PARK-HOTEL. 1 - lRgëzo^tn i@dsd@@E!iig@n Ingezonden fóededeelingeit S.8.10-12 ct- Ingezonden Medsdeelïngen De werken rond de Amsterdamsche Poort, V In- en om de huishouding. e§m@el im mm» y 60 cent per regel. ,BRO MÖDELMELK KARNEMELK YOG HU RT BLOEMENDAAL. - EDEL Q BAAR, fabrikaat: Fe A.H.JI.W8 JTENBURG VOORHOUT. DE BITTEiOLF Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. HEEMSTEDE. Herinnering aan de hitte! Ter bespa OVERVEEN. "SS-7?: STADSNIEUWS. De school en de warmte. R. K. Kiesvereeniging. C. Nan. t Niet doorgegaan. Een ongewenscht bad. De Stoomtram HaarlemAlkmaar. haarlemsche r.k. commissie voor PAef€L&AI>0 94 TEL. 433 -14fC Heeft Uw personeel VAGANTIE, draagt ons dan de zorg voor Uw middagmaal op Onze dag-menu's, leveren wij voor f 1.40, f 1.55, f 1.75 Geeft Uw opdracht per telefoon onder no. 433 MEER UITGEBREID MENU VOOR FEESTDAGEN. Radis a la Ninort Julienne soep Kalfsnierstuk doperwten aardappelen Chateaubriands a Ia Madeleine snijboontjes Itdliaansche pudding vruchten Dessert. RADIS a LA NINON. (hors d'oeuvre). 2 bosjes kleine roode radijsjes 2 kropjes sla 2 hard gekookte eieren 5 lepels mayonnaisesaus 1 theelepel fijngehakte kervel pl.rn. 30 kappertjes zout en peper. Bereiding De radijsjes schoonmaken en ongeveer de helft er van in dunne schijfjes snijden. De overige kleinste ra dijsjes van het bovengedeelte tot aan het groene kroontje in langwerpige reep jes snijden 'maar zóó, dat ze bij het groe ne gedeelte vast blijven zitten, waar door 't witte gedeelte zichtbaar wordt. De kleine blaadjes van het groen moeten er aan blijven. De blaadjes worden daarna in frisch water gelegd, tot ze noo dig zijn. De kropsla schoonmaken, fijn- snijden en wasschen en de kervel zeer fijn hakken. De eieren 8 minuten ko ken, even in koud water leggen, en pel len. Het wit en geel er van afzonderlijk met een vork of mes fijnmaken. De krop sla met 't grootste gedeelte van de in plakjes gesneden radijsjes, de fijn ge hakte kervel en 3 lepels mayonnaise door elkaar mengen en op een schaaltje doen, in 't midden eenigszins opgehoogd De overige mayonnaise er overheen gieten en daarop cirkelvormig de overige schijfjes radijs en de heele in reepjes ge sneden radijsjes schikken. Op ieder plakje radijs plaatst men een kappertje en op de -la op een schotel eerst een randje van 't fijngehakte eiwit en daar naast een randje eigeel, waartusschen men hier en daar een kappertje kan plaatsen. CHATEAUBRIANDS a LA MADE LEINE. 1 K,G. ossenhaas 10 gr. zout 100 gr. boter y2 d.L. sterke bouillon 1 sjalotje 1 lepel fijngehakte peterselie, kervel en dragon peper croutons kleine aardappelcroquetten. Bereiding De ossenhaas met een scherp mes in plakken snijden van 1 vinger dik. Deze schijven vleesch klop pen en allen op gelijke grootte afsnijden. Van oudbakken brood evenvee crou tons snijden als men biefstukjes heeft en van dezelfde grootte.Dit verkrijgt men, door de sneedjes brood b.v. langs een glas of deksel van een cacaobus rond af te snijden. De croutons daarna in een ijzeren pannetje in kokend rundvet gelijk bruin van kleur laten worden en op grauw papier laten uitdruipen. De biefstukjes, nadat ze geklopt zijn, met zout inwrijven en in een koekepan met de kleinste helft van de boter aan beide kanten bruin bakken op een flink warm vuur, evenals gewone biefstukjes. De overige boter in een kom roeren tot ze roomachtig is geworden en daarbij lang zaam met kleine scheutjes tegelijk, de warme bouillon voegen. Men moet voor al zorgen, dat de saus niet olieachtig wordt, dit kan voorkomen worden door de bouillon niet te vlug bij de boter te vo.egen. De saus moet eenigszins gebon den" zijn, 't laatst wordt de fijngehakte sjalot, peterselie, kervel en dragon er doorgeroerd en ook een weinig zout, peper en iets cayenne-peper. De bief stukjes op de croutons leggen en op ieder biefstukje wat van de saus. Men schikt de croutons in de rondte op een schotel en plaatst in het midden kleine aardappelcroquetjes. In plaats hiervar kan men ook kleine gebakken aardap pelen nemen. ITALIAANSCHE PUDDING 4 eieren 25 gr. witte gelatine 60 gr. suiker Vz stokje vanille Vc L. melk Va L. slagroom 1 d.L. Curasao of d.L. cognac en d.L. sherry. Bereiding De melk met de vanille la ten trekken en even aan de kook bren gen. De eierdooiers met de suiker in een kom flink roeren en daarbij lang zaam de kokende melk voegen. De blaadjes gelatine even in koud water afspoelen, in een weinig kokend water oplossen en daarna bij de eieren met de melk voegen. De room met de twee van de ongeklopte eiwitten tegelijk stijfkloppen, waardoor de room luchti ger wordt. Zoodra hij stijf is de cura?ao of de cognac met sherry bij de melk met de eierdooiers en gelatine voegen en dit alles vermengen met den geslagen room. De massa daarna in den vorm doen, waarin men van .tevoren het ongeklopte eiwit heeft laten rondloopen. Hierdoor komt de pudding glad uit den vorm. M. K.-'t H. REGHTSEAKift. RECHTBANKEN OPGEHEVEN. Op 1 September a.s. treedt de ontbinding der rechtbanken te Zierikzee en Heerenveen in werking. LUSMTVERKEER. LMMÜW m ¥SSS«RU. feEN RIJK HONING JAAR VERWACHT. Uit den Gelderschen Achterhoek wordt gemeld, dat de imkers zeer tevreden zijn over den toestand van hun bijenvolken, waartoe het warme weer wel meewerkt. Men ver wacht, dat de honingopbrengst die van het rijke honingjaar 1916 zal overtreffen. iEHENlS NIEUWS. ft HEEMSTEDE- TEUEF. 28CS.Ó VAN 9 - 1S ÉN 2 - 5.30 UUR Het laatste H.O.V.-concert Het laatste H.O.V.-concert, Vrijdagavond alhier gegeven, mocht zich weer in veler belangstel ling verheugen. We gullen dus nu niet schrij ven over „Hoe warm en hoe stoffig 't was op 't terrein," want zij, die er geweest zijn, heb ben het ondervonden en. zij, die er niet ge weest zijn, kunnen 't zich wel voorstellen. Bo vendien wordt het onderwerp wel wat afge zaagd. Toch waren enkele dingen, die hier mee verband hielden, op te merken. Met het oog op zon en temperatuur was de tent ver plaatst naar de Westzijde van 't terrein, waar door orchestleden en publiek tenminste kon den profiteeren van 't geboomte en zijn scha duw. Verder was aan 't publiek goed te met ken, dat 't min of meer tropisch was op het terrein. Vele heeren zaten of lagen in 't gras zonder boord, zonder jas, zoo maar in hun overhemd met opgestroopte mouwen. En dat wil voor een netten Bloemendalerjnog al wat zeggen. Maar waar ze ondertusschen groot ge lijk in hadden. Ronom de tent was een groote ruimte vrij gehouden. De jeugd gedroeg zich weer voor beeldig kalm, zoodat niet de minste stoornis teweeg gebracht werd. En nu de muziek zelf, Nu die was op z'n H.O.V.-sch, dat wil zeggen in de puntjes. De heer Gerharz en zijn artistentroep behoe ven waarlijk niet meer in de hoogte gestoken te worden door een Bloemendaalsch leeken- correspondent. Hun sporen zijn toch reeds ruimschoots verdiend. Er kleeft slechts één pbrek aan 't concert van gisteravond, nl. dat t waarschijnlijk 't laatste is geweekt. Waarschijnlijk, want zijn we goed inge licht, dan heeft 't bestuur van de H.O.V. 't voorstel gedaan aan den Bloemendaalschen Raad nog een 3-tal concerten te geven tegen nader overeen te komen, verminderden prijs. Mocht de Raad hierop ingaan, dan zuilen we dus nog een paar malen van schoone con certen kunnen genieten. We willen dit praatje niet besluiten, zonder met een woord van warme waardeering mel ding te maken van het feit, dat de uitgevers van het „Bloemendaalsche Weekblad" de be zoekers der concerten trouw belangloos heb ben voorzien van de programma's. Hiermede hebben zij zeker het publiek zeer aan zich verplicht. Mochten er nog meerdere concer ten gegeven worden, dan maar neen dit Zou speculeeren zijn op andermans beurs. Keanemer Lyceum. Aan het Kennemer Lyceum te Bloemendaal zijn op voordracht van curatoren en rector door het bestuur benoemd tot tijdelijk leeraar Nederlandsche Geschiedenis de heer J. van Daalen te 's-Gravenhage en voor tijdelijk leeraar Wiskunde de heer B. Kleefstra te Haarlem. Tot directeur der af deeling H. B. S. van het Lyceum werd op voorstel van cura toren en Rector benoemd dr. G. E. Op stelten, leeraar aan het Lyceum. De laaste benoeming geschiedde, op verzoek van den benoerr.de, voorloopig voor één jaar, NOORDWIJK. Burgerlijke stand van tot 13 Juli 1923 Geboren 7 Juli Martina Maria, dochter van A, C V. d Weijden en M. de Wit. li juii Johannes Marinus, zoon v. J. M, Salman en C. J. Wassenaar. 13 Juii Jan Baptista, zoon van J. B. Enge len en L J, Noteié Ondertroywd Johannes van 't Noordende, 25 jr. te Oos- teriand, onlangs te Noordwijk en Elizatbeh van Vliet, 19 jaar, te Dordrecht. Gijsbertus Cornelis van der Burg 25 jaar, te Noordwijk, onlangs te Monster en Catha rine Antonia v, d. Laan, 22 jaar, et Monster Getrouwd J. M. Hoffenaar, 26 jaar, te A'dam en M F. Luschen, 27 jaar, alhier. Overleden 11 Juli Pieter Harteveld, 33 jr., wonende te Katwijk. 10 Juii te Haarlemmermeer, Johanna Visser, 66 jaar, wed. W. van Graas. 12 Juli Nicolaas Hogervorst, 60 jaar, gehuwd met H. Mink. ZAANDAM. k 60 ets. per regel. SIGARENFABRIEK LEIDEN De Zaansche Communicatieweg, Naar aanleiding van de overneming van den Zaan- landschen communicatieweg door de pro vincie Noord-Holland heeft het gemeente bestuur van Westzaan o.a. het volgende aan de Provinciale Staten geschreven Wij meenen, dat belanghebbenden bij het doorgaand verkeer aan het onderhoud van den weg naar billijkheid hebben bij te dragen de interlocaliteit van den weg dan brengt mede, dat de bewoners van de geheele provincie ten minste als belanghebbende zijn aan te merken. Het zou daarom o. i. onbillijk zijn, indien een bepaald gedeelte der provindie bijv. Noord-Holland boven het IJ of nog beperk ter gebiedje weten de aangelanden, werd aangewezen als object wier eigenaars die toch ook in de algemeene provinciale belas tingen bijdragen zwaarder zouden worden belast dan de eigenaars der buiten dat be perkte gebied liggende eigendommen. Het bijdrage-stelsel, in de voordracht ontwikkeld, zal de eigendommen "der aange landen. vooral die in de gemeente Westzaan, extra belasten, daardoor in waarde doen dalen. Al dadelijk stelle men zich de vraag of in de lastenvermeerdering der eigendom men tot uiting komt het belang, dat de be zitters der eigendommen bij den weg heb ben, hetgeen ons alleszins aanvechtbaar Voorkomt. Wij zijn van meening, dat de „zijtak" door onze gemeente tenminste evenzeer dienst baar is aan het algemeen verkeer dan het overige gedeelte van den weg, zoodat in beheer en onderhoud daarvan op gelijken voet dient te worden voorzien als met den geheelen weg het geval is. Eenig bewijs voor het geschrevene, dat die zijtak voor het doorgaand verkeer vrijwel zonder beteeke- m's is (bldz. 29) treffen wij dan ook niet aan. V/ij mogen u daarom nogmaais zeer be leefd verzoeken er wel aandacht aan te willen wijden, dat geen onbillijkheid worde begaan door voordracht no. 52 van Gedeputeerde Staten onveranderd aan te nemen, maar dat de billijkheid worde betracht door die zoo danig te wijzigen, dat de kosten voor den eventueel bij uw provincie in beheer en on derhoud over te nemen Zaanlandschen Communicatieweg worden bestreden uit .de opbrengst der algemeene provinciale belas tingen, waaraan de ingezetenen uit alle deelen derprovincie bijdragen. Gemeenteraad. De raad dezer gemeente kwam Vrijdag j.l., d'es middags f> uur, in openbare vergadering bijeen. Voorzitter was do burgemeester. Afwezig zonder kennisgeving do foeeren P. Warmerdam, C. Werkhoven en W. v. a. Laan. Laatstgenoemde kwam onder ',t voor lezen der notulen ter vergadering. Tol voorslemmer wordt de heer Nijssen aangewezen. De notulen worden onveranderd vastgesteld. De heer P. J. v. d. Hulst Thz. bericht, dat hij zijn benoeming als lid der commissie tot wering van schoolverzuim aanneemt. De keuringsdienst van waren, te Leiden, hoeft het overzicht over het le halfjaar 1923 ingezonden. Bekte worden voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde is de Gas voorziening. De voorzitter licht hel verloop in deze loc. Oorspronkelijk wikten de Lecdsctoc lichtfa brieken de gasleiding gratis aanleggen vanaf de Nagetbrug tol de Engelschelaan, de Kni.p- Jaan, de Boekhorstlaan en 't bebouwde deel van den Sohravendamschen weg met inbegrip van den Berg-Amorlaan. De overige bebouw de gedeelten, zooals Engelschetaan, Zandsloot, een gedeelte van de Teyiiftgerlaan, de buurt nabij hel perceel van de firma Van Reisen Zonen, doorgetrokken van den Sc.hravendum- schcnweg, benevens den Loosterweg vanaf dc Engelschelaan lol Soldaatje, zou de aanleg moetetj Ucsten 6.50 per strekkende Meter of totaal 33000, daal- die afstand 5000 M. is. Aan dc Nagetbrug en Berg-Amorlaan zou den regulateurs geplaatst worden. Na gehouden besprekingen komen B. e:i W. met het volgende voorstel: voor rekening :!ti- gemeente aan te leggen: het onbebouwde deelte der Loostenyeg, tusschen dc Engel schekian en Halte-Voorhout; een klein- ge deelte van den Loosterweg voorbij de Engel sdhelaan; hel minder bebouwde gedeelte van de Engelschelaan; een klein deel van den Loosterweg van-af Soldaatje in de richting van de Ttylifflgeriaan en het onbebouwde ge deelte van de Teylimgerlaan lat aan de Pm pentburgerlaan. De rest neemt Leiden voor haar rekening. Van het oorspronkelijke voor stel wordt dan in zooverre afgeweken, dat de Zandsloot en dc Loosterweg vanaf het irei'ceel der firma Colijn tot Soldaatje wiet van gas worden voorzien. Bij de Zandsloot bestaat 't bezwaar, dat vers-chilSend-e bewoners over 't water wonen en dus zinkers moeten wor den gebruikt. B. en W. hebben met deze menschen geconfereerd, doch de kosten der zinkers blijven een bezwaar. De kosten be dragen dan voor de gemeente 13000; mits dien stellen B. en W. voor tot aanleg als genoemd te besluiten en aan te gaan een geldleenmg groot 13000, met een rente van hoogstens 6)4 pel., per jaar 434 af tc los sen. de eerste maal in 1924 en rente en aflossing uit de gewone middelen te voldoen. De lieer Colijn vindt 't jammer, dat een groot gedeelte van dgn Loosterweg uitgeslo ten wordt, d-.iné toch* heet veel perceelen zou den willen aansluiten. De heer Nijssen levert een lijst in met 17 haradteaken-ingen van bewoners van de Zand sloot, die- allen willen aansluiten. Aangezien de situatie zich wijzigt, stellen B. en \V. voor ook -de leiding te doen leggen vanaf de Tey- lingerlaan fot en met het perceel van den lieer L. P. Zonneveld en zoo noodig een na dere oved'eenkomst, ten opzichte der zinkers, ie treffen en over 't laatste in een volgende vergadering te beslissen. De kosten van aan leg voor de gemeente worden nu f 1750. waarna de raad besluit tot aant-g als voor noemd over te gaan en voor dat deel een geldieening, groot 17500. op de bekende voorwaarden, te sluiten. Do duur van over eenkomst tusschen Leiden en Voorhout tot levering vail gas van eerst- aan laatstgenoem de, is 30 jaren! De prijszal bedragen 13 cl. per M3. voor motorgas en 14.et. voor niunt- gas. De gemeent-erekeiring 1922 wordt den raad aangeboden en ziet er als volgt uil: Ontvang sten: gewone dienst 59498. 57K: buiten gewone dienst 23910.16. totaal f 83408,73k?. De uitgaven bedroegen resp. 58789,49 k? 21917.78:, 80701,2714. Balis saldo resp. 709,08; 1998,38; 2707,46. In de com missie t-ot nazien der rekening worden be noemd de heeren C. Colijn, C. Roozen en J. L. Nijssen. Besloten wordt het volgende adres aan de regeering te verzenden: De Raad der Gemeente Voorhout, overwegende, -dat de toepassing van de bij de wet van 30 Dec. 1920, Staatsblad 923, ge wijzigde forensenbelasting. omschreven in art. 244a sub 3 der Gemeentewet, is gebleken zeer. (bezwarend te zijn voor de zoogenaamde werkgeversforensen, vooral ten opzichte der werkgeversforensen in de Land- en Tuin bouwbedrijven, en een bron van onbillijk heid zoo wel voor dc forensen als voor de heffende Gemeenten; -dat toch het afhankelijk stelten dezer belasting v. het ter beschikking heisben ccner „vaste inrichting" een zeer willekeurige maatstaf is gebleken voor eene rechtvaardige verdeeting van den belasting plichtige, omdat een-erzijds een miniatuur-be drijf met inrichting, in een dezer branches, door den elders wonenden eigenaar op een derde belasting komt en anderzijds wegens groot grondbezit, doch zonder inrichting de eigenaar vrijuit gaat; dat deze misstand cr toe leidt, dat de eerstbedoelde forens de in- riching moet prijsgeven, indien de belasting te bezwarend wordt, om het bedrijf in stand te houden; dat een afdoende verbetering In dit systeem ware te bereiken door een meer evenredige verdeeling van dezen belasting plicht naar rato van de grootte van het grondbezit ten behoeve van eenig bedrijf, te normaliseeren naar de belastbare opbrengst der grondibe kas Hing van gebouwde en on gebouwde eigendommen en het al dan niet ter beschikking Itebben eener inrichting als norm- ie doen vervallen, heeft bestolen: le. De regeering dringend le verzoeken, om een wijziging van art. 244a der gemeen tewet in bedoelden zin ten spoedigste te bevorderen. 2e. Aan belanghebbende gemeenteraden le verzoeken, instemming met -de gevraagde wij ziging ter kennis le brengen aan den Mi nister van Financiën. Aan B. en W. wordt ter beoordeeling overgelaten, welke gemeenten belangheb bend zijn. Bij de rondvraag vestigt de heer N ijs se» de aandacht op een paal der et-ectrisohe ge leiding die te veel op den weg staat en vraagt eerder toezending der raadsstukken. Het eerste zal onderzocht worden en 't tweede wordt toegezegd. Hierna geheime zitting. 60 ets. per regel. veroorzaakt slapeloosheid en allerlei ner veus© verschijnselen. Een paar Mijnhardt's Zenuwtabletteft heffen het benauwde en drukkende gevoel, dat U overmeestert, spoedig op en bezorgen U een rusl'igen en verkwikkenden slaap. Per koker 75 ct. Bij apothekers en drogisten, 16 JULI. NIET OFFICIEEL EERSTE KOERS BERLIJN 0.00101/2 PARIJS 14.95 BRUSSEL 12.37 i/2 WEENEN 0.0036 V: LONDEN 11.37 STOCKHOLM. 67.60 KOPENHAGEN 0.0036 V4 CHRIS-TIANJA 41.C0 BAZEL 44.50 NEW-YORK 2.553/a ROME 10.90 LATERE KOERS ring van drinkwater is van gemeentewege aan de Leidschevaart nabij de Schoutjes- brug een pomp opgesteld die het benoodigde .water voor de straatbesproeiing uit de Leid schevaart in de sproeiwagens pompt. Zater dagmorgen is men hiermede begonnen- als proef. Gemeentezaken. B. en W, stellen voor, alwijzend te verzoeken op het verzoek van F. H. van Ree, om aan H. M. de Koningin voor te stellen, een vergunning boven het vastgestelde maximum ie verleenen voor het ibeneden voor- en achterlokaal van zijn café-restaurant aan de Camperlaan. B. en W. bieden ter vaststelling aan een verordening cp het Woningbouwfonds. B. en W. vragen machtiging, met het gemeentebestuur van Haarlem een regeling te treffen, betreffende de toelating van kin deren uit de gemeente Heemstede op de scholen voor openbaar L. O. der gemeente Haarlem, B. en W. bieden ter vaststelling aan een 2e wijziging der verordening op de Hin derwet, Auto-ongeluk. Zaterdagavond kwam een auto van -d«n heer B. uit Aerdenhout op den Te Iter ode weg in botsing met een wielrijder, die van den Zeeweg kwam en links uithaalde Hel rijwiel werd geheel verbrijzeld. De be stuurder van den auto treft schuld. Nog weer ongelukken. Zaterdag kwam een motorrijder op den Zeeweg te vatten waardoor zijn motor in brand geraakte. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Zondagmiddag zijn twee dames vanaf den Tetterodknveg in de groote vaart rijdende tegen den woning van tien heer C. van Mazen gekomen waarbij zij zich vrij ernstig bezeerden. Ook hunne rijwielen bekwamen veel schade. Personalia. Voor het eindexamen H. B. S. met 5-jarigen cursus te Amsterdam (R. K. H. B.S., St. Ignatiuscollege), is ge slaagd A. Lindner, alhier. OVERVEEN. Op reis. De 3 hoogste klassen der O.L. school zullen Dinsdag 17 Juli een reisje ma ken naar Marken, Edam, Volendam en Mon nikendam. De nieuwe Hervormde kerk. Naar ons uit betrouwbare bron werd medegedeeld zal de nieuwe Hervormd^kerk gebouwd worden op de Rampenlaan. Met de Erven van der Vliet is een overeenkomst getroffen, waardoor een gedeelte van den ommuurden tuin, gelegen naast de middenstandswoningen van de wo- ningbouwvereeniging Bloemendaal, voor dit doe' vrij komt- Een archief-gebouwtje. Op het terrein voor den Raadhuisbouw aan den Bloemendaal schen straatweg zal een betonnen gebouwtje geplaatst worden, om daarin onder te bren gen verschillende zaken, het gemeente-ar chief betreffende. Tot dusver waren die op geborgen in het houten gebouwtje, de voor malige Emma-hut. Dit werd echter te klein. Ook brandgevaar heeft tot den bouw doen besluiten. Auto-ongeval. Het gevaarlijke punt, waar Tetterode weg en Bloemendaalsche weg el kaar ontmoeten, heeft gisteravond weer eens een ongelukje veroorzaakt, in weerwil van alle maatregelen, die de gemeente genomen heeft, om de veiligheid te verzekeren. Maar als c'e automobilist zijn hoofd verliest, geen acht siaat op de wenken van den verkeersagent of zijn wagen niet beheerscht, dan. zijn alle voorzorgsmaatregelen van geen waarde. Want dit schijnt gisteravond het geval te zijn ge weest. Volgens verklaring van de politie kwam gisteravond 6 uur een auto bestuurd door den heer v. d. H. met een 15 K.M. gan getje den Tetterode weg af. De verkeersagent gaf het teeken van inhouden, om een paar van Bloemendaal komende auto's gelegenheid te geven, tepasseeren. De heer v. d, H. keek echter meer naar deze auto's, dan naar den verkeersagent. Op 't laatste oogenblik schijnt de bestuurder zijn bezinning verloren te hebben en de auto treed 't trottoir op van den Bloemendaalschen weg. De voordeur van het woonhuis van den heer C. v. Maren werd ingereden en uit den gangmuur werd een groot stuk geduwd. Natuurlijk werd de auto zelf ook zwaar beschadigd. De inzittende dame kreeg een bloedend wondje in 't gelaa door een glasscherf. De echtgenoote van de heer v. M.,die voor 't open venster zat en 't ongeluk zag gebeuren, viel van schrik flauw, zoodat Dr. Bornwater te hulp geroepen moest worden. Hoewel de politie alleen spreekt van een gewonde dame, vertelden omstan ders ook van een klein meisje, dat ernstig door de gebroken voorruit in 't gelaat ge wond werd. 't Mag een wonder heeten, dat er geen voetgangers bekneld zijn geraakt tusschen de auto en den muur. Volgens verklaring van dén autobestuur der is 't ongelu,k voor een deel te wijten aan 't niet werken van de remmen. -5?1 fin N N - n. S X.' v. Wij hebben dezer dagen een en ander ge meld omtrent de werkzaamheden rond de Amterdamsche Poort, Hierboven brengen wij in beeld hoe de toestand rond de Amster damsche Poort zal zijn, wanneer dc werk zaamheden voltooid zullen zijn. Het schetsje is duidelijk genoeg. De trambrug aan de zuidzijde van de Poort komt te vervallen; de E. S, M, zal dan de aan dc noordzijde te maken brug passeeren.Hdeaal is de oplos sing, zooals men ziet, niet want de E. S. M. moet in op- en afgaand verkeer de Poort voorbij, x' Onderstaande circulaire is aan de Gemeen te- en Schoolbesturen in de inspectie Haar lem verzonden. In verband met de warme zomerdagen heb ik de eer uw aandacht te vragen voor het volgende; In het leerplan van verschillende scholen komt de bepaling voor, dat bij een bepaalde temperatuur (gewonliik 80 gr. F.) bet onder wijs wordt gestaakt. Door sommige hoofden van scholen is daar- de uitlegging gegeven, dat bij die tempera tuur vrijaf dient te worden gegeven. Hei gevolg is, dat de kinderen dezelfde of een hooger temperatuur moeten verdragen in slecht geventileerde woningen of in de open lucht. Dit laatste is niet alleen van toe passing op kinderen van groote gemeenten, waar zij, zoo ze niet thuis zijn, zich moeten vermaken in dikwerf nauwe en bedompte straten of langs onwelriekende grachten, maar klemt vooral voor buitengemeenten, waar de kinderen vaak 4 a 5 K.M. van de school verwijderd wonen en zich daarom op het heetst van den dag langs heete, stoffige wegen, zonder eenige schaduw soms, naar huis moeten begeven. Daargelaten nog de moeilijkheden en con flicten, welke hiervan het gevolg kunnen zijn, acht ik deze bepaling niet voor de uitlegging vatbaar, welke de bedoelde hoofden er aan geven. Het komt mij heter vor, dat de leerlingen gedurende den schooltijd zooveel mogelijk onder toezicht- van het onderwijzend per soneel blijven; op een koele plaats, zoo noo dig buiten de school, zouden ze, in afwijking van den lesrooster, allicht op aangename wijze kunnen worden beziggehouden, waarbij dan niet te veel van hunne oplettendheid be hoefde te worden gevergd. Ik noodig u dringend uit, met het boven staande rekening te houden. De Inspecteur van het Lager Onderwijs in de Inspectie Haarlem. STERCK. Naar wij vernemen zal, indien de tempera uur zulks niet tot een kwelling dreigt te ma ken, op Vrdagavond, 27 Juli, een algemeene ledenvergadering van de R. K. Kiesvereeni- ging worden gehouden. Voor deze vergade ring zullen, met het oog op de groote kosten en moeiten, geen convocaties worden rond gezonden, doch deze en de volgende week zal de agenda eenige malen worden aange kondigd in de „Nieuwe Haarl. Courant," In den ouderdom van 51 jaar is te Bever wijk1 overleden de heer C. Nan, vroeger bekend onderwijzer hier ter stede. Wegens de hevige regenbuien is gister middag het concert van de Haarlemsche Orkestvereeniging in de Stadstent in den Hout niet doorgegaan. Zaterdagmiddag reed een heer op de Lets op het smalle pad langs de Houtvaart, toen hij plosteiirig met fiets en al in het water tuimelde. Hij wist zich zelf en de fiets cr weer uit tc helpen, maar zag er ontoonbaar uit. De Kamers van Koophandel voor Haar lem en Alkmaar hebben een adres gericht tot den Minister van Waterstaat, waarin zij zeggen, met teleurstelling kennis genomen te^ hebben van de geruchten, omtrent de geheele of gedeeltelijke opheffing van de lijn HaarlemAlkmaar der Noord-Zuid-Hol- landsche Tramweg Maatschappij. Resumeerende geven de Kamers in over weging, dat de tramlijn HaarlemAlkmaar over het geheele traject in bedrijf blijve, al dan niet geheel of gedeeltelijk geëlectrili- ccerd en met zoodanige regeling voor het goederenvervoer, dat dit zonder overlading van het eene eindpunt en van de tusschen- gelegen stations naar het andere kunnen geschieden. LICHAMELIJKE OPVOEDING. Secretariaat: Joh, de Breukstraat 33. In de laatst gehouden vergadering werden benoemd tot secretaris de heer H. J. van Tol, inplaats van den heer C. B, P. Dammen, die wegens- vertrek naar A'dam heeft be dankt, terwijl tot penningmeester werd be noemd de heer J. Duijn Sr, Jénsstr. 16, ter vervanging van den heer G. Pastoor. N.B. Maandag 30 Juli a.s. belangrijke ver gadering, H.H. commissieleden en afgevaar digden houdt dien avond dus hiervoor vrij. EEN FEEST VAN „ONS EIGEN HUIS". De Woningbouwvereeniging „Ons Eigen Huis" welke aan de Kleverparkweg, tegen over de Middelbare Technische School, achtendertig huizen gezét heeft, die een sieraad zijn voor dat stadsgedeelte, heeft Zaterdag feest gevierd. Feest, naar aanlei ding van het feit, dat nu de woningen gereed zijn, welk feit gevierd werd met het inmet selen van een gedenksteen door het zoontje van den voorzitter, den heer Habermehl. In een feestelijke bijeenkomst der leden, alle bewoners der huizen, werd door den voorzitter een uiteenzetting gegeven van de lotgevallen van den bouw, die, vooral door het faillissement van de aanneemster, de Haarlemsche Bouw Associatie, niet altijd even vlot van stapel liep. Hulde werd gebracht aan den architect, A. M. J. Sevenhuysen, die hier op het gebied van vereenigingsibouw werkelijk iets moois geleverd heeft, en aan zijn helpers, waaron der in de eerste plaats genoemd mogen worden de hoofdopzichter v. d. Haak en de opzichters Wegland en Goossens, maar ook aan den heer van Ommeren, die namens zijn firma als aannemer het werk, na het fail lissement der eerste aanneemster, het werk tot een goed einde heeft gebracht, zoodat daar aan den Kleverparkweg, aan de grens van Bloemendaal, een rij huizen staat, die dc stad waardig opluistert. De heer Sevenhuysen dankte op zijn beurt het bestuur voor de aangename medewer king, die zij gedurende den bouw steeds heeft mogen ondervinden. PETROLEUM UIT RUSLAND. Het Britsche tankstoomschip „Tricentrol" is Zaterdagnacht van Batoum te Amsterdam aangekomen en bracht de eerste lading petro leum uit Rusland na den oorlog aan. De helft van de lading gaat door naar Ant werpen, waarheen het stoomschip uit Am sterdam gaat. EEN ZWEEFCLUB. Te Amsterdam is opgericht op 11 Juli 1923 de „Nederlandsche Zweef-Club" (N.Z.C.) De vereeniging stelt zich ten doel de zweef- vliegtuigbouw en sport in Nederland te be oefenen en te bevorderen. NAAR DE MISSIE. De HoogEerw. Patar dr. Eug. Conet,alge meen Overste van de Congregatie der Pries ters van 't Allerh. Sacrament, heeft naar Bue- nos-Ayres overgeplaatst de Nederlandsche kloosterlingen pater G. v. Ham (Zeven bergen), fr. Benedictus Govaert (Oss) en Br. Cyprianus Brouns (Swalmen) Zij zullen 1 Aug a.s. per s.s. „Zeelandia" uit Amsterdam de reis naar Zuid-Amerika aanvaarden, („de Tijd") ONTSPORING DOOR HET UITZET TEN VAN RAILS. Uit Bredevoort wordt gemeld t Door het uitzetten der rails is de goederen-j trein van de Geld. Westfaalsche Stoomtram bij het klooster te Bredevoort onspoord. De trein die van een vrij aanzienlijke hoogte naar beneden kwam, kwam dwars over de rails te staan. De inhoud van een wagen met zand kwam in een sloot terecht.Een der wagons was zoo goed els doorgebroken. De materieele schade is nogal groot. De dienst onder vond weinig stoornis.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2