet. De acht voor onzen uitvoer voornaamste landen waren Gr. Brittannië, België, Duitsch land, Ned. Oost Indië, Frankrijk, V. S. Ame rika, Zwitserland en Oostenrijk (78.8 pet. van de waarde) voor de 4 eerstgenoemde landen was dit percentage 63.2. Duitschland bleef, niettegenstaande het handelsyerkeer met dit land procentueel we der achteruit ging, de eerste plaats behouden onder de landen, waarmee wij handel drij ven. In de jaren 1920—1922 bedroeg het aandeel van dit land in onzen totalen handel resp. 26, 24.5 en 23.9 pet. De invoer nam iets toe, de uitvoer naar dit land verminderde we der belangrijk. R.-K. ARBEIDERSBEWEGING. Een centrale X* Namens het Doorluchtig Episcopaat is door Z.D.H.-Mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's-Hertogenbosch, aan de Federatie der Dioc. R.K. Volks- en Werkliedenbonden in Neder land en het Bureau voor R.K. Vakorganisa tie een schrijven gericht, waarin wordt mee gedeeld, dat het Nederlandsch Episcopaat zijn goedkeuring hecht aan het plan en den „grondslag" tot reorganisatie van de Hoofd leiding der R.K. Arbeidersbeweging, mits daarin a. in 2 gelezen wordt als volgt „Dit Hoofdbestuur geeft leiding aan een „Centrale" genaamd „R.K. Werklieden verbond van Nederland," wier taak het is zorg te dragen voor het noodige contact en voor de eendrachtige samenwerking tusschen Stands- en Vakorganisatie der Werklieden". Leden van dit verbond", enz. b. a, in n. 5 zal gelezen worden als volgt a. eene vergadering, bestaande uit dertig leden, rechtstreeks aan te wijzen door de Dioc. R.K. Volks- en Werkliedenbonden, en één lid, aan te wijzen door ieder der Na tionale R.K. Vakbonden, met dien ver stande dat bij vermeerdering van het aan tal vertegenwoordigers der Nationale R.K. Vakbonden telkens ook het aantal leden, aangewezen door de Dioc. R.K. Volks- en Werkliedenbonden met een gelijk aantal le den worde vermeerderd, benevens een ver tegenwoordiger," enz. „Door de Ned. R.K. Vakbonden aan gewezen leden zullen lid moeten zijn van een der R.K. Volks- of Werkliedenbondcn en als zoodanig in het Bestuur moeten ko men." b. enz. 2o. dat in de toelichting, bladz. 2, 27ste regel van beneden, gelezen dient te worden „dat ten slotte in het werken en streven van beide organisaties tot uiting komt de R.K. Arbeidersbeweging van ons land en dat dit „duidelijk moet uitkomen in de algemeene leiding." 3o. dat het Doorl. Episcopaat gaarne spoedig de volgens dezen grondslag uitge werkte Statuten ter beoordeeling zal ont vangen. DE HERCLASSIFICATIE. Doot de Federatie van Algemeene Dioce sane Vereenigingen vain R.K. Bijzondere On derwijzers in Nederland is dc volgende mo tie aangenomen: „De Federatie van Algemeene Diocesane Vereenigingen van Roomsch Katholieke Bij- zondore Onderwijzers in Nederland. kennis genomen hebbende van de voor nemens der Regcering tot wijziging der clas sificatie; van oordeel, dat in 't algemeen elke in- deeüng der gemeenten in klassen verwerpe lijk is, omdat eik stelsel onvolmaakt zal zijn en fouten za'. bevatten, diie als evenveel on rechtvaardigheden zijn in hare uitwerking; vare oordeel, dat dit aantal fouten grooler wordt, naarmate het aantal klassen' en dc xaftrok grootcr zijn; kan zich niet veteenigen met de verge lijking, die de samensteller van hot ontwerp zou hebben gemaakt met do arbeidscontrac ten in dc vrije 1 K-drijven, waarvan de loon- k'assr.n niet zijn oen beeld van den werkelij ker) toestand, voor wat betreft den levens standaard ten pfaltelande, doclr veel meer zijn een. beeld van de machtsverhoudingen in die bedrijven; van oordeel, dat de bedoeling, die aan de nieuwe classificatie ten grondslag ligt geen andere kan zijn dan om te komen tot een belangrijke bezuiniging op dé uitgaven van jaarwedden; van oordeel, dat een dergelijke bezuiniging, zoo zij inderdaad noodig is, hetgeen lot nog toe nog steeds niet i'S aangetoond, alle amb tenaren, onverschillig in vve'ike gemeente zij werkzaam zijn, in gelijke male behoort te treffenj van oordeel, dat de uitvoering dér bhft dige classificatie reeds legt en, in nog ster kere mate elke herclassificatie zal leggen cent door niets gerechtvaardigden druk op de ambtenaren, 'werkzaam buiten de eerste-klas- se gemeenten; keurt eiken maatregel af, die moet leiden lot vermindering van de inkomsten der amb tenaren, zoo die maatregel niet de vrucht i» van gemeenschappelijk overleg tusschen den Staal en zijne ambtenaren. en besluit deze motie ter kennis te brem gen van de Rogeering, de beide Kamers det Slatcn-Generaal en de Pers." NATIONAAL CONCOURS VAN HAR MONIE EN FANFARECORPSEN. Ter gelegenheid van het 30-jarig jubileui van Zaanland's Kapel (directeur de heer P.j Swager van Amsterdam,) gaf deze Kapel een groot concours voor harmonie en fanfarecorp sen, waarvoor niet minder dan 42 corpsen hadden ingeschreven. Zaterdagmiddag om vier uur hield de Ka pel in de „Waakzaamheid" een receptie, waarmede de feesten cn tevens de huldiging van Zaanland's Kapel een aanvang nam. Zondagmorgen om 12 uur had de officieel, ontvangst ten gemeentehuize plaats. Dan ving het concours aan met de 3e, 2e en 1ste afdeelingen fanfare en 1ste afdeeling harmonie. De jury bestond uit de heeren C. Dopper, dirigent Concertgebouw-Orkest, Amsterdam W. van Erp, oud-kapelmeester 4e regiment infanterie, Amsterdam C. S. L. Hazebroek, oud-luitenant-directeur Kon. Ned. Marine- kapel te Haarlem., Joh. Schuitmaker, toon kunstenaar te Amsterdam., P. Swager, direa teur Zaanland's Kapel, Amsterdam. De uitslag was 3de afdeeling fanfare Geheelonthouder! fanfanfarecorps, Broederkring, Amsterdam, 3de prijs 173 punten., De Vriendschap, SchoorI, 3e prijs, 190 punten Rijper fanfare corps, de Rijp, 2e prijs, 213 punten. Tweede afdeeling fanfare Christiaan. dó Wet, Groot Schermer, 1ste prijs, 263 Vi p., te vens prijs voor hoogst aantal punten, tevens lste eereprijs in' den eerewedstrijd., Eensge zindheid, Egjnond-Binnen, lste prijs, 262 ]4 p.Crescendo, Spaarndam, 2de prijs, 239 punten Harmonie Wieringen te Wieringen, 2e prijs 215 punten., Sta Pal, Amsterdam, lste prijs, 25» punten, en 2e prijs eerewed strijd., Graftdijk, Graft, 2de prijs, 220 Vt p. J Ons Genoegen, Alkmaar, 2de prijs, 215% p. Eerste afdeeling fanfare Excelsior, Andijk, 2e prijs, 226% p. Oefening Kweekt Kennis, Midwoud-Oostwoud, le prijs, 260 p. Veni Vidi Vici. Oostzaan, lste prijs, 257% P- en 2de prijs eerewedstrijd., Eendracht, den lip 2e pr. 237 p. Door Oefening Beter, Naai den, 2e prijs, 241 p. Zondag 1 Juni voortzetting met sectie Har monie, 14 corpsen doen aan den wedstrijd mee, terwijl 9 aan den marschwedstrijd deel nemen. PROF. E. C. VERSCHAFFELT f. Prof. dr. E. C. Vcrschaffelt, hoogleer»^, in de physiologie der planten en der phar-n macognosie en directeur van den hortus botanicus, is Dinsdag onverwachts overt leden. - J yv NIEUWE UITGAVEN. INHOUD VAÏI TIJDSCHRIFTEN. Wij ontvingen de Nieuwe Boekenlijst va^ de N.V. Uitgevers-Vennootschap en Druk kerij „Futura" te Leiden. Veilig Baden en Zwemmen in Z«! door P. Varekamp, Badarts. Met een voor. woord van Felix Ortt, oud-ingenieur var( den Rijkswaterstaat. Uitg. Drukkerij Feik», ma, Zandvoort. r Sobriëtas, 18e Jg. Juni 1921 "••■■(TM Inhoud: Sint Jan, P, Marius Lamers, O.F, M.; Is samenvoeging van Kruisverbond en Mariavereeniging gewenscht, B. Hulsman; Wat van het wetsontwerp-Rutgers niet ge- zegd mag worden, P. A. Rijken, O.P.; Hei Herbergiers-bedrijf; Zede cn Zeden, P. M.) Uit eigen kamp; Varia; Boekennieuws. De Volksmissionaris, ail. 7 Jg. 1923, Inhoud: Bij het gouden Professiefeest van den HoogEcrwaarden Pater J. A. F. Kro< nenburg; De Zienster op den Rupcrtusberg. VI. Wereld-Apostolaat; Wat het geloof aan Christus' Godheid voor ons beteekent; De eenig ware; Uit en voor het leven: Het ge heim van den Ichthus. II. Slaaf en Meester; Bij de Zaligverklaring der Kleine Tercsia van Jezus; Briefwisseling; Missie in Brazilië. Brief van den ZeerEerw. Pater J. Boo maars; Het missieland van den Eerbiedw. Pater Donders: „Suriname aan Jezus' H. Hart. Platen: Sint Hildegardis voert het woord tot keizer Barbarossa, naar Pater Krebs O. S. B.; De „kleine" Teresia van het Kindje Jezus, naar A. Windhausen. Orgaan, uitgegeven vanwege den Nederlandschen R.-K. Bond van ■"7 Ziekenverpleegsters, 14e Jaarg, -Y.*No. 10. Inhoud: Tegen zich zelve zijn; Een anl^ woord; Aan een abonné; Instituut Pasteur^ R.-K. Bevolkingsvraagstuk; Over het geza menlijk geoed; Niet aarzelen; Verslag re traite Heerlen; Geschiedenis ziekenverple ging; Geschiedenis Bloedsomloop; Practi. sche wenken; Ingekomen giften ondersteu ningsfonds; Jaarlijksch overzicht informa' tie-bureau; Examens; Vacante plaatsen. Het Roer, Maandschrift voor d< R.-K. Arbeidersbeweging, 4e Jg No. 11 en 12. Inhoud: De Katholieke Arbeider en zijm Kerk; Het groote vraagstuk der Bedrijfs. organisatie, III en IV, door H.; Onderne-, mingsraad cn Bedrijlsraad (3e vervolg en slot); Ondernemingen van verschillenden aard; Arbeidersbeweging:; Binnenland: Eer ste Bedevaart van de Federatie der Dioc. R.-K. Volks- en Werkliedenbonden naar Rome; Sociale Wetgeving; Buitenland: Een Arbeidswctbock in Roemenie; Nieuwe uit gaven; Handboekje voor den Katholieken Man; Inhoud. Katholiek Nederland, orgaan vaï dc Kath. Sociale actie in Neder land, 15e Jg. No. 6. Inhoud: Valsche Profeten: K. S. A.-reis naar Rome; Een schriftelijke cursus i" Staatsinrichting; Pius XI over de Katholieke Actie: Boekbespreking; Voor het Pauselijk reddingswerk in Rusland; Maandkroniek der K. S. A.; Mededeelingen van het Centr. Bu- Sint Antonius. Geïllustr. Maand schrift voor het Kath. volk. 29< Jg. 7e aflevering. Inhoud: Antonius vergeten; De eerst» Ontwerper der „Propaganda"; Zumarraga; De Wereld van het Kleine; De Griffier der Staten; Franciscaansche Missiebond; UH onze Missie van Brazilië; Missie-actie; Mis sie-giften; Geloof en Liefde; Verkr. en ge vraagde gunsten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 12