TE NIEUWS GEM. BlilTIML BERICHTEN. KIRK EN SCHOOL. DE HONGAARSCHE GRAANOOGST. MARKTN1EUWS. 4f— y^Ë u DRAAOLOOZC TELEFOON T'Mj. Eli liep, waar de weg hem voerde, hij had ;ae Unie hebben, sinas ae aegen van ae nota van Balfour niet is gewijzigd en niet ver zacht, Ofschoon Washington welwillendheid heeft willen betrachten, ter zake van de te betalen rente, de te stellen ter- in,,een en de wijze van consolidatie, bestaat er geen kans op, dat het, on der welke cmstandigheren ook, zou over wegen, de schulden, die het van de Euro- pceschc volken te innen heeft, te schrappen. Mei dit voorbehoud is er hier (V. St.) niets can lof voor toon en bedoeling van Bald win's verklaring, welke, in haar geheel be schouwd, een stap vooruit is, waarmee de Fransche regeering niet anders kan doen dan sympaihiseeren. De Ver. Staten hopen oprecht, dat Frankrijk zich bij het Britsche antwoord op het Duitsche aanbod zal aan sluiten; indien dit politiek ondoenlijk zou blijken, dan zouden vooruitziende lieden hier in de voorzichtig gematigde verklaring van Baldwin de mogelijkhed zien van een scheur zij het dan misschien ook niet blijvend of "langdurig in het Entente gebouw", Dc houding van Frankrijk. De correspondent van dc „Exchange" te Parijs verneemt van een hooggeplaatst Fransch ambtenaar, dat Frankrijk gaarne dc Britsche nota zal mede-onderteekenen, onder voorwaarde, dat de nota er op aan dringt, dat de Duitschers tot staken van den passieven tegenstand bevelen en dat Berlijn de verordening intrekt, waarbij aan Duitsche beambten verboden wordt met Fransche samen te werken. Frankrijk weigert kortweg de herstel kwestie van den Volkenbond voor te ieggen. POINCARE EN HET VREDESVERDRAG. Dc Fransche premier Poincaré heeft te Senlis een oorlogsgedenkteeken onthuld. Bij deze gelegenheid heeft dc premier een po litieke redevoering gehouden. Poincaré begon met te wijzen op de be trekkingen tusschen Frankrijk en zijn geal lieerden en de bestaande meeningsverschil- len in zake de schadeloosstelling. Zijn ver klaring kwam hierop neer dat het vredes verdrag dient gehandhaafd te worden; dat Frankrijk geen veroveringen beoogt, maar dat Frankrijk zelf moet optreden, waar het geen steuD der geallieerden krijgt en dat Frankrijk met Engeland wenscht samen te jvcrkeD. - EHRHARDT ONTVLUCHT, Dc bekende conlra-revoiutiannaire leider kapitein Ehrhardt. die den 23steu dezer voor het staatsgerechtshot te Leipzig wegen zijn deelneming aan den Kapp-putsch in 1920 zou terecht staan, is Zaterdag uit de gevangenis te Leipzig ontvlucht. Over de ontvluchting van Erhhardt is door het departement van Justitie het volgende medegedeeld: Toen hij een bad ging nemen, is Ehrhard, onder het voorwendsel, dat hij zijn zeep had vergeten, naar de tweede ver dieping gegaan, vaa waar uit men in de ge rechtsgebouwen kan komen. De weg daar heen voert echter door een drietal deuren, waarvan de eerste tegen bet voorschrift open was. De tweede is een zware ijzeren deur, die met een nauwelijks na te maken sleutel kan worden geopend. Er moet dus aangeno men worden, dat Ehrhardt in bei bezit was van de sleutels van de tweede en derde deur. Deze derde deur is van hout en is door Ehr hardt met een nagemaakten sleutel geopend. Hii heeft de deur toen weer achter zich ge sloten en den sleutel in het slot laten steken. Reeds gedurende geruimen tijd waren ano- nyme brieven ingekomen bij de gevangenis directie, waarin werd gewaarschuwd voor eventueclc pogingen tot ontvuehten. De di recteur had dan ook de noodige voorzorgs maatregelen geroffen, doch deze schijnen door het personeel niet te zijn uitgevoerd. De procureur-generaal meent, dat Ehrhardt niet slechts buiten de gevangenis, doch ook daarbinnen onder het gevangenispersoneel helpers had. Van veel beteekenis is ook, dat Ehrhardt Vrijdag met een zijner vrienden te lefoneerde en hem verzocht hem dien dag niet ie komen bezoeken. De minister van justitie verklaarde niet verantwoordelijk te zijn voor hetgeen is voorgevallen in een gevangenis, die onder toezicht van de stedelijke autori teiten staat en bovendien in Saksen. De behandeling van het proces zal worden uitgesteld tot 23 Juli. Dit uitstel is daaraan tec tc schrijven, dat de verdediger hierom had verzocht, v/ijl hij nog niet gereed was met het onderzoek van het bewijsmateriaal. Op het ministerie van Binneniandsche Za ken wordt aangenomen, dat de ontvluchte po gingen in het werk zal stellen, om zoo snel mogelijk naar het buitenland te ontkomen, 't liefst naar Hongarije. De procureur-generaal heeft een bevel tot inhechtenisneming tegen hem uitgevaardigd, en het ministerie van Jus titie heeft op voorstel van dezen een bedrag van 25.OCO.OCO Mark uitgeloofd voor denge- ne, die aanwijzingen kan geven, welke kun nen leiden to de arrestatie van Ehrhardt. Voor de Vossische Zeitung is de vlucht van Ehrhardt een alarmsein. Juist in deze tijden van buitenlandsche politieke beslissin gen geeft deze bedreiging van den binnen- iandschen ■yede nieuwe hoop aan de vijande lijke gew4ldpolitici. Het feit dat Ehrhardt weer op vrije voeten is, beteekent een aan moediging voor alle vijanden der republiek. Voor het staatsgezag is het feit, dat men dezen gevangene niet zoo wist te bewaken, dat elke poging tot vluchten omnogelijk was, een zware nederlaag. De samenzweerders in Pommeren, Silezië, Mecklenburg, Oostenrijk en Hongarije zullen juichen. Meer en meer zal het gezag van den staat in twijfel worden getrokken. De Duitsch-nationale Lokal Anzeiger her innert er van haar standpunt niet ten on rechte aan dat Ehriiardt te Munchen in hechtenis werd genomen, maar te Leipzig kon onsnappen. Het blad zegt, dat men in geval de vluchteling niet wordt achterhaald, een sensationeel proces minder zal mee maken. hetgeen voor Duitschland niet zoo bijzonder nadeelig kan zijn. Ook de sociaal-democratische Vorwaerts ziet in de vlucht van Ehrhardt een bewijs van zwakheid van dc staatsmacht en van de onafgebroken activiteit der geheime organi saties. De overmoed van de Völkischen, die dc bevrijding van Ehrhardt steeeds hebben geëischt, zal nu natuurlijk nog grooter wor den. Zij hebben daar reden toe, aangezien de houding vah de rijksregeering voor hun actie eerder een steun dan een bedreiging is. Het blad herinnert in dit verband aan het bezoek van Rossbach aan den rijkskanse lier en aan het milde vonnis dat dezer dagen tegen Tillessen en zijn aanhangers werd ge veld, die er wegens een poging tot ontvluch ten met 1 maand gevangenis af kwam. Het blad komt tot de conclusie, dat de toestand buitengewoon ernstig is. Meer dan ooit is thans een concentratie van alle republikein- sche krachten noodzakelijk. De Rijksregeering vestigt er de aandacht op, dat niet zij, doch de Saksische regeering verantwoordelijk is voor het ontkomen van Ehrhardt, aangezien deze in een Saksische gevangenis was opgesloten, daar het staats- gerechtshof over geen eigen gevangenis be schikt. Algemeen vermoedt men, dat verre gaande nonchalance van de bewakers Ehr- hardt's vlucht mogelijk heeft gemaakt. Ver moedelijk zijn ook eenige leden van het ge vangenispersoneel door Ehrhardt en zijn aan hangers omgekocht. Het Saksische departement van justitie heeft een hoog ambtenaar naar Leipzig ge stuurd ten eindo^er plaatse het onderzoek te leiden. Dc bewakers, die met het toezicht op Ehrhardt waren*belasc zijn voorloopig allen geschorst; hetzelfde lot heeft de directeur van het huis van bewaring ondergaan. UIT HF.T BEZETTE GEBIED, ESSEN, 14 Juli. Gisteren is 1950 mfliioen mark in beslag genomen, bestemd voor uit betaling aan het stakende personeel. De Duitsche politic te Essen heeft aan de bezettingsoverheid 5 Duitschers overgeleverd, die in Mei de telefoonlijnen tusschen Essen cn Kray beschadigd hebben. Drie doodvonnissen. \KEN, 14 Juli. De Belgische krijgsraad heeft dc Duitschers graaf von Keilen, Ludwig en ICingender wegens sabotage ter dood ver oordeeld. Lorbeer kreeg levenslangen dwangarbeid. Het rijks-indexcijfer bedroeg op 11 Juli 21,511 (1913T4 1), tegen 16,180 een week te voren. De prijzen zijn dus in die week gemiddeld met 32,9 percent gestegen. Heden beginnen te Berlijn onderhande lingen over de invoering van het indexloon in de mijnen. Te Leipzig hebben Vrijdagnacht 5 lieden getracht den vlaggestok van 't Fransche con- sultaat af te rukken, wat de schupo hen be let heeft. Het waren een kapitein van dc straatpdlitie, een student, twee kantoorbe dienden en een bankbediende. Zij hebben verklaard, dat zij wilden beletten, dat 14 Juli dc Fransche vlag geheschen werd. Naar men uit Frankfort a. d. M. meldt, staken daar sinds Zaterdagochtend alle trans portarbeiders het werk. Aan de stad Offenbach werd door den Franschen commandant een boete opgelegd van 1 miliioen mark. Er waren namelijk eenige militaire telefoonlijnen doorgesneden. Tijdens de bezetting van Barmen is met goed gevolg een huiszoeking gedaan in de bureaux avn den Regierungspresident van Dusseldorf, die sinds zijn uitwijzing ccn heftige campagne voerde tegen de Fransch- Bclgische troepen. EEN TREINONGELUK. De „Ullsteindienst" meldt uit Essen; Een spoorwegongeluk, dat buitengewoon ernstige gevolgen had kunnen hebben, had Vrijdag op de lijn LangendreerBochum-Nord plaats. Tachtig spoorwagons, die op een door de Franschen bezette lijn stonden, geraakten in beweging en liepen op een goederenwagen in het in Duitsche handen zijnde station Dort- mund-Nord. Onder donderend geraas stortten de eerste tien wagons omver. Dank zij de te genwoordigheid van geest der spoorwegman nen werd een groot ongeluk voorkomen. De zen zagen n.l. de losgeraakte wagon saanko- men en wisten aeze nog juist bijtijds op een dood spoor te leiden, dat door een zwaren goederenwagen versper! was. Deze wagen werd over de rails heengeslingerd, doch de aanrollende wagons werden grootendeels te gengehouden. Menschenlevens zijn gelukkig niet te betreuren, doch de materieele schade is zeer aanzienlijk. NIEUWE BANKBILJETTEN. De moeilijkheden tengevolge van het te kort aan mark-ibiljetten nemen voortdurend toe en evenredig aan de daling worden dc stukken grooter. Nauwelijks zijn de 500.000 Mk. büjetten in omloop of de bladen kondi gen aan, dat banknoten van 1.000.000 Mk. in bewerking zijn. Deze zullen weldra ver schijnen. DIEFSTAL IN EEN CATHEDRAL. Donderdag om 12 uur hebben bandieten ingebroken in de oudste Poolsche calhe- draal te Gnezen en onschatbare relieken en gouden voorwerpen geroofd, waaronder een ibeeldje van St. Albertus, den patroon van Polen. De politic sfelt een onderzoek in en heeft soldaten gemobiliseerd, om de roovers te vatten. De diefstal heeft de uiterste ver bracht. De koster der kerk, die eerst zes uren na het ontdekken van den diefstal alarm maakte, wordt van medeplichtighed verdacht. DE HITTE. Lonaen heeft op Vrijdag een hitte door staan van 93 gr. F. in de chaduw. Dit is, meenen wij, nog een ietsje minder tempera tuur dan wij hebben gehad maar wie Lon den goed kennen weten, dat de hitte daar in die huizenzec nog feller schijnt aan te ko men dan in dc zooveel kleinere steden van ons land. Het aantal setfgevallen door de hitte be droeg te Londen Vrijdag 14. In een fabiek van wollengoederen te Leicester vleien 100 meisjes flauw van de hitte. Ook in België heeft dc warmte ver schillende slachtoffers geëischt. Enkele per sonen verdronken bij het zwemmen, terwijl anderen door een zonnesteek werden ge troffen. In een school te Halle stierven op één namiddag twee kinderen tengevolge van dc ondraaglijke hitte. t SCHENKVERBOD IN ENGELAND, Het door Lady Astor ingediende wets voorstel in zake schenkverbod van sterken drank aan personen beneden de 18 jaar, is door het Engelsche Lagerhuis aangenomen. BARON COPPéE. De Kamer van Inbeschuldigingstelling te Brussel heeft baron Coppée Sr., wegens le vering aan den vijand naar het Assisenhof verwezen. Coppée Jr. is van rechtsvervol ging ontslagen. EEN AMNESTIEBESLUIT, De nieuwe uitvoerende commissie van den bond van sovjetrepublieken heeft als eerste verordening een amnestiebesluit afgekondigd waarbij ter eere van den derden verjaardag van de bevrijding van Minsk van de Polen aan de veroordeelde leden van anti-sovjettis- tische verccnigingen in Wit-Rusland gratie wordt verleend. Het „Acht Uhr Abendblatt" meldt, dat de Hongaarsche regeering onderhandelingen voert met een Nederlandsche firma over de financiering van den graanoogst van dit jaar. De desbetreffende firma moet aangebo den hebben een voorschot van 40 miliioen Zwitsersche franken te verstrekken. Zooals men zich herinneren zal heeft een dergelijk bericht ook verleden jaar de ronde gedaan en werd toen in dit verband de naam van de firma Wm. H. Müller Co. genoemd. AUTO-ONGELUK IN FRANKRIJK. Te 's-Gravenhage is, volgens de „N. R. Crt." bericht ontvangen, dat de Nederlander Graaf Van Limburg Stirum, die met zijn echtgenoote mevrouw Van Limburg Stirum geboren lm Wyck in Frankrijk op een autotocht was, een ongeluk gehad heeft, ten gevolge waarvan mevrouw Van Stirum ge dood en de heer Van Stirum zeer .ernstig gekwetst is. De familie is per vliegtuig naar dc plaats van het onheil vertrokken. TRAMONGELUK. De electrische tram, die den dienst onder houdt tusschen Retournemer Hohneck, (Elzas) kwam bij het afrijden van een hel ling door onbekende oorzaak in botsing met een anderen wagen. De botsing was zoo hevig, dat de beide voertuigen als het ware in elkaar schoven. De reizigers van den tweeden wagen verlieten dezen nog bij tijds. Van den stampvollen eersten wagen werden 5 pasagiers gedood en een vijftigtal gewond. DE DRANKWET IN AMERIKA. De Federale ambtenaren, belast met de uitvoering van de wet op hef drankverbod, geassisteerd door ambtenaren van het de partement van Financiën, hebben in de rivier Detroit in de provincie Michigan tweehonderd motorbooten in beslag geno men. Deze drastische maatregel had ten doel een einde te maken aan de smokke larij van Canada naar de stad Detroit. Motorbooten, waarop geen bewijzen van smokkelarij werden gevonden, werden des niettemin vastgehouden op grond der Navi- gatie-wet. Een woedende menigte, aldus vermeldt de „Crt." verzette zich tegen de inbeslag nemingen. Tot driemaal toe werden pogin gen gedaan, de nauwe brug, den eenigen toegang tot de haven, waar de meeste boo ten geankerd liggen, op te blazen Ook deden zich eenige botsingen voor tusschen ambtenaren en smokkelaars, die zich in grooten getale in de haven van Detroit be vonden. Het beroemde hotel Berner Hof te Bern, waar menig vorstelijk persoon, menig groot politicus, kunstenaar enz. gelogeerd heelt, is door de Zwitsersche regeering ge kocht. De overdracht geschiedt in December. Het hotel sluit met October. Te Aldershot is door de activiteit van een politieman een ernstig ongeluk voor komen. De paarden, gespannen voor een militair voertuig, geladen met kisten ammu nitie, waren namelijk op hol geslagen en renden in- woeste vaart door de straten der stad. Zij vlogen op een groot gebouw aan en een botsing daarmede scheen onver mijdelijk met als dreigend gevolg een ont ploffing der gevaarlijke lading. Plotseling plaatste de bedoelde politie beambte zich op hun weg en wist de teu gels van één der paarden te grijpen. Door krachtige rukken kracht hij de dieren uit de ingeslagen richting en nadat de man een 200-tal meters, was voortgesleurd, kwam de wagen ten slotte tot stilstand. Meji meldt uit Weenen, dat de amb tenaren-staking voor het oogenblik verme den is. Beambten en regeering zijn het voor loopig esns geworden voor drie maanden, wat beteekent, dat er ruim 250 milliard voor toeslagen uitgetrokken wordt. Dc Nationale Raad te Weenen heeft besloten nieuw gemunt geld te laten slaan. Dit is dus voor het eerst sedert het begin van den oorlog., dat er nieuwe munt geslagen wordt. Men meldt uit Aurich (Oostiriesland); Sedert Vrijdagmorgen staan hier 30 hectaren reen in lichte laaie. De hitte is ondragelijk, i het blusschingswerk is morilljlr.- Te Schoeneberg is een 36-jarige make laar met een schot in het hoofd dood op den vloer van zijn woning gevonden Volgens zijn typiste is de moord vermoedelijk ge pleegd door dieven. Uit de kasten zijn o.a. nagenoeg alle kleeren en onderklecren ge stolen. De gouverneur-generaal van Fransch Indo-China heeft tc Marseille een mausoleum onthuld, waaronder begraven liggen de lij ken van 819 soldaten uit Indo-China, die in den oorlog gesneuveld zijn. - De leider der Rijnlandschc separatis ten, Smeets, heelt, hersteld van de ernstige wonden, die hij bij den onlangs op hem gc- pleegden aanslag heeft opgeloopen, het' zie kenhuis verlaten, Te Barry Roads heeft een botsing plaats gehad tusschen den steamer „Sagarto" en de sleepboot „Assistance", Dc laatste brak in tweeën en zonk binnen 3 minuten. Vier menschen verloren hierbij het leven. Rakowski is tot Russisch politiek er handelsvertegenwoordiger te Londen in dc plaats van Krassin benoemd, Doo-r het Russisch volkscommissariaat van posterijen is een decreet uitgevaardigd, volgens hetwelk in de naaste toekomst alle post- en telegraaftarieven in goud zullen worden berekend. Voorloopig zijn de vol gende binneniandsche tarieven vastgesteld: voor een briefkaart ten minste 4 kopeken in goud, voor een gewonen brief ten minste 14 kopeken en voor telegrammen ten 'minste 6 kopeken per woord. De koers van den goud-roebel zal telkens voor twee weken vastgesteld worden. Volgens de laatste no teering stond de waarde van den goud roebel in sovjetroebels op 71.500.000, zoodat, volgens dezen koers het porto van een ge wonen brief 5.105.000 roebel zal bedragen. Een aantal Duitsche baronessen en gravinnen, die zonder middelen zijn geraakt, zijn volgens een correspondent van de „Dai ly Chronicle" te Berlijn in loondienst ge gaan bij een chocoladefabriek te Saalfeld in Saksen-Meiningen. Zij doen haar werk goed, en houden er ook geen „airs" op na, be weert de correspondent, maar zij wenschen niet lid te worden van de socialistische vak- vereeniging, waarbij alle overige arbeiders en arbeidsters van de fabriek zijn aangeslo ten. ïn dagen van olim waren deze aristocrati sche dametjes aan het hof van prins Günther van Schwarzberg, dat echter door de revolu tie van 1918 van het tooneel verdween, en men kan dan ook nauwelijks van haar ver wachten, dat zij socialist zullen worden. Een ijverig lid van het vakvereenigings- bestuur, dat intusschen niet te veel tact bleek te hebben, drong er gedurende het werk voortdurend bij een baronesje op aan dat zij zich bij de vereeniging" zou aanslui ten. De arbeidster beklaagde zich hierover De vakvereenigingsleden gingen daarop in bij de directie en de man werd ontslagen, staking, hetgeen de fabriek beantwoordde met een uitsluiting. De strijd duurde een week, waarop de plebeïsche afdeeling de wapens overgaf, en weer aan het werk toog. Het baronesje had het pleit gewonnen. HOORN, 14 Juli. Granen. (Beurs Park zaal). Rogge 101-1 tarwe ƒ12—151/,, gerst 11—13 y2, haver 12—14 per 100 Kg. Mosterdzaad ƒ22—31 per 70 Kg. Karwij- zaad 70. Maanzaad 18—20 per 50 Kg. i HOORN, 14 Juli Vee. Aangevoerd 35 biggen 10—24 2 schapen 47. Handel stug. FIOORN 14 Juli. Boter en Eieren. Aange voerd 460 kop, prijs ƒ0.650.90 per kop. Eieren 56 per 100 stuks. Handel in boter matig. LEIDEN, 14 Juli. Boter. Prima boeren- boter 1.601.65, goede boerenboter ƒ1.45 1.55 aanvoer en handel middelmatig. Turf. Van 9 tot 14 Juli aangevoerd, lange 470.000 711, per 1000 stuks. TIEL, 14 Juli. Fruit. (Veiling Ons Be lang.) Meikersen 2736 c., rood 10—18 c., Zwarte bessen 18 c., kruisbessen 1216 c., alles per K.G. Veiling Tiel en Omstreken. Meikersen 20 —34 c., rood 614 c„ volgers 1825 c., zwarte kersen 28—34 c., aardbeien 66 cal les per K.G. ALKMAAR, 14 Juli. Vee. Aanvoer 15 paarden 150—400 20 koeien 275—42; 32 nuchtere kalveren 1228 1 schaap 50 1 lam 28 7 magere varkens 16—28 32 biggen 1214. Boter 0.75—0 90 per i/2 Kg. Eieren 56 per 100 stuks. BOVENKARSPEL (Station) 14 Juli. Aan gevoerd 8680 balen aardappelen, Koks 1.75 —2, Due ƒ1.75—2, Ninetyfold 1.75—2, Schotsche 1.75—3, kleine 1.15—1.45, ron de 2.702.95, bonte 1.85 per baal 18850 stuks bloemkool le soort 1.50—3.75, 2e soort ƒ0.801,40, 3e soort 0.75per 100 stuks. ENKHUIZEN, 14 Juh. Aardappelen Aan gevoerd Schotsche muizen 2.053,15, klei ne 1.251,45 Andijker muizen f 2.15; blanke ronde 2.45, alles per baal (100 pnd.) GELDERMALSEN, 14 Juli, Fruit. Ter Veilingsvereeniging „Geldermalsen en Om streken" besteedde men voor meikersen, rijp 32—61 ct., id. rood 81/2—20 ct., fram bozen 54 ct., gr. zwarte kersen, rijp 3041 ct., gr. zwarte kersen rood 1418 ct., roode bessen 3043 ct., doperwten 20 ct., alles per K.G. AMSTERDAM, 14 Juli. Aardappelen. (Bericht van Jac. Knoop.) Noord-Holland- sche muizen f 3.504.20, id. kleine muizen f 1,40—2.10 Hillegommer Zandaardappe- len f 6.30, Westlandsche ronde f 44.20, Westlandsche muizen f 4.20—5.60 Zo mer Malta-aardappelen f 10 per 100 K.G. AMSTERDAM, 14 Juli. (Bericht van het Gem. Veilinggeb., expl. De Jong Koene.) Kersen extra f 0.76—0.80, id. f 0.48 —0.74, aardbeien f 1.10—1.30 per K.G. aardbeien f 0.170.24 per potaalbessen prolefic f 0.90—1.10, id. f 0,40—0.64, kruisbessen f 0.110.17 per K.G. perziken I f 0.13—0.23, id, II f 0.06—0.11, meloenen f 0.551.30 per stuk tomaten f 0.460.54 per K.G. peen f 711 per 100 'bos sla f 1.404.10, andijvie f 3.104.70 per 100 krop prinsesseboonen f 0.370.42, snij- boonen f 0.600.70, komkommers f 711, bloemkool f 2.404.10 per 100 stuks peu len f 713, doppers f 814, tuinboonen f 67, nieuwe aardappelen f 5.708.40, id, id. drielingen f 1.903.80, id. Westl. Zandaardappelen f 7.4010, id. id, drie lingen f 2.70—6.90 per 100 K.G. Bloemen. Rozen f 37, Violieren f 3 6.50, Am. Anjers f 46, Callas f 1116, Gladiolen f 34.50, Dahlia's f 46, Kelken Lelies f 49, Snijgroen f 49 per 100 stuks. DELFT, 14 Juli. Kaas. Ter markt waren 24 stapels komijnekaas, prijs f 0.450.65 per K.G. UTRECHT, 14 Juli. Vee. Aangevoerd waren 200 stuks. Handel traag. Prijzen waren; stieren f 11260, vaarzen f 100—250, pin ken f 70120, melkkoeien f 200370, kalfkoeien f 230410, vaarskoeien f 150 280, magere kalveren f nuchtere kalveren T 1315, magere varkens f 2551, biggen 1226, magere schaoen f 3648, lamme zen f 23. Eieren f 56. Boter, gras- f 0.90 per K.G. TUSSCHEN RIJN, WAAL EN MAAS. (Weekbericht). Aardappelen. In het oude gewas is de handel thans afgeloopen en alle restanten worden nu gevoederd aan het vee. Van het nieuwe gewas komen reeds voldoen de hoeveelheden ter markt, zoodat de prijzen langzamerhand dalen. Er wordt per K.G. besteed van 7 tot 9 ct. over 't algemeen verbetert de qualiteit van dag tot dag. Ten gevolge van de hitte neemt in N.-Brabant de krulziekte in het blad toe heele velden, vooral op de hooggelegen zandgronden, zijn reeds aangetast. Granen en andere veldgewassen. Zoowel in de Betuwe als in de Tielerwaard was de aanvoer van tarwe, rogge en haver gering de noteering liep omlaag. Nieuwe Gelder- sche ristarwe kon opbrengen f 12.2512.75. Wilhelmina-tarwe f 10.7511.30 rogge f 7—7.15, haver'f 4.50—5, gerst f 7.50—7.90, alles per H.L., paardeboonen f 1111.25, duiveboonen f 19.7520.75 per 100 K.G. in erwten gaat niets om. In de Kempen heerscht bij de verpachtingen van de te velde staande rogge weinig kooplust. De prijzen variëeren van f 85120 per H.A. Vrij alge meen is men van oordeel, dat het beschot Zal tegenvallen. De felle droogte heeft een nadeeügen invloed op de gewassen. De haver wordt te vroeg rijp en het stroo krijgt dien tengevolge een roode kleur. Zuivel en Eieren. Ter markt te Nijmegen bestond de aanvoer uit 67 groote kluiten boerenboter, die 8085 ct., te Zaltbommel uit ongeveer 780 K.G., die f 11.25, te Tiel uit ruim 30 K.G., die 80 ct.f 1 per pond opbrachten kippeneieren deden 4% 6, eenden- 66y2t ganzen- 1214, kalkoen- -9 ct. per stuk. ie Nijmegen werden ver handeld 118.000, te Zalt-Bommel 20.000, te Geldermalsen 26.00Q, te Tiel 72.000 en op de eiermijn te Roermond 1.500.000 voor f 4.205.90 per 100 stuks. Vee. Op de weekmarkt te Oss gold le qual. vet vee tot 65, 2e tot 55 ct. per pond kalfkoeien f 260380, kalfvaarzer. f 200310 hokkelingen f 90150, zeugen 100160, 49 schottelingen f 4268, 77 manden big gen f 1422, schapen f 2234 de prijs der vette varkens is dalend er wordt besteed 7078, voor vette kalveren 7075 ct. per K.G. levend gewogen nuchtere kalveren f 1419 de handel in export-var kens is van weinig beteekenis. Te Haps en op an dere plaatsen heerscht onder de varkens de vlekziekte, een groot aantal is reeds aan die ziekte bezweken. Fruit. Met den pluk van zwarte bessen is vooral in N.-Brabant een begin gemaakt de prijs is op de veilingen 45—55 ct. per K.G. duizenden handen zijn, o.a. te Schijn- del enz., bezig de rijpe vruchten te plukken. Te Chaam zijn de eerste frambozen geveild tegen den prijs van 20 ct. per K.G.verleden jaar deed de eerste levering 72 ct. MGR. DR. HENSEN. Maandag 9 Juli, werd dr. A. Hensen, direc teur van het Nederlandsch Instituut te Rome, die dezer dagen op zomervacantie naar het vaderland vertrekt, door Z.H. den Paus in particuliere audiëntie ontvangen. Mgr. Hensen overhandigde de Paus een exemplaar van de Romeinsche bronnen voor den kerkelijk-staatk. toestand der Nederlan den in de 16e eeuw," waarvoor de directeur van het Ned. Hist. Instituut reeds ten tijde dat Mgr. Ratti Prefect der Pauselijke boe kerij was, documenten had verzameld, als mede een medaille van den Nederlandschen Paus Adrianus VI, gemaakt naar het eenig origineel in het Pfennig Kabinet te Weenen en waarover eerlang in de Mededeelingen van het Ned. Hist. Instituut een verhandeling van Mgr. Hensen zal verschijnen. De Paus toonde zich zeer ingenomen met het geschenk en overhandigde aan Mgr. Hen sen een copie van het afschrift van een brief van Paus Johannes VIII, gedateerd 28 No vember 873 aan Bisschop Wiilibert te Keu len, bewerkt door prof. Borghezio en den Paus geschonken, gelijk hier werd medege deeld tijdens een bezoek aan de Vaticaansche drukkerij op 23 Juli j.l. Ook schonk de Paus aan Mgr. Hensen een gouden ring met groote amethist en daarbij verlof om dezen ring steeds, ook onder het celebreeren van dé H. Mis te dragen. Mgr. Hensen deelde aan den Paus zijn voor nemen mede met 1 Januari 1924 het Ned. Hist. Instituut te verlaten. De audiëntie waarover Mgr. Hensen zeer opgetogen was, duurde ongeveer een half uur. („Tijd") ONDERSCHEIDING. De Belgische Academie voor Fransche Taal en Letterkunde, te Brussel heeft tol lid benoemd Próf. Dr. Salverda de Grave hoogleeraar te Groningen. VAN ONZE D V' 'V A-AAM HET VERDRAG VAN WASHINGTON. Denby, de Amerikaansche minister van marine heeft de noodige stappen gedaan ter uivoering van de bepalingen* van het vloot- verdrag van Washington, dat thans door alle onderteekenaars geratificeerd is, door eën bijeenkomst te beleggen van den marineraad ter regeling van de bijzonderheden voor het schrappen van de slagschepen, welke volgens het beperkingsprogramma moeten vervallen. Hoewel de schrapping niet ingaat, voordat de ratificatieoorkonden formeel uitgewisseld zijn, zijn er onmiddellijk twee commissies be noemd, een om de wijze van schrapping tc bestudeeren en een om het nihileeren van de contracten te regelen voor de in aanbouw zijnde, doch nog niet voltooide schepen. Mr. ZIMMERMAN. Het .boulevardblad Stunde, dat een veld tocht tegen mr. Zimmerman voert, verneemt uit Rome, dat Mussolini verstoord is over Zimmerman's ingrijpen inzake de overeen komst over den Zuiderspoorweg en uit naam van Italië en Frankrijk aan de regeering'tc Weenen heeft meegedeeld, dat Rome en Parijs de Oostenrijksche Volkenbondslcening niet in de officieele beursnoteering zullen opnemen 'en verdere uitbetaling van de in schrijvingen zullen weigeren, zoolang de overeenkomst niet geratificeerd is. Een hoofdartikel van de Arbeiterzeitung wordt door een artikel van de Reichspost scherp bestreden. Het blad ontkent, dat tusschen Zimmerman en de regeering ge schillen bestaan. Tevens verklaart de Reichspost, dat het bericht van de Arbeiter zeitung betreffende het auto-ongeval van mr. Zimmerman te Wïener-Neustadt op tenden tieuze wijze verdraaid is, aldus de „N. R. Crt." RELLETJES TE MUNCHEN. Het groote turnleest, dat Zaterdag te Munchen begonnen is, is door de nationaal socialisten gebruikt voor een ijverige propa ganda. Tal van nationalistische turnvereeni- gingen zijn daarvoor naar Munchen gekomen. De vrees, dat de feestelijkheden niet rus tig van stapel zouden loopen, blijkt gegrond te zijn geweest. Des morgens hebben reeds ernstige relletjes in de Beiersche hoofdstad plaats gehad, na afloop van een nationaal so cialistische bijeenkomst, waarop o.a. Hitier en een vertegenwoordiger uit Bohemen het woord voerden. Eenige afdeelingen van de nationaal-socia- listische stormtroepen waren in gelid met hun vaandels naar het lokaal van de vergadering getrokken. Een groot aantal nationalistische turners in kostuum had zich bij deze storm troepen aangesloten. Onderweg eischte een politieagent, dat de met swastika's versierde vaandels zouden worden opgerold. Zonder zich om dit verzoek te bekommeren, gingen de betoogers verder, Nabij het departement van verkeerswezen werden zij door een aan tal agenten te paard tegengehouden. Toen do betoogers bleven weigeren hun vaandels op te rollen, gingen de agenten met den sabel op de nationalisten in. Tevergeefs poogden de stormtroepen zich te verzetten. Een grool aantal hunner leden werd gearresteerd. De meesten werden later weer losgelaten, Ern. stige gewonden zijn niet te betreuren. Ten gevolge van dit incident moet de toestand te Munchen zeer gespannen zijn, RUSLAND EN BULGARIJE. MOSKOU, 14 Juli.a Wegens de daden van geweld door aanhangers van Wrangel ge pleegd jegens terugkeerendc Russen in Bul garije en met name wegens den moord op Sjepoegin, een van de commissarissen voor den terugkeer te Plewna, heeft de Russische regeering de commissie voor den terugkeer van het Russische Roode Kruis teruggeroe pen. Zij heeft Nansen verzocht de zorg voor de terugkeerenden op zich te willen nemen en de Bulgaarschc regeering mee tc deelen. dat de Russische regeering haar voor dc ge weldplegingen en het verdere lot van de te rugkeerenden verantwoordelijk stelt. DE WERKTIJD IN DE AMERIKAANSCHE STAALINDUSTRIE. NEW YORK, 14 Juli. Gary, dc president van de Steel Corporation meldt, dat men bin nen zes weken zal overgaan tot een beper king van den werktijd in de staalfabrieken van 12 tot 8 uur. Men verwacht, dat dc maat regel een stijging van de prijzen van de pro ducten van de fabrieken tengevolge zal heb ben. glijden, en een diepe zucht ontsteeg haar boe zem. „Weest u niet boos, beste juffrouw ver ontschuldigde Eli zich. „Weest u niet boos, als ik eens iets zonderling ben. Ik kan er niets aan doen." „Kan ik er misschien iets aan doen ver zette Eli zijn hospita zich. „Anders ik weet wel, wat u mankeert! Ik ben een oude vrouw, mij maakt u niets wijs Hoe zou men het voor mogelijk houden Zoo'n oude ezel wil zich nog een ezelin zoeken Nou ja, het laat mij koud 1 Voor mijn part gaat u naar Turkije er, trouwt dadelijk een oude jonge juffrouw Misschien dat u dan weer tot uw toekomst komt En in haar opwinding trok zij de jas zoo energiek over de schouders van den kleinen Eli, dat hij bijna voorover viel. Eli ging in het donker naar het bosch. Hij beet zich op de lippen het huilen stond hem nader. Zij had immers gelijk, die goede vrouw Dij ker, al was ze dan ook een beetje op het ver keerde spoor. Ja, ik ben een oiJde ezel, zei hij in zich zelf, maar hield ook Titania geen ezel in haar armen Ik ben een oude ezel en ik verdien een pak slaag. Maar met een veel harder in strument dan met een mattenklopper, En terwijl hij zoo zichzelf bittere verwijten maakte, wbl het hart van zaligheid. En alle pogingen, om Martha uit zijn geheugen te rukken, hadden slechts dit resultaat, dat haar beeld er nog dieper in gehecht werd. Hij keerde zich om en keek op het nachte lijke Frankfurt. Daar lag de stad, een glinsterende licht- zee, beheerscht door de edele silhouet van den dom. Daar bovenaan was de koepel van de hoofdpost, daar speelde de getande gevel van het raadhuis, en die lichtbron, van waar uit lichtslangen tot ver in het land hingen, dat was het Centraal-Station van waaruit men naar Turkije reizen kon. Eli kende alle koepels en torens van zijn vaderstad, en ze leken hem te midden der huizen opgesteld als de figuren van een schaakbord. Als hij de stad zoo voor zich zag, voelde 4iij zooiets als trots op zijn voorouders het onvermoeibare Frankfurt, het bolwerk van burgervlijt. Hij hield van deze stad en haatte haar te gelijk. Hij hield van haar om haar commerci- eele grootheid, om haar imponeerende doelbewustheid hij haatte haar om haar materialisme, dat ook de kunst voor een re kenvoorbeeld houdt. En het was hem of de edele Francofurtia, de vrije patriciëersdochter, nu een penhouder achter haar oor droeg en vaste kantooruren had en dat zij de daden van degenen die aan haar schutse toevertrouwd zijn, met meer op een gouden tafel, maar in een mooi gelinieerd grootboek aanteekende, en als men haar zou vragen, wie haar meest betee kenende zoon was, zou zij antwoorden Rothschild. Terwijl hij in den avond voortschreed, tee- kende hij zich het portret van zulk een Fran cofurtia uit, hij zag haar voor zich, lange slanke fuguur, met gouden haar en be merkte plotseling, dat het 't portret van Mar tha wasj dat hem voor oogen zweefde. Hij keek omhoog en was verrast van den rijken sterrenhemel. En toen hij zich herin nerde, dat het bijgeloof het lot der menschen door hun gesternte regeeren laat, begon hij speelsch naar de ste* te zoeken, onder welke hij, Eli Manchet, wel geboren zou kunnen zijn. Was het dc flikkerende Sirius, die aan den hemel zoo coquet danste en glinsterde als een brillanten ring? Was het de trotsche Jupiter Mars Ve nus Ach neen, zei Eli weemoedig. Hoe zou ik aan zulke voorname helpers op mijn levens reis komen Mijn gesternte is de maan, en zij was, toen ik geboren werd bepaald in het afnemende kwartier. De maan, die geen eigen licht heeft, dat is voor mij de eenig mogelijke planeet. En een bochel heeft ze ook De geleerden beweren weliswaar, dat dat het maangebergte is, maar wat ver staan die geleerden van de wetenschap Het ratelen van een naderende spoortrein doorbrak de stilte en voerde Eli's gedachten weer van den hemel naar de aarde. Hij had nu het woud betreden, en donkerte omringde hem. De boomkruinen stonden zoo dicht, als vlijdden zij zich schroomvallig te gen elkaar het kreupelbosch en de struiken vervloeiden tot een nevelmuur. geen bepaald doel. De stilte, de duisternis deden hem zoo goed men kon er zoo smar- telijk-zoet bij droomen. Klonk daar geen muziek? Neen, het was het ruischen van een beekje en hij wist dade lijk dat was de Koningsbron. Hij zag de bron in gedachten voor zich. zooals hij haar zoo dikwijls bij dag gezien had, hij zag de bron boven de door ijzer ertshoudend water roodgekleurde rotstuk ken opwellen, en hij bedacht Als ik nu aan de Koningsbron zat met een grooten vischhaak en een regenworm pje er aan omdat de visschen niet aan een blooten haak bijten (zoo dom zijn alleen de menschen) en ik zou niets vangen omdat er in de Koningsbron in het geheel geen visschen zijn maar het ging mij als den visscher van Goethe en de vloed zou zich plotseling scheiden, en er zou een ware nimf te voorschijn komen die er ook niet in de Koningsbron zijn en de waternimf zou zeggen „Schoone jongeling", zou ze Zeggen „kom bij mij" en ze daarbij vleiend haar zachten arm om mijn hals leggen en mij kussen en ik verweer mij niet, want waarom ook en plotseling valt de mane straal precies op haar gezicht en het is Martha Bolten en En plotseling sloeg Eli Manchet de handen voor zijn gezicht en weende bitter. Het was laat in den nacht toen hij huis waarts keerde, en een sterk besluit was in hem gerijptHij wilde zich aan Martha open baren hij wilde haar zeggen, dat hij voor al tijd haar slaaf was en dat ze hem verheffen of vernederen kon. Hij had zijn huissleutel vergeten en moest daarom zijn hospita uit haar slaap wakker bellen. In een flanellen onderrok kwam juffrouw Dijker met gewichtige stappen de trap af. In haar hand hield ze een z.g. vijfminuten- brander. „Al thuis," vroeg ze slecht geluimd over de storing in haar nachtrust. „U was aan den appelwijn „Ja, ik was aan den appelwijn," loog Eli. „Zoo Een volgende maal overnacht u ook maar in het café Of meent u, dat ik zin heb, om me ter wille van u, voor nacht waker te laten opleiden Schuldbewust gingEli achter haar de trap op. Öp de vijftiende trede gaf devijfminuten- brander den geest, en terwijl juffrouw Dijker een nieuwe aan stak, riep ze „Om uwentwil verbrand ik nu ook nog mijn handen 1" Onheilspellend-zwijgend stak zij zijn petro leumlamp aan. Zij had nog eenige krachtige woorden op de tong ach, het was immers zoo lang geleden dat ze geen bedsermoen meer had kunnen houden maar toen ze Eli's armzalig gezicht zag, kreeg ze weer me delijden. „U wordt steeds rijper vopr het huwelijk U komt zelfs al niet meer op tijd thuis Nou, die Bakkerin zal u wel krijgen zei ze en nam afscheid met een energiek „Welte rusten mijnheer nachtboemelaar Eli hoorde haar in haar kamer nog een poosje rumoeren, vernam nogihaar woorden: „Slaap maar, Marietje, het was mijnheer Bakker maar" dan werd het stil. Weinig minuten later la hijzelf op bed. Maar hij kon niet in slaap komen. Hij ging op zijn rechterzijde liggen, staar de in het licht van de petroleumlamp en steunde t „Ik bemin Jiaar, ik bemin haar, ik ben gek er heeft nog* nooit zoo'n mesjoggene mensch bestaan als ik maar ik bemin haar! En ik moet het haar zeggen. Maar hoe Op kantoor kan ik haar toch geen liefdesverklaring afleggen Ik kan toch niet midden in de Keizerstraat voor haar neerknielen en een volksoploop veroorzaken? Moet ik met haar misschien eens naar de bioscoop gaan? En als het donker wordt' en op het witte doek kust juist een verliefd paartje elkaar want nergens ter wereld wordt zooveel gekust als op het witte doek in een bioscoop f dan neem ik zacht haar handje en streel het en fluister ja, als ik nou maar wist, wat men bij zulke gelegen heden fluistert I" Hij ging op zijn linkerzij liggen. Wordt v?rvoigdJ

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 6