Brieven uit Dnitschland. BUITENLAND Tweede Blad 3 Juli 1923 LIEFDE OVERWINT. Een artikel in de „Observer", melding makend van een scherper eisch, door den Britschen gezant te Parijs gesteld, om antwoord op de Engel- sche vragenlijst, wordt officieel tegengesproken. Verdaging der con ferentie van Lausanne? De Kroonprins van Zweden verloofd met prin ses Mountbatten. Onder de Telegrammen: Een afzonderlijk optreden van Engeland tegen over Duitschland in geval, dat tusschen Engeland en Frankrijk geen over eenstemming wordt verkregen, wordt volstrekt voorbarig genoemd. De Paus over den jongsten bomaanslag bij Duisburg. Baldwin noemt een internationale Conferentie tot beperking der luchtbewapening ontijdig. De vice-voorzitter der Italiaansche Kamer overleden. De paleisbran- den in China. ®ii. 5UITENL, BERICHTEN. ÜIT DE PE$S. FEUILLETON 0E OORLQGS-INVALIDEN. Berlijn, 26 Juni 1923. i lin fur Kriegsschwerbeschd aigte und Kriegs- i hinterbliebene." 't Is het eenige waarop bij deze instelling wat aan te merken valt. Maar ach, wat doet Nog vóór 2 jaren zag men in de drukste ten slotte haar naam ter zake, wanneer ha- straten van Berlijn honderden slachtoffers re werken zoo schoon zijn en zoo velen ten van den oorlog, blinden en kreupelen, men- heil. Door hare goede zorgen konden reeds schen wier gelaat afgrijselijk verminkt was, meer dan 90 pCt. dezer ernstig-verminkten ongelukkigen zonder armen of beenen. Men in passende betrekkingen worden onder- Zag er velen op den grond liggen in voortdu- gebracht, de meesten tegen het volle tarief rende heftige zenuwschokken. Allen bede- loon. lend in de versleten uniform „der grossen Het aantal dezer invaliden bedraagt voor Armee". Berlijn alleen 30.000 Er is hier dus wel iets De voorbijgangers toonden zich hartelijk tot stand gebracht, dat allen lof verdient, medelijdend en de aalmoezen stroomden hun Vele invaliden, die reeds vóór den oorlog rijkelijk toe. Verzuimde de Regeering voor onbruikbare elementen waren, zijn hier cp deze ongelukkigen iets te doen Volstrekt het juiste pad gebracht, dat hen tot eerlij- niet Zij wilde ze allen helpen en hielp ook ken arbeid en een behoorlijk bestaan voer- allen, die tot haar kwamen. de. Er zijn nu ook werkplaatsen ingericht Op bewonderenswaardige wijze werden waar de invaliden niet alleen onderwezen verminkten onderricht en geoefend in arbeid worden in beroepen, die voor hen geschikt die Jhen een behoorlijk bestaan kan verschaf- zijn, zij kunnen hier ook blijven arbeiden fen. Verloren ledematen werden door ver- totdat ze bij industrie of handel kunnen wor nuftige apparaten dermate vervangen, dat den ondergebracht. deze invaliden door prachtig geleide oefe-Eene andere instelling zorgt voor het af- ning ten slotte in staat waren, arbeid te ver- richten der honden, die de blinden moeten richten, die maar weinig, soms in het geheel leiden. Het is treffend hoe deze schrandere niet onderdoet voor werk van een gewoon dieren zich van hun taak kwijten. Ik zie dik- mensch met gezonde ledematen. wijls een blinde, die zich dagelijks naar zijn De invaliden hebben dikwijls zelfs nog iets kantoor begeeft, geleid door zijn hond. Om voor. Zij werken met groote ambitie het i- het perron van den stad-spoor te bereiken hen steeds weer een nieuwe vreugde, ar- moet men eerst een trap afdalen en dan weer beid te verrichten, die niet ophoudt bewont een beklimmen. Zie nu, hoe de hond zich te- deriag te wekken en waartoe zij zelf bij hen gen zijn meester aandrukt, om hem te waar' begin hunner oefeningen zich nauwelijks een- schuwen, als ze de trap genaderd zijn. maal in staat konden achten. Zij hebben ar- i Zou de blinde toch te ver gaan, dan trekt len meer bereikt, dan ze ooit hadden dur- de hond hem met kracht terug. Altijd bij de ven hopen. leuning voert hij zijn meester langzaam de Intusschen, vele invaliden bedelden liever, trap af en de andere weer op. Het gaat vlot Het is gemakkelijker en brengt veel meer door het loket rechts het perron op. De trein op. Het is verleden jaar vastgesteld, dat der- die de andere richting gaat, interesseert hem gelijke bedelaars per week toen ophaalden niet. Hij kent zijn treintje en wacht hem in papieren mark een bedrag van meer dan met een wijsgeerig gezicht kalm af. Als deze honderd gulden, volgens den koers van die tot stilstand gekomen is, drukt hij energiek dagen. j den kop tusschen de passagiers, die altijd De Hoofdcommissaris wees hier destijds 's morgens de treinen bestormen en trekt op en verzocht het publiek dringend zijne zijn meester langzaam maar zeker den trein liefdadigheid elders uit te oefenen, waar ze in. noodig was. j Het zij hier terloops opgemerkt, dat de Velen dezer bedelaars, die overdag uren- j treeplanken der wagens van den stad-spoor lang hun beroep uitoefenen in aanhoudende minder gevaarlijk zijn en stellig veel gemak- heftige krampbewegingen van hoofd, armen keiijker dan die van andere treinen ze loo- en beenen, gaan 's avonds in hun wijk met pen door en reiken door flinke breedte nog vrouw en kind of met hunne „aanstaande" i iets over het perron. De hond voert zijn stram-recht en gezond van lijf en leden naarmeester behouden in de coupé. Het wordt de kino en drinken na afloop een biertje of j hem niet moeilijk gemaakt, een ieder is een Schnapps, om van andere amusementen steeds bereid plaats te maken voor den blin- maar te zwijgen. I de. Zijn hond kent men aan het roode kruis. Het is voor den Schupo, die zijn luidjes i Bij het uitstijgen weer de langzame maar kent, geen dankbare taak, deze komedianten j zekere beweging voorwaarts. Waar iets in te verdrijven, wanneer ze door hun volmaaktden weg staat, trekt de hond reeds een paar spel de voorbijgangers zoo diep ontroeren. I meter daarvóór zijn meester terzijde. Door Als dan de man in zijn vervuild en versleten het loket rechts, weer bij de leuning de trap uniform wegstrompelt op zijn krukken, j af, na waarschuwing voor de eerste trede, schuddend en bevend en met een blik uit deLangs het trottoir gaat het vlug naar Pots- droeve oogen, die zelfs een olifant tot tranen damer Platz, waar het altijd geweldig druk toe roeren moet, dan gaat er onder de mede- j is. Hier zijn voorbijgangers soms behulp- ijdende omstaanders een gemor van veront- J zaam, terwijl bestuurders van voertuigen waardiging op tegen den onmenschelijken door den hond met het roode kruis weten politieman, die zijn rampzalig slachtofferdat een blinde passeert. Het gaat verder Zelfs nog voortdrijft, als deze uitgeput neer- langs de trottoirs tot de Wilhelmstrasse, die Zijgt en daar ligt als het ongelukkigste hoopje moet worden overgestoken. De hond laat me'nsch, dat men zich denken kan. j zijn meester stilstaan en kijkt dan naar links Een dezer invaliden, die rijke aalmoezen en naar rechts. Het gerij is hier meestal zeer inzamelde door zijn allerrampzaligst figuurdruk en eerst als er absoluut geen gevaar en smartelijke stuiptrekkingen trad ergens is, d.w.z. als de hond noch links noch rechts in Berlijn des avonds op als jongleur enop gevaarlijken afstand een voertuig ziet equilibrist, die op het slappe koord op zijn naderen, trekt hij zijn meester vlug de straat hoofd kon staan en dan nog op eiken voet over. Als het gunstige oogenblik te lang op een brandende lamp liet draaien op een wan- zich laat wachten, begint hij te blaffen, als delstok. Hij deed dit meer uit ambitie en een verzoek om hulp, dat altijd het gewen- om „er in" te blijven dan om de gage. Alsschte gevolg heeft. Kriegsschwerbesch adigter verdiende hij Steeds voert de trouwe hond zijn blinden meer dan genoeg, om er ganz gemüttlichu nd sjeun van te kunnen leven. Al die droevige vertooningen op straat werden een publiek schandaal. Dat wil zeg- meester veilig door het soms levensgevaar- lij ke verkeer. De vereeniging die deze honden africht stelt ze den blinden belangeloos beschikbaar bloed. Wel laat rnen uitkomen, dat Eet blad, sinds Lloyd George's aftreden, niet meer de officieele meening weergeeft, maar in het algemeen beseft men dat er een ingrijpend meeningsverschil tusschen beide landen be staat. De Matin dringt erop aan, dat de En- gelsche regeering zich dienaangaande uit- spreke. Nu de standpunten nog zoo ver uit een liggen, oordeelt men het beter te begin nen met een mondeling antwoord, te meer daar dit niet het eenige geschil is. Ook te Lausanne, evenals omtrent de Saar en Tandzjer, staan Frankrijk en Engeland tegenover elkaar. In de conferentie over het Oosten zijn de rollen juist omgekeerd, daar is Frankrijk voor een schriftelijke, En geland voor een mondelinge gedachtewisse ling. Omtrent de besprekingen die er op Robert Cecil's aanstichten in den Raad van den Vol kenbond over de Fransche verordening van 7 Maart omtrent de stakingen in het Saar- gebied moetbn beginnen, is het Fransche standpunt bekend. Die verordening is sinds dien door een bescheidenere vervangen. Duitschland zelf dorst niet protesteeren. De stakingen droegen een politiek karakter en de volkenbond heeft geen recht een on derzoek naar het optreden van_jic bestuur- DENEMARKEN EN RUSLAND. Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft van de Sowjet-rcgeering de telegra fische mededeeling ontvangen dat na de ra tificatie van het voorloopige Deensch-Rus- sische handelsverdrag de Russische haven autoriteiten opdracht hebben gekregen Deen- sche schepen alle faciliteiten te verleenen die in het verdrag zijn gestipuleerd. RUSLAND EN ZWEDEN. Ossinski, de nieuwe leider van de Rus sische handelsdelegatie in Zweden, wiens vroegere naam prins Obolenski is, is dezer dagen uit Rusland te Stockholm aangekomen en heeft aan vertegenwoordigers van de pers verschillende mededeelingen gedaan. Daarin zeide hij o.a. dat de vooruitzichten van den oogst over het algemeen op een iets minder dan gemiddelde opbrengst wijzen. De hon gersnood schijnt voor het grootste gedeelte bedwongen te zijn. De toestand op de spoor wegen verbetert en de haven te St. Peters burg bevindt zich eveneens in een beteren toestand clan vroeger. Lenin kan weer loopen en dagbladen lezen, doch moet zich nog eeni- ömmïssië in dat" gTbïcd,"waar Frankrijk den ^erï 'ijd Poli"ek, ««houden. Hij bevindt nnrsl.s in t. «tpll». "chno2 steeds buxten m de buurt van gen, buitenlanders en Duitschers die niet op en zorgt, waar noodig, ook voor hunne voe- r\e> A.4-„ 4.j; _1 de hoogte waren uitten hunne verontwaardi ging over een land, dat zoo tekort schoot in zijn plichten jegens arme zonen die toch in de verdediging van hun vaderland zoo deerlijk verminkt werden en dan in bitteren nood geraakten. Ze zijn nu bijna allen van de straat genomen en voor zoover werkelijk Dorlogs-invaliden en van goeden wille, onder de hoede en de verstandige leiding gesteld ran de „Hauptfürsororgestelle der stadt Ber- ding. Zonder zorg voor zijn invaliden is Duitsch land niet, integendeel 1 Het hier medegedeelde moge dit bewijzen. De bedelende invaliden in de versleten, vervuilde uniform der grossen Armee zullen allen nog wel lang niet van de straat ver dwijnen, daarvoor is hun succes te lucratief. Maar als een verwijt aan den Staat mag het toch niet meer gelden. H. L. wederopbouw van Europa. En van Duitsche zijde ontbreekt het ook niet aan aanwijzin gen dat Cuno en zijn vrienden de werkelijk heid onder het oog beginnen te zien." De Observer had ook gemeld, dat de Britsche gezant te Parijs op hoogen toon een schriftelijk antwoord' op het Engelsche vragenlijstje zou hebben verlangd. Naar Havas meldt spreekt echter de „Temps" formeel het bericht van de „Ob server" tegen, volgens hetwelk de Britsche gezant te Parijs tijdens zijn jongste onder houd met Poincaré „de gewone diploma tieke hoffelijkheid" zou hebben prijsgegeven en met eenige levendigheid een antwoord op de Britsche vragenlijst zou hebben geëischt. In verband met een en ander seint nu de Parijsche correspondent van de N. R. Ct. het volgende: De Entente beleeft een benauwd oogen blik. De diplomaten ontwaken uit den slaap der laatste weken. Het verlangen van de Observer naar een schriftelijk antwoord op de Britsche vragen over de Roer zet kwaad DE GEALLIEERDEN EN DE SCHADE VERGOEDINGSKWESTIE. De Engelsche Zondagsbladen zijn vol ver trouwen dat de nieuwe week een belang rijke wending in de kwestie van de schade vergoeding zal brengen. De Observer merkt op, dat, nu de Belgi sche crisis voorbij is, hoffelijkheid en gezond rstand een schriftelijk antwoord eischen de Britsche vragenlijst. Indien het Fran- s he of het Belgische antwoord eenige gele genheid biefea voor een voordeelige voort zetting van -Se onderhandelingen met het pog op een ctCtferentie en een regeling, zal ren daar natuurlijk gebruik van maken. De Sunday Times schrijft in denzelfden geest. Zij zegt: „Het lijdt geen twijfel dat on- lanks de chauvinistische uitlatingen van Poincaré hij en zijn ministers beginnen te be seffen dat het probleem dringend een rege ling vereischt en dat de Fran schen niet voor onbepaalden tijd een geïso leerde plaats kunnen innemen bij den doorslag geeft, in te stellen. In zake Tandzjer is de erkenning van het toezicht van den Sultan van Marokko voor de Franschen van de meeste beteekenis. De malaise wegens dit alles wordt verergerd door de onzekerheid van de houding van België in verband met de afgeloopen crisis. De Eclair tracht Engeland nog eens te overtuigen van de noodzakelijkheid, dat het Fransche en Britsche belang tegenover Duitschland solidair zijn. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Aangezien Turkije inzake de betaling van de coupons hardnekkig op zijn standpunt blijft staan, rekent men op de mogelijkheid van een verdaging der conferentie, ^teneinde de bezitters van obligatiën van de Turksche schuld en houders van concessies gelegen heid te geven tot overleg om tot een verge lijk met de Turksche regeering te geraken. Wellicht gelukt het echter nog een bevre digende oplossing te vinden, indien de Tur ken zich tegemoetkomend betoonen. DE VOLKENBONDSRAAD. Hoewel de eerste drastische verordening var, de regeeringscommissie is ingetrokken, zullen volgens de dagbladen lord Cecil en Branting het bestuur over het Saargebied in den Volkenbondsraad toch ter sprake bren gen. Naar verluidt zal Cecil voorstellen, een onderzoek in te stellen naar het bestuur der commissie, om na te gaan of al haar be slissingen genomen zijn in overeenstemming met de letter en den geest van het verdrag van Versailles. VERLOVING VAN DEN ZWEEDSCHEN KROONPRINS. De Zweedsche kroonprins heeft zich ver loofd met lady Louise Mountbatten, de tweede dochter van den markies van Mil- fordhaven, vroeger bekend als prins Louis Mountbatten. Zij is dus een achternicht van koning George. De kroonprins van Zweden is weduwnaar sedert 1920. In Mei van dat jaar is zijn echt- genoote, prinses Margaret van Connaught, waarmee hij in 1905 was gehuwd, gestorven. Vandaag wordt het Zweedsche eskader, dat op weg is naar Engeland, te Sheerness verwacht. Morgenmiddag zal de Zweedsche kroonprins met zijn twee zoons en zijn ver loofde, een bezoek aan de schepen brengen. UIT HET BEZETTE GEBIED. Een Rijnlandsche republiek? Volgens de Lok. Anz. heelt de hermetische afsluiting van het B. G. een bijzondere reden Het blad meent van zeer goedingelichte zijd tc weten dat de Franschen alle voorberei dende maatregelen voor de afkondiging van de Rijnlandsche republiek hebben getroffen Ongeldig verklaard. De vertegenwoordiger van de Rijnland commissie in de Palts heeft de verordening der Bciersche regeering, die na de bezetting van het Roergebied uitgevaardigd werd, dat ieder Duitscher die de handelingen der be zettende mogendheden steunt of hun diens ten bewijst, strafbaar is, voor de Palts ongel dig verklaard daar deze verordening niet overeenkomstig de voorschriften te voren aan de Rijnlandcommissie is voorgelegd. De ontploffing bij Duisburg. Naar Wolf van welingelichte zijde uit het Roergebied hoort kan van Duitsche sabotage bij de ontploffing in den trein bij Duisburg geen sprake zijn, daar de spoorbrug waarbij de aanslag is gepleegd, onder militaire bewa king staat, Bij de trein-ontploffing op de Roscnfelder- brug zijn 15 menschen gedood en 30 gewond. De Düsseldorfer Nachrichteu in welker drukkerij de Franschen sedert eenige weken een in het Duitsch gesteld blad drukken, is voor vier weken verboden. BELGIË EN DE ROER. De Belgische minister van oorlog zal heden in de Kamer een verklaring afleggen in ver band met den aanslag op de Rijnbrug te Duisburg en tevens mededeelen welke maat regelen de regeering zal nemen. HET BEZOEK VAN BENESJ AAN PARIJS. Minister Benesj gaat deze week naar Pa rijs, waar hij echter maar 1 week zal ver toeven. Zijn bezoek staat niet in verband met het vraagstuk der schadevergoeding, doch betreft uitsluitend Tsjecho-Slowaksche aangelegenheden. TSJECHO-SLOWAKIJE EN BULGARIJE. Michaltsjef, de gezant van de nieuwe Bul- ga arsche regeering te Praag, heeft minister Benesj zijn geloofsbrieven mogen overhandi gen. Daarmede is dus de nieuwe Bulgaarsche regeering door Tsjecho-Slowakije officieel erkend. Moskou. Wat zijn missie in Zweden betreft, sprak Ossinski de hoop uit dat het hem zou mo gen gelukken de in gang zijnde onderhande lingen te voleindigen. Rusland wil echter hel beginsel van herstel van het geconfis- ccerde particuliere eigendom niet erkennen. Wat Rusland reeds voorgesteld en toege geven heeft, is voldoende. A.an den ande ren kant heeft Rusland belang bij het toe kennen van concessies. Het Zweedsche mi nisterie van buitenlandsche zaken wijst er op, dat tot dusver niets overeengekomen is voor een spoedige hervatting van de Rus- sisch-Zweedsche onderhandelingen. Ossinski heeft zijn intrek genomen bij den bekenden bankier Aschberg, die te kennen gaf, dat zoo geen definitieve over eenkomst tot stand kan komen, Soxvjet- Rusland tevreden zou zijn met een voor loopige overeenkomst, om de bestaande be trekkingen tusschen beide landen te onder houden. DE DUITSCHE INDUSTRIE EN DE DALING VAN DE MARK. De persdienst van het I. V. V. meldt:: Sedert begin Juni heeft de Duitsche ar beidsmarkt zich aanmerkelijk in gunstigen zin gewijzigd. De reeds meermalen ge maakte opmerking, dat de daling van de mark op liet bedrijfsleven een gunstigen in vloed uitoefent, blijkt thans opnieuw. Het aantal arbeiders dat korter dan den nor malen werkdag werkt, is aanmerkelijk terug- geloopen. Dit aantal bedroeg bij den Duit- schen melaalbewerkersbond eind April 24,74 pet., begin Juni nog maar 15,3 pet., terwijl het aantal werkloozen hetzelfde bleef. Vooral bij de export-industrieën valt een aanmerkelijke verbetering waar te ne men. In de textielindustrie is het aantal arbeiders, dat korter dan den normalen werkdag werkt, gedurende dezelfde periode van 51.11 pet. tot 38.5! pet. teruggeloopen, bij de fabrieksarbeiders van 25,48 pet. tot 14.62 pet. De werkloosheid onder de leden van deze organisatie is teruggeloopen van 7.39 pet. tot 5.06 pet. RUSSISCHE DIAMANTEN NAAR NEDERLAND? Naar tnen van Russische zijde aan de N. R, Ct. uit Duitschland meldt, is onlangs door bemiddeling van Krestinski, den Sow- jet-Russischen gezant te Berlijn, een partij „genationaliseerde" briljanten en andere edelsteenen verkocht a.an een groep Neder landers, welke er 28 millioen gulden voor betaald zou hebben. De betaling zou ge schied zijn door bemiddeling van den ban kier Aschberg. Het opperbestuur van de Russische Nieuwe Kerk heeft aartsbisschop Antonin, den opvolger en den voornaamstcn tegen stander van patriarch 'l'ichon, ontslagen. Op last van den krijgsraad te Barce lona ziin er achttien syndicalisten in hech tenis genomen wegens anti-militaristir.che propaganda. Bij huiszoekingen zijn er vele wapens en bommen gevonden. Ten gevolge van de algemeene ver- keersstaking is het aantal werkloozen tc Barcelona tot over de 100,000 gestegen. Reuter verneemt, dat tot de voorstel len ter bescherming van de Engelsche onderdanen in China ook behoort een her vorming van de Chinecsche spoorwegpolitie onder leiding van buitenlandsche officieren. Dc Welt am Montag verneemt uit Lausanne, «Jat dr. Arnold Ruge, dc bekende Deutsch völkische leider, in den loop der maanden Mei en Juni een groot aantal in het Fransch gestelde bedelbrieven heeft ge richt aan professoren uit Fransch Zwitser land. Ruge, gewezen privaat-docent nan de universiteit van Heidelberg, vertelt daarin, dat hij voor de wetenschap en voor den trijd tegen het materialisme alles heeft uitgegeven wat hij bezat. Wat hij gedaan heeft deed hij uit liefde voor de weten schap. Zijn positie is echter buitengewoon moeilijk. De toestanden zijn bijna onmoge lijk geworden voor een Duitsch intellec tueel, die voor een ideaal strijdt. De dage- lijksche zorgen maken het Ruge onmogelijk zich aan intellectueclen arbeid te wijden, hoewel de heele wereld daar voordeel bij zou hebben. De brief eindigt met de woor den: ik waag het u om steun te verzoeken; ik zou gelukkig zijn indien u mij een bedrag in bankbiljetten van uw land wilde doen toekomen. Dc persdienst van het internationaal verbond van vakvereenigingen meldt, dat de toestand van de vakbeweging in Zuid-Slavië y reet- gecompliceerd is Voor den oorlog waren de staten, welke thans deel uitmaken van Zuid-Slavië, n.l. Servië, Bosnië, Kroatië, Slovenië en Woj- wodina, geheel zelfstandig en bestond in elk dier gebieden een op zich zelf staande vak beweging. Sinds deze gebieden zijn samengevoegd, wordt' er door het bij het I. V. V. aangesloten Vakverbond in Zuid-Slavië naar gestreefd, tot één grooten centralen Vakbond te ko men. Deze pogingen worden door verschil lende omstandigheden sterk belemmerd, zoo als: beknotting van het vereenigingsrecht door de regeering, strijd tusschen commu nisten en modernen, groote verschillen in den stand der ontwikkeling van de vakbewe ging in de onderscheidene deelen van hel land als gevolg van het verschil in industri- ecle ontwikkeling. Het bij het I. V. V. aangesloten Vakver bond, met zetel te Belgrado, heeft een zeer zware taak te vervullen om, te midden van al deze moeilijkheden, van de vele op zich zelf staande organisaties in één beroep, goe de gecentraliseerde vakbonden te mak-n. Het Wolfbureau ontvangt van bevoegde zijde (m.a.w. officieus) de volgende beschou wing over de door Poincaré in de Franschen Senaat gehouden rede: Poincaré heelt den Franschen, die de doeltreffendheid van de Roer-actie betwijfelen en een verstandige re geling van de schadevergoeding voorstaan, den mond willen snoeren. Hij weigert in te zien, dat zijn gewelddadig optreden aan de Roer vruchteloos moet blijven, omdat de be volking, ondanks de 65.000 uitzettingen, uit haar rechtsbewustzijn en haar wil tot' zelf behoud, steeds nieuwe krachten put om vol te houden. De doodvonnissen der Fransche militaire justitie en de weigering van elk Duitsch voorstel bewijzen dat Poincaré den toestand van geweld wil handhaven om Duitschland tot capitulatie te dwingen. Het eenige antwoord daarop is: volhouden in den strijd. scbe positie van het land, dat vas de be» volking een maximale bijdrage in de kostep van de regeering en de staatsorganisatie* wordt verkregen. Onlangs zijn de z.g. „arbeiders-clubs" van de Russische staatsbegrooting afge voerd geworden. Deze maatregel is, naar ge meld wordt, van grooten invloed geweest op het aantal dezer clubs, dat sindsdien met 40 a 50 procent verminderd is. De nog bestaan de clubs hebben met groot geldgebrek te worstelen en hebben, om hun voortbestaan mogelijk te maken, hun toevlucht moeten ne men tot' diverse maatregelen, welke buiten de bestemming dezer clubs liggen, zooals: het geven van bioscoop-voorstellingen, het organiseeren van hazardspelen enz. Den iaat- sten tijd begint de toestand ietwat te verbe teren; er worden weer lezingen gehouden en ook op ander gebied weer het een en ander gedaan. Het groote geldgebrek cn het ont breken van voldoende ervaren leiders blijft echter een ernstige belemmering vormen voor de ontwikkeling der clubs. Te Zaritsin en Stawropol hebben zicb gevallen van builenpest voorgedaan. Edward Clifford, de Amerikaansche onder-staatssecretaris van financiën, heeft ontslag genomen, omdat hij in het particulie re zakenleven terugkeert. Hij heeft daartoe besloten, omdat zijn salaris onvoldoende was om te Washington van te leven. Men zal van zijn heengaan gebruik maken om in de in deeling van het departement bezuiniging aan te brengen. Evans, de opperste leider van de Ku Klux Klan, heeft verklaard, dat de Klan sterk gekant is tegen Harding's plan tot toe treding tot het Hof van internationaal recht in den Haag, zoowel als tegen eiken an deren vorm van bondgenootschappen met vreemde landen. Het begrootingsjaar 19221923 is Zater dag in de Ver. Staten gesloten met een overschot op de rekening van ten naastebij 310.000.000 dollar. Rechercheurs hebben te Hawthorne bij Chicago 12 lieden aangehouden wegens het sluiten van weddenschappen bij de daar ge houden rennen, welke door een menigte van 25,000 lieden werden bijgewoond. Men schrijft de ontploffing op den ver kenningskruiser Richmond te Philadelphia, waarbij 9 opvarenden gewond werden, toe aan het lekken van hydrogeen in de wasch- kamer. Galvanauskas heeft een nieuw Litausch kabinet gevormd, waarin hij zelf minister president en minister van buitenlandsche zaken is, Volgens een bericht uit Hongkong is het leger van Soen Jit Sen op het front aan de Noord opgerukt en heeft het Jingtak be zet. Op het Oostelijk front wordt zwaar ge vochten bij Wilsjou, terwijl men ook spoe dig nieuwe gevechten op het Westelijk front verwacht. De Vorwarts meldt dat de twee mannen uit Beieren, die Vrijdag in de Engelsche zóne gevangen zijn genomen twee centenaars dynamiet bij zich hadden. Zij verklaarden die naar Benrath bij Dusseldorf te moeten brengen. Het gevaarlijke goedje was blijk baar voor sabotage-daden bestemd. Het personeel en de arbeiders van de Donau-scheepvaartondernemingen hebben besloten tot lijdelijk verzet over te gaan, totdat hun looncischen ingewilligd zullen zijn. Met ingang van 12 Juni heeft de Rus sische kerk het voorbeeld van de wereld lijke orde gevolgd en de Juliaansche tijdre kening door de Gregoriaansche vervangen. Hel zoo juist geëindigde congres van sowjet-bclaslingambtenaren, zoo lezen wij in de Izwcstia, heeft een aantal moties aange nomen op het gebied van de belastingpoli- fiek. Men stelde vast, dat de afzetcrisis, die de laatste maanden heerschtc, een gevolg is van de gebrekkige organisatie van den groothandel en de hooge productie-kosten. Het spreekt van zelf dat deze crisis een grooten invloed uitoefende op de opbrengst der belastingen, zoowel de directe als indi recte. Vee! aandacht heeft men geschonken aan het vraagstuk van de inkomsten- en ver mogensbelasting. Gewezen werd op de nood zakelijkheid van strenge controle op de han delingen van de leden der commissies, die belast zijn met het vaststellen van het be lastbaar inkomen, en van het doen van nauwkeurig onderzoek naar de door de be lastingbetalers op hun aangiftebiljet gedane mededeelingen. Na uitvoerige debatten over verschillende punten verband houdende met de inkom sten uit anderen hoofde dan belasting ver kregen, sprak het congres zich uit voor een voortdurenden strijd tegen de misbruiken die op dit gebied bestaan cn de malversaties welke voortdurend gepleegd worden. Ten aanzien van de bcgrootingen voor 1923 en 1924 achtte de vergadering het noodzakelijk de begrootingen te fundceren op het prin cipe van differentiatie met verdceling over dc plaatselijke budgetten. Gewezen werd op de onmogelijkheid van verdere uitbreiding der uitgaven. Integendeel eischt de economi- FOKKEMAST EN BOEGSTENG. Onder dezen titel dricstart de „Standaard" het volgende De Roomsche bladen van Donderdagavond brachten iets bijzonders. Uitvoerige mededeelingen n.l. over de be noemingen aan de tweede Vrije Universiteit in Nederland. Wij begrijpen den loftoon, die aangeheven werd en we leggen gaarne getuigenis af van ons, uiteraard met bescheidenheid neerge schreven, inzicht, dat deze benoemingen den ernstigen wil toonen om, ais het ware mei één slag, op het niveau te komen waar men zijn moet. Natuurlijk heeft Rome in dezen veel voor op de Vrije Universiteit te Amsterdam. We tellen onder de nieuw-benoemde Hoog leeraren niet minder dan 7 buitenlanders 5 Duitschers, 1 Oostenrijker en 1 Fransch' man waaronder er zijn van wereldver maarde reputatie. In dat opzicht staat Amsterdam bij Nij megen verre ten achter. Amsterdam moet zijn leerkrachten vinden onder een kleinen kring van Gereformeerden iq Nederland en daar alleen. Zelfs is die kring nog kleinej dan het geval behoefde te zijn vermits niet allen die de Gereformeerde richting zijn toe gedaan, zich om de Vrije Universiteit scha ren. Dat wij dit verschijnsel betreuren, behoe ven we niet te herhalen. Maar wel willen we er nog eens op wijzen, dat de wassende in vloed van Rome alleen gekeerd kan worden, indien tegenover het Roomsche beginsel een krachtig Protestantsch leven uit het begin sel wordt gesteld. Al dat klagen en ach en wee roepen ove( Rome's stijgenden invloed, maakt op ons wei< nig indruk. Omdat men nalaat het eeniga middel te baat te nemen, dat tegen dien in vloed met vrucht kan worden aangewend. Velen van die klagers willen den strijd dool anderen laten opnemen. Liefst hem op staat kundig terrein overbrengen. Van de Staats macht gebruik maken om Rome hier wat te knijpen, ginds iets terug te dringen, elden weer een duwtje te geven. Om dan verdei in de geestelijke worsteling zelf passief te blij ven. Daarin nu valt op onzen steun nimmer t« rekenen. Wij stellen ons op zuiver geestelijk terrein tegenover Rome maar we willen den srtijd uitsluitend met geestelijke wapenen voeren. Dat betcekent óók Universiteit tegenove» Universiteit Niet in dien zin, dat de twee Universitei ten als instituut tegenover elkaar moeten staan, maar wèl zoo, dat ook op het terrein van het Hooger Onderwijs de beginselen van het Protestantisme in den vorm, zooals dat zich in Nederland heeft geopenbaard, d.i. het Gereformeerde Protestantisme moeten worden uitgewerkt en gepropageerd. Daarom kan onzerzijds ook nooit volstaat» worden met het instituut der bijzondere leerstoelen. Op zijn minst moet toch elke fa culteit in haar uitgangspunt homogeen zijn. Zoolang de Universiteit óók opleidingsschool is, valt aan dien eisch niet te ontkomen. Kuyper's ideaal om één enkele Universi teit in Nederland te hebben, die dan in elke faculteit parallelfaculteiten van verschillende richting bezitten zou, zal in ons land wel nief verwezenlijkt worden. Ook onze eigen groep schijnt voor die gedachte, blijkens de erva ring met de Leeuwarder rede opgedaan nog niej rijp. Daarom zijn we voorloopig op eigen kracht aangewezen. Dat wij die kracht grooter zouden wen- niet het minst met het oog op de Roomsche krachtsontplooiing, is duidelijk. Maar wat dan niet in 't groot kan, moet maar in 't klein. Wij laten het geusje aan den boegsteng wapperen, tegenover de groote tfJav van Ro me aan den fokkemast. DE DRIE. Naar aanleiding van de aanneming (loot de Tweede Kamer van het z.g. Hanzewetje, schrijft het „Centrum" onder bovenstaand opschrift: „Dc wet tot steun aan wat bij kalmte niet behoeft te vallen, is dan door de Tweede Kamer met zoo goed als algemeene stem men aangenomen. Men begreep ten slotte, dat deze verzekering tegen zenuwachtigheid toch wel een kleine premie waard moest wezen. We zouden dan ook de drie stemmen tegen volmaakt kunnen negccren, wanneer ze niet van algemeene beteekenis waren, doordat ze op merkwaardige wijze drie typen van ernstige fouten in het politieke leven vertegenwoordigen, fouten, welke niet het monopolie zijn helaas van enkele par tijen of personen. De arme vrouw wist niet, waarom haar *ttan naast haar zoo verstrooid was, waarom h') zoo dikwijls naar buiten liep. Haar eenige troost sedert lang was haar gebed, en dien J?';! schonk zij zich nu in ruime mate. .Wl"skens, in 't tuintje, kijkt strak naar de val daar zit een zijner signaalduiven. He- z}'13 Zijn bronze waar blijft hij 033* dobbert nog een zijner reizigers met Zwalkende vleugelen naar beneden. .»,'t is de tweede signaalduif. Beide terug. Te gelijk. De reizigers zijn dus te Tours niet opge laten.;; t -'-ou voerfmórgen zijn. s Anderendaags zat Jjjj aan 't werk. 't Lukte niet. Zijn ggeSt was er niet bij. Om tien uur, toen Leentje weer buiten arbeidde, en zijn Gerardien in de hitte der zonnestra len wat herleving zocht, sloop hij weer met zijn signaalduiven aaar de sociëteit. Dit maal was 't telegram reeds daar. Met helder weer om 5 ure had men te Tours aan de dui ven de vrijheid gegeven, 'n Liefhebber meen de dat de eerste duif wel om elf uur vallen Zou. Gejaagd'kwam hij thuis. Toe» hij weer op Zijn werktafel zat, beefde hem de naald in de hand. Och Heere had hij toch die acht frank terug die zijn roode doffer imtr.ers waard was Acht frank verliezen In zijn nood In die geldnood, waarin zijn vrouw, die dcor hem ziek was, zijn Leentj'e, dat door hem leed. verkeerden! Was hij zinneloos? Maarindien de bronze eens eerst was.... Om elf ure....zeide 'n lief hebber. Wie weet 't Is reeds bij elven en hij sloop, omzichtig alsof hij een dief stal ging begaan, naar zijn duivenhok Nog niets Noch bronze, noch signal 1- duif. Langzaam keerde hij terug tot het werk neen, niet tot 't werk, tot 't werkeloos afmattend wachten. Eindelijk slaat het middaguur. Leentje heeft voor den karigen maaltijd gezorgd, al is 't zuinig, de azijn-saus vervult toch de kamer met 'n eetlustwekkenden geur. Willekens doet er weinig eer aan. Onder voorwendsel van werk, dat speed eischt, begeeft hij zich, niet naar de werkkamer, maar, bij zijn duivenhok. Daar kijkt hij door 'n reet der deur naar de val. Hij hoort 'n gefladder, er schemert iets voor het licht. Hij doet de oogen dicht en hoort 'n slag op de plank. God Helaas 't is de eerste signaalduif. Zijn bronze is niet eerstHet weder is zoo helder....de duiven zullen opeen vallen..waarschijnlijk is hij zelfs heel buiten prijs.... Ah weer 'n duif op de val, God De roode doffer, aan Cremer verkocht 1 üen woord is een woord. Nauwelijks is de duif door de tralies, of hij vat ze, sluipt zacht jes de trappen af en loopt naar dc sociëteit. In een oogwenk is hij terug bij het hok. Nog geen bronzeDe seconden rekken zich tot minuten, de minuten tot uren. Weer 'n valHemel't Is de tweede signaalduif. Verloren....! Nogmaals ver loren O ellendig beest Zijn dikke wenkbrauwen fronsen boven zijn ijselijk bleek gelaat. Zijn oogen kijken verdwaald, alsof hij 'n manslag hadde be gaan. In blinde vervoering balt hij 'n oogen blik de vuist naar zijn duivenhok en wil de deur toewerpen, maar hij verzint zich, legt als gebroken zijn hand boven zijn oogen aan zijn voorhoofd, en leunt tegen de houten planken tranen, heete tranen druppelen de een na den andere op den vloer. Hij weent als 'n onzalige. Hij betreurt snikkend niet alleen die laatste zinneloosheid, maar heel die schuldige drift, welke hem sedert jaren heeft overmeesterd, en die hij nog niet bij heeifz'n ellende heeft kunnen overmeesteren. Met kracht veegde hij zich eensklaps be raden de vochtige wangen droog, begeeft zich naar zijn werkkamer, vat de naald en arbeidt met 'n driftigen ijver. Soms welt weer 't vocht naar zijn wimpers en verduis tert hem 't gezicht, soms ook rolt zoo'n be rouwvolle traan over de saamgeplooide lip pen, maar hij werkt stug voort. Opeens werpt hij alles op zijde, springt van de tafel en begeeft zich regelrecht, dit maal zonder zijn voetstappen te verdooven, naar 't duivenhok. Daar zit zijn bronz" thans. Zijn eerste beweging is hem te grijpen en|hem|den nek om te wringen. Ma:.r neen hij is van zijn ziekte voor goed genezen thans, en daarom ook is hij bedaard. Hij is zeker eenige frank voor dien reiziger te ontvangen en geld is noodig voor de zijnen. In een nest liggen 'n paar dikke, jonge duiven, reeds op 't punt van op de val te vliegen. Hij vat ze en brengt ze naar bene den. In den tuin sukkelt zijn vrouw zijn dochter leunt met 't hoofd op de hand. Zij lijdt erg aan hoofdpijn, door gebrek en over werking. Willekens neemt de jonge duiven beurte lings bij den kop, maakt 'n draaienden zwik met de hand, en na elkander vallen ze op den grond, spartelend en met bloedige romp. Hij glimlacht van zelfvoldoening, raapt ze op, en brengt ze naar Leentje, die hem, evenals haar moeder, verwonderd aanschouwt. Daar, kind, zegt hij, zie eens hoe malsch en hoe vetdie zullen u en moeder goed doen, misschien wel wat meer dan al die poe ders. Leentje vatte de twee duiven met genoe gen. Oh 1 Dank u, vader dank 1 Ik heb er nog zoo'n paar zoo vet als deze. Hadde ik ze toch maar alle vroeger dien draai geleerd. 'Gerardien begreep 't offer van haren man, j en de traan, die thans over haar wang liep was bijna 'n zoete traan. Dienzelfden avond was Willekens in„ De Valk" met den ^bronze en de twee goede duivinnen, die hij had overgehouden. Jan Cremer had slechts den laatsten prijs met den roode gemaakt, en aldus nog schade op den koop toe gehad. Ook toen Wil lekens zijn duiven te koop aanbood, gelukte hij er slechts in negen frank voor de drie te ontvangen, 's Anderendaags 's morgens, heel vroeg, was de val van zijn hok afgebro ken. 't Laatste paar jongen was voor zijn zieke vrouw en voor Leentje. XIV. Die weck kwam geen enkele bestelling. Eenige dagen van rust dus voor Leentje van rust slechts voor 't lichaam. Door de opbrengst der duiven kon men in de nood wendigheden dier week vcor zien. Maar daarna? De angst was groot in 't arme huis houden. Arnold had van 'n gelegenheid gebruik gemaakt, om hun, kosteloos, een brief te zenden. Hij was al te gelukkig. Hij had den E.H. president van het Seminarie openhar tig zijn toestand bekend gemaakt. Dank aan diens milddadigheid, zou hij deze drie maanden geen cent aan zijn ouders kosten. Zijn brief sprak hun van vertrouwen op God, en liet hen niet zonder hoop. Hij bad toch zoo vurig voor hen drieën Kon God zijn gebed onverhoord laten Willekens nam een kloek besluit. Het werk kwam niet opdagen hij zou gaan naar 't werk. Hij zou zich aanbieden bij de ver schillende meestcr-klccrmakers en op dag' huur werken. Dan was men toch zeker van brood. Dan kon men goedkoop een huisje huren buiten de stad, langs den steenweg, vol licht en vol lucht. Dat zou de gezondheid zijn voor zijn vrouw. Gerardien verzette er zich tegen. Leentje verklaarde liever zelve op werk uit te gaan. Willekens bleef bij zijn besluit. Beraden trok hij den volgenden morgen de deur ach ter zich dicht, wijl de beide vrouwen ween den in de gang. Toen hij echter aan de deur was van een dier kleermakers, voorheen zijn gelijke, zijn mindere zelfs, dien hij nu bidden moest om meester over hem te willen worden, beefden zijn beenen onder zijn lichaam, zijn tanden klapperdenHij belde, toch Helaas hij ontving slechts beloften, geen werk. Hij ging overal verder, hier kreeg hij een spot- tenden glimlach. Overal, waar hij zich aan bood, waren 't weigering of beloften voor 'n onbepaald later. Eén kleermaker in de stad had hij nog geen bezoek gebracht. Aan Vinus Bols Vinus Bols, die thans op zijn erf woonde die zich 'n kleermakerswinkel op zijn ver vlogen geluk had opgezet; die hem had ver leid, die voedsel gaf aan zijn drift, en die eens zijn Leentje ten huwelijk durfde vra gen. Vinus Bols, de valschaard de verrader

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5