i Donderdag 19 Juli 1923 46st® Jaargang No. 14490 Het verkeersvraagstuk. Van het Vaticaan. UIT DEN OMTREK. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. JHT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN EERSTE BLAB öp den openbaren weg is de veiligheid ongeveer even klein geworden als die op een spoorbaan. Ieder oogenblik kan men ge grépen worden. De schuld van die onveilig heid rust bij allen en niemand. De wegen rijn niet berekend op een verkeer, zooals dat zich in de laatste jaren ontwikkeld heeft. Verbreeding der wegen is noodig en omdat de mogelijkheid daarvan niet bestaat, zoekt men baat bij de wet, die in deze zoo goed als niets vermag, ook al omdat niemand zich aan haar HALFWEG VELSEN. VELSEROORD. HEEMSTEDE IL o.ooos!/4 BEVERWIJK Ons Middelbaar Onderwijs en de buitengemeenten v HAARLEMMERMEER, t LISGE. NOORD WIJKERHOUT. SCHOTEN. De aEónnèmènïsprij's Bedraagt voor Haarlem ee Agentschappen: *er week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Tranco per post p. kwartaal bij .ooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. 9 'tlefoonnummers: 1426, 2741 en 4748. Postrekening No. 5970. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën 35 cents per regel. Advertentiën lusschen den tekst als ingezonden medcdeeling, op d» te Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regeL Vraag- en aanbod-advertentiën 1—4 regel èO cent per plaatsing: elke regei meer 15 cent. bij vooruitbetaling stoort, tenzijde politie heel dicht in de buurt is. De auto's hebben het vraagstuk heel inge wikkeld gèmaakt. In de zekerheid van zijn jweten, dat de sterkste immer de baas blijft, neemt de auto-bestuurder den weg voor zich, Iaat allerlei akelig klinkende verschrikkings geluiden hooren en wat dan niet op zij vliegt, rijdt hij aan. Soms rijdt hij, ter voorkoming van een ongeluk, zelf liever tegen een boom Df huis, doch die gevallen van opofferende liefde voor voetgangers en wielrijders zijn zeldzaam. Eigenlijk toch een volslagen dwaasheid, dat snelle rijden, met de z.g. luxe auto's. Om een „niets" worden de wegen in stof gehuld en absoluut onveilig gemaakt. In 99 van de 100 gevallen is er geen redelijk doel voor die razende snelheid. Er staan wel overal borden die een matig tempo voor schrijven, maar die hebben alleen daadwer- fcelijke beteekenis, als er een politie-agent bij staat en dén nog als hij voorzien is van een deugdelijk werkenden tijdopnemer. Zoo niet, dan beteekenen die borden voor den auto-bestuurder slechts „lucht." En dan de vracht-auto's. Ze rijden uiter aard niet zoo snel, maar breken de bestra ting kort en klein en wanneer men met zoo'n gevaarte in aanraking komt, dan is de kans op een gezegenden ouderdom al bijzonder klein. Tdfen het autoverkeer nog niet zoo alge meen was, bestond ten minste de zekerheid, dat de bestuuruer of diens baas in staat was de schade door aanrijding ontstaan, te ver goeden. Thans rijden er menschen met auto's die onvermogend zijn de rekening van hun dokter, apotheker of hun kleermaker te vol doen. Vodral de Zondag biedt een goede gelegenheid om beschadigd te worden. Over de tweewielige motorkarretjes van zoo'n paardekracht of 6, 7, spreken we niet eens. Die vormen een gevaar plus een ge vaar. Alleen bestaat daar ten minste evenre digheid tusschen een ongeluk veroorzaken en een ongeluk krijgen. Rijdt de bestuurder van een tweewielig motorkarretje door zijn woest rijden iemand of iets aan, dan slaat hij zelf ook over den kop of vindt voor zich, zijn motor-engel en zijn machine, den boom die recht doet: een vreeselijk recht soms. De wielrijders mogen echter ook niet vrij 'gepleit worden. Op de rijwielpaden rijden ze liefst met twee of meer naast elkaar en voor de gezelligheid houdt „hij," „haar" stevig vast. Degene, die van tegenovergestelde zijde van dat pad gebruik maakt, moet maar den rijweg op. Het Motor- en Rijwiel-reglement laat niet toe, dat „hij"-, „haar" vast blijft hou den wanneer het rijwielpad te smal is en rijwielpaden zijn doorgaans te smal om op die wijze het passeeren mogelijk te maken, maar daar trekt „hij" noch „zij" zich in den regel iets van aan. Ten slotte doen de voetgangers eveneens ijverig mee om de onveiligheid op de we gen te verhoogen. Zie de hoofdwegen in onze dorpen maar eens bij het uitgaan der kerk. Liefst met zes a zeven op één rij en „vast niet wijken voor een fiets," wel voor 'n auto, niet uit sympathie voor de automobilisten, maar omdat zoo'n auto zoo ongenadig tegen je lichaam kan stompen. En op de rijwielpa den! Het reeds genoemde reglement gebiedt wel, dat op een rijwielpad de voetganger zoo noodig voor den wielrijder moet wijken, maar daar komt weinig of niets van. De Regeering heeft thans een herziening van de Motor- en Rijwielwet voorgesteld, waardoor niet één weg nog één centimeter breeder wordt en geen greintje meer gehoor zaamheid aan de wet zal worden verkregen. Tevens is heil gezocht in de samenstelling eener commissie, die het vervoer-vraagstuk mag oplossen, altijd als het mogelijk is, an ders wordt zij, na verloop van tijd, onder de gebruikelijke dankbetuiging ontbonden. In 'die commissie zijn specialiteiten op het ge- rbied van vervoer benoemd, o.a. twee kamer leden. Er zijn tal van koninklijk benoemde commissie's in ons land. Behalve dat zij ten laste van 't rijk reis- en verblijfkosten ont- tBngen, doen zij geen schade. Soms leveren ze wel eens een bruikbaar rapport. Er is in deze dus hoop. De Tucht-Unie, een uitstekend bedoelde vereeniging, heeft enkele weken geleden, een nationaal congres gehouden en daar zijn o.a. over de „Tucht en het Verkeer," veel ver standige woorden gesproken, zooals op con gressen veelal pleegt te geschieden. Dr. Easton leidde het onderwerp in. We nemen een stukje van zijn rede over: „Wij gaan hiervan uit," zoo zeide hij o.m. „dat het Nederlandsche volk eenigs- zins tuchteloos is, tuchteloozer dan andere volkeren. Ik zou hier een dun lansje willen breken voor het Nederlandsche volk. Is 't wel zoo erg? Hoeveel ligt er aan de omstan digheid? Aan de onevenredigheid tusschen verkeerswezen en de eischen van verkeer? Het verkeer is met groote versnelling toege nomen, niet op normale wijze. Daarnaast wordt ons volk verweten ietwat kleingeestig en pietluttig te zijn en ten derde wrijft men het iets van vlerkerigheid en snobisme aan. We zijn wat ruw, onopgevoed, onze manieren zijn niet te best, verraden vaak 'n zekeren esprit de clocher. Daarnaast zijn we tuk op onze vrijheid. Heerlijk is de houding van „wie maakt me wat, de weg is zoo goed voor mij als voor jou." We zijn overrompeld door het gebrek aan verkeerswegen, die niet be rekend zijn op het snelverkeer. Ik wijs op onze dorpen langs de groote rivierdijken, op onze stadjes met hun oude grachtjes, en we zijn heusch niet meer in 't geval dat het eenige rijtuig een vuilniskar is. Voertuigen, fietsen en voetgangers betwisten elkaar de nauwe straten van onze steden, die boven dien allerwege omrand zijn door water...." Wanneer eens een matige doch algemeene wegenbelasting werd geheven in het be talen van belasting zijn we geen beginnelin gen en de daaruit verkregen bedragen uitsluitend werden uitgegeven voor verbree ding van wegen, voorzien van flinke voet- en rijwielpaden, zooals voor deskundige prae- adviseurs in knappe rapporten over het we gen-vraagstuk is voorgesteld. We geven hetdenkbeeld gaarne voor be ter, al zullen we wel nooit zien gebeuren, dat geen enkele voetganger meer op den rijweg loopt, geen enkele wielrijder meer op de voetpaden fietst, geen enkele auto meer over de rijwielpaden snort. Want, zooals Dr. Easton zich uitdrukte, een beetje „vlerkerigheid" zal onder ons volk wel altijd blijven bestaan. MONUMENT VOOR DEN H. FRANCISCUS VAN ASSISIË. Men bericht ons uit Rome: In 1226 stierf de H. Franciscus van Assisië ïn 1926 zullen dus zeven eeuwen verloopen zijn sedert zijn overlijden. Gelijk te Assisië groote feesten te dier gelegenheid worden Voorbereid, heeft men te Rome een comité gevormd om voor den Arme van Assisië een monument op te richten. Men heeft voor dit monument het plein gekozen, gelegen voor de Basiliek van Sint Jan van Lateranen, basiliek die Paus Innocentius XI in droom ondersteund zag door den H. Franciscus die 'den Pau6 zijnen regel tot goedkeuring kwam aanbieden. Het comité bestaat uit de Kardi nalen, Beschermheeren der vier Franciscaan- sche Orden, de generaals dier Orden, en Z. Em. Kard. Pompili, Vicarius van Z.H. den Paus ovor het bisdom Rome. Kard. Pompili heeft door een goedkeurend schrijven met dit initiatief zijn instemming betuigd. Het comité heeft aan Italië en aan de wereld een manifest gericht, verklarende een monument te willen oprichten aan hem die Italië en de wereld teruggebracht heeft tot de leer van 't Evangelie. Het uitvoerend comité bestaat uit Markies Sachetti, Mgr. Canali en Vagni en leden van de vier Franciscaansche Orden. Of het beeld op 't openbare plein van Sint Jan van Lateranen zal worden opgericht, of ge- tijk het monument ter gedachtenis aan de Encycliek Rerum Novarum, binnen de mu ren van de gebouwen die tot de Basiliek be- hooren, is nog niet vastgesteld. Ponds vergad erincj. Aanwezig allé leden, voorzitter burgemeester Simons. Opening met gebed. Allereerst besprak burgemeester Simonis tiet plotseling af stenen van wethouder en loco-burgemeester Simon Vink. In 1908 gekozen al's raadslid en in 1915 als wethouder, welke functie hij tot heden ver vulde. Wegens hoogen leeftijd heeft Vink geen fcienv mandaat in de komende zittingspe riode willen aanvaarden. Gaarne hadden wij hem hid" dank gezegd voor alles wat hij voor de gemoenite deed; helaas, het heeft niet zoo mogen zijn. Thans kunnen wij hem slechts toeroepen: Vink wij danken u voori alles wat gij voor «tos en de burgerij zijt geweest. Moge God u loonen. Onder groote stilte en blijkbaar met. ont roering werd deze rede door de aanwezi gen staande aangehoord. Punt 1. Ingekomen stukken en meedeelin- gen. Voor kennisgeving aangenomen. In afwachting van de opening der Bijzondere scholen, zullen voorloopig geen onderwijzers- benoemingen aan de O. L. School plaats vin den. Punt 2. Benoeming Gemeente-Ontvanger. Op de aanbeveling staat als 1 de tijdelijke ontvanger L. Vlasveld en als no. 2 A, Kip- hardt. Gekozen werd de heer L. Vlasveld. Staande de vergadering werd dp heer L. Vlasveld beëedigd. De burgemeester complimenteerde den nieu wen ontvanger. Punt 3. Benoeming secretaris-penningmees ter van het B. A. Gekozen de tijdelijke functionaris de heer L. Vlasveld. Punt 4. Vaststelling verordening regelende het tapverbod op de dagen, waarop het Re- geeringtsjubileum van H. M. de K-oningin ge vierd zal worden. Het zal op de feestdagen verboden zijn sterken drank in 't klein te verknopen. Punt 5. Onderzoek geloofsbrieven raads leden. Met het onderzoek belasten zich Mevr. Hoogerbeets en de heeren v. d. Berg en Kirase- man. De vergadering wordt tijdelijk ge schorst. Na heropening deelt de heer Kruseman namens de commissie mede, dat alles in orde was en alle raadsleden kunnen worden toe gelaten. Punt 6. Uitlating obligaties geldleening 1919 ad 10.000. Uitgeloot worden nos. 368, 279, 177, 226, 117, 138, 372, 6, 363, 353. Punt 7. Vaststelling regeling met de ge meente Haarlem, betreffende toelating van leerlingen op dé scholen voor L. O. Wordt goedgekeurd en vastgesteld. Punt 8. Verzoek subsidie Ned. R.-K. Politie bond „St. Michaël" voor Politieschool. Af wijzend beschikt. Punt 9. Idem A. Hartgerink e. a. ten be hoeve pontveer Zuider Buiten Spaarne. De heer v. d.Berg brak een lans voor de subsidie evenals de heer Stokman. Met 64 stemmen afgewezen. Punt 10. Verzoek ve.rhoogirig subsidie ver eeniging „Zuigefflmgenzorg Haarlem". Mevr. Hoogerbeets kwam voor de zuigelingen op, maar de raad wees het af. Punt 11. Idem afd. Halfweg en O. van het Witte Kruis" ten behoeve der Wijkverpleging. Hierop wordt eveneens afwijzend beschikt. Punt 12. Verzoek van Kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente te Spaarndam tot over dracht van den toren te Spaarnwoude aan genoemd kerkbestuur. B. en W. Stellen voor het bestuur te vragen welken waarborg het kan stellen voor de riöhtige naleving van den onderhoudsplicht. De heer v. Esisen stelt voor om den toren Ate verhuren. B, en W. advjseeren afwijzend. Er wordt besloten de zaak aan te houden. Punt 13. Schrijven van B. en W. van Wymbril'scradeeü in zake invoering algemeen vloek verbod. B. en W. stellen voor a'dhaesie te betuigen. De beer Kruseman is van meening, dat 'n dusdanig adres niets helpt en is tegen ad'hae- siebetuigiimg. De heer Biesheuvel isvoor het adres dat zijn volle sympathie heeft. Aldus besloten. Punt 15. Vaststelling verordening bedoeld in art. 15 der Leerplichtwet. Goedgekeurd. Punt 16. Vaststelling 2e kohier Bedrijfsbe lasting 1923. Goedgekeurd. Punt 17. Verzoek Mej. M. W. Weyers, ver goeding van lesuren gegeven buiten de school uren in 1920. Dit adres wordt aangehouden. Punt 18. Af- en overschrijvingen enz. be grootte,g 1922. Goedgekeurd. Rondvraag. Er wordt op voorstel van B. en IV. een commissie benoemd tot het nazien der rekening 1922. De heer Stokman had eenige vragen betref fende de aansluiting aan de waterleiding en het electrdsch bedrijf. Mevr. Hoogerbeets is 't nog niet eens met de bestrating in 't stadskwartier. B. en W. konden mededeeten, d'at de stralen spoedig in orde zullen komen. De heer v. de Berg vraagt naar z'n belas tingbiljet. Volgens den voorzitter zijn de kohieren in bewerking. De gemeente is nu eenmaal een lastige geschiedenis, maar als de raad wil besluiten met algemeene stemmen om liet lastige art. 4 van 1863 te doen vervallen.,.. De raad applaudilseeerde. wat foeteekent dat hij het er mee eens is. De heer Kruseman besprak het vrijgeven van school op warme dagen. GemeentezakenB. en W. bieden ter vaststelling aan een verordening tot wijziging van de recognilieverordening voor het binnen het grondgebied der gemeente Schoten lig gende deel van de Jan Gijsenvaart. B. en W. bieden ter vaststelling aan een wijziging der verordening op hel beheer van de gemeentelijke waterleiding. B. en W. bieden ter vastsfeling aan een wijziging der verordening op het beheer van het gemeentelijk gasbedrijf. B. en W. stellen voor de Handelsavond school te IJmuiden uit te breiden tot een in richting met vierjarigen cursus en deze uit breiding te doen ingaan met den aanvang van den cursus 19241925. B. en W. stellen voor: le. op 1 September a.s. geheel af te lossen het restant der 7 pCt. geldleening, oorspron kelijk groot 1000.000, aangegaan krachtens raadsbesluit van 19 October 1920; 2e. ten laste der gemeente met het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds aan te gaan eene geldleening groot f 800.000, tot den parikoers en tegen een rente van 6 pet. 'sjaars, af te lossen a pari in ten hoogste 47 jaarlijksche termijnen. B. en W. bieden te vaststelling aan, wijzigingen der verordeningen op de heffing en invordering van leges ter secretarie en aan het bureau bouw- en woningtoezicht en Openbare Werken. B. én W. bieden ter vastsMing aait een wijziging der verordening op de hefing v-n keurioonera van slachtvee, vleesch, vet, spek en toebereide vleesehwaren in de gemeente Velsen. B. en W. stellen voor, hen te machti gen, aan het Provinciaal Electriciteitsbedrijf, als rechtverkrijgende van de voormalige Ken- nemer Eilectriciteit Maatschappij te Bloemen- daal, de waarborgsom terug te betalen, ge stort ingevolge de concessievoorwaarden voor het leggen en hebben van electri'sche gelei dingen in en over den openbaren gemeente grond en het openbaar gemeentewater. Drankweer-Comité. Men schrijft ons; In die Maandagavond alhier gehouden vergade ring van het Centraal Drankweer-Comité in de gemeente Velsen werden, wegenis het be danken van de heeren N. en C. Wey, in het bestuur gekozen de heeren A. Lindbout te IJmuidien, tot 2en secretaris en J. J Reitsma alhier tot alg. adjunct. De heer A. Rolloos Jr. te IJmuiden, die tot secretaris werd ge kozen, wensehte de benoeming in beraad te houden. Een voorstel der af-d. Velseroörd van den A.N.G.O.B. om de bepaling van den leeftijds grens voor afgevaardigden op te heffen, werd aangehouden tot de volgende vergadering. Medegedeeld werd, dat het propaganda- bord op Wijkeroog thans is geplaatst voor den politiepost. Voorts dat aan het' Casino van het Hoogovenbedrijf een buitengewone vergunning is verleend, ondanks het afwij zend advies van Burgemeester en Weihou ders. Voor de algemeene vergadering van het Advies 'Bureau der Centrale Drankweer op 13 October te Utrecht, zal gevraagd worden op de agenda te plaatsen een inleiding over „Jeugdorganisaties in de Drankweer-Comité's en een leeftijdsgrens voor de afgevaardig den/ Met algemeene stemmen werd de volgende motie aangenomen: „Het Centraal Drankweer-Comité, in ver gadering bijeen, protesteert ten krachtigste tegen de minachtende uitlatingen van liet raadslid D. F. G. Schilling aan het adres der drankbestrijders in het Veiser Weekblad en tegen het feit, dat de leden, der Commissie tot slichting van een drankvrij Vereenigings- geiboüw te Velseroord werden verdacht ge maakt; is van oordeel dat de: zaak der voorberei ding voor de stichting van zulk een gebouw in goede handen is en geschiedt zonder eeni ge bijbedoeling NA 17 JAAR DIENST. Een 37-jarige procuratie-houder van een bekende effectenfirma te Amsterdam, die 17 jaar in betrekking was geweest, stond Dins dag terecht wegens diefstal van twee aan deden cultuurmaatschappij „Vorstenlanden", nominaal 500. Hij zou deze effecten, toe- behoorende aan een ander dan beklaagde, en welke hem waren ter hand gesteld ter afle vering, zich wederrechtelijk hebben toege ëigend. Volgens bekl. zou hij op een dag, inplaats van 4 aandeelen Vorstenlanden, bij vergis sing 6 op zijn tafel ontvangen 'hebben. Twee er van had hij onder zich gehouden en be leend. deze doorgevende aan de prolongatie- afdeeling. Een. der firmanten deelde mede, dat bekl. het volle vertrouwen genoot. Hij was in hel. bezit gekomen van aandeelen Vorstenlanden. Hij verklaart thans, dat hij ten onrechte in het bezit dezer aandeelen was gekomen. Of dit juist is, of niet, is niet uit te maken. In Januari bleef hij plotseling weg. Er werd een onderzoek ingesteld, en zijn particuliere leven bleek niet te zijn, zooals men verwacht te. Er volgde een langdurig onderzoek in de boeken. Ook was er in de leen,lijst en het r.ummerboek geknoeid, zoodat het moeilijk was vast te stellen, of de twee nummers, die ontbraken, de verduisterde [waren, In elk geval waren er twee weg bij de firma, en had bekl. inplaats van de aandeelen te rug le geven, deae onder zich gehouden. De beklaagde beweerde, d'at de firma zelf ook wel fondsen van cliënten, die in open' bewaargeving zijn, ruilde voor fondsen van anderen, waarop een der rechters opmerkte dat de firma in elk geval dan in staat was, eventueele verliezen aan te zuiveren, wat bekl. niet. kon. De officier van justitie, mr. Van Thieii merkte op, dat, hoe ingewikkeld de zaak ook lijkt, in élk geval bekl. twee aandeelen zich heeft toegeëigend. Hij heeft diefstal ge pleegd. Nu zegt bekl. wel, dat de firma ook wel effecten van cliënten ruilde, of aan an deren gaf als deze ze noodig hadden, maar „quod licet Iovi ^non licet bovi'. Bekl. was niet in staat, de effecten terug te geven. Eisch: 5 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. Pauwels,noemde hel geval' een betrekkelijk onschuldige kwestie. Bekl. kon het bedrag niet restitueeren, maar hij 'had nog tantième te goed'. Pi. wees er op, dat bekl. 18 jaar in betrekking was ge weest. Hij ging zich een beetje patroon voe len, en deed dingen, die hij niet mocht doen in zijn functie. Voor bekl. beschouwde pl. een voorwaardelijke veroordeeling als ge knipt. Schade heeft de firma niet geleden. Er is hier een intieme, betrekkelijk onschul dige kwestie gebeurd. WIJZIGING POLITIE-VERORDENJNG. B. en W. bieden ter vaststelling aan een 3e wijziging van de Algemeene Politiever ordening, uit de overweging, dat met het oog op het toenemend verkeer het ge- wenscht is in deze gemeente uitgebreider voorschriften daarvoor vast te stellen. O, m. zullen door de wijziging de volgende bepalingen worden opgenomen; Het is aan bestuurders van voertuigen verboden: a. door te rijden, voordat hun de gele genheid daartoe is gegeven, indien een weg door eene op marsch zijnde colonne der gewapende macht, door een begrafenisstoet, door een optocht, door eene geplaatste wacht, door dienstdoende beambten van het openbaar gezag of door de brandweer zoo danig is ingenomen, dat de doortocht niet zonder stoornis te verwekken kan plaats hebben, b. langs een stilstaand op rails geplaatst tramrijtuig te rijden aan de zijde, waar pas sagiers in- of uitstappen. Bestuurders van voertuigen zijn verplicht op den openbaren weg: a. bij het inrijden van een zijstraat of -weg de daartoe te maken bocht naar rechts in kleinen boog, de daartoe te maken bocht naar links in grooten fooog te beschrijven; b. een ander voertuig ontmoetende bij. tijds naar rechts uit te halen; c. een ander voertuig voorbijrijdende naar links en voorbij gereden wordende bijtijds naar rechts uit te halen; d. elke wending tot het links voorbij rijden niet eerder uit te voeren, dan tot het doel strikt noodzakelijk is; e. het voorbijrijden van een ingehaald voertuig niet te doen plaats hebben in de gevallen genoemd su|b a,; f. bij het naderen van op rails loopende tramrijtuigen bijtijds zoodanig uit te halen, dat die rijtuigen ongehinderd hunnen weg kunnen vervolgen; g. bij het berijden van een weg, bestaan4e uit twee parrailel liggende deelen, he,t voor hen rechts liggende deel van dien weg te houden. Een ieder is verplicht zich bij het nadc ren van een of meer op rails loopende tramrijtuigen bij tijds van de trambaan te verwijderen. Het is verboden op zoodanige wijze of met zoodanige snelheid over den openbaren weg te rijden, dat de vrijheid of de veilig heid van het verkeer aldaar wordt belem merd of in gevaar gebracht. Het is verboden te rijden, waar wegens opbreken der bestrating of om andere rede nen het verkeer is gestremd en zulks door een zichtbaar teeken is aangeduid. Het is den bestuurder van een voertuig verboden: a. een krachtens openbare kennisgeving van Burgemeester en Wethouders voor het verkeer met alle of met een bepaald sóórt voertuigen gesloten gedeelte van den open baren weg met de bij die kennisgeving be doelde voertuigen te berijden; b. een gedeelte van den openbaren weg, dat krachtens openbare kennisgeving van Burgemeester en Wethouders slechts in één richting bereden mag worden, in een andere richting te berijden. De bestuurder van een voertuig is ver plicht in het belang van de veiligheid van het verkeer: a, Wanneer hij een verkeersagent nadert, dezen met een der armen, een zweep of ander voorwerp tijdig aan te geven, in welke richting hij wenscht verder te. rijden; b. te voldoen aan een bevel of teeken der politie,zom hetzij den gang van het door hem bestuurde voertuig te matigen, hetzij stapvoets tf rijden of stil te staan. Het is verboden voorwerpen van welken aard ook, zoo dicht langs de tramrails te plaatsen, dat de tram niet ongehinderd voorbij kan rijden. Hét is verboden op den openbaren weg te rijden met een voertuig, waarvan de lading het vrije uitzicht van den bestuurder op den weg voor het voertuig belemmert, tenzij een daarbij behoorend persoon ter voorkoming van gevaar het voertuig direct voorafgaat. Het is verboden op den openbaren weg te rijden met een voertuig (rijwielen uitge zonderd), waarvan de lading meer dan 3 M. voor of achter de as of assen van het voer tuig of meer dan Vi M. terzijde van het voertuig uitsteekt, tenzij een daarbij behoo rend persoon ter voorkoming van gevaar vóór of ibij het uitstekende deel dier lading loopt. Het is verboden zonder vergunning van Burgeméester en Wethouders met trek-, rij- of lastdieren, vee, voertuigen, krui- of hand wagens, (kinderwagens hieronder niet be grepen); a. buiten noodzaak te komen, te rijden of te vertoeven op stoepen, voetpaden, kort om elk gedeelte van den openbaren weg, hetwelk alleen voor voetgangers is be stemd; b. buiten noodzaak le komen, te rijden of te vertoeven op de tot voetpad bestemde doch niet verhoogde klinkerstraat, tenzij om te laden of te lossen. Het is verboden op den openbaren weg aan een kind beneden 14 jaren: a. het bestuur toe te vertrouwen van eenig voertuig, uitgezonderd rijwielen of bokkenwagens. b. het geleiden of drijven toe fe vertrou wen van trek-, rij-, lastdieren of vee. Het is verboden voertuigen, kinderwagens, kruiwagens en dergelijke lichte voertuigen daaronder begrepen, onbeheerd of niet be hoorlijk tegen wegnemen of wegvoeren be veiligd op den openbaren weg te laten 19 JULI. NIET OFFICIEEL BERLIJN, PARIJS BRUSSEL WEENEN LONDEN STOCKHOLM. KOPENHAGEN CHRISTIANS BAZEL NEW-YORK ROME EERSTE KOERS LATERE KOERS 15.05 12.40 0.0036 11.70 67.65 44.55 41.40 44.50 2.55 10.95 staan, tenzij met vergunning van Burgemees ter en Wethouders. Het is aan bestuurders van motorrijtuigen en rijwielen verboden binnen de bebouwde genoemden bestuurders verboden te rijden met een snelheid van meer dan 20 K.M. per uur. In bepaalde, krachtens openbare kennis geving daartoe aangewezen, straten is het genoemde bestuurders verboden te rijden met een snelheid van meer dan 10 K.M. per uur. Het is verboden bij gelegenheid van in het openbaar gegeven muziek- of zanguit voeringen in de open lucht, tijdens het spe len der muziek of gedurende het zingen op den openbaren weg of op voor het pu bliek toegankelijke open plaatsen te loopen binnen een door de politie aan te wijzen kring. Het is tevens venboden om bij de in het eerste lid van dit artikel genoemde gevallen luid te spreken, fluiten, schreeuwen, onnoo- dxg op te dringen en dergelijke handelingen uit te voeren die andere aanwezigen hin deren of het luisteren onmogelijk te maken. B. W. Crediet Jubileumfeesten. schrijven den Raad: In vorige raadsvergaderingen werd, naar aanleiding van een voorstel van den heer Vring, door ons toegezegd een voorstel te zullen indienen om een bedrag beschikbaar te stellen aan de verschillende armbesturen in deze Gemeente voor het doen van een extra-uitkeering aan de armen ter gelegen heid van de jubileumfeesten. Wij hebben aan het Burgerlijk Armbestuur verzocht een plan te ontwerpen voor eene algemeene regeling dezer extra uitkeering en het is ons bekend, dat dit gaarne wil medewerken om het voorstel zoo goed mogelijk aan het doel te doen beantwoorden. De kosten wor den door ons geraamr op het in de vorige vergadering genoemd bedrag van 1000. Mocht de Raad zich met dit voorstel ver eenigen, dan meenen wij uit een oogpunt van bezuiniging te moeten afstappen van ons oorspronkelijk denkbeeld om U voor te stellen bij die gejegenheid over te gaan tot eene illuminatie van het Raadhuis, waarbij wij de installatie zoo wenschen te maken, dat deze ook bij latere feestelijke gelegen heden dienst zou kunnen doen.De kosten van een dergelijke installatie worden door den directeur der Gas-, Duinwater en Elec- triciteitsbedrijven geraamd op 1500. Wel zouden wij ter gelegenheid van de jubileumfeesten nog een volksconcert willen laten geven op een nader door ons aan te wijzen plaats in het noorden der Ge meente.. De Haarlemsche Orkest Vereeni ging is bereid een concert te geven voor 250,waarbij dan nog komen de kosten van vervoer, opslaan en afbreken der mu ziektent, welke ongeveer 70.zullen be dragen. Omreden uit deze feesten allicht nog eenige kleinere uitgaven voor de Ge meente zullen voortvloeien, stellen wij U voor in totaal -een crediet beschikbaar te stellen van 1500. Inbraak in een clubhuis. Door bet uit snijden van een glasruit heeft men zich toegang verschaft tot het clubgebouw van de Haarl. Tennisclub aan de Spanjaardslaan. Vermist worden uit dat gebouw een hoeveel heid chocolade, sigaretten en eenige andere voorwerpen. Gevonden voorwerpen. Terug te be komen bij: J. N. Bakker, Stationsweg 104 Hillegom, een mesje in étui; T. Spek, Glip- perweg 109, een hondenpenning; D. Boele, Binnenweg 90, een hond; W. Schoo, Iepen laan 17, een stroohoed; Hooremans, Raad huisplein 28, een grijze pet; G. Leuven, Ber kenlaan 12, een zilveren schakelarmband; W. Schoo, Iepenlaan 17, een kussen voor duo-zitting; P. van Bakel, Mölenwerfslaan 18, een lederen sportriem; Van Keulen, Zandvoortscheweg 115, Aerdenhout, een damesmantel-ceintuur; Hofslag, Heerenweg 40, een groene deukhoed? Bureau van po litie, Boekenrodestraat 9, een kinderhoedje. i Kegclclub. Gisteravond is een vergade ring belegd tol oprictónlg van een Kegélclub. De beer v. d. Leeigile opende deze vengaldering' met een kort woord en hoopte döit de club, welke be den avond zou wonden opgericht, 'n pleizierig en gezellig leven zou hebben. Daar na werd over den naam der club beslist. Deze zaïl zijn „Infer noisf'. d'.w. z. „Onder O-nis". Vervolgens werden de statuten en spelregels oorgelezen, welke -onveranderd' werden goed gekeurd. Dan werd tot de besluur-svereikieziiAg overgegaan. Als voorzitter werd geokzen de heer v. d. Leegte; als le en 2e secretaris de heeren v. d. Plas en J. Heere: al® le en 2e penningmeester de heeren Koedijk en Sdheer- miain. Deze club zal ziöh volgens de statuiten aansluiten bij den Kenmemer Kegelbond, tot bevordering der kegelspoitt en aan concoursen deelnamen. Ten slotte werd medegedeeld d'at de heer Coippens, lid van de Kegeloliub „R.A.N.G.", zich bereid heeft verklaard' in bet. begin zijn instructies te geven. Hiemma werd' dé vergade ring gesloten. Uitslag veiling. Woonhuis aan den Rijks straatweg 380, Wijk aan Zee, 2330, M. v. d. Heemst; woonhuis aam den Kees Delfswcg 50, 4000, T. Bakker; woonhuis aan het van Lingcnlaantje 3, 5100, D. Teer; woon huis aan den Romerkerkweg 37, 3250, T. van. Stirien. Verkiezing raadslid. De heer Groesfeldt, gekozen voor de R.-K. Staatspartij, heeft we gens vertrek uit de gremeente ontslag geno men als lid' van den raad'. In de Dmsdiaig- In de jongste raadsvergadering heeft de heer Van Liemt een aantal vragen aan B, en W. gesteld, waarAn het gewicht ziek ook uitstrekt tot de buitengemeenten. In diezelfde raadszitting beslopt de raad n.l. zich los te maken van de voorwaarden, die het Rijk voor het Middelbaar Onder wijs stelt, wil het voor rijkssubsidie in aan merking komen en gaf de Raad dus dat rijks subsidie prijs. De Raad meende dat de voor waarden nadeelig voor het onderwijs zijn Aan deze subsidievoorwaarden ontleende het Rijk echter ook de bevoegdheid aan de gemeente de verplichting op te leggen op hare inrichtingen voor Middelbaar Onderwijs, leerlingen uit de buitengemeenten toe te laten, waarvoor dan een leergeld van /3C0 per jaar per leerling mag worden gevor» derd. De heer Van Liemt stelde nu aan B. ef, W. de vraag of, nu de'gemeente zich los maakte van de rijkssubsidie-voorwaarden, het nog noodig is een nieuwe tweede H.B.S. te bouwen. De gemeente heeft immers nu alleen nog de verplichting te zorgen voot leerlingen uit Haarlem en niet meer voor leerlingen uit onze naburige gemeenten. En, mochten B. en W. besluiten tot den bouw van een nieuwe H. B. S„ dan dienen de leerlingen der buitengemeenten,.volgens den heer Van Liemt, ook den vollen kostprijs voor het onderwijs te betalen. Dit zou_ dan beteekenen, dat de leerlingen der buiten gemeenten een leergeld van bijna 500 per jaar zullen hebben te betalen, hetzij dat d« ouders dit geheel betalen, hetzij dat het be trokken gemeentebestuur bijspringt. Dit is de consequentie van de houding van het Rijk. Het Rijk stelt eischen; de ge meente onttrekke zich dan ook, aan de niel op haar rustende verplichtingen, aldus rede neert de' heer Van Liemt. We mogen benieuwd zijn welk antwoorc de heer Bruch, namens B. en W„ in de vol gende raadszitting op deze vragen geven zal. Barometerstand 767. Vooruit. OPGAVE VANi J. J. WEBER ZOON Opticiens *-*.*' - Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem morgen gehouden vergadering van hel hoofd- stembureau is als zijn opvolger aangewezei die heer J. Steenvoorden, thans nog zitten: lid in den raad. Personalia. Bij het eindexamen van d Middelbare Technische School te Dordrect. as geslaagd voor electro-technicus, M. J Breure alhier. Personalia. De heer J. P. de Koning al-: hier, slaagde bij het' examen te Amsterdam, voor het Mercurius-diploma Dubbel-boekr houden. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Donderdag 19 Juli 1923, des namiddags te 8 uur. De agenda vermeldt: 1. Ingekomen stukken. 2. Opheffing vervolg onderwijs. 3. Onderzoek geloofsbrieven. 4. Voorstel van B. en W. tot het aangaan van een overeenkomst met de gemeente Lekten inzake gasvoorziening van Noordwijkerhout. 5. Voorstel van B. en W. tot het afstaan van een perceel grond groot 21 M2 aan A. N. W Vermin, alhier. 6. Voorstel van B. en W. om dit jaar de losplaatsen langs de haven niet publiek te verpachten, doch zooveel moge lijk de beslaande pachten voor een jaar te verlengen. Bloempjesdag. Het plaatselijk comité van Herwonen Levenskracht is voornemens a.s. Zondag 22 dezer een Bloemendag te 'houden voor de T.b.c.-lijders, welke dóór bovenge noemde vereeniging worden verpleegd. Daar de nood zeer .hoog is bij „H. L.", vertrouwt het comité op de goede gezindheid en offer vaardigheid van alle Katholieken, zoodat de opbrengst van dozen dag schitterend mogo zijn. Jonge dames, die zich nog belasten wil len met den verkoop van bloempjes, kun,en zich alsnog aanmelden bij den heer H. Zwaan. Goovcg alhier, en Voorzitter van bo vengenoemd comité. Wij verwachten da! nog vele zich zullen aanmelden. Zilveren Priesterfeest ven den Z.Eerw. Heer Pastoor H. M. Quant. De commissie welke i® gevormd om geilden ia !e zamelen welke zuilen dienen ter luisterrijke viering van het Zilveren Priesterfeest van den Zeer E-erw. heer Pastoor der St. Jozefsparochie alhier, zal dezer dagen een begin maken met haar werk. Alio parochianen zullen worden bezocht. Er zal gelegenheid zijn om een gift in eenis te schenken, of we', een bedrag per maand of per week -voor dit doel af te slaan. De comimisie vertrouwt op een gtrl onthaal, opdat dit voor deze Parochie zoo zeldzame feest, zoo luisterrijk mogelijk moge gevierd kunnen- worden. k Ongeval- Gisterenavond omstreeks half 9 is de auto van den heer K. uit Haar lem, op het Soendaplein in botsing gekomen met een motorrijwiel, waarvan het voorwiel geheel vernield werd. Het motorrijwiel werd op een handwagen geladen en weggebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1