NIEUWS G? VERKEER EN POSTERIJEN. •EtiENGD HIEUW!. vrus - vVamwi^... t^Sr- «InWMMUWt TELEFOON >#0 MMKTKIEIWS. ORDE ER ARBEID. SCHIST m KERMIS. OmJtTUGDELIjRE BEHANDELING VAN TUBERCULOSE. •'Dr. C. M. Mol te.'s Gravenhage heeft een brochure gepubliceerd over het beheer der Sophia-stichting te Scheveningen. Deze stichting is een sanatorium voor tuberculeuse en prae-tuberculeuse kinderen. Sedert bijna 20 jaren was dr. Mol met de leiding van deze stichting belast, thans zijn de regenten voor nemens in zijn pjaats een inwonend genees heer te benoemen, welk voornemen dr. Mol als een vervolg beschouwt op een reeds vroe ger tot hem gerichte bedreiging met ontslag omdat hij niet wilde medewerken aan een z.i. ondeugdelijke behandelingswijze van tuber culeuse kinderen. De kwestie van die „tuber- culose-bestrijding" vormt het belangrijkste element in dit geschil. Dr. Mol schrijft hier omtrent o.m. In het begin van Januari werd mij door den voorzitter van regenten der Sophia- Stichting, jhr. mr. B. C. de Jonge en door mevr. de Jonge, regentes der S.S. mede gedeeld, dat hier ter stede vertoefde een Belgisch geneesheer, De Keersmaecker, die onder het Duitsche bewind tot pro fessor was benoemd aan de Gentsche hoo- geschool en na den wapenstilstand, we gens door hem aan de Duitschers bewe zen diensten, zijn vaderland had moeten ontvluchten. Deze zou een middel tegen de tuberculose hebben ontdelkt dat zoo afdoende was, dat deze ziekte daarmede haar beteekenis vrijwel zou verliezen en het o.a. overbodig zou zijn daarvoor dure sanatoria te onderhouden. Mij werd ver zocht, den heer de K. inlichtingen over deze methode te vragen en die c.q. in de Sophia-Stichting toe te passen, resp. den heer de K. daartoe in de gelegenheid te stellen. Ikïverklaarde mij bereid den heer de K. te ontvangen en mij van een en ander op de hoogte te stellen. Spoedig daarop had de beraamde samenkomst plaats. De heer de K. was vergezeld van een geneesheer hier ter stede, die hem met den heer en mevrouw De Jonge in kennis schijnt te hebben gebracht en herhaaldelijk door hen is genoemd, als degene, die hun zoo gunstige mededeelin- gen over ee methode de K. had gegeven. (Deze geneesheer is spoedig daarop door den afdeelingsraad der Ned. Mij. t. Be vordering der Geneeskunst overtuigd van valschheid in een wetenschappelijk ge schrift en heeft dientengevolge zijn ont slag moeten nemen uit een leidende func tie, die hij hier ter stede bekleedde). De heer de K. beweerde niet in het Neder- landsch met mij te kunnen spreken en daarom bedoelden geneesheer als tolk te hebben meegebracht. Later bleek mij, dat hij wel gewoon was over wetenschappelijke onderwerpen Nederlandsch te spreken, waartoe hij toch als Vlaamsch activist en professor aan de gewezen Vlaamsche hoo- geschool wel in staat moest zijn. Ik ver klaarde mij in staat met den heer K. Fransch te spreken, in welke taal het ge sprek dan ook gevoerd is. Op mijn verzoek om inlichtingen over de methode van den heer de K. kreeg ik slechts ontwijkende antwoorden, evenals op al mijn andere vragen over bijzonder heden betreffende de zaak. Uit de studie der mij aangewezen lite ratuur kwam ik reeds spoedig tot de con clusie dat de opvattingen van den heer de K. veelszins in strijd zijn met wat op dit gebied wel verworven wetenschappe lijk bezit der geneeskunde is, en dat het oordeel van prof. Leon Bernard, een der eerste autoriteiten van Frankrijk op het gebied der tuberculose, reeds in 1912 uit gesproken, volkomen juist kan worden geachtDeze geleerde constateerde na een uitvoerig betoog, op grond van onweer legbare argumenten bij de K. een verbijs terende onkunde van de leer der tubercu lose. Later bleek, dat des heeren de K. ge neeskundige kennis bij lange na niet toe reikend was om hier te lande het examen voor arts af te leggen. Hij werd daarvoor afgewezen op grond van zeer onvoldoende kennis. Dr. Mol geeft dan een overzicht van de be sprekingen tusschen hem en de heeren Keers- maecker'en de Jonge gevoerd. Op 12 Maart werd hem door den heer de Jonge medege deeld, dat op verzoek van den Geneeskundi gen Dienst 6 bedden in de Sophia-Stichting zouden worden afgestaan voor proefnemingen met de methode-de K. Dr. Mol weigerde daar jan mee te werken Ik weigerde mede te werken aan deze poging om de patiëntjes der S.S. temis- bruiken voor manipulaties, die geen en kei nuttig effect konden hebben en voor de kinderen lichtelijk schadelijke gevolgen konden hebben. Het gold n.l. o.a. onder- huidsche inspuitingen met een mij des tijds niet in bijzonderheden bekende stof. Hierop werd ik door den voorzitter met ontslag bedreigd, indien ik niet mede werkte en werd door regenten opnieuw besloten aan den Geneeskundigen Dienst de gevraagde toestemming te geven. Spoedig bleek echter, dat de directeur van dezen dienst geheel onkundig was van dit verzoek, daf hem de methode-de'K. geen belang inboezemde en dat hier blijk baar de autoriteit van zijn dienst was ge bruikt, om aan een particulier verzoek een schijn van officieel gewicht te ge ven, Eenige geneesheeren van den Ge neeskundigen Dienst schijnen een niet scherp omschreven machtiging te hebben gegeven aan een hunner collega's om na mens hen te verzoeken in de Sophia-Stich ting het middel van de K. te mogen be- studeeren. Zonder dat zij, althans de groote meerderheid van hen, groote be langstelling voor deze methode koester den, meenden zij zonder bezwaar den bedoelden collega dit genoegen te kunnen doe. Toen het bleek op welke wijze men hun welwillendheid had gebruikt, hebben zij zoo spoedig mogelijk het namens hen gedaan verzoek ingetrokken. Door den af deelingsraad van 's-Gravenhage werd de boven reeds gemelde collega ter verant woording geroepen en werd ook hij ge noopt van zijn voornemen af te^zien. ;Ten slotte vermeldt dr. Mol een vernie tigend rapport van de professoren Spronck, Nolen4Po!ak, Daniëls en dr. Vos van Hellen- doorn, over de methode-De K. Dr. Mol besluit zijn brochure aldus „het bestuur der Sophia-stichting heeft de verplichting als zoodanig de nagedachtenis van Koningin Sophia in eere te doen blij ven 1 MARKTKAARTEN. ""■ff De-,directie van de Nederlandsche Spoor wegen zal volgens de „N. R. Crt.," binnen kort een proef nemen met de uitgifte van markikaarten van kleine naar grootere sta tions tegen buurtverkeertarief. GERUCHTEN OVER HET NIEUWE DAGBLAD „DE DAG." Naar het persbureau Vas Dias verneemt, heeft Willem Broekhuijs hat land verlaten, en zich teruggetrokken uit de N.V. „De Dag Van de zijde van „De Dag" wordt verno- dat reeds voor het bekend worden van dit feit, door de hoofdredactie en de redactie van bedoeld dagblad besloten was,althans in voor- loopigen vorm, uit te komen. Waarschijnlijk zal de eerste verschijning reeds a.s. Maandag plaats hebben. Het „Handelsblad" meldt De geruchten, die de laatste dagen steeds hardnekkiger werden verbreid omtrent het feit, dat van het veresijnen van het met zoo- zooveel op hef aangekondigde dagblad,, De Dag" van den heer Broekhuijs niets zal ko men, worden meer en meer bevestigd. Sinds Donderdagmorgen ligt het betonneerings- werk voor het gebouw aan de Pieter Aertsz- straat te Amsterdam waar de drukkerij zou worden gevestigd stil. Een uur nadat de werklieden dien ochtend waren aangevangen kwam de boodschap, dat de arbeid gestaakt moest worden. Voorts vernemen wij, dat be langhebbenden tevergeefs trachten contact te krijgen met den heer Broekhuijs, die bui- lands moet vertoeven. Aan de „Maasbode" wordt nog het vol gende uit Amsterdam geschreven: Het behoeft niet gezegd, dat de jongste zet van den wispelturigen, avontuurlijken ex-loterijman en adspirant-dagblad-uitgcver Willem Broekhuijs in den kring van de be trokkenen allereerst, maar ook daarbuiien heel wat opschudding heeft gewekt. Zonder voorafgaande kennisgeving is Broekhuis naar het buitenland vertrokken, de mededeeling achterlatend, dat hij zich verder niet meer met „De Dag" wenscht in te laten. Zaterdagochtend ontving de reeds ge vormde personeel-staf, dit korte, rauwe be richt, hetwelk velen in zwaar-pessimistische stemming bracht. De oorzaak van een en ander ligt in een „verschil van meening" ontstaan tusschen den heer Willem Broekhuijs en den hoofd redacteur, den heer Schroder, met het ge volg, dat de heer Broekhuijs geen enkele verplichting erkent en gezegd heeft zich van alles terug te trekken. De staf van redacteuren is nu onmiddellijk begonnen met de ontruiming van de lokali teiten in de Sophialaan en Pieter Aertsz- straat. Na onderling overleg werd toen bestoten zelfstandig de uitgave van een dagblad ter hand te nemen, aan welk blad, de naam „De Nieuwe Dag" gegeven zal worden en hetv.elk voorloopig op bescheiden schaal uitkomt. De gelden, benoodigd voor de uitbetaling van de week-salarissen, waren Zaterdag middag nog niet ontvangen. De „N. R. Ct." vernam verder, dat de cauties bij banken, welke verschillende le den der redactie bij hun aanstelling ver langd hadden, alle staan op naam van den heer Broekhuijs. Wat de contracten betreft, deze waren niet door den heer Broekhuijs, maar door den heer Schroder onderteekend; er zouden nieuwe contracten komen, zoo dra de Koninklijke bewilliging op de statu ten van de vennootschap zoude zijn ver kregen. GROOTE UITSLAANDE BRAND TE GOUDA. Gisterenavond omstreeks 10 uur brak een hevige brand uit in een pand aan de Kleiwegstraat, alwaar gevestigd was een winkel en fabriek in hoeden en petten van den heer Dierx. De hoog oplaaiende vlam men, lokten uit alle deelen der stad, de menschen naar de plaats des onheils. Het moeielijk af te zetten terrein, vor derde van de politie veel tact om de men schen op een behoorlijken afstand te houden Doch het moet gez -gd worden, dat zij zich uitnemend van haar taak kweet De brandweer was tamelijk snel ter plaatse, en een gedeelte rukte reeds uit, voordat het alarmsein gegeven was. Toen de brandweer met een aantal stralen, het hevig brandende huis bespoot, verminderde de brand in hevigheid, toen was het pand reeds vrijwel geheel uitgebrand. Ooggetuigen ver zekerden ons, dat de brand plotseling in al zijn hevigheid uitbrak, kort nadat de heer D. de woning had verlaten. De heer D. was niet verzekerd. Het huis was eigendom van den heer G. te Voorburg. Naar wij vernamen, was er een proces gaande tusschen D en G. omdat, zoo deelde men ons mede, de heer G. er zich niet mede kon vereenigen, dat de zaak gesteld was ten name van een juffrouw vroeger in Den Haag, thans te Amersfoort woonachtig. De oorzaak v.an den brand is onbekend. De politie nam den heer D„ die tijdens den brand, vanaf het station, alwaar hij een kostganger had afgehaald huiswaarts keerde, een verhoor af, hetwelk heden nog voort duurde. De belendende perceelen kregen veel waterschade, doch bleven gelukkig voor den brand gespaard. Van een inwonend kostganger, L. genaamd, zijn al de eigendommen verbrand. Ook deze was niet verzekerd A set I If Ir Mirt DE CONFERENTIE TE LAUSANNE LAUSANNE, 7 Juli. Volgens inlich tingen uit kringen van verschillende delega ties, hebben de Turken in de hedenavond gehouden beijentóomst met de geallieerde gedelegeerden, waarbij het definitieve ge allieerd standpunt uiteengezet werd, ;en op schorting van de besprekingen verzocht gedurende welke zij over hun houding ten opzichte van dit standpunt zouden beraad slagen. Een algemeene verrassing brachten zij daarna door nieuwe eischen te stellen; met name zouden zij heden hebben geëischt, dat ia het vredesverdrag de bijzondere bepaling zou worden opgenomen dat de betaling der coupons van de Otfomaansche schuld uit sluitend in papier-franken zal geschieden De houding der Turksche delegatie heeft ernstige critiek uitgelokt van de zijde van zekere delegaties. LAUSANNE, 7 Juli. Heden confereer den de geallieerden en de Turken van half vier tot half tien. Omtrent het resultaat de zer conferentie werd geen mededeeling ge daan. Men verklaarde slechts, dat de kwes ties betreffende de concessies in zake de betaling der coupons en de ontruiming van Constantinopel werden behandeld. Tevens werd besloten, dat de deskundigen van de geallieerden en de Turken morgen samen zullen komen. De delegaliehaofden zullen de besprekingen morgénmiddag voortzetten. DE MOORDEN OP ENGELSCHEN IN EGYPTE. CAIRO, 7 Juli. Het proces tegen de Egyptenaren, die beschuldigd worden van verschillende moorden op Engelschen in het laatste jaar gepleegd, is hedenmiddag ge ëindigd en heeft geleid tot de veroordee ling van 13 beklaagden, terwijl er één werd vrijgesproken. Het proces was in behandeling sedert April van dit jaar. Aan alle beklaagden was samenzwering tegen de Britsche autori teiten en moord ten laste gelegd. Ónder de ten laste gelegde feiten bevond zich de moord in Februari 1922 gepleegd op Alfred Brown. Zooals uit de verhooren bleek, behoorden de beschuldigden tot een geheime organisa tie welke zodwel werd aangeduid als de „Black Star", de „Blak Arrow" als de „Black Revolver". Deze geheime organisa tie had drie afdeelingen te Cairo en onder- afdeelingen in alle belangrijke plaatsen in de provincie. 630 MILLÏOEN MARK BOETE! DUSSELDORF, 8 Juli. De gemeenten, op wier gebied de aanslag op dfe lijn DuisburgCrefeld werd gepleegd, zijn ver oordeeld tot het betalen van een gezamen lijke boete van 630 millioen Mark aan de spoorwegregie. EEN REDE VAN MILLERAND. CLERMONT-FERRAND, 8 Juli. In zijn herdenkingsrede van den 300sten geboorte dag van Pascal verklaarde de president der republiek, Millerand o.a., dat Frankrijk den laatsten wil der dooden uitvoert, door het herstel van de vreeselijke verwoestingen in het 10e departement te eischen. Drie jaar lang heeft de Fransche regeering met geduld en gematigdheid onderhandeld met verschil lende Duitsche regeeringen, teneinde het vredesverdrag uitgevoerd te krijgen. Deze onderhandelingen hebben tot niets gevoerd. De regeering is dus tot andere methodes moeten overgaan, en heeft met de Belgische vrienden het Roergebied bezet, geenszins met annexionistische doeleinden, doch enkel en alleen om betaling te erlangen. Frankrijk heeft zijn doel duidelijk aangegeven en het zal zijn politiek tot het einde toe doorzetten, overtuigd als het is dat de goede trouw zal zegevieren over alle verkeerde meeningen. Millerand besloot zijn rede met een be roep op den steun van de geheele Fransche natie, met terzijdestelling van alle partijbe langen. EEN BETOOGING TE BRUSSEL. BRUSSEL, 8 Juli. De door de patriotische vereenigingen georganiseerde nationale be toogingen tegen de jongste Duitsche misdaad te Duisburg werd hedenmorgen volkomen or delijk in de straten van Brussel gehouden. De betooging droeg een ontroerend en grootsch karakter. De stoet bestond uit vele duizenden manifestanten die defileerden voor het graf van den onbekenden soldaat, waarop namens de familie der slachtoffers van den Duitschen aanslag, bloemen werden neergelegd. Er wa ren Vele autoriteiten, senatoren en afgevaar digden aanwezig. De betooging werd besloten door een vergadering, waarin de sprekers krachtig protesteerden tegen den misdadigen aanslag te Duisburg en er bij de regeering op aandrongen, de noodige maatregelen te ne men, ten einde de veiligheid der soldaten afc- doende te verzekeren. DE UNIE VAN SOVJET-REPUBLIEKEN. RIGA, 8 Juli, Een conferentie, gehouden in het Kremlin te Moskou en bijgewoond door speciale afgevaardigden van de ver schillende sovjet-republieken, heeft de nieu we constitutie voor de unie van sovjet-re publieken geratificeerd. Deze constitutie was te voren in behandeling genomen door de regeeringen der verschillende republie ken en zal onmiddellijk in werking treden. De Russische pers behandelt deze aange legenheid als een zeer belangrijke kwestie, maar de nabuurstaten van Sovjet-Rusland, beschouwen de verandering als vrij onbe duidend en weinig meer dan een gewone kwestie. Lenin is benoemd tot president van' de unie en er zijn vijf vice-presidenten. Trots- ki, Tsjitsjerin, Sokolnikof, Krassin en Dsjer- zisnki zijn zooals gemeld respectievelijk be noemd tot volkscommissarissen van Oorlog, Buitenlandsche Zaken, Financiën, Buiten- landschen Handel en Verkeerswezen. Ri- kof is leider van den hoogen economischen raad. De conferentie heelt besloten een opper ste gerechtshof voor de unie in te stellen. AUTO-ONGELUK IN ALGIERS, TLEMCEN, (Algiers), 7 Juli. Een autobus, welke den dienst onderhoudt tusschen Tlem-- ccn en Nadroma, stortte in een ravijn. Er werden twee passagiers gedood en 42 ge wond. ERNSTIGE TREINBOTSING. BERLIJN, 8 Juli. Hedenmiddag had aan het station General Papestrasse te Schöne- berg een hevige botsing plaats tusschen twee treinen van de ringlijn. Een locomotief en vijf wagons ontspoorden. Van de inzittenden werden drie personen zwaar en zestig licht gewond. AMERIKA EN MEXICO. WASHINGTON, 8 Juli. De berichten uit Mexico meld-en, dat er vorderingen zijn ge maakt in de richting van een overeenkomst tusschen de A-merikaansche en Mexicaan sche gedelegeerden en een spoedige erken ning van de Mexicaansche republiek door de Ver. Staten. Nadere bijzonderheden zijn niet bekend, maar het is niet twijfelachtig, dat de Mexikaansche regeering optimistisch gestemd is. De Mexicaansche pers heeft het publiek zooveel hoop gegeven op de beëindiging van alle moeilijkheden en de erkenning van het bewind, dat een mislukking der onderhan delingen thans tot zeer ernstige gevolgen voor de regeering zou kunnen leiden. Ge meld wordt, dat de regeling van verschei dene Amerikaansche vorderingen is over gelaten aan een arbifrage-cotnmissie van drie leden. HET BANDIETENWEZEN IN CHINA, HONGKONG, 8 Juli, Omtrent den trein- overval. welke Donderdag j.l. werd gepleegd op Jen spoorweg van Kowloon naar Can ton, wordt nog gemeld, dat alles, wat zich in den trein bevond, door de .bandieten werd meegenomen. Er waren geen Europeesche passagiers in den trein. Gemeld wordt, dat de bandieten ongeveer 100 man sterk waren. De spoorweg van Kowloon naar Canton loopt gedeeltelijk over Engelsch en gedeel telijk over Chineesch grondgebied. De aan- had plaats op Chineesch gebied, it is de tweede overval,op een trein se dert dien bij Ling Tsjeng in Mei j.l, DOODVONNISSEN IN TURKIJE, ..Au lyI 17 Grieken veroordeeld. CONSTANTINOPEL, 8 Juli. De" 19 Grieksche dorpelingen aan den Boven-Bos- porus, welke onlangs gearresteerd werden onder beschuldiging, dat zij de Grieksche troepen behulpzaam zouden zijn geweest bij de achtervolging van Turksche bewoners te Beicos, werden heden voor den Turkschen Krijgsraad gehoord. Zeventien hunner wer den ter dood veroordeeld en naar Ismid ge zonden, alwaar zij Dinsdag terechtgesteld zullen worden. BEVERWIJK, 6 Juli. Veilingnoteering van 6 Juli. Aardbeien per K.G. 6070; Perziken per stuk 3714; Doperwten per K.G. 2431; Peulen per ben 45—60; Tuinboonen per ben Dikke boonen p. ben 2753; Aardappelen per K.G. 7—8; ld. Drielingen p. K.G. 4; Sla p. kist 802,20; Spinazie per kist 1.682.70; Wortelen per bos 1115; Rabarber per bos 79; Postelein per ben 510; Bloemkool p. stuk 48; Komkommers p. stuk 1014; An dijvie p. kist 90. TUSSCHEN RIJN, WAAL EN MAAS. (Weekbericht.) Aardappelen. In het nieuwe gewas is rcedis levendige handel', de aanvoer ter markt neemt van dag tot dag toe. Vooral iiy Maas «n Waal is het rooien in vollen1 gang;, 'dhar tot nog toe hooge prijzen besteed woirden. In het Rijk van Nijmegen geiden <fe vroege aardappelen van f 1015 per 100 K.G. Voor oude aardappelen, dse Sn N-Bra bant nog altijd in voldoende hoeveelheid voorhanden zijn, betalen de opkoopers f 3 4 per 100 K.G. van het te veld staande ge was blijft op verscheidene akkers minstens deel weg. Te Boxmeer en) in de omliggen de plaatsen, vertoont zich reedis de krulziekte. Granen en andere veldgewassen. Op de verschillende marktere, zoowel in de Betuwe als in de Tielerwaard, was de aanvoer zeer •matig- Nieuwe Geldersche ristarwe kon op brengen 12.2-513, afwijkende quaï. 10 11,25, l>akrogge f 77,25, gerst f 7.60 8, gele voedererwlcu f 14.5016 per H.L.; witte enl bruine boonlen zonder vraag en aan bod'; duiveboonen f 19.7520.75, paardeboo- nen 1111.50, groene erwten f 21.50— 23.50 pér 100 K.G. Tengevolge van de laatste nachtvorsten heeft de boekweit, die op dc meeste velden toch al niet goed stond, veel geleden. De overige veldgewassen, zoowel gerst, haver, tarwe als rogge, staan uitstekend eri bedoven een ruimen oogst. De rogge voor at is lang van stroo. Met de bieten is het slecht gesteld. Zuivel en Eieren. Ter mankt te Nijmegen bestond de aanvoer uit 54 groote kluiten boerenboter, die op de Waag 0.850.90 te Zaltfoommel uit ruim 740 Kg., die f 0.90 (1, te Tiel uit 30 Kg., die f 0.951 per pond deden; eieren met grooten aanvoer, kippeneieren golden 4 A6, eenden- 67, ganzen- 1315, kalkoen 89 ct. per -stuk, te Nijmegen werden verhandeld 115.000, te Zaitbommet ongeveer 24.000, te Geldermalsen 31.000, te Tiel 75.000 en op de eiervedling te Roermond 1.475.000 voor 3.905.80 per 100 s'tuiks. Vee. Te Oss gold op de markt le kiwal. vette runderen 6065. 2e kw. 5055 cl. per pond; kalfk oefen 250—400, kalfvaarzen f 200—300, hokkelingen f 80—150, zeugen 100160, 47 schotteldngen f 4070, 990 biggen 1324, schapen f 25—35; in het Rijk van Nijmegen .vette kalveren 32—35 ct. per pond', nuchtere dito f 1627, vette var kens dalen in prijs en deden 32—35 ct. per pond levend gewogen: den export-handel ging in den laatsten lijd weinig om. Wild en gevogelte. Van beide blijft de marktaanvo-er middelmatig; tamme eenden deden f 1.30— i.75, tamme konijnen 0.40 2.50, duiven per paar 0.851.75, jonge kippen f 1.50—2.50, oude dito f 1.151.80, hauen f 1.201.60, piepkuikens 0.45 0.75, vette ganzen f 2.50—3.15. Veevoeder. In het land van Cuy-k zijn de landbouwers druk bezig met den hooibouw. Op alle weilanden zit 'n enorme vracht gras en in de laatste dagen is het weer gunstig. Wat reeds binnen is of in oppers staaf, Js puik hooi. In het land van AÏtena geldt wit hooi f 25—30, hooi voor dé pers 20 25, -klaver f 30—35 per 500 Kg. Steen. In deze -streek heerscht op de steen fabrieken langs den Rijn en Waal een on gekende bedrijvigheid. In de laatste weken werden millioenen steenen opgeruimd, zoo-dat de vraag thans verreweg het aanbod te bo ven gaat en er op vele fabrieken overgewerkt wordt. De prijzen der nieuwe steenen zijn "dan ook gemiddeld met 20 pel. geslegen. Honing en Was. In Gelderland is de prijs van boe-kweilhoniing f 1.101.20, heide 1.25 1.35, tap- f 1.051.10, pars- f 0.80 0.90. ruwe was 0.2024, gesmolten was 570.0.80, al-les per pond. AMSTERDAM, 7 Juli. (Noteering v/h Nieuwe Veilinggeb. expl. De Jong Koene.) Kersen extra f Ö.760.82, id. 'f 0.540.74 druiven blauw f 1.401.75, id. wit f-0.80 1.05 aalbessen prolific f 22.40, id- f 1.50— 1.90 kruisbessen f 0.120.17 aardbeien f 0.50—0.70 per K.G. id. f 0.16—0.19 per potmeloenen f 0.501.30, perziken I f 0.14—0.21, id. II f 0.050.10 per stuk tomaten f 0.540.64 per K.G. spinazie f 713, postelein f 815 per 100 K.G- peen f 12.80—16.90 per 100 bos sla f 3.20— 5.80, andijvie f 3.706.90 per 100 krop prinsesseboonen f 0.420.53, snijboonen f 11.15, komkommers f 1217, bloem kool I f 10—13, id. II f 6—9 per 100 stuks peulen f 1416, nieuwe aardappelen f 5.50 7.50, id. id. drielingen f 2.504.90, id. id. Westl. f 7.9010.20, id. id. drielingen f 4.10 —7.40 per 100 K.G. Bloemen Rozen f 37, violieren f 410, Am. Anjers f 59, calla's f 1017, dahlia's f 59, gladiolen f 25.50, pioenen f 1.50 3.50, anemonen f 0.501.10, delphinium f 24.50, snijgroen f 49 per 100 stuks. AMSTERDAM, 7 Juli. Aardappelen. (Bericht van Jac. Knoop.) Noord-Holland- sche muizen f 3.505.25, id. kleine muizen f 1.051.40, Hiliegommer zandaardappelen f 6.307, Westlandsche ronde f 4.905.60, id. muizen f 5.607, id. kleine f 4.204.90 per H.L.Zomer Malta-aardappelen f 10 12 per 100 K.G. BOVENKARSPEL (Station), 6 Juli. Aard appelen Ninetyfold f 2.652.95, id. Schot sche f 2.503.15, id. kleine f 1.051.60, id ronde f 2.30 per baalbloemkool le f 9.50 14.75, id. 2e f 7—11, id. 3e f 3.75—5.50 per 100 stuks wortelen f 2.803.30 per 1000 stuks sla f 22.20 per 100 krop. Aangevoerd werden 12.400 baal aardappe len, 8150 stuks bloemkool, 16.5 00 stuks wortelen, 600 krop sla. ELST (Bet.), 6 Juli. Kersen. Ter speciale kersenveiiing waren heden aangevoerd 38.181 K.G. kersen. Prijzen le soort 4757, Roode kersen 2339, extra kersen 5966, Zwarte kersen 4950 ct. per K.G. ENKHUIZEN, 6 Juli. Aardappelen. Schotsche muizen f 2.354-.05, middelprijs f 2.25, kleine Schotsche f 1.101.40, middel- prijs f 1.25, Andijker muizen f 2.50, kleine f 1.10, alles per baal (100 pd.). DELFT, 7 Juli, Kaas. Ter markt waren 40 stapels komijnekaas, prijs f 0.550.76 p. K.G. UTRECHT, 7 Juli. Vee. Aangevoerd wa ren 250 stuks. Handel traag. Prijzen waren stieren f 1002.60, vaarzen f 100250, pinken f 70120, melkkoeien f 200270, kalfkoeien f 230410, vaarskoeien f150280 magere kalveren f nuchtere kalveren f 16 21, magere varkens 12456, biggen fll24, magere schapen f 3648, lammeren, zuig- f 2432.50, weidelammeren f 1 Eieren f 56. Boter, gras- f 0.90 per K.G. ALKMAAR, 7 Juli. Vee. Aanvoer 11 paarden, f 150425 22 koeien f 275—450 42 nuchtere kalveren f 1226 18 schapen, f 3652 9 lammeren f 1632 ;'65 biggen f 1422 1 bok en 1 geit f 4. Boter, per 0.5 K.G. f 0.800.87y2. Eieren per 100 stuks 56. BOVENKARSPEL (Station), 7 Juli. Aardappelen Koks en Dues f 2.252.65, Schotsche f 2.25—2.90, kleine f 0.95—1.60 ronde f 2.152.35 per baal. Aanvoer 9600 baal. Bloemkool le soort f 711.25, 2e soort 4,257, 3e soort f 2.304 per 100 stuks. Aanvoer 8200 stuks. Wortelen f 12.10 per 1000 stuks. Aanvoer 34.000 stuks. BROEK OP LANGEND IJK, 7 Juli. (Weekbericht.) De aanvoer is stijgende was er de vorige week 118 wagon aardappelen, deze week werden geveild 1.649.880 K.G. aardappelen of bijna 165 wagon. De prijs g aat langzaam achteruit. De vraag naar En- eland is beneden verwachting egbleven. In 't begin der week brachten de exportaard appelen nog boven f 5 per 100 K.G. cp, maar vandaag beneden de f 5 't schommelde tusschen f 4.604.80. De betere soorten gingen voor het binnenland tusschen f 6— 7.50 per 100 K.G. Wortelen werden deze week aangevoerd 86.120 bos. De prijs wa: f 4.408.20 per 100 bos. Bloemkool komt er nog weinig,.200 a 400 stuks per dag. De priji hiervoor is ongeveer f 15 per 100 stuks. ENKHUIZÈN, 7 Juli. Aardappelen. Schotsche muizen f 2.303.40, middelprijs] f 2.95 kleine Schotsche f 1.101.35, mid delprijs f 1.25, alles per baal (100 pd.). GELDERMALSEN, 7 Juli. Heden be steedde men ter veilingsvereeniging „Gei dermalsen en Omstreken" voor Meikerser rijp 4472 ct., idem rood 2239 ct., aard beien 4460 ct., alles per K.G. HOORN, 7 Juli. Granen. Rogge f 10—11; tarwe f 1416 y2, gerst f 1213, haver f 13 11 y2 per 100 K.G. grauwe erwten f 32, vvijker fale f 1618, bruine boonen f 2i witte boonen f 28 per H.L. mosterdzaad f 2231 per 70 K.G. karwijzaad f 70, maanzaad f 1819 per 50 K.G. LEIDEN, 7 Juli. Boter. Prima fabrieks- boter f 160, id. boerenboter f 150160 per 1U vat. Turf. Geen aanvoer en geen noteering. TIEL, 7 Juli. (Veiling Tiel en Omstreken). Meikersen 4052 c., aardbeien 66 c., export 1832 c. per K.G. BESPOTTEN VAN EEN INSPECTEUÏ VAN POLITIE. Het hoog Militair Gerechtshof te Utrecht, heeft uitspraak gedaan in zake de verzoeker van den korporaal W. en den kanonier P beiden dienende bij het korps Rijdende Artillerie te Arnhem, waarin dezen langs den hiërarchieken riveg hun verlangen hadden kenbaar gemaakt, de einsbeslissing van het Hof in te roepen op 't beklag door ieder van hen ingediend over de navolgende, hen op 7 Maart 1923 door den toenmaligen kapitein, waarnemend commandant van het corps Rij dende Artillerie, thans majoor, commandant van genoemd korps, opgeiegde straf. Voor zoover klager W. betreft bedroeg de straf acht dagen licht arrest, wegens „Als commandant van de politiewacht niet verhin derd te hebben dat een kanonier zich in 'i openbaar ongepast gedroeg tegenover een inspecteur van politie, terwijl hij hierbij tegen woordig was." Klager P. kreeg vier dager verzwaard arrest, wegens „ongepast gedrag in 't openbaar tegenover een inspecteur van politie". De commandant der lie divisie had het beklag over deze straffen ongegrond ver klaard. Het Hof overwoog dat de stellige, door eede gesterkte getuigenis van den inspecteur van politie V. niet wordt ontzenuwd door het dooi klagers aangevoerde, dat is komen vast te staan, dat klager P. zich in het openbaar on gepast tegen den inspecteur van politie heef' gedragen en dat klager W. met verwaarloozing van de op hem als commandant der politie wacht rustende verplichtingen niet heeft inge grepen en niet is opgetreden tegen klager P., hoewel hij getuige was van P's ongepas. ptreden. De strafredenen voor klager W. werden ge wijzigd, doch overigens werden de klachtei ongegrond verklaard en de opgelegde straf fen bevestigd. EEN DUUR SCHOT. C. K., te Tiel, die in den tuin van zijt buurman een kat had doodgeschoten, hoord' voor de Rechtbank te Tiel tegen zich eischet f 30 of 30 dagen, vernietiging van de in beslag genomen buks en toewijzing vanjde vorde ring van f 50 door den eigenaar der kat tegen hem ingesteld. DREIGEND ARBEIDSCONFLICT. In de laatste weken heerscht onder d& arbeiders der porcelein- en muurtegelfabriek „Mosa" en de glasfabriek „Stella" te Heerlen ontstemming over de in te voeren werktijd verlenging en 10 procent loonsverlaging. Er dreigt een ernstig arbeidsconflict te ont staan. De vertegenwoordigers der arbeiders organisaties hebben met den heer Louis Re- gout geconfereerd, doch deze was tot geen enkele concessie bereid. Dit heeft de arbei ders geprikkeld, zoodat zij dreigden het werk neer te leggen. De hoofdbesturen der beide organisaties doen alle moeite om dit te voor komen en trachten alsnog een minnelijke oplossing te verkrijgen. (Tel.) «j* BERLAGE IN INDIE. „De Locomotief" van 2 Juni bevat een uit voerig verslag van de huldiging van dr. Ber- lage tijdens zijn bezoek aan Semarang. Het slot laten wij hier volgen „En zoo heeft dus ook Semarang dr. Ber- lage „in het witte pak" gehuisvest en hem, na zijn schitterende lezing, een hulde gebo den die den grooten man waardig was, een in elk opzicht zeer geslaagde hulde, waarvan de initiatiefnemers mede de eer hebben. De beteekenis van zijn reis naar deze ge westen zal eerst kunnen blijken, wanneer de architect, in Holland gekomen, zijn indruk ken verzameld, geschift en verwerkt heeft. Het is ons een genoegen uit zijn naam te kun nen meedeelen, dat Indië hem niet alleen onvergetelijk zal zijn, doch tevens dat hij het Indische publiek niet vergeten zal en dat hij via de pers hoopt eerlang van zijn indrukken uit deze oorden ook aan dit publiek te kun nen meedeelen. Den 26en dezer vertrekt dr. Berlage uit Medan om den 19en Juli te Genua aan wa' te stappen op weg naar het vaderland." om Martha's bevestigend ,,'t klopt" te hoo- ren. En met elk „'t klopt" kromp zijn haat meer j in, klaarde zijn gemoed op. Bij de 19 coupons 3 pet. Portugeezen van den heer Isidor Zalm, was de hemel van zijn ziel nog met inktzwarte onweerswolken be- dekt. bij de 7 Löwenbr au-dividendbe- wijzen der firma Gazenaar en Zoon waren deze zwarte monsters bereids in vlekkig grijze regenwolkjes veranderd, bij de 30 coupons 4pct. Roemeensche amortiseervare rente van den heer Frederik Ronkel, Offen bach keek al een zonnestraaltje geestig achter een wolkenrand uit, als wilde het met het kind Eli „Kiekeboe" spelen. En bij de 24 coupons 3% pet. Duitsche Staatsleening van mevr. Wed. Henriette Bergmeier, Hatterheim, o jubel, dan lach te de lieve zon al weer reuzengroot aan den blauwen hemel en maakte den kleinen Eli Manschet zoo warm, dat hij het zweet van zijn voorhoofd wisschen moest ,,'n Oogenblik, juffrouw Haagroosje, ik «loet eens even adem halen 1" En eindelijk was het zes uur 's avonds, en de beambten stroomden het bankgebouw uit. Alleen de correspondenten zaten nog ach ter hun tafels, en penden ijverig, en ergerden zich erover,dat zij niet op tijd kiaar gekomen waren. In de brandkasten lagen de waardevolle papieren, coupons, wissels, do umenten. buitenlandsche valuta, chequeboeken wel-l geordend bewaard. De werkzaamheden voor den volgenden morgen waren tot ia de kleinste bijzonderhe den geregeld en het daarbijbehoorende mate rieel was klaar gelegd. Het geheele personeel van de bank zou 's nachts kunnen sterven, zor.der dat ook maar de minste stoornis ontstaan zou zijn het nieuwe personeel zou eenvoudig daar verder gewerkt hebben, waar het oude op gehouden had. Bijna twee uren langer werd in de expedi tie gewerkt, die gelegen was aan het einde van de gang op -de tweede verdieping en al leen zorg moest dragen voor de enveloppee ring en afzending der brieven. Alle verdere postaangelegenheden waren reeds door de respectieve kantoren in orde gebracht. Als regel gold op de Industriebank, dat iedere correspondent voor de door hem ge schreven brieven ook de enveloppe schrijven moest. De enveloppe werd dadelijke in de ex peditie bezorgd en daar in alphabetische re gisters bewaard, terwijl de brieven, bij te voegen nota's en documenten, eerst later aan de expeditie afgeleverd werden. Zes employe's waren vanaf vijf uur bezig om de uit het geheele huis in de expeditie toestroomende geschriften in de goede cou verts te steken en dicht te plakken. Om beurten moesten beambten dit werk verrichten. Naruutlijk was er ook in de expeditie er gernis in grooten overvloed. Soms ontbraken de in de brieven vermelde bijvoegdels, die na lang zoeken eindelijk op het een of ander kantoor gevonden wer den hier was een brief, waarvoor geen en veloppe geschreven was, en daar was een enveloppe, waarin geen brief paste. Dan weer kwam net adres op de enveloppe niet met dat van den brief overeen o de enveloppe stond Gebroeders Luidklein te Poortsen, en in den brief stond Gebroeders Luidklein te Geertvlietdus moest uit gezocht worden waar de Gebroeders Luid klein eigenlijk resideerden, en dat veroorzaak te weer een hoogst ongewenscht oponthoud. Het kwam verder voor, dat de expediteurs een brief in de verkeerde enveloppe gesto ken had. waarom hij nu op de bestemde plaats ontbrak en niet gevonden kon worden zoodat soms alle brieven weer opengemaakt moesten worden. En tusschen de expediteurs dwaalden de kasloopers en drongen op spoed aan „Wij komen ta laat voor de postDe brie ven zullen aan het loket niet meer aangeno men worden, als wij na kwart over acht ko men 1 Wij kunnen ons hart niet uit het li chaam loopen 1" Als de enveloppen gesloten waren, kwa men zij in handen van den opzichter, den grijzen heer Overdam, die ze frankeerde. Deze post gold half en half als genade brood. Overdam, die aan schrijfkramp leed, en wiens handen bestendig beefden, was sinds jaren pensioengerechtigd. Maar het pensioen bedroeg slechts drievierden van zijn salaris, en Overdam die een talrijk huishouden en een bedorven oudsten zoon had, kon en wil de van het laatste kwart van zijn salaris geen afstand doen. Wat moest de directie doen Zoo'n grij zen beambte zijn ontslag geven Neen, dat ging niet. Daarom had men hem dezen stomp zinnigen post gegeven. Daar mocht hij ver der worstelen, zoolang zijn wrakke gezond heidstoestand het toeliet. Tenslotte werd ook het licht in de expe ditie uitgedaan. Verschillende zaken hadden weer niet ge klopt, en Overdam, waggelde, op zijn wandel stok steunend, droef en hopeloos de trap af, met de zekerheid, dat hem thuis nog veel erger zorg wachtte. De laatste brieven waren juist wee r te laat voor de post gekomen. En omdat zich daar onder een belangrijk schrijven voor Noord- Duitschland bevond, moest een kaslooper dezen brief persoonlijk na tien uur in den Berlijnschen sneltrein werpen. De kaslooper-in-kwestie had den onschul- digen Overdam met een vloed van verwijten en de massiefste grofheden overgoten, welke de grijze, zieke man bevend en weerloos over zich gaan liet. „G'nacht, vader Overdam," groette de oude Meijer, toen Overdam het portiershokje voorbijkwam. Ook de oude Meijer had er al lang gedul dig opgewacht, dat „die boven in de expedi tie" eindelijk klaar .zouden zijn, maar lui liet zijn zieken collega niets van zijn ongeduld merken. „G'nacht vader Overdam Altijd in de weer Altijd morregens de eerste, saves de leste Overdam lachte vermoeid. Ja, de oude Meijer was een goed en eerlijk mensch, die zei hem graag wat aardigs, maar wat had hij er aan? „Hoe gaat het er toch mee, vader Over dam? Wordt die verwenschte asthma al be ter „Het gaat slecht, Meijer SlechtIk zal het wel niet lang meer maken „Kom,* wat is dat nou 1" protesteerde Meijer, schijnbaar diep verontwaardigd. In waarheid echter deelde hij volkomen het pes simistische inzicht van Overdam. En terwijl hij probeerde om aan de zaak een vroolijker wending te geven, ging hij voort„Uwes is een man voor tweeen in de beste jare Let uwes maar eris op ik zal uwes nog menig nieuwjaarkaartje sture, eer uwes aan inrukke denkt Overdam wenkte treurig met de bevende hand af. Hij dacht eraan, wat er van zijn oud sten zoon terecht zou komen/als hij er zelf niet meer zou zijn..,. „Welterusten Meijer 1" zuchtte hij en hink te door het portaal. Meijer zag hem hoofdschuddend na. Ook hij zuchtte nu. „Ja, dat 's het ltfven philosopheerde hij. Hij nam de groote sleutels van den wand en sloot het zware ijzeren portaalhek. Dan maakte hii ziin daeelijkschen rond gang door alle kantoren, zag na, of overa' de jaloezieën neergelaten en de lampen uit« gedraaid waren, trok de controle-uurwerken voor de nachtronde op, overtuigde zich er nogmaals van, dat de pantserdeur, die toe gang gaf tot de kluizen, gesloten was, en stel de de electrische schel ter bescherming te gen inbrekers in. Ziezoo nu was zijn dagtaak volbracht. Met een rustig geweten kon hij den nacht portier den sleutelring ter hand stellen en zich in zijne kleine woning uit drie naast het portiershokje gelegen kamertjes bestaar de terugtrekken, waar zijn vrouw en zijt zoon reeds bij haring en aardappelen in d« schil gekookt'op hem wachtten. Martha had met een kort „Goeden avond' van de coupon-afdeeling afscheid genomen Vluchtig en verstrooid klonk deze groet, Want haar gedachten verwijlden al half ir het theater of de cinema, waar men den voor- treffelijken tenor Schram als David, de lieve Henny Porten, als verbazingwekkende vonde ling, die veel ondervonden had, b ewonde ren kón. Eli begreep de voorliefde van Martha voo; het theater niet goed. (Wordt vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 6