öit nummer bestaat uit 20 bladzijden, waaronder het Geïllustreerd Zondagsblad in 3 bladzijden. Zaterdag 7 Juli 1923 Leekepreeken. BIJ een zilveren jubilé UIT MË OMTREK. bfrr 'r 1:y p" m vïïAARLEM. I toneelwedstrijd der Haarlemsche Dilettanten Tooneelvereenigingen 1923—1924. Ernstig tramongeluk. Verkiezing van één lid van den Gemeenteraad in de vacature- Bomans. Mr. J. B. Bomans. De nieuwe regeling van het Kathechismus onderwijs. De echtgenoote van onzen burgemeester. Ned. Reisvereeniging. Vacantie. 4©ste Jaargang No. 14480 De Wethoudersbenoemmg. Een succes voor Alberdingk Thijm. PoHtie-dipJoma. Ons onderwijs. Een carbidoutploffing. De Lathyruskeuring van „Tuinbouw en Plantkunde". BURGERLIJKE STAND. OVFRVEEN. BLOEMEND AAL. Hat Zilveren Regeeringsjubi- leum van H,M. de Koningin. SCHOTEN, HILLEGOM. KROMMENIE. t>P 't i r lVat een klein dorp kost. NOORDWIJKERHOUT. ZANDVOORT. Vé abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3 25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE Onder bovenstaanden titel openen wij vandaag een nieuwe rubriek, welke voor taan iederen Zaterdag op deze plaats zal voorkomen; een nieuwe rubriek, welke ons is afgedwongen, afgeperst, om met dr. Kuy'per te spreken. t Geval zit aldus: wij ontvingen de vorige week en brief met een opmerking, zooals geregeld voorkomt. Maar de inhoud was van dien aard, dat het schrijven onze aandacht langer dan gewoonlijk bleef vast houden en eindelijk deed besluiten tot bovenbedoelde daad. Ofschoon niet voor publicatie bestemd, drukken wij hieronder den brief af; men kent dan aanstonds onze bedoeling. Een onzer abonné's schreef ons: Mijnheer de Hoofdredacteur, Schrikt u niet, dit is geen ingezonden 'uk; alleen maar een bewijs van instem ming, met 't geen u schreef in 't hoofd- artitkel „Vergeestelijking" in de courant van Dinsdag. Ook „aan den overkant" begint men naar te worden van 't gewroet in de aarde, en richt men den blik naar boven. Niet hoog genoeg, maar toch naar boven. Wel is t geoorloofd te veronderstellen, dat een liberaal blad, als 't braaf doet, meer aan den broode dan aan Gode denkt, maar ik vind 't toch al verblijdend, dat de ezcrs van zoon blad althans eens 'n stukje levensernst onder de oogen krijgen. Ik durf zelfs méér té zeggen.' ook wij, die ee,n JffHtdliek blad lezen, zouden zoo'n rubriekje van „leekepreeken" best kunnen gebruiken! 'R.0. e,ourant geelt van alles; politiek, ecntsza.scn, sport, anecdoten.wat meer erneiiends mag er m.i. ook wel bijl Is waar: we hooren 's Zondags in de cci v een predikatie en we luisteren alle- mau cr even attent Maar naast het meest- verlicffende woord, dat van God, bestaan er ocn ook nog verheffende menschenwoor- aen. Naast de eeuwige wet bestaat er een natuurwet, en naast de eeuwige Wijsheid een natuurlijke wijsheid.... Er zijn in de jI"a'uur altijd motaljsten geweest, en zij hauden succes. Bij hen liep er kaf door 't koren, als u ons zoo'n rubriekje geeft, zal t koren wel kafvrij zijn, t Is maar 'n idee, dat ik u ter overweging voorleg. Ik voor mij meen, dat vele lezers van onze Nieuwe Haarlemsche Ct„ zoo'n teug klaar water nu en dan, tusschen al dat an dere door, wel waardeeren zullen. Met oprechte hoogachting, enz, We zullen hieraan niet, veel toevoegen. Deze gezonde taal spreekt voor zich zelf. Inderdaad, er zijn zooveel verschijnselen in het leven, waarover men vaak zelf peinst cn waarop men gaarne eens licht geworpen ziet door een ander; er zijn zooveel oude waarheden, die men meer waardeert, wan neer men ze eens hoort en ziet in de taal en kleur van zijn eigen tijd. De stof is onuitputtelijk; zal ook het ge duld onzer lezers onuitputtelijk zijn en onze kracht toereikend? Wc willen het beproe ven en in ieder geval de volgende week be ginnen met aan den wensch van onzen brief schrijver te voldoen. Wellicht heeft hij velen naar net hart gesproken! De courant van 26 Juni; het schrijven was gedateerd 28 Juni. 8 Juli 1898 is de gelukkige dag geweest, waarop astoor Smeeman, de priester zoo torsch van lichaam en ziel, zoo machtig en taool in zijn kinderlijk Godsvertrouwen, de hem toevertrouwde zending voltooide en de -ongregatie der E.E. Zusters Ursulinen in liet bisdom Haarlem stichtte. Wie de Con gregatie eenigszins van nabij kent, weet te gewagen, dat daarmede het bisdom Haar- -m \v/0n "j'mcmlcnde dienst werd bewe gen, Wie eenigermate de geschiedenis dezer .onge Congregatie kent, is een getuige meer voor dc waarheid, dat Pastoor Smeeman een werk naar Gods Hart heeft tot stand ge bracht. hij begon zijn eerste klooster met ?®s Zusters uit het Ursulinen-klooster te Breust-Eysden, Behalve te Monnikendam heeft de jonge Congregatie thans haar Moe derhuis met kweekschool, pensionaat, mulo-school en lagere school te Bergen, een u.l.o. school te Boskoop en lagere scholen te Groenendijk, Oudorp, Maas sluis, Nieuw-Vennep en straks te Hem- en Venhuizen. Verder bereiden de eerste Zus- ers zich voor tot haar examen- voor wijk verpleging en binnen afzienbaren tijd zullen ook leaen dezer jubileerende Congregatie Z1CD-^j1' aan 'le* Missiewerk. iJ l eerste jubilé past een .drievoudige '.vensch cn wel: Eén aan den Gever van alle goede gaven, een dankwensch aan God, onzen almachtigen Heer. Dankbaar zijn we voor overvloedige gaven en genaden, ter wijl wij nederig bidden om verderen steun en zegen. Een tweede wensch geldt de Congregatie zelf. Voor alle offers en moei ten danken we Stichter, Directeurs en le den. We wenschen gaarne kracht om onbe zweken op den zelfden Christelijken we<5 voort te gaan. En eindelijk feliciteeren we de plaatsen waar de congregatie meer in het bijzonder is bekend, feliciteeren we het Bisdom Haarlem. Moge dc arbeid dezer Congregatie oprecht worden gewaardeerd cn z°o rijkelijk worden gezegend. Zij groeie en bloeie! B. De jury voor bovengenoemden wedstrijd is tnans samengesteld als volgt: Baltazar Verhagen, Directeur Tooneel- school; Frank Luns, letterkundige en re gisseur; Me). W, Wessels, leerares in plas tiek. Ter voorkoming van misverstand wordt onder de aandacht gebracht dat de gecom bineerde dilettanten Tooneelvereenigingen te Haarlem geen nieuw opgerichte verecni- ging is, doch bestaat uit eene commissie van 7 heeren, welke naast den heer Her man Smits, dc geheele wedstrijd met al wat daaraan verbonden is, regelen. Vrijdagmorgen is op het Plein een ernstig tramongeluk gebeurd. Dc elcctrische tram, welke 9,20 uur van de Tempeliersstraat naar Amsterdam ver trekt, was juist vertrokken en had den hoek TempelierssstraatPlein bereikt, toen de heer J. M. V., wonende Oranjestraat 62, aan kwam loopen en op de in beweging zijnde tram sprong. blij struikelde óf sprong mis, viel en kwam onder het voorbalcon van den twee den wagen terecht. Passagiers in den eersten wagen, die het ongeluk zagen gebeuren, waarschuwden on- middcüjk den wagenvoerder, die direct de tram deed stoppen. Dc wagen werd opgevij zeld. Per brancard van de E. S. M. werd de ongelukkige naar het St. Elisabeth's Gasthuis overgebracht. Alles ging zoo vlug in zijn werk, dat het zich binnen een kwartier tijds afspeelde. Om 9.33 uur was de heer V. reeds in het gasthuis. Daar constateerde de dokter, dat gebroken warén het linker schouderblad, lin ker sleutelbeen en rechterarm, terwijl eenige ribben gekneusd zijn. De toestand van den heer V. was Vrijdagmiddag zeer ernstig. De wagenvoerder heeft aan het ongeluk geen schuld, l De VooTZ'JUer van het Centraal: Stem bureau voor bovengenoemde verkiezing maakt bekend, dat dc voor de kiezers toe gankelijke zittingen van het Centraal Stem bureau tot benoeming van een lid van den gemeenteraad' ter voorziening in de vacature van "den heer Mr. J. B. Bomans. a. voor dien nog loopenden zittingsduur; en b. voor den op 4 September a.s. aanvan gende periode van zitting, zulöen worden ge houden op Zaterdag, 7 Julii 1923, des middags te 12 uur, ten Raadhuize. Zooals wij reads meldde, zal in de vaca ture voer den vrij loopenden zittingsduur 'benoemd worden de heer H. J. L. Klein Schiphorst; en voor de periode van 4 Sep tember Mevr. H. F. J. M. P. van Looij— Ranshuijaen. Wij !ezen in „Het V-olk" in een correspon dentie uit Haarlem o. m. het volgende over den heer Mr. Bomans: „De gemeente verliest zullen we het na laten te zeggen als het een tegenstander gekit? - in hom een der bekwaamste wethouders; onze frak lie zal in den Rand een der scherp zinnigste en handigste opponenten tegen haar streven missen. Overeenkomstig de nieuwe regeling van het Katechismus onderwijs (art. 10c) zijin voor de Interparoehiale scholen ingesteld commissies' ven voorbereiding.Voor Haarlem is benoemd de H.E. Déken sis voorzitter en de Z.Eerw. Heeren Pastoor J. P. Reijncnberg O.F.M. en de Bisschoppelijke Inspecteur J. C. Aalberse als leden. Naar wij vernemen is hier ter slede bericht ontvangen dat in den toestand van Mevrouw Maarschalk, die tc Ciermond Terraud moest achterblijven eenigen vooruitgaat# valt te be speuren, alhoewel alle zorg niet geweken is. De afdeeüng jl aar tam v.ain de N'edcrland- sehe R cisver een i,ging heei'l voor de loden ver schillende aardige tochtjes georganiseerd. Zoo zi'Ifen o..a. Zaterdag 1.4 Juli a.s. de mooie geschilderde ramen van het nieuwe postkantoor worden bezichtigd en een wan deling Vloor Haarlem ter bezichtiging van oude gebouwen en hofjes plaats hebben. De daarop volgende Zondag zal men een autotocht, kunnen maken -door een der mooi ste gedeelten van Noord-Holland, n.l. langs Gastricnm, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef, Bergen. Schoei'! en Alkmaar (maxi mum aantal deelnemers 14) en Zaterdag 21 Juli zal een bezoek gebracht worden onder deskundige leiding aan de Stadskweekerij. De zomervacantie yoor de leerlingen van het Te en 2e studiejaar der M.T. S. begint 11 Juli e.k„ na afloop dor lessen, het .eind examen eindigt 17 Juli; het toelatingsexamen vindt plaats van 1821 Juli; de vacanties van het R.-K. Lyceum beginnen Vrijdagmid dag 13 Juli en aan het Gymnasium begint de groote Vacantie 7 Juli; aan de opleidings scholen en andere stedelijke scholen voor L. O. op 21 Juli. AUTOBUS TE WATER. Vrijdagmiddag om een uur of 12 is een autobus, komende uit JJmiiiden, te Schoten in de sloot nabij het voetbalterrein van „Haarlem" gereden. De bus reed langzaam, doch moest uitwijken en daar de weg juist opgebroken is en hij nogal afhelt, kon de bus waarschijnlijk haar vaart niet meer in houden en is den weg afgegleden cn de sloot ingereden, waarin zij ondersteboven terecht kwam. Er zaten 6 mcnschen in de bus. Een dame hekwcim een ernstige vlcesohwond aan den arm. De overige kwamen er met lichte verwondingen of met den schrik af. Zusters van de iiglhal legden het eerste verband. Naar we verder vernemen, moest de auto bus uitwijken voor een bloemenwagen van den heer B. uit Haarlem. Naar een ooggetuige verzekerde, stond dc autobus stil. Een der voorwielen gleed weg op 'het paadje langs de sloot aanvhet „Haar- lem"-veld. Naar ons van andere zijde verze kerd wordt zakte de berm weg, waardoor de autobus, welke aan de familie Lindeman uit IJmu'iden behoorde, kantelde en in de sloot lerec.ht kwam. Dc gewonde dame bekwam een wonde aan den onderarm en een gapende wonde COURANT Bij contract belangrijke kortiisjjg Advertentiën 35' cents per regeL Advertentiën tusschen den- tekst als ingezonden mededeeling, op d# le Pagina 75 ct.. op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- erj, aanbod-advertentiën 14 rejeli 60 cent per plaatsing: elke regel meer 15 cent, bij vooiuitbetaling TTllï/f&l werkt zonder schadelijke gevolgen en onovertroffen I UönL tegen Hoofd-en Zenuwpijnen,Influenza, Rheumafiek en Ischias, alsmede met succes tegen slapeloosheid. TOf* I tabletten zijn geheel onschadelijk en werken onovertroffen I WOFtls. tegen Hoofd- eu Zenuwpijnen, Influenza, Rheumatiek, Ischias en Lendenpijnen en dergelijke kwalen. aam den bovenarm. In hel St. Elisabeth's- Gasthnis zijn deze gehecht geworden. Een jongen, die in de autobus zat, kwam er won- diergoed af. Hij sloeg door het raam van de autobus en kwam met zijn hoofd in de mod der terecht. Hij bekwam slechts een onbe duidende schram. Dechauffeur, die even eens door de ruiten der bus sloeg, kroeg een snede over den neus. Naar ons medegedeeld werd, heeft de chauffeur aian het ongeluk geen schuld. Leden van E. H. B. O. waren spoedig aan wezig. Aan dien berm van den weg is zeer goed te zien, waar de bus omsloeg. De sloot schijnt voor haar ais gemaakt tc zijn, want zij vult de sloot geheel. Dit autobus-oingeliik is een aanklacht te gen den onverantwoorde!ijken toestand van den Rijksstraatweg aldaar. Hoeveel malen hebben wij er in onze courant al over ge schreven? Het schijnt wel dat klachten pas Ikraciht krijgen, wanneer er doodclijke onge lukken plaats hebben. Waar is dal voor noo- dig. Vanmorgen zouden er inderdaad men- schenlevisns kunnen gevallen zijn. Gelukkig is dat niet gebeurd, maar laat men nu niet talmen den weg daar te verbeteren. Nog Vrijdagmorgen kon men zien dat twee autobussen elkaar daar ter pllaatse passeer den en dat dit gelukt, is telkenmale een won der. De geheele Rijksstraatweg moet verbe terd worden, maar vooral de sloot, waarin nu de autobus is getuimeld, moet worden gedempt. Aanhoudend is op dit idee al geha merd. Hoe lang nog? Duidelijk is te zien hoe de autobus is weg gegleden, doordat de wog de autobus niet meer houden kon. ONGELUK. In den nacht van Maandag op Dinsdag omstreeks 2 uur is op den Haarlemmerweg bij den Uitweg een ongeluk gebeurd, dat •nog betrekkelijk goed is afgeloopen. Od den weg reden twee verhuiswagens. Uit de te genovergestelde richting naderde een auto bus, die gewoonlijk tusschen Haarlem cn IJmuidcn rijdt, doch thans voor een bijzon dere gelegenheid voor een rit naar Am sterdam was gehuurd. Bij het passeeren be merkte de chauffeur van de autobus plot seling, dat zich nog een tweede verhuis wagen achter den eersten bevond. Bij het uitwijken reed de autobus in een haag en tegen een paal der tramgeleiding aar.. Een der passagiers van de bus werd aan zijn lip gewond. Hij is naar Haarlem ter verple ging overgebracht. De bus is nogal bescha digd. Naar wij vernemen gaat de raadsverga dering van a.s. Woensdag door, Op de raads- agenda zou voorkomen het punt: benoeming van een wethouder. Het college van B. en W. is, naar we meenen te weten, van oor deel dat de wethoudersvacature ook voor de maanden Juli, Augustus en September moet worden vervuld. Donderdagavond vergaderde de raadsfractie der S. D, A. P. De besprekingen zullen, ech ter worden voortgezet op de ledenvergade ring, die begin volgende week zou worden gehouden, „De rechtsche raadsfracties zul len de wethoudersbenoemmg bespreken pp hunne gewone fractievergadering wefice Maandag gehouden wordt. Naar we vernemen heeft de Haarlemsche Rederijkerskamers „Albertingk Thijm" liet kampioenschap van Nederland behaald in de competitiewedstrijden, uitgeschreven door den Nederlandschen R.K. Tooneelbond. In de commissie, belast met het afnemen van het examen ter verkrijging van het di ploma van vakbekwaamheid van den Ned. R. K. Politie Bond, zit voor het jaar 1923, de heer J. S. Kcesom, inspecteur van Po litie te Haarlem. Burgemeester en Wethouders besloten gisteren den Raad voor te stellen, niet te aanvaarden de nadere subsidie-voorwaarden voor middelbaar en gymnasiaal onderwijs als omschreven in het Koninklijk Besluit d.d. 25 Mei 1923 (meer lesuren, grooter klassen, minder bezoldiging) en eveneens den Raad voor te stellen de premies voor eigen- en weduwen- cn weezenpensioen niet op de leeraren te verhalen. Vrijdagmorgen ongeveer 1 minuten voor 11 hééft o]i de Friesche Varkensmarkt een he iige carbidontpioffing plaats gevonden in de machinefabriek van de fa. Gonnennan Co. In die fabriek is een acetyJeep-gasinsteffing, waarvoor een cabine van gegalvaniseerd ijzer met carbid gevuld was. Dit carbid is lot ontploffing gekoimen. De explosie was zóó lievig, dat de cabine uit elkander sprong en honderden ruiten in de omgeving stuk spron gen. Op schuttingen in de buurt zaten zelfs carbidspalten. Een oogenblik vreesde men voor nieuwe explosies, daar nog twee gevulde apparaten in de fabriek aanwezig waren, dtoch gelukkig is die vrees ongegrond geble ken. Kot geheele personeel kwam gelukkig met den schrik vrij. De brandweer was spoe dig ter plaalse, doch behoefde geen diicnst Ie doen, daar geen brand ontstaan was. De knal was over bijna de geheele stad hoor baar. t Wij zijn even een kijkje gaan nemen in de omgeving der fabriek, en kwamen daar bij tot de couclusic, dat gezien den knal welken de ontploffing maakte deze nog al redelijk goed is afgeloopen. Zeer ver in den omtrek was de knal hoorbaar zoo vertelde men ons. Een agent v. Politie, die in 't Kcnaupark surveilleerde hoorde daar plotseling een doffen, luiden knal, welke, op dien afstand deed denken aan het springen van een autoband. Hij wendde zich in de richting vanwaar het geluid kwam en kwam tot de ontdekking dat het een ont ploffing in de fabriek van Gcnnerman gold. Zooals te begrijpen is, werd de omgeving, in den anders zoo stillen morgen, geheel in beroering gebracht. Opgeschrikt door! den ontploffingsknal begonnen de honden te blaffen, de hanen te kraaien en al wat maar leven had, gaf teekenen van onrust te ken nen. Uit de ruïne, welke te zien is, kan men de hevigheid der explosie afleiden, Vande fabriek en ook van gebouwen in den-om trek is een groot aantal ruiten gesprongen. De glasscherven waren zelfs terecht geko men in de houten heining, welke in dm na- bijheid der fabriek staat. De offioieele lezing van het ongevad is als volgt: De ontploffing had plaats om kwart voor elf in de inrichting, waar hel carbid ontwik keld worrit, dat benoodigd is voor de lieeie fabriek. De oorazak is vermoedelijk dat in de carbid-ontwikkelaar -de lucht nietvol doende was uitgedreven, zoodat een ontplof fing ontstond van vrbidgas en luehtmengsei door inwendige wrijving. De carbid-ontwik- ikelaar is uit elkaar gesprongen, waardoor de muren van de inrichting ontzet zijn. Ver schillende ruiten in de fabriek en de omge ving zijn gesprongen. 1 wee werklieden bekwamen brandwonden aan hoofd en handen. Deze wonden warren niet gevaarlijk. Gevaar voor verdere ontplof fing was'was er niet. Ook de toestand van de gebouwen is van 'dien aard, dat geen ge vaar te duchten is. Met vuur of licht is men niet bij den ontwikkelaar gekomen. Zoo is dan Vrijdagmiddag 2 u. in de voor malige sociëteit „Trou moet Blycken" dc bloemententoonstelling van de afd. Haar lem van „Tuinbouw en Plantkunde" ge opend. Zij is meer een Lathyruskeuring en van zelf bestaan de inzendiügen meer uit Lathyrussen. Doch ook op ander gebied zijn er. Reeds op het eerste gezicht valt op het succes van deze tentoonstelling. Alle in zenders hebben hun beste beentje voor gezet en een keur van bloemen. Lathyrus sen in allerlei variëteiten, is er te zien. Boven wordt de entrèe gevormd door een inzending van den heer Sipkes, bestaande uit afgesneden bloemen van minder bekende vaste planten; door den heer Ducrot, Bloe- mendaal, is hier 'n fraaie rotspartij opgesteld; van den heer Cassée, Haarlem, vallen nieuwe Piretrums te bewonderen: de heer Smit, Haarlem, heeft een keurcolectie La thyrussen, in potten gekweekt, ingezonden, terwijl in dit „voorhof" ten slotte „Floralia" nog een stand heeft. Rechtuit loopend komt men in de kleine zaal, waar liet oog onmiddellijk getroffen wordt door de inzending van mei. Anr.ie Wigman, wier inzending buiten mededinging is. De paarse, oranje en rose Lathyrussen zijn keurig gearrangeerd, terwijl de massief gestoken krans van paarse Lathyrussen en de los-gebondene van Lathyrussen met An- dianthums zeker aller aandacht zullen trek ken. De tafelversiering van deze inzendster is boven allen lof verheven. In deze zaal hebben de firma's Van Em- ptlen uit Heemstede en Bekker, Haarlem, eveneens hare stands. De eerste exposeert o. m.een schemerlamp en waaier van Lathyrussen en een schip van Lathyrussen met rozen; de laaste stalt een prachtige meubileerings- en spiegelversiering uit. Van hieruit naar de groote zaal gaande, treft men links allereerst aan de schitterende inzending van de firma H. Carlée, Bloemen- daal. De groote verscheidenheid en kleu renrijkdom van de Lathyrussen boeit hier het oog. Bij dezen stand gaan, om een oude uitdrukking te gebruiken, de oogen te gast. Daartegenover vindt men de fraaie inzen ding van" de firma Baarse, uit Aalsmeer, waarnaast de heer W. Dix, tuinbaas op „Eikenhoek', in potten gekweekte Lathy russen exposeert. De Piretrums en Delphi niums van de fa. Lubbe uit Oegstgeest, zijn alleszins bewonderenswaardig, evenzoo de inzendingen van de firma Kriest uit Leiden en van den heer Vader, tuinbaas op de „Nachtegaal", te Overveen, welke inzendin gen een gedeelte van het middenvak sieren. In het middenvak pronkt voorts nog een schitterend fantasiestuk van den heer W. v, d. Hoek, chef der stadskweekerij; ccn bloemstuk van W. Geisendorffer, tuinknecht op „Spaarnhout", Haarlem. Ook het fantasie stuk van D. Dix valt hier zeer in 't oog. Een fraaie rotspartij van de firma Koper, Bennebroek, is een prettige afwisseling vcor het oog. De korte wand wordt in beslag genomen door de inzending van de firma C. G. van Tubergen cn Co., buitengewoon fraai gear rangeerd door den tuinarchitect der firma, den heer Duin, uit Den Haag. De inzending bestaat uit een groep ongemeene bol- en knolgewassen en Lathyrussen. Vermelding verdienen de gele Aaronskelken, de han gende Begonia's geflankeerd door Cala- diums, warme kasplanten, Canna (oiscau de feu), welker naam zoo kernachtig de schit- terend-roode kleur aangeeft. Ook de Ixia's komen prachtig uit, terwijl de achtergrond door Campanula's gevormd wordt, waarvan de Telham Beautv uitmunt. De firma C. v. Blankenstein, tuinbaas op „Spaarnhout", heeft een keurige verzime- ling Lathyrussen, uitmuntend door goede cultuur, waarvan het oog geniet. Aan de kanten zijn nog inzendingen ge ëxposeerd van de firma's, wier namen wij hiervoor reeds bij andere inzendingen ver meldden. (Zie vervolg pagina 2, Tweede Blad.) Geboren: 5 Juli; z. van P. Walker-Schoot. 6 Juli: cl. van A. C. Schraal-Vermeer; z. van P. A. Fenger-Peters. Overleden: 5 April: S. M. A. v. Zuijlen-v. Duuren. 51 j., L. Veerstr. 6 Juli: M. Schot, 31 j., Gasthuisverst; C. Timmer, 74 j., Oranjestraat. Inbraak. Donderdagnacht is ingebroken in d'e tent van den heer D., welke staat op het strand aan het einde van den Zeeweg. Door forceerimfl van het slot heeft men zich toe gang verschaft. Er zijn eenige flesschcn li monade ontvreemd en «enige doozen koek. De tent wordt wel bewoond, doch van den diefstal is niets bemerkt. HET FEESTPO GRAMMA. Het comité, ter viering van de jubileums feesten, heeft tot de ingezetenen een circu laire gericht, waarin wij o.m, het volgende lezen: Geen overdreven feestdag mag in deze moeilijke tijden plaats hebben, maar toch, een belangrijk feit in onze geschiedenis als dit jubileum mag, naar onze meening, niet onopgemerkt voorbijgaan. 31 Augustus a.s. 's morgens vroeg hopen wij, dat er in alle kerkgebouwen dezer ge meente begonnen zal worden met wijdings- dicnstcn. Dan volgt een Zangdemonstratie, uit te voeren door Zangvereenigingen, kinderko ren en Muziekvereenigingen. Daarna volgen de sportfeesten, waarin nummers zijn voor: Auto's, motorrijwielen, fietsen, athletiek, turnen, voetbal. Kinderfeesten, voor alle kinderen uit onze gemeente van 514 jaar. Volkswedstrijden, voor deelnemers en deelneemsters boven de 14 jaar. Etalagewedstrijd; een deskundige jury zal hiervoor benoemd worden. Avondfeesten. Fakkeloptocht, vreugdevu ren, prijsuifdeelingen en zoo mogelijk bios coop. Een van de hoofdnummers zijn de elf pro vinciën, die hulde zullen brengen aan de Bloemendaalsche Maagd. Teneinde bovenstaand programma te kunnen uitvoeren, heeft het comité geld noo- dig, aldus de circulaire. Dat moet de bur gerij ons verschaffen, jong en oud. Ieder burger onzer gemeente moet naar vermo gen helpen. Decommissie verzoekt om zooveel moge lijk in te tcekencn voor groote bedragen, doch de kleinste zullen ook zeer dankbaar aanvaard worden, opdat Bloemendaal zich tooien kan in een feestkleed ter eere van i Oranje en Nederland! i Het hoofdbestuur bestaat uit de volgende dames en heeren: Eerevoorzittcr: Jhr. A. Bas Backer, bur gemeester der gemeente Bloemendaal; Jhr. A, W. G. van Riemsdijk, voorz.; H. J, Hy- mans, vice-voorzitter; mevr. A. M. Oepkes- Gerritsen, secretaresse, Hartenlustlaan 11, Bloemendaal; J. A. Boskamp, penningm., Bloemend, weg 259, Overveen; F, Baron van Tuyll van Serooskerken; S. W. de Visser, C. L. W. van IJsendijk. De financieele commissie bestaat uit: F. Baron van Tuyll van Serooskerken, voorz.; Mr. A. Stoop Jr., seer.; J. A. Bos kamp, penningm.; Mevr. A. M. Oepkes-Ger- ritsen, C. F. Bierens de Haan, Baron A. C. A. van Dedem, H. J, Hymans, J. A. Laan, J, C. Kaars Sypesteyn; A. F. Kremer; Graaf Mr. O. E. G. van Limburg Styrum; H. Lu- den; C. Ritsema; Jhr. H. Teixeira de Mattos; IC. E. Veltman, C. D. van der Vliet, C. W. de Visser; C. L. W. van IJsendijk. De kindercommissie zal bestaan uit: Mevr. C. Cohen Tervaert-Koch, voorz.; Mevr. M. Lioni-Jungblut, vice-voorz.; Mevr. A. Furstncs-Dubourq, secr.; H. Beekman; mevr. A. Brand-Mulder. W, F. G. Dankbaar, W. Dekker; B. Doorn; Mevr. E. Dijkstra- Huijkman; Mevr. H. Heijstek-van ijk; D. Kuiper; J. Keijne; mevr. Kremers; P. Lange- donk; mej. Langewen; mevr. A. M. Oepkes- Gerritsen; D. Prins; mej. A. C. W. Rijnierse; S. M. Renaud; mevr. Schieferdecker; mej. Steghers; J. van Snippenberg; K. Tinholt; J. G. de Vries; Dr. A. C. de Vletter; S. A. Wil son; A. R. IJzerman. De Muziek-commissie bestaat uit: Mevr. Frensel Wegener, Voorz.; P. Liene- man, secr. F. J. Cassee, J. J. Huyzinga; Jacq. van Kempen; Mevr. A. Koolhoven-Ashe; J. P. Koelemey; mej. R. Levie. mevr. A. M. Oepkes-Gerritsen; P. Reinierse; Baronesse van Tuyll van Serooskerken-Boreel. De Optocht-commissie bestaat uit: Mevr. Kremer-Wijt, Voorz.; mevr. A. M. Oepkes-Gerritsen, secr.; A. E. Beekman; J. A. Boskamp; J. H. Hymans; B. W. de Kan ter. De Sportfeest-commissie is samengesteld uit: H. J. Hymans, voorz.; Chr. de Vries, secr.; B. Andre de la Porte; A, E. Beekman; J. jv. Boskamp; mej. M. van Breemen; G. Desan- dre; M. Jansen; P. A. Kok; J. Laan; Th. J. A, van 't Lam; W. F. Looman; H. Luden; Jhr. J. C. Mollerus; mej. H. Osieck; mej. Veltman. De commissie voor avondfeesten bestaat uit: B. W. de Kanter, voorz.; Mej. M. Kaars Sypesteyn, secr,; B. Doorn, secr,; H, J. Hy mans; J. C, Kaars Sypesteyn; mevr. A. Kool hoven Ashe; D. Laan; H. Lemstra van Beu- Sekom; S. P. Reinierse; L. Rouwens; Jhr. A. W. G. van Riemsdijk; H. J. Sterneberg. De commissie voor den Etalagewedstrijd en straatversiering is samengesteld uit: P. E. van Riessen, voorz.; mej. A. C. W. Rijnierse, secr.; J. M. Barnhorn; J, A. Bos kamp; J. Bonarius; F. J. Cassee; A. De Graaf; A. Haaks; A. van der Ham; M. L. v. Holst; H. Foreudenborg; Firma Keiler en Macdonald; A, J. van Schoten. De Volkswedstrijden-commissie bestaat uit: A. E, Beekman, voorz.; W. F. G. Dankbaar, secr.;A. F. Bos; F. G, Christoffels; F. Cornc- lisse; E. J. van Donselaar; H. Freuden- borg; A.van der Ham; P. A. Kok; mevr. A. M. Oepkes-Gerritsen; P. E, van Riessen. Terwijl de Perscommissie is gevormd uit: Mevr. A. M. Oepkes-Gerritsen; J. A. Dolk; D. Kuiper; M. Kokkelkoren; J. C. de Vries. Ook is een „oproep" in dezen geest on der dc burgerij verspreid. Een slaking v;.n Schildersgezellen. Uit solidariteit, omdat één hunner door den pa- Iroon ontslagen is, staken ecn-ige schilders gezellen, Werkzaam aan de woningen van „Patria", tegenover de „Liglia", alhier. De politie houdt den geheelen dag een wa kend oogje cn heeft bij he,t geleiden van 'n paar schilders, die aan het werk zijn ge bleven, veel belangstelling. Seriewedstrijden It.-K.V.V. „Concordia". Zondag 8 Juli worden die Seriewedistrijden onzer R.-K.V.V. „Concordia" voortgezet. Om half drie zullen H.B.C. van Heemstede en Zwaluwen van Haarlem elkaar bekampen en uitmaken, wie of er voor een der mooie prij zen in aanmerking zal kooien. Dit belooft 'n zeer spannende ontmoeting le worden en zal zeker een gang naar het keurige „Goncordia"- iorrein waard zijn. Voor hen, die zulks nog niet weten, zij medegedeeld, dat de prijzen in de étalage van den heer B. A. Copins, Hoofdstraat, tentoon gesteld zijn. Personalia. Te Amsterdam is geslaagd voor het M.U.L.O.-examen J. M. Kroonslui- ver alihier. Het is altijd interessant liet jaarverslag door te bladeren van het Provinciaal Zieken huis te Meerenberg. Men krijgt daardoor een idee van wat een klein dorp kost. Op 31 December 1922 telde het gesticht een bevolking van 1851 personen, waarvan 1212 patiënten en 619 verplegenden. Het is dus een gemeente van fatsoenlijken omvang. De totale kosten daarvan bedroegen 2521729, waarvan 42198 aan buitenge wone uilgaven, dat zijn dus kosten van ver bouwingen, enz. Voor voeding werd uitgegeven niet minder dan 262969;—; voor kleeding 70230,—; voor huishoudelijk linnen- en tafelgoed f 13774,voor de wasscherij 52667,—; voor kleine huishoudelijke behoeften 17074; voor electriciteit en gas 38760,voor warmwatervoorziening en .centrale verwar ming 146,627; voor salarissen van directie en personeel van den geneeskundigen, den aidministratieven en huishoudelijken dienst totaal 729119. Dat zijn respectabele cijfers. Aan de re kening is een memorie van toelichting toe gevoegd, die wel met genoegen gelezen zal worden. Met vreugde, omdat er uit blijkt dat et veel is kunnen bezuinigd worden. j Dat de „voeding" minder uitgaven vor derde en wel 192000 minder dan geraamd was, zal niemand verwonderen, omdat het voor een deel het gevolg is van sterk verlaag de prijzen der voornaamste levensmiddelen, als aardappelen, brood, vleesch, melk, enz. en voor een deel een gevolg van het feit dat een kleiner aantal patiënten werd verpleegd dans waarop bij de begroeting was gerekend. Maar ook andere posten trekken de aan dacht doordat zij belangrijk mindere uitga ven aanwijzen dan de raming aangaf. Zoo de posten „Salarissen van het personeel van den geneeskundigen dienst", „Onderhoud der ge bouwen" en „Electriciteit en Gas". Voor zoover de eerste betreft wordt de mindere uitgaaf verklaard door de inkrimping van het aantal verplegenden. „Onderhoud der gebouwen" bleef aanmerkelijk onder de ra-" niing doordat eenligc timmerlieden en een schilder werden gepensionneerd, waarvoor geen anderen werden aangesteld, terwijl ook' de prijzen van de materdalen, vooral van het hout, veel lager zijn geworden. „Electriciteit en gas" bleef beneden de raming als gevolg van de sterk, verlaagde steenkoleniprijzen, waardoor het aan het P. E. N. en het gc- meentegasbedrijf te Haarlem mogelijtk was den stroom en het gas voor lageren prijs te leveren. Wij lezen verder dat het mogelijk was het personeel in te krimpen. Zoo werden van den administratieven dienst twee tijdelijke ambten naren ontslagen en een tijdelijk schrijver. Ook het aantal dienstboden wrerd ingekrompen en de vacature van hoofdparkopzichter werd niest aangevuld. Drie timmerlieden en 'n schil der, die gepensionneerd werden, werden niet door andere vervangen. De plaatsen, openge- kosmen doordat een 4-tal tuinarbeiders wer den gepensionneerd en één overleed, werden niet aangevuld; het wasschcrijpersoneel werd! aanzienlijk ingekrompen met het gevolg, dat 7400 minder aan loon werd betaald. Stemt het tot vreugde, dat bezuinigingen werden verkregen, de vraag staat daartegen over hoe het mogelijsk was dat blijkbaar in vorige jaren le veel personeel in dienst was. Doch laten we daarover niet nakaarten. We zijn blijkbaar nu op den goeden weg. HET H. HART AAN NEDERLAND. Zoovele brave ouders, Vooral den lanisten tijd, Habben hun dierbaar huisgezin, Aan het God'lijk Hart gewijd. Daar knielen zij gezamenlijk, Voor Zijne beeltenis neer, En vragen aan het God'lijk Hart, Zijn bijstand meer en ineer. God kijkt niest naar een rijk salon, Of een versierde woning, Hij vraagt niet: hebt ge geld of goed?, Zijt ge bedelaar of koning? Neen, voor Jezus' God'lijk Hart, Beslaat geen rang of stand, Hij let sleehts op liet liefdevuur Dat in dte harten brandt. Maar hiermede is het niet genoeg, De groo'e Vredes-Koning, Moet gehuldigd werden en vereer<k Ook huiten onze woniqg. Zoovele 'Leden, dorpen Wedijveren om strijd;, En hebben zich voor eeuwig reedis, Aan het God'lijk Hart gewijd. Gij hebt het deze week, niet waar? Gelezen in die courant, De grootsc.he plannen die er zijw Het H. Hart aan Nederland. Laat elk weldenkend Katholiek. Met trots en eergevoel, Medewerken tot dit schoon En nooit volprezen doei. De Vredes-Konimg Christus, Moet hoersohen overal, Hij is ons aller steun en troost, In dit aai'dsche tranendal. Wij hebben allen, aian en rijk. Zijn hulp en bijstand noodig, Om hierop verder in te gaan, Aelit ilk thans overbodig. Het H. Hart aan Nederland, Moet thans de leuze zijn, Van rijïv en arm en midsdienstand, Van allen, groot en klein. Kom, vragen wij het God'lijk Hart, Dat steeds van liefde brandt, Dat Hij aan Neêriand schenken mag. Zijn Hart als liefdepand, St. Bavo-Gesticht. N oordwij kerhout. F. DE VROEGE. Nachtleven. Door de politie is gearres teerd de 22-jarige E. v. d. K„ artiste,wonende Raadhuisstraat, Amsterdam, die een café- bediende haid beroofd van een portcmonnane met 60, „Bcppie" is geen onbekende bij de Zand- voortsche politic. Ook een vorig jaar heeft ze daar kennis mede gemaakt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1