Berfchten uit onze vorige opfage. HAARLEM. Het ongeluk te Halfweg. Statuten. van N.N. 1, Verkoop Rijwielen. Wachtgeldregeling Spoorweg personeel. Personalia. Verlengd Eindexamen Gymnasium Haarlem. Examens Hoofdacte. Concert. Het Rectorsfeest op het R.-K. Lyceum. De feesten der Haarlemsche Reddingsbrigade. 10-jarig bestaan „De Dageraad" EEN RIJWIELDIEF IN DE VAL. Actie Trampersoneel. De Eerste Kamer-verkiezingen. Oproep. St. Raphael. Voor Trekje No. 300. BURGERLIJKE STAND Bouwen van een Chr. lagere school. Op „Meer en Berg" onder Heemstede. Gevonden voorwerpen. De toestand van K. W., die te Halfweg het ongeluk met een petroleuimvagen gehad beeft, is vooruitgaande. De „Staatscourant'' bevat de statuten van den Nederlandschen Export- en Commissie handel, athier. GIFTEN. •Coor het Franciscus Liefdewerk: Van mej. B. tot lafenis van de zielen der overleden geloovigen 2,50. Tevens van mej. B.: voor de Weensche priesters 2,50. voor de Duitsche Priesters 2,50. H. S. V. „DE KAMPIOEN", tfen schijft ons: Dinsdagavond is onder groote belangstel- Eng de 1 K. M. sprintrit gehouden ter trai ning voor de kampioenschappen van den N. W. B. in het Stadion te houden op 19 22 Juli. Van de 16 inschrijvers kwamen 12 renners aan de start en was de uitslag als volgt: le serie: 1. Tulleken, 2. Klaasen, n. g. Nessen. 2e serie: 1. Kossen, 2. Timmermans, n .g, Gieske. 3e serie: 1. Zweeris, 2. Schouten, n. g. Metz. 8 4e serie: 1. v. d. Vossen, 2. Roest, n. g. Seholten. Herkanzingrit: 1 .Metz, 2. Gieske, 3. Nes sen, 4. Scholten. le. Demifinale: 1. Tulleken, 2. Schouten, 3. Roest. 2e Demifinale: 1, Kossen, 2. Metz, 3. Tim mermans. 3e Demifinale: 1. Zweeris, 2. V. A. Vossen, 3. Klaasen. Finale 1: Tulleken en Kossen geliik; 3. Zweeris. Rit der No. 2 in Demifinalen. 1. V. A. ossen, 2. Metz, 3 Schouten. Rit der No. 3 in Demifjnale: 1 Kiaassen, 2 Roest, 3. Timmermans. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken,- heeft het vol gende adres verzonden aan Z. Excellentie den Minister van Waterstaat: Op 17 Mei 1923 werd door de Kamer van Koophandel voor Haarlem en Omstreken aan Uwe Excellentie een schrijven verzon den, inzake bovengenoemd onderwerp, waarin de Kamer voorn., Uwe Excellentie verzocht, wel te willen bevorderen, dat de bemoeiingen van het Hoofdbestuur van de Posterijen, Telegrafie en Telefonie, ten op zichte van het verstrekken van rijwielen aan ambtenaren, op gemakkelijke afbetalings condities, gestaakt zouden worden. Met groote verwondering heeft de Kamer ken nis genomen van het antwoord van Uwe Excellentie, hetwelk d.d. 5 Juni 1923 is ge geven op vragen welke door den heer Staalman, betreffende deze aangelegenheid tot U waren gericht. De Kamer kan en mag niet nalaten nogmaals te wijzen op het uiterst gevaarlijke precedent, hetwelk ge schapen is, tengevolge van de bemiddeling, welke thans verleend wordt bij het betrek ken van rijwielen door den Staat, ten be hoeve van zijne ambtenaren. Daar hierbij een dienstbelang niet of slechts in zeer geringe mate betrokken is en de bevoorrechting tegenover den rijwie lenleverancier hoogst onbillijk is ten opzich te van diens concurrenten, meent de Kamer, dat de Staat een particuliere onderneming, voor de levering van goederen niet benoo- digd voor den dienst zelve, geen zekerheid heeft te verschaffen inzake hare rechten op betaling van een vordering op een rijksamb tenaar. Hoewel enkelen wellicht minder juiste conclusies zouden kunnen trekken uit de mededeeling, dat de leverancier aan de bankinstelling, welke voor de betaling heeft zorg te dragen, een zeker bedrag, wegens verschuldigde rente voldoet, en Uwe Excel lentie met ingenomenheid wijst op het feit, dat ten aanzien der betaling door den be trokken ambtenaar nog geen moeilijkheden zijn voorgekomen en op de jaarwedde nog niet is gekort, zoo meent de Kamer voorn., dat de Staat zich niet behoort in te laten, neen, zich niet kan inlaten met particu liere financieele aangelegenheden van zijn ambtenaren. Juist daarom heeft de Kamer in haar reeds genoemd schrijven van 17 Mei 1.1. gewezen op bet precedent „waarvan de consequen ties niet overzien kunnen worden." Wanneer eenmaal deze weg is ingeslagen, rouden naar onze meening met hetzelfde recht door den Staat andere uitgaven van particulieren aard gesanctioneerd kunnen worden. Rcsumeerend verzoekt de Kamer van Koophandel voor Haarlem en Omstreken Uwe Excellentie het wel daarheen te wil len leiden, dat de tusschenhandel onver wijld worde ontlast van deze ongewenschte concurrentie van Staatswege, Vrijdagavond hield de afd. Haarlem van ét. Raphael een ledenvergadering waarop ie wachtgeldregeling door een Hoofdbe stuurslid zou worden uiteengezet. Na ope ning der vergadering door den voorzitter, den heer P. de Rooy en installatie van 3 nieuwe leden, krijgt de heer v. Oostveen het woord. Spreker brengt in herinnering de afwij zende houding welke St. Raphael innam toen de wachtgeldregeling werd aangekondigd, dit in tegenstelling met een zusterorganisatie die de wachtgeldregeling een verbetering voor bet personeel noemde. Spreker blijft de rege ling in ieder geval een verslechtering noe men. De wachtgeldregeling zelf wordt dan in haar toepassing besproken en de heer v, Oostveen geeft tal van onjuiste toepassingen dezer regeling op het personeel. Niet de Clreetie zelf is de schuld van deze onjuiste toepassingen, doch de tusschen het personeel en de Directie staande groep van Eerstaanw. Ambtenaren e.d. pasen de regeling veelvul dig naar willekeur toe, zoodat veelal groote onbillijkheden naar voren komen. Het blijkt dat nu de regeling in werking is, het Hoofd bestuur van St. Raphael, wel goed gezien heeft met zeer gereserveerd tegenover haar te staan. Na een woord van opwekking om de vergaderingen veelvuldig bij te wonen om zoodoende op de hoogte te blijven van de hangende questies beëindigde spreker zijn uiteeenzetting van de wachtgeldregeling on der applaus der vergadering. Verschillende aanwezigen maakten gebruik van de gelegen heid tot het stellen van vragen, welke door den heer v. Oostveen werden beantwoord. De voorzitter dankte den heer v. Ooslveen voor zijn uiteenzetting en twijfelde niet of de leden zullen hiermede hun voordeel kun nen doen. Na rondvraag werd deze verga dering met den Christelijken Groet ge sloten nadat voorzitter allen had verzocht de vergadering van 15 Juli a.s. te Amsterdam bij te wonen waar de nieuwste verslechtering n.l. de herclassificatie van standplaatsen zal worden besproken. Onze oud-stadgenoot, den heer Vuling, is, naar wij vernemen, bij de jongste verkiezin gen gekozen tot lid van den Gemeenteraad [van 'i-Gravenhage, Toor het theoretisch gedeelte van diploma C, van het machinisten-examen is geslaagd de heer W. Blom. alhier. Alsnog slaagden voor diploma A: C. Bin. nerts en C. Dijserinck. Behoudens onvoorziene omstandigheden wordt het mondeling gedeelte van de exa mens ter verkrijging van de akte van be kwaamheid als hoofdonderwijzer of hoofd onderwijzeres afgenomen, te Haarlem, in hel gebouw der Rijkskweeksdhool voor onderwij zers, aan de Leidsehevaart, op 18, 19, 23, 24, 27, 28 Juli, 1, 2, 6, 7, 10, 11, 15, 16, 20 21 24, 25, 27, 28. 29, 30 Auguslus a.s., telkens van des voormiddag! 9 uur af. Muziek in den Hout op Woensdag 11 Juli 1923, 's avonds 8 uur. 1. Cadettenmarsch, J. P. Sausa. 2. Ouverture Si j' tais Roi, A. Adam. 3. Neu Wicn Wat- zer. Joh. Sausz. 4. Fant. a. d. Operette Die geschieden® Frau, Leo Tall. Pauze. 5. Corlége de La Reine de Saba, Ch. Gou nod. 6. Ouverture Orpheus in der Unterwe't, J. Offenibaeh. 7. Cavalieria Rusticana, P. Mascagné. Maandag vierde 't R. K. Lyceum feest in eigen kring. De Rector, Pater Drs. Theodo- rus Vlaar, O.E.S.A., herdacht zijn Patroons feest, Bij zijn intrede in de Augustijner orde had men hem den naam gegeven van den H. Theodorus van Amersfoort, een van de Martelaren van Gorkum. 's Morgens om 8.30 uur droeg de jubilaris een plechtige H. Mis op in de Parochiekerk van Overveen, onder welke H. Mis de leeraren en leerlingen ter H. Tafel naderden. Om 10.30 uur had de ontvangst plaats op het Lyceum. Terwijl de Lyceisten het „Io vivat" zongen kwam de Rector, gevolgd door de leeraren binnen. De heer S. Hooy sprak den jubilaris na mens het Leeraren-corps toe. Hij sprak er z'n vreugde over uit, den Rector op zijn Pa- troonsfeestte mogen toespreken. Hij memo reerde in 't kort de geschiedenis van het Lyceum, dat nu aan het einde van het eer ste schooljaar staat, 'n Hartelijk dankwoord mocht de jubilaris ontvangen voor zijn waar deering, steun en prettige samenwerking met het Leerarencorps. Als stoffelijk blijk van belangstelling in het werk van Pater Vlaar werd hem door de Leeraren een mooie, eenvoudige Ciborie aangeboden voor de nieuwe kapel. Namens de jongens vertolkte K. Kahmann de gevoelens der Lyceisten. Hij bedankte den Rector voor het goede dat hij voor hen ge daan had en beloofde ook in de toekomst zijn streven door onderdanigheid en ijver te zullen vergemakkelijken. Hierna werd namens de studenten een mooie palm aangeboden voor de Kapel, De Rector dankte voor de hartelijkheid van Leeraren en Lyceisten, die hij op z'n eerste Patroonsfeest mocht ontvangen. Dit feest, sprak hij, staat in het teeken van de eerste Christentijden, toen de geloovigen zich in het breken des Broods met den Priester vereenigden. Ook hedenmorgen wa ren wij vereenigd door den liefdeband der H. Eucharistie. De Ciborie en de palm voor de kapel bewijzen wederom hoe deze ge dachte wordt voortgezet. Dat ik overtuigd kan zijn van uwe medewerking en ijver heb ik nooit betwijfeld. Ik hoop dan ook, beste jongens, dat ge de goede traditie in de ko mende jaren zult bewaren, dan ben ik er van overtuigd, dat het u ten goede zal komen voor uw later leven. Een langdurig applaus volgde, waaraan bij na geen einde kwam. Nadat het „Strijkje" eenige nummers ge geven had, begonnen de Gymnastiekwed- strijden, waaraan prijzen verbonden waren. Onder de pauze kregen de jongens eenige vertrisschingen. Om 3 uur was de feestelijkheid afgeloopen en allen keerden zeer voldaan huiswaarts. In den feestgids van de Haarlemsche Reddingsbrigade stond een rebus, welke een pendant was van den naam van het zwem- nummer, dat heette: „De Parelvisschers of hoe kom ik er af?" De oplossing van de rebus was: „Hoe kom ik er aan? Zaken zijn zaken". De le prijs werd gewonnen door mevr. Roch-v. d. Broek, Haarlem (geestigste op lossing), de 2c prijs door mevr. J. Biermee- Vassenbergh, Amsterdam en de 3e prijs door mevr. Van Heumen-Benidt, Amsterdam. Het vischcollege „De Dageraad" te Scho ten viert feest ter gelegenheid van het 10- jarig bestaan. Dit college maakt deel uit van den Bond van Hengelsportliefhebbers van Haarlem en Omstreken, en zoo werd dan Zondag j.l, een vischwedstrijd georgani seerd voor vereenigingen aangesloten bij den Bond. De deelnemende vereenigingen waren: Lustige Hengelaar, Vereenigde vis- schers, Het Baarsje, De Grundel, De Riet voorn, Vischlust, allen te Haarlem en De Morgenstond, Heemstede. De strijd heeft plaats gehad in de wa teren tusschen Hillegom en Bennebroek, en er werd naar witvisch gebengeld. Men was al vroeg aan den waterkant en omstreeks 5 uur haden de 75 deelnemers reeds ieder een plaats aan den waterkant. Er is in totaal 3 uur met veel animo ge- vischt, en geen wonder, de prachtige collec tie club- en personeele prijzen trachtte een ieder te veroveren. Het heeft dan ook wel gespannen in dezen zoo aangenamen strijd, vooral om den eersten en tweeden prijs spande het geweldig want met slechts 3 vischjes verschil op Het Baarsje wist de Lustige Hengelaar den eersten prijs te ver overen, n.l. een zilveren lauwerkrans, en wel met 87 stuks; Het Baarsje was 2e met 84 stuks, eveneens een zilveren lauwer krans; 3e prijs, De Morgenstond, Heem stede, zilveren tak met 63 stuks; 4e prijs, De Grundel, 30 stuks; 5e prijs, De Rietvoorn, 30 stuks; 6e prijs, Vischlust, 18 stuks; 7c prijs, Vereenigde visschers, 16 stuks, allen een zilveren medaille. Ook in den personeelen wedstrijd heeft 't geducht gespannen, waarvan de uitslag was: J. Stoof, met 22 stuks, le prijs; 2e prijs, J. de Gier, 21 stuks, J. De Geus, 3e prijs, 19 stuks; A, Leuve, 4e prijs 17 stuks; Wild schut, 5e prijs, 17 stuks en klashorst 6e prijs. Des avonds had in het clublokaal van de feestvierende vereeniging de prijsuitreiking plaats. Het werd voor den jubiiecrende club tot een onvergetelijke dag gemaakt, en er is volop leest gevierd door de deelnemende colleges. Een rechercheur stelt zich verdekt op. Aan het Bevolkingsbureau aan de Ged. Oude Gracht werden in de laatste maanden veel_ rijwielen gestolen. De dader er van bleef onvindbaar. Toch moest en zou de politie den dief uitvinden en daarom paste zij een sveliswaar niet nieuwe truc toe, maar een, die veelal tot succes leidt. Het was de recherche opgevallen, dat de fietsen diefstallen altijd op Maandag voorvielen. De laatste zes, zeven weken toch gebeurden de diefstallen altijd op dien dag. En de recherche nam tot een oude truc haar toe vlucht, Zij begreep, dat zij op den loer moest gaan liggen. In de gang van het bevolkingsbureau was een kast en deze werd nu een heerlijke schuilplaats voor een rechercheur. In de kastdeur werden eenige kijkgaatjes geboord en daarmede waren de voorbereidende maatregelen gereed. Maan dagmorgen nam de recherch, zijn post in. De temperatuur was wel benauwend in de kast, maar dat moest men er voor over hebben. En de rijwieldief was zoo vriendelijk, in de voor hem opgezette val te loopen. De rechercheur heeft dus slechts één mor gen in zijn benauwd hokje behoeven door te brengen. Zoo omstreeks 12 uur kwam er een man in het Bevolkingsbureau en liep in de rich ting van de kamer van den Burgerlijken Stand. De stappen kinken in die stccnen gang echter nogal hol en zoo hoorde de rechercheur, dat de man daar niet binnen ging. Hij keerde op zijn schreden terug en begaf zich in het fietsenkamertje. Schijnbaar vond hij niets van zijn gading en ging met leege handen weer heen. Na eenigen tijd kwam hij weer terug, liep weer door naar den Burgerlijken Stand, keerde weer t p zijn schreden terug, ging weer het fietsen kamertje binnen, pakte nu een jongensfiets, bekeek haar van onder tot boven, vond haar mogelijk te klein, zette haar weer neer en verdween, Een derde maal kwam hij terug, haalde hetzelfde spelletje uit, bekeek nu een oude fiets, vond haar te min en maakte zich nogmaals uit de voeten. Nauwelijks was hij weg, of een heer kwam binnen, zette zijn spiksplinternieuwe fiets in 't fietsenkamertje en begaf zich naar de kamer van den Burgerlijken Stand. Vlak daarop kwam de fietsendief weer in, greep toen de nieuwe fiets, reed haar de gang in en.... voelde zich op hetzelfde oogenblik bij den kraag gepakt door den rechercheur, die zijn lange wachten in de warme kast dus met mooi resultaat beloond zag. De fietsen dief werd naar bet bureau van politie over gebracht en daar verhoord. Het bleek te zijn de 35-jarige tcekenaar J. H. L., gedomicilieerd te Haarlem, doch zonder vaste verblijfplaats. Hij heeft reeds verscheidene vonnissen ondergaan en heeft thans nog een half jaar te goed. Hij beweert, zich niets te kunnen herinne ren. Van de in het Bevolkingsbureau ge pleegde diefstallen weet hij, naar zijn zeg gen, niets af. Ook zegt hij, niet te weten, dat hij Maandag verschillende malen het Bevolkingsbureau is binnen komen loopen. Zelfs herinnert hij zich niet eens, dat hij het nieuwe rijwiel gestolen heeft! Doch dit „niet-herinneren" zal hem niet veel baten. Da recherche heeft een mooie vangst ge daan, waarvoor haar wel een gelukwensch toekomt. Men vraagt ons ter vrille van de waarheid, het volgende te plaatsen: Naar aanleiding van de courantenversla gen over de gehouden profes (vergaderingen, meen ik als .ernstig tramman goed te doen, temeer daar in die verslagen ook de ïi3am der Organisatie St. Raphael genoemd wordt, hot volgende onder de algemeene aandacht te moeten brengen. Daar werd be- trefffendc de loonkweslie op de conferentie van 2 Dec. in het orgaan van 13 Dec. '22 ge zegd en geschreveq dat: „tenslotte, na herhaalde pogingen, zegde de Directie toe, dat de loonen in het jaar 1923 onaangetast zouden blijven tenzij (en dit woordje doel het hem merkt inzender op) de kosten van het levensonderhoud sterk dalen en (of) de loonen van ver gelijkbare betrekkingen een sterke daling ondergaan of wel het bedrijf met al le groote tekorten gaat werken". Zoo is de korte lering. Dit orgaan ligt voor eiken belangstellende ter inzage. Ik ben er persoonlijk geheel af- keerig van dat het personeel tegen elkaar in het harnas gejaagd wordt, want ook daar zijn wij zoo bitter weinig mede gebaat. Het schaadt immers het personeel belang. Een andere quaestie is of althans de tijd daar is de loonen op de gronden als bovenbedoeld te verlagen. Deze vraag kwam op de zeer druk be zochte vergaderingen tot uiting. Dat hieromtrent nog wel een hartig woord je zal gesproken worden op de a.s. conferen tie, daarvan ben ik ten zeerste overtuigd en ook zij allen, die deze vergaderingen bezoch ten. Wij zullen op de daaropvolgende verga deringen de zaken wel met het hoofdbestuur verder bespreken. Op dit oogenblik is voor mij de kwestie deze, dat ik mij verplicht gevoelde bovenstaande onder de aandacht mijner collega's te brengen, opdat ieder juist oordeele. Dan behoeft men tenminste zich niot langer te verdiepen in of afgeleid le wotrtfen door nevenzaken, maar kan men zijne volle aandacht schenken aan het nood zakelijke werk in eigen huis en aan het be lang van het personeel. Naar de „Tel." verneemt zullen vanwege den Vrijheidsbond bij de Eerste Kamerver kiezingen voor de groep Noord-Holland. Friesland candidaat worden gesteld: mevr. Wijnaendts FranckenDvserinck en de hec- ren S. v. d. Bergh Jr.. dr. J. E. van Weide ren Rengers, K. Breebaart, D. J. van Hou ten, mr. J. A. Stoop, H. Eisma en dr. M. de Hartogh. De candidatenlijst, samengesteld door de leden der Chr. Hist. Unie in de Prov. Staten van Noord-Holland, luidt: 1. Mr. H. Verkouteren (aftr. lid). 2. Dr. C. J. K. van Aalst. 3. J. ter Haar. 4. A. R. Ophorst. 5. Jhr, Mr D. E. van Lennep. 6. Mr. L, M. de Jong Schouwenburg. 7. Jhr. Mr. P. Teding van Berkhout. 8. K. Kistenmaker. De candidatenlijst samengesteld door de Chr. Hist. Statenleden in Friesland, luidt: 1. L. W. de Vries (aftr. lid). 2. Mr. R. Pollema. 3. H. M. Tromp. 4. B. W. Okma. 5. L. J. Oosterhoff. Deze beide candidatenlijsten zullen wor den verbonden tot één lijstengroep. DE CANDIDAATSTELLING VOOR DE EERSTE KAMER. Dinsdag had de candidaatstelling plaats ter verkiezing van leden der Eerste Kamer. Deze verkiezing zal plaats hebben op 24 of 27 Juli door de leden der Provinciale Stalen. Tot Dinsdagmiddag waren ter Provinciale Griffie ingeleverd de volgende candidaten lijsten: Door de Roomsch-Katholieken: 1. Mr. J. N, J, E Heerkens Thijssen, Haarlem (aftr.); 2. P. J. J. Haazevoet, Am sterdam (aftr.); 3. W. Franschen Jzn., Leeu warden, (aftr.); 4. Mr. P. Reymer, Hilver sum; A. J. Loerakker te Schoten; 6. Carl Stokman te Leeuwarden; 7. Mr. A. Dorbeck te Alkmaar; 8. prof. dr. A. H. J. M. van Rooy. De volgorde van de lijst is Maandagmiddag door het dagelijksch bestuur der R. K. Statenfractie vastgesteld. Een gelijkluidende lijst zal worden ingediend in de Pro vincie Friesland, die met Noord-Holland één groep vormt. Door de Christ. Hist. Unie was de vol gende lijst ingediend: 1. mr. H. Verkouteren (aftr.); 2. dr. C. J. K. van Aalst: 3. J. ter Haar; 4, A. R. Ophorst, allen te Amsterdam; 5. jhr. mr. D. E .van Lennep. te Heemstede; 6. L. M. de JongSchouwenburg; 7. jhr. mr. P. Teding van Berkhout, te Heemstede; 8. K. Kistemaker. Door den Vrijheidsbond in Noord-Holland en Friesland: I. S. van den Bergh, Rotter dam; 2. dr. J. E. van Weideren Rengers, IJsbrechtum; 3. E. W. Dyserinck, 's-Graven- bage; 4. K. Breebaart, Winkel. D. van Houten, Weesp. Door de Vrijz. Dcm. Partij: 1. dr. D. van Embden, Amsterdam; 2. mr. M. Slingenberg, Haarlem; 3, mr. P. C. Andrae, Sneek; 4. Ch, E. H. Boissevain, Blaricum; 5. mevr. A. Au- kes gefe. Timmers te Bakkum (gem. Castri- cum). Door de Anti-Rev. Partij: 1. W. de Vlugt, Amterdam; 2. J. Douwes Jr., Amsterdam; 3. mr. A. Slob, Haarlemmermeer; 4. H. W, van Marle, Amsterdam, Verder een tweede lijst; 1. J. J. Croles. Leeuwarden; S. Sijtsma, Aal- sum; 3. L. F. Duymaer van Twist, 's-Gra- venhage; 4. T. Nauta, Dantumawoude. Door de S. D. A. P.: 1. H. Polak, Laren; 2. W. C. B. Pothuis geb. Smit, Amsterdam; 3. F. M. Wibaut, Amsterdam, 4. F. L. Ossen- dorp, Amsterdam; 5. J. Kolk, Nijehaske; 6. L. J. de Jong, Huizum; 7. J, F. Ankersmit, Amsterdam; 8. M. A. Reinalda, Haarlem; 9. J. G. Jansonius, Huizen. De Commissaris van Politie te Haarlem ver zoekt den heer, die gezien heeft, dat een onbekende juffrouw op 5 Juli 1.1. des na middags omstreeks i'A uur op het stations- perron te Haarlem een porlemonnaie uit een tasch van een dame heeft ontvreemd, zich zoo spoedig mogelijk aam zijn bureau, afd. recherche, aan de Smedestraaf, te Haar lem, te vervoegen of zijn naam cn adres te willen opgeven. (8ste VakafdeeJing).. Zondag 8 Juli is een landelijke vergade ring gehouden, der 8ste Vakafd. (tram) te 's-Hertogenbosdh, welke door verscheidene plaatselijke afdeclingen bezocht is cn wol hoofdzakelijk door die afdeclingen waar een loonsverlaging te duchten is. De vergadering werd door den Voorzitter, den heer Gees te Zandvoert, geopend met den Christelijken groet. Hij heet de aanwezige afd. welkom en in het bijzonder de heeren vrijgestelden en den bondsvoorzitter, den theer Jan Heilemons. Spreker zegt, dat wij niet blind moeten zijn, voor de moeilijkheden, welke sommige maat schappijen door te maken hebben, maar wijst er tevens op, dat wij zonder veel geschreeuw zooais wij van onze tegenstanders te ver wachten hebben, zuWen trachten, gesteund door onze Christelijke solidarrteitsgedadhte te redden, wat te redden is. Wat de loons verlaging betreft, de drie maatschappijen E. S. M., N. .Z H. T. M. en M. E T, daarvoor heeft het hoofdbestuur een onderhoud bij de directie aangevraagd en verkregen. Van daag zal die conferentie plaats hebben. Vrij dagavond 13 Juli zal er dan een vergadering plaats hebben, waar de leden zich verder kunnen uitspreken. Hierna kreeg de bondsvoorzitter het woord Hij betreurt, dat er nog zooveel onverschil ligheid en lauwheid aan den dag gelegd wordt. Het schijnt hem loc, dat sommige tram- mannen een slaapmiddel hebben ingenomen, maar hij verwacht dat zij wel zullen ont waken wanneer de loonsverlaging een feit geworden is. Spr. beschouwt desertie uit de organisatie als een veel grooler kwaad, dan ■desertie uit het leger. De heer Horvers, vrijgestelde der organisa tie, komt met cijfers omtrent verschillende tramwegondernemingen, en zegt dat het vol gens hem nog lang niet vaststaat, dat alle Maatschappijen zich in een benarden toe stand bevinden, want als men op de gege vens der directeuren af moest gaan, zou het personeel gauw zonder bezoldiging het werk moeten verrichten, wilden die Maatschappijen rendabel blijven, aldus spr. En daar passen wij voor. Er zijn Maatschappijen, waar op 't oogenblik nog loonen van 17 a 18 per week uitbetaald worden. Als daar nu nog een verlaging af moot, waar moeten wii dan van leven? Spr. verwacht dan ook dat, zij het dan niet geheel, dan toch gedeeltetijk de ver slechteringen af te wenden zijn. Aan de discussies werd deelgenomen dooi de afd. Haarlem en Rotterdam. Haarlem vraag" of de hoofdbesturen in de directieka mers hol licht zullen laten vallen op het onchristelijke van de loonsverlaging en op de verslechtering zullen wijzen. Rotterdam be grijpt niet dat het op deze vergadering zoo rustig toegaat. In Rotterdam hebben zij mo menteel niets te duchten, maar anders ver wachtte hij heftige tooneelcn. De voorzitter, de sprekers van antwoord dienende, zegt, dat hetgeen naar voren is gebracht, de volle aandacht heeft van het bestuur cn dat de kalme rust dezer vergade ring voor hem het bewijs is, dat er volko men vertrouwen gesteld wordt in de werk wijze van het bestuur. Niets meer aan de orde zijnde, sluit hij deze vergadering op de gebruikelijke wijze. (St. Franciscus-Liefdewerk). Voor bet leege Stijfselkistje 10.00 N. N. 0.35 Geboren: 8 Juli: z. van J. M. Kooij-de Boo, 10 Juli; i. van M. M. E. Cassé-v. d. Eem. d. van E. Groot-Smit. Overleden: 7 Juli: M. H. C. Revers-Vos, 53 j., Hazepaterstaan. 9 Juli: J. M. A., 10 m., d. van J. Daemen, Tulpenstraat. In het wijkgebouw aan de Ged. Oude Gracht werd Dinsdagmorgen aanbesteed: I. Het bouwen van een lagere school en een conciërgewoning op een terrein aan de Leidschestraat; II. het glas- en verfwerk van deze per- ccelen. Ingekomen waren 36 biljetten. Inge schreven werd als volgt: Gebr. A. en H. Hoekema te Haarlem, I. 77.693, II. 9736, massa 87.409. J. W. Roozen te Haarlem, I. 65634, massa 72.990. G. de Graaf te Halfweg, I. 77.089, massa 85.582. C. J. Gogel en J. Rensenbrink te Haarlem, I, 81.130, woning 10.300, massa 91.430. A. N. Mulder te Haarlem, I. 72.655, II. 11.138, massa 83.793. C. Fauber te Haarlem, I. school 5050, woning 670, massa 5720. Wegerif te Apeldoorn, I. 82.876, massa 93.790. N. J. Max te Haarlem, school 74.770, wo ning 8920, massa 83.699. f. J. Spee te Haarlem, I. school 75.921 massa 84.888. Firma Gebr. v. d. Putten te Heemstede, I. school 79.875, massa 90.395. B. J. v. d. Hooff te Nijmegen, I. woning 6500, massa 84.900. P. J. H. Stiphout te Haarlem,I. school 74.434, woning 7989, massa 81.423. D. van Kampen te Bloemendaal, I. school 76.350, massa 84.130. N. V. van Ommeren en Ketelaar te Haar lem, I. school 74.690, woning 8990, massa 83.680. J. P. Faure te Haarlem, I school 3617, woning 600, massa 4125, Voerman cn Fengler te Haarlem, II school 2340, woning 550, massa 2890. A. Bosman te Haarlem, II. school 2450, massa 3200. Firma P. H. v. d. Bosch en Zonen 'te Heem stede, II, school 4239, woning 675, massa 4910. J. J, van Hesteren, II. school 3300, wo ning 425, massa 3700. J. Tromp te Haarlem, II. school 3980, woning 544, massa 4624, Firma H. van Niel Czn., II. school 2998, woning 568, massa 3500. S. Goldsteen te Haarlem, II. school 3168, woning 500, massa 3649, P. Essenius, II. school 3156, woning 565, massa 3621. A. Hulshof te Haarlem, II. school 4240, woning 625, massa 4865. F. de Vries te Haarlem, II. school 4800, woning 550, massa 5350. H. Woudhuyzen te Amsterdam, II school 342, woning 292, massa 3634. Joh. Kraan te Haarlem, massa 94.000. Firma P. Heere en Zonen te IJmuiden, massa 76.200. M. Strijland te Haarlem, massa 87.654. Een vijftal biljetten was ongeldig. De gun ning is aangehouden. Zaterdagmiddag ontving dit oude buiten aan den Glipperweg groot bezoek. Een be zoek, dat zeer zeker veel grooter zou ge weest zijn, als het niet drukkend warm was geweest en toch h.idden de thuisblijvers on gelijk, want op de plaats zelf was het heer lijk ronddolen en in het heerenhuis was het werkelijk heerlijk en de ontvangst gul en hartelijk. De heer en mevrouw Deutz—van Lennep hadden n 1. de vereeniging „Haer- lem" uitgenoodigd en al werden er nu geen deftige speeches gehouden, den dank door de gasten bij het heengaan uitgesproken, was zooveel te welsprekender. De lezer, natuurlijk ook minnaar van Kennemerland's Schoon wil gaarne meer er van weten. Geven we daarom eerst een aanhaling uit de Wandelingen van Craandijk, om ten slotte eenige historische feiten door lectuur en op de wandeling opgevangen mee te deelen. „Bij de bevolkte en welvarende buurt de Glip is 't aan weerskanten weer het lage land, van een vaart dorsneden en voor een gedeelte tot bleekerijen ingericht, dat in de verte door het hooge hout van het Manpad wordt afgeloten. En dan wordt de open vlakte weer afgewisseld door het dichtbe groeide terrein der aanzienlijke buiten plaats Meer en Berg. Kwamen wij op den Heerenweg den achterkant langs, thans kunnen wij den blik werpen op de voorzijde en ons overtuigen dat wij hier een dier ou- derwetsche hofsteden aantreffen die den roem onzes vaderlands uitmaken, gelijk zij de lust en de trots onzer vaderen waren. Het heerenhuis, dat met zijn zijgevel aan den weg uitkomt, heeft niets opmerkelijks dan wellicht zijn eenvoud en gemis aan bouwkundige sieraden. Maar hoe fraai is het ijzeren hak, tus schen de kloeke steenen palen met wat ge schonden, maar verdienstillijk beeldwerk gekroond. Dat hek uit de 2e helft der 18e eeuw in Lodewijk XVI-stijl is een meester stuk van smeedkunst. Met hoeveel smaak en schoonheidsgevoel wisten de rijke grondeigenaars der 18e eeuw den hoofdingang hunner buitenverblij ven in overeentemming te brengen met de deftige pracht, die in den ganschen aanleg heerscht en hoe goed begrepen zij het, dat ook het poorthek een onmisbaar bestand deel der lustplaats uitmaakte, dat het zijn eigen eischen had, die niet zonder schade voor den indruk van het geheel konden worden verwaarloosd en miskend. Hoe vorstelijk is de groote laan, die zich tegenover den ingang aan de overzijde van het gazon, opent en zich in de verte ver liest. Het is weelde zonder opschik, strenge ernst zonder kffcingeestige stijfheid. Hier vinden we een dier eigenaardige patrice- sche goederen, die den stempel van fijnen smaak zoo onmisbaar dragen. En hoe eer waardig zijn de oude linden buiten het hek als wachters langs den weg geschaard on der wier knoestige takken het oog over het ruime landgezicht weidt, tusschen wier krachtige staramen nog voor weinig jaren (Craandijk scheef het plm. 1880) de bewo ners van Meer en Berg den geweldigen wa terplas van het meer zagen blinken cn de schepen zeilen op de verraderlijke binnen zee. Dat gezicht hadden onze vaderen lief. De frischheid en de vroolijkheid van het water, de ruimte der onmetelijke, altijd bewegelijke vlakte en van den hemel met de drijvende wolkjes, met de voortgezweep- te wolkgevaarten daarboven, de vlugge sierlijke bewegingen van het laveerend beurtschip, van den hooggetuigden boeien, de witte vlerken van- de heen en weer zwer vende meeuwen, niet zelden de hooggekuif de golven, aanrollend over het meer en op spattend tegen den altijd bedreigden wal, dat alles had voor hen een onweerstaan bare bekoorlijkheid, En werkelijk, al prijzen wij zonder bedenken de wijsheid, die tot de vernietiging van het gevaarlijke meer be sloot, en al bewonderen wij de volharding, waarmede het groote werk werd volbracht, het eigenaardige der landstreek nabij Heemstede heeft aanmerkelijk door de droogmaking van het meer geleden qn de onmetelijke vlakte, waar goud uit schuim wordt gewonnen, kan in schoonheid niet halen bij den grooten plas, waar het zilve ren schuim zelf op de golven tintelde en waarop de wolkschaduwen een onuitputte- lijken rijkdom van kleuren en tinten too- verden. Wat is in die kléine halve eeuw veel ver anderd. Hoe weinigen kunnen zich de Haar lemmermeer voorstellen als een uitgestrek te waterplas. Dat bij de naamgeving ook aan de Meer is gedacht is duidelijk. De tegenwoordige bewoners zouden van uit hun huizinge moeilijk de Meer kunen zien. Het hoofdge bouw op eenige meters afstand achter het groote hek gelegen is voor een jaar of vijf tien afgebroken. Het tegenwoordige huis is in onberispe lijk 18e eeuwschen stijl opgetrokken. Het stond eerst in Leiden cn is in zijn geheel" natuurlijk bij brokstukken hier overge bracht. Van de fraai bewerkte plafonds zijn eerst tal van afdrukken gemaakt. We zeg gen tal, want wie goed toeziet, bemerkt, dat geen één hoek, geen één middenstuk in den rand precies gelijk is. Indertijd is in 't Leid- sche patricische huis 56000 voor het pla fonneerwerk betaald. Op meesterlijke wijze is tusschen de twee vleugels een stuk gelascht. Maar laten we eerst iets over den tocht vertellen. Jhr. Deutz van Lennep en zijn zwager Jhr. Ted'ng van Berkhout ontvin gen het gezelschap nabij de poorthek en brachten het eerst naar de oranjerie, waar in de rustkamer de schilderijen van jacht en parktafereelen werden bewonderd en vooral de eikenhouten gebeeldhouwde bank met de attributen van jacht, visscherij en vinkerij. Toen voerde de wandeling langs de waterpartijen. Die hebben geleden door de droogmaking der Haarlemmermeer. Loo- den buizen voerden tot aan de Meer, Met de verlaging van het waterpeil daar, zakte het ook hier. Nu worden de vijvers gevoed door buizen naar de ringvaart. Als die voor reparatie van buizen of voor 't schoonma ken van de vijvers worden afgesloten is er na drie dagen geen water meer in. Grond water is er nk de droogmaking der Meer niet meer en het regenwater zou ze niet kunnen vullen. Dat zag de bewoner dier da gen wel degelijk in, de plaats zou er min der door worden. Onnoodig te vertellen, dat de belangstel lenden volop genoten en van alle mooie ge zichtspunten flink nota werd genomen. Ook in bet huis zelf werden de vele voorwerpen van oude en nieuwe kunst met de meests aandacht beschouwd, terwijl de vriendelijke gastvrouw en de gastheeren bereidwillig en onverdroten telkens weer een bijzonder heid meedeelden. Onbescheiden zou 't zijn, uitvoerig een en ander mee te deelen, maar zeker mag wel meegedeeld hoe men in het trappenhuis de fijn gebeeldhouwde leuning bewonderde. Daar bleek ook dat er bewoners waren (geweest,) die van jacht en paardensport hielden. Tal van prenten met paarden hin gen er en menig gewei van hert, ree en gems prijkten aan den wand. Noemen we nog een schilderij van Jan le Ducq en dat, waarop we zien „hoe het terras er anderhalve eeuw geleden uitzag en welk tafereel dit bood. Op het terras zien we hoe Amor gediend wordt en hoe de 18f eeuwsche kinderen met den pluimbal speelden. Laten we even nog de aandacht vestigen op de ruïne tegen den muur aan den Glip perweg. In een nisgebouw zien we nog een fresco en in 't andere gedeelte een prachtig ge beeldhouwde pilaar. Om verdere aftakeling te belemmeren is de ruïne gedeeltelijk afge dekt. Het buiten is al heel oud. De familie is nog in 't bezit van de oorspronkelijke teeke- ningen van marais. Tijdens het Napoleon tische tijdperk kwam er door de algemeene malaise ook daar verval. Later heeft Zocher het buiten weer georganiseerd en zijn En- gelschen prakaanleg toegepast. Toch zijn nog tal van sporen van den Franschen aan leg in den geest van Le Nótre aanwezig. Wat de natuur betreft, die sluit zich geheel aan bij die van Bosbeek en Groenendaal, waaraan het grenst. De inrij aan den Wa genweg is dicht bij den zuidelijken ingang van Groenendaal en prijkt met een burcht op de pilaren. We zien die burcht ook in het wapen bij het ijzeren hek. Wat 't woord Berg in den naam van het Buiten betreft, die wijst op de heuvelen, die er nog in voorkomen en overblijfselen zijn van het oude binnenduin, waarop ook Haarlem is gebouwd. Van 't huis is van den weg af al heel weinig te rien. Men ziet slechts een paar lanen. Opmerkelijk is een met dennen begroeid duintje bij de oprijlaan, als de ko nijnenberg bekend, mede een overblijfsel van het duin, in 146) met toestemming van Filips van Bourgondië door gasthuismees- ters van het St. Elisabeths gasthuis te Haar lem ontgonnen in de 2e helft der 15e eeuw In de 80'er jaren woonde op Meer en Berg nog Jhr. Mr. D. J. C. van Lennep, en in d« 90'er jaren zijn weduwe. A. Lic'nteveldt, Doopsgezind Bestedelln» genhuis, Groot Heiligland 4, tramabonnement AmsterdamZandvoorl; W van Limburg, Bakkumstraat 5, badcostuum met handdoek; T. de Weers, Brouwersstraat 123, badmuts; Hielbrink, Kolkstraat 14 rood, badpak, kam enz.; A. Smits, Duvenvoordestraat 26, R. K. Kerkboek; A. Meter, Bolwerkslaan 29, blauw badpak; Jufferman. Res Novaplein 20, Heemstede, broche; Bakker, Gravinnesteeg 7 c, bril; Kuipers, Delftkade 4 zw., bril in étui; M. Riebeek, Heerensingcl 19, doos met inhoud; J. Schutte, Amsterdam, Rustenbur gerstraat 459, statief van fototoestel; Trijs burg, Begijnestceg 8, hondje (pincher)' Nagtegaal, Barbarossastraat 3, hamer; M. Scheuder, Lombardsteeg 12, Geel hondje; Gimpel, Brandstraat 34, wit-met-zwart hond je; Kennel Fauna, Parklaan: geel-met-wit hondje, gebracht door Hembout, Heerenweg 144; geel hondje, gebracht door Voshard, Rollandstraat 66; herdershondje, gebracht door Feitkamp, Keizerstraat 9; M. Okkersc, Hoofmanstraat 5, vulpotlood; Droste, Groote Houtstraat 132, roode pantoffels; PEken, Oranjestraat 21, zwarte kinderportemon- naie; Koster, Kamperstraat 22 rood, pakje waschgoed; J, Bom, St. Anthoniesteeg 8 c, bruine portefeuille met boor; Hak, Wouwer- manstraat 25, paardendek; iï. Huneker, BB. Ottostraat 8, bruine kinderportemonndie; Verzijlenberg, 2e Da Coslastraat 14, pakje met Lantaarn enzj Loevenzijn, Lange Hol straat 8, pakje boeken enz.; Gebr. Langc- meyer, Grroote Houtstraat 59. reismandje; N. Gruys, Westergracht 17 rood, rozenkrans; A. v. d. Weiden, Bleekersvaart 1, Heem stede, ring; A. Ree, Rollandstraat 76, stalenboek; P. Wijkhuizen, Kinderhuissingcl 62 f, zwart taschje; J. de Goede, Magdalena- straat 9 a. zw„ bruin damestaschje; H. Schoon, Jan Steenstraat 16, zwembroek; M. Riebeek, Heerensingel 19, corset; W. Buis, Witte Heerenstraat 7, grijze ceintuur. Armbandhorloge, J. Dijkstra, Tetterode straat 71; Bankbiljet, Politiebureau, Smede- straat; Duitsch boek, B. F. Pauli, Rijwiel- berplaats E. S. M. in de Tempeliersstraat; broche, J. Scherpenhuizen, Coltermanstraat 4rood; idem, H. v. Dam, Graaf Willemstraat 26; beursje, Bleeker, Wouwermanstraat 9; grijze dameshandschoenen, A. Koole, Korte Veerstraat lrood; Kennel Fauna, Parklaan: hondje, geel met wit, gebracht door Pauw, Koningstraat 1; grijze hond, gebracht door M. v. 't Hert, Schotersingel 127; zwart mc< bruine hond, gebracht door Klaassen, Leid- schcplein 49; grijze kat, gebracht door Grol, Ostadestraat 6; kerkboek, v. Wieringen, Tempeliersstraat 34; jas, E. v. d. Putte, Wil- sonsplein 5; badmuts, M. J. de Jong, Rol landstraat 81; medaillon met portretten, A. J. Nicasie, Zijlweg 2; medaillon met portret, G. Timmer, Roosveldstraat 12; me daillon, G. Ketelaar, Haarlemmerliedestraat 14; portemonnaie, M. Constaver, Graaf Wil lemstraat 45; bruine kinderportemonnaie, D. Broekman, Hasêibroekstraat 9; damesporte- monnaie, Paap, Scheepmakersdijk 5a; riem, H. J. Mulder, Graaf Willemstraat 45; heeren rijwiel, Politiebureau, Smedestraat; rozen krans, J. M. Butters, Twijnderslaan 15; paar schoenen, T. H. Plenier, L. Wijngaardstraat 26; kinderschoentje, G. Stiens, Gierstraat 35; zw. taschje, M. v. d. Putten, Zandvoortsche- laan 134; vrouwenzak, Politiebureau, Smede straat; grijze ceintuur, G. Brico, Ted. v. Berckhoutstraat 10. FAMILIETWIST. AMERSFOORT, 10 Juli. Bij een familie twist in het Leusder kwartier alhier wonden de schoonvader M. en zijn schoonzocli zich zoo op, dat beiden het noodzakelijk achtten van hun messen gebruik te maken. M. ont ving van zijn schoonzoon een messteek in den buik, terwijl laatstgenoemde een hand- wond bekwam. De toestand van den schoon vader was heden nog zeer ernstig. BEDRIEGELIJKE BANKBREUK. De Vierde Kamer der Rechtbank te Am sterdam, heeft Dinsdag conform den eisch veroordeeld tot 5 maanden gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis, de hoteldirecteur J. F. Smit en diens echtgenoo- te die een groot aantal sieraden onttrokken aan den faillieten boejle!. Na de behandeling der terechtzitting wer den beide beklaagden onttrokken aan den faillieten boedel. Na de behandeling der terechtzitting wer den beide beklaagden uit de preventieve hechtenis ontslagen, welke ongeveer 2'A mnd had geduurd. DE HANZEBANK TE 's-BOSCH. DEN BOSCH, 10 Juli. Aan de Hanze-BaiA. te 's-Bosch is door de Rechtbamik aldaar, voorloopige surséance van betaling verleend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2