Vrijdag 13 Juli 1923 46ste Jaargang No. 14485 INGEZONDEN. ORDE EN ARBEID. EINHENLAUDSOH NIEUWS UIT OEN OBTREK. Halfweg. m MSJüiEB BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN. EERSTE BUS Van Alles en van Overal. HAARLEM. Dienstplicht. Nader onderzoek van verlofgangers. De toestand van mevr. Maarschalk. Toelatingsexamen Gymnasium. HEEMSTEDE. BLOEMENDAAL. BEVERWIJK. LISSE. Onze mooie Concerten in den Hout. J. I WEBER ZOON Opticiens mm Fabrikanten K onlngstraat 10 Haarlem HEEMSKERK. VELSEN. HILLEGOM. OVERVEEN. NOORDWIJK. VOORHOUT. VELSEROORD. ZAANDAM. WARMOND. Be abonnementsprijs bedraagt voof Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post p. kwartaal hij 'ooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem, telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. «NE Bij contract belangrijke Korting Advertentiën 35 cent* per regel Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, op le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag' en aanbod-advertentiën 14 regel* 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent. bij voovttlthetalif Was iic maar schoolmeester! Ik twijfel cr wel een beetje aan of U ge looft dat deze verzuchting ernstig gemeend ts. want schoolmeester zijn lijkt u waar schijnlijk niet zoo'n aanlokkelijk baantje. In kan me dan ook uw twijfel heeft goed begrijpen en ik neem het u voor ditmaal absoluut niet kwalijk dat u aan m'n Waarheidsliefde twijfelt, en toch: Vas ik maar schoolmeester! Ik heb me, en daarin zal ik wel niet de eenige zijn, deze week niet weten te ber gen v„n de hitte. Ik heb het geprobeerd met stil zitten le zen en ik heb het geprobeerd met wand :len; ik ben gaan fietsen en ik heb me in een auto laten rondrijden in de mooie Haarlemsche omgeving, ik ben bij Stoop gaan zwemmen en in Zandvoort wezen baden, ik heb den eenen dag veel gegeten, den anderen dag weinig, nu eens veel gedronken, dan Weer maar een klein beetje, alles maar om te probeeren wat het beste was, ik heb tel kens naar den thermometer gekeken hoe warm het nu eigenlijk wel was, en den vol genden dag heb ik het ding in m'n kast ge sloten, om het niet te zien cn me te kunnen wijsmaken, dat het niet zoo heet was als «Üsteren Het heelt me allemaal niet geholpen. Ik was Warm en ik bleef warm. I Toen, gisteren was het, nadat ik een paar bren in een snikheete spoorcoupé had geze ten, ben ik gaan luieren. Ik ben thuis, ter wijl voor en achter de ramen wijd open ston den en een lekker tochtje door hef huis trok, op den divan gaan liggen en heb me eens fijn laten doorwaaien. Pn dót hielp! Ik voelde me lekker, voor het eerst se- acht dagen weer eens lekker. h-n daarom wou ik, dat ik schoolmeester •vas. U snapt het verband niet dadelijk? U ^enkt dat ik een beetje aan het doorslaan n- ^ce heusch niet, al zonu het met zoo'n Jvarmte niet bepaald tot de onmogelijkheden ehooren, dat ik een beetje uit het lood {eslagen was. hiaar zoover is het nog niet met me geko men, gelukkig. Ik wou dat ik schoolmeester was, omdat een schoolmeester het eenige wezen op de ;Wereld is, dat mag luieren als het él te warm is! U, die misschien metselaar bent, of koeke- bakker, of mogelijk wel procuratiehouder aan een bankinstelling, of wethouder van Haarlem, moet, zoo goed als ik, die maar een eenvoudige journalist ben, uw gewone werk doen, of het koud is of warm en al zengen de zonnestralen ook nog zoo, al blijft er geen draad droog aan je lichaam, het werk moet gebeuren, daar hefpt niets aan. Maar -krijgt de schoolmeester het te warm, dan worden eenvoudig de kinderen naar huis gestuurd en hij gaat zelf op z'n divan lig gen. N.ou gun ik dat dien schoolmeester best, - maar toch zou ik wel eens willen vragen, waarom hij alleen, en de overige mcnschheid niet? Hij zal me toch niet willen vertellen dat *ijn werk zwaarder is dan dat van een smid, of van dan man die achter dc gloeiende loodpot van de zetmachine dit artikeltje voor u gezet heeft? Toch heeft de schoolmeester vrij als het warm is en de smid en de letterzetter niet- i Is dat billijk? Ik weet wel, het heet dat het voor de kin deren is, dat de school gesloten wordt maar De jongen van m'n buurman kwam opge wonden thuis, met de mededeeling, dat hij geen school had dien middag, daar het zoo heet was. Nu weten we het allemaal wel, dat zoo'n jongen niet stilletjes thuis in een schaduwrijk hoekje gaat zitten, maar de straat op gaat, naar z'n vriendje en zoo duurde het ook niet lang, of ik zag den jongen van m'n buurman spelen cri hollen op het weiland achter den tuin van z'n woning. Spelen cn hollen in de brandende zon bij een temperatuur van meer dan honderd gra den! 's Avonds, toen ik in m'n voortuintje een luchtje schepte en m'n buurman hetzelfde deed, vertelde deze mij, dat z'n jongen hee- lemaal niet lekker was, dat hij al een paar maal gebraakt had „zeker van de hitte," voegde hij er aan toe. ,,'t Is dan ook ont zettend heet, vindt u ook niet?" Toch had die jongen vrij gehad, omdat de onderwijs-autoriteiten het onmenschelijk vonden, hem hij deze temperatuur op school te houden. Ik kan mij voorstellen, dat de gymnastiek les bij zoo'n hitte de kinderen te veel licha melijk inspant, ik kan me voorstellen, dat een algebra-les of het uit het hoofd leeren van een reeks doode jaartallen te veel ge vergd is van half gaar gestoofde kinder- hersens, maar is het daarom menschelijk, de jongens en meisjes maar de straat op te stu ren, waar ze natuurlijk ook niet stilzitten? Een kind is nu eenmaal een kind en van he kan je geen groot-menschen verstand verwachten. Als men de kinderen niet wil inspannen prachtig, maar laat ze dan niet aan hun lot over, lees ze wat voor in de school, waar ze graag naar luisteren en kalm bij blij ven zitten. Dan zullen ze minder last van de warmte hebben, en zal dus beter voor hun gezondheid gezorgd worden, dan wan neer de school eenvoudig wordt gesloten. De schoolmeester op z'n divan en ik over hem schrijven? Dank je wel, ik ga óók luieren. ARTHUR TERVOOREN. In verband met bovenstaande beschouwing van onzen medewerker vestigen wij de aan dacht op onderstaande mededeeling, die gisteren te Amsterdam van rfficieele zijde is gepubliceerd. Daar geldt de volgende regeling voor de openbare scholen: In verband met de vele vragen om inlich tingen wordt ons verzocht mede te d zelen dtt ten aanzien Van het scbool-houden bij warm weer voor de openbare scholen van c.uds de volgende regeling geldt: De hoofden van scholen zijn bevoegd om in de middaguren, ingeval de thermometer .tot boven 80 graden Fahrenheit stijgt, van dsn gewonen'rooster af te wijken Cn min der inspannende werkzaamheden te doen verrichten en voorts om de kinderen zitten de in lokalen waar de temperatuur des mid dags te 3 uur 85 graden Fahrenheit of hooger is een uur vroeger dan gewoonlijk te laten vcrtreKKcn. In v rband met de buitengewone warmte dezer dagen is aan den Gemeentelijken Ge neeskundigen Dienst gevraagd of er aanlei ding bestaat van deze regeling af te wijken en meer vrij te geven. Il'-t antwoord van dien dienst luidt ont kennend en de directeur is van meetvug, dat het in liet algemeen voor de kinderen met dit weer beter is, dat zij ter school komen en daar kalm bezig zijenn, dan dat zij een groot deel van den dag aan hun lot worden ov »r- gelaten. hoffotograaf, verleenden hun medewerking bij den arbeid. Onder leiding van den ont werper werd het houwen van het beeld in den zandsteen verricht door den practizijn- beeld houwer Nico de Bouvin. Haarlem, 9 Juli 1923. lieer, Met genoegen heb ik het contract gelezen, dat gesloten is met het personeel van de Bakkerij „Arbeid Adelt". Maar ik zou daar dan ook gaarne de gelveele waarheid in ver meld willen zien. Want u weet zeker niet, dat de gezel Jan Beekelaar zes gulden loons verlaging heeft gekregen, omdat hij minder waardig is. Ik kan dat niet Katholiek noe men, maar wel behoort dit thuis bij het Li berale stelsel; daar verwacht men van, dat n1fn zoo met ouden van dagen leeft; maar 'Het van Katholieken. Met hoogachting nocan ik mij, G. M. VAN DÉR HALjK, Heerensingel 125. Haarlem. Het bestuur toekent 'hierbij, na inzage, let volgende can: Dankbaar voor de geboden gelegenheid hovenslaande van een onderschrift te voor zien, zij opgemerkt: dal de publicatie der gesloten arbeidsover eenkomst niet van omzentwege is geschied, w-af de redactie beamen zal; dat wij, genoopt door bovenstaande, moe ten wereldkundig maken, dolt genoemde per soon niet meer onder de volwassen arbeiders kan gerakend worden (op gevorderden leef tijd in onzen dienst kwam) en door Rooin- •sche overwegingen geleid niel Wérd ontsla gen, zooals van gezaghebbende zijde ons 111 om belang werd geraden en ook vriend v- d. Hoek ons onlangs omtrent eèn andere Loöperatie hier ter stede mededeelde, doch een rechtvaardige loonsverlaging had te ondergaan; dat de bepaling van de hoegrootheid dezer verlaging ons werd afgedwongen, omdat het betrokken Hoofdbestuur en liet landelijk contract ons geen anderen weg lieten; en dat ten sjotte onze betrekkelijk kleine Coöperatie, wil *ij blijven voortbestaan, in hot belang Van j,ej [>crsoncel dus, hare uit gaven binnen redelijke en Christelijke gren zen heelt te Beperken, Mot dank, HET BESTUUR VAN „ARBEID ADELT" textielfabriek de uitbetaling der christelij ke feestdagen introk, heeft thans aange plakt, dat de richtloonen zullen terugge bracht worden van 26.50 tot 24. Het verzoek om een conferentie met de arbei- dersbesturen werd afgewezen. Wel wilde de firma, een commissie uit de arbeiders ontvangen, waarop deze niet ingingen. Daarop is een fabrieksvergadering gehou den en als resultaat daarvan is azn de firma een schrijven gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat met de loonsverlaging geen genoegen wordt genomen. UIT DE TEXTIELINDUSTRIE. Een conflict te wachten? 3e firma J. H. Mcijerink en Zn te Win terswijk, die eenigen tijd geleden op haar HET BURGEMEESTERSCHAP VAN ROTTERDAM. Volgens de Zwolsche Ct. heeft de regee ring mr. H. van der Vegte, C.-H. lid van Ge deputeerde Staten van Overijsel, bij herha ling, doch te vergeefs, verzocht zich be schikbaar te stellen voor de betrekking van burgemeester van Rotterdam. STEUNVERLEEN1NG AAN MIDDEN- STANDSCREDIETB ANKEN. De Eerste Kamer heeft het wetsontwerp inzake stcunverleening aan middenstands- crcdietbanken aangenomen. EEN STANDBEELD VAN H. M. DE XONÏNG1N. Dezer dagen is gereed gekomen het standbeeld van H. M. de Koningin, dat te Paramaribo ip de kolonie Suriname zai worden geplaatst, en dat ter gelegenheid van het regeeringsjubileum door een hut- digingscomité uit die kolonie in Nederland werd besteld. De heer A. G. van Lom, die ook van het marine-monument te Den Hel der en het Frans Naerebout-inonument te Viissingen dc beeldhouwer is, kreeg van genoemd comité, waarvan de gouverneur van Suriname voorzitter en de gepensio neerde luitenant Jager gemachtigde in Ne derland is, een opdracht, die door hem zeer tot genoegen van het comité werd uitge voerd. Het beeld is gehouwen uit Oberkirner zandsteen, en heeft een hoogte van 3.10 M. Het wordt geplaatst op een voetstuk van 2.60 M. Het beeld stelt H. M. voor in staande houding, in de rechterhand den scepter, met de linker den koninklijken mantel terug houdend; H. M. draagt een diadeem in het haar. Burgemeester Patijn en de oud-gouver neur Staal toonden reds hun belangstel ling. Baron van Geen en de heer Deutman. De Burgemeester van Haarlem maakt be kend, dat de hieronder vermelde verlof gangers tot hel ondergaan van een nader onderzoek voor den Districtscommandant moeten verschijnen op Woensdag, 25 Juli 1923, voormiddags 10 uur, te Haarlem, in de soldaten-cantine der Infanterie-kazerne aan den Koudenhorn. Josephus Johannes Beaufort, lichting 1912, Haarlem van het Regiment Jagers Res, Ie Bataljon 2e compagnie. Johannes Hcnricus Maria Lóbler, lichting 1912, Enschedé, van het Regiment Vesting- Artillerie. 1. De verlofganger moet bij het onder zoek verschijnen in uniform gekleed en voorzien van alle tot zijn uitrusting behoo- rende goederen, voor zoover deze hem zijn uitgereikt of door hem zelf zijn aange- sclicift 2. De verlofganger staat niet alleen tij dens den duur van het onderzoek, maar ook zoolang hij ter gelegenheid van het on derzoek in uniiorm gekleed is, onder de be velen van de autoriteit, die het onderzoek houdt, zoodat hij, die ongeregeldheden pleegt of zich aan een strafbaar feit schul dig maakt, hetzij bij hetgaan naar de plaats van het onderzoek, hetzij tijdens het on derzoek of bij het huiswaarts keeren, zal worden gestraft volgens het Wetboek van Militair Strafrecht en de Wet op de Krijgs tucht. 3. Hij, die zonder geldige reden niet aan de oproeping voldoet, kan in werkelijken dienst worden opgeroepen. De duur van dezen dienst wordt door den Minister van Oorlog bepaald en bedraagt ten hoogste twee maanden. Gelijke straf kan worden opgelegd aan den verlofganger: a. die zonder geldige reden bij het onder zoek niet voorzien is van al de hiervoren bedoelde goederen; b. wiens goederen bij het onderzoek blij ken niet in den vereischten staat te ver- keeren. Indien de verlofganger door ziekte of ge breken verhinderd mocht zijn op den tijd en de plaats, hiervoren aangegeven, voor het onderzoek aanwezig te zijn, zal daarvan ter secretarie, der gemeente zoodra mogelijk moeten worden overgelegd een gelegali seerde geneeskundige verklaring, welke op ongezegeld papier kan worden gesteld. Naar we vernemen, is de burgemeester Woensdagavond hier ter stede teruggekeerd Mevr. Maarschalk is van Clermond Fer- rand naar Amsterdam per nachttrein ver voerd geworden. Eerst van Clcrmond- Ferrand naar Parijs per nachttrein en ver volgens van Parijs naar Amsterdam, even eens per nachttrein. De omstandigheden maakten het noodzakelijk, dat mevr. Maarschalk uit Clemont-Ferrand naar Holland vervoerd moest worden. Van Am sterdam naar Haarlem is de patiënte per auto vervoerd. Zij is in de Maria- stichting ter verpleging opgenomen. Hare ziekte is, zooals reeds gemeld is, een vorm van yleeschvergiftiging. De toestand is nog ernstig, doch oogenblikkelijk levensgevaar bestaat niet. Indien zich geen complicaties voordoen, kan algeheele genezing verwacht worden. De patiënte, die zeer zwak is mag geen enkel bezoek ontvangen. (Reeds geplaatst in een deel onzer vorige opgave). Geslaagd voor de le klasse: Elisabeth H. Augustijn, Katharina L. Bauling, Johanna J. Bloemen, Anneke L. J. H. Bok, Josephine Bomans, Kunia J. Borggreve, Alletta M. Doyer, C. van Tienhoven, Henriëtte G. C. Gilinck, E. Brongersma, W. C, Bijl de Vroe, W. Coccoris, B. C. Groeneveld, May. Goud oever de Jong, Johanna A. Groothand, Adel- gunde Gruner, Anna M. Hoek, Maria P. A. Huygen, Wilhelmina T. J. Kingma, Anna E. v. d. Laan, G. T. W. H. Hartung, R. H. Haentjes, G. W. Hijlkema, T. E. K. Lieye, H. J. Pot, D. 'B. Redeke, P. Feenstra; Jo hanna P. Marlet, Maria Ochtman, R. v. d. Velden, Cornelia C. Opzeeland, Anna B. Oudkerk, Nora Sarrij, Anna C. Voorst Vader, Meta v. Velsen Kamphuis, F. W. Salomons, J. Smits, H. M. Speekman, L. R. Wentholt, Heintje te Kamp, Jaap Verlooy en F. van Byïandt. Afgewezen 4 candidaten. Aerdenhout en O. Dinsdagavond verga derde de Onderlinge Tuinliedenverecm- ging „Aardenhout en O" in het lokaal voor Cl»r. belangen Bijna alle leden waren aanwezig. Nadat de voorzitter de vergadering met een kort welkomstwoord had geopend, las de secretaris de notulen voor, welke on veranderd werden goedgekeurd. Na eenige ingekomen stukken behandeld te hebben, las de secretaris de notulen van 10 Januari 1911, waarin voorkwam liet kie zen van bijna een geheel nieuw bestuur en waarbij de heer C. van Iperen, tuinbaas bij den heer Graaf van Randwijk te Aerden hout, als penningmeester werd gekozen. De Voorzitter zeide, dat deze vergadering die eigenlijk in Juni had plaats moeten hebben, tot heden is uitgesteld, omdat wij thans den jubilaris wilen huldigen. De heer Van Iperen heeft, aldus spr., op een mo ment, dat de verceniging in een zeer slech ten toestand verkeerde, de functie van pen ningmeester aanvaard. Hij heeft alle moei lijkheden getrotseerd, en heeft medege werkt, de verceniging op een veel hooger peil te brengen. Altijd was de penning meester precent, altijd was hij op de bres, om de zaak, die hem lief was in goede banen te leiden. Als souvenir overhandigde spr. namens de leden hem een mooie portefeuille met sigarenkoker, den wensch uitsprekend, dat de jubilaris eenmaal zijn zilveren jubileum zou mogen herdenken. Zeer getroffen door deze hulde, waarop hij niet voorbereid was, dankte de heer v. Iperen voor dit blijk van waardoering cn zegt, thans met genoegen voor de vcr- eeniging te werken,omdat de onderiinge geest zoo goed is, wat bij het aanvaarden zijner functie nogal wat te wenschen liet, i Spr. hoopt nog vele jaren te mogen werken tot bloei der vereeniging. Applaus gevolgd door felicitaties. Vervolgens overhandigde de voorzitter, namens het bestuur, den jubi laris een prachtigen bloemenmand als aan denken aan de gezellige samenwerking, van den heer v. Iperen in het bestuur onder vonden. De heer H, Rozenmeijer tuinbouwlceraar, en hoofd van de tuinbouwwinicrschool sprak vervolgens eenige waardeerende woorden. Tijdens een korte pauze werden de in zendingen bloemen bezichtigd. Al waren cr, zooals gewoonlijk, geen prijzen beschikbaar gesteld, er was volop te genieten. Op de eerste plaats natuurlijk de Lathyrus, waarvan een prachtige verscheidenheid aan wezig was, maar ook Rozen, Alstroemcria's, Delphiniums, Agusa; Anjers, Acculegia's en andere. Ook waren verschillende soorten aard beien ingezonden. Medegedeeld werd, dat de groote excur sie zal gehouden worden op 24 Juli. Baarn en Hilversum zullen dit jaar bezocht worden. Verzocht werd, zoo mogelijk allen er aan deel te nemen. Op de eerstvolgende vergadering, die 1 Augustus zal gehouden worden, zal een inzending van rozen en snijbloemen van vaste planten plaats hebben. Bij de rondvraag werd het plan geopperd, in deze lange avonden eens in de buurt op excursie te gaan, wat algemeenen bijval vond. Vervolgens werden nog eenige vragen ge steld, die leerzame besprekingen uitlokten, waarna de vergadering werd gesloten. De Pioenen-veiling. Onder groole be langstelling had op Vrijdag j.l. de veiling plaats van de Pioenen-coilcctie uit den Proeftuin der Alg, Ver. voor Bloembollencul tuur te Heemstede. Ondanks een formidable hitte, die het verblijf in den akker nu niet precies genotvol maakte, bleef een willige stemming den geheelen middag heerschen en bracht de collectie welke door de eigenaars ten bate van de Algemeene Vereeniging en de Verg. van Pioenkweekers en handelaars wérd geveild, een flink bedrag op. Van de dure soorten brachten enkele planten het tot hooge bedragen. De bruto-opbrengst overschrijdt de 2200.Bij den aanvang der veiling sprak de voorzitter der Alg. Ver. een woord van dank tot de inzenders voor hun royaal aanbod tot de Directie van Holland's Bloemibollenhuis te Lisse voor hun belanglooze medewerking en tot den heer C. J. Boerlage, Notaris, die eveneens gratis zijn tijd beschikbaar stelde. „Wkibld. voor BI. C." Zuinig met drinkwater! Wij verwijzen naar de advertentie in dit blad, waarin de Directeur der Gemeentelijke Drinkwaterlei ding, aanspoort toch vooral zuinig te zijn met drinkwater. Deze waarschuwing is niet overbodig als men bedenkt, dat Heemstede zijn drinkwater ontvangt van Leiduin, dus van de Gemeente Amsterdam, tot een maximum van 1200 M3. per dag. Die hoeveelheid werd reeds ver overschreden. Daar de Gemeente Amster dam toch een groot te kort aan drinkwater heeft zou het kunnen voorkomen, dat zij maatregelen ging treffen, welke nu juist niet ten voordeele der Heemstedenaren uitvielen. Een ieder zij dus aangeraden zoo zuinig mogelijk met drinkwater om te gaan. Personalia. De heer J. H. Post Ultermeer, alhier, is le Leiden geslaagd voor het doc-j, toraal examen in dc geneeskunde. Gestolen. Gisterenmiddag plaatste T. v. T. zijn rijwiel tegen het postkantoor alhier. Na eenige ,o ogen blik ken in het postkantoor te beblbèri vertoefd, bemerkte hij buiten 'ko mende, dat zijn rijwiel was verdwenen. Aan gifte bij de politie volgde. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij Mevr. Hin, Heenenweg 55, eeft kinder hoedje; Biesheuvel, Geweerstraat 5, een vul penhouder; Kuipers, Res Novaplein 16, een zilveren sigarettenkoker; J. Vester, Koediefs- laan 49, een kindermutsje; F. van Opzeeland, Houtvaartpnd 208, een koe (pink); W. Luhrs, Laan van Bloemenhoven 3, een haar lint; Bureau van* politie, Boekenrodestraat 9, een zilveren broche, een porlemoronaie met inhoud en een horlogeketting. Concert H. O. V. Wij herinneren onze lezers aan het derde en laatste concert van de H. O. V., dat hedenavond van TA tot 9 uur wordt gegeven in het Bloemen- daalsche bosch. Wat een pech! Een der leerlingen van de M. U. L. O. school, die Dinsdag in den Haag examen moest doen voor het Mulo diploma, had aan het station Haarlem 't ongeluk in den trein naar Zandvoort te stappen inplaats van dien naar den Haag. Hierdoor kwam hij zóó laat in den Haag aan, dat hij niet meer tot het examen kon worden toegelaten. HULDIGINGSFEESTEN. Het volgende schrijven werd namens het Hoofdbestuur aan de verschillende kerkge nootschappen in de gemeente gericht: „Met algemeene stemmen heeft onze uit gebreide commissie gemeend, de Huldigings feesten voor het zilveren jubileum van H. M., onze geëerbiedigde Koningin, te doen inwijden met een „Wijdingsdienst" in alle kerken en gebouwen, waar de burgers gewend zijn samen te komen in onze ge meente. In verband met het organisatieplan der feesten zouden wij gaarne zien, dat deze wijdingsdiensten zouden kunnen plaats vin den öp 31 Augustus des morgens van 7.30 tot 8.30 uur, aangezien om 9.30 uur de au bade een aanvang zal nemen. Wij hopen op uw sympathie, dat wij deze Huldigingsfeesten op dusdanige wijze kun nen inzetten." Examen. Aan de Middelbare School voor meisjes ,,'t Kopje" te Bloemendaal, is het eindexamen afgenomen door een com missie bestaande uit de heeren: prof. R. Casimir, voorz.; dr. A. Borgman, C. Brouwer, P. J. C, Mettau en C. B. A. Proper. Een diploma met Wiskunde is uitgereikt aan; Lieske Altmann, An Blijdenstein, Lies- beth de Flines, Lot Muller von Czernicki, Madeline van Panthaleon van Eek en Suuk Vriesendorp. Een diploma zonder Wiskunde aan: Claudina Bentinck van Schoonheien, Magda Bichon van IJsselmonde, Mieke Hovy, Hertha Muller Kiihlenthal en Jetty Sneth- lage. Geboren: z. van J. van Wijkde Vos. Ondertrouwd: B. W. Solkamans en E. M. Botje. S. P. Dock en W. Koocen. J. W. Koopman cn M. J. Kokkclkoren. D. Craije en J. M. Maarsen. Overleden: J. M. van Dijk, i8 jaar. E. M. M. Sligte, 31 jaar. J, Groot, 74 jaar. G. Laan, 64 jaar. moe, en ma de collecte waren nog eenige bij dragen bij don penningmeester, dr. v. d. Berg binnengekomen. De penningmeester verzocht daarop de oo- miité-leden hun kennissen mee te willen doe len dial nog steeds bijdragen door hem gaarne werden aanvaard. Toen werd overgegaan tot bespreking van de versiering cn de satmenstelling van den optocht, kwam aan bet licht, dat het beslist noodzakelijk zou zijn zuinigheid te betrach ten. Van de zijde van het bestuur werd te ken nen gegeven, dat met dankbaarheid de fi- nancicele steun was aanvaard. Maar dat het hoopte, dal hulp van jonge menschen bij het gereedmaken en aanbrengen der versiering, het verschaffen en beschikbaar ste'den van groen en bloemen, zeer veel lot hel wel slagen van hei feest zou bijdragen. Een uiting toch van dankbare gevoelens en van weiardeeriog sfijgl in waarde, niet door het vele geld dat er aan besteed is, maar door dc liefde, d'c opgewektheid en de samenwerking waarvan het huMebewijs blijk geeft, en het bestuur meende vof. verbouwen op den goeden geest der Heemskerkers, op dezer steun te kunnen rekenen. De comité-leden beloofden daarvoor hun medewerking en zouden ook anderen daar toe opwekken. Daarna werd vo-orloopig die stoet vastge steld als volgt: Ruiters te paard, comité-bestuur, muziek, voetballers, gymnasten, versierde tilbury's, burgemeester, cere-oomité,^ gemeentebestuur, deputaties van vereenigingen, versierde fiet sen cn ruiterwacht. Voor de aangifte van de deelnemers stel den zich daarop beschikbaar de heeren C. Har tog A. E. dc Wiklt, P. Klaas se, P. Zon- neveld'Pz. (duin), P. J. v. d. Ploeg, J. Jansen, Hendriks en J. A. van Zanten. Bij de rondvraag werd gevraagd of buurt coimité's tot hel maken van eerepoorlen ook voorlichting konden krijgen van het bestuur, waarop de voorzitter antwoordde, dat ont worpen, teokeningen, en ook hulp (mits geen geldelijke) gaarne zouden wordfcn verstrekt. Nadat bepaald wiras diat het oomitiê 16 dezer voor de slot regeling zou bijeenkomen, sloot de voorzitter onder dankzegging de bijeen komst. Internationale Harddraverij Landgoed „De Schulpen" nabij Beverwijk. Ondanks het warme weer, was het terrein toch nog ma tig door toeschouwers bezet geworden. De muzikanten van de „Beverijksche Harmonie hadden in de muziektent lpaats genomen. Om één uur nam de draverij een aanvang. Daar het bijzonder warm was hadden de dravende paarden, maar tevens ook hun inspannende berijders een moeilijke taak. De deelnemers waren o.a.: Harrold, eigenaar S. de Ridder, berijder, eigenaar; Kylis, eig. B. Boelstra, ber. P. Nuw- stad; Rarling eig. J. Bennink, ber. Oppelaa; Catrien R. eig. J. Schoon ber. B. Tenhagen; Clemence eig. D. dc Vlieger ber. eig.; Fini eig. Chr. Baarn ber. J. Zijthof; Karei de Gfoote eig. J. Hulsebosch, ber. eig.; Chatrien Spier, eig. J. Helderman ber. J. G. de Boer; Patrick Diluh, id. id.: Outo eig. Hupkus ber. J. Vergaaij; Leo eig. H. de Vries, ber. A. de Vries; Baronesse eig. J. Schoon, ber. B. ten Hagen; Castro, ber. A. P. v. d. Kroon, ber P. v. d. Kroon: Frederika B eig. J. C. Benning ber. eig.; Isidorn, eig. J. Hulsebbsch ber. Oppelaar. Het was de laatste acht draven een ware kampwedstrijd. Isidory-Rylis kamp Catrien R; Clemence kamp Cathrien Spier; Patrick Dulith kamp Baronesse Castro kamp. Van dezen start hadden wij wel verwacht dat Cftatrier Apie wel het eerst zou aankomen, doch de loop besliste het anders en de uitslag was als volgt; Clemence, le pr. 250; Chatrier Spier 2e pr. 125; Baronesse 3e pr. 75; Iridora 4e pr. 25. Nadat de jury de uitslag had vastgesteld had de prijsuideeling plaats in „Hotel ter Burg" te Beverwijk. Aanbesteding. Ten raadhuize is gisteren door het gemeentebestuur aanbesteed het bouwen van een school aansluitende aan de bestaande Mulo-school. Ingeschreven was als volgt: A. Smit, Beverwijk, ƒ31.390; J. R. Bruin, Beverwijk, 28.3%; N. V. Ond. Vertrouwen, Beverwijk, 25.989; A. Har- tog, Heemskerk, 25.500; fa. P. Langen- dijlc. Beverwijk, 24.787; H. Oudshoorn, Beverwijk, 24.600; Aann. Mij. Velsen, Velseroord, 24.403; Gebr. Tromp, Castri- cirm, 23.750; fa. P. Heere en Zn., IJmui- den, 23.730; K. van 't Veer, Assendelft, 23.375; fa. V. Ph. Braun en Zn., Bever wijk, 22.084. Het werk is gegund aan den Iaagsten in schrijver. Getrouwd; J. van Kampen en C. M. Boekei. Geboren: Jacobus Albertus, zoon van L. Th. van der Voort en C. Nulkes, Johan nes Hendrikus, z. van A. P, Hogervorst en M. M. Hilders. Is daar nu niets aan te doen, zoo klaagt een onzer lezers, dat op de avonden d#t er in den Hout concert is, voor een behoor lijke afzetting wordt zorg gedragen en voor stilte? Het was Zondagmiddag, toen de Gren»' diers hier speelden wel in orde, maar wan neer de H. O. V. speelt, zeker niet mindei verdienstelijk dan de Hagenaars, da» schijnt een behoorlijke afzetting niet noo- dig te zijn. Waarom niet? Waarom moet het genoe» gen van zoovele honderden, duizenden mu ziekliefhebbers vergald worden? Inderdaad is de klacht juist. We dienen er wat op te vinden en waat de Heemsteedscbe politie heeft blijk gege ven van een goed organisatievermogen op den Zondagmiddag dat de Gredadiers hier speelden, daar verwachten ook de suppor ters der H. O. V. dat zij dezelfde maatrege len voor uitvoeringen van ons stedelijk korps zullen nemen. Er moet dan ook wat op gevonden wor den dat niet elk oogenblik auto-getoeter en race-car-gedender de stilte komt versto ren. Laat men de snelheidsmaniakken op de muziekuren langs Wagenweg en Kleine Houtweg dirigeeren of anders groote bor den plaatsen op voldoenden afstand van dc muziektent met de aanduiding: Silentiuml Stilte! Het was zielig gisterenavond onzen Ger- harz wanhopig telkens te zien blikken wanneer op de treffendste oogenblikken auto's en motorfietsen alle goede indruk ken verscheurden, maar toen opeen» ees aantal jongens begonnen te schreeuwen, hield de dirigent het niet meer uit e* smeekte het publiek om tusschenbeide t< treden. Ja er moet wat op gevonden worden. De lezer, die in den aanhef van dit „Daraiaatje" klaagde, is slechts een woordvoerder va» honderden, die er juist eender over denken. Barometerstand 772. Stilstand. OPGAVE VANi gres buiten beswaar van 's-Rijks schatkist: G. J. Blink, te Noorchvijk, secretaris van de Vereeniging voor Zuivelindustrie en Melk hygiëne, tevens lid van hel bestuur van het Nationaal Comité van den Internationalen ZuiveVbond. Door de hitte overleden. Gisteren is al hier de 30-jarige landarbeider H. uit Kat wijk tengevolge van dc hitte overleden. Personalia. Z. D. H. de Bisschop vaa Haarlem heeft benoemd tot Geestelijk Ad viseur van de K. S. A. Kapelaan S. Braak man. Burgemeester-Comité. Als eerste punt van behandeling stond op de agenda van 10 dezer: „financieel verslag". De opbrengst der collecte viel in verhou ding niet den toestand van den tuinbouw Ongeval. Een meisje alhier kreag een pan met kokende melk over haar lichaam, waardoor ze ernstige brandwonden opliep. Goed algeloopen. Te Velseroord wordt in het Noordzeekanaal bij de spoorbrug veel gezwommen. Gisteravond was er bijna een jongen verdronken. Deze, zekere I., kon niet zwemmen en geraakte eensklaps in diep water. Op zijn hulpgeroep begaven eenige personen zich gekleed te water en brachten den jongen weer op 't droge. Verdronken. Bij het baden in een tuin- sloot op Woensdagavond, is de timmerman W. A., wonende alhier, verdronken. Veiling. Dinsdagavond had in Hotel Van Ouds het Raadhuis ten overstaan van Nota ris Wildervanck de Blecourt de toeslag plaats van een Hoerenhuis gelegen aan den Zijl- wog 2t-B. Ingezet op f 18.450, gehoogd met f 500. Afgemijnd op f 600. Totaal 19.550, Koo- ner Nolaris vati Niekcrk q.q. Internationaal Zuioclcongres. Bij Kon. be sluit van 2 dezer is o.m. benoemd tot ver tegenwoordiger der Nederlandscthe Regeering op het in de maand October 1923 te Was hington te houden Internationaal Zuiveleon- Postduiven. J.l. Zondag hield de verefc niging „de Postduif" een wedvlucht va» af Eindhoven. Twee medailles waren voor deze wedvlucht beschikbaar gesteld. Lrti- gelaten te 8 uur v.m. le aankomende G. Visbeen, 9 uur 551-4 min.; 2e dito 9 uur 59 min.; 3e M. Griffioen, 10 uur 1 min.; 4e Th. v. i. Wulp, 10 uur 1 min.; 5e. P, Turgt, 10 uur 2 min. en 6e. J. Hembergen 10 uur 3 min. St. Barbara-vereeniging. Maandag 16 Juli a.s. zal alhier aen vergadering worden ge houden der St. Barbara-vereeniging. De agenda luidt: Opening notulen, mededee- lingen, bezichtiging van het nieuwe lijk kleed en kandelaars; bespreking wijziging reglement, idem plechtig herdenken van het vijfjarig bestaan, idem betreffende over name van leden van naburige begrafenis- vereeniging, rondvraag en sluiting. Wegens de belangrijkheid der agenda wordt ondanks de zomerwarmte een goede opkomst verwacht. Gemeenteraad, De Raad dezer Gemeet» te komt op Vrijdag 13 Juli 1923, des na middags 6 uur, in openbare vergadering bij een. De agenda vermeldt: 1. Ingekomen stukken. 2. Gasvoorziening. 3. Aanbiedin| rekening 1923, 4. Rondvraag. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem, heef benoemd tot Geestelijk Adviseur van d« Mariavereeniging den Z.eerw, Pater Theo- dosius van Alphèn O. Cap. Statuten. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Aannemersmij. „Velsen", alhier. i 4 Door de hitte bevangen. Alhier is giste* ren de veehouder K. uit Oostzaan door d< hitte bevangen, en kort daarna overleden Een groote theevisite. Men mefléte ons uit Zaandam, dat het bezoek aan de week- beurs der Zaamdamsche Krurdeniersvereeni- ginig buitengewoon groot is geweest. Als bewijs hiervoor ka-n geldendat ia Ter- weo's Theepaviljoen meer dan twee duizend kopjes thee gratis aan de bezoekers werden geschonken. Het bestuur dier Z.K.V. en de exposanten kunnen met tevredenheid op deze beurs terugzien. Personalia. Onze plaatsgenoot, de heer J J. Cos, is in de te Groningen gehouden al gemeene vergadering van dien Ned. Aann» merslbond herkoren tot Kd der redactia.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1