WIJ L De eerste ^omersche z.ondag. Dag van enorme drukte. rngezcndgR MededQeüngsn verzoeken U beleefd bij het koopen van uw artikel de NSEUWE HAARLEMSCHE COURANT te noemen Pracfijk-Exaraens, m. U. L. O.-onderwijs. NAGEKOMEN KERKBERICHTEN. BLOEMEND AAL. BEVERWIJK. VELSEN IJMUIDEN. VOORHOUT. SPAARNDAM. ZANDVOORT. a 60 cents per regel. „BRONSTEE' MODELMELK KARNEMELK YOG RU R T SCHOTEN. VERGADERING VAN DEN RAAD DER GEMEENTE SCHOTEN, OP DONDER DAG 12 JULI 1923, n. m. TWEE UUR. NOORDWIJK. SEMEN6S HIEttWS. Wie voorspeld !at de zomer cok in 1023 nes wel eons „n zou, hebben 'l dus gewonnen! En ïr.el glans. We genieten nu al een paar da "en van een zonnebran d, die wel •en kwispelende staarl van de Amerikaansche fcillrg-olf lijkt. De zomer leeft met een gloed, alsof alles Ingehaald meet worden, wat we tol nu loc tekort zijn gekomen. Bij tienduizenden zijn dan ook gisteren, op ticzen eersten echlcn Zomerseden Zondag, de trekvogel^ ever de omgeving van Haarlem neergestreken. Ook in Haarlem was 't druk, maar alleen van vertrekkende, terugkomende en doorgaande drgplcizierdors. De trams, om nibussen en zelfs de treinen waren overvol en om het half uur golfden stroomen reizigers met koffertjes en pakjes beladen de stations- igJcorl uit. Maar zij waren als insecten, die kwamen aangevlogen en zich haauHen, haastien de broeiende stadsaümosfeer te ontvluch tten en koelte en verademing te zoeken aan en in de zee en jn de lommerrijke bosschen van onze mooie omgeving. Aan de buitenzijden der stad, langs de sin gels, was het den heeten dag, maar vooral 's morgens en m den ayond, een bijna aan eengesloten tile van fietsen, motorracers, automobielen en ook de equipages waren telfs nog in de weer. De verkeerspolitie heeft een zwaren dag gehad, maar zij handhaafde de orde met cere. Reeds in den vroegen morgen zagen wij on zen Commissaris van Politie de stad per fiets doorkruisen, om een kijkje te nemen op tie drukste punten en hij mag, dunkt ons, wel een dienstorder uitvaardigen, waarin hij zijn tevredenheid uit over de handhaving der orde. Tiet was goed! Wij hebben zelf even een kijkje genomen *cp de Lange Brug. Duizenden zijn daar gés- deren gepasseerd, maar het liep alles vlot van stapel op dat overdrukke, gevaarlijke <puut. Ook aan de Tempeliersstraat en de ge vaarlijke kruising van Stationsplein, Kruis weg en Rozenstraat werd de geweldige massa in goede banen geloodst. Zou het niet wen- schelijk zijn, op dit laatste punt een vlucht heuvel voor eten verkeersagent Ie maken? Belangstelling voor de stad zelf cv as gr niet zoo veel. Soms was het,zelfs d'oodsch in de braadhitte van de stadsstraten. De moedigsten hebben terdege van het prachtige weer geprofiteerd door uit te gaan; die anderen, en zij waren allicht niet de dona sten vouwden zich thuis op in een houding en kleeding, die geen visite veronderstelde. 'Alleen 's avonds, toen de ergste warmte voor bij was, hoewel In de straten een bedompte, 'broeiende atmosfeer bleef hangen, waagden ook zij zich op slraat en toen werd het even nog lekker druk dn de straten, maar vooral op de terrassen onzer café's wat hebben we toch weinig gezellige café-terrassent waar menige gang van den ketlner en nog maar met moeite er in slaagde om met ri vieren bier en limonades en ijs de ontzag lijke dorst van de Haarlemsche nienschlieid te lesschen. Daar hadden de bezoekers ook een goed yezicht op de duizenden, die afgemat en met verbrande huid, dikwijls sjokkend met fiet- "sen, kinderen en kinderwagens, van Zand poort of Bloemende al of Groenend aal terug keerden. Treinen en trams vanaf Zandvoort had den het reeds vanaf den vroegen morgen bui tengewoon druk. Tegen 10 uur bijv. stonden in de Tempeliersstraat een 50 menschen op jde tram voor Zandvoort te wadi ten. Een dienst van 4 trams kwam uit Amsterdam aan en.... niemand uit Haarlem ikon mee, zoo vol waren de wagens. Voor- en adhtedbal- cons waren zelfs geheel bezet. Toch ging het vervoer vrij geregeld. Ook de treinen hadden het ontzettend druk, maar zij konden na tuurlijk ailcn bergen. Ailes verliep vrij gere geld. Hel concert in den Hout. In den namiddag trotseerden velen de hitte mi te gaan luisteren naar het concert van de Koninklijke Militaire kapel van het Regi ment Grenadiers en Jagers van 'sGravenhage, een concert aangeboden door de directie van „Haarlem's Dagblad" ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan va.n hel blad.' Et waren groote ordemaatregelen genomen. Dr Heemsteedsche politie was met een groot aantal manschappen, onder leiding van den inspecteur aanwezig. Ook tal van Plantsoen- wachters verleenden assistentie, terwijl touwen gespannen wanen om een ruimte te reservee- ïen, waar rustig van het concert kon genoten Vorden. Het bezoek viel ons, gezien de warmte, zeer mede. Trouwens in den Hout niet cm de muziektent was het heerlijk koel, terwijl een lekker windje het verblijf in den Hout nog aangenamer maakte. De hitte was zoodoende dragelijker dan Zaterdag, toen geen 'blad san de hoornen bewogen werd. Zij, die in den Hout-naar de muziek ge luisterd hebben, hebben kunnen genieten van een puike fanfare-uitvoering. Prachtig mate rnal heeft hel legerkorps natuurlijk tor be schikking en de muzikanten, allen beroeps musici, behooren voorzeker tot het neusje van den muziekzalm. Wc hebben de arme kerels anders beklaagd jn hun nauwe unifor men met zulik weer te moeten spelen. Zooals gebruikelijk opende het korps de uitvoering met het „Wilhelmus". Alle muzi kanten stonden recht, maar geen der toe hoorders ontblootte 't hoofd. Dan moet men in het buitenland een uitvoering van hot Nationale Hymne meemaken! Onze oud-stadgenoot, de heer Louis C. Boer, oudi-dirigent der H.O.V., zijn horst be hangen met tal van ordeleekenen, die hij in den korten tijd dat hij het korps dirigeert, Leeft verworven, had de leiding en weer viel ons op, hoeveel beter de directie van onzen Gerharz is dan die van den heer Boer. In- tnsschen was de uitvoering een groot mu zikaal genot en het was muisstil onder de vele toehoorders tijdens de uitvoering. Zichtbaar genoot men van het mooie muziekmateriaal, waamaar menig lid van onze dilettainlen- korpsen een smachtenden blik zal hebben geworpen cn van de rijpe kunst van haast ieder der muzikanten. Na elk nummer weer klonk warm applaus, waarvoor de heer Boer rich verplicht achtte telkenmale, ietwat hou terig, te danken. Het volgende programma werd uitgevoerd: tl. Ju bil eum - M a-sqhw. Monchen. 2. Ouverture Fricdensfeier, C. Reinecke. Arr. F. Dunkier. 5. Walzer Geschichten aus dem Wiener- wald, Joh. Strauss. 4. Faniaisie Der Fliegende Hollander, Opéra von R. Wagner, F. Blumentritt. 6. Ouverture Guillaume Tell, G. Rossini. Arr. F. Duntkler. 6. Espana Rapsodie, E. Chabrier. Arr. W. v. d. Linden. 7. Faniaisie Le Prophéte, Opéra de G. Meyerbeer, F. Durekier. 8. Grenae&ers-Marsch, F. Dunkier. Een goede gedachte was het, programma's te doe ronddeelen onder het luisterend piT- büek. Zoo hoort het! Muziekliefhebbers, en men kon zien, dat er velen aanwezig waren, zullen met genoegen deze uitvoering der Grenadiers beluisterd heb ben en toch zou het ons niet verwonderen, dat de meesten een strijkuilvoering van onze H.O.V. prefereeren. De fijne nuances van de symphonic zoekt :ncn tevergefs in een fanfare-uitvoering. Dat kwam gisteren, dunkt ons, wel heel steerk uit. Of lag h l in de opvatting van den diri gent? Uit Velsen. Men schrijft ons; Het was le voorzien dat hel hier een reusachtige druikle zou. wor den. Reeds 's morgens om a uur gingen vele fietsers in de richting van hel strand, om er een langen dag le maken. Eu hoe la ter het werd, hoe grooler die stroom werd. En dat met één pont in de vaart. De vorige maand hebben er meermalen des Zondags twee ponten gevaren, vaak als het vanwege het gure weer niet noodig was. Maar nu was de order gekomen: er mag Zondag maar één pont varen cn deze order zal gelden tot de tweede pont klaar is. Naar wij vernemen, heeft de waarnemende burgemeesler, de lieer Landcwocrl, nog alles in 't werk gesteld om de beide ponten te doen varen, snaar het is niet gelukt. In den Haag was op 't ministerie heslist, dat er maar één pont zou varen en dc hoofdingenieur zeide den heer Lande- wcert, dat hij '1 niet voor zijn verantwoording durfde nemen. En aangezien de heeren in den Haag van de drukte hier niets merken, moeten wij 't nog maar met één pont doen. 'I Ware anders te wenscben, dat de Mi nister do drukte van gisteren eens met eigen oogen had aanschouwd. Des morgens van 10 tot 1 uur was 't een geweldige stroom in noordelijke richting. Toen de rij wachtende auto's, fietsers, wagens en voetgangers le ver in 't dorp ikiwam, maakte dc politie een 2e rij en 't duurde niet lang of er stonden naast eikaar tot een eind in 't dorp twee rijen wachtenden. Des middags werd hel precies andersom. Toen stond de stroom tot een groot eind Wij kcrocg in. Daar kwam bij de groote drukte bij hot bootstalion der Alkmaar Packet? De groote saloulbooten, die 's morgens massa's voor Wijk aan Zee aanbrachten, kregen deze 's avonds weer terug le voeren. Reeds om 6 uur konden de booten de menschen niet aan. De Prins Hendrik vertrok met 2000 passa giers, dadelijk daarop kwam de Koningin' Wiihelmina, maar deze was in IJmuiden al haast volgeladen. Want ook in IJmuiden was hel dozen dag verbazend druk. Groote mas- a's trokken er op de fiets heen cn ook de autobussen maakten goede zaken. De politie en het personeel van de stoom-' pont 'hadden een zwaren dag. Het is een vermoeiende taak een zoo geweldig verkeer te regelen. En men is zeer dankbaar, als het avond en zonder ongelukken afgeloopen is. Eerst laat 's avonds was de rust terugge keerd. Aan 't strand trof men het 's avonds niet. Er kwam een zeedamp op en de misthoorn ging zelfs werken. Maar 't was een dag, zooals we nog niet gekend hébben. De nieuwe pont zai wel in de vaart ko men, als de zomer voorbij is. Uit Zandvoort meldt men ons: Het lang verbeide mooie weder was ein delijk aangebroken en hiervan hebben dui zenden dezen Zondag geprofiteerd. Reeds om half negen zag men heele kara vanen van fietsrijders en fietsrijdsters, als het ware in gesloten gelederen optrekken naar het Zandvoortsche strand, om eens een dag te genieteen van al het schoons wat het strand maar kan bieden. Voor velen is het een dag van plezier ge weest doch hoevelen zullen er ook geweest zijn, die met bandenpech, mankementen, en andere van die ongemakjes te kampen heb ben gehad, vóór zij hun doel bereikten? Maar over het algemeen was er toch ge noten! Vol moed gaan zij op weg: beladen met ibroodjes, fleschjes en andere ingrediënten om hun dag te genieten. Men ziet ze zitten langs het strand, vader, moeder, zusjes, broertjes, Ooms en Tantes, dikwijls nog met boven-, beneden- en ach terburen, heel amikaal in een zelfde kuil, zich te goed doende aan de, door de zon opgewarmde lekkernijen, door moeder de vrouw als cheffin van het zaakje, verdeeld. Ook heele rijen auto's, motoren en fietsers kwamen de bevolking van het Zondagsche strand vergrooten. En niet te verwonderen. Immers al ben je nog zoo rijk, een stuk zee met daaraan verbonden strand kan men niet in zijn tuin laten aanleggen en men wordt dus wel gedwongen, indien men van de zee wil genieten deze op een doodge wone „dagjesmenschachtige manier" te gaan opzoeken. Indien men nu al deze menschen zoo doo elkaar ziet „wriemelen", zweetend en puf fend zich voortbewegend, om, als de dag eenmaal voorbij is zich een plaatesje te ver overen in tram, trein of autobus, of nog uren fietsend, voor zij hun bestemming bereikt hebben, dan vraagt men zich wel eens af „zouden zij nu werkelijk genoten hebben, om zich zooveel moeite te getroosten voor één dag aan het strand te vertoefen?" Het chijnt van wel, anders zouden zij het toch zeker niet doen. En is dan zoo'n dag eenmaal achter den rug en men vertoefd des avonds nog even aan het strand, waar dan zoo'n heerlijke stilte heerscht, dan is het, of de zee, voldaan is of het genot wat zij al die menschen ver schaft heeft, en is het of zij met het kabbelen der golfjes, zich gereed gaat maken, uit te rusten, van den drukken zomerschen dag. Dat dezen Zondag, een dag vol drukte is 'eweest, zouden u de versóhillende verkeers- agencten welke hier en daar geplaatst wa ren, zeker kunnen bevestigen en het moet hun wel geschenen hebben, als had geheel Amsterdam zich op rollend materiaal zich naar Haarlem en omgeving verplaatst. De geheele Nieuwe Zeeweg leek wel een weg uit menschen altlaveid, toujours maar fietsers en auto's auto's en fietsers, welke aan het strand zich de mooie Zondag gingen ten nutte maken. Ja zelfs Moeders met kinderwagens wisten zich een weg te banen, om hun kroost van de zee te laten genieten. Het was een ge weldige drukte, maar alles liep wonder bo ven wonder goed af, tot verbazing van de politie zelf. Het strand zelf leek als herschapen in een kleine openluchtstad waar de menschen zich hier en daar hadden neer geplant, om van de zeelucht te genieten. In hoofdzaak was natuurlijk Amsterdam en nog wel écht Am sterdam vertegenwoordigd, wat zich open baarde door van die echt smerige gezegden, als „skei toch uit ift dat geteisum" of waor is die hobbed va 'n jongen weer, dat kr.... kmt natuurlik weer verz.... thuis," alsook „minsch, keik todh uit, jij piekt me haast me keijkers uitea tn'n bakkes," enz. enz. Vlak aan de zee, stonden al de badkoetsjes welke er maar te vinden waren, en dat er een druk gebruik van gemaakt werd, toonde wel, dat de menschen aan queu stonden om aan de beurt te komen, doch daar alles goed geregeld werd, gin het als van een leien dakje. De café's waren overvol, zoodat -de be drukte gezichten der verschillende caféhou ders weer wat optrokken en de rimpels wat uit hun voorhoofd verdwenen. Het was dan ook hoog tijd, daar zij nog niet veel van den zomer hadden geprofiteaerd. De fieetasenstalling, die zich aan den Niewe Zeeweg bevindt was tjokvol geladen, terwijl nog een kleine honderd fietsen zich met een plaatstje aan den buitenkant moes ten tevreden stellen. De fietsenstallingen in ;:v A',\. Zandvoort zelf waren ook boordevol, maar aangezien er hier zoowat om het andere huis een fietsenstalling is, en ieder hoekje en gaatje als zoodanig benut wordt was er aan plaats geen gebrek. De auto's en motorfietsen, welke een plaatstje vonden voor de hotels, waren niet te tellen. Over het algemeen genomen konden de Zandvoortenaars tovreden zijn, en is het be zoek zeer toegenomen ondanks de verschil lende mededeelingen, als zou Zandvoort aan het aftakelen gaan, wat bezoekers betreft, Wie dat beweert moet dan maar eens een kijkje gaan nemen op een mooien zomer schen dag. Hij schrikke niet! Uit Beverwijk. Vroeg in den ochtend al werd spoedig door de steeds toenemde drukte de Bree- straat met stofwolken vervuld. Van alle kanten kwamen fietsers, motorrijders, auto mobilisten en voetgangers opdagen om de richting Wijk a. d. Zee te nemen. Twee pleizierbooten met dagjesmenschen uit Am sterdam lagen in den haven, en zoodra zij geankerd waren gingen ook deze menschen zeewaarts. Ook te Velsen waren booten ge arriveerd, waarvan de reizigers zich met de drukte van de stoompont vereenigden en de wegen naar Wijk a, d. Zee een onheil- spelbare drukte veroorzaakte. Men kon aan 't strand te Wijk aan Zee natuurlijk geen strandstoel meer bemachtigen en vele moes ten op het zand plaatsnemen en verder door de (brandenden zon gestoofd. Een dame, door de warmte bevangen en niet meer in staat wat te lpopen werd per brancard naar het dorp gedragen om daar op te frisschen. Het was den geheelen dag een woelige drukte. De Conferentie met de directie toegestaan. Woensdag a.s. ten 2 uur zal eene conferen tie tusschen de erkende vakorganisaties met de Directie gehouden worden. (Deze confe rentie is zooals men weet door de vakorga- nisatie's aangevraagd) ten kantore Jansweg 2. Een der trammannen meldt ons nader: Het bestuur der N. V. kreeg echter aan deze uitnoodiging nog eene voorwaarde ver bonden, namelijk de Directie schreef hun, dat zij alleen bereid was ook met hun H. B, te oonfereeren wanneer door hun de woorden werden herroepen op eene door hen ver spreide circulaire, waarin zij zegt: „Dit voornemen van de Directie is in strijd met de goede trouw. Beloofd was dat de loo- nen in 1923 onaangetast zouden blijven." Deze herroeping moet op gelijke wijze ge schieden, als bekend gemaakt aan het perso neel, en de directie aantoonen dat aan deze voorwaarde is voldaan. Deze tramman wilde echter om de actie niet te bemoeilij ken thans hierop niet verder afgaan, doch keurde de houding van het H. B. der N. V. sterk af, want hij, als lid eener andere orga nisatie, had van een dergelijke belofte door de Directie gedaan, nimmer gehoord en was overtuigd dat zijne leiding, steeds de juiste en ware uiteenleggingen deed. Hij heeft ons wel toegezegd na beëindiging dezer actie hier eens meer uitvoerig op terug te komen. Wij vernemen verder, dat St. Raphaël a.s. Vrijdag op eene speciaal daartoe belegde vergadering (misschien ochtend- en avond vergadering den uitslag der conferentie aan het personeel mede te deelen om alsdan het in te nemen standpunt te bepalen. TREIN ONTSPOORD. Van trein 1051, welke Zaterdag om 9.04 uit Haarlem naar Rotterdam is vertrokken, zijn aan de kromming bij de Haarlemmer vaart, onder de gemeente Leiden, vermoede lijk tengevolge van het uitzeilen van dc rails d'oor de hitte, twee personenrijtuigen ont spoord. De reizigers in deze wagens zijn in wagens van hel voorste gedeelte van den trein overgestapt, waarna de trein zijn weg vervolgde. Persoonlijke ongelukken hebben er niet plaats gehad. Omtrent dit ongeluk deelt de „Leidsche Couraurl1' nog het volgende mede: Zaterdagmorgen is van den trein, die om- slreeks 9 uur uit Amsterdam vertrekt, Ier hoogte aan de Stinksloot de laatste wagon door onbekende ooTzaak uit de rails geloo- pen. De inzittende passagiers schijnen aan de noodrem te hebben getrokken, doch eerst op den overweg aan de Haarlemmervaart kwam de trein tot slaan. Van den overweg aan den Broekpolder tot hier, een afstand van minstens 590 Meter, reed de achterste wagen wilt de rails over de bielzen. Heit ongeval werd huiten den trein eerst bemerkt, toen de wagon over den wissel reed. Door het slingeren kwam de wagon ongeveer, een Meter uit dfe rails en vernielde d'e langs de baan staande draden van de seinltoe stellen. Zoodra de machinist ihet ongeval gewaar werd, stopte hij uit alle macht, zoodat de trein juist op den overweg even vóór de spoorbrug tot stilstand werd gebracht. On- dertusschen waren die overige wagons ook aan het schuivgn geraakt, zoodat zij hier en daar met de buffers op elkaar hingen, terwijl de tweede wagon naast de rails kwaim te staan. Door de tegenwoordigheid van geest van den seinhujswachter werd de van het station Leiden komende trein, spoedig tot stilstand gebracht, zoodot 'n botsing voorkomen werd. De passagiers kwamen gelukkig allen met den schrik vrij en konden met de eerste wagons van den trein naar het station door rijden. Onmiddellijk werd met het opruimingswerk begonnen, walt menigeen op dezen heeten dag een warmen rug bezorgde. De lijn naar Amsterdam is geheel intact gebleven, zoodat het verkeer geregeld over deze lijn plaats vindt. Bij de laajst gehouden p ra c tijk -e x airmeij's Engelsche H and disco r resp o ïdenltieafgeno men vanwege de Ned. Vereeniging van Leera ren, slaagden o.m. de volgende sladgenoo- ten: Mej. Joh. F. M. Cornelisse; J. Punselie; Mej. E. Emrik; Mej. L. C. de Bie; Mej. J. M. Zon'dervan; F. Smit; J. A Snoyink; S. W. Wulffraat; R. H. van Strien (Santpoort), Voor het M. U. L. O.-examen, dat te s- Gravenhage werd afgenomen, slaagden alle leerlingen der Mariascliool, van de Koning straat, alhier, n.I. de jongedames. Kelly El- dering. Jettie de Hèuïder, Laura Heerkens Thijssen, Annie Herbermr.nn en Maria Em- nielkamp. DINSDAG 9 uur maandstond van mevr. Hoenderdonk geb. Dam half 8 stil bezoek bij het H. Sacrament. WOENSDAG 12 uur katechismus half 8 stil bezoek bij het H. Sacranment. DONDERDAG half 8 Lof ter v. h. H. Sa crament. VRIJDAG 12 uur katechismus half 8 stil bezoek bij het H. Sacrament. ZATERDAG 12 en 2 uur katechismus half 8 Lof ter eere v. Maria van 5 tot half 10 gelegenheid om te biechten. Een bezoek aan de Hoogovens. Zater dagmorgen werd dc K.S.A. te Beverwijk door plm. 300 Ingenieurs van de Kon. Ned. Ver. bezocht ter gelegenheid van het Kegelcon cours. 's Middags vertrokken dezen per extra trein naar de bouwwerken van het Hoog- ovenbedrijf te Velsen om deze te bezichti gen. Daarna heeft een der ingenieurs een le- zing gehouden over deze werken waarna een gezamenlijk diner den dag besloot. R.K. Coöp. Tuindersyereeniging „Kennemer- land." Ondanks den grooten aanvoer van aardbeien waren dc prijzen zeer goed. Alle partijen gingen goed van de hand en tot het laatste werd steeds begeerig gekocht. Het zijn nog altijd de vroegere soorten die wor den aangeboden. De late soort „Amezone" werd nog niet, althans in zeer onbeduidende kwantums aangeboden. Omtrent de verwachting van den oogst loo- pen de meeningen zeer uiteen. Nu het mooie weer eindelijk gekomen is, blijkt het dat het product zeer veel van de koude en den wind heeft te lijden gehad, vooral onbeschutte hoeken, waar zeker niets van verwacht kan worden. Zaterdag 7 Juli zal de eerste Ex portveiling plaats hebben. Ofschoon dat ruim drie weken later is als gewoonlijk kan zeker verwacht worden dat de aanvoer nog niet mee zal vallen, daar het grootste deel der tuinders nog niets zullen kunnen aanvoeren. Doperwten en peulen, Capuciiners en tuin- boonen komen al in ttmke partijen ter veiling en wanneer het weer goed blijft kan zeker volgende week groote aanvoer van deze pro ducten verwacht worden. De stand dezer gewassen is over het alge meen goed. Sla wordt in groote partijen aangeboden, goede kwaliteit was zeer gewild. De handel was vlug en voor alle produc ten werden goede prijzen besteed, alleen pos telein maakte hierop een uitzondering, daar deze zoo goed als waardeloos was. Personalia. Aan de Universiteit te Am sterdam is gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde, de heer J. M. Bijvoet alhier. De promotie geschiedde cum laude. Hoogovenbedrijf, Zaterdag hebben de leden van het Kon. Instituut voor Ingenieurs een Excursie gemaakt naar het Hoogovenbe drijf alhier. Nadat des morgens een vergade ring was gehouden in het gebouw der Kath. Soc. Actie te Beverwijk en daar de lunch was gebruikt, vertrok het gezelschap van 300 personen per extra trein naar de ter reinen van het Hoogovenbedrijf, waar onder geleide van de ingenieurs, de heeren T'hey- ink en van Berkei, de hoogovens, electrische centrale, cokesfabrieken, de kasten met los kranen enz. in oogenschouw werden geno men. Per extra trein vertrok het gezelschap verder. Loonregeling Visscherijbedrijf. De stoomtrawlers Derika V. IJ. M. 418 en Derika XII IJ- M. 125, beide van de Ver. Exploitatie Mij., zijn Zaterdagmorgen naar zee vertrok ken met voor de schippers en machinisten nieuwe loonsvoorwaarden. De schipper en de machinist van de Derika V ontvangen resp. 8 en 5. die van de Derika XII resp. 7 en 4 procent van de netto-besomming, dus van wat er na aftrek van verbruik aan steen kolen, ijs, enz. overblijft. Als er iets over blijft, want met de huidige lage vischprijzen is het best mogelijk, dat er geld bij moet. Het overige personeel vaart tegen de tot nu toe betaalde gages. Naar men ons mede deelt zouden de schepen, als de schippers en de machinisten deze voorwaarden niet had den aanvaard, opgelegd zijn geworden. Aanvaring. De stoomtrwa'ler Sommels- dijk IJ- M. 150 van de Oceaan Visscherij Mij. alhier is de vorige week bij Bull Light in Engeland in aanvaring geweest met het Duitsche stoomschip Rostock, waardoor de stoomtrwaler lichte schade aan bakboord bekwam. Ons zeestrand. Vanaf de oude sluis is een dienst geopend met een motorjacht naar het zeestrand. Het mooie jacht biedt plaats voor ruim 100 personen en geeft over het water een mooie en korte gelegenheid om het zeestrand en de pieren te bereiken. R, K. Geitenfokvereeniging. Deze had op Zaterdag j.L, op grond van den heer Ant. Jansen, een geitenkeuring georgani seerd. Hiervan werd zeer matig gebruik gemaakt door de leden. De keuring geschiedde door de heeren: P. de Leeuw, te 's-Gravenhage, Rijksvce- teeltconsulent; Marbus, te Sassenheim en Clement, te Haarlemmermeer.. Er waren aangevoerd: 9 ongehoornde witte melkgeiten en 8 van de 11 stamboek- geitenlammeren, die het geboortenummer hebben. Voor de ongehoornde melkgeiten, kwa men de prijzen aan de volgende personen: F. J. van Dorp, medaille: G. v. d. Lans, le prijs en N. v. Schaik. 2e prijs. Voor gehoornden: P. G. Kooiman, le pr. en P. A. Damen, 2e prijs. Voor de geitenlammeren: P. G. Kooiman, le prijs. Ingeschreven zijn: drie melkgeiten en 8 lammeren in 't jonge register. Concert. Zaterdagavond heeft het Kinder koor alhier op de Kolk een uitvoering ge geven onder leiding van d'en heer J. Booda. Het klonk alleraardigst in de open lucht. De de Ruytiercantate werd opgevoerd, met me). Bootdia en de heer F. Avis als solisten. Er was veel belangstelling. Burgerlijke Stand. Getrouwd: J. Schin- ler en S. Zwemmer. Geboren: Jearfette Maria, dochter van J. Seger en H. M. Wurpel. Afgesloten weg. De Oranjestraat, die VAN ST 13 EN a 5.30 UUR volgens het aanwijsbordje aan den Hoogen- weg bedoeld is als verkeersweg naar den nieuwen Zeeweg is voor auto- en motor- verkeer afgesloten. Deze voertuigen moeten nu den Hoogen- weg tot de Kath. kerk afrijden en daar de Groote Krocht indraaien om door de Halte- straat hun tocht te vervolgen. Bij de Kath. Kerk geeft een bordje de richting aan Haar den nieuwen Zeeweg. Wethouders-verkiezing. Door het be stuur van de vereeniging Gemeentebelangen zijn op de bestuursvergadering candidaat gesteld voor de wethoudersplaatsen de heeren D. Driehuizen en N. Padt. Andere besturen van kiesvereenigingen hebben ook de wethoudersbespreking geopend. Onderwerpen ter behandeling zijn 1. Aanbieding van de gemeentere kening over 1922 en benoeming van een commissie van onderzoek. 2. Voorstel tot verkoop van gemee te-bouwterrein.3. Idem, tot wijziging van de verordening op de heffing van rechten voor het gebruik van gemeentegrond, enz. 4. Idem, betreffende verzoekschriften om af wijking van de bouwverordening.5. Idem, tot wijziging van de verordening eener plaat selijke inkomstenbelast ng. 6. Idem, tot vast stelling van het percentage van heffing der plaatselijke inkomstenbelasting voor 1923 1924. 7. Idem, tot wijziging van de gemeente- begrooting voor 1923. 8. Ingekomen stuk ken en mededeelingen. 9. Belastingzaken. WITTE-KRUIS-DAG. De propaganda-commissie uit het Hoofd bestuur der Noord-Hollandsche vereeniging Het Witte Kruis" had voor alle afdeelingen in onze provincie een Witte-Kruis-dcollecte uitgeschreven door den verkoop van Witte Kruisjes in de week van 2430 Juni. Door verschillende omstandigheden kon hier er ook in andere plaatsen op de daarvoor aan gewezen dagen bedoelde collecte niet ge houden worden, maar nu zal deze plaats hebben, met machtiging van B. en W., op Woensdag 11 Juli a.s. Verscheidene jonge dames zullen op straat en aan huis deze kruisjes ten verkoop aanbieden, waarvan de prijs op minstens 10 ets. is bepaald een hoo gere waardebepaling door het publiek zal natuurlijk zeer welkom zijn. Van de eventueel te maken winst wordt 3/4 in de afdeelingskas gestort en komt 1/4 teh bate van de Algemeene kas. Waar 't H. B. over 1922 zeer waarschijnlijk voor een tekort zal komen te staan, hoofd zakelijk veroorzaakt door de ontsmettings inrichtingen, en waar vboendien Heideheu- vel zeer dringende uitbreiding of algeheele vernieuwing behoeft, kan door de opbrengst der Witte-kruisjes medegewerkt worden, om deze stichtingen der hoofdvereeniging gel delijk te steunen. Op den Schotenschen weldadigheidszin werd door de Schotensche afdeeling van „Het Witte Kruis" nog nimmer een ver- geefsch beroep gedaan. Ongeval. Vrijdag had op d«ri hoek Kerk- straat-'Bronkhorstslraat een ongeval plaats. Een1 heer rijdend per fiets, had een vierjarig meisje op tden bagagedrager. Het meisje ge raakte met 'haar beentje tusschen de spaken van liet wiel. Met moeite kon het meisje uit haar benarde positie wonden verlost. Het beentje was erg ontveld en gekwetst, maar niet gebroken Waterleiding. Zaterdag was er voor vele huismoeders reden tot foeteren op de water leiding. De toevoer stond stop. En dan op Zaterdag, 't kon voor de vrouwen niet slech ter treffen. Was het misschien Teeds water- bezuiniging? Het veertigjarig bestaan van den A.N.W.B. Onder de oprichters van dezen ontzaglij ken Bond behoort feitelijk ook nog een Noordwijker, althans zoo mogen we den heer D. Webster na een zoo langdurig verblijf in onze gemeente wel noemen. Het is natuur lijk al een oude geschiedenis, zoodat we nu iets uit het verleden moeten vertellen. De eerste tweewieler werd hier te lande inge voerd tusschen de jaren 1860 en 1870. Gelei delijk vormden zich op tal van plaatsen clubs, die 's zomers en bij goed weer, onder veel bekijks, uitstapjes in den omtrek maak-' ten op hun houten rijwielen met ijzeren hoe pels, welke in de jaren 1880 en 1881 al langzamerhand door de z.g. Amerikaansche of Engelsche velocipedes op gummibanden werden vervangen. In Haarlem had zich een club gevormd ,,H. V. C.", waarvan de heer D. Webster voorzitter of captain was. Ook te den Haag bestond de Velocipedeclub „Dc Ooievaar" met als captain de heer C. H. Bingham. Het toeval wilde, dat beide clubs te Bennebroek elkaar ontmoetten, waar kennis werd gemaakt tusschen de leden. De heeren Webster en Bingham waren beiden Engelschen en leden van de Engelsche Cy clists' Touringclub. Besloten werd gezamen lijk naar Haarlem te rijden, onder leiding van de beide captains. Tusschen beide hee ren werd de vraag besproken of het moge lijk zou zijn, ook in Nederland een Veloci- pedisten Bond op te richten, zooals de C. T. C. in Engeland. Te Bloemendaal bij Haarlem aangekomen, werd onder verscheidene toe spraken ook een toespeling gemaakt op het onderweg door de heeren Webster en Bing ham besprokene. Na den tocht met „De Ooievaar" bracht de „H. V. C." haar nieuwe sportbroeders een eindweg tot' Hillegom. De ieitelijke oprichters van den Bond zijn dc heeren Bingham en Webster, die het kleine mosterdzaadje dat ze geplant hebben, tot een machtigen boom hebben zien opgroeien, tot zegen voor het hedendaagsch verkeer. Prijsuitreiking Seriewedstrijden S. J. C. Vrijdagavond had in het Juvenaal de uit reiking plaats van de prijzen, die gewonnen zijn in de seriewedstrijden van S .J. C. De voorzitter van S. J, C. verwelkomde de a; n—oflgen, de begunstigers van de ver- eeniglhrt e#! de vertegenwoordigende clubs. Op het ppèl waren: E. M. S„ S. M. C. en K V. C. Blauw-Zwart en, H. B. C. hadden bericht van verhindering gezonden. De prij zen werden uitgereikt aan de navolgende vereenigingen: S. M. C. I, eerste afd„ le prijs; E. M. S. I, tweede prijs; S. J. C. I, derde prijs; Leiden I, vierde prijs. In de tweede afdeeling behaalde H. B. S. Ill, Ie prijs; S. J. C., 2e prijs; S. L. C. I, 3e prijs; A. V. V. I, 4e prijs. Voor de derde afdeeling: S. M. C. III, le prijs; Blauw-Zwart II, 2e prijs; K. V. C. I, 3e prijs. Wij willen even wel vermelden hoe de eerste prijs in de eerste afdeeling weTd behaald. Na geliik spel den eersten of tweeden prijs, tusschen E. M. S. I en S. M. C. I, werd besloten een kwartier te verlengen in plaats van te lo- i ten, zooals Het reglement voorschreef. Ia dito-kwartier wist E. M.. S. een doelpunt te maken, zoodat E. M. S. won met 10. Na afloop protesteerde S. M. C. evenwel tegen de verlenging, zoodat volgens het reglement de stand 00 werd en dus cm den uitslag moest geloot worden. E. M. S. echter, die door het doelpunt had getoond de meerdere te zijn, wilde niet loten, maar liet het aan de beleefdheid van S. M. C. over, welken prijs zij zonden kiezen. Dit was een mooie sportieve daad! De heer Roumen bracht namens S. M. C. dank bij de ontvangst van de twee eerste prijzen door S. M. C. behaald (schrijver dezes be schouwd er één als een cadeautje) en sprak den wensch uit, dat nog vele ontmoetingen in goede verstandhouding zullen volgen. De voorzitter, de heer Van Gerwen dankte alle spelers en vereenigingen, voornamelijk ook hen, die prijzen beschikbaar hadden gesteld en er voor hadden gewerkt en hoopt bij een volgende gelegenheid weer dezelfde welwillende medewerking te ondervinden.; Dc serie-wedstrijden zijn dit jaar niet ge houden kunnen wórden in die regelmaat die wenschelijk is voor het welslagen er van. Door allerlei redenen, die niet aan het be-' stuur kunnen worden toegeschreven en door samenloop van omstandigheden zooals het spelen van propaganda-wedstrijden, waaraan S. J. C. haar beste spelers moest afstaan' en dus op die dagen niet kon spelen, slecht weer e, d., was er nogal eens onderbreking. Het bestuur was juist dezen keer bijzonder actief. Hier willen we even noemen den voorzitter, de heer C. van Gerwen, de se cretaris de heer L. J. v. d. Meer, die niet" schroomde om 's avonds laat nog naar Haarlem te gaan, wanneer er een kink in de kabel was gekomen door het inlasschen van competitie-wedstrijden, zoodat hij altijd nog weer een club op den kop wist te tik ken om des anderen daags toch een wed strijd te laten spelen; den heer Roodenrijs, wiens werken voor de Kath. Sport m,aar niet op zullen sommen, daar het dan einde loos zou blijken te zijn; de heer A. Caspcrs, die zijn middagen er voor gaf; de park wachter, de heer A. de Haas, die de spullen in orde houdt en daardoor dikwijls veel hooi op zijn vork had. Ook de spelers van S. J. C., die in deze wedstrijden zoo wei nig succes hadden, hebben door hun goed spel de voetballiefhebbers tot vrienden ge maakt. Wij hoorden reeds mompelen van Bèker-wedstrijden op het Sportpark en dan wenschcn wij S. J. C. meer sue,ces. Denk maar, dat de serie-wedstrijden de generale repetitie waren voor de Beker wedstrijden. Er is een spreakwoord, dat zegt: Hoe slechter generale repetitie, hor beter uitvoering. Knoop dat in.uw ooren! Ned. Mij, voor Tuinbouw- en Plantkunde, Vrijdagavond vergaderde in hotel Royal" de afd. Noordwijk van bovengenoemde Mij, Te midden van een schat van bloemen open de de voorzitter, de heer H. de Boer, de ver gadering. In zijn openingswoord memoreert spr. het eindelijk ingetreden prachtige zo merweer, waarnaar bloemen en planten zoo lang hebben verlangd en waar zij zich nu ba den in de warmte. Verschillende menschen klagen nu evenwel weer en zijn alsc kleine kinderen, ze vragen iets enals ze het heb ben, willen ze weer wat anders hebben. De duinen verliezen met dit mooie weer hun. groenen tint en worden weer geelbruin. Dit is echter geen feit om over te treuren, daar, volgens het gezegde van oer-Noordwijkers, het bij groene duinen niet pluis is in het land Vervolgens besprak hij de Lagurus Ovatus of Hazepootjes, wat de voorzitter in de dui nen had aangetroffen. De notulen werden ge lezen en onveranderd vastgesteld. Bij de mededeelingen werd een schrijven van het hoofdbestuur voorgelezen,waarin vermel4 wordt, dat statutenboekjes van de Maat schappij beschikbaar zijn tegen 10 cent per stuk. Hierna werden bezichtigd de monsters van de Standaardjes. Naar aller genoegen zijnde werd besloten 150 stuks aan te schaffen. Bij monde van den heer Braan werd verslag gegeven van de conferentie die de tentoonstellingscommissie heeft gehad met de Permanente Tentoonstellingscommis sie van B. B. C. „Samenwerking werd toegezegd" aldus den uitslag van de conferentie. Gevraagd werd ol er al officieel nieuws was uit D enHaag, omtrent de Bloemisterij cursus. De voorzitter antwoordde ontkennend. De heer Endema sprak als zijn persoon lijke meening wel eenige hoop uit, gezien er na zooveel tijd nog niet afwijzend is be schikt. Een napraatje werd gehouden over de gehouden excursie door de duinen. De deel nemers waren in enthousiasme over de plan- tenrijkdom van de duinen. De heer J. Braun vond het jammer dat de jongere leden van de afdeeling niet aan deze excursie hebben deelgenomen, daar er juist zooveel te lee» ren vijiel. De heer Rus uitte zijn tevredenheid en dank voor de royale manier waarop de pers haar ruimte disponibel stelt voor het werk dat door de Ned. Mij., afd. Noordwijk, ge daan wordt. Eenparig werd besloten om op Zaterdag 21 Juli a.s. een vervolgexcursie te houden, aanvangende 's middags te .half zes. Plaats van bijeenkomst bij de heer H. de Boer, hoofd der school te Noordwijk aan Zee, om vandaar per fiets naar de. boschwachterij te rijden van Staatsboschbeheer. Liefheb bers ook niet-leden van de Maatschappij kunnen hieraan deelnemen. In de vragen- bus bevond zich de vraag 'noe het mogelijk was dat Japansche Lelie's ondanks vak kundige behandeling tegen de bloei-periode omvallen en verdorren. Geen der aanwezi gen leden kon de reden van dit kwaad op geven, zodat besloten werd eenige exem plaren te zenden raar Dr. van Slogteren te Lfsse die in zijn Laboratorium de reden wel zal vinden. Een der leden wilde er de aandacht oy vestigen dat men door het niet tijdig uit snijden of afwaaien, van slootkanten en greppels zichzelf en anderen zooveel last veroorzaakt, daar wanneer het onkruid zaad schiet, het dor den wind heinde en ver verspreid wordt. Gevraagd werd of het misschien aanbe- veing verdiende om eens een propaganda- vergadering ie Houden te Noordwijkerhout -om nieuwe leden te winen. In beginsel is men ervor, doch de eerste vergaderingen zullen met het oog op de tentoonstelling nog hier moeten worden gehouden. Hierna werden de ter vergadering aanwezigen bloemen en planten gekeurd, waaronder pracht collecties Lathyrus. Daarna werden ze onder de aanwezigen vcrlot, zoodat al len, (om de woorden te gebruiken van een bekend lid van de afd. Noordwijk) met een bliksemafleider thuis kwamen. (Ongecorrigeerd). BRAND TE ZEVENAAR. Zondagochtend is te Zevenaar brand uit gebroken in de woning van de wed. H. Wiegerink. De brandweer kon niet voorko- men, dat het geheele winkelhuis met inboe del verbrandde. Door de vonken vatte hei naburige huis van J. van Eeckeren even eens vlam en brandde ook geheel af. De oorzaak is onbekend. Alles was verzekerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2