Dit nummer bestaat uit 22 bladzijden, waaronder het Geïllustreerd Zondagsblad in 8 bladzijden. snmmmm. i mu m Zaterdag 30 Juni 1923 48ste Jaargang No. 14474 HEEMSTEEDSCHE BRIEVEN. AGENDA 2 JULI Afsluiting van wegen in Noord- Holland voor Motorrïjf-wïgen. AGENDA De St. Vincentius-Bibliotheek is geopend Baden. Middelbare Technische school. De verkiezing van Gedeputeerde Staten. De Evangelische Maatschappij. b. frr 4 Prr b - il frr rr JE rr b. De vrijwillige ouderdomsverzekerin Examens Gymnastiek. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agent-schappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening Nq. 5970. RIEUWE commit Bij contract belangrijke kortin& Advertentiën 35 cents per regeL Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, op de le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels (>0 cent per plaatsing: elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. No. 11. Amice, Wanneer de voorzitter van een gemeen teraad aan het punt der agenda begint, dat Rondvraag heet, dan, zoo stel ik mij dat voor, duikt hij wat dieper in zijn armzetel en slaat de beenen over elkaar in vakantie houding. De leden van den Raad en de wethouders doen desgelijks en het luiste rende publiek rekt zich eens uit en tracht een even gemakkelijke houding aan te nemen. Want die Rondvraag is het dessert van het Raadsvergaderingsdiner. De tijd om uit te blazen. Dan worden bonbons aan Burge meester en Wethouders gepresenteerd; dan geeft men hun nootjes te kraken en amandeltjes te knabbelen, zoete of bittere, naar gelang van de stemming. Dan is het, evenals op een echt dessert, gezellig. Ik denk hierbij natuurlijk alleen aan dorps gemeenteraden, zooals de onze. In een stad wil die gezelligheid niet altijd zoo vlotten. De Raadsdiners zijn daar vaak overladen met geestelijke bestanddeelen, die tot uit barstingen leiden. Wat niet altijd plezierig is om mee te maken. Bij ons komt dat gelukkig niet voor. Een voorbeeld van zoo'n gezellig dessert was de Rondvraag van Donderdag j.l. Als, om iets te noemen, de heer Vring vraagt om van de 2000 voor de Vereeniging „Konin ginnedag" de helft te bestemmen voor de armen, dan zou een stadsburgemeester mis schien geantwoord hebben: Maar, meneer, dat is toch geen manier van doen! U dupeert er „Koninginnedag" ontzaggelijk mee. Be grijpt u dat niet? Maar de onze zegt heel hoffelijk: Uw idee is mij zeer sympathiek, maar mag de Ver eeniging „Koninginnedag" daar wel onder lijden? Neen, niet waar? Want zij heeft op die 2 mille gerekend. Is u 't niet met mij eens? En als de 'lieer Vring dan een dankbare buiging maakt en vraagt om de armen dan extra 1000 te geven om in opgewekte stemming aan de Koninginnefeesten deel te nemen, dan wordt het hart van den voor zitter zelfs week en krijgt de heer Vring de belofte, 'dat een voorstel in zijn geest eerlang in behandeling zal komen. Niet waar, dat is gezellig? Als de heer van der Erf, de onhoudbaar heid willende aantooncn van het gemeen schappelijk gebruik van het Westelijk voet pad van den Heerenweg door fietsers en wandelaars, aan de met ingehouden adem luisterende vergadering een bloederig tafe reel ophangt van veldslagen, die hij op dat zelfde voetpad zag leveren door de ge noemde menschenrassen, dan plooit de voor zitter zijne lippen tot een eenigszins mee- warigen maar toch vriendelijken glimlach en zegt, dat de mare van die tragische gebeur tenissen hem nog niet bereikt heeft, maar dat gezegd voetpad de warme genegenheid van B. en W. heeft, waarvan binnenkort op ondubbelzinnige wijze zal blijken. Niet waar, dat is gezellig? En dan die mallemolens! De heer van der Erf vindt het niet tactisch van B. en W. om in dezen malaisetijd aan twee draai- en zweefmolens vergunning te geven om in de gemeente te draaien. Twee a drie mille zijn op die manier, zegt hij, al de gemeente uitgedraaid. Blijven ze nog lang draaien, dan worden niet alleen de kleintjes maar ook hun arme ouders draaierig, want, zoo klaagt hij, zoolang die molens draaien, kunnen de kleintjes hun draai niet missen. En dat wordt voor sommigen een debacle. Deze draaierige vraag maakt den voor zitter volstrekt niet draaierig, want met een leuken draai merkt bij op, dat die malle molens een aardig en onschuldig vermaak zijn. En als er zijn, die hun geld nuttiger kunnen besteden, dan is er immers niemand, die hun dat verbiedt. Het gevaar zat meer in de poffertjeskramen. Niet waar, dit is ook gezellig. En zóó zou ik kunnen doorgaan, want het menu was rijk voorzien. Intusschen zit aan dat gezellige onder werp van die mallemolens toch meer vast. De heer van der Erf heeft, zonder het mis schien te vermoeden, een probleem aange roerd van wijde strekking. Toen hij den voorzitter vroeg, of deze in het vervolg rekening wilde houden met de omstandig heid, dat mallemolens en dergelijke inrich tingen eeir naaste gelegenheid van geldver- teren zijn voor hen, die dit geld hard noodig hebben voor noodzakelijke dingen, ant woordde de heer van Doorn, dat hij dat niet kon doen, omdat hij er geen nadeel voor de gemeente in zag. Dit antwoord komt mij minder juist voor, aangezien het de vraag niet dekt. Deze vraag immers lost zich op in eene andere: moet de zorg der Overheid voor de ingeze tenen zóó ver gaan, dat zij een op zich zelf volkomen onschuldig vermaak behoort te verbieden om onverstandigen de gelegen heid te benemen daarvan ten hunnen na- deele gebruik te maken? Ik weet niet, hoe de Doctor Angelicus er over denkt, maar mijn eigen rechtsgevoel raadplegende, zou ik toch zeggen, dat de Overheid dien plicht niet heeft. Want de consequentie van een tegengestelde leer zou meebrengen, dat dan alles verboden moest worden, waarvan misbruik gemaakt kan worden .En aangezien van alles misbruik gemaakt kan worden, zou niets meer toegelaten zijn. Het gemeentebelang had dus buiten be schouwing kunnen blijven als niet terzake dienende. Het R.-K. Kerkbestuur treft het'niet. In den tijd, dat het voorbereidselen treft voor de stichting van een Broederschool aan de Molenwerf en middelen overweegt om de Zusterschool te verlossen van de benauwe- nissen, waarin deze door overbevolking ver keert, in den tijd, dat het er zelfs over denkt om een nieuwe meisjesschool op te richten, komt als een donderslag bij. helderen hemel het bericht, dat de Kroon vernietigd heeft het besluit van den Gemeenteraad van Heemstede, d.d. 20 Juni 1922, waarbij aan de Zusterschool aldaar voor haar vervolg onderwijs subsidie werd verleend voor het jaar 1921, Dit wil zeggen, dat de subsidie, welke reeds uitbetaald werd, zal moeten worden teruggestort. De reden? Omdat het leerplan der Zuster school niet overeenstemt met dat van het openbaar vervolgonderwijs te Heemstede, zooals dit geregeld is bij gemeente-verorde ring van 15 Septemebcr 1921. Het is een koopje. De Kroon heeft na tuurlijk gelijk. Overeenstemming is er niet en bizondere redenen maken die overeen stemming met het openbare leerplan ook niet wei mogelijk. Zoodat er maar één middel is om uit de impasse te geraken en dat is: de gemeente-verordening te wijzigen. Is dit mogelijk? Wanneer ik de belangstelling voor mijne correspondentie moet afmeten naar het aan tal reprimandes, dat ik ontvang, dan geloof ik, dat zij groeiende is. Deze week alleen al twee. Ik heb er niets tegen, ik bedoel tegen die reprimanades, maar de heeren moeten me niet allemaal tegelijk op t lijf vallen. Twee kan ik er in een week verwer ken, want ik heb ook nog wel wat anders te schrijven. „Kees uit den Korf." Dat deze een beetje boos op mij is, kan ik best begrijpen. Nie mand vindt het prettig op zijn fouten gewe zen te worden. Dat hij alleen de verdienste heeft willen huldigen en niet den dienst-tijd, wil ik gaarne aannemen, maarmaakt hjj het daar beter mee? En loopt het negatieve resultaat van ziine pogingen niet, dat er iets aan zijn plannetje ontbrak, dat ook met de ongetwijfeld aanwezige goede bedoelingen niet is goed te maken? Dit wat het Postkantoor betreft. Ten aanzien van het „Brongebouw" is de heer Kees wel wat al te ver uit zijn korf ge sprongen. Waar mag hij toch wel gelezen hebben, dat ik de gemeente, welke hare geestelijke belangen in bedoeld gebouw pleegt te behartigen, geen tehuis gun? Wan neer de heer Kees een Roomsch Kerkge bouw rijp voor afbraak verklaart, omdat hij het leelijk vindt, wie zal hem dat euvel duiden en gelooven, dat hij daarmede een aanslag wenscht te plegen op de rots van Petrus? Immers niemand. Ik heb alleen be toogd, dat het „Brongebouw" de omgeving ontsiert en de hoop uitgesproken, dat we er spoedig van verlost zullen zijn. Voor mijn part sticht de betrokken gemeente, die ik niet eens ken, een vereenigingsgebouw als een kathedraal. Ik heb er niets geen be zwaar tegen; als het maar mooi wordt. Mijn tweede rustverstoorder is de heer Zegwaart. Dit geval is bedenkelijker. Had de heer Kees uit den Korf tenminste nog een schijn van een reden om boos te zijn, de heer Zegwaart ziet spoken. Eigenlijk heb ik hem niets meer te zeggen na de alleszins voldoende vermaning van de Redactie der N. H. Ct,, maar ik wil hem toch nog wel een goed bedoelde vraag stellen: wanneer gij zoo weinig gepantserd zijt tegen een on schuldige scherts, hoe zult gij dan bestand zijn tegen deszelfs kleine contrarieteiten, die het politieke leven, waarin ge u geworpen hebt, steeds met zich brengt? En is het, voordat gij de mérites van „sarcasmen" gaat bcoordeelen, niet raadzaam om u eerst wat meer met die van den humor vertrouwd le maken? Aan toekomstige interpellanten bied ik de volgende gebruiksaanwijzing aan: Gelooft steeds dat ik het goed bedoel. Ben ik boos, dan merkt ge het wel. Ben ik sarcastisch, dan zeg ik het er voor alle zekerheid bij. En lukt het mij eens om humoristisch tc zijn, dan.... moge de Hemel mij behoeden. Tot slot, amice, een vroolijker onderwerp, ter betere digestie. We gaan feest vieren. Dat is lang niet gebeurd en daarom doen we het in eens maar goed: drie dagen achtereen, van 13 tot 15 September. Alles ter eere van de Koningin en tot verheugenis van ons zelvcn. De twee eerste dagen dienen natuur lijk om in de stemming te komen. Dan heb ben we kinderfeest (le dag) en bloemen corso en ringrijderij (2e dag) De derde dag is de dag. Dan hebben we de stemming te pak ken. Dan zullen van heinde en verre de men- schen komen om getuige te zijn van de in- komste van Prinses Maria Stuart van Enge land, echtgenoote van Prins Willem II, in het „Slot" te Heemstede, waar H. K, H. ont vangen wordt door den Raadpensionaris Adriaan Pauw, Heer van Heemstede. Zoo is de voorstelling, maar de plechtig heid heeft plaats op de groote weide bij de Vrijhejdsdreef in Groen endaal, op de plaats, waar ik mij onsen toekomstigen botaniscben 'PrtP AI i' ook uitstekend voor slapeloosheid. Verkrijgb. I bij alle apothekers en Drogisten a 0.80 en ■anHnemK 2.00 p. flac. Inmp. A. J. AMEYE, Amsterdam. XAf^AI tabletten werken onovertroffen tegen Hoofd-en Ze- I WUril« nuwpijnen, Griep, Influenza, Rheumatiek, Ischias en Jicht, zonder schadel. gevolgen. Eén proef overtuigt U. tuin heb gedacht met het monument van Linnaeus als middelpunt. Voor een en ander hebben we natuurlijk geld en zomer noodig. Wat het eerste be treft, zijn we al een eind op streek door de subsidie van de gemeente (zie boven) en rekenen verder op dien gepatenteerden deus ex machina, die bij deze gelegenheid mild dadigheid heet. Maar wat den zomer be treft, zitten v/e wel een beetje verlegen. Dr. van Everdingen was onze laatste hoop, maar nu rest ons nog alleen de hittegolf uit Amerika, maar die hebben daar ginds lang noodig om „droog" te worden. Intusschen wanhoop ik niet cn houd mijn vlekkeloózen strooien hoed gereed om op 13 September in te wijden, 't Oranje-zon netje is er immets ook nog. Geloof mij inmiddels als steeds Uw PEREGRINUS. Sociëteit „Sint Bavo" „De Hellas" 8 uur. Den Hout Concert Harmonie van As sendelft half drie. Tuin v. d. Melkinrichting v.h. Van Bruggen Den Hout Strijkorkest. Hotel „Spoorzicht" Stationsplein Ma- tineé cn Avondconcert. Brongebouw H.O.V. Volksconcert 8 uur. Voormalig Sociëteitsgebouw Gr. Houtstr. hoek Gr. Markt Tentoonstelling en de monstratie der wereldklok Dagelijks klokslag 11 en 12 uur, 2, 3 en 4 uur, 's avonds 7, 8 cn 9 uur. Sociëteit „St. Bavo" Propagandaclub Vrouwenbond 8 uur A capellakoor „Qns Genoegen" 8 uur Bevolkings bureau van 810 uur. Hanze-gebouw R.K. Jongevrouwenbond, zang en muziek, van half 89 uur „Zangkunst" 8 uur. Voormalig Sociëteitsgebouw, Gr. Hout straat, hoek Gr. Markt Tentoonstelling cn demonstratie der wereldklok Da gelijks klokslag 11 en 12 uur 2, 3 en 4 uur, 's avonds 7, 8 en 9 uur. Bisschoppelijk Museum Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. Sint Elisabeth's Vereeniging Jansstr. 49 Van 2half 3 aanvragen om verster kende middelen voor arme zieker der S. E. V R.K. Leeszaal en uitleenbibliothcek Jans- stra'at -19 Eiken dag geopend van 25 en van 7--9 uur, behalve des Maandags ochtends 'en op Zon- en Feestdagen. Uit leen van boeken van half 39 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen, voorm. van half 11 tot half 12. des nam- van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9. Telefoon 2981. Marthavereeniging Blocmhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Tel. 1671. Blocmendaal Hotel Duin en Daal ten toonstelling van kunstwerken. De Zondags- en nachtdienst der Apotheken wordt deze week waargenomen door Van Rijn's Apotheek, Kleine Houtweg 15 en de fa. C. G. Loomeijer en Zn., Zijlwcg 88. Ook de Centraal Apotheek, Groote Hout straat 78 is des Zondags en 's nachts ge opend. Groenmarkt 22, Woensdag van VA9 uur. In het Douchebadhuis aan den Koudeniiorn zijn in de afgcloopen week 403 baden geno men; in dat aan den S c,ho Ier sing ei 1206 ba den; in dat aan het Leidseheplein 977 baden. üp grond van de ervaringen, opgedaan in de laatste jaren, is bet in Noordholland nood zakelijk gebleken, tegen het vernielen der we gen door liet zware motor-verkeer, afdoende maatregelen le nemen. Aangezien de Motor- en Kijwrelwct, de pro vinciale besturen niet de bevoegdheid geefi, het moiorverlceer bij verordening ie regelen, doch die besturen wel de wegen geheet voor het verkeer kunnen afsluiten, is door Gedep. Staten van Noordholland besloten, van de be voegdheid lol afsluiting gebruik te maken, rtk-l gelijktijdige bepaling dal van het verbod tot het berijden der wegen ontheffing zal worden verleend aan hen. die bere,d zijn, zich aan de in hel besluit opgenomen voorwaarden te onderwerpen. De afsluiting, welke alle wegen in de pro vincie Noord-holland omvat mei uitzondering van de rijkswegen en de wegen gelegen in de kommen der gemeenten, voor zoover deze geen provinciale wegen zijn, zal c-p 1 Augus- tuc a.s. ingaan. Zij zal golden voor motor- torrijtuigen op meer dan twee wielen ledig zwaarder dun 1700 K.G. indien de wielen voorzien zijn van gummibanden cn voor mo torrijtuigen op meer dan twee wielen ledig motorrijtuigen, welke niet va-n gummiwiel- zwnarder dan 100 K.G., wanneer de wielen voorzien zijn van andere d-an gummiwielban den. Deze laatste bepaling heeft ten doe! alle handen zijn voorzien, en die de grootste scha de aan de wegen veroorzaken in de afslui ting te betrekken. Aangezien het gewicht van motorrijtuigen veelal zeeir ongelijk over de wielen is verdeeld, geidt de afsluiting tevens, voor alle motorrijtuigen op meer dan twee wielen ^tet een belasting van een der wielen grooter d-an 1300 K.G. Van de afsluiting zijn intusschen uitgezonderd, personen-motorrijtui gen met niet meer dan 8 zitplaats-en. Door cleze bepaling worden de toe-raulo's, die steeds van luchtbanden zijn voorzien en als regel weinig schade aan de wegen toebrengen, vrij gelaten, terwijl de z.g.n. motorbussen, welke veeial op massieve gummibanden loopen cn voorts door het herhaaldelijk stoppen en weer aanzetten als gevolg van het in- en uitlaten van passagiers, zeer groote schade veroorza ken, in de afsluiting worden begrepen. Ten einde zooveel mogelijk administratie ven omslag te. vermijden, wordt bij het besluit tot afsluiting der wegen, van hei verbod tevens ontheffing verleend aan een ieder die zich bereid verklaart de in hel bestuit opgenomen algemeene ontheffingsvoorwaarden na le le ven. Formulieren voor het afleggen van die verklaring, benevens oen afdruk der voor waarden, zijn aan Je Provinciale Griffie, te Haarlem (Jansstraat) te verkrijgen cn worden op verzodk nan belanghebbenden toqgeron- den. Na terugzending van deze verklaring, be hoorlijk ingevuld en onder teokend, wordt een Iwwijs van ontheffing uitgemikt. ■Hi., ■J.'.lg-'i- De voorwaarden van ontheffing, waarin onder- meer een maximum wielbclasting en sndheidsmaxi'ma zijn opgenomen, kunnen niet voor alle wegen gelijk zijn. De maximum vviefbelasljng voor op zandgrond gelegen \ve- gep, zal b,v„ belangrijk grooter kunnen zijn. dan die voor wegen welke door drassig pol derland leiden. In hel besluit is mitsdien een classificatie dor wegen 'opgenomen, al naar gelang deze beschouwd kunnen worden be stand Ie zijn legen een maximum wlelbe'lasting van 2600, 1800 of 1300 K.G. Bij hetzelfde besluit wordt een algemeene .vergunning verleend tot het rijden met motor rijtuigen op meer dan drie wielen met vo'g- wegetts, waarvoor, al-than-s voo.-zoover lief geen rijkswegen betreft, op grond, van het Motor- en Rijwielreglement, vergunning van Gedeputeerde Stalen wordt vereischf. Ook voor het verleenen van deze vergunning zijn in bet besluit een aantal d'gemeene voorwaarden op genomen en de vergunning zal weder worden verleend na het inzenden van een verklaring dóór den belanghebbende, dat hijzich aan die voorwaarden zal houden. Formulieren voor het afleggen van deze venklaring zijn eveneens Ier Provinciale Griffie verkrijgbaar. Ook hier zat na terugzending der verklaring, behoorlijk ingevuld cn onderteekend, een be wijs van vergtlnmng worden uitgereikt. Bij de aanvrage zal duidelijk m'oeteil worden vermeld of men alleen verlangt oen ontheffing voor het rijden met een enkel motorrijtuig of tevens voor het hébben van een volgwag-en. Ten slotte zij er op gewezen, dat de voor waarden in het besluit genoemd, algemeene voorwaarden zijn, welke zijn bedoeld voo-r het gewone ver-keer met motorvra'chlwagens en daaraan gekoppelde aanhangwagens welke voor speciale doeleinden (b.v. vo.or den land bouw) worden gebezigd, voor ieder geval af zonderlijk, eewigszins- afwijkende voorwaarden te stellen. ■Het spreekt vanzelf dat het niet mogelijk is de waarschuwingsborden, welke over de fje- lieele provincie moeten worden aangebracht, alle in de laatste dagen van Juli te doen plaat sen. Met deze plaatsing zal mitsdien reeds omstreeks half Juli worden aangevangen. Vóór 1 Augustus echter zal geen proces-ver baal wegen-s overtreding worden opgemaak^. TENTOONSTELLING OP HUIS - HOUDELIJK GEBIED. Van 29 September tot 7 October zal in het Brongebouw een tentoonstelling worden ge houden op Huishoudelijk gebied, waar fa brikanten en handelaren gelegenheid krijgen het publiek te laten kennismaken met hun artikelen. De tentoonstelling gaat uit van de Vereeniging van Huisvrouwen. INTERNATIONAAL BEZOEK. Donderdag is Haarlem en de Bollenstreek bezocht door deelnemers aan het wetenschap pelijk congres over Plantenziekten en toe gepaste insectenkunde te Wageningen, nadat de Woensdag was doorgebracht in Boskoop en Aalsmeer. Ket „Wkbld. voor Bloembol lencultuur" verhaalt daarvan als volgt Te ruim 9 uur arriveerde het gezelschap aan het Station Haarlem, en werd, namens de Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur, ontvangen door den Voorzitter en den Alge meen Secretaris-Penningmeester. Aan de achterzijde van het station stonden 13 automobielen, grootendeels welwillend ter beschikking gesteld door leden der Ver eeniging, gereed om het gezelschap naar Lisse te brengen. Te kwart over 9 zette onder be gunstiging van zeer goed weder de stoet zich in beweging cn werd via Bennebroek, Hille- gom en Lisse het terrein van de Rijksbloem- bollenschool en het Proefstation bereikt. Hier was Dr. van Slogteren gastheer en deze ont ving zijn collega's van heinde en ver in het nieuwe proefstation. Na bezichtiging van diverse praeparaten, hield onze plantendokter een inleiding over de moderne bestriidings- methoden van blóembollenziekten. Te on geveer half 11 werd de tocht voortgezet naar de kweekerijen van de firma M. Veldhuyzen van Zanten en Zonen, waar eenige groote par tijen Narcissen werden bezichtigd. 'Te klokslag half een was men weder in Haarlem terug, waar werd afgestapt aan het Parkhotel a.d. Parklaan, waar door de zorgen van het Hoofdbestuur der Alg. Vereeniging een lunch was aangericht, waaraan, behalve door de buitenlanders en de humvergezelien- de Nederlandsche plantenzicktenkundigen, op uitnoodiging van het Hoofdbestuur dezer vereeniging werd deelgenomen door den heer K. Vclkersz, Rijkstuinbouwconsulent, en de eigenaars der automobielen, welke voor den tocht waren afgestaan. Het Hoofdbestuur der Alg. Vereeniging was vertegenwoordigd, behalve door den Voorzitter en den secretaris .door de leden W. Warnaar, R. V. van Zanten en J. Pereboom. De voorzitter heette in een Engelsche tafel rede de gasten welkom. Gewoonlijk zeide hij, bezoekt men de bloembollenstreek in April of Mei, als de Hyacinthen, Narcissen en Tul pen het landschap met een Oostersch tapijt bedekken, en om een bijzondere reden be treuren we het dubbel, dat wij u onze bloem- bollcnvelden niet in volle glorie kunnen too- nen. Een hooge Amerikaansche ambtenaar had onlangs aan spr. medegedeeld dat men, wegens het planteninvoerverbod in de Ver- eenigde Staten, aldaar zijn toevlucht had moeten nemen tot kunst-boomen in de tuinen. Spr. hoopte dat de Amerikanen nimmer ge noodzaakt zouden zijn ijzeren Tulpen of Nar cissen aan te schaffen de bloeiende bollen velden zouden hen hebben doen zien wat zij in dit geval zouden moeten missen. Tegen over de tegenwerping van Amerikaansche zijde dat het invoerverbod hoofdzakelijk was voor de veiligheid der Amerik. cultures, stelde spr. het feit dat juist de bloembollen kweekers sedert meer dan één generatie door drongen zijn van de noodzakelijkheid om de gezondheid van hun cultures te waarborgen en van het nut van wetenschappelijk onder zoek van plantenziekten en schadelijke in secten. Daarom juist begroeten wij, zeide spr., uwe komst, plantendokters 1 hetzij gij huidokter of specialist zijt, met den groot- Sten eerbied en de hartelijkste instemming. De voorzitter bracht vervolgens in herin nering wat het bollenvak aan de planten ziekten kundigen verschuldigd was en hoe reeds veertig jaar geleden, in 1883, het toen malig bestuur der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, op aansporing van zijn vader, Dr. Wakker had uitgenoodigd om een onderzoek in te stellen naar het geel ziek der Hyacinthen. Dit onderzoek, waarvan de uitkomsten zijn neergeigd in drie rap porten, door de vereeniging uitgegeven, bleek een mijlpaal tc zijn in de geschiedenis der phytopathologie, omdat dit de eerste maal wasjaat een Bacterie|als oorzaak eener plantenziekte werd ontdekt. Omstreeks den zelfden tijd droeg het Hoofdbestuur Dr. Ritzema Bos op de Narcisvlieg te bestrijden: zijne verhandeling destijds, ook in 't Fransch door Teylers' Stichting uitgegeven, is nog steeds een der belangrijkste bronnen over dit onderwérp. In de sinds vervlogen veertig jaar zijn de jongere generaties der bollenkweekers steeds meer vertrouwd geraakt met wetenschappe lijk onderzoek. De Rijksbloembollenschool onder de bekwame leiding Van Ir, Volkersz heeft in dit opzicht uitnemend werk ver richt, en eenige jaren geleden werd Dr. van Slogteren door de Regeering aangesteld als plantenziekten kundige voor de bloembol lenstreek. Gij hebt heden zijn laboratorium bezichtigd, zeide spr., en u zelve kunnen overtuigen van de uitkomsten van zijn werk. Het was wederom de eerste voorzitter de zer vereeniging vervolgde, spreker die vijf en twintig jaar geleden het denkbeeld aan de Nederlandsche regeering in over weging gaf om een Phytopatnologischen Dienst in te richten en het was de eerste Ne derlandsche Directeur-Generaal van den Landbouw die kort daarna dit denkbeeld uitvoerde en den eersten dienst van dezen aard in de wereld tot stand bracht. De voorzitter herinnerde aan den goeden roep, dien deze dienst alom in het buitenland geniet en gewaagde voorts van de tegenwoor dige wijze van inspectie en van de door de 'vereeniging „de Narcis" genomen maat regelen van onderlinge controle, zoodat hij vertrouwde,dat de bezoekers een zeer sterken indruk zouden mede naar huis nemen van de zorg en nauwgezetheid waarmede de bol len voor export in het district behandeld worden. Ten slotte sprak de voorzitter den wensch uit dat de plannen om tot een internationale' samenwerking tusschen de wetenschappelijke phytopathologen der verschillende landen te geraken zouden worden verwezenlijkt, maar tevens dienstbaar zouden worden gemaakt aan een samenwerking, tusschen de planten ziekten kundige diensten in verband met de belangen van den internationalen tuin- bouwhandel. Het zou de kroon op uw werk zijn, zeide spr. indien deze uitkomst bereikt kon worden niet alleen in Europa, maar voor al tusschen Europa en Amerika. Nooit te voren, aldus eindigde de voorzit ter, op eenige tuinbouwkundige bijeen komst ghier of elders, hebben wij de eer gehad de vertegenwoordigers van 18 ver schillende landen bijeen te zien. Maar in deze grootsche wetenschappelijke volkenbond is maar één cere-voorzhter, en ik ben.overtuigd van uw aller instemming, indien ik dezen toast besluit door daaraan den naam te ver binden van Dr. Howard. Vervolg der opgave bij de eindexamens 1922. Afdeeling Electrotechniek 12 uur. Wisselstroommachines. Gevraagd te ontwerpen Een aynchrone driefazen-motor voor een vermogen van 4 P.K. synchrone toerental 1500 voor een netspanning 220/380 volt en 50 personen. De rotor is een sleepring- rotor met kortsluit- en borstel-afhefin- richting. Afdeeling Werktuigbouwkunde. 12 uur. Ontwerp Verbrandings-motoren. Een verticale eencilinder-viertact-Diesel- motor van 20 E.P.K. bij 360 omw./min. werkt met een gemiddelden effectieven druk van 5,3 k.g./c.m.2de grootste verbran- dingsdruk kan voor de sterkteberekening op 45 k.g./c.m.2 worden gesteld. De verhou ding S D is 1,5. Cilinder, kop en water mantel zijn aan één stuk gegoten. Gevraagd wordt de bovenste helft van het cilindergietstuk te construeeren. In den doortocht der klephuizen wordt een gemiddelde snelheid van 48 m./sec. toe gelaten. Afdeeling Waterbouwkunde. 7 u. 20 min. Ontwerp Oeververdediging enz. In aansluiting met het vorige ontwerp wordt gevraagd Planttegrond en dwars doorsnede van een aanlegsteiger in het ka naal, die 500 M. voorbij de sluis moet wor den uitgevoerd in hout, voor schepen van 40 M. lengte, 6 M. breedte en 2 M. grootsten diepgang. Boordhoogte 1.50 M. (schaal 1 lj)0). Dwarsdoorsnede over het kanaal (boord- voorzieningen (schaal 1 100). Details van een rioolschuif (1 :5). Afdeeiing Scheepsbouwkunde. 15 uur. Practische scheepsbouwkunde III. Ontwerp volgens de hoogste klasse van Lloyds' Rules op schaal 1 :50 een bewerkt grootspant van ee:i tweede ks-vrachtschip. Lengte tusschen de loodlijnen 142.4 M. Breedte op spanten 17.7 M. Holte tot tus- schcndek 7.30 M., tot hoofddek 10.80 M., tot brugdek 13.10 M. Tilling 0.20 M., Kim- straal 1.50 M. „Lange brug." In het ketelruim bevinden zich twee ketels met 5.0 M. middellijn naast elkaar. Zij bunkers, dekbunkers op tusschendek en op höofddek onder brug. Op 'het brugdek be vinden zich naast de schacht een gang, daar naast zijn hutten. Daarboven ligt het sloe- pendek met kapiteinshut en hierboven zijn kaartenkamer, stuurhuis en commandobrug. Het grootste laadruim is ongeveer 20 M. en het luik daarvan ongeveer 9.7 M. lang. De breedte van alle luiken bedraagt 5.50 M. Teeken een halve doorsnede over het ketelruim en één over het laadruim. Dinsdag 3 Juli, den dag vóór de verkiezin gen van Gedeputeerde Staten van Noordhol land, zullen de Christelijke Protostarul sche fracties der Staten nog weer bijeenkomen om de verkiezingen le bespreken. Thans is hel bestuur samengesteld van de afdeeling Haarlem der Evangelische Maat schappij. Het bestaat uit de heeren Joh. de Breuk, eere-voorzitter, Ds. Focken, voorzitter, Ds. Dinner's, vice-voorzitter, H. van Leeuwen, te Schoten, secretaris, H. Van Eskert, penning meester. Verder Ds. Berkelbach v. d. Sprenkel, Ds. Weemer, Ds. Haentj^, Ds, Drijver en mej. L. de Glercq van Weel. Ik heb een onwillekeurig verzuim goed te maken. In een „Damiaatie" van 18 Juni was een onzer medewerkers aan het woord, cn, vrijgevig als altijd gaf de redactie hem de volle maat en liet hem zeggen wat hem op den lever lag. O. m. uitte hij zeer terloops en te midden van andere ontboeze mingen de meening, dat de Vrijwillige Ouderdomsverzekering een mislukking is. Mijn vriend „Brinio" is het daar niet mee eens en vraagt die meenigsuiting recht te mogen zetten op deze zelfde plaats, waar in een vorig Damiaatje een, naar zijn mee ning, valsch klokje tingelde. Natuurlijk wordt hem daartoe gaarne de gelegenheid gelaten. Geachte Damiaatjes-redacteur, zoo schrijft hij mij: Bij het lezen van de door U verzorgde rubliek in de N. H. Ct. van Maandag 18 Juni j.l., trof mij een bewering van een uwer medewerkers omtrent de Vrijwillige Ouder domsverzekering, een bewering, welke er m. i. niet terwille van de algemeene strek king van zijn betoog tenzij uit onkunde als strijdmiddel tegen die verzekering is bijgesleept. Die medewerker schreef o, a.: de: Vrijwillige Ouderdomsvoorziening wordt (isj een' mislukking,...;." Aangezien deze bewering, geachte Da miaatjes-redacteur, in strijd is èn met dc waarheid èn met het agemeen belang, meld ifh hierbij de resultaten bereikt door den Raad van Arbeid te Haarlem. Tot en met 23 Juni 1923 kwamen er (dus alleen uit- het gebied van den Raad van Ar beid te Haarlem) 17206 aanvragen in tot het sluiten eener vrijwillige ouderdomsver zekering. Hiervan waren er bijna 9000 voor personen beneden 35 jaar, dus meer dan de helft; ongeveer 8000 voor personen tot en met 25 jaar; ruim 7000 voor kinderen. Vanaf 12 Maart 1921 tot en met 23 Juni 1923, werden 8 2 8 1 personen ingeschreven of gemiddeld 770 per week, ingevolge art. 1 0 der Wet, dus van beneden 35 iaar. In 1921 werden 3294 aanvragen ingediend ex art. 10, in 1922 werden 3798 aanvragen ingediend ex art. 10 en in de laatste 4 we ken 333 of gemiddeld 8 3 per week. Duiden deze cijfers op mislukking, mijn heer de Redacteur? Reeds ruim 200 perso nen maakten ook nog gebruik van het uit gebreide hoogere pensioentarief van lot 20 pensioen per week. Maar, Mijnbeer de Redacteur, er is meer. Juist in den laatsten tijd wordt er nu ook door den Middenstand een grootere belang stelling aan den dag gelegd voor de Vrij willige Ouderdomsverzekering. Men komt langzamerhand door betere kennis omtrent de beteekenis der Wet, meer en meer tot de overtuiging dat juist de belangen van den Middenstand door de Vrijwillige Ouderdoms verzekering worden gediend. Lees U maar. In een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal d.d. 21 Maart 1923, door het Bestuur van den Ned. R, K. Midden standsbond, Nationaal Hanzebureau, ter voorkoming, dat de administratiekosten ook voor den kleinen middenstand en voor de kinderen in het algemeen niet meer door het Rijk zullen worden bijgedragen, staat o. a. te lezen: ....Immers, zoowel voor arbeiders als voor ambtenaren zijn voorzieningen getroffen ten aanzien eener ouderdomsverzekering in een of anderen vorm. Zoodat een groep middenstanders en wel juist de minst draagkrachtigen getroffen zul len worden door de nadeelige gevolgen dezer wijziging. Uit dien hoofde zou het bestuur voor noemd hel dan ook betreuren, indien de tot nu toe verleende tegemoetkoming aan kleine middenstanders (en voor alle middenstand- derskinderen (schr.) zou worden ont trokken." In stede van een mislukking te zijn of te worden, kan derhalve de Vrijwillige Ouder domsverzekering tot nu toe als volkomen geslaagd worden beschouwd, zeer tot heil van ons volk en het zal zoo blijven, indien geen afbraakwerk wordt verricht, van wel ken kant ook, belanghebbende of niet. Dan zal ook de middenstand metterdaad ver zekerd zijn van een pensioen op den ouden dag (al trof hem zelfs faillisementl door de garantie van den Staat. Met hartelijken dank voor de plaatsing, V Uw. dw. - jf „Brinio". 1 Barometerstand 768. Stilstand, OPGAVE VAN: J. J. WEBER ZOON Opticiens *-> - Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem Gisteren werd de uitistaig bekend van de eindexamens Gymnasium. Voor diploma A waren geëxamineerd 10 candklaten, waarvan 7 slaagden, 1 werd afge wezen, terwijl met twee het examen wordt voortgezet. Geslaagd: Greet Doldingh. Rita Erens, L. T. de Groot, M. Jacobson, W. de Jong, G. H. Kappers, F. Oort. Voiot diploma B. werden drie randictaten geëxamineerd. Geslaagd H. Ph. Visser 't Hooft, A. J. M. de Koning en L. J. Liezenberg. De heeren Mr. Dr. A. Roëll en Mr. J. N. J. E. Heerkrans Thijssen, curatoren vain heit gymnasium, waren bij de uitreiking der diplo ma's tegenwoordig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1