EEN VRIJPAS VOOR MAAGLIJDERS juist uw artikel de Kaarlemsclie Orkcstirereeniging. JJIT DE PERS. GEMENGD NIEUWS. Ingezonden Mededeellngen UIT DEN OMTREK. öWerwük. Het is nu het oogenblik EEN RIJWIELDIEF GESNAPT. KORTE BERIGHTEN. TUSSCHEN EEN TREIN BEKNELD. Stelt Maaglijders in staat te eten wat zij lusten. Overtuigt het publiek dat het in zijn belang is te koopen Het publiek moet er telkens weer op gewezen worden, dat het in zyn belang is êS uw artikel te koopen De „Nieuwe Haarlemscbe Courant heeft een zeer ruime verspreiding. VRAGENBUS. HALFWEG. om zich op te geven als lid van Door sterke toename van het aantai leden kunnen nog slechts een hon derdtal nieuwe leden worden aan genomen, Wilt U dus voor het a.s. winterseizoen genieten van de Leden-concerten der H.O. V., geeft U dan nil op aan den Penniagmeester, Emmastraat 11, Haarlem. HEEMSKERK. NOORDWIJKERHOUT. Heb kef aitetebendsfe aan fa bieden dat Iemand wenschen kan, hoe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert. JOHN, P. ROCKEFELLER. DE REGEERINGS-NOTA OVER DE GARANTIE-BEDRAGEN. .rDe Tijd" noemt de nota van onze Regee ring aan het secretariaat-generaal van den Volkenbond over afzonderlijke garantie verdragen tot beperking van bewapening ..een sterk stuk". Na herinnerd te hebben, aan zijn vroeger oordeel, dat dit plan „een stap achteruit op den weg naar ontwapening" zou zijn, vervolgt het blad: i, Met voldoening kunnen wij thans consta- teeren, dat deze opvatting door de Regeering wordt gedeeld. Heel voorzichtig -zegt de heer Van Karnebeek in zijn schrijven aan hef secretariaat, dat de opmerkingen, die de leden van den Volkenbond naar aanleiding van het bedoelde plan te berde brengen, «slechts een voorloopig en algemeen karakter kunnen dragen'', zoodat de Regeering zich blijkbaar het recht voorbehoudt om aan de hand van de adviezen der andere Volken bondsleden de zaak later nog eens te over wegen; maar op één punt is het oordeel der Regeering blijkbaar reeds definitief geves tigd. Minister Van Karnebeek schrijft: „Wat betreft de bijzondere garantieverdragen, waarvan sprake is in de resolutie, is de Ne- derlandsche regeering van oordeel, dat de Volkenbond, door aanvaarding van dit stel sel, zou sanctionneeren den terugkeer tof het stelsel van militaire allianties, die in de plaats van vrede te verzekeren, in het ver leden hebben bijgedragen om de staten te drijven op den weg der bewapeningen. Dit zou een stap achteruit zijn, in strijd met de Volkenbondsgedachte zelve, en noodlottig voor de toekomst van de internationale orga nisatie. De Nederlandsche regeering zou daarmede niet kunnen meegaan." Deze uitspraak laat aan duidelijkheid niets te wenschen over. En velen in den lande en daarbuiten zullen het waardeeren, dat de Nederlandsche Regeering over dit kapitale punt zóó onomwonden haar meening zegt. Doch onze Minister van Buitenlandsche zaken bepaalt zich niet tot dit afwijzend antwoord. Op zeer bescheiden wijze, in vragenden vorm, wijst hij de richting aan, die de Volkenbond, wanneer hij ooit aan zijn roeping kan beantwoorden, zal hebben te volgen. Indien, ten aanzien der bescher ming van de veiligheid, die de Volkenbond aan zijne leden moet verschaffen, de toestand niet aan de verwachtingen beantwoordt en indien de staten de garantie, verleend door den Bond, niet afdoende genoeg achten om een vermindering van hun militaire strijd machten overeenkomstig het Volkenbonds verdrag te gedoogen, dan rijst de vraag, wat niervan de reden is. En Minister van Karne beek stelt de vraag zóó, dat het antwoord daarin besloten ligt: „Is het in het systeem van het Volkenbondsverdrag, dat men de ^°"aak hiervan uitsluitend heeft te zoeken? Ui bestaat niet veeleer aanleiding om te ge- j°°v®n, dat zoolang niet alle groote mogend heden deel uitmaken van den Volkenbond, de vermindering van bewapening niet het universeel karakter zal dragen, dat onmis baar is voor de verwezenlijking van dit denk- oeeld?" Daar ligt de knoop van het geheele vraag stuk. De militaire bondgenootschappen voe- A°u °nS steeds verder af van het doel. Al.een door een universeelen Volkenbond kan de vermindering van de bewapening worden verwezenlijkt. Dat dit alles in den brief van den heer Van Karnebeek zóó dui delijk is gezegd, maakt dit diplomatiek document tot een sterk stuk, waarvan de beteekenis ook den buitenlandschen staats lieden niet zal ontgaan. Temand te Rotterdam wonend, had een rij wiel gekocht van een Duitscher, die opgaf te Gouda verblijf te houden. De kooper van het rijwiel, bevreesd een gestolen rijwiel te hebben gekocht, begaf zich naar Gouda om een nader onderzoek in te stellen. De Duitscher, die bij een kastelein zijn intrek had genomen en er de lucht van kreeg dat de Goudsche politie zich met de zaak ging bemoeien, vluchtte bij de komst van den hoofdagent-rechercheur Negrijn, over het dak van de woning van den kaste- lein, doch werd onmiddellijk door genoemden rechercheur achtervolgd. Na verkregen as sistentie gelukte het den Duitscher te arres teeren. Het blijkt dat de Goudsche politie met deze arrestatie een goeden slag heeft gesla gen, want bij het voorloopig onderzoek is reeds gebleken dat de arrestant de dader is van minstens een dozijn rijwieldiefstallen gepleegd te 's-Gravenhage en te Rotterdam. De rijwieldief wordt ter beschikking der Haagsche justitie gesteld. DE DIEFSTAL OP 'T POSTKANTOOR TE BORNE. Het parket te Almelo heeft te Borne (O.) een onderzoek ingesteld inzake de ont vreemding van 1100 ten postkantore al daar. Naar aanleiding daarvan is een woon wagenbewoner, die het vak van fotograaf uitoefent, naar het huis van bewaring te Al- JP.elo overgebracht. i PLAATSKAARTENMACHINES. In het Centraalstation te Utrecht worden sedert 1 Juli de plaatskaarten door den be ambte bij de afgifte gedrukt. Daartoe heeft hij bij zich een machine, Duitsch systeem. Daarop bevindt zich een rol waarop de namen van de stations ge drukt zijn. Vraagt een reiziger een kaartje naar Amsterdam, dan stelt de beambte den wijzer van een apparaat, dat zich langs de roi beweegt, op Amsterdam, legt een on bedrukt kaartje in de machine, drukt op een hefboom en het kaartje komt er geheel be drukt uit. Tegelijkertijd wordt evenals bij een kasregister, het ontvangen bedrag gere gistreerd en opgeteld. Naar de Msb. verneemt, ligt het in dc be doeling om, indien deze machines voldoen, ze ook op andere groote stations in dienst ie stellen. BRUTALE VERVALSGHINGEN VAN f GENEESMIDDELEN. ^et „Maandbl. tegen de Vervalschin- gen schrijft dr. van Hamel Roos het vol gende: i -W':, ontvingen uit Rumenië en uit Duitschland berichten betreffende brutale vervalschingen van geneesmiddelen, die in derdaad als misdadige „record-knoeierijen" beschouwd moeten worden. I In de eerste plaats werd ons gemeld, dat te Bucharest de drogist Leonida Siara en zijn assistent Beia Meduma gearresteerd werden wegens bedrog, gepleegd ten op zichte van theobromine. Deze vervalschers hadden zich niet ontzien om dit, door de be kende firma Fr. Bayer Co. te Leverkusen gefabriceerde geneesmiddel, eenvoudig te vervangen door waardelooze kalk! De tweede knoeierij betrof een partij van 2000 K.G. als „Aspirine Bayer" door de fa. Altenburg Schmedemann te Hamburg verkochte waar, welke niet van deze fabriek_ afkomstig was, doch met behulp van bedrie- gelijke etiketten als zoodanig aangeboden .werd. Het toppunt van bedrog werd ons even- wel uit Stut'gart medegedeeld. Het betrof een uit suiker en naphtaline samengesteld produkt, hetwelk als „cocaine" tegen 700.000 mark per K.G. verkocht werd. Een tweede nog brutaler knoeierij werd geconstateerd met het bekende kostbare middel ..salvar- san" waarbij men niets anders dan fijn tar wemeel tegen 500.0000 mark per K.G. ont ving! Het behoeft geen betoog, dat dergelijke schandelijke praktijken niet ongestraft zul len blijven, en wij achten een waarschuwing in ruimen kring ten zeerste op hare plaats, daar vooral natuurlijk bij vervalschte ge neesmiddelen de schromelijkste gevolgen voor dc zieken verwacht kunnen worden, en bij het nog steeds voortdurende gebrek aan toezicht aan de grenzen allerlei knoeipro- dukten die in het buitenland niet verkocht rnogen worden, onder valsche benamingen binnen onze landpalen gebracht kunnen worden. EEN FLESCH ZWAVELZUUR GESPRONGEN. 7 gekwetsten. Woensdagmiddag half vier is op den hoek van de Prinsengracht bij de Rozengracht te Amsterdam een mandenflesch, gevuld met zwavelzuur, welke daar gelost werd door de „Kon. Pharmaceutische Handelsvereni ging" uit elkaar gesprongen. Het zwavelzuur spatte in het rond en eenige menschen die zich in de nabijheid bevonden, kregen de gevaarlijke vloeistof op lichaam en kleeren, hetgeen tamelijk ernstige brandwonden ver oorzaakte. Niet minder dan zeven men schen, onder wie een meisje en een jongen, kregen zoodanige kwetsuren, dat zij zich in de Volksapotheek en de Rozenapotheek moesten laten verbinden. Sommigen hadden op handen of beenen, enkele ook in het gelaat brandwonden opgeloopen, welke voor zoover thans valt na te gaan, geluk kig niet van zeer ernstigen aard waren, zoodat zij niet naar het gasthuis behoefden te worden gebracht. Omtrent dit ongeluk verneemt de „Tel." nog het volgende: Een der flesschen, weike op straat stonden voor het gebouw van de N. V. Metaalwarenfabriek, voorheen Hey- broek, Prinsengracht 196, is op onverklaar bare wijze gesprongen. Ten gevolge van het zwavelzuur hebben brandwonden ge kregen: twee vrouwen aan de voeten, een 14-jarige jongen aan een der beenen en vier meisjes van 8 tot 13 jaar, eveneens aan de beenen. Na in apotheken te zijn verbonden, zijn zc allen per taxi of trarn naar huis gebracht. Het ergste er aan toe is een 14- jarige jongen, die in een plas met zwavel zuur viel. TWEE BERUCHTE INBREKERS AANGEHOUDEN. In den nacht van Maandag op Dinsdag zijn te Groningen 2 studenten getuigen ge weest van een poging tot inbraak in een sigarenfabriek in de kleine Kromme Elle boog. Een hunner achtervolgde de twee in brekers, terwijl de ander de politie waar schuwde. Het is gelukt de twee boosdoe ners te arresteeren. Weldra bleek, dat men een goede vangst had gedaan. Sedert ongeveer zes weken werden te Groningen tal van inbraken gepleegd in on bewoonde kantoren. Dc twee aangehoude nen hebben bekend, al deze inbraken op hun geweten te hebben. Zelfs hebben zij, naar de „Tel." meldt, inbraken gepleegd, waarvan tot nu toe niet eens aangifte is gedaan. Dit wordt verklaard door' het feit, dat deze inbrekers de gewoonte hadden, na het verlaten der met behulp van valsche sleutels geopende perceelen, deze weer te sluiten. In den regel hebben zij ged ontvreemd. De oudste van dit tweetal, de 25-jarlge August de V„ kleermaker van beroep, was de leider. Hij was zeer handig in het ma ken van valsche sleutels. In Den Haag is hij vroeger voor rijwieldiefstal en oplichting veroordeeld. De andere inbreker is de 18-larige kan toorbediende D. A, G. Beiden verklaarden dc inbraken bij wijze van sport te hebben gepleegd. Intusschen hebben deze heeren op zeer geraffineerde wijze gewerkt met valsche sleutels. Bij de arrestatie werden op August een geladen revolver, een groot zakmes en vele sleutels gevonden. NEDERLANDER IN FRANKRIJK VERMOORD. Op den weg van Autry naar Grand- Dham (Frankrijk) zijn, naar we in de Msb. lezen de 44-jarige Nederlander, Gustaaf Thijssen uit Maastricht en zijn 19-jarige bediende Norcini Orlando, een Italiaan, vermoord gevonden. Zij waren met revol verschoten gedood. Thijssen was werkzaam bij den herop bouw van het dorp Autry, dat tijdens den oorlog werd verwoest. Vrijdag 1.1. had hij zich met zijn bediende naar Grandpré be geven om daar kersen te plukken. Sedert- di.en heeft men hem niet teruggezien. Na lang vruchteloos zoeken ontdekte men dezer dagen, op 2 K.M. afstand van het dorp, ergens langs een akkerland, een groo- ten bloedplas. Een bloedspoor volgend, vond men tenslotte in een korenveld het lijk van Thijssen. De schedel was ingeslagen en het gezicht opgezwollen. Zijn portefeuille en gouden horloge waren verdwenen. Aan den anderen kant van den weg vond men in een greppel het lijk van Norcini. Verderop in een korenveld vond men een kleedingstuk van den Italiaan en een half gevuld mandje met kersen. Aan den zoom van een naburig bosch heeft men een soort hol ontdekt, waarin de moordenaar verblijf moet hebben gehouden. Men vond er allerlei afval, conservenblikjes, enz. Voorts werd er een Tyroolsche reiszak gevonden, die een kostvrouw te Autry her kend heeft als hebbende behoord aan een buitenhnischen arbeider die thans verdwe nen is. Een winkelier herinnert zich aan denzelfden man verscheidene malen con serven verkocht te hebben. De vreemdeling had een hoogst ongunstig voorkomen. DE VROUW EN HET STEMRECHT. Niet alle vrouwen zijn ingenomen met het recht haar toegekend om bij het kiezen van afgevaardigden voor stad en lande een stem in 't kapittel te doen hooren. Sommigen harer grijpen graag de gelegen heid aan van hare gevoelens te doen blijken. Zoo in de bescheiden Overijselsche gemeen te, waar bij den burgervader o.a. de vol gende verontschuldiging binnenkwam: Zijn Edelachtbare. Door dezen deel ik u de redenen mede van mijn niet verschijnen aan de stembus. Zooals mijn opvoeding en overtuiging is, dan mag ik als ik het heele verband van Gods woord in aanmerking neme, mij niet voor de stemming leenen, aangezien de vrouwen naar Gods woord en mijn over tuiging aan den binnenkant van het leven behooren en ten tweede alsdat ik bij mijn huwelijk voor God en den Ambtenaar en de getuigen beloofd heb alsdat ik mijn wettigen Egtgenoot onderdanig wou zijn en hij mij geen toestemming durfde geven om te stemmen. Om deze reden acht ik het stemmen van vrouwen verwerpelijk omrede dat het in strijd is met de huwe lijkswetgeving en Gods woord daar God in het huisgezin een hoofd gesteld heeft namelijk de man. Gelijk Christus het hoofd in de Kerk is en waar twee hoofden zijn daar is verdeeldheid. Dit zijn mijn be- Intusschen zijn het niet altijd^overwegin gen van ideëelen aard die kiezers en kieze ressen verre hielden van de stembus. De edelachtbare burgervader uit bovenbedoelde gemeente, ontving o.m. ook de volgende epistels: Ik ondergeteekende laat u weten dat mijn vrouw niet heefd kunnen komen stemmen zoodat zij al wel een half jaar zwaar lijd aan de Remetak. Geliefden, ik moet nogmaals berichten, dat mijn vrouw gansch onbekwaam is om te stemmen zij heeft daar gansch geen besef van, Het was dunk mij goed haar van de lijst te doen. Ik hep aan het stemplicht maar niet ge daan, ik wust niet dat het stemmen der vrouwen verplichtinge was. Mijnheer omrede ik meende dat dergelijk kiesverzuim niet strafbaar was en de staten kiezing voor mijn een belanglooze zaak was heb ik er op 12 April geen gebruik van ge maakt. NOG ALTIJD DE BENDE VAN PIET. Dank zij het te voorschijn brengen van eenige gouden sieraden, welke den dag na de inbraak aan den Houtweg te 's Hage door een juffrouw, toen zij aan het politiebureel aan het Alexanderveld kwam informeeren naar een ter zalre van die inbraak aange houden persoon, uit angst in een WC. van dat politiebureel waren geworpen, is de com missaris van politie te Scheveningen, de heer Kramer, er in geslaagd klaarheid te brengen in een in het begin dezes jaars gepleegde be langrijke inbraak, waaromtrent men tot dus ver, zoowel wat de daders als het gestolene betreft, nog steeds in 't duister rondtastte. Het is namelijk aan de politie gebleken, dat de gouden voorwerpen, waarvan de juf frouw, zekere S. wonende aan de Laakkade, zich op zoo een zonderlinge wijze had ont daan, afkomstig waren van de inbraak aan de Valkenboschkade te 's Hage, waarbij be halve gouden en zilveren voorwerpen ook eenige duizenden guldens aan geldswaardig papier als buit in handen van de inbrekers was gevallen. De als verdacht deze inbraak te hebben ge pleegd door de politie gehoorde P. Z., de ge wezen controleur van een veiligheidsdienst die later met den bekenden Piet op heeter- daad betrapt werd, toen hij op een Zondag middag aan den Houtweg aan het inbreken was, ontkende tot dusverre iets uitstaande te hebben gehad met de inbraak aan de Valken boschkade. Thans echter, nu de uit de W. C. gehaalde gouden voorwerpen als bewijsstukken kon den dienst doen, heeft Z. bekend bedoelde inbraak te hebben gepleegd en heeft hij ook aan de politie medegedeeld waar het bij die gelegenheid gestolen geld was te vinden. Het adres dat hij daartoe de politie aan de hand deed wasbij juffrouw S. aan de Laakkade. Inderdaad heeft de politie het geld daar gevonden. Verdacht zich aan heling te hebben schul dig gemaakt, is juffrouw S. aangehouden en naar het huis van bewaring overgebracht. EEN OPLICHTERSSTREEK. Dinsdag kwam een man bij een juffrouw in den Haag, wier echtgenoot thans in het huis van Bewaring aldaar vertoeft en stelde zich voor als den gevangenisbewaarder. Hij bood de juffrouw aan haar verschillende dien. sten te bewijzen, waarop de juffrouw hem 5 gaf. Later bleek dat de man de juffrouw bedrogen had. De politie onderzocht de zaak en arresteerde den kwartjesvinder J. A. uit de Tasmanstraat, welbekend uit de valsche kaartspelletjes in de Faber van Riemsdijk- straat. De juffrouw en nog een getuige hebben hem herkend. En zoo zal nu pseudo-gevangenbewaarder naar alle waarschijnlijkheid toch in nauwere betrekking komen met de gevangenis. GEHEIME DISTILLEERDERIJ ONT DEKT. De ambtenaren der accijnzen te 's Graven- hage hebben dezer dagen een in werking zijn de geheime distilleerderij ontdekt in een pand in de Willemstraat aldaar. Het was een samengesteld toestel tot het. verkrijgen van spiritus van hoog gehalte. De geheele inventaris waaronder ongeveer vijfhonderd liter wijn werden in beslag ge nomen. Tegen D. S. werd naar het Vad. meldt, deswege procesverbaal opgemaakt. HOLLENDE PAARDEN. Eerst toen "een aer firma's, die zaken aeea met het effecten-kantoor, over een post recla meerde, is de knoeierij uitgekomen. Zij be kenden volledig, en zij zullen weldra ter be schikking der justitie gesteld worden. RAADSLID FAILLIET. De rechtbank te Zutfen heeft Dinsdag fail liet verklaard den heer H. J. Landman, lid van den Deventer Gemeenteraad, waarin hij zitting heeft voor de socialistische partij. Dit is reeds het tweede raadslid dat in be trekkelijk korten tijd in faillissement ver keert. (Tel.) IN BRAND GESTOKEN, De 22-jarige zoon van den landbouwer II. te Dieze, bij Zwolle, die niet goed bij het hoofd is, heeft Woensdagochtend een hooi berg van zijn vader in brand gestoken, nadat hij wegens ongenoegen uit huis was geloo- pen. Behalve de hooiberg verbrandden drie groote schuren met alles wat er in was, be nevens een varken. INBRAAK TE ALPHEN EN RIEL. In den nacht van Maandag op Dinsdag bespeurde de veldwachter Van Gooi te Alfen en Riel onraad in de looierij van B. Na de heeren Vosters en Wouters gewaar schuwd te hebben, die terstond te hulp kwamen gelukte het niet zonder veel moeite, drie inbrekers te arresteeren. Een der in brekers loste eenige revolverschoten, echter zonder iemand te treffen. Een der daders schijnt nog voortvluchtig te zijn. TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. Op de thuisreis van het Zwarte Water naar Urk is schipper C. P. van het praam- schip Dankbaarheid overboord geslagen. Hij wist het zwaard te bereiken cn werd door zijn vrouw gered, maar de 62-jarige Urker- knecht L. H. is vermoedelijk bij een po ging tot redding te water geraakt en ver dronken. De conducteur der brievenmalen M. L. T„ uit Maastricht, is op het station Simpelveld bij het achteruitzetten van den trein be kneld geraakt en heeft daarbij nogal ern stige inwendige kneuzingen gekregen. Bij terugkomst in Maastricht is hij naar het hospitaal Calvariënbcrg overgebracht. De landbouwersknecht B. te Rheden (Geld.) reed met een met twee paarden be spannen maaimachine, over den Rijksweg te De Steeg, nabij de viaduct. Toen hij de via duct genaderd was, naderde ook een trein, waarvoor de paarden schrokken en op hol sloegen. B. werd van de maaimachine ge slingerd, waarna de machine over hem heen ging. Met zeer ernstige wonden aan hoofd en hals bleef hij bewusteloos liggen. Toege schoten wandelaars droegen hem naar Dr. W., die hulp verleende. Daarna werd de gewonde naar zijn woning overgeb acht. De paarden werden in het dorp de Steeg tot staan gebracht AUTO-ONGELUK BIJ GOUDA. Dinsdagavond omstreeks halfzeven kwam uit de richting Oudewater een race-auto, welke deelgenomen had aan de races te Bussum, met bestemming naar Rotterdam- In den wagen zaten drie heeren bestuurder was de heer Stortebeker, uit Rotterdam, een bekend motor-gangmaker. Reeds bij het café de Klomp werd een Ford-vrachtauto achterop gereden en on danks herhaald signaal gelukte het niet, te passeeren. Na een tweetal kilometers achter de vrachtauto te hebben gereden, meende de bestuurder van den race-wagen zijn kans schoon te zien, en trachtte voorbij te komen. Hij had blijkbaar niet gerekend op het zeer gevaarlijke gedeelte van den dijk, aie daar ter hoogte van den landbouwer Verwer zeer smal is en een steil talud heeft. Hierbij raakte de race-wagen de vrachtauto dusdanig, dat de eerste door den schok op het talud van den dijk terecht kwam en minstens driemaal over zij buitelde. Twee heeren wisten er bijtijds uit te springen, doch de bestuurder, de heer Stortebeker, maakte de buitelingen mee. Met moeite werd hij onder de auto wegge haald, waarbij bleek, dat hij vrij ernstige kwetsuren, vooral inwendige, had bekomen. Een motorrijder, die juist ter plaatse was ging direct dr. Hakkenberg uit Haastrecht waarschuwen, die spoedig ter plaatse was. Per auto van den garagehouder v. Vliet werd de heer S. naar zijn woning te Rotter dam vervoerd. KNOEIERIJEN OP EEN EFFECTEN KANTOOR. Verduistering van f 20.000. De politie van het bureau Pietershal heeft naar de Tel. meldt, twee bedienden een kassier en boekhouder van een effecten kantoor op het Rokin te Amsterdam aange houden, verdacht van verduistering en valsch- heid in geschrifte. Zooals men meer ziet, leefden deze jongelieden boven hun stand. Zij hielden er wherries op na en maakten, nog gewend aan de hooge salarissen in den oorlogstijd, groote verteringen. Gedurende een groot tijdvak hebben zij in de boeken geknoeid en ot> deze wijze een bedrag van ongeveer f 20.000 verduisterd. Diëet-voorschriften, waardoor maaglijders fot dusverre zich verhinderd zagen de lek kere schotels te nuttigen, waarvan zij hou den, zijn thans geheel opgeheven. Ieder die lijdt aan slechte spijsvertering, maagontste king of aciditeit is thans in staat te eten wat hij wil en wanneer hij wil, zonder dat hij be vreesd behoeft te zijn voor de pijn en onge makken die volgen zullen, indien hij slechts 'n half theelepeltje Gebismureerd Magnesium in een beetje warm water gebruikt na eiken maaltijd. Deze kleine „vrijpassen voor goede spijsvertering" maken het zuur snel on schadelijk en maken een eind aan de gisting van het voedsel, waardoor negen tienden van alle maag-ongesteldheden veroorzaakt wor den, en bovendien wordt Uw maag er door in staat gesteld haar werk op^ eene pijnloozc normale wijze te verrichten. Het doet er niet toe hoe slecht Uw maag zich ook heeft ge dragen, begeeft U naar Uw apotheker en schaft U 'n flacon Gebismureerd Magnesium aan gaat vervolgens naar huis, eet een flinken maaltijd van de lek kere schotels waarvan gij houdt en ge bruikt Gebismureerd Magnesium. Gij zult Uw maaltijd nuttigen met genot en U heer lijk gevoelen. Geen lijden of diëet-voorschrif ten meer. Eet wat U lust en winneer 't u be haagt en gebruikt Gebismureerd Magnesium de wonderlijke gewaarborgde „vrijpas voor goede spijsvertering. Gebismureerd Magnesium, Depót, Nassau- kade 314, Amsterdam. Verkrijgbaar bij alle goede Apothekers en Drogisten. Almelo, afst. 39 K.M. Totaal 159.6 K.M. Vr. Waar is te Haarlem het kantoor van verzekering tegen geldelijke gevolgen van ziekte in het bouwbedrijf? Antw. Wilhelminastraat 15. Vraag 1. Ik ben met drie maanden ge huurd. Mevrouw heeft mij zelf opgezegd. Heeft zij bet recht mijn godspenning af te houden? 2. Heeft een mevrouw recht geld af te houden van een dienstbode zonder dat dit overeengekomen is? Antw. 1. Neen; 2. Deze vraag is zonder nadere toelichting niet te beantwoorden. Vr. Wanneer verleent Z. D. H. de Bis- Vraag: Hoe groot moet mijn Inkomsten- Gemeente- en Verdcdigingsbelasting zijn. Mijn inkomsten waren verleden jaar 2200 en van dit jaar 2000. Mijn gezin bestaat uit vier personen, geen minderjarige. Antw.: Aannemende dat u getrouwd zijt, moet u betalen over het belastingjaar 1922 1923 totaal 146,30. Vraag: Ik ben verh#isd 28 Oct. '22 van A'dam naar Heemstede. Heeft A'dam nog iets te vorderen of heb ik te veel betaald? Antw.: U wordt in de Amsterdamsche be lasting aangeslagen tot 1 Mei 1923. Vraag I. Hoe laat zijn 's Zondags de H. Missen in de St. Nicolaaskerk te Amsterdam. II. En in de Postroorn te'A'dam? III. JHoe kan men groene verfplekWn uit een rose wollen stoffen jurk verwijderen? Antw. I. De laatste Mis om 12 ftur; 2! de laatste Mis om half elf. Overigens ons niet bekend. 3. Eerst in boter week maken en dan wrijven met half geest van salmiak, half terpentijn, waaraan een scheutje azijn is toe gevoegd. Vraag 1. Wat is de kortste weg naar Gorinchem? Hoeveel K.M.? 2. Alsook van Gorinchem naar Ede? Antw. 1. Haarlem, Heemstede, Hoofddorp, Venneperdorp, Leimuiden, Oudshoorn, Al fen, Gouda, Haastrecht, Vlist, Schoonhoven, Nieuwpoort, Goudriaan, Gorkum. Afst. 82.3 K.M. 2. Arkel, Arkselschen dam, Kedichem, Leerdam, Schoonrewoerd, Culemborg, Beu- sichensche Veer, Wijk bij Duurstede, Ame- rongen, Eist, Veenendaal, de Klomp, Ede, Afst. 68.5 K.M. Vr. Met belangstelling las ik in de N. H. Crt. van een kapper, die een half mud aard appelen van Zandvoort naar Haarlem sjouw de. Nu wilde ik ook wel weten, op welke manier de piepertjes weer op Zandvoort te rug zijn gekomen? Antw. Wij weten het niet, maar verteld wordt dat zij pootjes gekregen hebben en op' eigen gelegenheid achter den kapper zijn aangetippeld. Het moet een verrassend leuk gezicht zijn geweest. Vr. Is een schuldbekentenis op zegel vol-, doende om wettelijk bewijskracht te hebben? Antw. Ja. Bij faillissement gaat een schuldbekentenis niet voor, indien het geen vordering betreft, die preferent wordt ver klaard. Vr. Ik ontving mijn Rijksinkomstenbiljet half Dcc, 1922. Moet dit hall Maart 1923 voldaan zijn? Antw. Wendt u tot den ontvanger der Belastingen. Deze heeft opdracht zeer cou lant te zijn met het innen der belastingen. Vr. Kunt u mij ook zeggen wat de kortste weg van Haarlem naar Ede is en hoeveel K.M. dat is? Antw. Haarlem, Heemstede, Hoofddorp, Aalsmeer, Kudelstaart, de Kwakel, Uit hoorn, Mijdrecht, Wilnis, Oudbuizen, Ru- wiel, Breükelen, Maarsen, Utrecht, Zeist, Woudenberg, Ede. Afst. 95.9 K.M. Vr. v. d. H. te S. Antw. Wij zullen uw vraag doorzenden. Vraag. Mag iemand, die niet in het bezit is van eenig diploma of andere bevoegdheid, zich officieel uitgeven voor architect'? Zoo neen, waarom niet? Antw. Het is ons niet bekend dat eenige wettelijke bepaling zich er tegen verzet, dat iemand zich architect noemt. Vr. Kunt u mij ook zeggen, wat per fiets de mooiste en kortste weg is naar Almelo? En hoeveel K.M.? Antw. Haarlem, Heemstede, Hoofddorp, Aalsmeer, Uithoorn, Vinkeveep, Loenen, Nieuw Loosdrecht, Lage Vuursche, Soest- dijk, §oest, Amersfoort, afst'. 62.2 K.M. Hoe velaken, Voorthuizen, Oud-Milligen, Nieuw- Milligen, Apeldoorn, Twello, Deventer, af- 58.4 K.M. Holten, Rijssen, Wierden, schop van Haarlem audiëntie. Antw. Des Dinsdagmorgens. Vr. Ik heb aan H. M. de Koningin een verzoek gericht, om mijn aangenomen kind mijn naam te laten dragen. Hierop kwam een ontkennend antwoord. Welk is de weg om het verzoek toegestaan te krijgen? Antw. Wij denken dat daaraan niets meer te doen is. Wendt u eens tot een procureur. Misschien weet hij er nog raad op. Misschien wil ook het R.-K. Bureau voor Arbeids recht te Haarlem trachten iets voor u ge daan te krijgen. Het houdt zitting Dinsdags- avonds van half negen tot half tien in het gebouw St. Bavo, Smedestraat. Vr. Kunt u mij ook zeggen waar ik de boeken over den Atjeh-oorlog kan krijgen? Ik hoor ook niets van 't boek: „Het leven van Pastoor Verbraak''. Antw. Wendt u tot een goeden boekhan delaar. Deze kan u ongetwijfeld helpen. Vragen over loten. Antw. Nog niet uitgeloot, behalve één en kele, waarvan wij den bezitter schriftelijk bericht zonden. Processie naar Heilo Zondag toog de alhier pas opgerichte fietsclub ter bedevaart naar O. L. Vr. ter Nood te Heilo. Door omstreeks 70 personen werd aan deze bedevaart deelgenomen, waaronder 2 uit Ku delstaart. Goed weer begunstigde dezen tocht, die tot alter tevredenheid is geslaagd. Men vertrok uit Halfweg half vijf en arri veerde ruim half zeven te Heilo, waarna te 7 uur de H. Mis werd bijgewoond, met een predicate door den Wel Eerw. Heer Schnei ders, dlie deze bedevaart begeleidde. Onder de H. Mis werd een algemeen® H .Communie gehouden. Om 9 en II uur werden respectievelijk een bezoek .gebracht a. d. St Adalberts- en den St. Witlibrordusputwaarna een oefening van deni H. Kruisweg Werd gehouden met prodiicatie. Het viel den pelgrims aanstonds op, dat de put in tegenstelling met het vorige jaar tihnns h omrasterd. Na bijwoning vani het sluitingstof werd de terugreis te half 4 aan vaard, en omstreeks 6 uur was men te Half weg. Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden. Dinsdagavond hield de afd. Beverwijk vat» dezen Bond haar ledenvergadering in Hotel „Ter Burg". De voorloopig benoemde voorzitter opende deze vergadering op de gebruikelijke wijze en heette de vergaderden welkom. Hij sprak een kort woord tot de aanwezigen. Daarna werden de verschillende punten der convo catie door den secretaris voorgelezen, en punt voor punt door den heer Haver, lid van het Hoofdbestuur, besproken en uiteen gezet. Dan wordt overgegaan tot het voorlezen van het Huishoudelijk reglement, dat door de vergadering werd goedgekeurd. Op de eerste Bondsbestuursvergadering zal art. 7 worden voorgelegd, dat de bepaling bevat, dat ieder lid verplicht is, als hij den bond wil verlaten, 3 maanden voor het loopende boekjaar, dus voor 1 October schriftelijk op gave moet gedaan hebben bij den penning meester der afdeeling. Daarna werd overge gaan tot de definitieve bestuurs- en con- tróle-commissie-verkiezing. Bij stemming werd gekozen als voorzitter de heer Ph. van Noort, als overige bestuursleden de heeren Hoogland en Ettema en de dames Rooijmans en Admiraal, als leden der contróle-commis- sie de heeren Rozemeijer Poelman en P. N, van Zutphen. Daarna werd overgegaan tot de rondvraag, waarbij de heer Haver uiteenzette de tob. standkoming der nog kleine, doch door me dewerking en propaganda-maken der leden bloeiende vereeniging, die toch ook hier ter plaatse steeds grooter kan worden, mits d« leden hunne medewerking vooral verleenen. Daarna werd de vergadering op de gebrui kelijke wijze gesloten en deelde de voor zitter mede, dat na deze vergadering d« functies door het gekozen bestuur werden verdeeld. Deze verdeeling was als volgt: voorzittei de heer Ph. van Noort, secretaris en pen. mngmeester resp. de heeren Hoogland en Etteraa en het overig bestuur de dame» Rooijmans en Admiraal. HET BURGEMEESTER COMITÉ. Bedriegen de voorteekenen zich niet, dan zal het op 19 dezer feest zijn te Heemskerk zooals het daar gevierd kan worden. In over eenstemming met den bloemenrijkdom van de plaats besloot de Commissie het inhalen op te luisteren met een bloemencorso. Versierde fietsen, versierde Tilbury's zul len aan den stoet een feestelijk aanzien geven. Er is animo voor. Er wordt al over gepraat, plannen ge maakt en gewerkt door jongelui en om dit aan te moedigen en tot een succesvollen dag te maken stelt de commissie voor de mooist versierde fietsen en Tilbury's prijzen be schikbaar en dat Heemskerk daarbij iets te zien kan geven is reeds bij vroegere festi viteiten gebleken. Spoedig zal worden bekend gemaakt waar de deelnemers zich kunnen aanmel den, Ook het eere-comité is thans in orde. Wanneer Baron van Tuyll niet dpor uit- landigheid verhinderd is zal hij in het eere comité plaats nemen, evenals Dr. Snethlage. Alle feesten hebben geld noodig en den hul digen toestand onzer tuinders en neringdoen den in aanmerking genomen kan de geldinza meling bevredigend genoemd worden. Maar de dames kwamen wel eens voor gesloten deuren; dat is niet te verwonderen in dezen drukken tijd, Geen nood echter. Allen die nog iets willen bijdragen voor het feest, kunnen dit afdragen aan den pen ningmeester Dr. v, d. Berg of aan een der andere bestuursleden. Kleine en ook groote giften worden dank baar aanvaard, terwijl door het comité hierbij hartelijk dank wordt betuigd aan hen die hun bijdrage hebben geschonken. Voor de kinaeren en ook ouderen komt waarschijnlijk dien avond een aardige attrac tie, maar ook zal dien avond op. meerdere plaatsen amusement te genieten zijn. Daaronder ook in de K. S. A. waar voor een genoeglijken avond zal worden gezorgd. Drie eerepoorten zijn reeds op komst, dus al een goed begin. Ook voor deze eere poorten zullen een drietal prijzen beschik baar worden gesteld. Deze veertien dagen met lust gewerkt en, een dag Heemskerk waardig is zeker te ver wachten. Voor inlichtingen, goeden raad en voor lichting stellen de comité-leden zich gaarne beschikbaar. Op straat gezet. Hedenmorgen werd door de rechterlijke macht een gezin be staande uit man, vrouw en een kindje van 3 weken uit een der woningen der Ned.' Herv. Diaconie gezet. Het geval verwekte veel deernis, vooral daar van huurschuld, geen sprake was. Een medelijdende buur vrouw bood het gezin voorloopig onderdak aan in een groote schuur, waarvan een gretig gebruik werd gemaakt. R. K, Zangvereniging. Alhier werd' Maandagavond een vergadering gehouden door een aantal zangliefhebbers in de achterzaal van café De Zwaan. Doel dezer vergadering was het oprichten van een' R. K. zangvereniging. Er was veel bc-' langstelling. 28 leden gaven zich direct als lid op. Na opening werd terstond overge gaan tot het verkiezen van een bestuur met als resultaat, dat de volgende Heeren wer den gekozen: Voorzitter de heer P. van Dam; de heer Jac. Heemskerk, secretaris; de heer H. v. d. Berg, penningmeester, als commissarissen de heeren P. Keuvenkamp en P. Heemskerk en tot eerste commissaris de heer A. v, d. Burg. De heer P. Langen-* dijk nam voorloopig de leiding der ver-, eeniging belangeloos op zich. Hierna volgde bespreking aangaande den naam der ver eeniging. Besloten werd den naam van. „Kunst uit Landelijke Krachten" te be- houden, waarop een luid applaus volgde., Hierna volgde bespreking aangaande de contributie. Deze werd bepaald op 15 cent, per week. Verder werd nog een woord van dank gebracht aan den voorloopigen direc teur, den heer P. Langendijk, voor zijn be reidwilligheid om de leiding zoo belangloos op zich te willen nemen, waarmede aanwezigen door luid applaus instemden.- De repetitie-avonden werden bepaald op Maandag- cn Donderdagavond. Hierna werd op voorstel van den directeur, tot slot van deze gezellige bijeenkomst, door alle aan wezigen staande het „Wilhelmus" gezongen, waarna ieder voldaan huiswaarts keerde. Wij wenschen deze jonge vereeniging. waar aan op deze plaats werkelijk behoefte ia- een groot succes toe. R. K. Muziekvereeniging. Meldden wij dezef dagen, dat bij de gehouden bestuurs vergadering van „St. Jeanne d Are de penningmeester, de heer N. de Jong, niet herkozen was, thans kunnen wij melden, dat de heer J. Aartman, die in zijn plaats was gekozen, zijn benoeming niet wenschte te aanvaarden, maar deze plaats weer be schikbaar stelde. De heer De Jong werd nu Maandagavond met algemeene stammen herkozen als penningmeester der vereeni ging, Bij de eerste stemming schijnt een misverstand geheerscht te hebben, hetwelk nu was opgelost. Den herbenoemden func tionaris proficiat!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 7