Maandag 9 Juli 1923 46ste Jaargang No. 144 Q\ HEEMSTEEDSCHE BRIEVEN. Opheldering DiT NUME3ER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD DIT DEN OMTREK. HAARLEM. Personalia. Gouden Echtpaar. Te water. Baden. GEMEENTEZAKEN. DE GASPRIJS. Regeer ingsjub ileum van H. M. de Koningin. DOODEI.IJK ONGELUK. De Dobbelsteenen. Vermist. Diefstal. Het ongeluk op het Plein. Middelbare school voor meisjes met vijfjarigen cursus. Vertrek Dultsche kinderen. -A Door de warmte. Gevonden voorwerpen. HET ONGELUK MET DE AUTO BUS. Reclame. Personalia. LANGS DEN WEG. J. J. WEBER ZOON Opticiens - Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem Gemeenteraad. NOORDWIJK. HAARLEMMERMEER. HOOFDDORP. BEVERWIJK. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week G.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE COURANT Bij contract belangrijke korting. Advertentiën 35 cents per regel, Advcrtentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, op d' le Pagina 75 ct., op andere redaa tiepagina's 60 ct. per regeL Vraag' en aanbod-advertentiën 14 regel 60 cent per plaatsing; elke rege meer 15 cent, bij vooruitbetaling l*" II. M» - No. 12. Amice. In de Rondvraag van de laatste Raads vergadering, gezelliger gedachtenisse, is door een der léden gewezen op den onbe- waakten spoorwegovergang bij Woestduin. Hij oordeelde den toestand daar ter. plaatse gevaarlijk tengevolge van het slechte uit zicht op de spoorbaan en zag de afsluiting gaarne hersteld, te meer omdat Woenstduin een halte is. Onze voorzitter beantwoordde den vra ger met een filosofische bespiegeling over de veiligheid, welke veel gelijkenis ver toonde met een bekend adagium yan Prof. van Hamel den oudere over de bescherming van de gemeenschap tegen het onrecht. Hoe meer bescherming, hoe meer ongelukken. De statistiek had dit afdoende b ewezen. Ik voel daar wel iets voor, mits men niet overdrijft en de bewaking wil afschaffen ook voor de drukke spoorwegovergangen,, want dan geloof ik, dat het spaak zou loopen. En onder déze tweede voorwaarde: dat men het den menschen mogelijk maakt ;zichzelf te beschermen. Om dit laatste te kunnen beoordeelen, ben ik eens een kijkje daan nemen naar de plaats in kwestie en heb het volgende be vonden. Komende van her Manpad laat het uit zicht redelijkerwijze niets te wenschen over. Anders is het echter, wanneer men van de zijde van Woestduin komt. Dan heeft men aan zijne rechterhand een uitzicht, dat wel Biet geheel belemmerd, maar toch verre van •Voldoende is om zich bijtijds van de aan- •komst van een trein uit de richting Leiden te vergewissen. Aan de linkerhand heeft men echter in het geheel geen uitzicht. ®aar wordt de weg onmiddellijk geflankeerd door een levende haag van wel drie meter hoogte, die doorloopt tot aan de spoorbaan toe. Die haag maakt den spoorwegovergang van deze zijde zonder eenigen twijfel ge vaarlijk en de gemeente mag mijns inziens met rusten voordat zij een voorziening hier tegen heeft weten te verkrijgen. Het schijnt, dat hierover reeds onderhandeld is, zoowel met de spoorwegmaatschappij als met de particulieren, aan wie de gezichtsbelemme ringen toebehooren. Het is nu maar te hopen, dat men niet wacht op het eerste slachtoffer om tot overeenstemming te komen. Eén ding alleen begrijp ik niet: dat de Hollamdsche Spoorweg Maatschappij .de af sluiting wegnam vóórdat de spoorwegover gang in zulk een toestand verkeerde, dat ongelukken redelijkerwijze niet gevreesd behoefden te worden. Ligt het niet op den weg van ons gemeentebestuur de Maat schappij te bewegen haar verzuim alsnog te herstellen en den overgang weer te doen bewaken in afwachting van het resultaat van de bovenbedoelde onderhandelingen? Want deze kunnen nog lang duren en iedere dag kan het eerste ongeluk brengen. Het bovenstaande geeft mij deze andere Vraag in de pen: wordt er over het algemeen in de bebouwde kommen van steden en dor pen voldoende aandacht gewijd aan een be koorlijk uitzicht op hoeken van straten en lanen? Ik geloof, dat het antwoord op deze vraag 'Ontkennend moet luiden. Wanneer ge uwe oogen den kost geeft in Uwe eigen omgeving, dan zult ge ontwaren, dat in de wijken, waar een aaneengesloten bebouwing bestaat, de meeste hoeken recht- af ontworpen zijn, zelfs daar, waar drukke verkeerswezen elkaar kruisen. Dat onze voorouders zóó bouwden, mag men hun niet euvel duiden; het verkeer in vroeger eeu wen was van geen beteekenis. Maar wij leven nu in de eeuw der motorische ver plaatsing en dat thans de elementaire eisch Van overzichtelijkheid over het hoofd wordt gezien, is minder te verontschuldigen. In villabuurten komt de fout in dezen vorm uitteraard minder voor, maar wel in een anderen. Hier treft men dikwijls aan, dat hoeken gemaskeerd worden, hetzij door dichte boom- of heestergroepen of door 1 hagen of omheiningen van onoverzichtelijke hoogte. Het is niet goed te begrijpen, dat men talmt met hierin op afdoende wijze te voor zien, d.w.z. door bepalingen in de bouw- en de politie-verordeningen op te nemen, welke aan deze euvelen een einde zouden kunnen maken. Af en toe behelpt men zich met particuliere onderhandelingen, maar het resultaat is dikwijls negatief en bepaalt zich dan tot de ergste gevallen. Mijn neef was deze week over; ge weet wel, die een procédé heeft uitgevonden voor stofbestrijding zonder sproeiwagens. (Hm!). Hij moest er dringend den Burge meester over spreken, 't Zou een reuze succes voor de gemeente worden. We zou den er Haarlem de oogen mee uitsteken enz. Hij ging op een morgen en even vóór de koffie kwam hij terug. Lieve Hemel, wat kan een wetenschap pelijk man zich toch onwetenschappelijk boos maken! Wat of dat voor een toestand was hier in Heemstede, 't Leek wel Lutje broek of Scharnegoutum. Annexeeren moesten ze 't maar, dan zouden ze wel an ders leeren. Wat er gebeurd is? vroeg hij me ver ontwaardigd, toen ik hem met een groot vraagteeken had aangekeken. Er is juist niets gebeurd. Ze hebben me laten wachten. Voor niets, Zoo? vroeg ik deelnemend. Had je ze verwittigd van je komst? Neen, natuurlijk niet. Als je om tien uur op 't stadhuis komt, dan vindt je daar toch den Burgemeester? Dat zit nog, zei ik. En wanneer hii er dan niet is, en je wacht tot half elf en hij is er nog niet, wat doe je dan? .Wachten, troostte ik. En wanneer je wacht tot elf en tot half twaalf en tot twaalf, wat doe je dan? Weggaan en hopen op een gunstiger conjunctuur opperde ik. Jawel, beet hij me toe, jullie dorpe lingen hebt een zonderling begrip van tijd. Komen we er vandaag niet, dan komen we er morgen, niet waar? En of jullie je tijd verdoet in een wachtkamer -was die er nog maar* geweest! of op straat of in je kantoor, het is allemaal hetzelfde, Time is time en geen money. O achterlijk geslacht, wat zal er van je worden? Efficiency, van 't woord alleen krijg je natuurlijk al kippe- vel. Methode) stiptheid, orde.-... Stop, riep ik, dat gaat te ver, mijn waarde. Je randt de heiligheid van mijn dorpsche gevoelens in bedenkelijke mate aan. We weten evengoed als'jij wat tijd is; we zijn even efficient, ordelijk, methodisch en stipt als gij in de stad, maar alleen op een andere manier. We doen het gemoede lijker en welwillender. Het kost ons eenige minuten meer, dat'is waar, maar daartegen over staat, dat ons humeur er bij wint even als de vrede in onze harten. Zijn we dus zoo achterlijk? Mijn neef keek me aan of hij een nieuw Evangelie hoorde verkondigen. Maar zweeg gelukkig. Ik volgde zijn voorbeeld. Stad is stad en dorp is dorp, and never the twain will meet. Ik zie in mijne aanfeekeningen nog eeni ge andere onderwerpen, waarover i(c u had willen schrijven, zooals de huldiging van den heer Bron e.d maar ik zie geen kans de hittegolf uit Amerika langer te trotsee- ren. Het wordt hoog tijd, dat ik mijne pol sen ga bevochtigen Tot nader dus en wel bekome u de koelte. Als steeds uw PEREGRINUS. P.S. Mijn nieuwe strooien hoed verheugt zich als een jonge hond over zijn vervroeg de invrijheidsstelling. Als 't zijn baas altijd zóó meeliep! Het Volk van Vrijdagavond schrijft i^- tuurlijk ook over het verloop van de verkie zing van Gedeputeerden in Noord-Holland. En als ge het sociaal-democratische blad leest was er geen eenvoudiger en logischer oplossing van het geval denkbaar dan is ge schied. De sociaal-democraten en katholie ken zijn de grootste partijen; zij vergden dus twee derden der zetels van Ged. Staten. En om dat te bereiken maakten zij mét de vrijz. dem, één bloc tegenover de andere partijen. Heel eenvoudig niet waar? Maar aan het einde van deze nuchtere Uiteenzetting begint het geweten van de roode redactie toch een beetje te krieuwe len en dan haet het; i Bij de afspraak van sociaal-democraten, katholieken en vrijzinnig-democraten zaten geen politieke bedoelingen voor en eenige staatkund'ge consequentie hoege naamd werd er niet aan verbonden. Maar toch behoeft niet onopgemerkt te blijven, dat voor het eerst in de nieuwere politieke geschiedenis van dit land bij deze verkiezing de scheidingslijn tusschen wat men gewend was te noemen de rechter zijde en de linkerzijde is vervallen. Er stonden, reeds bij de eerste stemming, twee combinaties tegenover elkaar, die men, als men daartoe lust heeft, eerder zoa kunnen verdeelen naar de kenmerken democratisch en conservatief. Is het niet merkwaardig genoeg, om het even vast te leggen? O, zoo! Vandaag kan, „wie er lust in beeft," zegt het Vclk. spreken van een democratische en een conservatieve schei dingslijn in de Noora-Hollandscha Staten; morgen beroepen de heeren zich, als z ij er lust in hebben, op dit Noord- Hollandsche geval om de lang gedroomde nieuwe politieke scheidingslijn over heel de linie door te trekken. Is dit nu duidelijk genoeg? Op Woensdag 1 Augustus herdenkt de heer J. B. van Zutphen, den dag, waarop hij vóór 40 jaar bij de firma Joh. Enschedé en Zonen in dienst trad op de afd. smederij. Hij vervult daar nu de functie van chef. Te Amsterdam is geslaagd voor het M. U. L. O.-examen, diploma B, E. C. M. Schreu- der, alhier. Op den 16en Juli herdenkt het echtpaar H. C. Herzog, wonende Casteleijnstraat nr. 10, den dag waarop het vóór 50 jaar in den echt werd verbonden. Het zal dien dag het gouden echtpaar wel niet aan belangstelling ontbre ken. Vrijdagnamiddag viel een meisje, dat met eenige andere kinderen aan het spelen was, in de Leidsche vaart, tegenover de Kath- drale kerk St. Bavo. Spoedig dreef zij naar het midden, en op haar geschreeuw wierp zich de werkman W. gekleed in het water. Hij had het geluk het kind te redden. Zij werd naar haar woning in de Oranjestraat overgebracht. In het Douche-badhuis aan den Kouden- horn zijn in de afgeloopen week 457 baden genomen, in dat aan den Schotersingel 1208 baden; in dat aan het Leidscheplein 1024 ba den, B. en W. stellen voor, het 3e suppletoire kohier van de zakelijke belasting op het be drijf dezer gemeente, belastingjaar 1921, vast te stellen tot een bedrag van 1908. Van de besturen der bijzondere lagere scholen aan de Nieuwe Gracht 16, het Groot Heiligland 10 en de Ripperd'aslraat 13a, alhier zijn de vereischte stukken ontvangen voor de vergoeding over 1921, bedoeld in art. 100 der Lager onderwijswet 1920. Omtrent de uitkeering dezer vergoeding verwijzen B. en W. naar hun voorstel d.d. 12 Februari 1923. Bedoelde scholen waren gedurende 't jaar 1921 scholen' voor gewoon lager onderwijs, zoodat zij overeenkomstig waken aan de openbare scholen voor gewoon lager onder wijs. Derhalve stellen zij voor, aan adressanten eene vergoeding toe te kennen van 1900 aan de school aan de Nieuwe Gracht 16; 3278 aam de school Groot Heiligland 10; 3466,66% aan de school Ripperdastr. 13a. Mej. D. SchuhmacherParree, heeft eervol ontslag gevraagd met ingang van 1 Sept., als onderwijzeres aan school 11. B. en W. stellen voor goed te keuren de rekening en verantwoording van ontvang sten en uitgaven over het jaar 1922, van het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis, be dragende in ontvangst en uitgaaf eene som van 418.341.95%, onder welke ontvangst is begrepen een subsidie der gemeente van 230.400 en de begrooting voor 1924 tot een bedrag in ontvangst en uitgaaf van f 230.000, onder welk bedrag is begrepen een subsidie der gemeente van f 193.000. Naair wij vernemen heeft de heer Van Liemt met den heer Visser het volgende amendement op de voorstellen van B. en W. tot Gasp rij svertaging ingediend: „Ondergeteekenden hebben de eer uw col lege voor te stellen in Raadsstuk No. 121 te lezen in plaats van „sub a 40 M3. en 90 M3", „30 M3. en 60 M3." De bedoeling van dit amendement is het volgende: Volgens de voorstellen van B. en W. begint de nieuwe prijs van 8 ot. per M3. gas voor den gewonen meter en 9 ct. voor den muntmeter eerst te tellen boven een mi nimum gebruik van resp. 40 en 30 M3. De bedoeling van de heeren Van Liemt en Vis ser is nu den goedkoopen prijs reeds bij den 21 sten M3. gas voor den niunlmetergebrqi- ker te laten beginnen. (In de voorstellen is bet gebruik over 3 maanden berekend.) PER STOOMBOOT NAAR „GROENENDAAL''. De Haarlemsche Journalistenkring heeft, gevolg gevende aan eene uitnoodiging van den heer J, M. Milatz, ondernemer van den stoombootdienst Haarlem Groenendnal, Donderdagavond een watertochtje gemaakt naar de wandelplaats „Groenendaal". Om half acht kwamen de genoodigden (15 in getal) bijeen aan den Gasthuissingel en zeven minuten later vertrokken wij. Op de zachte dendering van den motor glijdt de boot licht over 't „welriekende" sin gelwater, om als hij in het Zuider-Spaarne is gekomen met volle snelheid door te stoomen. Zacht schuiven de huizen langs je heen en de boomengroepen, waartusschen wit gepleisterde villa's te pronken liggen. Dan komen we buiten het bebouwde ge* deelte. Links en rechts van het breede water de weilanden, waardoor de witte landwegen zich in groote bochten slingeren naar de omliggende dorpen. Verder op ruggen zich de dichte bosschages van Heem stede. In een idyllische omgeving verheft zich het in aanbouw zijnde nieuwe semi narie. Langs het riet zitten in lage, platte boot jes de visschers. Anderen stellen zich te vreden met een plaatsje in het gras langs den oever. Zwaar van zomerweelde ligt het land. Geur van versch gesneden gras en prikke lende hooilucht komen overgewaaid. In deze aromatische atmosfeer, boven het kalme water, komt een gevoel van weldadige rust over je. We buigen langs het stoomgemaal „De Cruquius" de Ringvaart in en dan yen zij vaart, die ons tot bij „Groenendaal" brengt, waar we een half uurtje blijven. Ruim negen uur wordt de terugreis aan vaard. Nevelen stijgen op boven het land. „Morgen beslist goed weer", verzekert een onzer dames, met een beslistheid, die eiken twijfel uitsluit. In de verte priemen tusschen het ge- boomté de lichten der lantaarns. Een groote, zware boot met breed-ronden voorsteven gaat als een stom gevaarte voorbij. Hier en daar nog een enkel roeibootje en een late visscher, die vóór de duisternis invalt, nog een vischje hoopt te verschalken. We naderen de stad. Tegen den parel moeren avondhemel teekenen zich sterk de omtrekken af van de Spaarnekerk. Tusschen de vrachtbooten, die gerijd liggen langs den kant van het water, zoeken we een ge schikte landingsplaats. Onze tocht is ten einde. Wie genoeg heeft van het wandelen langs stoffige wegen, hem kunnen we een boottochtje naar „Groenen daal" warm aanbevelen. MIDDELBARE SCHOOL VOOR MEISJES MET 5-J. CURSUS, Het diploma is na gehouden eindexamen uitgereikt aan A. M. van den Aardweg, C. P. Bal, P. M. C. van Bemmel, J. H. Bolko- stein, M. B. Bunge, A. C. Cramer, B. G. E. Hartog Heys van Zouteveen, G. H. llen- drix, A. C. van der Sande, B. M, Verkley, J W. Waller Zeper, A. M. Warnaars. Een getuigschrift aan P. Baumgarten, J. W, van Noppen. De bewoners van de G#oote Markt zijn uitgenoodigd tot eene Bespreking op a.s. Dinsdag, 10 Juli a.s., des avonds te half negen in een der Kroonzalen van 't Restaur rant Brinkmann. De uitnoodiging gaat uit van de heeren: F. J. Brinkmann, D. J. A. A. Rijnbende, J. Schreuders en P. J. M. van Tetering. Donderdagavond heeft tusschen Halfweg en Sloterdijk een droevig ongeluk plaats gehad. De 39-jarige heer K. B., uit Haarlem, die per motorfiets uit Amersfoort terug keerde, is op den Rijksstraatweg tusschen Halfweg en Sloterdijk in een kuil gereden, waardoor de motor over den kop sloeg en de heer B. met het hoofd op de steenen geslagen is. Na eenigen tijd is hij bewusteloos door marechaussées uit Sloten gevonden. Onmiddellijk is hij naar het St. Elisabeth's Gasthuis alhier overgebracht, waar hersen schudding geconstateerd werd. Vrijdagmor gen is de heer B. overleden. Afgekomen is het Staatsblad, bevattende het besluit van den 25sten Juni 1923, tot verlenging van de schorsing van het besluit van den gemeenteraad van Haarlem van 6 December 1922, betreffende de slooping van de Kommiezenhuisjes te Haarlem. MILITAIRE GEBOUWEN. Men schrijft aan het Hbld. Het vonnis van de Haarlemsche Recht bank, waarbij het Rijk werd veroordeeld om aan die gemeente de kazerne-gebouwen terug te geven, kan een staartje hebben in dien ook andere gemeenten die in dergelijke omstandigheden zich bevinden, gaan pro- beeren om langs gerechtelijken weg in het be zit dier gebouwen te worden gesteld. Zoo heeft ook de gemeente Schoonhoven, die er een halve eeuw geleden zeer op gesteld was daar een deel van het garnizoen onder te brengen, thans een aantal militaire gebou wen binnen hare veste, die zij gaarne weder Zelf in gebruik nemen zou, indien er slechts overeenstemming was. Behalve een groote kazerne staan daar leeg, althans buiten gebruik sinds het garnizoen is opgeheven, een militaire gymnastiekzaal, een hospitaal, en de' vroegere militaire school, la ter cantinegebouw. Van die alle kan de ge meente alleen het hospitaal terug bekomen, schoon ook deze gebouwen, behalve de can- tine, indertijd aan het Rijk zijn afgestaan on der geding, dat de gemeente ze weder zou terug ontvangen zoodra ze niet meer voor mi litaire doeleinden zouden noodig zij. De gemeente achtte dit oogenblik thans aange broken, maar ziet zich in haar verwachtingen teleurgesteld, omdat Oorlog verklaart, dat de gebouwen ook nu nog voor militaire doelein den moeten dienen, namelijk voor den opslag van militaire goederen. Op dien grond krijgt de gemeente de beschikking over de gebou wen niet, met uitzondering van het hospitaal, waaraan de gemeente het minste behoefte heeft. Plannen voor de stichting van een schoolgebouw voor de inmiddels opgerichte Christelijke U. L. School konden met ^wor den uitgewerkt, omdat de gemeente' nog steeds hoopte de cantine, een oud schoolge bouw dat daarvoor uitnemend zou zijn in te richten, in gebruik te krijgen inmiddels zijn ook de plannen voor een Rijksdagnormaal- school, in de.plaats van de Normaallessen te bouwen, Opgekomen, en ook daarvoor hooot de gemeente nog steeds op een gunstige beschikking van Oorlog. Met een nieuw ge bouw zou ten minste een halve ton gemoeid zijn, een uitgaaf die voor de gemeente te zwaar wordt geacht, vooral omdat het Rijk daartegenover slechts een matige vergoeding stelt. Schoonhoven hoopt nog steeds, dat het Rijk voor een doel, dat zoozeer de rijks- belangen raakt als de stichting eener Rijksnor- maalschool, een gebouw op haar grond ge bouwd, en daardoor volgens overeenkomst haar eigendom indien het rijk die gebouwen niet meer gebruikt, in werkelijk bezit zal kunnen krijgen, en heeft den moed nog met opgegeven. Naar we vernemen zijn deze week autoriteiten van Oorlog te Schoonhoven geweest om zich te overtuigen of er elders dan in de veelbegeerde cantine ruimte kan v/orden gevonden om de rijks militaire ei gendommen te bergen, welke thans voor de cantine-gebouwen zijn bestemd. Indien dat m'o ht gelukken dan zal die mogelijkheid net uitgesloten zijn, en vindt het geschil een vreedzame oplossing. Mogelijk doet de uitspraak van de Haar lemsche rechtbank de kansen ten goede keeren Een 16-jarig meisje B. P. genaamd, welke zich met haar fiets op den Gasthuissingel bevond, en aan haar fiets een tasinje had hangen werd door een motorrijder tegen haar voorwiel aangereden, waarna zij haar tasch- je met een inhoud van 1.50 vermiste. Waar schijnlijk is dat het taschje is gevallen en door een voorbijganger is medegenomen. Aan een in aanbouw zijnde school aan den Schoterweg, is in den nacht van Donderdag op Vrijdag 50 K.G, lood ontvreemd. De toestand van den heer V., die Vrijdag mogen onder een tram der E. S. M. kwam op den hoek van de Tempelierstraat, is, naar omstandigheden, bevredigend. De pa tiënt had een goeden nacht. Dinsdag, 10 Juli, 's ^namiddags om 2 uur, neemt mejuffrouw Farret, in 't gebouw der school, Krocht -, officieel afscheid als direc trice van de middelbare school voor meisjes. Daarna bestaat er, van 3%5 uur, eveneens in 't schoolgebouw, gelegenheid voor alle belangstellenden om van haar, als directrice, afscheid te nemen. Zaterdagmorgen vertrokken met trein 8.26 uur, 25 Duitsche kinderen weder naar hun „Heimat". Allen zagen er even flink en ge zond uit, en indien zij niet naar hun ouders gingen, zou men niet zeggen dat zij met een vroolijk gemoed weg gingen, daar zij aan hun respectievelijke pleegouders waren gewend geworden. Wel bleek men nu beducht, dat deze kinderen, na een korte poos weer zullen zijn overgeleverd aan hon ger en ontberingen en misschien na een kor ten tijd weder aan dezelfde uilputting ten prooi zijn. Arme kleinen. Even dient nog vermelding, dat de reeds vijf dagen geleden aangevraagde extra wa gen niet aanwezig was, zoodat zij hier en daar in den wagon verdeeld moesten wor den, wat den leiders allesbehalve aangenaam was. De kinderen waren 3 a 4 maanden in Haarlem verpleegd en afkomstig uit het be- zirk „Neuss". Op de Rolhuizen is Vrijdag een 45-jarige man door de warmte bevangen. Hij viel neer. en bloedde uit de ooren. Na door de E.H.B. O. te zijn bijgebracht is hij naar zijn woning vervoerd. Terug te bekomen bij: W. Verhagen, Fr. Halsstraat 46, autodop; Steenkist, Esschilder- straat 16zw„ koralen beurs,je; A. J. v. d. Burg, Nauwe Geldeloozepad 27, beursje met sleutel enz.; L. Jonker, Molenaarstrajl 28, broche; H. Roest, Bakkumstraat 8, stalen hoeven; T. Koe.rs, Bakkerstraat 36, geel beer tje; F. Sinneker, KI. Houtweg 59, R.K. Ge bedenboekje; A. H. .Kelfkens, T. v. Berk- ihoutstraat 18rd., broche; D. Steenkist, Klerk- steeg 3, huissleutel; Kennel Fauna, Parklatfn. zwart hondje, gebracht door Holzapfel, Bloe- mendaalscheweg 140; T. Sieraad, Haarlem- merliedestraat 20 of 10, grijze pet; T. v. Deursen, Lange Hofstraat 8, bruine rlames- portemonnaie; J. de Ruiter, Driehuis gem. Velsen, zwarte portemonnaie; T. T. Nieuwen- hovien, EsscJiil'derstraat 32, bruine kinder schoenen; E. Bakker, Aelberlsbergstraat 21, zakmes; J. Boukoel, Aelberlsbergstraat 80, zwemkaart V. D.; J. Bottelier, Klaverstraat 81, gele ceintuur; Bronkhorst. Brouwers plein 38, blauwe ceintuur; KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN. Van 29 September wordt te Kristiania een Noorsche Jaarbeurs gehouden. Eventueele inlichtingen hieromtrent zijn aan het adres der Kamer, Kruisweg 70, Haarlem, te verkrijgen. Op de Kamer van Koophandel liggen voor belanghebbenden ter inzage de Speciale Ta rieven no. 25 voor het vervoer van petro leum en no. 26 voor het vervoer van ben zine. Deze tarieven bevatten belangrijke verla gingen van de normale thans geldende vrachtprijzen. Stukgoedzendingen en wagenladingen, welke op werkdagen met roode vrachtbrie ven naar Hoek van Holland ten vervoer worden aangeboden, kunnen thans zóó snel worden vervoerd, dat aangenomen kan wor den, dat de met den: 5,49 n.m. van Castricum 6.14 n.m. van Uitgeest 6.27 n.m. van Beverwijk 6.36 n.m. van Velsen 6.18 n.m. van IJmuiden 7.16 n.m. van Haarlem vertrekkenden trein verzonden goederen, nog dienzelfden avond met de personenboot der Great Eastern Cy. naar Engeland wor den verscheept. Omtrent het ongeluk met de autobus, waarvan wij gisteren melding maakten, ont vangen wij de volgende lezing van het politie rapport uit de gemeente Schoten. De autobus, toebehoorend aan dé firma L. te Bloemendaal, reed van IJmuiden naar Haarlem met 8 passagiers en een chauffeur. Even over de brug van de Jan Gijzenvaort onder Schoten moest de bus uitwijken voor een kleine uitgraving in den weg. De chauf feur week echter blijkbaar te ver uit en kwam zoover in het losse zand terecht, dat ligt tusschen den straatweg en de sloot langs het voetbalterfein Haarlem. Waarschijnlijk omdat de wagen te veel aan één kant gela den was, begon hij te wringen en was moei lijk meer te besturen. Daarbij zakte het rechtervoorwiel af in den lossen berm van de sloot, waardoor de wagen zijn evenwicht verloor en in de sloot terecht kwam. De inzittenden kwamen er allen min of meer goed af. Het bovenge deelte van de auto v/erd vernield. De aulo werd op last der Justitie, die ook ter plaatse een onderzoek instelde, in beslag genomen en gisterenmiddag gelicht door de firma Kimman uit Haarlem, die de auto loor haar garage vervoerde, waar hij aan een des kundig onderzoek zal worden onderworpen. 1 Wij ontvingen „De kleine Gids" voor Haar lem en omsireken voor 1923, welke als reclame is uitgegeven door de N. 1'. Hout handel „Het Nieuwe Fortuin", v.h. W. F. Bremer en Zonen, In de eerste plaats vindt men hierin een vergelijkingstabel van den strek kenden Meter met den Amsterdam schen en En-gelschen voel. waarvan H.H. Aanne mers veel gemak zullen hebben. Verder zijn er de tijden van verschillende spoor-, tram- en autobusdiemslen in opge nomen, alsmede bijzonderheden van voorko menden aard. We meenen dat de cliënten daar veel gemak van zulïen hebben. De heer H. L. v. d. Ploeg is met ingang van 1 Juli, aangesteld als bediende der stadsbibliotheek (garde robiste). Barometer-tand 771. Vooruit. OPGAVE VAN: Waar moet het toch heen? 't Is ongehoord, 't is hemeltergend, zooals de motorduivels zich het alleenrecht over I 's-Heeren wegen aanmatigen. 't Gebeurde in het rustige Heemstede, dat er een helsche geest, niet door de lucht, maar over onzen Heerenweg vloog met een vaartje van pl.m. 50 K.M, Daar kwam een tweede geestverwant hem achterop. Met overheerscherstalent. De eerste schrok zoodanig van dien over- bluffer, dat hij het beheer over z'n bezem steel och, ik bedoel motor verloor en zigzagsgewijze voorthobbelde. 1 Nummer twee verbluft door zoodanige kunstgrepen, raakte in de war, zoodat hij met motor en al het trottoir opreed, men schen en vogels verschrikkend; voelde zich tenslotte tegen rasterwerk aankomen, ter wijl zijn motor bezweek tegen een tuinhek. De eerste seulde nu berouwvol naar den verslagsne. j Onder den indruk gekomen van heer met papier en potlood, besloten zij broederlijk de schade te herstellen. Fatsoenlijke lui, nietwaar? En toch, waar gaat het heen, lezer? Ge zult, een wandeling willende maken, uw huis verlaten door uw tuinhek en het wel en wee dezer wereld bepeinzende, zult gij u opeens I voelen opnemen en u zien neerkomen in den tuin van buur of vriend...,, tot beider I aangename verrassing?, Vergadering van den Raad der gemeenfo Haarlem op Woensdag, II Juli 1923, des namiddags ten 1% ure, in de Statenzaal (Prinsenhof). De stukken liggen ter lezing ten Raad- huize in de leeskamer, dagelijks van 9 uur des morgens tot 4 uur des namiddags ea ook op Zaterdag-, Maandag- en Dinsdag avond van 6 tot 9 uur. Aan de orde zal worden gesteld: 1. Mede- deelingen cn ingekomen stukken. Verzoek schrift mevr. C. F. C. de BoerVan Gelder, om eervol ontslag als onderwijzeres aan school no. 28. Verzoekschrift van mevr. D. Schumacher—Parree, om eervol ontslag als onderwijzeres aan school no. 11. Proces verbaal van opneming kas en boeken van den Gemeente-Ontvanger, 2e kwartaal 1923, 2. Onderzoek geloofsbrieven opvolger mr. J B. Bomans (loopende zittingsperiode). 3. Onderzoek geloofsbrieven nieuw gekozen leden van den Raad. 4. Voorstel B: en W. vaststelling 3e suppl. kohier, zakelijke be lasting op het bedrijf, dienst 1921. 5. Voor stel B. en W. vaststelling prim, kohier za kelijke belasting op het bedrijf, dienst 1922. 6. Voorstel-Gerritsz e. a. in zake verlaging gasprijs, met voorste! B. en W. en amende menten van de heeren Peper Gerritsz en' Klein. 7. Voorstel B. en W. in zake wijziging tarief levering electrischen stroom. 8. Voor stel B. en W. wijziging raadsbesluit 13 Dec. 1922, No. 77, in zake steunverleening 9. Voorstel B. en W. beschikbaarstelling gel den voor steunverleening aan werkloozen. 10. Voorstel B. en W. goedkeuring rekening dienst 1922 en begrooting, dienst 1924, St. Elisabeth's of Groote Gasthuis. 11. Voor stel B. en W. vergoeding ingevolge art. 100 der Lager Onderwijswet aan drie bijzondere scholen, 12 Verzoekschrift Bestuur Ver. van Vrouwen tot bevordering van Huiselijk Geluk tot toekenning vergoeding art. 48 L. O, wet met voorstel van Burg. en Weth. 13. Verzoekschrift Centr. Comité van drank- bestr. Vereen, inzake drankverkoop ter ge legenheid van het Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin met prae-advies van B. en W. 14. Verzoekschrift „Janswegvereeni- ging" inzake verlichting KI. Houtstraat met prae-advies B. :n W. 15. Voorstel B. en W. betreffende rijkssubsidie voor het Gymna sium en inrichtingen voor middelbaar on derwijs. 16. Schrijven Regenten St. Elisa beth's of Groote Gasthuis inzake verhooging crediet verbouw, met voorstel B. en W. 17. Voorstel B. en W. aanvaarding enz. bank. 18. Voorstel B. en W. afkoop erfpachtsrecht onder Velsen. 19. Verzoekschrift C. Harmse e.a. inzake verlaging erfpachtscanon, met prae-advies B. en W. 20. Voorstel B. en W. tol uitgifte van grond in erfpacht aan den Verspronckwcg. 21 Voorstel B. en W. ver- hocging crediet uitvoering werken Kinder huissingel. 22. Voorriel B. en W. verleening voorschot bouw arbeiderswoningen woning bouwvereniging „Eigen Woning." 23. Voor stel B. en W. overneming grond en wegbre ken muur Julianastraat. 24. Benoeming tijdelijk Wethouder, inge volge art. 90 Gemeentewet, ter vervanging van den als waarnemend Burgemeester fun- geerenden Wethouder Mr. J. N. J. E. Heer- kens Trijssen, tevens ter vervanging van een anderen eventueel afwezigen Wethou der. Burg. Stand van 29 Juni tot 6 Juli. Geboren: 30 Juni Wilhelmus Martinus Maria, z. van W. Moons en A. M. C. Stolwijk. 28 Juni Janne, d. van J. v. d. Haak en N.; Broekhuizen. 2 Juli Maria Emerentia, d. van A. Sligter en E. E. Jansen. 4 Juli Adriana Johanna Cornelia, d. van C. de Jong en de Grool. Nicolaas, z. van J. M. v. Duijn en H. v. d. Bent. Overleden: 1 Juli Gezina van der Goes, 3 j, d. van A. v. d. Goes en G. Ellirier. 5; Juli Anna Margriet® Torley, 90 j., wed. van G. Verbeek. ZAANDAM. Personalia. Te Amsterdam is geslaagd voor het M. U. L. O.-examen, diploma J. Doets, alhier. Personalia. Te Amsterdam is geslaagd! voor het M. U. L. O.-examen, diploma A, H, van 't Hof, uit deze gemeen1»- Personalia. Te Amsterdam is geslaagd voor het M. U. L. O.-examen, diploma A A. K. Romkema, alhier. Aardbeziën Exportveiling. Zaterdagmid dag heeft de exportveiling een aanvang ge nomen. Van den aanvoer werd weinig ver wacht, waar er nog steeds vroege aard beziën geplukt worden, en de eigenlijke export-aardbeziën op vele akkers niet de moeite waard zijn om de enkele rijpe to plukken. De op het oogenblik heerschende warmte zai den oogst ten goede komen, indien niet bijtijds eenige regen het gewas gaat be sproeien. Op vele' plaatsen, vooral op de hooge gronden, drogen vele planten uit en zijn voorgoed vernietigd. Ook zijn door de jongste koude en onophoudelijke regen de pas ontwikkelde vruchten totaal versteend. De stand van het product is dus over het algemeen niet rooskleurig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1