Brieven uit Frankrijk. BUITENLAND Tweod© Blad 9 Juli 1923 De kleine boekhouder DE VOLKENBOND EN HET SAARGEBIED Duitschland en de Geallieerden; nog altijd diplomatieke besprekingen in Londen en Parijs. De Conferentie te Lausanne; de Fransche regeering zou hebben toegegeven op het stuk van rentebetaling van de Turksche schuld. Krassin over de Engelsch-Russische verhouding. De Fransche Kamer neemt de Vlootconventie van Washington aan. Het bandieten wezen in China. Onder de Telegrammen: De Unie der Sovjet-republieken. Gespannen toestand in Lausanne. De moorden op Engelschen in Egypte. Een betooging te Brussel. Ernstige treinbotsing. 17 doodvonnissen in Tur kije. F E U 1 L LETON 6ES8. BIHTEML BERISiiim BIXNENLANDSCI! MEOWS. NEDERLAND EN DE ROERBEZETTING. Opnieuw heeft de waarschuwende stem uit Rome weerklonken om de menschheid den weg naar den vrede te wijzen. Den in druk door 't Pauselijk schrijven hier gemaakt behoef ik ni»t meer uitvoerig weer te geven. Het is bekend, dat zoo goed als geheel de Fransche pers op weinig welwillende wijze het woord van den oppersten kerkvorst heeft ontvangen. Slechts enkele van de organen die Poin- caré'sjjpólitiek ondersteunen en met recht Katholieke bladen mogen heeten, hebben met eerbied en erkenning de wijze lessen en raadgevingen aanvaard, die getuigen van de groote onpartijdigheid van den vader der Christenheid. Sommigen hebben zich niet ontzien aan dit document een uitleg te geven, strijdig met den waarachtigen inhoud,misken nend de beteekenis van de hooge gevoelens, die Paus Pius XI hebben bezield. In plaats van gehoor te geven aan die stem, er de kracht uit te putten de internationale verhoudin gen in banen van evenwicht en vrede te voe ren, hebben zij gezocht naar de argumenten, die de verdeeldheid onder de volken nog grooter zullen doen worden. Bedroevend en beschamend was het te zien, hoe het Pauselijk schrijven, niet in het vijandi ge kamp van het anti-clericalisme, waar het zelfs bij enkelen onverwachte maar niet on verdachte toejuiching ondervond, doch vooral ter rechterzijde aanleiding is geworden aan de hooge onpartijdigheid des Pausen te twijfelen. Men heeft er zelfs de beteekenis van willen ontkennen in den Senaat waar de Roer-credieten ter sprake kwamen, en onder .den miskenden invloed van dit docu ment, met algemeene stemmen zijn aangeno men. Dit alles zal echter niet baten, de wereld Zal moeten luisteren naar die stem uit de eeuwige stad, om den vrede op aarde te doen weder keeren en Europa voor den ondergang te bewaren. Het Pauselijk woord zal zijn stempel drukken op de onderhandelingen, die deze week opnieuw een aanvang hebben ge nomen tusschen de geallieerden. Meer dan dat, George Goyan, de katholie ke geschiedschrijver van Frankrijk heeft 't zoo treffend gezegd „de moreele en gods dienstige beteekenis van 't document zal blij ven en de historie zal er eens van gewagen dat onder schutse van Pius XI, de deugd van sociale naastenliefde haar intree heeft ge daan in het internationale recht. Het „Roma locuta, causa finita" moge helaas thans nog niet worden bewaarheid, ontwijfelbaar zeker is het, dat alleen uit Rome het licht kan komen in de steeds dichter wordende duisternis. Inderdaad 't zijn dagen v. groote spanning die thans worden doorleefd. De Belgische cnsis heet opgelost, de onderhandelingen, tij delijk onderbroken tusschen de geallieerden Zijn wederom opgevat en het oogenblik na dert, dat hetzij gemeenschappelijk, hetzij af zonderlijk, aan Duitschland een antwoord op Zijn voorstellen dient gegeven. Nog zijn de gezichtspunten te Londen en te Parijs geheel verschillend, wil men te Londen een schrif telijk antwoord op de tot de Fransche regee ring gerichte vragen, terwijl men hier de voor keur geeft aan mondelinge mededeelingen, met voorbereidend karakter. Heeft Engeland reeds meerdere malen het verlangen te kennen gegeven, zoo spoedig mogelijk 'n einde te maken aan den onze keren toestand, hier toont men zich niet gehaast, waar Duitsch land het lijdelijk verzet niet wenscht prijs te geven en de capitulatie van het Rijk, als allereerste voorwaarde blijft gelden, om tot een schikking te komen, men ontveinst ljet zich niet in regeeringskringen en ook daar buiten, dat Frankrijk's isolement steeds groo ter wordt. Men weet met zekerheid, dat de meening in geheel de wereld tegen Poincaré's politiek is gekant en die van Engeland nadert, om eindelijk de herstelschulden definitief te regelen en voor God af te rekenen met de gevolgen van den onmenschelijken oorlog. Had men deze overtuiging nog niet, het boven besproken schrijven des Pausen, zou deze hebben moeten bijbrengen. Is niet het Vaticaan het meest internationale centrum der wereld en weerspiegelen zich niet in 's Pausen woord, naast zijn verlangen naar vrede en het wijzen op christenplicht ook, de stemmingen van geheel de wereld, die daar tot uiting komen Men weet dat alles, maar Zwaarder weegt het verlangen een debiteur, wiens onwil men blijft volhouden, en wiens financieele draagkracht nog altijd wordt overschat, tot algeheele vernietiging te dwin gen De duizelingwekkende vaart waarmede de mark, sedert de bezetting van het Roergebied, is gedaald, is niet in staat als. waarschuwend teeken te dienen en de dalende franc stemt evenmin tot nadenken. Teekenend voor het standpunt door de po litieke leiders hier ingenomen, is het gezegde van een hunner, meest invloedrijken. Wij die ons vaderland boven alles lief hebben, zeide mij deze politicus, naar aanleiding van het Pauselijk schrijven, wij bezitten niet dien geest van internationalisme, aan andere vol ken eigen. Wij wenschen allereerst dat fecht zal geschieden aan de Fransche zaak. Wie niet met ons is is tegen ons." Spoedig zal blijken of Engeland officieel in die rij van tegenstanders zal plaats nemen, of de laatste slag zal worden toegebracht aan een vriendschap, die alleen nog uiterlijk zich handhaaft, maar in wezen reeds tot het verle den behoort. Zeker, die verzekeringen houden niet op dat de onderhandelingen in den meest, vriend- schappelijken geest worden gevoerd, dat men zoowel te Londen als te Parijs, alles in het werk stelt, om tot overeenstemming te komen Wat baten echter de verzekeringen, indien Zij tot geen werkelijk gevolg leiden. Ligt niet juist in de moeite welke men zich geeft, het bestebewijs, dat van een vriend schapsband geen sprake meer is. Wellicht is er ffeeds een besluit gevallen over het al dan niet gemeenschappelijk ant woorden aan Duitschland, als deze brief is bereikt. Iedere dag kan nieuwe gebeurtenis sen brengen, die beslissend kunnen zijn voor het wel en wee van Europa. Iedere dag brengt helaas gebeurtenissen in het bezette gebied, die menschenlevens opeischen en de haatgevoelens doen toenemen De aanslagen, gepleegd op onschuldige slachtoffers van hun plicht nemen met den dag toe. De nood wordt steeds grooter en naast enkelen, die zich verrijken, bevinden zich duizenden in ellende en armoede. Het Fransche volk weet dat alles niet, al te eenzij dig voorgelicht, weet alleen, dat Duitschland de schulden niet wil betalen. Dat zelfde volk heeft in tegenstelling met de politieke leiders op wie het Pauselijk schrij ven geen uitwerking ten goede heeft gehad, er met groote belangstelling van kennis geno men. Ik weet dat het bij velen op het platte land diepen indruk heeft gemaakt. Mogen defleiders van dat volk ook gaan inzien, dat de „vox populi" „vox Dei" is. Al te weinig wordt daarmede rekening gehouden. Moge eens geheel de wereld vrijwillig op blikken naar Rome, dat zoo herhaaldelijk 'n vredesroep heeft doen weerklinken. Opnieuw is in deze dagen gebleken, hoe de Paus, gehouden buiten de vredesconferen tie vóór den oorlog, buiten den Volkenbond daarna, niet alleen in geestelijke zaken het allerhoogste gezag vertegenwoordigt, maar ook in wereldlijke een gezag bekleedt hoog uitgaande boven dat van vele grooten der aarde. Het zijn niet zij die dat gezag willen miskennen, die den lang gewenschten vrede aan Europa zullen brengen. Mr. P. v. S. Parijs, 4 Juli 1923. niet veel helderder is geworden door de ge sprekken van gisteren. Havas maakt melding van het te Londen loopend gerucht, volgens hetwelk de Belgi sche regeering een nota aan de Duitsche re geering gezonden heeft, waarin Cuno ver zocht wordt de aanslagen, die er in de Roer en in het Rijnland op de bezettingstroepen gepleegd worden openlijk te wraken. De Fransche regeering heeft zich volgens het gerucht bij dezen stap aangesloten. Wan neer Duitschland geen voldoening schenkt zullen de Fransche en de Belgische gezant Berlijn verlaten; de zorg voor de gezant schappen wordt dan door de zaakgelastigden overgenomen. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Reuters correspondent te Lausanne zegt, dat het gerucht loopt, dat de Fransche regee ring heeft toegegeven in het geschil over de rentebetaling van de Ottomaansche openbare schuld. De vrede is deswege verzekerd, wel ke wellicht in het begin van de volgende week zal worden geteekend. De correspondent van de Débats te Lau sanne seint naar Parijs: We hebben onze po sities in zake de financieele kwestie prijsge geven en nemen genoegen met de teekening van het verdrag door de Turken zonder een verklaring nopens de Turksche openbare schuld, welke het handvest is der leeningen en de eenige waarborg der schuldhouders. Parijs wil nu den schijn redden door te ver klaren dat ze hun rechten toch wil doen eer biedigen. Weldra echter zonder voorwaarden. Konstantinopel ontruimend geven we het laatste pand op. Die verklaring kan niet in het verdrag worden opgenomen. 'Frankrijk opende Engeland te Tsjanak en later gedu rende de conferentie zelf den weg tot eigen machtig optreden. Zelfs onze beste vrienden zijn nu ongerust wegens de werkzaamh jid der Fransche diplomatie op andere terreinen. Volgens de Tanin heeft de regeering te Angora besloten, de Turksche delegatie op te dragen de kwestie der concessies niet te J,ausanne te behandelen. Voorts dat de aan gelegenheid der coupon-betaling buiten liet vredesverdrag moet blijven. Zelfs als deze aangelegenheid wordt verdaagd, zullen Kon stantinopel en Gallipoli onverwijld moeten worden ontruimd. Indien de Geallieerden niet spoedig op de eischen van Angora antwoor- De vakvereenigingen en de soc. dem. partij hebben een motie aangenomen, waar in zij zeggen, dat de arbeiders en beambten ook in het vervolg weigeren, onder dwang van bajonetten te werken. De wil tot af weer is, niettegenstaande de verdrukkingen van allerlei soort niet verlamd. De motie keert zich verder met beslistheid tegen het actief verzet, waarvan men zich met af schuw moet afwenden. Om de boete van 30 milliard, die aan de stad Duisburg is opgelegd wegens een aan slag, te innen, hebben de Belgische autori teiten een bedrag van 4 milliard mark bij de rijksbank in beslag genomen. Naar Wolff van betrouwbaren kant ver neemt zijn de Franschen voornemens, na afloop van de 14-daagsche verkeersstrem ming deze nog met ongeveer zes weken te verlengen op grond dat de daders van den aanslag bij Duisburg nog niet zijn ontdekt. De krijgsraad te Sterkrade heeft den hoofdredacteur Diebold van de Buersche Volkszeitung tot een jaar gevangenisstraf van vijf millioen mark boete veroordeeld, omdat hij had geschreven dat de ingezetene van Buer .Tombrinks, om 10 minuten voor acht is neergeschoten, ofschoon het ver keersverbod pas om acht uur 's avonds inging. Naar een avondblad Zaterdag uit het Roergebied meldt, hebben de spoorweg mannen ie Duisburg en omstreken van de Belgische bezettingsoverheid aanzegging ge kregen, zich heden, Maandagochtend op de Belgische commandantuur te melden, om een uitzettingsbevel te ontvangen. Ongeveer 200 gezinnen van gezamenlijk 700 menschen zullen dus worden uitgezet. Gisteren zijn te Duisburg sterke troepen aangekomen met zware artillerie. KRASSIN OVER DE EMGELSCH- RUSSISCHE VERHOUDINGEN. Voor zijn vertrek uit Berlijn naar Moskou liet Krassin zich tegenover een redacteur van de Nakanune als volgt uit over de Engelsch- Russische verhoudingen. De Engelsche regeering is voornemens, de nota-wisseling niet voort te zetten. De laat- sche Russische nota komt echter aan de Britsche eischen in zoover tegemoet, dat het lord Curzon niet mogelijk zal zijn, het van meening wisselen in den vorm van ultimata voort te zetten. Bovendien is het duidelijk geworden, welk standpunt de openbare mee ning in Engeland ten opzichte van het con flict met Sovjet-Rusland inneemt. Vooral de den, zal de Turksche delegatie Lausanne X'-Jl' Engelsclhe arbeiderspartij heeft zich een vast laten besloten tegenstander van de agressieve po- De' eerste gedelegeerden van Frankrijk, van rlord Curzon bft°°nd f» op- Italië en Engeland hebben van hun regeerin- 2osrtie °efent een poolen invloed op de gen instructies ontvangen, welke strooken met het accoord dat langs den weg der kan selarijen tot stand is gekomen, hebben on middellijk met de deskundigen vergaderd om de teksten te vergelijken. De Turken zijn Za terdagmiddag tot een zitting uitgenoodigd. De fracties van het Centrum, de socialis- Ëngelsche politiek tegenover Rusland uit. Wat Urquhart en zijn proselieten betreft, hun beteekenis is niet zoo groot als wel ver ondersteld wordt en bovendien prefereeren zij eveneens een uitdagende positie in te ne men. Alles bij elkaar genomen, moeten de Britsch-Russische verhoudingen thans aan merkelijk beter worden geacht, dan een maand of drie geleden. De stilte na den storm, die thans is ingetreden, zal waar schijnlijk eenige maanden voortduren en aan DUITSCHLAND EN DE GEALLIEERDEN. De Parijsche correspondent van de Times, die zeer optimistisch is over de kansen tot oplossing van het Roerconflict, seinde Zater dag: „Een man van hoog gezag noemde gis teren de veronderstelling dat Frankrijk voor nemens is geruimen tijd in het Roergebied te blijven, ongerijmd. Daai tegen kan men aan- v or'n, dat als het den FranscKer. ai'ccn te doen, is om onderhandelingen over een rede lijke oplossing van de sthadevergoeding, Poincaré dat oogmerk allerminst heeft be gunstigd om zijp herhaalde verklaring, dat de Franschen zich pas zullen terugtrekken als de laatste stuiver van de schadevergoeding betaald is. Mij wordt echter verzekerd, dat deze uiting in hoofdzaak door de politieke omstandigheden was ingegeven en dat Poin caré nooit heeft gezegd dat de Roerbezetting de handhaving daar van een sterke troepen macht vereischte: Integendeel is bij alle on derhandelingen tusschen Parijp en Londen de deur zorgvuldig open gehouden voor drasti sche wijzigingen in de bezetting. Indien de omstandigheden het toelieten zouden de Fransch enliever 1000, dan 100.000 man a;n de Roer hebben. Op een dergelijke wijziging sturen de Bel gen aan. Ik hoor dat de Belgische regeering eenerzijds den druk op Duitschland wil ver sterken, ten einde het oogenblik van overga ve te verhaasten, en onzerzijds tot een ver gelijk tusschen de geallieerden te komen." Algemeen wordt verwacht dat begin dezer week te Londen een kabinetszitting zal plaats hebben en Baldwin daarna een mede- deeling in het Lagerhuis zal doen. Deze me- dedeeling zal, tenzij Frankrijk nog van hou ding verandert, waarschijnlijk een afkeuring van de Fransche politiek in het Roergebied bevatten en tevens aankondigen, dat de sa menwerking met Frankrijk, om het verdrag van Versailles ten uitvoer te brengen, geëindigd is. Waarschijnlijk zal Baldwin het voorstel herhalen om een internationale com missie het betalingsvermogen van Duitschland te doen vaststellen, om tot een regeling van het schadevergoedingsvraagstuk te geraken. De Saint Aulaire, de Fransche gezant te Londen, heeft in zijn onderhoud met Curzon hem de meest volledige inlichtingen gegeven over het Fransche standpunt. De gezant is gemachtigd, door het Foreign Office afschrift te laten nemen van de instructies, die hem d.d. 15 Juni door de Fransche regeering wa ren gegeven, aldus meldde Reuter Zaterdag. Reuter verneemt verder, dat de geallieer de besprekingen ten aanzien van de schade vergoedingen nog in geheimzinnigheid zijn ge huld. De algemeene indruk is, dat de positie ten, de liberalen en de Duitsch-democraten het eind daarvan zal, wanneer wij niet door in den Landdag te Saarbrucken hebben een geheel onverwachte gebeurtenissen worden telegram gericht aan den Raad van den verrast, welke bij den huidigen uiterst kri- Volkenbond, waarin ze er op wijzen, dat rieken internationalen toestand, zeer wel het Saargebied in groote moeilijkheden ver- m°g<=lijk zijn, onder invloed der wederajd- keert door de moeilijkheden met passen en sche economische belangen, de verhouding de afsluiting van de Rijnbrug. Zij verzoeken nojz nieer verbeterd zijn. handhaving van de bij het verdrag van Ver- Omtrent zi,n voornemen voor de naaste sailles gewaarborgde rechten. toekomst, verklaarde Krassm.dat hij thans f naar Moskou gaat, met het' doel, zich ge- DE RAAD VAN DEN VOLKENBOND, I '1E,el en al aan de" arb,eid ,in, \ct belang van den bmtemandschen handel. In De Raad van den Volkenbond heeft zich het «ajaar denkt hij een maand verlof te ne- Zaterdagochtend in openbare vergadering men. Op het oogenblik 1S Krassm, behalve bezig gehouden met lo. de kwesties nopens eld,er ,va? h,rf volkscommissariaat van bui- Dantzig. Naar aanleiding van bet verslag tenlandsche handel, ook belast met de Rus- n - j t t a T?oorl sisdhe vertegenwoordiging te Londen. Op van Quinones de Leon sprak de Raad den den duuf J het hem%|hter niet mogelijt wensch uit, dat er goede betrekkingen tot stand zullen komen tusschen Polen en de vrije stad Dantzig, waarbij de gerechtvaar digde verlangens van Polen zullen worden Verwezenlijkt en het statuut van de vrije stad ongeschonden zal worden gehandhaafd. De Raad gaf aan Polen en aan de vrije stad den Raad, hun grieven aanhangig te maken bij den hoogen, commissaris van den Volkenbond. De Rahd was van meening, dat de con ventie, te Parijs 9 Novembre 1920 tusschen Polen en Dantzig gesloten, een geldige- basis vormt voor de'betrekkingen tusschen de vrije stad en Polen. 2o. De Raad heeft besloten, den secre taris-generaal van den Volkenbond op te dragen, het rapport van de opium-commis sie aan de leden toe te zenden. 3o. De Raad heeft besloten, Egypte, Ma rokko en Tunis, die bijzondere douane stelsels hebben, uit te noodigen om deel te nemen aan de conferentie over de douane formaliteiten, die tegen 15 October door den* Volkenbond is bijeengeroepen. De Raad van den Volkenbond heeft zich ook bezig gehouden met de kwestie van de zijn deze beide functies te combineeren en daarom is hij voornemens de Sovjet-regee ring te verzoeken, hem van de vertegen woordiging te Londen te ontheffen. (Dit is, blijkens een telegram in ons nummer van Zaterdag, ook gebeurd. Red.) Zijn vervanging als handelsvertegenwoordiger te Londen zal echter nog groote moeilijkheden veroorza ken. Weliswaar zijn in de pers reeds namen genoemd van vermeende opvolgers van Kras sin in deze functie. Deze geruchten zijn ech ter, naar Krassin zelf verklaart, voorbarig. Het vraagstuk van de vervanging is van te veel belang en te ingewikkeld, dan dat het reeds bij voorbaat beslist zou zijn. FRANKRIJK EN DE VLOOTCONVENTIE VAN WASHINGTON. Bij de bespreking van de ratificatie van het verdrag van Washington in de Fransche Kamer op Zaterdag j.l. wees Guernier, de rapporteur, erop, dat de bedoeling daarvan niet is, om in de toekomst onder alle om standigheden de Fransche marine in verhou ding tot die van de andere landen te be- v perken. Briand mengde zich in de bespre- beperking van bewapening en de uitwisse- jjing.en verklaarde, dat de overeenkomsten ling van inlichtingen over de militaire uit- werden gesloten tusschen bevriende gealli- gaven van de veschillende staten. Cecil eer(je landen. Als de toestand kwam te ver drong aan op de noodzaak van een jaar- anderen, zou Frankrijk zijn algeheele vrij- Iijksche publicatie, die door de tijdelijke j,eid hernemen. Dat blijft buiten Iqjf. gemengde commissie was aanbevolen. Ha- Poincaré zeide, dat de regeering het vo'- notaux verzette zich daar geenszins tegen, komen eens is met Briand over de uitleg- ging van de verdragen. De brief van Briand UIT HET BEZETTE GEBIED. aan Hughes heeft zeer duidelijk het Fran- sche standpunt omschreven. Het is zeker, De Oberpraesident in het Rijnland, waar- voegde Poincaré eraan toe, dat wij geen de in de geheele Belgische zone ligt, heeft door fjnjtxeve beperking van onze 'bewapening ter middel van aanplakbiljetten de bevolking zee hebben aanvaard. Briand verduidelijkte, verzocht zich te onthouden van elke daad jat de Fransche regeering aanvankelijk van sabotage. Men meent, dat dit het eerste 300.000 ton had gevraagd, omdat zij meende, resultaat is van de strenge maatregelen, die ,jat de tonnenmaat der kapitale schepen als door de autoriteiten genomen zijn ten ge- grondslag zou moeten dienen voor de rege- volge van den aanslag bij Hochfold, ling van de bewapening ter zee in bet al gemeen, maar wij hebben dit cijfer tot 175.000 Naar de sociaal-democratische Essener verlaagd, zei hij, toen er vastgesteld werd, Arbeiter Zeitung meldt, is dt; verbittering hat de tonnenmaat van de verdediging® i Die beiden spraken het meest over het theater. Martha ging dikwijls naar de opera, en ook mijnheer De Leeuw scheen met den loop van Zaken voor en achter de coulissen goed op de hoogte te zijn. Het viel Eli op dat De Leeuw minder de kunstwerken dan wel de artisten becritiseer- de, terwijl hij ze toch voor een belangrijk deel hield, en dat hij naar oud-Frankfurter- traditfe, met voorliefde ten koste van de tegenwoordige tooneel krachten voormali ge, ten deele reeds lang gestorven theaterbe roemdheden van Frankfurt hemelhoog prees. Zeer bittere gevoelens kwamen in Eli ge durende deze vesperpauze op. De heldere hemel van zijn kinderlijk ge moed werd overtrokken met dikke, zwarte wolken de zon was verdwenen, en het was hem alsof zij nooit, nooit meer zou verschij- nen. Het liefst had hij zijn ooren met beide vuis ten afgesloten. Het liefst had hij zijn hoofd in een groote inktpot gestoken zooals Nicolaas in „Piet de Smeerpoes" met de stoute jongens deed. Om toch vooral maar niets te zien en te hoo- ren. Als ik nu niet Eli Manchet was, dacht hij, maar Eli Struisvogel, dan zou ik mijn hoofd in het zand steken en ik zou niets hooren en niets zien maar ik zou slechts met mijn staartpen gelasten „Houdt op Ophouden zullen jullie 1" en ik zou Het liefst zou hij nu het potlood van Mar tha genomen hebben, het potlood, dat hij met Zooveel toewijding geslepen had, en hij zou als een stoute schooljongen, er de punt op zettelijk van afgebroken hebben „Daar 1 Daar Zoo Dat is nu omdat je me zoo mis handelt 1" En Eli Manchet, die nooit naar de waar digheid van Bureauchef gedongen had, wenschte nu slechts twee minuten bureau chef te zijn, om gillend door de kamer te kun nen krijschen „Stilte 1 Tijdens het werk wordt hier niet gepraat 1" Zijn „Als"-phantasieën beoogden in zulke oogenblikken geenszins de menschheid ge lukkig te maken het waren geen zalige land streken meer, neen het waren gedeelten van de Abruzzen vol mismaakte afgronden en middenin huisde als een wilde roover, Eli Manchetino, de schrik van de bergen. Tra Diavolo, Karei Moor, Schoefterie, Spiegel- berg, Kneisel en Rinaldo in één persoon. Eindelijk begaf De Leeuw zich weer naar zijn plaats. Nauwelijks tien minuten had hij met Mar tha gepraat, maar voor Eli was die tijd een eeuwigheid. Ook de overige beambten bemerkten met belangstelling de voorliefde van De Leeuw van de bevolking over de strenge maat regelen van de bezettings-autoriteiten zeer groot geworden. Overal koestert men het gevoel, dat het gemakkelijk tot een kata- strofe zou kunnen komen. voor de aardige juffrouw Bolten. Maar zij wonden zich deswege niet op, hoogstens klet sten zij er een beetje over en zorgden ervoor, dat deze flirt ook op de overige kantoren be kend werd. Op de eerste verdieping heette het nog „Mijnheer Ds Leeuw zoekt kennismaking maar op de tweede etage heette het al, dat juffrouw Bolten en „haar" Bureauchef arm in arm in den foyer van het circus Carré ge zien waren. Zoo blind is het praatje, dat het de zeer nietige betrekkingen van Martha tot De Leeuw overvloedig uitbuitte, maar het ver liefde indringen van Eli Manchet in het ge heel niet bemerkte. En welk dankbaar voorwerp van spot zou de bultige Eli als minnaar geweest zijn De vesperpauze was voorbij, en de arbeids- jacht op de industriebank behaalde haar hoog tepunt. En met dit steeds hooger gaan hoop ten zich natuurlijk ook de vele fouten, yer- fissingen, misverstanden, en met de abuizen et verdriet op. Op alle kantoren vond men nu, dat er veel te weinig arbeidskrachten aanwezig waren en dat het een schandaal was, om op het per soneel te bezuinigen, teneinde de dikhoofdi- ge commissarissen en directeuren grootere tantièmes te laten binnenhalen. Men was toch geen stuk vee, dat men zoo zwoegen moest. En het werd hoog tijd dat de pers zich eindelijk eens met de ongehoor de toestanden op de Industriebank bezig hield. schepen niet in dezelfde verhouding zou worden beperkt.. De Kamer heeft daarna met' 460 tegen 106 stemmen het ontwerp tot ratificatie van de overeenkomst van Washington aangenomen. DE REGEERÏNG VAN SOWJET-RUSLAND. De tweede vergadering van de Russische Executieve heeft de grondwet van de sowjet- regeering bekrachtigd, die onmiddellijk van kracht wordt. Lenin werd met algemeene stemmen tot voorzitter van den raad van volkscommissa rissen van de Unie gekozen. Als zijn plaats vervangers werden gekozen: ICamenef, Rykow, Zjoeroepa, Tsjoebar en Orachelosje- vil. Tot volkscommissarissen werden geko zen: buitenlandsche zaken Tsjitsjerin, oor log Trotski, buitenlandsche handel Krassin, verkeer Dzerzinski, posterijen Tirnow, finan ciën Sokolnikow, inspectie Koejbisjef, arbeid Scholst, verzorging Boekanof, Rykow werd gekozen tot voorzitter van den cconomischen raad. MILITAIR VLIEGTUIG VERONGELUKT. Een in brand geraakt militair vliegtuig is op een huis te Kenley (Zuid-Londen) geval len. Het huis raakte ook in brand en is ge heel verwoest. De bewoners van het huis wisten te ontsnappen, maar de twee inzit tenden van het vliegtuig zijn gedood. Onder hen is de bekende vlieger Lercy. DE LEVIATHAN. Wanneer de Leviathan, het nieuwe Ame- rikaansche passagierschip, in het begin van deze week te Southampton aankomt, zullen, volgens de bladen, meer dan 200 leden van de bemanning in hechtenis genomen worden. Het zijn namelijk matrozen die vroeger weg- geloopen zijn van Engelsche schepen na hun aankomst in de Verecnigde Staten. Zij kon den daar f 2 tot f 3 verdienen bij de bouw vakken, maar een groote verleiding zijn ook de hoöge loonen die op Amerikaansche schepen voor stokers worden geboden. De Leviathana zal bij haar aankomst ver moedelijk in quarantaine gesteld worden, tot de politie de matrozen geïdentificeerd heeft. HET CHINEESCHE BANDIETENWEZEN. Chineesche en Koreaansche bandieten zijn de Koreaansche grens overgestoken en heb ben een Japansch politiestation aangeval len. Zij doodden twee man en verjvondden er twee. Roovers hebben een trein van Kanton naar Kofloen, vijftien mijl buiten Kanton tot stilstand gebracht, van de passagiers zijn een Chineesche officier en een Chineesche sol daat gedood, Negentien welgestelde Chinee- zen zijn meegevoerd en worden tegen een losgeld vastgehouden. Een buit van 50,000 dollar is weggevoerd. In het proces tegen de personen, die de relletjes bij het circus Busch op touw heb ben gezet, zijn eergisteren en gisteren een aantal getuigen gehoord, die niet veel nieuws konden vertellen. Een communistische man dataris, die de vergadering in het circus had bijgewoond-, verklaarde o.a., dat men er Leve Techow! (een der daders van den aanslag op Rathenau) had geroepen. De voorzitter van de vergadering had aan de aanwezigen voor gesteld, in optocht naar de Siegesallee te trekken. Getuige was door deze woorden verrast, omdat men in dit geval het voor be toogingen verboden terrein had moeten be treden. Het lid van den Rijksdag Geisler. die de vergadering in het circus had geleid, ont kende een dergelijk voorstel te hebben gè- daan. De verdedigers protesteerden ook nog heftig tegen de houding van den voorzitter, die steeds aan den afgevaardigde Geisler vroeg, of hetgeen de verschillende getuigen beweerden wel aan de waarheid beant woordde. Dr. von Faulhaber, de aartsbisschop van Miinchen, die onlangs van een reis naar de Vereenigde Staten is teruggekeerd, heeft in de Beiersche hoofdstad over de indrukken, die hij tijdens zijn reis had opgedaan, ge sproken. Alle leden van de familie Witteis- bach, die op het oogenblik te Miinchen vertoeven, woonden de lezing bij. Ook waren tegenwoordig minister-president von Knilling, zijn voorganger graaf Berchenfeld en ver schillende ministers en afgevaardigden. De kardinaal gaf een uitvoerige beschrijving van het doel, den loop en het resultaat van zijn reis. Ook schetste hij de indrukken, die hij van het economische, sociale en kerke lijke leven in Amerika had verkregen. Zijn reis was uitsluitend aan de weldadigheid gewijd. Hij heeft 25 bisschoppen gesproken en 78 lezingen in kerken, schouwburgen, stadhuizen, scholen en kloosters gehouden. Hij is ook door president Harding ontvangen. Op de Friesenwoche te Leer bracht een stier van den fokker Oltmans 87 millioen, een andere 54 millioen en drie koeien van denzelfden 34, 55 en 35 millioen mark op. Men herinnert zich wellicht nog de zaak van de Victory Bond Club, de door Horatio Bittomley opgerichte zwendel-onderneming, die zijn stichter aan een zware vrijheidsstraf heeft geholpen. Thans is de uitdeelingslijst in dat faillissement vastgesteld. De 86.130 schuldeischers krijgen ongeveer f 18.600 van hun vorderingen, die te zamen een 791.479 zouden beloopen. Een dame te Anerley is Vrijdag 106 jaar geworden. Toen zij 16 was, weigerde de ver zekeringsmaatschappij haar leven te verzeke ren, omdat zij te zwak was. De eerste Portugeesche gezant bij de Poolsche republiek heeft denpresident zijn geloofsbrieven overhandigd. Het gerucht dat generaal Degoutte het slachtoffer van een aanslag is geworden, is volslagen onjuist. Het Poolsche persagentschap spreekt het gerucht omtrent een duel tusschen Pilsudski en den minister van oorlog formeel tegen. De advocaat Ebelot te Toulouse is wegens aanranding van Caillaux tot 3 maan den gevangenis en 1 franc vergoeding ver« oordeeld. De stakende havenarbeiders hebben een stakingscomité gevormd, dat Maandag een bespreking zal houden met afgevaar digden uit de betrokken havens. Het comité spoort de stakers tot volhouden aan. Naar de sowjet-bladen mededeelen, breidt de malaria-epidemie in Moskou zich voortdurend uit. In de maand Maart werden 381 gevallen geregistreerd, terwijl in April dit cijfer steeg tot 1357 en in Mei tot 2143. Gedurende de eerste twee weken van de maand Juni werden reeds meer dan 2500 ge vallen aangegeven. Over de concessie, door de Sowjet- regeering aan de Russisch-Noorsche mpij. voor bosch-exploitatie in het district Onega, verleend, meldt de draadlooze Noorsche dienst nader dat ze strekt voor 2.9 millioen H.A. bosch. De hoofdzetel der mpij. is te Kristiania gevestigd en haar kapitaal be draagt 9 millioen kronen. Tot directeur zal vermoedelijk kapitein Prytz worden benoemd. Deze heeft reeds eerder aan het hootd gestaan van Noorsche ondernemingen in Rusland, Men meldt uit Essen aan de „N. R. Crt.": Door bemiddeling van Nederlandsche kooplieden heeft de bezettingsoverheid ver gunning gegeven tot het herstel van den opengebroken spoorweg op het traject Gel- senkirchenBismarckBuer Zuid en het zij spoor naar de mijn Unser Fritz. Door de stremming van het verkeer op die lijn kon den de melk- en levensmiddelentreinen niet doorrijden en de boterleveringen volgens 't verdrag tusschen Duitschland en Nederland niet plaats hebben. HOOGERE AMBTENAREN BIJ DB WEGEN. Naar de „Tribune" meldt, zal de heer Wijnkoop eenige vragen richten tot den minister van Waterstaat, in zake het feit dat de directie der Nederlandsche Spoorwegen ongeacht de loonsverlagingen voor de lage re ambtenaren en het massa-ontslag ter be zuiniging op den dienst, ook dit jaar de hoo- gere ambtenaren een extra toelage van 7 pet. van hun salaris heeft toegekend. BEZUINIGING BIJ DE RIJKSVERZEKE RINGSBANK. Naar de Tel. verneemt, is een zestigtal tijdelijke ambtenaren van de Rijksverzeke ringsbank te Amsterdam bij wijze van be zuinigingsmaatregel op 1 dezer ontslag aan gezegd tegen 1 October a.s. c DE EERSTE KAMER-VERKIEZINGEN. De R. K. Statenfractie van Zuid-Holland zal de volgende lijst van candidates voor de Eerste Kamer indienen: 1. J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, te Arnhem; 2. dr. E. B. F. F. baron Wittert van Hoogland, te 's-Gravenhage; 3. prof. dr. Aph. Steger, te 's-Gravenhage; 4. mr. W. S. Baars, te Rot terdam; 5. H. Bader, te Sassenheim; 6. F, N. V. Quant te 's-Gravenhage; 7. Mevrouw L. .J. M. VinkensteynZoetmulder, te 's-Gravenhage; 8. jhr. mr. L. E. M. von Fi- senne, te Rijswijk; 9. ir. H. J. W. Thünissen, te 's-Gravenhage; 10. F. J. A. M. J. IJzer- mans, te Vlaardingen. (Res.bode). De Utrechtsche R K. Stalenciub zal voor het lidmaatschap der Ee'rste Kamer candi- daat stellen mevrouw F. Steenberghe■En- geringh te Utrecht, en mevrouw Albertine SteenhoffSmulders te Baarn. (Tijd.) ZOMERHITTE EN ZUIGELINGEN. De directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen en Gezondheidsdienst te Amsterdam heeft de volgende publicatie in 't licht gegeven, die ook elders van nut kan Zijn Tegen de thans heerschende zomerhitte moeten de zuigelingen zooveel mogelijk be schermd worden. De moeders moeten ,zor-, gen, dat de kamers goed doorwaaien en dat de zuigelingen zeer luchtig worden gekleed en toegedekt. Zij behooren vooral de hoofdjes der kleinen koel te houden. De hooge lichaamstemperatuur, welke het gevolg is van het warm toedekken der kinde ren, uit vrees voor kou vatten, is voor zuige lingen zeer gevaarlijk. De melk voor de zui gelingen, die ongelukkigerwijze geen borst voeding hebben, moet buitengewoon goed worden verzorgd en koel worden bewaard, door de flesschen of kommen in koud water te plaatsen en dit water zooveel als noodig is te ververschen. Gedurende het warme jaargetijde is het nog méér noodzakelijk dan anders, dat men de jonggeborenen onder toezicht stelt van de consultatiebureaux voor zuigelingen, welke bureaux, voor zoover de stad betreft, eiken middag geopend zijn. DE FRAUDE IN GEDISTILLEERD Een circulaire van Minister Ruys. Naar de Tel. verneemt heeft de minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw aan de burgemeesters een circulaire verzon den, waarin wordt gezegd, dat de minister van Financiën de tusschenkomst inroept van de gemeentepolitie om medewerking te ver kenen, voor zoovér die op grond van de be trokken fiscale bepalingen mogelijk is, ten aanzien van de fraude in gedistilleerd. De minister van Financiën merkt voorts op, bereid te zijn, waar het een misdrijf geldt, waarvan de constateering overlég en omzich tige nasporing vereischt, voor bijzondere gevallen een premie toe te kennen. Het kun nen slechts gevallen zijn, waarin de betrokken beambte zich door buitengewone toewijding of bijzonder loffelijke dienstverrichting heeft onderscheiden. Opgemerkt wordt nog, dat volgens de algemeene gedragslijn voor dp Rijkspolitie nimmer vooraf op de ontdekking van een overtreding, welke door een veroor deeling is gevolgd, een premie in uitzicht gesteld mag worden. Het luidst scholden natuurlijk degenen, die voor de directeuren het diepst bogen. Hoe dichter de wijzer het cijfer zes nader de, des te bewegelijker werd het op de kan toren. Niemand gaf meer acht op de anderen elk had genoeg met zich zélf te doen en werk te vertwijfeld aan het materiaal, dat voor en naast hem hoog opgestapeld lag en niet ver minderen wilde. Over de gangen liepen haastig ambtena ressen, die stapels brieven en wissels ter 011- derteekening naar de kamers van de direc teuren en procuratiehouders sleepten, en die door eenen procuratiehouder afgewezen en naar den anderen gezonden werden, want niemand had nu tijd. Het duurde een eeuwig heid, eer elke brief en elk document eindelijk voorgeschreven twee handtee keningen roeg. Wie de eerste ondertee kening zette had den plicht de juistheid van het geschrift te onderzoeken en daarbij werd weer menig do zijntje bezwaren en standjes gemaakt en veel verweten. „Mijnheer Meijer moet hier komen 1 schreeuwde een procuratiehouder door de huistelefoon, en de arme Meijer, die midden i n zijn werk gestoord werd, wierp woedend zijn pen neer. „Wat is er nu weer niet naar den zin van dien ouden chicaneur „Heeft u dat geschreven Het is werkelijk niet te gelooven U is nu al vijf jaar aan de zaak werkzaam en kunt u niet eens zoo'n een- voudigen brief dicteeren. Het is om wan hopig te worden 1" De procuratiehouder dicteerde, de woeden de Meijer stenographeerde en vond natuur lijk, dat hij zelf den brief tienmaal helderder en duidelijker geschreven had, en dat deze schaapskop van een procuratiehouder er 'n taaltje op na hield, waarover zich iedere Hot' tentot geschaamd zou hebben. En dan suiste Meijer weer naar de corres- pondentie-afdeeling eq. schreef den vervloek ten brief voor de tweede maal en in zijn op winding vergiste hij zich natuurlijk juist in den laatsten zin van den brief van drie bladzijden en moest hem nog eens over schrijven. Maar eindelijk was het zware werk je klaar, de twee handteekeningen prijkten eronder, en zoo'n gans van een vrouwelijke bankbeambte, „die beter waschvrouw had kunnen worden" maakte hem bij het copiee- ren onduidelijk, en de brief moest voor de vierde maal geschreven worden. En Meijer bewonderde zijn eigen edel moedigheid dat hij niet de eerste de beste om hals bracht. Wat had de oude Meijer ook weer gezegd toen Martha voor het eerst op de bank kwam Nou dan is uwes juist ih de goeie apestal terecht gekomme 1" Tijdens dezen algemeenen chaos ging het er alleen op de coupon-afdeeling iets rustiger toe. Dat was niet het minst de verdienste van De Leeuw. Men kon dezen man veel kwaad nazeggen hij was 'n baantjes jager die nie mand en niets ontzag een ruwe geweldenaar en lomperd naar niemand kon ontkennen dat hij een voortreffelijke organisator be gaafd met een reuzen-geheugen was die on vermoeid. werkte. Wat hij ter hand nam kwam in orde. Met geschreeuw, beleedigingen, ongerechtighe den maar het kwam in orde. j Het kwam overigens sinds Martha op de coupon-afdeeling haar „joyeuse entrée' ge maakt had, nog slechts zelden tot botsingen tusschen Eli Manchet en De Leeuw. De Leeuw wilde zich voor Martha niet blootstellen. J En Eli voelde instinctief, wie aan deze ver andering schuld had, en hij was er Martha dankbaar voor Want hoewel de ordinaire scheldpartijen van De Leeuw hem niet bij zonder opgewonden hadden, zij waren hem toch pijnlijk geweest, zooals alles, dat veel geruisch maakt. „Is U al zoo ver, mijnheer Manchet?' vroeg Martha tegen vijf uur. Eli wiens ziel nog door droefheid en toorn verduisterd was, knikte mokkend van ja. Nu ging Martha naast hem zitten en begon' het „collationneeren." Eli nam de uitgaande facturen, las ze ach tereenvolgens voor, en martha vergeleek ze met het couponboek, waarin alle posten ge- chreven waren. rto Met het oog op de andere Collega's ge schiedde dit lezen fluisterend. m En dit gefluister kwam Eli als ongemeen- geheimvol voor, bijna als een tête-a-tête. Na eiken post stopte hij een oogenblik,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5