1 Donderdag 5 Juli 1923 40ste Jaargang No. 14478 m «ra BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN EEiSTE B16B Biem perdidi. U!T DEN OMTREK. VELSEN. Mej. H. P. J. M. T. van Looy Ranshuysen, fcrrr V. Eenige klachten. J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem BLOEMENDAAL. ZAANDAM. üe abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekenipg No. 5970. NIEUWE COURANT Bij confracï belangrijke korting. Advertentiën 35 cents per regeL Advertentiën tUsschen den tekst als ingezonden mededeeling. op de le Pagina 75 ct., op andere redac« tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag» en aanbod-advertentiën 14 regels .60 cent per plaatsing: elke regel meer 15 cent. bij vooruitbetaling Diem perdidi! Ik heb mijn dag verloren! Dit laat Suetonius zijn held zeggen in het achtste boek van Titus' leven. Daaraan dach ten wij, toen wij gisteren den uitslag van de verkiezing van leden van Gedeputeerde Staten voor ons hadden en daarin de houding lazen der R.-K. Statenfractie van Noord- Holland. Ook deze, onze fractie, moet helaas van den 4den Juli zeggen: ik heb mijn dag verloren, al s c h ij n t het dan ook, dat in de verkiezing van twee Katholieke Gedeputeer den winst te boeken is. Wij hadden nog een oogenblik gehoopt, dat men onder den drang der publieke meening, welke in ons blad gesteund door andere Katholieke organen een andere richting uitwees, den opzet zou laten varen en zou afzien van een samengaan met socialisten en vrijzinnig-democraten tot vorming van een college van dagelijksch be stuur onzer provincie. Het heeft niet mogen zijn. Kleinere belangen zijn helaas aan groo- tere opgeofferd en het monsterverbond van Roomsch en rood kwam in de Noord-Hol- landsche Staten tot stand. Het wachtwoord van de leiding werd trouw gevolgd en wie het verloop van de stemming nauwkeurig be kijkt kan er niet aan twijfelen, of bij de ver kiezing waren twee scherp gescheiden stroo mingen duidelijk merkbaar: de eene van soc. democraten, katholieken en vrijzinnig-demo craten, die een college van 2 socialisten, 2 roomschen, 1 vrijzinnig-democraat en den aftredenden christ. historische wilden; daar naast de anti-rev., de christ. historischen en de vrijheidsbonders, die aan elk der 6 ver tegenwoordigde groote partijen één zetel in 't dagelijksch bestuur wilden geven. De eerste combinatie heeft het van de tweede gewon nen en daarmee is in Noord-Holland de coali tie verbroken. Wij betreuren dat ten zeerste en zullen geen pogingen aanwenden om de zaak goed te praten met looze voorstellingen. Een ieder, die ceniger mate thuis is in de politiek,''weet, dat stembusaccoorden als gisteren uitge voerd, ban stempel drukken op een geheel college, 4'at zij in ieder geval een geheele periode h.r!:g nawerken, bij de teleurgestelde partijen. Wij zuuden dit ook geschreven heb ben, wanneer in andere provinciën gisteren deer anti-revolutionairen en christelijk-his- touisc hen de snoode daden waren volbracht, welke men ons verleden week als excuse voor de houding van de Roomsche Staten fractie van Noord-Holland opgaf. Thans is er het stuk in onze provincie te erger om. Wat gisteren in de Staten van Noord- Holland gebeurde, is een betreurenswaar dige slag tegen de coalitie der christelijke partijen, waarvan de invloed wellicht nog Hing zal worden nagevoeld, zoo er al geen •srger gevolgen van te vreezen zijn, Hier past geen beroep op daden van het (engste verleden; geen betoog, dat de coa l-tic vermoedelijk toch op haar laatste bee- cen loopt of wel, dat de R.-Kat'holieken in de Noord-Hollandsche Stalen één stem meer hebben dan de gezamenlijke protestantsch christelijke partijen. Onze R.-K. Staatspartij heeft wel heel wat zwaarder offers gebracht voor het behoud der coalitie! Juist aan die ..-'jfervaardighcid heeft onze partij haar lang- geleidelijken, maar ook onweerstaan- groei te danken. Maar juist daarofii -'St*t nooit aan ons, Katholieken, verweten bannen worden, dat wij schuld of aanleiding zijn aan het verbreken dier coalitie. Er is nog meer. De houding van onze Noord-Hollandsche Katholieke fractie vindt geen verdediging in een groot, eminent par tijbelang. Te duidelijk liggen daaraan over- wegingen van lagere orde ten grondslag. En dit maakt de situatie juist zoo uiterst pijnlijk. Wij weten uit bittere ervaring, hoe moeilijk het is ons kiezerscorps in het goe de gareel te houden. Een der voornaamste factoren der heerschende ontevredenheid is, dat de doorsnee-kiezer niet meer tot de af gevaardigden in de publieke lichamen op ziet als tot de hoogst staande mannen in de partij. En daar is helaas reden toe. Het vo rig jaar waarschuwden wij tijdig, om in de Tweede Kamer niet mee te werken aan de verhooging der tractcmcnten der Kamerle den. Het grootste deel der Katholieken deed het toch en men weet, welk een ergernis dit besluit gewekt heeft bij het groote corps ambtenaren, dat nu zelf zijn eigen pensioen moet betalen, en bij allen, die de nadeelen van de malaise ondervinden en de noodzakelijke bezuiniging niet allereerst boven af zien beginnen. Daar was verder onlangs het feit, dat 20 Roomsche Kamerleden vóór de motie- Troelstra stemden en den ambtenaar-Kamer lid ten eeuwige dage dubbele inkomsten uit de staatsruif bezorgden. Zulke dingen gaan niet langs het kiezers corps heen, dat ondervinden wij dagelijks. Wat wij noodig hebben zijn hooge voorbeel den, edele daden, waarop de mindere man gewezen kan worden. Zulk een offer had gisteren in de Noord-Hollandsche Staten door de Katholieke partij gebracht kunnen worden. Maar wij moeten helaas tot onze Statenfractie zeggen; Diem perdidi: Gij hebt uw dag verloren! En nu de tweede kant aan deze droeve zaak. Door de verkiezing van mr. Bomans als lid van Gedeputeerden verliest Haarlem zijn jongen, Roomschen politieken leider; zijn propagandist in de raadzaal; zijn handigen tacticus tegenover de sterke roode partij Deze nog jeugdige, ijverige, bekwame voor man in de gemeentepolitiek, hadden wij minstens nog vier jaren als Wethouder moe ten behouden. Zijn stelsel van financieren, krachtig door ons gesteund, maar langen tijd door velen onbegrepen, begint nauwelijks vruchten te dragen of hij geeft het weer uit handen zonder te weten in welke handen het komt. Van het door hem gevormde en nog zoo uiterst delicate instituut van de Com missie van Overleg is hij de bekwame voor zitter. En terwijl dit moderne instituut nog nauwelijks op zijn beenen staat, trekt hij zich terug. Wij betreuren dat, te meer, waar bij de a.s. Wethouderskeuze in September en misschien al de volgende week, zoo goed als zeker een socialist het college van B. en W. zal binnentreden. Wij willen bij dit alles de persoonlijke be langen, bij deze persoonswisselingen en per* soonsverschuivingen betrokken, niet geheel over het hoofd zien. Maar eerstens achten wij deze van de tweede orde. En vervol gens had men wanneer men dan toch aan het besluit van het kiezen van twee Katho liek Gedeputeerden vast wenschte te hou den tijdiger zijn houding dienen te bepa len, waardoor het mogelijk ware geworden een anderen Roomschen Haarlemschen voor man in het dagelijksche bestuur der pro vincie te kiezen. De nog jeugdige wethouder van financiën had in Haarlem op zijn post moeten blijven! Zooals de zaken nu geloopen zijn, kon het moeilijk erger! Het heette, dat de protestantsch-chris- tejijken in Friesland pertinent weigerden aan dc Katholieken een zetel in het college van Gedeputeerden te geven. En gisteren is zoo wel in Friesland als in Groningen een Katho liek tot Gedeputeerde gekozen, terwijl daar nimmer een Roomsche in het dagelijksch be stuur der provincie zitting had. In Gelder land is het getal Katholieke Gedeputeerden van 3 op 2 teruggebracht, maar daar is ook de verhouding in de Statenleden gewijzigd, n.m. vroeger 19 Katholieken op de 36, thans 19 van de 40 rechtsche zetels. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID HOLLAND. Woensdagmorgen werd de geschorste ver- {adzring der Provinciale Staten van Zuid- Holland voortgezet. Aan de orde was de verkiezing van leden ran Gedeputeerde Saten. In de vacature-Limburg worden uitge bracht 78 stemmen, waarvan1 blanco. Hiervan worden uitgebracht 66 op de hee- ren mr. J. Limburg, 7 op Schaper (S.D.A.P.), 1 op Visser van IJzendoorn (V.B.), 1 op' Braat (Piatt. L.), 1 op de Graaff (Herv. St. Partij) en 1 op v. d. Hout (V.B.). De heer J. Limburg (V.D.) is dus gekozen die dc benoeming aanneemt. In de vacature-von Fisenne worden uitge bracht 77 stemmen, waarvan 3 blanco. Hier van verkrijgen de heeren von Fisenne 52, Schaper 18, Braat 1, de Graaff 1, Kersten (St. Ger. P.) 1, en v. d. Hout 1 zoodat geko zen is de heer Jhr. Mr. L. F von Fisenne (R.K.), die de benoeming aanneemt. In de vacature-Kolkman v/orden uitge bracht 77 stemmen, waarvan 4 blanco. Hier van zijn uitgebracht 51 op de heeren Kolk man, 18 op Schaper, 1 op v. d. Hout, 1 op Kersten, 1 op Braat en 1 op de Graaff. Dz heer mr. M. J. C. M. Kolkman (R-K.) 's dus gekozen, die de benoeming aanneemt. In de vacature-de Wilde worden uitge bracht 77 stemmen, waarvan 1 blanco. Hiervan verkrijgen de heeren de Wilde (A.-R.) 54, Schaper 18, v. d. Hout 1, Braat 1, de Graaff 1 en Kersten 1 stem. De heer H. de Wilde (A.-R.) is dus geko zen. Hij neemt zijn benoeming aan. In de vacature-Rutgers worden uitge bracht 75 stemmen, waarvan 2 blanco. Hier van verkrijgen de heeren Rutgers (A.-R.) 42, Schaper 27, v. Hout 1, Kersten 1, Braat I en de Graaf 1 stem. De heer mr. V. H. Rutgers (A.R.) is dus gekozen, doch deze verklaart de benoeming in beraad te willen houden. In de vacature-Schokking worden 51 stemmen op den heer Schokking uitgebracht. (Het aflezen van de andere uitgebrachte stemmen ging verloren, omdat aan de pers tafel een commissie-vergadering werd ge houden. De heer mr. J. Schokking (C.-H.) is geko zen en neemt de benoeming aan. Hierna is aan de orde verkiezing van een buitengewooii lid van Gedep. Staten. In de vacature-Visser van IJzerdoorn wor den uitgebracht 68 stemmen, waarvan 13 blanco. Hiervan verkrijgen de heeren Visser van IJzendoorn 47, Schaper 4, v. d. Hout 1, Braat 1, Kersten 1 en van Voorst Vader (C.- H.) 1 stem. Gekozen is dus de heer Mr. A. C. Visse van IJzendoorn. De heer Mr. A. C. Visser van IJzendoorn (V.B.) neemt de benoeming aan. GEMEENTERAAD. (Vervolg.) Verzoeken van het lid van den gemeente raad, den heer D. F. G. Schilling, om toe stemming lof het houden eener interpellatie en hel stellen van vragen, luidende als volgt: De ondergeteekende D. F. G. Schilling, ver zoekt den voorzitter van den raad der gh- meenlo Velsen in de eerstvolgende vergade ring ran den Raad te mogen inter,pelleeren over de regeling „Steun aan uitgetro'kkenen en anderen" cn tevens temogen spreken over de samenstelling van de commissie tol steunregeling. De ondergeteekende D. F. G. Schilling ver zoekt in de openbare zitting van de eerst volgende vergadering van uwen Raad de volgende vragen aan het college van B. en W. te mogen stellen omtrent de uitzetting van een drietal gezinnen, wonende in de wo ningen van de woninigbouwvereenAging „R.- K. Woningbouwvereeniging te Velsen". B. en W. stellen voor de onder 1 vermelde interpellatie toe le staan cn te behandelen bij punt 19 der agenda. Wal ^aangaat de onder 2 vermelde vragen, stellen "zij voor, daartoe gelegenheid te geven aan het einde der agenda. Aan de betrokken voningbouwvereeniging zijn ter zake inlichtingen gevraagd. Mochten deze tijdig worden ontvangen, dan zal levens beantwoording kunnen plaats hebben. In het tegenovergestelde geval zal liet geven van antwoord worden uitgesteld tot de vo'gende- vergadering. Medegedeeld wordt: B. cn W. deolen den gemeenteraad mede, die met September in den nieuwen raad zitting zal nemen, doordat de heer Bomans ontslag zal nemen als lid van den Raad. Zij werd te Amsterdam geboren 22 Maart 1867 en woont thans ongeveer 35 jaar in Haarlem. dat voor de leden ter inzage is nedergelegd een rapport met bijlagen van den directeur van openbare werken omlrent het woning tekort in deze gemeente. In verhand met de besprekingen bij punt 12 der agenda van cle raadsvergadering van 17 April j.I., hebben B. en W. een deskundig onderzoeik doen instellen naar den toestand van de hoornen, staande voor het perceel „Schulpen", aan den Wijkcrstraalweg. Bij dit onderzoek is gebleken, dat de hoo rnen geen direct gevaar opleveren voor hel verkeer. ■Naar aanleiding van de in de raadsvergade ring van 17 April j.I. door; den heer Schilling gestelde vraag of het mogelijk is in de .'1 leegstaande lokalen van school G een open bare bewaarschool te vestigen, deelen B. en W, mede, dat onderzocht is of voor dit doel de beschikking kon worden verkregen over één der barakken, staande aan den Rijks straatweg te Ilmiriden, omdat momenteel de oplossing van de vraag of hel mogelijk is le 1,tmuiden gelegenheid te geven voor openbaar bewaarschoolonderwijs, alleen in deze rich ting kan worden gezocht. Hei is gebleken, dat bedoelde barakken be stemd zijn voor den aannemer van de sluis- bouwwerken en niet meer voor verhuur in aanmerking kunnen komen. De zaak zal dus voorloopig moeten blijven rusten. In verhand met een daaromtrent door den heer Dalmeyer gestelde vraag bij de rond vraag in de raadsvergadering van 14 Mei j.I., is bij de stukken gevoegd een door een elec tro-lechnisehen adviseur der gemeente uitge bracht rapport omtrent het gebruik van me taaldraad- en halff-watl lampen. Hieruit blijkt, dat voor de tegenwoordige straatverlichting 't gebruik van metaaldraad lampen het goedkoopste is, doch dat, moth er flu of later enkele punten met lampen van 100 N.K. moeien verlicht, d.e arga- en half- watt lampen hiervoor het meest aangewezen zijn. Nauw ahrveiding der in de raadisverg. van 5 Juni j.I. door den heer Dalmeijer gehouden interpellatie, betreffende de wijze van ver huring van woningen, in beheer bij woning- honwvereenigingen, hebben B. en W. zich gewend tol de „R.-K. Vereenigimg Wohing- houwvereeniiging" om inlichtingen. Het ontvangen antwoord is bij de stukken gevoegd. Bij de rondvraag in de raadsvergadering van 5 Juni j.I. is door den heer Wardenaar opgemerkt, dat de rio'eering hij de Visscherij- school bloot lag. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat bedoelde rioileering door zandverstuiving onbedekt was. Herstelling heeft plaats gehad, terwijl, ten einde herhaalde verstuiving te voornomen, een hehn'beplanting is aangebracht. Door den burgemeester zijn met betrekking tot den tramdlienst HaarlemVelsen aan den Minister nadere inlichtingen gevraagd. Bij schrijven van 21 Juni 1923 deelt Z.Exc. hel volgende mede: „Ik heb de eer U te berichten, dalt de onderwerpelijke aangelegenheid nog in onder zoeik is en dat de uitkomst daarvan dient te worden afgewacht, alvorens een beslissing te nemen. Voor het tegenwoordige kan slechts worden medegedeeld, dat daarbij de vraag onder het ooig zal worden gezien, óf in verhand met bijdragen van de streek (waaronder provin cie en gemeenten) aanleiding bestaat tot elec- trificalie van het baanvak HaarlemVelsen. Omtrent een en ander wordt een onderzoek ingesteld door het bestuur van de provincie Noord-Holland. De Tramweg-Maatschappij is volgens de desbetreffende bepaling der concessie bevoegd den tramdiienst in te krimpen tot dagelijks vier treinen voor reizigers in elke richting." Ingekomen zijn mog een voorstel van den heer Davidson om art. 67a der Alg. Politie verordening te deen vervallen, daar de uit voering van dit artikeil volgens hem in strijd is inel de bedoeling van den raad. Na eenige discussie, waaruit blijkt dat B. en W. aan de bezwaren van den Raad willen tegemoetkomen, trekt de heer Davidson zijn- voorstel in. Een verzoek van den heer J. T. Crcuner, te Santpoort, om de in zijn schrijven ge noemde wijzigingen in hel Uitbreidingsplan aan te brengen. Naar B. en W. om advies. Een adres vain den IJmuider Chr. Bestu renbond, om een billijke steunregeling in te voeren. Te behandelen bij punt 19. Een adres van de afd. Velseroord-IJmuiden van Volksonderwijs om haar van 15 Juli 15 September in huur en gebruik af te staan de voormalige quarantaine-barak te IJmui- den. Zal tegen een vergoeding worden toe gestaan. Op verzoek van den heer Tusenius wordt besloten het rapport der commissie in zake de loonen en arbeidstijden der losse arbeiders in het visscherijbedrijf aan de Ministers van Arbeid en Binnenlandsche Zaken te' zenden. Bij het adres van tyet Centraal Drankweer- Comilé stelt de hoer Peek voor den burge meester te verzoeken geen toestemming te geven tot het houden van feesten ter gelegen heid van het regeeringsjubileum van de Ko ningin. Spr. vindt het nu geen lijd om feest le vieren. Ook het houden van een kermesse d'été is n;iet toegestaan. Verschillende leden komen hiertegen op. Hel voorstel wordt verworpen. Alleen de heer Peek stemde tegen. De heer Schilling vraagt nog eenige vragen te mogen stellen en wel of aan het hoofd van school A is toegestaan een verlof om zitting te nemen in de commissie ter afne ming van de M.U.L.O.-examens, terwijl dit aan den onderwijzer A. Wiedemeyer van deze sohool geweigerd is. De voorzitter zegt, dat dit aan den onder wijzer geweigerd is, omdat toen hij dit verzoek deed hij nog met ziekteverlof was. Na eenige discussie hierover wordt de in terpellatie: gesloten. Dc heer Dalmeyer zegt naar aanleiding van het rapport over het woningtekort, dat er dus 584 woningen tekort zijn. Spr. gelooft, dat hef er wel 1000 zullen wezen en vraagl of B. en W. nu krachtige maatregelen zul len nemen, om in dat tekort te voorzien. De heer Dunnebier zegt, dat B. en W. niet stil zitten. Herhaaldelijk hebben B. en W. hun best gedaan om 87 woningen te Uitluiden gebouwd te krijgen. De heer Schilling gelooft dat B. en W. veel te laks zijn hierin. Men moet veel kracliliger optreden legen de Regeering. De heeren Netscher en Nijssen wijzen er op,clat wel veel woningen met pramiebouw zijn gezet. De heer Nijssen zegt dat voo'ral noodig zijn arbeiderswoningen met matige huurprijzen. De heer Vermeulen wijst er op, dat er nog verschillende van die met premie gebouwde woningen leeg staan. De heer Dalmeyer zegt dat de Woning bouwverenigingen zich inzake deze materie met een adres tol den raad zullen wenden. Inzake de mededeeling over de wijze van /erhuring der woningen van Woningbouw- "creenigingen zegt de heer Dalmeyer op te komen tegen bevoorrechting van personen, die lof een bepaalde kerk behooren. De lieer Handgraaf zegt dat de helft van de woningen der R.-K. Woningbouwvereena- g-ing bewoond is door niet-kathoiieken. Spr. zegt, dat men ook eens moet onderzoeken hoe het hij de Goöp. Arbeiders Woningbouw- verecnigimg is. Daar hebben R.-K. geen kans om er in ie komen. De heer Vermeulen vindt zulke discussies loolh niet in 't belang der gemeente. Het debat wordt gesloten. Hel voorslei tot regeling .inzake het onder houd van den weg tusschen Santpoort en Spaarndam wordt aangenomen. Bij liet proe-advies op liet verzoek van H. de Vries le Veiseroord lot liet rioleeren van den Koek-oeksweg aldaar zegt de heer Peak liet te bejammeren, als dit nu geheel moet worden afgewezen. Spr. zou willen dat de gemeente meer in de kosten zou bijdragen en dan nog eens niet de eigenaars van dien weg willen onder handelen. De heer Sluiters onderstreept dit en vraagt of er dan niet een puin verharding inphuits van een bestrating kan worden gemaakt. De lieer Nelscber zegt dal de Gezondheids commissie den toestand heeft onderzocht van dezen weg, maar deze is schandelijk en verbetering is zeer noodig. De lieer Vermeulen zegl tegen puinverhar- ding te zijn, omdat deze weg in het bouw- plan ligt en in dc bebouwde kom. Besloten wordt deze zaak nog eens aan le houden en met de eigenaren aan den weg opnieuw te onderhandelen. Goedgekeurd wordt het voorstel om voor het onderhoud van het pakhuis van het voor malig tevensmiddelenpakhiiis een orediiet van f 50 1e verleenen. Bij de aanvrage van een crediet voor uit breiding van het gebouw voor practisch am bacht son derwijs oip het gemeenle-terrein te Ve'seroord, zegt die heer Tusqniius, dat het bestuur der Vereemiging voor Ambachlson- «ierwijs bezwaar heeft tegen het plan, van wege de hooge kosten. De heer Netsoher zegt er zijn stem aan te zullen geven, maar spr. zou gaarne zien, dat voor deze bloeiende school een defini tief gebouw wordt gevonden. Nu is ze bij stukjes en beetjes gehuisvest. De lieer Vermeulen vraagt of de aestlie- tica van het gebouw, dat toch maar tijdelijk is, niet teveel kost. De heer Dunnebier zegt, dat het gebouw gezet is, onder het wethoudersschap van den heer Vermeulen en wij achtten hot toch noo dig den aanbouw met het bestaande gebouw gelijk te doen zijn. De heer Tusenius zegt, dat' de wen.sob van hel bestuur der Vereeniging is, dat het voorstel wordt aangehouden, waartoe spr. een voorstel doet Dit wordt aangenomen met 115 stem men. Tegen de heeren Net schor, Diepend-aal, Handgraaf, Dunnobier en Landeweerl. Toegestaan -wordt oen credliet van f 5506 voor het- bestraten van dien weg, lo open-da tusschen den Willemsbeekweg en de Tutn- dersslraat. De heer Vermeulen vraagt dit werk aan te besteden. Op het verzoek van J. L. Min le Velser- oord om vergunning tot hel verleggen van een gedeelte der beek langs den Zeeweg te Driehuis, wordt goedgunstig beschikt. In behandeling komt opnieuw liet con tract voor de straatverlichting. Dc heer Vermeulen zegt zijn slem niet aan het voorstel te kunnen geven. Spr. wil zich niet 15 jaar lang aan zulk een contract bin den. De Voorzitter zegl,dat over hel voorstel niet meer zal worden gestemd, daar het In de vorige vergadering reeds is aangenomen. De voorgestelde wijzigingen worden goed gekeurd. Tegen dc heer Net-scher. Goedgekeurd worden de voorstellen tol gro-md-over-nam-e voor wogverhreeding en tot huur en verhuur van een gedeelte zeestrand. Bij het voorstel lot niede-ingebruikigeving van twee lokalen van school C le IJmuidien, zegt de heer Tuseniws wei voor inwilliging van het verzoek voor het. houden van Zon dagsscholen te zijn, maar tegen het verzoek van den Jong. Geh. Onlh. Bond. De heer Schilling wil juist het laatste verzoek wel inwilligen, maar het eerste niet. Spr. vraagl of er nu in Chr. scholen geen lokalen vrij zijn. De heer Vermeulen weet niet op welke gronden dit verzoek kan worden afgewezen. De verzoeken worden ingewilligd. Tegen die heeren Tusenius, Netscher, Peek en Schil ling. Goedgekeurd worden de voorstellen tot wijziging en vaststelling opnieuw van de be groeting der Nijverbeidisavondsclioot voor ambachtslieden voor liet jaar 1923; tot wij ziging en vaststelling opnieuw der verorde ning op de heffing van retribuliegeld voor de toelating van leerlingen uit de gemeente Velsen tot de handel xdagschool en hoogere handelsschool te Alkmaar; liet praeadvies op verzoeken van hel R.K. Kerkbestuur der parochie van 'dén H. Engclmundus te Drie huis om vergoeding wegens liet inrichten van oen terrein voor lichamelijke oefening en voor installatie zijner school aldaar. Bij het voorstel tot verstrakking van gel den aan het gasbedrijf voor de .straatver lichting en aanschaffing van een vrachtauto- mobiel, vraagt de heer Tusenius of een 1 ton.s-w.agen niet te licht is voor het werk. De heer Schilling wou een zwaarderen wagen wensChen, omdat hij deze met den ladder ook bij brand zou willen gebruiken. De raad blijkt hierin mode te gaan en be stolen wordt, een bedrag toe te staan als noodig is. Goedgekeurd worden de voorstellen tot nadere vaststelling van de verordening tot wijziging en aanvulling der algemeene politie verordening en tot wijziging der bouw- en woningbouwverordening. In behandeling komt het voorstel tot goed keuring der steunregeling en tot verhoosing van het verleende crediet. De lieer Schilling ondersteunt de ingeko men adressen voor verbetering der steun regeling. Spr. zegt dat we er hier weer slecht aan toe zijn en ongunstig afsteken hij andere gemeenten. In dit opzicht moet spr. weer wijzen oip een tekort bij het gemeentebestuur. Spr. zegt, dat een gezin met 9 kinderen nu 13 ontvangt. Sommige gezinnen zijn er nu slechter aan toe, dan met een uitkeering van het armbestuur en dat is nooit aan den royalen kant.. Dan worden de gezinsinkom- sten voor tweederdien afgetrokken en dat Is altijd zeer dubieus. Spr. noemt verschillende gevallen. Daarom dringt hij er op aan, dat B. en VV. trachten verhooging der bedragen Ie verkrijgen, waait hier schuilt ock het ge vaar, dat men onze gemeente in een lagere klasse wil schuiven, wat voor de heele ge meente er b.v. ook voor het onderwijs een groot gevaar is. Dan zou spr. willen, dat er een andere voorzitter van de commissie kwam. De lieer Wardenar zegt reeds de vorige maal er zijn spijt over uitgedrukt 1e hebben, dat deze stem alleen naar IJmuidcn gaat. Spr. vraagt of ook de arbeiders uit de an- dlere deéien der gemeente niet in deze steun regeling kunnen deden. Spr. vraagt of de commissie autonoom is en bevoegd om de uitkeeringen te verhoogen, of dial het gemeentebestuur of de regeering dit zou moeten doen. De heer Vermeulen zegl, dat er deugen zijn, waarin verandering gewenscht is. Maar spr. meent, dal als de tege/ing niet gogd is, de verbetering gevraagd moet worden door het gemeentebestuur. De commissie moet al leen commissie van uitvoering blijven. In zake den persoon van voorzitter der oom,mis sie, zegt spr. met dien heer Schilling van meening te verschillen. De commissie beslaat uit 6 leden, waarvan 2 benoemd door den Minister, 2 door li. en W. en 2 door de vakorganisaties. Nu is spr. benoemd door den Minister en wie dus over hem te klagen heeft, moet bij den Minister zijn. Spr. geeft toe dat de uitvoering dezer zaak zeer moeilijk is en dan wit spr. wel zeggen, dat hier steeds de maxima zijn gegeven. De heer Schilling debiteert verschillende lialelijkheden aan het adres van den lieer Vermeulen. Spr. vraagl of er niets aan te doen is om de uitkeeringen hooger te ma ken. b.v. door een toeslag vanwege de' ge meente, vooral voor de groote gezinnen. Voorts door le verkrijgen, dat niet twee der den. maar b.v. de helft der gezinsinkom sten af le trekken. De heer Sluiters zegt, dat er al dadelijk stemmen opgingen, dal de uitkeeringen te laag waren. Wij haddien echter de missive van den Minister uil te voeren. Ook hadden wij wel meerdere groepen arbeiders willen opnemen, maar ook-dit ging niet. Als raads lid vraagt spr. echter alios In 't iveék te stel len om de uitkeeringen te verhoogen, want het is onmogelijk met een bedrag van 13 per week rond te komen voor een gezin. Spr wil echter opmerken dat de commissie alles doet om de uitvoering der regeling zoo soe pel mogelijk en de uitkeeringen zoo hoog mogelijk te doen zijn en de voorzitter gaat daarin voor. Spr. vraagt dus al'les te doen om de uitkeeringen verhoogd te krijgen en als dii niet gelukt, meent spr. dat de com missie daartoe zelf een verzoek moet doen. De voorzitter zegl dat bekend is dat ver- sehil ende gemeenten wel l^ooger bedragen geven, maar het is niet bekend, dat de regee- riiig dit goedkeurt. Spr. zegt dat de gemeente een hoogere uitkeering moeilijk kan dragen. Wel zullen wij ons best doen, om een hoo gere uitkeering te verkrijgen, maar toch zul len de belanghebbende vereenigingen goed doen zich met hun argumenten te wenden tot den betrokken Minister. Spr. zegt dat hier uitgekeerd wordt 65 procent van een loon van 21. De lieer Schilling zegl dat het grondtoon vain 21 dus veel te laag genomen is. Spr. zesjt dat er in Zaandam en Wormerveer meer gegeven wordt en daar draagt de re- giecring ook bij. Maar daar hebben de ge meentebesturen er veel meer achter gezeten. De lieer Wardenaar vraagl waarom kost gangers uitgesloten zijn. De heer Sluiters vraagit waarom andere werkloozen niet in deze steunregeling betrok ken kunnen worden. De voorzitter zegl dat alleen crisis-werk- loozen geholpen worden. De heer Wardenaar: We teven heelemaal in een crisistijd. Dc lieer Tusenius vraagt of in Den Haag wel bekend is, hoe ernstjg hief de toestand is. Spr. heeft gehoord dat van de 7000 aan slagen voor den hoofdelijkcn omslag 6000 nog niet betaald zijn. De voorzitter: Dat is niet juist, wel zal het geheele kohier wel niet invorderbaar blijken. De discussie wordt gesloten en het crediet tót 25000 verhoogd. Inzake do circulaire van Gedeputeerde Sta ten, betreffende de jaarwedde van den ge meente-ontvanger, wordt besloten te berichten dal verlaging der jaarwedde onbillijk zou zijn. Vastgesteld worden de Ie en 2e suppl. be- grooling der gemeente en een post onvoor ziene uitgaven over 1922. Bij de benoeming van twee onderwijzeres sen aan sohool A vraagt de heer Schilling of volgens de wel het am'bulantisme van het hoofd niet vervalt. De lieer Landeweerl zegt, dat het hoofd van school A gedurende driekwart van den tijd in do klassen werkzaam is. Maar een re organisatie is binnenkort te wachten. Benoemd worden mej. K. E. Soholts, tij del ijk onderwijzeres aan deze school, te Wijk aan Duin en mej. Lombar Petri, te Santpoort. Mede o,p de voordracht stond mej. J. M. Troost, te Briclle. Aan de orde is de interpellatie van den heer Schilling. De heer Schilling zegt dat het argument is huurschuld. Spr. zegt dat men er zich over verwonderen moet, dat In dezen tijd nog zoo weinig huurschuld voorkomt. Later kwam er het argument van de bewoning bij. Spr. zegt dat wat de huurschuld betreft de particuliere eigenaars christelijker handelen dan de wo- nimghouwvereeniging. Spr. zegt dat de nien- sohen zijn misleidi, omdat hun een exploit is voorgehouden en door dat te teekenen was beroep ,op de huuroomimissie uitgesloten. Spr. hekelt voorts dat er aanmerking is ge maakt o<p liet gedrag van de bewoners,welke voor de Huuroomimissie niet steekhoudend bleken. Dan is gebleken, dat er meer bewoners zijn met huurschuld cn met meer huurschuld dan de uitgezette bewoners. Spr. is overtuigd dat van deze mensöhen met huurschuld er niet niel-R.-K. is, anders gaan zij de straal op. Spr. critiseert dat hij deze woningen, met Rijkssubsidie gebouwd, R.-K. propaganda ge maakt wordt. Voorts laakt spr. het optreden van den opzichter der R.-K. Woningbouwvereeniging, dat iedere bewoner hard vindt. Hij zou wil len dat de scclarische propaganda ophield, Vandaag weer eens klachtendag. Eenige^ abonné's zijn aan het woord. i M. de Redacteur, zoo schrijft een hunner,' met genoegen zag ik in uw Zondagsblad een interessant plaatje van de opgefrischte Rem brandt in Amsterdam. Dat moet dien lief hebber van licht en schaduw goed doen,' zoo weer eens in volle glorie te mogen schij nen op het Amsterdamsche Rembrandlplein, in een te lang weggebleven zomerzonnetje. Maar zouden de Haarlemmers zoo'n zelfden dienst ook niet eens bewijzen aan onzen Cos- ter, wiens beeltenis op onze Groote Markt troont? Zooals hij er nu uitziet met zijn gras groene muts en mantel, schijnt hij wel wat heel erg aan den boemel geweest te zijn in den Hout. Mochten er nog eens enkele En- gelsehen of Amerikanen in dit reisseizoen naar Haarlem verdwalen, dan dienen we onze stedelijke trots toch wat toonbaarder te ma ken. Men is toch niet van plan het stand beeld in verval te doen raken? Als de Haar lemmers htin Coster niet ceren, wie moet het clan doen in een tijd dat zijn glorie aan zooveel aanvallen bloot staal? De heer A. C. van Eekhout heeft het over het „pothuis" in de Gierstraat, dat volgens inzender dagelijks duizenden fietsers, auto- en vrachtwagenbestuurders, mitsgaders talloo. ze voetgangers ergerl. Hij schrijft; „Dagelijks is er een stilstand te constateeren van trams, auto's enz. en daar moet het publiek dan maar doorheen zidn te kruipen, want voorbij hel polhuis kunnen zij niet- Vooral voor kinderen, (jie van den trottoir* band af moeten, is dat zeer gevaarlijk. In zender hoopt, dat de gemeente daar een einde aan zal maken, wat ook de wensch is vaq eenige andere bewoners van de Gierstraat."' utyVOcRi.)' Barc-melersland 771. Vooruil. OPGAYE VANf ortk bij Patrimonium. Van het Christelijke begrijpt spr. raiets meer. Spr. zou willen, dal alle woningbouwvereenigingen opdoek ten en er over alle woningen één gemengd bestuur kwam. De heer Diepenstaal zegt dat in de wonin gen der R.-K. Bouwvereeniging te Santpoort twee niet-R.K. gezinnen wonen, die verleden jaar al huurschuld hadden, maar die zijn er nooit uitgezet. U zet wel een groolen mond op, maar u zegt meer dingen, die u niet verantwoorden kuilt, zegt spr. tot den lieer Schilling. De heer Dunnebier zegt dat van de Wo ningbouwvereenigingen in onze gemeente de R.-K. Woningbouwveieeniging de minste huurschuld heeft en Patrimonium de meeste. De heer Handgraaf zegt dat de totale huur schuld van de R.-K.Woningbouwvereeniging 498 bedraagt en van de Woningbouwver eeniging Velsen 2456. De heer Schilling: Op een gelijk aantal woningen? De heer Handgraaf: Ja. De lieer Schilling: Maar dan blijft nog het verschil maken tusschen de bewoners met huurschuld. De heer Handgraaf: Dit zullen we onder zoeken. De heer Nijssen zegt er niet veel over te zullen zeggen. Spr. weet er niet van af. maar hij vind't de zaak voor de R.-K. fractie niet erg, omdat die met de R.-K. Woningbouw vereeniging niets uitstaande heeft. En er zul len ook bij socialistische vereenigingen wei eens verkeerde dingen voorvallen, gesteld al dat hier verkeerde dingen zijn voorgevallen. De voorzitter houdt de rondvraag. De heer Dalmeijer vraagt of de verordening van Gedep. Staten inzake het auto-verkeer ook zal gelden voor de particuliere wegen in de gemeente. De heer Dunnebier: Ja, zeker. De heer Tusenius vraagt of de raad niet vaker kan vergaderen. De voorzitter: Dat zal veel afhangen van de raadscommissies. De heer Davidson vraagt de omgeving van de politiepost op Wijkeroog wat op te knappen en of het waar is, dat er een nieuwe hoofdopzichter wordt gevraagd voor Openbare Werken. De heer Dunnebier: Ja. De heer Davidson: Waarom is de andere dan ontslagen. De voorzitter wil daar liever in geheime zitting op antwoorden. De heer Wardenaar vraagt of het prae advies op het adres der melkbezorgers spoedig komt. De heer Peek vraagt of B. en W. al stap pen hebben gedaan ter verkrijging van een gebouwtje voor den vischlosser aan de Visschershaven. De voorzitter zegt, dat men al bezig is cn dat er al anderen voor bij den Minister zijn geweest. De heer Schilling vraagt maatregelen tegen een auto-garage in de Visscringstraat, waar de bovenbewoners veel last van en dervinden. Hierna gaat de raad in besloten zitting over. Geslaagd. De jonge dames Jos. Dijkstra en Corn. And'réa, leerlingen der Gem. M. U. L. O.-school, zijn gisteren (Dinsdag) te 's- Grawenhage geslaagd voor het examen M U, L. O. dipioma B. Personalia. Aan de kweekschool voor vroedvrouwen, te Heerlen, is geslaagd vooi tiet theoretisch gedeelte van het vroedvrou wen-examen mej. C. v. d. Zant, alhier.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1