Woensdag 18 Juli 1923 46ste Jaargang No. 14489 DIT NUMMER BESTAAT UIT 6 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Proletaren. RECHTSZAKEN. UIT DEN OMTREK. Wisselkoersen en koersen yan Bankpapier. UITGEEST. ASSENDELFT. VELSEN. BEVERWIJK. WARMOND. A Een belangrijk proefschrift Koningstraat 10 Haarlem HEEMSTEDE. UITGEEST. HEEMSKERK. abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal f 3.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem, telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. Bij contracï belangrijke Korting. Advertentiën 35 cents per regel Advertentiên tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, op 3e le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 1—4 regelt 60 cent per plaatsing; elke rege' meer 15 cent, bij vooruitbetaling Als we over communisten of syndicalis ten hebben, dan denken we onwillekeurig aan „Knokploegen" en „W. A. C. menschen; aan dezulken dus die zichzelf en anderen het leven vergallen; aan menschen volgens wier inzichten nimmer iets goeds gebeurt en die in letterlijken zin hun leven verslijten met kan keren op alles wat zich rondom hen afspeelt en waarvan onder alle omstandigheden het „Kapitalisme" de feitelijke oorzaak is. Opgebouwd hebben dezulken nog niets, af gebroken zooveel te meer. De arbeidersbeweging heeft van deez men schen nog nimmer voordeel gehad; hun sloo- pcrstaktiek hebben ze tot in uiterste conse quenties doorgevoerd, zoodat zij zelfs hun eigen organisatie versplinterd en verbrokkeld hebben en willooze werktuigen zijn geworden van fanatici die de vernietiging van al het bestaande als hoogste wijsheid beschouwen, althans zichaanstellen alsof zij het zoo be schouwen. Die arbeiders zelf hebben zich reeds te veel met sloopen vertrouwd gemaakt, dan dat zij in staat zouden zijn nog iets op de been te houden en daarom is het ook hee- lemaal geen vreemd verschijnsel, dat de „Tribune" het orgaan van deze menschen onlangs weer een noodkreet moest slaken. Binnen enkele dagen moest er drie dui zend pop bij elkaar zijn en anders waren de dagen van het blad geteld. Gewoon gerede neerd zou men dus hebben kunnen'; verwach ten, dat van menschen, die hun orgaan reeds zóó diep lieten verzinken wel geen redding te verwachten zou zijn, maar vreemd genoeg was de eerste week reeds de helft n.l. 1519.25 bijeengebracht waarbij vooral op merkelijk is dat deze giften zeer klaarblijke lijk niet van arbeiders komen. Van die ruim 1500 is n.l. 1287 opge bracht door 15 personen waarvan de minste nog meer dan 10 stortte!! Het blijft een open vraag of de Communis tische arbeiders er wel erg in hebben, dat hun lijfblad slechts voortbestaat bij de gunst van enkele beter Gesitueerden, die zij in elk ander geval bij de „Kapitalisten" zouden in- deelen, doch die nu er hun geld voor over hebben en er belang bij hebben, om de stemming onder de arbeiders zoo bitter mo gelijk te doen -zijn. Maar gesteld, dat zij zich volkomen be wust zijn van het hierboven genoemde ver schijnsel, ook dan nog zou niet te verwach ten zijn, dat het op hun handelingen van eenigen invloed zou zijn; Wat kan het hun per resto schelen wie de mokers en breek ijzers levert; als er maar gesloopt kan wor den. .Men behoeft heusch niet naar Rusland te gaan om zich van 't communistisch sloopers- werk te overtuigen. Want mèt of zonder Tribune wordt door hen heel wat vergif onder de arbeiders ge bracht. Vooral de voortdurende en groote werk loosheid geeft hun een dankbaar arbeidsveld voor hun zielsverwoestend werk. Vele arbeiders laten zich zoo gemakkelijk over stuur brengen bij grooten tegenspoed en vragen zich niet af, waarmede het best ver betering ia te bewerken, maar zij luisteren maar al te zeer naar hen die in de meest schrille kleuren hun ellende weten te schilde ren en laten zich van het pad brengen door menschen die nog niets tot stand hebben ge bracht en wier partijblad bij de gratie van eenige „bonzen" nog verschijnen kan; bon zen, die bewust of onbewust het beste wat in de arbeiders leeft trachten te vernietigen, omdat zij daardoor te beter hun algeheele vernietigingswerk kunnen volvoeren. Het communisme vreet als een kanker aan het maatschappelijk lichaam en het groote gevaar is, dat de versplintering die zij in eigen gelederen bewerkstelligen zoo gemak kelijk aanleiding is voor buitenstaanders om hun invloed te beoordeelen naar hun inder daad luttel aantal georganiseerden. In hun georganiseerd optreden ligt dan ook niet het groote gevaar maar veeleer veel meer in hun kankersysteem dat zij uiteraard individueel toepassen en wat in onze dagen van werkloosheid en terugslag van veel meer beteekenis is dan men zich gewoonlijk voorstelt. Niet door het aankweeken van haat en verwijdering en het wegnemen van alle le vensblijheid bij den arbeider zullen wé de onmiskenbaar moeilijke tijden het hoofd kunnen bieden, maar juist door het tegen overgestelde: door een betere samenwerking tusschen de verschillende maatschappelijke groepen en het opwekken van een hooger moreel pei bij de arbeiders. Wij bedoelen met tevredenheid geen dof fe berusting in de maatschappelijke misstan den, maar wie uit de arbeidersziel alle blij heid wegneemt maakt zich schudig aan een vandalisme als nooit te voren is verricht en richt de maatschappij ten gronde. En daarom is het goed de aandacht te ves tigen op het feit, dat geldmannen giften van 3 en 4 honderd gulden komen niet van de „W. G A." menschen er belang bij hebben dat de arbeidersziel vergiftigd wordt, .waarvan ze <en niet zonder reden de ineenstorting van de maatschappijorde ver wachten. A. J. L. DE MOORDAANSLAG TE VALKENSWAARD Een sensationeele beschuldiging. Bijna vier maanden na de eerste behan deling door de Rech'lban'd 't was op 22 Maart LI. werd Dinsdag het onderzoek voortgezet in dien moordaanslag te Valkens- watard, gepleegd door den heer Kerssema- kers, o.p den heer Desmet. Bekl. Kerssemakers werd op 5 April ver oordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf, doch een nieuw onderzoek werd gelast naar de juiste maat van 'het aandeel, dat mevrouw Desrnet in de misdaad had gehad. Ofschoon tot op één dag voor de behan deling geheim was gehouden, dat de zaak Dinsdag zou dienen, was er tooh wel be langstelling hoewel niet in die mate als in Maart. De publieke tribune was stampvol, doch het gereserveerde gedeelte was schaars bezet. In de gasteren gehouden rechtszitting heeft Mevr. Desmet verklaard, dat zij en Kerssemakers gehandeld haddén in opdracht van dien aldvocaat van K., Mr. W. K. S. van Haastert. De president, Mr. van Nispen, druikle haar met nadruk op het hart, zich er rekenschap van te geven, dal zij hier een versdhrikkelij- ke beschuldiging uitte Hierna verklaarde mevr. Desmel, wij vol gen hier het verslag in die „Tel.", dat Mr. van Haastert haar had aangeraden Pruisisch blauwzuur te gebruiken. Hij had, daarbij ge zegd: „dat komt niet uit, dat gebeurt bij de groote lui zooveel, dan 'krijgt hij een hart verlamming en men merkt daar niets van." Toen het vergif mislukt was, had mr. vaar Haastert aldus zeide bekl. - aangeraden, met een revolver te schieten. Daarbij had hij ook gezegd, hoe zij moest schieten, n,t. dicht bij het hoofdi opdat de schijn van zelfmoord werd gewekt. De revolver moest dicht tegen hei hoofd worden gehouden en zij moest daarna politie en dokter opbellen. Ook vertelde zij, dat die besprekingen altijd fluisterend werden gevoerd, terwijl zijn asso cié en kantoorjuffrouw weg waren of weg werden gezonden. President: „Is dat nu alles waar?" Bekl.: „Zeker, u kimt er Van Haastert bij halen." Pres.: „Die is al in de zaal. U blijft dus bij uw verklaring en u is zich bewust, welke verschrikkelijke beschuldiging u mr. Van Haastert aanwrijft?" Bekl.: „Het is alles waar; hij heeft ons er toe aangezet." Pres.: „Waarom heeft nrr. Van Haastert daartoe aangeraden?" Bekl.: „Dat weet ik niet." Pres.: „Kom het zijn omdat hij uw boedel wilde beheeren?" Bekl.: „Hij heeft wel gezegd dat als ik den hak inging, dan moest ik 'in verklaring tee kenen, dat mr. Van Haastert mijn boel kon beheeren." Ook verklaarde bekl., zooals zij ook dn Maart had gezegd, dat zij er Kerssemakers van terug had willen houden. Het getuigenverhoor. Als eerste getuige werd gehoord mr. Vol- graaf, recht er-co mm issaris, die ■verklaarde dat bekl. Desmel meerdere malen tegen hem gezegd heeft, dat zij weg had willen gaan, opdat het niet gebeuren zou. Zijn indruk was geweest, dat bekl. nog Wel van haar man hield. Hierna werd het dienstmeisje nogmaals ge hoord, dat 's avonds den revolver van mevr. .Desmet naar Kerssemakers had gebracht. In lvaar tegenwoordigheid pakte K. het pakje uit en een browning kwam te voorschijn. Zij zei- de vroeger wel iets in huis gehoord te heb ben wat op een schol leek, maar mevr. had toen gezegd, dat er een kurk van een fleseh was afgesprongen en den tweeden keer zeide zij, dat dé d'eksel van de toiletkamer was afgevallen. Zij hield echter vol, van niets afgeweten te hebben. De officier, mr. Paardekooper Overman, toonde zich zeer verwonderd dat het meisje, toen zij thuis kwam, niet tegen mevr. D. ge zegd had, dat zij zoo geschrokken was toen zij merkte, dat er een revolver in het pakje had gezeten. Het meisje zeide evenwel te veel in de war te zijn geweest, om dat te zgegen. Officier: „Daar geloof ik niets van. U weet meer, maar u zegt de waarheid niet. Get.: „Dat doe ik wel. Ik mist van niets." Mr. van Haastert wordt hierna onder eede gesteld, om de rest van het verhoor bij te kunnen wonen, terwijl hij later zal worden gehoord. Hij verklaart desgevraagd terstond reeds, dat de beschuldigingen, tegen hem geuit, on waar zijn. Het verhoor van Kerssemakers. Vervolgens wordt de heer K. gehoord, die voor de behandeling van het hooger beroep mr. J. de 'Vrieze, uit Amsterdam, als verde diger heeft gekozen. Mr. De Vrieze had hem aangeraden alles naar voren te brengen. Ook K. wordt gewezen op de groote ver antwoordelijkheid, die hij op zich neemf door zijn verklaringen. Hij zegt, zich dat volkomen bewust te zijn. Thans verklaart bekl. volmondig, wat hij aarzelend ontkende bij de vorige zitting, dat bekl. tegen hem had gezegd, dat zij niet meer van hem hield, als hij D. doodschoot. Pres.: Waarom heeft u dat den vorigen keer nief gezegd? K.: Ik kon toen niets zeggen. Pres.: Waarom niet? K.: Ik was heelemaal in de war; ik kon niets zeggen. Ik zat in 'n net van leugens. Toen begon get. K. te vertellen, hoe de zaak volgens hem in elkaar zat. Ik moet zeggen, aldus bekl. dat ik zelf niet weet, hoe ik zoo stom kwam, om mr. v. Haastert als verdediger te nemen. Maar ja, ik dacht, hij heeft mij er in geholpen, en zal mij er ook wel uit helpen, want hij heeft al les aangeraden en toen heeft hij gezegd: We zullen je gek laten verklaren en hij heeft ge zegd hoe ik mij tegenover den dokter moest gedragen, maar ik snapte, dat die wel merk te, dat ik niet gek was en daarom heb ik J 't hem dadelijk al gezegd, dat Van Haastert alles had aangeraden. Ik kwam in 'n heel net van leugens en toen ik vijftien jaar kreeg, toen zei Van Haastert nog: „Nou ik maak het wel voor je in orde, want aan het Hof zijn het veel geschikter lui; die maken het wel schappelijker. Ik heb je nou al half gek, dat komt best in orde." Ik heb toen volge houden dat ik een anderen verdediger wenschte. Daartegen verzette mr. Van Haas tert zich, maar ik zei: mr. De Vrieze komt al bij me. Dan moet je hem eerst naar mij zen den, zeide mr. Van Haastert toen. Ik vroeg toen; Wie betaalt hem, u of ik? Dan moet hij ook eerst bij mij komen. Toen is mr. De Vrieze bij mij gekomen. Ik heb hem alles verteld en hij is naar mr. v. H. gegaan. Sa men zijn ie bij mij gekomen en ik heb nog eens alles verteld, maar mr. v. H. heette al les liegen. Pres.: Hoe zijn jullie gekomen tot het moordplan? Get. K.: Er is eerst over echtscheiding ge confereerd. Die ging niet door, en toen is mr. Van Haastert begonnen met Pruisisch blauwzuur. Dat werd wel meer daarvoor ge bruikt. Ik kocht toen wat. Pres.: Waar? Pres.: Dat weet ik niet precies meer. Pres.: Dat weet je wèl. Get. zegt na lang nadenken, 't zich toch niet meer te herinneren en vertelt verder: Ik liet het aan mr. v. H. zien en die zei: Geef dat maar aan mevr. Desmet. Maar t werkte niet en toen zei mr, v. H.: Dan ben je zeker bedrogen. Je moet dat spul hebben, dat de apotheker achter in zijn kastje sluit. Ik kocht toen cyaankali. Ook dit mislukte. Wie er over schieten begonnen is, weet ik niet, maar mr. v. H. zei, dat zij de aangewezen persoon was om dat te doen. Zij moest hem in zijn rechterslaap treffen, den revolver in de hand drukken en de politie opbellen. Mr. v. H. had o.a. aangeraden de kogel? in te vijlen, terwijl hij ten slotte bij het afscheid tegen mevr. D. zou gezegd hebben: Nou moed en sterkte, niet lang prakkizeeren. Pres.: Wat voor belang heeft mr. v. H. er bij gehad. Get. K.: Dat weet ik niet. Pres.: In de stukken toont u een vermoe den te hebben. Get. K.: Ik heb wel 'n vermoeden, maar dat weet ik niet zeker, ik vermoed geldelijk voordeel door de zaken van Desmet of door de zaken van mij. V. H. zou geïnteresseerd willen worden in de bioscoop, want hij heeft gezegd, u teekent 'n volmacht er ik zal voor alles zorgen. Dat heeft V. H. gezegd toen mevr. D. hem vroeg, wat moet ik doen als mijn man dood is? Hij raadde aan één kogel in den loop te doen', opdat zij in haar zenuwachtigheid niet nog eens zou schieten. Pres. Heeft mr. v. Haastert ook erover ge sproken om te vluchten? Get. K.: Ja, hij heeft alles willen doen om mij te verdonkermanen omdat ik vrij zou zijn als mevr. Desmet Ar over begon. V. H. heeft er het eerst over gesproken dat er ge werkt werd aan de ontvluchting (deze ont hullingen verwekten veel sensatie in de zaal.) Alvorens mr. v. Haastert te hooren wtrd diens 20-jarige typiste gehoord die twee jaar bij mr. v. Haastert op kantoor was geweest: Er werd meestal nogal fluisterend gesproken en get. die in een andere kamer zat, kon dan ook nooit veel van de conferenties hoo ren, doch eenmaal het was in Augustus of September 1922 had zij mr. v. Haastert hooren uitroepen: „Maar het is hier geen moordcentrale." Dat zij of mr. v. H.'s associé werden weg gewerkt als K. en mevr. D. kwamen praten, was haar niet opgevallen. Mr. van Haastert aan 't woord. Mr. van Haastert, die daarna gehoord werd, begon terstond met op den krachtig- sten toon al het beweerde voor laster uit te maken. Hij achtte zich thans ontslagen van geheimhouding. Ik ben aldus riep hij uit het slacht offer van een afschuwelijk complot en vui- len laster, maar ik vraag u, als alles waar is, moet ik me dan niet aanmelden aan een krankzinnigengesticht? Ik word door twee cliënten afschuwelijk belasterd en ik kan me alleen indirect ver dedigen. Er is slechts het „ja" van dit twee tal, op wie veel is aan te merken. Daar tegenover staat het „neen" van mij op wien niets is aan te merken. Er is geen motief te vinden, waarom ik het zou gedaan heb ben. Getuige vertelde toen, hoe mevr. D. bij hem kwam om over echtscheiding te spre ken. Er was een afschuwelijk huwelijksleven en daarom stuurde hij op echtscheiding aan. Een keer ibij de vele conferenties heeft K. eens gezegd: Ga met hem naar Duitsch- land, logeer met hem en schiet hem dood. Dat heeft hij gezegd, aldus, riep mr. v. H. met vuur uit. Dat heeft hij gezegd en niet ik. Dat verklaar ik hier onder eede. Ik heb hem toen gezegd: U blijft ergens haken, ik heb 't den man altijd afgeraden en mevr. D. heb ik de deur uitgezet. Hoe zou ik heb ben kunnen uitroepen: Het is hier geen moordcentrale en toch tot moord aanzet ten? Alles is laster, grove laster. Wil ik u nog schilderen wie Kerssemakers is? Maar dan moet ik het met gesloten deuren doen. Over de ontvluchting sprekende, zeide mr. v. H„ dat de vader van K. daarover begon nen is. Vader K. kwam bij v. H. met een zekeren Klerks, die zeide preventief gezeten te hehben en bewakers te hebben omge kocht. Klerks zou Kerssemakers 's avonds om half twaalf kunnen helpen ontkomen. Hij zou hem met een motor naar Rotterdam brengen, vanwaar hij op 'n schip naar Amerika zou kunnen vluchten. Mr. v. Haas tert had toen gezegd, dat in Amerika K. zonder papieren niet veilig zou zijn, doch Klerks zeide wel in Amerika valsche pa pieren te kunnen verschaffen. Mr. v. Haas tert wilde daarmee niets te maken hebben en sindsdien, zegt hij, dat alles tegen hem is gekeerd. K. geniet vele voorrechten in het huis van bewaring en er moet commu nicatie tusschen die twee zijn geweest. Ik veronderstel het, aldus mr.^ v. H„ want i^k heb het gehoord. De commissaris van poli tie te Eindhoven vertelde mij, gehoord te hebben, dat K. rond loopt en ballen ge hakt en stukken kaas krijgt. Pres.: Ik ken de gevangenis, maar ik ont ken dat. De directeur heeft mij verklaard, dat K. géén andere voorrechten geniet dan de wet toestaat. Mr. v. H.: Ik heb het hooren zeggen. Pres.: De directeur zegt, dat communica tie is uitgesloten, maar we zullen hem hier hooren, want de beschuldiging, die gij uit, mag niet onweersproken blijven. Thans een andere kwestie. Gij hebt erkend, tegenover mr. De Vrieze, dat er 'n wit poeder op uw kantoor was. Mr. v. Haastert: Ik herinner me niet dat te hebben gezegd, want ik heb nooit wit poeder op kantoor gehad. Mr. de Vrieze, die de behandeling volgde,, knikta bevestigend, daaiwde te kennen gevende dat mr. v. H. er wel over gespro ken heeft. Pres. van Nispen: Hebt gij niet in de advocatenkamer aan het oor van K. ge» fluisterd? Get. v. H.: Nooit. Pres.: Weet u, dat de directeur is komen kijken aan het raam, omdat hem opviel dat het zoo stil was. Get. v. H.: Ik heb nooit aan zijn oor ge fluisterd. Ik sta onder eede en verklaar dat ik me niet herinner zacht met hem te heb ben gesproken. Pres.: Houd me ten goede. U moet het niet te gek maken, want ik heb de direc teursverklaring. U moet niet te ver gaan door met zoo'n emphase te spreken. Mr. v. H.: Ik herinner het mij niet. Weet u wat ze mij hebben voorgesteld. Ik moest de doktoren omkoopen. Ik herhaal het: alles is schandelijke laster. Verklaring van Dr. Caspari. De gevangenisdokter, dr. Caspari, ver klaarde dat de vrouw voor de vorige zit ting hem al een en ander had medegedeeld en dat kwam alles woordelijk overeen met wat hier is verklaard. Zij had dat al verteld tien dagen na de detentie. De dokter achtte het onmogelijk, dat dit opzet reeds voor de daad was afgesproken. Get. had den indruk gekregen dat K. meer betrouwbaar is geweest dan bij de eerste behandeling. Het Requisitor. Het O. M. waargenomen dooz mr. Paarde kooper Overman, zeide dat men aan deze zaak zoo'n dessert niet had kunnen ver wachten. Spr. zal in hoofdzaak bij zijn requisitoir persisteeren en volhardt bij zijn eisch van vijftien jaar gevangenisstraf wegens poging tot moord als ook wegens poging tot mis handeling met voorbedachten rade. Spr. is overtuigt, dat het dienstmeisje meer van de zaak af weet, dan zij hier heeft willen verklaren. Spr. kan niet gelooven in de ernstige bedoeling van de woorden: „Jan, als je het doet, dan houd ik niet meer van je". Toen zij na den aanslag aan het ziekbed kwam, vroeg zij: „Thijs- wat is er met je gebeurd". Hij antwoordde: „Kers heeft me kapot willen maken". Waarop zij zeide: „Och Thijs, dat kan niet". In haar hart verafschuwde zij haar man, want zij heeft eens gezegd: „Ik schiet hem dood, dien leelijken rotvent". Op de afschuwelijke beschuldiging tegen mr. v. H. geuit, wil spr. niet ingaan. Die zaak zal door het Hof worden behandeld. Spr. hoorde het 't eerst van den advocaat zelf en heeft toen terstond gezegd dat hij er niets van geloofde. Vergissing in dezen is uitgesloten; óf de advocaat liegt óf de beklaagden liegen. Moge voor het aanzien van de Nederlandsche balie de waarheid aan het licht komen. Is het waar, dan heb ben zij in laagheid hun meester gevonden. Verklaring van den Directeur der Gevangenis. De directeur der gevangenis verklaarde nog onder eede, dat het niet waar is, dat bekl. K. andere voorrechten geniet dan volgens de wet zijn toegestaan, cummunica- ■Üe is beslist uitgesloten. Ballen gehakt en stukken kaas achtte get. fantasie. Inderdaad zeide get. gezien te hebben bij het bezoek op 16 April dat K. en mr. v. H. in ver trouwelijke houding met elkaar zaten te fluisteren. Het Pleidooi, Ten slotte was de verdediger mr. G. van Zinnicq Bergmann aan het woord. Hij be treurde dat zijn broer door ziekte de zaak niet had kunnen afhandelen, zoodat hij thans geheel versch in de zaak gekomen is en allicht in herhalingen zou vervallen. PI. bestreed, dat bij mevr. D. de wil heeft bestaan toen de daad plaats vond. Mede plichtigheid kan men volgens pl. onmogelijk zien of construeeren. Pl. ging uitvoerig het gebeurde na en vroeg ten slotte vrijspraak. Over clementie subsidiair wil hij niet spre ken omdat hij slechts een vrijspraak kan zien. Mevr. Desmet die geheel de zitting rustig voor zich had zitten kijken, terwijl slechts nu en dan tranen in haar oogen kwamen, had zelf niets meer te harer ver dediging te zeggen. Om twee uur werd de zitting gesloten en de uitspraak bepaald op 31 JulL Mooie gift. Naar we vernemen is door «en particulier aan het Jubileumcomité voor de le houden feesffijkheden «en gift van 40 geschonken. Een jeugdige wandelaar. Een Weensche jongen, die verleden jaar bier eenige maan den door het Neutrale Comité ter verpleging was gezonden, en daarna weer naar Weenen is teruggekeerd, heeft andermaal de reis van Weenen naar hier ondernomen en wel te voet. Gisteren kwam hij hier bij zijn voor malige pleegouders aan. Raadsvergadering. Donderdag vergadert de Raad dezer gemeente ter behandeling van de navolgende agenda: 1. De geloofsbrieven der nieuw gekozen raadsleden ter goedkeuring. 2. Een schrijven van Ged. Stalen van dit gewest, waarin het gevoelen van den Raad wordt gevraagd omtrent het salaris van den Gemeenteontvanger. B. en W. stellen voor hierop te adviseeren de jaarwedde voor dezen functionaris te be palen op 12001500, doch dit niet van toepassing te verklaren op den huidigen func tionaris. 3. Een schrijven van het Gemeentebestuur van Alkmaar, waarbij de bestaande over eengekomen regeling betreffende toelating van leerlingen uit deze gemeente tot de openbare lagere scholen en de Ulo-scholen wordt opgezegd en waarin gevraagd wordt of de Raad «en nieuwe regeling wenscht aan te gaan. B. en W. adviseeren wederom met Alkmaar een gemeenschappelijke regeling aan te gaan. Ben schrijven van den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, waarin wordt medegedeeld de berekeningen der bij drage door de Gemeente belaald voor het bezoeken van leerlingen uit deze gemeente van de Rijks Hoogere Burgerschool te Alk maar. Een verzoek van de Conunisie tot het houden van kinder- en volksfeesten bij ge legenheid van het 25-jarig Regeeringsjuibileum van H. M. de Koningin om een subsidie in de kosten dier feesten. B. en W. adviseeren tot het geven eener subsidie van 300, waar het houden van volksfeesten hier weinig voorkomt en deze voor de gemeente nog ten voordeele kunnen zijn. B. en W. deelen mede, dat de veranderin gen aan de banken der openib. school niet 1.50 a 2 zullen bedragen, maar ƒ85 f 10 per bank. Niettemin adviseeren zij toch, tot de verandering der banken van de laag ste klassen over te gaan. Naar aanleiding yan een onderhoud met B. en W. van .Castricum over het leveren van 18 JULI. NIET OFFICIEEL EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN 0.0014% PARIJS 14.91 BRUSSEL 12.40 WEENEN 0.0036 V! LONDEN 11.77V2 STOCKHOLM. 67.65 KOPENHAGEN 44.65 CHRISTIANJA 41.30 BAZEL 44.55 NEW-YORK 2.54'/s ROME gas aan de ingezetenen van Uitgeest, wordt door B. en W. voorgesteld in deze het ad vies van een deskundige in te winnen. Verzoeken om ontheffing van plaatselijke belastingen. Rekening Burgerlijk Armbestuur Uitgeest 1922. Koninginnefeesten. Het korte berichtje in het nummer van 11 Juli over de feestelijk heden was verre van volledig. Hier volgt een meer volledig foerichl naar aanleiding van de mededeelingen mij verstrekt dooi den voor zitter van het feestcomité, den Weled. heer C. J. v. d. Zeijdien, Hoofd der R.K. school alhier. In totaal is aan bijdragen reeds ont vangen 235. Nog 2 lijsten loopen er, zoo dat gerekend wordt op f 300. Met het oog op het mooie feestprogram is het genoemde bedrag niet toereikend. Bijdragen kunnen nog gegeven worden bij de leden van het Comité-Bestuur, C. J. v. d. Zeijden, voorzit ter; Cath. Landsman, secretaresse en N. Sohavenma'ker, penningmeester. Schema-program: 1. Groole optocht 1e formeeren door: a. de schoolkinderen; li versierde fietsen, zoowel voor dames als hec- ren, prijzen voor de mooiste versiering; c. enkele personen of groepen van personen te voet of te paard, of op wagens of auto's in beeld brengend de zeden, gewoonten, am bachten en bfdrijven, het streven der ver- eenigingen enz. enz. Om prijzen. Deze op tocht mag zoowel een historisch als een alte' gorisch karakter dragen en wordt voor den middag gehouden. II. Volksspelen in den namiddag, a. Voor de schooljeugd; b. voor de patronaatsjeugd; c. voor jongelui boven de 16 jaar. He.t pro gramma voor a en b moet nog verder worden uitgewerkt door de daartoe benoemde com missies. Voor c. beslaat het uil ringsteken per fiets om prijzen. III. Gecostumeerde voetbalmatch voor ve teranen (boven 35 jaar). IV. Het fanfarekorps onder difeelfe van den heer G. Landsman verleent den gebeden dag zijn medewerking en zal door zijn op gewekte muziek den moed rij wel in houden. Voor de festiviteiten is welwillend en belan geloos het prachtige ruime voetbalveld dis ponibel gesteld. De commissie hoopt nog door het toevloeien van nog eenige ruime giften in staat gesteld te worden om dit mooie program uit te voeren en het feestter rein passend te versieren. Eveneens hoopt de Commisie dat de burgerij zal medewerken om de feestvreugde te verhoogen door het dorp een feestelijk aanzien 1e geven door vlaggen, en versiering van bruggen en bruggetjes enz- enz., en door ruime deelname aan de ver schillende spelen en wedstrijden. Als we nu allemaal nog eenS in den zak tasten, dan zijn we er. Dan kan er feestgevierd worden, zooals de commissie zich dat voorstelt. Lalen we een voorbeeld nemen aan „De Zuid". Daar bracht men f 1000 bij elkaar voor het schoolfeest. Hout uit Rusland. Voor de papierfabriek alhier is aangekomen het Duitsche stoom schip Baldui met papierhout van Pelrograd. Dit is de eerste lading van een contract voor de levering van een groot kwantum hout uit Rusland. Meer werk. Er komt gelukkig wat werk in de bouwvakken. De Coop. Bouwvereeni- ging Wijkeroog zal aan den Wijkerstraalweg 41 woningen bouwen; de heer H. Heuris te IJmuiden 4 huizen aan de Trompstraat te Velseroord; de heeren P. Bart en J. C. Dun nebier 8 huizen aam de Mahustraal en W. Barendszstraat te IJmuiden; de heeren Fier- sen en Weernekers te IJmuiden 4 huizen aan den Rijksstraatweg enz. Burgerlijke Stand. Geboren: z. van G. Vis serKleijn. d. van P. M. Modderman van Poelje. d. van A. M. V odcgel Ber- napd. d. van A. BroekZeilmaker. d. van K. E. TimmerKoops. d. van K. Kolder—Wijker. d. van A. C. Bakker- van Keimpema. z. van W. C. Heermans— Goteling. z. van M. M. Weberv. Roon. d. van M. H. F. J. HurgensJacobs. z. van F. PordhGonkel. z. van F. Man- IjeGoedhart. z. van B. SlootmamsLui ten z. van W. SchellingsStevens. z. van A. E. Kuyl—Bruijns. Overleden: L. B. Steenmeijer, 3 jaar, z. van M. F. J. Steenmeijer en M. M. Lagrand. W. A. v. d. Zwet Slotenmaker, 6 mw., {f, van N. v. d. Zwet Slotenmaker e» W- denburg. C. van Laar, 6 mruL» 'f. rfcm W. van Laar en M. van Beelen. ML Alders, 7 mnd., z. van J. Alders en J. Oldeniburg. Vit het politie-rapport. Tegen M. v. B. is door dé politie proces-verbaal opgemaakt wegens openbare dronkenschap en verzet. De tuinder v. B. beklaagde zich bij de politie, dat kinderen de aardbeien bij hem afplukken. De kinderen kregen van de politie een flink standje en de ouders werden ge waarschuwd. V. V. V. Door de V. V. V. werd in: „de Zon" de jaarvergadering gehouden, die door omstandigheden nogal was verlaat, en waar bij de warmte merkbaar op het bezoek van invloed bleek, daar ze zeer slecht bezocht was. Ofschoon dit wel een vertrouwen stel len in het besluur is, had de Voorzitter, de heer van Delft, het todh gaarne anders ge zien. Wij ontleenen aan de „Leidsahe Cou rant" het volgende over deze vergadering: Door den heer Langelaar, secretaris, wer den notulen en jaarverslag gelezen, waaraan hel volgende is ontleend: Er traden 8 nieuwe leden toe, terwijl 7 leden bedankten. Het aantal leden bedroeg op 31 December 114, met een totaal ontvangst Dezer dagen is, ongezocht, de naam van een jeugdig stadgenoot op veler lippen ge komen, naar aanleiding van de deconfiture der Hanzebanken in de Bisdommen Utrecht en den Bosch. Wij bedoelen den heer H. M. J. Janzen, die einde Juni aan de Handelsschool te Rotterdam promoveerde tot doctor in de Handelswetenschappen, op stellingen en een proefschrift, getiteld: Het Middenstandsbank wezen in Nederland. De promotie en het proefschrift zouden waarschijnlijk niet zooveel belangstelling ge wekt hebben, indien zij niet waren samen gevallen met de debacle der Hanzebanken en onvermeld zou dan voorloopig ook zijn gebleven de naam van den heer Janzen. Thans is zijn geschrift in hoofdartikelen behandeld van onze grootste bladen. Nie mand minder dan Prof. J. D. J. Aengenent wijdde er een zeer waardeerende en uit voerige beschouwing aan in „De Maasbode en in „De Tijd besprak het lid der Tweede Kamer, de heer J. B. van Dijk, het^ proefschrift alsof het de uitgave en de uit spraak gold van een autoriteit op het ge bied van Middenstandsbankwezen. Dit is zeker zeer eervol voor den jongen Haarlemschen doctor en inderdaad bevat het proefschrift zeer veel wetenswaardige din gen, zoo zelfs dat wij ergens de uitspraak lazen dat het jammer is dat dit boekje niet een jaar of twee vroeger is verschenen, om dat dan velen, die met middenstandsban- ken te maken hebben, er hun voordeel me de hadden kunnen doen. Met één slag heeft de heer Janzen aldus een zekere bekendheid verworven, waarover anderen jaren doen. Wel is dat het gevolg van de omstandigheid, dat de neergang der Middenstandsbanken zijn opgang beteeken- de, maar zegt de historieschrijver ook niet, dat groote figuren als Napoleon, Karei de Groote, Alexander en anderen met alle waardeering natuurlijk voor hun ontegen zeggelijke groote persoonlijke gaven hun grootheid danken aan de omstandigheid, dat zij leefden in den tijd, die hen noodig had? Een vleugje van dien voorspoed is langs onzen stadgenoot heengegaan. Een mooi begin als men aan het begin van een carrière staat. Moge het een voorteeken zijn, doctor! Barometerstand 762. Stilstand; OPGAVE VAN» J. J. WEBER ZOON Opticieus - Fabrikaniv aan contributies van 319.50 tegen 304 over 1921. Gemeentezaken. B. en W. stellen voor, goed te keuren den aanleg door de firma Gebr. van den Putten en de heeren A. van Sambeek en W. Thunnissen, allen aannemers te Heemstede, van de straat geprojecteerd op kadastrale perceelen Sectie C nos. 1938 en 2192, in het verlengde van de Drieheeren- laan tot aan het geprojecteerde Wdpperplein en wel op eene breedte van 11 M. met een rijslraat van 5 M. en aan weerszijden een trottoir van 3 M„ onder eenige voorwaarden en verder, om hun het noodige crediet te verleenen, om verscheidene gedeelten aan te leggen van het geprojecteerde Wdpperplein, ondier beding, dat adressanten een gedeelte voor hun rekening aanleggen. Dit gedeelte zal hun komen op 3900. R.K. Kiesvereeniging. Naar aauieim.ig van het dezer dagen vermelde verzoek van 16 leden der R. K. Kiesvereeniging aan het be stuur dier vereeniging tót bijeenroeping van een buitengewone; algemeene ledenvergade ring, heeft het bestuur besloten deze verga dering irit te schrijven tegen Vrijdag 27 Juli a.s., des avonds half 8 in het Gcellenge bouw Geslaagd. De heer W. van der Vies ts geslaagd voor het einddiploma 5-jarige cur- 'u-H. B. S. R. K. Schoolfeest. Het schoolfeest, d# jaar als boottocht naai" Schoorldam en varn- &hr naar de Schoorlex duinen, behoort weer tot het verleden. Of de kinderen genoten heb ben? Wie zou er durven meenen van niet? Wel was 't org warm, zoodlat het feestpro gram daardoor werd bekort, maar bij het aanleggen aan den steiger 's avonds waren uilen tooh uiterst voldaan. Jubileum. Onze plaNgenoot Terol, her denkt 29 Juli a.s. dén dag waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de Nedcrl. Spoor wegen. Hengeiaarsbond. Alhier schijnt men po gingen in het werk te stellen om te geraken tot oprichting van een Hengelaarsvercenigimg, voor welker lidmaatschap men zich kan op geven bij den heer H. de Vries. Burg. stand. Geboren: d. van J. Hempig en F. Besse. z. van A. Bont en A. Bloim- beng. z. van E. Winkelman en L. Kilger- sum. d. van A. Tarenburg en G. Vos. d. van A. Veldhuis en A. Seijsener. z. van G. Bomebroek en J. Kools. z. van P, Brandjes en E Roozetmeijer. Gehuwd: Henricus van der Eng en .Anna Schavermaker. Overleden: Grietje Gondn, oud 66 j- Tennis van der Steen, oud 63 jaar. Verkooping. Ten overstaan van notaris Donker had' Dinsdagmiddag de verkooping

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1