GEMENGD NIEUWS Wisselkoersen en koersen van Bankpapier, Berichten mi onze vorige ta mi® Weekabsnné's, KGKTI BERICHTEN. Ongeluk. De Loonsverlaging van het Trampersoneel. Einddiploma van de school voor Bouwkunde. Land- en Tuinbouw Ongevallenwet 1922. HILLEGOM. EGMOND-BINNEN. HEEMSKERK. ZAANDAM. NOORDWI.1K. IJMULDEN. LEIDEN. BLOEMENDAAL. VELSEN UITGEEST. VOORHOUT. DE TIEN GEBODEN VAN HET VER KEER. Ia sommige buiten-agentschappen klagen onze agenten er ernstig over* dat de week-abonnenientsgeiden niet trouw op tijd worden voldaan. Ten dringendste verzoeken wij al onze week-abonné's zooveel mogelijk stipt des Maandags (of indien er een an dere vaste dag is, stipt op dien dag) de week-abonnementsgelden te vol doen. Onze agenten hebben op vele plaatsen, door de groote afstanden, een zware taak. Zij moeten boven dien aan ons regelmatig op vaste tijden 't volle bedrag der abonne mentsgelden afdragen. Redenen te over om te vragen dat men hunne taak niet moeilijker make dan noodig is. Wij vertrouwen dat dit billijke verzoek bij al onze abonné's een open oor zal vinden en danken daar voor bij voorbaat. DE ADMINISTRATIE. Maandagmiddag is een peïroleumwagen Van de Mij. „Holland", uit Haarlem, door het schrikken en het opzij springen van het paard van den Spaarndammerdijk alhier ge vallen. De bestuurder K. W. van 't Pennings- veer is daarbij ook ongelukkigerwijze on der den wagen terecht gekomen en bekwam zoodanig letsel aan den rug, !*at dokter Mel- chior te Halfweg, overbrenging naar het gjsthuis noodig oordeelde. Een 13-jarige jongen, genaamd G. V. kwam er met eenige lichte verwondingen af. Beiden werden per ziekenauto naar de Mariastichting overgebracht. De toestand van den man, Wempe ge naamd, is ernstig. Van ochtend is hij van de laatste H. H. Sacramenten voorzien. De jongen is, na verbonden te zijn geworden, naar huis kunnen gaan. Ter aanvulling van ons bericht In het num mer van gisteren omtrent de loonsverlaging van het Trampersoneel zij nog medegedeeld, dat bepaald wordt, dat de periodieke ver hoogingen die tot dusver over 4 en 6 jaar liepen, over 8 jaar zullen loopen. De directie verzocht antwoord vóór 7 Juli. De Ned. V ereeniging van Spoor- en Tramwegperso neel heeft tegen Zaterdag 7 Juli een con ferentie aangevraagd om haar standpunt uiteen te zetten en het hoofdbestuur ver zocht reeds aan den Minister van Waterstaat de voorgenomen regeling niet goed te keuren. Eenzelfde verzoek is gericht tot den gemeen teraad van Haarlem. Het einddiploma van de School voor Bouwkunde, Versierende Kunsten en Kunst ambachten verkregen de volgende leerlin gen: mej. T. Kuiper en de heeren H. J. Kamp, P, Verschuyl, T, Werner en W. Kuyken. De minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft als bestuursleden, reap, plaats- v ervan den de bestuursleden van de na te noe men bedri j fsvereenagingen van de Land'- en Tuinbouwvatienwet 1922 o.m. de voi- ernde arbeidersvertevenwoordifliers aange wezen: Van de Centrale Bond voor onge vallenverzekering in het land- en tuinbouw bedrijf in Nederland Het Platteland, de hee- ren D. Rol te Lis.se en als plaatsvervanger de lieer B. Kulk, Lis.se. Van de Centrale Lan-ï- bou %v-Onderlinge, de heeren A. J. Loerakker Schoten en C. Vader te Haarlem, en als plaatsvervanger de heer J. Korlekaas,, Lissc. Zilveren Ambtsjubilé. Zondag was het !aar geleden, dat de heer J. C. de Ko- mng hoofd eener Chr. School alhier zijn loopbaan als onderwijzer begon. Maandag werd dit heuglijk feit onder tal van blijken van belangstelling herdacht. Jubileum-feesten. Het Feest-comité bericht ons, dat tot heden ruim 1700 bmnen kwam: er druppelen nog giften na. Het comité hoopt dus, dat degenen, die nog iets willen bijdragen, zullen voortgaan, hun financieele belangstelling te toonen, zoodat van week tot week dit cijfer stijgen mag. Voorloopig kan worden medsgedeeld, cat bes.oten werd met het oog cp de data van feestviering te Bennebroek en te Sas- senheim, hier de feesten te houden oo 19 en 20 September. Motorbrandspuit. Wederom is een de monstratie gehouden met een motorspuit en wel op een terrein achter het Hof. Hierbij waren alle raadsleden tegenwoordig, be halve de heeren Van de Poll en Paase, tie verhinderd waren. Nadat de spuit, die op een cycloyette (driewielig motorrijwiel) geplaatst was, werd bekeken, werd een tochtje gemaakt. Er is ruimte om 6 per sonen mee te nemen. Hierop volgde de beproeving. De spuit heeft een water- verplaatsingsvermogen van 420 liter per minuut; met één straal wordt een hoogte bereikt van 25 a 30 Meter. Met twee stra len wordt de hoogte natuurlijk minder. ervolgens werd gereden naar de open- oare school, waar de demonstratie werd voortgezet: de waterstraal kwam ver boven het gebouw. De indruk dien we was heeren voldaan waren. De spuit_ is een Floder-brandspuit van 12 a 14 P.K., 4 cylinders en een hoogdruk- centnfugaalpomp; bij een hoogte van 26 a 28 M. komt een werpafstand van 38 a 40 M De chassis is van de Phoenoma Werke te Zwinckau; de spuit is uit voorraad lever baar door de firma Gedeke. Ons werd medegedeeld, dat ze slechts f 3500 kost en reeds gekocht is (waartoe B. en W. reeds maanden door den raad waren gemachtigd), waar toch eerstdaags de waterleiding met brandkranen zal komen, is een duurdere spuit onnoodig. Het groots voordeel van dit soort spuiten is vooral, dat er vlug water kan gegeven worden met weinitf brandweerpersoneel. Wel is een zeer be kwaam chauffeur noodzakelijk, „Ons Kerkblad De Ger. Kerkelijke Gemeente laat een eigen orgaan verschijnen onder den naam „Ons Kerkblad". Als re dacteur treedt op de Weleerw. Heer Ds. Hcrksen alhier, oud-onderwijzsr. Woningbouw, De bouwvereeniging „Pa- trimonium heeft besloten, 30 woningen te bouwen. Deze zullen verrijzen op een ter rein aan de Weeresteinstraat, eigendom van den heer Th. Lomtnerse alhier. Burg. Stand. Gehoren: 1 Juni Geertruida Cornelia, d. van Johannes Apeldoorn en Geertje Zonneveld. 3 Juni Catharina, cl. v. Johannes Kool en Catharina Zen'lveM. 19 Juni Aikfa Margaretha Maria, <1. van Gerar- chis Cornell's Bos on Margaretha Maria Brou wer. 20 Juni Geertruida Tekla Maria, d. van Johannes Obdoim en Alida. Maria van Heaster. Ondertrouwd: 15 Juni Jilgert van der Eng, 35 j.. van Uilgeest en Catharina van Wee- nen, 34 j„ alhier. 16 Juni Cornells Pieter Groenland. 22 j„ van Heerhugowaard en Ca tharina Johanna Warmerdam, 20 j„ alhier. Getrouwd: 6 Juni Jan Blokker, 29 j„ alhier en Margrietje Hermijntje Tijmes. 24 j„ van Heilo. 13 Juni Adriamus de Waard, SO j„ van Bergen en Jacoba Brouwer, 23 j„ alhier 27 Juni Pelrus Jacobus Boerscn, 23 j„ van St. Pan eras en Catharina Dekker, 22 j„ al- hïer. Overleden: 18 Juni Christiaan Duinmeyer, 08 j. 27 Juni Gertruida Genei, 7 j. Adelbertusput. Het bezoek aan den Adelberlusput neemt weder geregeld toe. Zondag 1 Juli 's morgens kwam kapelaan Sr bmjders, van Halfweg, inet zijn dappere pelgrims, die verleden jaar de rij van bede vaartgangers opende. Gelukkig mocht het ge zelschap zich thans in vrij wat gunstiger weer verheugen. Na den middag kwam nog het bezoek uit Heerhugowaard. Zondag 8 Juli wordt in den namiddag ver svacht de rijwielclub „St. Nicolaas", vain Lan- gcmüjli. Bijzondere school. Nu de plannen voor de bijzondere Kath. Schol te Egimondibinnen vasieren yonn aannemen, beginnen ook de 4 JULI. NIET OFFICIEEL EERSTE KOERS BERLIJN 0.0016 PARIJS 15.16 BRUSSEL 12.S3 WEENEN O O LONDEN 11.66t/2 STOCKHOLM. 67.50 KOPENHAGEN. 44.60 CHRISTIANS 41.50 BAZEL 44.60 NEW-YORK 2.56 ROME 11.25 LATERE KOERS protestanten overbijzonder onderwijs te pra ten. Het gerucht gaat, dat ook door hen slappen zullen worden gedaan om ook een eigen school te bekomen. EensgezindheidZaterdag hield het fanfarekorps zijn jaarvergadering. Over het afgeloopen jaar kon het gezelschap tevreden zijn, zoowel op muzikaal- als finan cieel gebied. Door het behalen van een eer sten prijs ging het corps over van de derde naar de tweede afdeeling, waarin sindsdien i-eeds 2 eerste prijzen behaald werden. De ontvangsten bedroegen 1219,71, de uitga ven 1044.64J4, zoodat het batig saldo 173.06 bleef. De uitgaven in den loop van 1923 waren echter dermate geslegen, dat de leden genoodzaakt zijn de wekelijksche contributie te venhoogen. Ernstig werd de vraag besproken of er geen middel zou ge vonden kunnen worden om een stel geheel nieuwe instrumenten aan te schaffen. Het be stuur zou de mogelijkheid onderzoeken. In de plaats van den heer P. Gaarthuis, .die niet meer in aanmerking wenschle te komen,werd de heer P. C. Melker gekozen als secretaris. Bevolking. De loop der bevolking onzer gemeente bedroeg op 31 December 1.1. 3814, zielen, t.w. 1944 mannen en 1870 vrouwen. Een zeldzaamheid. Als een zeldzaamheid kan gemeld worden, dat door den tuinier en bloemboUenkweeker C. A„ aan den Kleinen Houtweg, een witte mol gevangen is. Genoem de A. liet ons het gevangen exemplaar voor overtuiging zien, anders zouden we deze vangst neg in twijfel getrokken hebben. Personalia. Aan de kweekschool voor vroedvrouwen, te Heerlen, is geslaagd vóór het theoretisch gedeelle van het vroedvrou wen-examen mej. C. v. d. Zant, alhier. Burgerlijke Stand. Geboren: d. van P. MesBeksvoort; d. van J. J. van Dalen Groenendaal; d. van A. SpoorBlok. Ondertrouwd: C. C. Zegwaart en G. M. Meerman; J. H. Zuijdam en M. Kollnart; D. Pardon en M. Harting. Gehuwd; H. P. Schuts met J. M. Brou wer; B. Amelung met M. Heckermann; C. Termets met M. G. van der Stoop; R. Renooij met A. van Santen; G. J. B. Bontje met E. J. Ottow; A. Volkers met A. M. Bakker. Overleden: Geene. Visscherijbedrijf. Maandiag zijn dan do bestaan hebbende. ïoonoonlracten in het vis- scherijbedirijf krachtdloos geworden), omdat ze door de Reedersvereeniging zijn opgezegd. Des nachts waren; de bestuurders der vak organisaties aan de haven en vroegen of er voor de oude loonen gewerkt zou worden, daar de vischlossers anders niet tiot lossing van de trawlers zouden overgaan. Nadat dteze eisrih ingewilligd was en schriftelijk be vestigd, werd met het lossen! der schepen be gonnen, De werkzaamheden hadden verder een rustig verloop. Bedankt. De heer Anton Smit. heeft be dankt als directeur van Veh'.eria gemengd koor „Zang Veredelt", alhier. Jnbiiea. Mej. J. G. Mulder, onderwij zeres aan school G op Wijk er oog en dé heer H. van Dijk, onderwijzer aan school A. (de Muloschoot) te IJmuiden, wanen gisteren 23 jaar bij het onderwijs werkzaam, Bankbreuk. Op last van den officier van jnstitie is te Leiden gearresteerd en ge vankelijk naar Den Haag overgebracht de de zer dagen in staat van faillissement verklaar de kleermaker H. iE„ die er van verdacht wowit zich te hebben schuldig gemaakt aan bedriegelijke bankbreuk. Hotelrat. De politie te Leiden heeft een man gearresteerd, die er gewoonte van maakte, in hotels in verschillende plaatsen van ons landl zijn verblijf op te slaan en dan na verloop van eemigen lijd te vertrekken zonder zijn rekening te 'betalen Hij gaf daarbij steeds op Hijmans te heeten'; zijn werkelijke naam bleek te zijn J. R. Hij is afkomstig uit Arnhem. Personalia. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft alsnog bt-, no eind tot gecommitteerden bij de in 1923 aan dé van Rijkswege gesubsidieerde zee vaartscholen te houden examens o.m. den heer G. Duyckinok Sander, directeur dér Vis- scberijschool te IJmuiden. Kippendiefstal. Van Zondag- op Maan- daignacht zijn bij den 'heer v. d. Z„ Binnen pad, uit het nachthok 6 kippen gestolen. Gevat. De dader van den rijwieldiefstal op de Emmalaan is door de politie gevat en m arrest gesteld. Het is een goede beken de van de politie. Gemeenteraad. In dn gisteravond ge houden vergadering van den gemeenteraad was de heer Poortenaar afwezig. Voorzitter was wethouder Lamdéwcert. De voorzitter doet mededeeling van de ingekomen stukken: Een beriohl van den Commissaris der Ko ningin, dat op daartoe gedaan verzoek aan den burgemeester dezer gemeen Ie een verlof lot afwezigheid nit de gemeen Ie is verleend van 17 Juni tot en met 14 Juli 1923. Voor kennisgeving aangenomen. Het proces-verbaal van de rilling van het centraal Stembureau, houdend® vaststelling van don uitslag der verkiezing van die leden van den raad dezer gemeente benevens de processen-verbaal van d;o hoofdstembureaux en stembureaus van de gehouden stemming. Ter hand gesteld van dé te hernemen oom- missie tot onderzoek der geloofsbrieven. Een proces-verbaal van de op 19 Juni 19.73 gedane opname der boeken en kus van den gemeente-ontvanger, waaraan hei .volgende kan .worden ontfcench De ontvangsten', diensten 1922 en 1923 be droegen 5,114,037,19: de uitgaven voor die diensten bedroegen r-|932,148,42; zoodat in kas moest zijn 81.888,77, welk bedrag aan wezig was, terwijl de boeken lot op den dag der opname bleken te zijn bijgehouden. Een verslag van hetgeen met betrekking tot verbetering der Volkshuisvesting in de gemeente gedurende het jaar 1922 is verricht. Beide voor kennisgeving aangenomen. Een rapport met bijlagen van de. commis sie, belast met het instellen v.vn een onder zoek naar de loonen en arbeidstijden der los se arbeiders in het visscherijbeederijf te IJmuiden. Voorgesteld wordt dit voor de leden van den gemeenteraad en de pers ter inzage ne der te leggen en de commissie dank te zeg gen voor de uitvoering van hare opdracht. Een adres van den raad der gemeente Wijm bril sera deel om adhaesie te betuigen aan een door hem tot LI. M. dé Koningin "ge richt adres inzake het strafbaar stollen van openlijke godslastering. 1 oor kennisgeving aangenomen; derge lijke adresbewegingen bebooren uil te gaan van de Vereeniging van Nederl. Gemeenten. Een dankbetuiging van het bestuur der R.-K. Schoolvereeniging „St. Laurentius" te eiseroord voor toegekende subsidie ten be hoeve zijner bewaarschool. Voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek van het Centraal Drankvc eer- comité in deze gemeente om voor de dagen, waarop feest wordt gevierd ter gelegenheid van het Tegceringsjubileum van H. M. de Koningin, een drankverbod te willen vast stellen. In handen van de commissie van voorbe reiding voor de plaatselijke strafwetgeving gesteld om praeadvies. Een ongezegeld verzoek van het bestuur van den Bond van Scliietvereenigingeii voor Haarlem en omstreken, om bij gelegenheid van den Ie houden grooten mationalen schiet wedstrijd een medaille beschikbaar te stellen. Is als ongezegeld terzijde gelégd. B. en W. merken bovendien op, dat al ware het adres ook gezegeld, er 1). i. toch geen ter men voor inwilliging aanwezig zouden zijn, daar op soortgelijke verzoeken in den laat- sten lijd siteeds afwijzend' is beschikt. Een adres van K. Boerholt e. a„ ie Sant poort, om het gedeelte van den weg Sant poort Spaarndam, dat gelegen is in de ge meente Vel sen, door deze gemeente in beheer en onderhoud te doen nemen. Te behandelen bij punt 3 der agenda. Een adres van dé afdeeling IJmuiden van den Chr. ZeeBdenbond, om 'n billijke steun regeling in te voeren. Te behandelen bij punt 19 der agenda. Een verzoek van G. J. Haver en J. J. Ras mussen», te Wijkeroog, om opheffing van een bouwver'bod of aankoop van grond door de gemeente. Een schrijven van A. A. Cornegge, te Sant poort, ani opheffing van een vuilnisbergpteats en ruiling van grond. Beide naar B. en W. om praeadvies. Een bericht van aanneming zijner benoe ming tot onderwijzer aan schooi F van C. Tiggdman. Voor kennisgeving aangenomen. Wordt vervolgd. R. K. Vrouwenbond. 27, 28 en 29 Juli wordt een triduum gegeven door een Zeer- Eerw. Pater van Velseroord. 29 Juli, de sluitingsdag, wordt des avonds besloten met een gezelligen avond in het Gezellen- gebouw, alwaar eenige blijspelen worden opgevoerd en 't jonge zangclubje St. Cecilia eenige zangnummertjes ten beste zal geven. Fanfarekorps. Bij den muzikalen rond gang door ons dorp werd door het Fan- fanfarecorps den iet onaanzienlijke som van 213 ingezameld. Directe Belastingen. Door instelling van een nieuwe inspectie te Beverwijk, komt onze gemeente, die tot dan toe onder Haarlem ressorteerde, te behooren onder de nieuwe inspectie te Beverwijk. Posterijen. In de vacature, ontstaan door den heer P. van Heijst, die den dienst met pensioen heeft verlaten, is lot hulp besteller aangesteld de heer B. Willemsë, alhier. Burg. Stand. Geboren: d. van J. Ver duin en H. Zijp; z. van G. Jongejans en A. Kraak. Overleden: Willem Rasch, 3 jaar; Hen drik Visser, 65 jaar. Twijfelachtig. In den nacht van Maan dag op Dinsdag is, bij B. S. aan Soldaatje een ruit vernield. Eenigen tijd geleden is ook een ruit ingedrukt en een rijwiellan- taarn ontvreemd. Of dit feit nu wei toege schreven moet worden aan poging tot in braak of baldadigheid, is nog niet uitge maakt. Rectificatie. In 't Raadsverslag staat: „Door 50 opcenten op de Plaatselijke Inkomstenbelasting te helfen". Men gelieve in plaats van Plaatselijke „R ij k s" ie lezen. De heer v. d. Voet sprak bij de Rond vraag, over de motorbrandspuit, niet over een modern vervoermiddel tegen brand, doch een modern verweermiddel etc. DE HANZE-BANK TE UTRECHT. Men seint ons: Te Utrecht werd heden de crediteuren- vergadering gehouden van de Hanze-Bank, waarvoor ongeveer 400 van de ruim 13,000 crediteuren waren opgekomen naar het geb. voor K. en W„ waar de vergadering paats had. Verschillende vragen werden gesteld. Uit een mededeeling van den hoofd directeur bleek, dat de activa 5,868,708.55 en de passiva ruim 5,823,000 bedroegen. De onroerende eigendommen zijn op de ba lans gebracht, volgens boekwaarde. Van de spaargelden is 2,328,000 in de Hanze-Bank belegd. Bij de gehouden stemming door den President van de Rechtbank bleek, dat slechts 1 der aanwezigen zich tegen het verleenen van surséance van betaling ver klaarde. De Rechtbank zal later haar be slising nemen. Na de crediteuren-vergade ring werden 2 vergaderingen gehouden, daar de opkomst te groot was om allen in de zaal te bevatten. DE VERGIFTIGING TE UTRECHT. Omtrent de tot nog toe zoo geheimzinnige vermoedelijke vergiftiging aan de Adelaar straat te Utrecht, waarbij twee kinderen om het leven kwamen en de ouders in bewuste- loozen toestand naar het ziekenhuis moesten worden vervoerd, vernemen wij thans, dal Zondag j.l. door den Rechter-Commissaris den Commissaris van Politie der le Afdee ling, en eenige autoriteiten van de Gasfa briek ten huize van de slachtoffers een on derzoek heeft plaats gehad. Uit technisch genomen proeven is thans zoo goed als zeker komen vast ie staan, dat de vermoedelijke vergiftiging hier een gas vergiftiging geldt. Tengevolge van het inslaan van de gasvlam in de lamp met hangende gloeikousjes had zich namelijk een giftgas (kool-oryde) gevormd. De lamp heeft den ge- deelen nacht in 't afgesloten slaapkamertje van ongeveer 15 M3 inhoud gebrand met af gedraaide vlam. Van moord of zelfmoord is hier geen sprake. Maandag hebben eenige deskundigen een technisch onderzoek ingesteld, en wanneer het noodig zou blijken, zal een proef met levende dieren worden genomen. Het onderzoek duurt voort MALVERSATIES. Bij de Gooische Bank te Bussum zijn mal versaties aan het licht gekomen. Tegen den bankhouder H„ wonende in het gebouw der bank aan het Wilhelminaplantsoen, is rechtsingang verleend. Het bedrag der mal versaties zou pl,m. 10.000 bedragen. ONEERLIJKE PENNINGMEESTER. Namens het bestuur van de Landelijke Federatie van meubelmakers en houtbewer kers is door den heer J. G. van Zeem uit Amsterdam, bestuurslid dezer organisatie, te Rotterdam bij de politie aangifte gedaan van vermoedelijken diefstal van 272.34 door een bestuurslid van de Rotterdamsche afdeeling. (Msb.) WEER EEN ERNSTIG MOTOR ONGELUK. Dinsdagmiddag omstreeks 1 uur heeft op den Rijswijkschen weg nabij het Rijswijksche plein bij 's Hage een aanrijding plaats gehad tusschen een motorrijder en twee wielrijders. Ooggetuigen verklaarden, dat de wielrijders links reden, waardoor de motorrijder de aanrijding niet kon voorkomen. De politie onderzoekt deze zaak nog. De motorrijder Ch. A. H. viel en kreeg een schedelbreuk. In zorgwekkenden toestand is hij door den Geneeskundigen Dienst naar het Ziekenhuis gebracht. Een der wielrijders, sergeant A. A. W. J. S., viel eveneens en kreeg een hoofd-' wond en is naar het militair hospitaal ge bracht. De tweede wielrijder is er zonder ongelukken afgekomen. VUURWERK-ONGELUK. In kampong Soegei-Matti te Medan waren naar de „Sum. Post" mededeelt, twee inlan ders met vuurwerk aan het spelen. Ze had den daarbij de gevaarlijke aardigheid om een ijzeren buis vol met kruit te stoppen. Nadat er een lont aan was bevestigd, werd het kruit flink in de buis aangestampt, v/aarna men de lont aanstak. Met een ontzettenden knal sprong de buis uit elkaar. Het ongeluk wilde, dat een der inlanders met zulk een kracht een stuk ijzer tegen de keel kreeg, dat de hoofdslagader werd doorgesneden. In korten tijd was hij doodgebloed. De tweede inlander kreeg een stuk ijzer tegen den pols. Bij hem werd de polsader doorgesneden. Omstanders bonden snel den bovenarm af, waarna hij naar het Stadsverband werd overgebracht. Na verbonden te zijn kon hij het Stadsver band echter weer verlaten. DE MOORD TE UBACHSBERG. Nog geen spoor van de daders. Over den moord te Ubachsberg (Limb.) worden de volgende bijzonderheden uit Heerlen vernomen In een oud vervallen huisje woonde ge heel op haar zelf de 72-jarige vrouw H. O. Utermans die door haar ouderdom zich soms wat vreemd aanstelde. Het verhaal deed de ronde, dat zij nogal rijk was, hetgeen dan ook de aanleiding tot den moord moet zijn ge weest. Zaterdagavond toen als gewoonlijk haar neefjes een bezoek aan haar wilden bren gen en de gewone boodschappen wilden be-, zorgen, vonden zij de deur en het venster' open. In het voorvertrek waren verschillende Zaken in wanorde over den vloer verspreid. Angstig geworden snelden de kinderen naar huis waar zij mededeeling van een en ander deden. Onmiddellijk begaf zich een zwager van juffr. H. en eenige andere personen naar haar woning, daar vonden ze de vrouw, aan han den en voeten gebonden, in haar nachtgoed op het bed liggen met een kussen op het hoofd. Hier en daar vertoonden zich bloedsporen. Toen men het kussen wegnam bleek het gezicht één en al wonde te zijn. Het bericht van den moord, ging als een loopend vuurtje door het anders zoo stille dorp en weldra was de burgemeester, de heer J. Dauzenberg en politie ter plaatse. Ook Dr. Wolffs kwam weldra en constateerde dat de vrouw gedood moet zijn door het slaan met een zwaar stomp voorwerp, waardoor onder andere het neusbeen verbrijzeld werd. Er wordt vermoed, dat de moord Vrijdag en misschien zelfs reeds Donderdag gepleegd is. Daar de vrouw zeer eenzelvig leefde, was het den buren niet opgevallen, dat men haar eenige dagen niet gezien had. De moord zal in den avond of 's nachts gepleegd zijn, daar de vrouw zich te bed bevond. De dief of dieven zijn door een gat in den muur bin nengedrongen, waarna zij de ongelukkige vrouw met touw en afgescheurde stukken beddelaken hebben gebonden. Eerst daarna moet de doodelijke slag zijn toegebracht. Uit de verspreid liggende laden en doozen is gebleken, dat roof het eenig doel van den moord is geweest. Vermoedelijk is echter slechts wat klein geld en een gouden kruis gestolen, daar de vrouw haar geld elders in bewaring had gegeven. Het parket te Maastricht heeft Zondag 'n uitgebreid onderzoek ingesteld, tot dusver echter zonder resultaat. Een onderzoek met een politiehond leverde ook geen succes op. Het lijk van de vrouw is onder groote belangstelling ter aarde besteld. De Apeldoornsche politie heeft aan alle hoofden van onderwijsinrichtingen 'en aan eigenaars of beheerders van localiteiten, waarin veel publiek komt, ook aan fabrikan ten, toegezonden een slap cartonnen bilhet, in twee kleuren bedrukt, met de op rijm ge brachte 10 geboden voor de veiligheid van het verkeer. Zij luiden Voor alles, rijdt rechts van weg en pad, En links langs den man, dien voor u gij hadt. In bochten, rijdt rechts en ziet voor ti uit. Laat tijdig steeds klinken, bel, hoorn of fluit. In 't midden des volks bij kruisweg of hoek. Geeft richting van weg, rijdt kalm en rijdt kloek. Houdt achter elkander, passeerend op 't pad, En kruist gij, die rechts komt, den voorrang steeds had., In weif'ling zegt snelik stop en sta stil. Denkt „veiligheid slechts, dat is wat ik wil." DE VERGIFTIGING TE 's-HERTOGEN- BOSCH. De postbeambte van Tienen te 's Bosch, in wiens gezin zich Maandag een geval van vergiftiging voordeed, kon Dinsdag het zie kenhuis weder verlaten. De toestand d.-r overige patiënten is vrij goed. Geen hunner verkeert in levensgevaar, hoewel de toestand van den oudsten zoon vrij ernstig is. OUDHEIDKUNDIGE VONDST. De arbeider J. Spin, die eenige dagen geleden in de bosschen van mr. Linthorst Homan, gelegen aan dén voet van den Bis- schopsberg te Havelterberg (Drente) bij het graven een paar urnen en een bronzen wapen vond, heeft nu ongeveer op dezelfde plaats op geringe diepte een groote urn gevonden, he- hee' gevuld niet houtskool en overblijfselen van verbrande beenderen, benevens stukken bewerkt, doch in erge mate verroest ijzer, waarschijnlijk resten van wapens. Een dier stukken ijzer, ongeveer twee de cimeter lang, is nog duidelijk te herkennen als de spits van een werpspeet. DE BENDE VAN PIET. Omtrent de gouden kettinkjes die ge vonden zijn in den privaatput van een der politiebureau:? te 's Hage, wordt nader ge meld, dat deze daar niet ingeworpen zijn door een der verdachten van de inbrekers bende van „Piet", doch door een opgeroepen vrouwelijke getuige die beangst was dat zij in ongelegenheid komen zou, als deze siera den, welke haar geschonken waren door een der verdachten, op haar zouden worden ge vonden. INBRAAK TE VOORSCHOTEN. In den nacht van Zondag op Maandag is ingebroken in een villa te Voorschoten, be woond door dr. J. H. Holwerda, directeur van het Rijksmuseum van Oudheden te Lei den. De bewoners waren op reis, zoodat het huis geheel onbewaakt was. Hoewel de noo- dige maatregelen waren genomen om deuren en ramen goed af te sluiten en de dorpspolitie waakzaam was, is het aan brutale inbrekers gelukt binnen te komen en hun slag te slaan. Een aanzienlijk aantal gouden en zilveren voorwerpen is ontvreemd, evenals een be drag aan geld. Hoe groot de waarde van het ontvreemde is, kan nog niet worden vastgesteld, omdat de familie Holwerda nog niet thuis gekomen is. De gemeentepolitie heeft de Leidsche re cherche te hulp geroepen voor de opsporing der dieven. INBRAAK BIJ EEN JUWELIER. In den nacht van Zondag op Maandag heeft men ingebroken bij den juwelier A. S„' aan den Beneden Oostzeedijk, te Rotterdam. Na door de deur, die naar het bovenhuis leidt, te zijn binnengedrongen, beeft men het pa neel van de tusschendeur, die tot den winkel toegang gaf, uitgezaagd. In den winkel heeft men kalm uit alle artikelen de gouden uil gekozen en deze medegenomen. EEN WEDERZIEN NA 20 JAAR, Dezer dagen had op het Victoria-Station te Londen een wederzien plaats tusschen moeder en dochter. Zij hadden elkaar in geen 20 jaar gezien. Toen de scheiding tus schen de Engelsche dame en haar kind plaats had, was het meisje nog maar een baby. Thans is zij een jonge vrouw in den bloei harer jaren en de echtgenoote van een Nederlander. Zij spreekt geen andere taal dan Nederlandsch. Het verhaal van deze scheiding en dit weerzien, wordt weergegeven in de Engel sche bladen. Mrs. Norris uit Hagney, de moeder, stond twintig jaar geleden haar kind af aan een Hollandsche familie, die het als een dochter adopteerde. Het offer was zwaar, maar de moeder zag geen anderen uitweg omdat zij zóó het kind een gelukkiger jeugd hoopte te kunnen geven, dan het haar in haar arme lijke omstandigheden, als gevolg van den dood harer echtgenoot mogelijk was. Zijzelf ging in betrekking. Mevrouw Kok uit Rotterdam, zoo heet thans de kleine miss Norris van eertijds, heeft in de laatste jaren veel pogingen in het werk gesteld om haar moeder terug te vinden, ofschoon haar Nederlandsche pleeg ouders alle moeite hadden gedaan, de her innering aan vroeger bij het kind uit te wisschen. Wie zal den staat van ontroering beschrij ven, waarin mrs. Norris verkeerde, toen zij, met iemand die wat Nederlandsch kende, aan het Victoria-Station op de aankomst van den boottrein uit Gravesend liep te wachten. Zij zelf had nog een Engelsch- Nederlandsch woordenboekje bij zich, waar in zij reeds dagen te voren vol ijver had gestudeerd, Slechts aan de hand van vet foto moest de moeder haar dochter uit den stroom der reizigers herkennen. Het leek een onmogelijke taak. Maar plotseling, daar viel haar oog op een s'-jnkc jonge vrouw in een donkerblauw reiscostuum, vergezeld door een blonden, flink gebouwden jonge man. Een oogenblik staarden moeder en dochter elkander in de oogen. Hier was geen twijfel meer mogelijk. Geen foto moest eerst bestudeerd worden om door vergelijking de juistheid der ontmoeting na te gaan. Hier sprak de taal der oogen on middellijk van ziei tot ziel. Weenend vielen de beide vrouwen in elkanders armen. „Nooit vergat ik, een Engelsche van ge boorte te zijn' verklaarde mevrouw Kok, die thans 27 jaar is, later, toen de familie zich naar de woning van Mrs. Norris had begeven. „Steeds heb ik naar mijn Engelsche moeder gevraagd. Eens, toen ik nog maar zes jaar was, wist ik stilletjes een brief weg te nemen, die mijn moeder aan mijn pleeg ouders had geschreven. Als een kostbaren schat heb ik hem steeds bewaard en toen ik veertien jaar was geworden, schreef ik een brief aan het adres, dat aan de achter zijde der enveloppe vermeld stond. Er kwam geen antwoord, waarschijnlijk omdat ik in dien tijd de kunst, een brief behoor lijk te adresseeren, niet voldoende meester was", SCHIP MET PAPIER OMGESLAGEN. Maandagnacht is in het Apeldoornseh- Dierensche kanaal nabij de Spankerensche brug een met pakken papier beladen schip omgeslagen. De deklast kwam voor een groot deel in het water terecht en het schip kwam op zij te liggen. Met touwen aan de boomen wordt nu voorkomen, dat het schip verder kantelt. Met het lichten van de lading is dadelijk een aanvang gemaakt;; het zal evenwel wel czn paar dagen duren, voor de lading is gelost en de pakken papier en kunstmest opgevischt zijn. Tot zoolang is de vaart van Apeldoorn naar Dieren en terug gestremd. GEEN FEEST TE ZIEMrwZEE. Te Zierikzee is besloten geen feest te \'ieren ter gelegenheid van het regeerings- jubileum van H. M. de Koningin, als protest tegen het feit, dat men meent, dat Schou wen en Duiveland stelselmatig wordt achter gesteld, zulks nog kort geleden door de opheffing van de rechtbank te Zierikzee, VERGIFTIGING TE 's-HERTOGENBOSCH. Maandagnamiddag heeft zich in het gezin van den postbeambte Van Tienen in de St. Maartenstraat te 's Bosch een geval van vergiftiging voorgedaan. Men had nog wat soep van Zondag overgehouden, die in een geëmailleerde pan bewaard was. Hiervan gebruikten de man, vrouw en vier kinderen. Na het middagmaal ging de postbeambte naar zijn post op den trein, doch werd hevig ongesteld. Hij kreeg lievige krampen en moest braken;; daarna werd hij naar huis overgebracht, waar men de overige huis- genooton in denzelfden toestand aantrof. Acht kinderen, die geen soep gebruikt had den mankeerden niets. Dadelijk was genees kundige en geestelijke hulp ter plaatse. De vergiftigde personen zijn naar het zieken huis overgebracht, waar het voedsel ver wijderd werd. De dokters hebben hoop op een goeden afloop. Het overschot van het middagmaal en het keukengerei is in beslag genomen. EEN LAGE DIEFSTAL, Arme oudjes. De te Kloosterhaar, gemeente Ambt-Har- denberg (0.) wonende rui® 80-jarige oudjes A. S„ welke beiden leven van hun ouder domsrente, benevens een pensioentje van hun patroon en daarvan kans hadden gezien nog een weinig op te sparen, kwamen dezer dagen tot de ontdekking, dat hun 162 was ontstolen. De zaak is bij de politie in onder zoek. DIEFSTAL OP EEN POSTKANTOOR* Op het postkantoor te Borne (O.) is een bedrag van f 1100 ontvreemd, terwijl de dienstdoende beambte zich even verwijderd had. Dezs had f 1200 ontvangen en in 'iet loket laten liggen toen hij terugkwam lag er nog slechts f 100. De politie, die direct in kennis'werd gesteld, heeft op aanwijzingen een persoon op het oog, welke zich omstreeks dien tijd ten postkantore bevond. Hij is ech ter nog niet gevonden. EEN PAARD IN HUIS. In de Borneostraat te Amsterdam, sloeg Maandag een paard op hol, toen het van de tram schrikte. Het rende een huis binnen, waar een vier-jarig kind aan het spelen was in de gang. De kleine werd aan het hoofd, beenen en linkerhand gekwetst. Het dier liep daarop weer het huis uit. Ten slotte werd het bij de tunnel op den Zeeburgerdijk tot staan gebracht. Onderweg werd nog een fiet ser omvergeloopen. BRUTALE INBRAAK. V Bij een inwoner van Hoogland bij Amers foort is, terwijl alle huisgenooten naar de markt te Amersfoort waren ingebroken. Een kabinet is opengebroken en o.m. is een geldkistje geforceerd. Een groot bedrag (on geveer f 20.000) aan effecten is meegenomen. Twee jaar geleden is in hetzelfde huis onder ongeveer gelijke omstandigheden ingebro ken. EEN BEJAARDE VROUW GEDOOD. In de Albert Cuypstraat hoek Ferdinand Bolstraat te Amsterdam, is Dinsdagavond omstreeks half acht een ernstig motoronge luk gebeurd. In de Ferdinand Bolstraat reed in de rich ting Ceintuurbaan met een vrij groote snel heid, een motorfietser. Op den hoek bij de Albert Cuypstraat maakte hij een bocht om- deze straat in te rijden in de richting van de Ruysdaelkade. De wandelaars zagen hem plotseling op het trottoir, voor het maga zijn van de firma Kreijmborg, waar hij een oude vrouw ondersteboven reed. De motor rijder botste tegen een der pilasters van het magazijn, waarna hij tegen den grond werd gesmakt. De 68-jarige vrouw, dc wed. Kraft-Kok, wonende in de Rustenburgerstraat, werd door deze aanrijding zoo ernstig gewond, dat zij dadelijk bezweek. Het lijk werd door een auto van den Geneeskundigen Dienst naar het Binnengasthuis vervoerd. De motorrijder, de heer C. bleek zwaar ge wond te zijn. Hij is eveneens naar het Binnen gasthuis vervoerd, waar een ernstige schedel fractuur werd geconstateerd. De motorfiets die niet ernstig werd bescha digd is door de politie in beslag genomen tot nader onderzoek. Tot laat in den avond stonden menschen in deze drukke buurt het ernstig ongeluk te bepraten. Omtrent de oorzaak van het ongeluk wordt nader vernomen, dat juist in de bocht een hond voor den motor sprong. Bij zijn pogin gen deze te ontwijken, reed de heer C. het trottoir op met het bekende noodlottige ge volg. HET WEER IN JUNI. Naar het Kon. Ned. Meteor. Instituut me dedeelt, waren over de maand Juni de dage- lijksche maximum- en minimum-tempera turen gemiddeld ruim 5 en bijna 3 gr. Cel sius beneden normaal. De maand was der halve nog kouder clan Juni 1916, de koud ste maand sinds 1849, toen deze afwijkingen bijna 4 en 2 graden bedroegen. De hoeveel heid neerslag gemiddeld over het geheele land bedroeg ongeveer 46 tegen 57 m.M. normale maand-som. Het aantal uren met zonneschijn bedroeg te De Bijt slechts 108 tegen 191 uren normaal in Juni. Het gering ste aantal, 98 kwam in 1907 voor. MOTORONGEVAL BIJ EEN KOPPEL WEDSTRIJD. Te Beemster (N.-H.) zou Zaterdageen wedstrijd voor wielrenners over 100 K.M. gehouden worden. Een paar K.M. was met weg, toen een der beste rijders aan den kop zou gaan. Plotseling brak zijn voorvork en kwam hij met 'n stnak op de straat terecht. Hevig bloedend werd hij bewusteloos opge nomen en bij een der naastbijzijnde boeren ingebracht. Zonder bij kennis te zijn geko men is hij per boot naar een der gasthuizen te Amsterdam vervoerd. VERDRONKEN. Dinsdag werd uit de Zuid-Willemsvaart te Helmond opgevischt het lijk van den ge meenteveldwachter van Stiphout, v. d. B., die vermoedelijk 's nachts met zijn fiets door de duisternis misleid is te water geraakri HONDSDOLHEID. Te Doetinchem is een geval van honolsdof- heid geconstateerd. Een 8-jarig zoontje van den smid J. is door het dier gebeten. Een muilkorfbcvel is reeds afgekondigd. DE HUURWETTEN. De huurwetten zullen 1 Aug. a.s. in wer king treden. DE PURMER GEEN ZELFSTANDIGE GEMEENTE. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben afwijzend beschikt op een adres van Ds. W. Koorevaar e.a. te Purmer, om dien polder tot een zelfstandige gemeente te ver heffen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2