1 T wc ede Blad 30 Jims 1923 ELCK WAT WILS VCCR OUDERS EN OPVOEDERS. RECHTSZAKEN. SEKENGD NIEUWS. TREKJES CCCI. HET EENHEIDSFRONT MET EEN LUCHTJE. Wijnkoop wil een eenheidsfront van alle iocialistischc arbeiders tegen het Militaris- ■ne, het kapitalisme en wie weet tegen Wel ke „ismes" nog meer. Dat eenheidsfront moet dan zijn basis vinden te Moskou en het heerlijke doel is: overal Sovjet Ruslandjes te verkrijgen. 't Is inderdaad om van te watertanden. Alles waartegen de communisten hier zeg gen te strijden, hebben ze in Sovjet-Rusland ingevoerd: Militarisme, Kapitalisme en ver knechting van den arbeider zijn er grooter dan in eenig land der wereld; er is dus wel wat voor te zeggen om een eenheidsfront te vormen waardoor men kan zorgen, dat ze overal hun portie van die „zegeningen" ont vangen. En de middel en die ze gebruiken zijn al even heeriijk als het doel zelf. Voor het eenheidsfront hebben ze natuur lijk ook het I.V.V. noodig, de Internationale waarbij ook het Nederland$che N.V.V. is aangesloten en om die eenheid te bereiken schelden ze hem de huid vol: gele verrajers en kapitaalknechten zijn al zoowat de meest hoffelijke benamingen geworden voor de „reformistische broeders". Het laat zich dus wel begrijpen dat men in de S.D.A.P. en het N.V.V. niet bepaald ingenomen schijnt met het eenheidsfront van Wijnkoop. Het feit dat Wijnkoop ieder die het niet met hem eens is, op communistisch hoffelij ke wijze de partij uitzet, zal de aantrek kingskracht niet hebben verhoogd. Ook het I.V.V. moet er blijkbaar niet veel van hebben. Alleen Fimmen, die behalve secretaris van j het I.V.V. (Internationaal Verbond van Vakvereenigingen) ook secretaris van de I. F. T. (Internationale Federatie van Trans- portarbeidersvercenigingen) is, schijnt door al dat schelden de kluts te zijn kwijt geraakt. Fimmen voelt wel wat voor bet „een heidsfront" want als „Moskou" en „Amster dam" niet samenkomen „gaan ze beiden naar den duivel" meent hij. Dat standpunt van Fimmen heeft zoowel in verschillende leidende kringen van de In ternationale als in die van het N.V.V. weer aanleiding tot kritiek gegeven. Het „popu lair wetenschappelijk bijvoegsel" van „Het Volk", was verleden week bijna geheel ge vuld met kritiek op het beleid van Fimmen en in „Het Volk" van 23 Juni komt weer een ander op tegen de manier waarop men Fimmen bestrijdt. Aan dat „eenheidsfront" van Wijnkoop zit dus wel een bedenkelijk luchtje; het N. A. S. spatte bereids uiteen en zoo dreigt het inplaats van eenheid de grootst mogelijke verbrokkeling te brengen. Als we daarmede bereiken konden dat we verschoond bleven van de Russische zege-, ningen was dat niet zoo vleselijk, maar niets wettigt de verwachting, dat die hoo- pelooze verwarring geen koren op den mo len is van hen die met „Moskou" dweepen en die „met alle soorten van genoegen" de Ncderlandsche arbeiders zouden opofferen aan hun dwaze bolsjewistische liefhebbe rijen. A, J. L, EEN TEEKEN DES TIJDS. Er is ecnigen tijd geleden een Koninklijk Besluit verschenen, waarbij een spoorweg- raad werd ingesteld. Die spoorwegraad is bedoeld om den Mi nister of de Bestuurders van de Spoorwegen gevraagd of ongevraagd van advies te die nen omtrent alles wat verband houdt met de uitoefening van dat bedrijf. Men zou geneigd zijn te meenen, dat, na alles wat den laatsten tijd over de gestie van de Nederlandschc sooorwegen is gezegd en geschreven, de instelling van zoo n spoor wegraad toch algemeene instemming zou vinden. Dit lijkt echter niet het geval, want in dien Raad zullen ook vertegenwoordigers der ar beiders worden opgenomen. Als leden zullen door den Minister be noemd worden vertegenwoordigers a van de Regcering b. de bestuurders van de spoor wegdiensten c. belangen van arbeid, handel, landbouw, nijverheid en verkeer, zooveel mogelijk in overleg met besturen van ver- eenigingen of andere lichamen die deze be langen voorstaan. Men ziet het: nogal een uitgebreid lichaam en naar dc aankondiging te oordeelen, zullen er vogels van diverse pluimage in benoemd worden, waaronder, zooals m.i. vanzeif spreekt, ook de vertegenwoordigers van de vakvereenigingen van spoorwegpersoneel. Dat lijkt echter dc Nieuwe Rott. Corr. wat al tc machtig. Hef blad vindt gelegen heid, om, naar aanleiding van een debat in de Eerste Kamer, te keer te trekken tegen de „bedrijfsdemokratie." Het blad vreest met groote vreeze dat aan de benoeming van zulke arbeidersverte genwoordigers geweldige consequenties vastzitten wanneer men ziet „hoe elk lid maatschap van adviseerende colleges door dc vertegenwoordigers van den „Arbeid" wordt uitgebuit om socialistische droom beelden te helpen verwezenlijken." Het is een veeg teeken, dat men bij zeer nuttige maatregelen, alleen uit vrees of haat tegen de vakorganisatie's de socialistis'che boeman maar even naar voren haalt, om te weten dat er dan altijd menschen zijn, die zich daardoor van streek laten brengen. Niemand ontkent, dat, wat we van socia lisme in de praktijk, met name in Rusland, hebben kunnen waarnemen, wel in staat is om angstig te waken dat alles wat ons daar toe middellijk of onmiddellijk kan voeren, streng vermeden wordt, maar het moet frcli wel aan iedereen duidelijk zijn, dat men de revolutionaire beweging heel wat meer in de kaart speelt door de arbeiders uit elk college te weren, dan door met hen samen te werken, hen als gelijkwaardige te behan delen. Reeds eenigc weken geleden heb ik er op gewezen hoe onlogisch de „Ned. Werkge ver" denkt als zij aan ce eene zijde de ar beiders elke medezeggingschan wil onthou den, aan den anderen kant eischt dat die ar beiders voldoende rekening houden met wat economisch noodzakeli'k is. Maar nog meer onlogisch is het de arbei ders te willen weren uit een dergelijk ad vies-college, dat uit zijn aard op studie is aangev/ezen en in zijn samenstelling ook voldoende waarborgen bezit tegen socialis tische experimenten. Het meest stuitende in dergelijke redenec- ringen is echter dat men organisaties, die dwars tegenover het socialisme staan, klaar blijkelijk maar met de socialistische organi- satie's vereenzelvigt. Het spoorwegpersoneel dat op R.K. of Christelijken grondslag is georganiseerd komt met kracht voor zijn belanden op, maar dient toch een andere beteekenis te wor den toegekend dan als baanbreker voor het socialisme en het kon er in Nederland wel eens heel anders uit zien wanneer dat an ders ware. De R.K. Organisatie, om ons daarbij te be palen, handelt stellig niet om de N. Rott. Courant en haar geestverwanten te believen, wat niet wegneemt dat die liberale heeren toch wel dankbaar mogen zijn, dat er in Ne- derland nog andere dan socialistische en re volutionaire bonden zijn; want niet alleen dat zulks een ramp voor de arbeiders zélf zou zijn, het zou óók zijn voor de liberale heeren. Als we deden, wat deze heeren en da mes willen en we duwden de arbeiders overal terug, dan zou er niemand dankbaar der zijn dan Wijnkoop c.s., ook al zegt men dan te handelen uit vrees voor socialisme. Bedrijfsdemokratie met socialisme verwar ren is zeker wel het domste wat men doen kan. Het een sluit het andere uit. En wie in de erkenning van de arbeiders- organisatie's bij de benoeming van den Spoorwegraad al aanleiding vindt om met de socialistische boeman op de proppen te ko men, behoort zeer stellia tot hen wier le vensbeschouwing en handelingen het socia lisme zélf hebben opgeroepen en bij wier gratie het leeft. A. J. L. DE 48-URIGE WERKWEEK TE AMSTERDAM. Men kent het kabaal, dat er van socia listische zijde gemaakt is, toen Minister Aal- berse, door dc omstandigheden gedwongen, de 45-urige werkweek in een 48-urige moest veranderen. Nimmer heeft men daar iets anders in wil len zien dan een buigen voor de reactie. In spotbeeld en geschrift heeft men dezen be windsman voorgesteld als iemand zonder ruggegraat, die wel het goede wil maar te weinig veerkracht bezit om het te volbren- gen. Het kwam zelfs niet in hem op, om zich een oogenblik af te vragen of soms niet har de noodzaak, dus het waarachti* belan* van de arbeiders zelf, den Minister tot het in zicht konden gebracht hebben, dat het beter was iets prijs te geven, dan dc geheele Ar beidswet in gevaar te brengen. Men kan of men kon, althans op dat mo ment, over den maatregel zalaf nog verschil lend oordeelen, maar het heeft mij altijd toegeschenen, dat Minister Aalbersc, een daad van grooten zedelijken moed verrichtte toen hij de wijzigingen verdedigde in de Ar beidswet, door hem zélf gemaakt cn bevoch ten. De socialisten hebben daarin slechts kun nen of willen zien een vermoorden van den ac.bturendag. Maar alle leugen wreekt zich, dus ook deze. Want thans heeft ook het Gemeentebe stuur van Amsterdam voorgesteld om dc 45-urige werkweek te vervangen door een 48-urige. Als motief, is o.a. ongegeven, dat de Ge meentewerklieden niet gereageerd hebben op de poging om in de Hoofdstad een spon taan verzet tegen Aalberse's aanslag op de rechten van de arbeiders uit tc lokken. Nu eenmaal voor het particulier bedrijf de 48- urige werkweek is ingevoerd zou de 45-urige voor de Gemeentelijke bedrijven onhoudbaar zijn. Dat motief lijkt redelijk, ook al is men het met de zaalc niet ééns. Toegegeven kan worden dat zij van hun standpunt met een dergelijk motief niet zwak zouden staan; waar echter tegenover staat dat dan ook Minister A-alberse sterk stond met zijn argument, dat in geen enkel land der wereld ook niet waar de socia listen over voldoenden invloed beschikken dc 45-urige werkweek is ingevoerd. Maar het' argument van de sociaaldemo craten is echter niet zuiver op de graat. Thans nu er eenigen tijd verloopcn is, geeft niemand minder dan de voorzitter van de S. D. A. P. de heer Vliegen, het in over duidelijke woorden aan, dat de S, D. A. P. altijd naar een 8-urigen arbeidsdag, doch niet naar een 45-urige werkweek gestreefd heeft. Men kan de oprechtheid door Vliegen aan den dag gelegd waardeeren, doch men erkenne don ook, dat al bet gescheld op Ministér Aalbcrse onoprecht is geweest. Volgens het verslag van den Amsterdam- schcn Gemeenteraad, waar over de 48-urige werkweek werd beslist zei Vliegen o.m. het volgende: „Spieker betwist, dat in deze voor bracht een aanslag op den 8-urendag „gelegen is. Zes werkdagen van 8 uren, „maakt 48 uren, en bij onze propaganda „hebben wij ons er nooit om bekommerd „of er 5 dagen in dc week 8Yt uur zou- „den worden gewerkt en 1 dag 514 uur, „of 6 dagen precies 8 uren. Als de ar beidstijd langer dan 48 uren per week „zou zijn, dan kon worden gesproken van „een aanslag op den 8-urendag". Hieraan nog veel toe te voegen, lijkt overbodig. Het laat aan duidelijkhcd niels tc wenschen over en bewijst hoe weinig edel destijds hun agitatie tegen den Minis ter van Arbeid geweest is. En nu we het toch over den acht-uren- dag hebben is het niet ondienstig om ge lijkertijd op een ander verschijnsel te wijzen. Men weet dat overeenkomstig het „vredesverdrag" van Versailles een Interna tionaal Arbeidsbureau werkzaam is. Dit Bureau nu heeft verschillende Inter nationale conference's gehouden. Op de eerste te Washington is destijds de conventie aangenomen van den 8-urigen ar beidsdag, zoodat alle aangesloten landen verplicht waren dat onderwerp in hurt wet gevende lichamen tc behandelen met de be doeling dat zij het ontwerpverdrag dan aanvaarden. De actie daartoe gaat van het Interna tionaal Arbeidsbureau uit, waarvan Albert Thomas de Directeur is. Het Bestuur van dit Bureau heeft enkele dagen geleden 'n vergadering gehad, die ook door den voorzitter van het Internationaal Vakverbond den heer J. Oudegeest is bij gewoond en de redactie van „Het Volk" heeft „onzen partijgenoot" eenige inlichtin gen gevraagd omtrent tiet Aroeidsbureau. En bij die inlichtingen trof ik deze zeer merkwaardige passage aan: (H.V. 27 Juni): „Een belangrijke kwestie in de kringen „van het Bureau is thans, of men de „conventie van Washington betreffende „den 8-uren dag onverzwakt moet hand haven, dan wel of men moet gaan in de „richting van eenige soepelheid in de „toepassing. „De arbeiders-afgevaardigden hebben „zich tot nu toe tegen iedere revisie „verzet en zij hebben zich voorshands „tegen ieder besluit ter zake verklaard. „Zij willen de zaak ter sprake brengen „in de eerstvolgende groote bestuursver gadering van het I. V. V. die in Augustus „gehouden wordt. Daar zal men zich dan „over het vraagstuk moeten uitspreken." Wat daar staat is heel gewoon, maar de strekking daarvan is van grootere beteeke nis dan men zou meenen. Ik zou mij al zeer sterk moeten vergissen als de boven geci teerde passage iets anders beteekende, dan dat de Nederlandsche partijgenooten er op worden voorbereid, dat men in de kringen van het Internationaal Vakverbond het ver zet tegen een revisie van de 8 uren conven tie heeft prijsgegeven. Men zal de zaak op de eerstvolgende groote bestuursvergadering „ter sprake" brengen en men zal zich hebben uit te spre ken over een meer „soepele toepassing" van den 8-urendag. Als dat inderdaad noodig mocht zijn is h«t een zeer verstandige daad van het I. V. V. maar wie zou het kabaal beschrijven, dat men van de zijde van S. D, A. P. en N. V. V. zou maken als onze Christelijke Internatio nale eens een dcrgelijken „aanslag" op den 8-urcndag in bespreking bad genomen? We zullen bet verdere verloop rustig af wachten, doch het laat' zich verstaan, dat er toch ook in die kringen menschen ziin, die er niets meer van begrijrsen. A. J. L. DE R.-K. KANTOOR- EN WINKEL BEDIENDEN, Het orgaan van de R.-K. Handels- en Kantoorbedienden meldt een stijging van het ledental en spoort aan tot voortzetten van de propaganda ten einde deze stijgende lijn te behouden. DE SYNDICALISTISCHE TERREUR IN AMSTERDAM, Te Amsterdam zullen op 12 Juli a.s. op verschillende plaatsen vergaderingen wor den gehouden door het comité van actie uit de R.-K. Vakvereenigingen, ter bespre king van de syndicalistische terreur en tbt opwekking voor toetreding tot de R.-K. Vakvereenigingen. In sommige bedrijven is de toestand reeds geheel onhoudbaar geworden cn worden de arbeiders op de meest verschrikkelijke wijze door het betrekkelijk klein aantal syn dicalisten geterroriseerd. Zou het ook voor andere plaatsen geen aanbeveling verdienen, dat men niet wacht tot men van een terreur kan spreken, doch reeds tijdig de eenig juiste methode volgde door eigen R.-K. organisatie te versterken. DE STAKING VAN DE LANDARBEIDERS TE OOST-FLAKKEE. Te Ooltgensplaat en Langstraat hebben de organisatie's n.l. de Moderne en Christelijke Landarbeidersbond de staking opgehèvcn zonder resultaat voor de arbeiders. Alleen te Oude-Tonge waar de arbeiders gedeeltelijk in den R.-K. en gedeeltelijk in den Modernen Landarbeidersbond zijn ge organiseerd, duurt de staking nog voort en wijst nog niets op een naderend einde. Voor Achthuizen, waar partijen arbitrage hebben aanvaard, zijn de vertegenwoordi gers van de werkgevers, georganiseerd in den L. T, B. en van de arbeiders georgani seerd in den R.-K, Landarbeidersbond, deze week bijeen geweest teneinde tot een keuze van enpartijdigen te komen. Overeenstemming werd bereikt omtrent de benoeming van den Burgemeester van Midd Ibarnis cn Mr. A. Tepc, voorzitter van den R.-K. Landbouwbedrijfsraad voor den L. T. B. te Leiden. Over een derde persoon kon geen een stemmigheid worden verkregen, zoodat aan de twee benoemden verzocht zal worden die keuze over te uemen. EEN NIEUWE VAKCENTRALE. De syndicalisten hebben het N. A. S. ver laten cn zullen een nieuwe vakcentrale op richten. Afdcelingen van Federatic's die in meer derheid op het Berlijnsche standpunt slaan, worden aangespoord zich van die federaties af te scheiden en zich bü de nieuwe centrale het N. S. V. aan te sluiten. De heer. B. Lansink Jr. is voorloopig secretaris en zal de redactie van het nieuwe orgaan „de Syndicalist" voeren. De Toetssteen. „Binnen!" De jongste bediende van het gunstig be kend staande R.K. Plaatsingsbureau duwde wijd de deur van het kantoor open en liet ;wee elegant gekleede heeren binnen. De directeur sprong van zijn stoel op, boog en sprak: „Baron van Bachum en Jopkheer van Sparrenwoude als ik me niet vergis?" „U vergist zich niet" antwoordde een der twee. We komen naar aanleiding van on ze correspondenties over de twee rentmees ters." „Ja, juist, baronde zaak is voor zoo ver in orde. Zooals u weet hebben we de twee door u gekozen sollicitanten naar ho tel „Vogelhof" ontboden, waar ze nader be richt zullen krijgen over uw aankomst en de plaats van bespreking. Ze zullen er straks wel zijn. De keuze is niet groot, temeer waar u beiden een rentmeester zoekt." „We vonden, dat onder de overige sollici tanten niet de personen waren met de door ons verlangde capaciteiten" antwoordd baron van Bachum„Bovendien heefi Jonkheer van Sparrenwoude niet direct ee- tieuwen rentmeester noodig. Alleen als dc .onkheer meent, dat een der twee beter ge schikt is, dan zijn tegenwoordige rentmees ter, zal hij veranderen, nietwaar, jonkheer?" ,„Ja" antwoordde deze „ik laat aan u de eerste keus.en als de overblijvende me beter bevalt dan m'n tegenwoordige, zal ik met hem onderhanadelen. Ik maak slechts van de gelegenheid gebruik, die baron v. Bachum me aanbood." „Hoe boeten de twee ook weer?" in formeerde de baron. De directeur bladerde in z'n boek. „Hier heb ik ze. De eene is 'n meneer de Kat en de andere heet Termolen; beiden Ka tholiek en van ongeveer denzelfden leeftijd. De laatste zou volgens mijn meening de meest geschikte zijn." „Waarom?" vroeg de jonkheer v. Spar renwoude. j.Niet alleen om z'n capaciteiten, maar ook omdat ik ten opzichte van z'n Katholiciteit zeer gunstige informaties heb gekregen." „Zou dat wel iets met z'n werk te maken hebben?" zei Jonkheer v. Sparrenwoude iewat ironisch. „Pardon" antwoordde stijvig de direc teur „er is gevraagd om 'n Katholiek." „Ja zeker" kwam baron de Bachum er lusschen wij zijn 't zelf ook en wonen in 'n Roomsche streek zooals u wel zult weten. Maar de capaciteiten als rentmeester stellen »-e toch in de eerste plaats. Maar.u zult et misschien wat zonderling vinden zou wel eens graag met die twee heeren Uien kennismaken zonder dat ze dit zelf erkenbegrijpt u me?" „Zeker, baronen dat zal niet zoo oeilijk zijn.... u gaat eenvoudig naar ho tel „Vogelhof", daar dineeren ze." I „Goed, best" vond de baron „maar IX. DE BEROEPSKEUZE. Wat zal mijn kind. wordenis een vraag, die alle bezorgde Ouders zich stellen. 't Is n'et hetzelfde, zelfs in den nederigen kring cener eenvoudige familie, welk handv/erk of vak de zoon of de dochter kiest. Kiezen ze dat, waarvoor ze als ware in den wieg zijn gelegd, dan komen ze vooruit, zijn vroolijk en leven gelukkig. Kiezen zij er een, waartoe zij ongeschikt zijn, dan is treurig heid, verdriet, tegenspoed, ja ongeluk hun onvermijdelijk lot. De gemeenschap heeft er bovendien groot belang bij, dat iedereen die plaats inneemt in de maatschappij, waar aan hij zich volop'kan schenken ,waar hij zijn taienten en geschiktheden ten volle kan ontwikkelen. De kracht van een volk komt dan eerst tot zijn recht Verstandige Ouders zijn hiervan overtuigd cn de vraag „tvat zal mijn kind worden is een der bezorgdste, die zij zich stellen. De keuze van een vak is moeilijk. Er zijn zooveel ambachten en de vooruitgang van wetenschap en techniek heeft nieuwe beroe pen doen ontstaan het veld heeft tegenwoor dig een ander a nblik dan vroeger. Is het nog wel noodig dat tegenwoordig ieder het vak in al zijn deelen verstaat Er ziin honderden ja duizenden fabrieksarbeiders, die niet veel bijzondere vak-bekwaamheid meer noodig hebben dan een loopjongen. Daardoor wor den er talloozen verleid, zich niet toe te leg gen op volledige kennis van het vak. Het aantal ongeschoolde arbeider; is te groot en dat de vakbekwamen is te gering. Een feit is het evenwel, dat de geschoolden veel vóór hebben op de beunhazen en in dagen, van werkloosheid behouden zij het langst w rk de leerjaar uit eigen beweging te verstrekken willen zij voorkomen, dat de kinderen in hun later leven met zeer veel moeilijkheden te kampen hebben." Verreweg de meeste Haagsche paedagogen achten het gewenscht dat de kinderen het zevende leerjaar door- loopen hebben. De Staatscommissie heeft zich ook met algemeene stemmen uitgespro ken voor het zevende leerjaar." (1). De kwestie der beroepskeuze is een zeer ernstige en het is geen wonder, dat goede Ouders zich daarmede 't hoofd breken en dj]j. wijls niet weten, wat-zij zullen aanvangen.Ri2Ci n voorlichting vragen, bij wie zullen zij dit doen 't Is daarom gelukkig, dat enkelen de zaak hebben aangepakt en de grondslagen hebben gelegd van de wetenschap der beroeps keuze. Zij is een jonge wetenschap en men kan nog niet veel van haar verwachten. Toch heeft zij in de enkele jaren van haar bestaan groote vorderingen gemaakt. Dr. Jac. Van Ginneken S. J. schrijft in Zielzvlekken „Wij zijn hier op ons kantoor zoo lang zamerhand gaan beschikken over 120 geijkte proeven min of meer gelijkelijk over het heele psychische terrein verspreid., en dat is heel wat." Wij weten met de door ons gevolgde methode niet alleen meer antwoord op de betrekkelijk eenvoudige vraag Kan ik dit of dat worden maar kunnen ook bescheid geven op de veel algeme:ner aanvrage Wat kan ik eigenlijk het beste worden. (2.) Dit laatste is het juist, waar het op aan komt, want de lichamelijk gezonde en ver standelijk tot de middelmaat behcorende menschen zijn voor den meesten arbeid ge schikt, maar voor welken zijn ze het geschikt ste en voor welken zijn zwakzinnige kinderen nog geschikt? Dit zijn hoogst belangrijke kwesties. Een vraag, die bij de beroepskeuze niet ernstig gesteld en overwogen wordt, is deze „In welken stand wil God, dat mijn kind Hem de het woord bij de daad. Zoodat in hef politiebureau Paauwensteeg de gouden arm band werd gedeponeerd. De eigenaresse ervan is echter nog steed* zoek. (Mdb.J BRAND TE LEEUW ARDEN. Te Leeuwarden zijn Woensdag de schuur en het grootste gedeelte van het onbewoond buis „SonmenlbOTg" door band vernield. Hel perceel was verzekerd, doch de inboedel en kippen het gebouw was tijdelijk als hoen derpark ingericht niet. Men vermoedt «fat onvoorzichtigheid van een loodgieter, diedaa' werkzaamheden had verricht, de oorzaaj van hert onheil is. DE VERGIFTIGING TE UTRECHT, Begrafenis der slachtoffers. Donderdagmorgen zijn op de Tweede Al geme-ene Begraafplaats Ie Utrecht, de twee d-oor vergiftiging om het leven gekomen kin- deren van de familie Van Waveren liegra- ven. Een groote menwehenmenigte had zien bij het Pathologisch Instituut opgesteld om -het vertrek van den lijkstoet te zien. In tw«a lijkwagens, waarop eenige bloemstukken la gen, werden de lijkjes vervoerd. De vader der kinderen volgde in een der familierijtul gen. .Op het kerkhof waren honderden be langstellenden aingestroomd, om van de droeve plechtigheid getuige te zijn. Na-dat de kisten in het graf waren neerge laten, «prak een collega van den vader eeni ge hartelijke woorden van troost, waarna een familielid namens de ouders dankte voor de ondervonden deelneming en hulp in de laa» ste dagen. De politie had uitgebreide maat regelen voor de orde genomen. en worden zij ontslagen dan hebben zij het vooruitzicht, dat zij het eerst weer arbeid zullen krijgen. Zij zijn voor alle onderdeelen dienen zal Nog eens wordt lner herhaald van het vak t: gebruiken. j Ouders en Opvoeders 's menschen levens- I doel nooit uit het oog verliezen. Zij moeten De keuze als men hier teminste van keuze derhajve^ de kinderen voortdurend op het kan spreken komt soms eigenaardig tot stand De vraag is dikwijls Waar kan dc jongen of het meisje het eerst terecht en men gaat op zoek- naar een baas. Zoo wordt toevallig een jon gen timmerman, stucadoor, bakker, zonder een oogenblik in ernst over het vak nage dacht te hebben, met het gevolg, dat hij la ter met een ander vak begint en op slot van rekening geen beroep krijgt. Wie geen vak heeft geleerd drijft op de kurk van het wissel vallige hij moet nemen wat hij krijgen kanj: loopknecht, opperman, witter zoo nu cn dan is hij gedwongen baliekluiver en moet op kosten der gemeenschap leven. Wie echter een vak heeft geleerd, krijgt den kost, waar hij verkeert. Een tweede vraag is nog al eens Waar kan mijn kind het eerst iets verdienen Kinderen komen daardoor terecht op glas-, knoopen-, stijfsel-capsulenfabrieken., fabrie ken voor schroefjes enz. Ze worden loop jongen, s raathandelaar, fietsrijder bij een be steldienst. De kinderen verdienen aanvanke lijk een aardig lorn, dat, evenwel niet stijgt cn dus later totaal onvoldoende is voor 's menschen behoeften. Hierbij komt nog, dat zij door dit betrekkelijk hooge loon onafhan kelijk tegenover hun ouders komen te staan, dat zij den ganschen dag op straat slenteren, dat zij van het eene baantje in het ander over gaan, dat zij geld als fooien ontvangen, waar van zij geen rekenschap afleggen, dat zij maar genoeg hiervan, 't Zal een ieder duide lijk zijn dat een beroepskeuze, die enkel steunt op een groot beginloon, in vele opzich ten verkeerd is. Een derde vraag, die meermalen gesteld wordt, is deze „Zou ik mijn kinderen niet wat hooger op kunnen doen komen V' Het oog valt dan op "een vak waarbij men netter ge kleed loopt ofwel op een kantoor. Het gevplg hiervan is, dat de kinderen naar een Hooger Burgerschool, Gymnasium moeten of een M. U. L. O. School moeten doorloopen. De kinderen voelen voor dat hoogere niet vee! zij bereiken het door de ouders gewenschte einddoel niet ofwel met enorme moeite net eventjes. De maatschappij heeft aan die verongelukten niets. Hoe hard het ook moge zijn, de zwaksten worden wel weggewerkt er. zoo komt de rechte man toch op de rechte plaats. In het voorbijgaan zou hier de vraag beantwoord kunnen worden. „Zal een jongen of meisje de Hooger Bur gerschool, het Gymnasium volgen of de klassen van een U. L. O. school afmaken V' Is de vlijt van een leerling niet goed, moet hij derhalve voortdurend achter de broek gezeten worden voor zijn werk, dan is een O. U. L. school te verkiezen. Kan een leerling niet rekenen dus heeft hij geen wiskutistigen aanleg dan moet hij naar geen Hooger Burger- School gaan. Verder houde men m het oog, dat een U. L. O. School vóór alles een prac- tische school is een school, die voor het le ven opleidt, dus is ze zoo alzijdig mogelijk. Op dc vraag wie moeten naar Gymnasium of Hooger Burger School gaan en wanneer kan dit geschieden, antwoordde Dr. Canne- gieter „Alleen leerlingen met aanleg voor studie, de z.g. intellectueel begaafden, dan, wanneer de kennis, die de lagere school haar leerlingen kan geven, ook werkelijk tot voldoend vastgelegde en bezonken kennis is gewerden." „De kinderen worden thans" sorak de Heer B. Klooster „ontijdig op de middelbare scholen gebracht; de nadeelen ervan zullen spoedig merkbaar zijn. De Ouders dienen hun kinderen het zeve n- VA-DER EN ZOON. Een 42-jarig koper-slager had zich voo._ den poli tie ree hier te Amsterdam te verant woorden, omdat hij zijn zoon met een open mes een sleek of stoot in den. hals had toe gebracht en bloedend verwond. Mr. Scrvatius, tot bek!.: U was op 22 Maart om half zeven de deur uitgegaan cn toen is u wat gaan drinken. Beklaagde: Mn.-ir twee glazen bier. Mr. S.: Maar twee glazen bier? Daar ge loof ik niels van. Bek?.: Van half zeven af. Vóór dien tijd had ik meer gedronken. Mr. S.: En thuis gekomen, is u op een stoel in slaap gevallen. Wakker geworden, hebt u woordien gekregen met uw vrouw en hebt u uw vrouw willen mishandelen. Daar op is uw zoon uit bed gekomen en heeft hij tot u gezegd, dat u zich kalm moest hou den. Vervolgens kreeg u met uw zoon woor- den. Uw zoon ging toen een stuk ijzer ha len en u nam een open knipmes ter hand. Uw zoon en u zijn hierop tegelijkertijd op elkander toegevlogen en u hebt hem met het mes een, stoot in den hals toegebracht. Hebt u 't zien bloeden? Beklaagde: Ik heb 't zien bloeden. Mr. S.: Uw zoon rs toen met zijn moeder naar het gasthuis gegaan en later is u door de politie opgehaald. Beklagdc: Ja. De zoon, die zijn va-der eerst nog wat sparen wilde, werd met eigen toestemming en met toestemming van den vader onder eede gehoord, Tengevolge van de verwon ding heeft hij acht dagen in een verband moeten loopen. Nadeelige gevolgen zijn er cellier niet geweest. Het O. M„ mr. Van Heijnsbergen, noemt hel feit ernstig. Beklaagde bracht dc wonde met het mes toe aan zijn kindl, terwijl dit voor zijn moeder opkwam. Het ergste is, dat hij geen berouw toont Bekl. is in de gelegenheid gesteld, geheelonthouder ie wor den, maar in plaats van dit te waardeeren, heeft hij geweigerd, zich neer te leggen bij -de adviezen van het medisch consultatiebu reau voor alcoholisten. Eisch: zes maanden gevangenisstraf. Mr. S., tot bekl.: Wat hebt u zelf te zeg gen? Bekl,: Ik ben bij den heer Van der Wou- de geweest, maar heb zooïang moeten wach ten, dat ik woorden met mijn vrouw kreeg, omdat ik zoo laat thuis kwam. Mr. S.: U hebt kunnen zien. waartoe drank misbruik leidt. Als die steek een weinig an diers was terechtgekomen-, dan had u de moordenaar van uw zoon kunien zijn. En dat emkel, dat u hebt kunnen goedvinden u te bedrinken en om in uw dronkenschap uw vrouw te mishandelen. Ook is u gelegenheid gegeven om van den drank af te komen-, maar die hulp hebt u afgewezen. Bekl.: Omdat ik met mijn vrouw woordten heb gehad, omdat ik zoo laat thuis kwam, toen ik bij den heer Van der Woude van daan kwam. Omdat ik wel zag, dat 't de vol gende maal weer hetzelfde zou wezen, ben ik er niet meer heengegaan. Mr. S.: Ik geloof eer, dat u den drank niet wilt laten staan. Bekl.: Ik kan den drank laten staan. Mr. S.: Kunt u dat? Maar dan moet u *t met de daad toonen. Het ten laste gelegde acht ik bewezen, 't Levert op mishandeling vu vw.-.v, o—„„..ondier de verzwarende omstandigheid van van de politie de uitbreker art. 304 Wetboek van Strafrecht. De steek werd door boltl. toegebracht op een oogen blik, dat vader en zoon op elkander toevlo gen. 't Is geweest een we.derzijdsc.he vecht partij, maar van noodzakelijke zelfverdedi ging was geen kwestie. Zooals de officier heeft gezegd, het feit is buitengewoon ern stig; als iemand zijn eigen zoon met een mes op zoo'n gevaarlijke plaats steekt dan is dat een- ergerlijk feit en het feit wordt nog te ergerlijker door de omstandigheden waar onder het is gepleegd. Er is u steun aange boden door bet medisch consultatiebureau, maar u hebt dat laten loopen, omdat u geen ernst was. Vroeger is u ook al her haaldelijk veroordeeld. In die laatste tijden heeft u zich beter gedragen1, maar 't schijnt *ro weer mis te zijn. Ik veroordeel u tof ze» maanden gevangenisstraf. hart drukken, aan God te vragen in welken stand Hij van hen gediend wil worden, 't Is dan ook een mooi gebruik, dat Ouders en Opvoeders de kinderen gewennen 's Zaterdags de H. Mis bij tc wonen, om door de voorspraak van O. L. Vrouw van Goeden Raad een goeden levensstaat te krijgen en de juiste beroepskeuze te doen. God, de Heer die aan elk schepsel, zelfs aan het nietigste wormpje zijn rol en plaats heeft aangewezen, zal het kinderlijk gebed verhooren en de keuze niet aan het toeval overlaten. Verge ten wordt in onze dagen vaak het opvoedings middel, door Christus zelf aanbevolen „Laat de kleinen lot Mij komen." De H. Com munie is een licht bij de keuze en een sterkte om de'moeilijkheden en gevaren aan elk beroep verbonden, glan rijk te boven te komen. De kinderen moeten ook vertrouwvol hun geestelijken leidsman over de keuze van een ambt raadplegen,(3). Ouders, die hun kroost gaarne in deze gewichtige aangelegenheid behulpzaam zijn, zullen niet verzuimen met God over hun kin deren te spreken. J. BERGMANS. Utrecht. St. Gregoriushuis. (1). Redevoeringen, gehouden door Dr. H. Cannegieter, rector van een Gymnasium en B. Klooster, voorzitter van de Vereeniging van Leeraren M. O. over het onderwerp; Naar Gymnasium en Hoogere Burgerschool, wie en rvanneer (2). Zielkundig Beroepskantoor te Utrecht, behoorende bij het R. K. Vakbureau. Drift. (3). Ter lezing worden warm aanbevolen Het Kompas des Levens.Wenken voor Jonge lingen bij de keuze van een staat of beroep, door Mgr. Dr. J. B. Krier. R. K. Boekcentra le Amsterdam. Zwakzinnige Kinderen. No.9 der Op voedkundige Brochurenreeks. R. -K. Jon gensweeshuis. Tilburg. VAN KORTEN DUUR. Een 15-jarige jo-r.gen uit Rotterdam' F. J. V., di;e -ter beschikking van de regeering was gesteld, en in Lochum bij pleegouders was, huurde dezer dagen in dat plaatsje een fiets, waarmede hij de reis naar zijn vaderstad ondernam, 's Middags otn 2 uur vertrok hij cn 's avonds half tien kwam hij met een verheugd gezicht bij zijn ouders te Rotter dam aan. Deze hebben echter gezorgd, dat door middel weer spoedig naar Lochusn terugkeerde. DOOR ZIJN VROUW AANGEGEVEN. Eenigen lijd geleden1 werd in een café aan de Korte Hoogstraat te Rotterdam, een gou den armband verloren. Een ikellner vond hem en bewaarde -hem, als eventueel de bezit ster zou opdagen. Er kwam echter geen na vraag. Na eenigen tijd nam de kellner den armband medé naar buts en gaf liom aan zijn vrouw ten geschenke, die hem accep teerde. Wat echter altijd kan geschieden, ge schiedde. Dc kellner en fijn vrouw kregen woordenwisseling en daarbij kwam ook de armband ter sprake. De vrouw zeide het wel bij de politie te zullen aangeven. En zij voe-g- wil u dan misschien meegaan als 't niet te veel gevraagd is?" „Natuurlijk, met genoegenzei de direc teur. De drie heeren verlieten het kantoor. 't Was op dit uur erg druk in hotel „Vogel hof" en met moeite gelukte het hen een ta feltje machtig te worden. „Dat is Termolen" fluisterde de direc teur toen men nauwelijks vijf minuten was gezeten. De aangeduide persoon was een forsch man, die den indruk gaf van bedaardheid en gemoedelijkheid. Hij zette zich zóó, dat de heeren hem in 't oog konden houden. ,,'n Beetje stijf" zei jonkheer v. Sparren woude„niet genoeg „heer." „Dat is zoo" sprak de baron zacht.... „hij lijkt me wel flink, stevig, maar.... zoo erg vierkantlomp misschien in den omgang." „En die daér aankomt is de Kat," zei de directeur achter 'n krant verborgen. „Ah". Belangstellend gluurde het tweetal naar de sympathieke figuur van den heer de Kat. 'n Man van vormen zagen ze al gauw cn die vriendelijke glimlach om z'n mond. „Die bevalt me zoo op 't eerst oog beter" zei de baron. „Mij ook" viel de Jonkheer bij. „Ik heb graag 'n rentmeester, die zich in gezelschap weet te bewegen." „Ik begrijp uw voorkeur levendig" bracht de directeur beleefd in 't midden.... hoewel op do eerste plaats trouw en eerlijk heid.... enfin, u begrijpt me „U wilt toch niet zoggen, dat die meneer de Kat „Pardonzeggen neen, volstrekt met als dat waar was zou ik hem niet heb ben ontbodenvoor den naam van ons kantoor al niet. Maar bij ons leeren we zoovéél menschen kennen.... enfin, ik heb 'n plan. U heeft wel 'n kwartiertje geduld, nietwaar?" „Zeker." Na tien minuten zei de directeur zachtjes: „Juist nu opgelet heeren.... Om te be ginnen wil ik even herinneren, dat het van daag Vrijdag isDe heer Thermolen heeft visch besteld, zooals ik zie.... Hij doet zn servet voor en bidt. U mag me kinderachtig, misschien overdreven noemen, maar ik con stateer slechts. Iemand, die trouw is jegens God is 't door den regel ook jegens z'n su perieuren. De heer de Kat bijt in 'n sappige biefstuk cn ik zag hem niet bidden." 'J Geval bleek op den baron en den jonker' niet dien indruk te maken, dien dc directeur er van verwachtte. De sollicitant, die de Kat heette, had de adellijke harten gestolen.... dat voelde hij. De baron zweeg.... Jonkheer v. Sparren woude meende te moeten opmerken, dat hij de handelwijze van den heer de Kat niet af keurenswaardig vi*id. „Het werk is 't voor naamste" zei hij,en 't voorkomen zegt ook wat." „U houdt me ten goede" antwoordde de directeur ecnigszins koel „dat ik niet van dezelfde mcening ben. Wie op deze wijze met de geboden zijner kerk 'n loopje neemt, zal 't lichter met 't andere ook niet zoo nauw nemen, wanneer 't hem zoo uitkomt." Er werd nog wat heen en weer gepraat, waarna besloten werd beide partijen met el kaar in aanraking te brengen. Baron van Buchum stond aan een der vensters van z'n werkkamer en schouwde met stil genot over z'n bezittingen: ,,'n Gezegend jaar" mompelde hij met voldoening. „Maar de rentmeester heeft er ook 't zijne toe gedaan." Hij verzonk even in 'n gepeins os-er de verdiensten van den rentmeester.... Flinke kerel.... zoo overtuigd in z'n beginselen en toch niets kwezelachtigs.... 't Volk mag 'm graag.... Hij gunt de menschen wat, al staat hij er op, dat ze hun plichten doen, ook op godsdienstig gebied..., en ze werken beter en prettiger dan vroeger.... Ben toch blij, dat ik toen den raad van dien directeur heb opgevolgd.... al moet gezegd worden, dat van Sparrewoude 't met dien de Kat ook best heeft getroffen. Aan 't einde van de laan werd 'n auto zichtbaar. Wat 'n vaart! De baron bracht de hand boven de oogen, „Ja, ik geloof, dat hij 't is." Hij begaf zich naar beneden en zei tot de barones, 'die bezig was aan 'n kostbaren koorkap voor de arme kerk: „Zeg, Amelie, ik geloof zeker, dat jonkheer van Sparre woude daar komt aantuffen." „Ja, dat is z'n auto.... Wat kan dat nog zijn?" Op de hooge stoep wachtte de baron den bezoeker op. Ze drukten elkaar hartelijk de hand, waarop de gebruikelijke informatie* naar gezondheid volgden. „Maar, jonker.is er iets? U ziet er zoo somber en gejaagd uit...—" „Ja.... naar 't gerecht't is 'n heel eind.... kom benzine te kofl.... wou hier wat leenen" stootte de bezoeker er uit. „Naar 't gerecht?" „Ja.... m'n rentmeester.... die de Kat., die groote schurk.... die elegante oplich ter." „Hoe is 't mogelijk! Kom even binnen, ik laat voor dc benzine zorgen." „Je weet" zei de jonker, binnengeko men „hij had m'n heele vertrouwen hij kon zoo lief doen.... kijk maar eens.." En hij legde vervalschte wisselbrieven op tafel,Zie, hoe geraffineerd de boel is vervalscht.Hij is er vandoor.... ik schrik als 'k aan de boeken denk.... wie weet welke knoeierijen.... Maar ik moet me haastenhoe gauwer de justitie inge licht boe beter.... misschien krijgen ze 'm nog." Even later snorde de auto weer de laan af. Baron van Bachum tuurde hem na: „De directeur heelt 't toen maar goed ge raden Wie om de voornaamste geboden van z'n geloof niet geeft, neemt ook 't a»- djre dikwels niet zoo nauw..,."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5