GEMENGD NIEUWS NIEUWS WERKSTERS Nieuwe Aardappelen J. M. v. DEURZEN Adverteert in dit blad De goedkoope Coupons Ni HET SCHMÏ8HL Bouwterrein te koop Heemstede'; Woningbureau. GED. OUDE GRACHT 107. de rotterdamsche auto-ban dieten. EIERSTRUIF OVER DE STRAAT- STEENEN. KmJE BERSÖHTEi. U) >VAN0WZE '-,1 vi'?fjöRAAOLOOZE TELEFOON MARKTNIEUWS. DE ENGELSCHE REGEERINGSVER- KLARING. KRASSIN'S OPVOLGER TE LONDEN. HANDEL EN NIJVERHEID. K. G. VAN 0E Dir. Adr. v. d. HORST besparing van f 6.— geven een dag vroeger recht tot plaatsbespreken Aankomende werksters direct gevraagd bij Art et Modes, 59 Wilhelminastraat. en JAN MUSCH eiken speeldag geldig Vraag prospectus aan den Stadsschouwburg. Groot® Afslag bij Telefoon 1845 ZEGEL PER HALF Oh5 Vervangt een goede Sigaar CORNS. L. KWAK, Makelaar, Hesmsfiëdsshe Dresf ?:7~ Halie BI. Brug - Tel. 28236. r— Vrijblijvend kunnen wij U aanbieden: LUIZENPLAAG TE AMSTERDAM. Een school ontsmet Op het Waterloo-plein te Amsterdam, schrijft de „Tel." is men op het oogenblik bezig een huis af te breken. Het zit, zooals met verschi llende perceelen in de buurt het geval is, vol luizen. En daar de wandluis vooral in deze heete dagen door reislust be vangen is, verlaten deze beesties bij secties tegel;.;/, het gesloopte perceel en wandelen de Waterlooplein-school, die er naast gele gen is, binnen. Ook het pand aan den ande en kant van het afgebroken huis dreigt ge vaar. De gemeentelijke geneeskundige dienst en de gezondheidsdienst werden gewaar schuwd en vingen een verwoeden strijd aan met deze levenslustige beestjes. In en voor de schooi heeft de verdelging ervan plaats met een zeepoplossing. Den bewoner van het an dere hius heeft men geleerd, hoe hij op eigen houtje de wandluizen moet vangen en ver jagen. DE MOORD IN DE THALIA-BAR TE AMSTERDAM. De moordenaar, die in de Thalia-bar te Amsterdam een vrouw doodde en een ander verwondde, is Vrijdagmorgen van *t bureau Smgel naar het Huis van Bewaring overge- ge bracht. De toestand van het gewonde slachtoffer dat in het Binnengasthuis wordt verpleegd s vooruitgaande. De twee gearresteerde vrouwen zijn vrijgelatèn. Vrijdagmorgen zijn de moeder van J. M. en de zuster van den chauffeur, die Donder dag te Amsterdam gearresteerd zijn in ver band met den aanslag op den looper De Ja ger van de Coöp. Verbruiksvereeniging „Vooruitgang" op het bureau Bergsingel te Rotterdam verhoord. Na het verhoor werden zij op vrije voeten gesteld, daar haar mededa derschap aan den aanslag niet bewezen kon worden. De glazenwasscner en autoeigenaar J. M. is naar het Huis van Bewaring overge bracht. Uit de getuigenverklaringen is wel komen vast te staan dat hij met zijn auto aap den aanslag heeft deelgenomen. Het is nog niet zeker of bewezen kan worden, dat de in beslag genomen 3000 afkomstig zijn van den roof, gepleegd op den banklooper. DE HITTE. Volgens het Meteorologisch Instituut te De Bilt, zijn er behoudens kans op plaatselijke lijke onweersbuien, geen positieve teekenen, d;e er op wijzen, dat binnenkort verandering te wachten is De flauwe depressie boven Span je en Frankrijk, die iets naar het Noord-Oos ten is opgeschoven, laat weinig verandering verwachten. In 1911 hebben we in de laatste helft van Juli en 't begin van Augustus ook zoo'n hitte- periode gehad. Toen echter was de atmosfeer iets vochtiger en dus drukkender dan nu. Maar waarin de warmteperiode van deze ge denkwaardige Juli 1923 zich vooral onder scheid zijn de hooge nachttemperaturen. In dit opzicht maken we een op meteoro logisch gebied zeer zeldzame periode mede. EEN JONGENSSTREEK. Men schrijft uit Loosduinen aan de „N. Crt." yoor den verkeersagent die bij de Wit- brug zijn zware taak uitstekend verricht, heeft men een stellage gemaakt, zoodat hij naar weerzijden een goed uitzicht heeft. Des avonds wordt die post ingetrokken. Een kwa jongen uit de buurt vond dat een mooi postje voor hem. Van een krant werd een manchet gemaakt en zware strepen daarop getrokken De agent is weg. De jongen bestijgt de tri bune. Een vrachtauto nadert. De hand om hoog de auto blijft staan. Van de andere zij de komt een zwaar beladen wagen hand omhoog. Ook de wagen blijft staan. M er- dere auto's en wagens komen aan, maar alle stoppen, zoodat aan weerszijden een heele file staat. De arm gaat omlaag en de eene rij komt in beweging. Ook de ander: rij krijgt het sein van voortgaan. Midden op de brug een hopelooze verwarring alles in elkaar. De jongen is weg. Nu staat er op de tribune „Verboden toegang." Donderdag werd op de markt te Barne- veld een met eieren beladen dogcar van een landbouwer door een ander voertuig onderst- bovengereden. Van de 3000 eitjes bleven er slechts enkele heel. In dikke golven stroom de de heerlijke struif over de straatsteenen. DE WAR MTE EN ONS VOEDSEL. Dr. L H. J. Vos, wethouder van Amster dam schrijft in de „Tel." De warme dagen brengen wederom aller lei bezwaren en gevaren met zich mee. Vooral zal de aandacht gericht moeten zijn op het voorkomen van ziektegevallen ten gevolge van het gebruik van bedorven levensmidde len. Reeds thans, nadat de buitengewone Daar is in de allereerste plaats de melk, die onder omstandigheden de ontwikkeling der bacillen ten zeerste begunstigt. Hoe ge makkelijk en in welken korten tijd bederft niet de melk Dat bewijst het verschil in de voorwaarden, waaraan de bacteriën onder verschillende temperatuursom*tandigh«den onderhevig zijn. Wat. voor de melk geldt, is in niet mindere mate waar voor room en alle lekkernijen, die daarmede worden geprepareerd. Het is zaak, zoowel voor publiek als leveranciers, zeer voorzichtig te zijn en nauwlettend toe te zien, dat dit product in verschen toestand wordt genuttigd en niet is blootgesteld ge weest aan den bedervenden invloed van een verblijf in een broeiige omgeving. Een waar schuwend woord moge ook klinken ten op zichte van ijs en soortgelijke versnaperingen. Het is van voldoende bekendheid, dat door het nuttigen hiervan op warme dagdn para- typhusachtige aandoeningen kunnen optre den. In dit geval zijn het ijs en de bacteriën krachtige bondgenooten het ijs legt de ba sis voor de invasie en de kleine boosdoeners kunnen daardoor met meer succes hun ver nietigingswerk ondernemen. Ook vleesch en' vleeschwaren zijn dikwijls de oorzaak van ongevallen. Het typische is, dat het hier om ernstiger gevolgen gaat dan bij andere levensmiddelen. De bacil, die als regel dan in het spel is, scheidt toxinen af van zeer kwaadaardig karakter en maakt zijn slachtoffers flink ziek. Het is raadzaam in het oog te houden, dat ook de scherpe vleeschkeuring, zooals wij die kennen, niet voldoende is om de gevolgen van een onoor deelkundig bewaren van dit levensmiddel te voorkomen. Vooral het bevroren vleesch moet met de uiterste voorzichtigheid behan deld worden de sappigheid van dit artikel geeft in een broeitemperatuur aan de bac teriën gelegenheid tot een zeldzaam floris sante ontwikkeling. Ieder, die zich de geval len van vleeschvergiftiging herinnert, die ten vorigen jare in onze stad zijn voorgekomen, zal de beteekenis van deze uitspraak ten volle beseffen. Ook visch, die in ijs bewaard is, kan tot ziektegevallen aanleiding geven, wanneer ze gedur nde eenige tijd te warm bewaard wordt De bevolking doet dus goed haar levens middelen te gebruiken in verschen toestand en vooral geen voedsel noodeloos in deze on dragelijke warmte te bewaren. Vooral op de leveranciers rust een ongewone verantwoorde lijkheid. Wanneer ook maar een schijn van een kans is, dat de frischheid van het gele verde geledeti heeft, mag een product niet worden afgeleverd. Weliswaar waren we al bijna vergeten, dat het in ons land ook nog zomer kon zijn en is de verrassing wel een beetje overrompelend, maar lang zal het wel niet duren. En dat is, waarschijnlijk voor de zonaanbidders zelf, een troost, zij het een schrale. En daarom deze bede aan hen, die ons leven met lekk:rnijen pogen te verzoeten Spaart ons taartjes van twijfelachtig gehalte, geeft ons het dagelijksch vleesch zoo versch mogelijk, lescht ons met melk van de koe en niet van den winkel, verkoelt ons met ijs vaji onverdachte en reine samenstelling en leidt ons niet in verzoeking met room, waarvan nadeel is te vreezen MISHANDELING met doodelijken AFLOOP. Uit Eindhoven wordt gemeld Zondag tegen den avond bracht een troep je jongelui een bezoek bij zekeren Van Nu- nen op Broekdijk te Nuenen. Zij maakten daar pret en waren blijkbaar in een goede kermisstemming. Ten slotte begonnen zij zich te vervelen met het gevolg, dat een der jongelui, zekere K. van B., buiten de deur werd gezet. Deze liet zich dat niet welge vallen en in zijn baloorigheid verzocht hij zekeren Van Hertum uit Helmond naar buiten te komen. Van H. ging naar buiten: er ontstond een hevige vechtpartij, waarbi) Van H. 'n zoodanigen slag op't hoofd kreeg met een knuppel, dat hij bewusteloos neer viel en naar Helmond moest worden overge bracht. Aanvankelijk vermoedde men, dat deze mishandeling geen ernstige gevolgen zou hebben. Ook de dader dacht, dat de toe stand niet zoo ernstig was. Woensdagavond echter begon Van H. het bewustzijn hoe langer hoe meer te verhezen. In den nacht van Woensdag op Donderdag is hij aan de gevolgen overleden, hoogst waarschijnlijk ten gevolge van een hersen schudding. Het lijk is naar Helmond naar een ziekenhuis overgebracht. De dader van deze mishandeling is door de Rij kspolitie gearresteerd en heeft een volledige bekente nis afgelegd. Het slachtoffer en de dader bleken nog nooit ruzie met elkander te heb ben gehad zij kenden elkander ternauwer nood. De justitie is gearriveerd om sectie op het lijk te verrichten. Het slachtoffer A. van Heertum was fabrieksarbeider en 23 jaar oud en de dader K. van B. is veldarbeider en 22 jaar oud. Beiden zijn ongehuwd. EERSTE HULP BIJ WARMTE-ONGE- LUKKEN. j De Geneeskundige Dienst in Den Haag zendt de volgende opmerkingen aan de Haag- sche bladen Het gebeurt nogal eens, dat menschen door de warmte van streek raken, hetzij doordat zij misbruik hebben gemaakt van zitten, opdat hun huid een interessant kleur tje zal krijgen. Men doet natuurlijk veel beter zooveel mogelijk uit de zon te blijven. Maar als een gedeelte van de huid verbrand is, dan is er niets beter dan dat gedeelte af te sluiten van de lucht. Daarbij kan men er nog een onschuldig vet zalfje, zooals vasz line, boorzalf of zinkzalf opsmeren. MOTORONGELUK. Zekere M. t* Veenendaal nam met zijn motorrijwiel 'deel aan een wegwedstrijd. Hij kwam te slippen en reed tegen een boom aanKorten tijd daarna is hij overleden. EEN GEVAARLIJKE AANRANDER. In de buurtschap Spork bij Dinxperlo (Geld.) en andere grensbuurtschappen zijn in den laatsten tijd verschillende meisjes aan rand door een persoon, die zich in de bos- schen ophoudt en die men nog niet heeft kunnen ontdekken. i tl als eerste verordening een amnestiebesluit afgekondigd, waarbij ter eere van den der den verjaardag van de bevrijding van Minsk van de Polen aan de veroordeelde leden van anti-sowjetistische vereenigingen in Wit Rusland gratie wordt verleend. DE GR A ANUITV OER VAN RUSLAND. CHARKOF, 13 Juli. Blijkens een rapport van Kakofski bedraagt het oogstoverschot van de Oekraïne 5,830,000 ton. In verband daarmee is het aanvankelijk vastgestelde uitvoerplan uitgebreid. i _i.., FvCCUO UIdIlOf IluUul Uv UU11CI1«CWUIiv 1 rlAAe warmte nog slechts eenige dagen heeft aan-a 1 co hol, hetzij door vermoeienis, hetZ-j gehouden, worden hier en daar verdachte gevallen vermeld, die daaraan hun oorsprong zouden ontleenen. Daarom is het nog wel cer.s goed, eenige aandacht aan dit vraag stuk te wijden. Vooropgesteld zij daarbij, dat men hier te doen heeft met bacterieele aandoeningen. De kleine micro-organismen vinden in de verhitte levensmiddelen een vruchtbaren voedingsbodem voor hun ontwikkeling en daarmee wordt hun ziektemakend vermo gen met 'n vreemd woord hun virulentie in belangrijke mate verhoogd. Ik wees daarop reeds terloops in een voorgaand ar tikel, met deze opmerking, dat men het maag- darmkanaal niet gevoelig moet maken door het gebruik van te veel ijs en verkoelende dranken, die de basis leggen voor de invasie en krachtige nesteling van bacteriën. Het zijn speciaal de stammen uit de coli- en typhus- groep, die in tijden als deze van zich doen hoeren. En het zijn diverse levensmiddelen, die het voertuig zijn voor deze ziekteverwek kende organismen. honger of dorst. Het is een ouderwetsch idee, dat men in de warmte maar heel weinig moet drinken men moet juist veel drinken, omdat men meer vocht verliest dan anders, en dat moet worden aangevuld. Menschen, die te weinig drinken, loopen veel meer gevaar een zonne steek te krijgen dan anderen, want een zonne steek is ook veelal het gevolg van uitdrogen van het lichaam. Menschen, die onwel dreigen te worden, worden dikwijls vooraf gewaarschuwd door hoofdpijn, duizeligheid, gevoel van groote moeheid en dorst. Zulk een patiënt moet ,men als hij flauw valt of dreigt flauw te vallen, op een koele schaduwrijke plek bren gen, hem rustig met het hoofd naar beneden leggen, zoodat het bloed daarheen kan stroo men en tegelijktijd het hoofd aangenaam frisch maken, door koud water b.v. Dan nog iets over verbrandingen. °°k die kan men beter voorkomen dan genezen. Sommigen menschen hebben de onzinnige gewoonte om in de brandende zon te gaangeven. Gunstige ontvangst bij de arbeiderspartij. LONDEN, 13 Juli. De verklaringen omtrent de Engelsche politiek, die gisteren in het parlement zijn gedaan, worden hier be schouwd als de aanvang van een nieuw hoofdstuk in de ontwikkeling van het schade- vergoedingsvraagstuk. Zooals de eerste mi nister heeft meegedeeld, zal de voorbereiding van het antwoord op Duitschland's aanbod met spoed ter hand worden genomen. Men verwacht echter niet, dat het antwoord Dins dag of Woensdag van de volgende week op zijn vroegst gereed zal zijn ter verzending aan de geallieerden. De bladen nemen aan, dat het ontwerp vergezeld zal gaan van een toe lichtende nota, waarom de Engelsche regee ring dezen stap doet. Men koestert de hoop, dat de opmerkingen der geallieerden op het ontwerp-antwoord van Engeland in den loop van ongeveer 14 dagen zullen worden ontvan gen. Men acht den toestand te Londen van dringenden aard, zoodat deze geen onnoodig uitstel toelaat bij de verdere wisseling van stukken, die thans zal beginnen. Met betrek king tot het vraagstuk van de onderlinge schulden der geallieerden verwacht de Daily Telegraph, dat het voorstel zal worden gedaan om een bijzondere conferentie van de belanghebbende mogendheden bijeen te roepen. Van de Engelsche regeering kan, naar de Daily Telegraph opmerkt, niet verwacht worden, dat zij berust in den eisch, dat deze schulden door Duitschland betaald, of geschrapt moeten worden. Hoe edelmoedig Engeland ook ten opzichte van de schulden, door de gealllieerden aangegaan, zou willen handelen, kan het op principieele gronden niet er in toestemmen, dat deze schulden van een meer solvabelen schuldenaar overgedra gen worden op een mindere solvabelen debi teur. LONDEN, 13 Juli. De gemeenschappelijke internationale commissie van het algemecne bestuur van het congres van vakvereeni- gingen en het dagelijksch bestuur van de arbeiderspartij heeft vandaag beraadslaagd over de regeeringsverklaring inzake het schadevergoedingsvraagstuk en vervolgens een verklaring gepubliceerd waarin de mee ning wordt uitgesproken, dat deze verklaring met vreugde begroet moet worden, daar zij steunt op de richtsnoeren van de politiek, welke de arbeiderspartij heeft aangegeven. Hieraan wordt toegevoegd, dat de Engelsche arbeidersbeweging ten zeerste alle pogingen afkeurt om een gevoel van ontstemming tus- schen het Fransche en het Engelsche volk teweeg te brengen en dat de broederlijke groeten van goeden wil aan Frankrijk wor den gezonden en dat de anbeiderspartij zich verplicht er naar te streven, dat niets de harmonieerende samenwerking van de twee naties zal belemmeren in de groote bewe ging voor internationaal recht en interna tionalen vrede. LONDEN, 13 Juli. De algemeene jaarlijk sche vergadering van den bond van vakver eenigingen, die dit jaar te Bridlington is gehouden, heeft een motie aangenomen, welke verklaart, dat het herstel van den vrede in Europa en een natuurlijke ontwik keling van handel en nijverheid onmogelijk zijn zoolang de Fransche regeering tracht Duitschland te verminken door het Roerge bied militair te houden. DE TIJDELIJKE BEZETTING VAN BARMEN. DUSSELDORF 13 Juli. De stad Barmen is vanochtend door Fransche troepen be zet, die na enkele aanhoudingen gedaan te hebben, weer zijn vertrokken. Woensdag had een Fransche patrouille van de wacht' Platz bij een verkenning een groep lieden met doozen en pakken ontdekt, die bij de nadering van de patrouille met achterlating van hun pakken op de vlucht sloegen. Twee mannen bleven bij de goederen, terwijl de derde versterking ging halen. Bij zijn terug keer waren de beide eersten verdwenen. Bij het doorzoeken van de streek werden de derde en twee Fransche kommiezen bij Westhorn door een vijftiental schupo-agen- ten met behulp van burgers aangehouden en naar den commandant van de schupo ge bracht, waar zich ook re»ds de beide ande ren bevonden. De Franschen werden daar op naar Elberfeld gebracht en onder het vervoer beleedigd. Nadat zij verhoord waren en hun munitie was afgenomen, werden zij naar een punt een K.M. ten N. van Kronenberg gebracht', vanwaar zij naar de Fransche linie konden terugkeeren. Uit weerwraak voor dit geval en voor een reeks gebeurtenissen, waarbij de schupo van Barmen en Elberfeld een drei gende houding aannam, heeft de militaire bevelhebber Barmen laten bezetten, dat ech ter na eenige aanhoudingen weer ontruimd is, waarop de Franschen naar hun uitgangs punt zijn teruggekeerd. Alles is in de beste orde afgeloopen. ESSEN, 13 Juli. Bij de bezetting van Bar men is ook de directeur van het filiaal van de rijksbank door de Franschen in hechtenis genomen. De Franschen hebben ook het bu reau van den regeerings-president door zocht. BERLIJN, 13 Juli. Het Berliner Tageblatt zegt, dat uit de bezetting van Barmen de gevolgtrekking valt te maken, dat Poincaré den druk op het bezette gebied wil verster ken en de bevolking tot vertwijfeling wil brengen. Het is een uittarting voor den En- gelschen minister-president en de heele we reld, dat Frankrijk dit oogenblik kiest voor een nieuwe schennis van het verdrag van Versailles. De Deutsche Allgemeine Zeitung zegt, dat de bezetting een betooging is tegen Engeland. De spoorweg, die de Engelsche zóne met het onbezette Duitschland verbindt, is afgesne den. 1 De Vorwarts noemdt' de bezetting het ant woord van het Fransche militarisme op de rede van Baldwin. Men heeft door een groote V 20 ct., Distels 3-9 ct. per stuk. Rozen mi itowA hornnrfinii uit on +Annnn ELST (Bet.), 12 Juli. Kersen, Ter spe'ciale kersenveiling alhier waren heden de prijzen: extra kersen 4752, 1ste soort 34—44, 2de soort 2028, witte kersen 40 45 ct. per K.G. LEEUWARDEN, 13 Juli. Boter. Aanvoer 35/3 en 166/6 v. Fabrieks- 0.80 1.49, noteering v/d. commissie 1.55 per K.G. Kaas. Sleutelkaas 0.600 35, Nagelkaas 0.140.18, Goudsche 0.02- 0.50, Edammer 0.210.41. Aanvoer 30.768 K G LEEUWARDEN, 13 Juli. Vee. Aan gevoerd 75 stieren 1805.60; 80 vette koeien 220470, per K.G. 1.370 nelk. en kalfkoeien 200470; vette kalveren 3075; 35 pinken 110170; 30 graskalaveren, 92 nuchtere kalveren 8 16; 65 vette schapen 3054; 25 weide- schapen 2540; 162 lammeren 1724; 166 vette varkens 50140, per K.G. 0.560.60; 30 magere varkens 2050; 40 biggen 2550; 96 kleiene biggen 12 -18; 15 paarden, 30 bokken. Naar melk en kalfvee was iets meer vraag; vette koeien en stieren iets lager; in vette en nuchtere kalveren was de h'andel slecht, prijzen lager; in varkens eveneens slecht, Zouters 6062 c., Londensche varkens niet gekocht. Wolvee stil. Eieren. Aanvoer 16.000 stuks, 57 c. UTRECHT, 13 Juli. Kaas. Ter markt waren 153 wagons met 34301 KG. Prijzen le soort 3134, 2e soort 2830H, rijks- merk 3041, Handel traag. ZWOLLE, 13 Juli. Boter. Aangevoerd 1008 v„ 106 v. en 300 stukken, samen 2250 K.G. Prijs 1—8 v. 25-23Li per K.G. 1,60—1,70. Vee. Aanvoer 224 runderen, 65 graskalve ren, 59 nuchtere kalveren, 25 schapen, 24 lammeren, 81 vette varkens en 534 biggen, Men besteedde voor vette koeien 86 118 ct., dito kalveren 80120 et-, dito varkens 6064 ct. per K.G., schapen 20 45. De handel in neurende en verschgekalfde koeien en vaarzen was redelijk, in alle soor ten slachtvee zeer slecht. AMSTERDAM, 13 Juli. (Bericht van het Gem. Veilinggebouw, expl. De Jong Koene). Meloenen 0.481.10, perziken I 1224 ct., id. II 59 ct., per stuk; druiven blauw 1 1.40, id. wit 0.801.10, kersen extra 52 60 ct., id. I 4048 ct., aardbeien, 0.80 1.10, per k.g.; id. 1418 ct. per pot; aalbes sen prolific 1.40—1.60, id. 460 ct., kruisbessen 1014 ct., tomaten 48—56 ct., per k.g.; postelein 12 per 100 k.g.; peen 8—12 per 100 bos, sla 1.604.20,'andijvie 3.204.60, per 100 krop; princesseboonen 3742 ct., snijboonen 6070 ct., komkom mers 711, bloemkool 36 per 100 stuks; peulen 812, doppers 814, tuin- boonen 6.507.20, nieuwe aardappelen 5.808, id. drielingen 1.803.90, id. Westi. zandaardappelen 2.7010, id. id. drielingen 2.60—6.20, per 100 k.g. Bloemen. Rozen 3—5.50, violieren 3 6.50, Am. Anjers 46, Calla's 1116, Gladiolen 34.50, Dahlia's 46, Snij- groen 3.506 per 100 stuks; Kelken Lelies 49 per 100 kelken. GOUDA, Bloemenveiling li! Juli. Gloxina 4050 cent. Varens 4—7 ct., Blodbegonia 10 DUITSCHLAND EN DE ENGELSCHE REGEERINGSVERKLARING. FRANKFORT a. d. M„ 13 Juli. De bladen hier beschouwen de Engelsche regeerings verklaring als een gewichtigen en moedigen stap, De Frankfurter Zeitung betwijfelt of Baldwin's plannen voldoende zijn om Euro pa te redden. Zoolang een dolle stier door de perken blijft hollen, zal de wijsheid van den tuinman niet veel baten. FRANSCHE PERSSTEMMEN OVER DE ENGELSCHE REGEERINGS- VERKLARIN GEN. PARIJS, 13 Juli. De Temps schrijft: Enge land ziet af van de politiek van evenwicht tusschen de volken van het vasteland. Het wil door Duitschland betaald worden, maar vreest, dat Frankrijk grooten invloed in Europa zal krijgen en richt hardnekkig zijn inspanning tegen de Fransche politiek. De verklaring van Baldwin heeft vooral ten doel, de opinie van de wereld tegen de Fransche regeering in beweging te krijgen. Deze politiek van verdeeling heeft grooten- deels bijgedragen tot de ontwrichting van Europa en dientengevolge tot de werkloos heid in Engeland. Tegenover de ontbindende politiek van Engeland behoort Frankrijk een constructieve politiek te stellen, die de rust aan de volkeren op het vasteland zal her- militaire betooging willen toonen, wie in Europa over de macht beschikt. Dergelijke speculaties zijn echter vruchteloos, vooral voor de arbeiders. UIT HET BEZETTE GEBIED, ESSEN, 13 Juli. Te Oberhausen zijn vandaag meer dan 30 spoorwegmannen met hun gezinnen uitgezet, te zamen 220 per sonen, en in de kolonie Wedau 132 spoor- wegmannen met ongeveer 500 familieleden. FRANKFORT a. r. M., 13 Juli. Sinds gis teren eischen de Fransche spoorwegarbei ders in het bezette gebied betaling in Franken. DUSSELDORF, 13 Juli. Ook de familie van dr. Terwiel, de Oberregierungsrat, die de vorige week uitgezet is, heeft thans bevel ontvangen binnen 4 dagen het bezette ge bied te verlaten. AKEN, 13 Juli. Naar de Echo der Gegen- wart meldt, had de bezetting gisteren ver nomen, dat de gemeentekas een groot be drag ontvangen had, waarop zij meer dan 3 milliard mark in beslag heeft genomen. DUSSELDORF, 13 Juli. Een Fransche patrouille heeft gisteravond verdachte per sonen verrast op den spoorweg Essen Stoppenberg en er een van neergeschoten. Limburg is 12 dezer zonder stoornis bezet. Aangezien Schuldes, ,de Fransche onder daan, dien de Duitschers te Mannheim aan gehouden hebben, nog niet in vrijheid is ge steld, duren de aanhoudingen van Duit3che notabelen in het bezette gebied voort. Wegens de hitte zijn de parades op 14 Juli afgelast. DE ITALIAANSCHE CENSUUR. ROME, 13 Juli. De ministerraad heeft de regeling aanvaard, waarbij het verspreiden wordt verboden van onjuiste en tenden tieuze berichten, welke de diplomatieke actie van de regeerihg in haar verkeer met het buitenland belemmeren of nadeel be rokkenen aan het nationaal gezag in het binnen- of buitenland. MOSKOU, 13 Juli. Rakofski is benoemd tot politiek en handelsvertegenwoordiger te Londen in de plaats van Krassin. EEN AMNESTIEBESLUIT VAN DE NIEUWE SOWJETREGEERING. MOSKOU, 13 Juli. Het nieuwe bestuur van den bond van sowjetrepublieken heeft 10 50 ct., Delphinium 1030 ct., Gladiolen 5060 ct., Dahlia 1040 ct. per 10 stuks. Lathyrus 37 ct., Gypsophilla 1525 ct. per bos. AMSTERDAM, 13 Juli. Aardappelen. Be richt v. Jac. Knoop. Noord-Hollandsche mui zen 3.504.90, id. kleine muizen 1.40 2.10, Hillegommer zandaardappelen 5.60 7; Westlandsche ronde ƒ44.50, id. muizen 5.606.30, id. klein muizen 2.805.25 per ren 595 H.L., als: 121 tarwe 1116.50; 71 rogge; 208 gerst Ghev. 1212.50; 152 h.i- ver 1213; boonen: 17 witte boonen 24 30; 4 mosterdzaad; 19 blauw maanzaad 36; 3 groene erwten 20. BOVENKARSPEL (Station), 13 Juli. Aard appelen Koks, Due, Ninety fold 1,002,15; Schotse 1.853.10; kleine 1.201.55; Ronde 2.653.15; Bonte 1.75 per baal. Aangevoerd 10150 baal. le bloemkool 2.30 4.25, 2e bloemkool 0.952.20, 3c bloem kool 0.750.80 de 100 stuks. Aangevoerd 24500 stuks. BREUKELEN, 13 Juli. Kaas. Ann de markt waren aangevoerd: 90 wagens, met tezamen 3859 stuks kazen, gewicht p.m. 27013 Kg. Prijs le soort 3537 per 50 kilo; 2e soort 3034: id. gestempelde f 3138. DEVENTER, 13 Juli. Weekmarkt. Boter le soort 29.5030, 2e soort 26—28 per 20 Kg.; eieren 56.50 per 100 stuks; biggen 2.503.25 per weokoudlerdom; vette var- kw hoven R5 Kr*, rlochtgew. 0.84 per Kg. ENKHUIZEN, 13 Juli. Aardappelen. Schot- sche muizen 1.903.15, middelprijs 2.38; kleine Schotsche 1.05—1.35; Andijkèr mui zen ƒ2, kleine ƒ1.15; Koksen ƒ1.75, alles per baal. 100 pd. GELDERMALSEN, 13 Juli. Fruit. Ter vef- lingsvereeniging „Geldermalsen en Omstre ken" besteedde men heden voor: Meikersen rijp 4681 ct., dito rood 30 ct., groote zwarte kersen rijp 4152 ct., dito 1625 ct., frambozen 3351 ct., zwarte bessen 18 34 ct., roode bessen 2242 ct., ---lies per K.G. KAMERS VAN KOOPHANDEL. Bindendverklaring Collectie Arbeids contracten. Het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie wendde zich met onderstaand adres tot den Minister van Arbeid, Handel en Niiverbeid in verband met de houding door enkele Kamers van Koophandel en fabrieken aangenomen inzake de bindendverklaring der collectieve arbeidscontracten „Het Bureau voor de R.K. Vakorganisatie vornam, dat de Kamer van Koophandel en Hjbrieken voor Drift en omstreken zich d.d. 11 Juni j.l. tot TTw? Excellentie wendde met een adrp°. waarin hij zich op meerdere rron- den verklaart tegen eventuee'e bindendvcr- klaring der Collectieve Arbeidsovereenkomst en Uwe Excellentie ten slotte in ernstige ove-weging geeft „de door de Commissie XII uit den Hoogen Raad van Arbeid voor gestelde regeling niet op te volgen." Het is niet de bedoeling in dit schrijven de meening van ons Bureau ten aanzien van de bindend-verklaring der Collectieve Ar beidsovereenkomst te stellen tegenov-'- k t standnunt ingenomen door deze Kamer van Koophandel en fabrieken wel zijn wij Zoo vrij bij Uwe Excellentie bezwaar te maken tegen de adresseering door genoemd college, omdat de Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd zich daardoor o.i. heeft begeven op een terrein, dat niet tot het hare kan worden gerekend. Artikel 12 der Wet van den 26sfen Maart 1920 (Staatsblad 152), regelende de samen stelling, inrichting en bevoegdheid der Ri mers van Koophandel en Fabrieken, geeft den Kamers de bevoegdheid „aan her al gemeen bestuur, alsmede aan de provinrialc- cn de gemeentebesturen, welker gebied ge heel of ten deele met het hare samenvalt, ad viezen of inlichtingen te geven over die aan gelegenheden van handel ennij verheid, waar over door die bestuursorganen haar oordei of inlichtingen gevraagd worden." Sub 2 van dit artikel zegt, dat de Kamers ,ook uit eigen beweging zoodanive adviezen of inlichtingen (kunnen) geven." Noch uit dit artikel, noch uit artikel 14 der Wet, dat de bevoegdheden der Kamers opsomt, kan o.i. worden afgeleid, dat het in de bedoeling van den Wetgever lag, dat de Kamers zich met andere aangelegenheden zouden bezig houden, dan die, welke direct of indirect verband houden met handel en nijverheid. Aangelegenheden, regelende de verhou ding tusschen werkgevers(s) en werknemcr(s), H.L.;Zomer Malta aardappelen ƒ10 per 100 in casu de voorgestelde regeling inzake bin- K. G, ALKMAAR, 13 Juli, Kaas. Ter markt wa ren 100 stapels, wegende 122.000 K.G. Fa- briekskaas kleine 36, commissie 32.2 mid delbare boerenkaas kleine 33, com missie 35 middelbare Handel vlug. BOVENKARSPEL, Station, 12 Juli. Aard appelen. Koks. Due en Ninetyfold ƒ2.15— 2.30, Schotse ƒ2.15—3.10, Kleine 1.35—1.60 Ronde 33.60, Bonte 2.25, alles per baal. Aanvoer 120.50 baal. Bloemkool le soort ƒ4—6, id. 2e ƒ1.10—2.10, id. 3e 0.75— 0.80 per 100 stuks. Aanvoer 26.500 stuks. Wortelen 1.502.10 p. 1000 st. Aanvoer 8000 stuks. ENKHUIZEN, 12 Juli. Aardappelen: Schot sche muizen 2.052.80, middelprijs ƒ2.46; Sluismuizen 2.05; blanke ronde 2.50 2.35; koksen 22.05; Andijker muizen 2.15; kleine aardappelen 1.451.20 alles per baal, 100 pd. LEIDEN, 13 Juli. Vee. Aanvoer 34 sile nen f 175500; 97 Kalf- en Melkkoeier. 230515; 42 Varekoeien 185—320; 132 vette Ossen en Koeien 160775, 90 ct. tot 118 ct. per K.G. (schoon); 49 vette Kalveren 65—170;, 95 ct. lot 120 ct. per K.G. (schoon) 72 nuchtere Kalveren 1018; 21 vette Schapen 4250, 80 ct86 st. per K.Gè (schoon); 242 Lammeren 1830; 273 ma gere Varkens levend gewicht voor fokkerij 2043; 410 Biggen 716. Kaas. Aan voer 85 partijen, le soort Goudsche Kaas 3538; 2e 3034; le soort Leidsche 37—43; 2e 28—36 per 50 K.G. Handel flauw. TIEL, 13 Juli. Fruit. Veiling Ons Be lang. Meikersen 2038 ct., do. extra 49 ct., rood 1218 ct., Spaansche kersen 20 ct., zwarte bessen 1825 ct., alles per K.G, (Veiling Tiel en Omstreken). Meikersen 3057 ct., volgens 18—26 ct., rood 1422 ct., Spaansche kersen 1720 ct., roode bes sen 6—10 ct., kruisbessen 18—22 ct., aard beien 64 ct., doperwten 18 ct., alles per ALKMAAR, 13 Juli. Granen. Ter markt wa- geven eon zijn ook voor de nieuwe stukken geldig zijn niet persoonlijk en ZEER GUNSTIG GELEGEN in de gemeente BLOEMEND AAL (aid. Over- vccn) aan de Juüanalaan, Prins Hendriklaan en meerdere lanen, aan tram- liin HaarlemOverveen, in de onmiddellijke nabijheid van STOOP's BAD- cn ZWEMINRICHTING, het binnenkort te bouwen K^NNEMER-LYCEUM c" den Nieuwen Zeeweg naar Zandvoort. Alle wegen zijn gereed en voor zien van gas, elcctrisch licht en waterleiding. Goedkoope belasting. Billijke prijzen. Inli-htingen en kaarten worden op aanvrage'toegezonden door de BINN. FXPL MIJ, v. ONR. GOEDEREN te Haarlem, GED. OUDE GRACHT 65. dendverklaring der Collectieve Arbeids overeenkomsten, zou(den) dus vallen buiten de aan de Kamers van Koophandel en fa brieken toegedachte taak. Zou het door de Kamer van Koophandel en fabrieken voor Delft en Omstreken in genomen standpunt als juist moeten wor den erkend, de consequentie lag voor de hand de Kamers zouden zich dan met meerdere aangelegenheden, regelende de verhouding tusschen werkgever (s) en werk nemers) kunnen inlaten, zooals met het afsluiten eener Collectieve Arbeidsovereen komst, den arbeidsduur, degscciale verzeke ring. Dat het in de bedoeling heeft gelegen de bevoegdheden der Kamers zoover uit tc doen strekken, betwijfelt ons Bureau ten sterkste. Bij de huidige eenzijdige samenstelling der Kamers, waarin alleen de vertegenwoor digers van Handel en Nijverheid zijn opge nomen, lijkt het ons ontoelaatbaar, dat deze Kamers zich met sociale aangelegenheden bezighouden. Het door de Kamer van Koophandel en Fabrieken betreden gebied behoort aan den Hoogen Raad van Arbeid, waarin werkge vers en werknemers hun vertegenwoordiging vinden en in het leven roepen met de voorop gezette bedoeling Uwe Excellentie over aan gelegenheden van socialen aard van voorlich ting te dienen. Waar volgens een dagblad-bericht het voorbeeld van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Delft en Omstreken reeds navolging vond bij de Kamer voor de Veen koloniën, veroorlcoven wij ons het boven staande onder Uwe Excellence's aandacht te brengen. Ten zeerste zouden wij het op prijs stel len, wanneer Uwe Excellentie aanleiding zou kunnen vinden ons t. z. t. met haar meening in kennis te stellen. Met verschuldigde hoogachting, Voor het Bureau voor de R.K. Vakorga nisatie Van Uwe Exc. de dienstv. dienaar (get.) J. VAN RIJZEWIJK, Voorzitter, (get). A. C. DE BRUIJN, Secretaris. Heerenhuis Havenstraat SAalkw.gracht Aelbertsb.str. Fr. Halsstraat Landzichtlaan Vredehofstr. Ipenro'destraat Spruit &Boschstr. Prinsessestraat Prinsessestraat Zomerluststraal Eindenhoutstraat 7800 8.500 9.500 10.500 12.000 12.500 13.500 14.000 17.500 18.000 20.000 18.000 H. Villa L. v, Roozenburg Molenaarsplein Lucas v. Leijdenl. Jeroenboschlaan Heemst, Dreef Overboschlaan Overboschlaan Westerhoutstraat Villa Jeroenboschlaan v. d. Veldekade Heemst. Dreef Heemst. Dreef 12.500 12.500 13.500 14.00? 16.000 14.000 16.000 25.000 18.000 28.000 16.000 30.000 Voorts #gyrse VILLA'S en HEERENHUIZEN in prijzen van f 6009 en hooger. Vraagt i^.e WONINGGIDS Wordt op aanvrage gratis toegezonden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 10