STADSNIEUWS il Vrijdag 29 Juni 1923 46s*e Jaargang No. 14473 Van alles en van Overal. DIT NUMMER BESTAAT UIT 12 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Van het Vaticaan. A«DA 30 JUNI N.V, Haarlemsche Stooniverffabriek. Militaire zaken. Vrijstelling Dienstplicht. Jacht op Waterwild. EEN BEELD VAN LAURENS JANSZ. Reddingsbrigade voor Drenkelingen. Schooluitstapjes. Botsing. Op hol. Examens Surnumerair bij de P. en T. Prov. Griffie. Personalia. De verduistering van f 3500. Aanrijding. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken. Mij, tot Bevordering der Toonkunst. Concert. De R -K. Kiesvereeniging. Eindexamens Midd. Tech. School. Giften. Christelijke Drankbestrijding. °rr S| fpp Toekomstmuziek- Telegraphisch Weerbericht. Programma i Tentoonstelling in de R.-K. Huishoud school. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3 25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE Bij contract belangrijke korting»; Advertentiën 35 cents per regel»' Advertèntiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, op do le Pagina 75 ct., op andere redac- tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag.' en aanbod-advertentiën 1—4 regels; 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij voointtbetalingj! Onze Romeinsche correspondent seint 28 Juni: Tegen twaalf uur wérd hedenmorgen het monument onthuld voor Paus Pius X z. g. in tegenwoordigheid van den H. Vader, die in de Basiliek kwam vergezeld door Zijne hofhouding en opgewacht door het College van Kardinalen. In de Basiliek waren reeds de gezanten bij den H. Stoel, de vertegen woordigers van Venetië, Riesc en Mantua bijeen, alsmede de familieleden van Paus Pius X; de gezusters Sarto en de Zeer Eerw. Heei Parolin, neef van Pius X en Kanunnik van Sint Pieter. De zangkapel van Sint Pietrr zong eenige muziekstukken, waarna Kard. Merry del Val een redevoering uit sprak. Op een teeken van den H. Vader viel het doek weg en stond onmiddellijk het reusachtige marmerbeeld van Pius X voor de oogen der aanwezigen, Z. H. beschouwde het langdurig en in alle onderdeelen De heeren Astorri en di Fausto, beeldhouwer en architect van het monument werden alsdan aan den H. Vader voorgesteld, die aan den Paus nog meer uitleg gaven. Tevens wordt nog geseind: Na de onthulling van het monument hield de Paus eene redevoering over de nobele figuur van Pius X. DE PAUS IN SINT PIETER. Onze Romeinsche correspondent seint: Heden op den vooravond van Sint Petrus en Paulus begaf zich de H. Vader na het sluiten der Basiliek naar het graf van SiA Pieter om daar te bidden. De Paus was ver gezeld door verschillende Prelaten behoo- rende tot de Pauselijke hofhouding. Na een oogenblik gebeden te hebben in de H. Sa cramentskapel begaf zich de H. Vader naar de Confessio, waar de Rozenkrans met de Litanie van O. L. Vrouw gebeden werd. Daarna daalde de Paus af in de Confessio om de Palliums te wijden bestemd voor de Aartsbisschoppen. Voorafgegaan door de Zwitsers en de edehvachten en vergezeld van de leden van het Pauselijk Hof, keerde de H. Vader weder in zijne particuliere vertrekken terug. i. Ik ben in Jerusalem geweestl Dat zit zóó: Van nu af zal ik geregeld, dat wil zeggen, als er aanleiding toe bestaat, voor de „Nieuwe Haarlemsche Courant" op reis gaan, nu eens hier. dan weer daarheen, overal waar maar wat te doen is. om den lezers te vertellen van wat ik er gezien heb en gehoord. En waar kon ik nu, waar ik dan toch in een Katholieke Courant en voor Katholieken schrijf, beter mee beginnen dan met een reisje naar Jerusalem, vooral waar Jerusa lem deze week zoo bizonder dicht in de buurt was. Want ja, ziet u, ik ben eigenlijk niet in Jerusalem geweest, niet in het echte ten minste, doch alleen maar in het Jerusalem dat ze in Amsterdam in het Stadion hebben opgebouwd, om er den Beicrschen Fass- nacht-troep gelegenheid te geven zijn beroemde Passiespelen op te voeren. Een nagemaakt Jerusalem dus! Dat zou nu op zichzelf nog niet zoo erg zijn, als het dan ook maar goed was na gemaakt, zoodat je ie er voelde in de sfeer van het land, maar dat liet nogal wat te wenschen. Eerstens heb ik er den heelcn avond, met m'rt winterjas aan en m'n kraag op, zitten bibberen en in de tweede plaats Stel u voor een terrein van 130 M. lang en 70 M. breed. Daarop zie ie links een kleine verhooging, die den Calvarieberg moet voorstellen. Dat gaat vrijwel. Geheel rechts bevindt zich de hof van olijven, die aan gegeven is door drie spichtige namaak- palmen met een kinderachtig klein blader kroontje, en een paar heesters. Mooi is t niet, maar 't gaat óók nog. Maar daar tusschen in, midden op het terrein dus, moeten we ons verbeelden Jeru salem te zien en daarvoor is zoo'n onmoge lijke verbeeldingskracht noodig, dat t je nog niet gelukt is in de sfeer te komen, ais het heele spel al is afgeloopen en je weer in den trein zit^die je naar Haarlem terug zal brengen. Daar staan namelijk in dat namaak- Jerusalem maar drie gebouwen: het paleis van Pilatus, de tempel en de zaal waar Jezus met zijn leerlingen het laatste Avond maal gebruikte. En ook dit zou nog niet zoo erg zijn, als die drie gebouwen je dan ook maar de illusie van een paleis, van een tempel en van een zaal gaven! Maar dat doen ze allerminst. Wanden zijn er niet in; het heele zaakje bestaat uit een paar ge- schillderde pilaren met een dakje cr op, waartusschen door je een stuk van een houten wielerbaan, een verschrikkelijk leege tribune enVpp den achtergrond de daken van een rij moderne werkmanswoningen ziet. En over dat alles hangt een zware, sombere lucht. Niet waar, het is immers van niemand te vergen, die daar klappertandend en bibbe rend naar dat alles zit te kijken, dat hij zich verbeeldt, in het zonnige, warme Jeru salem te zijn met zijn vele palmen en andere half-tropische gewassen. Daar begint het spel en ie concentreert ;e aandacht op de spelers, zoodat ie al dat indere fraais niet meer ziet en ie Jenkt tr toch nog in te zullen komen. Maar die illusie houdt ie niet lang, want al heel gauw zie je de mannen en vooral de vromen en de kinderen, die deelnemen aan den intocht der Joden in Jerusalem en dat nota bene doen, zonder een woord te spre ken stel je voor, een grocte volks menigte, Joden nog wel, waarbij niet één mensch is, die z'n mond opendoet zich huiverend de kleeren vaster om het lichaaam trekkend. De armen! Ze moesten daar dan ook op dezen 1923-achtigen zomeravond op bloote voeten in sandalen en met flodder dunne kleeren aan, over Jt klamme gras loo- pen en daarin gaan zitten en liggen dit laatste om bevallige en „ongedwongen" groepen te vormen, weet u. En toch, zij die de vertooning van deze Passiespelen op touw gezet hebben, zijn te prijzen. Dat schijnt nu wel een contradictio, maar heusch, dat is het toch niet. Want laat ik het nu maar eerlijk beken nen: Als het een mooie, warme avond geweest was, zooals een tweede-helft-van- Junische zomeravond behoort te zijn, en in de verte een laag aan den hemel staande zon voor een schitterenden achtergrond bad gezorgd, dan weet ik nog zoo net niet, of ik al het voorgaande wel had neergeschre ven, of m'n indruk niet een heel andere zou geweest zijn.. Misschien had dan ook hets pel van de hoofdpersonen, dat in zich werkelijk te roemen was. misschien hadden dan ook de prachtige Christus van Adolf Fassnacht, de roerend schoone Maria van Elisabeth Fassnacht, de scherp geteekende Judas van Georg Püsch, de wraakzuchtige K ai - p h a s van Ludwig Stiehl en nog zooveel anderen, grooter indruk gemaakt en mis schien heel misschien, was dan ook over mij en over het handjevol publick, dat den kouden avond trotseerend, was gekomen om iets moois te zien, de wijding gekomen, die toch allereerst moet uitgaan van een uitbeelding van den droeven Iijdenstocht van den Godmensch. Nu echter ontbrak die wijding geheel en daardoor reeds viel eigenlijk ales tegen, óók wat in zich voortreffelijk was, zooals bijvoorbeeld het spel van Maria, als Jezus voor haar voeten voor de derde maal met het kruis valt. Want je denkt niet aan de zwaar be proefde moeder van den Godmensch, je denkt niet aan den gemartelden Christus, maar ziet alleen voor ie een mensch, dun gekleed, die daar minuten lang languit op den kouden grond ligt en bezig is zich een bronchitis op den hals te halen. Is niet het feit alleen, dat ik dit zoo nuchter kan neerschrijven, voor u bewijs genoeg, dat deze Passiespelen een misluk king zijn geweest? Ik herhaal het, een mislukking, die niet te wijten is aan hen, die ze op touw zetten, en ook niet aan hen die ze uitvoerden, maar alleen aan het feit, dat ze gegeven werden in den jare 1923, toen de zomer winter was. En tóch vindt ik het jammer, dat maar zoo weinigen naar het Stadion zijn opge gaan, toen daar deze Passiespelen werden gegeven, want al heeft de vertooning dan ook tijdens het spel zelf geen indruk op je gemaakt, achteraf denk ie er toch nog wel eens over na. En denken, denken vooral over het lijden van Christus, zou voor velen toch zoo goed zijn! ARTHUR TERVOOREN. Sociëteit „Sint Bavo". Tooneelclub Spoor en Tram, 8 uur. Kindeitkoor, half drie. Spaarbank voor Katholiek Nederland van 5 uur tot half 8. Ge wone zittingen. Hotel „Spoorzicht" Stationsplein Ma- tineé en Avondconcert. R. K. Huishoudschool Kleine Houtweg 14 Tentoonstelling van 7-^9 uur. Voormalig Sociëteitsgebouw, Gr. Hout straat, hoek Gr. Markt Tentoonstelling en demonstratie der wereldklok Da gelijks klokslag 11 en 12 uur 2, 3 en 4 uur, 's avonds 7, 8 en 9 uur. R.K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 25 cr. van 79 uur, behalve des Maandags ochtends en op Zon- en Feestdagen. Uit leen van boeken vpn half 39 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestrao! 15 A'le werkdagen, voorin, van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zatfr- dags alleen van 912 uur. R.K. Arbeidsbenrs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen, voorm. van half 11 tot Half 12, des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9. Telefoon •2981 Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Bctrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 8-9 uur. Tel. 1671. Bloemen daal Hotel Duin en Daal Ten toonstelling van kunstwerken. In de gisteren te Haarlem gehouden alge- meene jaarvergadering der N. V. Haarlem sche Stoomvcrffabriek. werd de balans en winst- en verliesrekening goedgekeurd en besloten dit jaar geen dividend uit te kee- ren (vorig jaar nihil), Tot commissaris werd herkozen de heer A. de Clecq. M. T. S. Aan de Middelbare Technische School te Haarlem worden met ingang van 1 Septem ber e.k. vast aangesteld de heeren Dr. H. H. Buzeman, tot leeraar in de Wis- en Natuur kunde Ir. G. Friedhoff, b.i., tot leeraar in de Bouwkunde Ir. G. Hofstede Koopman, w.i„ tot leeraar in de Werktuigbouwkunde en Mechanische Technologie Ir. A. D. Mes- ritz, e.i., tot leeraar in de Electrotechniek Ir. A. J. Mollinger, w.i., tot leeraar in de Werktuigbouwkunde Ir. J. A. Postema c.i., tot leeraar in de Weg- en Waterbouwkunde allen thans tijdelijk als zoodanig*werkzaam. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Op grond van het Vrijdag 22 dezer in een zaal van de M.T.S. te Haarlem door Dr. W. R. K. Kranenburg, Medisch Adviseur der Arbeidsinspectie, afgenomen examen in E.H. b. O., is aan alle leerlingen van het laat ste studiejaar der M.T.S. uitgereikt het ge tuigschrift, als bedoeld in art. 236 van het Veiligheidsbesluit 1916. De lessen in het E.H. b. O. aan de M.T.S. worden gegeven door den heer C. L. W. Ruys, arts, chirurg te Haarlem. Bij Koninklijk besluit van 26 Juni 1923 is met ingang van 26 Juni 1923: a. op zijne aanvrage, met behoud van het recht op pensioen, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan den kapitein P. Voibeda, van liet 10de regiment infanterie, zulks met de verplichting om op den voet van het bepaalde bij de Wet voor liet reserve-per soneel der landmacht 1905 ter beschikking Ie blijven en alzoo krachtens de artikelen 39, lo. en 2o., e, en 40 der Bevorderingswet voor de landmacht 1902; b. benoemd bij het resérve-personeel der landmacht, bij het wapen der infanterie, bij het 15de regiment, tot reserve-kapitein de ka pitein Voibeda, voornoemd. Bij Kon. besluit van 16 Juni 1923 is be noemd, met ingang van 25 Juli 1923, tot cer- steduitenant bij zijn tegenwoordig korps, de tweede-luitenant, W. P. J. A. Heymans, van het 10e regiment. Bij Kon. besluit jran 16 Juni 1923 zijn, met ingang van 1 Juli 1923, benoemd bij het reserve-personeel der landmacht, tot reserve- eerste-iuitennnl, bij -liet wapen der infanterie bij hun tegenwoordig korps, de reserve-twee-, de-luitenants H. H. Pels en H. II. Bots, bei den van het 10de regiment. Aan Q. J. Reinders is met ingang van 20 Juni 1923 voor '2 jaar vrijstelling van den dienstplicht verleend wegens kostwinnerschap. De jacht op waterwild in Noord-Holland zal geopend worden Maandag 23 Juli 1923 met zonsopgang. PROVINCIALE BOND VAN ZIEKENFONDSEN IN N.-HOLLAND. Woensdagmorgen werd in de sociëteits zaal van de Harmonie te Alkmaar een alge- meene vergadering gehouden van den Pro vincialen Bond van Ziekenfondsen in Noord- Holland. Uit het uitgebreide jaarverslag blijkt o.a. dat het totaal bezit van de 84 fondsen tellen de 13.642 leden, die inlichtingen verschaf ten, bedraagt 163.885.47 jZ, of wel 12 per lid. Door de fondsen is aan ziekengeld uitbe taald ƒ114.523.66 dit is per ziektegeval vrij wel 25. Aan 12.713 leden zijn uitgekeerd 68.099 ziektedagen, dus per lid 5.35 ziektedag, van daar dan ook dat de inkomsten ten bedrage van 148.373.24 bijna gelijk staan met de uit gave van 146.406.38. Voor de huishoudelijke onkosten der ver schillende fondsen bleef over ƒ31.882.72 of per lid 2.37. De onkosten van de fondsen bedragen slechts 27 pCt. van liet «itbetaalde ziekengeld. Op 1 Januari 1923 telde de Bond 94 aange sloten fondsen met 15.115 leden. Door be danken van 8 fondsen met 1064 leden zal de bond dit jaar zijn uiterste best moeten doen om evengoed op peil te blijven. Vervolgens doet de voorzitter enkele mede- deelingen van internen aard. Besloten wordt den penningmeester te de- chargeeren. De rekening sluit in ontvartgsten op 3514,32 en de uitgaven op ƒ3151.31. De begrooting luidde 3539.48 aan ontvangsten en uitgaven. Aan de orde was daarna het voorstel van „Hulp bij Ziekte" te Zaandam. „Hulp bij Ziekte' 'wenscht te komen tot stichting van één Algemeene Nederlandsche Verzekering tegen risico bij ziekte en wenscht voor een dergelijk voorstel in eerste instan tie uitspraak van de algemeene ledenverga dering van den Noord-Hollandschen Bond van Ziekenkassen. De afgevaardigde van Zaandam licht het voorstel zijner afdeeling op zeer uitvoerige wijze toe. „Hulp bij Ziekte" is van óórdeel dat, on- ondanks Prov. Bonden en de N.V.Z., de be staande ziekenkassen onder den huidigen vorm van bestaan niet in staat zullen zijn om een krachtige actie te voeren tot behoud van Zelfbeheer in verband met de Ziektewet van wijlen Minister Talma, om reden het onder linge verband niet van dien aard is als noo dig zal blijken om datgene tot stand te bren gen wat ons aller ideaal moet zijn, namelijk de verzekering tegen risico bij ziekte in han den van de belanghebbenden zelf. Na een uitvoerie debat hierover, wordt gepauzeerd. COSTER. Het is dit jaar 500 jaar geleden dat Lau rens Jansz. Coster de boekdrukkunst uit vond, Naar aanleiding van dit feit hebben de emplpyés van de groote drukkerij en boek handel G. Kolff en Co. te Weltevreden het plan opgevat om hun firma een beeld van Coster ten geschenke te geven. Mej. Dea Meeter heeft thans een fraaie copy van het beeld op de Groote Markt in brons vervaardigd. Zij werkte naar 't kleine model, dat in het Frans Hals-Museum te zien is. Het beeld is te Brussel gegoten en is goed ge slaagd. Ongeveer 1 M. 50 hoog maakt het een rijken indruk en zal zeker in de ruime marmeren hall te Batavia een schoone deco ratie vormen. Dinsdag 3 Juli wordt in het Bronge bouw een voordracht gehouden en films ver toond over hetyeddingswerk door de heeren A. J. Meyerink en dr. R. C. Venema, ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan der Haarlemsche Reddingsbrigade voor Dren kelingen. Vandaag maken dc leerlingen van de school aan de Nassaulaan een uitstapje naar Bergen. Op den hoek LeidschevaartLeidsche straat botsten gisteren twee vrachtauto's tegen elkaar, doordat de bestuurders de signalen niet hoorden en zij elkander ook niet konden zien. Van een der auto's werd het onderstel beschadigd Omstreeks half zes gisteravond sloegen in de Kruisstraat nabij de Ridderstraat twee paarden, bespannen voor een vigelante, op hol, doordat de hoepel van een jongen tusschen de paarden geraakte. Op het sta tionsplein kwamen de dieren te vallen, waarmede de holpartij dus tevens geëindigd was. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De paarden bekwamen schaaf- wondjes aan de pooten. Uitsluiting van leerlingen der Hoogere Handelsscholen. Door den heer Boimans zijn aan dc Minis ters van Waters!aar en van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen de volgende vragen gesteld Is het Uwe Excellentie bekend, dat thans (in 1923) voor aanmelding bij dc examens voor surnumerair der Posterijen en Telegrafie zijn uitgesloten de leerlingen der hoogere han delsscholen en wel volgens een circulaire van liet Hoofdbestuur der P. T. T., niettegenstaan de bij Koninklijk besluit van 31 Juli 1912 no. 272 is bepaald, dat het einddiploma van door den Minister aan te wijzen hoogere handels scholen (waaronder Haarlem) vrijstelling geeft voor bovengenoemd examen? Mag worden verwacht, dat dhor bedoelden maatregel althans niet zullen worden getrof fen oud-leerlingen, die juist hun of haar stu die voor eenige thans uitgeschakelde betrek king in die richting hadden gekozen op de aangewezen hoogere handelsscholen, zoodat voor hen ten minste de vrijstelling geldt als voorheen? De chefs der le en 3e afd. de heeren jhr. mr. Th. M. van Asch van Wijck en mr. dr. F. H. A. Hooft van Iddehinge, beiden referen daris ter Provinciale Griffie, zijn mot ingang van 1 Juli a.s. bevorderd tot administrateur. Aan de Ned. Handelshoogeschoot is bevor derd. tot doctor in de handelswetenschap de heer II. J. M. Janzen, geboren te Haarlem, op proefschrift: Het m.iddenstandsbankwezen «o Nederland, en stellingen. De winkelier Th. G., die de vorige week in Haarlem is gearresteerd als verdacht van ver duistering van 3500 len nadeele van den winkelier M. te Leiden, en naar Leiden was overgebracht, is na verhoor weer op vrije voe ten gesteld. Op den hoek Barrevoetestraat^-Lange Boogaardstraat is gistermiddag eeh man door een onbekend gebleven wielrijder aan gereden, waarbij hij met zijn rug tegen een trottoirband kwam te vallen, Het was hem eerst onmogelijk verder te gaan. Door een lid van E. H. B. O. is een steunverband ge legd, waana hij zich onder geleide van een agent naar huis heeft begeven. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, lioudt Dinsdag 3 Juli a.s. des avonds te 7 uur in het gebouw Kruisweg 70, Haarlem, een vergadering. De agertda vermeldt: 1. Notulen. 2. Ingeko men stukken en mededeetingen. 3. Goedkeu ring verzonden adressen aan: a. den Raad der Gemeente Haarlem, inzake openstelling bruggen op Zondag; b. de Directie Neder landsche Spoorwegen, inzake treinverkeer met Zandvoord; c. de Kamers van Koophandel in Nederland, inzake handelsrelaties met Sovjet Rusland; d. den Minister, van Arbeid, inzake ontwerp winkelsluiting; e. den Direcleur-Ge- n er aal der Posterijen en Telegrafie, inzake Congres der Wereldpostvereeniging te Stock holm. 4. Concept adres Bureau Kamer, naar aanleiding antwoord Minister van Waterstaat, inzake levering rijwielen door den Staat. 5. Advies Commissie Winkelbedrijf, inzake ver koop mei cadeaux. 6. Advies Commissie Werkloosheidsvraagstuk, inzake een door haar in te stellen onderzoek. 7. Subsidieaan vragen van: a. Hel Vefflighoidsmuseum^b. Nationale Vereeniging voor Handelsonderwijs c. Vereeniging „Ne-derlandseh Fabrikaat"; d. De Vereeniging Het Nederlandseh Econo- miisch-Historisch Archief met advies Burean en Commissie vodr de Nijverheid. 8. Rond. vraag. 9. Besloten vergadering. Zaterdag 7 Juli heeft een concert plaats, des middags te 5 uur in de Groote Kerk, aan geboden door het gemeentebestuur Ier gele genheid van de jaarlijkse!)© algemeene ver gadering van bovengenoemde Maatschappij, met welwillende medewerking van het Hanrl. Pailcstrinakoor (directeur de heer Anton Averkarmp) en van den heer George Ro bert, orgel. Door de Muzielkvereen. Voorwaarts wondt Zaterdag 30 Juni a.s. een avondconcert ge ven, waarop tevens het verplichte en hel vrije nummer ten gehoore gebracht zullen wor den, waarmede deze vereeniging Zondag 1 Juli naar het concours gaat ie Koog aan de Zaan. Het programma is als volgt samengesteld L Vers i'Ayenir, marsch van Sam Vles- sing. 2. 1* Oasis Enchanlée Fanlaisie, van -E. Damaré, verplicht nummer. 3. 1' Aurore, cl' une Gentaure Fa tal sic, van J. Martin, vrije nummer. 4. Carmen Syilva Waizcr, van Iva- novici. 5. La Sirene Martch, v. Gabriel Atlier. 6 Remember, Ouverture van E. Simar. 7. Madehen von der Spule, Ouverture van Fr. -Suppo. 8. Gloire a la Paix, Marsch van P. J. v. Abeelcn. Naar het bestuur van de R. K. Kiesver eeniging van het secretariaat der Kamer centrale vernam is de verschijning van het rapport-Barge nog maar een kwestie van dagen. In dit verband kan dus nu ook zeer spoedig een ledevergadering der R. K. Kies vereeniging worden tegemoet gezien. Bij de eindexamens aan. de M. T. S. werden de volgende opgaven voorgelegd: Afdeeling: Bouwkunde. 22 uur. Burgerlijke Bouwkunde I. lo. Volgen gege ven schetsontwerp (dubbele poort-woning) le maken een volledige bestekleókening on schaal 150. Voorgevel geheel leakcnen. overige ge vels en plattegronden van één woning. Berekeningen van balklagen, onderst agen en lateien benevens schetsen van raam- en deur kozijn doorsneden overleggen Afdeeling: Waterbouwkunde, 15 uur. Ontwerp Sluizen, Kanalen, enz. (met schels). Gegeven: Hoogst bekende waterstand "-= 50-:-. Laagl. bekende waterstand 1.90-4-. H.W. 1.50 -f-. K.P. 0.50 -T-. L.W. 0,90 -4-, Strand, en onderzeescOie oever loopen af onder een helling van 1 op 125. Dc afmetingen ran het grootste schip, dat door de situs gaat, zijn: lengte 60 m„ breedte 8 m. en grootste diepgang 3 m. Bij een iaagslen waterstand van 1.30 -4- maken de schepen nog gebruik van de sluis; zij kun nen ten allen tijde de haven in- en uilvaren. Een gedeelte moei als talud met steenzet ting uitgevoerd worden. Langs d*en kademuur loopen 2 sporen, waarvan de assen 3 m., resp. 7.50 m. uit voorkant kadiemuur gelegen zijn. De ha vendammen hebben tussclien de kop- 'pen ©en invaartopening van 100m. De sohutikolik wordt door middel van riolen bedicpd. De lijd van vulling bedraagt 25 minuten. Gevraagd: Plattegrond en lengte-doorsnede van de sluis met kanaal- en havenaansluit.ing, fundieeringsplan. dwarsdoorsnede over 'de helft van boven- en benedenst uhihoofd, dwarsdoor snede van de schutikolkmuur. Dwarsdoorsnede van den kademuur berekenen. Plattegrond en dwarsdoorsnede van de ha- vendammen, die met 'taluds worden uilge- voerd. - Afdeeling: Wektuigbouwkunde. 15 uur. Ontwerp Hijschwerktuig. Ontwerp een wandlier voor handbedrijf en bevestiging aan steemen muur. Maximale lasl 1250 Kg., hefhoogle 20 m., twee zwengels, staaltouw mei 15 m.m. middellijn, trommel- middellijn 300 m.m.. tandwieloverbrenging. Bandrem met palwiel. De remhefboom moet worden opgelicht om den last le vieren. Zijwanden van plaatijzer. Teeken de onderdeelen op ware grootte en maak een opsleitingsteeikening schaal 2:5. Behandel uw teekeningen als weiikteekenin- gen in potlood, met ma ten,stink lijs t en be werking. Lever uw berekeningen meile in. Afdeeling: Eleclrolechnieik. 11 uur. GeJijkslroommaehir.es. Gevraagd Ie ontwerpen een gelijkstrooms hun tmo lor. Vermogen: 8 P.K. Aantal toeren 750 per minuut. K'emspanndng 240 rolt. Aantal pool- pnren: 2. V Afdeeling: Electroteehnielk. Practicum „Me- lingen". Proef no. 1. Bepaling van de stroomkrom- ihie en de weerstandsikrqmijie van twee gloei lampen. De weerstanden va:n yolimplor en Ampère meter mogen verwaarloosd worden. Een voldoend aantal waarnemingen te doen om vloeiende krommingen te 'kunnen teeke- nien. Ook enkele waarnemingen boven de nor male spanning! Proef no. 2. IJiken van een Ampèreuren. motormeter met behulp van een Ampèremeier, Bollmóter en chronometer. De ijking te ver richten voor vier stroomwaarden eik bij nor male spanning, een 3% te hooge en een 3% te lage spanning. Prqef no. 3. Het bepalen van den inwendi- gen weerstand van een element, mol behulp van dien compensator door meting van de slroomen, welke geleverd worden bij belasting over twee veéschii'Jende bekende weerstanden. Proef no. 4. a. Maak een telegrafische ver binding tusschen twee eindstations en één tusschen station. In ieder der eindstations is o.a. ésn sounder ingeschakeld in het tusschen- station zijn o.a. twee -sounders voor over- dragirg(en geen sein sleutels) ingeschakeld. b. Meel met de weerstandisbanlk van Sie mens «S^JIalske den weerstand van de windin gen iwm één der sounders. Proef no. 5. a. Het mctrti van een weer stand van een' telefoon met behulp van de weerstand'? lm nik van Siemens Halske. Ten minste 3 instellingen te doen en daarvan, zoo noodig bel gemiddelde te nemen. b. Het eiken van een Voltmeter door ver gelijking mol oen precisie-Voltmeler. Proef no. 6. Te bepa'len de specifieke weer stand van 3 keukenzout-oplossingen met be hulp van een brug van Wheatstone, samen gesteld uit twee wecrslandsbamken, onder ge bruikmaking van zoemer en telefoon. Voor elke oplossing ten minste 3 instellin gen met de weerstandsbank le doen; zoo noodig, uit deze 3 telkens een gemiddelde Ie nemen. Als concentraties 1e nemen 100 gr. per L. water, 200 gr./L. en 300 gr./L. Afcfceling Scheepsbouwkunde, 15 uur. Ontwerp iijnenpian. (Pract. Schcepbouwk. I en II). Ontwerp de lijnen van een enkelsehroef- sfoomschip met de volgende afmetingen: Lengte tusschen de loodlijnen (aehterk. voorsteven en vooilk. achtersteven) 64.3 m. Breedte op spanten 10.0 m. Holte in de zijde 5.10 m. Diepgang tot C.W.L. 4.50 m. VOOR DE ARME DUITSCHE PRIESTERS van een werkman ƒ1, idem idem 1, van N. N 5, van een werkman 3, van N. N. 5. Totaal 15. VOOR DE DRENTSCHE VENEN van pastoor van Dam, van A. H. D. in de Maria,stichting 1. Men verzoekt ons opname van het vol gende: Gisterenavond hield de afdeeling Haarlem der Nationale Christen-Geheclonthoudersver- ceniging een druk bezochte ledenvergadering in het „Blauwe Kruis." In zijn openingswoord herinnerde de voorzitter, de heer W. P. J. Overmeer, er aan, dat de gemeenteraad met overgroote meerderheid het voorstel van B. en W. had verworpen om vergunning aan te brengen in de lokalen der gemeentelijke con certzaal. Spr. kon zich niet begrijpen, hoe het mogelijk was, dat B. en W. met een dergelijk voorstel waren gekomen; zelfs de menschen, die tegenover de geheelonthouding staan, verwonderden zich daarover ten sterkste. De heer Overmeer bracht een woord van hulde aan de „Nederlandsche Vereeniging," die vooral in deze gewerkt' heeft om het voorstel ten doen verwerpen Uit de notulen bleek, dat in Juni 1923, dus 10 jaar geleden de heer A. Mooijman, thans 2e voorzitter der afdee ling, was gekozen als bestuurder der afdee ling in dc plaats van den deer Overmeer, die zich toen niet meer beschikbaar stelde. Na het voorlezen van die notulen nam den voorzitter heer woord en sprak op harte lijke wijze den heer Mooijman en diens echt- genoote toe. Spr. herinnerde aan liet vele, dat de heer Mooijman voor dc afdeeling en voor dc christelijke nuchterheidslpcweging heeft gedaan. Gedurende de tien jaren van zijn bestuurslidmaatschap heeft hij met liefde, trouw en toewijding zijn functie vervuld. De voorzitter hoopte, dat God den heer Mooij man en diens echtgenoote nog vele jaren de kracht zou schenken om dezen arbeid voort te zetten. Namens de afdeeling bood spr. hem een oorl»nde aan in lijst. Daarna werd den jubilaris door de vergadering staande toege zongen het tweede gedeelte van Gezang 96, gewijzigd. Daarna werd het woord gevoerd door de heeren Van Booven, Prent, Jager en van der Leer, die allen den heer Mooijman op de meest hartelijke wijze toespraken. Laatstgenoemde dankte daarna allen voor deze huldiging, Welke door hem zeer op prijs werd gesteld. De verschillende toespraken werden derhaaldelijk onderbroken door een hartelijk applaus. Ingekomen waren eenige hartelijke schriftelijke felicitaties, n.l. van den eere-voorzitter, Ds. A. J. Montijn te Utrecht en van het bestuurslid, den heer Ten Brinke, die wegens familieomstandigheden afwezig was. De tafel van den heer en me vrouw Mooijman was keurig versierd met bloemen, ook was de Blauwe vlag in de zaal aangebracht en bood de heer Van Booven het echtpaar een prachtig bouquet rozen aan. Voorts was de heer Mooijman reeds verrast met een foto van het Blauwe Kruis. D© voorzitter deelde mede, dat zir.h een Uit Amerika waar anders vandaan? bereikt ons het bericht dat, zoo ongevee< op de wijze van draadlooze telegrafie, bried ven draadloos worden verzonden. j Dat doen wij hier ook al, sinds eeuwen,' zult ge zeggen, maar wat ik bedoel, kan ilc. toch heusch niet duidelijker zeggen in een< paar woorden. En toch is 't iets wonderlijks^ Want die brieven gaan niet per post of per koerier, maar van den brief wordt een( afschrift langs draadloozen weg naar de! plaats van bestemming gezonden. Men krijgt, daar dan het afschrift of juister gezegd de: afteekening van het handschrift zelf. Ik moet derlijk bekennen dat, toen ik dat' nieuwtje las, ik het gevoel kreeg, wat de ja- i ger van de trekschuit in de Amsterdamsche Vaart moet hebben gehad, toen hij den eer sten spoortrein van Amsterdam naar Haar-é lem over den ijzeren weg zag bolderen....) „Zullen," zoo vroeg ik mij af, „op den' duur ook dc kranten uit de mode raken?'" Och, we staan in onzen tijd van uitvindin-) gen voor niets meer en wie het groote aan-; tal draadlooze telefoonstations hier in de' stad ziet er zijn er al zoowat vijfhonderd-' die krijgt het vermoeden dat het een kwestie van jaren is of zoo goed als ieder een heeft een antenne op 't dak van zijn huis. r 'J Nog één stap verder en de krant krijg je'; draadloos in huis gestuurd. Je hoeft dan bij-1 voorbeeld maar een vel papier, waarvan dei directie van de krant je een voorraad thuis' stuurt, maar onder een schrijfmachine te leg-; gen, een knopje om ,te draaien en je huiska-' mer is getransformeerd in een draadloos) krantendrukkerijtje. Je zult daarbij zelfs het' genoegen hebben het handschrift te onder-»j kennen van den redacteur, die je een phumj geeft of je uitvetert en wat mij persoonlijk! aangaat beloof ik voor «en duidelijk lees baar handschrift, te zullen zorg dragen. En wat is er op tegen dat je een draadlooss toestel in je vestjeszak of in je ceintuur) draagt en daar de Nieuwe Haarlemmer ia' zakformaat opvangt? Lezen we niet dat eri nu toestelletjes zijn, niet veel grooter dam een horloge, die den bezitter in staat stel-; len op straat of in trein of boot draadlooze telefoongesprekken op te nemen? Ik hebt het plan gevormd de lezers niet te! lang op nieuws te laten wachten en wanneer) de burgemeester het mij toestaat zal ik b.v. mijn verzendstalion medenemen naar dfe' raadszaal om het gesprokene van ieder raadslid, op het oogenblik zelf, dat hij de be langen der burgerij in welsprekendheid be hartigt, aan zijn kiezers over te brengen.' Vooraf stuur ik dan een fotografie van de; raadszaal met al de heeren raadsleden, weM houders, burgemeester en verdere dignitaris-' sen, zooals zij om de groene tafel zijn gezc-i ten. Ik hoop dat de kunst dan ook zoo ver is,! dat we draadloos kunnen cinwema spelen,) want het genot der lezers zal niet weinig) verhoogd worden, wanneer zij ook de edele; gebaren kunnen zien, waarmede tal vaal raadsleden hun woorden kracht bijzetten.? Een beeld der toekomst', maar wellicht toch nog verre toekomst. Het is echter goed, dat onze lezers al vast weten welke geneugten hun nog te wachten staan. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol.) Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen vant 29 Juni. Hoogste barometerstand 770,5 m.M. tdl Blacksod. ij Laagste barometerstand 759,0 m.M. te'; Saerna. Verwachting van den avond van 29 tot' den avond van 30 Juni: 'i? Meest zwakke noordelijke tot westelijken-) wind, half toet zwaarbewolkt, weinig of' geen regen, iets warmer. j Eere-comité had gevormd voor den te hou den Bazar, bestaande uit de dames mevrouw Burdet-van der Vliet, mevr. Van Lennapv Gunning, mevr. Weener-Knottenbelt, meVri' Foeken, mevr. Posma, mevr. de Jong, mevr. Van Leijden, mevr. Roorda van Eijsinga en mej. N, van Dorssen. w if van het Concert in Den Hout, op Zondag; 1 Juli 1923, des middag? half 3, te geven door het muzieikgezélschap „Harmonie", te delft, directeur J. K. Jonpejans. 1. Le Dra peau de la Liberté, Marche ,,i F. Nowowic^kjV 2. Au Pays des Hoinliénes, Ouverture, G. GuillenienV 3. Charles VI, Opéra de F. HaJêvry, C. GhomA, 4. Chant du Soiir,, Grande Valse de Concert S. Vlessin 5. Marche Cortège, Patri G! 6. Aida, Opera die Verdd, J. Bmwdiell 7. Eljsabefh. Ouverture, V. TnrmeJ) 8. The Gladiators Farewell, March®, H. J. Bkmlkenbiug. V Vb Hedenmidag 3 uur is in de R. K. Huis houdschool aan den Kleinen Houtweg door den directeur, den weleerw. heer kfcapeiaan* Th. G. Jacobs, een tentoonstelling geopend' van door leeringen der school vervaardigde' voorwerpen. In een vijftal lokelen zijn het groot aantal voorwerpen tentoongesteld, dat een goedy en verrassend beeld geeft van wat de leer lingen in het afgeloopen iaar hebbèn ge leerd niet alleen, maar ook van de vaardig heid, die zij in de geleerde vakken hebbeii, opgedaan. Wie maar even gelegenheid heeft de .teri-, toonstelling te bezoeken, moet dat niet ver zuimen. Om verschillende redenen. Leerlin gen, ouders van leerlingen en belangstellen den in het wel en wee der R. K. Huishoud-' school genieten er, omdat het geheel ge tuigd! van frissche leiding en men trotsch mag gaan op de behaalde resultaten, blij kende uit het tentoongestelde, en de talloos velen, die hier vaor het eerst met huishoudkundig onderwijs zullen kennis ma ken, zullen zich verbazen over het ontzag lijk groote nut, dat dit onderwijs voor het huishouden afwerpt. Een goede leerlinge dezer school, moet later als huismoeder een kapitaaltje waard zijn; zij brengt haar bruidschat mede in den vorm van genoten huishoudonderwiis. v

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1