BUITENLAND BINNENLAND. Tweede Blad 4 Juli 1923 feuilleton De kleine boekhouder J. A.M. d.F. RECHTSZAKEN. De kwestie van het Saargebied en de Volkenbond. De Geallieerden en Duitschland; diplomatieke actie te Londen. Rusland en Servië. De Duitsche pers over de treinontploffing bij Duisburg. Onder de Telegrammen: De verhouding tusschen Engeland en Frank rijk wordt na hei onderhoud tusschen Curzon en den Franschen gezant préeair geacht; Kabinetsraad te Londen. Het proces-Judet; verban ning naar een vestingplaats geëischt. r Het proces tegen de gedepor teerde leren, Uit het Engelsche Lagerhuis; een rede van Baldwin over de schulden; de financieele wet aangenomen. Debat in de Belgische Kamer; een rede van Van Cainvelaert. SEM. BUITENL. BERI6HTEM XXII. De groote spoorwegstaking verloren. Dat is de harde les, welke de communis tische leiders hier op Java hebben ontvangen. Ik schrijf hier de communistische leiders op Java. Het spoorwegpersoneel op Sumatra is ge heel buiten de beweging blijven staan en zelfs op Java is ze vrijwel beperkt gebleven tot de gewesten, waar Javanen wonen, terwijl de Soenda-landen, waartoe een groot gedeelte van West-Java behoort buiten de commu nistische invloedssfeer liggen. De communistische actie heeft haar cen trum te Semarang. En dat de spoorwegsta king onder communistische leiding stond, bleek wel het duidelijkst in deze stad, waar Semaoen zijn woonplaats heeft. Daar zetelt ook het hoofdbestuur van de „Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel", de V.S. T.P. zooals ze hier genoemd wordt, welke een der steunpilaren vormt voor de macht der communisten. Die macht was niet bepaald reuzengroot, doch wel aanzienlijk genoeg om er rekening mede te houden, al liep ze langzaam aan ach teruit. En die geheele macht heeft de P.K.I.M. de Indische Communistische Partij, tot in zet gemaakt van het spel, dat ze ging begin nen om hun positie geheel en al te herwin nen. Sinds de uitwerping van de communisten uit de „Sarckat Islam", welke op den partij dag te Madioen volledig en voor goed werd ten uitvoer gebracht, was> het een voortdu rend pogen van Semaoen geweest om de lei- 5ng in de Inlandsche beweging tot zich te trekken. De persoon van Semaoen is een bijzondere. In tegenstelling met Tjokro-aminote, Soe- ivardi Soeriadiningrat, en anderen behoort hij niet tot de „priaji's" de edellieden in den Javaanschen stam. Dat is een van de redenen, waarom genoemde S.I.-leiders zich nooit goedschiks onder zijn leiding zouden heb ben gevoegd. Hij behoort daarentegen tot de eerlijksten onder hen allen Tjokro-aminoto, en met hem vele anderen, hebben het ondervonden, dat Semaoen zijn critiek dorst te schrijven en te spreken „zonder aanzien des persoons". Het finanticele beleid van de Centrale Sare- kat Islam werd door hem zoo scherp bestre den, dat het ons, Westerlingen, de verwach ting gaf, dat de verantwoordelijke menschen er niet zonder kleerscheuren af zouden ko men. Doch de Javaansche psyche is moeilijk te doorgronden, i.-.-ti Tjokroaminoto en de zijnen bleven mees ter in de partij en Semaoen werd uitgeworpen. Ze waren met hem een lastig partij-lid kwijt. En ik stel me voor, dat ze met stil leedver maak de tuimel-escapades van de commu nistische leiders in het stakings-avontuur hebben gevolgd. Deze S.I.leiders zijn nim mer zoo rustig en zwijgzaam geweest dan gedurende dit conflict. Ze zijn nu weer gelijk, de beide partijen. De S.I.vakbeweging kreeg bij de pand huis-staking de groote klap, het verlies van de spoorwegstaking heeft nu de communis tische vakbeweging doodelijk getroffen. De rustige ontwikkeling van Indië kan nu worden voortgezet. In deze spoorwegstaking kwam heel duide lijk de communistische strijdmethode tot toepassing. Ze was geen economische staking. De eischen om loonsverhooging zijn er later bijgebracht. Laat ik dadelijk er bij voegen, dat voor verschillende categoriën een loonsverhooging billijk zou zijn. Ik heb in een vroegeren brief gemeld, dat de Inlandsche machinisten bij de S.S. 200 per maand verdienden. Doch dat betreft al leen een kleine groep, de zoogenaamde machinistcn-eerste klasse. Deze hebben in derdaad geen klagen. Het zijn menschen, die niet meer dan elementair onderwijs genoten hebben en in de praktijk v.d. S.S.dienst hun opleiding krijgen, waarbij echter een scherpe seiche word. toegepast. Uit de beste bron vernam ik, dut er onder hen zijn, die niet voor Europeesche machinisten onderdoen. Er zijn echter groote groepen van beamb ten, die feitelijk een te gering loon ontvan gen, en daartoe behoort zoowel het lagere Europeesche personeel, bijna uitsluitend be staande uit Indo-Europeanen, als het In- landsch personeel, zooals halte-chefs, wis selwachters, overwegwachters, remmers, con ducteurs, enz., vooral bij de S.S., waar de loonen lager zijn dan bij de Ned. Indische Spoorweg-Maatschappij. Nu met ingang van 1 Juli de geheele duurte-toeslag er af gaat, komen deze beambten in zeer moeilijke fi- nantieele omstandigheden. Doch salaris-verhooging voor deze groe pen was niet de inzet van de staking. Wel was Semaoen reeds lang bezig de on tevredenheid aan te wakkeren, en het was reeds geannonceerd, dat in Juli de staking zou worden afgekondigd, in de maand, dat de s.S. in den Oosthoek en de particuliere maat schappijen in Midden-Java het druk zouden krijgen met den suiker-afvoer. Doch Semaoen werkte toen al sterk met de ophitsing, dat de Regeering binnenkort tegenover hen zou gebruik maken van hare zoogenaamde „ex orbitante rechten". De Regeering heeft echter de voorsp 1 ic staking niet afgewacht. 8 Mei werd Semaoen wegens spreek-dc- lict in hechtenis genomen. Den volgenden dag brak de staking uit. Als eerste eisch werd vooropgesteld de vrijlating van Se maoen. Indien men weet, dat de zinsnede, welke Semaoen in de gevangenis bracht de aanspo ring bevatte tot een verzet, waarbij den Hol landers wel het leven zou worden gelaten maar waarbij ze alvast een beetje honger, zouden lijden „een spoorweg-staking bij voorbeeld," dan is verder commentaar over bodig. De staking werd goed geleid. Het vermoeden is uitgesproken, dat ook Nederlanders" daaraan hebben medege- .■YTV' "i werkt. Ik weet daaromtrent niets met zeker heid, doch zeker is, dat de leiding de sta- kings-techniek al aardig meester bleek. De staking brak het eerste uit te Sema rang, waar ook personeel bij andere bedrijven tot een solidariteits-staking overging. Verder in eenige belangrijke spoorweg-knooppunten: Soerabaja en Kertosono. Van daar uit breidde ze zich voort, men kon als het ware het rond trekken der stakings-propagandisten volgen. Doch de autoriteiten wren op hunne hoede. De regeerig publiceerde de afkcndigir.g van eèn nieuw artikel in het Wetboek van Strafrecht, waarbij allen, „die met het oog merk om verstoring van de openbare orde of ontwrichting van het economisch leven der maatschappij te veroorzaken" teweegbren gen of bevorderen, „dat meerdere personen nalaten of weigeren werkzaamheden te ver richten waartoe zij zich verbonden hebben of uit kracht van hun dienstverband verbon den zijn" met gevangenisstraf worden be dreigd. Dat was bedoeld tegen de buiten staande leiders als gevolg daarvan werden al spoedig een veertiental hunner in verze kerde bewaring gesteld. De S.S. directie maakte bekend, dat wie staakte ook onmiddellijk ontslagen zou zijn. Waar eenig gevaar van ongeregeldheden of sabotage bestond, werd militaire macht ter bewaking van station en spoorlijn gebruikt. Het aantal spoorwegstakers was intusschen opgeloopen tot 80Ó0, waaronder 500 machi nisten, zijnde de helft van het aantal, dat in dienst was. Toen kwam de gewichtige tijding West- Java^ blijft rustig. Hoe weinig heeft het groote publiek be grepen, welk een ontzettende arbeid daar voor verricht was, niet alleen door de S.S.- autoriteiten, door de ambtenaren van het Binnenlandsch Bestuur, doch ook door chers- werkplaatsen en stations, en last not least door eenige inlandsche machinisten. De staking werd zoowel te Bandoengs als te Poecwakarta voorkomen grootendeel door den persoonlijken invloed van deze laatsten. Hoe de S.S.-leiders en hunne helpers in de wéér zijn geweest daar weet ik meer van dan de dagbladen hebben bekend gemaakt. Het is het werk van dagen en nach ten aan één stuk geweest om het personeel te Batavia, te Mr. Cornelis aan den arbeid te doen blijven. Ook te Djocja werd niet noemenswaard gestaakt, ondanks de afkondiging der lei ders. En daarmede was het keerpunt gekomen. De staking ging verloopen. Na een week reeds begonnen de stakers zich weer aan te melden bij het werk. Tot heden werd geen hunner aangenomen. Bij de directies der spoorwegen was, zoo als ik vroeger reeds schreef, de staking eigen lijk niet onwelkom, omdat er nu gelegenheid kwam om niet alleen ongewenschte elemen ten te verwijderen, doch ook het geheele be drijf economischer in te richten. Het trein verkeer is beperkt, doch voorloopig geregeld. Ook hebben de Paketvaart Maatschappij en de suikerfabrieken hun machine-perso neel beschikbaar gesteld, en al is dit voor de treinvoering ongeschikt uit hoofde van zijne onbekendheid met het signaalwezen, voor de werkplaatsen is van het aanbod al gebruikge maakt. Nijpend is dus het gebrek aan perso neel niet. Doch het spreekt vanzelf, dat ook met het oog op de reeds aangevangen suiker- campagne men met dit weinige personeel niet kan blijven volstaan. Zal de Regeering nu genade voor recht la ten gelden Er valt wat voor te zeggen. Vele stakers zijn stakkerds. De meesten heb ben de consekwenties van hun daad niet kunnen overzien, de groote massa kunnen we zeker rekenen onder de „misleiden". Zoo werd het praatje verbreid, dat er te Semarang 200 millioen gulden disponibel was om de stakers en hunne gezinnen bij te De V.S.T.P. is al bezig uit elkaar te spat ten, verschillende groote afdeelingen in West- Java, waaronder er zijn met een duizendtal leden, zijn opgeheven. De regeering is meester gebleven. Ze kan genadig zijn. Doch niet genadig alleen rechtvaardig behoort ze te zijn, en dat wel ten aanzien van die groepen, welke inderdaad onderbetaald gaan worden en toch in den strijd tegen de bedrijvers van „misdadige woelingen" trouw, en loyaal op hun post zijn gebleven. Dat zou niet slechts een „beau geste doch ook een daad van wijs beleid zijn. DE HANZEBANK TE UTRECHT. Thans heeft de Arrondissementsrechtbank te Utrecht voorloopige surséance voor den tijd van drie maanden verleend aan de N.V. Hanzebcmk en eveneens aan de Hanzespaar- ba"k. Tot bewindvoerders zijn benoemd: mr. H. G. Holsteyn, advocaat en procureur, voor zitter van het bestuur van de Spaarbank Van Mij. tot Nut van 't Algemeen, de heer C. Loeff, lid van de hoofddirectie van de Alge- meene Centrale Bank voor den Midden stand en mr. R. van Woelfleren, advocaat en procureur, allen wonende te Utrecht. Verder is, om binnen een termijn van drie maanden van heden af de door de schulde naars overgelegde staten en bescheiden te verifiecren, den stand der boedels te onder zoeken en een beredeneerd verslag van be vindingen uit te brengen, tot deskundige be noemd de heer J. W. Lucas, mede-directeur van het Amsterdamsch Trustee's Kantoor te Amsterdam. De rechtbank heeft ten aanzien van de Spaarbank dezelfde bewindvoerders en des kundige benoemd. Slechts vijf houders van vorderingen tot een totaal bedrag van 13.334 hadden gestemd tegen vcrleening van surséance van betaling aan de Spaar bank. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. De Petit Parisien meent te weten, dat de geallieerden bereid zijn te handelen over eenkomstig Ismet's verzoek inzake de rege ling van de nog aanhangige groote vraag stukken, zocfdra zij in het bezit zullen zijn van de instructies van hun regeeringen. DE GEALLIEERDEN EN DUITSCHLAND. Bij de besprekingen der geallieerden ten aanzien van de schadevergoedingen welke Dinsdag hervat zijn, drong de Belgische ge zant bij Lord Curzon aan op de wenschelijk- heid, om een conferentie bijeen te roepen tusschen de Britsche, Fransch en Belgische vertegenwoordigers, met het doel alle voor bespreking vatbare punten van de schade vergoedingskwestie te behandelen. Volgens België, is het eindigen van Duitschland's lijdelijk verzet nog de nood zakelijke inleiding tot een algemeene con ferentie. Het onderhoud tusschen Lord Curzon en de St. Aulaire, den Franschen gezant, was teleurstellend, daar geen noemenswaardige verandering in de Fransclie houding bleek. De toestand is zeer kiesch, meldt Reuter. In regeeringskringen wordt groote terughou ding in acht genomen over de besprekingen van gisteren, welke in de naaste toekomst zullen voortgezet worden. In Fransche kringen beschouwt men, vol gens de Times, het onderhoud dat de St. Aulaire 'met Lord Curzon gehad heeft slechts als een schakel in den keten van ge- sprekken clie voortgezet zullen worden, tot de punten waarover de Britsche regeering inlichtingen wcnscht, opgehelderd zijn. Voor zoover echter bekend is, is geen nieuwe af spraak voor een bijeenkomst gemaakt. De Manchester Guardian Vind.t naar aan leiding van de samensprekingen, die op het ministerie van buitenlandsche zaken hebben plaats gehad, doch waarvan niets bepaalds bekend is geworden, dat de vooruitzichten voor een gunstig antwoord op de Engelsche vragenlijst uiterst precair zijn. Doordien Bo- nar Law niet tusschenbeide is gekomen, heeft' hij Frankrijk beroofd van het mogelij ke argument, dat Engeland's tusschenkomst oorzaak is geweest van de mislukking der Roer-bezetting. De dreigende ineenstorting heeft Baldwin gedwongen een poging in het werk te stellen om tot een regeling en ver zoening te geraken. Als inleiding daartoe heeft hij vragen voor de belangrijkste pun ten gesteld, die Frankrijk niet kan beant woorden zonder zijn bedoeling te verloo chenen of openlijk bekend te maken, dat het een vermomde souvereiniteit in het Roer-gebied wil uitoefenen. Voor het geval het verschil van meeni.ig blijft bestaan, is het de vraag welke politiek mogelijk is. daar bedreigingen onmogelijk zijn Len on afhankelijke regeling met Duitschland heeft geen nut, daar Engeland niets zou kunnen bekomen, zoolang Frankrijk in het Roerge bied zit en Duitschland op het punt van in eenstorting staat. Een werkelijke regeling is onmogelijk, zoolang Frankrijk geen beslis sing heeft genomen en Engeland moet daar om trachten Frankrijk te overtuigen zonder het tegen te werken, lo. Engeland moet Frankrijk overtuigen dat het meer veiligheid in den volkenbond dan in de Roer-bezetting heeft en daartoe de voorbereiding van een plan bespoedigen. 2o. Zou wellicht de jong- ste vragenlijst gepubliceerd kunnen worden en Engeland's opvattingen omtrent een juis te regeling, waardoor de steun van alle na ties verkregen kan worden die hun instem ming daarmee betuigen. 3o. Aangezien de wettelijkheid van de bezetting van het Roer gebied twijfelachtig is, kan de vraag van de ze wettelijkheid voor het Internationale Hot van Arbitrage dat bij het vredcstractaat is ingesteld, worden gebracht. Dit alles zou kunnen voeren tot het vor men van een gezonde openbare meemng ever de geheele wereld, waaraan misschien geen weerstand kan worden geboden. Uit Rome wordt gemeld: Ondanks de rede, die Poincaré m den Franschen Senaat heeft gehouden, is men in Italiaansche diplomatieke kringen van mee ning, dat toch nog overeenstemming tot stand zal kunnen komen tusschen Engeland, Frankrijk, Italië en België, en wel op den grondslag van de memorie, welke Mussolini in December heeft uitgewerkt en waarop hij gisteren in den ministerraad opnieuw de aandacht heeft gevestigd. Het moeilijkste punt blijft natuurlijk de terugtrekking y,an de bezettingstroepen uit bet Rocrge ie waarbij het prestige van Frankrijk in het spel is. Er zal dus in ieder geval een vorm moeten worden gevonden, die voor Frank rijk aannemelijk is en deze taak houd- op het oogenblik de staatslieden van Europa bezig, daar men beseft dat indien men hierin niet slaagt in Europa een chaos zal ont staan. Het feit dat Mussolini door zijn ver klaring de positie van den Paus zoo ver sterkt' heeft, is van veel belang na de stap pen door de gezanten van Frankruk en Bel gië bij den Paus gedaan. Des te meer wordt daarom de aanslag op de Rijnbrug te Duis burg betreurd, waardoor de indruk van den eersten brief van den Paus zeer geschaad is. DE SAARKWESTIE. De Londensche dagbladen betuigen in stemming met het besluit van den Volken bondsraad om een onderzoek in te stellen naar het bestuur van het Saargebied. De Times schrijft: Dit besluit doet eer aan den Raad en aan het gezond verstand en den goeden wil van den Franschen gedelegeerde. Lord Cecil schijnt zijn rol met tact en handig te hebben gespeeld en Hanotaux heeft den rechten toon weten te treffen en 'den rechten'weg weten te vinden. De Raad verdient allen lof, daar hij een zoo gelukkig resultaat in zoo korten tijd heeft weten te bewerken. De Volkenbond mag zich in Engeland over een goeden roep verheugen, maar hij is nog in opkomst en moet in het oordeel van Europa en de wereld de proef van deugdelijkheid nog door staan. Dit kan hij slechts door onwankel bare onpartijdigheid en rechtvaardig oordeel ten toon te spreiden in de zaken die hem worden voorgelegd. De Bond moet zijn be slemming: internationaal forum van recht, stap voor stap verwezenlijken. Indien de Saarkwestie naar behooren wordt behandeld als een zaak van praktisch staatsbeleid, zijn er zonder veel moeite mid delen te 'vinden om tot een vergelijk te komen tusschen het recht van toezicht van den Volkenbond, het recht van Frankrijk op een onbelemmerende exploitatie van de mij nen en het recht der Saar-bevolking op de burgerlijke vrijheid, die zij voor de staking genoot. Aan het besluit van den Volkenbondsraad om een onderzoek in te stellen naar de be stuursmaatregelen van de regecringscommis- sie over het Saargebied, is een discussie tusschen lord Cecil en Hanotaux voorafge gaan, waarin laatstgenoemde herinnerde aan de erkende rechten van Frankrijk op de Saarmijnen en hun exploitatie. \V de ver ordening van 7 Maart betreft, erklaarde de Fransche gedelegeerde, dat de staking der mijnwerkers in het Saargebied is ge ëindigd dank zij de verordening op het pos ten, die de commissie in staat heeft gesteld de werkwilligen te beschermen tegen het terrorisme van de stakers. De verordening tastte geenszins het recht van staking aan, maar beschermende de vrijheid van arbeid en de individueele vrijheid. Hanotaux kwa^n op tegen de beschuldigingen van tyrannie, tegen de commissie ingebracht, doch verklaarde zich niet tegen het Engelsche enquête- voorstel te zullen verzetten, daar het hem gewenscht leek aan alle polemiek over deze zaak een einde te maken. Daarna werd het besluit om de leden der regeeringscommissie uit te noodigen naar Genève te komen en alle noodige bescheiden mee te brengen, met algemeene stemmen aangenomen. HET ONTWAPENINGSVRAAGSTUKVOOR DEN VOLKENBOND. Omtrent de beperking van bewapening, die over enkele weken in de tijdelijke gemeng de Volkenbondscommissie aan de orde komt schrijft de Times: Het laat zich aan zien dat de Engelsche en de Fransche ver tegenwoordigers het eens zullen worden over een schikking, die van groot belang zou zijn voor de vestiging van een duurzamen we reldvrede. Men mag hopen dat in de huidige zitting van den Volkenbondsraad niets gg- beurt, wat een dergelijke uitkomst welke het gezag van den Bond over de heele we reld zou versterken in gevaar kan bren gen of kan vertragen. DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND. De laatste opgave over den omvang van de werkloosheid in Engeland wijst uit dat het aantal werkloozen in een week tijds weer verminderd is met 11,634. Er blijven 1.184.000 menschen buiten werk. BELGISCHE POLITIEK. De parlementaire groepen van België ver gaderden gisteren om hun houding vast te stellen tegenover de regeerïngsverklaring en de beide voorstellen, die zij inhoudt: een mi litaire diensttijd van 12 maanden, plus 2 maanden zoolang de Roerbezetting duurt; en de gedeeltelijke vervlaamsching van de uni versiteit te Gent. De liberalen hebben besloten vóór de mo tie van vertrouwen te zullen stemmen; en kele afgevaardigden zullen zich onthouden en tien Walen behouden zich hun vrijheid voor. Ook de katholieken zullen vóór de motie stemmen. De socialisten zullen tegenstemmen even als de leden van de Vlaamsche Frontpartij, die het voorstel in zake de universiteit „ge marchandeer" achten cn ook den "voorgestel- den diensttijd verwerpen. RUSLAND EN SERVIË. De Sowjet-regeering heeft tot het minis terie van Buitenlandsche Zaken te Belgrado een nota gericht om te protesteeren tegen den verkoop van de bezittingen van de bank van leening te Petersburg door gene raal Wrangel, die zich daarvan meester heeft gemaakt. De Sowjetrcgeering eischt dat de Zuid-Slavische regeering de nog voorhanden zijnde bezittingen van deze bank onder haar beheer zal nemen, ten einde die bij de eerste de beste gelegen heid aan de Russische regeering ter hand te stellen. DE SPANJAARDEN IN MAROKKO. De Spaansche Kamer heeft een voorstel in behandeling genomen strekkende tot op richting van een cnquête-commisie ter aan wijzing van de verantwoordelijkheid voor de gebeurtenissen bij Melilla. HET AMERIKAANSCHE DRANKVERBOD EN DE ENGELSCHE SCHEPEN. De Britsche stoQmvaartmaatschappijen hebben, volgens een bericht uit Southamp ton, besloten voortaan alleen sterken Naar het Duitsch door JOAN. 1 EERSTE HOOFDSTUK. Ik wil u iets vertellen uit het leven van El Manchet,"den kleinen boekhouder, die lan- 8er dan 20 jaren dagelijks op den draaistoel achter de tweede lessenaar in de afdeeling ..couponnen" van de Industriebank te Frank- rt aan de Main, Stationsplein drie gezeten w®s< De draaistoel was tamelijk hoog ge schroefd, want de geheele Eli Manchet was met grooter dan 1 Meter 12, cn als hij op zijn „verhevenheid troonde", bengelden tusschen de lessenaar twee kromme beentjes, die een nul vormden. Over de lessenaar heen keek een zwartharige ruige bol die dicht tusschen de schouders zat en even flink draaibaar was als de stoel. Een groote bril van antediluviaansch for maat zat op Eli's wipneus, en de brillenstek- ken eindigden achter groote afstaande ooren, welke het talent bezaten te kunnen draaien zonder het voorhoofd te rimpelen. Door de brillenglazen echter knipten twee bruine schrandere oogjes, stil-vergenocgd met zich zelf en vol goedmoedigen spot met zichzelf. Ik heb gezegd dat de geheele Eli Manchet niet grooter was da 1 Meter 12. Hij zou ze ker minstens 30 centimeter langer geweest zijn, als er een middel bestaan had, om de bult, die zijn rug misvormde, glad te strijken. Maar deze bult zat even plichtgetrouw op Eli's rug als Eli zelf op zijn draaistoel. En het eenigste onderscheid was, dat Eli 's avonds klokslag zes uur van zijn draaistoel opstond om naar zijn vrijgezellenkamertje aan den anderen kant van de Main te wandelen, ter wijl de bult op Eli's keerzijde ononderbroken bureau-uren hield en zelfs de hoogste feest dagen negeerde. Alleen was zij op die feest dagen door een proper geborstelde zwarte rok omhuld, terwijl zij op werkdagen achter een niet altijd zindelijke, bruine geruite kan toorjas hurkte. Den ouderdom van deze jas te bepalen, laten wij aan geschiedvorschers over. Wij willen ons meer met het innerlijk dan met het weinig'aanlokkelijk uiterlijk van Eli Manchet bezig houden. Wij weten dat ook Napoleon de Eerste 'n kleine figuur had, bovendien aan vallende ziekten leed, en dat hij toch, op zijn korte levensreis van Corsica naar St. Helena geheel Europa op zijn kop zette. Het zou dus geheel en al geloofwaardig zijn, als ik ook van onzen kleinen man de verbluffendste heldendaden vertellen ging. De waarheidsliefde echter be let mij dit. U zult geen roman met gloeiende liefdesavonturen, vol van wonderbaarlijke gebeurtenissen, hooren. Ik kan u slechts klei ne episodes verhalen. Episodes van een mensch, wiens geheele leven één episode was. Wiens verschijnen op deze wereld geen leem te aanvulde, en wiens scheiden geen leemte achterliet. „De natuur wilde een grap maken, en daar toe schiep zij mij," zei Eli van zich zelf* En weemoedig voegde hij er aan toe „Ik had de natuur tot betere grappen in staat geacht." Wanneer en waar zou Eli ook heldendaden volbracht kunnen hebben Op zijn draaistoel Lieve hemel, draaide hij zijn stoe' naar rechts, dan zag hij de beide loketten, die op de gang uitzagen, en achtir elk loket zat 'n beambte, rekenend, schrijvend evenals hij, of wel fluisterend een zaak afhandelend. Draaide hij zijn stoel naar links, dan zag hij een rij ramen waarachter melancholiek een donkere binnenplaats, als vergeten neerlag. Langs den raamkant stonden lessenaars en achter elke lessenaar hurkte een ambtenaar of ambtenares, die mechanisch haar of zijn werk verrichtte. Aan 't einde van dezen wand op een kleine verhooging resideerde mijnheer De Leeuw, de bureauchef, een nog jeugdige man, het type van een doelbewus- ten promotiejager grof en kranig. „Wien God een ambt geeft, dien geeft Hij ook verstand," had Eli eens met betrekking tot mijnheer De Leeuw geciteerd. „Dikwijls geeft Hij hem ook maar het mondwerk daar voor. Maar hij heeft toekomst, die mijnheer De Leeuw. Over 10 jaar it hij procuratiehou der. Het or kiesbare handschrift heeft hij nu al. Nou ja met een zwarte hooge „zije", een zwarte jas en een zwart hart kan men het ver brengen op deze wereld 1" Het kwam tusschen Eli en den bureau chef dikwijls tot botsingen. „Mijnheer Manchetbromde dan plot seling een scherpe stem, „mijnheer Manchet écomt u eens hier 1" En alle hoofden keken van hun schrijf werk op en werden in de richting van Eli ge draaid, want men wist dan, dat er zwaar weer in aantocht was. Alleen Eli zelf scheen niets ergs te bevroe den, klom op zijn dooie gemak van zijn draai stoel af, dacht bij zichzelf „De, os, die daar zit, zal me heusch niet opeten," en waggelde naar den geweldige. „Mijnheer De Leeuw 1" vroeg hij vriende lijk en daarbij trok hij zoo'n onschuldig ge zicht,dat het zelfs 'n generaal bij 'n inspectie ontwapend zou hebben. „Mijnheer De Leeuw ik geloof, dat u mij geroepen heeft „En ik geloof, dat u weer eens aan alle mo gelijke dingen gedacht heeft, behalve aan uw werk snauwde hem De Leeuw toe. En terwijl hij hem een factuur onder den neus hield schreeuwde hij „Heeft u dat geschre ven „Als u het blad zoo hoog houdt, kan ik niet kijken I" antwoordde Eli dood-bedaard nam de factuur, zette zijn voorwereldlijke bril recht en bestudeerde het geschrift aan dachtig. „Ik vraag u of u dat geschreven heeft?" herhaalde de bureauchef ongeduldig. „Mijn handschrift is het verklaarde Eli en om zijn mondhoeken speelde een vermake lijk glimlachje. i drank voor de heenreis naar Amerika mee te nemen. De maatschappijen leggen er nadruk op, dat de passagiers in staat zijn, in Amerika aanzienlijke hoeveelheden ster ken drank op te do#n voor de terugreis. UIT HET BEZETTE GEBIED. Onlangs is een Fransche patrouille bij de gemeente Lippenhof beschoten. De Belgi sche commandant in dit district heeft thans aan de overheid te Dusseldorf meegedeeld, dat indien dergelijke voorvallen zich her halen de betrokken gemeenten terstond met machinegeweren zullen worden be schoten. De hoofdredacteur van de Dusseldorfer Nachrichten Dr. Doerkes Boppêrt is giste ren door de Franschen in hechtenis ge nomen. i DE TREINONTPLOFFING BIJ DUISBBURG De Vossische Ztg. constateert, dat de oor zaak van de treinontplcffing op de brug tusschen Duisburg en Hochfeld nog steeds in het duider ligt. Het kan een daad van sabotage zijn, ofschoon er ook geruchten loopen, dat een gashouder zou zijn ontploft. Vast staat echter, dat de bevolking, van het Rijnland, de dupe van de historie wordt, aan het geval volmaakt onschuldig is en dat de Franschen van deze gelegenheid, waarbij zooveel Belgische slachtoffers zijn gevallen, een dankbaar gebruik hebben ge maakt, om de economische bedenkingen, die in België tegen de Roerbezetting rijzen, tot zwijgen te brengen. Het gebeurde is koren op den molen van den Franschen generalen staf. Zoowel de Vossische als de Gerinania zijn overtuigd, dat, als Duitschers de schul digen zijn, ze behooren tot de rechtsradi- calen. Beide bladen waarschuwen deze kringen, die den laatsten tijd weer erg roerig zijn, tegen een desperado-politiek, welke de oogmerken van Poincaré slechts in de hand kan werken en Duitschland on berekenbare schade toebrengt. De, Franschen hebben den bekenden luchtspoorweg BarmenElberfeld stop gezet. Te Freiburg in Breisgau zal van 4 10 Augustus a.s. het derde democratische vredescongres worden gehouden. Bij het Int. Dem. Arbeidscomité dat deze congres sen voorbereidt, zijn 18 landen vertegen woordigd. Van de onderwerpen, die ditmaal in behandeling komen .noemen we: de godsdiensten en den vrede, nationalisme en religieuse idee, nationalisme cn democrati sche vooruitgang, nationalisme en maat schappelijke ontwikkeling. De Amerikaansche gezant is Maan dag uit Amerika te Bremen aangekomen en gisteren te Berlijn teruggekeerd. Vandaag wordt in het Amerikaansche gezantschap in verband met de viering van onafhanke lijkheids-dag een groote ontvangdag ge houden. Het aantal sowjet-republieken is met een Burjeten-republiek vermeerderd. De Burjeten of Bureten zijn een Mongoolsch nomadenvolk, dat het Zuiden van het gouvernement Irkoetsk, Transbaikalië, de oevers van de Jenissei, de Lena, de An gara en het Baikalmeer bewoont. Zij zijn sinds 1644 aan de Russische heerschappij onderworpen, doch hebben hun eigen, ge kozen vorsten behouden. Hun godsdienst is het Lamaïsme. Een omschrijving van het gebied van de nieuwe sowjet-republiek heb ben wij nog niet gevonden. Te Jekaterinoslaf zijn drie gevallen van Aziatische cholera vastgesteld. Aan gezien er in deze stad ook pestgevallen zijn, maakt men zich zeer ongerust. Odessa heeft door den oorlog zwaar geleden. Van de 12,000 woonhuizen in de stad zijn er 2700 in onbewoonbaren staat. De overheid zorgt nu voor herstel en hoopt er dit jaar 200 weer in orde te brengen. Bij gelegenheid van den Amerikaan- schcn Onafhankelijkheidsdag heeft president Millerand een bijzonder hartelijk telegram tot president Harding gericht. De juridische commissie uit den Pool- schen Landdag heeft het ontwerp-amnestie- wet goedgekeurd dat door de regeering is ingediend. Het ontwerp is zeer vrijgevig en zondert alleen het misdrijf van verstandhou ding met den vijand uit. Nabij Palmi in Calabrië is een vracht auto, welke een muziekgezelschap vervoer de, in een kloof gestort. Twintig muzikanten zijn daarbij ernstig gewond. De moord in het bosch van Neu-Leng- bach blijft de gemoederende Weenen bezig houden. Bij het onderzoek is gebleken, dat er inderdaad een sterke groep terroristische swastikadragers bestaat, terwijl de gevonden lijst inderdaad een „zwarte lijst" blijkt te zijn van politici, die men uit den weg wilde ruimen. De vader van den vermoorden jon geman is zelf een bekend leider van de anti semieten te Weenen. Hij ontkent' echter van de zaak, waarin zijn zoon betrokken was, op de hoogte te zijn. Hij had integendeel zijn jongen, die zenuwachtig en overprikkeld was, verboden aan de anti-semitische agitatie mee te werken. De politie heeft' intusschen 14 jonge mannen aangehouden, die behooren tot een terroristische groep onder leiding van den oud-officier Kruegcr, naar wien de groep genaamd is. Denemarken en Oostenrijk zijn overeen gekomen, dat de bepalingen van het handels- en scheepvaartverdrag van Maqrt 1887 tus schen Denemarken en Oostenrijk-Hongarijc, van kracht blijven en ook zullen gelden voor IJsland. De verklaring van von Knilling, den Beierschen minister-president, dat Frankrijk verantwoordelijk was voor den oorlog van „Zoo Dus uw handschrift is hetEn uw nalatigheid en slordigheid is het ook 1 Maar dat kan met u zoo niet langer doorgaan 1 Ik heb er genoeg van Beu ben ik het Goed, dacht Eli bij zichzelf. Hij heeft er genoeg van. Eet-ze-lekker „Ik heb genoeg van u. Vandaag nog zal ik er met de directie over spreken. Als het nog eens gebeurt, wordt u ontslagen Dat geef ik u op een briefje Ik denk ook wel mondeling, sprak Eli tot zich zelf. En verder dacht hij bij zichzelf Waarom scheldt hij eigenlijk zoo? Nou ja, hij is de primadonna van de coupon-afdeeling. Hij moet zijn stem oefenen. En altijd schreeuwt hij hetzelfde. Hij heeft zeker een gramafoon ingeslikt. Eruit gooien Mij Goed 1 Kom ik op mijn voeten terecht, dan doet het me geen zeer val ik op mijn bochel, dan veer ik als een springveerenmatras terug. Lieve hemel, de wereld is zoo groot, en overal in de wereld zijn draaistoelen. En op eiken draaistoel heeft men een men- sc'helijke machine noodig, die voor 180 Mrk. per maand werkt. Goed. Waarom gooit ie mij er niet uit Dat alles dacht Eli slechts. Spreken was zijn zwakke zijde, cn zoo goed als hij den ken kon, zoo moeilijk viel het hem te spre ken. Juist omdat hij zoo vlug dacht, zoo in tensief slagvaardig was, struikelde hij bij het spreken over zijn eigen gedachten. Flij was wantrouwend tegenover allé menschen, die 1914, heeft zelfs in Duitsche bladen verzei uitgelokt. Zoo schrijft v. Gerlach in de Welt am Montag: „De heer von Knilling beweert, dat Frankrijk de oorzaak van den oorlog is. Dus valt de verantwoordelijkheid niet meer op Rusland of Engeland; neen, Frankrijk is de eenige schuldige. In de oogen van von Knil ling moet Frankrijk verantwoordelijk gesteld worden voor de verklaring van den oorlog door Duitschland, gemotiveerd door de le gende van het werpen van vliegerbommen op Neurenberg, cn voor de instructie van Bethmann Holweg, volgens welke Duitsch land de onzijdigheid ten aanzien van Frank rijk slechts in acht zou nemen, indien dit erin toestemde, dat Toul en Verdun door Duitsche troepen bezet werden De vorige week zou de Stiermarksche automobielclub een betrouwbaarheidsrit houden. Men vertrok Donderdag te midder nacht uit Graz, doch nog voor de eerste étap pe afgelegd was, hadden er twee ernstige on gelukken plaats gegrepen, waardoor de tocht een ontijdig einde nam. Van een der wagens brak de vocrst'e veering, waardoor de wagen moeilijk stuurde. Toen de bestuur der zich uit de carosserie boog om te zien wat er aan de hand was, sloeg hij met zijn hoofd tegen een boom en werd zwaar ge wond. Ec i oogenblik later sloeg een wagen, welks bestuurder te laat een bocht nam, om. De bestuurder, een bestuurslid van de club, overleed binnen eenige oogenblikken aan de bekomen verwondingen, waarop bet bestuur den verderen rit afgelastte. De democratie in de Ver. Staten is niet enkel schijn, maar dikwijls ook volkomen echt. Dat leert ons b.v. ook weer het vol» gende couranten-bericht: „Mej. Margaret Wilson de dochter van den ex-president Wilson is in dienst ge treden bij een New-Yorksche advertentie» firma". Hierbij dient men te weten, dat mej. Mar garet na den dood van haar moeder een tijd lang de officicele gastvrouw is geweest op het' Witte Huis. Er is nu voor het nieuwe Amerikaan sche hospitaal te Parijs 365.119 gecolleo teerd, d.i. dus meer dan genoeg. De Belgische gezant bij het Vatikaan heeft een langdurig onderhoud gehad met kardinaal GasparrL Het Duitsche bankbiljet van een half millioen mark komt vandaag over een week in omloop. Met het drukken der biljetten van een millioen is ook reeds een begin ge maakt, doch de datum van uitgifte is nof onzeker. ZIJN 39ste Al«Ü AANGEGEVEN. Een bericht uit Bergen aan de „Chicago Tribune" meldt, dat dezer dagen een Zweedsche boer, van 69 jaar, de geboorte van zijn 39ste kind heeft aangegeven. i(:j is driemaal in het huwelijk getreden. Zijn eer ste vrouw schonk hem 15 telgen, zijn tweed» 12 en zijn derde eveneens een dozijn. EEN MODEL-WERKGEVER. De „Tribune" deelt mede „We waren Zaterdag niet in staat onzen arbeiders hun loon uit te betalen ze moe ten met een klein deel naar huis gaan, som migen gingen zelfs o bittere ironie met vacantie. We waren evenmin in staat onze redactie het haar toekomende uit te betalen. Zoo schrijft het blad, dat elke loonsver laging, elke werktijdsverlenging, ook als ze economisch noodzakelijk zijn, met uitbm- terspractijken, bloedzuigersmethoden en dergelijke liefelijkheden betitelt. LIBERAAL VERZET TEGEN ANTI PAPISME. Het Utr. Dagblad nam in zijn Zondag nummer een ingezonden artikel op van Dr. A. W. Bronsveld, naar aanleiding van de 400-jarige herdenking der terechtstelling van Hendrik Voes en Johannes Esch, die afvallig werden van de Roomsohe leer - In het artikel werd op de wijze, die van Dr. Bronsveld bekend is en die aan roomsche zijde nauwelijks een schouder-ophalen ^ordt waardig gekeurd, ertegen gewaarschuwd dat in Nederland „piet de macht weder gaat zegevieren, die nooit de gewetensvrij heid heeft aangedurfd." Het U. D. dat onder de leiding van den tegenwoordigen hoofdredacteur me t prij zenswaardige objectiviteit voor alle gees tesrichtingen openstaat, het de histonsche opvattingen en de conclusies van dit ar tikel geheel voor rekening van den schrijver. In het middagblad van Maandag komt de redactie er echter in een hoofdartikel op terug en Dr. Bronsveld moet zich de vol gende afstraffing laten welgevallen „In ons nummer van laatstleden Zondag verscheen een ingezonden artikel v^n Dr. A. W. Bronsveld, naar aanleiding van de 400-jarige herdenking der terechtstelling van Hendrik Voes en Johannes Esch, die afvallig werden van de roomsche leer* Tegen het feit, dat elke godsdienstige gezindte haar helden en martelaren her denkt, kan men op zich zelf geen bezwaar hebben, en evenmin hiertegen, dat men, door publicatie van historische Fe'ten, zijn geloofs- en geestverwanten aan de historie herinnert. Maar wij willen het artikel van Dr. Bronsveld niet laten passeeren zonder een woord van protest tegen de on zes in ziens eenzijdige voorstellingen, welke dat artikel bevat. Zelfs al zou men het eens zijn met Dr. Bronsveld, dan is de vraag gewettigd, of het goed is, naast de mede- deeling van historische feiten, eene meenings- uiting te geven, welke de godsdienstige on verdraagzaamheid aanblaast, al wordt er dan gezegd dat men geen onverdraagzaam heid predikt. perfect spreken konden, en als hij bijvoor beeld het verslag van een vergadering van het parlement las, sprak hij in zichzelf Een hoogstinteressant koffiepraatje. Goede rede voeringen, slechte wetten. Hoe kan men in 's hemelsnaam zulke ellenlange betoogen houden. Een geluk dat Mozes geen afge vaardigde geweest is De arme Mozes zou voor de tafelen der wet een heel legerkorps steensjouwers noodig hebben gehad Onderwijl Eli Manchet dacht, schold mijn heer De Leeuw maar door! Eli wachtte geduldig, tot hij buiten adem geraakte, knikte toestemmend met zijn hoofd waggelde naar zijn lessenaar terug, doopte zijn pen in den inkt en schreef verder, alsof er niets gebeurd was. „Juffrouw Antonia Hoogberg, 50 coupons 3 Pruisische staatslcening per 1 Octo ber a 15 Mark, wordt 750 Mark 20 cou pons per 15 November...." En intusschen dacht hij Die juffrouw Hoogberg heeft geld. Allemaal in het zweet haars aanschijns geërfd. Daarom woont zij in de Bo.ckenheimer Landstraat en heeft twee bedienden en een kamenier, die haar valsche vlecht friseert, en daarom spuit zij zich met parfum in. Dan ruikt men het geld niet zoo erg. Zij is zoo dik als een eikeboom en elk jaar wordt dat erger ze heeft een loge in de opera, en de arme Richard van Zuilen moet haar al zijn nieuwe opera's voor laten spelen en kan zich niet verweren. Zij heeft een paarlen collier, dat er uit ziet, alsof Iet uit duiveneieren samengesteld is, en zij

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5