Sport en wedstrijden. Het Vliegfeest van Schiphol. ZWEMMEN WIELER ELCK WAT WILS Op de Amsterdamsche vlieghaven Onze escadrille Vliegers De parachute-bedriegerij. WATERSPORT TWEE BAANRECORDS VERBETERD. ZEILEN. ONZE DOBBELENDE VOOROUDERS. Schiphol Daar ginds in de Meer, op 'n simpel uur fietsen van onze aloude Spaarnestad ligt het aerodroom der metropool. Met 'n stel hechte hangars, 'n gezellig geroezemoes van machi nes, 'n zalig terras bij een uitstekend restau rant is het een der meest geschikte plaatsen om een Zaterdag of Zondag te verpoozen. Doch hoe weinigen onder ons kennen het. Wij gaan naar Zandvoort en nog eens naar Zandvoort met als eênigste afwisseling een middagtrip naar Groenendaal om er te tea-en. En dat is el. Schiphol is niet in trek. Hoeyele midaagen heb ik daar niet met m'n lucht-kornuiten in het K. L. M. café genoeglijk doorgebracht, schitterende zomermiddagen met n vroo- lijk beweeg van veel toestellen in blakenden Zonneschijn en hoeveel keeren waren we dan niet alleen En als ik in eigen kring eens over het vliegkamp sprak, stootte ik dan niet immer op betreurenswaardige onwe tendheid Doch thans waren er duizenden op dat anders zoozeer verlaten vliegterrein saam- gestroomd. De gansche lange weg er naar toe was één file van diverse vehikels. Daar waren grootere en kleinere autobussen, allerlei motorvervoermiddelen en legio fiet sers, Bij den tol voor het vliegkamp was er eenige stagnatie doch 3 na dezef strubbe lingen kon men a raison vam een-gulden tien het terrein voor de hangars betreden. Welk een metamorphose I Thans niet op het militaire gebied?de enkele Fokker F II S en op het civiele de groote verspannings- looze eendekkers, tthans niet de anderhalve sergeant en het peuterige wachtmeestertje, niet de K. L. M. Stationschef als eenigste autoriteit opfzijn terrein. Ik kon nu niet in de cantine 'n lunch gebruiken zooals vroeger en allerlei verkeersbelemmeringen maakten de verplaatsing van! de eene naar de andere afdeeling bovenmate moeilijk; Toen snorde er 'n motor, een propeller geeselde de lucht.lDat was het begin. En de genen die, in het gras neergezeten, rustig gewacht hadden op de dingen welke te ge beuren stonden, rezen nu aanstonds uit hunne al- of niet gemakkelijke houdingen, rekten hun halzen en tuurden naar de stuk- of-wat'machines welke grommend raasden. Ik zeg stuk-of-wat, maar het waren|er wel. dertig, 'n Gansche luchtvaart-familie bijeen. De eerste Fokker taxiede naar den uiter sten einder van het kamp, draaide erom en en nadat de toerenteller zijn totaal bereikt had werd in volle vaart gespurt.... een horteen stoot. Men vloog. De menschen-op-den-grono (of inlucht- vaartterm de grasmusschen"!) stonden in extase. Wat bliksem, wat ging dat'ding fijn Dat was geen huis-, tuin- of keukenpiloot die aan de touwtjes trok, maar 'n duivel der lucht, 'n tweede Hinchliffe. Na een serie loopings volgde de kurketrekker en verdere acrobatiek. Dan weer hoog, dan weer laag zweefde het toestel. Het speelde en liet met zich spelen en de motor zong immer door dienzelfden zang, die eeuwig-brommende melodie waarvan de kracht Vaak vergaat in de vlagen van den wind. Luchtacrobatiek is kunstig, stoutmoedig en bewonderenswaardig, maar men ijst veelal bij het zien van de gedurfde capriolen die hare beoefenaren verrichten tusschen den hemel en den beganen grond. Sierlijker is het vliegen in escadrilles. Maar het toppunt van volmaaktheid is de combinatie van beide En dat leverden ons de vertegenwoordigers der Marine-luchtvaartdienst, de kranige ke rels uit de Kooi, die onder leiding van hun commandant luitenant Tetenburg een wer kelijk schitterende prestatie volbrachten. Dat is een vijftal, dat er wezen mag Zoo werden we op kundige wijze in span ning gehouden en het programma verliep stipt op tijd. Maar de wedstrijden waren over het algemeen sneller beëindigd dan men berekend had en er ontstonden tijd-hiaten welke meestal aangevuld werden met een be zoek aan de tot ververschingshuis ingerichte vliegloods of aan het Restaurant op den Ka naaldijk. Over de regeling in dit laatste, zoo wel wat betreft entrée als bediening was men niet bijster te spreken en het pleit niet voor degenen die hiervoor verantwoordelijk zijn. Immers wanneer men uit alles een slaatje wil slaan, dient men zich toch in de eerste plaats te richten naar de wenschen van het publiek en niet omgekeerd. Plots gingen er een serie ballonetjes de hoogte in. Op gezag van „Het Leven" dat deze acttractie in het programma had inge- lascht, zouden we gaarne willen aannemen dat het er 5000 zijn geweest, maar die laatste 0 lijkt me toch meer een drukfout. Enfin, het juiste aantal doet er niet toe en „Het Le ven" zal er toch wel niet expres om liegen. De oranje-kleurige omhulsels dreven snel voorwaarts en het staat aan den lezers van het Weekblad te raden waar de verste ballon te land zal komen. En nauwelijks was de laatste gasbel uit het gezicht verdwenen of aan de zuidzijde van het terrein stegen opnieuw een drietal van die dingen op. Doch hun bestaan zou slechts kort zijn. Immers de Haarlemmer Fokker, een der beste vliegtuigconstructeu- ren van onzen tijd, ging met zijn allernieuw ste machine op jacht naar die argelooze drij vers en na hem kozen ook Grasé en Hess het luchtsop voor hun verdelgingstocht. Het pu bliek volgde aandachtig de verrichtingen en speciaal Hess genoot de algemeene sympa thie der massa door zijn werkelijk verbazing wekkende stoutmoedigheid. Toén kwam de clou. Of liever toen zou de clou komen. En ik durf er wat liefs om verwedden dat de helft der massa naar de Amsterdamsche vliegweide was getogen om nummer laatst van het programma, zes para chute-daling uit een vliegtuig. Het was met veel lef aangekondigd en miste zijn uitwer king niet, want waar om 5 uur de behendig heidswedstrijd was afgeloopen wachtte men geduldig. Het werd half zes. Geen vliegtuig in de lucht, laat staan een valscherm. Het werd kwart voor zes. Zie boven. Toen einde lijk tegen zes uur staker 'n Fokker z'nneus in den wind en daar ging het gebeuren Langzaam cirkelde het ranke luchtgevaarte hooger en hooger. Men zag iets buiten de cabine komen.... en toen..,, en toen! Een kreet van ontzetting Het valscherm opende zich niet. De menifte was stil van schrik. Héél ver, gindsch in een.weide, plofte het ding neer. Maar de vinders bleven onder het voorval Siberisch koud. En ook de toe schouwers begrepen dat dat slechts een grap was. En men wachtte, wachtte.... Weer kruiste de benzine-rakker boven de hangars, hoog, héél hoog. En ja daar kwam hij. Het valscherm opende zich vlug en langzaam zakte de parachutist naar beneden toe. De kennismaking met de aarde scheen niet van de aangenaamste te wezen, dacht de goe-gemeente, wijl de koene luchtheld be wusteloos bleef liggen. Weinigen vermoedden dat die koene lucht held de eerste de beste vogelverschrikker was die de heer Tuld op zijn tocht door Vijf huizen in een bietenland had zien staan. Maar de „parachutedalingen" Waren nog niet tenjeinde. Op een gegeven moment zaten er drie vogelverschrikkers tegelijk in de wolken. Maar nu trof het niet precies dat een van het trio buitengewoon veel voorliefde had om op zijn vroegere standplaats in eere te worden hersteld en zoo gebeurde het dat hij kalm binnen de publieke omrastering neerkwam. Onder groote hilariteit der dui zenden. Hoe 't in beschaafd Hollandsch heet, weet ik niet, doch op school noemden zedat:ver- lakkerij-op-groote-schaal. Excusez le mot. Maar een vereeniging die trotsch gaat op het praedicaat „Koninklijke" moest zich toch te hoog voelep voor sensatie-reclame, die op het Waterlooplein misschien verdedigbaar is, maar die toch nimmer moet worden aan gewend om het vliegen populair te maken. Holland heeft op het gebied der luchtvaart eenige educatie hard van noode ik heb immer op datzelfde aambeeld gehamerd maar dan moet men tegen de vrij hooge entrée-kosten ook deugelijke waar stellen en r.iet het programma-nummer dat helaas nu eenmaal steeds „de" attractie vormt op deze manier voor de meeste belang' stellenden waardeloos maken. Zelfs als er op den volgenden „Nationale Vliegdag" twintig parachutedalingen aangekondigd worden, zal de animo tóch geringer blijken dan thans, Men laat zich nu eenmaal niet tweemaal ach ter elkaar bedotten. We mogen— het bovenstaande in aanmer king genomen onze militaire en burger piloten wel dubbel dankbaar zijn voor hetgeen zij ons gegeven hebben. Daar was inderdaad veel kraning werk bij. Juis^door het gemak kelijk maneuvreeren maakt men dat het pu bliek meer vertrouwen krijgt in de mensche- lijke beheersching van den dampkring. En daar is het toch om te doen. Als zoodanig is het vliegfestijn van Schip hol dan ook alleszins geslaagd te noemen. H. R. DE ROEIWEDSTRIJDEN VAN DE KONINKLIJKE. De wedstrijden die thans zijn afgeloopen, zullen door de vele spanning we denken slechts aan de Amstel-ploegen, die tot drie maal toe op het allerlaatste zich de overwin' ning zagen ontgaan, en aan den schitterenden, voor een Skiff-wedstrijd, unieken kamp tus schen Gunther en Constant Pieterse lang in herinnering blijven. Hieronder volgen de uitslagen Van de wedstrijden, welke hedenmorgen werden verroeid waren nog slechts twee heats Jonge Skiff A overgebleven. In de 5e heat roeiden H. Cox (Spaarne) en Sommer (Viking) tegen elkaar. Na een snellen start, waarin de scullers elkander weinig toegeven begint Cox bij den watertoren uit te loopen. Reeds is er licht tusschen de booten als Sommer een feilen spurt inzet en begint in te loopen. Echter snoekt hij bij Schollenbrug, waardoor hij omslaat. Cox wordt daarna al heel gemakkelijk win naar. Tijd niet opgenomen. In de 6e heat gaven Ludérus (Dordrecht) en J. Mortier (Vada) elkaar partij. De Dordte- naar is overwegend sterker, hij loopt steeds me^r uit en wint met grooten voorsprong. Tijd 6 m. 47 7/5 sec. Oude Twee. Als het weer 's middags iets is cpgexiaara komen voor het nummer Oude Twee, waar voor Njord en Laga zich hebbenteruggetrok ken. Triton en Germania aan den start. De Duitschers starten slecht en moeten zelfs een slag laten loopen, zoodat zij reeds direct een halve lengte achter raken. Bij Willem III begint Germania in te loo pen. Triton houdt het tempo niet bij en ver liest den voorsprong. De Duitschers zijn nu een halve lengte voor. Bij Schollenbrug is Triton een lengte achter gekomen en even later zien we licht tusschen de booten. De Duitschers blijven uitloopen en zijn weldra 1 1/4 lengte voor. Eerst voor de brug komt er wijziging. Triton spurt geweldig en loopt snel in. Met slechts een halve lengte voorsprong passeert Germania de brug. De eindspurt brengt hierin echter geen wijziging meer. Met een halve lengte uiut Germania in 8 min. 24 4/5 sec. Jonge Vier. De Adelborsten, Nereus en Amstel gaan met gelijken start af, dóch onmiddelijk ontspint zich een strijd om de leiding tus schen de Adelborsten en Amstel. Bij Wd- lem III zakt Nereus af en neemt Amstel een kleinen voorsprong. Bij Schollenbrug zijn de Adelborsten een kwart lengte achter gekomen terwijl Nereus geen rol meer speelt. Even probeeren de Adelborsten den achterstand terug te nemen, doch Amstel weerstaat den aanval en loopt nog iets meer uit, tot 3/4 lengte toe. Bij Nereus doen de Adelborsten weer een aanval, doch nu komt hun boot in vuil water. De boot ligt verre van rustig en er wordt een paar maal gesnoekt, wat den Adelborsten nog meer achterop brengt. Amstel bereikt dan ook met een voorsprong van 2 lengten de finish in 9 min. 8 sec. Adel borsten in 9 min. II 2/5 sec. 3. Nereus (ver.) Overnaadsche Twee. Zoodra de startvlag neergaat, gaan Dordt Willem III en-Laak gelijk af. Er is geen noe menswaardig verschil in de positie der drie booten. Eerst bij het bootenhuis van Willem III ontspint zich tusschen Dordt en Laak een strijd om de leiding, doch geen der ploe gen behaalt voordeel. Willem IH begint dan in te loopen en bij den Watertoren liggen de booten opnieuw gelijk. Ter hoogte van Schollenbrug neemt na een mooi gelijk opgaanden strijd Laak met een halve lengte de leiding, terwijl Dordt afzakt. Eerst in den eindspurt echter weet Laak zich vrij te maken van de hardnekkig vasthoudende Willem III ploeg. Met een lengteverschil wint zij den strijd in.9 min. 8 sec.2. Willem III in 9 min. 11 2/5 sec.; 3. Dordt (3 lengten). Oude Skiff. Dan komt een der hoofdnummers, de strijd tusschen Eijken (Maas) en Gunther (Amstel). Na de fraaie prestatie van Gunther in de gisteren gehouden wedstrijden, zijn de Verwachtingen hoog gespannen. Eijken is het snelst weg en neemt een kleinen voorsprong, die bij Willem III is aangegroeid tot een halve lengte* Eijken blijft dan uitloopen en bij den watertoren is er een oogenblik licht tusschen de booten. Doch Gunther geeft niet gewonnen en tracht in te loopen. Een oogenblik vermindert hij zijn achterstand tot iets mindeif dan een leng te, doch Eijken loopt opnieuw uit. Dan, bij de brug over het Amstel-kanaal raakt Gunther een piket. Het kost hem echter nagenoeg geen verlies en als om_ zijn fout goed te maken zet hij een geweldigen spurt in. Zijn skiff vliegt vooruit. Elke slag brengt hem winst. Als zijn achterstand tot nauwe lijks een halve lengte is geslonken, gebeurt het sensationeele Eijken laat de riemen los en is totaal uitgeroeid door het felle opjagen van Gunther. Gunther daarentegen schiet vooruit. Een der kamprechtersbooten blijft bij Eijken achter, terwijl de Amstel-roeier den kottr sten weg naar een zekere overwinning aflegt. Hij komt frisch aan de finish, na in 6 min. 243/5 sec. de baan te hebben afgelegd. Met luid gejuich wordt de roeier ontvangen eerst door de enthousiasten op de brug, later door de jubelende Amstel-supporters op het boo tenhuis. Eijken komt eemgen tijd later aan boorü van een motorboot binnen, terwijl zijn skiff wordt gesleept. Jonge twee £S Tusschen Laga en Willem III moet het nu gaan in het nummer jonge twee B. Wil lem III is het best weg, doch moet de leiding aanstonds afstaan aan de Laga-ploeg, die een halve lengte uitloopt. In deze positie blijven de ploegen voortroeien. Een poging van Wil- lem III om bij te komen gelukt niet. In den eindspurt loopen de Amsterdam mers wel in, doch de overwinning kan Laga niet meer ontgaan. Met 2/3 lengte winnen de Delftenaren in 8 min. 19 3/5 sec.2. WillJtn III in 8 min, 22 2/5 sec. Jonge Acht A. Om 5 uur heeft de start plaats van de jon ge a* ten A van De Hoop, Laga en Amstel. De Amstelploèg is het best weg, doch Laga neemt de leiding over en is bij Willem III bijna y2 lengte voor. Bij Schollenbrug begint Amstel "in te loopen, terwijl De Hoop een lengte afzakt. Bij Poseidon is de voorsprong van Laga reeds tot een neuslengte vermindert. Als beide ploegen onder de brug doorko men is Amstel iets voor en begint uit te loo pen. Een prachtige eindspurt volgt. In de laatste tien meter komt Laga een taflengte voor. Dan knalt het schot. Laga heeft deze schitterende race gewonnen, in 6 min. 45 3/5 sec.Amstel (3/4 meter)3. Hoop (2 leng te.) Jonge Skiff A. Thans moeten nog de winnaars van de 5e en 6e heat uit liet nummer jonge skiff A om de beslissing roeien. Cox van het Spaarne en Luderus uit Dordrecht komen aan den start. Eerst gaan de booten gelijk op, maar bij Willem III leidt Luderus met lengte. Cox loopt echter in en neemt bij Schollenbrug de leiding over. De Spaarneman geeft zich ech ter nog niet geheel zijn sturen is heel slecht. Van den kant af lijkt het zoo nu en dan, of hij te veel uit de baar, geraakt en in aanvaring zal komen met zijn tegenstander. Dan, als bij Poseidon de booten vlak bij elkaar liggen, met Cox Va lengte in de leiding zet de Haarlemmer eer, felle spurt in. Luae- flanders bleven een halve meter achter. Voor Nederland zwommen Va der Velde, Koh ier, Han van Senus, Piet van Senus, Pronk. De pclowedstrijd FrankrijkNederland werd door de Franschen met 5—0 gewon nen. Het Nederlandsche zevental bes'ond uit Roel van Senus, Minnes, De Boer, Han van Senus, Kohier, Plantenga en Van der Velde. Onder de vele takken van sport, die thans in Nederland hun beoefening hebben gevon den, ontwikkelt de zwemsport zich op krach- tige wijze en trekt steeds in meerdere mate de algemeene belangstelling. Geen wonder echter. Ieder, die wel eens een zwemfeest heeft bijgewoond, zooals deze tegenwoordig zet de Haarlemmer eer, teiie spurt in. uuuc- i heelt Bijgewoond, zooais uï«c rus kan het tempo r.iet bijhouden en verliest 1 door tal van clubs op zoo'n schitterende wij met 2 lengten. Tijd van Crox 6 min. 41 2/5 ze gegeven worden zal alreeds onder den m- sec. druk gekomen zijn van het enthousiasme, Dc 'uitslagen van de overige wedstrijden waarmee aan de wedstrijden wordt deelge- Cc... covr,- „jsHctWid eischt zeer veel Zijn Stijlroeien, damesjuniores De heats van dit nummer, welke 's morgens verroeid wa ren, werden gewonnen door Laak en Nereus. Maas kwam als beste tweede in de finale. Be slissing 1. Nereus 2. Laak. Stijlrozien damesrseriores 1. Laak 2. Het Spaarne. Stijlroeien voor roeileeraren 1. Van der Woude (bg.) en Gerritsen (slag) 2. G. Klee- rekooper (bg.) en H. Doderen (slag). Vierriemssloeoen middelbare scholen 1. Chr. H.B.S. Dr. R. J. Th. Meurer reikte na afloop de prijzen uit op dc ledenboot. Bij 't 'nummer finale Oude Vieren, dat Za terdagmorgen verroeid werd tusschen Am stel, Laga en Njord, vestigde de winnende Lagaploeg met haar tijd van 6 mm. 53sec. een nieuw baanrecord. Het oude baanrecord stond op naam van de Grasshopper Club Zürich met 6 min. 59 sec. Ook Amstel bleef met 5 3/5 seconden onder dit oude record. Verder sloeg de Jonge Acht van Triton het oude record waarvan de bekende Acht met 6 min. 37 sec. houdster was, en bracht dit, zooals gemeld op 6 min 26 sec. Inderdaad fraaie prestaties (Tel) Nieuwe Meer. Het programma van de onderlinge en in vitatie-handicapzeilwedstrijden van de Zeil en Roeivereeniging Nieuwe Meer, welke Zondag a.s. op de Westeinderplassen worden gehouden luidt Klasse I. Overdekte groote kiel en midden- zwaardjachten Ingeborg (dr. E. J. F. Bon) Avanti (G. Oehrlein) Klaverblad CS. Duin- ker) Holiday (B. A. Berendsen) Wiking II (Oscar Nathan) Helena II (W. H. Brands- ma Jr.) Meeuw (F. v. d. Berg) Greta (I Broer) Phoca (P. H. het Lam). Klasse II. Groote open kiel- en midden- zwaardjachten. Gajok (K. Oosterveld) Ne vermind (D. Jongkind Mzn.) Amphitirte (J. G. Laros) Violet (W. J. Heyenga) Win dekind (C. E. dc Jonge). Klasse III. Kleine open kiel- en midden- zwaardjachten, Bella (H. H. Warns Jr.) Sunbeam (D. Veen) Hamapie (J, C. C. Kleinschmidt). Klasse IV. 12 voetsjollen. Pallieter (Philip L Gomperts) Dotje (A. G. Brandsma) F ieda (J. C. Heyne). Klasse V. Kleine sloepen. Libel (J. de Lan ge) De Aar (H. J. Stokvis). Klasse VI. Groote sloepen. Johanna Ca rolina (K. W. Ph. C. Chevallier) Sterna (dr. W. F. Tiemeyer) Marva (A. Grauwelman). Klasse VII. Scheldejollen. Onrust (D. Prins) Stormvogel (L. W. de Boer) Jan maat (P. L. Rappange) Ika (C. G. Roelfse- ma) Watergeus (D. J. Graaff. Klasse VIII. Kleine overdekte kiel- en rniddenzwaardjachten. Tjiftjafje (J. Kuipers); Mooie Nel (Ant. Ahling) Mermrna (A. Rous Jr.) Najada (Dick Greiner). Klasse IX. Overdekte ronde en platbodem- jachten.'Uncle Joe (A. Tasma) Onrust (J. P. Berghoef) Anca (W. J. Teunissen) Mi mi (E. Stahl). Klasse X. Open ronde en platDodemjach- ten (tjotters). (J. C. Loggen) Fnso (T. de Vries) De Jonge Pieter (H. de Jong). Klasse XI. Open ronde en platbodemjach- ten. (Schouwen). Annemie (J. P. Spaan) Watergeus (F. G. Eikenberg); Pelikaan (W. Matthieu). De competitie-uitslagen. Oo IrljKiQP A. Utrecht U.Z.C. II-Triton 1-3 ~Kp B. Leiden L.Z.C. II—Maas II C—7 F. Apeldoorn A.Z.C.de Aa 3 1 2e klasse (dames). A. Rotterdam R.D.Z. IIO.D.Z. 14 Buiten de competitie. Leiden L.Z.C.—Sanitas (Rheidt) 6—1 Apeldoorn A.Z.C. IIAa II 2 4 Nederland verliest van Frankrijk. Zaterdag had de ontmoeting Frankrijk Nederland plaats. De estafette 5 X 50 M. werd door Frankrijk gewonnen, De Neder- wadimcc; tX<XVl f nomen. Een zwem- wedstrijd eischt zeer veel van de deelnemers, maar geeft aan hen ook een buitengewoon groote voldoening. En dan, het onvergelijkelijk mooie spel, dat Water polo heet. Hoezeer wordt daarbij iedere ze nuw gespannen, wat een behendigheid en tegenwoordigheid van geest eischt het. Maar hoe groot is dan ook het genoegen voor hen, die zich meester in het spel kunnen gevoelen Het zwemmen bevordert uw gezondheid Reeds bij de overweging, van welk een groote waarde een geregelde afwassching van de huid voor de gezondheid is, valt dadelijk het belang van het zwemmen in het oog. bui tendien bestaat er geen sport, waarbij alle spieren zoozeer op onderlinge harmonische wijze in werking worden gesteld als bij een rustige beoefening van de zwemkunst. Het behoeft dus geen uitvoerig betoog, hoe zeer dit kan bijdragen tot een regelmatige functioneering van alle lichaamsorganen of tot een volledig juiste ontwikkeling van het jeugdig lichaam. Waarom de kans te loopen van verdrinking Men moet leeren zwemmen om minder ge vaar te loopen van te verdrinken. Volgens nauwkeurige statistieken sterven van de in woners van Nederland jaarlijks gemiddeld duizend personen door verdrinking. Dit ge tal spreekt voldoende voor Zich Zélt. De laatste dagen toch leest m?n weer van gevallen van verdrinking. De hitte doet de menschen verlangen naar een verfrisschend ad, maar er wordt niet aan gedacht zich eerst voldoende met het water vertrouwd te maken door de beoefening van de zwemsport onaer bekwame leiding. Waar water is gaat de onge oefende zwemmen met 't dikwijls noodlottige gevolg van verdrinking. En daarom juist hul digen wij het devies van den Nederlandscnen Zwembond. De beoefening van het Zwemmen behoort verplichtend gesteld te worden op de scholen. Maar laten ouders, voogden, paedagogen en bovenal de overheid het groote nut van Let geregeld beoefenen der zwemkunst inzien. In Haarlem kunnen wij trotsch zijn, dat de autoriteiten begrijpen, dat een geregelde be oefening van het zwemmen noodzakelijk is. ■Maar nooit kan genoeg worden gedaan voor die sport, welke door jong en oud, rijk en arm kan worden beoefend, met alleen in het belang van de individuen zelf, maar ook in het belang van het Nederlandsche volk. WATERPOLO. Zaterdagavond werd om half 9 een com petitie-wedstrijd gespeeld voor de derde klas D. tusschen H.R.C. en IJ 3, welke wed strijd in de zwemvijver Groenendaal te Heemstede plaatd vond. IJ 3 verscheen slechts met vijf spelers, waartegen H.B.C. met-een volledig zevental uitkwam. De uitslag werd dan ook 10—0 in het voordeel van H.P.C., rust 4—0. IJ 3 heeft door het uitblijven van twee spelers een gevoelige nederlaag moeten slikken. Bijzonderheden van dezen wedstrijd zullen wij niet geven, aangezien de uitslag voldoende voor zich zelf spreekt. H.V.G.B. I—H.P.C. I (Heemstede). Donderdag 19 Juli speelt H.V.G.B. 's a- vonds 8 uur in de zweminrichting aan de Houtvaart voor de competitie tegen H.P.C. uit Heemstede. Wij verwachten een zeer spannenden kamp en durven ons dan ook niet aan een voorspelling te wagen. H.F.G.B. zal vermoedelijk als volgt uitkomen Boerée A. Loos A. C. v. d. Berg v. Dorp. E. W. J. Jak Calcar Adé Verweij Frankrijk—Nederland. Wat we verwachten. Het ederlandsch zevental is samenge steld, het heeft geoefend en trekt vol moed ten strijde. Is dat team inderdaad het sterkste cat samengesteld kon worden? Iedere insider weet dat wel beter. r was een veel solieder zevental te vormen. Maar daaraan heeft de waterpolocommissie geen schuld. Dm heeft de rndere candidaten ook uitgenondigd. Om bepaalde redenen wilden deze zi riiniet be schikbaar stellen. We doelen natuurlijk op de IJ-leden, die bedankt hebben. Daardoor toont het vertegenwoordige ide team diverse zwahkplaatsen. In de eerste plaats de keeper R. van Senus moge af en toe goede momenten hebben, veel vaker heeft hij ze niet en dat zal blijken fataal te zijn, Met Struys of Van Olst in het doel, zouden we veel geruster geweest zijn. Maar"alweefèe waren niet beschikbaar. 'De achterhoede is stevig. Daarmee is alles gezegd. Vlugheid van bewegen, wat zoo noo- dig zal blijken tegen de kwieke Fransche voorhoede, is afwezig. Tot aanvallen is de achterhoede niet in staat. En dat behoort toch ook te geschieden Door het Z.g. op- zwemmen uit de achterhoede, dat de vijande lijke verdediging zoozeer in de war brengt, komen de meeste doelpunten. Dat zal men van de Fransche achterhoede ondervinden. De voorhoede kan ons nog het meest* bevallen. Twee van de drie, Plantenga en Van der Velde, beschikken over een hard schot, waarvoor ze echter te veel tijd noodig hebber J De derde, Jacques Kohier, is de listigste Zijn doorbreker is bekend. Hij lijkt ons de man, waarvan de doelpunten moeten komen; En dan komen we op een tactische fout van Plantenga die er niet van af te brengen is, de eerste viool te willen spelen. Hij mist in laat ste instantie het vlugge overzicht, wie de beste kans heeft. Cf hijfwil het niet zie n., Toch zal het anders moeten. Zijn wilde, onbesuisde schoten hebben al menige kans voor hem doen verloren gaan. Resum: erende komen we tot d conclusie dat Nederland het niet tegen- Frankrijk zal bolwerken. Ten eerste vreezen we voor een goed voorhoede-verband, ten tweede is de achterhoede e argzaam, ten de'de is de doelman lang niet zeker van zijn werk. Het is echter zonder twijfel het minst zwakke zevental, dat onder de huidige om standigheden samengesteld km worden. Moge het aan enthousiasme vergoeden, wat het aan tactiek en techniek te kort schiet ZWEM- EN POLOCLUB „H. V. G. B." Het Bestuur van de Haarlemsche Zwem- cn Poloclub „H. V. G. B." is thans als volgt samengesteld^ Dr. W. E. Merens, Eere-Voorzitter; Joh. M. Schmidt, Voorzitter, Bartiljorisstraat 21; E. W, J. Jak, Secretaris, Korte Zijhveg 33, Overveen; S. de Groot, 1ste Penningmeester, Bilderlijkstraat 6; J. Bongertman, 2de pen ningmeester; A. C. v. d. Berg, H. Morissec J. v, Dorp, leden. DE ZEILWEDSTRIJDEN TE GOTHEN BURG. De „Hollands Hope" wint de derde race. GOTHENBURG, 14 Juli. De derde race van de internationale zeilwedstrijden werd heden gehouden over eeq baanlengte van 32 Eng. mijl. De uitslag luidt 1. Hollands Hope (Hol land) 2. Willem Six (Holland); 3. Boreas (Noorwegen). De Hollands Hope en de Willem Six startten het best. De Hollands Hope, die met nieuwe Engelsche zeilen voer, raakte direct bij de Willem six achter. Bij het ronden van de eerste boei was de Six plm. 1 min. voor. Op het laatste traject echter liep de Hollands Hope in en won ten slotte de race na zeven uur zeilen met een voorsprong van slechts 30 sec. Voor den hoofdprijs luidt na deze race de stand 1. Willem Six, 8 p.2. Hollands Hope, 13 p.3. Boreas, 18 o REN- EN TOERISTEN-VEREENIGING „HAARLEM." Opgericht 6 November 1922. Aangesloten bij de N. W. B. en F. W. N. H.. Secretaris P. B. Prenen, Javastraat 42, Scho ten. Zondagmorgen' werd door onze Vereeni ging een wedstrijd gehouden voor leden, af stand 40 K.M. waarvoor zich 8 deelnemers hadden laten inschrijven. Gelukkig was de geweldige hitte der laatste dagen wat ver minderd, wat den deelnemers zeer te pas kwam. Om ruim half negen werd het sein tot vertrek gegeven cn reeds dadelijk werd! oen flink tempo ingezet en ging de eerste ronde in 13 min. 30 sec. waarna reeds een. der deelnemers opgaf; de tweede ronde liet een tijd zien van precies 13 min. waarna we derom een der renners het te warm kreeg en opgaf; dc derde ronde werd fenige malen geweldig gedemarreerd, met het "gevolg dat er wederom achterblijvers waren. Dc vierde ronde gaf geen bijzonderheden terwijl in de 5e (laatste) ronde merkbaar was, dat de "twee aan het hoofd zittende remmers, elkaar niet aandurfden, zoodat geen enkele wegloop poging werd ondernomen. Naast elkaar rij dende werd deze geheele ronde afgelegd, op pl.rn. 300 Meter zet plotseling Prenen .de spurt in, om met een Jengle te winnen, voor Vallegia, Tijd van den winner 1 uur 8 min. 5 sec.; derde aankomende H. Scheffer ia 1 uur 13 min. Donderdagavond in' het clublokaal „Korens beurs" uitreiking der prijzen. Ajs. Zondag 2e Handicap om den Nieuwelingen-Wisselbeker, (schenker G. H. Stouten) afstand 10 K.M. Vorige winner H. M. VoskuyI. Deze beker moet 3 maal in 't geheel worden gewonnen, oni definitief eigendom Ie zijn. Dc Vaderlandtsche gesohiedehis-toodien ver tellen ons hoezeer o-nze heidensche voorva deren verzot waren op het dobbelen. De Ro- metewche geschiedschrijver Tacitus zegt, dat ze letterlijk alles verdobbelden, zelfs hun vrouwen en kinderen. Hun nakomelingen wa ren geen haar beter. Zooals de Germanen dobbelden in hunne wouden, deden het in de middeleeuwen die edelen in hunne ridder- /alen, de burgers in hun taveernen. Zedcmeesters en boetepredikers werden niet moede, hun waarschuwende stem. te Ja- ten hooren tegen liet voffltseuvel. Joost de Damhouder, 'n geleerd schrijver le Brugge, die in groot aanzien bij keizer Karei V stond, beweerde o.a.: „Onder de vele verleidingen, waaraan jongelieden blootstaan, is het spel met teerlingen in prineipaelste en 't is ieder hekend, lio-e versiindacbHg en zod'ebeder- vend dit spel is." Twee eeuwen later waarschuwde de schrijver van „Het AmMerdamselv- Reys- hoeck," uitgegeven bij Jan Ten Hoven, voot- al tegen dobbelen in de trekschuiten: Hij is de kaniker aan het been."- Wacht u voor den dobbelsteen.'' De regeeringspersonen hebben inderdaad .lerhaaldelij'k hun best gedaan het dobbelen tegen te gaan. D,ait blijkt b.v. uit de AmsteT- dianische keur van 1508. De Heeren van den Gerechte verklaren, dat zij steeds zich hebben hevlijtigd en nog dagelijks zich bevlijtigen, om kwade zeden uit te roeien en goede zeden ende manierlickheden op le brengen", zoo- eel hun doenlijk was, en daarom ook het dobbelen verboden hebben; maar dat zij niettemin dagelijks vernemen, „dat sulx naet "Maten en word, maar didkwiils eenige daer so inne verhitten, dat sy hun ouders patri monie verspelen". Om hiertegen te voorzien „als goede Solui ffenaers endte Regeerders des gemeenen góeds", ordoneeren gezegde Hee ren, dat voorlaan, zoo iemand meer verdob belde dan „de waerde ran één oncesilvers", deze gestraft zou worden volgens handves ten en keuren. Maar alle keuren kondien het kwaad niet tegengaan, 't Dobbelen was 'n vermaak van volk envorst. Als eo/ksvennaak was het zóó geliefd, dat in de keuren van de steden, waarbij het dobbelen werd verboden, werd toegestaan, dat op verschillende feestdagen de menschen zich moeiden overgeven aan hun dobbelspel. Die feestdagen waren onder andere drie vastelavonddbigen, die Kerstweek en die, waarop de landsvorst of d'e lands vrouwe de stad kwam bezoeken. Hoe sterk de vorsten soms aan 't dobbelen waren verslaafd, blijkt b.v. uit 'n brief, dien Hertog Rairel van Gelder op 13 December 1527 zond aan- de ambtenaren van do Bom- mjeler- en Tielerwaarden, cn waarin hij ver zocht hem 50 goudguldens te zenden tot 'n „spdiutgeld" voor dó Kestdagen,Tegen Kerst mis moesten alle burggraven, ambtenaren, rechters, rentmeesters en tollenaars den her tog een zekere som zenden. Van een anderen Gelderschen hertog wordt vermeld, dat hij, toen hij op 'n Zondag in" 1436 te Grave was, met een zijner edelen om 'n wambuis van damast dobbelde. Eer zij die dobbelsteienen ter hand namen, stelden zij beidpn 'n borg voor het verlies. Voor den hertog zou <le rentmeester borg zijn, die e-Vtman zette zijn tol te Tiel als pand. De hertog verloor en liet door zijn rentmeester 14 el damast van 5 kronen de el koopen. Dat dezelfde hertog som-s geld leende om er mee te kuinnen dobbelen, blijkt uit oude rekeningen vam 't GeldieTiohe hot'. B.v. A. 1399: „Mijnre lieve genadighe Heer geleent te dobbelgelde tot Arnhem upten grooten Vas- telavont 32 guldens; op Kerstavond id. U00 guldens". De Hollandsche graven deden voor de Gel- derscbe hertogen niet onder.Willem I (f 1200) was een groot dobbelaar en zijn gemalin. Maria, bleef zelfs hccle naohten opzitten om zich met de dobbelsteenen te vermaken. Zelfs priesters en monniken waren soms niet »f- keerig van. het verkeerbord en d'e dobbel steenen. Sommige regeeringen verkochten het recht om gelegenheid tot dobbelen te geven of hieven belastingen op 't kansspel. Dio be lastingen, die verpacht of aan gunstelingen geschonken werden,brachten heel wat op. Op kermissen werd vooral druk gedobbeld met dobbelsteenen en nvet „rijfelarijen' (loterijen). In den winter, als er ijs in de slooten lag, dan ha-d el'ke tent 'li dobbelbak. Er werd dan met de dobbelsteenen om peper neuten, kriekjes en andere k-oeksoorten „ge smakt", zooals dat heette. Maar ook om geld werd er dan gedobbeld. Dc mannen met de smak borden liepen de huizen langs cn waren overal welkom. De keuren tegen 't dobbe len golden niet voor 't ijs. Wel verboden ze 't dobbek' re land en te watermaar 't ijs was noen i een noch t ander en diaar wa len de verbodsbepalingen niet ge Mig. MIEREN IN HUIS. Onze mieren zijn niet zoo gevaarlijk als die in tropische Handen. De wandelmieren ver drijven daar als ze in groote troepen ver schijnen in de letterlijke beteekenis van het woord de menschen uit huis en hof. Onze mieren zijn alleen lastig, om dat onze le vensmiddelen voor hen niet zijn. De strijd tegen deze indringers is niet altijd gemakke lijk. Het is alleen maar de vraag of men met een zwak dan wel niet een sterk volkje te doen heeft. Is het een zwak mieren-ras, waartegen men moet kampen, dan is liet voldoende in zoetigheid gedrenkte lappen en sponzen neer te leggen. De mieren verzame len! zich daarop bij massa's. Als spons en doek goed bevolkt zijn, gooit men ze in een emmer kokend water en verdelgt op die ma nier gemakkelijk het mierenvolkje. Als de kolonie op die manier flink ontvolkt is zal 7.ij' spoedi,£ uitstarven Heeft ipen eeihler le doen met een mie- renvolkje, dat uit vele duizenden bestaat, dan is het uitroeien met behulp van zoetig heden een hopeloos welken, want hcele. le gioenen komen op de begrai-enis der gesneu velde makkers. In dergelijke gevallen moet men tegen <le nesten te velde trekken die altijd, aan den zuidkant der huizen worden 'gemaakt. Reten in muren, gaten en hollen onder den vloer zijn welkome schuilhoeken, waarin de "eieren worden gelegd, liet is niet moeilijk den ingang van zoo'n nest te vin den, als men maar nauwkeurig den weg volgt dien de mieren nemen. Den ingang van het nest sluit men af met leem, met gips of iels dergelijks, ook kan men kokend water naar binnen gieten of insectenpoeder inspuiten. Op die manier heeft men groote kans een deel der familie te dood-en in elk geval maakt men 't de mierenkolonie zóó lastig, dat ze zich niet meer op haar geraak ge voelt en gaat verhuizen. De ervaring heeft geleerd, dat li-et beste middel om mieren te verdelgen is, heet gesmolten vet in" de ope ningen te la-ten loopen. Ook heete vaseline kan voor dit doel gebruikt worden. Het warme vet doodt reeds een d'ecl der mieren en liet vet, -dat in dó gangen van het nest stokt, vormt daar hinderpalen, die de mie ren niet kunnen overwinnen om-dat zij stik ken, als zij zich met vet hebben besmeerd. Als men op een van deze manieren de reten en gaten, waardoor de mieren in en uitgaan, heeft behandeld, wint men het ook van de meest halsstarrige lastposten. EEN SLECHT VOORBEELD. Een rechter, rechtsprekende, was van oor dcel, dat een getuige wcleens een eed af legde voor wat hij op het oogenblik voor waar hield, maar zich dan toch vergissen Bijvoorbeeld, zei hij gemoedelijk, toen ik dezen morgen de rechtzaal binnen kwam, had ik een eed kunnen afleggen in de over tuiging, dat ik mijn horloge bij me had. Maar nu herinner ik mij heel goed, dat ik het horloge op de badkamer heb laten liggen. Toen de rechter 's middass thuis kwam, zei z'n vrouw: Wat had je toch met je horloge? Er zijn wel vijf menschen hier geweest om het te halen? Goede hemel! riep de rechter, en wat hob je gedaan? Wel, zei z'n vrouw, ik heb 't aan den eersten, die kwam, meegegeven. Hij wist precies, waar jij 't bad laten liggen. OOK EEN BEDRIJF. In een van zijn vertellingen verhaalt Mau passant van een boer, die voortdurend het bed hield om eieren uit te broeden. De Deensche bladen melden nu ook van een boer daar te lande, die beschuldigd van diefstal voor het gerecht te Hardersler moest verschijnen, maar zich per brief excuseerde, dat hij niet komen kon, omdat hij bezig was ganzeneieren uit te broeden. De rechters zonden politie om dit vreemde feit te constateeren, en werkelijk bevonden deze, dat de boer, waarheid had gesproken, maar daar zij opdracht hadden om den delin quent mee te brengen, nam de vrouw van den „broeder" zoo lang gedurende zijn af wezigheid deze zonderlinge bezigheid over. ONGEVEER HETZELFDE. Heeft u gisteren iet-s van. de aardbeving gemerkt? Neen, ik zat juist in een taxi. KINDERMOND. Als bijdrage voor een krans voor een overleden onderwijzer, heeft iedere leerling een stuiver meegebracht. Kleine Ma-rUia zegt: Moeder zei, dat ze een kwartje had gegeven, als het voor u was geweest, juf! HET TOEVAL. U bent -laat mijnheer, zei de verpleeg sier, toen zij den heer des huizes binnenliet Het is net twee uur op de kiolc, en u ben'» vader geworden van twee gezonde babies, Een tweeling, Wat een gelukkig toeval, zei de jonge vader. Om twee uur thuis en twee babies. Dank den Ivemel, dat ik niet om twaalf uur ben thuis gekomen. IN DEN MIST. Een oude heer te Londen verdwaalde in "ni dikke mist, zóó dik, dat hij geen hand voor oogeri kon zien. Hij begon angstig te wor den, toen hij op 'n eenzamen weg kwam. Eindelijk hoorde hij voetstappen en hij vroeg angstig: Waar loop ik heen? Een stem uil den mist: De rivier in.,., ik ben er juist weef uitgekropen. DE DESKUNDIGE. Kinderen, zei de onderwijzeres, als moeder een stuk vleesch in tweeën snijdt, wat krijgt ze dan'? Halven, brulde de klas. Goed. En als ze elke helft weer iq tweeën sniidl? Vierden 1 En als ze elk vierde weer in tweeëd snijdt? Achtsten! En als ze elk achtste deel in tweeëq snijdt? - Kom. wie weel het; Gehakt, juffrouw, zei Kees, de. zoo» van den dorpsslager.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 7