mm sir spel SS UW ARTIKEL GOED zmimiË. WATERSPORT. PAARDENSPORT. KEDiLSPORT. fOETIIL Voor de Huishouding. ELCK WAT WILS Oefenwedstrijd Ned. Psïo- zeMnfai. DAMMEN. I6e JAARVERGADERING VAN DE „HAARLEMSCHE DAMCLUB". ATHIETIEK. Het aanbevelen van een artikel is alleen goed, indien het artikel hetwelk I men aanbiedt aanbevelens waardig is. 8 beveel het dan ook door advertentiën in de „Nieuwe Haarlemsche Courant" aan DUIVENSPORT. Zonfig 1 Juli hield bovengenoemd Ver eeniging een wedvlucht van Dourden (Frankrijk). Afstand 476.800 K.M. De dui ven werden te 6 uur 20 m. gelost met N.W.- wind. De prijzen werden behaald als volgt: lste prijs H. v. Alphen, 3 uur 3 min. 10 sec.; 2de prijs H. F. Hos, 3 uur 14 min. 19 sec.; 3de prijs idem 4 uur 1 min. 43 sec.; 4de prijs J. Philippo 4 uur 6 min. 44 sec.; 5de prijs F. J. Neuman 4 uur 19 min. 18 sec.; 6de prijs H. F. Hos 4 uur 19 min. 45 sec.; 7de prijs F. J. Neuman 4 uur 44 min. 59 sec.; 8ste prijs P. Boerc 6 uur 48 min. 11 sec.; 9de prijs H. F.- Hos, 7 uur 22 min. 25 sec. SIMMENLANDSCH NIEUWS. EEN PRAATJE OVER VLEKKEN. LANDBOUW EM ¥ISSBMERU. REBMTSZAKEN. UIT DIN OMTREK. LEIDEN. BEVERWIJK. NOORDWIJKERHOUT. HEEMSKERK. VELSEN Gisterenavond had bovengenoemde wed strijd in de steel, zwemiinrichürjg te Gouda plaats. Om raim 8,'X uur kwamen de vol gende zeventallen te water. Blauw: Stop, (G. Z. C.) doel; C. IJsselsfijn (G. Z. C.) v. Leeuwen en Pronk (Dolfijn) achter; Karton, K. v. Senus (Maas) en A. H. C. v. Senus (Maas) voor. Wit: R. C. v. Senus (R. A. Z. C.) doel; H. v Senus, H. Minnes (H. Z. C.) en J. de Boer (G. Z. C.)achter; Piantinga (D. J .K.), Bokhoven (G. Z. C.) en van der Volde (Dol fijn) voor. Scheidsrechter is de heer Minnes. De blauwen zijn het eerst bij den bal, hun schot gaast echter naast. De Witten nemen het offensief over en Bokhoven schiet rake lings naast. Een vrije worp voor free-kick van Minnes levert niets op. AI dadelijk blijkt, dat de witten verreweg de sterksten zijn. Slop krijgt dan ook handien vol werk. Een schot van v. d. Velde wordt door hem op bewonderenswaardige wijze gehouden. Na «enigen tijd krijgt Bokhoven dien bal. Hij zwemt op en weet het leder dan zuiver In den bovenhoek buiten het bïreik van Slop te plaatsen, zoodat de witten met 10 leiden. Dan, als weer begonnen wordt, zijn de blau wen weer 't eerst bij den bal en achtereen volgens schielen Karton en A. H. C. v. Se nus in, zonder echter het gewenschte re- su'faat te bereiken. De Boer maakt den bm vrij en plaatst naar Bokhoven, die in Slop s handen schiet, 't Spel wordt eenige malen onderbroken voor free-kick, waaraan vooral C. IJsseistljn zich schuldig maakt. In de achterhoede der witten is het vooral de Boer die herhaaldelijk redding brengt. Dan werkt Bokhoven zich ios en plaatst den bal naar v. d. Velde die Slop ten twee de mate het nakijken geeft. Spoedig hierop wordt Slop weer herhaaldelijk aan de tand gevoeld, wat hem goed afgaat. Een corner op zijn doel, door Bokhoven genomen, wipt v. d. Velde over. Dan is het rusten. Na de rust zien we R. v. Senus een goed schot houden en Bokhoven, dien we wel eens een beteren wedstrijd hebben zien spelen, eenige malen naast schieten, 't Wordt een finale bekogeling van het blauwe doel. De Se goa! laat niet lang op zich wach ten en wordt door v. d.Velde gemaakt op eenigszins gelukkige wijze. Dan schi; t Bokhoven nog eeniige keeren naast en tegen de lat en probeert ook v. Senus het eens van het midlden van 't veld. De Boer maakt zich vrij, plaatst naar Pian tinga, die doelt 40. Even later ontslaat er voor 't blauwe doel een ware verwarring. Een stuk of acht hoof den zien we naast elkaar liggen en daartus- schen den bal. Slop, 't hoofd met 't roode mutsje, kopt ten slotte den bal weg, die bij Piantinga belandt, niet aarzeHen den bal ten 5en male in liet net doet verdwijnen. Even teler werkt Slop een schot van de D. j. K.'er cornerwelke iets oplevert. Minnes techiet tegen kruispunt van lat ,en paal. Ver- echioende spelers beginnen dan hun ver moeidheid te toonen. C, I.Lsselstijn krijgt nog 'eenige vrije worpen tegen zich wegens free- kick. Nog een paar schoten op heide doelen die niets opleveren. V. d. Velde lost nog een gevaarlijk schot, - dat door Slop schitterend gehouden wordt en dan is 't einde. Over 't algemeen is er niet slecht ge speeld. Tegen 't einde begon 't spel wer eenigszins te lijden door de zichtbare ver moeidheid van enkele spelers, die blijkbaar aan zulk een groot poloveld als 'I Goudsclie met gewoon waren. Na afloop vergaderde de pTo-commfssie ten einde het zevental te kie- ■zen. Men kwam echter nog niet lot een de finitief besluit. Op 2 Juli j.l. hield de „Haarlemsche Damclub in haar clublokaal, bovenzaal cafe „De Korenbeurs haar 16e jaarverga dering. Bijna alle leden waren aanwezig toen de le Voorzitter, de heer J. W. van Dartelen, te half 9 deze vergadering opende. Uit het jaarverslag van den lsten Secre taris, den Heer S. M. Mons, bleek dat het afgeloopen vereenigingsjaar bijzonder gun stig was geweest, niet alleen wat het leden- tal betrof doch ook het behalen van twee kampioenschappen bewijst dat het spelpeil xn 't afgeloopen jaar zeer is vooruitgegaan. liet jaarverslag van den Penningmeester, den Heer A. Slinger, wees aan inkomsten een bedrag van 950.70% aan, terwijl de uit gaven 775.29% hebben bedragen, zoodat •het voordeelig saldo een bedrag van 175.41 aanwijst. De reiskas wees aan ontvangsten een ibedrag van 167.31 aan en aan uitgaven een pedrag van ƒ118.60, alzoo een batig saldo 'van ƒ48.71. Uit het jaarverslag van den Bibliothecaris, den Heer J. L. Versteeg, bleek dat de biblio theek der Vereeniging thans over 62 dam- werken beschikt. Bij de bespreking van den a.s. Onderlingen wedstrijd 1923 24 werd het bestuursvoor stel tot instelling van een 4e klasse met al- gemeene stemmen aangenomen. I Besloten werd dit jaar reeds in begin September, in samenwerking met de „Dam club Haarlem", den wedstrijd om het Kam pioenschap van Haarlem en Omstreken te organiseeren en gelijktijdig groepenwedstrij- den in drie klassen uit te schrijven voor de leden en donateurs der „Haarlemsche Dam club en „Damclub Haarlem'.', alsmede vcor •niet-leden van damclubs. Deze groepen Zullen bestaan uit ten hoogste zes spelers, terwijl voor elke groep 2 bronzen medailles «uilen worden beschikbaar gesteld. Het in- leggeld zal voor deze wedstrijden 0.50 be- üragen. De Heeren Jac. Fr. van Garderen en J. L. Versteeg werden bij acclamatie als commis sieleden voor den a.s. wedstrijd om het Kampioenschap van Haarlem en Omstreken benoemd. Tot commissieleden voor de te organisee-. jfen groepenwedstrijden werden de Heeren fw. J. A. Matla en J. Wielenga gekozen. I Het verslag van de afgevaardigden der bondsvergadering werd door den 2den Se cretaris, den Heer F. A. Berkemeier, uitge bracht en onder applaus goedgekeurd. Bij de bespreking van de agenda van de a.s. jaarvergadering van den Nederlandschen Dambond werd besloten namens de Vereeni ging de volgende candidaten te stellen voor bondsvoorzitter, den heer J. Fabricius, Amsterdam voo^bondspenningmeester, den Heer S. S. van Baaien, Amsterdam en voor Commissaris (vacature J. W. van Dartelen) «le Heer W. J. A. Matla, Haarlem. Voor de vacature van Redacteur Buitenland voor het bondsorgaan werd candidaat gesteld de heer :W. van Daalen, Haarlem. 1 De verkiezing van 2 afgevaardigden en 2 plaatsvervangers voor de jaarvergadering van den Nederlandschen Dambond had het volgend resultaat W. J. Teunisse 22, P. J. van Dartelen 18, F. A. Berkemeier 13, W. J. A. Matla 6 en J. Wielenga 2 stemmen <2 blanco en 3 van onwaarde), zoodat de Heeren W. J. Theunisse en P. J. van Dar- 'telen werden aangewezen de Vereeniging op 'de jaarvergadering van den bond te vertegen woordigen. Hierna werd verslag uitgebracht door den Penningmeester der Feestcommissie, den Heer J. Poppen. Uit dit verslag ontleenen wij dat voor de viering, van het 15-j2rig bestaan der Vereeni ging was ingekomen aan vrijwillige bijdra gen enz. een totaalbedrag van 607.68, ter- wijl totaal was uitgegeven een bedrag van 574.50, alzoo een voordeelig saldo van 33.18. Onder dank werden nog gememoreerd de verschillende schenkingen welke de Vereeni ging^ bij de viering van haar 15-jarig jubileum mocht ontvangen, o.m. van Haarlem's Dag blad, Oprechte Haarlemsche Courant, Nieu we Haarlemsche Courant, Voetbalvereni ging „R.C.H.", Athletiekvereeniging „D.O. K.", Nederlandsche Dambond enz. enz. De verkiezing van de Kasccmmissie voor het nazien van de rekening en verantwoor ding van den Penningmeester der Vereeni ging en van den Penningmeester der Feest commissie had den volgenden uitslag P. Mcllema 21, R. H. Rooda 14, J. van Looy 13 en P. van Eyk 10 stemmen (6 blanco en 2 van onwaarde), zoodat de heeren P. Molle- ma en R. H. Rooda tot kascontroleurs wer den aangewezen en de heeren van Looy en P. van Eyk tot plaatsvervangers. De periodiek aftredende bestuursleden W. J. Teunisse, 2de Voorzitter, S. M. Mons, lste Secretaris en A. Slinger, Penningmeester werden allen bij acclamatie herkozen. Besloten werd in samenwerking met de „Damclub Haarlem" wederom de wedstrij den om een wisselmedaille in te stellen en hiervoor jaarlijks twee wedstrijden te spelen een in het lokaal van elke Vereeniging. Na driemaal achtereen of vijfmaal in het geheel winnen van den wedstrijd (waarbij het re sultaat van beide ontmoetingen als totaal uitslag zal worden beschouwd) gaat de me daille in het definitief eigendom over. Voorts werd door den Voorzitter nog me degedeeld dat overeenstemming was bereikt inzake het spelen van het tweede tiental om het Kampioenschap van Nederland van de 2de klasse van den Nederlandschen Dam bond tegen het eerste tiental van de „Bossche Damclub" uit 's-Hertogenbosch (Kampioen der Zuidelijke 2de Klasse). Deze wedstrijd zal op Zondag 22 Juli a.s. te Utrecht plaatsvinden. Bij de rondvraag werd door den heer H. T. Luif voorgesteld door de Vereeniging een cluborgaan te doen uitgeven. Na een zeer uit voerige gedachtenwisseling werd dit voor stel met grooten bijval aangenomen en de heeren H. T. Luif, P. J. van Dartelen en R. H. Rooda aangewezen de vcorloopige stap pen te doen en de redactie op zich te nemen. Het cluborgaan zal vanaf 1 Augustus a.s. maandelijks verschijnen en gratis aan de le den worden uitgereikt. Te ruim half twaalf werd daarna deze zeer geanimeerde vergadering door den Voorzit ter gesloten. De sportspelen te Gothenburg. Paulen derde in de beslissing 400 M. in 49 7/10 sec. 3 Juli De resultaten van heden zijn Be slissing discuswerpen 1. Nittymaa (Finland) beste hand 46 M. 95% (beide handen 84 M. 57%). Estafette 4 x 100 M. 1. Finland 42 6/10 sec. Duitschland was eerste doch werd gedis- qualificeerd. 1500 M. hardloopen 1. Vide (Zweden) 3 min. 57 sec. Driesprong 1. Tuulos (Finland) 15 M. 39. 400 M. Beslissing 1. Vilen (Finland) 49 sec. 2. Engdahl (Zweden) 49 3/10 sec. 3. Faulen (Nederland) 49 7T0 sec. Paulen liep uitstekend en werd goede derde. Gewicht werpen 1. Skoeld (Zwedenj 10 meter 61. Dricjzesmeterjachtên naar Gothenburg. Zaterdag zullen de drie zesmeterjachten „Hollands Hope", „Willem Six" en „Gally- way" worden ingescheept voor de zeilwed strijden in Gothenburg. Hollands Hope, het schip van de Koninklijke, zal worden gezeild door den heer J. G. Hibma, de Willem Six door mr. Car en de Gallyway door jhr. v. d. Wijck. Niet minder dan veertig zesmeters zul len aan de races deelnemen. Een goede start is dus al heel noodzakelijk. Hartelijk hopen we dat onze zeilers succes zullen hébben. en dat ze|er in zullen slagen om/andere zes meter-eigenaren te doen besluiten de Sep- temberwedstrijden van de Koninklijke bij te wonen. BAANDRAVERILEN TE ZAANDAM. Heden worden de korle baandraverijen gehouden. Des vooroiiddags komen uit: Her cules, Kapitein H., Leo, Koosje W., Mau- jick, Nobel, Loulou, Mignon, Camelia, Ida Sell.. Laura R.. Lord D. en Leopold G. Behalve verschillende geldprijzen, wordt ooik een wissel prijs verreden, n..l. hel be kende zilveren theeservies. Het dient twee maal gewonnen te worden om definitief ei gendom le worden. Lady Chimes, die reefs den prijs won, slaat thans weer aangeschre ven; Het Nationaal Kegelconcours van den Kenncmer Kegelbond. De stand der wedstrijden van het Nationaal Kegelcor.cours te Beverwijk is thans als volgt Korpswedstrijden 1. Klein Hamburg, Delft. 297. 2. De Grcote Vauxhal I, Haarlem 290. 3. Baas Boven Baas, A'dam, 282, 47 tr. 4. Op de Lat II, Alkmaar, 282, 44 tr. 5. D.E.V.O. Amsterdam, 281, 45 tr. 6. Onder Ons II, Amsterdam, 281, 44 tr. 7. Onder Ons, Beverwijk, 279. 8. Op de Lat, Purmerend, 277,47 tr. 10. Men Heeft Ze Niet Aan Een Touwtje, Delft, 277, 44 treffers. 11. De Garde II, Amsterdam, 274. 12. Op de Lat I, Alkmaar, 269. 13. De Krans, Amsterdam, 267, 43 tr. 5, 9, 9, 5, 9. 14. De Leeuwerik I, Haarlem, 267, 43 tr. 7, 8 r 7 x 7 15. 1911 I, Amsterdam, 263. Twee vijftallen. 1. Op de Lat, Alkmaar, 551. 2. De Groote Vauxhal, Haarlem 548. 3. Onder Ons, Amsterdam, 543. 4. De Garde, Amsterdam, 528. Hoogste Korpswerpers 1. Paleari, Alkmaar, 71. 2. C. Kochx, Beverwijk, 70 10 tr. 6, 9, 9. 3. G. W. Metz, Haarlem, 70 10.tr. 9, 6, 7. 4. J. A. Kortslag, Amsterdam, 70 10 tr. 4, 8, 3. 5. J. Benoirst, Amsterdam, 69. 6. R. A. Nieuwendijk, Amsterdam, 68 10 tr. 7, 5, 9. 7. M. van Vliet, Delft, 68 10 tr. 4, 8, 7. 8. Peis, Amsterdam, 67 10 tr. 7, 9, 7. Negenprijs D.E.V.O. A'dam, 12 negens. Achtenprijs, Klein Hamburg, Delft 9 achten. ZevenprijsDe Leeuwerik I, Haarlem 10 zevens. Treffersprijs Klein Hamburg, Delft 47 treffers (297). Personeel 1J. Strack van Schijndel, Amsterdam 42. 2. M. W. Smit, Amsterdam 41. 3. M. van Vliet, Delft, 39, 9, 9, 9, 5, 6. Ji 4 J. Pais, Amsterdam 39, 9, 8, 8, 9, 5. 5. Buers, Alkmaar 38, 9, 9, 7, 6, 7. 6. Hanraads, Alkmaar 38, 9, 7, 8, 9, 5. 7. Nijssen, Purmerend 37, 8, 9, 6, 7, 7. 8. J. Hinnen, Amsterdam 36, 7, 9, 5, 6, 9. 9. Rosier, Haarlem 36, 9, 5, 9, 4, 9. 10. J. Bierman, Amsterdam 36, 9, 5, 9, 6, 7. Personeel-serie. 1. J. Hinnen, A'dam 100, 9, 9, 6. 2. M. W. Smit, A'dam 100, 6, 9, 5. 3. J. Strack van Schijndel, A'dam 98, 9, 6, 7. Koningschap van den Kennemer Kegeib. 1. Hekker, Amsterdam, 125. 2. H. Kater, Purmerend, 121. 3. Hinnen, Amsterdam, 119. 4. J. Schareman, Delft, 107. 5. Vrijburg, Purmerend, 106 19 treffers. 6. J. Post, Beverwijk, 106 16 treffers. Vrije Baan Dames. 1. Mevr. Schumacher, Den Haag, 42. 2. Mevr. v. d. Velde, A'dam 39, 38. 3. Mevr. v. d. Veer, A'dam 39, 35. 4. Mevr. van Ginkel, A'dam 37. 5. Mevr. van Rijn, A'dam 36. 6. Mevr. G. Kamm, A'dam 3 maal 35. 7. Mevr. Hemkcs, A'dam 35. 8. Mej. Kuiters, Santpoort 35. Vrije Baan Heeren 1. W. Lubbers, Haarlem 44. 2. G. Kochx, Beverwijk 41. 3. C. Booy, Haarlem 40. 4. H. Lauer, Amsterdam 39, 38. 5. A. Nieuwendijk 39, 37. 6. Hekker, Amsterdam 39. 7. J. Klauwens, Santpoort 38, 37. 8. Groothand, Amsterdam 38. Vaste baan. 1. J. Coppens, Beverwijk 41. 2. Ph. v. d. Kolk, Beverwijk 40 3. F. Coppens, Beverwijk 38. 4. Y. Deden, Beverwijk 36. Vrije baan Hamburger Telling. 1. J. Post, Beverwijk 106. 2. G. Braun, Beverwijk 101. 3. W. de Grauw, Beverwijk 98, 91. 4. G. Casebaard, Purmerend 98. 5. J. v. d. Veer, Amsterdam 94, 92. 6. A. de Weerdt, Velsen 94, 86. 7. R. Fischer, Velsen 94, 82. 8. Zandvoort, Utrecht 91. 9. Ph. v. d. Kolk, Beverwijk 90, 85. 10. M. Meigatter, Amsterdam 90. Dr. Heslinga-Wissel-Beker (uitsluitend voor leden van den KennemerKegelbond), van Kessel 105. In afwijking van het vermeldt]in het pro gramma zal de prijsuitreiking plaats hebben op Zaterdag, 21 Juli avonds zeven uur. N. V. B. en R. K. F.1 f> Het Algemeen Handelsblad bevatte het vol gend bericht: „Naar wij vernemen, zal de. N. V. B. zeer waarschijnlijk het contract verbreken metde R. K. Federatie, daar de Federatie, noch de contractueel© verplichtingen, noch dte in den loop der tijden gemaakte afspraken is nage komen." Wij zijn gemachtigd le verklaren, dat hier van bij de R. K. F. niets bekend is, noch weet mén daar welke reden voor een verbre ken van het contraot zou kunnen bestaan. POSTDUIVEN VEREENIGING „HAARLEMS' AMSTERDAMSCH KWARTIER Maandag; 10de prijs P. Boerc, 11de prijs F. J. Neuman. Dinsdag; 12de prijs P. Boeré. REDACTIE EN AANDEELHOUDERS. In een bestuursvergadering van de Ned. R. K. Journalistenvereeniging werd be sloten, nevens den voorzitter, den heer J. B. Vesters, de heeren P. Steenhoff, W. Nieuwenhuis, J. W. Helmer en W. Oltheten uit te noodigen, zitting te nemen in de commissie, welke een rapport zal hebben samen te stellen over de medezeggenschap van aandeelhouders in de gestie eener dag bladredactie. De benoemden hebben de uit- noodiging aangenomen. DE VERKIEZING DER GEDEPUTEERDEN. Wij gaven reeds den uitslag der verkiezin gen van de Colleges van Gedeputeerden in de provincies Noord- en Zuid-Holland. In de overige provincies hadden niet veel wijzigingen plaats. Alleen Friesland en Gro ningen geven de sterkste afwijkingen van den toestand tot op heden. Was in eerstgenoemde provincie het col lege samengesteld uit 2 vrijheidsbonders, 2 sociaal-democraten, 1 anti-revolutionair en 1 christelijk-historische (4 links dus tegen 2 rechts). Thans is de verhouding geworden: 2 anti-revolutionairen, 1 Katholiek, 1 Christe- lijk-Historische en 2 Sociaal-Democraten (4 rechts dus tegen 2 links), zoodat de rollen juist zijn omgekeerd. In Groningen onder ging de rechts-links verhouding slechts deze verschuiving, dat er naast den anti-revolu tionairen gedeputeerde ook een katholiek zitting neemt; daarentegen is de linksche helft van het college geheel veranderd. In plaats van 3 vrijz.-democraten en 2 socialis ten kwamen er 2 vrijheidsbonders, 1 socia list en 1 vrijzinnig-democraat uit dc bus. In Gelderland hebben de Christelijk-His- torischen één der drie Katholieke zetels voor zich opgeëischt. Een anti-rev. zetel werd afgestaan aan den Vrijheidsbond, die op zijn beurt een plaats ruimde aan een vrijz.-dem. Zoodat de verhouding nu ge worden is 2 katholieken (eerst 3), 1 anti-rev. (eerst 2), 1 vrijheidsbonder (als te voren), en als nieuwelingen 1 christ.-hist. en 1 vrijz.-dem. HET SPOORWEGVERKEER IN LIMBURG. De minister van Waterstaat heeft ver klaard, niet genegen te zijn het inleggen van goedkoope treinen te bevorderen tusschen de hoofdsteden des lands en het Zviden van Limburg. „We leven in het teoken van bezuiniging'1, klagen verschillende lezeressen. „De kteeren, die geregeld gedragen worden, krijgen vlek ken, die zich niet altijd even gemakkelijk la ten verwijderen en het chemisch reinigen blijft maar altijd even duur!" Dan volgen lijstjes van vlekken, die 'n mantel, 'n japon, een jumper voor 't oogenblilk tot een waar deloos kleedingsluik maken en eindelijk komt ce verzuchting: „Wist ilk maar een middel om ze zelf 1e verwijderen!" Bij het uitmaiken van vlekken is een eerste vereischte om te weten, waardoor de vlek is ontstaan. Want een bloedvlek moet niet op dezelfde manier behandeld worden als een inkt-, een roest-, een vochtvlek. Ook hangt dc wijze van behandelen veel af van de stof, die men wil reinigen. Laat zich bijv. uit witte katoen bijna eilke vlek vrij gemaikkelijlk weg werken, omdat dlit weefsel wel tegen een slootje, in dit geval tegen een bijtend hulp middeltje bestand is. heel anders wordt het natuurlijk als men Ie maken heeft met een japonnelje van teere zijde, een subtiele flu weelsoort, een slof, die heel gauw aan ver schieten onderhevig is. En omdat in elk van die gevallen met het een èn het ander moet rekening gehouden worden, kan onze lijst van nuttige wenken op dlit gebied nooit volledig zijn. Toch zullen wij trachten in één klap wel vliegen te slaan, in dit gevall: velen van onze lezeressen tegelijkertijd van dienst te zijn. Bij het uitmaken van vlekken moet men altijd vooTzichtig en zorgzaam te wenk gaan, ontdat men anders groole kans loopt, nog meer te bederven. Men moet zich dus den 1100- digén lijd gunnen, alles van te voren klaar zetten en vooral niet vergeten, dat men een kleed'ingstuik, waarmee men bezig was, te dro gen of te bleeken legt. Voordat men met de bewerking begint, legt men onder de stof een sclloonen dock; men voorkomt dan het be schadigen van de tafel. Voor het wrijven neemt men een Japje van dezelfde stof; men wrijft altijd in de rondte of met den draad mee en houdt niet op voordat de plek drocg- gewreven is, om kringen te voorkomen. Als men dunn stoffen onderhanden heeft, moet voorzichtig gewreven worden, vooral zonder te trékken, daar ijteh anders scheuren en gaten in het weefsel zou halen. Vetvlekken in linnen goed moeten goed met zeep ingesmeerd en desnoods uitgekookt wor den. Een scheut ammoniak in het water be vordert het proces. Vetvlekken in stof jen kunnen over het alge meen zeer goed niet water en ammoniak be handeld worden. Daarna strijkt men mei heete bouten, nadat men grauw papier over de plek heeft gelegd. Ook kan men uitste kend aanwenden een oplossing van 25 gram borax in een huiven liter water en daarmee dc vlekken uitwrijven. Vetvlekken in klceden of karpetten, vlekken •tie ontstaan zijn door het morsen met oüc, raus, was of een dergelijke substantie, moet men dik bestrooien met magnesia poeder en er voor het wegstuiven en inlootten een pa pier op leggen. Na een paar uur schept men het poeder er af, desnoods met den achter kant van een mesje en herhaalt zoo noodig dezelfde behandeling nog eens. Het vet trekt dan in het poeder. Daarna legt men er grauw papier overheen en strijkt, met heete bouten. Ziet men nog een kling of een plek of is de vlok verouderd, dan wrijft ntcn na met water en ammoniak en Wrijft droog met 'n schoo- nen doek. Vlekken va" wagensmeer of 1 eer smeert men in met boter of een stukje rauw spek en Iaat dft eenige uren intrekken. Daarna het vel en vii.il er af nemen met een mesje en uit - wassehen met water, zeep en ammoniak, of, als de stof niet ge wassehen kam, mot witte terpentijn na wrijven. Watervlekken kan men uit lancastergordij- dijnen verwijderen door wrijving met warme' zemelen, mits men er vlug bij is. Glimvlckkcn op kteeren wrijft men weg met een mengsel van 50 deeten water, 20 gram zout en 20 gram ammoniak. Vliegenvlekkcn op vergald kan men ver wijderen mcl een penseeltje, gedoopt in stijf geklopt eiwit en zout. Brons maakt men schoon, niet een oplossing van 1 deel eiwit, 1 deel petroleum en een mespunt zout. Ivoordat vuil of gevlekt is, kan men be handelen met een papje van zaagsel en ci troensap. Stevig en dik opsmeren, laten op drogen. uitborstelen met een zacht schuiertje en daarna wrijven met een wollen lap. Suikervlckken in wollen stoffen worden dredg of met een beetje water uitgewreven. Weervlekken verdwijnen uit linnengoed ids men hpt in bleek wat er legt. Zijn ze in donkere stoffen ontstaan, dan bestrijlke men ze met een mengsel van water, salmiak en viermaal zooveel keukenzout. Petroleunivlekken verdwijnen op den duur van zelf. Om ze spoedig weg te halen, legt men een stuk papier onder en boven de vlek en haalt er een warm ijzer over heen. Bloedvlekken gaan weg in lauw water met zout, in soda of in bleekwater. Ook maakt men gebruik van aziin, voorat voor wollen stoffen. Soms helpt oen papje van stijfsel, dat later kan worden weggeborstiekl. Kalkolekken ooik die, welke ontstaan zijn door scherpe zeep en geest van Salmiak, gaan weg met azijn. Lak- en harsvlekkcn eerst boven kokend water weeken, dan uithalen met spiritus. Levertraanvlekken kan men op de volgen de wijze verwijderen: men strooit op 'n stuk papier een dik laagje pijpaarde en legt het weefsel met de vlek daarop. Nu legt men boven op de vlek óók pijpaarde, ongeveer I cM. dik en giet er benzine op (voorzichtig met vuur en licht!) zoodat het goed vochtig wordt. Hierop legt men een stuk grauw pa pier en gaat er met een warmen bout over heen. Is de vlek nog niet geheel verdwenen, dan herhaalt men de proef nog eens. Vetvlekken in papier kan men doen ver dwijnen door ze in te smeren met een papje van benzine en gips. Men Iaat het zoolang introkken tot de gips poeder wordt. Dan wrijft men dat er af en de vlek is verdwe nen, zonder dat het papier beschadigd is. Dit is een uitstekend middel, vooral bij tee- keningen en stukken van waarde, daar zelfs polloodlijnen onaangetast blijven. Vetvlekken in matten verwijdert men met terpentijn. Daarna spoelen met water en zout tn de matten goed plat liggend drogen, om dat anders hot model bederft. Vlekken door transpireeren ontstaan, ver dwijnen door een inwjijving met een meng sel van 1 deel ammonia, 3 deelen spiritus en 3 deelen zwavelaether. Bij zijde helpt ook wel benzine of water en ammonia. Inktvlekken in linnengoed, die nog vochtig zijn, kan men verwijderen door te betten met melk. Zijn ze al opgedroogd, dan helpt uit stekend citroensap met zout, mits ze nog niet in aanraking zijn geweest met zeep en water. Voor verouderde inktvlekken maakt men 'n dun papje van zuringzout en waiter en legt dal op de vlek. Men moet hiermee heel voor zichtig zijn, want zuringzout is een sterk ver gif en veroorzaakt, als men het te lang op liet goed laat liggen, gaten daarin. Roestvlek ken behandelt men op dezelfde wijze als inktvlekken. Vlekken in fluweel behandelt men over het algemeen met benzine. Zijn het vetvlekken, dan kan men het fluweel boven den stoom van kokend water houden met vloeipapier er ender en aan den achterkant met een heeten bout strijken. Deze bewerking moet men met zijn tweeën doen, daar het fluweel strak ge houden moet worden door de een, terwijl 'de ander strijkt. Daarna wrijft men het fluweel luchtigjes af met wijngeest. Sommige vlekken kan men iook wel met terpentijn behandelen. Vlekken in stoelzittingen van trijp of mo quette verwijdert men door afwrijving met water of ammonia. VOOR DEN TUIN. Aan "de laatste aflevering van het tuin- bouwweekblad „Floralia" (Assen) ontleenen wij de volgende practische wenken voor lief hebbers van tuinieren. Rhododendrons en azalea's. Het was dit jaar laat aleer de bloei van Rhododendrons en bladverliezende Azalea was afgeloopen, maar nu zal het metfde meeste wel gedaan zijn. Laat de uitgebloeide bloemen niet zitten, zoo dat deze zaad gaan vormen, maar verwijder die restanten zoo gauw mogelijk. Het is in de eerste plaats een leelijk gezicht, ten tweede hindert het den heester in het vormen van knoppen voor 't volgend jaar, terwijl de zaad vorming gaat ten koste van de plant en in mindering van een volgenden bloei. Aanbeveling verdient het nu wat vloeimest tusschen de heesters te brengen. Ook bij andere uitgebloeide heesters han delen we eveneens zoo. Stokken bij dahlia'sHoewel de groei der Dahlia's nog wel niet van dien aard is dat ze aangebonden moeten worden, is het toch ge- wenscht er nu vast de stokken bij te zetten, voor zoover men het niet direct bij het plan ten deed. Wie groote en mooi gevormde bloe men op een stevigen stengel wenscht, laat niet meer dan hoogstens drie, beter een of twee scheuten per planten, de overtollige worden verwijderd. Beter is het zelfs nog maar een scheut te laten doorgroeien. Staan dc stokken er bij, dan kunnen zoo noodig de verste scheuten worden aangebonden, welke anders bij den velen wind der laatste weken gauw zullen afbreken. Leirozen aanbinden. Bij een goede ont wikkeling hebben vele leirozen reeds flinke jonge scheuten gemaakt. Het is zaak deze zooveel mogelijk aan te binden, bij wind loopt men anders veel kans dat ze afbreken en het zijn juist deze scheuten waarvan we een vol gend jaar bloemen verwachten. Bovejidien staan die wapperende scheuten langs waranda of gevel minder fraai. Boonen. Door het ongekend slechte weer staan de boonen overal zeer slecht en als de tweede helft van Juni en de volgende maan den niet goed maken wat de zomer tot nu toe bedierf, komt er van de boonen en andere warmte verlangende gewassen niet veel of niets terecht. Voor 't leggen van stokboonen is het reeds te laat, alleen stamboonen op een beschutte plaats kan nog en dan is het ge- wenscht, dat er zoo gelegd wordt, dat er later ramen of matten over de bedden gebracht kunnen worden, want een vroege nachtvorst kan in één nacht het geheele.gewas vernieten. Wie ledige vakken heeft, kan daarin zaaien en als het weer nog ongunstig is, kan het glas er op. 't Is tc hopen dat dit niet noodig is. Spruitkool planten. Spruitkool wordt veel al geplant tusschen andere gewassen, die in dezen tijd het veld ruimen, als vroege aard appelen, tuinboonen, erwten en peulen. Ze zullen dit jaar wel iets langer de ruimte moe ten deelen, want alles is ten achterTn ontwik keling. Lang wachten met het uitplanten is niet gcwenscht. De koolplanten zijn niet slecht ontwikkeld en ze worden spoedig te lang en slap. We gaven vroeger aan om tuin boonen te zaaien op dubbele rijen en tusschen die rijen een strook van 1.20 M. open te laten. Daar kunnen nu twee rijen spruiten komen. Tusschen vroege aardappelen kan ook, voor al als daar met het planten op gerekend is door de derde rij iets ruimer te nemen. Daar komt nu de spruit te staan. Verder kunnen ze tus schen vroege bloemkool. Een goede maat voor spruitkool is 60 c.M. Prei. Wanneer er een hoekje tuin of eenige bedden vrij komen, kan daar prei geplant worden. Prei kan niet of slecht tusschen vroe ge groenten.'tLand wordt gespit en zoo noodig I gemest. De rijen geven we 30 c.M. af stand en op de rij 10 a 15 c.M. Het planten gaat goed met een zwaar poothout, bijv. een stuk schoppensteel. Er kunnen dan diepe gaten gemaakt worden, die open blijven als de planten er in staan. De wortels van de prei- planten snijden we af op een paar c.M. en als het blad lang is, korten we dit ook wat n Door die diepe planten wordt de prei langer en is het blanke gedeelte grooter. Late bloemkool.- Wat we schreven over spruitkool, gaat ook op voor de herstbloem- kool. alléén moet er iets ruimer geplant wor den. Vooral de reuzenkool, als Lombokkers en Veitch Autumn Giant vragen veel ruimte en 80 c.M. is wel de minimum afstand. NOG NIET WERKLOOS. De Vacantiekamer der Rechtbank te Am sterdam sprak Dinsdag 25 vonnissen uit. In het geheel werd daarbij opgelegd 17 jaar gevangenisstraf. Er werden opgelegd 3 straffen van 2 jaar, 1 van 1% jaar, 4 van 1 jaar, 3 van 9 maanden, 1 van 8 maanden, 1 van 6 maanden, 1 van 5 maanden, 2 van 3 maanden, 1 van 1 maand, 1 van 25 dagen, 1 van 14 dagen, benevens 2 voorwaardelijke straffen en 3 geldboeten. Slechts één der voorgeleiden hoorde de vreugdevolle mede- deeling „vrijgesproken." Medewerking stichting Schoolgebouw. - In de gehouden zitting van den Raad van State is behandeld het beroep van het be stuur der Vereeniging Herstellingsoord De Leidsche Buitenschool, te Leiden, tegen het besluit van Ged. Staten, waarbij van de hand is gewezen het door J. Hueting te Katwijk ingesteld beroep tegen het besluit van den raad van Katwijk, houdende afwijzende be schikking op de door het bestuur der ver eeniging voornoemd ingediende aanvrage om medewerking voor de stichting van een schoolgebouw. De afwijzing werd gegrond op het feit, dat de school zou moeten vallen onder het bui tengewoon L.O., daar de leerlingen dier school wegens hun lichamelijken gezond heidstoestand niet in staat waren dat on derwijs geregeld en met vrucht te volgen. Namens het schoolbestuur werd die laat ste conclusie bestreden. Het onderwijs wordt geregeld en met vrucht gevolgd en moet dus worden beschouwd als gewoon lager onder wijs, zoodat de raad van Leiden zijn mede werking moet verleenen. Burgerlijke Stand. Overleden: B. Smit, wed. H. Schook, 79 jaren. Gemeenteraad. Vergadering van den ge meenteraad van Noordwijkerhout op Woens dag 4 Juli 1923, des namiddags te 7 ure. Voorzitter die burgemeester. Tegenwoordig alle leden, behalve de heer Heemskerk. De voorzitter opent de vergadering met gebed. De voorzitter stelt vervolgens aan de orde het eenige punt der agenda: Verbouwing der Openbare school. Spr. merkt o,p, dat hoewel als regel de bouw der bijzondere scholen, wat de uitvoe ring betreft, een kwestie is tusschen B. en W., en het Schoolbestuur, het hier een bijzonder geval is. Zoolang de betreffende lokalen niet aan hef Christelijk Schoolbestuur zijn over gegaan, is de school nog openbaar. Boven dien moeten aan het lokaal, dat openbare school blijft, nog eenige veranderingen ge beuren. Vandaar dat een en ander formeel' tot de competentie van den Raad behoort. Er is hier haast bij de zaak, daar het bestuur der Christelijke School met 1 Augustus de school wenscht te openen. Bovendien is het wenscheJijk, dat de veranderingen onder de vacamtie, die eerstdaags begint, kunnen ge schieden. Wetihoude Oostdam merkt op, dat het hem wensohelijk voorkomt deze aangelegenheid in geheime vergadering le bespreken. In ver band met de te houden aanbesteding vindt spr. liet niet wenschelijk dat in publieke zit ting cijfers genoemd worden. De voorzitter zegt hiertegen geen bezwaar te hebben, zoodat in geheim comité wordt overgegaan. Ken kleine teleurstelling voor de enke,a hoorders, die thans omverri.chterzake huis waarts konden gaan. Besmettelijke ziekte. In onze gemeente '.wam in de week van 24 tot en met 30 Juni 1 geval van roodvonk voor. Besmettelijke ziekte. In deze gemeente kwam ïn de week van 24 tot en met 30 Juni l geval van roodvonk voor. DE TWEE NEGERS GEFOPT. Wij lezen in de Annalen der St. Joseph's congregatie het volgende vermakelijke geval: „Het gebeurde ergens in Afrika in den om trek van Mombasa. De Europeesche Resi dent ter plaatse had op zekeren dag een feest georganiseerd, waarop hij ook eenige zwarte notabelen had genoodigd. Alles ging uitmuntend tot de rijsttafel kwam. De gastheer gebruikte bij de rijst een wei nig van zekere specerij, welke in kleur op kaneel geleek. Een der negers dit ziende cn meenende, dat het kaneel was, schudde eene verbazende hoeveelheid van die bruine stol op zijn rijst, en hapte flink toe, want kaneel was zijn lievelingskost. Het duurde echter niet lang of de tranen liepen den man over de wangen. j Zijn zwarte buurman in den waan verkee- rend, dat hem iets deerde, vroeg hem op fluisterenden, declnemenden toon: „Davidj wat scheelt er toch aan, waarom ween je?", „Och", zei David, die zijn fout zorgvuldig voor het gezelschap wilde verbergen en te gelijk zijn buurman er ook eens in wilde laten loopen, „ik dacht zoo juist aan mijn armen grootvader, met wien ik onlangs een tochtje maakte op het meer Victoria Nyanza. Hjj is toch zoo'n goede, oude man. „Zoo", zei Samuel gerustgesteld, en weldra het voorbeeld van David volgend, bediende ook hij zich ter dege van dezelfde bruine slof, want ook hij was dol op kaneel, en te huis kreeg hij ze niet. Maar het duurde niet lang of nu begon ook Samuel te weenen, hij weende dikke krokodillentranen, zooals alleen negers dit kunnen doen, want het zijn groote kinde ren. „Zeg, Samuel," vroeg een lalelgezel, „waf scheel je, oude jongen, waarom huil je?" Hij sprak die woorden op zulk een sarcastischen toon, dat het Samuel duidelijk was, dat hij zich heimelijk amuseerde over de door hen gemaakte fout. i Als antwoord keerde Samuel zich naar David en beet hem in bet oor (alleen fi guurlijk natuurlijk, ofschoon hij het graag in letterlijken zin zou gedaan hebben): „Och, David, ik was in gedachten bij je grootvader, en ik vond het toch zoo jammer, dat jelui béiden niet kopje onder waren gegaan in het meer om nooit meer boven te komen, want dan had ik nimmer van die leelijke, bruine kaneel gegeten. De negers hadden Cayenne peper voor kaneel aangezien. Tableau!" BEETt Een éénoogig man, die er erg op uit was, zijn geestigheid te toonen,, was eens heel vroeg in den morgen aan 't wandelen cn ontmoette een man met een bult. „Wacht", dacht hij, „ik zal eens een grapje maken met dien gebochelden man", en ie zei tegen hem: „Wel, vriend, wat draag je toch op je rug? je bent al zoo vroeg geladen vandaag." „Ja", zei de andere, „je hebt gelijk dat je zegt, dat 't nog zoo vroeg is. Jij hebt tenminste je twee vensters nog niet open.'j De éénoog deed zijn best om te lachen, maar 't ging hem niet goed af. OUDE LAKSCHOENEN. Lakschoenen, die wat dof geworden zijn worden weer als nieuw door ze te wrijvei met een zachte" lap, waarop een beetje ter. -nAn>tür>

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 8