BLOEMENDAAL. SCHOTEN. HAARLEM. Loonsverlaging bij E. S. M„ N. Z. H. T. M„ M. E. T. Het ongeluk op het Plein. De Wethoudersfuncties. Mr. M. Slingenberg. Concert in den Hout. Zilveren Regeeringsjubileum van H, M. de Koningin. Hoe? Frisch! De heer M. A. Reinalda (S.D.A.P.) Wie niet liooren wil De geknipte rijwieldief. Personalia. De warmte. Door de warmte bevangen. Goede maatregel. De Nationale Vliegdag te Schiphol. BURGERLIJKE» STAND. De slechte Haarlemmerweg. Middelbare Technische School te Haarlem. GEMEENTERAAD. R.-K. Bibliotheek. Openbare Xanyavond. D o 11 der da g a vond ral de heer P. dé Nobel. Zamgleeraar aan de Gem. M.U.L.O.-school alhier, met de leerlin gen dezer school, een openbaren Zangavond geven in den Schouwburg aan den Jnnsweg te Haarlem. Mej. Dini van Daalen, sopraan Ie Haarlem en de jongeheer Felix, de Nobel, pianist, zullen hun medewerking vcrleenen. liet programma vermeldt o. a.: ..De bioe- mencantaie" van Geerlruida v. Vladerachen Gezien hel succes van vorige zangavonden, zal ook deze avond wel weer in den smaak van het publiek vallen. Eventueelc balen ko men ten goede aan de Wijkverpleging en aan de Kinder Hersteitings- en Vacnntiekolo- nies. Personalia. Bij Kon. Besluit is be bloemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau de heer 'A. Koolhoven, oud-pen ningmeester en lid van verdienste van den '.O gemeen en Nederland sciien Wieirijdersfoond Toeristenbond voor Nederland, alhier. Dc verdwenen vrouw. Bij de politie alhier is van de politie uil Soestcrberg bericht ontvangen, dat in de bosschen van Soesterbcrg een zwervende vrouw aange troffen is in half verhongerden toestand. Waarschijnlijk is dit de sinds eenige weken, uit deze gemeente verdwenen vrouw, dc 69-jarige S. de W.-de V. De zoon der vrouw is naar Scesterberg vertrokken om zich te overtuigen, of de daar aangetroffen vrouw werkelijk de verdwenene is. Woensdagmiddag vond 'n bespreking plaats tusschen de hoofdbesturen der vakorganisa ties en de directie van bovengenoemde tram- wegmaatschappijen, inzake de aangekondigde loonsverlaging. De door St. Raphael en P. C. B. in uitvoe rig schrijven als gevolg van de gehouden vergaderingen kenbaar gemaakte bezwa ren. waren aanleiding, dat in de voorgestelde regeling eenige veranderingen werden ge bracht. Het minimum der loongroepen 1 en 2 wordt met 1.40 verhoogd, zoodat voor die groepen de verlaging in de loonregeling J 2.40 zal bedragen. Niemand zal echier aan ioonsverlaging en pensioenkorting meer dan 2 per weck achteruitgaan. Het resultaat zal in de verschillende ver gaderingen met het personeel besproken w orden, waarna de houding der organisaties zal worden vastgesteld. Men zal dan ook goed doen deze vergade ringen zijner organisaties in zoo groot mo gelijk aantal te bezoeken. Naar we vernemen, heeft ook de Ned. vereeniging aan de besprekingen met de directie W'oensdagmidda'g deelgenomen. Woensdagavond is door de N. V. een ver gadering gehouden, waarin met algemeenc stemmen de volgende motie is aangenomen; ,,Dc Ned. Vereeniging van Spoor- en rsmwegpersoncel, in vergadering bijeen, besprekende het voorstel der directie tot verlaging der inkomsten van het personeel, gehoord het verslag der conferentie, consta teert, dat de directie er niet in geslaagd is, an te toonen, dat noodwendig tot deze loonsverlaging moest worden overgegaan en -oept het heeie personeel op, om krachtig Iront te maken tot beveiliging der arbeids voorwaarden en draagt het Hoofdbestuur der N. V. op, alie geëigende middelen hiertoe aan te wenden." Hoofdbestuur en leden der N. V. zullen gezamenlijk nog over de nadere houding der N. V. beraden. Door «Ie N. V. is de volgende circulaire aan het personeel gericht, welke veel 00 en boetedoening {gelijkt; Andermaal roepen wij u op Ier vergade- 1 ng. Ds kwestie der ioonsverlaging blijft yrs bezig houden. Wat toch is het geval? Wij hebben in de vaste overtuiging geleefd dat de werkelijke inhoud van de toezegging fier directie deze was, dat de loonen in°1923 \niet zouden worden verlaagd, behoudens buitengewone omstandigheden. Wij erkennen door te groote beknoptheid in onze eerste medcdceling tot u onvolledig te zijn geweest. De Directie heeft n.l. niet ronder meer beloofd de loonen in 1923 niet zullen verlagen, maar heeft, zooals wij overigens op de gehouden vergaderingen 'ccds hebben uiteengezet, zich voorbehou den de loonen eventueel wel te verlagen wanneer: de kosten van het levensonder houd sterk zouden dalen; de loonen in ver gelijkbare betrekkingen een sterke daling endergaan; het bedrijf met al te groote te korten zou werken. De directie rneent, dat een of meer dezer drie voorwaarden aanwezig zijn en handelt derhalve niet in strijd met het begrip goede trouw. Wij mcenen dat geen dezer voorwaarden aanwezig is! Wij willen, nu wij het woord weer tot het personeel richten, van de ge legenheid gebruik maken om dit te zeggen; Wij beschuldigden de directie van woord breuk in een onzer geschriften. Woordbreuk is: opzettelijk een belofte niet houden. Wij hebben thans den intfruk gekregen, dat door dc Directie werkelijk wordt gemeend, dat thans, als nu tot het voorstellen van loons verlaging wordt overgegaan, dit niet in strijd is met de gedane toezegging. Deze uitdruk king nemen wij dus terug. Maar wij zeggen «r bij: Tegen de meening der Directie dat aan een of meer der gestelde voorwaarden is voldaan, herhalen wij onze meening, dat dit niet zoo is. Vrienden, georganiseerden, ongeorganiseer den, over dit laatste spreken wij tot u in onze (voor het personeel) openbare verga dering op hedenavond 9 uur, in den tuin van het Brongebouw, bij ongunstig weder in de zaal. Naar wij vernemen, is de toestand van den heer V„ die onder een wagen der E. S. M. geraakt is, bevredigend. aar wij vernemen, is de heer M. A. Reinalda voornemens, spreekuur tc houden voorloopig op Maandag en Donderdag 12 uur. Bij onderling goedvinden werden de func ties onder de wethouders als volgt ver deeld: De heer mr. J. N. J. E. Heerkens 1 hijssen behoudt de afdeeling Bedrijven, Armwezen, Werkloosheidsverzekering, enz. Mr. A. Bruch behoudt Onderwijs en Licha melijke Opvoeding, Mr. M. Slingenberg krijgt Financiën en behoudi Openbare Werken. Dc heer M. A. Reinalda neemt voor zijn reke ning dc Commissie van Overleg, Volkshuis vesting, Bouw- en Woningtoezicht en alle Tramzaken. De „Maasbode" heeft een berekening ge maakt omtrent de vermoedelijke samenstel ling van de Eerste Kamer. Zou deze bereke ning juist blijken te zijn, dan zal mr. M. Slingenberg niet meer terugkeeren in de Eerste Kamer, daar dr. D. van Embden nummer één staat op de lijst en mr, M. Slingenberg no. 2. Volgens de berekening der „Msb." zullen twee Vrijz.-Dem. in de Eerste Kamer terugkeeren, n.l. voor groep i; (Gelderland, Overhel, Groningen en Drenthe) de Heer J. P. Westerdijk, en voor groep 111 (Noord-Holland en Friesland) dr. D. van Embden. Naar wij vernemen, zullen de Hout-con certeen niet meer op Woensdag- doch op Donderdagavond gehouden worden. Dit werd gisteren in den Gemeenteraad medegedeeld en staat in verband met contrazten. die de H. O. V. 'neeft kunnen afsluiten in Artis te Amsterdam welke concerten op Woensdag avond moeten worden gehouden. Groote Markt. Dinsdagavond kwamen in ,.De Kroon" de Groote Marktbewoners in vergadering bij een onder voorzitterschap van den heer j. Schreuders (Hollandsche Handelsbank!. Ver. tegenwoordigd waren het Rijk voor de Vleeschhal door den heer R. D. Baart de ia Faille en voor de gemeente door den beer J. L Bouwer, directeur der Plantsoenen. Er heerschte op de vergadering een op gewekt enthousiasme voor de a. s, feest viering en unaniem werd het voornemen geuil om dezen keer de versiering der Groote Markt nu eens niet enkel op de Gemeente te laten aankomen, doch dat ook de Groote Marktbewoners zelver. met een eigen versiering zullen uitkomen. Hieromtrent werden verschillende tr.ee- ningen geuit. Ten einde hierin eenheid te brengen en in een vast plan te venverken, werd een commissie gevormd, bestaande uit de heeren F. J. Brinkmann, J. J. Schouten en P. J. M. van Tetering. Deze commissie zal in overleg met den vertegenwoordiger der gemeente Haarlem ten spoedigste plannen voorbereiden, deze uitwerken, kosten beramen en ze ten slotte ter goedkeuring voorleggen aan een .spoedig weder uit te schrijven vergadering der Groote Markt-bewoners, Het Rijk en de Gemeenten zegden hun hartelijken steun toe. In den loop der besprekingen kwam de wenschelijkheid tot uiting, dat uit deze ver gaderingen een refinitieve Groote Markt- vereeniging zal geboren worden. Kleine Houtstraat. Onder voorzitterschap wan den heef Joh. Braakman had Woensdagavond een druk be zochte vergadering plaats van de Kleine Houtstraalvereeniging (gedeelte Anegang Oudegracht). Nadat de heer De Jager, penningmeester, verslag had uitgebracht van de 1.1. gehouden vergadering van de Vereen. Koninginnedag met de straatvcreenigingen, kwamen eenige plannen ter tafel, hoe men de Kleine Hout straat dacht te versieren. Want het staat als een paal boven water, dc Kleine Hout straat wordt versierd. Na een zeer geani meerd debat kreeg het bestuur van ce ver- gadring vrij mandaat om de plannen verder af te wikkelen. Het is cm manie van <te jeugd om overal waar zc water ziet te willen pootjes baden, ▼ooral nu het weer zoo warm is. Zoo waren Woensdagmiddag 'n aantal kinde ren hiermede bezig op hel opgehoogde latid aan de Leidschevaart in dc gegraven grep pels waar huizen gebouwd zullen worden maar hun schrik is niet te begrijpen toen zij bemerkten, dal 't water zoo zwart was als inkt. Zij zagen er dan ook alles behalve toonbaar uit toen zij er uit kwamen, zoodat de resp moeders we! niet erg vriendelijk zui len gekeken hebben. 1 A werd in de Woensdag gehouden zitting van den Gemeenteraad gekozen tot tijd. Wethou der van Haarlem. De benoemde is 35 jaar oud en sinds April 1917 lid van den Haarlem- schcn Gemeenteraad, Na het aftreden van tien heer Nagtzaam werd hij voorzitter der S. D, A. P.-raadsfractie. Hij is o.m. lid der Provinciale Staten van Noord-Holland, candidcat voor de Eerste Kamer. 3 Woensdagavond was een viertal meisjes aan het varen in den Raamsingol er. al spoedig gingen zij op den kant aan hel bloemen plukken.. Een heer verbood hot haar vanuit zijn wonting, doch zij stoorden er /ich niet aan. Een toeschouwer .die een en ander ge zien en gehoord had vertelde liet aan de politie a an de Gr. Houtibrug. Gevolg hiervan was dat het bootje door de politie werd aan gehouden en dc meisjes op het bureau ge verbaliseerd werden. Een en ander trok, zooals te begrijpen is, heel wat nieuwsgierigen. Het herinneringsvermogen van den Maan dag in het Bevolkingsburcau in de val geloo- pen rijwieldief begint terug te keeren en daarbij blijkt, op wat een gevaarlijk heer schap de politie de hand gelegd heeft. Hij heeft bekend, o m. ook op 11 en op 25 Juni rijwielen uit het Bevolkingsbureau ontvreemd tc hebben. Een cr van heeft hij hier ter stede, het andere te 's-Gravenhage beleend. Voorts heeft hij bekend, nog in verschil lende andere plaatsen rijwielen ontvreemd te hebben, n.l. te Groningen, Heerenveen, Assen, Veendam, Breda, Rotterdam, Den Haag, Leiden en Amsterdam. Al de ont vreemde rijwielen heeft hij in verschillende banken van lecning beleend. Dc Haarlemsche recherche heeft dus, naar achteraf blijkt, wel een heel belangrijke vangst gedaan. Onze stadgenoot, de heer B. Groenewegen, is in de te Groningen gehouden algemeene vergadering van den Ned. Aannemersbond gekozen tot lid der commissie van redactie, ST, FRANCISCUS LIEFDEWERK, M. de Z. en Kinderen 0.50 In de bus 0.2214 N. N. ƒ0.50 N. N. 1.- A, W. 1— De warmte houdt nog steeds aan. Geluk kig zouden we willen zeggen, want al kon het wel een paar graden minder, we moeten toch maar niet klagen. Dat hebben we genoeg gedaan in de koude Junimaand. Thans kun nen de menschen puffen. De heeren loopen met den hoed in de eené en een zakdoek in de andere band; de dames loopen er zoo frisch mogelijk bij. Om die frissche kleeding worden ze wel benijd door de heeren der schepping. Woensdagmiddag 12 uur is bet werk aan de Pijlslaan stop gezet. Het was geen doen voor de menschen, om in den namiddag te werken. Aan verschillende bouwwerken wordt des morgens vroeger begonnen en des mid dags niet gewerkt. Zoo bijv, aan den huizen bouw aan den Rijksstraatweg, waar om half 4 a 4 uur des morgens begonnen wordt en doorgewerkt tot 12 uur, In den heelen na middag ligt het werk dan stil. a S f Woensdagmidag 3 uur was de temperatuur in de zon 104 graden Fahrenheit en in de schaduw 98 graden. Gisteren 9 uur was de temperatuur in de zon 79 praden Fahrenheit en om half 12, 90 graden. Half twee was de temperatuur gestegen tot 98 graden Fahrenheit in de zon en 88 graden in de schaduw. Naar wij vernemen, zullen alle werktijden in de verschillende bouwvakken, met het oog op de warmte, gewijzigd worden. Er zal dan van 's morgens 4 uur tot 's middags 1 uur gewerkt worden met een half uur schafttijd. Gistermiddag werd een dame in do Barlcl- jorisstraat door de warmte bevangen. Zij werd de apotheek van de fa. Loomeijcr bin nengedragen en later per brancard naar het St. Elisabeth's Gasthuis vervoerd. Haar toe stand is vrij ernstig. Om half 3 was zij nog niet tot bewustzijn gekomen Ten einde liet zeer drukke verkeer zoo min mogelijk te belemmeren, is men heden morgen hoe! vroeg begonnen op het gedeelte straat, tusschen de Langebrug en de Eend- jespdortibrug dat in 'n zeer slechten toestand verkeert, opnieuw te liestraten. Met den meesten spoed werd er aan gewerkt, zoodat het werk klaar was toen de drukte begon. ft Gistermiddag mocht zich de Groot Markt in buitengewone belangstelling verheugen. Er reed n.l. een auto, waarop een vliegmachine was geplaatst, een Fokker sportvliegmachine, welke a!« reclame voor den Nationalen vlieg dag door de straten reed. De vleugels waren met groote letters be schilderd met den naam, soort en fabriek. Dat het niet aan belangstelling ontbrak, spreekt van zelf. Ondertrouwd; 12 Juli. H. B. H. Thuis en M. Maas. C. M. Aveling en C. J. Gude. B. M A Email en W H Kranenburg. J. Bogaeri en M. J. Appel. F.' Baas en A. M. G. Dcmison J Stoelman rn J. M. v. d. Houten. P M de Mink en A S. Zeijlemaker. F. L. A. Stokman en M J. Hessling. A. Negrijn en C. M. Pulker. Getrouwd: 12 Juli. J. J. h. v. d. Aakster en W. II, Boogaard J A. Samson en E. M. H. Verhagen. Geboren: 10 Juli. z. van A. C.. Zvvcerus v. Zijl. 11 Juli z. van N. Lui tingSdiar- wachier. d. van H. WijersLagendijk. z. van A. P. SoluiStadt. z. van B. E. v. BredcrodeScnft 12 Juli. d. v an A. J. KlocsLemmers, Overleden11 Juk J. H. IVitlgrefe, 77 Koningstraat. De werkzaamheden aan den Haarlemmer weg, die vooral tusschen Amsterdam en Half weg zoo slecht is, dat er de vorige week nog een fietser door het rijden in een kuil het le ven verloor, schijnen maar niet op gang te kunnen komen. Hoewel het werk der verdere verbrceding en verbetering al weken is uitbesteed, ziet men nog geen aanstalten zelfs maken om tc beginnen. Vlak bij Halfweg was met den aanleg van het voetgangerspad, dat naast het rijwielpad komt, aangevangen. Maar na 'n honderd me-, ter voltooid tc hebben is men ook hiermede opgehouden. Wat de reden van al deze stag natie is weet men niet precies. KRINGWEDSTRIJD KENNEMERLAND ZUID. Aan dezen wedstrijd, die op 7 en 8 Juli 1923 le Overveen plaats had, werd deelgenomen door de Burgerwachten Haarlem, Velscn, Bloemendaal en Scholen met 2 vctcrnncn- klassen, 6 klassen A, 6 klassen B, 5 klassen C en 2 vliegende vendels, scherp; benevens 2 klassen B, marga. De uitslag hiervan was als volgt: Korpswedstrijd scherp. Veterancnklasse. Prijs Bloemendaal met 406 punten in 217 seconden. Klasse A: le pr. Bloemendaal I mét 396 p. in 231 sec., 2e pr. Haarlem I met 389 p. in 235 scc.; 3e pr. Velsen met 348 p. in 218 sec. Klasse B.: le pr., Velsen met 426 p, in 304 sec.; 2e pr. Bloemendaal met 383 p. in 275 sec.; 3e pr. Schoten I met 361 p. in 332 sec. Klasse C.: le pr. Velsen met 383 punten in 377 sec.; 2e pr. Bloemendaal II met 374 punten in 382 sec.; 3e prijs Haarlem II met 269 punten in 318 sec. 6 Beste korpsschuttcr veteranen G. II. T.ut- tik van Haarlem met 87 p. in 43 sec.; id. A„ N. van Keulen van Bloemendaal met 89 p., in 46 sec.; id. B. P. J. H. Gulekcrs van Vel sen met 91 p. in 46 sec.; id. C., A. A. Kerk vliet van Bloemendaal met 86 p. in 83 scc. Rozenprijs Korps: P. J. H. Gulekcrs van Velsen met 3 rozen. Korpswedstrijd marga. Klasse B.: pr., Schoten met 346 p, in 309 sec. Beste korpsschutter marga: J. Oorthuize van Velzen (J. Gijzenvaart) met 88 p. in 55 sec. Vliegende Vendel-wedstrijd, Prijs Haarlem met 365 punten in 235 sec. Personeele wedstrijd. Klasse Veteranen: le pr., N. v. Keulen van Bloemendaal met 48 p. in 25 sec.; 2e pr. J. Lindeman van Bloemendaal met 44 p.; in 18 sec.; 3e pr. P. Langendonk van Bloemendaal met 44 punten in 22 sec.; 4e pr. L. de Raad van Haarlem met 44 p. in 28 sec. Klasse A.: le pr. C. van Zalen van Haar- lem met 44 p. in 25 sec.; 2e pr. H. J. v. Ton geren van Bloemendaal met 43 p. in 25 sec.; 3e pr. A. F. Bos, van Bloemendaal met 42 p, "in 23 sec.; 4e pr. C. Eldermans van Bloemen daal met 42 p. in27 sec.; 4e pr.A. J. Meertens van Velsen, met 41 p. in 15 sec 6e pr, J. A. F, Beeren van Bloemendaal met 41 p. in 21 sec,; 7e pr. J. D. Heijkoop van Velsen met 41 p. in 22 s ec.; 8e pr. J. W. Piepers van Haar lem met 41 in 24 sec.; 9e pr. F. v.Pelt v. ld., met 40 p. in 24 sec.; 10 e pr. H. Kuipers van Haarlem met 39 p. in 17 sec.; lie pr. P. Krook van Bioemendaal met 39 p. in 24 sec.; 12e pr. C. J. Lindeman van Bioemendaal met 39 p. in 26 sec. Klasse B.: le prijs J. Rompa van Schoten met 44 punten in 21 sec.; 2e prijs W. P. Pie pers van Haarlem met 44 punten in 37 sec.; 3e prijs J. v. Keulen van Bioemendaal met 44 punten in 40 sec.; 4e prijs A. Tol van Velsen met 43 punten in 23 sec. (met loting;) 5e prijs W. Hoogestein v. Bloemendaal met 43 punten in 23 sec. (met loting); 6e prijs J, v. d. Pol van Schoten met 42 punten in 28 sec.; 7e prijs Th. B. M. Slacheihausen v. Bloemendaal met 42 punten in 29 sec.; 8e prijs G. Jansen van Velsen met 41 punten in 27 sec.; 9e prijs P. J. H. Gulekcrs van Velsen met 4;1 punten in 28 sec.; 10e prijs A. Trap van Velsen met 40 punten in 32 sec.; 11e prijs. H. Medik van Velsen met 37 punten in 24 sec.; 12e prijs J. v. d. Ham van Haarlem met 36 punten in 42 sec. Klasse C.: le prijs A. A. Kerkvliet van Bioemendaal met 45 punten in 33 sec.; 2e prijs J. Schrijvers id. id. in 35 sec.; 3e prijs C. Morrien van Velsen met 44 punt enin 33 sec.; 4e prijs G. Roeien van Bloemendaal met 42 punten in 36 sec.; 5e p rijs C. Burgering van Haarlem met 39 punten in 32 sec.; 6e prijs H. A. ten Bos van Velsen met 36 punten in 34 sec.; 7e prijs J. M. Heykoop van Velsen met 35 punten in 40 sec.; 8e prijs P. Louis van Haarlem met 33 punten in 26 sec. Klasse B, Margaschulters: le prijs H. Klau wers van Velsen (J. Gijzenvaart) met 39 p. in 24 sec.; 2e prijs C. J. Smit idem idem in 29 sec.; 3e prijs W. Oorthuize idem met 38 pun ten in 27 sec. Rozenprijs personeel: N. van Keulen van Bioemendaal met 3 rozen. De prijsuitreiking zal plaats hebben op Donderdag 19 Juli a.s. des n.m. te 8'A uur in de Stadsdoelen te Haarlem, Dc winnende korpsen en het korps wat daarop volgt, kompa uit op den Provincialen wedstrijd, welke gehouden zal worden te Overveen op 1, 2 en 3 September a.s. Afdeeling Bouwkunde, Bevorderd van het eerste naar het tweede studiejaar: J. van Bleyswijk Sombeek te Heemstede; F. A. H. Bos te Bloemendaal; H. J. Duytshof tc Haarlem; D. Moojen te Edam; J J. de Rooy te Leiden; H. Sanders te Leiden; A. Schulthciss te Amsterdam; J. B. Sluiter te Bloemendaal- Johanna van Unnik te Haar lem. Herexamen: 2; niet bevorderd: 2, Bevorderd van het 2e studiejaar naar het practische leerjaar: F. J. Gouwetor te Amsterdam: J. Vorst tc Heemstede; A. Wildebocr tc Bloemendaal. Bevorderd van het 2c naar het laatste studiejaar: N. C. ten Broeke tc Zandvoort. Bevorderd van het practische leerjaar naar het laatste studiejaar: J. Bosch te Amsterdam; J. C. F. Gelauff te Amsterdam; H. E. P. Halfkamp te Schoten; G. A. Michelsen te Baden-Badcn. Niet bevorderd: 1. Afdeeling Waterbouwkunde. Bevorderd van het eerste naar het tweede studiejaar: P O. Koets te Leiden; C. Lieste tc Bever wijk; T, Pellemans. te Haarlem; N. Smit te Alkmaar; J. D. van Wavercn ie Haarlem; P. J. van der Zanden te Leiden. Herexamen: 1; niet bevorderd: 3. Bevorderd van het tweede naar het prac tische leerjaar: H. G. Beelen tc Schoten; H. A. S. van Breda te Spaarndam; H. K. Holstege te Am sterdam; V. J. van der Lijke te Haarlem. Herexamen: 2; niet bevorderd: 1. Bevorderd van het practischee leerjaar naar het laatste studiejaar: C. van Schievccn te Broek in Waterland; H. J. L. Voets té Haarlem. Afdeeling Werktuigbouwkunde. Bevorderd van liet eerste naar het tweede studiejaar: K. Brands le Haarlem; J. K. R. ben Broeke te Haarlem; W-. A. v. d Boogaard tc Velsen; G. v. Dommelen te Schoten; A. C. F. Foflr- nier le IJmuiden; J. Giltay Veth te Bloemen daal; J. A. Gijbeis te Leiden; D. Hagers te 's-Gravenhage; J. G. Hoogland te Alkjnaar; G J. Keulen te Kampen; J. D. Kist de Ruy- ter te IJmuiden; A. B. J. van Kordeiaar te Heemstede; P. M. G. v. der Leeden te 's-Gra venhage; J. Middelie te IJmuiden; H. Monte- haan te 's-Gravenhage; J. Prins te Haarlem; F. W. Rietman tc Schoten; H. L. Vorst te 's-Gravenhage; H F. Winthomver te Heem stede; J. H. L. v. Wijk te Haarlem. Herexamen; 5; niet bevorderd: 9. Bevorderd van het 2e studiejaar naar het practische leerjaar: P. Arnoldus te Leiden; C. I.. Bolwindt te Zandvoort; G. A. Bot tc Rotterdam: J. C. Busqtiet te Haarlem; H. W Dumont te Haar lem; J. Faust tc Andijk; J. de Graaf tc Lisse; S. E. v. d. Hardt Aberson te Laag KeppeJ; A. Hartog tc Schoten; H. A. Heuvel te Bor- culo; S. P. Huizinga te Bioemendaal; H. J. M Kimman te Haarlem; C. van der Kwast tc Haarlem; D. Miezerus tc Haarlem; H. M. C. Rings te Velsen; F. v. d. Schaar te Bloemen daal; J. J. P A. Schipper le Haarlem; F. A. Schuurink tc Enschedé; W. Slaterus te Haar lem; W. v. d. Werff te Doesburg. Herexamen: 3; niet bevorderd: 3. - Bevorderd van het 2e naar het laatste studiejaar: C. Visser te Alkmaar; A. J. v. Zadelhoff te Rotterdam. Bevorderd van het practische leerjaar naar het laatste studiejaar: J. de Boer te Haarlem; A. Brandt te Haar lem; W. Dingemans tc Bergh; K. Hartogen- sis te Rotterdam; P. Mooyman te Haarlem; L. M. Oschatz. te Haarlem; H. A. Spoor tc Heemstede; N. H. Verdel te Haarlemmer- liedc c.a T. van Waveren te Vlissingen. Afdeeling Electrotechniek. Bevorderd van het' eerste naar het tweede studiejaar! A. J. M. I. dc Bont te Haarlem; G. Crève-1 eoeur te Enkhuizen; J. E. v. Deventer te Haarlem; L. v. Gelderen te Leiden; A. IJart- koorn te Schoten; W Hoog te Nijmegen; C. J. Hoogerheide te Bruinhuisse; S. T. A. J. P. de Jongh tc Haarlem; H. J. Koets te Lei den; J. P. J. Schipper te Haarlem; T. Siebc- link te Amsterdam; P. H v. Staalen te Drei- schor (Zeel.); J. v. Vreden te Epe (Geld.) Herexamen: 2; Niet bevorderd: 4. Bevorderd van het 2e studiejaar naar het practische leeraar; W. J. Baan te 's-Gravenhags; M. F. A. Backer te Leiden; J. Blom te Haarlem; P. Bolleurs te Haarlem; F P. van den Bijllaardt te 's-Gravenhage; \V. Fcenstra te Schoten; J. W. Jongbloed tc Enkhuizen; J. van Oord te 's-Gravenhage; P. M. Smits te Diepen veen (O.) Niet bevorderd: 2, Bevorderd van het practische leerjaar tot het laatste studiejaar: A. Beukenhorst te Sluis (Zeel.); H. van Donselaar tc Velsen; S. J. Gecrüngs tc Win terswijk; W Giskes te Enkhuizen; J. M, G. IJ. Hartkoorn te Schoten; F. van Hcumen te Bloemendaal; R. J. Koning te Haarlem; L. Kuijken te Haarlem; H. W. van der Steur te Haarlem; li. J. van Wijhe te Ruurloo. Afdeeling Scheepsbouwkunde. Bevorderd van het eerste naar het tweede studiejaar: J. W. de Bock te Haarlem; S H. Bron- gersma te Bloemendaal; A. M. Duyverman te Leiden; H. van der Esch te Haarlem; F. Wal raven te 's-Gravenhage. Herexamen: 1; niet bevorderd: 1. Bevorderd van hst tweede studiejaar naar het practischeleeraar; F. P. H. van Aifen te Ginneken; W. A. de Wijn te Haarlem. Herexamen: 1. Bevorderd van het practische leerjaar naar het laatste studiejaar: M. J. de Bilt te Haarlem; L. W. Keukelaar te Schoten; D, Schüitemaker te Noord Sehajr- woude; J. Smit te Leiden. Bij de voortgezette eindexamens werden d? volgende opgaven voorgelegd Alle afdeelingen. Duitsch. 1 uur 15 min. Duitsch. 2. De heer R. Wolf in Utrecht heeft den 4den Februari 1923 bij de Firma K. Stiirtz in Hannover rijwielen besteld. De firma K. Stürtz antwoordt den 12den Februari Ze dankt voer de ontvangen order, die ze met de grootste zorgvuldigheid heeft uitgevoerd, en deelt den heer Wolf mede, dat ze op dien datum per spoor als vrachtgoed aan hem heeft afgezonden 10 hecrenrijwielen Merk „Vorwarts" no. 1 zonder banden 12 damesrijwielen Merk „Vorwarts" no.l zonder banden 25 heeren rijwielen Merk „Vorwarts" no. 3 met ban den. Zij heeft de factuur daarvoor ingesloten, en verzoekt, haar voor het bedrag 2143.75, te willen crediteercn. Zij twijfelt er niet aan, of de machines zul len in ieder opzicht Wolf's goedkeuring weg dragen, en hoopt, dat deze order door vele moge worden gevolgd. Opgave Schrijf den brief aan Wolf. (Opm. felgen heeft in het Duitsch den derden «naamval 3. Vertaal in het Hoogduitsch Onze ketels bestaan uit een aantal water buizen van 108 m.m. uitwendige middellijn, bij 3%, m.m. wanddikte en 4 m. lengte, die aan beide zijden in rijen in waterkamers van bijna kwadraatvormige dwarse doorsnede vastgerold zijn. Deze waterkamers, die zonder laschnaad geconstrueerd zijn bieden het groote voor deel, dat de steunbouten, welke zoo dikwijls tot reparatie aanleiding geven, kunnen weg blijven. De voorste waterkamers zijn met den dwarsliggenden bovenketel afzonderlijk ver bonden, terwijl de achterste Waterkamers in een ondersten ketel uitmonden, die door de reeds genoemde zakbuis met den waterketel verbonden is. Afdeeling Bouwkunde. 1 uur 40 min. Bestekken cn begrootingen. 1. Mark een begrooting van een berg plaats volgens gegeven schets met omschrij ving. Eenheidsprijzen (incl. arbeidsloonen) zijn gegeven. 2. Wat is een aanwijzing en welke forma liteiten gaan daarmede gepaard? Afdeeling Waterbouwkunde. 1 uur 40 m. Polders en droogmakerijen. 1. Een plas moet in een droogmakerij wor den veranderd. Geef zoo volledig mogelijk aan, hoe men daartoe te werk gaat. 2. Welke systemen van gemaal komen in aanmerking tot het droogmalen van een der- gelijken plas? Geef duidelijke schetsen van deze gemalen en bespreek hunne voor- en nadeeien. - Afdeeling Werktuigkunde. 1 uur 40 min. Verbrandingsmotoren. 1. Toon aan, dat het thermisch nuttig ef fect van gasmotoren grooter is bij hooge dan bij lage compressie. Welke factor stelt een grens aan dit nuttig effect, dus ook aan de compressiehoogte 2. Wat zijn de voordeden van „solid injec tion" motoren en waarom worden deze voor zeer verschillende eompressiedrukken ge bouwd ?Geef een schets op ware grootte van een verstuiver van den Crosslcy s.i. motor. 3. Behandel de regeldiagrammen van meng sel-, vuilings-, en gemengde regeling. Wat zijn de voor- en nadeeien dezer systemen Schets een uitvoering eener gemengde regeling. Afdeeling Electrotechniek en Scheeps bouwkunde. 1 uur 40 min. Werktuigkunde. 1. Bespreek aan de hand van het indica- teur-diagram dc werkwijze van een tweetact- Diesclmotor. Waarom levert een tweetact-cylinder niet tv re maal zooveel arbeid als een viertact- ckinder van dezelfde afmetingen? 2. Bespreek de werkwijze van een Zoelly- turbine aan de hand van diagrammen en schetsen. Stoommachines. Afdeeling electrotechniek. 3. Va 1 een buitenladende zuigerschuif is de buitenlap 34 m.m. de binneniap 12 m.m. De stoompoortbreedte a. is 25 m.m. De re geling geschiedt door een asregulateur met vast en verstelbaar excentriek. De voorloop- hoek van het vaste excentriek is 15 gr., de excentriciteit 35 m.m. Bij de regeling wordt de voorlcophoek van het losse excentriek versteld van -r 45 gr, tot -(- 90 gr. Bij delta is 90 gr. treedt nulvulling op. Bepaal door middel van een schuifdiagram de grootste vulling en dc daarbij optredende vroege in laat, vroege uitlaat en conpressie en teeken het stoomdiagram voor 25% vulling, wan neer de stoomdruk is 9 atmosfeer absoluut en d; condensordruk is 0.25 atm. De schadelijke ruimte is 6%, Afdeeling scheepsbouwkunde. 3. Bespreek de werkwijze van een triple- expansie-scheepsmachine aan dc hand van het theoretische indicateur-diagram. Afdeeling Bouwkunde en Watebouwkunde 1 uur 40 min. Landmeten en waterpassen. 1. Hoe regelt gij een waterpasinstrument met vasten kijker en vast niveau Toelichten met schets en af te leiden formules. 2. Op welke wijzen kan men een sterk geaccidenteerd terrein met den afstandsme ter opnemen? Formule afleiden. 3, Geef in verstrekte schets in potlood, doch duidelijk aan, hoe rij het daarop aange geven terrein zult opmeten. 4. Hoe leidt gij het azimuth van een rich ting af uit het azimuth van een direct daaraan voorafgaande richting AfdeelingScheepsbouwkunde. I uur 40 min. Practische scheepsbouwkunde III. Beschrijf de wijze, waarop men bij schepen de buig- en schuifspanningen kan berekenen, die door ongelijkmatige verdeeling van ge wicht en opwaartschen druk worden veroor zaakt. Hoe berekent men de schuifspanning in de nagels der naden van de zijwanden Welke aannamen worden voor deze bere kening meestal gemaakt Wat kunt ge zeggen over de grootheid der toe te laten spanningen en de mogelijkheid der gemaakte aannamen? Wanneer zal een dergelijke berekening worden gemaakt (Verder werden Duitsche thema's tef vertaling voorgelegd. MEDEDEEL1NGEN. Ingekomen ziin: een schrijven van Mr. J. B. Bomans, waar in hij wegens benoeming tot lid van het College van Gedeputeerde Slaten van Noord- Holland, afscheid neemt van den Raad; een amendement van dc heeren Van LiemI en Visser op het voorstel van B. en W. inzake verlaging van den gasprijs; een verzoekschrift van de Vereeniging ,0n- derling Belang", afdeeling Haarlem en Om streken van den Ned. Bond van Koffiehuis- Restauranthouders en Slijters, om niet in te willigen iiel verzoek van het Centraal Comité van Drank best rijdende Vereenigingen alhier, tot invoering van een z,g.n. tapverbod op de dagen waarop hel 25-jarig Regeerings- jubileum van II. M. de Koningin zal worden gevierd: een schrijven van de afdeeling Haarlem; van de R.-K. Middenstandsverecniging „De Hanze", waarin adhnesie wordt betuigd aan hel verzoek van de Vereeniging „Onderling Belang", afdeeling van den Ned. Bond van Koffiehuis-Restauranthouders en Slijters, be treffende liet niet heffen van een lapverbod bij de a.s. jubileumfeesten: een schrijven van dte. 'Jaarl. Handelsver» eeniging waarin wordt verzocht het ontwerp, besluit, vervat in gedrukt stuk no. 175, te bekrachtigen: een schrijven van dezelfde Vereeniging, waarin wordt verzocht het voorstel van B. en W. tot gunstige beschikking op het adres inzake dc verlichting der Kleine Houtstraat niet goed le keuren of, indien de Raad met de aangevoerde gronden niet mocht accoord gaan, de behandeling van het voorstel aan te houden tot eene volgende vergadering; een schrijven van den heer M. X.. A. Klein, waarin tie Raad wordt verzocht, in verband met het besluit betreffende het openstellen der bruggen op Zondagen, B. en W. uit te noodigen het vaststellen der diensttijden te regelen, gehoord de Commissie van Overleg voor de Werklieden. I11 verband daarmede wordt medegedeeld, dat B. en W. bereids daartoe reeds hadden besloten: een adres van de Federatie van Chr. Ven van personeel in openbaren dienst te Haar lem, waarbij instemming wordt betuigd me4 bovenvermeld voorstel; l een schrijven van de Vereeniging van Leer aren en Leeraressen aan gemeentelijke in richtingen van Gymnasiaal en Middelbaar Onderwijs alhier, waarin dringend wordt ver zocht het voorstel, vervat in gedrukt stuk no. 180, aan te nemen; t het verslag van het Burgerlijk Armbestuur over het jaar 1922; een schrijven van Gedep. Slaten houdende goedkeuring van het raadsbesluit d.d. 30 Mei j.b, no. 10, betreffende de vaststelling van achterrooilijnen; een verzoekschrift van Mevr. M. H. Schaap- Saeijs, te Delft, om eervol ontslag als onder wijzeres in de nuttige cn fraaie handwerken aan de schooi voor U.L.O., met ingang van I September 1923; een verzoekschrift van den heer G. W. Brongersma, 0111 te worden herbenoemd als gemeente-oogheelkundige; een verzoekschrift van mej. J. Dunnewold, cm met ingang van 1 September a.s. ontslag als onderwijzeres aan schooi no. 24 te vers krijgen; i een adres van de afd. Haarlem der Ned1. Banketbak kersver cenigrng, waarbij adhaeste wordt betuigd aan het verzoek der Vereeni ging „Onderling Belang" inzake liet zooge naamde hipverbod; een schrijven van den Kerkeraad der Ghr, Gereformeerde Gemeente te Haarlem, waarin oeze mededeelt zich ten vol'e te vereenigen met het verzoek va.11 het Centraal Comité van drankbe.strijdende Vereenigingen inzake het sluiten der drankgelegenheden; door den Weihouder, meer speciaal belast met de behandeling van zaken de financiën der gemeente betreffende is op 30 Juni j.I. ten ■kantore van den gemeente-ontvanger opge nomen de kas en de boeken van het gemeen telijk pensioenfonds. Alles werd in orde bo» vonden c. bij Koninklijk besluit van 25 Juni j.I, no. 87 is de schorsing van het raadsbesluit lot slooping van de z,g.commiezenhuisjes, verlengd tot 1 October 1923; d. de uilikeering naar art. 1 der wet van 24 Mei 1897 (Stbl. 110. 157) over 1923 ir door Grd. Stalen dezer provincie vastgesteld op 242.812,08. B. eu W. hebben bericht, dat door deze ge» mcenite het in art. 8 der wet bedoelde beroep niet zal worden ingesteld, vertrouwende dal daartegen bij den Raad geen bezwaar zal be staan. e. Besloten wordt niet ontvankelijk te ver klaren, ais bezit de adres see rende ver- cctllgtng geen rechtspersoonlijkheid, de huur- ders ver eeniging „de Haarlemsche Woning- stichting" in baar verzoek, om een voetbrug te laten leggen over de Zomervaart ter hoog te van de Ten Ka test raat en de Gencsteit- straat tol verbetering van liet verkeer tus schen de nieuwgebouwde stadsgedeelten al daar welke thans door dc Zomen-aart zijd gescheiden. Gesteld worden in handen van B. en W, oim praendvies: een verzoekschrift van het College van Cu ratoren der Jdhanna van LijndenTeding van Berkhout-Stichting om voor den bouw van een nieuw Vrouwenziekenhuis de kos- loiooze en vrije beschikking te verkrijgen over een stuk grond ter groote van ongeveer 2000 M2 ouder mededeeling dat het in de be- doeling ligt van Curatoren om dit nieuwe gebouw waarvan de kosten worden geraamd op ongeveer 80.000 vóór of in 1929 geheel kosteloos aan dc gemeente «Haarlem aan t8 bieden Een verzoekschrift van D. B ijle veld om vrijstelling van het bepaalde bij art. 10 sub. I der Bouwverordening ten behoeve van het vernieuwen en veranderen van dc winkelpui van zijn perceel in de Bartetjorisstraat no, 29. B. en W. stellen voor te verdagen de be slissing op bovenbedoeld verzoekschrift, hou dende beroep legen hunne beschikking van II Juni j.I., waarbij wegens strijd met art. 10,1 der Bouwverordening de gcvTaagde Tcr- gunniug tot het verbouwen van liet perceel aan de Barteljorisstraat no. 29 is geweigerd. Wegens jaarlijksche sluiting zal de R. K. Bibliotheek aan de Jansstraat van 15 tot en met 31 Juli gesloten zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2