LAATSTE NIEUWS WW} .<jL tó&tóSaÊ* BELEGGING GELDEN POSTCHéOUE EN GIRODIENST. RECHTSZAKEN. KUNST EN KENNIS. JORAAOLOOZC TELEFOON ïifcs?" HET VATICAAN EN DE ROERACTIE. MMtmiEUWS. VERGUNNINGEN VOGEL WET. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Zuid-Holland heeft onder de aan dacht der burgemeesters in die provincie gebracht, dat meermalen vergunningen als bedoeld in art. 9 der Vogelwet 1912 voor een te langen tijd achtereen worden ver leend. Vergunning en met een geldigheids duur voor een jaar of een zeer groot ge deelte van het jaar komen veelvuldig voor Het verdient inderdaad in vele gevallen aanbeveling den geldigheidsduur te beper ken. De vergunningen kunnen anders, voor al nu zij den houders tevens het recht geven tot het schieten van schadelijk ge dierte, gemakkelijk ontaarden in langdurige schietpermissiën, hetgeen de strooperij in de hand moet werken. Het is dan ook wen- schelijk de vergunningen steeds op kor ten termijn te verleenen en verlenging niet langer toe te staan dan noodig is. Zo_o zal bijv. voor moestuinen, waar in den regel slechts schade kan worden verwacht ge durende het voorjaar en den zomer, in °de meeste^ gevallen met vergunningen voor dien tijd van het jaar kunnen worden vol staan. Voor bouwland zal gewoonlijk een vergunning van April tot November voldoen de zijn. Naar de „N. Crt." verneemt, hebben de directies der Centrale Credïetbank, Crediet- Hypotheekbank, beide te 's-Gravenhage, en Provinciale Crediet-en Spaarbank te Schiedam zich tot de regeering gewend met t verzoek een deel der gelden van den Post- chèque en Girodienst of andere gelden te harer beschikking te stellen. Zij gronden hun verzoek hierop lo. dat ook zij het bedrijf uitoefenen van het ver strekken van bouwcredieten en andere cre- dieten, eveneens aan den middenstand zon der zich te bemoeien met eenige politieke of kerkelijke kleur 2o. dat haar bedrijven zijn gezond en in economisch opzicht het alge meen belang dienend, wijl zij immers daar mede eensdeels bevorderen den nieuwbouw van huizen en anderdeels den middenstand steunen, zij het dan ook uitsluitend tegen voldoende zekerheidsstelling (blanco credie- ten worden door hen nimmer verstrekt) 3o. dat zij tevens medewerken tot het bestrijden van den woningnood en het verminderen van de werkloosheid in de bouwvakken 4o. dat in de tegenwoordige tijdsomstandigheden het aantal credietaanvragen met soliede dekking de hiervoor beschikbare middelen zeer be langrijk overtreffen en voorts door de de bacle der Hanzebanken het aantal soliede aan vragen nog meer zal toenemen. De bedoeling is, dat ter belegging van een deel der gelden van den Postchèque- en Giro dienst en tegen behoorlijke rentevergoeding de noodige middelen beschikbaar gesteld worden, teneinde in het algemeen belang aan de toenemende vraag naar credieten te kun nen tegemoetkomen, daardoor tot vermin dering van den woningnood mede te werken en tegelijkertijd voor de soliede credietne- mers der Hanzebanken de gelegenheid te openen, een nieuw crediet te bekomen. Zij voegen hieraan toe, dat tegen beschik baarstelling bij de regeering uit een oogpunt geen bezwaar behoeft te bestaan, daar deze vrijwel is uitgesloten, aangezien alle credie ten, behalve door de onderpanden, ruim schoots zijn gedekt door het gezamenlijk kapitaal en de reserves. DE HANZEBANK TE UTRECHT. Inzake de Dinsdag te Utrecht gehouden vergadering van crediteuren der Hanzebank, valt nog het volgende mede te deelen De hoofddirecteur, de heer Bosman, gaf een overzicht van de balans van de Hanze bank, waaruit bleek, dat de activa f 5.868.708.55 en de passiva ruim f 5.823.000 bedroegen. Gevraagd werd of het juist was, dat de heer Bosman anderhalf jaar geleden ontslag heeft gekregen als hoofddirecteur wegens wanbeleid. De heer Bosman antwoordde, drie jaar geleden ontslag te hebben gevraagd, dat hem geweigerd is op aandrang van het bestuur en van de geestelijke adviseurs. Spr. is toen als hoofddirecteur aangebleven, doch een jaar geleden heeft hij wederom ontslag gevraagd en gekregen met ingang van 31 December 1922. Het bestuur heeft toen ge zocht naar een opvolger, doch kon niemand vinden, en spr. is toen op aandrang van het bestuur alsnog in functie gebleven. Mr. Schreden uit Utrecht stelde de vraag, hoe d« gelden van de spaarders belegd wa ren en in welke positie de spaarders ver- keeren. Geantwoord werd, dat de spaarders in dezelfde positie verkeeren als de andere crediteuren van de Hanzebank. Er zijn van de inlagen f 2.328.000 bij de Hanzebank belegd en de spaarders hebben dezelfde rechten als de andere crediteuren. De overige gelden van de spaarders zijn in solide effecten en hypotheken belegd. Nadat nog eenige vragen van minder be lang waren gesteld, vroeg de president van de rechtbank, wie tegen het verleenen van surséance van betaling was. Hierop stond slechts één persoon op, die zich dus tegen verklaarde. Bij den president van de recht bank geroepen, gaf hij zijn naam op en bleek het een Utrechtenaar te zijn, die slechts f 7000 te vorderen had. Bij een tegenstemming, die de president daarop hield stonden, op een tiental personen na, alle aanwezigen op, zoodat geconstateerd werd, dat op één na alle crediteuren voor het verzoek tot het verleenen van surséance van betaling waren. De rechtbank zal later haar beslissing ne men. Na afloop van de crediteurenvergadering werden twee vergaderingen van spaarders gehouden, omdat de toeloop van dien aard was, dat niet allen tegelijk in de zaal konden worden toegelaten. In de eerste vergadering van de spaarders der Hanzebank, antwoordde op een desbe treffende vraag de hoofdinspecteur, de heer Bosman, dat de spaarders zoo goed als zeker1 op de volle 100% kunnen rekenen. Een spaar- der, die nog op 16 Juni een bedrag van f 600 belegde, en er op wees, dat de bank reeds den vorigen dag had besloten surséance van beta ling aan te vragen, kreeg ten antwoord, dat hij die inlage terug kon ontvangen. Vervolgens vroeg de president van de rechtbank, wie zich tegen het verleenen van surs éance van betaling verklaarde. Zes personen verklaarden zich tegen de in williging van het verzoek om surséance van betaling, zoodat geconstateerd werd, dat alle andere aanwezigen voor het verzoek waren. Aangezien zocals gemeld, niet alle opge komen spaarders in de zaal konden worden toegelaten, werd vervolgens een tweede vergadering van spaarders gehouden. GEHEIME BRANDERIJEN. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heelt de burgemeesters doen uitnoodigen te bevorderen, dat de ambte naren der gemeente-politie hunne mede werking verleenen tot bestrijding van het euvel der geheime branderijen. De Minister van Financiën heelt nl. medegedeeld, dat de ondervinding van de laatste maanden het vermoeden wettigt, dat de Irauduleuze vervaardiging van gedistilleerd binnenslands in geheime branderijen een grooten omvang heelt aangenomen en om dezen vorm van Iraude met succes te kunnen bestrijden, is een intensief toezicht over het geheele rijk, met name ook op het platteland noo dig, waarom het van belang is, dat ook de gemeente-politie hieraan hare aandacht wijdt. (Stand.). WINKEL- EN MAGAZIJNBEDIENDEN. Het bestuur van de Nederl. Vereeniging van Christelijke Kantoor- en Handelsbe dienden heeft aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid verzocht, de voor den arbeid in winkels geldende bepalingen van de Arbeidswet 1919 thans zeer spoedig van kracht te verklaren, en de wet tot rege ling van het sluitingsuur der winkels in ieder geval nog voor den aanvang der de batten over de Staatsbegrooting voor 1924 bij de Staten-Generaal aanhangig te maken. HET RADIO-MISDRIJF. De beklaagde veroordeeld tot 3 maanden. Het Hoog Militair Gerechtshof te Ut recht heeft Donderdag behandeld de zaak tegen B.S., oud 35 jaren, geboren de Am sterdam, sergeant bij de Regiment Genie troepen, die in den eersten aanleg door den Krijgsraad te 's-Gravenhage was veroordeeld tot eene voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden, met een proeftijd van drie jaren en met degradatie tot den stand van soldaat, ter zake dat hij te 's-Gravenhage in het jaar 1921, als sergeant der Genie be last met de functie van chef van het Militair Radio-station 's-Gravenhage van den Gene- ralen staf, verschillende malen van de firma Gillissen te 's-Gravenhage giften heeft aan genomen, ten einde daarvoor, in strijd met zijn plicht, beursberichten, draadloos over te brengen. De advocaat-fiscaal eischte onvoorwaar delijke veroordeeling tot vier maanden ge vangenisstraf, met ontslag uit den militairen dienst en ontzegging van de bevoegheid om bij de gewapende macht te dienen. De ver dediger, mr. Roseveldt vroeg vrijspraak, subs, voorwaardelijke veroordeeling zonder verlaging. Het Hof overwoog dat door den raadsman als grief tegen het vonnis is aangevoerd, dat de Krijgsraad onder het overbrengen van cijfertelegrammen door den beklaagde aan derden, heeft verstaan handelingen, welke door dat begrip niet worden gedekt. Van het overbrengen van een telegram kan toch pas sprake wezen wanneer door het station vaan afzending verbinding is verkregen met het station van den geadresseerde. Beklaagde heeft niets anders gedaan, dan cijfergroepen de lucht in te zenden zonder te voren eenig station op te roepen. Waar het bewijs van het oproepen van eenig station voor het ontvangen van de door hem afgezonden cijfergroepen niet is gele verd, kan van het overbrengen van een „te legram" in zuiver technischen zin weliswaar niet worden gesproken. Het overbrengen door beklaagde van telegrammen aan derden, opgevat in den ruimen zin in het spraakge bruik daaraan toegekend, is wel degelijk ge schied. Door beklaagdes eigen bekentenis is komen vast te staan, dat hij wist dat die „cijfertelegrammen" beursberichten be vatten. Uit de uitlatingen van H. heeft hij kunnen opmerken, dat die telegrammen te Londen, waar genoemde persoon verblijf hield, werden opgevangen, alsook dat de op drachten tot het zenden van zoodanige tele grammen zich geregeld herhaalden. Beklaag de liet zich voor het uitvoeren van die op drachten bij voortduring groote bedragen in geld uitbetalen. Uit dit alles volgt, dat be klaagde bij het seinen van de cijfergroepen voor de firma Gilissen wist, dat ze werden op gevangen door dengene, die in h t bezit was van den sleutel om ze te ontcijferen, m.a.w. dat hij desbewust aan een derde de cijfer-tele- grammen heeft overgebracht en aldus in strijd met zijn ambtsplicht heeft gehandeld. Het Hof vond geen termen aanwezig be klaagde voorwaardelijk te veroordeelen en veroordeelde beklaagde nu tot eene onvoor waardelijke gevangenisstraf van drie maan den, met degradatie tot geniesoldaat le klasse. JAC. URLUS In een interview in het „Hbld." vertelt Urlus een en ander uit zijn zangersloopbaan en zijn samenwerking met Caruso te New- York. Samenwerking „in zoover, dat wij beiden een vaste verbintenis hadden en dat wij elkander vervingen. Ik mocht Caruso graag. Ik vond hem een goeien, eenvoudigen kerel, die veel van le kker eten en drinken hield. Merkwaardig, dat hij altijd zoo bui tengewoon zenuwachtig was als hij moest optreden. Door onmatig veel sigaretten te rooken, trachtte hij dan dien angst te ver jagen. Caruso was ontegenzeggelijk een zan ger van buitengewone kwaliteiten, die met zijn prachtig geluid enorm veel geld heeft verdiend. Maar zóó rijk als de bladen be weerden, was hij bij lange na niet. Het dui zelde mij, toen ik die geweldige bedragen las, toen ik zwart op wit gedrukt zag, wat hem aan gages zou zijn uitbetaald. Men heeft ook in dit opzicht schromelijk overdreven, waarmede ik geenszins zeggen wil, dat Ca ruso slecht werd betaald. Aan de Metropoli tan kreeg hij voor één keer optreden 2400 dollars en twee avonden per week waren hem gegarandeerd. Daarbij kwamen dan nog zijn gastvcorstelüngen zijn concerten, en waarlijk niet in de laatste plaats de onbrengst van de gramophoonplaten, die hij veilig op 25 tot 30.000 dollars provisie per jaar mocht schatten. Vergelijk die cijfers eens met wat in Holland een artist verdient.... Dat is n ij groote grief tegen Nederland, d ,t men hier voortdurend over kunst praat en niets voor de kunst doet. Neem België, waar de toestanden toch vvaarlijk ook niet roos kleuriger zijn. De Monnaie, de F ra: sc'ie ope ra, de Koninklijke Vlaamsche Schouwburg, 't zijn allemaal instellingen die er wezen mogen, mede ten gevolge van de ruime sub sidies. Hier laat men de opera-directeuren ploeteren zonder meer. En als er eindelijk een behoorlijk gebouw kan komen, schreeuwt men ach en wee. Toen Koopman in het Leid- sche Boschje een opera wilde zetten, kwam er geen einde aan het protest, maar nu de ge meente Amsterdam enkele passen verder e n wanstaltig tramgebouw heeft/jneergeze', nu acht een ieder dat volkomen in den haak. Hoe schitterend is het operagebouw in Stock holm, welk een prachtige concertzaal bezit het kleine Göthenborg. V/at zou ik met groote liefde werken in Holland, als we het hier, dank zij de samen werking tusschen artisten, kapitaalkrachtige muziekliefhebbers en overheid, zoo ver kon den brengen, dat in een daartoe volkomen uitgerust gebouw, de muziekdramatische kunst waardig zou kunnen worden gediend." „En de toekomst?" „Het volgend jaar geef ik in Antwerpen een serie operavoorstellingen. Ik heb mij voor tien keer verbonden Tannhauser en Wal- küre staan op het programma. Aan de Koninklijke Vlaamsche Opera wordt serieus gewerkt. In den man, die er de functie van raadgevend adviseur bekleedt vond ik zoowaar mijn ouden vriend Judels terug. Hij en ik zijn samen in 1894 onze operaloopbaan begonnen met Jozef in Do- than, Judels als vader Jacob, ik als diens brave zoon Jozef." „Bestaan er nog plannen voor Amerika Urlus haalt de schouders op. „Ik heb wel eenige aanbiedingen voor con certen, maar die alleen loonen de tournée niet. Daar komt te weinig bij „heruit". Op 't oogenblik heerscht in Amerika op concert en operagebied een zonderlinge toestand. De Duitsche artisten bederven daar, zoo goed als overal elders, de markt, hetgeen niemand die bedenkt hoeveel marken één dollar ver tegenwoordigt, hun kwalijk kan nemen. Maar met dat al is het er voor de menschen uit valuta-sterke landen niet beter op gewor den. En Amerika is duur, peperduur. Wil men van een tournée iets overhouden, dan moet men tijdens het verblijf ginds zéér bescheiden optreden. De fiscus eischt tegen woordig zoo ontzaglijk veel van de inkomsten Van gages boven 30.000 dollar, moet niet minder dan acht procent belasting worden betaald. Voeg daarbij 5 tot 10 pet. voor den agent, en als gij dan nog de eigen onkosten die waarlijk ook niet gering zijn, hebt afge trokken, blijft er soms maar een heel klein beetje over. En voor dat beetje acht ik, wat mij betreft, de verre reis met al wat er aan vastzit, niet de moeite waard." ">[17 <9 p* gf»,n frt&e/. c* ROME, 3 Juli. Het telegram, dat de paus aan monseigneur Pacelli, den nuntius te Berlijn, heeft gericht (en waarin hij hem op draagt bij de Duitsche regeering stappen te doen, opdat deze eens en voor altijd Haar afkeuring uitspreekt over alle misdadige aan slagen) heeft grooten indruk gemaakt. Na den stap van Jonnart verzekert men in geestelijke kringen, dat de Heilige Stoel de eerste de beste gelegenheid zal aangrij pen om Duitschland uit te noodigen het lij delijk verzet te staken. Sedert de publicatie van den brief van den Paus is het optreden der gezanten van Frankrijk en België bijz'onder gemeenschap pelijk en werd de eenheid der politiek van Frankrijk en België te Rome nog weer eens volkomen bevestigd. ROME, 3 Juli. In Vaticaansche kringen verluidt, dat kardinaal Gasparri in het <5n- derhoud, dat hij hedenmorgen met den Duitschen ambassadeur heeft gehad, de strekking heeft medegedeeld van het tele gram, door den Paus aan den nuntius te Berlijn gezonden. Daarin worden de geweld daden veroordeeld, door de Duitsche regee ring uitgelokt, welke men zeker niet kan billijken, daar zij in een ware guerilla zou den kunnen ontaarden, terwijl de Paus in zijn brief aan kardinaal. Gasparri nog al een beroep had gedaan op de gevoelens van rechtvaardigheid en menschelijkheid. ROME, 3 Juli. De Duitsche ambassadeur heeft heden een bezoek gebracht aan kar dinaal Gasparri, met wien hij een langdurig onderhoud had. VERKLARINGEN VAN MUSSOLINL ROME, 3 Juli. In den ministerraad ver klaarde Mussolini, dat de toestand in het Ruhrgebied de laatste dagen nog is ver ergerd. De nobele poging van den Paus, al dus spr., die met het oog op de mensche lijkheid tusschenbeide kwam, heeft geen wijziging gebracht in den toestand. Nu de ministercrisis in België is geëin digd, is de diplomatieke actie hervat, Italië neemt er rechtstreeks aan deel. Men zal trachten het probleem op te lossen in den geest der voorstellen in het memorandum van Londen, waarvan geen der latere ont werpen is afgeweken, te weten: het ver binden van de herstelkwestie met die der intergeallieerde schulden; het verleenen van een moratorium aan Duitschland en het vaststellen van het definitieve bjp^rag zijner schuld; een rationeel betalingsplan met ernstige economische waarborgen en het afzien door Frankrijk van de bezetting der Roerstreek. Wat het lijdelijk verzet betreft, zoo be sloot Mussolini, de Italiaansche regeering gelooft, dat Duitschland er geen enkel be lang bij heeft dat af te kondigen. Men moet natuurlijk de mogelijkheid van een verge lijk begunstigen, want de Roerkwestie drukt zwaar op den economischen toe stand van Europa en vertraagt het herstel. De ministerraad keurde de verklaring van Mussolini goed. DE FRANSCHE AMBASSADEUR BIJ CURZON. LONDEN, 4 Juli. Reuter verneemt, dat de Fransche ambassadeur gisteravond met Curzon een onderhoud heeft gehad over den toestand in het Roergebied, dat ongeveer een uur duurde. Later werd medegedeeld, dat omtrent het onderhoud geen enkele verklaring kon worden afgelegd. Uit niet- officieele bron wordt vernomen, dat de be sprekingen van algemeenen aard waren en dat de ambassadeur aan Curzon geen nota heeft aangeboden. DE KWESTIE VAN HET SAARGEBIED VOOR DEN VOLKENBOND. GENèVE, 3 Juli. De Raad van den Vol kenbond heeft met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin naar aanleiding van het Engelsche voorstel in zake het Saargebied wordt verklaard, dat de Raad, om een eind te maken aan elk misverstand en de desbetreffende discussies, in den loop dezer zitting zelf een onderzoek zal in- stellen en daartoe het secretariaat heeft opgedragen de leden der regeeringscommis- sie uit te noodigen naar Genève te komen en alle noodige documenten mede te brengen. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. LAUSANNE, 3 Juli. In de voltallige ver gadering van de vredesconferentie is de overeenkomst vastgesteld nopens de verdee ling van de Turksche schuld over de streek van Demotika, die aan Griekenland is afge staan. De kwestie van de Grieksch-Turksche schadevergoeding en de kwestie van de re- quisitie-bons, die Griekenland en Turkije nog scheidden, zijn eveneens geregeld. De geal lieerden en de Turken zijn het eveneens eens over de bezittingen van de civiele lijst, in het bijzonder in de van het Turksche rijk afgescheiden staten. Eveneens bestaat er overeenstemming over de wettiging van de betalingen, die door de Turksche bank ge durende den oorlog zijn gedaan voor reke ning van de regeering te Konstantinopel. De conferentie nam'er acte van, dat Turkije zich verplicht heeft, met België, Portugal en Tsjecho-Slowakije te onderhandelen vol gens dezelfde principes, die de conventie over de vestiging van vreemdelingen hebben ingegeven. DE GEALLIEERDEN EN DUITSCHLAND. LONDEN, 3 Juli. De diplomatieke bespre kingen over de schadevergoeding zijn her vat. De Belgische gezant heeft' vanavond een onderhoud van een uur met Curzon gehad, waarin hij de Belgische opvatting over den toestand in de Roer uiteenzette, welke naar verluidt geen nieuwe gezichtspunten opende. Curzon s antwoord verklaarde opnieuw het Britsche standpunt. Later bezocht de Fran sche gezant Curzon. PARIJS, 3 Juli. De polemiek met de En gelsche bladen is aanmerkelijk geluwd. De Temps, die gisteren nog van het Britasche verlangen tot overheersching sprak en het boven dat van Bismarck stelde, bindt in, evenals andere bladen. Men tracht de ver antwoordelijkheden vast te stellen en geeft te kennen, dat praten over de wenschelijk- heid van een schriftelijk antwoord op de Britsche vragen voorbarig was. De Débats raadt de Engelsche bladen aan, zich te mati gen, vooral wegens de uitwerking op de Duitsche regeering. De Fransche regeering moet openhartig met die te Londen van ge dachten wisselen. Tot nu toe miste haar op treden lijn. De bediende zich van hulpmid delen. Duitschland moet beginnen met het verzet aan de Roer te staken. DUITSCHLAND EN DE BRIEF VAN DEN PAUS, BERLIJN, 3 Juli. Pacelli, de pauselijke nuntius in Duitschland, heeft den rijkskan selier verzocht, hem morgen te ontvangen. Men vermoedt, dat dit bezoek in verband staat met het telegram, dat door kardinaal Gasparri aan den nuntius is gestuurd, welk telegram te Berlijn in poVieke kringen heel wat opschudding heeft verwekt. BERLIJN, 3 Juli. Te Duisburg zijn nog eenige gemeenteraadsleden en twee fabri- ikanten als gijzelaars gearresteerd. Alle straten zijn door de troepen afgezet. Door trekkende reizigerstreinen mogen verder gaan. Het goederenverkeer is volkomen af gesloten. De afsluiting van het geheele be zette gebied is volkomen. Ook wat betreft het Engelsche bezette gebied kan niemand in oj uit. BtRLIJN, 3 Juli. Sedert vanmiddag is ook het verkeer over het station Ruenderoth verboden, waarlangs zelfs geen leege trei nen mogen passeeren. Daardoor is het trein verkeer OstinghausenEngelskirchen vol komen onmogelijk geworden. HAGEN, 3 Juli. De onderbreking van het verkeer tuschen het bezette en het onbezet te gebied heeft ook tot een groote opstop ping op het station le Hagen geleid. Vele reizigers bevinden zicb op het station, die trachten, zoo spoedig mogelijk naar huis te komen. Voor zoover er geen tramverbindin gen zijn, wordt er van vracht- en personen auto's gebruik gemaakt om het verkeer te onderhouden. De post heeft naar verschil lende plaatsen autodiensten ingesteld. Het hem durven verdenken O hoe slecht toch van haar 1 De goede jongen En, haar fluweelen oogen hadden den glans van 'n lach door hun tranenbad. Spoed maar..en terwijl ze met de speld haar eenvoudig bruin hoedje nog in de dichte vlechten vasthechtte, liep ze reeds de trappen af. Bloem had nog in zijn, haar heel omvatten de vingers, de doorzichtige hand van vrouw Willekens. Hij sprak haar goede woorden toe die goede oude tijd Hij zou eens weer- keeren, als zijn Geeraert maar gezond werd, dan zouden zij allen weer gelukkig zijn. Dan trok hij haastig met Leentje naar zijn huis. Meer dan een nieuwsgierig oog keek hen na. De lange Ernest kon zijn groote, matte oogen niet gelooven. Hij vergat zijn S'nce-nez op zijn neus te zetten, en zijn stok- hoog te houden, om hen na te gluren. De dokter is bij Geeraert. De jongen staart bedroefd naar dien rooden muur, opgemetseld tusschen hem en het geluk. Lichte wolken drijven zacht boven hem door den zonnigen hemel. Haar gekante boorden tintelen blank als zwanendons in 't licht azuur. De lange tuin lacht groen en geel voor hem heen. De bloemen knikken hem 'n kleurig en geurig welkom toe. Zwermende duiven draaien door de lucht in 'n speelsche vlucht. Soms tuimelt er eene plots naar omlaag, maar met één vlerken slag ijlt zij weer naar den kreits, waar zilver en goud in wemelen. Blije musschen ver schijnen snel op den muur, huppelen er op haar fijne pootjes en fladderen weg met sterk getjilp. Al dat leven buiten hem geeft geen herle ving aan zijn hart, dat de zomer met zijn weelde niet ontdooit. Mijnheer Bloem, klonk zachtjes de stem van den dokter achter hem, hier is een oude kennis die wel geiukkg is u weer te zien. Och dokter 1 laat me wat rusten, ik ben zóó vermoeid.... Zij zou u zoo graag de hand drukken. Zij een vluchtige straal licht in zijn oog, dat spoedig weer dof kijkt naar 't roode schaakbord van den stijven muur. Ja zij Och, dokter, ik ben toch zóó ziek.... Zoo gij wist wie gij weigert te zien Zoo ik wist wie Juffrouw Wil.... Leentje! kreunde Geeraert en hield 5-ch deKbleeke hand voor 't oog. Toen hij 't waagde te zien, voelde hij 't verarmde bloed naar zijn wangen stroomen, en zich dan weer samenpakken rond zijn hart: Leentje stond vóór hem, keek hem lachend in de oogen. 'n Hevige blos kleurde heur donzen kaken, en zij stak, met 'n minzaam „dag Geeraert" de hand naar hem uit. Hij vatte ze bevend in zijn doorschijnende vingers en keek diep, zoo diep vragend met zijn groote, droge oogen in haar vochtig oog. Nu zag Leentje, hoe bleek, hoe mager, hce vervallen haar eens zoo kloeke Geeraert was, en zij legde de vrije hand op haar oogen, ween de, snikte, nokte. De jongeling trok haar vochtige vingers zachtjes van haar gelaat, en staarde, herlevend in de glansen van dien tra nenvloed. Vader Bloem's vingers drukten op de ar men van den geneesheer en zijn tanden klap perden. Lieve, arme, Geeraert, roept Leentje 't uit. Ook een traan komt thans op Geeraerts bleek gelaatandere volgen, zij verdringen zich naar buiten 'n hevig snikken ontlast zijn verstremde borst. Hij is gered 1 kreet de dokter. Gered 1 roept de groote bakker met tra nen als diamanten op de groote bleeke ka ken.... Gered snikt het door de zilveren tandjes die lachen in vochtige glansen. Ja gered, laat hem maar weenen plaats voor de tranen van 't geluk. Vader Bloem trad n ar voren, het gelaat stralend van vaderlijke aandoening breed opende hij zijn groote armen, drukte tegen Zich de beide kinderen, die, hand in hand, zijn borst met tranen besproeiden. De geneesheer bekeek lachend dit tafereel die genezing was immers ook zijn werk. XVII. Weer 'n duivenverkoop in „De Valk". Bar- thel klinkt en drinkt en is buitengewoon spraakzaam. Cremer zuigt aan zijn lange pijp, Caris zwaait met de armen naar de roe- koekers, die geen pijp tabak waard zijn. De draad van Vinus was gauw afge sponnen, grinnikt Barthel. Kas beziet hem vragend met de bolle oogen. Morgen moet hij 't huis uit. Meester Willekens komt er in terug. Dan koop ik niet schreeuwt Caris. Dan kunnen wij de duiven toch niet houden. Bah Bah Het hok wordt morgen voor goed afgebroken. Daar blijf ik borg voor. Er spoorwegverkeer stond tot gisteravoud 7 uur geheel stil. Eerst toen lieten de Fran- schen nog tot 3 uur 's nachts treinen door, zoodat een deel der reizigers nog naar huis kon. Tal van personen, die met den Zondag een uitstapje in het Sauerland hadden ge maakt werden door de sluiting van de gren zen van het bezette en onbezette gebied ge dupeerd. Alle hotels en logementen zijn dan ook overvol. Op het controlestation Hen- decker bevonden zich gisteren honderden personen, die door de grenssluiting over vallen waren. Niemand werd echter doorge laten. Te Hengstein houden de Franschen alle treinen aan en oefenen er scherpe con trole uit. Het verkeer van Hagen en Elberfeld naar het gebied ten Oosten van Hengstein is nog ongehinderd. Ook buitenlanders worden doorgelaten. Overigens worden uit alle trei nen de reizigers uit het bezette gebied ge haald, hetzij zij in de door de Belgen, door de Franschen of door de Engelsche bezette zone wonen, zonder dat er naar gevraagd wordt of hun pas al dan niet in orde is. Te Westhofen moeten alle treinen doorrijden. Niemand kan hier in- of uitstappen. West hofen is bezet, omdat een Fransche vlag door onbekende hand is neergehaald en de gemeente Westhofen de haar opgelegde boete van 60 miilioen niet terstond heeft betaald. De gemeente Schwerte is nog niet bezet. Wel liggen de Fransche troepen voor deze gemeente, doch zij maken geen aan stalten om binnen te trekken. Het treinver keer te Schwerte staat echter stil, met uit zondering van de levensmiddelentreinen naar Dortmund. KEULEN, 3 Juli. Naar van bevoegde zijde wordt medegedeeld, zal gedurende de veer- tiendaagsche stemming van het verkeer de Engelsche overheid alleen om buitenge woon gewichtige reden vergunningen voor reizen van het bezette naar het onbezette gebied afgeven, en alleen bij uitzondering. Die vergunningen moeten worden aange vraagd bij het stedelijk verkeersbureau, Domhofstrasse, Keulen. DE BOOTWERKERSSTAKING IN ENGELAND. LONDEN, 3 Juli. De wilde staking der bootwerkers te Hull, Grimsby, Cardiff en Bristol heeft zich thans uitgebreid tot Lon den en Tilbury, waar duizenden bootwer kers hebben gestaakt. Het werk ligt stil op eenige schepen, geladen met vruchten en andere bederfelijke waar, van het vasteland gekomen. Latere berichten uit Huil melden, dat de bootwerkers daar de beslissing hand haven om het werk niet te hervatten. Het personeel der fruitkooplieden lost de fruit- zendingen. MICH OVERLEDEN. PARIJS, 4 Juli. De bekende caricaturist Mich is overleden. EEN DRIEVOUDIG VERBOND? TOKIO, 3 Juli. De bladen wisten heden net zekerheid te melden, dat Japan heeft be sloten Amerika en Groot-Brittannië tege moet te komen door het ttot stand brengen van een drievoudig verbond, tot in werking stelling van de bepalingen van het maritiem verdrag van Washington, zonder de ratifica tie van Frankrijk af te wachten. DE EMIGRATIE NAAR AMERIKA. NEW-YORK, 3 Juli. Heden worden nog 4000 emigranten verwacht. De emigratie-kan toren zijn nog nooit zoo overladen geweest als thans. DEFENSIE-LEENING VOOR ARGENTINIË. BUENOS-AYRES, 3 Juli. Vernomen wordt, dat de Argentijnsche regeering spoedig het Congres machtiging zal verzoeken tot uitgifte van 150 miilioen gouden pesos voor militaire bewapening. PURMEREND, 3 Juli. Kaas. Aanvoer 15 stapels fabrieks- 35, met rijksmerk 37, 62 stapels boeren- 43, met rijksmerk 45, 2 stapels Goudsche met rijksmerk 40. Boter. Aanvoer 490 runderen, w.o. 310 vette koeien 11,30 per K.G., geldekoeien 195—275, melkkoeien 250-AC0, 111 vet te kalveren 11.30 per K.G., 175 nuch tere kalveren slachtkalveren 1525, mestkalveren 2540, 32 stieren 0.85 1.10 per K.G., 67 paarden 150—250, 213 vette varkens 0.760.80, zouters 0.70 —0.74, 13 magere varkens 2448, 143 biggen 1825, 460 schapen 4052, 395 lammeren 2035, 34 bokken. Handel in vette koeien vlug prijshoudend, gebruiks- vee en kalveren traag, schapen dalende prijzen en varkens hooger in prijs met vlugen handel. Eieren. Kippen 55.75, eenden 4.75. SNEEK, 3 Juli. Vee. Ter markt waren 72 melk- en kalfkoeien 195475, 18 vette koeien 200450, 63 vette kalveren 40 80, 40 graskalveren 3065, 116 nuchte re kalveren 1423, pinken 88 schapen 3550, 108 lammeren 1828, 116 varkens 70—140, 84 biggen 1622. Men betaalde voor vette runderen 55 62K> c., dito kalveren 5058 c., dito var kens 3134 c., zouters 3033 c., Londen- sche varkens 3336 c, per 34 K.G. De handel in melk- en kalvekoeien, lam meren en biggen was kalm; vette koeien lager; 1 vette kalveren traag; graskalveren met goeden handel nuchtere kalveren prijshoudend; schapen minder; varkens handel slecht. ROTTERDAM, 3 Juli. Vee. Heden waren aangevoerd: 190 paarden, 36 veulens, 612 ma gere runderen, 694 vette runderen, 298 vette en graskalveren, 507 nuchtere kalveren, 198 schapen of lammeren, 20 varkens, 211 big gen. De prijzen waren als volgt: koeien le qual. 11234120 ets., 2e qual. 100—110 c„ 3e qual. 85—95 c., ossen le qual. 105110 c„ 2e qual. 90—100 c., 3e qual. 75—80 c., stie ren le qual. 100105 c„ 2e qual. 8595 c., 3e qual. 75 c., kalveren le qual. 120130 c., 2e qual. 100—110 c., 3e qual. 80—90 c„ alles per K.G.; melkkoeien 210360, kalfkoeien f 225—370, stieren 140—300. pinken 125 -170, vaarzen 140200, werkpaarden i; niet veel te winnen, met 't di ivenspel. Zeker niet, bevestigt Kas droomerig. Sluit ook maar, jongen ik verwed er mijn beste strijkijzer op. Wie zet geld op dien blauwe roept de deurwaarder. Ah Ah lacht Pie, 't is op die dat Vinus vier honderd frank waagde in den prijskamp van Brussel, te Bilbao. Dat is 'n geldvreter, hij is goed voor de pan. En de blauwe reiziger, eens met een prijs door Bols aan Willekens gestolen, werd voor twee frank toegewezen aan Miel Vandarwe- gen, wiens stem door de zaal schetterde dat hij nu de beste duif der stad had. Bols had 't duivenhok van Willekens met 't huis gehuurd, 't Zou hem niet gedijen, had moeder Gerardien eens gezegd, en, met den winkel, had de schurk ook de drift van Wil lekens overgenomen. Evenals deze verloor hij tijd, lust tot werk en geld. De gestolen blauwe had hem in 't verderf gestort. Hij kon de huishuur niet betalen en notaris Havermaat, in naam van den'nieuwen eigenaar Bloem, deed hem 't huis opzeggen voor den langen Ernest. Deze was nu heel laag in 't vertrouwen van den notaris geval- 100225, slachtpaarden 90135, hitten 90150, nucht. kalveren f 815, fokkal- veren 15—27, biggen 14—24, overloopers 2240. De handel in vet vee was algemeen matig. In vette kalvyren was de handel iets williger wegens korter aanvoer. Melk- en kalfkoeien met zeer matigen omzet. Biggen en overloopers met tragen handel, prijzen waren lager dan vorige week. Eieren. (Rotterdamsche Consumptie Vei ling.) Aanvoer 260.000 stuks. Kippen- 46, eenden- 56, ganzen- 15, kalkoenen- 8 —9. (Rotterdamsche Veiling.) Aanvoer 250.000 stuks. Kippen- 3.957.45, eenden- 5.20—6.15. GRONINGEN, 3 Juli. Granen. Wegens Beurs-vacantie bedien geen noteering der Graanbeurs. GRONINGEN, 2 Juli. Vee. Kalf- en melk- koeien le soort f 450480. 2e soort 375 400, 3e soort f 300325. kalfvaarzen le soort 250275, 2e soort f 175225, stie ren le soort 1.041.08, 2e soort 0.98 1, slachtvee le soort f 1,201,25, 2e soort 1.101.15 per K.G. slachtgew., vette kal veren le soort f 1.151.20, 2e soort f 1,03 1.10 per K.G. slachtgew., weideschapen le soort 3037, 2e soert 2024, xnelk- schapen 3848, vette lammeren 1520, loopvarkem 3540, biggen 1218 2 2.50 per week), vette varkens f 0.720.73, 2e soort 0.70-0.71, Lond'ensehe varkens f 0.640.66, zouters 0.640.68. Eieren eerder traag, 44.75. Aanvoer 208 vette koeien. 205 vette kalve» ren, 346 kalf- en melkkoeien. 32 stieren, 562 schapen en lammeren, 376 vette en Lond'en sehe varkens, 535 magere varkens en biggen. De handd in kalf- en melkvee was traag en laag. Slachtvee en stieren ook traag doch prijshoudend. Vette kalveren ruim zoo hoog. Nuchtere kalveren prijshoudend verhandeld van f 10 tot 15. Wolvee over het geheel iets vlugger en prijzen voor alle soorten ruim zoo hoog. Door kleinen aanvoer hielden de prijzen der vette varkens zich staande. Lon- densche varkens, zouters, loopvarkens en biggen werden lager verhandeld. KAMPEN. 2 Juli. (Weekmarkt). Eieren 15,000, 5,50—6,50 de 100 st. Kippen ƒ1,50 —1.75. Boter 1,751,85 per K.G. Russdien ma*- ten 1216 de rol. PURMEREND. 3 Juli. Eieren. Aan de eierenveiling waTen heden aangevoerd 20,000 eendeneieren 4,905, en 9000 kippeneie ren 5—5,25 per 100. AMSTERDAM, 3 Juii. Aardappelen. Bericht vin Jac. Knoop. Noord-Hoila/ndsche muizen 4.554.90, id. kleine Muizen 1.752.10, Hillc.gommer Zandaardappelen 7, West landsche ronde 6.307, Westlandsche Muizen 6.657, West!, bleine 4.905.60, per H.L. Zomer Malta-aardappelen 1516 per 100 Kg. AMSTERDAM, 3 Juli. Noteering van het Nieuwe Veilinggebouw expl. De Jong Koe ne. Aalbessen f 1.502.10, druiven 1.25 1.80, aardbeien 0.700.90, idem 0.18 0.22, kruisbessen 0.130.16, kersen 0.60 0.80 per Kg.; meloenen 0.451.15, per zi'ken I 0.20—0.28, id. II 0.80.15 per stuk; tomaten 0.540.64 per Kg.; spinazie 713, postelein 1116 per 100 Kg raapstelen 3.204.30, rabarber 2.9010. peen 1318.40, radijs 23.10 per 100 bos; sla 2.203.30, andijvie 3.404.80 per 100 krop; prinsesseboonen 0.450.65, snijboonen 11.25, komkommers 11 15. bloemkool I 1015. idem II 6—9 j>er 100 stuks; peulen 0.200.26 per Kg>: nieuwe aardappelen 89.60, idem drielin gen 68.80, idem Westlandsche zandaard- appeien 1013.20, id. drielingen 89.90 per 100 Kg. Bloemen. Rozen 47.50, Violieren 6- - 13, Am. Anjers 8-14, Lelies 6.12, Cu'- las 1219, Dhalia's 711, Gladiolen 2(506, Pioenen 34.50, Anemonen 0.701.20, Snijgroen 512, Delphinium f 2.505 per 100 stuks. BODEGRAVEN, 3 Juli Kaas. Ter markt waren 513 wagens. Prijzen le soort 4245, 2e soort 3739, rijksmerk 4050. Han del flauw. BOVENKARSPEL (Slation), 2 Juli. Aard appelen Koks, Due en Ninetifold f 3.10-3.1 Schotse 3.103.45, kleine j 1.202.2 ronde 2.85 per baal. Aangevc d 10.400 i Bloemkool le sooTt 6.7o14.25, idem - soort 3.759, idem 3e soort 2.604.-5 per 100 stuks. Aangevoerd 10.300 stuks.We: telen 2.20—2.50 per 1000 stuks. Aangevoeri 6500 stuks. ENKHUIZEN, 2 JuE. Aardappelen. Schot muizen 3.103.70, middelprijs 3.20, klc: ne Sohotse 1.852.25, middelprijs 1.95; Kok sen 2.80—2.90, kleine 1.65—1.65, al ler per baal (100 pond). DEVENTER, 3 Juli. Vee. Op de heden ge houden veemarkt bestond de aanvoer uit 93. runderen en 40 kalveren, waarin trage han del was. Dragende koeien van 200300, guste koeien van 150200, dragende vaar zen van 200—275, dragende pinken van 175200, guste pinken van 150—176, graskalveren van 40—60, nuohtere kalve ren van 713, stieren 0.904.90 per Kg. en vette koeien van 14.25 per Kg. slach Igewicht. GELDERMALSEN, 3 Juli. Heden besteedde men teT veilingsvereeniging „Geldermalsen en omstreken", middagveiling: Meikersen, extra 7694 ct., id. rijp 4256 ct„ id. rood 2936 ct„ allees per Kg.; avondveiling: Meikersen export 3037 cL, id- rijp 3444 ct., id. rood 31 ct., aardbeien 58 ct., alles per Kg. •s HERTOGENBOSCH, 3 JuH. Boter. Op de botermijn waren heden aangevoerd: 27.050 Kg. Hoogste prijs 1.66, laagste 1.42, mid delprijs 1.61. T1EL. 3 Juli. Veiling Tiel en omstreken. Meikersen 38—46 ct., roode idem 20—30 ct. pc Kg- VEENENiDAAL, 3 Juli- Weekmarkt. Eaeren 4.75—5.75 per 100. Aanvoer 285.000. Big gen 1225 per stuk. Aanvoer 275 stuks. Han del traag. Wol. Geen aanvoer nog. len en verkeerde in gedurige onrust voor zijn betrekking, door de warme aanbeveling welke hij van Bols had gedaan. Een maand later vierde men de bruiloft bij den kleermaker. In den tuin was de lange muur verdwenen, en had plaats gemaakt voor een nieuwe haag, 'n frambozenhaag ditmaaL EINDE. seassM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 6