BUITENLAND TweecF© Blad 4 Juli 1923 ROEPING. SEM. BMEML RERiGHTEK, UEFDE OVERWINT Het Belgische antwoord op de Britsche vragenlijst. Commentaren öp den brief van den Paus. De regeeringsverklaring van Theunis in de Belgische Kamer. Ford toch candidaat voor het presidentschap in de Ver Onder de Telegrammen: De kwestie van het Saargebied voor den Volkenbondsraad. De diplomatieke actie van het Vaticaan; de Duit- sche ambassadeur bij Kardinaal Gasparri; de Paus zou het voornemen heb ben Duitschland uit te noodigen het lijdelijk verzet op te geven. De Fransche ambassadeur te Londen confereert met lord Curzon. Verkla ringen van Mussolini. SSMMENUIRDSCtl NIEUWS. VERKEER EN POSTERIJEN. FEUILLETON kat Is zij nog ongehuwd Arm kind!,,»» ja,,,* Voor ieder mensch is een roeping wegge- 2egd waartoe God hem of haar roept, ten einde daarin het plan door Hem bepaald, ten uitvoer tc brengen. Er zijn helaas nog ouders, die op de roe ping hunner kindenan weinig acht slaan, ja, die zelfs geheel era al verwaarloozen. De roeping toont zich bijwijlen reeds in de prille jeugd en wanneer dit geval zich voordoet, dan zijn ouders of voogden ver plicht, daarop acht te slaan. Geen ouder heeft het recht een kind af te houden van een lewensstaat, waartoe de Voorzienigheid het geroepen heeft en xvel het allerminst van hef omhelzen van den geestelijken staat. Zij mogen het kind op de proef stellen, bet voor een tijdje xiitstellen, doch bepaald verhinderen mogen zij het niet. De ouders zijn voor het kind en met om gekeerd. Zij hebben de kinderen niet van God ont vangen, om zich daarmee te verrijken. Het kind is hun niet geschonken, opdat het hun (in gewone gevallen) tot hulp zou zijn om door de wereld te komen. De vader heeft den knaap niet gekregen, omdat hij hem beslist op de boerderij, op de werkplaats, in den winkel moet gebruiken. De moeder de dochter nied om haar van de lasten en zorgen voor de huishouding ie ontlasten. Zij hebben hun kinderen gekregen, om ze op te voeden en te leiden daarheen, waar God ze hebben wil, hetzij als nuttig lid der burger-maatschappij, of wel tot den geeste lijken staat. Geen ouder mag zich verzetten tegen een huwelijk zijner kinderen, wanneer ze tot huwbaarheid gekomen zijn, zoo geen over wegende gewetensbezwaren, waarbij ook bet zieleheil hunner kinderen moet ge moeid wezen, hun daartoe noodzaken; of wel als de tijdelijke omstandigheden van 'dien aard zijn dat een voorgenomen huwe lijk zou zijn af te raden in 't belang van het kind. Den zoon een huwelijk af te raden met een braaf eerzaam meisje zijner keus, om dat er geen foriuin is, is dwaas te noemen, al denkt dc „verlichte" eeuw er anders over. Want geld brengt niet het geluk, en een verstandige jonge man gaat geen huwelijk aan, als hij niet zeker is, voor een huisgezin het dagelijksch brood te kunnen verdienen en een meisje zijner keuze te hebben ge vonden, dat, bekend, met zijn levensom standigheden, nu en voor de' toekomst het zoet en zuur des levens met hem wil deelen; dat een levensgezellin voor hem wil zijn, die 't hare er toe zal bijdragen, om niet al leen het huwelijksbootje niet te doen stran den, doch het door vlijt en spaarzaamheid te doen vooruitgaan. De dochter een huwelijk met een braven vlijtig'en jongeling af te raden, omdat hij werkman is, en met hoofd en hand het brood verdienen moet; omdat hij niet dage lijks als heer gekleed kan uitgaan, omdat hij uit een eerbaar en vlijtig arbeidersgezin is ontsproten, is eveneens dwaas te noemen. Want ieder handwerk in deugd en vlijt uit geoefend, is eerzaam en de kleeren maken den man niet, maar wèl het karakter en de opvoeding. Onder den werkmanskiel schuilt vaak even goed een oprecht hart als onder de fijn gekleede jas, en menig werkman gaat zwij gend langs 's Heeren xvegen, die meer ver stand heeft in zijn pink, dan de weet-niet, in een fijn nieuw-modisch costuum uitgc- doscht, in zijn geheele lichaam. Goede zeden, een rechtschapen karakter, vlijt, huiselijkheid, godsdienstzin, spaarzaam heid, zijn de elementen, die in elk persoon aanwezig dienen te wezen om een gelukkig huwelijk te sluiten. In zake het omhelzen van den geestelijken stand, wenschen wij dit te zeggen: Ieder ouder moest er trotsch op wezen, dat hij een der zijnen aan den dienst van God kan afstaan; immers, de zulken zijn bestemd om anderen op den goeden weg te brengen en te behouden. Hoeveel goeds en nuttigs sticht niet de jongeling als kloosterbroeder, het meisje als kloosterzuster! Wat zouden onze ziekenhuizen, onze scholen, onze gestichten voor weezen, ouden van dagen, krankzinnigen en zooveel anderen, te veel om op te noemen, zijn, zon der de kloosterbroeders, de kloosterzus ters? Waar vindt men de helden en heldinnen, die er om vragen naar de melaatschen te mogen gaan, om die ongelukkigen, op ge vaar van besmetting te verplegen? Waar vindt men die, tenzij in de mannen- en vrouwenkloosters Ieder recht geaard vader en moeder zal er groot op gaan te kunnen zeggen: ik heb mijn zoon, mijn dochter aan den dienst van God afgestaan. Wanneer de ouders dus reeds in priilc jeugd de sporen der roeping in hun kind bemerken en dat geschiedt meer dan men veelal meent dat ze dan deze roe ping niet tegenwerken, doch ze met hun gebed, hun voorbeeld en hun aansporing aanwakkeren. HET BELGISCHE ANTWOORD OP DE BRITSCHE VRAGENLIJST. De Minister van Buitenlandsche Zaken fteeft den Belgischen gezant te Londen op gedragen het antwoord van België op de Britsche vragenlijst betreffende de Roer aan Curzon ter hand te stellen. Engeland had in die lijst o.a. deze vragen opgenomen: wat verstaat de Belgische regeering onder lijde lijk verzet en welk gezag zou er in de Roer ingesteld worden, indien dat verzet ophield? Tea opzichte van deze twee punten is het •antwoord van België gelijkluidend aan dat van Frankrijk. Frankrijk houdt zich in zijn antwoord nog met andere punten bezig. In het Belgische antwoord wordt gezegd, ■dat België onder een eind te maken aan hel lijdelijk verzet" verstaat, dat alle voor schriften van de Duitsche regeering aan de bevolking, alle uitkeeringen tot het onder steunen van stakingen ingetrokken zullen worden en dat de regeering de bevolking zal uitnoodigen den geregelden arbeid te her vatten. Aan den uitvoer der produkten mag geen belemmering in den weg gelegd wor den. De Duitsiche regeering moet de noodige maatregelen nemen om de veiligheid^ van de Belgen in de Roer te verzekeren. Wanneer Duitschland zich ten opzichte van deze pun ten formeel verbindt, zal de bezetting be perkt worden en de troepen zullen terugge bracht worden tot het strikt noodzakelijke om in de behoeften aan veiligheid van het Belgische personeel in het Roer-gebied te voorzien. DE STEMM3NG TE LONDEN. Zoodra Frankrijk Engeland geantwoord en het kabinet zijn standpunt bepaald heeft, verwacht men hier algemeen dat zoo spoe dig mogelijk een verklaring in het parlement afgelegd zal worden. Sprekende over de uitingen van het open bare verlangen naar sfelligen vooruitgang zegt de Times: Overal is men overtuigd dat Europa recht naar een ramp onderweg is en dat alle verdere uitstel met het onder de oogen zien van een oplossing de ernstigste gevolgen zal hebben voor alle landen in Europa, zoo niet van de geheele wereld. De ze overtuiging is geheel los van de olficieele inzichten over den ernst van den toestand en is spontaan opgekomen, vooral in den laat- sten tijd, ten gevolge van de verlamming van de zaken, die 'geweten moet worden aan de rampspoedige daling van de Europeesche wisselkoersen. Nochtans is er te Londen geen gezaghebbende bevestiging van de geruch ten over overijlde plannen, die men in som mige kringen aan de regeering toegescbe- ven heeft. de brief van DEN PAUS. Kardinaal Dubois, de aartsbisschop van Parijs, heeft, men mag veronderstellen op lastgeving van hoogethand, het katholieke Kamerlid Gaillard Bancel geantwoord op hetgeen deze over den brief van den Paus in het midden heeft gebracht. Kardinaal Dubois schrijft, dat z.f. aan den pauselijken brief een verkeerde uitleg is gegeven. De Paus zegt toch duidelijk, dat een vrede door verzoening ontbreekt omdat de overwonnene en schuldeischer geen bewijs heeft gegeven van goeden wil om tot een billijke en af doende overeenkomst te geraken en belet heeft, dat er een onpartijdig, juist onderzoek naar zijn betaalvermogen is ingesteld. Kardinaal Dubois is van oordeel, dat de Paus het rechtvaardig oordeelt, dat de over winnaars waarborgen eischen, die in offer- eenstemming zijn met de beteekenis van de schuldvordering en dat houdt goedkeuring in van de politiek der bondgenooten en sou- vereine bekrachtiging van de door de Fran sche regeering aangehangen beginselen. Vol gens kardinaal Dubois bevat de brief van den Paus niets, dat de vaderlandsliefde van de Franschen zou kunnen kwetsen. HET VATICAAN EN DE ROER BEZETTING. Naar men zegt, seint het Holl. Nieuwsbur. uit Rome, zal de kanselarij van het Vatikaan binnenkort een toelichting op den brief van den Paus uitgeven. Deze zal opnieuw den wensch van den Paus om tot een minnelijke schikking en tot regeling van het vraag stuk van de schadevergoeding te geraken te kennén geven, doch aan den anderen kani' den nadruk er op leggen, dat Duitschland al het mogelijke moet doen om zijn verplichtin gen na te komen. Voorts zou een bijzonder beroep op Duitschland worden gedaan om den geest van revanche, die langzamerhand docr het volhouden van den passieven tegen stand, ontstaat, te onderdrukken. Ook de da den van sabotage keurt het Vatikaan streng af. Dc Osservatore Romano bevatte gisteren naar aanleiding hiervan een hoofdartikel, waarin Duitschland wordt aangespoord af te zien van een tegenstand, welke tot zulke verfoeilijke aanslagen leidt. Kardinaal staatssecretaris Gasparri heeft Zondagavond in opdracht van den Paus het volgend telegram aan mgr. Pacelli, den pauselijken nuntius in Duitschland gezonden: Terwijl de Heilige Vader door zijn brief tracht de mogendheden tot een economi sche toenadering te bewegen en alles poogt te vermijden wat het tot stand koipen van een dergelijke toenadering zou kunnen ver hinderen, verneem ik tot mijn diep leed wezen dat in de bezette streken sabotage en misdaden worden gepleegd onder de leus van het lijdelijk verzet. Z. H. heeft mij op gedragen krachtige stappen te ondernemen, opdat de Duitsche regeering eens en voor altijd dit misdadig verzet veroordeele als hij het zelf veroordeelt UIT HET BEZETTE GEBIED. Zondagmiddag is een gedeelte van de Krupp-fabrieken bezet en afgezet, zoodat de arbeiders Maandagmorgen niet aan hun werk konden gaan. Behalve de gieterijen zijn ook de locomotief- en wagonfabrieken bezet. Men neemt aan dat het doel dezer bezetting is om, evenals dit bij de Rheinf- sche Meiallwaren- und Machincnfabriken te Dusseldorf is geschied, de voorhanden goe deren en fabrikaten in beslag te nemen cn weg te voeren. Vooral aan locomotief- en wagonmateriaal is in de laatste maanden in de Kruppfabrieken veel in voorraad gemaakt. Met de verlamming van het verkeer tus- schen het bezette en het onbezette gebied valt een toenemende propaganda van de Rijnsche separatisten waar te nemen. Dor- ten en Sroeets achten hel oogenblik waar schijnlijk gekomen cm hun plan te ver wezenlijken. Zelfs gaan reeds geruchten, dat de Rijnlandsche republiek op 14 Juni, den nationalen Franschen feestdag, uitgeroepen zal worden. Tengevolge van het besluit der Rijmand- commissie en de verordening van generaal Degoutte, die het verkeer tusschen het be zette en onbezette gebied gedurende 14 dagen verbieden, liggen alle Rijn-veren stil, terwijl de Rijnbruggen afgezet zijn. Het aan tal personen, dat door den maatregel ver rast werd, is zeer talrijk. Het besluit werd Zaterdag genomen, Zondag in de Ecno Du Rain gepubliceerd en Zondagmiddag aan de Duitsche overheden bekend gemaakt. Bij het vluchtelingenbureau te Mannheim heb ben zich reeds 200 „gestrande personen uit het bezette gebied aangemeld. UIT DE BELGISCHE KAMER. Regeeringsverklaring. De Kamer is gisteren voor het eerst se dert het aftreden van het Kabinet bijeen gekomen. Minister-president Theunis is met zijn program voor de Kamer getreden. Er was een talrijk publiek in de zaal, ook buiten het parlementsgebouw was een menigte van duizenden op de been. Bij de opening der zitting herinnerde de voorzitter aan den aanslag te Krefeld; hij bracht hulde aan de Belgische soldaten die daarbij waren omgekomen. „België zoo zeide de voorzitter zal dien afschuwelij ken aanslag niet vergeten: het zal zijn plicht xveten te doen." De leden der Kamer hoorden, staande, deze verklaring aan. Devèze, minister van nationale verdedi ging antwoordde en bracht van zijn kant hulde aan den heldenmoed van de Belgi sche soldaten. Daarna nam Theunis het woord om de verklaring van de regeering af te leggen. De voornaamste punten van zijn verklaring hebben betrekking op het militaire stelsel. Het moet bepaald worden door voor alles rekening te houden met de technische eischen en de opleiding van den troep en ook met de nationale behoefte aan opgeleide eenheden. De militaire diensttijd zou ver lengd moeten worden tot 12 en 13 maan den, al naar het wapen, te vermeerderen met twee maanden tijdens de Roerbezetting. Wat de Vlaamsche kwestie betreft, geeft Theunis een uiteenzetting van het wetsont werp van Nolf, verleden week openbaar gemaakt (tweetalig stelsel, tweederde in de voornaamste taal en 1-derde in de andere taal zoowel voor het Vlaamsche als voor het Fransche régime). Het ontwerp, zegt Theunis, geeft aan deze kwestie een oplos sing die rekening houdt met de bezwaren, die in de Kamer ie berde zijn gebracht en ook wordt door dit ontwerp te Gent een belangrijke bakermat van Fransche bescha ving gehandhaafd. Aan den anderen kant kan de ontwikkelde klasse in het Vlaamsche land, dank zij de volmaaktere kennis van de volkstaal, zijn hooge roeping van maatschap pelijke opvoeding beter vervullen. Door aan België een Vlaamsche hoogeschool te schen ken, denkt de regeering een nuttig en vruchtbaar werk te doen. Hij is overtuigd dat de nieuw: instelling naast de Belgische universiteiten met de Fransche onderwijstaal er krachtig toe bij dragen een ontwikkelden keurtroep te vor men, die verlangend is voor de welvaart van het vaderland te werken. Het parlement kent nu de twee nieuwe formules zoowel ten aanzien van het leger als ten aanzien van de hoogeschool te Gent. Het zal aan hetzelve staan tc zeggen of het ze goedkeurt dan wel verwerpt. De regee ring aanvaardt haar verantwoordelijkheid. Zij vraagt aan de Kamer de hare te aan vaarden. Aanneming van de begrooting van buiten landsche zaken, wordt beheerscht door de uitvoering van het tractaat van Versailles, Wij zijn van plan om, gelijk in het verleden, in dit opzicht blijk te geven zoowel van ge matigdheid als van vastberadenheid. De regeering zal de grootste geestkracht betoonen bij het herstel van de laffe en snoode misdaad waarvan verscheidene onzer soldaten het slachtoffer zijn geworden. Wat de vergoeding betreft, de regeering zal haar schuldenaar dwingen zijn plicht te vervullen en zal zich van de noodzakelijke pressie bedienen om hem te dwingen. De regeering zal met volharding blijven streven naar het herstel van een entente onder de bondgenooten, waardoor een defi nitieve oplossing van deze kwestie slechts verhaast kan worden. Theunis eindigde met te zeggen, dat zijn politiek doordrongen zal zijn door een broe den politieken geest. Theunis is door de libe ralen en katholieken langdurig toegejuicht. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Naar de diploniatieke medewerker van de Daily Telegraph verneemt, luiden de instruc ties, die de regeeringen der Entente aan hun gedelegeerden te Lausanne gegeven hebben, weer verschillend. De Fransche instructies zijn weer het strengst. TEGENSPRAAK. Een Italiaansch blad heeft gemeld, dat Ro senberg de Duitsche minister van buiten landsche zaken een bezoek aan den nuntius Pacelli heeft gebracht om hem zijn dank voor den brief van den Paus te betuigen. Van bevoegde zijde wordt meegedeeld dat dit be richt onjuist is. De nuntius is zelfs de vorige week niet te Berlijn geweest Even onjuist is het bericht van de Sunday Times, dat enkele rijksministers voor staking van het lijdelijk verzet zouden zijn. Geen der mi nisters is van standpunt veranderd. HET FRANSCHE PARLEMENT. De Echo dc Paris verneemt, dat Poincaré de. Kamerzitting tot den 14en dezer wil voortzetten, ten einde nog eenige wetsoni- werpen van binnenlandsch en buitenlandsch politiek belang te kunnen aannemen. Poin- citré wil ook de vlootovereenkomst van Washington geratificeerd zien vóór de Ka mer uiteengaat. De Senaat kan zich daarmee clan terstond na het einde van de vacantie bezighouden. De Echo dc Paris voegt hier nog aan toe, i dat het Fransche parlement aan Amerika en aan alle vrienden van Frankrijk zal bewijzen, dat Frankrijk besloten is mede te werken aan de beperking van de bewapening over eenkomstig de inzichten van president Har ding. DE BELANGEN VAN DE ENGELSCHE KATOENNIJVERHEID. De Manchester Guardian zegt, naar aanlei ding van de redevoering die de voorzitter van dc Kamer van Koophandel te Manches ter heeft gehouden, dat het leger, dat Frank- rijk in het Roer-gebied heeft staan, betee- kent dat er 50.000 bajonetten in de teere machinerie van den wereldhandel steken. Het Roer-avontuur is het toppunt van de poli tiek, die Centraal Europa in commercieel opzicht kreupel maakt. De rest van de we- S reld is gedwongen dezen kreupele op haar rug te dragen en Engeland draagt den zwaarsten last, terwijl de Britsche katoen nijverheid op haar beurt het grootste deel van Engeland's last moet dragen. De voor zitter van de Kamer van Koophandel wees er op dat Indië, de grootste verbruiker van dc Engelsche katoenen goederen is, maar, ondanks het feit dat er twee goede moesons zijn geweest, kan Indië niet koopen wegens het verlies van de markten van Centraal- Europa. Over het algemeen is de verhouding tusschen de landbouw- en de industrieele gmeenschappen aanmerkelijk gewijzigd ten gunste van de landbouwers, die meer goede ren in ruil voor hun product kunnen vragen. Zoodoende moet Lancashire terwijl hetzelf de katoen duurder moet koopen, zijn manu facturen goedkoopcr verkoopen. DE VREEMDELINGEN IN TURKIJE. Hef Turksche commissariaat van binnen- landsche zaken deelt mede, dat onderdanen van de entente-mogendheden voorloopig te Konstantinopel mogen komen. Roemenen mogen 1 maand blijven. Aan Grieken cn Albancezen is het binnenkomen verboden. Totdat Rusland het Turksche visum zal heb ben erkend, is aan Russen het binnenkomen van Turkije verboden. Een aantal kooplieden, waaronder vele Turken, hebben een verzoekschrift gezonden aan het Engelsche gezantschap, waarin zij de hoop uitspreken, dat de bezetting veel langer zal voortduren. TOCH NOG CANDIDAAT? De persberichten over het al of niet deel nemen van Ford aan de race voor het pre sidentschap der Vereen. Staten, waarvan de finale in het najaar van 1924 valt, zijn niet van de lucht. Thans wordt uit Detroit, de plaats waar de voornaamste fabrieken van den auto vervaardiger gevestigd zijn, gemeld dat Ford bezig Is aldaar de grootste installatie voor draadlooze telefonie te bouwen van heel de wereld. Men is daarmede In het geheim be gonnen, en te Detroit beschouwt men deze activiteit van Ford op het gebied van de draadlooze als een nieuwe aanwijzing dat de automobielkoning toch werkelijk een candidatuur ambieert en dat hij voor die candidatuur wil werken met de allermo dernste propagandamiddelen. Die candidatuur zou dan een candidatuur van de democratische partij moeten zijn; en in de leiderskringen dier partij vreest men er zeer voor. Men voorziet, dat over de al- of-niet aanvaarding van Ford als candidaat der partij een zóó erg krakeel en een zoo danige oneenigheid in den boezem der or ganisatie zullen ontstaan, dat, zooal geen absolute scheuring dan toch een zoodanig gekijf zal ontstaan, dat de partij er ten zeer ste door zal worden verzwakt. De „Bercngaria", die uit New-York was vertrokken met enkel medicinale drankvoorraden aan boord, bleek, toen de driemijls-grens eenmaal veilig overschreden was, een heel schappelijken voorraad alco hol mee te voeren. De reizigers hadden aan tafel geregeld hun cocktail, wijn of cham pagne. Bovendien bleek, dat ettelijke pas sagiers, bevreesd dat zij op de reis hun dorst niet op de gewenschte wijze zouden kunnen lesschen, een privévoorraad drank mee aan boord hadden gebracht. Zoo was er een passagier die in zijn bagage 40 flesschen whisky verstopt had. Een en ander leidde er toe, dat er op de reis heel wat privé-partijtjes gegeven wer den, waarbij de gastheer uit eigen voorraad zijn. gasten kon tracteeren. De Aquifania is Zondag te New-York aangekomen. De gezagvoerder van dat schip was er al op de uitreis naar New-York toe overge gaan de met het oog op de terugreis verze geld meegenomen drankvoorraden aan te spreken en daarvan zooveel mogelijk te la ten strveeren. Het betrekkelijk weinige, dat er bij het bereiken van de driemijlsgrens nog over was, werd toert verzegeld. Edward W. Bok heeft een prijs van 100,000 dollar uitgeloofd voor den Ameri kaan die de beste oplossing aan de hand doet voor de samenwerking van de Ver- eenigde Staten met andere naties, voor de vestiging en het behoud van den wereld vrede. De eerste helft van dit bedrag wordt uitbetaald voor het denkbeeld zelf, de tweed" helft zoodra de Amerikaansche Se naat, anders een voldoend deel van het Amerikaansche volk er zich vóór za! heb ben verklaard. De volledige Inlichtingen omtrent dezen vredesprijs zullen binnen enkele weken worden gepubliceerd. Het Amerikaansche oorlogsschip Maryland heeft den afstand van Norfolk, aan de Oostkust naar Seattle, aan de West kust 5900 zeemijlen afgelegd in 14 dagen 25 uur en 7 minuten. J.l. Zaterdag is ter hoogte van New port een keteldefeci ontstaan aan boord van het Amerikaansche oorlogsschip „Wil liamson". Er vólgde een ontsnapping van stoom. Drie stokers werden gedood, vier gewond, Uit Nome, in Alaska, wordt gemeld, dat dorpen in het uiterste Noorden en Noordoosten van Siberië bedreigd worden door schaarschte aan voedsel en schiet voorraad als gevolg van de aanhouding van Amerikaansche handelsvaartuigen door de sowjet-autoriteiten. De immigrantenstroom, die de Ver. Staten binnenkomt, is weer zeer aange zwollen. Op het Ellis-ciland zijn 2047 tus- schendekspassagiers ontscheept, overge bracht met het s.s. Nieuw Amsterdam en andere schepen. De meesten dezer twe'e- duizend landverhuizers zijn in de Ver. Sta ten toegelaten. Tot nu toe is er nog geen sprake van, dat dc landverhuizers-quota der verschil lende staten vol zouden zijn. ''oon deze toestand voor de kleine s» ;eds bin nen enkele dagen te verwa 'c:i is. Uit Niagara Falls word! gemeld, dat daar Zondag driehonderd immigranten uit Canada zijn aangekomen, van wie een aan tal over de brug waren binnengekomen en andere met vaartuigjes waren overgekomen. Zij zijn op het Amerikaansche gebied toe gelaten. President Harding heeft dc gemeente Gothenburg een telegrafischen gelukwensch gezonden met haar tentoonstelling en haar ontwikkeling op handels- en nijverheids- gebied. Hij geeft voorts uiting van zijn voldoening over de goede betrekkingen tus schen Gothenburg en de Ver, Staten en uit de hoop, dat deze zich in gelijken geest zullen blijven ontxvikkelen. De Zweedschc pers betuigt haar in stemming met de verloving van den kroon prins met prinses Louise von Battenburg (Mountbatten). Bij een botsing van twee treinen tus schen Boekarest en Jassy zijn 30 menschen gedood en 50 gewond. Zaterdagnacht is voor de derde maal een aanslag gepleegd op het Weensche kof fiehuis Cliib, dat een bekend punt van sa menkomst is voor de Joden. Er is een hand granaat in het gebouw geworpen, doch zon der te ontploffen. De politie te Boedapest deelt mede, dat de 17 samenzweerders van rechts, die onlangs in hechtenis zijn genomen, een ver- eeniging hadden opgericht onder den naam „Cultureele Vereeniging van het Nationale Verleden." Deze vereeniging had wel een bestuur, doch geen gewone leden. De sa menzweerders hadden ongeveer 7 millioen bij elkaar gebracht en het plan opgevat de Roemecnsche staatskas te Grosswardein te plunderen. Zij zijn zelfs daar geweest, doch hebben hun plan niet ten uitvoer kunnen brengen. Voorts wilden zij graaf Bethlen dwingen ontslag te nemen. Ook wilden zij de synagoge te Boedapest in de lucht laten vliegen, valsche Tsjechische kronen in om loop brengen en politici van de linkerzijde vermoorden. De vereeniging was er ten ge volge van de lichtzinnigheid van enkele mi litaire autoriteiten in geslaagd in het bezit te komen van 18 K.G. ontplofbare stoffen, De heele voorraad kon gelukkig nog in be slag worden genomen. De militairen die de ze ontplofbare stoffen ter beschikking van de vereeniging stelden, zullen zich te ver antwoorden hebben. In het bosch van Ncu-Lcngbach bij Weenen is het half-verganc lijk gevonden van een jon.£ mensch, dat herkend is als dat van den zoon van een ingenieur, die reeds geruimen tijd vermist werd. Spoedig daarna is de moordenaar aangehouden, evenals zijn slachtoffer een jongen van 19 jaar, oud-gvm- nasiast. De jongens waren met elkaar oe- vriend en lid van dezelfde anti-semitische vereeniging. Het onderzoek van de politie heeft grond gegeven voor de veronderstel ling, dat de vermoorde jongen de zaak van de 'vereeniging heeft verraden en dat zijn vriend toen opdracht heeft gekregen om hem uit den weg te ruimen. In verband daarmee is een oogenschijnlijk „zwarte lijst gevonden, waarop naar Beiersch voorbeeld de namen voorkwamen van door de ver eeniging ten doode opgeschrevenen, wier moordenaars door het lot moesten worden aangewezen. De politie zet haar onderzoek nog voort. De Duitsche rijkskanselier is gisteren uit Bremen naar Berlijn teruggekeerd. De op het Duitsche rijksdepartement van arbeid gevoerde onderhandelingen tus schen de leiders der Berlijnsche metaalbe werkers en de vertegenwoordigers der pa troons hebben gisteravond tot 9 uur voort geduurd zonder resultaat op te leveren. Van daag zullen ze worden voortgezet door een gisteren benoemde commissie bestaande uit 3 vertegenwoordigers van beide partijen en 3 door het rijksdepartement van den arbeid aangewezen onpartijdige leden. Deze com missie zal dan een beslissing aangaande do loonen en bijslagen voor de maand Juni moeten treffen. De staking schijnt dus te zijn voorkomen. Op het Duitsche rijksdeparlement van arbeid zijn Maandag de besprekingen over de invoering van indexloonen voorigezef, zonder een definitief resultaat op te leveren. In den loop van de week zal een commis sie bestaande uit vertegenwoordigers van ar beiders en patroons onder voorzitterschap van den rijksminister van arbeid bijeenko men, Zooals gemeld zijn de onderhandelingen aangaande de berekening van het nieuwe indexcijfer Maandag daarentegen wel ten einde gebracht. Het aftreden van den Mecklenburgschen minister van financiën Asch (soc.-dcm.) is volgens de Lokal-Anz. het gevolg van min der oirbare handelingen, die verband houden met de z.g. „roggeleening". Om de inschrij vers voor waardeverlies van hun geld te vrij waren, was nl. bepaald, dat zij aan de leening konden deelnemen voor een bedrag, dat overeenkwam met een bepaald aantal cen tenaars rogge. Bij de allossing van de lee ningen krijgen zij den prijs terug, die de rogge op dat tijdstip kost. T De waarde-vastneiu vsk <3® leening maak*r dat zij meer dan 28 maal overteekend wi 1 en nu is minister Asch ten laste gelegd, c'~! zoowel hijzelf als de ambtenaren van departement hun volle inschrijving toege ■- zen hebben gekregen, terwijl de andere schrijvers met 1/28 genoegen hebben moe u nemen. Asch zelf had voor 100 centena ingeschreven, doch heeft die inschrijv zoodra de zaak ruchtbaar werd, ingetrok' en is als minister heengegaan. Zoodoe::'. heeft hij zich onttrokken aan het discij; :- naire onderzoek, dat op voorstel van ck" Landdag-afgevaardigde Kriiger zal word c a ingesteld tegen alle ambtenaren, die voc.r meer dan 50 centenaars hebben ingesch: - ven. Eenige dagen geleden werd uit de sacrisiio der Domkerk te Munster een massief goudt monstrans, wegende 4J4 K.G. en geheel be zet met kostbare diamanten, aan de kerk in 1651 geschonken door den prins-bisschc - van Galen, gestolen. Een premie van 50 mil- Hoen mark is uitgeloofd voor de opsporini van dit kostbare kerksieraad. Intusschcn heeft men om verschillende redenen dei hulp-koster van de kerk, Ludwig Gröffkei gevangen genomen, daar sterke vermoedens tegen hem zijn gerezen, dat hij de dader van den diefstal is en vermoedelijk nog eenige medeplichtigen heeft. De verklarinen van der. verdachte zijn met elkaar in tegenspraak. Men neemt aan dat hij de monstrans heef! verborgen, met het oogmerk deze later tc gelde te maken. In het departement der Beneden-Loire is tot Senator gekozen het conservatieve Ka merlid de Dion, Er waren 705 stemmen op hem uitgebracht, tegen 141 op den socialisti- schen candidaat. EEN NIEUWE SPOORBRUG. De nieuwe spoorbrug over de Singelgracht bij de Haarlemmerpoort te Amsterdam is Maandag in gebruik genomen. Het was on geveer half drie dat trein 2727 komende van het Centraal Station met luid geraas over de brugrails reed. De brug is een z.g. ophaal brug en wordt electrisch bewogen. Zij is de eerste brug welke volgens een nieuw systeem het systeem Van Heyst, gebouwd is. In te genstelling met andere ophaalbruggen, die door de hangstangen in het voorgedeelte ge grepen worden, wordt deze brug door de stangen in het middengedeelte aangevat, waardoor tijdens het openen het volle ge wicht van de brug door de hangstangen wordt gedragen en geen constructies noodig zijn voor de achterdraaipunten hetgeen een voordeel is daar deze ascönstructies aanlei ding kunnen geven tot moeilijkheden. GEDEP. STATEN-VERKIEZING, De samenstelling in Zuid-Holland. Naar de Msb. verneemt, heeft de Katho lieke Statenclub in Zuid-Holland besloten, het college van Gedeputeerde Staten in deze provincie ongewijzigd te laten. Ook de andere fracties nemen eenzelfde standpunt ten dezen in. Het bestuur der R. K.~ Statenclub in Zuid Holland is thans als volgt samengesteld W. C. J. J. baron van Voorst tot Voorst, voorzit ter C. J. L. v. d. Meer, onder-voorzitter; mevr. M. van Berkel, Paulinastraat 41 den Haag, secretaresse. DIOCESANE MARIABOND. De Diocesane Mariabond in het bisdom Haarlem zal de 15e jaarvergadering houden op Woensdag 1 Augustus te Leiden in het gebouw van de St. Josephgezellen, Rapen burg 52. DE OPHEFFING VAN DEN KRIJGS RAAD TE 's-GRAVENHAGE. Nu de Krijgsraad te 's-Gravenhage is op geheven en daarmede tevens het parket van den auditeur-militair te 's-Gravenhage, wordt de aandacht van belanghebbenden er op ge vestigd, dat zij zich van heden af voor nog loopende zaken moeten wenden tot het par ket bij den Krijgsraad te 's-Hertogenbosch. BOSSCHE HANZEBANK, Reorganisatievoorstellen. Wat de reorganisatie-voorstellen der Bos sche Hanzebank betreft, loopt, volgens het Hbld., het gerucht, dat voorgesteld zal wor den, onmiddellijke uitbetaling van 50 pCt. in contanten (hoe dit mogelijk is, is een raad sel, bij den geringen graad van liquiditeit der Hanzebanken, voegt het blad hieraan toe), 20 of 25 procent over eenigen tijd en de resteerende 30 of 25 procent in aandeelen. De credieten zou men als voorheen weder gaan financieren met deposito's en spaar gelden. ZIEKENFONDSEN, Door de algemeene vergadering der Ned. Mij. tot bevordering der Geneeskunst te En schede is besloten dat niet-leden slechts bij uitzondering zullen mogen deelnemen aan contracten door de Mij. met Ziekenfondsen af te sluiten: De bevredigingscommissie had voorgesteld niet-leden als regel wel tot de contracten toe te laten. Dit voorstel werd echter met 63 tegen 75 stemmen verworpen. Genoemd werd reeds de mogelijkheid dat de ziekte-verzorgingswet en ook de vakvereenigingen, waarmede over centralisatie onderhandeld wordt, dit niet zouden toelafen. DE WONINGNOOD. Naar hef einde. In de jaarüjksche algemeene vergadering van den Nationalen Woningraad, deelde de voorzitter mede, dat het tekort aan wo ningen einde 1922 53.000 bedroeg. Wanneer in 1923 en 1924 op een jaar-productie van 45,000 woningen te rekenen is, dan zou het tekort op 31 Dec. 32,000 en op 31 Dec. 1924 11,000 bedragen. Wanneer het tempo van den woningbouw van het oogenblik wordt volgehouden, dan zal de acute woningnood binnenkort ten einde zijn. Uw zoon, zeg ik nu, is ernstig ziek, Biet ongeneesgijj^ zeker, indien ik de oor zaak weet zijner kwaal. Zoo ik die ken, sta tk voor zijn genezing in. Gij moet mij helpen inlichten, gij, zija vader. "T ®er dokter Ja> gij, en daarom juist vergezelde ik hem tot hier. Zijn lichaam kwijnt weg, omdat zijn ziele lijdt. uw j.oon bergt in zijn hart 'n groote smart. Maar....hij heeft al, wat hij verlangt. Het leven weegt hem zwaar. Hij zal bezwijken onder dien last. Ik zend hem geld genoeg....om 't hem aangenaam te maken. Leed hij geen verlies Zijn moeder Ik verloor haar toen hij nog een kind Was.... Heeft hij dan memand bemind, die De groote bakker sidderde benauwd. Ja, ik zie 't aan uw ontroering. Gij hebt uw vaderlijken wil geplaatst tusschen uw zoon en de beminde.... Maar 't is reeds twee jaar geleden, dat Wat is twee jaren voor trouwe liefde Maar ik wist niet.... ik kon niet we ten....en de bakker stotterde: ik heb jaren voor hem gespaard..moet ik hem nu arm maken? Beter dat nog, dan hem te dooden. Maar hij heeft nooit....nooit, ik zweer het..mij nooit tegengesproken U nooit die stille smart bekend, die aan zijn hart knaagt, reeds zoo diep nu, dat dit arm hart doodelijk bloedt..Hebt gij gezien hoe diep zijn oogen liggen? Mijnheer....zwijg....ik bid u....en de arme vader hief bevend, smeekend de hand op.... Was zij zijn liefde onwaardig?.... Onwaardig Leentje I.. zoo braaf! Beminde zij hem niet Hun huwelijk was besloten.... haar vader Welnu? Och God!..., zijn duiven mijn Zou zij hem willen redden?..,» Ik weet niet V/el, ga 't haar vragen dan zij alleen kan uw zoon genezen mijne kunst niet meer. Hoe, zal ik Vraag 't uw vaderhart en handel direct. Bevend, klappertandend als van koude, bij dien zomerschen dag, kleedde zich Bloem, en zonder zich nog verder om den geneesheer te bekommeren, liep hij het huis uit. XVI. Het was middag, 't Karig maal stond ge reed op 't vuur. Willekens was nog niet te rug. Leentje had moeite om hare ongerust heid aan moeder te verbergen. Daar bonst op de deur 'n klop. Wat be- teekent dat Zoo klopt vader niet. Ongerust ijlt zij naar voren. Bedriegen heur oogen haar niet 't Is va der Bloem dien zij voor haar ziet. Zij voelt als 'n nevel voor hare oogen. Heeft hij hun ge brek geraden? Komt hij hulp brengen? O maar dié zal zij weigeren Die zou te vernederend zijnMoeder ook zou niet willen Wat is er....van uw dienst..mijn heer Bloem en zij stoot de deur van 't kleine kamertje open, dat nog nauwer en lager schijnt, nu de groote man er recht in staat. Ga zitten, als 't u belieft, mijnheer Bloem. Deze hoestte benauwd, legde zijn hoed op tafel, stond' recht vóór haar, maar vond geen woord. Zijn lippen beefden zenuwachtig. Eensklaps slaat "hij zich de twee machtige handen voor 't aangezicht en snikt hevig. Leentje voelt zich tot in de ziel geroerd, door die luide smart van den grooten bakker, en vergeet al 't gebeurde. Zij steekt hare vingertjes naar de groote vingeren van den bakker, zij weert ze van de vochtige ooger en vraagt hem met teedere deelneming Maarwat scheelt u toch, mijnhee Bloem Och God och God Geeraert is ziek Geeraert is zieken weer sloeg hij zich d bevende handen voor de oogenGeeraer is ziek ging hij snikkende voort, in de on mogelijkheid verkeerend om aan andere woorden lucht te geven. Leentje beefde. De roode schaamte op haar wangen had plaats gemaakt voor 't vlas kleurige van den angst. Zij wrong de handen biddend te zamen ten hemel en zei met '11 smartkreetOok dat nog, o mijn God Medelijden met hem 1 Geeraert is ziekGeeraert is ziek ging de weenende bakker voort, vatte eens klaps de biddende maagd in zijn krachtige armen, en drukte ze wild tegen zijn borst Gij kunt hem genezen, Leentje.... Ik?.... GijDe dokter heeft het gezegd. roudt gij willen - Oh! vader Bloem..twijfelt gij 'aaraan Kom dan gauw mee naar huis..., Ik maar dat kan niet.... Dat moet't Is om u dat hij ziek Och! God!.. God!.... God!.... O vergeef mij ik ben de fout van al- s.ik had hem verboden.o die duiven, ie duiven Leentje weent, weent, en toch blinkt er glimlach op 't blanke satijn van heur aan zicht, door 't vocht der tranen heen. Bloem vat heur beide handen Kom Leen- ije ik bid er u om heb medelijden met mijn irmen Geeraert. Aan die bede kan zij niet weerstaan. Ja! zegt zij door haar t anen heen. ja mijnheer Bloem....ik kom.... Laat mij den tijd slechts om mij wat..en zij had 'n bitter lachje....wat beter te kleeden..,.en eerst moeder te vragen. Die goede vrouw Willekens.. Waar is ze Hij volgde Leentje op de hielen en stond in de kamer-keuken vóór de arme vrouw, wier ziekelijk en kwijnend uitzicht hem pijn deed. Toen zij hem zag, bracht zij haar voor schoot voor de oogen. De bakker vatte haar bevende hand, streelde ze zacht als die van *n kind. Arme oude buurvrouw..gij ook al ziek en lijdend? O, vergeef mij 1 Ik ben er de schuld van. Neen, mijnheer Bloem, niet gij.... Ja wel, ik ook..vergeef mij.... en laat Leentje met mij mee naar huis.... Geeraert sterft zoo zij hem niet redt.en zij wil hem redden, nietwaar Leentje? Ik mag gaan, nietwaar moeder Is Geeraert ziek?.O Ik begrijp., de arme jongenGa, kind dat God u ge leide Leentje vloog naar boven en spoedde zich aan haar optooisel. Haar bleekheid kwam haar nu zeer opvallend voor, nu hij haar zou zien. Haar nederig kleedsel Och hij wist immers dat zij geen weelde had. Hoe zou zij hem vinden? Wezenlijk ziek? Ziek om haar Hij bleef haar dus trouw En zij had

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5