De klokken luiden in Kennemerland. Dinsdag 3 Juli 1923 48ste Jaargang No. 144 8 mi KUHSfóEB BESTMT UIT 8 BLABZIJSEN. EEiSTE BLAB De afbraak van den Volkenbond. UIT OftTREK. DE vernieling der wegen in noord-holland. S.-K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „ST. RAPHAEL" Op de Algamsene Leden-verga dering DONDERDAG 5 JUL! 1923 2a! den Heer C. P. VAM OöST- VEEM, Bonds-Ambter.aar spreken over de ,,Wschtgeld-fBgc'lng." Gebouw „ST. BAVO" - 8 uur, HET BESTUUR. HILLEGOM. CASTRICUM. IJMUIDEN. LISSE. NOOSD'V/IjXERHOUT. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. NOORD WIJK. BLOEMENDAAL. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970, NIEUWE COURANT Bij contract belangrijke korting Advertentiën 35 cents per regel, Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden mededeeling, op de le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent. bij vooruitbetaling. Wij' hebben een en ander maal de vraag gesteld of Nederland, gezien het groote ge zag, dat wij, vooral sinds den Europecschen oorlog op internationaal gebied genieten, wel genoeg deed om den invloed van den Vol kenbond meer ten goede te doen komen aan het herstel van rust, orde en welvaart. Met alle waardeering voor het voorzichtige be leid van onzen minister van buitenlandsche zaken, leek het wel eens, of die groote rao- reele invloed niet voldoende werd. aange wend om te Genève tot wat meer daden aan te sporen, ten einde de verzoening der vol keren te vergemakkelijken en den werkelij- ken vrede daardoor meer naderbij te bren gen. Wie zóó denkt zal met voldoening kennis nemen van den brief, door de Regeering aan den secretaris-generaal van den Volkenbond gezonden en waarin het oordeel van de Ne- derlandsche Regeering kenbaar wordt ge maakt over de veel besproken garantiever dragen. Men weet, dat op de derde Volken bondsvergadering een resolutie is aangeno men, welke verband legde tusschen vermin dering van bewapening en de mogelijkheid van wederzijdsche garantieverdragen tus schen verschillende staten. Voorgelicht door de commissie van advies voor volken rechtelijke vraagstukken, heeft onze regee ring thans in ondubbelzinnige, heldere be woordingen haar afkeer van zulke garantie verdragen uitgedrukt en er op gewezen, dat zulke tractaten, in strijd met de grondge dachte van den Volkenbond, de deur openen voor een stelsel van voor den vrede gevaar lijke allianties. Zulke tractaten leiden de aandacht van de Volkenbondsidee af en zijn in strijd met de algemeene garantie, welke alle landen moeten geven, om ter wille van den vrede tot beperking van bewapening over te gaan, maar dan alleen binnen het kader van den Volkenbond. Daar buiten om gesloten, zijn zulke tractaten gevaarlijk en speciaal voor ons land. Onze nationale en traditionecle politiek is steeds gericht geweest op het onzijdig blij ven van alle militaire bondgenootschappen; wij wenschen onze eigen vrijheid en zelf standigheid te handhaven, maar alleen in het uiterste geval; niets meer en niets minder. Daarvoor versmaden wij anderer hulp en wenschen ons ook ten deze niet voor an deren garant te stellen. De verplichtingen, bij het toetreden tot het Volkenbondsverdrag op ons genomen, zijn voor ons, in wezen anti- militairistisch volk, al zwaar genoeg. Verder wenschen wij zeker niet te gaan! Wij meenen, dat onze Regeering ten deZe wel het gevoelen van het overgroote deel van het Nederlandsche volk vertolkt en wij kunnen slechts wenschen, dat op haar voor beeld het verzet tegen de afzonderlijke ga rantieverdragen ook in andere landen tot uiting komt. Want het is onze vaste overtuiging, dat met een stelsel van garantieverdragen de bijl gelegd wordt aan den nog jeugdigen boom, welke Volkenbond heet. En het zal nog de vraag zijn, of het verzet der neu tralen den afbraak kan tegen houden. ST. AELBRECHTSDAG 1573—1923. II. De klokken zwegen in Egmond, maar nu.... luistert: Vanaf de torens van Haarlem's Kathe draal, het heerlijke monument van herleving, dat wij niet het minst danken aan den rust- loozen ijver van onzen beminden Bisschop, tot aan het uiterste puntje van Texel, jube len de klokken van Kennemerland en West friesland; in het land van St. Engelmundus klept in het vroege morgenuur het kloos terklokje St. Franciscus' zonen ter metten, in Oesdom klept als vanouds van Onze Lieve Vrouw ter Nood's kapelle de Licve-Vrouwe- klok het „Engel des Heeren". Hoog in de lucht overschouwt van Heilo's Parochiekerk het beeld van St. Willebrord zijn Kennemerland en van uit haar torens roepen de klokken de geloovigen op om er het Evangelie te komen hooren, dat Hij gepredikt heeft, en het H. Offer bij te wonen en mede te offeren, dat Hij voo€ het eerst in Heilo heeft opgedragen. In alle steden en dorpen luiden de „Kennemerklokken" en steeds wordt hun jubelkoor versterkt in het tand van O. L. Vrouw ter Nood en der Ken- nemer Geloofsverkondigers.... Driehonderd vijftig jaar geleden zwegen de klokken van Egmond; op St. Aelbrechts- dag in 1573 konden zij St. Aelbrechts kinde ren niet ter feestviering nooden. Maar ziet. Weer na drie honderd vijftig jaren her dacht Egmond St. Adclbcrt's feest en op dien blijden dag ontving het onzen bemin den Kerkvoogd, Monseigneur Callier, den opvolger, als Bisschop van Haarlem van den laatsten abt van Egmond, den vromen Go- vaert van Mierlo, om er en wel mocht zij er komen de nieuw gestichte kerk van Eerherstel te consacreeren. En het blijde Egmond haalde met „een welkom aan den Bisschop'1 en een „hulde aan den abt van Egmond'' den gezalfde des Heeren in, die de kostbare Egmonder reliek bewaart, den Egmonder kromstaf, welke Govaert, drie en een halve eeuw geleden, gedwongen was neer te leggen. Weer luidt een nieuwe klok in Kenne merland, nu van de kerk aan den Hoef, waar de Eeredienst weer zal worden voort gezet, die in de Hoever Slotkapel was ge ëindigd. En haar klanken paren zich aan die van de klokken van Rinnegom en Egmond aan Zee, waar de Paters van het Gezelschap van Maria, welkom in het land van O. L. Vrouw ter Nood, de zorg op zich hebben ge nomen van de Parochie van de Onbevlekte Ontvangenis, wier stichting ook nauw ver bonden is aan den naam van Monseigneur ballier. En als de avond nadert van dezen on- vergctelijken St. Adalbert's dag, dan voert de weg r.aar Haarlem Monseigneur langs 'het oude Egmond-binnen en sluit Z. D. H. op den historischen St. Aelbrechls-akker "ret vroom gebed bij het eerste graf van Egmond's schutsheilige, dezen dag van ze- üen, dezen „historischen dag" in de annalen Van Holland's kerkgeschiedenis. Wel moch ten de Egmonders het toen uit ganscher har- *e oitzingen: „Nog heeft Aelbrecht Egmond lief" en daaraan het lied van „Roomsche Blijdschap" paren. De klokken luiden in Kennemerland! Zal ook de wensch vervuld worden, die in zco- veler harten leeft, dat ook weer eenmaal de klokken van Egmond's Abdij in Kennemer land zullen luiden? Stil en vroom past het ons dit af te wach ten. Wij mogen er voor bidden, het verder bevorderen is niet ons werk; dit' is het „opus Dei" dat wij eerbiedig overlaten aan hen, die geroepen zijn daarover te oordeelen. Maar... wat wij wel mogen, ja, zelfs met alle kracht moeten bevorderen, het is dat, onder de hooge goedkeuring van Z, D. H. weder een kapel gebouwd worde op de plaats waar de roemruchte geschiedenis van Egmond aan vangt en van waar ook de herleving van Eg mond's toekomstige geschiedenis moet uit gaan, de plaats waar St. Adelbert werkte en bad, waar hij Egmond door zijn „Haec Mun- da" zijn beroemden doopnaam gaf. Roomsch Holland heeft hier een plicht te vervullen, een plicht van dankbaarheid aan het verleden voor den zegen welke van deze plaats is uitgegaan, een plicht van dankbaar heid aan het heden waarin de voorzienigheid ons deze historische zeer belangrijke plaats als heerlijk Roomsch bezit weerschonk. Im mers met reden mogen wij daaruit de ge volgtrekking maken, dat ook nu nog waar is, wat eens de Midlacher Monniken er van schreven: „God's Voorzienigheid wilde too- nen van hoeveel verdiensten de H. Adelbert was, wiens overblijfselen daar bewaard wer den, en zorgde altijd zoo, dat er nooit iemand ontbrak, die er den verschuldigden eere dienst verrichtte." En daarom durft ondergeteekende met vertrouwen voor dit werk van dankbaar heid veler steun vragen; hieraan moeten al len medewerken, die, al is het nog zoo ge ring, een offertje kunnen brengen, want het is onze innige en diepe overtuiging, dat van een herstelde St. Adelbert's kapel een niet genoeg te waardeeren zegen zal uitgaan, niet alleen voor Kennemerland, maar voor geheel ons land. Zoo moge in afzienbaren tijd en met eenigen goeden wil kan het zeer spoedig zijn, op een anderen blijden St. Aelbrechts-dag, de kapel van St. Aelbrecht worden inge- wijk, waarvan het klokje onze vreugde, on ze Roomsche blijdschap zal uitjubelen in het koor der Kennemerklokken. De klokken luiden in Kennemerland! Alkmaar, op het feest van St. Adelbert 1923. G. TH. M. VAN DEN BOSCH. Giften voor de St. Adclbcrt's kapel ge lieve men te zenden aan „Het Bestuur der St. Adelbertus-Stichting, S. Paulus Abdij, Oosterhouf. (Giro 80877) of aan mijn adres Kenneinersingel 12, Alkmaar (Giro 79881). De meeste bizonderheden in dit artikel ont leende ik in hoofdzaak aan de Bont's „De re gale Abdij van Egmond". v. d. B. P. Kronenburg's „Neerland's Heiligen in vroeger ecuwen", Leven van St. Adel bert. Bldz. 145. In aansluiting op 01)s bericht in bel nummer van Zaterdag, waarin wij mededeelden dat met ingang' van 1 Augustus de provinciale wegen in Noord-HoPan^ voor alle motor- wielen worden gesloten, met uitzondring voor hen, aan wie ontheffing van de ver bodsbepaling is ycrleend, geven we hieronder nog «enige bepalingen uit het besluit van Gc- dep. Staiten. Gedeputeerde Stalen besluiten: A. Krachtens artikel 4b der Motor- en Rïj- wiehvet, voor motorrijtuigen op meer dan twee wielen: ledig zwaarder dan 1700 K.G., wanneer de wielen voorzien zijn van gumnii- widbanden, ledig zwaarder dan 100 K.G., wan neer de wielen voorzien zijn van andere dan gu inmi ew i el bandenof mei eene belasting van één der wielen grooter dan 1,100 K.G., met uitzondering evenwel van persomenmotorrij- tuigen mot ten hoogste acht zitplaatsen, ge sloten te verklaren alle kunstwegen in de provincie, geene Rijkswegen zijnde, buiten de bebouwde kommen der gemeenten, en de pro vinciale wegen ook daarbinnen, met uitzon dering van o/rn.: De wegen behalve de weg Beverwijk JVijk aan Zee in het in de gemeenten Cas- AFD. HAARLEM. Iricum, Heemskerk en Wijk aan Zee en Duin, Beverwijk en Velsen gelegen gebied, dat be grensd wordt ten westen door de Noordzee, ten noorden door eene lijn, loopende van strandpaal 45 naar hel punt van semenkomst van den Ba'kkummcrsLraatweg met den Stet- weg, ten oosten door den Rijksstraatweg HaarlemAlkmaar en ten zuiden door het Noordzekanaal. De weigen in het in de gemeen le Velsen, Blcomendaal en Schoten gelegen gebied, dat begrensd wordt tfen noorden en len westen door de noord- en westzijden van de Wiiste- laan, ent zuiden door den .Zijlweg eri de grens der gemeente Haarlem en ten oosten door den Rijksstraatweg HaarlemAlkmaar. De wegen in het gedeelte van de gemeente Heemstede, begrensd ten westen door de west zijde van den LeidscheVaartweg, len noorden en ten oosten door de bebouwde kom en ten zuiaden door de zuidzijde van de Zandvoort- schelaan. Het gedeelte van de gemeenten Heemslede en Bennebroek, begrensd ten westen door den Rijksstraatweg HaarlemLeiden, len noorden door de bebouwde kom van Heemstede, len oosten d'oor de oostzijde van den Glipperweg en ten zuiden door de provinciale grens. De Margrielenlaan en den Zilkerweg. Het gedeelte van de gemeente Amsterdam, dat begrensd wordt ten westen door de lijn, die het punt van samenkomst van den Stoter- straatweg met het Jaagpad langs de westzijde vso het Nieuwe Meer verbindt met K.M. paal 17 van den Spaamdammerdijk, ten noorden door de noordzijde van den Spaamdammer dijk en ten oosten door de bebouwde kom van Amsterdam. Het gedeelte van de gemeente Amsterdam, dat begrensd wordt ten zuiden en ten westen door de bebouwde kom van Amsterdam, ten noorden door de noordzijde van den Weg van den Waterlandschen dijk naar den Kanaaldijk, van den Buik si otameerdijk en van d e Bui tengouw, de oostzijde van de Zuiderdorper- gouw en de noordzijde van den Waterland schen dijk en ten oosten door den afsluitdijk bij Schellingwou'de. Het gedeelte van de gemeenten Amsterdam, Diemen, Ouder-Amstel en Weesperkarspel, dat begrensd wordt ten noorden door de Zuider zee, ten oosten door de oostelijke kade van den OverdiemerpoideT, ten zuiden door den Rijksweg AmsterdamAmersfoort en de zuid- oostzijde van de Ouderkerkerlaan en ten westen door de westzijde van de Duivcndr ch- teriaan, den Rijksweg Amsterdam—Utrecht en de bebouwde kom van Amsterdam. Het gedeelte van de gemeente Naarden, dat begrensd wordt ten westen door de westzijde van de Meersteeg en den militairen weg, ten noorden door de bebouwde kom van Naar den, ten oosten door den Rijksweg Amster damAmersfoort en ten zuiden door de be bouwde kom van Bussum. Het gedeelte van de gemeente Laren, val lende binnen, een cirkel, die beschreven is niet een straal van 900 Meter en het Raadthuis als middelpunt. De Meenzuwe in de gemeente Kortenihoef. De wegen op de eilanden Urk, Marken en Vlieland. Het besluit bevat voorts de wegen welke geacht worden bestand te zijn tegen een wiel belasting van hoogstens 1300 K.G.; van 1800 K.G.; en van ten hoogste 2000 K.G. De ontheffingsvoorwaarden zijn als volgt: lo. De wiel belasting mag niet grooter zijn dan voor den weg is aangegeven bij de klas se-indeeling onder B. 2o. Het aantal wielassen mag ten hoogste vier bedragen, terwijl het tolaatgewioht van het motorrijtuig niot grooter zijn mag dan vier maal de belasting vaiï de gedreven as. 3o. Op den weg in vlak terrein mag niot gereden worden met een snelheid grooter dan; a. 30 K.M. por uur indien alle wielen van luchtbanden zijn voorzien; b. 22 K.M. per uur indien alle wielen van cushionbanden zijn voorzien; c. 15 K.M. per uur indien alle wielen van massieve gummiebanden zijn voorzien; d. 12 K.M. per uur indien het beladen rij tuig zwaarder is dan 8000 K.G. Op bruggen en op de provinciale wegen bin nen de bebouwde kommen mag de snelheid niet grooter zijn dan 15 K.M. per uur in het geval sub a; 10 K.M. per uur in de gevallen sub b en c, en 6 K.M. per uur in het geval sub d. In hellend terrein moeten de aangegeven snelheden naar omstandigheden verminderd worden, eventueel overeenkomstig de aandui dingen ter plaatse. Om als cusihionband te worden aangemerkt, moet de hoogte van den band boven de mon- lagering ten minste 7 c.M. bedragen. 4o. Ter weerszijden van het motorrijtuig moet op van terzijde duidelijk zichtbare wijze met zwarte letters en cijfers op witten grond zijn vermeld het eigen wicht van het voertuig in kilogrammen en de verdeeling daarvan over dc verschillende assen, voorafgegaan dooi' de woorden „gewicht ledig" en «ie aanduiding dier assen; «Ie letters en cijfers hoog ten min ste 5 c.M. met daarmede overeenkomende breedte en tusschenruinite. Gedurende hel jaar 1921 en Januari 1924 kan ten aanzien van motorrijtuigen, waarvan de houder in de gemeente Amsterdam is ge vestigd, worden volstaan met de borden., die door Burgemeester en Wethouders zijn voor geschreven op grond van de bepalinen der al gemeene Politieverordening. 5o. De middellijn van geen der wielen mag minder bedragen dan 0.80 M.. te molen aan de buitenzijde van den band. 6o. Andere dain gummi- of gladde metalen wielbanden zijn niet toegelaten. Een motorrijtuig met andere dan guimmi- wielbandon mag geene wielbelasting Iiobben boven 1000 K.G. en mag niet snellrr rijden dan 7 K.M. per uur. De gummibanden moeten zijn banden van ten minste 1)4 c.M dikte van de soepele guin- milaag of luchtbanden. Gummibanden, waarvan de dikte minder dan IX' e.M. bedraagt, worden gelijkgesteld niet gladde metalen handen. 7o. De grootste wielbelasting per centime ter wielbandbreedte mag niet meer bedragen dan: 100 K.G. bij gebruik van gummi banden, 80 K.G. bij gebruik van gladde metalen ban den. Voor de berekening van deze belasting wordt degummihand gemeten aan de boven zijde van het wiel en wordt voor den lucht-1 hand de grootste breedte aangehouden en voor andere gummibanden de breedte op den montageriiig met dien verstande echter, dat hoogstens in rekening wordt gebracht het 1X voud van de breedte, die de band op het loop- vlak' uoz verloonen na afslijting tot 3X c.M. gummidikte. De breed te van den wielband mag niet min der bedragen dan 8 cM. 8o. Dc wagen moet voorzien zijn van goed werkende draagveeren. Aan het motorrijtuig moet een spiegeltje worden bevestigd op zoo danige wijze, dat de bestuurder van zijn zit plaats af, een goed overzicht heeft op het achtergelegen weg vak. 9o. De breedte van den wagen met inbe grip van de lading mug niet grooter zijn dan 2.10 M. Geen deel van hel motorrijtuig of zijn lading mag hooger dan 4 M. hoven den weg. reiken. De afstand tusschen twee opvolgende assen mag niet grooter zijn dan 6 M. De lading mag niet meer dan 2 M., gemeten uit de achterzijde van den hak, achter den wagen uitsteken, terwijl het achtereinde van bak of lading niel verder dan 1 M. uit de achteras reiken mag. lOo. Het is verboden zonder noodzaak de linkerzijde, van den weg le berijden. llo. Bruggen of andere kunstwerken, wel ker draagvermogen, volgens de hij die kunst werken door den beheerder geplaatste aan duidingen, het passeeren van liet rijtuig niet met voldoende veiligheid toelaat, mogen niet of slechts na voldoende versterking worden bereden. Voorzooyer hiertoe andere voorzieningen noodig zijn dan het beleggen van hel brugdek met breede platen mogen deze slechts met toestemming van den wegbehcefder worden getroffen. Zoo niet anders is aangegeven, moet wor den aangehouden, dat eene bij de bruggen ge plaatste aanduiding van de toe te laten wiel belasting gegrond is op eene spoorwijdte (ge meten tusschen de middens der op dezelfde as geptaasle enkele of dubbele wielen) van niet minder dan 1.10 M. en op de onderstel ling, dat de onderlinge afstand van twee op volgende assen niet kleiner is dan 2.50 en de afstand tusschen dc uiterste van drie op volgende assen niet kleiner is dan 7 M. Wordt aan een of ander niet voldaan, dan zal voor de betrokken assen de toegelaten wielbelasting dienovereenkomstig (en wel in den regel naar evenredigheid) vermindering .ondergaan. Op een brug mag bet motorrijtuig met zijn vooras een op die brug voorrijdend rijtuig niet dichter naderen dan 5 M. uit de achteras van dit laatste. 12o. Bij weeken toestand van den weg, zoo danig, dat de wielen in het wegdek indringen, moet het rijtuig den weg zoo spoedig mogelijk verlaten, of moet de last voldoende worden verminderd. Verbiedt de wagbeheerder in soortgelijke gevallen tijdelijk het gebruik van den weg, dan moet daaraan onmiddellijk wor den gevolg gegeven. Van dit verbod staat be roep open bij Gedeputeerde Stalen, llo. Gedurende de periode, waarin de wogen in opdooi verkoeren of door den Commissaris der Koningin verklaard is, dat die toestand aanwezig is, is het verkeer met den wagen verboden. 14o. De wagen moet gemakkelijk bereikbaar medevoeren een kelderwind of vijzel, geschikt voor het opvijzelen van een wagenwiel, zoo mede een tweetal planken van ten minste 2 M. lengte, 0.25 M. breedte en 0.06 M. dikte. Bij het wegzakken van een wiel naast of in de verharding van den weg mag dit slechts op de verharding worden teruggebracht met behulp van kelderwind of vijzel en planken. 15o. De bestuurder van het motorrijtuig is verplicht te verrichten of te gedoogen, dal worde verricht, hetgeen de sub 17o bedoelde ambtenaren noodig achten om zich le overtui gen van de naleving der gestelde voorwaarden. 16o. Hij, die zich voor de nalleving van de algemeene ontheffingsvoorwaarden aansprake lijk heeft gesteld, is verplicht aan den onder houdsplichtige van den weg de schade te ver goeden, welke aan den weg of aan de daartoe behoorende werken, naar het oordeel van den wegbeheerder, is toegebracht als gevolg van het niel naleven van een of meer dezer voor waarden. Van de beslissing van den wegbe heerder staat beroep open bij Gedeputeerde Stalen. 17o. De bestuurder van liet motorrijtuig is verplicht hel voor de ontheffing gevorderde bewijs le verloonen op de eerste vordering van de in artikel 21 der Motor- en Rijwiehvet ge noemde aimblenren en beambten, zoomode van wegwerkers of het door de webbeheer ders daartoe aangewezen personeel. 18o. Het voor de ontheffing gevorderd be wijs moet ter provinciale Griffie worden in geleverd binnen veertien dagen nadat hel van wege Gedeputeerde Staten is opgevorderd. Wordt hieraan niet voldaan, dan is de nalatige een door Gedeputeerde Staten te bepalen be drag verschuldigd van ten hoogste honderd gulden, te storten in de provinciale kas. Vergunning ikan worden verleend als be doekt in arl. 18 van het Motor- en Rijwiel- reglement tot liet berijden van de hierna nader aangeduide wegen in deze provincie, geen Rijkswegen zijnde, met een motorrijtuig op meer dan drie wielen door middel waarvan 'tl rij- of voertuig (volgwagen) wordt voortbe wogen, aan den bestuurder van oen motor rijtuig, die voorzien is van een bewijs, dat is afgegeven in of na de laatstelijk verstreken maand Januari en uit hetwelk blijkt: a. dal hij, aan wien het bewijs werd uitge reikt met betrekking tot dat motorrijtuig door invulling van hot daartoe strekkende formulier schriftelijk verklaard heeft de nader vermelde algemeene vergunningsvoorwaarden aan te ne men en zich voor de naleving daarvan aan sprakelijk t«' stellen, en b. dat op liet tijdstip van uitreiking van bet bewijs de verkrijger daarvan of hol motorrij tuig niet door bun College van het voorrecht van vergunning was uilgesloten. De zoooven bedoelde wegen, waarvoor de vergunning wordt verleend, zijn: a. de wegen in de gemeente Haarlem met uitzondering van de Kruisstraat, de Bartel- jorisslraal, de Groote Markt, de Groote Hout straat, de Koningstraat, de Gierstraat, de Anc- gang, de Warmcesstraat, de Lange en Korte Veerstraat, de Oude Groenmarkt, de Spek- straat on «!e Smedeslr. en de volgende brug gen: de Prins Hendrik brug, de Kinderhui d>nig, de Pielerkiesbrug, de Manègebrug, dc Noor- riertrrug. dc Kennem erbrug, do Vrouwenbrug, de Sandersbrug, de Jansbrug, de Bcgijnebrug, de Gravcsteenenbrug, de Schallcwijkei-bnig en de Hagebrug; I). de wegen in de gemeente Amsterdam be zuiden het Y met uitzondering van den Haar lemmerdijk, de Haarlemmerstraat, de Leid- schestranl, de Utrechlsohcslraat, de YVeesper- straat, de O. Z. Achterburgwal, dc Bloem gracht. de Egelantiersgrachl, de Elandsstraat, de Gravenstraat, de Grimburgwal, de Groen burgwal, de Haarlemmer-Houttuinen, de Hout- koopersburgwal, de Leidschegracht, dc Lelie gracht, de Linidengracht, de Lijnbaansgracht, de Nes, de Reguliersgracht, de Spiegelgracht, de Nieuwe Spiegelstraat, de Oude Spiegel straat, de Tuinstraat, de Visscherdam, de O.Z. Voorburgwal, de Warmoesstraat, de Zwanen burgwal alsmede alle wegen in deze gemeente welke met den naam „steeg" zijn aangeduid en de wegen, die krachtens de Algemeene Po litieverordening der gemeente Amsterdam ge- Holen zijn voor motor rij .uigen; c. de weg Velsen—IJmuiden, voor zoover niet in beheer bij het Rijk; d. de Zandvooi tschelaan; e. de traversen Muiden en Naarden van den Rijksweg AmsterdamEemnes, voor zoover deZe in onderhoud zijn bij de gemeenten Mui den en Naarden; f. de Utrechtscbestraatweg vanaf de grens met de Provincie Utrecht, de Emm astraat, de Langestraal, de 's-Gravelandscheweg, de Bus- smnergrindweg, de Brmklaan, de Kerkstraat, de Huizerweg tot den Rijksstraatweg Amster dam-Eemnes; de Utrechtsohestraatweg, de Emmastraat, het Groest, de Stationsstraat, de Laarderweg lot den Rijksstraatweg AmsterdamEemnes en de Brediusweg tot de Brediusbrug; h de weg LarenBiarieumHuizenNaar den; i. de zoogenaamde Zessledenwcg van Buik sloot over het Schouw, Purmerend en Oost huizen naar Hoorn. V:-' Burg. Stand. Ondertrouwd: A, C. van Leeuwen en M, Timmers; P. van Mieg- hem en M. van Saasen. Getrouwd: J. L. van Amerongen en A. J. Steenvoorden. Geboren; d. van Th. J. L. Zwaaneveld Voskuijl; z. van M. M. van der Geest Wagemans; d. van C. A. van TolBrand; z. van M. S. van der SchierJansen. Overleden: L. Boon, wed. C. Schoema- ker, 63 jaar; A, Wiel, wed. K. Leeuwerik, 85 jaar. Geslaagd. Voor het eindexamen Han delsschool te Amsterdam, slaagden de hee ren A. van Beekum en A. van Zetten alhier. De sproeiwagen. Terwijl in onze om geving (b.v. te Heemstede) reeds Donderdag weer gesproeid werd, staat onze motor nog tot heden (Maandag) op stal. Me dunkt, dat na zoo'n rustperiode dit doelmatig voertuig achter den rug heeft, 't gewenscht is, dat het weer gaat werken; de wegen zijn stof fig tot meelig toe. De Waterleiding. Het stichten der waterleiding voor Hillegom (en Lisse, Sas- senheim, Warmond) gaat langzaam maar zeker. In de maand Augustus kan de aan besteding van het buizennet worden ver wacht, Thans zijn de plannen in onderzoek bij het Rijksbureau voor Drinkwatervoor ziening, welke mogelijke fouten in het plan opspoort en dus in zekeren zin controlee rend optreedt. Ten opzichte van de drijf kracht van het pompstation is nog geen beslissing genomen, vermoedelijk zal gebruik worden gemaakt van electriciteit. Verwacht wordt, dat in het voorjaar van 1924 er water zal kunnen worden geleverd. Inenting. Woensdagmiddag van 3.30 tot 4.30 uur zal er in de gemeenteschool gelegenheid wofden geboden tot kostelooZe vaccinatie en revaccinatie. Naaktlooper. Zaterdagmiddag bevond zich een manspersoon geheel ontkleed op de Haarlemmerst. nabij Villa Oostduin. De politie werd gewaarschuwd en de man vluchtte het bosch in, zijn rijwiel achter latend. Zoo kreeg de politie gelegenheid den man te verbaliseeren wegens schennis der eerbaarheid, 't Is een zekere Z. hier woonachtig. WOENSDAG de H.H. Missen te 7, 8 uur 9 uur Gezongen huwelijksmis met Veni Creator. DONDERDAG de H.H. Missen te 7, 7 uur en half 9 van 5—6 uur Biechthooren. VRIJDAG 6 uur H. Mis bij de Eerw. Zusters 7 uur Gezongen H. Mis voor de leden van het Genootschan van het H. Hart. 8 uur H. Mis. 7 u-tr Lef met eerherstel. ZATERDAG 6 uur H. Mis bij de Eerw. Zusters om 7 en 8 uur de HH„ Missen Van 48 uur Biechthooren en om half 7 Lof ter eere van Maria. BEVERWIJK. WOENSDAG en DONDERDAG 8 uur 's avonds, onderricht voor de Vormelingen, die niet meer de Catechismus bezoeken. DONDERDAG Geen H. Mis om 9 uur. half 10 Gezongen Trouwmis 7 uur Lof ter eere van het H. Sacramentvan 67 uur Biechthooren. VRIJDAG le Vrijdag der maand 8 uur Gezongen H. Mis 7 uur Lof. Onbestelbare stekken. Lijst van on bestelbare brieven en briefkaarten, van welke dc afzenders onbekend zijn. Terug ontvangen in de 2e helft der maand Juni 1923. Brieven binnenland: 1. Gemeentelijke Woningbeurs, Den Haag; 2. Nederl. Indische Mij., Amsterdam. Briefkaarten binnenland: 3 Mej. Wed. de Graaf, Rotterdam; 4 H. Visser, Charlois bij Rotterdam; 5. Schipper A. Kers, Rotterdam. Brieven buitenland: 6. M. Voets, Bruxellcs; 7, Manuel Vivini, New-Orleans. Personafia. In verband met de benoeming vam den beer Veenslra te Ede, is benoemd lol hoofd der U. L. O.-school op Geref. grondstof! alhier, de heer W, P. de Jonge, Ie Lisserbroek. Een kerkwacht. Naar aanleiding van den inbraak in dte R.K. kerk, werden in de afge- loopen week aan de parochianen circulaires verspreid en weer teruggehaald, waarop men, kon inleekenen om lid te worden vam een op te richten Kerk- en Pastoriewacht. En kele jaren gei eten is deze reeds ingesteld en telde vele leden, toenmaals naar aanlei ding van een beraamde inbraak in oavze 'kentte waarvan men tijdig werd In kennis gesteld. Tot voor enkele maanden is in (ie kerk on afgebroken des nachts een wacht gehouden; toen ccbler is er de klad in gekomen en ein delijk geheel opgehouden, met het gevolg, dat er werd ingebroken, al was liet dan een domme inbreker, en men vrij spel had. Het is thans de bedoeling een grool korps te krijgen, zoodat men hoogstens tweemaal per jaar een wacht te vervulden heeft. Wij ver nemen, dat vele jonge mannen de circulaire hebben geleeken,d, zoodat het doel wel zal worden bereikt! Burgerlijke Stand. Geboren: Johanna Pe- Ironelia, d. van C. van der Star en. M. Broek hof. Enge'ina Johanna, d. van A. van den Burg en M. Zwetsloot. Franciscus Jo hannes, z. van H. Lan,geveld en M. A. Nieu- wendijk. Heinrich Peter Jozef, z. van W. Wiesnrock en C A. Zwetsloot. Overleden: Casper Vinger.joed, 43 jaar, te Amsterdam. Johannes Th. Jobst, 70 (e Amsterdam. Giisbertus Okkersie, 28 J., Vooruit Barometerstand: 765. OPGAYE VANt J. J. WEBER ZOON Opticiens - Fabrikantert Koningstraat 10 Haarlem 3 JULI. NIET OFFICIEEL EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN 0.0014 J4 PARIJS 15.17% BRUSSEL 12.871/2 WEENEN 0.0035'/s LONDEN 11.66 STOCKHOLM. 67.50 KOPENHAGEN 44.80 CHRISTIANS 41.75 BAZEL 44.50 NEW-YORK 2.55 Vt ROME 11.12% te Reeuwijk. Aiida Anthouia de Groot, 11 jaar, te Hü'kgom, tijdelijk alhier. Johan na Bertha Koster, 1X jaar, dl van C. Kos ter en Th. M. van Abswoude. Petrus War merdam, 78 jaar, alhier, echtg. van Kniertja vs.n Sebie. Getrouwd; Barnardus Wagen er en Johan na van Roode. Johannes A. van Leeuwen en, Wilbe'minn M. Duivenvoorde. Ondertrouwd: Antomdus van Roode, 31 j en Cornelia Wijnwnd's, 27 jaar, alhier. De R.K. Kiesuereeniging. De Commissie door die leden der R.K. Iviesvereeniging „Recht en Orde" benoemd, is samengestelf als volgt: W. Ruigrok, J. van der Wtrfr, Q. Wurmen hovenJ. Bon, Th. Oostdam en J van Dijk. Tot tijdelijk (secretaris is be noemd de heer J. van der Werff, de be noeming vain een voorzitter is vooitOopig uit gesteld, totdat de Commissi voltallig ver gadert. R.K. Muziekvereeniging. Iin de dezer dage» gehouden jaarvergadering van de R.K. Mu ziekvereeniging Sb Jeanne d'Arc, werd in- piaats van den heer Job. Schouten, die ;«s zoodanig niet meer in aanmerking wenscht« Ie komen, tot voorzitter gekozen de heer Jois. Zimmermans. Ook <te heeren J. van Dijk, secretaris en N. de Jong penningmees ter, werden niet herkozen, terwijl de lieer J. Aartman met het grootste aantal stemmen als bestuurlid werd gekozen verklaard. De overige aftredende bestuursleden werden al len herkozen. Het korps telt nu 26 leden en 5 aspirantleden. Hot jaarverslag van den se cretaris werd onder applaus goedgekeurd De rekening en verantwoording van den Penningmeester stoot mt oen 'Hein batïg saldo. Aan het slot dier vergadering wera door den afgetreden voorzitter oen woord van dank gebracht tot den secretaris en penningmeester voor alles wat door hen ki bet belang der vereeniiging was gedaan en aan de ledien voor de prettige samenwerking gedurende de afgeloopen twee jaren. Hiern» sluiting op de gebruikelijke wijze. De Oranjeuereeniging. Door de Oramjever- vereeniging alhier zal a.s. Vrijdagavond een vergadering worden gehouden in cafó v. <T, Berg, des avonds te acht uur. Doel dezer vergadering is, bespreking van de feestvie ring bij de a.s. Huidigingsfeeslen ter gele genheid van hét jubileum van IJ. M. de Ko ningin, Het Bestuur verwacht een flinke op. komst. Woningbouw. Het eerste paviljoen met beambten woningen ran het krankzinnigen gesticht in „De Klei" onder deze gemeente is thans bijna gereed. Spoedig zal, naar wij vernemen reeds begonnen worden met den bouw van een 2c paviljoen en scholen voor 80 zwakzinnige kinderen. liet badseizoen. Lieten de vooruitzichten voor de badplaats zich voor het seizoen 1923 aanvankelijk zeer goed aanzien, bet slechte veer beeft daarop een slechten invloed ge had, althans voor zoover betreft dte hotels en pensions. De beschikbare villa s zijn na genoeg aitle verhuurd. Personalia. Voor dte betrekking van Com mies ter Secretarie dezer gemeente, hebben zich aangemld pl.m. 70 sollicitanten. Besmettelijke ziekten. Naar wij vernemen is hel gemeentebestuur voornemens voor ont smettingen bij besmettelijke ziekten aan te sluiten bij den uitstekend geoutilleerde» dienst van dte afdecliug provincie Zuid-Hof land' van „Het Groene Kruis". BEN DROEVE PLECHTIGHEID. Men schrijft ons: Maandag had le Spaamdam de begrafenis plaats van het Dnitsche dienstmeisje, welks lijk men in het Stille Kanaal gevonden heeft. Ds. S. A. Ba Ij on hield de grafrede in het Duitsch. Hel was te zien dat «fc veie aan wezigen diep ondter den indruk waren. Het was ontroerend «te diep getlroefde zuster en broeder te zien die rond bet graf Ston den, Daar werd geweend met de weenen den! Weemoedige gedachten, zoover van het ouderlijk huis, zijn graf alhier te moeten vinden. Het was dan ook een vriendelijke gedachte, dat de Duitsdie meisjes die al- Inca- in betrekking zijn, zich wilden aan sluiten achter den stoet. Zij vertegenwoor digd „een Stücksdien Heimat". Wel diep tragisch: de volgende weok zouden beide zusters met va can tie naar huis aaan en d« vader verheugt zich op de komid^ apr deren: helaas, éón zal hij niet v -n 'yj t ■mmerct S4<

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1