ZEKERHEID. C. J. SCHRAVENDIJK 6.8.10y12 9I Berichten uit onze vorige oplage. SSededeelIngen.' a 60 cents per regel. $Eiaggï*SER&: Haarlem: Gr. Houtstr. 51 2-4- A'dam: Muntplein De aanslag bij Duisburg. HAARLEM. Onbestelbare stukken. BURGERLIJKE STAND. De processie naar Heilo. DE VERKIEZING VAN LEDEN VAN GEDEPUTEERDE STATEN. VAN HET KANTONGERECHT. D. Koolman. Rijwielverduistering. j Aanrijding. Haarlem-Zand voort-Spoor weg. Kamer van Koophandel. DQODELIJK ONGELUK. Abonnementsconcerten Hollandsche Concertdirectie Dr. G. de Koos Seizoen 1923-1924. Het ongeluk te Halfweg. Faillissementen. Tegen dierenmishandeling. Middelbare Technische School. BAAR De Telegraaf slooft zich uit met Speurders en het Handelsblad loopt het vuur uit z'n sloffen met Tref fers om maar Adverteerders te winnen voor hun bladen. En in hurt plaats deed ik het ook. Maar wanneer men met het oog op de Vacanties en het Reisseizoen zijn Reisbenoodigdheden als Koffers, Tasschen, Manden, Parapluiefoudraals, Rugzakken, Hangmatten, Wandel- en Strandstoelen, Plc-nic- mandjes met toebehooren, Kampeertenten, Auto plaids, enz. enz, koopt in C. J. Schravendijk's Eng. en Araerik. Magazijnen dan is het geen Tref, maar heeft men de Zekerheid aan het beste adres te zijn. I V ERNSTIGE ONTPLOFFING. Zes dooden. BOEKAREST, 4 Juli. Maandag is het fort Coptella in de lucht gevlogen. Een arbei der liet bij een munitie-transport een gra naat vallen, welke ontplofte. De overige munitie werd aangestoken. Het fort werd in een ruïne veranderd. Tot nu toe zijn 6 dooden en 7 ernstig gewonden geborgen. BE BERLIJNSCHE TRAM ONTVANGT EEN MILLIARD PER DAG, BERLIJN, 4 Juli. Gisteren werd voor de eerste maal door de Berlijnsche tram meer dan 1 milliard mark ontvangen. WESTHOFEN BEZET. DUSSELDORF, 3 Juli. Volgens berichten bit Duitsche bron hebben de Fransche troe pen de stad Westhofen ten N. van Hagen bezet. Verschillende stedelijke overheids personen werden gearresteerd. 30 milliard mark boete. DUISBURG, 4 Juli. Twee gewonden van den aanslag op den trein zijn overleden. De stad Duisburg is een boete opgelegd van 30 mil liard mark. EEN' GEVAARLIJKE ORGANISATIE. WEEiNEN, 4 Jufli. De Weensche politie heeft een organisatie ontdekt welke zich ten doei stelt beken-de politieke en economische personen uit den weg te ruimen. De Natlo- jiaal-socialist Hitteker uil Beieren staat in verbinding met deze organisatie. Talrijke personen zijn gearresteerd. Wapens werden to beslag genomen. PROV. STATEN VAN Z.-HOLLAND, De Prov. Staten van Zuid-Holland hebben ondanks het door J. ter Laan uit een oog punt van wenschelijkheid en billijkheid op- eiscben van een zetel voor de fractie der S. D. A. P. in het dagelijksch bestuur der Provincie herkozen alle leden van Gedeput. Staten zijnde de heeren: Limburg (V.Z.) von Fisenne (R.K.), Kolkman (R.K.), de Wilde (A.R.); Rutgers (A.R.) en Schokking (C.H.). I Lijst van de aan dit kantoor ter post be zorgde brieven en briefkaarten,welke wegens onbekendheid van de afzenders niet zijn kun nen worden uitgereikt in de 2e helft der maand Juni 1923. Bdnnenlandsche brieven: Aarts, Silvolde; Mej. M. Aarts, Bloemen- daal; Mej. J. v. d. Bogaard, Amsterdam; G. Despéroux, Den Haag; Gem. Secretarie, le afd., Haarlem; Mej. C. Gerritz, Amsterdam; Haast. Dagblad (5 stuks)Mej, L. Hasselka, Amsterdam; Hoofdpostkantoor, Haarlem (2 siU'ks)T; A. van Horich, Bloemendaal; Familie Jansen, Haariem; Mej. Jeannette, Leiden; A. J. Ko-1, Overveen; Firma Kwekkeboom, Am sterdam; L. van Leeuwen, Nunspeet; B. Meer man, Nijmegen; Nabben, Velsen; Adan. van de „Nederland", Nijmegen; J. van Nes Czn., Den Haag; Nieuwe Haarl. Courant, Haarlem; Mej. Paulus, Haarlem; Mej. P. T. v. d. Ploeg, Amsterdam; Postbus III, Den Haag; Postbus 824, Rotterdam; Mej. L. van Rossem, Amster dam; Mej. D. Smit, Haarlem; Spaamestad, Haarlem; De Telegraaf, Amsterdam (2 stuks) Mej. L. Voyage, Zandvoort; G. Wolvetong, Haarlem; Mej. S. Zwepink, Alkmaar. Binnenkmdsche briefkaarten: Juffr. C. Agsteribbe, Amsterdam; J. Beider, Haarlem; A. v. d. Bosch, Haarlem; Mej. J. Bröker. Den Haag; Mevr. H. G. de Bruyn, Haarlem: Mej. C. Buyikus, Amsterdam; T. Donsen, Haarlem; Mej. Durret, Zeist; K. M. Tanston, Amsterdam; Juffr. Grandia, Haar lem; M. Hoogers, Haarlem; Else Hordt, Bloe mendaal; Tan Kleefwan, Noord-wijkMej. A. Loman, Veere; A. van Oldenmarkt, Zetten Andelst; J. Ooms, Amsterdam; Romer, Haar lem; P. Smits, Amsterdam; Swanenburg, Rijswijk; Mevr. E. Svbolts Jesse, Amsterdam; F. J. v. d. Werff, Haarlem; Mej. M. Wild schut, Driebergen. -Buitenlandsclie brieven: Miss Artz. Halifax; I. Kinke, Bad Lieber- mhn; Jóngköping Jimdishin Byri, Stockholm; Mevr. v. d. Meer Poel, Soerabaia; Willi Miiller, Baltrop a/W.; Madame C. v. Munster v. Hcu- ven, Paris; Neufcourt, Schaerbeek; Mr. S. L. Oppon, AbrofuromJ. C. Roux, Treurfontein Fritz Schulze, Cassel; Mr. S. S. Steer, Kru- gersdorp; Tl. Tolboom, Bruxelles; Tr. Wall- ner, Rathsberg; B. B. Wittstamm, Bottrop; Zimmermeister. Osnabriick. Buitenlandse he Briefkaarten: Maggie Bennett, New-York; E. Tast, 01- denmwade; Evens Moll, Bruxelles; R. v. Heek,Goslar; L. W. Küpers, Alger: T. L.- Patevde, Dessan; J. v. Sormani, Bad Sachs; 4 briefkaarten zonder adres. Kota. Aanbevolen wordt om het adres van den afzender op de stukken te vermel den, opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen worden teruggegeven.VooTts is het gewenscht alle per post té verzenden stukken steeds van een volledig adres, straatnaam en huisnum mer, te voorzien. "JT., Ondertrouwd, 4 Juli, J. L, v. Opzeeland en J. M. Slobbe. F. 2antvoort en A. v. Mel- sen. C. J. Smit en J. v. Egten. E. G. Swenneker en M. Schroeyens. A. C. J. de Wit en. C. J. Reijnen. F. Molenaar en H. C. Hoogerbeels. J. de Vries en M. D. Peters, T. H. Assendelft en M. Timmer mans. C. Prins en J. C. Anl'onisse. Getrouwd: 4 Juli, E. J. v. Nimwegen en G. Mertz. B. v. Veen en W. A. v. Luijk. H. J. Daalmijer en C. J. F. Toeset. P. Loerakker en G. Vrieling. D. Koeleveld en J. M. Jansen, T. Keulen en H. v. Beu- sekam. J. v. Wijk en P. Klooster. H. J. H. v. El en G. M. G. Hensen. Geboren: 3 Juli, z. van H. Denekamp-Wil- mink. z. van E. Witjes-v. Wooning. d. van D. P. S. Kompier-de Vos. 4 Juli, z. van S. Sliggers-Sijperda. z. van G. J. Lips- Bics. Overleden: 2 Juli, J. Rensenbrink, 80 j., M, v. Heemskerkstraat. 3 Juli, C. Hogen- doorn, 76 j., Leidschevaart. Dinsdagmorgen, ruim half negen vertrok de jaarlijksche processie naar Heilo, welke dit jaar ongeveer 800 pelgrims telde. Na aankomst te Heilo werd te half tien de Hoogmis opgedragen in de kapel, door den HoogEerw. Heer Plebaan L. A. A. M. Wes- terwoudt, met assistentie van kapelaan H. J. M. Nieuwenhuizen van Heemstede als dia ken en kapelaan Postma van de parochie „St. Jan" als sub-diaken. Op het einde werd een predicatie gehouden door kapelaan F. A. Burwinkel. Daarna was er processie met het Allerheiligste hetwelk werd gedragen door den ZeerEerw. Heer Pastoor L. J. Boogmans. Hierna werd gepauzeerd van 12 tot 2 uur. Om 2 uur ging men weder gezamenlijk naar de kapel, waar de Rozenkrans werd gebe den. Daarna was er Lof, hetwelk werd gece lebreerd door den Zeereerw, Heer I, M. Lu- cassen, pastoor te Halfweg, geassisleerd door de Weleerw, Heeren kapelaan J. P. A. Brinkman van het Spaarne en kapelaan A. G. de Boer van de St. Ludwina kerk van Schoten. Hierna werd de H. Kruisweg gebeden, in de open lucht, waarbij de processie in 10 a 12 verschillende groepen verdeeld was. Bij de 12e statie werd gepreekt door den Wel- Eerw. Heer J. A. Voorham, van de parochie „St. Joseph," waarna de voortzetting van de Kruisweg volgde. Te circa half zes werd de terugtocht aan vaard. Het sluitingslof dat te half acht werd gehouden in de Kerk van de H.H. Elisabeth en Barbara in het Schoterkwartier, waarbij de kerk geheel bezet was, werd gecele breerd door den Zeereerw. Heer Rector Kok geassisteerd door de Weleerw. heeren J. A. Voorham als diaken, en kap.,J. P. A. Brink man als sub-diaken. De slotpredikatie werd gehouden door den Weleerw. heer W. M. Bosch, kapelaan aan de kathedraal. (Vervolg.) Tot buitengewoon !id van Gedeputeerde Staten word't gekozen de lieer J. Douwes Jr. (A.R.) met 35 st. Verder waren uitgebracht op de heeren Ketelaar IVrijz. Dem.) 8; Pot huis (S. D. A. P. 17; van Tienen (Vrijhedds- bond)3; Co'ijn (A.R.) J; Trapman (Vrijz. Dem.) 2; blanco 4. De heer Douwes wordt benoemd en neemt zijn benoeming aan. 't Vroegere buitengewo ne lid van Ged. Staten was de heer Loopuit. Verkiezing lid der Eerste Kamer. Daarna had de verkiezing plaats van een lid der Eerste Kamer in de vacature ontstaan door het bedanken van den lieer J. Douwes Jr. Uitgebracht werden 71 stemmen. J. Douwes Jr. (A.R.) 4; Ch. Boissevaim (V. D.) 9; Mr A. Slob (A.R.) 29; S. v. d. Bergti (V B.) 5,Henri Polak (S. D. A. P.) 18. Tweede stemming: Uitgebracht 72 stem men: J, Douwes 3; Ch. E. A. Boissevain 9; Mr. A. Slob (A. R.) 36; S. v. d. Bergh 5; Henri Polak 19; blanco 3. Zoodat gekozen is de (heer Mr. A. Slob (A.-R.). D-K'.rna werden de afdeelingen getrokken. Medegedeeld werd dat ter provinciale griffie verkrijgbaar zijn de lijsten voor de verkiezing van leden der Eerste Kamer. De Minister van Binenlandsche Zaken deel de mede, nog nader te zullen beslissen of de verkiezing zal plaats hebben op Dinsdag 24 Juli dan wel op Vrijdag 27 Juli. Hierna werd de vergadering gesloten. EEN RESULTAAT VAN HET PLANTEN- ZIEKTBNKUNDIG CONGRES. Zooals wij reeds mededeelden, zou Zater dag te Baam, op den laatslen congresdag, gepoogd worden een soort Wereldbond van Plantenziektenkundigen te stichten met als doel internationale samenwerking op het ter rein van de bestrijding der plantenziekten en de economische gevolgen van maatregelen daarvoor. Men meldt ons thans, dat dit po gen inderdaad gelukt is en dat is benoemd een commissie, waarvan prof. Quanjer voor zitter is en de heer Schroevers, ondier direc teur van den plamtenziektenkundigen dienst, secretaris en waarin voorts 12 afgevaardigden zitting hebben uit andere landen, mot het doel om zoowel wetenschappelijk alsccono- misch internationale samenwerking te ver krijgen op het terrein van de invoerregelin gen in de verschillende landen. („Wkbld. v. B3.-CM.") MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDERING DER TOONKUNST. Het programma der 94ste algemeene ver gadering van de Maatschappij, welke te Haar lem gehouden wordt luidt Zaterdag 7 juli 10 uur v.m. Hoofdbestuursvergadering, gebouw Hollandsche Maatschappij der We tenschappen" 11 u. v.m. Algemeene vergadering in de groote vergaderzaal van hetzelfde gebouw 12.30 uur n.m. Lunch aangeboden door het hoofdbestuur in restaurant Brinkmann 2 uur n.m. Voortzetting alg. vergadering 3.45 uur n.m. Officieele ontvangst ten Stadhuize 5 uur n.m. Concert in de Groote Kerk, aangeboden door het Gemeentebestuur, met welwillende medewerking van het Haar- lemsch Palestrina-Koor, onder leiding van Ant. Averkamp organist George Robert 7 uur n.m. Diner in hotel Funckler, Kruisstraat 10. Zondag 8 Juli 10.30 uur v.m.Autotocht Haarlem en om streken, aangeboden door het bestuur der afd. Haarlem, Afrit voor restaurant „De Kroon" Groote Markt 1 uur n.m.Lunch in het Groote Badhuis te Zandvoort. LEERPLICHT. Naar wij uit Amsterdam vernemen is aan de inspecties voor Lager Onderwijs een schrij ven verzonden, waarin het Departement van Onderwijs de onmiddellijke invoering der verscherpte Leerplichtwet meldt. De z.g. „soepele" toepassing zou daarmee dan uit zijn, en moet van nu af waar er een zevende leerjaar is en niet naar U.L.O., H.B. of Gymn overgegaan is, dit zevende leerjaar worden meegemaakt. Die zoover niet'komen, maken de klasse door, waar ze óp hun 14e jaar zitten (bij de soepele toepassing 13). Die 15 jaar zijn moeten op dien verjaar dag de school voor gewoon Lager Onder wijs verlaten. Misschien is het onnoodig te vermelden, dat dit toepasselijk is zoowel voor Openbaar als Bijzonder Onderwijs. DE VRIJHEID SLECHT BENUT. De 18-jari#e G. v. d. P., uit Haarlem, die in het Rijksopvoedingsgesticht „Veldzicht" te Avereest verbleef, is daaruit eeniigen tijd ge leden ontvlucht. Hij heeft zich vrij lang schuil kunnen houden, doch dezer dagen is hij door de politie alhier gesnapt en weeT ingerekend. Dat zat hein niet meevallen, nu hel mooie weer juist schijnt te beginnen. Aan de politie heeft hij bekend, dat hij na zijn ontsnapping te Zwollerkyrspel gesloten heeft 2 heeren fietsen, 2 jassen, 2 petten en een tabaksdoos. Deze dlicfstafen wanen ge pleegd in vereeniging met een medc-on! vluchte. De jongen, is ter beschikking van de justitie gesteM. Hazardspel. De kantonrechter-plaatsvervanger, mr. Moolenburgh verleende verstek tegen de niet-verschenen beklaagde Maria L., huis vrouw van den vergunninghouder M,, be schuldigd, als vervangster van den vergun ninghouder, hazardspel (va-banque) te heb ben toegelaten in het café. Twee der drie spelers waren als getuigen gehoord; ze er kenden gekaart te hebben, doch zeiden, dat de juffrouw er niets van wist. De ambtenaar van het O. M. beschuldigde getuigen van te draaien en waarschuwde hen voor de ge volgen van meineed. Tenslotte achtte het O.M. de overtreding bewezen en eischte 50 boete of 20 dagen hechtenis. Mr. Ali Cohen pleitte ontslag van rechts vervolging of vrijspraak. De heer D. Kooiman (pas benoemd lid van Gedep. Staten van Noord-Holland), zal hierdoor moeten bedanken als burgemees ter van Purmerend en hoogheemraad van Noord-Holland's Noorderkwartier. Hij blijft in Purmerend wonen. Door de Haarlemsche politie is te Am sterdam aangehouden de 36-jarige leidingbe- kleeder F. D. uit Haarlem, die ten nadeele van den rijwielhandelaar H. W. K., alhier een rijwiel verduisterd heeft. Hij had het ge- r on voor f 34 te Amsterdam verkocht; J... daarvan waren nog in zijn bezit. Het rijwiel is in beslag genomen. Omstreeks half 8 des avonds had dezer dagen een aanrijding plaats op den hoek van den heerensingel en de Romolenstraat. Een motorrijder reed een 13-jarig meisje wonende m de Zuid-Polderstraat, dat daar met haar rijwiel reed, aan, met het gevolg, dat het kind eenigc ontvellingen bekwam en haar fiets vernield werd. Op dien gevaarlijken hoek hebben bijna dagelijks mm of meer ernstige botsingen plaats. Het wordt hoog tijd, daar een der oude woningen weg te breken, waardoor krijgen6" ultzicht op den sinÖel za! In_ het jaarverslag over 1922 der Haar- lem-Zandvoort Spoorweg-Maatschappij, uit gebracht :n de dezer dagen gehouden ge wone vergadering van aandeelhouders, wordt o. a. medegedeeld, dat de opbrengsten der exploitatie door de H. IJ. S. M. in h-t af gelopen jaar 171,293 of 19,976 cent per K..M. hebben bedragen, tegen f 204 271 resp. 23,833 in 1921. Van deze 171,293 ontving de maat schappij, volgens het exploitatie-contract September 18?8. als haar aandeel J 57,9d3. De winst- dn verliesrekening, wijst, met inbegrip van 3778 rente en 957 saldo Ao. Po., een winstcijfer van f 59,395 aan. Deze winst wordt als volgt verdeeld: aan aandeelhouders 8 pet. over het bedrag hun ner aandeden of 38,400, overeenkomende met 64 per aandeel van f 800; aan de in artikel 19 der statuten bepaalde uitkee- ringen 6,200, aan oprichters 9,147 of 152.45 per oprichtersbewijs, aan dividend en tantièmebelasting 4,561 en ter: slotte aandeelhouders op nieuwe rekening te goed te schrijven voor het hun in de overwinst toekomend aandeel ad 1,086. Stukgoedzendingen en wagenladingen, welke op werkdagen met roode vrachtbrie ven naar Hoek van Holland ten ven/oer worden aangeboden, kunnen thans zóó snel worden vervoerd, dat aangenomen kan worden, dat de met den: 5.49 n.m. van Castricum, 6.14 n.m. van Uitgeest, 6.27 n.m. van Beverwijk, 6.36 n.m. van Velsen, 6.18 n.m. van IJmuiden, 7.16 n.m. van Haarlem, vertrekkenden trein verzonden goederen, nog dienzelfden avond met de personenboot der Great Eastern Cy. naar Engeland wor den verscheept. Zaterdagmiddag 1 uur wilde de 60-jarige L. A. W., wonende Rustenburgerlaan 46, die werkzaam was als grondwerker aan het werk aan de Pijlslaan, toen hij van het werk naar huis terugkeerde, op een vracht wagen springen, waarbij met zijn buik tegen den rand van den wagen stootte. Thuis gekomen klaagde hij over pijn in den buik. Op medisch advies is hij naar het St. Elisabeth's Gasthuis overgebracht, alwaar hij Dinsdag aan darmscheuring is overleden. De Hollandsche Concerldirectie Dr. G. de Koos zal ook het volgende seizoen een serie abonnements-concertcn hier ter stede geven, waarop wederom alleen eerste klas artislen zullen optreden: Deze concerten zulten als volg! worden sa mengesteld: 1. Het beroemde Fransche Chailtey Kwar tet. 2. Carl Ft e sch de eminente Duitsche vio list. 3. Dirk Schafer, onze groote pianist. 4. Luta Musz Onreiner, Duitschtand's groot ste zangeres. De toestand van K. Wempe, die Maan dag te Halfweg een ongeluk met een petro- leumsvagen heeft 'gehad, van welk ongeluk wij gisteren melding maakten, blijft hoogst ernstig.' De patiënt heeft een tamelijk rustigén r.acht doorgebracht. In staat van faillissement werden ver klaard I: H. Veenis, boterhandelaar, wonende te Zandvoort, Zandvoortschelaan 27. Curator mr. J. Moolenburgh; II: F. Rusman, behan ger, wonende te Hillegom, Molenbuurt 1. Curator mr. J. Moolenburgh. Ill: C. Bur ger, wonende te Velsen, Wijkarstraatweg. Curator mr. B. Bouman. IV: W. II. E. Eickelberg, wonende te IJmuiden, Industrie- straat 69. Curator A. K. Vink. V: W. F. Nijman, aannemer, wonende te Heemskerk. Curator mr. P. Donker. VI: \V. Lucas en J. G. Schouten, beiden wonende te Haar lem, resp. Oorkondelaan 10 en Koude- horn 7. Curator mr. L. V. Hoog. Rcchter-Commissaris in deze faillisse menten is Jhr. mr. R. de Marees van Swindcren. Wij ontvangen het volgend kort verslag over Juni 1923 van de Vereecniging tegen het mishandelen van dieren voor Haarlem en omstreken. Secretariaat: Hecrenwcg 199. Tel. 2265. Het onderzoek naar een ingekomen klacht over verwonding van een paard bracht aan ■het licht, dat hier vermoedelijk aan mis drijf gedacht moet worden. Aan het dier, dat reeds door een dierenarts verbonden was, bleek een diepe snijwond te zijn toe gebracht. Het geval is in handen van de Politie gesteld. Van een kreupel paard, met abnormalen voorvoet, dat sinds eenigen tijd in het oog gehouden werd, verergerde de toestand zoodanig, dat het voor verderen dienst af gekeurd en gedood moest worden. Bij een paard werd kreupelheid door slecht hoefbeslag waargenomen. Hierin werd aanstonds voorzien. Op hinderlijke oogkleppen van paarden werd als gewoonlijk gelet. Aan een voerman werd het gebruik van een drachtigen hond verboden. Slechte bespanning van trekhonden gaf wederom meermalen aanleiding tot ingrij pen. Ook op gebreken aan karren, en op de belading werd acht gegeven. Toezicht werd gehouden op het ontladen van vee voor de slachtplaats. Bij het ver voer van varkens was begeleiding noodig om de straatjeugd op een afstand te houden. Gedurende het verblijF t'è Haarlem van het Circus Hageheck werden de voormid dag-oefeningen door dén Inspecteur bijge woond. Er werden geen wreedheden waar genomen. Ook de Politie was vertegen woordigd. In de Asphyxiatie-inrichting werden pijn- loos gedood 55 honden en 115 katten. De behandeling geschiedde in 57 gevallen gratis. Van de gedoode dieren waren 32 zwervers, die in Kennel Fauna op kosten der Vereeniging gedurende eenige dagen in het leven waren gehouden. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FA BRIEKEN. Onder voorzitterschap van den heer Ernst H. Krelage vergaderde Dinsdagavond de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken. Bericht van verhindering was ingekomen van de heeren Ten Boom, Mensing, Klerk, Brinkman, Burgersdijk en Swart. De heer ENSCHEDE wenscht als oudste lid namens de Kamer den voorzitter harte lijk geluk met de hem verleende decoratie van ridder van het Legioen van Eer. De VOORZITTER dankt voor dezen gelukwensch, welke onderstreept werd door luid applaus en „bravo"-geroep der leden. Voorgesteld werd, voor kennisgeving aan te nemen de adressen van den Minister van Waterstaat inzake verlaging posttarieven Minister van Arbeid, H. en N. inzake wij ziging Reglement K. v. K. Nederl. Spoor wegen inzake uitzonderingstarief buurt verkeer Nederl. Spoorwegen treinenloop Zandvoort Hoofdbestuur Posterijen en Telegrafie inzake draadlooze telefoonver binding met Engeland Gemeentebestuur Haarlem inzake verordening winkelsluiting; Nederl. Org. Int. K. v. K. inzake notulen alg. ledenvergadering K. v. K. Leiden inzake adres Min. Arbeid, betreffende winkelslui ting idem idem adres Haven- Lig- en Brug gelden idem idem motie Eindhoven K. v. K. Amersfoort inzake Handelsonderwijs K. v_. K. Delft inzake bindendverklaring coll. arbeidsovereenkomstK. v. K. Tilburg inzake schoenenwet K. v, K. Alkmaar inzake invoerrechten kaas K. v. K. Maas tricht inzake motie Eindhoven K. v. K. Dordrecht inzake uitvoering Warenwet; K. v. IC. Alkmaar inzake faillissementswet; K. v. K. Middelburg inzake N. V. Nederl. Verkeers Mij. K. v. K. Utrecht inzake hef fing statistiekrecht. Bij het adres van het gemeentebestuur in zake de win keisluiting betuigde de heer v. d. BURG zijn spijt, dat de Kamer in deze niet geraadpleegd was. De 'heer v. LIEMT zeide, het indertijd reeds aan den heer v. d. Burg gezegd te hebben, het buitengewoon onhandig te vin den, dat de vereeniging bij dezen raad om ontheffing verzocht. Spr. heeft nog opge merkt, dat men wachten moest, tot de nieuwe raad opgetreden zou zijn. Bij het adres van dc K. v. K. te Tilburg in zake de bindendverklaring der collectieve arbeids-overeenkomsten, betoogde baron VAN HARDENBRQEK, dat het z.i. nood zakelijk is, dit belangrijke onderwerp zelf standig te behandelen. De VOORZITTER merkt allereerst op, dat baron Van Hardenbroek zelf eens gezegd heeft, dat de K. v. K. locaal moeten werken en zich niet te veel op algemeen gebied moe ten begeven. Wil de Kamer dit onderwerp wel behandelen, dan meent spr., dat dit van avond niet moet. Dat zou te onvoorbereid zijn en er zitten te veel kanten aan. Spr. zegt nog, dat de heer Van Hardenbroek natuurlijk graag een uitspraak verlangt in zijn geest. Doch zelfs onder industrieelen is de meening verdeeld. Ook in deze Kamer zullen de meeningen verdeeld zijn. Het kan van een enkele stem afhangen, doch de heer Van Hardenbroek kon dan juist wel eens een uitslag verkrijgen, dien hij niet wénscht. De heer KLEIN SCHIPHORST is voor de bindendverklaring van collectieve arbeids overeenkomsten. Spr. meent, dat niet de Kamers van Koophandel deze zaak moeten behandelen, doch dat het meer op den weg der organisaties ligt. De heer Van Harden broek denkt wel, dat alle menschen denken, zooals hij, doch 75% denkt wel anders. Het voorstel, het adres van de Kamer van Koophandel te Tilburg voor kennis geving aan te nemen, werd met 107 stem men verworpen. Besloten werd, de kwestie van de bindend- verklaring van collectieve arbeidsovereen komsten op een der volgende vergaderingen te bespreken. Alls overige adressen werden voor kennis geving aangenomen. Mededeelingen werden gedaan inzake de conferentie tusschen de com missie, die namens de Kamers van Koop handel in Nederland, met uitzondering van Amsterdam, geconfereerd heeft met de Directie der Nederlandsche Spoorwegen, inzake een ingrijpende verlaging der spoor wegtarieven. Verlaging der tarieven zal vooralsnog niet volgen. Uitgifte postbladen en gezegelde omslagen. Afschrift van een adres K, v. K. Amers foort aan B. en W. dier gemeente, inzake het marktvraagstuk, welk adres overgedragen Zal worden aan de Commissie voor het markt wezen. Samenwerking Kamer van Koophandel en jaarbeursinstituut. Goedgekeurd werden'de verzonden adressen: a. Openstelling bruggen Haarlem op Zon dag inmiddels was ongunstig prae-advies verkregen van B. en W, welk advies echter door den raad der gemeente werd verworpen. b. Treinverkeer Zandvoortintusschen was antwoord der Spoorwegen binnenge komen,, dat geen verbetering te verwachten was. c. Handelsrelaties Sovjet-Ruslandin middels was van een 5-tal Kamers antwoord gekomen, nml. van Middelburg, Rotter dam, Amsterdam, Groningen en Gouda, Het adres d verzoekt den Mininster van Arbeid het ontwerp winkelsluiting ook aan de Kamers van Koophandel in Nederland ter beoordeeling voor te leggen en dit adres dus niet alleen te zenden aan den Midden- standsraad. De heer v. LIEMT drong aan, dat de K. v. K. bij B. en W. er op zou aandringen, dat B. en W. met een voorstel in zake het open stellen van bruggen in de eerstvolgende raadsvergadering met hun toegezegd voor stel zouden komen. De volgende week is er weer raadsvergadering en dan moeten we weer 4 weken wachten. Dan juist zou echter het practisch nut niet meer gelden, want het langer openstellen der bruggen geldt meest voor pleziervaartuigen in den zomer. De heer v. d. BURG vestigt de aandacht op het voorstel-Klein, hetwelk de zaak voor- loopig op wil 'schorten. Gaat de raad daar mede accoord, dan heeft het besluit voor de zen zomer geen nut. Besloten wordt, dat-de heer v. Liemt eens bij B. en W. zal informeeren, of het door hen toegezegde voorstel in de eerstvolgende zitting zal behandeld worden Naar bevinding van zaken zal het Bureau der Kamer hande len. De op 12 December in het leven geroepen commissie, welke tot taak had, een beeld te geven van de bestaande werkloosheid in het District der kamer en hieraan een rap port zou toevoegen omtrent de middelen tot besfrijding der werkloosheid, had' de kamer verzocht haar wel te willen ontheffen van de haar opgedragen taak. Na langdurige gedachtenwisseling was het de commissie o.m. gebleken, dat het niet on mogelijk is een beeld te geven van de be staande werkloosheid in het District der ka mer, doch de commissie was van oordeel dat dit beeld iedere practische waarde mist. Opitrent de oorzaak en middelen der be strijding was de commissie tot de conclusie gekomen, dat ongetwijfeld hieromtrent tal van punten naar voren gebracht kunnen worden. Een oplossing d. w. z. een systeem, hetwelk afdoende zal helpen, is echter voor één bepaald district niet te geven. Het ge- heele vraagstuk dient, volgens het oerdeel de commissie, dan ook niet beoordeeld te worden als een plaatselijk verschijnsel. Goedgekeurd, terwijl da commissie dank betuigd wordt voor hare werkzaamheden. Naar aanleiding van een schrijven van den Minister van Waterstaat aan den Bond van Rijwiel- en Motorenhandelaren en het ant woord aan het lid der Tweede Kamer, den heer Staalman, inzake verkoop rijwielen, is door 't Bureau 'n concept-adres opgesteld, waarin nogmaals verzocht wordt deze be middeling te staken. Goedgekeurd. Inzake den verkoop met cadeaux, advi seert de Commissie voor het Winkelbedrijf, de Regeering geen adres te zenden en aan den Nederlandschen Grossiesbond haar steun aan te bieden, bij pogingen om belangheb benden te bewegen deze wijze van verkoo- pen ongedaan te maken. Goedgekeurd. Het Bureau adviseert het Veiligheids Mu seum f 25 per jaar te verleenen de Natio nale Vereeniging voor Handelsonderwijs en Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat geen subsidie te veleenen de Vereeniging Plet Nederlandsch Economisch Historisch Ar chief f 25 te verleenen, indien voor dit bedrag de publicaties dezer Vereeniging gratis aan de kamer verstrekt worden. Het eerste subsidie werd verleend met 12 6 stemmen. Bij het tweede voorstel bepleitten de hee ren Weyburg, Beijnes en Klein Schip horst wel subsidie te verleenen en wel een bedrag van f 100. Dit voorstel werd met 117 stemmen aan genomen, zoodat f 100 subsidie verleend zal worden dit jaar. Tegen de heeren Enschedé, Van Hardenbroek, Deddens, Lamp, Van Liemt, Miezerus en de voorzitter. Het voorstel betreffende subsidie-verlee ning aan het Ned. Economisch Historisch Instituut werd aangehouden. Bij de rondvraag vraagt de heer Beijnes, of de Conmmissie van Vervoer, niet eens kan bestudeeren het voorstel van Prov. Staten, betreffende het sluiten der provinciale wegen in Noord-Holland voor auto's. Het punt zal in de Commissie van Vervoer ter sprake worden gebracht. De heer WEYBURG meent, gelezen te hebben, dat auto-bussen in de stad op geen andere plaatsen dan op hun standplaats rei zigers mogen laten uitstappen. De secretaris zal dit onderzoeken. De heer v. d. BURG zegt, dat op verschil lende dagen goedkoope treinen zullen loopen van Amsterdam naar Arnhem en Nijmegen. Vóór den oorlog was het beginpunt Haarlem. Spr. zou willen, dat de Kamer er voor ijverde dat ook thans het beginpunt weer Haarlem zou zijn. De VOORZITTER merkt op, dat hier mede niet directe belangen van handel en nijverheid gemoeid zijn. Deze treinen zijn niet bepaald handelstreinen. De heer v. d. BURG zegt nog, dat ook goedkoope treinen zullen loopen vanaf ver schillende plaatsen (Groningen, Nijmegen, Arnhem), met het eindpunt Amsterdam. Spr. zou gaarne zien, dat de Kamer pogingen in het werk stelde, dat Haarlem het eindpunt werd. Dit voorstel wordt niet ondersteund. Hierna gaat de Kamer in besloten verga dering. Bij de voortgezette eindexamens waren de opgaven als volgt: Afdeeiing Bouwkunde, 22 uur. Ontwerp Bouwkunde II (Trappen, kappen en daken). Vervaardigd volgens aanduiding op gege ven schets: 1. een werkteekening schaal 1 20 van een trappenhuis eener villa. Details van de trap op ware grootte. 2. een afzonderlijke werkteekening van het natuursteenen plint en het metselwerk van dit trappenhuis. 3. een werkteekening van de kap. Details der kap op ware grootte. Aidceling; Waterbouwkunde, 7 uur 20 min. Vervolg Ontwerp Oeververdediging, enz. In aansluiting met de vorige ontwerpen wordt gevraagd: Plattegrond, lengte- en dwarsdoorsnede van de schotbaikenloods, welke bij de sluis geplaatst moet worden. Plattegrond van dc aansluiting kademuur- oeverbekleeding. Constructie van een remstoel. Doorsnede over de oeverbekleeding. Alles schaal 1 100. Details van de aansluiting der fundeerin gen voor schutkolkmuur en beneden-sluis- hoofd. (schaal 1 10). Afdeeiing: Waterbouwkunde, 15 uur. Ontwerp Bruggen. Gevraagd het ontwerp van een vakwerk- brug met laag gelegen houten vloer voor voetgangers over een dubbelsporige baan in ingraving. Afstand sporen 4.5Ó M. hart op hart. Het maaiveld ligt 5.50 bovenkant spoorstaaf. Taluds ingraving 1 134. Breedte brug 2.50 M. De voorkanten der landhoofden liggen 20 M. uit elkaar. Teeken een zijaanzicht, een dwarsdoor snede in 't midden en een bovenaanzicht; verder details van de oplegging, van verbin ding van dwarsdrager aan hoofdliggr, van het knooppunt in 't midden van den onderrand, en doorsneden over onder- en bovenrand, over verticalen en diagonalen. Afdeeiing: Werktuigbouwkunde, 15 uur. Ontwerp Stoommachines. Voor een horizontale ééncilinder-stoomma chine met mengcondensatie moet ontworpen worden een trapezium-sloomschuif met grondschuif volgens Weiss. De vulling staat onder invloed van een regulateur. Cilinder-middellijn 280 mm. Zuigerslag j= 420 mm. Aantal omwentelingen/minuut 140. Stoomspanning in de schuifkast 8 kg./ cM2. overdruk. Zuigerstang niet doorgaand, middellijn 50 mm. Normale vulling aan beide zuigerzijden ge lijk, ongeveer 18%; kleinste vulling ongeveer 2%; grootste vulling ongeveer FABRIKAAT: FaA.H.J.WIJTEN BURG SIGARENFABRIEK LEIDEN le Ontwerp „Toepassingen." Onderwerp: Onderstation in een draai stroomnet. Het station wordt gevoed doa® één driepoligen kabel 3 X 35 mm2. j In het station zijn op te stellen: drie draai stroomtransformatoren, elk van 50 K.V.A.! 10.000/380 220 V. Op de laagspanningsrails zijn aangesloten^ twee driepolige uitgaande kabels, elk voor- 25 K. V. A, (kracht), twee vierpolige uit-: gaande kabels, elk voor 20 K.V.A. (licht),j twee driepolige luchtleidingen, elk voor lj K. V. A. dienende voor voeding van twee kracht-verdeelpunten. i twee draaistroom-gelijkstroomomvormers, elk van 10 K.V.A. 380/110 V. Op de gelijkstroomrails zijn afgedrukt: twee uitgaande dubbelpolige kabels, elk voor 3 K.W, (kracht). Er is een batterij vaa 8 K.W. aanwezig, die in de stille uren het gelijkstroombedrijf van de omvormers over neemt. Lading van de batterij heeft plaats in de stille uren, door een omvormer, terwijl de andere omvormer het net voedt. Gevraagd: le. Compleet schakelschema. 2e. kort verslag, bevattende: a. berekening van stroomen en doorsneden. b. motiveering van de keuze der apparate» cn instrumenten. c. beschrijving van de installatie. Afdeeiing: Scheepsbouwkunde, 15 uur. Ontwerp „Inrichten van Schepen". Ontwerp het algemeen plan van een ééifc, deksvrachtschip met inrichting voor het ver voer van 12 passagiers. Volgens de constructievergelijking moe( zijn: L. 73,0 m., B 11,2 m., H 5,5 m.( Dg 4,85 m. I. P. K. 1000. Het schip moet op de volgende wijze wor^ den ingericht: Type. 3 island type met machine mid scheeps. Laadruimen. Voor en achter elk 1 laad, ruim. Elk laadruim met 2 luiken van 4,8 m, breedtS en grootst mogelijke lengte. Voor elk luik 2 laadboomen van 3 t. draag vermogen met elk een afzonderlijke lier. (2,0 m. X 1,70 m.). Bij luik II bovendien nog één laadboom! voor 20 t, draagvermogen. i Machine. 430.710.1170 a—X 85, lengte 5,0 m.; f20 hoogte 4,8 m.; hart as boven fundatie 0,85 m. Ketels. 2, elk van 150 M2. V. O. en 5,0 M2. R. O.; middellijn 3,80 M.; lengte 3,10 M, Bunkers. Voor 250 t. kolen. Schroef. 3,60 m. middellijn. Tanks. Voorpiektank; dubbele bodem van 0,9 m. hoogte over de geheele lengte; ruim» aehterpiektank. Opbouwsels. bak: kort; beVat lampenhok en bergplaats voor laadgerei, overigens als laadruimte ingericht. brug: ruime zit-slaapkamer voor kapitein, kaartenkamer en stuurhut liefst gelijkvloers. Voor len, 2en, 3en stuurman, len, 2en, 3en machinist elk één hut; hut voor draad looze telegrafie en daarnaast hut voor 2 mar. conisten; hut voor hofmeester; hut voor kok; één hut voor 2 stewards en één voor 3 hel pers; 4 éénpersoonshutten en 4 tweeper soonshutten voor passagiers. Messroom en pantry voor stuurlieden en. passagiers; Messroom en pantry voor-machi nisten. Kombuis ongeveer 10 M2; gekoelde ruimte ongeveer 12 M2.; bagageruim ongeveer 10 M2.; ruim voor stuurmachine. Bad en W.C.: elk één voor kapitein, stuur lieden, machinisten, keukenpersoneel, twee voor passagiers. Op het hoofddek moet minstens aan een zijde een flinke gang recht van vóór naar achter doorloopen. De ketelschacht moet minstens 0.5 M. breeder zijn dan de ketel- lengte. Het is voldoende als de hutten op brug- en sloependek alléén van buitenaf toeganke lijk zijn. Kampanje. Logies voor 6 matrozen; logies voor 6 stokers; hut voor timmerman; hut voor assistent-machinist; 2 gescheiden schaftlokalen voor matrozen en stokers. Waschruim met stortbad en W.C. voor ma trozen, dito voor stokers. Proviandruimte van ongeveer 25 M2. grondvlak. Op de kampanje, kwadrant en hand stuurinrichting; verhaallier. Hiermede geven wij kennis van het overlijden van onzen gelief den Zoon, Broeder en Behuwd- Broeder, de Heer JOHANNES FRANCISCUS ROOZE, voorzien van de H. H. Sacramen ten der Stervenden, in den ouderdom van 37 jaren. Uit aller naam: Wed. W. C. ROOZE-Silvester Haarlem, 4 Juli 1923. Kampervest 7. ■y(\-f -?;y -> -r- t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2