Yaa Wet en Wetgeving. BUITENLAND Vierde Blad 7 Juli 1923 MEDISCHE PRAATJES. fiEM. BUITENL BERI8HTER ilKXENLAHDSm KiESiWS, Hit enze KARKTHIEUWS. De kleine boekhouder De Fransche oud-minister Klotz pleit voor een Engelsch-Fransch de- ïensief verdrag. Bulgarije en de Kleine Entente. De staking der Duitsche metaalbewerkers begonnen. Rumoer in den Spaanschen Se naat. Onder de Telegrammen: De Fransche gezant heeft een langdurig onder houd met Curzon; nog geen schriftelijk antwoord der Franschen. Tur ken en Grieken zullen te Lausanne samen spoedig tot een accoord komen. Krassin afgezet als hoofd der Russische delegatie te Londen. Weer een brief van patriarch Tichon. DE STAKING DER HAVENARBEIDERS IN ENGELAND, UIT DE PERS. FEUILLETON. 5b. Is. DESACCIJNS OP ZOUT. Wij hebben reeds enkele accijnsen be sproken. Maar dit waren alle accijnsen op genotmiddelen als tabak, gedistilleerd, bier en wijn. Ondanks alle bezwaren, die tegen deze accijnsen kunnen worden aangevoerd, valt niet te ontkennen, dat aan deze accijnsen niemand meer bijdraagt, dan hij wil. Laat remand's beurs het gebruik van het genot middelin verband met den verhoogden accijns niet toe, hij onthoude Zich ervan. Zijn'tgezondheid zal er niet onder lijden, integendeel, als regel zal deze onthouding aan zijn gestel ten goede komen. Anders staat het echter met den accijns, dien wij nu gaan bespreken, de accijns op zout. Zout is een der eerste levensbehoeften, een absoluut noodzakelijk ingrediënt voor het smakelijk toebereiden van het eten. En dat op dergelijke levensbehoeften accijns wordt gelegd, dat wegens het gebruik van zout, belasting moet worden betaald, kan feitelijk niet door den beugel. Dat zal ook wel de reden zijn, dat, terwijl de accijns op de bovenvermelde ge notmiddelen in de laatste jaren is ingevoerd of vrij belangrijk verhoogd, men den zout accijns onveranderd heeft gelaten. De zoufaccijns is niet hoog. Hij bedraagt 3 per 100 K.G. ruw zout, dat is dus ander- halven cent per pond. Industrie- en land- bouwzout is onder bepaalde voorwaarden van accijns vrijgesteld. Het zout, bestemd voor deze doeleinden, wordt met eene of meer andere stoffen gemengd, waardoor het voor keukenzout ongeschikt is. Veel brengt in verhouding tot de andere accijnsen de zoutaccijns aan de schatkist niet op. Hij brengt het minst op van alle ac cijnsen, als men de spcelkaartenbelasting buiten beschouwing laat. Merkwaardig is, dat ten aanzien van de opbrengst van den zoutaccijns zich in de laatste jaren een dalende tendenz kenmerkt. Over de jaren 1917, 1918, 1919, 1920 en 1921 bracht de zoutaccijns respectievelijk op f 2.481.560.—, f 2.838.372.—, f 3.641.763.—, f 1.933.553.en f 1.462.289.De opbrengst överpi922 is op de staatsbegrooting ge raamd'op f 1.600.000. De ontvangsten van 1922 waren echter van dien aard, dat op de staatsbegrooting van 1923 met een raming van f 1.400.000, dat is f 200.000 minder dan in 1922, moest worden volstaan. PLEURITIS. II. Wij hebben den vorigen keer gezien, dat slechts «en enkele maal n.l. bij verwondingen, komende van buiten af, een pleuritis in 't leven geroepen wordt en hebben wij dus voor de reeks van .gevallen van pleuritis, die nog overblijven, andere oorzaken op te sporen. Ik wil u nu niet vermoeien met bui tenissigheden, doch direct man en paard rnfemen. Het is n.l. de Tuberculose, die in het gros van de gevallen als oorzaak van de pleuritis moet worden.aangemerkt. Dit zal u misschien eeriigszins verbasen, daar ge wel licht onder uw vrienden en kennissen eeni- gen hebt, die toch een volmaakte gezond heid genoten en vrij plotseling het slacht offer van deze ziekte werden. Wanneer ik nu spreek over de tuberculose, dan haalt ge u wellicht een persoon voor den geest, die bleek, mager en ziekelijk is, een slechten eetlust vertoont, kortom allesbehalve dat type, waaraan uw vriend of vriendin beant woordt. Toch hebt ge het mis, mijn waarde Lezeres en Lezer. Het behoeft ook niet zoo'n slecht uitziend type te zijn, als u-zich voor stelt, doch kan de persoon in casu volmaakt gezond zijn doch een zeer klein haartje in z'n longen hebben en wel in dat gedeelte, dat onmiddellijk grenst aan de pleurabladeu, die over de long heen liggen. Öp deze wijze kan.».,.. -r b het longvlies geïnfecteerd worden met tu- f buitengewoon gering, berkelbacillen en de pleuritis tuberculosa is daar. Ook andere ontstekingsprocessen in de long kunnen op die wijze een pleuritis als gevolg hebben, hoewel de Tuberculose hoe gering ook, de kroon in dit opzicht spant. Zoo zien wij, om slechts een enkel geval te memoreeren ook wel eens bij de gewone longontsteking een pleuritis als complicatie optreden. Daar de drie sereusc vliezen n.l. de pleura, het pericardium (hartezakje) en het peri toneum (buikvlies) betrekkelijk zeer dicht bij elkander gelegen zijn, is het niet onmoge lijk, dat bij een ontsteking van één dezer gevoelige vliezen ook de beide andere wor den aangetast en spreken wij van een „poly serositis" (d. i. een ontsteking van vele se- reuse vliezen). Het behoeft geen betoog, dat een dergelijke toestand voor de betrok ken lijder een buitengemeen gevaarlijke is. Wij zien dezen toestand nog wel eens ver wezenlijkt bij een heftige ontsteking van één der sereuse vliezen oï bij een algemeene bloedvergiftiging, (de z.g. septichaemie). Zooals nu bij elk ander ontstekingspro ces, zoo kan ooit hier de ontsteking meer of minder heftig verloopen. Soms zeer licht, nauwelijks zelfs een temperatuursverhoo ging van eenige beteekenis veroorzakend, vinden we aan den anderen kant gevallen, waarin de ontsteking heftige verschijnselen met zich medebrengt en de patiënt zich bui tengemeen ziek gevoelt. Wij hebben in dit laatste geval gewoonlijk te doen met eer „etterige" ontsteking ja, niet zelden is in zulke gevallen de toestand zoo ernstig, dat de internist het niet meer alleen af kan en de chirurg er aan te pas moet komen. Deze neemt dan een deel van de rib weg, die hem in verband met het ontstekingsproces het meest gewenscht voorkomt om op deze wijze gelegenheid te vinden de etter, die zich tusschen de pleurabladen beVir.dt te kunnen verwijderen zoovee! dit in zijn ver mogen is. Zooals u wellicht bekend is, spreekt men van een „droge" en van een „natte" pleuris. In 't laatste geval hebben we vee! vochtvorming, die, zoo wij gezien hebb neer of minder etterhoudend kan zijn en in 't eerste geval is de vochtvorming Na elk ontstekingsproces hebben we lit- teeken vorming, die, zooals we dagelijs bij oppervlakkige wonden kunnen con- stateeren, met z.g.n. retractievers'chijnseleii gepaard gaat. Het litteekenweefsel schrom pelt n.l. in elkaar en trekt de naastbijgelegen weefseldeelen mede. Zooals u begrijpen zult geschiedt één en ander soms ten koste van de gewichtige organen, die zich aldaar in de nabijheid bevinden, hier in ons geval dus hart en longen, terwijl men ook aan de buitenzijden van het lichaam niet zelden een min of meer duidelijke afplatting kan waar nemen. Wij willen nu den volgenden keer wat vertellen over het algemeene verloop van deze zoo ingeburgerd en overbekende ziekte. DE KLEINE ENTENTE EN BULGARIJE. De vertegenwoordigers te Sofia van de regeeringen van Tsjecho-Slowakije, Zuid- Slavië en Roemenië hebben evenals de ver tegenwoordiger van Griekenland aan de Bulgaarsche regeering een gelijkluidende nota overhandigd, waarin meegedeeld wordt dat de diplomatieke betrekkingen met de Bulgaarsche regeering weer hervat worden. DE GEALLIEERDEN EN DUITSCHLAND. In diplomatieke kringen te Berlijn kent men achteraf veel beteekenis toe aan een artikel, dat Philip Millet van de Petit Pa risian in de Prager Presse heeft gepubli ceerd. In dit artikel, dat men als geïnspi reerd beschouwt, wordt er op gezinspeeld, dat de Duitschers langs in-officieelen weg zuiver informatorische inlichtingen zouden kunnen ontvangen omtrent het standpunt van de Fransche regeering in het vraagstuk van herstel. Het artikel bevat echter geen aanwijzingen, waaruit opgemaakt kan wor den welken weg men daartoe bewandelen moet. Daarom ?ija het niet meer dan ver onderstellingen als men verband brengt pjischen dit artikel en de reis van minister lie nes j naar Parijs. UIT HET BEZETTE GEBIED. De verzorging mot de levensmiddelen In l"— hel bcrette gebied begint tengevolge' van .ie belemmering van het verkeer ernstig te woi- den. Vooral aardappelen zijn schaarsch. Uit het feit dat de verkeersbelemmering overal tegelijk in werking is getreden leidt men af dat deze reeds sedert lang is voorbereid en dat de aanslag op de Rijnbrug slechts als voorwendsel heeft gediend. De bezettingstoestand in Westhofen is on veranderd gebleven. De Fransche posten die tot ongeveer 2 K.M. ten Westen van Schwerte zijn vooruitgeschoven, hebben een versterking met ongeveer 50 wielrijders ontvangen. Te Aplerbeck bij Essen heeft een Fran sche schildwacht den arbeider Dienhofer, die de grens trachtte over te steken, neer geschoten. De poging om geld weg te sleepen van het filiaal van de rijksbank te Essen is mis lukt. De gereedstaande vrachtauto's moes ten onverrichter zake terugkeeren. De Brusselsche bladen melden, dat er in den nacht van Woensdag op Donderdag schoten zijn gelost op een personen-trein tusschen Aken en Montzen. Kort daarna ontdekte een Belgische patroelje, die bij de tunnel bij Gemmcnich op wacht stond, drie individuen, die op den spoorweg slopen. De patroelje schoot en doodde een der drie mannen, een Duitscher van den rechter Rijnoever. De twee andere mannen namen de vlucht. DE STAKING VAN DE BERLIJNSCHE METAALBEWERKERS. Naar aanleiding van den uitslag der stem ming onder de metaalbewerkers te Benija heeft het stakingsbestuur besloten de sta king vandaag te laten beginnen. DE MALAISE IN DEN ENGELSCHEN HANDEL. Kolonel Buckley, de parlementaire' secre taris van het departement van overzcescaen handel, heeft in een rede in de vergadering van het Verbond van Britsche kamers van koophandel een ernstige opvatting ontwik keld over de vooruitzichten van den wereld handel. Hij zcidc te vreezen dat opnieuw groote werkloosheid zou intreden. De slech te toestand in den handel was nu niet tc wijten, gelijk een paar jaar- geleden, aan oeconomische, maar aan politieke omstan digheden. Het was dc plicht van de staats manskunst om deze politieke factoren ter zijde te stellen, maar dit was een buitenge woon moeilijke taak en zij zou dit blijven tot een oplossing gevonden was voor den toestand in het Roer-gebied en de seh.vde- vergoedingskwestie. Ofschoon het vooruit zicht buitengewoon somber was, waren er glimpjes van hoop. De uitvocrstatistick wees uit dat het mogelijk was markten te heroveren die men verloren waande. DE FRANSCHE OUD-MINISTER KLOTZ BEPLEIT EEN FRANSCH-ENGELSCHE OVEREENKOMST. De Fransche oud-minister Klotz heeft, te Winchester het woord voerend, de meening geuit, dat het sluiten van een Fransch-Brit- sche overeenkomst ter vervanging van het niet-verwezenlijkte Engelsch-Fransch-Ameri- kaansche pact een groot geluk zou zijn voor de menschheid, maar deze overeenkomst moet gelijkheid van rechten en verplichtin gen meebrengen, zonder eenige zelfs mo- rcele ondergeschiktheid, met scherp-om- schreven waarborgen voor de uitvoering. Klotz beval als begin een pact inzake de luchtverdediging aan. Een gemeenschappelijke politiek zou, zoo betoogde Klotz ten slotte, aan de wereld rust. brengen cn rechtvaardigheid, welke laatste hierin bestaat, dat het opzettelijk veroorzaakte kwaad wordt hersteld en de verbintenis wordt nagekomen, die men plechtig beloofd heeft om aan de vernieti ging te ontkomen. De „Manchester Guardian" zegt dat de methode om het indexcijfer van de kosten van het levensonderhoud tc berekenen sedert begin 1920 niet aanmerkelijk schijnt te zijn gewijzigd. Daar de juistheid der be rekening door de Labour Partij in twijfel wordt getrokken en de ontevredenheid met de gevolgde methode de voornaamste oor zaak, is van de staking der havenarbeiders, gaat het blad de procedure na. De statistie ken van hët departement van arbeid hebben het doel de gemiddelde vermeerdering van de kosten van het levensonderhoud der ar beidersklasse vast te stellen, in verhouding tot den gemiddelden standaard van even vóór den oorlog. Bij het vaststellen van de vermeerdering in den vorm van een percen tage, berekenen degenen, die de statistiek opmaken een algemeen gemiddeld cijfer, waarvan de tegenwoordige cijfers voor de afzonderlijke gezinnen natuurlijk eeniger- mate afwijken. Er wordt echter de nadruk op gelegd dat deze schommelingen in het gemiddelde cijfer in den regel niet groot zijn, in aanmerking genomen dat dezelfde hoeveelheden der verschillende artikelen als vóór den oorlog in de gezinnen der ar beidersklasse worden gekocht. De statistieken loopen over vijf groepen: leveensmiddelen, huren, kleeren, brandstof fen, licht en allerlei. De levensmiddelen be treffen: rundvleesch, schapenvleesch, spek, visch, meel, brood, aard-appelen, thee, sui ker, melk, boter, margarine, kaas en eieren, d.w.z. driekwart van de totale kosten aan voeding van een gezin. Het was onmogelijk vruchten en groenten mede hierin op te nemen, wegens de moeilijkheden om de of- ficieele prijsregisters te erlangen. Het hoofdstuk „aallerlei" bevat zeep, soda, huis- houdartikelen, tabak, cigaretten, enz. De prijzen in den detailverkoop werden elke maand door ambtenaren van de Ar beidsbeurs en vertegenwoordigers der win keliers opgenomen. Zij worden van 620 steden en dorpen verzameld, en 5500 detail- verkoopers geven opgaven hunner prijzen. Op de basis dier cijfers berekenen de stati- tici de verhouding der prijzen. De bootwerkers te Liverpool hebben ge volg gegeven aan den raad der leiders en gisteren het werk voortgezet, in afwachting van de conferentie, welke de quaestie voor het geheele land zal behandelen. De boot werkers te Bristol verwierpen het advies van het Vakverbond om Maandag het werk te hervatten. Tweehonderd pakhuisknechts te Huil slo ten zich bij het stakende spoorwegpersoneel aan en besloten de ladingen niet tc behan delen. Het spoorwegpersoneel te Grimsby weigerde de bootwerkers te steunen. Een spoedig einde verwacht. Het H. N. meldt nog over het uitbreken der havenarbeidersstaking, dat de leiders, tegen wier wil de staking is uitgebroken, van oordeel zijn, dat de staking bij gebrek aan stakingsfondsen binnen een paar dagen geëindigd zal zijn. Zij doen daarom hun best de mannen tot hervatting van het werk te bewegen. Vermoedelijk zal de staking tot gevolg hebben dat een officieel onderzoek wordt ingesteld naar de wijze waarop het depar tement van handel liet indexcijfer berekent. De bladen geven over het algemeen toe dat het cijfer voor de vaststelling der loonen niet voldoende betrouwbaar is. Lat.er bleek', dat deze kosten waren ge maakt, niet door de zeven leden van Chur chill's reisgezelschap, maar door in 't geheel zeven en zeventig personen, daar zich in Cairo zeventig ambtenaren bij het gezel schap hadden gevoegd, die in opdracht der rcgecring aan een conferentie van vertegen woordigers uit het Midden-Oosten moesten deelnemen. Dat Churchill niet te veel heeft uitgegeven, blijkt uit het feit dat het de partement van de schatkist een tweemaal zoo groot crediet bij Churchill's vertrek had g icdgckeurd. De „Daily Herald" had kort daarop een artikel in denzelfden geest gepubhcec'l, waarin Churchill eveneens verkwisting w>rd verweten. De "vertegenwoordigers der beide blad.n verklaarden, dat het Blauwboek, hetwelk de door hun gebruikte gegevens bevatte, aan duidelijkheid veel te wenschen overliet en hier.cn daar misleidend was. Zij wenscn'en echter gaarne hun leedwezen over hel ge beurde Ir betuigen en waren bereid d.1 kesten van het geding te betalen. DE IMm^xvATIE IN DE VER. STATEN. De quotum voor kleinere •n- den bereikt. De Amerikaansche immigratie-ambtenaren kondigen aan, dat 't quotum immigranten voor Egypte, Turkije, Palestina, Syrië, Albanië, Afrika en eenige kleine landen voor Juli is bereikt. EEN SPOORWEGONGELUK. Nabij Drammen (Noorwegen) is gisteren in een scherpe bocht van den spoorweg een trein ontspoord. Bij het ongeluk hebben een passagier en een spoorwegman het leven verloren, er zijn 13 menschen ernstig ge wond. EEN HALSSNOER TER WAARDE VAN f 10.100 GESTOLEN. Woensdag is in een music-hall van den Faubourg Montmartre te Parijs aan een En- gelsche dame een diamanten halssnoer ter waarde van 10.000 ontstolen. De dame had het sieraad in een taschje aan haar arm hangen: een dief heeft kans gezien er den riem van door te knippen. Als een der voornaamste Democrati sche gegadigden voor het presidentschap van dc Verecnigde Staten wordt thans weer senator Underwood veel genoemd. Under wood heeft in den Senaat te Washington zitting voor Alabama. De politieke leiders in zijn staat hadden hem gevraagd, een ver klaring tc nellen afleggen over zijn plannen. Maar Underwood, die op een reis naar Europa is geweest, en pas dezer dagen van daar is teruggekeerd, heeft zich nog niet definitief uitgelaten. Hij zal echter spoedig kleur moeten bekennen. Men zal zich herinneren, dat het vorig jaar aan de Lester Strip steenkolenmijn, in het plaatsje Herrin (in den staat Illinois), bij een staking, afschuwelijke moorden op werkwilligen én stakingbrekers waren ge pleegd, waarvoor de daders nooit gestraft zijn. Thans hebben Amerikaansche bladen het bericht, dat de bewuste mijn is aange kocht door den mijnwerkersvakbond, die er 726,000 voor heeft betaald. De promotors van den bokswedstrijd te. Shelly bij (Montana) om het wereldkam pioenschap, tusschen Jac. Dcmpsey en Tom Gibbons hebben er heel wat geld in laten zitten. Men spreekt van een deficit van meer dan 100,000 voor de managers van Gibbons. Maar Dempsey ging met een kleine 300,000 naar huis Het indexcijfer voor de kosten van levensonderhoud in Duitschland (voedsel) woning, verwarming, verlichting en kleeding) bedraagt volgens het rijksbureau voor de statistiek voor Juni gemiddeld 7650 (1913 1914 1), tegenover 3816 in Mei. Het is dus in één maand tijds met 100,5 percent geste gen. De Ievensmiddelenprijzen zijn met 102,3 percent gestegen tot het 9347-voudige, de kosten van kleeding met 109,6 percent tot het 11995-voudige van voor den oorlog. Deze cijfers zijn echter' door de sprongsge wijze prijsverhoogingen reeds lang achter haald. 20 Juni was het totale indexcijfer al gestegen tot 9272, 27 Juni tot 11,780! Het Pasteur-instituut te Parijs had een Engeland bepaalt zijn lioudsng. I p00S geleden bekend gemaakt dat het De Britsche interdepartementale commis- j <saarne levende adders zou toegezonden sie, die ambtenaren van het ministerie van£rjjgen. en volgens den correspondent te buitenlandsche zaken, het departement van f Grenoble van de Petit Parisian heeft een handel, het ministerie van de schatkist cn adderjager te Rives zoo goed aan dat ver dat van koloniën omvat, en belast is met het j zoek voldaan, dat hij in drie maanden 840 onderzoek van het vraagstuk der drankwet- adders naar het instituut gestuurd heeft, beving in Amerika, zal vermoedelijk heden jj Er moet in de streek van Rives bijna geen DÜenkomen om liet antwoord van Engeland J adder meer voorkomen. te' ontwerpen op het voorstel van Hughes, De Figaro klaagt over de anarchie, die dat aan Engelschc schepen wil toestaan ver- er, in het bijzonder te Parijs en omstreken, zegelden 'steken drank aan boord te heb- S bij de Fransche posterijen heerscht. Het ben, mits Engeland de twaalf mijlen zóne Ato erkent. UITBREIDING DER TRANSPORTSTAKING TE BARCELONA. De taxichauffeurs en de koetsiers der huurrijtuigen in Barcelona staken. Sedert eènige dagen hebben bijna geen aanslagen en beroovingen op den openbaren weg meer plaats gehad. Dc transportstaking heeft een uitbreiding ondergaan doordat ook bij de tram en de autobussen gestaakt wordt. HET TERRORISME TE MADRID. Dc correspondent v an de „Daily Tele graph" te Madrid meldt, dat het terrorisme zich van Barcelona uit over geheel Spanje verspreidt en zelfs de hoofdstad bedreigt. Er zijn daar de scherpste voorzorgsmaat regelen genomen; zoo is er een speciale po litiedienst georganiseerd, niet alleen voor de politici der rechterzijde, maar ook voor de revolulionnaircn en de liberalen. Dit bc- teekent dat de terroristen niet tot één groep beboer -o. .naar tot verschillende groepen, vier pen.tick standpunt verschil lend is. Bekende politici, zooals Garcia, Prieto, Romanoes, Alba, Maura La Cierva, Lcrroux en anderen worden steeds begeleid door 5 of 6 politiebeambten in automobielen. A.n- dcre politici zooals Sanchcs Guerra en Bugailal worden bewaakt door politie op motorfietsen, terwijl weer anderen, van min der beteekenis, bewaakt worden door po litie te voet. Wegens dc bedreigingen der terroristen is het zelfs nooaig geworden om ook den pau- selijkcn nuntius te bewaken. „Roode terroristen" bedreigen de politici der rechterzijde; de „witte terroristen" be dreigen de politici der linkerzijde. En „wit ten" cn „rooden" bedreigen de politici, die de regeenng steunen, met het gevolg, dat niemand vrij blijft van deze bedreigingen. HET INCIDENT IN DEN SPAANSCHEN SENAAT. Dc tegenstanders handge meen en daarna verzoend. Een B. T. A,-telegram meldt nog omtrent het ipcident in den Spaanschen Senaat, ont staan door een beicccligenden brief van ge neraal Aguilera, den voorzitter van den Hoogen Raad voor Leger en Vloot aan den oud-minister Sanchez de Toca, dat de mi nister-president en de voorzitter van den Senaat Aguilera tevergeefs uitrxoodigden, zijn brief in te trekken. Aguilera verklaarde, dat hij zijn post niet zou verlaten en dat hij de regeering niet in staat achtte hem af te zetten. Hij voegde er bij, dat hij er op rekende, dat de Senaat hem zou steunen. De premier protesteerde krachtig. Agui lera en Sanchez de Toca werden in het- ka binet van den Senaatsvoorzitter geroepen, waar zij met elkaar twistten en elkaar klap pen gaven, maar ten slotte verzoenden zij «;ich. De ministerraad heeft de zaak onderzocht, maar nog geen besluit genomen. Het B. T. A.-bericht voegt er nog aan toe, dat er des avonds in militaire kringen groote levendigheid heerschte Omtrent de stemming in het leger deelt de correspondent van de „Daily Telegraph" te Madrid nog enkele bijzonderheden mede: Dit leger was reeds in twee partijen ver deeld. De eene wil promotie naar verdien ste, de andere r.aar anciënniteit. Thans is tiet ook ver deeld in „Berengueristas" en an- tii-Berengueristas"-. De eersten zijn van mecning, .dat generaal Bercnguer, de vroegere hooge commissaris in Marokko wiens vervolging door den Senaat is goedgekeurd, vrij dient uit te gaan, de anderen dat hij veroordeeld moet worden. De „Berengueristas" beschuldigen den Hoogen Raad van leger en vloot (waarvan generaal Aguilera voorzitter is) er van,, dat hij gedreven wordt door boosaardigheid en wraakzucht. MASARYK IN HET NAJAAR NAAR PARIJS. Masaryk heeft thans zijn eerste officieele bezoek aan Parijs in het begin van den herfst vastgesteld. DE TOEPASSING VAN HET DRANKVERBOD. weg, door hét scheppen van meer dan één overschot, ook meer dan één restzetel te bemachtigen. Deze methode werd bij de Tweede Ka merverkiezing van 1922 toegepast door de R.K. en de A.R. cn zij bezorgde dezen proepen onderscheidenlijk een winst van één zetel en van twee zetels boven liaar naar evenredigheid toekomend getal Deze methode, die bij de verkiezing voor de Tweede Kamer altijd cer.ig gevaar op levert, omdat men het aantal tc wachten stemmen slechts kan schatten, zou bij de verkiezing voor de EcrsteKamer met vrij groote zekerheid kunnen worden toege past door dc grootere partijen, met name door de R.K. cn de S.D.A.P. De andere partijen zouden, door kunst matige samenvoeging en stemuuling, dar. weder kunnen trachten zich tegen zooda nig opereeren te verweren. Wij hopen van gansche: har-te dat Ne derland van al dergelijke operaties ver schoond zal blijven. Als de verkiezing voor ce vertegenwoordigende colleges moet uit- loopen op enkel cijferpolitiek, waar blijft dan het vertrouwen in de kracht en de eer biedwaardigheid van het eigen beginsel Wij wijzen er op, dat de Kieswet thans een bepaling bevat, ten einde te trachten tegen zoodanig gepingel (in strijd met de bedoeling der wet) een dam op te werpen." Het artikel eindigt ten slotte als volgt „Moge de uitkomst der stemming aan het eindjdezer maand mogen ook vol gende Kamerverkiezingen en Statenver kiezingen bewijzen, dat alle politieke par tijen verder afzien van het volgen der me thode van partij-splitsing, een methode, die de wet zeker toelaat, maar die ken nelijk in strijd is met dc bedoeling der wet en met het beginsel der evenredige vertegenwoordiging. Mocht men tot heden nog aan cieze_strij- digheid kunnen twijfelen nu in de Kies wet, door vaststelling van het nieuwe der de lid van artikel 100 eene bepaling is op genomen met het uitgesproken doel deze practijken tegen te gaan nu kan nie mand ontkennen, dat het volharden bij deze practijk in de hoogste mate afkeu renswaardig zou zijn." DE LIBERALE CANDÏDATEN VOOR NOORD-KOLLAND— FRIESLAND. Naar de „Tel." verneemt, zullen vanwege den Vrijheidsbond bij de a.s. Eerste Kamer verkiezingen, voor de groep Noord-Holiand- Friesland de volgende acht personen worden candidaat gesteld Mevr. Wijnandt-Francken-Dyserink en dc hecren S. v. d. Eergh Jr., dr. J. E. van Wel- dcren Rengers, K. Breebaart, D. J. van Hor ten, mr. J. A. Stoop, H. Eisma en dr. M. de Hartogh. VRIENDELIJKE VOLKSZEDEN. De Oost-Java-editie van de Sin Po bevatte 26 Mei een aanmaning aan het adres van de Chineesche handelaren, wier huizën met teer en vuil waren besmeerd onm tot inkeer te ke rnen en de Japansche waren te boycotten, daar andere wellicht hun de ooren en de neus zouden worden afgesneden. Nader wordt vernomen, dat de heer Ter. Sin Tong te Soerabaja is afgeranseld, daar hij Japansche goederen voorradig had. Het kaartjesloket van den Centroumbios- coop te Malang werd ingesmeerd met tc wegens de vertooning van een Japansche film. Aldus wordt uit Weltevreden aan de „Lo comotief" geseind. EEN DAGBLAD-PROCES. Winston Churchill door twee bladen belecdigd. Winston Churchill en zijn cchtgenoote zijn eergisteren voor de rechtbank verschenen, om er. db onvoorwaardelijke verontschuldi gingen in ontvangst te nemen voor twee ar tikelen, welke in de „Evening News" en de „Daily Herald" waren verschenen en waar- duurt soms twee tot drie dagen voor te Parijs geposte brieven te Parijs besteld worden. De bezorging van drukwerken on dervindt geregeld een vertraging van vicr- en-twinlig uur. Vincennes en Neuilly hebben in het bijzonder te klagen. EERSTE KAMERVERKIEZINGEN. „De Nederlander" Chr. Hist.) bespreekt door hij zich bclecdi^d achtte. 1 oen hij n.l. in ;n e,n hoofdartikel de aanstaande Eerste Ka- het begin van dit jaar in zijn functie van nierver kiezingen. Nadat het blad eerst de staatssecretaris van koloniën, zijn reis naar Egypte cn Palesliifa maakte, publiceerde de „Evening News" een artikeltje oncler den ironischen titel: „Mr. Churchill's uitstapje naar Egypte a 4.340 pd. st.; nieuwe onthul lingen over de uitgaven van 700 pd. st. per week; 100 pd. st. aan ontspanning." Hierop volgde een gedetailleerde opsomming van de op het eerste gezicht inderdaad fantas tisch hoog schijnende kosten. vermoedelijke samenstelling heeft berekend, behandelt het daarna gebreken, die de nieu we wijze van verkiezing zouden aankleven. Hiervan stippen wij het volgende aan „Veel minder verheffend en in strijd met de bedoeling der wet is een andere methode, die mogelijk voor bepaalde par tijen voordeel zouden kunnen opleveren. Wij bedoelen het splitsen van de lijsten eener vrij groote partij, ten einde langs dien AMSTERDAM, 6 Juli. Aardappelen. Bericht van Jac. Knuop. Noortl-Hollandische Muizen f 5.255.60, idem kleine Muizen 1.40 '2.10; Hillcgommer zandaardappelen 7 7.70; WestlaEdsclve ronde 6.307; Wes'- 'andsohe muizen f 77.70, idem kleine mi; jes 4.90—3.00 per H.L. Zomer Malta-aard appelen 13—11 per 100 Kg. AMSTERDAM, 6 Juli. Noteeringpn van het Nieuwe Veilinggeb. ex-pl. De Jong Koene, Kersen, extra 0.60—0.64, kersen 0.50- 0.58; druiven Mauw 1.501.90; idem wé o.851.29; aalbessen prolific 2—2.35, aalbessen 1.50—1.90; kruisbessen 0.12— 0.17; aardbeien f 0.500.64, alles per Kg.; aard-beden 0.17—0.29 per pot; meloenen 0.50—1.20; perziken I 0.14—0.22, idem II 0.C60.11 per stuk; tomaten 0.560.66 per Kg.; spinazie 713; p." telein 815 per 100 Kg,; peen 12.75—1 ,0 per 100 bos; sla 1.903.20; andijvie 3.50-6.80 per 100 krop; princesseboonen 0.460.54; snij- booncn 1.051.1-5; komkommers 11— 16; bloemkool I 1010, idem II 69, alles per 100 sinks; peulen 0.20—0.26 per Kg.; nieuwe aardappelen 79, klccn drie lingen 5—6.80, ktem Wcsll. aardappelen 9.30—12.40, idem idem drielingen 5.30— 9.40 per 100 Kg. Bloemen. Rozen f 4—7.50; violieren 6- - 13; Am. Anjers 811; calla's 1219; dahlia's 7—11; gladiolen 2.50—6; pioenen f 3.504.50; anemonen 0.501.20; delph - nium 2.50—5; snijgrocn 512 per 100 stuk-s. ALKMAAR, 6 Juli. Kaas. Ter markt waren 200 stapels, wegende 200.000 Kg. Fabrieks- kaas kleine 33, commissie 30, boerenkaas kleine f -10, commissie 35. Handel slug. GOUDA. Bloemenveiling 6 Juli. Gioxina» 50 et.; Hortensia 50—100 ct. per stuk; Pioenmi 20—40 ct.; Papaver 25—30 ct.; Delphinium 30 et.; Anemonen 1913 ct.; Rozen. 10 40 ct.; Anjers 2—8 cl. per 10 stuks; Lathy rus 10—15 ct. per bos. Veel aanvoer en „Wij hebben hier geen dames, alleen maar 'ambtenaressen 1" verklaarde Snijders ruw. „Denkt u daar als 't-u belieft om-J U moet den hzer Jansen om verontschuldiging vra- gen/' „Neen 1" riep Martha levendig, „dat doe ik niet 1" De directeur beet op zijn sr.or. Het was moeilijk een beslissing te nemen. Was het om zijn ergernis of om een ontkiemende ver genoegdheid te verbergen Hij ging plotse ling staan en liep met langzame schreden de kamer op en neer. „Wij zijn gewoon, om tuchteloosheid on barmhartig met ontslag te beantwoorden, sprak hij heftig. „Onbarmhartig 1 jjVerstaat^U juffrouw Bolten Onder geen omstandig heden laten wij zooiets toe 1 Onder geen om standigheden Hij wendde zich naar Martha en scheen een tegenwerping te verwachten. Martha stond daar met weerspannig ge krulde lippen. Haar oogeu vonkelden, maar zij antwoordde niets. Snijders zette zijn wandeling doör de ka mer voort, bleef voor het raam staan, schoof de gordijnen op zij, keek de straat op en zei na een poosje, meer tot het raam dan tot Martha „Maar ditmaal wi len wij uw onervarenheid in aanmerking nemend 'n uitzondering maken. Maar alleen deze eene keer I" En plotseling draaide hij zich om, liep op Martha toe en sprak met bijna vaderlijke welwillendheid „U moet zich niet dadelijk zoo (Jpwinden, kindje Meeningsverschillen zijn er overal op de wereld Ook hier op de bank Uitgezonderd natuurlijk in de directie kamer 1" Daarbij gleed zijn blik met een flauw glim lachje over den kalen schedel van directeur Andriessen, die in het koersblad verdiept was en er heelemaal geen notitie van genomen had, dat iemand de kamer binnen gekomen was. Daar Maitha steeds nog niets antwoordde, sloeg hij onverwacht weer zijn scherpen za kentoon aan „U zult vznaf hedenmiddag op de coupon-afdeeling te werk gesteld wor den. Meld U zich bij den hee De Leeuw En nu gaat u dadelijk na r hui - Hij ging zonder te groeten weer aan zijn schrijftafel zitten. Doch toen de deur in het slot gevallen was, keek hij nogmaals op en mompelde „Een fameuse rakker Vind u niet collega Andriessen „Het zal wel goed zijn 1" bromde het aan den anderen kant. „Geheel zooal; u wilt, col lega. 1" Martha haalde haar mantel en ging naar huis. „Nou vroeg de oude Meijer. „Nou juf frouw Bolten Zoo vroeg al naar huis Is er wat gebeurd En nadat hij zonder opgewondenheid op heldering gekregen had, meende hij „Dat had ik uwes vooruit kenne zegge Een meis- sie, zooals uwes laat men niet zoo maar „mir niks, d'r niks" gaan. Dus uwes komt bij De Leeuw Jammer Dat spijt me Pas uwes voor die maar op Je moet 'm in de gaten houen 1" DERDE HOOFDSTUK „Nu ziet u het", begroette De Leeuw 's middags juffrouw Bolten. „Nu ziet u het. Goede zielen vinden elkaar te water en te land 1 De goden hebben mijn smeeken ver hoord 1" Evenals bij de eerste kennismaking maak te hij een lichte buiging en stak haar de hand toe „Op de aangename samenwerking, juf frouw 1" En ditmaal stak Martha ook haar hand hartelijk toe en glimlachte „Op de aangename samenwerking Zij had in dien tusschentijd veel geleerd cn in den toon van nonchalante vertrouwelijk heid, welken zich de meesten beambten in den omgang met het damespersoneel veroor loofden, merkte zij nauwelijks meer het on opgevoede op. De Leeuw keek het kantoor rond. „Waar zullen we u nu een plaatsje geven Dasr- .9: Óli aiiter tegenover den heer Manchet, is nog e?n kruk vrij. Neemt u dus pl ats en siert u onze woning En zoo kwam het dat Eli Manchet, als hij van zijn draaistoel rrict naar rechts en niet naar links, maar rechtuit zag, de hoogst- bezienswaardig.* juffrouw Bolten in haar vriendelijk gezicht keek. -e.,; En hij zag nu meer van zijn werk op da n zijn gewoonte geweest was. en zijn bewege lijke, donkere oogen namen daarbij een rus- tigen, bespiegelenden blik aan. Zoo ongeveer als een kunstminnar, die opmerkzaam een zeldzaam meesterwerk be schouwt, dat telkens nieuwe wonderen open baart. De eerste maal dat Eli Manchet keek, was 's morgens, een weinig over achten, als Mar tha ging zitten. „Goeden morgen, mijnheer Manchet 1" zei ze dan, terwijl zij haar schrijfmouwen om deed. „Goeden morgen, juffrouw Tulp 1" ant woordde Eli en oogstte een vriendelijk lach je. Hij begroette haar eiken morgen met een anderen bloemennaaam, en eiken dag scheen het hem toe, dat de naam, dien hij heden had gekozen, het beste op haar toepasselijk was. Tegen tien uur verhieven zijn ouderwet- sche brillenglazen zich voor de tweede maal en dan zagen de oogen van Eli twee flinke boterhammen met ham belegd achter Mar tha's kerngezonde kiezen verdwijnen. „Zijn blik vroeg vroolijk „Smaakt het?" en een tegenblik antwoordde vergenoegd „Dank u, uitstekend En Eli phantaseerde eens Als ik nu het varken was, waarvan de ham afstamt en ik was gemest en ik zou drie centenaar wegen, wat God verhoede en devleesch- iiouwer zou komen en zou zeggen „Eli Varken", zou hij zeeggn „je moet ster ven 1 Want er is een bekoorlijk gehe melte het gehemelte van een koningin en die koiiingin moet noodzakelijk twee broodjes met ham eten anders kan zij geen copieboek registreeren," dan Hij brak de phantasie plotseling af, want de gedachte, een varken, een verboden, on rein dier te zijn, was voor zijn strenggeloo- vig hart (Eli was Israëliet) toch te verschrik- kelij k. Om kwart voor twaalf keek Eli Manchet voor den derden keer recht voor zich uit. Dan begonnen op het kantoor de voorbe reidingen voor dc middagrust. De penhou ders werden op zij gelegd, formulieren in de juiste vakken gedaan, schuifladen, kas ten gesloten, handen gewasschen en op zijn gemak verwisselde een ieder zijn kantoorjas met zijn uitgaansjas. „Het is nog geen twaalf uur, dames en heeren 1" riep de Leeuw dagelijks geprik keld. En dagelijks kreeg hij prompt ten antwoord „Uw horloge is achter 1 Op het mpne is het er al drie minuten over." Eli zag toe, hoe Martha de schrijfmouwen afdeed, ze gladstreek en in de la van haar les senaar wegborg. Van zijde moesten ze zijn, dacht hu, en niet van ordinair linnen En louter roocle aartjes moester er op gestikt ziin En heel boven, het bovenste hartje, waar de veiligheidsspeld doorgaat, als ze de schrijfmouwen vastmaakt dat zou dan het liart van Eli Manchet zijn en het zou eiken morgen en middag zeggen „O, u doet me pijn, juffrouw Reseda En er Zou een kleine druppel bloed te voorschijn te komen, die zich over de schrijfmouw ver spreiden zou —tot ten laatste de geheele schrijfmouw rood zou zijn En dan zou ze de mouw weggooien cn het hart van den bultigen Eli Manchet eveneens.... „Eet smakelijk mijnheer Manchet!" zei Martha en sing weg. „Eet smakelijk", zei Eli en maakte zich langzaam klaar. In het portaal van de bank haalde hij haar weer in en liep de Keizerstraat door, van af het Stationsplein tot aan het uurwerktoren- tje naast haar zonder een woord te spreken. Als een hondje liep hij naast haar. En zijn gedachten liepen daarbij langs de meest ver warde paden, die alle van den wegwijzer „als" aftakten. Dit vergezellen was Martha een beetje lastig. Maar zij wilde haar grappigen coilega niet krenken en daarom liet zij hem maar begaan Tor aan het uurwerktorentje. Daar knikte zij hem toe, zei „Adieu en stapte in de electrische.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 13