Woensdag 4 Juli 1923 46ste Jaargang No. 14477 PAUS PIUS XI Eerlijk! DIT NIMMER BESTAAT DIT S BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Ter eeuwige gedachtenis. UIT DEN OMTREK* HAARLEM. Lathyrus odoratus. Het nieuwe viaduct te Amsterdam geopend. Muziekvereen. „Voorwaarts". Provinciale Staten van Noord- Holland. Het proces inzake de Infanterie- kazerne. Een goede maatregel. Schieten. Mevrouw Maarschalk. ue vernieling der Provinciale wegen J. J. WEBER ZOON Opticieus srk Koningstraat 10 Fabrikanten Haarleir C. Wakerlin t- Vereeniging „Haerlem". Haarlemsche Orkest-Vereeniging. Examens Lichaamsoefeningen. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem, Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Bij eonïraeï belangrijke korting, Advertenliën 35 cents per regeL Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden mededeeling, op d* le Pagina 75 ct., op andere redac« tiepagina's 60 ct. per regeL Vraag' en aanbod-adverteatiën 14 regeli 60 cent per plaatsfag; elke tegel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. Ons wordt plaatsing verzocht van onder staand pauselijk schrijven: Vele geloovigen hebben steeds in den loop der eeuwen uit verlangen naar een volmaak ter godsdienstig leven zich nauwer aangeslo ten bij de oude kloosters der reguliere Orden, ofschoon zij zelf buiten de klooster gemeente en in het gewoel der wereld ble ven leven. Zonder zich door strenge geloften of door de wetten van het gemeenschappe lijk leven te binden, hebben zij toch onder bepaalde voorschriften, naast de mannelijke en vrouwelijke kloosterlingen, een derde ge meenschap gevormd, van die Orde, welke zij wilden toebehooren, terwijl ze van den eigenlijken regel niet zoozeer den last, dan wel den geest overnamen. Van deze Derde Orden moet degene voor de oudste gelden, die bij de reguliere Kanun niken van Praemonstreit heeft gebloeid en op den stichter der Orde, St. Norbertus, als op haar grondvester mag bogen. Want toen Theobald, graaf van Aquitanie, een hoog adellijk en machtig heer, vol verlangen om in de Orde der Praemonstratensers te_ wor den opgenomen, zich zelf met al zijne bezit tingen den H. Stichter ter beschikking stelde, gaf deze, door God verlicht, hem den raad, om de wereld niet vaarwel te zeggen. Maar opdat hij ook te midden van de gevaren der wereld aan de Orde zijner uitverkiezing zou blijven toegewijd, gaf hij hem een christelij- ken levensregel en ten teeken van zijn gees telijk een-zijn met de Norbertijnsche Orde bekleedde hij hem met het witte scapulier. Dit was de oorsprong der Derde Orde van Praemonstreit: en niet alleen in Frankrijk, maar ook in het overige Europa hebben zeer vele geloovigen het voorbeeld van graaf Theobald gevolgd en de vereeniging der Nor bertijnsche Tertiarissen gevormd. De Pausen van Rome, onze voorgangers, hebben deze Derde Orde met vele aflaten en privilegiën verrijkt. Gaarne maken wij hierbij melding van Paus Benedictus XIV, roemrijker gedach tenis, die den ouden regel der genoemde Tertiarissen door zulke wijze wetten ver zachtte, dat hij beter aan de omstandigheden der tijden zich aanpaste. Daar nu volgens Gods voorzienige beschik king deze Derde Orde haar achtsten eeuw kring voltooit en door den Generaal der Orde tot Ons het verzoek gericht is, om Ons te gewaardigen, al de aflaten in den loop van zooveel eeuwen door den H. Stoel aan genoemde Derde Orde geschonken, door Ons gezag te bevestigen en er nieuwe gees- elijke gunsten aan toe te voegen, hebben Vij gemeend, van harte gaarne deze vrome enschen te moeten inwilligen. Daarom dan ook, na onzen geliefden zoon, E. den Kardinaal Groot-Poenitentier te icbben gehoord, en in het vertrouwen op de jarmhartigheid van den almachtigen God en steunend op het gezag Zijner Apostelen Pe trus en Paulus, verleenen Wij aan alle geloo vigen van beider geslacht, die nu en later in de Derde Orde van Praemonstreit wettig zullen zijn ingeschreven een vollen aflaat wanneer zij, na zich van hunne zonden in de biecht 'gereinigd en zich met het hemelsch 3rood gesterkt te hebben, een eigen kerk of kapel der Orde of der Broederschap zullen bezocht en aldaar voor de eensgezindheid onder de Christen Vorsten, voor de uit roeiing der ketterijen, de bekeering der zon daars en de verheffing der Kerk zullen ge beden hebben; en wel vanaf den middag van den vorigen dag tot aan middernacht der volgende dagen: Op den dag hunner inschrijving in de Orde, hunner inkleeding en professie en op de feestdagen van O. L. Vr. ter Sneeuw, den Triumf van den H. Norbertus, den Z. Gode- fridus v. Cappenberg, den H. Evermodus, Bisschop en Belijder, den Z. Fredericus Abt, den H, Ludolphus Bisschop en Martelaar, den Z. Herman-Joseph, Belijder, den H. Gerlacus, Belijder, den H. Isfridus, Bis schop en Belijder, de H.H. Jacobus en Adrianus, Martelaren, den Z. Hros- nata, Martelaar, de Z. Gertrudis v. Alten- berg, Maagd, de Z. Bronislava, Maagd, den H. Gilbertus, Abt, den H. Siardus, Abt; eveneens op het feest van alle Heiligen der Orde van Praemonstreit, op den verjaardag van het afsterven van St. Norbertus, Bis schop en Belijder; zoo dikwijls zij, uit ver langen naar een volmaakter leven, gedurende 8 opeenvolgende dagen geestelijke oefenin gen zullen hebben gevolgd; iedere maand op een der Donderdagen naar verkiezing als zij de H, Mis bijwonen; den lsten Vrijdag van iedere maand; eens in de maand op een dag naar verkiezing, als zij de H. Mis bijwonen en eindelijk bij gelegenheid der maandelijk- sche recollectie. Eveneens verleenen wij barmhartig in den Heer aan al de ingeschreven of in te schrij ven geloovigen der Derde Orde een vollen aflaat en kwijtschelding aller zonden in het uur van hunnen dood, indien zij berouwvol biechten en communiceeren, of, zoo zij dit niet kunnen, den naam van Jezus zoo mo gelijk met den mond en anders met het hart aanroepen, en den dood geduldig, tot uitboeting hunner zonden, dragen zullen. Bovendien geven wij aan de tegenwoor dige en toekomstige leden der Derde Orde, indien zij ten minste met rouwmoedig hart een kerk of bedehuis der Orde of Broeder schap bezochten en daar zullen gebeden heb ben, zooals boven is aangegeven, een aflaat van zeven jaren en evenzoovele quadrage- nen op die feestdagen van O. H. J. Chr. en van de Gelukzalige Maagd Maria, waarop geen Algemeene Absolutie (zie beneden) plaats heeft; op de overige dagen van het jaar een aflaat van 500 dagen; zoo dikwijls zij evenwel met berouwvol hart eenig werk van godsvrucht of barmhartigheid zullen verricht hebben een aflaat van 300 dagen. Verder verleenen wij aan de Tertiarissen zelf de gunst, op de dagen in het Roomsch Missaal voor het verdienen der zoogenaam- e statie-aflaten, aangegeven, dezelfde Kunsten deelachtig te kunnen worden die zij start n verdienen, indien zij de kerken der Rome, in hetzelfde missaal vermeid, zoud °Paa^e dagen persoonlijk godvruchtig •en bezoeken, wanneer zij, met inacht- of bed k°r £cwone voorwaarden, een kerk r. c"uis bezoeken, waarin een zetel er n°et*erschap is gevestigd, nl.: een vol- rr ajt op Kerstmis vanaf de Derde Mis, op Don erdag van de Goede Week en op de leesten Van Paschen en Pinksteren én Hemen aarlsdag O. H. J. Chr. en tevens gc- deeteh)ke aflaten; van 30 jaren en even zoovele 9uadragenen op de feesten van S. Stephanus, den eersten martelaar, van S. Joannes, Apostel en Evangelist; van de On- noozele Kinderen, van Besnijdenis, Drié koningen, Pinksteren, en S. Marcus, Evan gelist; bovendien op de Zondagen van Sep tuagesima, Sexgesima en Quinquagesima, op Goeden Vrijdag, Paasch-Zaterdag, op alle dagen van het Octaaf van Paschen en Pink steren én op de drie Kruisdagen; van 25 jaren en even zoovele quadragenen cp Palmzondag van 15 jaren en even zoo vele quadragenen op den derden Zondag van den advent, op Vigilie van Kerstmis, op Kerstmis in de Nacht- en Vroegmis, op Aschwoensdag en den vierden Zondag in den Vasten; ten slotte 10 jaren en even- zoovele quadragenen op den eersten, twee den en vierden Zondag van den Advent en op de overige Zondagen in de vasten, die boven niet vermeld zijn, op de Vigilie van Pinksteren en op alle Quatertemperdagen der maanden September en December. Daar wij bovendien genoemde Derde Orde van Praemonstreit door bijzondere privile giën en gunsten willen vereeren, verleenen wij haar den (pauselijken) zegen met vollen aflaat, in naam en op gezag van Ons en van den resp. regeerenden Paus, volgens den voorgeschreven ritus en formule twee maal in het jaar door den Bestuurder der Broederschap aan de verzamelde Tertiaris sen, na het ontvangen der H. H. Sacramen ten van Biecht en Communie, te geven, mits het op dien dag en plaats niet door den Bisschop geschiedt: eene algemeene Absolutie met vollen af laat, door de Tertiarissen te verdienen als zij, door de Biecht gereinigd en door het Brood der Engelen gesterkt, zullen bidden zooals wij boven reeds hebben aangegeven: Op Driekoningen, de plechtige Gedachtenis van S. Josef, Maria Boodschap, Verrijzenis en Hemelvaart van O. H. J. Chr., Pinkste ren, het feest der Allerheiligste Drievuldig heid, Sacramentsdag, Allerheiligste Hart van Jezus, Geboorte van S. Jan den Dooper, de .HH. Apostelen Petrus en Paulus; Maria Hemelvaart, Allerheiligen, de onbevlekte Ontvangenis der Moedermaagd, Kerstmis, op het feest van den Patroon der Kerk of van het bedehuis, waar de Broederschap haar zetel heeft en op de feesten van S. Joseph en van S. Norbertus, Bisschop en Belijder. Bovendien verleenen wij aah de Priester- leden der Derde Orde van Praemonstreit het persoonlijk gepriviligeerde altaar op drie dagen in elke weck, mits zij een dergelijke gunst niet voor een anderen dag in de week hebben verkregen; eveneens staan wij toe, dat de Missen, die aan welk altaar ook van eenige Kerk of Kapel voor de ziel van een of ander Tertiaris, die in Gods genade uit dit leven gescheiden is, hetzij door een secu lier, hetzij met verlof van zijn oversten, door een regulier Priester zullen gelezen worden, de ziel in gelijke mate zullen ver kwikken als wanneer zij aan een geprivile gieerd altaar waren opgedragen. Eindelijk, opdat de Tertiarissen, die wet tig verhinderd zijn, de gewone voorschriften naar behooren te vervullen, de geestelijke weldaad der aflaten niet behoeven te mis sen, staan wij toe, dat Tertiarissen, die in plaatsen vertoeven waar geen Kerk of pu bliek bedehuis der Orde van Praemonstreit of der Broederschap bestaat, toch de boven vermelde aflaten kunnen verdienen, alsmede degene, welke aan alle geloovigen verleend zijn, die de kerken van genoemde Orde be zoeken, door n.I. de parochiekerk der plaats, of, zoo deze ontbreekt, een ander gewijd ge bouw of openbaar bedehuis te bezoeken, met godvruchtig in acht nemen der overige voorwaarden: en dat de Tertiarissen, die voor het verdienen der aflaten de kerk op den bepaalden dag niet kunnen bezoeken, voor het verkrijgen van den aflaat den vol genden Zondag ter kerke kunnen gaan. Verder staan wij toe, dat de Tertiarissen bij wettige verhindering de bovengemelde aflaten op dezelfde wijze kunnen verdienen als door een persoonlijk bezoek aan eene kerk of bedehuis der Orde of Broederschap, door vijf maal het Onze Vader en Weesge groet te lezen en te bidden tot intentie van den Paus. En eveneens, dat de Tertiarissen, die door een wettige reden verhinderd zijn, op de vastgestelde dagen de kerk te bezoeken om de Algemeene Absolutie waarover wij ge sproken hebben, te verkrijgen, haar kunnen ontvangen op een der dagen van de week die volgt op den dag, waarop zij volgens het voorschrift zal moeten gegeven worden. Wij staan toe, dat zij deze absolutie afzonder lijk ontvangen reeds vanaf de vigilie en on der de kortere formule, onmiddellijk na de belijdenis der zonden. Ook geven wij verlof, dat de Tertiarissen, die om wettige redenen den zegen met Vollen aflaat niet hebben kunnen ontvangen, welke, zooals boven ge zegd is, tweemaal in het jaar door den be stuurder der Broederschap op gezag van Ons en van den resp. regeerenden Paus moet wor den gegeven, nog twee andere generale ab- soluties, onder de kortere formule na de Biecht te ontvangen, kunnen genieten. Ongeacht alles, wat hiermee in strijd mocht zijn, zal voortaan dit schrijven steeds van kracht zijn. Wij willen, dat de afschriften en copieën van dit schrijven, ook de gedrukte, wanneer zij door een openbaar Noïarius geteekend en van het zegel van een kerkelijken hoog- waardigheidsbekleeder voorzien zijn vol strekt hetzelfde gezag hebben, als wanneer het originieel werd vertoond. Gegeven te Rome bij Sint Petrus on der den visschersring, den 30en Maart 1921, het tweede jaar van ons Pontifi caat. P. KARDINAAL GASPARRI, Staatssecretaris. L. S. Gelijk aan het origineel. GUMMARUS CRETS. Generaal der Orde van Praemonstreit. ■BDIIMSBVB Er valt op de communistische broeders zoowel in 't binnen- als in 't buitenland heel wat af te dingen. 't Is een zonderling volkje, waarvoor niets en niemand veilig is zoodra de orde aan 't wankelen raakt, zoodra de kansen voor den communistischen heilstaat zij het ook maar in de verte schoon schijnen, En zelfs in tijden van rust behooren de heeren in de gaten gehouden te worden: wie met revolutie-idealen in het verwarde brein rondloopt, kan op ieder uur van den dag en van den nacht een gevaarlijk mensch worden. Doch: welke booze dingen men ook in den communist mag zien, het kan niet ontkend worden, dat hij één groote deugd bezit, dat hij eerlijk is in één opzicht: hij verkondigt ronduit, dat hij een onver- zoenlijken haat koestert tegen den gods dienst en dat hij het zich tot een eere-taak rekent, den godsdienst te vernietigen. Die vernietigingspogingen zullen in de praktijk natuurlijk steeds maar zielig gewurm blijken; 't zal den communist natuurlijk geen peuleschilletje zijn zich van zijn „eere- taak" te kwijten, maar„de wil is prij-1 selijck, al kan die niet gedijen", zou Vader Vondel zeggen. Luister eens, met welk een tamelijke vrij moedigheid onze Bolsjewieksche landgenoot S. J. Rutgers uit Tomsk in Siberië hij mag er blijven! schrijft over de godsdienst vervolging, welke hij daar met heuig enthou siasme gadeslaat: we geven slechts een korte tirade uit een brief, welken de „Tri bune" belangwekkend genoeg achtte om hem in haar kolommen op te nemen: „De anti-religieuze propaganda rvekt thans veel belangstelling en is tevens een groot bewijs van de groote kracht van het Sovjetregiem. Hier heeft men een kerk ingericht voor concerten en vergaderzaal; in Kemerovo trachten we de kerk te krijgen voor een kinderhuis. In ieder geval is hier meer leven, meer enthousiasme, en meer toekomst dan in West-Europa, al is het tempo langzamer dan we gehoopt hadden en al zijn de ge varen van allerlei aard." Zijn deze woorden en is vooral de geest drift, waarmede zij blijkbaar neergepend zijn, niet dood-eerlijk? 't Is toch prettig, als je maar precies weet, wat je aan elkaar hebt. Dat laatste kun je van de S. D. A. P.-ers, die „niet tegen den godsdienst" zijn, lang niet altijd zeggen. Die zijn om beterswil zoo eerlijk niet. Die willen hun anti-godsdienstigen aard niet erkennen. Hoewel ze in het communisme óók in de communistische godsdienstvervolging niet anders dan de zuivere consequentie van hun eigen leer moeten zien. Dit is de naam van de bloemen welke a.s. Vrijdag, Zaterdag en Zondag hun jaarlijksche receptie te geven. Ter harer eere heeft de afdeeling Haarlem en Omstreken van de Ko ninklijke Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde in samenwerking met de vaste keuringscommissie een ten toonstelling georganiseerd in 't gebouw „Trou moet Blycken" aan de Groote Markt. Daar zullen deze schoone elegante bloe men met haar heerlijken, zachten geur zich laten bewonderen als snijbloem bij uit nemendheid, maar ook als sierplant voor den tuin. Is er in den zomer wel iets bekoorlijkers denkbaar dan een slank kristallen, of zilve ren vaasje met een los bouquetje bloemen van Lathyrus? De Lathyrus, of met Hollandsche bena ming: Pronkerwt genoemd, is dan ook een der meest geliefde snijbloemen, en in de binderij behooren ze tot de bloemen, die voor het maken van allerlei bloemwerk, zeer hoog geschat worden, hetgeen ze aan de eenvoudige losse vormen, niet het minst ook aan haar grooten rijkdom van kleuren en tinten hebben te danken. Men ziet ze in bruidsbouquetteu en in kleurige bloemstukken en altijd verleenen ze daaraan een groote mate van levendig heid en bevalligheid. De sierlijke bloempjes, gezeten aan dunne, slanke etelen, vrij en los boven andere bloemen en groen uit stekend, doen telkens weer aan vlinders denken. En hoe mooier de bloemen gevormd zijn, hoe zuiverder de kleuren en hoe slanker de bloemstelen, des te grootor is hare waarde als snijbloem. Te begrijpen is oan ook, dat de kweekers er steeds op bedacht zijn, door het winnen van nieuwe, verbeterde vormen en kleuren, de waarde van deze sierwerken als snijbloemen te vergrooten; vooral Engeland en Amerika hebben zich in dit opzicht groote verdien sten verworven. En de pogingen gaan steeds verder, ook in de richting om steeds vroe ger bloeiende variaties te winnen, opdat men het geheele jaar Lathyrus kan hebben. En hoewel men oppervlakkig zou denken, dat geen verbeteringen meer mogelijk zijn, ziet men jaarlijks vordering maken. Tel kens geeft het tot denken, dat men het hoogtepunt dezer cultuur heeft bereikt, maar even spoedig laten dan verbeteringen van kleur, vorm of van curtuur ons stilstaan. Eerbied voor de groote natuur en hoog achting voor de kundige tuinbouwers, wordt van iederen vakman en liefhebber ook op het gebied van de Lathyrus afgedwongen. Maar ook de democratische waarde van de „Sweet Peas", zooals de Engelschen de Lathyrus noemen, voor den bloementuin, is zeer groot; en de verschillende wijze om den tuin hiermede te sieren is met deze bevallige planten bijzonder uitgebreidt. Men kan de Pronkerwten op alle mogelijke wijze gebruiken, onder voorwaarde echter, dat er voldoende zon is. t Zijn welig groeiende rijkbloeiende klim planten van ranken vorm en lossen, be veiligen bloei, en waar ze het naar haar zin hebben, daar doen za het werk vlug en goed. Stijve vormen maken xe los cn levendig. Ze verbergen oude muren of leelijke schut tingen onder een schat van geurige bloemen en vooral brengen ze kleur en vroolijkheid. De velerlei wijze waarop de Lathyrus ais sierplant wordt aangewend, kunnen wij moeilijk gaan omschrijven, maar als standplaats en behandeling eenigermate aan den eisch voldoet, zal duidelijk blijken hoe de bekoorlijkheden der Pronkerwten in groote als kleine tuinen ten volle tot haar recht komen. Voor liefhebbers en vaklieden zal het daarom een aanbeveling zijn op de a. s. ten toonstelling zich tevens op de hoogte te stellen van de boekwerken die op 't gebied van de Lathyrus en hare resultaten zijn ge schreven. Het boekwerk „Pronkerwten, deel H, van Hedendaagsche tuinbloemen", ge schreven door den heer A. J. van Laren, hortulanus te Amsterdam, is een prima werk. Het allernieuwste op dit gebied „Hoe kweek ik Lathyrus odoratus of Sweet Peas", is deze weck verschenen. De schrijver, de heer H. Carlie, stadgenoot, geeft als practi cus hierin de geheele cultuur weer, zoodat men zijn kennis over de Lathyrus practisch en theoretisch kan vermeerderen. Wij zullen de verschillende wijze van cultuur onzen lezers besparen te meer daar het jaargetijde te ver gevorderd is om nu nog Lathyrus te zaaien of te planten. Zij, die ze zelf willen bezitten zullen dus moe ten wachten tot het komende najaar, want niet genoeg kan er op het vroegtijdig zaaien van Lathyrus gewezen worden, zoowel voor kas, als buiten-cultuur, daar de resultaten van het vroege zaaien in alle opzichten gunstiger zijn. Tevens vergete men echter niet notities èn van cultuur èn soorten te nemen. Hoewel op de a.s. tentoonstelling zal blij ken, dat de Lathyrus 't recht heeft sterk te mogen concurreeren met rozen, lelie's, an jers, dahlia's enz., zal men haar beslist niet tot de laagste in rang kunnen mogen reke nen. Het is voor de verschillende kweekers een bijzondere eer te mogen laten zien, wat cultuur vermag. Vooral de laatste 40 jaren is de habitus der bloem zeer ver gevorderd. De eerste berichten omtrent de Lathyrus reiken tot het iaar 1697, toen de 'Italiaansche monnik Franciscus Cupani, voor het eerst zaden naar Engeland en Holland zond. Deze monnik bestudeerde toenmaals de flora van Sicilië waar hij de Lathyrus in zijn oorspronkelijke toestand gevonden heeft.' Hiermede was de grondslag, voor de cul tuur begonnen waarvan de tegenwoordige ontwikkeling als een voortbrengsel van En gelschen Tuinbouw is te beschouwen. Evenwel is ook ons land zeer nauw aan de cultuur verbonden, want Cupani zond van de zaden tegelijkertijd ook aan Casper Com- melin te Amsterdam, die ze uitzaaide in den Hortus Medinius aldaar. Dit was de Lathyrus odoratus. Want volgens den Index Rewenus om vat het geslacht Lathyrus ongeveer zestig soorten, waarvan een zevental in ons land in het wild voorkomen, welke alle belang rijk verschillen van onze welriekende soort. Na de zaadzending van Cupani heeft de Lathyrus niet veel bijzondere veranderingen ondergaan. Althans de daarop volgende 150 jaar. De grootste vorderingen zijn verkregen na de instelling van de National Sweet Peas Society (Nationale Pronkerwtenvereeniging) in 1900, waardoor de Engelsche kweekers en liefhebbers op den voorgrond kwamen en sedert dien tijd veel schoons hebben le voorschijn gebracht. Vooral de kweeker Henry Entford Sandywell, Gloucester, wijdde zich geheel aan de cultuur van de Pronkerwt en met zeer veel succes. Hij kan er zich op beroemen de Pronkerwten uit de veel gezochte tuinbloemen van thans gemaakt te hebben. Nadien was de eer aan Silas Coli, tuin baas bij Graaf Spencer, Althorppark, Northampton, die een ras in de wereld bracht met sierlijk gegolfde bloemblaadjes. De ontwaking der tegenwoordige belang stelling voor de Pronkerwten dateert c!us uit de laatste jaren der vorige eeuw en aan de firma E. H. Krelagen Zoon te Haarlem komt de eer toe in ons land de aandacht op de nieuwe fraaie Pronkerwten van Eek- ford, die in Engeland zoo'n opgang maak ten, gevestigd te hebben, door op 17 Juli 1890 een vijftal dezer nieuwere soorten op de plantenkeuring te Amsterdam in te zen den, waarna op de keuring van 8 Aug. 1891 een 40-tal soorten waren ingezonden, welke de belangstelling van vele bezoekers wek te 20 Juli 1922 is de eerste speciale Lathyrus- keuring. Ten spijt van koude, regen en storm was deze tentoonstelling goed geslaagd alwaar tuinbazen en kweekers uit de omstreken van Haarlem hun praestatie hoog hebben gehouden. De tweede keuring heeft deze week in onze stad plaats, Haarlem, de Bloemenstad. Dat heeft zich het vorig jaar weer doen gelden toen hier de Dahlia-ten toonstelling is gehouden. Haarlem's inwo ners leven samen met hun bloemen. Dat zal ook nu wederom blijken. In Flora, moet trou, uw trou Blijken. W. VAN DEN HOEK. Een gedeelte van het nieuwe viaduct te Amsterdam, dat van het Westelijke stations eiland tot de Floutmankade loopt, is Maan dagmiddag in dienst genomen, meldt de „Tel.", De eerste trein, die er over heen reed, was die van 2 uur 31 min., in de rich ting van Haarlem. Even te voren was het spoor op het Westelijk eiland met het op gaand spoor op het viaduct verbonden. De eerste trein werd nog „geloodst", zooals de term luidt, d. w. z. op de locomotief be vond zich een man, die er nauwkeurig op lette, dat de wissels in den goeden stand stonden. Daarna werden ook wissels en signalen op het nieuwe viaduct aangesloten. De stationschef, de heer Krapels, zorgde, dat alles vlot ging. Na half drie reden alle treinen van het Centraal Station in de richting van Haarlem en Zandvoort over het nieuwe viaduct. Het afloopend spoor wordt Donderdag ochtend over het nieuwe viaduct geleid. De eerste trein, die uit de richting Haar lem komt, is die van 6.31 uit Haarlem. Na vier jaar arbeid is dit belangrijke werk dus thans gereed gekomen. Nu zal eerst het oude viaduct gerepareerd worden, waarmee zeker nog ruim een half jaar ge moeid zal zijn. Zijn deze werkzaamheden beëindigd, dan beschikt de spoor daar over vier sporen. De muziekvereeniging „Voorwaarts" be king, kunnen kiezen, terwijl aan den schut ter, die in dezen wedstrijd jie .meeste rozen schiet, een verguld zilveren draagmedaille er hand zal worden gestgldv (Bij een gelijk aantal rozen gelden de meeste negens, daarna achten,enz.) De prijsuitreiking zal plaats hebben bin nen 14 dagen na afloop van den wedstrijd in de Stadsdoelen te Haarlem, Gasthuis straat, ingang Luitesteeg. Door het Comité zullen de Burgerwachten, die prijzen hebben behaald, worden uitgenoodigd de prijswin nende schutters op den vast te'stellen datum daarheen te zenden, tot het in ontvangst nemen der prijzen. Dinsdagmorgen werd de zomerziling der Prov. Staten van Noord-Holland geopend Zij werd voorgezeten door den Commis saris der Koningin, jhr. ntr, dr. A. Röell. Allereerst was aan de orde het onderzoek van de geloofsbrieven der nieuw-gekozen Sta terieden. Namens de commissies die had- idten onderzocht de geloofsbrieven van de loden, wier namen met A.A be ginnen, adviseerde jhr, enr. D. E. van Len- nep tot toelating van alle leden, behalve van den heer J. C. Oton. Deze heeft wel d noo- ciige stukken ingezonden, doch de geloofs brief is niet ontvangen of op de provinciale griffie zoek geraakt. Deze was daarop atent gemaakt en had toen een duplicaat ingestuurd. Eerst op 18 Juni kwam dit op de griffie in. Dit was na den vastgestelden ■termijn. Daar dus ide geloofsbrief niet op tijd ingezonden was, adviseerde de commissie tot niet-tóelating van den lieer Ceton. Besloten werd over deze toelating te be slissen in de Statenvergadering over 14 da 'gen. Besloten werd tot toelating van alle andere leden van AK. Namens de commissie, die de geloofsbrie ven onderzocht had vgn de leden, wier na men met de letters LZ beginnen, werd tot toelating van al die leden geadviseerd door den heer Th. M. Ketelaar. Alle leden werden dus toegelaten behalve dé heer Ceton Door allen werden hierna de vereischte eedenof of beloften afgelgd De VOORZITTER wertschle dan alle her kozen Statenleden geluk met hun her- en verkiezing en uitte den wensch, dat allen ln 'de komende 4-jarige priode in het belang der provincie zullen wrkzaam zijn. Vrscbiiiende adressen werden voor ken nisgeving aangenomen. Besloten werd, alle punten der agenda in de afdeelingsvergadiering van hedenmiddag te behandelen, behalve punt 44 (voorst, inzake den Zaandamscheh communicatie-weg.) Voorts werd nog besloten, morgen na de verkiezing van leden van Ged. Staten de ver kiezing van een le Kamerlid (vac. Douwes) fe houden. Hierna werd de vergadering verdaagd tot Woensdiag half 11. De vordering der gemeente door de Rechtbank toegewezen. De civiele kamer der Haarlemsche Recht bank deed Dinsdag uitspraak in de zaak van de ontruiming van de infanteriekazeme aan den Koudenhorn. Zooals men weet wordt in de dagvaarding door mr. W. P. Vis, die voor de gemeente optreedt, ontruiming van het gebouw door het Rijk gevraagd op grond van het feit, dat de gemeente eigenaresse is en dc Staat het gebouw gebruikt „zonder recht of titel". In het vonnis ging de Rechtbank de bewe ringen van partijen na en stelde vast, dat het geschil gaat over de vraag of bij de acte van 11 October 1860 is gevestigd een zakelijk recht van gebruik of wel alleen een overeen komst van bruikleening is gesloten. Verder constateerde de Rechtbank, dat in die acte van 11 October 1860 geen enkele aanwijzing is te vinden voor een zakelijk recht van gebruik, maar ook, dat geen over eenkomst van bruikleening is bedoeld. Ech ter heeft na hef sluiten der overeenkomst dc garnizoens-commandant van Haarlem op last van den Minister van Oorlog aan de gemeente medegedeeld, dat de acte nog moest worden ingeschreven ten hypotheek- kantore, waarmee de gemeente zich heeft vereenigd: dit is geschied. Daaruit leidde de Rechtbank af, dat par tijen hebben bedoeld een zakelijk recht van gebruik te vestigen met het gevolg, dat waar een zedelijk lichaam slechts een zakelijk recht van gebruik kan hebben voor den duur van 30 jaar de Staat thans geen beroep meer kan doen op de acte van 1860. De Staat werd veroordeeld tot ontruiming der Kazerne 3 maanden na de beteekening van het vonnis. haalde op het Nationaal Concours te Koog i vaJl e v?n",s' Zaandijk in den marschwedstrijd met 7ZA Vermoedelijk zal de Staat voor wien punt den 3den prijs, en op het concours met mr' Mercns optreedt in hooger beroep 226 punten den 2den prijs in de 3de af- £aan deeling. Aan belanghebbenden maken wij bekend, dat aan den muur van de vischmarkt op de Groote Markt gisteren een kastje is aange bracht, waarin de dienstregelingen te lezen zijn van verschillende autobussen, die van onze stad en omgekeerd op de verschillende dorpen rijden. Op 7 en 8 Juli worden op de schietba nen te Overveen kringwedstrijden gehou den der Federatie „Kennemeriand Zuid." Het Eere-Comité bestaat uit: Eerc-voor- zitter: C. Maarschalk, Burgemeester van Haarlem. Ecre-leden: Jhr. A. Bas Backer, Burgemeester van Bloemendaal. Jhr. J. P. W. van Doorn, Burgemeester van Heem stede. R. G. Rykens, Burgemeester van Vel- sen. F. F. F. Fiihrhop, Burgemeester van Schoten. J. T. Cremer, Oud-Minister van Koloniën. Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Ho- gelanden, oud-Burgemeester van Haarlem. Het Kring-Comité: Jhr. O. van Lennep, Commandant Burgerwacht Haarlem, Voor zitter. B. A. Dammers, Commandant Bur gerwacht, Velsen. C. Eldermans, Comman dant Burgerwacht, Bloemendaal. J. Amesz, te Heemstede. P. Louis, Administrateur Bur gerwacht Haarlem, secretaris-penningmees ter. Er zijn korpswedstrijden met scherp en marga en personeele wedstrijden met scherp en margapatronen. Voor den korpswedstrijd met scherp, marga en het vliegend vendel, de beste korpsschutter van iedere klasse scherp, de beste korpsschutter marga en de schutters die voor scherp en marga de meeste rozen schieten, zullen verguld zilveren en bronzen medailles beschikbaar worden gesteld, ter wijl aan de schutters van de winnende korp sen draagmedailles zullen worden uitgereikt. Voor den Personeelen Wedstrijd zal een fraaie collectie kunstvoorwerpen beschik baar worden gesteld, waaruit de betrokken winnaars, in volgorde van hunne rangschik- Naar wij tot ons groot leedwezen ver nemen is de toestand van mevrouw Maar schalk, de echtgenoote van onzen burge meester, die op de terugreis van vacantia te Clermont Ferrand moest achterblijven, niet gunstig. De directeur van den Gemeen telijken Geneeskundigen Dienst, de heer J. v. Konijnenburg, is, op verzoek van den burge meester, gisterenavond naar Clermont Fer rand afgereisd. Zijn wij juist ingelicht dan lijdt mevrouw Maarschalk aan toxine-vcr- gifiiging, een ziekte, die ontstaat door ge bruik van ondeugdelijk vleesch. DE H. O. V. Het bestuur meldt aan de leden het volgende: we zijn niet gelukig geweest, tot nu toe, met onze zomerconcerten, twee ervan moesten wegens slecht weer in de zaal ge geven worden, terwijl de beide andere wel in den tuin van het Brongebouw gegeven werden, maar niet precies in een /.omer- tempcratuur. We blijven echter vol goeden moed, want 't mooie weer zal toch wel eenmaal komen en niettegenstaande het minder gunstige weer verheugen we ons steeds in de groote belangstelling die U voor onze concerten toont. Het werkprogram van het orkest voor de maand Juli is als volgt: Zondag 1. Bron gebouw Buitengewoon Concert. Maandag 2. Groote Kerk, Booda, 8 uur. Woensdag 4. Artis Amsterdam, 8 uur. Donderdag 5. Hout, 8 uur. Vrijdag 6. Heemstede, TA uur. Zon dag 8. Artis Amsterdam. Dinsdag 10. Bron gebouw Ledenconcert, 8 uur. Woensdag 11. Hout, 8 uur. Donderdag 12. Alkmaar. Vrij dag 13. Bloemendaal. Zondag 15. Hout. Dins dag 17. Brongebouw Ledenconcert. Woens dag 18. Artis Arasterdam. Donderdag 19. Hout. Zondag 22. Hout. Dinsdag 24. Bron gebouw Ledenconcert. Woensdag 25. Hout. Zondag 29. Hout. Dinsdag. 31 Hout. Daar de zomer erg laat komt dit jaar hebben wij onze gedachten reeds laten De maatregelen, die Gedeputeerde Staten van Noordholland nemen tegen het vernie len van wegen door zware automobielen, zijn doortastend genoeg. Zij maken zich niet erg druk over de zaak, maar sluiten kort en goed alle provincial* wegen af. Geen enkele automobiel mag er meer opkomen. Nadat zij aldus alles gesloten hebben, vcr- vertellen zij welke automobielen wel en on der welke voorwaarden van de provinciale wegen mogen gebruik maken. Of zulk een handigheid door De Kroon zal worden goedgekeurd wordt door som migen betwijfeld. Terecht wees de .Tel." dezer dagen op een Kon. Besluit van 17 Oc tober 1922, waarbij een besluit der ge meente Noordwijkerhout werd vernietigd, wegens strijd met het algemeen belang, waarbij eveneens het verkeer met vracht auto's boven een bepaald gewicht werd ver boden, behoudens de bevoegdheid van B. en W. om onder bepaalde voorwaarden enthef- fing van dat verbod te geven. De Kroon overwoog daarbij, dat een dergelijke beper king van het verkeer geheel onnoodig is wanneer de gemeente haar wegen behoorlijk onderhoudt hetgeen haar plicht is. Intusschen meenén wij te mogen aanne men dat Gedep. Staten van Noordholland zich niet aan koud water zullen branden en zich wel tevoren op de hoogte zullen heb ben gesteld of hun verordening kans op goedkeuring heeft. Wellicht is het echter nog een open vraag of ook een Rechterlijk vonnis de bevoegd heid van Gedep. Staten in dezen erkennen zal. Wij hebben er indertijd al eens op gewe zen dat, naar onze meening, de wegen moe ten geschikt gemaakt worden voor bet mo derne verkeer. Het is de zaak omdraaien en den vooruitgang tegenhouden, indien men de automobielen geschikt wil maken voor de wegen. Dat doen Gedep. Staten nu en ook daar mede kunnen wij momenteel genoegen nes men ook dat schreven wij indertijd --» in een tijd van overgang. Het is naturlijk niet mogelijk in enkele jaren alle wegen zoodanig op te knappen dat zij voor het moderne verkeer bestand zijn. Daar zijn eenige jaren en daar is veel geld voor noodig. Dat er in dien tijd tegen gewaakt wordt, dat de wegen niet misvormd worden, is al leszins te loven. Mits dan ook maar in 't oog worde ge houden, dat het een overgangstijdperk geldt dat zoo spoedig mogelijk alle bordjes met „Verboden" van de Provinciale wegen diennen te verdwijnen. Al die bordjes in onze Provincie passen goed op een kerkhof, maar niet in een springlevende, welvarende streek. Barometerstand 768. Vooruit OPGAVE VAN. gaan over het aanstaande winterseizoen, waarbij wij ons oog hebben laten gaan over onze ledenlijst, om te weten te komen hoe het staat met de plaatsruimte in de Ge meentelijke Concertzaal. Daarbij is ons gebleken, dat door het tegenwoordige leden aantal de zaal reeds voor het grootste ge. deelte bezet is, zoodat zij die zich alsnog voor het nieuwe vere«nigingsjaar (1 Oct 30 Sept.) als lid willen opgeven, dit ten spoedigste moeten doen. Te Haarlem is overleden, 68 jaar oud, de heer C. Wakerlin, gepens. machinist le kl. der marine. De begrafenis heeft te Amster dam plaats gehad. Naar we vernemen, is de heer C. A. P. Dammers benoemd tot directeur der N. V. „Thonet" te Amsterdam. In verband hiermede zal de heer Dammer* over eenigen tijd Haarlem metterwoon ver laten, De leden van de vereeniging „Haerlem" zijn in de gelegenheid gesteld, een bezoek te brengen aan het landgoed en de woning „Meer en Berg" te Heemstede op Zaterdag 7 Juli a.s. Plaats van samenkomst is aan de tramhalte den Hout om 2 uur, vannwaar naar „Meer cn Berg" zal worden gewandeld. Welk een populariteit de Haarlemsche Orkest-Vereeniging zich verworven heeft, moge ook al weer blijken uit het feit, dat een combinatie van sigarenhandelaren een merk H. O. V. sigaren in den handel brengt. In den loop van deze week zal dit nieuw* merk verkrijgbaar worden gesteld. Tot leden der examen-commissie voor A getuigschriften als rijks-sportleider en ah rijks-leider in licha amsoefeningen zijn o.a. be noemd de heeren Houtkooper (van het Haar- Ienisch Instituut) en dr. M. Mauritz en Th. .J H. van 't Lam (beiden vqq bet Ksuagwe* Instituut}^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1