Van Wet en Wetgeving. BUITENLAND Kerkel. Kunst - Van OVEN, Den Haag - Vaandels, Insignes, Vlaggen, Medailles bimherlahdsgn kseiiws. Derde Blad. 14 Juli 1923 I feuilleton Oe kleine boekhouder De Engelsche regeeringsverklaring; de indruk in Engeland, Frankrijk en België, Tijdelijke bezetting van Bormen. Onder de Telegrammen: De Engelsche regeeringsverklaring is bij de arbeiderspartij gunstig ontvangen. De opvolger van Krassin te Lon den. De Italiaansche censuur. DE ENGELSCHE REGEERINGS VERKLARING. GEK. BUITEML. BERICHTE& RECHTSZAKEN. De accijns op het geslacht De accijns op het geslacht is reeds van Suden datum. De tegenwoordige wettelijke be palingen daaromtrent dateeren voor een ge deelte reeds van 1822, gijn dus een goede honderd jaar oud. Vroeger konden ook de Gemeenten belasting op voorwerpen van ver- Druik en dus ook op geslacht heffen, doch de haar daartoe strekkende bevoegdheid werd in 1865 afgeschaft. De accijns die voor het geslacht is ver schuldigd bedraagt tien procent der waarde. Accijns is uitsluitend verschuldigd voor rundvee of om de woorden der wet van 1822 te gebruiken voor stieren, ossen, koeien .vaarzen, pinken en kalveren. Bij de invoering der wet in 1822 was ook accijns verschuldigd aan schapenvleesch, eveneens ten bedrage van tien procent der waarde en dan varkensvleesch ten bedrage van acht procent der waarde. In 1852 is echter de ac cijns op schapen- en varkensvleesch afge schaft. Het is wel de moeite waard hier op te merken, dat de tien procent accijns op rund- vleesch zich meer dan honderd jaar onver anderd heeft kunnen handhaven. Het zal wel overbodig zijn, op te merken, dat van paardenvleesch, evenmin als van schapen-en varkensvleesch, accijns moet worden betaald. De oorzaak, dat het vleesch van rundvee wel en het vleesch van andere dieren niet belast is, zal wel gelegen zijn in de omstandig heid, dat het verbruik van rundvleesch min of meer als luxe wordt beschouwd. De waarde van het vee, waarnaar de 10% accijns berekend wordt, wordt door den sla ger of dengene voor wiens rekening een stuk rundvee moet worden geslacht, zelf bepaald. Geeft dus een slager een koe aan door een waarde van f 300.dan betaalt hij f 30. geeft hij als waarde aan f 20, dan betaalt hij f 20 accijns. Het is begrijpelijk, dat iedere slager liefst zoo weinigmogelijk accijns be taalt en er dus bij hemsteeds eene onwille keurige neiging aanwezig, is om de. waarde van het vee althans door den rijksontvan ger te drukken. Ten einde te voorkomen, dat de belangen der schatkist daardoor )1 te zeer worden benadeeld, is bepaald, dat het voor den accijns aangegeven vee door o-en rijksambtenaar kan worden benaderd. uit woord eischt voor den leek eene andere vcrklaring. Onder benaderen verstaat men net overnemen door den rijksambtenaar van een stuk rundvee voor de waarde,waarvoor het door den slager voor den accijns is aangegeven plus zeven procent, dier aangegeven waarde. Een enkel voorbeeld ter verduidelijking. Stel een slager geeft eene koe voor den ac cijns aan voor eene waarde van f 200.en betaalt dus voor accijns f 20. Nadat de accijns betaald is, wordt de koe in den regel door den Rijksambtenaar gewaarmerkt of zooals meestal gezegd wordt gelood (van een loodje voorzien). Constateert nu de rijks ambtenaar dat de koe belangrijk onder de waarde is aangegeven, dan neemt hij haar van den slager over voor f 200 plus zeven procent, van den betaalden accijns, dus voro f 214. De rijksambtenaar heeft dan de koe be naderd. Die zeven procent dienen natuurlijk om te voorkomen dat de rijksambtenaar al te ondoordracht van zijn recht tot benadering gebruik maakt. Van het recht tot benadering moet worden gebruik gemaakt, binnen 24 uren na de aangifte voor den accijns. Daarna is het recht vervallen. Er wordt restitutie gegeven van den betaal den accijns voor gezouten of gerookt vleesch, dat niet in binnenlandsche consumptie wordt gebracht doch met hoeveelheden van 250 K. G en daarboven naar het buitenland of naar de koloniën wordt uitgevoerd. Ook wordt restitutie gegeven voor gezou ten of gerookt vleesch dat met hoeveelheden van 25 K. G. en daarboven wordt ingeslagen aan boord van schepen, varende ter Groen- landsche Straat Darische, IJslandsche en groote visscherijen, waaronder mede zullen begrepen zijn de groote schuiten van zee plaatsen en zeestranden varende, die een gaffelzeil, bram- e-rijtopzeil gebruiken enten minste met vijf koppen bemand, éénmaa in -het jaar in diep water ter haring varen,alsmede alle zoodanige schepen en vaartuigen, welke met vijf koppen en meer bemand, alleen ter visscherij en geenszins tot andere einden te vens worden uitgerust. In den vorigen volzin hebben wij voor de aardigheid den letterlijken tekst der wet van 1822 neergeschreven. Aan stijl en woordkeus kan men direct merken,dat men met een wets- product van ouden datum te doen heeft. In de evenvermelde gevallen wordt even wel geen volle restitutie van den bepaalden accijns toegekend doch deze restitutie be perkt zich tot f 1. voor elke 25 K. G. gezouten of gerookt vleesch, dat aan boord wordt ingeslagen. Ten behoeve der exportslachterijen is in 1884 de bepaling Opgenomen dat voor versch geslacht rundvee, mits in voldoende hoeveelheid en langs bepaalde plaatsen uit gevoerd, algeheele restitutie van den betaal den accijns plaats vindt. Over de jaren 1917, 1918, 1919, 1920 en 1921 is ter zake van accijns op het geslacht respectievelijk aan 's Rijks schatkist ten goede gekomen f 12. 491.666 f 11.190.624 f 14.194.594. f 14.525.068 en f 11.250. 649. Op staatsbegrooting van 1922 was een opbrengst geraamd van f 12. 500.000. Iln 1922 bleven de inkomsten van den accijns op het ges acht belangrijk beneden de raming, zoodat op deze post in 1923 f 9.000.000. of 31/2 millioen minder dan in 1922 werd uitgetrokken. Bij het lezen de zer cijfers krijgt men den indruk dat het ver bruik van vleesch door de algemeene malaise belangrijk is beperkt.-Toch gelooven wij, dat deze indruk onjuist is. Immers de accijns wordt berekend naar de waarde van het vee. En waar de prijzen van het vee thans, verge leken bij de prijzen van voor enkele jaren, belangrijk zijn gedaald, gelooven wij dat de mindere opbrengst van den accijns aan de daling der veeprijzen is te wijten. Baldwin's verklaring wordt algemeen 'oedgekeurd, ofschoon er een klein aantal ministerieelen is, dat niet geheel voldaan is over de aangekondigde politiek. Opgemerkt wordt dat zoowel Ramsay Macdonald als Grey in het algemeen steun gaven aan de regeering en dat noch Asquith noch Lloyd George, die onder degenen waren die Baldwin aanhoorden, het noodig achtten tusschen beide te komen. Grey's treffende rede in het Hoogerhuis wordt beschouwd als een krachtig beroep op Frankrijk om de bezetting van hpt Roer gebied opnieuw in overweging te nemen en ook de Duitsche nota nader te bekijken. De Engelsche pers. Baldwin's rede heeft een goede, zoo niet /eestdriftige pers in Engeland. De kritiek erop is vriendelijk en niet afbrekend. De Morning Post, die de verantwoorde lijkheid van Frankrijk voor den staat van zaken ontkent, keurt de voorstellen van Baldwin in hoofdzaak goed en merkt op, dat Ramsay Macdonald en zijn pro-Duitsche vrienden er door teleurgesteld zijn. Het blad is blij, dat geen plan bestaat voor een afzon derlijk antwoord van Engeland of voor de conferentie, die de anti-Franschen voor stelden. Baldwin erkent, dat de Entente noodig is voor den Europeeschen vrede tn heeft het walgelijke denkbeeld van een af zonderlijke overeenkomst met Duitschland gewraakt. De verklaring is een eerste blijk van een bepaalde buitenlandsche staat kunde, waarvoor het land dankbaar is. De Daily Herald acht het, te oordeelen naar den toon van Baldwin's rede, onwaar schijnlijk, dat Poincaré Engeland's ontwerp- antwoord zal aanvaarden. Baldwin ging ver der dan vervracht werd, doordat hij aan toonde, dat de Roer-bezetting niet alleen onvoordeelig, maar ook een betreurens waardige nieuwe koers in de internationale betrekkingen was. De Daily Herald ver wacht nog altijd iets van een internationale conferentie, die een besluit neemt over de Duitsche capaciteit, maar zulk een confe rentie is onwaarschijnlijk, vóór Frankrijk inziet hoe een grooten bok Poincaré heeft begaan en welk knoeiwerk hij geleverd heeft. De Manchester Guardian is van meening dat Baldwin zich zeer tegemoetkomend heeft betoond, hoewel hij beseft, dat een Engelsch-Fransch samenwerken noodzake lijk is als waarborg voor den vrede, beseft hij ook dat deze niet kan bestaan sedert men met het Roer-avontuur is begonnen. De nieuwe politiek heeft gevaren, doch deze zijn minder groot dan die van voortgezette werkloosheid. Het plan der regeering is ge richt op het vinden van een practische op lossing voor het dringende en bijna wan hopige vraagstuk om Duitschland voor in eenstorting te behoeden, een mogelijkheid, die de Morning Post ontkent. De Manchester Guardian verwacht, dat de deelneming der Vereenigde Staten niet tot een uitwisseling van nota's beperkt zal blij ven. Iets van veel grooter beteekenis moet volgen, daar men ook in Amerika ingenomen is met het voorstel van Duitschland om een onderzoek naar zijn hulpmiddelen te laten in stellen, Een onderzoek is onvermijdelijk noodzakelijk, afgescheiden van de vraag, wie daaraan al dan niet wil deelnemen. Het wij ze initiatief der regeering beeft den weg ge opend. voor de oplossing van de drie vraag stukken van vitaal belang, dat der schade vergoeding, der geallieerde schulden en der waarborgen voor den vrede en deze v/eg, hoe moeilijk hij ook zal zijn, zal kunnen leiden tot redding van Europa. De Londensche correspondent van de Man chester Guardian vergeliikt de houding der Fransch-gezinde Engelschen met een heerlij ke saus, doch het gaat hier niet om de saus maar om het vleesch en dat is niet verteer baar. De Financial Times vindt de verklaring merkwaardiger als een uiteenzetting van de feiten dan als een verklaring omtrent de po- liti-k. die op feiten moet zijn gebaseerd, doch nog ste-ds in de maak is. De viervoetige al- liancic. kan niet op twee be enen staan. Het voorleggen van het antwoord', dat gemeen schappelijk mot Italië is voorbereid, aan Frankrijk en België vermijdt het gevaar, dat kunstgrepen worden beproefd, die met de wetten van het politieke evenwicht spotten. Het City blad The Financier and Billionist stelt vast, dat Baldwin's verklaring in city kringen verwachtingen heeft gewekt. De be zetting van het Roergebied is geen zakerf doen geweest doch zuivere politiek, die noodlo.ttig op den economischen toestand van Duitschland en de Fransche financiën heeft gewerkt. Een gemeenschappelijk optre den is echter onwaarschijnlijk zonder ver andering in de personen der Fransche r.egee- ring. De Fransche pers. De draadlooze dienst te Parijs seint: Het belangrijkste gedeelte van de verkla ring van den Britschen premier schijnt dit te zijn, waarin hij zegt: „Wij hebben de regee ringen van onze ibondgenooten medegedeeld, dat wij bereid zijn de verantwoordelijkheid op ons te nerrien voor het opstellen van een ontwerp van antwoord aan Duitschland. Wij zullen dat antwoord zoo spoedig mogelijk aan onze bondgenooten voorleggen opdat zij het kunnen onderzoeken en wij durven ho pen, dat wij dan met hen tot overeenstem ming kunnen komen' Ten opzichte van dit punt maakte de Fransche pers over het algemeen voorbe houd. Verscheidene bladen herinneren er aan, dat het Fransche vergoedingsplan bekend is aan Engeland, maar het Engelsche plan is daarentegen nooit meegedeeld. Do Belgische pers. Het kan niet worden gezogd, dat de rede voering van Baldwin te Brussel een slechten indruk heeft gemaakt. Het tegendeel blijkt eerder waar te zijn, al .houdt men-zich in regeeringskringen, zoolang de tekst van het Britsche ontwerp van antwoord op de Duit sche nota niet is bekend, nog eenigszins ge reserveerd. De Vlaamsche politici zijn over het algemeen zeer ingenomen met de verkla ringen van den Engelschen premier en mee- nen, dat hij, de huidige internationale ver houdingen in acht genomen, niet anders spre ken kon. Van niet-Vlaamsche zijde hoort men echter eenige kritiek, die, naar gelang van de wijze, waarop Parijs reageeren zal, nu spoedig zal aanzwellen of geheel verdwij nen. De Etoile Beige constateert met voldoe ning, dat Baldwin nadruk heeft gelegd op het gemeenschappelijke doel der geallieerden, namelijk het verzekeren der herstelvergoe ding en verheugt er zich over, dat de Engel sche eerste-minister geen woord repte over het bijeenroepen van een internationale commissie, belast met het nagaan van het Duitsche betaalvermogen. De Libre Belgique ziet in Baldwin's rede in de allereerste plaats een nieuwe oriëntee ring van dé Europeeschc politiek, met Enge land als leider. Frankrijk en België, zegt het katholieke blad, staan thans voor de keuze óf zich aansluiten bij de Engelsche politiek, óf voortgaan op een weg, waarop naar de Britsche premier verklaarde, groot Brittannië vast besloten is hen niet te volgen. De Antwerpsche Neptune meent, dat de verklaring van Baldwin evenzeer aan het adres van Berlijn is gericht als aan dat van Parijs en Brussel. Laat Duitschland het lij delijk verzet opgeven en Frankrijk, evenals België zullen bereid gevonden worden op de Engelsche voorstellen in te gaan. De Nation Beige schippert nog wat, in afwachting is, Baldwin toch niet anders doet dan het oude plan Bonar Law, hetzelfde dat aanleiding gaf tot de bezetting van het Roergebied, nogmaals naar voren te bren gen. Volgens de Midi was de verklaring van Baldwin niets anders dan een ten opzichte van de geallieerden zeer correcte en hoffe lijke, ten aanzien van Duitschland zeer wel willende uiting van commercieel defaitisme. DE CONFERENTIE VAN LAUSANNE. De tweede moeilijkheid, welke als de ern stigste wordt beschouwd, heeft betrekking op de concessies (de eerste betreft het ver- blijf van vreemde oorlogsschepen in furk- sche wateren.) Zondag moesten nog enkele concessies worden geregeld, bijv, die van Vickcrs Armstrong, de Algemeene Spoorwegregie en de Turkish Petroleum Cy. Overeengekomen was, dat deze maatschappijen schadevergoe ding zouden krijgen, als zij niet in haar vroe gere rechten mochten worden hersteld en dat zij in geval van een meeningsverschil in de toekomst een recht van voorkeur zouden genieten voor den duur van tien jaar. De Turken verklaarden in de eerste plaats, dat rechten van voorkeur in strijd zijn met de Turksche souvereiniteit. De Geallieerden stelden daarop voor den termijn op vijf jaar te bepalen en hiervan geen melding te maken in het protocol, doch alleen in een brief, welke tot deze maat schappijen zou worden gericht. Wel verre van deze schikking te aanvaar den, betwistten de Turken tot aan den och tend de rechten der maatschappijen. Onder deze omstandigheden verklaarden de geallieerden, ziende dat de meeningsver- schillen toenamen, dat het nutteloos was de bespreking voort te zetten, waarop zij ge meenschappelijk de zitting ophieven, de Tur ken achterlatende, tot wie zij nog de verkla ring richtten, dat in ibeginse! overeenstem ming was verkregen omtrent de drie! groote quaesties, de concessies, dé coupons en de ontruiming, welke h. i. onafscheidelijk waren en dat een terugkomen.op deze vraagstuk ken het heropenen der heele discussie be- teek.ende, waardoor aan de geallieerden de volle vrijheid werd teruggegeven. UIT HET BEZETTE GEBIED. De stad Limburg is Donderdagmorgen om 6 uur door de Franschen bezet. De comman dant heeft de stad tot garnizoensplaats ver klaard. Het gymnasium is als kazerne inge richt. Aan het overheidspersoneel is aan gezegd, dat het in dienst moet blijven doch onder Fransch bestuur zal staan. Het, post en telegraafkantoor is eveneens bezet. Voor de rechtbank te Essen zouden 1 personen terecht staan die aangehouden zijn wegens diefstal van koperdraad van aan den staat toebehoorende telefoonlijnen, dat zij te Kapernberg hadden gestolen. De Franschen zien echter in dezen diefstal een daad van sabotage cn willen daarom de aan gehoudenen voor den krijgsraad brengen. UIT HONGARIJE. Uit Boedapest meldt een telegram van H. N. dat de rechts-radicale afgevaardigde Eckhardt in de nationale vergadering scherpe critick geoefend heeft op de ont eigening van het aan Hongaren toebe hoorende grondbezit in Zevenbergen door Roemenië. Hij wees er op dat de Volken bond in deze aangelegenheid een voor Hon garije zoo ongunstige beslissing heeft ge nomen, dat Hongarije moet overwegen uit den Volkenbond te treden. Daruvarhy, de minister van buitenland sche zaken, wees er op, dat Hongarije van alle middelen die het Volkenbondsverdrag toelaat, gebruik zal maken, om een recht vaardiger beslissing te verkrijgen. EEN MIDDEL TEGEN OORLOGEN. Een voormalig vice-president van de Ver. Stalen, Thomas R. Marshall, is al afgeko men op den door Edward Bok uitgeloofden prijs van 100,000 voor het beste middel ona in de toekomst oorlogen te voorkomen cn het behoud van den vrede te waarbor gen. Het standpunt waarop Marshall zich stelt is, dat de lieden die in een oorlog zelf het vechten moeten opknappen er ook maar de beslissing over moeten hebben of er gevoch ten zal worden, ja of neen. Om dat uit te maken zou geen oorlog mogen worden on dernomen vóór een volksstemming is ge houden van aile mannen en vrouwen in een land, die ouder zijn dan 18 jaar. Bovendien mag niet met het actieve vechten worden begonnen, vóór er na het referendum voile zestig dagen zijn verloopen. Alle personen die oorlogsdaden bevelen of een bevel daartoe uitvoeren, moeten voor een inter nationaal hof worden gebracht dat in dien zij schuldig worden bevonden dc doodstraf moet opleggen. Marshall ze£t ten slotte nog het volgende ware woord: „Het was voor den Amerikaanscben Se naat gemakkelijk genoeg om oorlog te ver klaren. Wij v/aren mannen boven den strijd baren leeftijd en dus veilig. Maar de mannen die hun bloed moesten storten waren niet veilig; en zij hadden geen kans om zelf hun keus te bepalen." OPSTAND IN PARAGUAY. Uit Asuncion wordt gemeld, dat de op standelingen het spoorwegstation hadden standelingen verjaagd, van wie verscheidene standelingen verjaagd, van wie verscheiden aanvoerders zijn gedood. De staat van beleg is afgekondigd. Naar dc Tel. uit Dortmund verneemt is de groote robijn uit dë gestolen monstrans van Munster dezer dagen door een opkoo- per van edele metalen en juweeien uit Rot terdam aan een juwelier (n Antwerpen ie koop aangeboden. Schijnbaar in den koop tredende, waar schuwde deze de Duitsche politie, die onmid dellijk een onderzoek te Rotterdam instelde. De opkooper scheen echter reeds lont te hebben geroken. Hij is spoorloos verdwenen. Dc robijn heeft een gewicht van 100 karaat, de kleur is „pigeon blood," aan de onderzijde bevindt zich een kleine .bleekrose ader. De steen moet uit l*oa. afkomstig zijn, vanwaar hij door Portugeesche zendelingen naar Portu gal werd gebracht. Later kwam hij in het bezit van den Dom te Toledo. Daarna werd hij, waarschijnlijk door juweliers, naar Neder land gebracht, waar hij in het bezit kwam van den Bisschop van Munster, vorst von Galen, die hem in den Dom-monstrans liet aanbrengen. Kort voor den oorlog deed de ex-keizer een poging hem te ruilen tegen een schitterende Ccylo-safiicr, met het doel hem voor de familieschatten der Hohenzollerns te winnen. Het Domkapittel wilde echter den robijn niet afstaan. Volgens officieele berekeningen zijn in de laatste twee weken van de maand Juni de prijzen in Rusland opnieuw gemiddeld, met 14 percent gestegen. Als resultaat van deze prijsverhooging kostte het gewone le vensmiddelen-rantsoen op 1 Juli 1.069.990,000 roebel (berekend per maand). In Zuid-Rus- land neemt deze prijsstijging, vergeleken met alle andere streken van Rusland, een sneller tempo aan. De sowjet-pers troost de burgerij met de mededeeiing dat in West-Europa, in het bij zonder in Duitschland de levenskosten even eens sterk gestegen zijn. Miljoekof heeft de laatste hand gelegd aan het derde deel zijner Geschiedenis der Russische revolutie. Het zal te Sofia verschij nen. De spoorwegverbinding Petersburg Reval is verleden week geopend. In verband met het ontslag op groote schaal van arbeiders cn beambten hij de Belgische spoorwegen, ontvangt het com missariaat voor het verkeerswezen te Mos kou, naar een H. N.-telegram van daar meldt, talrijke aanbiedingen van Belgisch spoorwegpersoneel, dat zich ter beschikking van Rusland wil stellen. DE HANZEBANK IN HET BISDOM HAARLEM. Een aanzienlijk deel van de reserves en dc geheeie winst over 1922 aangewend voor afschrijvingen. 't Bestuur van de Hanzebank in het Bis dom Haarlem adviseert de algemeene ver gadering van aandeelhouders van de reserve 200.000 te bestemmen voor afschrijving van geleden verliezen en de post liquidatie C. C. M. C. B. ad 140.000 uit de balans c doen verdwijnen. Dc reserve voor afschrij vingen zal daardoor geheel verbruikt wor den. Verder wordt voorgesteld van dc netto winst af te schrijven op gebouwen 32.992 en op meubilair 22.617 en van het restant ad 114.287 aan tc wenden 20.000 voor af schrijving op liquidatie C. C. M. C. B. en 94.287 voor afschrijving op debiteuren. Er zal geen saldo voor dividend beschikbaar wezen. HET REIZIGERSVERKEER MET LUXEMBURG. Voor Nederlanders, die zich naar Luxem burg wenschen te begeven, is van 15 Juli af, enkel noodig het vertoon van een bewijs van Nederlandschap te hunnen name, voor zien van hun portret, en hun handteekening. Zij behoe ven geen buitenlandsch paspooit meer te bezitten. Omgekeerd zullen Luxem burgers met ingang van genoemden datum in Nederland worden toegelaten op vertoon van hun certificat. d'identité, voorzien van het portret cn de handteekening van den houder. VOORUITZICHTEN VAN HET LANDBOUWBEDRIJF. In een artikel in „De Groene Amsterdam nier", schrijft J. G. Tolkers over den over vloed van intellectueelen, niet alleen in ons land, maar ook in het buitenland. Overal bestaat een tekort aan geschoolde vakarbei ders en een overvloed van intellectueelen, commercieele leiders, enz. Niettemin blijkt nog niet van verminder den toeloop naar H. B. S. cn Hoogescliool. Daarentegen wordt bij de beroepskeuze het landbouwersberoep en dat van tuin bouwer en fruitkwecker zeer verwaarloosd. Dit is begrijpelijk daar in ons land deze tak van bedrijf er weinig bemoedigend uitziet. Echter bieden Noord- en Zuid-Amerika, Zuid-Afrika en Australië nog overvloed van mogelijkheden voor iemand, hetzij met, het zij zonder kapitaal, doch in alle gevallen met dc noodige kennis van lendhouw- veeteelt-, fruitteelt- of tuinbouwbedrijf. Schrijver raadt aan, na vier of vijf prac tische leerparen, een land- of tuinbouw school af te loopen en eventueel later in Wageningen een graad te halen. „In Zuid-Afrika bijv. bestaan er op op het gebied van landbouwopleidcrs naast de landbouwscholen, dc zgn, procfboerdcrijen, met het doel een practischen landbouw- cursus te geven aan hen, die zich op den landbouw willen gaan toeleggen. Deze cursussen zijn feitelijk kosteloos, daar degene, die er aan deelneemt, wel-is- waar 50 pond sterling moet storten voor cpleidingsgeld, kostgeld, bewassching enz., maar dit bedrag terug kan vorderen als hij, nadat hij den cursus tot tevredenheid van den leider heeft doorgemaakt, zich daarna in den landbouw van Zuid-Afrika heeft he geven". Het landbouwleven vereischt naturlijk een hard leven, maar is zeer gezond en biedt financieel niet minder dan het beroep van geneesheer, ingenieur, koopman of advo caat. „Het moderne boerenbedrijf is verre van saai en lang niet alleen esn kwestie van zaaien en maaien. Integendeel, het eischt de ambitie van hem, die betere vruchten, beter koren en mooier beesten dan zijn buurman wil produceeren; om de opbreng sten van zijn „estancia" in Argentinië, zi;n „ranch" of „farm" in Noord-Amsrika, zijn „plaats" in Zuid-Afrika te verbeteren en het bedrijf meer intensief te maken, dat ver eischt de wetenschap van een dokter, den tact van een advocaat, den handelsgeest van een koopman, het financieel genie van een bankdirecteur en het doorzicht van een ingenieur". De heer Tolkers wijst er nog op, dat dc risico groot is. Dit is echter ook, in den ■ërijen handel het geval. Voor vele ouders en jongeren kan dt inderdaad ter overwe ging aanbevolen worden, meer dan hun kinderen a tout prix te laten studcercn. ST. JACOBUS-STICHTIMG PSYCHIA- TR1SCH-NEUROLOGISCHE KLINIEK. Op initiatief van den hoogeerw. heer deken van 's-Gravcnhage zal in het najaar boven genoemde kliniek worden geopend. Tot oprichting hiervan is men overgegaan omdat herhaaldelijk het gemis van een R.K. geneeskundige inrichting ernstig wordt ge voeld. Uit vele kringen werd reeds medewerking toegezegd; in de eerste plaats heeft Z. D. II. Mgr. Callier ten zeerste zijn instemming be tuigd en de noodige goedkeuring verleend. Prof. A. van Rooy werd welwillend be reid gevonden om als medisch adviseur op te treden. Een gunstige gelegenheid isgevonden tc Wassenaar nabij 't park Oud-Wassenaar. Daar zijn aangekocht 2Yi H.A. grond met op gaand geboomte en struikgewas. Daarop be vindt zich de naar de eischen des tijds inge richte villa „uc Dennen," o.a. voorzien van electrische installatie, warm- cn koud-water- leiding en centrale verwarming, een lustoord voor de verpleging en verzorging van patiën ten. Eovendien bevindt zich op korfen af» stand een halte van de electrische tram naaf s-Gravenhage. Dc verpleging zal geschieden door eerw. Zusters van Salzkotten en als directeur-ge neesheer is benoemd dr. Hoclen, thans ge neesheer in de Valeriuskliniek te Amsterdam. Het college van regenten bestaat uit: H A. Th. v..n Dam, deken van 's-oravenhage, voorzitt" J. A. H. de Voort, referendaris te! gemeente-secretarie, regent van het R. K. Ziekenhuis, Den Haag, secretarie C. J. vat der Z.ijdcn, bouwkundige, lid der Kamer vaiï Koophandel, Den Haag, penningmeester; Ir, P. H. V. Bongaerts, civiel- en electrotech- nisch-ingenieur Den Haag; Ct. J. Meijsing, pastoor, Wassenaar. ST. BAVO-LEENING. Uitlotirg Juli 1923. Ten overstaan van notaris J. Th. Brügmaf tc Amsterdam zijn van de Prerme-leening ten jaste der Kathedraal van Sint Bavo uitgeloot' Serie 88, nummer 47 met 100. Serie 5. nummers 28. 73. 8, 8, 88. 29, 10, 13, 29, 89. 36, 16. 52, 3, 20, 66, 93. 55, 73. 88, 1. 45, 80. 120. 63. 133, 21, 63, 79. 152. 61, 74. 154. 3, 14, 21, 44, 55, 65. 1.' 156. 43, 61, 88. 165, 14, 27. 213, 3, 5, 38, 41, 76, 77, 80, 86. 284 16. 18. 16, allen oct f 25. Dc overige nummers dier Series alle met ƒ10— De uitgelote aar.deelen kunnen ter uitbeta ling worden aangeboden aan de Bisschoppe lijke Secretarie, Nieuwe Gracht 80, te Haar- •m, van 1 Oct. 1923 af. FAILLISSEMENTEN IN NEDERLAND Volgers mededcehng van het Handelsift formatieburcau van Van der Graaf Co. f Bureaux voor den Handel zijn over de afge- loopen week, eindigende 13 Juli in Neder land uitgesproken 78 faillissementen tegen 70 faillissementen in dezelfde week van he' vorige jaar. DE VERHOOGING DER COLLEG) GELDEN. De Eerste Kamer heeft Donderdag h> ontwerp tot wijziging der H. O.-wet (ver* hooging der college-gclden aan de rijksnoo- geschoien) aangenomen met 19 tegen 7 stem- nien. Tegen stemden de heeren westerdijk, Croies, Schönfeld, Van Embden, Dc Gij' selaar, Slingcnberg en Wittert van Hoogland, AMBSTKETEN VOOR DEN BURGE MEESTER. In de Burgemeesterskamer ten stadhuiï% te Amsterdam, werd Donderdag namens den Bond van Edelmetaalbcdrijven door den heer C. H. van der Velden aan burgemeester de Vlugt een zdveren ambstketen overhandigd. De burgemeester zeide dank voor dit kost baar geschenk, dat een bewijs is van burger zin en hartelijke waardeering. PROF. VAN VOLLENHOVEN GEEN EERSTE KAMERLID. Naar de N. Crt. verneemt, wenscht pro.. Van Vollcnhoven die van Vrijzinnig-Demo- cratische zijde candidaat gesteld is voor het lidmaatschap der Eerste Kamer voor een verkiezing niet in aanmerking te komen en heeft hij daarom de door de Kieswet ver- eischte verklaring dat hij de candidatuur op de lijst aanvaardt, niet ingezonden. DE EERSTE KAMER VERKIEZINGEN. Naar de Msb. verneemt, zal de stemminf niet op 24 maar op 27 Juli a.s. plaats hebben ZIJN VROUW EN KIND VERMOORD Voor de rechtbank te Assen stond Vrijdag terecht A. E., landbouwer te Waspe, be schuldigd dat hij in den nacht van 10 op 11 Mei opzettelijk zijne echtgenoote Albertje Wanningen en zijn zoontje Albert van het leven heeft beroofd. Beklaagde bekende, hij heeft het feit ge pleegd omdat er tusschen hem en zijn vrouw geen goede verstandhouding bestond. Het O. M. eischte 4 jaar gev. strai. BELEEDIGING VAN EEN BURGÊ MEESTER. A. Ver we y, te Meteren, lid van den raad van Geldermalsen, die den burgemeester dier gemeente beschuldigd had door in een open bare verkiezingsvergadering te verklaren. „De burgemeester heeft f 15 gestolen uit den zak van vrou w Schaap" (den gemeente- bode), werd heden door de rechtbank te Tiel veroordeeld tot een week hechtenis. De eisch was een maand. EEN STELENDE VERLOOFDE. De rechtbank te Rotterdam veroordeeld» Donderdag de 23-jarige werkster G. H. B, die niet met leege handen in het huwe lijksbootje wilde stappen en daarom f 156 wegnam uit den spaarpot van haar verloofde, tot acht maanden voorwaardelijke gevan genisstraf. (Naar het Duitse, door JOAN.) 9. Grootmoeder Bakker vond dientengevolge dat de bochel van Eli in den laatsten tijd beduidend gegroeid was. Eigenlijk was de bochel nog veel grooter dan hij er van buiten wel uitzag. En zij wendde zich aan, heel liefdeloos van Eli te spreken en noemde hem tegenover haar dochter met voorliefde „Je bultige Jood". Katharina nam Eli dan krachtig in bc- icherming. Zij had allang gevoeld, dat Eli een goede man was en zijn welwillende bewonde ring deed haar goed. Door hem toch kwam weer een beetje warmte in haar vsrfcloeid be staan, dat zonder liefde was. Hij koesterde voor haar een vaderlijke .mendschap, hij gaf haar kleine cadeaux, ja hij nam haar zelfs eens mee naar zijn restau rant. „Kan ik u feliciteeren vroeg de stoppel- baardige Joseph den volgenden dag. Hoeveel krijgt ze wel meel" „Jij hoort in een gekkenhuis had Eli hem barsch terechtgewezen. „Ik trouw in 't geheel ni?t. Met mij sterft mijn geslacht uit. Alleen mijn zijlinie, ^Apollo van Belvedere, plant zich nog voort." Eli en Katharina, rtwee door het lot ver onachtzaamde, aan teleurstellingen gewoon zijnde menschen, verheugden zich in eikaars onbaatzuchtige sympathie. Zoo stonden de zaken, toen plotseling Mar tha in den gezichtskring van Eli trad. Naast den zonneglans van deze nieuwe verschijning moest de vriendelijke luister van die onschuldige, langzamerhand tot een aangename gewoonte afdalende, vriendschap verbleeken. De goede juffrouw Dijker bemerkte het eerst de verandering, die haar huurde on derging. Maar omdat zij met het bestaan van Martha onbekend was, voerde zij zijn zonder ling gedrag terug op de betrekkingen tot Katharina Bakker, die zij al lang geplaatst had op de tamelijk omvangrijke lijst van de menschen, die ze „niet ruiken" kon. „Heb ik" het niet gezegd," jammerde ze. „Nu is het spoedig werkelijk zoo ver On danks dit zeg ik u-: Ik ga niet naar uw trou werij Men moet u een ring door den neus halen om in den dierentuin tentoon te stellen Ik zeg het immers Sinds mijn George zali ger dood is, zijn er geen schrandere mannen meer. Mijn George-zaliger ach zoo een vind ik mijn leven lang niet meer Die was van het goede, oude ras Hij kon dansen Schotsche galop, walsen rechtsom, walsen linksom, op zijn eigen teenen en op die van anderen hij was een geboren balletmeester! Door het dansen hebben wij elkaar indertijd ook leeren kennen en beminnen. Het was op 'n Zondag, in Nidderrad, bii Bamberger,Ik had vijf glazen bier voor hem betaald en na het zesde zwoer hij mij zijn eeuwige trouw. En hij heeft ze gehouden ook ik heb ook maar het minste niet bemerkt I Dat was een man, mijn George-zaliger, l«j had een hart van goud en hij was zoo mooihij zag er uit als een onderofficier in civiel. U moet overigens niet denken, dat ik misschien geen andere partijen had kunnen doen. Ik heb minstens een stuk' of tien vereerders gehad, want ik was ook eens jong en mooi zoo mooi als uw hooggeboren juffrouw Bakker haar leven lang niet worden zal, al werd ze ook 100 jaar oud Daar was bijv. de tweede bediende van meester Westrop die is voor mij eens bijna in de Main gesprongen, maar gelukkig dat de rivier toen goed dichtgevroren was En de loopjongen Flip yan Schepel, die heeft zelfs gedichten op mij gemaakt, zoo ontoereken baar was ie. O God, als ik er nog aan denk, hoe ik eens met dien Flip bij Bamberger danste en George toen kwam. Eer ik de heeren met elkaar kinnes kon laten maken, moest Flip al verbonden worden. Want mijn George-za liger had kracht als een ijsbeer, spieren zeg ik u, zoo dik als uw bochci En hij moest toch sterven. Het is een kruis We hebben Eli op zijn avondwandeling naar huis geheel alleen den Sacksenhauser- Berg laten opkrabbelen en hem discreet in zijn droomen den vrijen teugel gelaten. Nu echter sluiten we ons weer bij hem aan en volgen hem in zijn kamertje, om eens na te snuffelen, hoe het er daar wel uitziet. „Goeden avond, mijnheer Manchetbe groette de vroolijk-lokkende stem van Ma- rietje hem in den tuin. Marietje had in den loods, welke den za ligen heer Dijker als zomcrwerkplaats ge diend had, gespeeld en was, zoodra zij hem diend had. Eli vroolijk tegemoet gespron- gcn. „Goeden avond, Marietje," beantwoordde Eli haar groet en schikte heur haarlint, dat bij het spelen verschoven was, recht. „Het schoolwerk al,gemaakt?" „Natuurlijk, mijnheer Manchetbetuig de het kind. „Wil ik het u laten zien 1" „Later, later zei Eli vriendelijk. Zijn hoofd was nog vervuld van gedachten van Martha, en hij hoorde, toen hij het huis bin nentrad, in het geheel niet den groet van juf frouw Dijker. Zijn hospita zag hem hoofdschuddend na. „Nu begin ik het zelf te gelooven," zuchtte de brave vrouw, „dat het tijd wordt, dat hij onder de pantoffel komtDe pantoffel van den reus Goliath zou de juiste maat voor hem zijn. Hij wordt al doof van verstrooidheid de liefde heeft zich op zijn oor gezet Toen hij zijn kamer binnentrad, vond Eli op de tafel een ruiker frissche weidebloe- men. Die had Marietje voor Rem geplukt, Ma rietje, die met kinderlijk-overdreven veree ring aan haar huisonderwijer hing. Hoe goed kon hij haar alles verklaren Veel beter dan de onderwijzeres op school. En nooit schold-ie. Hii was altijd even vrien delijk, verloor nooit zijn geduld, hoeveel men hem ook vroeg. En merkwaardig Bij de on derwijzeres op school bemerkte je altijd, zoo dra zij zich omdraaide, een onweerstaanbare drang, tegen haar de tong uit te steken, haar haar een poets te bakken of minstens eer. lee- lijk gezicht te trekken bij Eli kwam een dusdanige gedachte nooit in haar op. Eli was haar goede vriend, haar vertrou weling. Iets was Marietje opgevallen dat hij haar naam niet onthouden kon. Hij sprak haar dikwijls met „Martha" aan. Zij had het haar moeder eens lachend ver teld, en deze had het volgende raadselachtige antwoord gegeven „Als hij je weer met Mar- ha aanspreekt, dan spreek jij hem met „mijn heer Bakker" aan Eli nam den bloemruiker in de hand zijn gebrilde wipneus verdween in de bloesems. Hij trok een Margueriet uit den ruiker en plukte de bladeren af en daarbij fluisterdehij „Ze houdt van De Leeuw ze houdt niet van hem ze houdt van hem ze houdt niet van hem ze houdt.... de slag mag hem treffen 1" Hij zuchtte diep, hing hoed en jas aan de dcurhaken en ging op de sofa liggen. „Wilt u wel eens dadelijk uw voeten van de sofa afdoen I" klonk meteen al de verwij tende stem van juffrouw Dijker. Juffrouw Dijker was de kamer binnenge komen, om zijn jas af te borstelen. Of, eerlijk gezegd ze kwam onder dit vc cfr- wendsel, om zich ervan te overtuigen, dat haar huurder weer zuchtend op de sofa lag en 't op z'n zenuwen" had. De groote boekenkast, vormde het hoofd sieraad van het kamertje. Daar stonden onze klassiekers in het gelid, erg stuk gelezen, vlek kig en vergeeld, zoodat men ze op het eerste vluchtige gezicht voor waardevolle oude wer ken had kunnen houden. Maar dat was niet zoo. Stuart Webbs had met gemak geconsta teerd, dat deze vlekken vingerafdrukken van Eli en sporen van boterhammen waren. Boven de sofa hing een bruidsportret van Eli's overleden moeder. Zonder twijfel had deze photographie eens in het trouwportret van zijn vader een pen dant bezeten. Maar dit portret ontbrak. Had de kortzichtige Eli het eens laten val len, of was het bij de verhuizing verloren ge- gaan Neen, de geschiedenis luidt heel anders, zc was weet een echte geschiedenis voor Eli. De oude Manchet en zijn zoon hadden el kaar gedurende hun kleven slecht verstaan. De vader, een kleine koopman, had, ten kos te van veel offers, den kleinen Eli het gym nasium laten bezoeken en hoopte, in hem te eeniger tijd een licht der medische weten schap te zien. .Wordt vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 9