itr" I Maandag 2 Jui 1923 46ste Jaargang No. 14475 a BIT MtMER BESTMT ÖIT 6 BLADZIJPEH. EERSTE BLAD De klokken luiden in Kennemerland, UIT DIN OMTREK. provinciale staten van ZUliD- halfweg. LISSE. SPAARNDAM. SCHOTEN. ZANDVOORT. NOORDWIJK. VOORHOUT. BEVERWIJK. M -'ÉffJcVrK HEEMSKERK. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. IJMUIDEN. ZAANDAM. HILLEGOM. VELSEN. HAARLEM, Examens Gymnastiek. b. kprr i bPrr L>e vrijwillige ouder domsv er zekering J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlen' De verkiezing van Gedeputeerd* Staten. Baden. !ÏJe abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post p. kwartaal hij «ooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. .■Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. COIIRAHT Bij contract belangrijke korting* Advertentiën 35 cents per regel* Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, op de le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing: elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling „St. AéLBRECHTS-DAG" 1573-1923. Ter inleiding. i Hef was op den 28en October van bet ïaar 1572, dat de Prins van Oranje zich ge noopt voelde om een plakaat uit te vaardi gen, waarin wij lezen „or,i meer redenen ons daertoe porrende, gestelt en genomen heb ben, stellen en nemen bij dezen in onze pro tectie, beschermenissen ende saulfvgarde de abdye ofte convente van Egmont ofte toe- bchoiren, mitsgaders den abt en de religieu- sen aldaer met allen den dienaren, dienae- ressen en de andere personen gheestelycke of weerlycke. Bevelende dat ghylieden aan de personen des voirsz. Abt en de religieu- sen pachten, schuren ende stallinge nyet doet ofte laet doen eenigh gewelt ofte forlsse ende overlast, noch oyck aan haer- lieder beesten en andere goeder, meublen ofte immeublen eenige schade, hinder, let sel ofte molestatie met afnemen ende wech- voeren derzelve op pene van gehouden te worden voor overtreeders van deeze onze beschermenisse ende saulfvgarde ende voir- sulcks gestrafte te worden naer gelegen- heyt van misdade." (1) Dat bescherming noodig was, blijkt wel als wij lezen hoe in 1567 Hendrik Brederode en zijne „qaetdoeners", die uit Amsterdam Verdreven waren, „groote pilleringen in de convente ofte Abdie van Egmont" hadden bedreven; op afschuwelijke wijze hadden deze bandieten huisgehouden. (2.) Hoeveel waarde aan dat plakaat gehecht iverd, blijkt ons, wanneer wij in Boomkamp „Alkmaer en zijne geschiedenisse" lezen hoe „wijl de Predikanten bezig waren om den welvaert der zielen te bevorderen" en het Licht des Evangeliums in volle dag te stellen. (3) Dideric van Sonoy op den len April 1573, Jan Heertz van Alkmaar met zijn gezelschap machtigde, „het geldt schacrs zijnde en zonder hetzelve niets kunnende uitgericht worden „om den Brouwketel, Horologie met de klokken, en zekere bakken uit de Abdy van Egmond te haelen tot be hoef dezer Stadt" (4), en wij lezen In die volmacht: (men) „zal hem met zijn gezel schap vrij vrank, onverhindert en onbe- schadigt laaten halen, vervoeren, passeeren en wederkeere op poene van te vervallen in ongenade van zijn V. S." te weten de Prins van Oranje, die de convente van Eg- mond in zijne „protectie Beschermenisse ende Saulfvgarde" had genomen!!! Niet met dezen roof tevreden, gaf Sonoy later nog last „eenig loot en koper van het klooster te halen". Dat eenige loot" bedroeg, zooals wij lezen minstens 9000 pond; boven dien werden nog eenige klokken naar Enge land gezonden om ze tegen buskruit te rui len. En aldus eindigt de schrijver, de heer de Bogt in zijn „De Regale Abdij van Eg- mond" deze droeve mededeelingen: „Toen nu de Abdij berooid was van alles wat voor ammunitie geschikt was, werd het heerlijk gebouw in brand gestoken." De glorie van Holland, door Dirk II ter eere Gods in steen opgetrokken om ze tegen uitheemsch en heidensch volk" te bescher men was, 't is God geklaagd, door kinderen van den eigen stam baldadig verwoest. De „librye ven Egmond" die steeds beschouwd zal worden als „de zetel van menigvuldige kunsten en wetenschappen" was vernietigd; het Hollandsch Westminster, dat de graf steden bevatten van de grondleggers van Holland's roemruchte geschiedenis hield op te bestaan; de bakermat van kunst en wetenschap, de haard van vromen gods dienstzin was een troostlooze ruine gewor den En de klokken van Egmond, die eeuwen lang over Kennemerland's velden, duin en strand de cere Gods hadden uitgejubeld, die de levenden tot gebed hadden opgeroepen, de dooden hadden uitgeluid, in hunnen naam hun „miseremini mei, miseremini mei' hadden geklaagd, de klokken van Egmond zwegen, £n toen op den 25en Juni van het jaar 1573 St. Aelbrechts feestdag was aange broken noodden St. Aelbrechts klokken het vrome volk niet meer naar het nu jammer lijk verwoeste heiligdom, eens door een graaf van Holland en zijne vrome moeder gesticht. De klokken van Egmond zwegen, en mei hen zweeg het klokje op dc Kapelle van O. L. Vrouw ter Nood, dat op denzeltdcn dag waarop de abdij verwoest was, zeker om het „Licht des Evangelium's in vollen dag te stellen", vernield was. Eeuwenlang had óók het Oesdommer- klokje de geloovigen uitgenoodigd om, met den Engel des Heeren, Maria „vol van ge nade" het „Ave" toe te stieren, en eerbie dig haar „fiat" na te zeggen, dat heerlijk „fiat" waaraan wij het danken, dat „Het Woord is Vleesch geworden; het Oesdom- mer klokje klepte niet meer in het Hhei(ligh) Loo, waar de Moeder des Heeren het Haar vermaak had gevonden, om „onder de kinderen der inenschen te zijn." Meer en meer verstomden de metalen steramen der Godgewijde klokken in het land der Lieve Vrouwe, van St, Willibrord, St. Adelbert, St. Bavo en St. Engelmundus, het gezegend Kennemerland. En in het duister van den avond slopen weggedoken in mantel en huive, vrome God gewijde Maagden en vrouwen van huis tot huis en klopten aan de woningen der trouw gebleven Katholieken, hun kenbaar makend dat hier of daar een priester in het geheim in een schuur- of zolderkerk, de H.H. Sa cramenten zou toedienen en Misse lezen; de kapjes hadden het werk der klokken overgenomen. In het „klassieke land der Vrijheid" kon den de verjaagde herders slechts vermomd en in het geheim de verstrooide schapen opzoeken, die, evenals zij den schout en zijne rakkers trotseerend, op gevaar van zware straf in stilte bijeenkwamen, om, evenals in de dagen van Petrus-gevangen- scbap „onophoudelijk tot God te bidden". En al moesten zij dikwijls veel spotternij lijden van de ketters, zij konden niet nalaten vaak een verwoeste H. Plaats op te zoeken, om daar In een hoekje hun gebeden te stor ten. (5) Zij trokken ook, zooals ons wei be kend is, ondanks plakaten naar de ruine van O. L. Vrouw's ter Nood Kapelle, om daar te bidden „op 't altaar groen" en zul len St. Aelbrecht's akker en de ruïne der abdij niet hebben vergeten. En dat duldend lijdend, trouwe volk het hield niet op te smceken, zich veilig wetend in het scheepje van Petrus, waar zij den Meester, tegen woordig wisten, Die, al scheen Hij te slape», den storm niet alleen kon, maar zij vertrouw den het, zou bezweren, omdat Hij beloofd had; „Ik zal met u zijn tot het einde der tijden." En langzaam, langzaam aan begon het te dagen in het Oosten, meer en meer week het duister v. d. nacht, totdat in het jaar 1853 de gezegende dag aanbrak waarop de Bis schoppelijke Hiërarchie in Holland werd her steld, de dag waarvan Schaepman met reden mocht zingen: „Daar viel een straal der zonne op het ruw en eenzaam strand. Vanaf dien gezegenden dag bleek het meer en meer hoe waar het schriftuurwoord was, dat in de toen gesneden gedenkpenning in edel metaal geslagen werd: „Het dochtertje is niet dood, maar slaapt." Roomsch Holland ontwaakte! en onder de gezegende, tactvolle en bezadigde leiding van het Doorluchtig Episcopaatbegon de wederopstanding van het heerlijk Roomsch verleden. Meer en meer brak de ware vrijheidszin baan en talrijk zijn zij, onder onze tegenstanders, die het eerlijk erkennen, de vrijheid welke een groot gedeelte van Holland's inwoners mede hebben bevochten beteekende voor hen de vrijheid om lasten te helpen dragen, zonder lusten te genie ten. En het ontwaakte Roomsche Holland, dat de eerste bladzijden van zijn roemruchte ge schiedenis geschreven weet op den akker van St. Adelbert te Egmond, trad uit schuur- en zolderkerkjes naar buiten en naast dc verweesde, oude Roomsche kerken bouwde het zich nieuwe tempels, wier torens fier het triumfeerend teeken des Kruises dragen. Alkmaar. Op het feest v. d. H. Adelbertus 1923. G. TH. M. VAN DEN BOSCH. 1. Bijdr. B. v. H. XXVII Blz. 312. 2. Bijdr. B. v. H. Blz. 118. 3. Boomkamp p. 199. 4. Id. p. 200. 5. Bijdr. B. v. H. XXX Blz. 285. HOLLAND. God. Stalen ste'len voor. aan de Provin ciale couunWie Ier bevordering van de gei- tenfokkerii in Zuid-Holland voor het jaar 1293 een subsidie van 3000 uil de provin ciale fondsen toe te kennen ten behoeve van den Roomsch-Katholieken en den Neutralen Boncl van Geiicnfokveroentiigiingen in Zmu>- Kollarad. De bouw van een christelijke school. Het verkrijgen van toestemming en de middelen tot het bouwen van een Hcrv. bijzondere school voor lager onderwijs heeft weet m"n veel moeite gekost. De moeilijkheden zijn nu uit den weg geruimd. Binnen enlkesc dagen, reedis wordt met den bouw -een aan vang gemaakt. De aannemers, de heeren Bakker en Karrer Ie Alkmaar zijn met den bouw belast en hebben reeds benoodigde werktuigen falen brengen op het terrein. De school voor 7 klassen, wordt een flink gebouw en zal verrijzen op het terrein tus schen de Bemvii joen- en Lucas Meijerstraat, terwijl hef front naar de zijde van de Heirt- zog straat zal worden geplaatst Een aardig karwei, dal gr ruimen tijd wenk zal opleveren. Inbraken. Vannacht is ingebroken bij £en door een hond verscheurd. Maan de gebroeders Luijt, manufacturiers alhier. I daa meldden wij, dat een op het gemeente- Uit de kassa is een bedrag van 70 aan wisselgeld ontvreemd. In een lessenaar was een groot bedrag aan geld aanwezig, doch deze is niet opengebroken geworden. Ook is gepoogd in te breken bij den goud smid Boing, doch het is hier bij een poging gebleven, omdat de bewoners wakker wer den, toen de dieven poogden, een gat te bo ren naast de atalage. Personalia. Voor het eindexamen aan c'e Chr. H.B.S., Jam Luylbenstraat 19, Am- oierdwm. is geslaagd onze plaatsgenoot, de lieer G. Nicuwenlmis. 7.oo moesten u>e allemaal zijn! Alhier staat een circus, waar een man met z.g. ijze ren ribben vertoonmg geeft. Ben vrachtaulo rijdt over hem heen, zonder hem te schaden. Lijk gevonden. Gisteravond is aillhfer in hel Stall© kanaal drijvend gevonden hel lijk van een meisje. Bij onderzoek bleak, dat hel een Duilsche ,iis, die diende in Bloemendaal. Het onderzoeik zal moeten uitmaken of hier misdaad in het spel is. lijke bouwterrein aan den Middenweg gra zende jonge geit door een hond was aange vallen en verwond. Hetzelfde geitje is nu door een anderen hond totaal verscheurd. De ingewanden hingen het arme beest uit het lichaam. Werklieden, die den hond bezig zagen, kon. den niet verhinderen, dat het dier meege sleurd werd. Een sterk staaltje. Onder dezen hiel ver telt de „O. H. Crt." het volgende: In oen kapperszaak leverde -de groenten- boer een half mud aardappelen af, ongeveer 70 pond. Bediende, als alle kappersbedienden kwiek en vlug, lilde even het zakje op en lachte om het luttel vrachtje. Groenboer meende, dat het ndel mee zon vallen als .je het dragen moest, vooral niet voor zoo'n haarknipper. Fft, zei 't kappertje, wel tot Haarlem als het moest. Dat wilde de groenboer wel eens zien. Vijf- en-twintig gulden er onder verwed, dat onze haarkunstenaar dat niet kon. Top, dal nam de kapper aan en 's-mid- dags om vier uur loog het kapperlje op weg, vergezeld van den groentenboer en eenige be langstellenden per fiets. Bij de halte Tol dacht men, zou de kapper bet wel opgeven. Mis hoor, deftig werd door gestapt met het vrachtje op den rug. Half weg dacht men, zou kapperlje wel rusten, dan was hij toch wel doodop. Dan kreeg hij ook wel dorst. Mis hoor, kappertje rookte lustig zijn si garetje, afgewisseld door een sigaartje. Aerdenhout werd gepasseerd', de Leidsche- vaart bereikt en groentenboer, die eerst dolle pret had en grapjes verkocht werd stiller en stiller. Want hoe duidelijker de Bavo boven de Haarlemsche huizen uitstak, hoe duide lijker of hem werd, dat hij zijn vijf-en-twin- tig gulden kwijt was. Daar werd de Bavo bereikt en daarmede de weddenschap gewonnen. Dapper kapper tje wilde nu nog doen naar Zaudvoorl en d'an dubbel of niks. Maar groentemboer had genoeg van de pret. Anders een kranig staaltje van uilhoudings vermogen. Om vier uur vertrokken, werd kwart over zes de Bavo bereikt. Dappere "kapper. Bedankt als raadslid. De heer M. Ko ning, benoemd als raadslid, heeft voor die benoeming bedankt. Als zijn opvolger is be noemd de hoeT A. van der Plas. Burg. Stand. Geboren: Frans. z. van F. v. d. Ploeg en A. M. Kon/ng. Jan Gerar- dus, z. van J. G. Cramer en E. Beekman. Getrouwd: C. Termets en A. M. Kohier. De inspecteur van politie te Noordwijk. Bij Kon. besluit van 9 dezer is beslist, dat de be trekking van inspecteur van politic Ie Noord- wijk wordt gehandhaafd. Het K. B. overweegt o.m., dal met den bur gemeester van Noordwijk moet worden aan genomen, dat de leiding en het toezicht van een inspecteur van politie in de gemeente Noordwijk niet kan worden gemist. Het beroep van den gemeenteraad is mits dien ongegrond verklaard. Personalia. Aan <le Leidische Hoogcsohool is geslaagd cum lande, voor het camdidaats- exarnen geneeskunde de heer J. .Layenaccker sihier. Burgerlijke Stand. Van: 15 tot 22 Juni 1923. Gebaren: 23 Juni. Mathijs Johannes, zoon van H. A. Vink en J. Groes. 22 Juni. Cornells, zoon vain C v. d. Wiel en A. Jan sen. 24 Juni. Johanna, dochter van M. de Jong en N. Korboe. Margarelha Johan na, dochter van Jacs. Vink en M. Zwetsloot. 26 Juni. Heinrich Joannes, zoon van W. Th. v. d. Weijden en M. J. van Kempen. Johannes Cornells, zoon van N. Smit en C. Mounts. Ondertrouwd: Johannes Adriaan Smits, wedtnr. van C. J. M. Wardekker, 39 jaar te Utrecht en Johanna de Jong, 28 jaar, te Utrecht, onlangs alhier. Frederikus Comelis Johannes Kathmann, 26 jaar, te Leiden en Cornelia Maria Koe mans, 26 jaar te Noordwijk. Jan Malthijs H'offcmaar, 26 jaar te Am sterdam en Martgaretha Fiorina Liischen, 27 jaar te Noordwijk. Getrouwd: C. G. Aafjes, 30 jaar le Delft en N. Medemblik, 24 jaar te Noordwijk. L. A. v. d. Straten, 21 jaar te Culemborg en A. A. Hoek, 20 jaar, te Noordwijk. Overleden: 27 Juni: Suzamna Helena Rot teveel, 18 jaar, dochter van A. D. Rotteveel en G, Kret. Gemeenteraad. De raad dezer gemeente was Vrijdag 29 Juni j.l. in openbare verga dering bijeen. Voorzitter: de burgemeester. Afwezig de hee ren v. d. Laan en Werkhoven. Bij loting word't de heer v. Werkhoven lol voors lemmer a ange we zen De notulen worden na een kleine wijziging, door den heer Coüjn voorgesteld, goedge keurd. De Gezondheidscommissie te Alphen aan den Rijn dleclt mede, dat in de plaats van den heer J. Boot, de heer Ph. Boot, te Zoe- lerwoude, als lid dier commissie benoemd is. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Dezelfde commissie biedt .rekening en ver antwoording over 1922 ter goedkeuring aan, hetgeen geschiedt. Volgens de begroeting van genoemd lichaam moet over 1924 ónze ge meente f 78.10 bijdragen. In 1922 en 1923 was dit resp. f 122.50'A en 83.71, zoodot een daling le conslateeren is. De lieer v. Werkhoven, (die met den heer v. d. Laan onder het voorlezen: der notulen ter vergadering is gekomen) informeert naar cte werkzaamheden der commissie en de in teresse, welke onze gemeente daarbij heeft, hetgeen de voorzitter toelicht. Het bedrag wordt toegestaan. De bekende motie der gemeente Smilde kon bij B. en W. geen genade vindien en ook de raad1 nam deze voor kennisgeving aan. Een beter onthaal vond het bekende voor stel der gemeente Wymbrilseradeeel, om hel vlóéken e. d. van Rijkswege strafbaar te stellen, waarop de raad conform het prae- advies van B. en W. met algemeene stemmen besloot ad'haesic te beluigen. De heer H. Verier bericht, dat hij zijn be noeming als lid der Schalifcjngscommiiissie voor de Rijksinfcomstentoelasting aanneemt. De keuringsdienst- van waren te Leiden heeft zijn driemaandelijks overzicht ingezon den. Het proces-verbaal van kasopname van den Gcmeenileontvangor, heeft uitgewezen, dat de gemeente in haar bankrekening f 3857 ach ter is Deze laatste drie stukken, worden voor ken nisgeving aangenomen. B. en W. stellen voor, de opcenten op de Rijks-Inkomstenbelasting van 50 op 30 terug tie brengen en wel op grond van de volgende motieveni Voor een jaar werd door een der raadsle den voorgesteld de Plaatselijke Inkomstenbe lasting progressief te heffen, doch de raad vond dit voor onze gemeente ondoenlijk. Om nu een matige progressie te bereiken, is t on belastbaar inkomen verhoogd en 't heffings- percentage voor de plaatselijke inkomstenbe lasting aanmerkelijk verlaagd, door 50 opcen ten to heffen op de Plaatselijke Inkomstenbe lasting. Nu blijkt echter, en dat geldt in hoofdzaak voor de forensen, dat die 50 op centen 'n veel hoogor bedrag per persoon op leveren, dan de gewone plaatselijke inkom stenbelasting. Dus in plaats dat men een ma tige progressie heeft bereikt, is deze zeer scherp geworden. Bovendien beloopen wij de kans, dat velen, die nu ais forens aangeslagen kunnen worden, hun bedrijf zuilen gaan ver plaatsen, en dan zijn we alles kwijt. De lieer van Weikhoven vraagt, daar ook arbeiders van hier elders werkzaam, als fo- icns worden aangeslagen, zulks ook te doen met arbeiders uit andere gemeenten en hier werkzaam. De voorzitter antwoordt dat zuliks reeds ge schiedt. De heer v. d. Voet vreest, dat wij met het verlaagde percentage niet toe zullen komen, doöh hiervoor behoeft volgens B. en W. geen vrees te bestaan. Wethouder v. d. Laan legt vast, dat hij is voor progressieve heffing doch dat wij uit een oogpunt van wijs beleid verplicht zijn, 't voorste) van B. en W. aan te nemen, hetgeen z. h. st. geschiedt. Wethouder Warmerdam hoeft schriftelijk verzocht de 100 opcenten op de vermogensbe lasting op 50 te brengen; hij vindlt dit een zwaren druk en zegt, dat in geen enkele ge meente de 100 opcenten geheven worden. De secretaris leest even een lijstje voor, waaruit blijkt dat in 5 van de 15 gemeenten uil de omgeving 100 opcenten geheven wor den. De meerderheid van B. en W. pré-adviseert lot niet-aaninemaing van adt voorsltel. Het wordlt met 4 tegen 2 stemmen verworpen. Voor de heeren Warmerdam en Roozen, ter wijl de heer v. Werkhoven buiten stemming bleef. In de plaats van den heer P. A. Damen wordt de heer P. J.V. d. Hutet Thz. benoemd tot lid dér Commissie tot wering van schol' verzuiim. De heeren A. C. v. d. Lijden en B. H. Lindeboom, beloogen in een adres, dat de gang naast het postkantoor, uit een schoon- heiidsoogpunt, meit een poort afgesloten moet worden en zij willen de gemeente 1/3 der onkosten laten betalen, B. en W. adviseeren afwijzend te beschikken, heigeen geschiedt. In de vorige vergadering staakten de stem men over een voorstel van den heer Nijssen, lot uitbreiding van dé kom der gemeente. De stemmen staakten nu weer, daar de verhou ding dezelfde was; de heer v. Weikhoven bleef buiten stemming en was op de vorige verga dering afwezig. Hiermede is hol voorstel vere worpen. Bij de rondvraag vestigt de heer v. Werk hoven de aandacht op de vuilnisbelt, langs dien Schravendamsoheweg en op het vuilnis ophalen aan dSenzelfden weg. Hiervan wordt tiola genomen. De heer Nijssen vraagt of ambtenaren ter secretarie aangesteld kunnen worden buiten den raad om. De voorzitter antwoordt bevestigend. De heer v. d. Voet vraagt of rau 'besloten is, dat de gemeenten Lisse, Sa.sseniheim en Voorhout elkaax wederzijds hulp verloenen dn geval vani brand, waarop die voorzitter be vestigend antwoordt. De heer v. d. Voet: Ik zeg did daarom, om dat in de dagbladen onder Hillegom er op gewezen wordt, dat Lisse en Sassenheim reeds over een motorspuit beschikken en in den raad te Lisse er over gesproken wordt om een overeenkomst te sluiten met Sassenheim, bij brand elikaaT te stemmen. 't Is of wij niet beslaan. Maar dan zij hier even vastgelegd, dat wij reeds de beschikking over zoo'n mo dern vervoermiddel tegen brand hadden, vóór dat Lisse en Sassenheim er over daohten. De heer Roozen: Daa r 'komt wel 'n beetje eigen schuld bij, daar de spuit niet altijd in de beste condities bleek te verlkceren. De heer v. d. Voet: He! scheelde bij een brand te Sassenheim maar weinig, of onze spuit gaf eer water, dan die van Sassenheim. Hierna schorsing der openbare vergadering. Na een uur in geheime zitting te zijn ge weest, wrclt het volgende besloten: Een af- en overschrijving te doen plaats hebben voor de diensten 1922 en '23, resp. van f 3466,i8J4 en f 2078,92. De begrooting met 500 aan le vullen ten behoeve der steunverleening aan uiige trokken werkloozen en dien steun van terugwerkende kracht te verklaren. De 300 op de begrooting uitgetrokken, miet hot oog op hel regeeringsjubiléum, als volgt te beste den: f 100 voor vuurwerk, f 125 voor trac- laliie der schoolkinderen en 75 voor prijzen en de uitvoering aan het bestuur der Oranje»- vereeniging op te drogen. Aan het Christelijk Schoolbestuur f 221 te verstrekken, krach tens art, 101 der L. O.-w-t 1920. Aan te schaffen een borstbeeld in gips van H. M. de Koningin, voor den prijs van' 21, Hierna sluiting. Aangehouden. 1 Op verzoek van de po litie te Krommenie is alhier opgespoord en aangehouden H. J. M, die verdacht wordt van diefstal van een poriemunniaie met in bond. M. is naar Krommenie overgebracht en aan de politie aJdaar overgegeven. II.K. Coöp. Tuinidersvereeniging „Kenne merland", Beverwijk. Dat de aanvoor van aardbeien, alleen nog steeds vroege soorten, ran beleekenis was, blijkt uit het feit, dat Maandag lO.OOOKg. en Vrijdag niel minder da:n ruim 13.000 Kg. geveild1 is. Het product muint dit jaar uit door prima kwaliteit en alle aangeboden parlijen zienier prachtig uit. De handel was levendig en er werden goede prijzen besleed. Van asperges word! de aanvoer minder, daar het seizoen thans is afgeloopen. Van het begin tol het einde zijn de prijzen zeer hoog geweest, doch ondanks deze prijzen is de teelt voor verreweg de meeslen' niet loo- mend geweest, daar de oogst naar schatting niet meeT bedroeg dan 30 pet. van een nor malen oogst. Doppers en peulen worden nog slechts ln geringe hoeveelheden Ier veiling gebracht, ook hiervoor worden hooge prijzen bedon gen. Sla komt in flinke partijen voor, de kwaliteit was beter als vorige weetk. Ook dit artikel, voornamelijk beste kwaliteit, ging voor goede prijzen van de hand. Over het algemeen waren de prijzen bevredigend van sommige producten zelfs hoog le noe men. Burgerlijke Stand. Van 16 lot .en met 30 Juni 1923. Geboren: Josephus Avlonius, z. van N. Th. de Ruyter en A. C. Jansen. Johanna Helena, d van A. Hoenson en H. A. Mensert. Bernardus Johannes, z- van M. B. Bruijns en A. S Castricum. Theodórus Hendrikus Antonius, z. van H. A. Pekel en A. Timmerman. 2 JULI. NIET OFFICIEEL EERSTE LATERE KOERS KOERS 0.00121/, PARIJS 15.36 BRUSSEL 13.10 WEENEN 0.0056 LONDEN 11.65%\ STOCKHOLM 67.50 KOPENHAGEN. 44.80 CHRISTIANS 51.95 BAZEL 45.05 NEW-YORK 2.55% ROME 11.25 Ondertrouwd: Joh. Beentjes en M. Welibo- ren. Getrouwd: Joh. Beentjes en Alie Fatels J. J. M. Wiegman en E. M. W. Regout. Theod. Stengs en W. H. dé Wild!. Joh. Commandeur en M. Henneman. S. U-rsem en G. M. Kempen. Overleden: Wellingde Mumik, 33 jaar. Ontsporing. Zaterdag ontspoorde op liet emplacement alhier een goederentrein. De locomotief en 6 goederenwagens liepen uit het spoor. De locomotief zat diep in het zand en stond bijna op kantelen. Daar het op dood spoor gebeurde, onder vond het passagiersverkeer geen vertraging. Des middegs had men de wagens weder in "t spoor gebracht. Onderwijs. Op de voordracht ter benoe ming van twee onderwijzeressen aan school A. alhier, zijn geplaatst dé dames K. E. Scboits te Wijk aan Zee en Duin, thans tij delijk aan deze schooi werkzaam; C. M. E. Lombar Petri te Santpoort en J. M. Troost te B'rielte. Oip de tweede voordracht is mej. Lonbar Petri ais no. 1 geplaatst. Personalia. Te Delft is geslaagd voor het ingenieurs-examen civiel-ingenieur de heer A. v. d. Plas, alhier. Voor het eind-examen der Hocgere Handelsschool te Alkmaar is geslaagd onze plaatsgenoot, de heer J. H. Spruijt. Te Delft is geslaagid voor het propae- deulisch examen voor werktuigkundig inge nieur de heer N. v. d. Velden, alhier. Personalia. Voor het eindexamen aan d© Chr. H.B.S., Jan Luyikemstraat 19, Am sterdam zijn geslaagd onze plaatsgenooten dc heeren A. van Beékium en A. van Zeiten. Burg. stand: Ondertrouwd: J. Uilendaal en C. Maarschalk, L. P. v. d.Mey en B. Stam, H. Sikkenk en A. Rozomeyer, D. Tromp en J. G.Schander. Getrouwd: J. C. v. d. Aar en E. de Wit, J. Lettenmeyer en D. Rol. P. Groeneveld en J. van Eerden. H. van "t Slot en G. Osna- brugge. Geboren: z. van A. SintenieRutle. z. van J. SchooBrakenhoff. z. van B. C. DalmeyerTijs sen. z. van C. v. d. Zwan— Verhey. Overleden; H. Engelhart, 4 mnd., z. van Y. Engelhart en M. J. Willems, J. Los, 69 j., echlgen. van P. H. Apetz, J. G. Kuil, 57 j., echtgen. van S. M. J. Janse. H. v. d. Ende, 4 j., d. van J. M. v. d. Ende en A. de Feber, H. Hopman, 22 j., z. van H. Hopman en C. W. v. d. Heuvel. Gemeentezaken. B. en W. bieden ter vaststelling aan een wijziging en aanvul ling der algemeene politie-verordening. B. en W. stellen voor aan W. Grapen- daal Hzn., te Wijk-aan-Zee, voor den tijd van 5 jaren te verhuren een gedeelte zee strand tegen een jaarlijksche pachtsom van 100. B. en W. bieden ter vaststelling aan een wijziging van art. 68 dei bouw- en woning verordening. B. en W. vragen e in crediet van 13,475 aan, voor uitbreiding van bet gebouw voor practisch ambachtsonderwijs op het ge meente-terrein te Velseroord en de jaar- Iijksch door de vereen, te betalen vergoeding voor het gebruik te bepalen op 10 pet. van de totale kosten. B. en W. vragen een crediet van 5566 aan voor het bestraten van den weg, ioo- pende van den Willembeeksweg naar de Tuindersstraat. In antwoord op de circulaire van Ged. Staten, stellen B. en W. voor, hun te be richten, dat het salaris van den opvolger van den gemeente-ontvanger thans moeilijk kan worden bepaald, omdat nog niet be kend is, welke werkzaamheden hem zullen worden opgedragen, daarbij tevens uit te spreken, dat de taak van den tegenwoor- digen titularis voorshands van zoodanigen omvang zal blijven, dat uit dien hoofdi reeds jaarwedde-verlaging niet billijk zou zijn. B. en W. stellen voor, een contract in zake de straatverlichting aan te gaan met het Prov. Electriciteitsbedrijf van Noord- Holland.x B. en W. stellen voor, J. L. Min, te .Velseroord, vergunning te verleenen tot het aanleggen van een gedeelte beek aan den Zeeweg te Driehuis. Vrijdag wérd de uitslag bekend van de eindexamens Gymnasium. Voor diploma A waren geëxamineerd 10 candidal en, waarvan 7 slaagden, 1 werd afge wezen, terwijl met twee het examen wordt voortgezet. Geslaagd: Greet Boldingh, Rita Erens, L. T. de Groot, M. Jacobson, W. de Jong, G. H. Kappers, F. Oort. Voor diploma B. werden drie candidaten geëxamineerd. Geslaagd H. Ph. Visser 't Hooft, A. J. M. de Koning en L. J. Liezenberg. De heeren Mr. Dr. A. Roëli en Mr. J. N. J. E. Heerkeans Thijssen, curatoren van het Ik heb een onwillekeurig verzuim goed te maken. In een „Damiaatje" van 18 Juni was een onzer medewerkers aan het woord, en, vrijgevig als altijd gaf de redactie hem de volle maat en liet hem zeggen wat hem op den lever lag. O. m. uitte hij zeel terloops en te midden van andere ontboeze mingen de meening, dat de Vrijwillig Ouderdomsverzekering een mislukking is Mijn vriend „Brinio" is het daar niet met eens en vraagt die meenigsuiting rechi te mogen zetten op deze zelfde plaats, waar in een vorig Damiaatje een, naar zijn mee ning, valsch klokje tingelde. Natuurlijk word hem daartoe gaarne de gelegenheid gelaten Geachte Damiaatjes-redacteur, zoo schrijft hij mij: Bij het lezen van de door U verzorgde rubliek in de N. H. Ct. van Maandag 18 Juni j.l., trof mij een bewering van een uwei medewerkers omtrent de Vrijwillige Ouder domsverzekering, een bewering, welke ei m. i. niet terwille van de algemeene strek king van zijn betoog tenzij uit onkunde als strijdmiddel tegen die verzekering i: bijgesleept. Die medewerker schreef o. a.: dc Vrijwillige Ouderdomsvoorziening wordt (is1 een mislukking Aangezien deze bewering, geachte Da miaatjes-redacteur, in strijd is èn met de waarheid èn met het agemeen belang, meld ik U hierbij de resultaten bereikt door den Raad van Arbeid te Haarlem. Tot en met 23 Juni 1923 kwamen er (dus alleen uit het gebied van den Raad van Ar beid te Haarlem) 17206 aanvragen in tot het sluiten eener vrijwillige ouderdomsver zekering. Hiervan waren er bijna 9000 voor personen beneden 35 jaar, dus meer dan de helft; ongeveer 8000 voor personen tot en met 25 jaar; ruim 7000 voor kinderen. Vanaf 12 Maart 1921 tot en met 23 Juni 1923, werden 8 2 81 personen ingeschreven of gemiddeld 770 per week, ingevolge art. 1 0 der Wet, dus van beneden 35 iaar. In 1921 werden 3294 aanvragen ingediend ex art. 10, in 1922 werden 3798 aanvragen ingediend ex art. 10 en in de laatste 4 we ken 333 of gemiddeld 8 3 per week. Duiden deze cijfers op mislukking, mijn heer de Redacteur? Reeds ruim 200 perso nen maakten ook nog gebruik van het uit gebreide hoogere pensioentarief van tot 20 pensioen per week. Maar, Mijnheer de Redacteur, er is meer. Juist in den laatsten tijd wordt er nu ook door den Middenstand een grootere belang stelling aan den dag gelegd voor de Vrij willige Ouderdomsverzekering. Men komt langzamerhand door betere kennis omtrent de beteekenis der Wet, meer en meer tot de overtuiging dat juist de belangen van den Middenstand door de Vrijwillige Ouderdoms verzekering worden gediend. Lees U maar 'In een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal d.d. 21 Maart 1923, dooi het Bestuur van den Ned. R. K. Midden standsbond, Nationaal Kanzebureau, ter voorkoming, dat de administratiekosten ook vcor den kleinen middenstand en voor de kinderen in het algemeen niet meer door het Rijk zullen worden bijgedragen, staat o. a. te lezen: ....Immers, zoowel voor arbeiders als voor ambtenaren zijn voorzieningen getroffen ten aanzien eener ouderdomsverzekering in een of anderen vorm. Zoodat een groep middenstanders en wel juist de minst draagkrachtigen getroffen zul len worden door de nadeelige gevolgen dezer wijziging. Uit dien hoofde zou het bestuur voor noemd het dan ook betreuren, indien de tot nu toe verleende tegemoetkoming aan kleine middenstanders (en voor alle middenstand- derskinderen (schr.) zou worden ont trokken." In stede van een mislukking te zijn of te worden, kan derhalve de Vrijwillige Ouder domsverzekering tot nu toe als volkomen geslaagd worden beschouwd, zeer tot heil van ons volk en het zal zoo blijven, indien geen afbraakwerk wordt verricht, van wel ken kant ook, belanghebbende of niet. Dan zal ook de middenstand meltRaad ver- zèkerd zijn van een pens;°en ®p den ouden dag (al trof F om iC»s faillisement) door de garant!» ran den Staat. Met hartelijken dank voor de plaatsing Uw. dw. „Brinio". Barometerstand'. 767. Vooruit. OPGAVE VANi gymnasium, waren bij de uitreiking der diplo ma's tegenwoordig. Dinsdag 3 Juli, den dag vóór de verkiezin gen van Gedeputeerde Staten van Noordlwl- land, zullen de Christelijke 'Protestamtsche fracties der Stalen nog weer bijeenkomen om de verkiezingen te bespreken. In het Douchebadhuis aan den Koudenhoft zijn in de afgeloopen week 403 baden geno men; in dat aan den Schotersingel 1206 ba den; in dat aan het Leidscheplein 977 baden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1