In en om Haarlem. Donderdag 28 Juni 1923 46£t© Jaargang No. 14472 DIT NUfiWR 31STAAT VIT t BLADZIJDEN.'EERSTE BLAD Uit den Gemeenteraad. Van het Vaticaan. EEN OPROEP VAN DEN PAUS TOT VER ZOENING DER VOLKEREN. Politieke zwarigheden. STADSNIEUWS. 29 juni Toonkunst. Verloting Nederlandsch Kunstver bond. H. O. V. LANGS^DEN WEG. Een klacht van wandelaars en fietsrijders. J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarleft» Telegraphisch Weerbericht. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro. De Drankwet. De Haarlemsche Reddingsbrigade Haarlemsche Orkest-Vereeniging. Door den Congo. De Wereldklok. Liefdadighedsuitvoering. ®e abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3 25 Franco per posl p kwartaal hij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426. 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. Bij contract belangrijke korting Adv.ertemtiën. 35 cents per regel Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededèeling, op d( le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regelj 60 cent per plaatsing: elke regei meer 15 cent, bij voöittitbetalinr" Een agenda van 35 puntfen, waaronder zeer belangrijke. De stukken, daarop betrekking hebbende waren ouder gewoonte de laatste dagen rondgezonden, ondanks tusschen deze en de vorige vergadering ook weer ouder gewoonte vier weken waren verstreken. Een en ander gaf den heer Reinalda aanlei ding tot een stevige philippica aan het adres van de leiding van den Raad. 't Is al voor den vierden keer, dat ik met dusdanige klachten kom, zei de heer-Rtinhlda, waarom hij ditmaal een motie indiende, waarin op verandering werd aangedrongen en tevens eenige wenschen werden „uiigasproken om trent een betere regeling van de behandeling der ingekomen stukken'en van bel recht van interpellatie, hetwelk tbaps ma?r al te vaak in de „vuilnisbak", allat „rondvraag" te recht komt. Men kent onze meening daaromtrent. Onzerzijds zouden wij heelcrharte vóór de motie stemmen en wij denken wel de geheele Raad. De voorzitter, mr. Heerkens Thijssen, deed verstandig met de motje aan te houden. Ze behoort, zei hij, op de eerste plaats thuis bij den burgemeester, die mef verlóf is. Immers, wat de heer Reinalda wil, zijn hoofd zakelijk wenschen voor de toekomst. En de Raad dacht er ook zoo over. Wij hooren er dus meer van; en we hopen er zelf ook nog op terug te komen vóór^de raadszitting, waarin de motie aan de orde komt. Want bij >lles wat de heer Reinalda wil, zijn niet al- jcen de belangen van de Raadsleden, maar took die van de pers, dus van geheel de bur gerij, betrokken, gelijk wij al meermalen heb ben trachten aan te toonen. Nu wij ernstigen steun krijgen in den Raad, willen wij het nog wel eens probeeren ten de„e verbetering te krijgen in de stadhuis machinerie, Het verdere verloop van de raadszitting 'bracht echter geen sterk argument voor het 'eerste deel der motie-Reinalda; de agenda- punten vlogen n.m, onder den hamer door en van overlading bleek ditmaal geen sprake. Een voorstel van B. en W. om van de be grooting der Haarl. Stichting voor woning verbetering 500 te schrappen als bezoldi ging van den secretaris, lokte eenige opmer kingen van de heeren Klein, Gerritsz en de Braai uit. De beide eersten waren na het antwoord van Wethouder Slingenberg ruim schoots voldaan, de laatste niet. En toch had de Wethouder het gelijk geheel en al aan zijn kant. Hij wees er op, dat B. en W. tegenover de woningbouwvereenigingen dit standpunt innemen: de kosten van dage- lijksch beheer moeten zoo laag mogelijk zijn, dat komt aan de huren ten goede. Bij de t arbeidersverenigingen is dat stelsel ook ge heel en al doorgevoerd; de Wethouder noem- fde een bouwverecniging met 139 woningen, waarvan de bestuurskosten slechts 650 per jaar bedroegen. De Haarlemsche Stichting echter heeft een inspectrice met 3500 salaris; Cen geldophaler tegen 1040 en nu wilde men nog den secretaris (die ambtenaar is aan de provinciale Griffie) 500 geven. Dat wenschen B. en W. niet. Wie bezoldigd wil worden moet uit het bestuur gaan. Een uitnemend princiep, dat wij van heeler harte toejuichen. Het proces, dat de Gemeente aan den be heerder van een verkooplokaal in de Wilhel- minastraal wil aandoen, gaf den heer Wolzak aanleiding tot het stellen van eenige vragen, Vit welker beantwoording door mr. Slingen berg bleek, dat de toestand aldus is: op sommige gronden als in de Wilhelminastraat, Florapark enz. rust een erfdienstbaarheid. B. en W. kunnen wel verlof geven om een school of andere openbare inrichting daar op te zetten, maar zij kunnen dat ook wei geren, zooals in het onderhavige geval. Er ger, het verkooplokaal is gesticht zonder verlof te vragen. Nu er van alle kanten klachten komen, willen B. en W. een pro- :edure beginnen. Verschillende belangheb benden zullen worden uitgenoodigd het pro test mede te teekenen. De Raad was hiermede voldaan. Hiermee was de goede dag van B. en W. itt. Achtereenvolgens werden drie hunner voorstellen verworpen met groote meerder heid van stemmen. Eerstens de voordracht om een vergunning aan te vragen voor het .buffet in de gemeentelijke concertzaal. De heer Reinalda verklaarde zich daar abso luut tegen. Men beroept zich op het feit, dat de bezoekers der bollenbeurs sterken drank willen drinken. Maar men vergeet, zeide hij, dat men dan, om dezen te gerieven, een drankgelegenheid maakt voor alle bezoekers van vergaderingen, jongelie den, die een avondpartijtje houden enz. in ten der zalen van het gebouw. Daar mag de overheid niet aan meewerken. Zij drukt met het aanvragen van zulk een vergunning •en kroegstempel op dat gebouw. Laat men desnoods een gelegenheid met, „verlof" ma ken en laten de bollenhandelaars een aan vraag doen voor vergunning eener sociëteit. De voorzitter merkte op, dat B. en W. de zaak heel eenvoudig hadden beschouwd. De Sociëteit Vereeniging had haar vergun ning meegenomen naar den Zijlweg; er was dus geen bezwaar tegen om den toestand te continueeren. Ook de heer van Liemt steun de het voorstel, terwijl mr. Slingenberg wel wat spitsvondig betoogde, dat een vergun ning voor een sociëteit gevaarlijker was dan een algemeene vergunning. Immers bij de laatste hadden B. en W. algeheele controle, bij de eerste niet. Het voorstel kon echter geen genade vinden en werd verworpen met 8 stemmen voor en 21 tegen. Eenzelfde lot onderging het afwijzend prae-advies op de aanvraag van de Kamer van Koophandel om de bruggen ook Zon dags tusschen 1 en 2 uur open te stellen voor hetwaterverkeer. B. en W. hadden aangetoond, dat dit totaal overbodig was en de heer Klein wees er nog eens q£> itCi het toch zonderling leek van wh-skïfc.szijde op positie te moeten hsvrsk legen beperking van Zondagsrust Sfc» heer Reinalda wilde n.m. het prae-*fMes van B. en W. verwer pen en de Kamer van Koophandel haar zin geven, wat ten slotte ook met 19 tegen 10 stemmen gebeurde. De geheel soc. democra tische fractie stemde mede het prae-advies af. Uit liefde voor het waterverkeer of uit tegenzin tegen Zondagsrust? Dat bleek, jammerlijk genoeg, niet duidelijk. Ten derde leden B. en W. fiasco met hun voorstel om een deel van den tuin in het gebouwen-complex aan de Lange Begijne straat aan het Rijk te verkoopen voor 11.648. En dat fiasco behoeft ons waarlijk niet te bevreemden. De verdediging ervan door mr. Slingenberg, die toch anders voor geen klein geruchtje vervaard is, was verre van sterk. De heer van Liemt deed een ste- vigen aanval tegen het voorstel, hierop neer komend, dat het gemeentebelang bij een dergelijken verkoop groote schade zou lij den. En waarvoor zouden wij dat doen? Om het Rijk te believen? Maar dat is tegenover de gemeente Haarlem toch waarlijk ook zoo vriendelijk niet! Denk maar eens aan de terreinen aan den Kinderhuissingel! Nu de voorgebouwen aan het Rijk zijn verhuurd, gaat het niet aan om den achterliggenden grond afzonderlijk te verkoopen. Gescheiden van elkaar verliezen deze perceelen bij taxa tie hel grootste deel van hun waarde. De tharts aanhangig gemaakte tuin zou, naar de heer van Liemt van deskundigen hoorde, als onderdeel van het geheel genomen, wel 75.000 waard zijn. Waarom den grond thans voor 11.000 verkoopen, het Rijk in de perceelen een paar jaar als huurder la ten zitten om, bij overplaatsing der post zegel-controle opnieuw een strop te hebben? Bij dit krachtige betoog sloten zich de hee ren Reinalda en Mizérus aan. Wethouder Slingenberg, gesteund door den heer Wolzak, trachtte daartegenover wel te betoogen, dat er een moreele verplichting op den Raad rustte om de taxatie van den tuingrond door een commissie, te aanvaar den; dat de tuin, eenmaal door ret Rijk aan gekocht, aan de firma Enschedé zou over gaan en dat deze firma krachtens de bepa lingen van den verkoop, bij Raadsbesluit van 5 November 1920, recht had op een goe de behartiging harer belangen. Maar dit al les kon den Raad er niet van overtuigen, verplicht te zijn den tuin afzonderlijk te verkoopen en zóódoende de waarde van ons bezit enorm te drukken. Het voorstel werd dan ook met 8 stemmen vóór en 21 tegen verworpen. Dan kwamen de voorstellen en amende menten over de verlaging van den gas- prijs. De heer Gerritsz hield 'n zeer zakelijk be loog over de concurrentie, welke het gas van den electrischen stroom, de petroleum en de vaste brandstof ondervindt, een con currentie, welke alleen is legen te gaan, wan neer de gasprijs zoo laag mogelijk wordt gesteld en daardoor het debiet van de gas fabriek opgevoerd. Door de voorstellen van B. en W. zou dit z.i. echter niet gebeuren: Er blijven daarbij n.m. nog wel 4000 gebrui kers van muntmeters, die beneden het ver- eischte minimum van 30 M3 per maand val len; die zullen dus den prikkel missen, om meer gas te gebruiken. Dit alles hoopte de heer Gerritsz te ver beteren, door de ingediende amendementen der sociaal-democraten. Naast deze zakelijke beschouwing kwam de heer Peper met een communistisch be toog over de Haarlemsche gaspolitiek, dat er wel erg geleerd uitzag, maar toch nergens op leek. Zoo had hij uitgerekend, dat, wan neer de gasfabriek eens een particulier be drijf zou zijn geweest met aandeden en obli gaties, er aan aahdcelhouders 16 procent zou zijn uitgekeerd! Hieruit moest geconcludeerd worden, hoe schandelijk hoog de gasprijs was gehouden. De neer Peper vergat echter, dat bij 'n gas bedrijf, waaraan zooveel risico's verbonden zijn en waarbij men met zulke onzekere fac toren te maken heeft, een dusdanig dividend in het geheel niet hoog zou zijn gesteld al, dat het werd uitgekeerd. Maar de leiding van zulk een bedrijf zou zich wel driemaal bedenken, en voor die groote risico's veel meer achteraf leggen, dan een gemeentelijke gasfabriek behoeft te doen. Van meer waarde was het betoog van den heer Lamérus, dat steunde op een ingestelde enquête en waaruit bleek, dat kleine gas- verbruikers van het nieuwe tarief niet veel voordeel zullen hebben. De heer Klein voelde voor het dubbel- prijzensysteem niet veel. Bij de waterleiding heeft men het juist afgeschaft om de enorme administratie. Maar het Voornaamste be zwaar van dezen spreker was, dat men den muntmetergebruikers te weinig tegemoet kwam. Daarom stelde de heer Klein voor om in het voorstel van B. en W. de gebruikers van den muntmeter, wat den prijs betreft, gelijk te stellen met de gebruikers van den gewo nen meter. In een uitvoerig antwoord wees mr. Heer kens Thijssen er op, dat Haarlem met dit nieuwe systeem aan den lagen kant was. En daar gaat het toch maar om. Een goede lei ding van een gasbedrijf en Haarlem, al dus verzekerde de Wethouder met trotsch, heeft een gasfabriek met een zelfs in het buitenland schitterende reputatie, moet zorgen met zijn prijzen tegenover de beste gasfabrieken te kunnen concurreeren. Ove rigens moet de fabriek economisch beheerd wórden. Dat allés nu wordt in het voorstel van B. en W. bereikt. Berekend is, dat er een dadelijke winstderving is-van twee ton; die hoopt de directeur door uitbreiding van het debiet in te halen. Maar de amendemen ten van de soc. democraten zouden drie ton kosten. En dat wordt gevaarlijk. Beter is het daarom eerst toe te zien, hoe het met die gehoopte vermeerdering van gasverbruik zal gaan. Het voorstel van den heer Klein is minder ingrijpend; daar gaat het niet cm zulke hooge bedragen. Op deze wijze zou het debat nog een tijd lang zijn voortgesponnen, wanneer daar niet op eens een motie van orde op de bestuurs tafel was gevallen. In den loop van het debat was n.m. den heer Gerritsz door den heer Boes, gesteund door de heeren Visser en van Liemt, de op merking gemaakt, dat men in de Commissie voor dé Lichtfabrieken tot het besluit was gekomen zich bij het voorstel van B. en W. neer te leggen. En daarna waren de heeren Gerritsz en Poppe (leden der commissie) weer met een ander voorstel gekomen. Over dat nieuwe voorstel was de Wethouder van financiën niet gehoord; in de raadszitting was hij bovendien niet aanwezig. Dus leek het veilig verdere behandeling uit te stel len, wat te minder gevaar kan, waar het nieuwe tarief toch pas 15 Augustus ingaat. Dus kwam er een motie-Boes om de zaak aan te houden. Hierover staakten de stem men! Vermakelijk geval: in de volgende ver gadering zou dus opnieuw over de motie moeten! worden gestemd. Maar men zal ze dan wel voor overbodig houden. Zoo was de gasgeschiedenis weer eens ge strand. Voor de rondvraag moeten wij naar het verslag verwijzen. Alleen willen wij de aandacht nog vestigen op de interpellatie van den heer Mizérus over het toelaten van muziek op Zondag (het inhalen van R. C. H.) door den plaats- vervangenden burgemeester, mr. Heerkens Thijssen. De interpellant vond weinig in stemming in den Raad en wij gelooven, dat hij beter had gedaan te zwijgen, waar het hier toch een zeer bijzonder geval betrof, geen optocht, geen politieke demonstratie óf iets dergelijks, maar zuiver een voor heel Haarlem heugelijk feit. Zeer raak was de opmerking van den heer Slingenberg: wan neer eens een christelijk wethouder een so ciaal-democratisch burgemeester moest ver vangen en zou komen te staan voor een be slissing, waarbij hij óf wel tegen zijn gewe ten in moest gaan óf wel de continuïteit in de houding van zijn voorganger moest verbreken, wat zou deze dan doen? Daarmee was het geval wel zeer scherp belicht! len vui'., gewenschte economisch herstel. Zulk een vrede, zulk een herstel zijn zóó groote weldaden voor alle volken, overwin naars en overwonnenen, dat geen enkele op offering, die daartoe noodig is, te zwaar mag worden geacht om dat doel te bereiken. Zoo groote weldaden kunnen slechts worden ver kregen door de zeer bizondere gunst Van God, tot wien wij alle christelijke volken ver zoeken hun gebeden te richten. Men. seint ons uit Rome: De Paus richtte tot den kardinaal-staatsse cretaris Gasparri een schrijven, waarin hij o.a. zegt: Met het oog op de groote verantwoorde lijkheid, die op het oogenblik rust op ons en op allen, die het lot der volken in handen hebben, smeeken wij hen de vraagstukken, welke alle volkeren beroeren, met name dat der schadevergoeding, nogmaals te onderzoe ken in den geest van christelijkheid, die de eischen der gerechtigheid niet scheidt van die der menschlievendheid, waarop de voor uitgang, der volken is gebaseerd. Indien de schuldenaar, met de bedoeling de zeer ernstige schade te herstellen, toege bracht aan de bevolkingen en de eertijds bloeiende gebieden, een wezenlijk bewijs heeft gegeven van goeden wil om te komen tot een billijke en definitieve regeling door het inroepen van een onpartijdig oordeel om trent de grenzen zijner bctaalkracht, daarbij de verzekering gevende, dat hij aan de rech ters met alle middelen een ernstige en nauw keurige controle zal verschaffen, in dit geval schijnen de rechtvaardigheid en de menschlievendheid zoowel als het belang der schuldeischers en van alle volken, vermoeid van het onderhandelen en begecrig naar rust, te eischen, dat men niet van den schuldenaar vordert hetgeen hij niet zou kunnen geven zonder zijn hulpbronnen en zijn productiever mogen volkomen uit te putten, tot onherstel baar nadeel van hemzelf en dat zijner schuld eischers zelf, zonder nog te spreken van het gevaar voor een maatschappelijke beroering, die den ondergang van geheel Europa zou be- teekenen en voor het ontstaan van gevoe lens, die een aanhoudende bedreiging zouden blijven met nieuwe en hoogst noodlottige bot singen. Evenzeer is het rechtvaardig, dat de schuldeischers waarborgen bezitten evenre dig met de belangrijkheid hunner vordering, welke de betaling verzekeren, die voor hen eveneens een levensbelang is, doch wij laten het aan hen over na te gaan, of het daartoe noodig is, gebieden bezet te houden, hetgeen zware offers vergt zoowel van de bezette ge bieden als van de bezetters, en of het niet beter zou zijn, daarvoor, zoo noodig, geleide lijk, andere niet minder krachtige doch stellig minder pijnlijke waarborgen in de plaats te stellen. Indien de twee partijen het eens werden op deze vreedzame grondslagen, zou de be zetting weldra worden verzacht en geleide lijk worden beperkt om volkomen op te hou den en dan zou men den waren vrede der volken kunnen verwezenlijken, welke ook de I onafwijsbare voorwaarde is voor het door al- Wij ontvingen het volgende schrijven: Geachte Redactie. U veroorlove mij met een kort woord te protesteeren tegen het' feit, dat U gisteren een cereplaats in uw blad hebt ingeruimd voor het geschrijf van Amicus Anonymus. Hier wordt aan mr. Bomans, aan iemand, die naar de meening van vele weidenkenden groote verdiensten voor onze Katholieke zaak heeft verworven, een misbruiken van zijn positie uit eerzucht en winstbejag ten laste gelegd. Dat een Katholieke redactie meent zóó met haar katholieke voormannen te mogen omspringen is mij een zij het dan ook uiterst pijnlijke openbaring, Hoe kan men bij eenvoudige lieden nog vertrouwen en waardeering verwachten voor onze leiders waar onze éigen Pers aldus met haar beste mannen handelt! Amicus Anonymus is echter niet alleen on billijk tegenover mr. Bpmans, hij handelt ook in strijd met het respect aan onzen an deren Katholieken voorman mr. Heerkens Thijssen verschuldigd. A. A. vergeet, dat hij door zijn overdreven lof aan Mr. Bomans toe te zwaaien want het is toch overdreven zoodanig „baantjes jager" zulk een eere te brengen als inzender doet in meer dan één opzicht onrecht doet aan Mr. Heerkens Thijssen. Het schijnt wel of deze wethouder en veteraan voor schrijver ternauwernood meer bestaat. Hopgachtend en dankzeggend, Uw dw. dn. A. B. MICHIELSEN. En ook dit: Geachte Hoofdredactie N. H. Courant. Wilt u s.v.p. onderstaand ingezonden stuk plaatsen? Met gemengde gevoelens las ik het inge zonden stuk van Amicus Anonymus. Veel kan ik onderschrijven, zooals o.a. dat „Mr. Bomans de leidende kracht van onze partij is hier 'ter stede, die met schitterende vaardigheid en kracht het debat betieerscht en met groot talent onze beginselen verde digt". Eens ben ik het ook, dat er getracht moet worden Mr. Bomans voor de partij als Wcthoud er té behouden. Wat ik echter niet kan onderschrijven is, „dat hij zedelijk ver plicht is zich met de functies door hem be kleed (en daarmee bedoelt u volgens uw bo venschrift het wethouderschap) tevreden te zijn. Wat toch is het geval? Niet Mr. Bomans heeft te beslissen of hij Wethouder zal blij ven. Wij hebben nu eenmaal te aanvaarden dat de raadsmeerderheid linksch is, die dus ook de macht heeft om de wethouders aan te wijzen. Reeds is te kennen gegeven, in' geen geval 2 R.-K. wethouders. Kan Mr. Bomans nu zeggen: „O, één R.K. Wethouder, nu dat ben ik?" Volgens u wel, want u beschuldigt hem het schip in de ure des gevaars te verlaten (en dan nog wel om een betere positie). Maar watzal van zekere zijde gezegd worden, indien hij den voorrang boven Mr. Heerkens Thijssen begeerde. Dan zou hij weer zijn de persoon die een oudere col lega wegdrukte. Nu hij het niet doet, maar den weg vrij laat voor dien ouderen colle ga, is hij een baantjesjager. Neen, waarde Amicus Anonymus alleen de R.-K. Raadsfractie maakt uit, welke R.-K. wethouder wij zullen krijgen. Mocht die fractie, met medewerking van Mr. Heer kens Thijssen, besluiten om Mr. Bomans tot wethouder te kiezen, zou ook ik het een zegen voor onze partij vinden. Maar dan moet dit ook zeer spoedig be slist worden, want mocht de R.-K. Raads fractie besluiten Mr. Bomans in September niet opnieuw als Wethouder l'e kiezen, is het zeer zeker voor onze partij en ook voor Haarlem (annexatie) van zeer groot belang dat hij, niet meer als wethouder terugkee- rend, als Gedeputeerde zijn door u genoemde talenten in het belang van onze part'ij ge bruikt. A. J. UPS. Naschrift. Het stuk van den laatslen inzender behoeft geen uitvoerig antwoord. Zeker, de R.-K. Raadsfractie maakt uit, wie de Roomsche Wethouder zal zijn; maar is het daarom ongeoorloofd, dat te voren stemmen uit het publick opgaan? Doch niet de R.-K. Raadsfractie alleen maakt dat uit; met haar eerstens de andere rechtsche fracties en vervolgens geschiedt de benoeming dooi den gchcelen Raad. Dat- omtrent die Wethou dersbenoemingen overeenstemming zal ver kregen worden nog vóór de a.s. Statenzit- ting, is ondenkbaar. Wie difs in deze invloed wil uitoefenen, moet het n u doen, anders is het te laat. Dus was er voor ons uit dat oogpunt beschouwd, geen aanleiding om het gewraakte ingezonden stuk van gisteren te weigeren. Maar ook niet om de reden, door den hooggeachten eersten inzender genoemd. De heer Michielsen zegt, dat het hem een pijn lijke openbaring was aan „het geschrijf van Amicus Anonymus" een eercplaals in ons blad te zien ingeruimd." De inzender had niet gedacht, dat een katholieke redactie als de onze zóó met onze voormanen zou omspringen. We zijn hem dankbaar voor die verklaring. Dat de geachte inzender zich nu eerst aan een dergelijk schrijven stoot, komt, omdat wij met pijnlijke nauwgezetheid aiie polemiek uit onze courant weren, die een persoonlijk karakter draagt. Wanneer inzen der eens wist' hoe hoog de stapel brieven met aanvallen, beleedigingen, verdachtmakingen enz. op onze katholieke voormannen zou zijn, wanneer wij die eens hadden bewaard, maar die dadelijk naar den prullemand zijn ver wezen, wanneer hij eens wist, hoe er gere geld in ingezonden artikelen, verslagen en correspondenties wordt geschrapt, ter be scherming onzer katholieke voormannen, hij zou ons eer dankbaar zijn, dan verwijten doen. En waarom dan opname van het stuk van Amicus Arnoymus? Omdat wij m e t zeker heid wi s t e n, dat daarmee geen per soonlijke aanval op onzen hoog geachten Wethouder bedoeld is. Integendeel! De lof, die hem wordt toegezwaaid, is wel degelijk zóó bedoeld en de critiek op een in het oog van A. A, te nemen verkeerde beslissing evenzeer. Daar kennen wij den hoogstaanden inzender te goed voor. Wij vatten dan ook zijn bedoeling aldus: wanneer mr» Bomans Gedeputeerde wordt, zal opnieuw van hem gezegd worden enz. En dat wil de inzender voorkomen. Moesten wij dat afwij zen? Wij hebben alle consequenties van dat schrijven overzien en zaten voor dit dilemma: onze politieke voormannen laten begaan, over de zetels van Gedeputeerden en feitelijk over die der Wethouders laten beslissen en het stille gemopper en de openlijke, felle critiek kalm daarna laten komen. Of wel eerst de critiek en .de hezwaren .laten loskomen en dan de leiders, met volle bewustzijn van wat er leeft bi) de burgerij en welk oordeel hun te wachten staat, laten beslissen. De bittere ervaring der laatste jaren, waarin al te veel verzwegen w.erd, heeft ons genoopt het laat ste te kiezen. Red. N. H. Ct. Sociëteit „St. Bavo" Bevolkingsbureau van 810 uur Rederijkers 8 uur Herwonnen Levenskracht 8 uur Bond van Technici 8 uur Studie club ,,St. Bavo" 8 uur. Hanze-gebouw Zangvereeniging „St. Caecilia" 8 uur. R. K. Huishoudschool Kleine Houtweg 14 Tentoonstelling van 79 uur. Voormalig Sociëteitsgebouw, Gr. Hout straat, hoek Gr. Markt Tentoonstelling en demonstratie der wereldklok Da gelijks klokslag 11 en 12 uur 2, 3 en 4 uur, 's avonds 7, 8 en 9 uur. Bisschoppelijk Museum Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon: en Feestdagen, toe gankelijk. R.K. Leeszaal en uitleeubibliotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 25 en van 79 uur, behalve des Maandags- ochtends en op Zon- en Feestdagen. Uit- leen van boeken van half 39 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 9—12 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen, voorm. van half 11 tot half 12. des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9. Telefoon 2981 M.arfhavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 8—9 uur. Tel. 1671. Bloemendaal Hotel Duin en Daal Ten toonstelling van kunstwerken. De afd. Haarlem der Maatschappij tot be vordering der Toonkunst .houdt een algemee ne vergadering op 2 Juli 's avonds Ie SM uur. in een der zalen van de Muziekschool. Punten van behandeling zijn: 1. Rekening en verantwoording van den penning meester. 2. Punten van beschrijving voor de a'gemeenc vergadering der Maatschappij. 3. Benoeming van afgevaardigden naar de alge meene vergadering. 4. Verkiezing van twee bestuursleden in plaats van de herren Dr. G E. A. Brocse van Groenou en G. Waraderïnk Vinke, die volgens rooster moeten aftreden. De heeren Broese van Groenou en Wamde rink Vinke zijn herkiesbaar. Door hef be stuur worden voorgesteld de volgende 'dub beltallen. Drr. A. E. S. bel tallen. Dr G. E. A. Broese van Groenou en Dr. A. E- S. Sluylerman, G. Wamderink Vin ke en J. L'. Tadema. HOOGERE BURGERSCHOOL MET 3-J. C. EN HOOGERE HANDELSSCHOOL MET 2-J. CURSUS. Aan de de n.v. leerlingen is het eind diploma uitgereikt: F. A. A. Althoff, H. C- van Oort, ntej. M. H. Langendonk, W. Schotsman, mej. E. H. M. v. Borselen, J. E. van Nes van Meerkerk, H. C. Vellman, mej. T. Schoonkeyt, mej. W. Waaning, C. F. Zwager, A. F, Dinger, G. L, Groeneveld, A. de Bruin, B. F. M. Mensing, H. Driehuizen, mej, A. A. W. A. M. Gimberg, M. J. Hen- neman, F. L. W. Zuurendonk, D. J. D. Wal ler, H. J. P. van Maanen, H. Ph. J. Amesz, J. J. de la Court, E, R. J. Davidson, J. E, Duintjer, mej. M. Geyi, H. H. Oerleraans, mej. B. Geyl, W. Bendien, J. Dogterom, Th. H. Blans, A. Dekens, H. E. A.van Rijcke- vorsel, D. J. G. van Nieuwkoop, mej. B. C. Avis, mej. A. J. Schumacher, mej. I. "A. J. Hoogeboom, A. W. Bezemer, mej. M, J. Kruseman, G. W. de Josselin de Jong, mej. E. C. Groenenberg, W. H. Hogcnbirk, mej. H. J. P. Bettink, mej. E, Keezer, mej. P. J. de Kat, H. R. Albeiti, S. van Os, A. Th. van den Bergh, J. H. Barens, mej. T. Goed koop, mej. M. C. Dake, mej. F. Max, mej. I. C. J. Koffieberg, mej. C. Hagebout, C. F. van Swaaningen, mej .J. Koornwinder, J. C. J. Koffiebergcmfwyp shrdu cmfwyppp J. F. P. de Geus, W. H. Mecken. Ph. Hille- sum, J. G. A. Wittewaal van Stoetwegen, J. A. Abdam, mej. J. G, E. Klebcr. Afgewezen 6. Een candidaat na examen wegens ziekte. Voor de verloting van het Nederlandsch Kunstverbond, ten bate van de kunstena ren,. mocht het Uitvoerend Comité van den Commissaris der. Koningin, Jhr. mr. dr. A- Roëll ten geschenke ontvangen een schil derij van W. G. F. Jansen, voorstellende „Duinweg met Koeien". In het laatst van Juli zal van deze ver loting de trekking plaats hebben. Loten zijn te verkrijgen bij de Bureaux der Haarlemsche dagbladen en bij de firma F. H. Smit, Gr. Houtstraat 69, alwaar de prijzen geëxposeerd zijn. In de plaats van de matinee te geven door de H. O. V. op Zondag 1 Juli a.s. zal het mu ziekgezelschap Harmonie van Assendelft on der directie van den heer J. K. Jongejans concerteeren. De sloot. Reeds meermalen hebben we geschreven over de sloot aan het einde van de Regulier- straat. Voor de bewoners in de omgeving daar is het werkelijk geen pleiziertje, die sloot in hun nabijheid te hebben. De geur, welke er uit opstijgt, is nu niet bepaald liefelijk te noemen, ratten' schijnen er welig te tieren, waarvan de omwonenden, naar verzekerd wordt, nogal last ondervinden. En des avonds begint er steeds niéuwe pret; Opgeschoten jongens vinden er vermaak in, des avonds ratten te vangen. Natuurlij!: daat dat niet in een ommezien, maar zij hebben den tijd. Sprenkels worden door de jongens uitgezet en meerdere ratten worden „ge knipt". En wat men er mee doet? Naar ge tuigenissen van de omwonenden oefenen dc rattenvangers ook het beroep van dierenbeul uit. Een der jongens verzekerde onlangs, dat ze de ratten vingen, om er „gijntjes' mee te hebben. Die „gijntjes" schijnen niet veel goeds om het lijf te hebben. Die sloot aan de Regulierstraat is een ware ergernis aan en een plaag voor allé omwo nenden. Het beste ware, dat ze verdween, door haar te dempen. Van alle zorg en onge mak, welke zij geeft, ware men dan af. In verschillende bladen wordt geageerd -f aldus schrijft ons een klager tegen het ga bruik van schijnwerpers door tram en auto? mobielbestuurd'ers en ik vind het onderwerp belangrijk genoeg om ook in uw blad de aandacht er op te vestigen. De tóch al weinige populariteit van de automobielen wordt nog zeer benaoeeld door dat hinderen van wandelaars en rijders. Let maar eens op, hoe wielrijder, wandelaar etc. beangstigend vlug zoo ciicht mogelijk naar den kant van den-weg vluch ten, wanneer bij avond een auto naderi, die een alles verblindenden lichtbundel honder den meters voor zich uitwerpt. M-en hoedt zich v.oor het naderende gevaar en afkeu ring hierover is al het meeste milde oordeel wat het .gepasseerde publiek uitspreekt. L/e hartgrondige verwenschingen zijn echte? vele. r - Men rijÖt eenige oogenblikken zonder rich ting, zonder stuur. Men is gansch en al aan de Voorzienigheid overgelaten, zonder dat men daarmede kan medewerken. Het gebruik van schijnwerpers is bij de wet geregeld en alleen toegestaan buiten de stedelijk bebouwde kom van gemeenten. Er valt over te praten, wat onder stede lijke kom dient te worden verstaan; er valt ook te praten over dc vraag of de wetsbe palingen niet nog scherper dienen te zijn, maar het allerbeste is wel dat auto- en trambestuurder zelf overtuigd zijn, dat hun werken met schiinwerpers hoogst onaange naam is vöor wandelaar én fietsrijder.. Barometerstand: 770. Vooruit OPGAVE VAN: Instituut te De Bildt.- Naar waarnemingen in den morgen van 28 Juni. Hoogste Barometerstand 771.8 m.M. to Blacksod. Laagste Barometerstand 760.4 m.M. te Skagen. Verwachting van den avond van 28 tot den avond van 29 Juni: Zwakke tot matigen westelijke tot noordwestelijken wind, gedeeltelijk be wolkt, weinig of geen regen, iets warmer Tegen den verlofhouder J. S. zal door de politie proces-verbaal worden opge maakt, ter zake het in voorraad hebben van sterken drank in een lokaliteit, welke bin nenshuis gemeenschap heeft met een ver» lofslokaliteit. Verschenen is Ihans de feestgids van d( Haarlemsche Reddingsbrigade voor Dren kelingen voor de feesten bij haar 10-jarig bestaan, welke tegen 7 en 8 Juli georgani seerd zijn. Bij deze feesten wordt o. m. welwillend medewerking verleend door de Jazz-Band „Don't Cry", onder leiding van Willy. Versteeg. Zondagavond 1 Juli a.s. zal de Haarlem sche Orkest-Vereeniging een volksconcert geven in den tuin van het Brongebouw, met en Fransch-Er.gelsch programma. 't Is te hopen, .dal fraai zomerweder dit concert - zal begunstigen, daar zeker velen der getro-uwe bezoekers der zaalconccrta» dien avond present zullen zijn. Sedert een paar dagen wordt door ver. .schillende onderwijsinrichtingen hier lor sli de door de leerlingen van de hoogccf klassen een bezoek gebracht aan Luxoiy theater lol het zien van tie film „Met lVinif Wilhelm van Zweden door den Congo in A[ris ka". Deze flor kan dan ook om haar weten schappelijkheid en het interessante van de reis ten zeerste aanbevolen worde,t. Vandaag zou *dóor loer Tuigen; dér hoog» ste klassen van eemige openbare lagere scho llen oen- bezoek gebracht worden aan Luw theater. De sinds een paar waken tentoongesteld.' Wereldklok in 't voormalig sociëteitsgebouw „Trou moetblijeken" heeft in dien tijd voet bezoek mogen ontvangen, zoowel van kunst lievend publiek van Haarlem, a'sook va-n schoten, weeshuizen, gestichten en -vereeni gingen. Een bezoek aan dit intéressante kunstwerk is dan ool^ voor oud én jong zo er leerzaam en ontegenzeggelijk dc mooiiv waard. Maandag 2 Juli a.s, is dvfiiritlicf ids' den laatsten 'dag voor Haarlem va-[gesteld De tentoonstelling wordt naar Den Maag ver plaatst. Zij, die dus nog verzuimden een be zoek aan.de wonderklok te brengen kunnen dit nog doen tot en met genoemden da tuin Zondag a.s. voert de Rederijkerskamer ..Ai berdingk Thijm" hel' tooneelspel „De Hellas' op, ten bate van het „St. Franciscus-Liefde werk". De opvoering is in het gebouw „St Bavo". Naar wij vernemen, gaat da kaarten- verkoop vry goed, maar er zijn er toch noj

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1