i GEMENGD NIEUWS. Prima Eng. gemaakte HEEREH COSTUUMS „liE ECHTE UIA S" KL. HOUTSTRAAT 97 bij de KI. Hombrug.^ Indische Brieven. loopen behoeft Zuiver Wollen Heeren- en Dames Gabardines vanaf f £8. Vierde Blad. 29 Juni 1923 waar is nooit Daarom is de keus niet moeilijk! Blauw ICamgaren COSTUÜJlflS iONGEHEEREN COSTUUMS vanaf t 19.75. GEMEENTERAAD VAN SCHOTEN. Ook kleeding voor corpulente Heeren. PANTALONS VOOR DE DIKSTEN ONDER DE DIKKE PERSONEN. Al deze goedeveh zijn verkrijgbaar bij JÜf een van pen, met en wat' Het en/-! XXI. ïn mijn vori(len brief maakte ik gewag tan eenige aardbevingen, welke hier weer reel wat schrik hebben verspreid. Den 12den Mei werd te Batavia en te Buitenzorg een aardschok gevoeld, welke nogal h?vig was, en die alle klokken deed stilstaan. Beschadigingen werden echter niet aangericht. Typisch kwam daarbij weer tot uiting de neiging van den Inlander om lusschen twee geisoleerdc verschijnselen een geheim- ainnig verband te zoeken. Twee dagen na de aardbeving brak in een der dicht bebouwde wijken van Bata via een felle brann uit, welke twintig huizen in de asch legde, en den dood van drie men- schen veroorzaakte. Onmiddellijk was mijn huisjongen er bij om te verklaren: „Dat is zeker, na een aardbeving moet er brand komen." Jammer genoeg gaan ze nog niet zoo ver, om achter beide verschijnselen God's toorn te vermoeden. Een dergelijke gedachte zou althans aanleiding zijn tot zelf-critiek. Doch tot zoo een rcgencerende geestes gesteldheid is de grootc massa hier hier alleen? nog niet gekomen. Deze ziet in die rampspoedige verschijnselen meer de werking van duistere machten, aan welke ze maar al te gcreede al het kwaad toe schrijven, waarmede ze worden bezocht. Ik gebruik hier intuitief het goede woord. Inderdaad voor deze menschen is alle tegen slag en mislukking een bezoeking van boos- Nardige krachten buiten hen. De aardbeving welke het stadie Maos teisterde is van veel ernstiger aard ge weest. Maos is een klein stadje, dicht bij Java's Zuidkust, waar van de hoofdlijn der Staats spoor BataviaSoerabaja, een zijlijn zich afbuigt naar het havenplaatsje Tjilatjap, dat steeds meer in belangrijkheid toeneemt. Het stadie Maos zeil is van weinig be- teekenis. Vroeger bezat het een belangriik station, omdat de sneltreinen uit Batavia en Soera baja er hun dagtaak eindigden, en de rei zigers uit beide richtingen er moesten over nachten. Daarvoor had de S. S. een ruim hotel gebouwd, dat uitsluitend bestond van «ïo, een-nachts-passagiers, die des avonds te 7 uur aankwamen en den volgenden ochtend te zes uur weder vertrokken. De exploi tant van het hotel werd er van verdacht eiken dag hetzelfde menu op te dienen, doch daar niemand er langer dan een dag ver- tpefds, maakte ook niemand zich daar verder ook druk over Tegenwoordig is Maos teruggebracht lot een voor reizigers onbeteekenend tus- schenstation. De treinrcgeling is zoodanig geworden, dat de reizigers tusschen Batavia en Soerabaja gelegenheid hebben te over nachten in een der gocdingcrichte hotels te Bandoeng of te Djocia. Maos is reeds meerdere malen door zwa re aardbevingen geteisterd. Het laatst nog in 1916, toen vrijwel alle van steen gebouwde huizen ernstig werden beschadigd en de groote spoorbrug over de rivier Serajoe werd ontwricht. Sindsdien is er een reeks nieuwe huizen gezet, meercndecls dienstwoningen voor het trein-personeel. De aardschokken op 15 Mei j.l. hebben deze huizen weer alle onbewoonbaar ge maakt en enkele doen instorten. Hot station leed evenzeer ernstige schade; het geheele midden-achterstuk en de vesti bule werdlen omver geworpen, waardoor twee personen werden gedood en een derde zware verwondingen kreeg. De bandoc-huizen in de kampong werden over het algemeen weinig beschadigd. Bij elke aardbeving blijken deze, evenals de 'houten gebouwen iloor hun veerkracht be ter bestand tegen dergelijke schokken. Een enkele stortte in en bedolf een inland- schen jongen, onder de puinhoopen. Even voor de aardbevingen waren twee treinen naar beide richtingen vertrokken; beide werden door aardschuivingen tot staan gebracht, terwijl van eene de locomo tief derailleerde. De brug over de Serajoe werd ook ditmaal beschadigd. Gelukkig is achteraf gebleken, dat de schade betrekkelijk gering is en het spoorwegverkeer binnen enkele dagen we der hersteld zal zijn, al zal op die baan- gcdcclten nog langzaam gereden moeten wor.den. Ook deze aardschokken zijn van tectoni- schen aard geweest. Zooals ik vroeger reeds uiteengezet heb, worden deze veroorzaakt door verschuivin gen in de aardplooi, welke in den Indi- schcn Oceaanbodem vlak ten zuiden van Java aanwezig is. Het eigenaardige verschijnsel heeft zich voorgedaan, dat het dichtbij gelegen haven stadje Tjilatjap slechts heel weinig geleden heeft. De verklaring daarvan moeten we zoeken in de omstandigheid, dat Tjilatjap op vasten, rotsachtigen grond ligt, terwijl de omgeving van Maos bestaat uit een slappen bodem, waar vijftig jaren geleden niets an ders dan moerassen gevonden werden. Men kan zich in het week-bodemige Hol land dus wel gelukkig prijzen, dat men er van ccnigen plooi in de aardkorst verre is. Ook in dit opzicht blijkt, dat het zekere voordeden geeft, wanneer men zich „op de vlakte kan houden". Nu ik toch te schrijven ben gekomen over het rampspoed-brengende aardopper vlak kem ik terug op den berg, welke ik in een mijner vroegere brieven reeds noem de: den Kloet met zijn kratermeer. Men weet, dat de verwoestende werking van de Kloet-uitbarstingen veroorzaakt worden door de groote watermassa's, welke- bij eene eruptie uit het meer worden ge worpen. Ten einde nieuwe rampen te voorkomen, is men nu bezig een tunnel te graven door den kraterwand heen, welke uit moet komen niet ver boven den bodem van het meer; deze tunnel zal moeten dienen om het water geregeld af te kunnen tappen. Welk een geweldig werk men daar on derhanden heeft genomen, kan blijken uit het feit, dat gemiddeld per flag 25000 Kub. Meter water in het meer stroomt. De tunnel is er op berekend om, na hare voltooiing, 75 Kub. Meter per dag af te kunnen voe ren. Op het oogenblik is het werk bij lange na nog niet voltooid. Hoe diep men in den kraterwand dringt, des te grooter worden de moeilijkheden. Men kreeg vooreerst het vraagstuk der lucht-verversching op te lossen. Terwijl men nu daarin zoo goed mogelijk heeft voorzien door het boren van een vertikale schacht van boven naar den tunnel toe, is de temperatuur in de tunnel nog ondragelijk hoog. Bovendien komt er nu reeds een belang rijke hoeveelheid water door het gesteente heen in den tunnel vloeien, dagelijks onge veer 7200 kub. Meter. De hoeveelheid water in het meer is sinds de uitbarsting van 1919 reeds gewassen tot 24 millioen kub. Meter en het waterpeil heeft reeds een hoogte van 79 Meter boven het tunnelnivcau. Het stijgt natuurlijk nog met den dag. Het gevaar is des te grooter. omdat het gesteente, dat men doorboren moet, zeer verraderlijk is. Zeer vast, wanneer het droog is, verliest het zijn samenhang zoodra het bindmiddel, de tuf en aschmassa. dpor het water is weggespoeld.* Het gevolg is, dat vtrortdurend het gevaar bestaat een toenemend gevaar dat de steenmassa in den tunnel wordt geperst. De vorige maand is daardoor een ernstig ongeluk veroorzaakt. De Kloet-tunnel is niet ingestort, zooals wellicht berichten naar Nederland hebben gemeld, doch een geweldige steenmassa werd dertig meter ver den tunnel ingedrukt. Het uiterste, nog niet bemetselde gedeelte van den tunnel bezweek daarbij. Reeds enkele dagen te voren bad zoo iets dergelijks plaats gehad, doch toen hadden de werklieden nog tijd gehad te vluchten. Den laatsten keer vond deze doorbraak zoo plotseling plaats, dat een achttal arbeiders werd bedolven. Zes hunner konden nog levend te voor schijn worden gehaald; een zevende bleek reeds overleden, terwijl de achtste niet geholpen kon worden, omdat te vreezen was, dat de uitdelving oorzaak zou worden van nieuwe instortingen. Van officieels zijde wordt bericht, dat ondanks dezen tegenslag het werk met kracht zal worden voortgezet. Critiek op de leiding van het werk is natuurlijk niet uitgebleven. Of deze gerecht vaardigd is, valt voor een buitenstaander niet uit te maken. Wat we allen hopen is, dat uit dit droe vige ongeval de noodzakelijke leering is getrokken, om met toepassing van nog uit gebreider voorzorgsmaatregelen, het werk ten einde te brengen, dat „eenig in zijn soort" op dit gebied, den mensch overwin naar maakt in zijn strijd tegen de woeste krachten der natuur". Dezfe officieele aankondiging moge niet te hoogvaardig blijken. J. A. M. d. F. SMOKKELARIJ VAN PAARDEN. Aan de Pruisisch-Geldcrsche grenzen wor den in de laatste dagen weer heel wat paarden naar Pruisen gesmokkeld. De Pruisische kommiezen hebben in de grensdorpen Burlo en Bardinghoit de laatste nachten 23 paarden, uit Nederland gesmokkeld, in beslag geno men. INBRAAK TE HEERENVEEN. Dinsdagnacht is ingebroken in het woon huis van den rijwielfabrikant A. Gaastra te Heerenveen. De dieven zijn binnengekomen door openschuiving van een raam. Zij hebben de benedenvertrekken doorzocht en een por tefeuille die op een stoel lag, gestolen. Deze portcfeulle bevatte een bedrag van f 200 be nevens eenige waardevolle brieven. De be woners hebben niets bemerkt. Na een onder zoek ingesteld te hebben, met behulp van een politiehond, meent men thans eenige \poren gevonden te hebben. EEN „JEUGDIGE" OUDE DAME. B. en W. der gemeente Dirksland (Zeeland) plaatsten dezer dagen een oproep voor sollici tanten naar dc betrekking van noofd van de bewaar- en handwcrkschool in die gemeente. Drie dames hadden aan dezen oproep ge hoor gegeven. Een uit het'drietal stond B. en W. het beste aan. Als haar leeftijd had zij opgegeven 55 jaar oud. Een mooie leeftijd dachten B. en W. 't Kan iemand zijn met veel ervaring en zij zou naar alle waarschijnlijkheid ook niet meer zoo spoedig veranderen van plaats, zooals dat gewoonlijk met jongeren gaat. B. en W. wilden echter nog eens voor een definitieve beslissing information inwinnen bij het dageiijksch bestuur van de gemeente waar de sollicitante woonde. Men kan zich de ontnuchtering van B. en W. voorstellen toen zij bericht ontvingen, dat de betreffende dame niet 55 maar 76 jaar oud was. PLOTSELINGE DOOD. Toon Dinsdagavond de arbeider B. te Oud- Gastel van zijn avonddienst thuiskwam, vond hij zijn 65-jarige kostjuffrouw A. Paan- tjes dood op den grond liggen, als gevolg vermoedelijk van harhverlammm,< ERNSTIGE MISHANDELING. Donderdagnacht tegen half drie, werd een politieagent op den Schiedamschendijk te Rotterdam aangesproken door de naaister M. J. die hem vertelde, dat een half be schonken man haar kamer, gelegen op de derde verdieping vóór van een huis in de Zevenhuissteeg was binnengekomen en haar mishandeld had. In de Zevenhuissteeg gekomen werd moordgeroep gehoord en zag men dat iemand met een stok ede ruiten stuk sloeg van de kamer hiervoren bedoeld. De politie, die zich in huis begaf, vond op het portaal der derde verdieping een man lig gen, die hevig bloedde en aan het hoofd en de rechterzijde van den buik zwaar verwond was. Die man A. B. genaamd en in Den Haag woonachtig, werd naar het ziekenhuis ver voerd. Gisteren was zijn toestand niet levens gevaarlijk, hoewel hij ernstig bloedverlies heeft geleden. In de Zevenhuissteeg vernam de politic vervolgens, dat men een man, gekleed in een grijs costuum, heeft zien wegloopen. Die man werd opgespoord en gevonden op een kamer op den Schiedamschendijk, waar hij tijdelijk verblijf houdt. Het is de Spaanschc zeeman R. R. D. uit Oviëdo. Hij werd te bed liggende aangetroffen en in de kamer vond men een grijs costuum geheel met bloed bevlekt en daarop een met bloed doortrokken badhanddoek, waarmede men blijkbaar be zig was geweest om de bloedvlekken te ver wijderen. De man werd aangehouden en naar het politiebureau in de Groote Pauwensteeg gebracht. Hij heeft vermoedelijk met een scheermes de verwonding ter rechterzijde van den buik van zijn slachtoffer toegebracht. Tevens is aangehouden en naar hetzelfde politiebureau gebracht de naaister M. J., die vermoedelijk de verwonding op het hoofd van A. B. heeft toegebracht tengevolge van een slag met een melkflesch. De Spanjaard heeft waarschijnlijk uit jaloezie gehandeld. HET SLOT LOEVESTEIN. Men meldt aan het „Hbld." uit Gorin- chem Een der geheimzinnigheden in het slot „Loevestein" was de trap in de muur op de eerst verdieping, de trap, waarop de zeven geraamten van monniken zouden gevonden zijn. Dezer dagen heeft men ontdekt dat di trao geheel door de muren leidt tot den zol- def bij de deur van den kerker van Rom- bout Hoogerbeets. 't Is niet bekend welken dienst die lange donkere en geheimzinnige trap aan de bewoners heeft bewezen. Ook op de studeerkamer van Hugo de Groot bevindt zich in de muur een trap, waarvan niemand kan zeggen, waar ze be gint en waarheen ze leidt. Misschien dat de restauratie van het slot eenige opheldering brengt. HUISZOEKING TE STAPHORST Cp'redcrf van marechc ussei en belasting ambtenaren. Het Kamerlid, de lieer Duymaer van Twist heeft den Minister van Justitie en van Financiën gevraagd, of het eten Minis ters bekend is dat op Vrijdagl5 Juni des voormiddags kwart voor 6 uur een opper wachtmeester van de Marechaussee, bene vens een commies-verificateur en twee kommiezen 1ste klasse der Directe belas tingen, allen wonende in dc gemeente Meppel en een kommies le klasse der dir. c te belastingen, wonende te Stap horst, huiszoeking hebben gedaan eerst in de woning van den heer J. P. Mechelen, onderwijzer aan de Chr. School te Staphorst, bij wien inwonende is de heer J. de Ruiter, directeur der N.V. Leder- en Metaalwaren- fabrieken Ohmann en Boddendijk te Mep pel, en daarna bij den heer H. J. Ohmann, ged. commissaris van genoemde naamlooze vennootschap, beiden wonende in Stap horst Gevraagd werd verder mede te deelen, welke reden tot deze huiszoekingen in den vroegen ochtend, terwijl de bewoners nog te bed waren, aanleiding heeft gegeven In het bijzonder werd prijs gesteld op de beant woording dezer vragen 1. Of in de machtiging tot huiszoeking alleen de naam van den heer J. de Ruiter was vermeld, zoodat, wanneer dit juist is, wederrechtelijk huiszoeking is gedaan bij de heeren van Mechelen en Ohmann 2. Op welken grond bij dc huiszoeking aan de bewoners, zelfs toen dit gevraagd was, geen gelegenheid kon worden gegeven, oir. zich eerst te kleeden, en waarom dit verzoek op ruwe wijze moest worden afgewezen Naar aanleiding van bovenstaande vragen, verneemt de Tel. dat volgens den heer J. P. van Mechelen, onderwijzer aan de Christ, school te Staphorst, er naar zijn weten, geen enkele grond kon bestaan, die aanlei ding gaf tot een huiszoeking. Naar hij later vernam, werd dit onderzoek te zijnen huize ingesteld om na te gaan of er machines ter vervaardiging van alcoholhoudende dran ken aanwezig waren. Ds. van Mechelen, zijn vader, was 24 jaar predikant te Rouvecn, gemeente Staphorst, geweest, hij zelf jarenlang daar onderwijzer, en al dien tijd hadden vader en zoon door woord en daad getracht, het drankmisbruik te Staphorst tegen te gaan. In zijn huis worden eenige kamers van de benedenverdieping bewoond door een zwager van den heer v. M., den heer J. de Ruiter, directeur van de N.V. Leder - en Metaalwarenfabriek Ohmann en Bodden dijk" te Meppel. Op den morgen van den 15en Jum, kwart voor vijf, volgens den ouden „Staphorster tijd, werd de heer van Mechelen opgeschrikt door hevig kloppen op de buitendeur. T oen hij de voordeur opende, stonden een wacht meester der Marechausseee uit Meppel voor hem, benevens vier ambtenaren, die binnengingen en mededeelden, dat zij huis zoeking kwamen doen. Tegelijk toonde de verificateur der belastingen hem een mac.i- tiging van den kantonrechter te Zwolle, waarin stond, dat bij J. de Ruiter huiszoe king zou worden gedaan. De heer v, M. protesteerde tegen een „dergelijk ruw bin nendringen". Hij wees de kamer van zijn Zwager en zeide „Indien het niet om mi) gaat, gaat u dan mijn gezin voorbij, de kin deren hebt u wakker gemaakt en die zijn ontdaan." In weerwil van dit protest waren de ambtenaren naar de slaapkamer gegaan op de bovenverdieping. Mevr. Van ivlechelen, die opgestaan was, was weder in allerijl naar bed gegaan, om zich te verbergen, toen be merkt was, dat een protest geen gevolg had. De verificateur is toen alleen binnengegaan met de woorden „Kruip maar onder de dekens," terwijl de andere ambtenaren buiten de kamer bleven wachten. Het huis werd van den kelder tot den zol der doorzocht. Er werd niets gevonden. Nog deelde de heer van Mechelen mede, dat zijn gezin den heelen dag ontdaan was, door de wijze, waarop zij des morgens waren gewekt. Hij had zich bij den Inspecteur der Directe Belastingen te Meppel en den Direc teur te Zwolle beklaagd. De burgemeester van Staphorst, de neer van Wijngaarden, deelde mede, dat hij met verbazing een dag later van de huiszoeking gehoord had. Noch den heer van Mechelen, die ouderling is bij de Geref. Gemeente, dien hij jaren gekend heeft als iemand, op wiens handel en wandel niets valt aan te merken, noch den heer Ohmann, een zeer respectabel inwoner, achtte de burgemees ter in de termen te vallen voor een dergelijk bezoek. Men had, zeide hij, evengoed bij hem een onderzoek kunnen doen. Over dc toedracht der zaak kon de burge meester verder geen inlichtingen geven. Wat hij er van wist, had hij van hooren zeg- gen. Ten huize van den heer Ohmann, die een villa onder den rook van Meppel, in de ge meente Staphorst bewoont, waren allen nog te bed, toen er 's ochtends omstreeks halt zeven hevig gebeld en geklopt werd. Alle bewoners, ook de logé's kwamen in bewe ging om te vernemen, wat er gaande was. Het onderzoek bepaalde zich hier alleen tot de schuur, waarin de auto van den neer O./somtijds stond. Het leverde niets op. De heer O. is zich gaan beklagen bij den Inspecteur der Directe Belastingen te Mep pel, die hem zeer wellevend zijn veront schuldiging aanbood, voor de onaangename bejegening zijn gezin door aangedaan. Hem was mets van dit onderzoetc bekend geweest en hij wist geen cnxeie reden, die een onderzoek bij den neer maan wettigde. Ook hier zouden blijkbaar de ambtenaren, evenals bij den heer Van Mechelen, b hun bevoegdheid gehandeld hebben. De heer J. de Ruiter, die aangetroffen werd op zijn kantoor op de fabriek te Mep pel, deelde mede, dat hij door een hevig rumoer buiten, wakker was geworden. H-J was weer gaan slapen, maar toen net zien herhaalde en hij stemmen hoorde bij zijn kamerdeur, was hij opgestaan en na deur, die op slot was, geopend. Hij zag toen voor zich staan den Ventica teur der Directe Belastingen uit Meppel, dien hij persoonlijk goed kende. Hu ver*ei^ Zich tegen diens binnengaan en zei „ïvtaar De Jong, wat is er aan de hand? Je kunt er niet in, mijn vrouw ligt nog te bed. - antwoord luidde „O, ligt de jonge op bed, (dc heer De Ruiter was drie weken geleden getrouwd), dat doet er met En tegelijkertijd was hij gevolgd door een anderen ambtenaar, de kamer binnenge gen en had daar een onderzoek ingesteld, wat ook niets had opgeleverd. Later, buiten, had de heer De Ruiter hem nogmaals gevraagd „Maar De J0"f'.. yat zoek je hier toch bij me?" Toen had hij t_n antwoord gekregen „Wij zoeken hier een machine, waarmee sterken drank gemaakt wordt." De heer De Ruiter kan zich ook thans nog geen denkbeeld vormen over hetgeen aanleiding heeft kunnen geven tot verden king. Ook hij heeft zich vervoegd bij den Inspecteur te Meppel en den directeur te Zwolle, die beiden* hun verontschuldigingen aanboden voor de wijze, waarop de ambte naren waren opgetreden. de nieuwste dessins, in modellen vanaf f25. vanaf I 25, 1 SOI 35, f 37,50 en i 40. ESeCSSSSaSCSBSSSSBSB Gemeenteraad. Gistermiddag kwam te 2 uur'de Raad dezer gemeente in openbare ver gadering ten Gemcentchuize bijeen, onder voorzitterschap van den Burgemeester, den lieer F. F. F. Fuhrhop. Aanwezig waren alle leden, behalve mevr. de Muarnick-Vastenlhoudt en de heer Loerak ker. Onderzoek geloofsbrieven. Na opening door den VOORZATTER is als eerste punt aan de orde het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw inkomende le den van den Raad. Daartoe werd eene com missie benoemd, bdstaande uit de heeren Box, Klein en v. Schie. De vergadering wordt geschorst. Na her opening, deelt de heer BOX mede, dat de geloofsbrieven in orde zijn bevonden en dat de heeren loden kunnen worden toegelaten in den nicu wen Raad. Verkoop Bouwterrein. Overeenkomstig hel Raadsbesluit van 14 dezer hebben B. en W. advies ingewonnen van de Gronidcommissde nopens een verzoek van J. P. Kok om hem oen stuk grond te verkoopen i,n den Schoterveenpolder en stel len zij thans dien Raad voor, verzoeker dien grond le verkoopen voor f 8.50 per centiare, ter begrenzing als door B. en W. zal wor den aangegeven, behalve de hoekperceelen, waarvoor de prijs bedragen zal 12. De heer KLEIN merkt op, dat volgens de bouwverordening op dezen grond arbeiders woningen moeten worden gebouwd. De wo ningen, die de heer Kok wil bouwen, zullen met den grond op f 3700 komen. Daar de heer Kok deze woningen in huurkoop wit geven, zal, meen spr., door de arbeiders van deze woningen niet veel geprofiteerd kun nen worden, Spr. wcmscht, dat B. en W. zich met den heer Kok verstaan, opdat wer kelijk deze woningen voor arbeiders te be reiken zullen zijn en dat zijn ze niet, wan neer ze in huurkoop gaan, waarbij vooruit eenige honderden guldens gestort moeten worden. Daarom wfl spr. dit voorstel zien aange houden. De heer BOX meent, dat wanneer de ar beiders goen geld hebben om te storten, de lieer Kok de huizen wel zal moeten ver huren. De heer KLEIN repliceert, cn ook de heer ALGRA wil eerst meer bijzonderheden hoo ren omtrent huurkoop, event. Rijkspremie, enz. Wethouder WOLFF meent de motieven van het voorstel van B. en W. aan te hou den, zooals de heer Klein wil, niet voldoen de, vooral daar de bouwer hier haast heeft met den aankoop. De heer KLEIN zegt, dat de verkoop hierop niet behoeft af te stuiten, maar wil de zekerheid, niet alleen dat dit arbeiders woningen zullen worden, maar dat de arbei ders ze ook werkelijk zulten kunnen berei ken en dat gaai bij huurkoop niet. Het gaat om dc vooraf te storten som, die een arbei der niet bezit. De heer JANSEN vindt, dat net hier niet om de kwestie van den bouw en dè wijze van cxpJoileeren gaat, maar alleen om den verkoop van den grond. Wethouder WOLFF meent, dat B. en W. den bouwer betreffende dfe exploitatie niet dc wet kunnen, stellen. Wethouder BIES spreekt zijn voldoening uit over de gemeentelijke exploitatie van bet grondbedrijf. Nu is door B. en W. hier van dten bedoelden grond de prijs zoo laag mo- gelijk gesteld met uitsluiting van alle winst, om aan de minst bedeelden op goedkoope wijze woningen le verschaffen. Spreker meent, dat de woningen, die hier zullen komen, niel voor arbeiders bereikbaar zuilen zijn. Wanneer doze grond aan dezen particulier verkocht wordt, blijven we zitten mei dien duurderen grond en moet die dan voor arbeiderswoningen gegeven worden? Spreker geeft hel voorstel Klein ernstig in overweging, dit punt een woek aan le hou den om in deze zaak zekerheid te kunnen verkrijgen. Indien we vandaag dezen grond weggeven, is het voorgoed onmogelijk, woningen van f 3 a 4 huur te bouwen. Mevr. WEBER—GROENEVELD sluit zich hij de heeren Klein en Bies aan. De VOORZITTER wijst erop, dat de wo- ningbouwvereenigirgen alleen met steun van de gemeente dergelijke woningen konden zei len Sn nu komt er oen particulier, die dal wel zal doen. Spr. meent het in het belang van de gemeente, dezen grond aan dien particu lier te verkoopen. Wethouder BIES breekt een lans voor de bouwvereenigingen moeten we meer ver trouwen lvebVn in een ander waarneer we liet ongelukkige voorbeeld der vercenigtngen voor oogen hebben Spr. goemt het een misstap, dezen goed- koopen grond op deze manier te verkoopen. De VOORZITTER meent, dat de opdracht, die de heer Klein B. en W. wil geven, niet zal zijn uit te voeren. Trouwens wat Schoten voor de arbeiders doet, ds niet te weinig, en spr. stelt den beer KLEIN c.s. voor, de zaak een week aan te houd'en, waarin B. en VV. ze zr .en onderzoeken, zonder dat aan B. cn W. een bepaalde opdracht gegeven wordt. Het voorstel KLEIN om dit punt een week aan le houden, wordt dan in stemming ge bracht en aangenomen met 7 tegen 4 st. der heeren Box, v. Schie, A'lgra en Wezel. Ontheffingen Bouwverordening. B. en W. stellen voor, de oipen ruimte vast te stellen als op de bij de verzoeken beboe rende teekeoingen aangegeven. Op het verzoek van K. J. v. Wclsenes voor 2 perceelen aan de Raadhuisstraat 4 en 0. Aangenomen. Op het verzoek van C. J. A. Molenaars te Haarlem voor 5 peroeeten aan de geprojec teerde Kastanje-straat. Aangenomen. Op het verzoek van T. Eikenaar voor het perceel Ovcrlonweg 10, wegens den botiw van garage aan de Timorstraat 94. Aangenomen, mits het bestaande schuurtje wordt afgebroken. Op het verzoek van F. E. Holtzer te Haar lem voor twee woonhuizen aan de Iepen straat 3 en 5. Aangenomen. Op bet verzoek van G. Kammiinga voor 4 woningen aan de gcprojeoleerdle Oosterstr. 13, 14, 15 en 16. Aangenomen. Op het verzoek van P. v. Eek voor een woonhuis en een winkelwoning aan den Middenweg 18b en 20. Aangenomen. Het verzoek van den beer Kroon, dat de vorige vergadering werd aangehouden, werd met 7 (tegen 3 stemmen afgewezen. Winkelhuizen aan den Rijksstraatweg. Ingekomen is een verzoekschrift van J. P. Kok, waarhij hij vraagt om vaststelling van de open ruimte bij de door hem te bou wen dubbele winkelwondng, een bergplaats met bovenwoning en eene woning op liet ter rein aan dien Rijksstraatweg hoek Raadhuis plein. In het bijzonder doondat hier aan den Rijksstraatweg een winkelwoning is geprojec teerd die niet op een hoek is gelegen en waarvan de ingang niet in de naastgelegen straat is aangebracht, terwijl op het Raad huisplein een bergplaats is geprojecteerd, zulten B. en W. le zijner tijd afwijzend be schikken op een overeenkomstig in te dienen verzoek om bouwvergunning. Daarom «teilen zij voor, op dit verzoek eveneens afwijzend te beschik,ken. Tevens is van den beer Kok betreffende dit punt een verzoekschrift aan den Raad in gekomen. De heer KLEIN merkt op, dat de vorige maal in den Raad eigenlijk een beslissing is genomen, waarbij het bouwen van winkels op hoeken van den Rijksstraatweg zullen worden gebouwd, maar dat ieder geval op zioh opnieuw onder de oogen zal worden ge zien. Onder eenige beperkend» bepalingen wil spr. het verzoek zien toegestaan. VOORZITTER merkt op, dat door den Raad geen beslissing is genomen ten deze, maar dat de Raad alleen een voorstel van B. en W. tot verweiping van het beroep -Lammert ana heeft afgewezen. De heer KLEIN bestrijdt deze zienswijze, die formeel wel juist is, maar practisch eigenlijk niet. Wethouder BIES zet den loop van deze zaak nog eens uiteen en stelt na eenige dis cussie voor, dat de betrokkene rijn plannen, als door den heer Klein bedoeld, wijzigt en zoo spoedig mogelijk indient bij B. en W. Het voorstel van B. en W. tot verwerpwng ven het verzoek tot hert bouwen van twee winkelhuizen wordt aangehouden en beslolen, dat een ingang voor een wimloeJ aan den Rijks straatweg slechts op den hoek of in de belendende straat zal mogen worden aange bracht. Suppl. Begrooting '22. Het voorstel van B. en W. tot vaststelling van een supplotioitile begrootSng voor 1922, en het doen van af- en overschrijvingen en betaling uit onvoorziene uitgaven over 1922 komt dan aan de orde. De heer KLEIN vraagt eenige nadere bij zonderheden omtrent de overschrijding der begrootiug. Zonde hoofdelijke stemming wordt het voorstel aangenomen. Gebruik van gemeentegrond. Het voorstel van B. en W., om de heffing op de aansluiting op de „spruit'' op f 1. 1e stellen, wordt na eenige discussie omtrent de wijze van invordering, die B. en W. door Gemeente-Werken willen doen geschieden, aangehouden tot de volgende vergadering. Wijzigingen Politieverordening. Ingevolge een verzoek van den geneeskun digen inspecteur der volksgezondheid bieden B. en W. een 4e wijziging ter vaststelling aam san de atgemeene politieverordening, waarbij het volgende artikel aan de verorde ning wordt toegevoegd: „De hoofdbewoner van een perceel, waar bij zich stallen, pakhuizen, bergplaatsen cn .dbigelijlkse opstaltönglen bevinden, welke een verblijfplaats opleveren voor muggen, of de gebruikers dier opstal'lingcn zijn verplicht te zorgen voor het geregeld dooden dezer insec ten." De heer JANSEN wenscht eene aanvulling in dier voege dat bij in gebreke blijven van deze hoofdbewoners of gebruikers, de verdel ging na schriftelijke aanzegging op kosten \-an den betrokkene door de gemeente te doen geschieden. Eenzeüfden maatregel wenscht de heer JAN SEN ten aanzien van eigenaars van slooten cn plassen. De heer BOX klaagt hierbij over den toe stand van verschillende gemeente-wa teren, b.v. het riool door die Spaamschevaa r I straat en de Paul Krugerkade. Het voorstel van den heer Jansen wordt door B. en W. overgenomen, waarna het ge heel zonder hoofdelijke stemming wordt aan genomen, Oc-k een 5e wijziging dezer verordening wordt door B. cn W. ter vaststelling aange boden, zulks op een verzoek in de vorige ver gadering van de heeren Jansen, Algra en An- tonisse, waardoor behalve eenige strafbepa lingen de volgende nieuwe bepalingen worden ingeiasch't: „Het is verboden in eene voor het publiek toegankelijke lokaliteit waarvoor eene ver gunning voor den verkoop van sterken drank in het klein is verleend, op Zondag vóór des middags 12 uur sterken drank te verstrek ken, toe te dienen of in eenig voorwerp, dat minder dan drie deciliter inhoud heeft, aan wezig te hebben. Dit verbod geldt niet voor localiteiten, waarvoor eene vergunning voor den verkoop in een logement alleen aan logeergasten is ver leend. Het is verboden in eene voor het public) toegankelijke lokaliteit waarvoor een verlol is verleend voor den verkoop van alcoholhou dende dranken anderen dan sterken drank, toe te laten 1. personen beneden 16 jaren, anders dar in gezelschap van een meerderjarige 2. personen in kennelijken staat van dron kenschap. Het is aan een verkooper van alcoholhoudct den drank, anderen dan sterken drank, of zijr vervanger verboden,om in dc uitocfenitu van het beroep aan een persoon beneden lfc jaren, alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, te verkoopen, toe te dienen oi te verstrekken." In verband hiermede is een ongeregeld schrijven ingekomen vail den Bond v.m k of ficii ui shouders, afd. Scholen, dat, daar het niet gezegeld is, niet voor behandeling in aan merking komt. Na eenige discussie, omdat sommige leden niet verstaan wat „3 d.L. inhoud" beieekent, wordt de eerste wijziging aangenomen met 9 legen die 2 stemmen van de hoeren Box en v. Schie, en de andere zonder hoofdelijke stemming. Melkuerkoop op Zondag. Naar aanleiding der besprekingen in de vo rig» vergadering bieden B. en W. ter vaststel ling aan een tweede wijziging der verordening op dte winkelsluiting, waardoor aan die ver ordening de volgende artikelen worden toe gevoegd: „Het is verboden een winkel, waar melk en melkproducten worden verkocht, des Zon dags voor het publiek geopend te hebben vóór de s morgens 8 uur, tusschen 12 en 6 uur 's middags en na des avonds 8 uur. Dit verbod is niet van toepassing, voor zoo ver aldaar verkocht wordt uitsluitend voor gebruik ter plaatse van verkoop. Het is verboden des Zondags melk of melk producten op of aan straten eu wegen te venten of aan de woningen der verbruikers af te leveren. Deze bepaling is niet van toepassing, voor zoover het betreft levering aan ziekenhuizen gestichten, bakkerijen, hotels, café's, restau rants en lunchrooms. In geval van onvoldoenden melkaanvoer op Zaterdag, ontstaan door het geheel of gedeel telijk stilliggen van het melkvervoer tengevol ge van grooten sneeuwval, strenge vorst, zwa- ren storm of andere buitengewone niet tevoor- ziene omstandigheden, zijn burgemeester en wethouders bevoegd bij openbare kennisge ving ontheffing te verleenen van de bepalingen der bovenstaand» artikelen. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen, ■>v Voorschotten R.-K. Bijz. Scholen. Ingevolge de aanvragen om voorschot op de gemeente lijke vergoeding in de kosten van instandhouding bedoeld in art 101 der lager onderwijswet 1920 over het dienstjaar 1923, van de besturen der volgende bijzondere scho- len a. de R.K. school voor gewoon lager onder wijs aan de Kerklaan b. de R. K. school voor gewoo* lager onder wijs aan de G. de la Reystr., c dc R. K. school voor gewooolager onder wijs aan de Tugelastraat d. de R. K. school voor uitgebreid lagei onderwijs aan de Gen. de Ia Reystraü', Stellen B. en W. voor het gevraagde door schot vast te stellen voor de scheel ge noemd sub a op op f 3716. 18 sub b. op f 5735.42, sub c op f 4120.29 en sub d ar f 2329,16. De heer KLEIN dringt bij dit punt nni op N't betrachten van spoed met de invoer:r.r.| van de schoolgeldrcgeltng. Zonder hoofdelijke stemming wordt hel voorstel aangenomen. Inzake de toelating van leerlingen uil Scho len tot de aan de H.B.S. met 3-jarigen cur us te Haarlem verbonden Hoogere Handelsschool met 2-jarigen cursus stellen B. en VV. voor, hen le machtigen de volgende overeenkomst met B. en W. van Haarlem aan te gaan: lo. Kinderen en jongelieden, die werkelijke woonplaats hebb er,in de gemeente Scholen worden, hetzij als leerling, hetzij als toehoor der, op vorengenoemde school toegelaten on der gelijke voorwaarden als vastgesteld zijn of zullen worden door den Raad der gemeente Haarlem voor de aldaar woonachtige leerlin gen d:icr school, ook ten aanzien van het verschuldigde schoolgeld, mits worde voldaa", aan met sub 2o hierna. 2o. De gemeente Schoten verbindt zich lot betaling aan de gemeente Haarlem van ecno bijdrage per leerling en per kalenderjaar ta bereiken overeenkomstig art. 36 quvter do* gewijzigde middelbaar onderwijswet; iV l>ou'..- Hng geschiedt binnen oen maand na opga» van het verschuldigd bedrag. 3o. Deze regeling wordt geacht in working le zijn getreden op 1 September 1922 en voortj telkens met één jaar te zijn verlengd, in ilen zij niet door een der partijen drie mi'ar i te voren is opgezegd. Zonder hoofdelijke stemming aangenol o Dc Slaperdijk. Zooals wij reeds eerder uitvoerig ine deelden, verzoeken B. en VV. dien Raad, 1e bestuiten om mede te wenken lot oen blijvend onderhoud van den Slaperdijk (tusisc'.ien Spaarndam en Santpoort). Oclk dit voorstel wordt aangenomen zoo- der hoofdelijke lemming. Schoolreisjes Naar aanleiding van het in de vorige vet- gadering in hunne handen om prae-advie gr- steld voorstel van mevr. VVoberGroene veld en den heer Klein, om een bedrag vjvq f 2.50 beschikbaar te ste'ien voor elk kind van het Ge en 7e leerjaar, hetwelk meer dan één dag

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 3