B® Baanbreker 1% 88F* Maandagmorgen uur Zijlstraat 81 m 87a, Firma 1 v. lam i Diji Schsenen-Coinpaps 16 Barieljorisstraat 16 Ziet thans onze prijzen!! Adverteert in dit blad Huize „Si. lilllll Een piDEtE hlprlijlscliE Uitverkoop van 1® klasse kwaliteiten fpiF* Onze twee groote etalages te bezichtigen Het Grootste Amsterdamsch Couponmagazijn - TELEFOON 756. - 16 BARTEL JORISSTRAAT 16 Jongens Contectie-Corsetten Mandenmakerij Reparatie-Inrichting E. J. Bronstnng Korte Houtstraat 24 vom goedkoop© prijzen berlobfi hiermede "W dat wij Daar zelfs de grootste zaken hier niet tegen kunnen concurreeren NOORD-BRABANTSCHE en U zult tot de overtuiging komen, dat we voor prima Kwaliteit zijn en blijven het goedkoopst adres. ZIET DE ETALAGES!!! UIT DE PERS. LANDBOUW EN VISSSHERIJ. HANDEL EN NUVERHEïk SEMENDD NIEUWS. VERKEER EN POSTERIJEN. MARKTHIEUWS. BINMENLÜNDSfrH ISEUWS. ZIJLSTRAAT 87 en 87a f. o. het Stadhuis ZIJLSTRAAT 87 en 87a t. o. het Stadhuis BEKENDMAKING. Wollesü, Zijden en Katoenen Dames- en Heerensfoffen zal beginnen, zooais het publiek tot heden nog niet gekend heeft. Niels wordt opgehouden. Alles moet weg. SPOTKOOFJES SPOTKOOPJES h'et is de moeite waard J, GEMLV0ET ADVERTEERT !U DIT BLAD. 1 GEVESTIGD SINDS 18S8 GEVRAAGD EEN PRIMA VERKOOPSTER IN BOVEN- GENOEMDE AFDEELINGEN. Brieven met opgaaf waar en hoelang In betrekking onder No. 4904, Bureau van dit blad. TUIN- en SERREMEUBELEN, alle soorten RIETEN STOE LEN, groote sorteering WASCHMANDEN en alle soorten MANDENWERK. MATTEN VAN WEENER- EN KEUKENSTOELEN. HANDEL IN TEËN, BIEZEN EN VLECHTRIET. R.K. Internaat voor jongens van netten burger stand, onder leiding der Fraters van Tilburg Opleiding voor Seminarie H.B S. Mulo, enz. Prospectus en verdere inlichtingen op aanvrage *IT HET POLITIEKE MEERENBERG Wij lezen in „De Vrijheid" In den Amsterda-.xischen gemeenteraad heeft de heer Colly, de uitgeworpen commu nist betoogd, dat van het hecle politiecorps alieen de burgemeester behoorde over te blijven, hetgeen den rapaljeman Zuurbier (wiens vroedschappelijke dagen eveneens geteld zijn) de volgende wijze woorden in den mond gaf „Ik gap liever van den heer Colly dan van den heer Boissevain, want die zou maar naar de politie loopen. Als de geesten van Van Tienhoven en Ve- ning Meinesz dit hoorden, zouden ze het lot zegenen, dat hen aan zoó'n vulgair inillieu ontrukt heeft. In hun dagen zouden de Col ly's en Zuurbier's zelfs niet door den stout- sten fantast beschouwd zijn als lieden, voor v/ie een plaats in den gemeenteraad dient te worden opengehouden. Of de heer Colly inderdaad de politie er buiten zou houden, als de „edelachtbare" heer Zuurbier bij hem kwam „gappen", dient te worden afgewacht. Men kan de politie verfoeien toch luidkeels een beroep op haar doen, als het eigen hachje of het eigen be lang op het spel is.Vooral aangezien niet ieder gelijk de heer Wijnkoop over drie „kinder meisjes" beschikt, zooals „Hét Volk" de drie pootige kerels noemt die den „leider" tegen woordig steeds vergezellen om hem tegen kopstccten en andere onaangename verras singen van de zijde der geroyeerde commu nisten te beschermen. Wat de heer Colly zou doen, die er geen dieven-werende „kindermeisjes" op na houdt blijft dus onzeker. Maar dat er lieden zijn, die zelfs voor de uiterste consequenties niet terugschrikken, blijkt uit „De Vrije Socia list". Een ontslagen redacteur is met een even ondernemenden kameraad „Zondag of Za terdagnacht" (dus omstreeks 17Juni) „de druk kerij binnengedrongen en heeft daar de adres- seermachine, de adressen, de copie en den kop van de krant weggehaald. Verder reeds gezette copie verduisterd en tal van andere kwajongensstreken uitgehaald, die het den drukkers onmogelijk) maakten, de krant Maandag (18 Juni) gereed te maken." Daar na zijn de heeren, welke door den anarchis- tischen hoofdredacteur Gerhard Rijtiders als „anarchistische" Robert en Bertram worden betiteld zelf met de vervreemde gegevens een „soortement krant" begonnen, zoodat er nu twee „sociaal-anarchistische" bladen „De Vrije Socialist" uitkomen. Deze tragie-co- medie ontlokt den heer Rijnders de volgen de verzuchting. „Ja, ja, vrienden het is we! bar met zoo veel tegenspoed als wij te kampen hebben. Maar troosten wij ons. met de gedachte onze strijd is moeilijk, vooral als wij in de practijk des levens anarchistisch zullen han delen, en slechts alleen kunnen overwinnen als wij ondanks allen tegenspoed het begin sel hooghouden. Bij een andere onderneming zelfs aan „Het Volk" of „De Tribune" wordt «en ondergeschikte kracht gewoon ontsla gen haalt men streken uit gelijk die onder havige, dan loopt men naar politie en justitie. Wij doen dar niet. Nooit. En de lafaards tnaken daar gebruik van. Vandaar dat wij met moeilijkheden hebben te kampen, die men elders niet kent. Wij hebben nu te too- nen, dat wij er óók kunnen komen, in weer wil van alle moeilijkheden, trots alle hinder nissen en niettegenstaande de schandelijk ste misbruikmaking van onze beginselen. Wat deze moeilijkheden betreft, deze laffe kwajongensstreek, helpt ons door te zorgen op alle plaatsen, dat wij de adressen weer krijgen." Dat is althans beginselvast, al is het niet Jractisch en vers.tandig, al geeft het een vrij- Ipjbajef aan menschen met .eer. ruim .geweten. Dit. is, dus „in de practijk des levens anar- ^cKjstisch handelen, Zoo deed ook een. be- ken d Haagsch artiest, die op zijn „jour" de stelling verkondigde, dat men alles mocht ne men, wat men mpoi vond, en geen woord yap protest dorst uiten, toen de vrouw van een zijner vrienden hem aan zijn woord hield èr. zich lachend een prachtige sjaal toeeigen de. Ook dit geval is historisch en van recenten datum. Onze lieve Heer heeft wondere kost gangers. Zwichtende voor de pressie van ettelijke .geestverwanten" hebben tenslotte de twee anarchistische vrijbuiters weder aan den hoofdredacteur van „De Vrije Socialist" af gestaan wat zij zich wederrechtelijk hadden toegeëigend. Het schijnt zonder bloedneu zen afgeloopen te Zijn echter bewijst het op nieuw, dat in een anarchistische maatschap pij „eigenrechting" politic en justitie zou i/ervangen. Dan heerscht de macht van den sterksten en is liet louter toeval, als het recht inomfeert. Of dit de habitué's van het poli- tteke Meerenberg tot inkeer zal brengen is tntusschen nog de gxeote vraag DE JACHTWET. De voornaamste bepalingen Nu het wetsontwerp, houdende bepalingen betreffende de jacht, door de Eerste Kamer met 19 legen 15 stemmen is aangenomen, la ten we den inhoud der voornaamste bepalin gen der wet hier volgen. Wij merken hierbij op, dat een regeling der zoogenaamde jachi- schappen niet in deze wet is opgenomen; de minster van Binnenlandsche Zaken en Land bouw liecft echter toegezegd een wetswijzi ging daaromtrent te zullen ontwerpen. Tot nu toe heelt de indiening van die voorgenomen wijziging nog niet plaats gehad. Het wild wordt volgens art. 1 verdeeld in drie soorten, evenals in de oude wet; men heeft grof wild, klein wild, en waterwild; de wilde zwijnen, de konijnen en de fazanten worden tut 'het schadelijk gedierte gerekend. Voor bepaalde gedeelten van het Rijk kan echter van deze bepalingen worden afgewe ken. behalve wat betreft wilde zwijnen en ko nijnen; die zijn dus steeds gedoemd tot hel schadelijk gedierte te belmoren; het is echter volstrekt niet onmogelijk, dat in sommige streken de fazanten weer lol wild worden be vorderd of dat wilde ganzen tol schadelijke dieren worden gedegradeerd. Gerechtigd tot de jacht is de eigenaar van den grond of ieder ander, dlie krachtens zake- Jijk recht bezit heeft van den grond; is de grond Yerparlil, dan is de pachter gerechtigd, behalve wanneer het genot van de jacht bij de huurovereenkomst is voorbehouden. De eigenaar mag dan echter hel genot van de jacht niet verhuren of verpachten, tenzij met bijzondere toestemming van den grondgebrui ker; deze toestemming wordt niet vereischt voor een vergunning aan huiagenooten of kin deren, aan een bij hom in dienst zijn den jager of aan een medejager. In liet oorspronkelijk ontwerp was het jaehtreefht toegekend aan den grondgebruiker; tijdens de behandeling in de Tweede Kamer is op voorstel van de tom missie van rapporteurs het recht weer van de pachters overgebracht naar den grond eigenaar; de bepaling is «enigszins verzacht doordat de eigenaar niet liet recht mag ver pachten zonder toestemming van den huur der. In het ervolg wordt de jachlacle niet meer aangevraagd hij den commissaris der Konin gin, doch hij den burgemeester of, in groolere gemeenten, bij den commissaris van politie. De prijs voor een gewone juehtnctc is als vroeger 14 gulden benevens het zegelrecht, voor een kleine tot hel rangen van vogels 5 feii' len. Een groole jaehtaoje zal niet dikwijls niter worden aangevraagd; zij is alleen noo dig vooi de valkenjacht, daar de zoogenaam de lange jacht, het jagen met hazewinden, in liet vervolg is verboden. De lijden van opening en sluiting der jacht worden niet meer bepaald door Gedeputeerde Sinten, doch door den minister, terwijl door e Provinciale Stalen een verordening wordt vastgesteld, waar de jacht op waterwild in nen lijd, dat de andere jachten niet open zijn, geoorloofd zal zijn. De straffen voor overtredingen zijn zwaar- verbeurdverklaringen van jnchlnikklelen kan m verschillende gevallen plaats vinden; als men bekeurd wordt en onbekend is aan den veldwachter of maréchausséè, kan men in voorarrest worden gehouden. Ten aanzien van iiet 'schadelijk gedierte heeft de grondgebruiker bij uitsluiting bel recht, op den door hem gebruikten grond ■ml te bemachtigen of le doodett; indien hit een jachtactc heeft of eene vergunning van den Minister mag hij daarbij van een schiet geweer gebruik maken. In iederefprovincie worden een of meer schrtctecommissiën in-ge- slcld; de loden hiervan worden aangewezen «ior den minister op aanbeveling vin xlaar- 10e aangewezen Jandbouvvvereemginisfen. Op voorstel van een schadecomimissie kan door den minister aan bepaalde personen do op dracht worden verstrekt op bepaalde aange wezen gronden wild of schadelijk gedierte op le ruimen. De konijnen-strik is verboden; alleen kan ze op advies der schadecommissie m bepaalde gemeenten worden toegelaten. Nietig is elk beding, .krachtens hetwelk de grondgebruiker het rcchl tot het opsporen, bemachtigen of do oden van schadelijk ge dierte niet zou mogen uitoefenen, of wnarhtj hij afstand doet van zijn recht om eene ver gunning lol hel doodien san schadelijk ge dierte met liet schietgeweer, aan te vragen of te gebruiken. Het wil ons voorkomen, dal 'leze bepalingen een verbetering zijn; de konijnen en fazanten zuilen liet er waar schijnlijk niet beter door krijgen. Belangrijk zijn verder no-g de bepalingen omtrent de jacjrtrrchlen, die alle worden opgehpien, terwijl nieuwe niel meer kunnen werden gevestigd. Wegens de opheffing wordt aan hen, die bij het in werking treden dezer wet gerechtigd waren tot een jacht- recht, van Riikswege cenc schadeloosstelling verleend, bestaande uit de ges halte verkoop waarde op 1 Augustus 1914. Zij wordt uit gekeerd in dertig annuïteiten, ieder groot 7.3 pet. van het bedrag. Ten einde dit gejicl te rug tc krijgen, wordt door het Rijk o.p ieder perceel, dat met een jarhlTecht bezwaard was, een jachlrcnle gevestigd, welke over 30 jaren is verschuldigd tol ren bedrag van 7.3 pet. van de schadeloosstelling, welke geacht wordt le komen voor rekening van dat per ceel. De jachlrente is verschuldigd door den. eigenaar van het perceel, die het op zijn bil jet van de grondbelasting krijgt vermeld. De jachtrenlc kan worden afgekocht naar eene gekapitaliseerde waarde van 5 pet. en vol gens de bepalingen welke daaromtrent door den M: Hster van Financiën zullen worden vastgesteld. Er wordt een jachlcommissle ingesteld voor 'het leiden en verrichten van de werk/aambeien, welke noodig zijn om lot do afschaffing en de 'Schadeloossldliing der jachtrechten le komen. Zij die aanspraak maken op schadelooss!eiiing, moeten binnen vier maanden na het in werking treden de zer wet aangiften doen van de door deze wet voor hen ondergegane jachtrechten or van hun onverdeeld aandeel daarin. De aan giften en de daartegen ingebrachte bezwaar schriften worden onderzocht; daarna, wordt voor ieder aangegeven jachlrecht afzonderlijk de geldigheid en de aard vastgesteld; eerst dan volgt de vaststelling der schadeloosstel- hng. Zoodia dus de wet in werking treedt, zijn de j3c.hlrec.hlen verdwenen; pas daarna komt de bepaling der waade. Ook vervallen dan de overeenkomsten van huur van het jachlrecht Ier wijl rechtsgedingen betreffende den afkoop san jachlrecht atïs geëindigd wor den beschouwd. De „Jachtwet 1923". zooals de wet zit lveeten, treedt in werking op een nader te bepalen tijdstip. NED. MIJ. VOOR NIJVERHEID EN HANDEL. (Vervolg), Op dit gebied hoort alle theorie en alle teerhartigheid ter zijde te worden gesteld. Men spreekt binnenskamers nooit iemand, tot welke politieke richting hij ook behoort, of men ontdekt dat bij allen het inzicht is doorgedrongen, dat onze instituten voor de uitvoering van sociale maatregelen, liggende op het gebied van sociale verzekering, vee! te groot zijn opgezet of uitgebouwd. Zoo binnenskamers ontkent ook niemand, dat de zegeningen die in den vorm van de Raden van Arbeid tot ons zijn gekomen niet kunnen blijven gehandhaafd en dat het groote dwaasheid is óm dergelijke lichamen nu toch maar van werk te voorzien, b.v. door de uitvoering van de Ziektewet.'Hierdoor zul len weer opnieuw te zware lasten oo het~be- drijf worden gelegd. Buiten de binnenkamer is de toestand ech ter anders. Allerlei theoretische overwegingen doen dan opgeld cn de bekende politieke teer hartigheid voor eenmaal aangestelde perso nen viert hoogtij. Wij hebben ons daartegen met den meesten klem te verzetten en goed duidelijk te verstaan te geven, dat met waar- decring van het bestaande, een nieuwe last slechts dan kan worden aanvaard, als elke on-econom:sche toepassing voor het bestaan de tot het verleden zal behooren en voor het komende zal worden verhinderd. Ook op ander gebied moet de Staat het voor beeld geven. Als het waar is, dat de produc ten, die moeten dienen tot levensonderhoud der individuen, door hun hooge prijzen ver oorzaken, dat het loon hoog moet blijven en dat deze hooge loonen weer de dure prijzen der productie ten gevolge hebben, dan móet cle ^taat alJéfc doen wat de prijken der pro- ductien, die dienen voor levensonderhoud, kan verlagen. Maatregelen dus als genomen zijn in den vorm van het Schoenenwetie, spare men ons* De bezuiniging in den vorm van verplaat sing der lasten van den Staat naar de personen is in de eerste plaats geen bezuiniging, doch zal bovendien tot consequenties voeren die men thans nog niet doorziet. Wannee'r de StaaL meent, dat zooals bij de Stoomwet het toezicht niet meer door hem kan worden be taald en als motief daarvoor opgeeft, dat dit toezicht de gebruikers van stoomtoestellen ten goede komt met uitsluiting van alles wat zou kunnen wijzen op algemeen belang, dan zal het met lang duren of onze wegen zullen weer vol tollen staan om de gbruikers met name van vrachtauto's te belasten met de onderhoudskosten van die wegen. Als de Staat van oordeel is, dat hij het mil- lioen, dat Hij tot nu toe bijdroeg in de sa larissen van de ambtenaren van de Rijksver- zekeringsbank niet meer kan betalen, dan geeft het geen pas om maar eenvoudig te de- cretceren, da,, de particuliere ondernemers minder, als aan die particuliere ondernemers niet eens de gelegenheid wordt gegeven om invloed op de besteding van dat millioen en van andere uitgaven, die de kosten van de Rijksverzekeringsbank vormen, uit te oefenen. Spreker uitte ten slotte de hoop, dat ieder zijn ernstig voornemen om te bezuinigen zal kunnen volbrengen en dat door den Staat worde begrepen, dat de v/elvaart van iederen Nederlander samenhangt met een juist begrip over de besteding van 's Rijks gelden, en dat bij een juiste besteding de staatsburger ook in zijn particuliere leven daarvan de vruchten zal kunnen plukken. De jaarverslagen der Mpij. werden door de vergadering goedgekeurd. Telegrammen van hulde werden gezonden aan de Koningin, de Koningin-Moeder en prins Hendrik. Blijkens de verslagen daalde het ledental van 3647 op 34-37 aantal donateurs van 454 op 444. De voorzitter deed de volgende mede- deeling omtrent de prijsvraag in zake het économisch herstel. Ingekomen zijn ruim honderd antwoorden, doch de prijs van vijf honderd gulden kan niet aan een persoon toegekend worden, doch is over drie antwoor den verdeeld. Den prijs 250 gulden verkreeg dr.M. D.Hage te Den Haag, den prijs van 150 gulden, de kunstschilder E. Houbolt, te Den Haag en den derde prijs 100 gulden, een student te Delft die nog geen toestemming gaf tot publicatie van zijn naam. De publicatie der bekroonde antwoorden zal in tijdschrift der maatschappijjgeschieden, nagenoeg alle antwoorden bewegen zich op het terrein van den vrijhandel. „De grenzen open 1" werd dus beschouwd als de eerste voorwaarde voor het economisch herstel (applaus). De vergadering nam een motie aan, waarin zij instemming betuigt met de actie van de centrale bezuinigingscommissie van de Mij en het hoofdbestuur opdraagt zich opnieuw tot de Regeering te wenden, om te komen tot onmiddellijke verlaging der staatsuitgaven met 120 millioen en tot opstelling van een financieel .program voor de eerstvolgende jaren. INVOER VAN SCHOENWERK. Invoer van schoenwerk, waarvan hel bo venstuk ferooterrleds van leder is vervaar- digid. /.al, ingevolge bepaling van den minis ter van Arbeid, slechts kunnen worden -toe gestaan, indien daartegenover een aankoop van schoenwerk van binnenlarudsch fabri kaat slaat lot een zesvoudige waarde van het in te voeren schoenwerk. Ter bestrijding van kosten aan het verlec- uen eener vergunning verbonden, zal bij de aangifte ten invoer een bedrag worden ge heven van 2 pet. der waardie. Hij, die schoenwerk wenscht in te voeren, is verplicht een bankgarantie te stellen ter grootte van 10 pc!, der waarde van zijn ge middelden maandimport van schoenwerk tn 1922 voor elk tijdvak van een maand, waar voor door hem vergunning tot invoer wordt gevraagd. Boor de ambtenaren, met de visitatie be last. kan overlegging gevorderd wenden van certificaten van oorsprong, zoomede van facturen en- andere bescheiden. Aasi het Departement van Arbeid is, als onderdeel der afdeeling Handel en Nijver heid, tijdelijk verbonden een Schoenenkan- loor. De chef van het Schoenenkontoor is ge machtigd! tot het afgeven van vergunningen voor invoer. Als reget zal telkens slechts over eet» maant! vergunning tot invoer wod-sn veleend, ten hoogste tot een waarde, gelijkstaande aan 'A van 't gemiddeld bedrag van den in voer over het overeenkomstig tijdvak der jaren 1920, 1921 en 1922. Indien, met inachtneming hiervan, binnen de grenzen der overige voorwaarden, ver gunning tot invoer wordt aangevraagd, zal er derhalve in het algemeen op kunnen wor den gerekend, dat die invoer zal worden toe gestaan. EEN ONTVLUCHTING. Meiï schrijft uit Lei-Hen aan het Hbld.: De tijd, dat een vliegmachine boven de stad de menschen naar de daken joeg, SS reeds lang voorbij. Toen wij dan ook" van ons balcon waarnamen, dat de omringende daken bevolkt werden met turende, «peu rende, rockende menschen, lag de gevolg trekking voor de hand, dat c-r iets ander* gaande was. „Daar-ivtie!" „Waar?" „Nou is ie weer weg, hij zat daar net op het dalk." Het onrustige krijschen van 4e vlak boven, ons' rondWickende kaaien doet iniussohen vlak in de buurt moet zijn er, ja, daar be weegt zoowaar iels lusschen do takken en bladeren van de groote kruligs „Zuster, zuster, een aap!" En jawel, daar zat het heerschap, oen zielig klein aapje, dat waarschijnlijk een wandeling op een zomer- Scben dag verkoos boven de eer dor twensch- heid te mogen dienen als geneeskundig proef- die. En was hij n-u niaa zoo'eep geweest om zich dn den booms, waar hij lustig van tak tot tak huppelde, door de zon te laten be schijnen ,iai die hooge dunne takken waar zijn belagers hem tóch niet koekten volgen dim ware zijn vrijheidsdroom vellicht niet zoo «nol verstoord als nu 't geval was. Nu bracht een flinke sprong hem op bet dak van Wa'lkm, waar de vervolging -word soort- gezet. Aanvankelijk ook hier zond-er succes. Nu eens rende hij door de dakgoot, dan weer verdween hij achter een schoorsteen. Totdat hij opeens Ik&ns meende to zien zich aan vervolging te onttrekken. Tien dakven stertje staat open, waardoor sinjeur naar binnen wipt. Maar na dezen zet ia hij schaak mat. Want het raampje wordt achter hem gesloten, ziin vervolgers maken een omtrek kende beweging en onder een bod wordt hij gearresteerd. De rust keert weer op de -daken; de kraaien- zijn tromfantrfïjk afgetrokken 'en ons aapje peinst in gevangenschap over de ge neugten der vrijheid. MOORDAANSLAG TE ROTTERDAM. De 34-jarige werkster J. A. de M. te Rot terdam had eenigen tijd verkeermg gehad met den metaalbewerker J. K. uit Dor drecht. Zij hadden echter rutie gekregen. Donderdagavond ontmoet ten zij elkaar op den Schiedamschedijk. Er ontstond een woorden wisseling. Deze liep zóó hoog, dat K. plot seling een broodmes te voorschijn haalde en er de juffrouw een snede tnee aan de keel toebracht. Deze begon luid „moord" te gil len, waarna de dader de vlucht nam, achter volgd door een groote meftschenmenigte. Op de Leuvehaven gekomen, aarzelde K. geen oogenblik en sprong pardoes te water. Hij werd op het droge gebracht en opgesloten DE STRIJKGELDEN. Verschenen is de memorie van antwoord over het wetsontwerp houdende regeling omtrent het dragen van de kosten van ópen- bare verpachtingen en het uitloven van prc- miën hij openbare verkoopingen en ver pachtingen. Hieraan wordt het volgende ontleend; De voorstanders van het behoud van strijkgelden stellen gewoonlijk op den voor grond, dat de strekking daarvan is het ver krijgen van een waarborg, dat de prijs de waarde an het goed zooveel mogelijk dekt. Theoretisch ligt hierin wel een kern van waarheid. In de praktijk daarentegen kan deze premie maar al te vaak lelden tot een noodeloos opvoeren van dc kosten en een niet gerechtvaardigde verrijking van per sonen, die er een bedrijf van maken, bij wijze van speculatie, strijkgeld te „jagen", Alles bijeengenomen is voor de afschaf fing van het strijkgeld iets meer te zeggen dan voor de handhaving. Wanneer dc regec- ring ten slotte het voorstel der staatscom missie voor het pachtvraagstuk om ook het strijkgeld te verbieden heeft gevolgd, ligt niettemin voor liaar de voornaamste betee- kenis van art. 3 in het verbod van dc an dere premies, gelijk raijnkoop welke zond'' meer afkeuring verdienen, ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Door de directie der Ncderlandsche Spoor wegen is besloten het aantal overwegen dat onbewaakt blijft, aanzienlijk uit te breiden, o.a. komen weer verschillende overweger op het traject NijmegenMaastricht zonder bewaking. De overwegwachters zullen deels in andere diensten worden overgeplaatst, deels o- wachtgeld gesteld worden. „Tel.' AMSTERDAM, 29 Juni. Bericht van he in het politiebureau. Het bebloede°mes"ïs Göm- Vcilingigeb., cxpl. De Jong en Koene, 4-^„. 4 fI A 1 T-/Vvt A ft tt l\ ri - V 1 J _t! ft t I teruggevonden en in beslag genomen. De juffrouw is in het ziekenhuis op den Cool- singel verbonden. DE BENDE VAN PIET. In Aardbeien 0.66—0.75 pe K.G.; idem f 0.14 0.19 per pot; druiven 1.201.90, aalbes sen f 1.152, kruisbessen 0.130.17 per Kg.; vroege kersen f 030—0.44 per half Kg.; meloenen 0.551.25, perziken le soort 0.210.29, idem 2e soort f 0.080.16 per overleg met de justitie worden te j stuk; fomalep 0.460.60 per Kg.; asperges 's-Hage de goederen, door de leden van in- w'l f 6.550.75, idem dik blauw 0.32 brekersbende van Piet, aldaar gestolen, t °-3S' Wem dun wit f 0.300.36, idem dun ihans aan de rechtmatige eigenaars terugge- Wauw f 0.180.23 per boa; spinazie 7 geven, onder voorbehoud, dat zij die voor- i postelein f 1116 per 100 Kg.; raapste- werpen nog eenigen tijd moeten bewaren, f *en f 4.205.90, rabarber 2.7011, peer i Finon r»0 •PtiHiic f o .*n mr om, zoo noodig, als bewijsstuk te dienen. Iederen dag worden eenige bestolenen ojv geroepen. De meeste goederen zijn herker/3. DE NEDERLANDSCKE BANK. De Nederlandsche Bank keert behalve de reeds verstrekte 3%, pCt. nog een divi dend uit van f 37, zoodat het dividend totaal f 72 per aandeel bedraagt. Dr. C. EASTON. Dr. C. Easton, voorheen hoofdredacteur van het Nieuws v. d. Dag, wordt met ingang van 1 Juli lid der hoofdredactie van de Haag- sche Post. DAGBLAD-CONCENTRATIE. Naar wij vernemen, zal in de maand Juli op een nader te bepalen datum de exploi tatie van „Ons Noorden" overgaan aan de directie van het Dagblad „Het Centrum." Het gewestelijk karakter van „Ons Noor den" zal ten volle gehandhaafd blijven. (Centr.) HET RAPPORT DER BARGE. COMMISSIE- dgdan maar samen moeten betaienën dB te verman d™, 3B Het Haagsche Correspondentie-bureau meldt dat binnen enkele dagen bij Teulings' Uitgevers Maatschappij te 's-Hertogcnbosch verschijnen zal het rapport der commissie belast met het ontwerpen van een algemeen kiesreglement voor de R. K. Staatspartij (rapport der commissie-Barger). OVER EEN KALF. De veearts B. de Vries te Lemmer reed nabij Kuinre op zijn motorrijwiel over een op den weg liggend kalf. Hij viel en werd met gebroken rechterarm opgenomen. Na voorloopig door dr.Pel te Kuinre te zijn ver bonden, is hij ter behandeling naar het zie kenhuis te Sneek vervoerd. 14.50—20.50, radijs 2.30—3.40 per 10C bos; sJa f 2—4.10, andijvie 4—7 per 100 krop; princessefcoonen f 0.36—0.52, snijboo nen f 11.15, komkommers 1216, bloem kool le soort 813, idem 2e soört 4— 0.50 per 100 stuks; peulen 0.210.27 per Kg.; nieuwe aardappelen f 8.0012.10, idem drielingen 6.30—10.20 per 100 Kg. Bloemen. Rozen f 48.50, Violieren 7 —11, Am. Anjers 8—11, Lelies f 9—13, Calla s f 2024, Daiia's 711, Gladiolen 48, Pioenen 24.50, Anemonen ƒ0.50 —1, Snijgroen f 5—13 per 100 stuks. AMSTERDAM. 29 Juni. Aardappelen. Be- richt van Jac. Knoop. Zeeuwsche Jxmle 1.40 —2, idem blauwe 50—2.25, idem bravo s f 22.40, idem Rood,; Star 22.40, Frle- sche roode star 2.40, Noord-Holl. muizen 5.606.30, ikleiac muizen 4.204.90, Westlandsche ronde 7, Wesllandische mui zen f 7.70, West hame kleine muizen 5.60 idem idem 4.90—5.60 per H.L., zomei Maila-aardappelen 16—17 per 100 Kg. ALKMAAR, 29 Juni. Kaas. Ter markt wa nen 190 stapels, wegende 200.000 Kg Fa- .briekskaas kleine 46, commissie 41, klei ne f 47, commissiex 46. Handel stug. LEEUWARDEN, 29 .tuni. Voe. Aangevoerd 102 stieren 180—600, 220 vette koelen J 220170, per Kg. 1.05—1.13, 301 melk en kalf koeien 200—480, 157 vette kalveren f 35—85. 75 pinken 110—190, 40 graskal veren, 168 nuchtere kalveren 1021, 168 veile schapen 3054, 60 v,reeschapen 2540, 274 lammciren f 1725, 288 vette varkens 60—160, per Kg. 0.68-41.76, 68 magere varkens 28—60. 146 biggen 3055, 258 k3e.ine biggen 14—24, 30 paarden, 48 bokken. De handlel in melk- cu kaifvee was lusteloos, vette koeien flauwer; stieren, pinken, nuchtere en volte kalveren lager; varkens nog teruggaand, zouters 67— 69 ct. Londen,sohe varkens 6670 ct., wol vee flauwer. Eieren. Aanvoer 18000 kippen- 5—7, 1200 eender- f 5.50—7. GOUDA. Bloemenveiling 29 Juni. Dubbel/ Violieren 48; Delphinium 26; Gloxinia': 70—SO ct. per sluik; Duizendschoon 4—7; An jer.^ 1—4; Pioenrozen 1550; Violieren 15 25: Rozen 2060; Anemonen 1520 c P®r 10 stuks; Lathyrus 2035; Leeuwenbek 25 ct. por bos. Trots alle advertenties van onze Collega's, waarin zij de goedkoopste willen lijken (zonder maar één prijs te noemen), TARTEN wij hen nogmaals om (zooals WIJ) voor f45.een 1ste hiasse fabrikaat Handnaaimachine en voor i 75.een dito Trapnaaimechine te leveren. Let wel: Naaimachines, voorzien van den naam van den handelaar of im porteur zeggen TJ NIETS WIJ le veren U UITSLUITEND 1ste KLASSE FABRIKATEN MACHINES, met den naam van den fabrikant daarop ver meld voor bovenstaande prijzen, mei geon 3 jaar, maar 5 jaar garantie Wij verklaren voorts dat wij op IEDER FABRIKAAT TIENTALLEN GUL DENS goedkoopcr zijn per stuk, dan onze collega's Indien dit NIET het geval mocht zijn, waarom maken zij hun prijzen ia hun ar.nonce's niet be kend 7 Hun stilzwijgen of wel ont wijken van deze vraag zegt U reeds voldoende Wie zwijgt stemt toe I DOELSTRAAT 37 - Tel. Int. 3538. Speciale Reparatie-inrichting. P.S. Wh leveren voor het Hcrha- lingsoaderwijs aan 33 ver schillende gemeenten in or,s land naaimachines t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 14