BUITENLAND Tweed© Blad 11 Juli 1923 Een pendant van Noord-Holland? De kleine boekhouder Frankrijk en Engeland; de Petit Parisïen over de aanstaande regee- 'ïngsverklaring van Baldwin. De Duitsche *aakgelastigde te Brussel gemolesteerd. De reis van Benesj. Vrouwenkiesrecht in Turkije. net onweer in Londen. Onder de Telegrammen: In de verklaring der Britsche regeering, mor sen in het parlement af te leggen, zal de deur worden opengelaten voor volledige samenwerking met Frankrijk. De Belgische bezettingsautori- jeiten hebben alle over de stad Buer afgekondigde sancties opgeheven. Ue Belgische Senaat neemt een motie van vertrouwen in de regeering aan. Een proclamatie tegen daden van sabotage in de Rijnprovincie. ÊEM. BUITENl. BEfMCHTE!) FEUILLETON. En daar had hij voor de eerste maal door BiMffiENimSCH NIEUWS De vorige week maakten wij in een noot Wïder onze beschouwing over den uitslag van de verkiezing voor Gedeputeerden in Noord-Holand de opmerking, dat in Gelder land vrees had bestaan voor een zelfde ver loop van zaken, waarbij dan echter niet de Katholieken, maar de protestantsch- ehristelijken de schuld zouden zijn van het verbreken der coalitie. Waar echter de ver houding in de Staten-zetels veranderd is bij de laatste verkiezingen, leek ons een ver schuiving in gedeputeerden van Gelderland niet zoo onrustbarend. In het oude college hadden de Katholieken bij 19 zeteis op de 62 drie Gedeputeerden, ruim veel zooals wen ziet. De protestantsch-christelijken klommen van 17 op 20 Staten-leden, namen °ok twee zetels en gaven de twee andere *®n de Linksche partijen. •.De Gelderlander" heeft over het geval •enige dagen gezwegen en critiseert thans re stemming als volgt: De protestantsche christelijke partijen, «adaen dus te zamen een stem meer ter Rechterzijde, dan de katholieken, en dit heeft hun de vrijmoedigheid verschaft in het kollege van Ged. Staten een zetel af te nemen aan de katholieken. Af te nemen? Hoe kan dat? De Prov, Staten bestaan toch uit 62 leden en slechts 20 van dezen behooren tot de protestantsche Rechterzijde. Hoe kunnen deze 20 aan de katholieken een zetel afnemen? Wij zitten niet in de keuken dezer hee ren en wat er daar is bekokstoofd, weten wij niet. Maar de katholieke zetel is ge geven aan een lid der Linkerzijde, zoodat de protestantsche Rechterzijde haar stem men moet hebben gekoppeld aan die der Linkerzijde. Het gekke van het geval is, dat de aldus gekozen Gedeputeerde, de heer dr, H P. de Wilde, zijn zetel niet wil, omdat hij in ziet, naar hij verklaarde tot de N. A. Crt., dat deze op een ongezond poiitiekeu grondslag staat. Hij wil geen zetel van een monsterverbond, bestaande uit een deel der Rechterzijde met een stuk der Linkerzijde, terwijl het andere deel der Rechterzijde en de. rest van den Linkerkant hem als oppo sitie aangrijnst, Er valt hieruit geen andere conclusie te trekken, dan dat de tweede zetel aan de Linkerzijde (hierbij niet gerekend de S. D. n met 10 leden) is opgedrongen. Ons wordt verzekerd, dat op een bijeen- ornst, door de protestantsche Rechterzijde e cgd met den Vrijheidsbond en dèn Vrijz.- eniocratischen Bond, dc vertegenwoor- 'ger der laatste partij, dr. De Wilde zelf, aanbod van een zetel in bet college tan Gedeputeerden niet heeft aanvaard. j fze geschiedenis is zoo droevig, dat wij ot heden den tegenzin niet hebben kunnen overwinnen om er over te schrijven: maar fD K ^'aden v0' staan over het gebeurde ,n ^oord-Holland, waar de katholieken een weeden zetel in het college van Gedcp. ■aten hebben bemachtigd met de hulp der S,°naa'"^ernocra'eri moet het volle licht be d hetgeen Gelderland is ge- De Staten van Noord-Holland bestaan uit leden, van welke er 19 behooren tot de katholieke partij en 18 tot de protestantsch- ahristelijke groepen. Maar die partijverdee- ling geeft geen duidelijken kijk op het ge- ®e'; Er zijn twee groote partijen, de ka tholieke en de S. D. A. P.. die elk 19 stcm- men.. 'n Staten hebben. De overige Partijen bezetten er 10, c.h.; 8, V.B.; 7, a.r.; Twee groote en vier kleine partijen der halve. vier kleine partijen zeiden: laten wij, grooten en kleinen, de zes zetels onder elkaar verdeelen en er ieder een nemen. Maar de grootsten vorderden ieder voor zich twee zetels op en omdat de kleinen zulks niet wenschten toe te staan, hebben zij de handen in elkaar geslagen ieder twee zetels, met elkanders hulp, genomen. Dat keuren wij niet goed, het zij verre. Maar als de katholieken in Noord-Holland de coalitie hebben gebroken, om een zetel te veroveren in het College van Ged. Staten, wie deden het dan in Gelderland, om den katholieken een zetel af te nemen? Wie lieten er hun oude coalitie-genooten los en drongen zich op aan een deel der Linkerzijde, nadat zij bij de eerste stemmin gen de hulp der katholieken niet hadden versmaad ter verovering van de eigen zetels? Wat is erger, de samenwerking weigeren aan coalitiegenooten en een afspraak ma ken met de S. D. A. P., of de samenwerking aanvaarden ter „veiligstelling" van de eigen zetels en de coalitiegenooten in den steek te laten, als 't de beurt is van dezen? De vijf eerste stemmingen zijn nl. vlot van stapel geloopen, naar men in de verslagen heeft gelezen: bij de zesde stemming, toen het ging om den derden katholieken zetel, brak het oude bondgenootschap. Nu praat men van gevolgen, en natuur lijk kunnen deze niet uitblijven. Het gebeurde in Noord-Holland zal na werken. Maar dat in Gelderland niet minder. En het wil ons voorkomen, dat degenen, die de katholieken ditmaal in Gelderland hebben achteruitgedrongen cn de negentien zetels hebben neergedrukt tot een diepte van elf zetels (de Vrijheidsbond en de Vrijz.- democraten kregen met elf zetels evenveel leden in het College van Gedeputeerden als de katholieken met 19), het wil ons voorkomen, dat deze heeren de zekerheid eener rustige toekomst hebben prijsgegeven voor de voldoening, niet eens voor winst van het oogenblik. En welk een voldoening. Tot zoover het Katholieke blad van Nij megen. Wij voor ons willen niet twisten over wat erger is. Wij kunnen echter niet veel punten van vergelijking fusschen de beide gevallen vinden. In Gelderland kre gen de katholieken naar een stelsel van evenredigheid meer dan hun deel, nl. voor elke tien zetels één Gedeputeerde. De pro testantsch-christelijken kregen ook hun deel en niet meer en bij de stemming schij nen sommige christelijke Staten-ieden gemeend te hebben nog één van de zes ze tels in het college van Gedeputeerden aan de linker zijde te moeten afstaan. Een bloc schijnt hier echter niet gevormd te zijn, maar wij missen ter beoordeeling de juislc, gede tailleerde cijfers. Het zwaartepunt bij de Noord-Hollandsche zaak lag voor ons hierin, dat een bloc van R. K. met Soc.-Dem. en Vrijz.-Dem. werd gevormd; het betreurenswaardige in Gel derland is, dat sommige (hoeveel?) christe lijke Statenleden niet meewerkten om in een bestaande vacature nog een Katholiek te kiezen. Maar in het Geldersche geval blijft door het bedanken van mr. de Wilde nog kans op revisie van het besluit en dat is in Noord- Holland na de aanvaarding van de benoe ming door mr. Bomans onmogelijk. Naschrift. Nadat bovenstaande was geschreven vinden wij een bericht, dat men bezig is nu den vacanten zetel aan de sociaal-democraten aan te bieden. Dat zou het geval inderdaad erg maken! behoud aanvaard worden. De Morning Post schrijft de oppositie tegen Frankrijk opnieuw toe aan intriges van de liberalen en de arbeiderspartij om een breuk met Frankrijk en een entente met Duitschland te bewerken, naar beweerd wordt ter wille van de menschelijkhcid en van den Engelschen handel. Doch zelfs in dien de breuk tot stand komt is een verbond met Duitschland onmogelijk, daar Frankrijk een dergelijk verraad zou beletten door den handel van Duitschland met eenig ander land te verhinderen. Het herstel van den Duitschen handel is slechts mogelijk bij een bondgenootschap met Frankrijk. Frankrijk als mogelijke vijand zou Engeland millioenen meer kosten dan het van Duitschland kan verkrijgen, zelfs indien dit rijk en machtig genoeg was naar den zin van Lloyd George en consorten, Havas seint uit Parijs: In zijn algemeen rapport over bet budget der terug te vorderen uitgaven schat de radi caal-socialistische Senator Brenger het be drag der schadevergoeding, dat de Fransche belastingbetaler voor rekening van Duitsch land heeft betaald, op 97.740 millioen, terwijl er 80 milliard te betalen overblijven. De rap porteur stemt met het plan-Poincaré inzake een te Parijs te houden conferentie in en, verklaart, dat de intergeallieerde schulden geenszins in de schadevergoedingsschuld vordering kunnen worden opgenomen, daar zij zijn aangegaan in het belang der gemeen- FRANKRIJK EN ENGELAND. 6e correspondent te Parijs van de N. R. Lt. meldt: De Petit Parisien verneemt uit Londen: e verklaring, Donderdag door' Baldwin in l Lagerhuis af te leggen, zal blootleggen ,oe e tpestand geworden is gelijk hij nu is, e houding van de regeering verklaren en aaL zienswijze ten opzichte van de Roer en de bezettingsschulden tusschen de geal- icerden, het vaststellen van de Duitsche raagkracht en het laatste Duitsche aanbod omschrijven. Misschien zal de regeering te gelijk een nota aan alle geallieerden jenden, r\.Cn een ontwerp-antwoord aan vuitschland zal bevatten. Deze oproep zal zich vooral tot Frankrijk richten en voor Wijziging vatbaar zijn. "?PrresPondent te Londen van de Matin semt: Men overweegt moreele, materieele en economische middelen om druk op Frankrijk e oefenen. De eerste zijn bekend, de tweede zijn aanstonds verworpen, omdat Frankrijk fiyV°.°r f Sroot is en het gansche Britsche olk zich daartegen zou verzetten; de derde "f ff.?"' n In drie onderdeelen: primo gel delijke steun voor Duitschland. Hiervan ech- cr zou rankrijk indirect kunnen profitee- ren. Secundo: Frankrijk vragen zijn volle schuld aan Engeland af te doen. Tertio: een reeds voor een deel uitgevoerde aanval op aen frank, Deze grootendeels uit de city afkomstige inlichtingen moeten onder voor- schappelijke overwinning en aldus oorlogs- onkosten vormen. De rapporteur spreekt de berichten uit het buitenland tegen volgens welke Frankrijk op het oogenblik geneigd zou zijn om zijn schuldvordering van 26 milliard goudmark te verminderen. Frankrijk eischt zijn onge schonden aandeel der 132 milliard goud mark, die Duitschland verschuldigd is, en zal alleen een eventueele vermindering aanvaar den, welke gelijk is aan het bedrag der inter geallieerde schuld. Hij besluit met te zeggen, dat Frankrijk voor geen enkelen druk zal wijken en slechts zijn panden zal prijsgeven naar gelang van Duitschland's betalingen. Een verkorting der bezetting hangt van den debiteur alleen af. Frankrijk zal niet weige ren om een andere oplossing te onderzoeken op voorwaarde, dat deze niet tof eenige ver mindering van zijn rechten leidt, welke zijn veiligheid verzekeren. MUSSOLINI NAAR LONDEN, Gemeld wordt dat Mussoiini, de Ifaliaan- sche premier, heden te Londen aankomt om met Baldwin, den Engelschen premier, te cenfereeren. Dit bericht wordt hedenmorgen tegengesproken. DE DUITSCHE ZAAKGELASTIGDE TE BRUSSEL GEMOLESTEERD. Maandagavond omstreeks half acht werd de Duitsche zaakgelastigde bij het verlaten van het gezantschapsgebouw door twee Belgische oud-strijders achtervolgd tot in zijn particuliere woning in de Toulousestraat, waar zij den diplomaat verscheiden vuist slagen toebrachten. De aanvallers werden door de politie gearresteerd en nadat er proces-verbaal te hunnen laste was opge steld weer op vrije voeten gelaten. De oud- strijders beweerden aldus gehandeld te heb ben omdat de Duitsche zaakgelastigde Zon- dag jongstleden tijdens een demonstratie voor de ambassade na afloop van de betooging tegen den jongsten Duitschen aanslag te Duisburg, de jouwende menigte welke door de politie zonder moeite uit elkaar werd ge dreven, spottend zou hebben aangekeken. Gisterenochtend is de Duitsche gezant- schapsraad Reediger, die den Duitschen ge zant vervangt, door minister Jasper ontvan gen, bij wien hij zich over den oo hem ge- pleegden aanslag beklaagd heeft,"D» namen van de daders zijn Metdenanxt, secretaris van de koloniale vereeniging, en John Per- rin, een Amerikaan. Zij hebben Rocdiger, wiens wang vandaag nog gezwollen en blauw was, in het gezicht geslagen. Jaspar heeft tegen Reediger gezegd, dat de twee mannen vervolgd zullen worden, DE CONFERENTIE TE LAUSANNE, De Manchester Guardian schrijft: De Ge allieerden hebben verstandig gedaan den eisch der couponbetaling in goud in te trek ken. Het verkregen vergelijk zal een toets zijn voor Turkije's goede trouw, want als Turkije de rechtmatige aanspraken van de schuldhouders niet vervult, zal de geld markt gesloten blijven voor Turksche lee ningen. hetzelfde geldt voor de schikking inzake de concessies. Turkije wil den hoogsten prijs voor concessies, die noodig zijn v0°r zijn ontwikkeling bedingen, doch die prijs zal afhangen van de behandeling, die het den belanghebbenden bij reeds bestaande con cessies Iaat wedervaren. Sommigen zijn van oordeel dat de Gealli eerden veel te veel hebben toegegeven aan Turbije's aanspraken op volkomen onaf hankelijkheid. Maar in de eerste plaats kon den zij niet anders handelen en in de tweede plaats kunnen geen verdragswaarborgen ver hinderen dat Turkije's toekomst geheel af hangt van het vermogen der Turken om zichzelf te besturen. UIT HET BEZETTE GEBIED, Op 7 Juli overviel een Belgische patrouil le een restaurant, waar 130 personen bij een waren en loste verscheidene schoten op de menigte, met het geval# dat 4 personen zwaar en vele anderen licht ge wond werden. Te Duisburg worden steeds meer gijzelaars in de treinen meegenomen. Tot nu toe gingen er met iederen trein 1 gijzelaars mede, doch Zondag werden 50 Duitschers gedwongen in den trein plaats te nemen. I Een spoorwegambtenaar, die belast was met het transport an 30 miljard mark, be stemd ter uitbetaling an de loonen van het spoorwegpersoneel in den Palts, is door de Franschen aangehouden. Op het bedrag U beSlag gelegd. De bewering van de Duitschers. dat de bezettings-overheid zich meester maakt van alle voorraden mijnhout en den invoer van hout uit het onbezette naar het bezette ge bied verhindert, is volstrekt onjuist. Volgens-een telegram uit Krefeld aan de Nation Beige is er een samenzwering van Duitschers ontdekt om de spoorwegwerk- plaatsen te Krefeld in de lucht te laten vliegen door een ontploffing te veroorza ken in de gas- en in de samengeperste lucht- reservoirs. De hoofdleider van het complot is aangehouden. Hij heeft een bekentenis af gelegd en zijn medeplichtigen verraden. Te bevoegder plaatse i$ geen bevestiging ontvangen van den Maandag gemelden moord, die er Zondagavond te Duisburg op een Belgisch soldaat zou gepleegd zijn, aldus meldt Belga. Naar de intergeallieerde Rijnlandsche oppercommissic mededeelt, zal de verkcers- afsluiting, wanneer zij veertien dagen heeft geduurd, weer worden opgeheven, zoodat van dat tijdstip af de pas-bepalingen, die vóór 2 Juli golden, weer van kracht zullen zijn. Maandagochtend werden de Thijssen-fa- brieken te Mulheim a. d. Ruhr door de Franschen met groot vertoon van tanks en pantserauto's bezet. Alle aanwezige voorra den werden nauwkeurig opgenomen, zonder dat er verder echter iets gebeurde. Des avonds vertrokken de Franschen weer. HET CONFLICT IN DE METAAL- INDUSTRIE. Naar de spoorwegdirectie te Keulen me dedeelt, zijn van het begin der Ruhrbczct- ting af uit het bezette gebied 6979 arbeiders en beambten met 15.900 familieleden uitge wezen, 12.566 beambten en hun familieleden zijn uit hun woningen verdreven. 6 beamb ten gedood, 676 gearresteerd, 124 veroor deeld tot tezamen 223 jaar gevangenisstraf en 150 millioen mark boete. Het schijnt dat de Berlijnsche metaalar beidersstaking bijgelegd zal worden. Naar vanwege het rijksministerie van arbeid me degedeeld wordt, is het in de Maandag ge voerde besprekingen gelukt, tusschen werk gevers en stakers een overeenkomst tot stand te brengen, die een spoedige bijleg ging van het conflict doet verwachten. Bei de partijen zullen hedenavond een definitief besluit nemen. De „Vorwarts" geeft te kennen, dat aan de overeenkomst een bepaling omtrent waardehoudende loonen ten grondslag ligt en spreekt de hoop uit, dat de werkgevers zich bij de door hun onderhandelaars ge troffen overeenkomst zullen aansluiten. De „Rote Fahne" daarentegen meent te weten, dat een uurloon van 13.000 mark is voorge steld. Dit ellendige aanbod, zegt het com munistische orgaan, moet eenstemmig wor den afgewezen. Het is minder aan werke lijke waarde dan 12.000 mark een week ge leden. Het blad acht den eisch der curnmu- nistische bedrijfsradenvergadering van 25,000 mark per uur niets meer dan de verzekering van het allernoodzakelijkste en is van mee rling, dat er geen minuut met de discussie over een zoo ellendig aanbod verloren mag gaan. Het blad eischt onmiddellijk verdere strijdmaatregelen. DE REIS VAN BENESJ. Het bezoek van Benesi aan Londen, Brussel en Parijs, wordt met het geschil over de Roer in verband gebracht. Naar de New- York Herald uit Londen verneamt, wil bij een breuk tusschen Frankrijk en Engeland voorkomen. Ook de Journal wijst ep het belang, dat Tsjecho-Slowakije, waarvan een derde van de bevolking Duitsch is, bij de oplossing daarvan heeft. Door een her leving van het Germaansche imperialisme zou het veroordeeld zijn. Polen staat nog buiten de kleine entente, waarvan Benesj de ziel is. Benesj zou de moeilijkheden over het lot der minderheden willen overwinnen. Bovendien wil hij de aanstaande conferentie van de staten van de kleine entente te Sinaia voorbereiden; vooral ten opzichte van den Bulgaarschen staatsgreep wil hij de opvatting van de groote mogendheden hooren. Voorts wil hij de beletselen voor het sluiten van een handelsverdrag met Frankrijk uit den weg ruimen. DE GULDENSPOREN-FEESTEN. In verscheidene steden van het Vlaam- sche land zijn Zondag en Maandagavond de traditioneele sporenfeesten met volksverga deringen en muziekuitvoeringen ingezet. Te Leuven, Borgerhout en elders spraken Vlaamsche leiders het volk toe. Heden worden te Antwerpen twee optochten ge houden, daar de Vlamingen, in Vlaamsche Verbonders en Vlaamsche Fronters ver deeld, het niet eens konden worden over de gezamenlijke organisatie van een alge- meenen Gulden Sporenstoet. Door de Froatpartij zal hoofdzakelijk worden be toogd voor amnestie en een zelfstandig Vlaanderen. De Vlaamsche oudstrijdorsver- eenigingen houden hedenavond een fakkel optocht onder de leuzen: Vlaanderen aan de Vlamingen! en: Gent geheel vervlaamscht of niets! De jjrovincieraad van Antweipen besloot 11 Juli als officieelen feestdag te I vieren, geen vergadering te houden, vrijaf te geven aan het personeel en de Vlaamsche leeuwenvlag aan den gevel van het provin ciaal regeeringsgebouw uit te hangen, hoe wel zulks een jaar geleden door den mi nister van buitenlandsche zaken werd ver boden. Ook te Brussel wordt de Sporenslag morgen met een feestvergadering herdacht. DE DRANKBESTRIJDING IN DE VER- EENIGDE STATEN. Uit Washington wordt d.d. Maandag ge meld, dat de Amerikaansche autoriteiten zich op een welwillender standpunt begin nen te plaatsen wat betreft de toelaatbaar heid van drankvoorraden aan boord van buitenlandsche schepen in de Amerikaan sche territoriale wateren. De Amerikanen willen nu toestaan, dat daarvoor de wetten zullen gelden van de landen waar de sche pen thuishooren of waarvoor zij in de vaart zijn. VROUWENKIESRECHT IN NIEUW- TURKIJE. Bij de verkiezingen voor de nationale ver gadering heeft de vrouw van Kemal Pasja 39 stemmen gekregen, dat is de helft van het aantal noodig om gekozen te worden. Dit is ook voor het eerst in de geschiedenis van den Islam dat op een vrouw stemmen zijn uitgebracht. DE HAVENARBEIDERSSTAKING IN ENGELAND. De staking der havenarbeiders dreigt in een strijd tegen de vakvereeniging te ont aarden. In de bijeenkomst van gisteren wei gerden de stakers een overeenkomst van de vakvereeniging te onderschrijven, waardoor het loon in overeenstemming met de ver mindering der kosten van levensonderhoud zou worden verlaagd. In de Nationale Con ventie der Transportarbeiders adviseerde de vakvereeniging den leden eveneens het w*erk te hervatten en het collectief contract na te komen, doch ook hier weigerden de arbeiders het werk te hervatten. De onderhandelingen over de salarissen der Duitsche rijksambtenaren en beambten (Naar het Duitse, door JOAN.) 6. Ie meer vast houden, maar zij houdt mijn rok- Pand in haar hand en ze zou onthutst uit kepen „Wat is er en ik zou roepen •Juffrouw Bolten voor jou heb ik de boek drukkunst uitgevonden ik, Eli Manchet en alles wat de dichters den vrouwen voor lof gezongen hebben, geldt jou en dan.. En dan was hij in zijn droom weer bij Mar tha aangeland, hij die meermalen bestreden 20" .lebben, verliefd te zijn. Tijdens deze lange wachtpauze waren zijn kromme beentjes in het houtniagazijn getrip peld en wandelden nu door de cude stad, waar bouwondernemingen, ter wille van nieuwbouw, gapende bressen gemaakt had den meer tot genoegen der crimineele politie dan tot genoegen van geschiedenis vrienden en schreden nu over de Main- brug, wier lot in gelijken geest beschoren was. Hij keek de Main af, waar men zich in flin ke roeibooten voor de volgende regatta oefen de, en zag de zware lastbooten en hoorde de sleepboot proesten. „En hij teekende zich weidsch uit, hoe het *ijn zou, als Als hij ook de„Main zou afzwemmen *n een haai zou zijn en Jonas in zijn buik zou hebben en de jager uit de sage zou ko men en deze zou hem een pijl in den bui- schieten zooals indertijd in de weerhaak van de Escherheimertoren, en zoo als dan.. En hij klom den Sachsenh iiuser berg op en transpireerde, want het was een warme voor jaarsdag. Daar boven in het laatste huis woonde Eli Manchet als solide kostganger van de behan gersweduwe Josephine Dijker. Was Eli menschenschuw, dat hij zich in 't laatste huis van de stad terugtrok Vluchtte hij in de natuur, om aan de groote stad te ontkomen Neen. Want anders zou hij zeker het zich van achter bevindende balkonkamertje be woond hebben, dat juffrouw Dijker hem het eerst aangeboden had, het kamertje, dat het voorrecht van een aparten ingang vanaf de trap bezat, en dat een liefelijk uitzicht op de groententuinen en ooftaanplantingen van den gezegenden Sachsénh auser berg bood, tot on der aan den zoom van het bosch. Ook had hij geen van de voorkamers, die op een kleine binnenplaats uitzagen, geno men, hoewel hem daar zekér geen straatru moer gestoord zou hebben. Hij had een kamer aan de noordzijde ge kozen door welker ramen hij niets anders za dan de achterzijden van de naburige huizen, ramen met verbleekte gordijnen en keuken balkons, die dikwijls genoeg als reserve-rom melkamer dienden. En van deze onbegrijpelijke keuze was juist Juffrouw Ritta van Veldern de schuldige die juffrouw Rita, wier beeld in de gedach ten van Eli bijna door Martha uitgewischt was. De zaak zat zoo Eli had lange jaren in het centrum van de stad gewoond, niet ver van de Industriebank die toen nog aan den Oederweg gelegen was. Hij woonde bij de streng-ritueel joodsche fa milie Timmerman, die hem als een zoon des huizes belang stelde en al zijn eigenaardighe den op den koop toenam. Daar had hij met het hoofd der familie naar hartelust zijn nei ging tot talmudistisch-spitsvondige uiteenzet tingen kunnen laten botvieren, cn als hij het sociale vraagstuk altijd nog niet definitief op gelost is, clan komt dat eenvoudig daar dat niemand de avondgesprekken va» deze beide door-en-door-brave, maar zeer scepti sche joden stenographeerde. Deze avonden van discussie-zonder-eind, waarop alle onderwerpen ter wereld aan de orde kwamen begonnen in den regel eerst na het avondeten, als de kinderen, aan wie Eli innig gehecht was, te bed gebracht waren en de vrouw des huizes zich met een handwerk je in een hoek van de kamer teruggetrokken had. Zij zat daar zwijgend, trotsch op de kennis van haar man, en verheugde zich erover, als schrandere mannen spraken, dat zij begrijpen kon, wat zij meenden." De uren tusschen het eindigen van zijn werk en het avondeten bracht Eli in den re gel op zijn kamer door. het open venster een vrouwenstem hooren Zingen Es war, als hatt' der Himmel Die Erde still gekiiszt De belezen Eli meende zich te he inneren dat dit gedicht van Elichendorff wasvan wiens hand de compositie was, wist hij met. En nog minder wist hij, wie de zangeres was. Maar zooveel muziekgevoel bezat hij, dat hij merkte: Deze niet zeer groote stem had een ongewoon-lieven, weeken klank, en de begeleidende piano was een onmogelijke rammelkast. Hij legde het boek opengeslagen op de tafel, en keek, aan het raam staande naar de Zangeres uit. Daar werd het lied plotseling afgebroken, en hoe opmerkzaam hij ook luisterde, het ge zang liet zich dezen avond niet meer hooren. Woont hier in de nabijheid een zangeres?" vroeg Eli Manchet bij het avondeten aan de vrouw de; huizes. „Het is mij niet bekend," antwoordde me vrouw Emilie. „Wil ik het dienstmeisje eens vragen „Neen, neen 1" bedankte Eli. „Ik heb het maar gedacht 1" Maar mevrouw Emilie vroeg 't toch aan t dienstm isje, toen het bier bracht, en het meisje antwoordde schouderophalend „Een zangeres? Ik weet het niet! Er is er wel een die zoo'n beetje krijscht." Meer wist zij niet. En de zangeres kreesch nog dikwijls. Den volgenden avond weerklonken waar zijn geëindigd met een vergelijk. De duurle- bijslag wordt met ingang van 1 Juli tot 237 pet. verhoogd, de huwelijksbijslag tot 166.000 mark. De besprekingen over bijzondere bijslagen in plaatsen, waar het levensonderhoud zeer duur is, worden nog voortgezet. Dinsdag a.s. begint te Leipzig het geding tegen den gewezen officier Tillesen, den in genieur Sundmeier en den koopman Krebs, die in Aug. 1921 hebben getracht de duik boot-commandanten Boldt en Dittmar uit de gevangenis te Leipzig te bevrijden. Tillesen kwam met Kern ("den moordenaar van Rathenau die indertijd in het kasteel Saaleck zelfmoord heeft gepleegd) en Broe- ren (die naar het buitenland is gevlucht) in een auto, welke Sundmeier bestuurde, aan de gevangenis en eischten van de directie de uitlevering van Boldt en Dittmar, die zij naar Berlijn beweerden te moeten overbren gen. Toen de directie weigerde en telefo nisch de politie waarschuwde, reed de auto snel weg, Boldt cn Dittmar hebben later toch weten te ontkomen, de eene uit de gevangenis te Hamburg de andere uit die te Naumburg. Zij waren als z.g. „oorlogsmisdadigers" ver oordeeld omdat zij na het torpedeeren van Engelsche schepen op de opvarenden zouden hebben laten schieten. In de Pruisische grensplaatsen laat zich de schaarschte aan levensmiddelen weer ter dege gevoelen. Vooral aan vleesch en vet is gebrek, hetgeen blijkt uit den toeloop van Duitsche grensbewoners naar de Nederland- sche grens om ze te bekomen. De melkprijs is verhoogd tot 2600 mark per L. Rund- en varkensvleesch kost 3200 mark, spek 3600 mark per pond. Daar ook het meel duur wordt, tracht men zijn voeding zooveel mo gelijk met oude aardappelen aan te vullen, Volgens de laatste opgaven van het bu reau voor de statistiek te Boedapest is sedert eenigen tijd een kleine verbetering op de Hongaarsche arbeidsmarkt merkbaar. Voor 115.896 personen, die arbeid zochten, kon in 103.912 gevallen werk worden ge vonden, zoodat het aantal werkloozen tot 11 pet. daalde. Engelsche. fabrikanten bouwen op het oogenblik te Vac in Hongarije een garenfa- briek, die op 70.000 spoelen is berekend en, naar de bladen vernemen, het dub|bele wil produceeren van de hoeveelheid, die tot dus ver in de overige Hongaarsche fabrieken werd voortgebracht. in een charmant hoekje van Touraine, het land van Rabelais, te Bourgueil, is Zon dag het wijnfeest gevierd met een schoonen optocht, waaraan behalve tal van vereeni- gingen uit de streek ook artiesten van de Comédie Franqaise, van de Opéra-Comique en de leerlingen van de cavalerie-school van Saumur hebben deelgenomen, De optocht was een verheerlijking van den wijn en de groep vkn maréchal Pinard (pinard is het soldatenwoord voor wijn) trok natuurlijk in het bijzonder de aandacht. Bij zijn intrede ibinnen Bourgueil werden aan dezen maar schalk de sleutels van de stad, pardon, van de kelders der stad, op plechtige wijze aan geboden. Er was ook een wagen in den stoet, waar op Rabelais troonde, omringd door Gargan- tua, Pantagruel, Grandgousier. Op spandoe ken kon men allerlei citaten uit de geschrif ten van Rabelais lezen, waaronder ook dit: „Drinkt altijd vóór u dorst hebt, dan zal de dorst u nooit plagen". Maar de wagen, die in den stoet welhaast het meest de aandacht trok was de leelijkste en de leegste tevens. Geen levend mensch had erop willen plaats nemen. Het was de wagen, die Amerika, het drooggelegde Ame rika, verzinnebeeldde. Lord Danedin, de 73-jarige bewaarder van het Grootzegel van Schotland, zal Don derdag in het huwelijk treden met juffrouw Jcan Findlay, de 37-jarige directrice van de Schotsche Spaarbank onder Regeeringstoe- zicht. De aartsbisschop van Canterbury zal het huwelijk inzegenen. De eerste vrouw van Lord Danedin, met wie hij in 1874 getrouwd was, is In December j.l. overleden. WEER EEN HEVIG ONWEER BOVEN LONDEN. Gisteren heeft er weer een onweer boven Londen gewoed, dat een der hevigste, se dert menschenheugenis beleefd was. Het begon er gisteravond om half elf en duurde onafgebroken voort tot vanmorgen half zes. De donderslagen waren verschrikkelijk en de bliksem bood een angstwekkend schouw spel. Tweemaal bereikte het onweer een hoogtepunt en deskundigen hebben vast gesteld, dat daarbij telkens gemiddeld 50 a 60 bliksemschichten van een schitterend blauwen of violetten kleur per minuut voor kwamen. De regen viel in stroomen neder, 3000 telefoonlijnen fe Londen waren buiten bedrijf gesteld en de telefonische en tele grafische gemeenschap met het binnen cn buitenland ondervond aanmerkelijke ver traging. Een groot aantal huizen in de hoofdstad werd getroffen en beschadigd, en op talrijke plaatsen brak brand uit. VRIJWWILLIGE BURGERWACHTEN. Het jaarverslag van den Nederlandschen Bond van Vrijwillige Burgerwachten 1922 meldt dat het ledenaantal leden zijn Bur- gerwachtsvereenigingen in 1922 wederom aanmerkelijk vooruitging en wel van 503 op 1 Januari 1292 tot 626 op 1 Januari 1923. Het feit, dat voor 1923 wederom een rijks subsidie werd toegekend, waaruit de con clusie wordt getrokken, dat naast den mi nister van Binnenlandsche Zaken, ook het grootste deel van het Nederlandsche volk het tijdstip nog niet aangebroken acht om vrijwillig afstand te doen van het krachtige preventieve, en waar noodig ook actieve machtsmiddel dat het instituut der Burger wachten oplevert, heeft hiertoe zeker bijge dragen. achtig alleen zangoefeningen en lichte zang- studies. Dat was weinig genotrijk voor Eli, maar hij was verstandig genoeg, om in te zien, dat deze oefening noodzakelijk was. Daarvoor werd hij twee avonden later rij kelijk schadeloos gesteld hij kreeg niet al leen meermalen het mooie lied van Schu mann te hooren, maar ook het dankbare „Lenz" van Hildach en het vlot-trivale „Noch sind die Tage der Rosen." Louter lenteliederen 1 zei hij bij zich zelf. Het moet een jong, frisch schepseltje zijn, dat uit lust tot zingen haar liederen in den avond zingt. Hij kon immers met weten, dat de onbe kende zangeres deze drie liederen voor het Stichtingsfcest van de schoorsteenvegersver- eeniging „De vroolijke rookvangers" instu deerde. Het avondgezang werd voor hem spoedig iets vertrouwelijks, iets, waarop hij wachtte en waarover hij zich verheugde. En op de avonden dat het gezang achter wege bleef, gevoelde hij zich teleurgesteld en gaf hij bij de discussies met zijn hospus over de ziel van den mensch opvallend pessimis tische meeningen ten beste. Spoedig had hij ook ontdekt, uit welk ven ster het gezang klonk uit de vierde verdie ping van een in de nabijheid gelegen huur kazerne. Vierde verdieping dus behoorde de zan geres tot de weinig bemiddelde volkskla se, en dat was hem, uit een niet verklaarbaar gevoel aangenaam. Propaganda werd gemaakt door het uit geven van verschillende geschriften en door het organiseeren en financieel steunen van schietwedstrijden. Voorts werd door middel van sprekers en filmvertooningen het streven van den Bond krachtig ondersteund. DE HULDIGING DER KONINGIN TE AMSTERDAM. Zooals men weet, zal de huldiging vafl H. M. de Koningin haar hoogtepunt 'vinden in de nationale betooging op den Dam te Amsterdam; bij deze gelegenheid zal het In schenk van het volk worden aangeboden, Nu is, schrijft men aan het Vad., de Dam voor een stad, en zelfs voor een hoofdstad, een plein van respectable afmetingen. Maar voor een geheel volk is dit plein te klein. Men heeft berekend dat het Damplein plaats biedt voor ongeveer 13,000 personen. Dit beteekent, dat 13000 Nederlanders in de ge legenheid zullen zijn om he plechtig oogen blik mede te maken. 13,000 Nederlanders zullen als vertegenwoordigers van ons ge- heele volk kunnen worden toegelaten. Het spreekt vanzelf, dat het noodig zal zijn de toegangsbewijzen naar recht en billijkheid te verdeelen Het Centraal Huldigings comité heeft dit op zich genomen. Het stelt zich voor deputaties met vaandels van alle vereenigingen die zich aanmelden, daartoe in de gelegenheid te stellen. De volgende ver eenigingen en organisaties hebben zich reeds mede uit naam van hun aangesloten vereenigingen en onderafdeelingen, aange meld: Chr. Nat. Vakverbond, R. K. Vakorgani satie, R. K. Middenstandsbond. Ned. Jonge lingsverbond, Alg. Ned. Verbond. Patrimo nium, Bond van Ver. voor Chr. Middelbaar en Voorbereidend Hooger Onderwijs, Unie van Chr. Onderwijzers en Onderwijzeressen, Ned, Chr. Bouwarbeidèrsbond, R. K. Volks zangver., Ned. Volkszangbond, Ned. Chr. Vrouwenbond, R. K. Vrouwenbond, Ned. Meisjesbond, Ned. Afd. v. d. Union, Bond van Geref. Meisjesvereenigingen, Kol. School voor meisjes en vrouwen v. Chr. Jonge Vrouwen, Alg. Ned. Politiebond, Ned. Mil. Bond, Alg. Ver. van Verlofsoff, der Ned, Land- en Zeemacht, Alg. Ned, Ver. voor V reemdelingenverkeer. Het spreekt van zelf, dat het. in verband met het betrekkelijk gering aantal beschik bare plaatsen, niet gemakkelijk zal zijn om allen tevreden te stellen. Het is zaak dat organisaties niet lang dralen en zich tijdig door aanmelding bij het Centrale Huldigings comité hunne plaatsen voor de nationale huldiging te verzekeren. DE HANZEBANK IN DEN BOSCH. Tot deskundigen, bij de voorloopige su. seance van betaling voor den tijd van t maanden aan de Hanzebank te 's Bosch ver leend, zijn door de Bossche rechtbank tot deskundigen benoemd de heeren Willem De- brey, acountant, Den Haag; J. J. Lucas, directeur van het Amsterdamsche Trustee, kantoor te Amsterdam; D. N. Steenveld, ac countant te Amsterdam; J. L. Wittenburgk, accountant te Amsterdam en mr. dr. C, M van Leeuwen, advocaat te 's-Hertogenbosch Tot bewindvoerders zijn benoemd de hee ren mr. G, Kolfschoten, advocaat te 's-Her togenbosch; C. Loeff, hoofddirecteur der Centrale Bank voor den Middenstand en H. A. Tromp, oud-directeur der Rijkscentrale administratie voor de distributie van levens middelen te St. Michielsgestel. DE BROEKHUYS-LOTERIJ. Actie van Obligatiehouders. Te Heerlen, heeft zich, naar de Tel. meldt, een groep van personen gevormd, obligatie houders in de Broekhuysmaatschappijen, die gezamenlijk een actie wenschen te beginnen ten einde de gestorte gelden terug te beko men, daar volgens deze groep genoemde maatschappijen niet aan hun verplichtingen voldoen. DE LANDARBEIDERSWET. Steun aan de organisaties. Verschenen is de Memorie van Antwoord, betreffende het ontwerp tot wijziging en ver hooging van hoofdstuk V der Staatsbegroo- ting voor 1923. Een wijziging van de Landarbeiderswei wordt voorbereid. Bij de in voorbereiding zijnde wijziging zal nauwgezet worden overwogen in hoeverre het risico van het Rijk bij de toepassing dezer wet kan worden verminderd door van den arbeider uit eigen middelen een hoogere bij drage te vorderen dan thans volgens de wei wordt vereisent. De minister is van meening, dat tot ver hooging van het in art. 4 gestelde maximum van 4000, thans niet moet worden over- gegaan, omdat daardoor zoowel het risico van den arbeider, als van het Rijk zou wor den vergroot, hetgeen vooral in dezen tijd moet worden vermeden. Ten aanzien van het in het leven roepen van instellingen in den geest* der Landwirt- schaftskammer in Pruisen, welke door eeni ge leden gewenscht werden, blijft de mi nister van meening, dat het van bovenaf in stellen van nieuwe lichamen met publiek rechtelijke bevoegdheden, naast de bestaan de uit 't vrije initiatief opgekomen en krach tig geworden organisaties tot verwarring moet leiden, en dat het veel beter is de groeiende organisaties te versterken, haar een deel van de Staatszaak over te dragen en daarvoor steun te verleenen, dan tusschen den Staat en de bestaande organisaties nieO- wc van vreemden oorsprong in te schuiven. Door afstand van een deel van de opcen ten op de grondbelasting aan de bestaande landbouworganisaties, zooals een tijdlang in de provincie Groningen is geschied, kan in derdaad van Overheidswege de hulp geboden worden, welke die organisaties in deze moei lijke tijden noodig hebben. DE FORENSENBELASTING. Adres aan den Minister. Terugwerkende kracht verzocht. Het Dagelijksch Bestuur van het Chr. Na tionaal Vakverbond heeft tot den Minister van Financiën een schrijven gericht, waarin Ook de ontzettende piano welke bij Eli Manchet een licht gruwen verwekte, bewees dat de eigenares in het geheel niet aan geld- overvloed leed. Zoo is de wereld, mediteerde Eli Manchet. Zou Antonia Hoogberg van de Bockenhei- mer Landstraat niet eens een halve handvol couponnen aan kunnen wenden, om een arm talentvol meisje een behoorlijke piano te schenken Slechts twee, drie paarlen uit haar collier zou zij hebben op te offeren, om een eerste klas instrument te koopen Met d'Ze gedachte deed Eli Manchet ove rigens de dikke Antonia Hoogberg onrecht aan. Hij kon immers heelemaal niet weten, of deze vrouw inderdaad niet weldadig .was. Eli's intererse voor de zangeres groeidr van dag tot dag. Zij begon reeds in zijn fantasieën een rol te spelen. Als ik de oude piano was en ik was se dert drie jaar niet gestemd en niet schoon gemaakt maar mijn toetsen zouden er uil zien als slechts gepoetste tanden en er kwamen tien rooskleurige meisjesvingers en die zouden op mij rond tikken bim- bimbim in de hooge tonen en boemboem- boem in de lage tonen en zoo vlug als was ik een schrijfmachine ik sou alle kracht beproeven, de lust en de smart enikzou klinken als een concert-vleugel van 150 Mark op maandelijksche afbetaling of 3000 Mark bij directe betaling En alle menschen die op de piano speelden zouden zeggen „God, wat heeft die P>i Manchet toch een mooien

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5