GEMENGD NIEUWS wort m mi* binnenlandsgh nieuws DE NOOD DER EENDENHOUDERS TE VOLENDAM. BOKSEN. DAiSflN* KUNST ER KENNIS. TJ-'v, UIT DEN OMTREK. GYMNASTIEK. W9ELRIJDEN. KEGELEN. KIRK EN S0HG9L. VELSEN. KOOG-AAN-DE-ZAAÏ* NOORDWI.TR. LAATSTE NIEUWS. RfiARKTNSEUWS. ERKENTELIJKHEID. ik s&t dan in Januari van dit jaar ergens Én Djainbi op een bergtop voor triangulatie doeleinden. Een uur of twee naar beneden was een nederzetting van Djatmbi'ers, een stuk of reven hutten in een kebon tuin langs de kali. j Op een goeden dag kwamen een paar lui me 'boven opzoeken en vertelden treurig, dat 't au in hun kebon bijna niet te harden was. Eiken nacht wandelde een tijger tusschen de hutten en eiken nacht kostte hun dit een liond of een kat. Het ondier probeerde telkens in de stallen onder hun hutten in te breken om een karbouw weg le sleepen. Twee kar bouwen had hij overdag reeds als prooi weg gehaald. Na zes uur waagde niemand zich meer buiten en 's morgens durfden de vrou wen bijna niet naar de ladangs rijstvelden te gaan. „En of mijnheer niet wou helpen en den hartman doodschieten?" 1 Een paar dagen later was ik klaar op den top en toog naar beneden, 's Avonds toen 't goed en wel donker was, ging ik er op uit om het eens met de jachtlamp_te probeeren. Na oneindig veel geredeneer had de Djambi'er zich laten overhalen om ais „lamp houder" mee te gaan. Na de herhaalde garan tie, dat ik hem desnoods met mijn eigen li shaam voor letsel asou behoeden. Van zoeken naai- den tijger behoefde geen Iprakea te zijn. We hadden nauwelijks dertig meier geloopen, toen in een draai van het voetpaü naast een padi-schuurtje het beest plotseling op een meter of drie voor ons stond. De man met de lamp schoof angstig achter roe en zei 'klappertandend: „Toean itoe dia, pasanig" Daar is-ie, mijn heer, schiet! Maar juist door dat wegkruipen hield hij He lamp zoo beroerd, adt ik even mijn geweer losliet, zijn pols pakte en het voile schijnsel van den reflector op den tijgerkop wierp.Ver- bü-nd door liet felle licht dook het beest knip- oogend in elkaar, tot zijn kop bijna den grond raakte. En ineens, voor ik tijd had te schieten, smeet de Djambi'er de lamp op den grond en vloog als een aap zoo vlug tegen den zijwand van de padi-schuur op tot onder den nok. Niemand zal 't me kwalijk nomen, als ik zeg, dat 't me angstig le moede werd. De lamp ging door 't vallen uit en het was dus pik donker. I'k schoot snel ongeveer in de goede richting, rukte mij legen den wand van het schuurtje, herlaadde en bleef met ingehouden adem wachten. Maar door het ru-ischen van de kali hoorde niets. Na eenige angstige minuten graaide ik de jacht lamp uit het gras op en maakte licht. De tijger was verdwenen; op de plaats waar hij gestaan had, lag een groote zwarte kat, dood; hij had zijn prooi achtergelaten. „Ja mijnheer, maar zag u dan niet, de tijger wou springen. En u hebt een geweer <m ik alléén een kapmes." ■Den volgenden morgen verleide mijn jongen, dat de man m quaestie er danig van langs had gekregen van zijn medebewoners. Omdat hij me op het kritieke moment in Sen steek liet? Neen, omdat hij stom genoeg geweest was, mee te gaan, „Als er dan toch iemand door den hart man verscheurd moet worden, laat het dan die blanda zijn, maar jij niet. Laat de knul alléén gaan." Enfin, ik begreep, dat het op die manier ttiet. ging, En vroeg of de lui een kleine stelling wil den maken in een boom, dan zou ik den vol genden nacht daarin de wacht houden. Zoo gezegd, zoo gedaan. Even buiten den pagger en de nederzetting maakten ze een klein platform in een boomvork en vlak daarbij werd 's avonds een bond als lokaas opgesteld. De schemering was nauwelijks ingevallen, of de tijger kwam uit den boschrand aan sluipen, om dit keer den dans niet te ont springen. 't Was een mooi exemplaar van een raan- netjestijger, prachtig gestreept. Ik had schik in de huid. Maar 't kostte me menig hartig woordje om de toegesnelde mannen te weerhouden hun lansen in hei doode beest te stooten. Een oude lieer stoof vlug langs me heen en deed 't loch, Vooral de karbouwen-eigenaars voelden tich opgelucht. „Ziezoo, die is er geweest, vannacht slapen We weer rustig." Nu zou men geneigd zijn le 'denken dat er eenige dankbaarheid schen. bij dez Wel, den volgenden morgen kwam er een deputatie van vijf mannen. Zij hadder. met z'n vijven één dag gewerkt aan die boomstelling, of ik maar wilde be- 'alen. Erkentelijkheid?. (N, v. d. D. v. N.-L), DE BENDE VAN „PIET." Dinsdagmorgen is door de Scheveningsche politie de pnyaatput van het politic-bureau der 7c sectie (voormalig hoofd-ccnnnissariaat aan het Alexandcr-veld,) leeggehaald om dat een der leden van de „bende van Piet" verklaard had, dat daarin gouden voorwer pen waren weggeworpen. Er werden dan ook tenige gouden kettingen en broches gevon den. Vermoedelijk zijn deze voorwerpen door P. v. d. Z., de eerste aangehoudene, die op heeterdaad betrapt werd bij de inbraak de den Houtweg, in het privaat geworpen. i INBRAAK IN DE R. K. KERK TE HA- ZERSWOUDE. ïn den nacht van Zaterdag op Zendag is In de R. K, Kerk te Hazerswotide ingebro ken. De dieven hebben een brandkast ge forceerd en de voorwerpen van waarde even als eenig geld ontvreemd. INBRAAK IN EEN ZUIVELFABRIEK. Bijna 13.000.gestolen. In de stoomzuivelfabriek „Erica" te Zelkern (Geld.) is een inbraak gepleegd die hetzij in den afgeloopen nacht, hetzij in den nacht van Zaterdag op Zondag moet hebben Plaats gehad. Vermist wordt bijna f 13.000. De politie stelt een nauwkeurig onderzoek Vooralsnog ontbreken nadere bijzonder- «eden. Nader wordt vernomen, dat Maandag- Ti01?^11 als d_eskundigen der justitie arriveerde F. Hesselink, te Arnhem, die het onderzoek thans leidt. Het voorloopig onder- ^eschied^°0r c'en burgemeester van Zelhem ©RUTALE INBRAAK te OEGSTGEEST T°en luit. kolonel der veldartillerie, W. de Keus, wonende Geversstraat 31 te Oegstgeest, in Het laatst der vorige week uit het kamp Ladebroek thuis kwam (de andere huisgenooten vertoefden in Duitschl.) kwam hij tot de ontdekking dat in zijn villa was ingebroken. De dieven waren door het keu kenraam binnengekomen. Daarna hebben zij 't heele huis rustig door- Zacht en alles wat van hun gading was, mee genomen, o.a. gouden en zilveren sieraden, tafelzilver cn eenige juweelen. Een collier van onechte paarlen hebben zij laten liggen, i De politie stelt een nauwkeurig onderzoek in. PLATTELANDSCHE HOFFELIJK HEID. Aristide schrijft in de „Bossche Crt." Wanneer een vadsige regen langzaam den naar-geestig grijzen hemel verlaat en omlaag druilt op de water-verzadigde straten wan neer regenschermen, regenjassen, overschoe nen en „daagsche" hoeden de zeer opmerke lijke aankleeding van vrouwen en mannen uitmaken wanneer eentonig geborrel der overdadig-gevoede afvoerpijpen bij den leer gierigen mensch de gedachte wekt „ben ik misschien een amphibie wanneer de helft van het straatvuil door doldriftige auto's te gen de gevels onzer huizen gekletst wordt, de andere helft aan schoenen en broekspijpen kleeft en de rest in de klokkende riolen ver dwijnen tnoet (ten ware een volijverige rei- nigingsdienstman die gedeelten in zijn wa terdicht karretje verzamelt!) kortom wanneer de Regengod Piuvius groote opruiming houdt van wolkbreuken, waterstralen, regendrop pels en aanverwante artikelen, dan is het op den Marktdag van Brabant's Hoofdstad niet Zoo druk, zoo gezellig, zoo geanimeerd, als op het mooie, zonnige dagen placht te zijn. Dien morgen regende het. De Groote Markt geleek: het Groote Meer. De weinige kramen stonden tot de enkels in het kabbelende natkisten en korven, manden en pakken deinden lustig op den korten golfslag. Koopmansgoederen en ve lerlei soort huishoudelijke artikelen dobber den op de zachtkens wiegelende baren dezer binnenzee. Alles weerspiegelde zich in het heldere water. Nieuwsgierig verdrong men zich op den veiligen oever. Slechts enkele moedige koo- pers en ondernemende koopsters kozen het ruime sop. Het Stadshuis zag mistroostig op het schouwspel neer. Het leek of het oude ge bouw bittere tranen stortte en z'n behuild gelaat naar het plassende Marktvolk keerde. F.r meerde een trcuwstoet aan den aan legsteigervan het verregende Gemeentehuis. De „sleep" bestond uit vier auto's. Haastig- lijk ontscheepten de bruilofsgasten en met versnelden pas zochten ze hun weg_ naar de trouwkamer, waar het vonnis over het dap pere bruidspaar voltrokken werd. Een handjevol nieuwsgierigen slechts was getuige geweest van deze ontscheping. De moedigsten verbeidden het oogenblik, dat dc stoet zich weer aan boord begeven sou. De huurauto v/as dien morgen, met recht het Huwelijksbootje. Toen de plechtigheid, tot aller voldoening voltrokken was, daalde het gezelschap af naar de, onder stoom-liggende, auto-vloot. Middelerwijl had de bui zich ontwikkeld tot een jeugdige wolkbreuk, welke echter, voor de naaste toekomst, veel beloofde. De druipende auto-bestuurders, om het beeld nog even vast te houden, de matrozen zagen met oprechte vreugde den stoet weder- keeren. Zij repten zich, wat ze konden, om Zoo spoedig mogelijk te vertrekken. Zoo ook de bruiioftgangers. Om zoo vlug ze slechts konden den storm vloed te ontkomen ('t was nu een volwassen wolkbreuk geworden) ijlden ze naar de gereed staande, lokkende wagens.... Da aar was beschutting. Maar, althans de eersten, bedachten niet, dat ze het voertuig met vieren te deeien had den, zooals op de heenreis. En de verwaterde bestuurder, blij, dat het wachten een eind genomen had sloot achter de twee 't portier. Schakelde in. Vertrok. Bij de volgende auto's ging het wat meer geregeld misschien door oplettendheid der chauffeurs of door geringeren haast der be trokken familieleden In ieder geval dc clou van het feest,het glanspunt van den stoet, 'f argelooze Bruids paar, 'bleef op den oever, alias het troittor ach ter. Zonder parapluie en zonder eenige ze kerheid op eene spoedige afvaart. Zielig. En, in vlot tempo, wolkbreukte het. De enkele belangstellenden, stevig gepakt in „waterproof" of schuilende onder zwart glimmende regenschermen, omringden, sen satie-belust, het vochtige paar. Eén hunner, in olie-jas en zuidwester, keek uit naar eene volgende verbinding, terwijl een ander het toepasselijke lied inzette „Vare, vare, is toch je ware „Vare, vare over die zee." Het jonge paar was om te wringen. Het vrouuwtje had tranen in de oogen, tra nen welke zich vermengden met de hard vochtige regendroppels. De jeugdige echtgenoot klemde de lippen vast op eikander. Want krachtige, onfatsoen lijke woorden waren slechts met de ncodige inspanning té weerhouden. Neerslachtig aanschouwden beiden dien overvloedigen neerslag. Een zwaarlijvige boerin, die onder een groot, groen parapluie-dak stond opgesteld en mede het geval beschouwde, treedt nu na der. En, zich tot het bruidje wendende „Kruipt hier mar zoolaank onder, en lot hum daan efkus na de Meijerijsche Kar goan en zege dè munne miens mit zun gerij hier veure kumt. Daan zulle wulle ullie wel naor hulüe brenge." En soreidt haar regenscherm beschuttend over beiden uit. De grapjas neuriet„Onder deze para pluie." De Bruidegom tracht een in de buurt krui sende „Cito" te praaien. HET SLOT LOEVESTIJN. Naar aanleiding van ons bericht over het vinden van een trap in een muur op het slot Loevestein schrijft men aan het Vad. Het verhaal van het vinden van zeven ge raamten van monniken in de trap in den muur die toegang geeft naar de kamer of cel van Rombout Hoogerbeets is niet bewezen. Doch wel is deze trap vermoedelijk de eenige toe gang naar die cel geweest. In deze ce! stierf de vrouw van Iloogerbeets. Haar stoffelijk over schot moest nog dagen bij Hoogerbeets in da Ci! blijven, omdat de kastelein aan de familie geen vergunning wilde geven om haar te be graven, alvorens hij daartoe last had ontvan gen van de Staten-Generaal in de Haag. Ware de toegang tot de cel geweest als nu, van den zolder af, dan zou dit geval haast niet denk baar wezen. Ook het feit, dat de vrouw van de Groot geen kans heeft gevonden om de vrouw van Hoogerbeets in haar ziekte een bezoek te brengen, geeft daartoe aanleiding. Haar ver zoek daartoe werd geweigerd door voornoem den kastelein. JAPANSCHE ZIJDERUPSEN IN. „ARTIS". Door vriendelijke bemiddeling van Hr. Ms. gezantschap te Tokio is „Artis" in de gelegen heid gesteld de prachtige, reusachtige, groene met glanzende zilvervïekken versierde rup sen van den Japanschen zijdevlinder tentoon te stellen. Binnen enkele weken worden de groengele zijderupsen tusschen de eikelbladeren, het voedsel der rupsen gesponnen, die in Aug. of Sept. door de imposante vlinders verlaten v/orden. Deze Japansche zijderupsen zijn een heel andere, veel fraaier en veel grooter soort dan de gewone Chineesche, welke ze binnenkort in het Insectarium tot buren zullen krijgen. Verschelde jaren achtereen waren iederen zorner de Japansche zijderupsen in het insec tarium van „Artis" aanwezig, tot de wereld oorlog hieraan een eind maakte. Nog in 't midden van de vorige eeuw was de uitvoer van levende eieren, rupsen, poppen of vlinders van deze soort in Japan streng verboden en werd met den dood gestraft. In 'I860 kwam ze voor 't eerst in Europa, door dat een Franschman de eieren heimelijk naar Europa stuurde. En in 1863 smokkelde de Hollandsche geneesheer Pompe van Meer- dervoort de eieren naar ons land, waar ver schillende entomologen de soort opkweekten. Ze werd in 't volgend jaar in haar verschillende ontwikkelingsstadia beschreven en afgebeeld in het Tijdschrift voor Entomologie door E. A. de Roo van Westmaas. EEN AUTO-IJSCO. Te Purmerend heelt een roomijsvenfer een automobiel tot ijsco-wagen laten inrichten. ,NEP- RUSSISCHE EDELSTEENEN. Naar men van Russische zijde uit Duitsch- land meidt, is onlangs door bemiddeling van Krestinski, den sovjet-Russischen gezant te Berlijn, een partij „genationaliseerde" bril janten en andere edelsteenen verkocht aan een groep Nederlanders, welke er 28 millioen gulden betaald zou hebben. De betaling zou geschied zijn door bemiddeling van den bankier Aschberg. DE VERDUISTERING VAN f20.000. Omtrent de verduistering van een bedrag van pl.m. 20.000 bij de fa. Van der Zoo, de Jong Van Ophoven kan nog worden me degedeeld, dat de gearresteerde procuratie houder S., te Amersfoort woonachtig, reeds 8 jaren bij de firma werkzaam is. Gedurende de laatste jaren was hij leider an het kantoor der firma en speculeerde op gefingeerde rekeningen. Maakte hij met die pecuiatie winst, dan disponeerde hij over het bedrag, werd er verloren, dan werd dat verlies in 't debet der rekeningen bijgeboekt. Hij had ock nog stukken N.W.S. op zijn naam gedeponeerd bij de hoofdbank in Amersfoort, welke door een Amsterdamsche bankinstelling gekocht waren op rekening van de firma. De procuratiehouder is ter beschikking der justitie gesteld en in voorloopige hechtenis gehouden. Te Amersfoort heeft men op zijn huis beslag laten leggen. EEN WANDELENDE HEUVEL. Uit Bandoeng vernam Aneta Bij Tjiganea (Poerwakarta) is een heuvel bezig te bewegen in de richting van de spoor baan. Voortdurend komt aarde naar beneden. Ongeveer 1000 koelies zijn daar werkzaam en kunnen maar juist de verschuiving bijhou den. De treeplanken der locomotieven schui ven tot langs de aarde. Men tracht een klein plateau te maken tot opvanging der aarde. Indien zware regens komen, zal vermoede lijk groote v»rschuiving de geheele lijn aldaar bedelve*. EERSTE KAMER. Het Hdbl. verneemt dat het in de bedoe ling ligt van Anti-revolutionaire Statenfrac ties in de groep Noord-Holland-Friesland, waarin zij op het afvaardigen van twee anti revolutionairen naar de Eerste Kamer mogen rekenen, daarvoor in aanmerking te doen komen den heer W. de Vlugt, burgemeester van Amsterdam en mr. J. Crols te Leeuwar den, beiden aftredend. DE HUURWETTEN, De huurwetten zullen Dinsdag in werking treden. ZALIGVERKLARING PIUS X. Het Doorluchtig Episcopaat van Nederland heeft in een gezamenlijk verzoekschrift d.d. 20 Juni j.l., gericht aan Z. H. Paus Pius XT, de hoop uitgedrukt, dat het proces der Zalig verklaring van Paus Pius X zoo spoedig mo gelijk worde begonnen, (Tijd.) Maatregelen ter verbetering. Bij het bezoek, dat de Minister van Bin- nenlandsche Zaken Jhr. Mr. Ruys de Bee- renbrouck, gisteren. Maandag, te Volendam bracht, was de minister in gezelschap van dr. J. C, te Piennepe, die een uitgebreid on derzoek instelt naar de mogelijkheid van een betere watervoorziening ter bestrijding van dc ziekte onder de eenden en ter ver hooging van de eier-productie. Verder be hoorden tot het gezelschap dc hceren B. van Asperen Vcrvenne, rijks piuimveeconsu- lent te Den Haag, die eveneens herhaalde lijk pogingen in het werk heeft gesteld om tot verbetering van den toestand te komen, dr. P. van Hoek, directeur-generaal van den Landbouw, J. J. C. Kakebeke, inspecteur van den landbouw, de' heer Van der Bilt, lid der Tweede Kamer, en een ingenieur van den Rijks Waterstaat. De minister werd ontvangen door den heer T, van Kolfscho ten burgemeester van Edam, den Zeereerw. heer Pastoor Van der Weide, en eenige notabelen. Tai van visschers en visschers- vrouwen in hun eigenaardige kleederdracht stonden op den dijk. toen de minister aan wal kwam. Minister Ruys bracht allereerst een bezoek aan de woning van den visscher Kes, die eenige malen bij hem op audiën tie is geweest, en bezocht vervolgens de in richting, waar 'n partij eenden-eieren gecon serveerd wordt in kalkwater. Daarna stapte het gezelschap in een schouw, waarmede men naar de eendenkooi voer. Dr. te Hen- nepe leidde den minister hier rond en gaf uitleggingen betreffende het eendenbedrijf, dat zeer noodlijdend is. Ondanks het cre- dict van 100.000, dat den eendenhouders verleden jaar is verstrekt, staan de meeste eendenhouders er zeer slecht voor. De eier- productie, is laag, de ziekten onder de een den doen er vele sterven en de prijzen der eieren zijn lager dan verleden jaar. Niet het minst wordt een en ander veroorzaakt door het feit, dat de watervoorziening van Volen dam alles te wenschen overlaat. Waar den minister voorstellen tot verbetering van deze watervoorziening zijn gedaan, wilde deze zich persoonlijk van den toestand op de hoogte stellen. Na een bezoek aan de een denkooi te hebben gebracht, begaf de mi nister zich naar de woning van pastoor v. d. Weide, waar hij geruimen tijd vertoefde. Het geheele bezoek duurde ongeveer an derhalf uur, Nader verneemt de Tel., dat bij de be sprekingen, gehouden ten huize van pastoor Van der Weide besloten werd, een tweetal proefbedrijven in te richten. Men zal dan zien door een meer rationeele voeding der eenden een hoogere eicrenproduetie te be reiken en de zindelijkheid zooveel mogelijk ie bevorderen. Bovendien zal men trachten voor de een den leidingwater te krijgen. Het slootwater is n.l. zoo slecht, dat de eenden, als zij lei dingwater kunnen krijgen, van het sloot water geen ander gebruik maken dan er in te zwemmen, Van het resultaat dezer proeven zal het afhangen of ook op de andere bedrijven soortgelijke veranderingen zullen worden aangebracht. In ieder geval zal mei het in richten der proefbedrijven zoo spoedig mo gelijk een begin worden gemaakt. Ook werd er Dog de aandacht op geves tigd, dat vele Volendammers binnenkort armlastig zullen worden, .indien zij niet spoe dig, hetzij door credieten, hetzij op andere wijze geholpen worden. De deskundigen zijn van meening, dat van de eendenhouderij on der deskundige voorlichting en door het aan brengen van de noodige verbeteringen, zeer '"sker een loonend bedrijf is te maken, HET 30-JARIG BESTAAN VAN TUNUS," De jaarlijksche 2 K. M. wedstrijd welke Zaterdag te Zaandam werd gehouden heeft ook dsn invloed van het ongunstige zomer weer ondervonden. Het aantal deelnemers was lang zoo groot niet als andere jaren. On der de deelnemers waren 4 dames en 4 leden van de Bremischer Schwimmverband. Tij dens den wedstrijd vielen nog zes deelnemers door kramp uit, waardoor slechtSklO deelne mers aan de finish aankwamen, waaronder 3 dames. De uitslag v/as. Heeren 1 Jac. Kohier (Y) 34.5.4 2 W. van Leeuwen (L. Z. C.) 38.6.4 3 Gé Dekker (Neptunes) 40.40 Ernst Horning (Bremen) 40.58., 5 J. van de Woestijne (Nereus) 41.45.2, 6 F. van Zijp (Neptunes) 45.29.3. Dames 1 mej. H. Meyes (D. J. K.) 46.44; 2 mej. E. Brinkhuis (A. D. Z.) 47., 3 mej. C. Ruylenschild (A. D. Z.) in 47.39.3. Neptanusbeker 1. G. Dekker in 40.40 2 F. van Zijp in 45.29.3. Zondag hadden onder begunstiging van tamelijk goed weer alleen had het voor een zwemfeest warmer kunnen zijn de interna tionale zwemwedstrijden plaats. Voor de clubwedstrijden hadden ingeschre ven A. Z., 't IJ, Bremer S. V., Neptunus cn Dolfijn, waarvan de laatste echter alleen in het nummer estafette uitkwam en dus daar voor haar krachten kon sparen. De wedstrijden hadden het volgende ver loop Snelzwemmen voor adspiranten van Neptu nus tot en met 12 jaar 25 M.1 H. Pesie Jr 27.3 sec., 3 W. Kries 28.4, 3. S. de Wit 31.2. Idem tot en met 16 jaar: Z. G. de Vries 39.7 sec. 2. G. van Zijp 40.3 sec. 3 E. Mur- ries 41.4 sec. 50 M. Snelzwemmen, vrije slag juniores 1. J. Hagejhoff 34, 2 sec., 2. J. Mulder 35 sec., 3. H. Kluijver 35.4 sec. 50 M. Rugzwemmen zonder vrije deelname (internationale clubwedstrijd 1. Theo Eit- ner (B. S. V.) 36.2. sec., 2. J. Reijnders ('t IJ), 39 sec. 3. A. J. Wilgenburg (A. Z.) 39.3 sec. 100 M. snelzwemmen, vrije slag, kam pioenschap van Nederland (Intern, clubwed strijd I Theo Ditner (B. S. V.J 1 min. 811/ 10 sec., 2 O. Kogenstein (A. Z.) in min. 133/10 sec. 3 M. M- Bakker (R. Z.) 1 min. 141 /10 sec., 4 J. van de Walter (Baagsche Zwemv.) 1.14.2. Aangezien Eitner van de Bremer Zwemver- eeniging niet voor het kampioenschap van Nederland in aanmerking kon komen, werd dit behaald door O. Hogenstein A. Z. 100 M. snelzwemmen voor dames 1 mej. A. Bolten (A. D. Z.) in I min 334/10sec. 1 I. Herpel (H. D. Z.) 1 min 45/3 /10 sec., 3 M. van de Stadt (Thetis) 1 min 45 3/10 seconden. 3 X 50 M. wisselslag Estafette, ciubwedstrijd intern. 1 Bremer Schwimverband in 1 min. 46 2/10 sec-., 2 A. Z. in 1 min. 55 2/10 sec 3 't IJ en 1 min. 56 sec. 4 x 50 M. Estafette vrije slag voor dames 1 A. D. Z. in 2 min. 47 sec., 2 Thetis 3 min. 22 4/10 sec.3 Waterlelie 3 min. 24 sec. 50 M. schoolslagzwcmmen, internationale ciubwedstrijd, geen vrije deelneming 1 B. Etner (B. S. V.) in 384710 sec, 2 R. Hallman (B. S. V.) 401/10 sec.3 Jan Di! (Nept. Z.) 4c sec. Estafette 5 X 50 M. kampioenschap van Nederland (intern, clubwedstrijd) 1 Bremer S. V. in 2 min. 41/1 10 sec., 2 Dolfijn 2 min. 4-74/10 sec., 3 't IJ 1 min. 481/10 sec. 4 A. Z. 2 min. 493/10 sec. Kampioen van Nederland is dus Dolfijn, daar de Bremer van club hiervoor was uitge sloten. Schoonspringen 1 F. Mettie (IJ) met 134 pu ten 2 H. C. Hemsing (IJ) met 112, 3 E. Biet (IJ) met 97 p. De uitslag van de club wedstrijden was 1 Bremer S. V. met 88 punten, 2 54 punten, 3 A. Z. met 52 p. Neptunus had 49 punten en Dolfijn 10 punten. De jury bestond uit de heeren W. E. Bre- dius W. E. zn. G'. J. J. van de Stadt, S. de Haaff. K. H. van Schagen, A. Kappenburg, H. N. van Leeuwen en C. V. Kramer. „Tel." WEDSTRIJDEN TE ZAANDAM. Te Zaandam hebben Zaterdagavond boks wedstrijden plaats gehad in het gebouw Prins- Hendrik v/elke waren georganiseerd door de Amsterdamsche Boksclub „joe Beckett". Als scheidsrechter trad de heer J. Hofman op. De amateurspartijem hadden het volgende verloop Witvliet wint op punten van G. van Els- land. De partij J. Elsakker en A. v. d. Horst wordt in ds derde ronde gestaakt. J. Krom wint na loting van J. Heier welken laa'tste een stijlprijs werd toegekend. Bij lo ting wordt Strieker winnaar van de Vries, ter wijl Paradijs op gelijke wijze van Mathijzen wint. A. van Leijenhout die Moffie partij zou geven kreeg bij het geneeskundig onderzoek den raad direct naar bed te gaan daar de ther mometer 39.3 gr. aanwees. L. van de Horst wint op punten van Van de Veer. Een voorname plaats op het pro gramma nam de profs partij (10 ronden van 2 min.) P. Piekaar (Den Haag) en J. Kooistra (Amsterdam), welke partij evenwel onbeslist bleef. Tenslotte gaven de beroepsboksers Sars en Jansma een demonstratie partij. van 915 Juli aldaar wordt gehouden. Hij' zal zeer vermoedelijk een koppel vormen met den Italiaan Verri. JUBILEUM ALGEMEENE NEDER- LANDSCHE W1ELRIJDERSBOND. Zondag 1 Juli was het 40 jaar geleden, dat de Algemeene Nederlandsche Wielrij- dersbond werd opgericht. Naar aanleiding hiervan hadden de Bur gemeester van Bloemendaal Jhr. Bas Backer en de wethouder, de heer van Nederhasselt, de zeer op prijs gestelde attentie, om in den persoon van het eerelid, den heer A. Kool hoven, den bond hunne gelukwenschen te komen aanbieden. De Burgemeester deed hierbij uitkomen, hoe het groote en nuttige werk van den A, N. W. B. op allerlei gebied, zoovelen in den lande ten goede komt, aan welke ge voelens Z.E.A. gaarne namens de gemeente Bloemendaal uiting gaf. Propaganda- dam dagr Zondag werd in de groote zaal van het Patronaat „St. Bavo", de in ons nummer van Zaterdag j.l. aangekondigde patronatendag gehouden. De heer R. Pannekeet, voorz. van den Districtsbond sprak de jongens eerst toe en gaf daarna het woord aan kapelaan Brinkman die inmiddels was aangekomen. Hierna werd door de heeren J. W. v. Mus- scher, P. Veen en C. Steynman gesimulta- neerd. De uitslag hiervan is als volgt P.Veen 14 deelnemers, verl. Van C.M. v. R. Kok (D.T.D.); C. Kok, (D.J.D.); Roode (lid D.J.D.), J.H. Koster (D.J.D.) B. Stevenhaagen (D.J.D.) en remise tegen J. Smit (D.J.D.) en J. Kooy (D.J.D.) 0.57 pet. van het aantal te behalen punten. C. Steynman 15 deelnemers verl. van G. Roet (S.D.O.), W. Vogel (S.D.O.), M. Homburg (S.D.O.), A. Schiering (S.D.O.), en remise tegen M. v. Leuven (S.D.O.) 0.70 pet. van het aantal te behalen punten J.W. v. Musscher 13 deelnemers 5 verl. van J.v.Wees (St. Bavo) J. Draayer (St. Bavo) J. Balm (St. Joseph), G. Rump (D.O.G.) G. Tesselaar (St. Joseph.). 0.61 pet. van het aantal te behalen punten. Hierna had de prijsuitreiking plaats aan de winnaars in dezen seances. Tot slot van dezen welgeslaagden progapanda-damdag bedankte de heer Pannekeet allen die tot welslagen hadden medegewerkt in het bijzonder de simultaan spelers zelve en het bestuur van „D.J.D." dat zoo bereid was geweest te zor gen dat de borden der verschillende vereeni gingen werden afgehaald. CATEAU ESSER. f Te Amsterdam overleed Zondagavond mei juffrouw Cateau Esser, directrice voor Vo cale en Dramatische Kunst. EEN JURY VEROORDEEL» Het bestuur van den „Bond van Koot-ui- ritfenten in Nederland" heeft in een Vrijdag gehouden vergadering de volgende uii- spraak gedaan: Gelet op de ernstige incidenten, welke- hebben plaats gevonden tijdens den Intern. Zangwedstrijd van „De Vereenigde Zangers" te Amsterdam, gehoord de besprekingen van tot o'ordeelen bevoegden, spreekt als zijn meening uit, dat door de handelingen van verschillende jury-leden de goede naam der Nederlandsche zangwedstrijden ernstig is ge schaad, niet het minst in het buitenland. Constateert dat in hoofdzaak de Belgische en Fransche juryleden opvattingen huldig, den, die met de Nederlandsche zangers-eer ten eenenmale onvereenigbaar zijn. Betreurt de houding van het Ned. fury- lid Fred. Roeske, spreekt zijn afkeuring uit over de gepleegde handelingen en wekt alle Nederlandsche koren op niet deel te nemen aan internationale zangwedstrijden, waar Belgische of Fransche juryleden zitting heb ben, alvorens door deze amende-honorabie is gedaan aan de Nederlandsche zangers. CONCORDIA IDAMIATEN I, 1—2. Omstreeks 2% uur vangt deze wedstrijd' aan. Concordia wint den loss en verkiest vóór den wind te speten, die recht over het veld slaat, 't Voordeel -daarvan is al; spoedig ie bemerken. Aanhoudend zweven de Con cordia-meters voor het Daroia lend oei, zon der evenwel te doelpunten, want de Damia- tenkeeper is op zijn hoede. Doch ook de Oranje-zwarte ondernemen zoo nu en dan een aanval, die na ongeveer een kwartier spelenls door dien linksbinnen met .een goed; schot bekroond werd. Alzoo tot rust 10 voor Damisten. Onmiddellijk na de thee ondernemen; de Oranje-Kwarten eenige aanvallen en zijn niet tevreden, alvorens den voorsprong tot 20 verhoogd te hebben. Doch ook Concordia laat het er niet bij zitten. Hun zwoegen wordt tien' slotte be loond met eer. tegenpunt. Alzoo stand' 21 in het voordeel van de Damiaten. Eenmaal begonnen weet Concordia van geen ui ticheid en eni die Oran je-zwarten moe ten zich bijna geheel tot dé verdediging gaan bepalen. Einde komt met 21 overwinning voor Damiaten. HET GOUDEN FEEST VAN ACHILLES TE ZAANDAM. De Gymnastiek- en Schermvereeniging Achilles viert Zaterdag 7 en Zondag 8 Juli a.s. haar 50-jarig bestaar.. Het programma voor deze feesten dat gis teren het licht zag en naar vorm en inhoud met veel zorg is samengesteld bevat behalve een geschiedkundig overzicht, bijdragen o.m. van Joh. Heynen, voorzitter van het K. N. G. V. over de beteeker.is van de gym nastiek mr. N. Groenewegen, lid van het bstuur van het K. N. G. V., H. V. van Leeu wen, voorzitter der technische commissie der N. A. U„ Broekhuysen over korfbal, van een veteraan, die de oud-turners aanspoort de gymnastiek te blijven beoefenen. Het programma is versierd met de por tretten van den heer C. P. Korff, de eenige van de oprichters die nog in leven is, van den directeur den heer P. H. Dierdorp, die ge durende de 17 jaar, dat hij de leiding heeft, Zeer veel tot den bloei van Achilles heeft bij gedragen en verder aardige kiekjes van Achil les, waaronder een van 1875. Ook is daarin opgenomen het voor deze gelegenheid ge maakte jubileumlied, muziek van Hugo van Vliet, woerden van P. H. Dierdorp. Het feest begint Zaterdagavond met een receptie in het café Prins Hendrik, gevolgd door een eere-avond, waaraan o.m. ook de veteranen Olympia uit Amsterdam hun mede werking verleenen. Zondag hebben de nationale gymnastiek-- en athletiekwedstrijden plaats, waaraan 26 vereenigingen deelnemen. Vooraf heeft de officieele ontvangst ten gemeentehuize plaats, gevolgd door een optocht door de gemeente. VAN NEK NAAR DE LONDENSCHE ZES" a AGSCHE. Het Kegelconcours. De stand is op heden: No. 1. Klein Hamburg, Delft 297; 2. Baas boven Baas, A'dam, 282; 3. D. E. V. O., Am sterdam, 281; 4. Men heeft ze niet aan een Touwtje, Delft, 277; 5. De Garde, A'dam, 274; 6. De Krans, A'dam, 267; 7. 1911 I, A'dam, 263; 8. Onderling Genoegen I, Am sterdam, 260; 9. De Garde I, A'dam, 254; 10. De Ooijevaar, Haarlem, 239; 11. 1911 II, A'dam, 231; 12. D. I. A. N. A. (damesclub), A'dam, 228, Twee Vijftallen: 1. De Garde, A'dam, 528; 2. 1911, A'dam, 494; 3. Acht om de lang, Zaandam, 412, Hoogste korpswerpers. J. Benoist, A'dam, 69; 2. M. van Vliet, Dclu, 68; 3. Pais, Am sterdam, 67; 4. G. Icke, A'dam, 65; 5. v. d. Meer, Haarlem, 63, 10 treffers; 6, Mevr. Van Ginkei, 63, 9 treffers; 7. A. Donker, Amsterdam, 62; 8. Bes, Amsterdam, 61. Ncgcnprijs: D, E. V, O., A'dam, 12 negens; Achtenprijs: Klein Hamburg, Delft, 9 ach ten; Zevenprijs: 1911, 9 zevens (263); tref- fersprijs: Klein Hamburg, Delft, 47 treffers. Vrije baan dames. 1. mevr. Schumacher, Den Haag, 42, 37, 2 X 36; 2. mevr. v. d. Velde, A'dam, 39, 38, 37, 35; 3. mevr. v. d, Veer, A'dam, 39, 35; 4. mevr. v. Ginkei, A'dam, 37; 5. mevr. v. Rijn, A'dam, 36; 7. mej. G. Kam. A'dam, 3 maal 35; 8. mej Kuiters, Santpoort, 35, 31. Vrije baan heeren. 1. W. Lubbers, Haar lem, 44; 2. C. Korhn, Beverwijk, 41, 40; 3. H. Lauer, A'dam, 39, 38; 4. J. Klauv/ens, Santpoort, 38, 37; 5. Groothand, A'dam, 38; 6. H. Tomassen, Santpoort, 37, 36. Vaste baan. 1. J. Coppens, Beverijk; 2. Ph. v. d, Kolk, id.; 3. Fr. Coppens, id. Personeel. 1. J. Strack v. Schljndel, Am sterdam, 42; 2. M. W. Smit, A'dam, 41; 3. M. van Vliet, Delft, 39, 9, 9, 9, 6, 6; 4. J. Pais, A'dam, 39, 9, 8, 8, 9, 5; 5. J. Hennen, A'dam, 36, 7, 9, 5, 6, 9; 6. Rosier, Haarlem, 3ó, 9, 5, 9, 4, 9; 7. J. Bierman, A'dam, 36, 9, 5, 9, 6, 7; 8. H. Schrademan, Delft, 36, 6 9, 9, 7, 5, Serie personeel, J. Hinnen, A'dam, 100, 9, 9, 6; 2, M. W. Smit, A'dam, 100, 6, 9, 3; 3. J. Pais, A'dam, 95, 5, 3 8. Hamburger Telling. 1. J. Post, Beverwijk, 106, 94; 2. G. Braun, Beverwijk, 101; 3. J. v d. Veer. A'dam, 94; 4. Zandvoort, Utrecht, 91; 5. M. Mcigates, A'dam, 90; 6. H. E. Mar ten, Santpoort, 86, 81; 7. A. de Weert, Vel- sen, 86; 8. F. de Weerdt, Vclscn, 85; 9. A. Post, Beverwijk, 84; 10. Ph. v. d. Kolk, Be verwijk, 82. Koningschap K, K. B. 1. Hinnen, A'dam, 119; 2. J. Schareman, Delft, 107; 3, Post, Beverwijk, 106; 4. A. Post, Beverwijk, 103; 5. J. Strack v. Schijndel, 100. DE HOOGEERW. PATER A. TERMAAT O-P- Naar de Msb. verneemt, zal de Hoogeerw. Pater Antonius Termaat O.P. oud-provinci aal, uit het Dominicanen-klooster te Zwolle, in het najaar naar Trinidad vertrekken, om daar den Zeereerw. Pater Angelus ten Brink O.P., die onlangs uit Trinidad naar ons land kwam om hier zijn vacantie door te brengen op te volgen als rector van de inrichting voor ïr.elaatschen „Cocorite". De Zeereerw. Pater Naar wij «r nemen ;al KI. van Nek deel- I en Brink wordt pastooc. "w «en der Daro- nemen aan de zesdaa ;:che te Londen, welke I chies aldaar Steunregeling. Na vooratg*^no>_ rno». delinge bespreking, zijn B, en W. met den Minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw tot overeenstemming gekomen omtrent een steunregeling voor de in deze gemeente wonende werklooze diepzeevisschers, visch- knechts en vischlossers, en de arbeiders van de ijsfabrieken, mandenmakerijen, smede rijen en kuiperijen, voor zoover die werken ten dienste van de visscherij. De steunrege ling, die door den Minister voorloopig van kracht is verklaard voor het tijdvak van 10 Juni t/m 14 Juli e.k., luidt als volgt: 1. uitgetrokkenen: voor gehuwden en ongehuwde kostwinners 10.50 per week benevens 0.50 per week per gezinslid boven de twee personen, tot een maximum van 5 personen; 2. voor de reglementair nog niet recht» hebbenden, dubbel-uitgetrokkenen en onge» organiseerden: voor gehuwden en ongehuwde kostwin ners 9.50 per week benevens 0.50 pel week per gezinslid boven de twee personen, tot een maximum van 5 personen. Aan kostgangers zal geen steun worden verleend. Overigens gelden de bepalingen, vervat in de bij de stukken gevoegde MinfsterieeU circulaire van den 19 December 1922, Afd, A., no. 2870 S. Mede is door den Minister goedgekeurd de aanstelling van een controleur op een be- looning van 35.per week. Als zoodanig is door burgemeester en wethouders op aan beveling der commissie tot ondersteuning van uitgetrokken werklieden, benoemd H, Mulder te IJmuiden. Den 22 Juni 1923 is begonnen met het doen der uitkeeringen Door den gemeente» raad werd daarvoor den 5 Juni j.l. een cre- diet verleend van 5000. Tot welk per centage het Rijk in de kosten zal bijdragen, is nog niet bekend, daar hierover door den Minister eefst nog wordt ingewonnen het ad vies van Gedeputeerde Staten. De Minister heeft zic-h voorts bereid veri klaard, eenzelfde bijdrage te verleenen in de dit jaar door de armbesturen gedane uitkee ringen aan de hierboven genoemde catego- riën werkioozen, als door hem zal worden vastgesteld met betrekking tot de kosten van steunverleening. B. en W. stellen den gemeenteraad voor, bovenstaande regeling goed te keuren, hen te machtigen zoo noodig verlenging van den termijn, waarvoor de steunregeling geldt, aan te vragen en het crediet van 5000— te verhoogen tot 25000.— als blijvende ten laste der gemeente. De commissie van bijstand voor de fin»"-» ciën adviseert gunstig, Naar concours. Op -het National! con cours te Koog aan de Zaan behaald© de Har monie „De Een-dracht" den eersten prijs, met -lof vain de jury, in de eere-afdee'ing, terwijl 's avond-s de eerste eere-prijs werd behaald en de hoog-ste prijs voor het hoogst a»38si tg behalen punten. Kiezerslijst. Ds kiezerslijst w2xr?.j de Kamer van Koophandel en Fabrieken vpor Rijnland telt voor het kleinbedrijf 2679 namen en voor -het grootbedrijf 638. DE NATIONALE VLIEGDAG. AMSTERDAM. 3 Juli. De Nationale Vlieg, dag van de Kon. Ncd. Vereeniging voor de Luchtvaart, welke op 14 dezer op Schiphol wordt gehouden, belooft zeer interessant te worden. Er zullen 2 wedstrijden worden ge organiseerd. lo. Escadrille-wedstrijden en in de tweede plaats behendigheidswedstrijden in de lucht. Aan de eerste wedstrijd zal deelgenomen worden door vliegtuigen van de Landmachl en de Marine. De heer Fokker zal zelf voor de Ned. Vliegtuigenfabriek te Amsterdam, welke met 3 vliegtuigen deelneemt, uitko. men voor de bchendigheidswedstrijden, ter wijl ook van de Land- en Zeemacht 5 vlieg tuigen voor deze wedstrijden zijn ingeschre ven. De gemeente Amsterdam heeft haar me. dewerfcing toegezegd door deelnenjw"1 het garantiefonds. R, K. UNIVERSITEIT Hef bestuur der Sf. RadboudstichtinJ deelt ons mede: dat door het College var Curatoren der R. K. Universiteit tot voorzit, ter van het college is gekozen F. A. M. van Schaeck Mathon, burgemeester van Nijme. g®"! dat door het Bestuur der St. Radboudstich- ting van Curatoren is benoemd Mr. C. Prin- zen te Oosterbeck, die reeds secretaris was van de Commissie van Organisatie, welke functie hij tevens blijft voortzetten tot de opening der Universiteit. BEVERWIJK, 2 Juli. - Veilingnofeering, Aardbeien, per K.G. 5070, Perziken, pet stuk 310. Doperwten, per K.G. 3230. Peulen, per K.G. 4048. Tuinboonen, per ben 95105. Dikke boorien, per ben 2.75. Sla, per kist 702.10, Spinazie, per kist, 3.403.60. Wortelen per bos 1520. Rabar- r, per bos 68, Selderie, per bos 18, Pe terselie, per bos 9, Postelein, per ben 29— 55. Bloemkool, per stuk 815. Komkommers, per stuk 11—15, Asperges, per bos 6084.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 3