s Ingezonden Msdeeüngen Berishfen uit onze vorige oplage. HAARLEM. M. U. L. O. Faillissementen. Prov. Staten van Noord-Holland. De vliegdemonstraties te Schoten. VAN HET KANTONGERECHT. Gouden Echtpaar, Herstellende. R.-K. Kring. Personalia. Jubileum. Prof. dr. H. A. Lorentz. Prov. Staten van Noord-Holland. Directe Belastingen. Statuten. Een kermesse d'étë. Opgelet! Onze winkelstand. 60 cent per regel. B A A RL SERIEWERK Ct. 1NGEZQNDEH. Het Regeeringsjubileum. Brandje. Diefstal. BURGERLIJKE STAND. J DE INBRAAK IN HET POSTKANTOOR TE STEENWIJK. Gesla&gd voor het M. U. L. 0.-diploma op 4 Juli: J. Bouwknegt, Noordwijk-Binnen; C. M. T. Bauer, H. Boeying, C. J. T. Diesbergen, J. M. Martin, A. R. Hacquebord, A. M. Egging, J. J. Merkelbach, allen te Haarlem; N. de Groot, Schoten; H, M. A. Emmerik, A. P. Hulskamp, Haarlem. Geslaagd voor het M .U. L. 0.-diploma op 5 en 6 Juli: J. Visser, IJmuiden; M. de Jongh, N. Kors, T. Meylis, J. E. Mijnarends, P. C. v. Velzen en M. B. Wafelbakker, allen te Haarlem; G. Wilhelmy-Damsté te Zand- voort; P. G. M. Droog, Heemstede; M. A. Emmelkamp en L. C. M. Heerkens Thijssen, beiden te Haarlem; A. M. Herbcrmann, over- veen; A. M. P. Krieger, Heemstede; P. H. Boon, H. 't Hart (B) en A. P. Klercq, A. J. Smit (B); A. T. Doring en J. A. A. v. Driel, allen te Haarlem; L. F. van Dijken te Scho ten; G. van Leuven en J. J. Jansen, te Haarlem. In staat ,van faillissement werden ver klaard: B. A. Weg, fabrikant en koopman, wo nende te Vclseroord, Sandersstraat, Curator Mr. A. Bruch. J. Dries, wonende te Velscroord, Ym. straatweg 103. Curator Mr. A. A. Huizenga. Mej. de Wed. u. Hollenberg, wonende te TJmuiden, Pres. Steinsiraat. Curator Mr. A. W. Hellema. P. J. Meegdes, aannemer, wonende te Halfweg, Dubbele Buurt 176, gem. Haarlem- merliede en Spadlnwoude. Curator Mr. Th. F. Raedt. H. W. Duyff, loodgieter, wonende te Haarlem, Schoterweg 66 B. rood. Curator Mr. F. J. D. Theyse. J. W. Roosen, te Heemstede, Binnenweg 86. Curator Mr. M. A. van Eek. G. van Eeken, wonende te Santpoort, Schuitslraat 10. Curator J. A. P. C. ten Bokkel. K. Jongewaard, schipper, wonende te Y- muiden, Huigenstraat 65. Curator mr. J. H. Monnik. P. H. Granneman, melkslijter, wonende te Hillegom. Curator Mr. F. van der Goot. Rechter-Commissaris in deze faillissemen ten is Jhr. Mr.R. de Marees van Swinderen. Opgeheven werden de faillissementen van: C. Burger, wonende te Velsen, Wijker- straatweg, uitgesproken bij vonnis dezer Rechtbank dA. 3 Juli 1923. J. H. C. Duyser, café-houder, wonende te Haarlem, Groote Markt 25 uitgesproken bij vonnis dezer Rechtbank d.d, 19 Juni 1923. (Vervolg). Bij het voorstel tot verleening van sub sidie ten behoeve van de tuberculose-be- strijding, vraagt dr. DE HARTOGH, hoe de regeling is bij de verdeeling der subsidie. Spr. dringt aan op meer subsidie-verleening. Het voorstel wordt goedgekeurd. Bij het voorstel tot aanvrage van*een :rediet van 10.000 ten behoeve van de rerbetering van den weg SpaarndamSant poort (de Slaperdijk), dringt de heer DEN ÉXTER er op aan, dat zoo de gelden voor de gewezen tolgaarster niet- voldoende blij ken te zij", Ged. Staten nog met een voor dracht tot meer hulp aan haar komen. Het lid van Ged. Staten, de heer HEN- DRIX, wil dit wel toezeggen. Het voorstel wondt goedgekeurd. Aangenomen werd het voorstel van Ged. Staten tot het verleen en van een bijdrage aan het Rijk voor den aanleg van een nieuw buitenkanaal naar de te bouwen nieuwe schutsluis te IJmuiden. Het voorstel tot het verleenen van eene rente- en aflossingsgarantie en van een voorschot ten behoeve van de N. V. P. E. G. E. M. werd aangenomen. Ook de overige voorstellen werden aan genomen, waarna de vergadering verdaagd werd tot Vrijdag 27 Juli, des morgens half 11 uur. Dinsdagmiddag is een aanvang gemaakt met de vliegdemonstraties te Schoten. De ver traging te Schiphol was oorzaak dat er nu pas mee begonnen is geworden. Een tweedekker, „Albatros-machine, was aanwezig en maakte een paar proef vluchten, bestuurd door den bekenden Duitschen oorlogsvlieger Koning. Jammer dat door den sterken wind zich nog niet veel menschen aan een tochtje naar het vlieg veld hebben gewaagd, in de gedachte dat er toch wel niet zou worden gevlogen. Aan bekijks was echter geen gebrek. Er stond een honderd personen,, als „buiten staander" het geval aan te zien. Tegen half 6 arriveerde een eendekker, 'b L. V. G.-machine met een ruime cabine, welke keurig was ingericht en ruime zitplaats bood voor 2 personen. Jammer is het, dat het terrein niet zoo bijzonder geschikt is voor vlieg-acrobatiek, doch de heer Fink verzekerde ons, dat hij nog wel zachter terreinen had medege maakt en dit absoluut voor hem geen be zwaar is. Tegen 5 uur steeg een reclame-vliegtuig op, met een dame als passagierster, welke ettelijke duizenden strooibiljetten over Bloemendaal verspreidde. In verband met de ligging en den aard van het terrein kon bij de windrichting van Dins dagavond niet gestart worden door de Al batros-machine. Laver son ligné" en:. Je moet de vuile wasch niet buiten hangen, Zeggen de Fraiischen. En B. en W. van Haar lem zeggen dal, zij het in eenigsziins anderen zin, ook. Dies mag je geen waischgoeri aan den openbaren weg zoo maar te drogen han gen. Anders zouden warempel onze mooie stadsstraten - die toch niet allemaal even mooi zijn ontaarden in bleekvelden. Een juffrouw vun den Koudenhorn doet het ech ter al vier jaar. Waar ze het anders laten moet in den zomer, weet ze niet. Ze heeft een groot gezin en zomers brandt natuurlijk de kachel niet. En naast haar woont.... een agent van politie, en die z'n vrouw deed het cok. Nou nog? vroeg de kantonrechter. Ja meneer, zei de juffrouw. Maar het mag nu eenmaal niet, zei de kantonrechter, daar moet u nu maar rekening mede houden. De amb tenaar van het O. M. wilde dezen keer nog eens zeer coulant zijn, en vroeg een geldboete van 1 gulden. De kantonrechter bevestigde 'dezen eisch. Gevaarlijke honden. Gevaarlijke honden loopen er in Heemstede zond. Een meneer heeft zoo'n bruinen vier voeter, die bekend staat als staats, (of moe ten wij zeggen: dorps-) gevaarlijk. Daarom heeft de politie dien eigenaar ook al eens gewaarschuwd. Maar op een kwaden dag was de hond toch weer zonder muilkorf losge broken en toen hij een collega had ontmoet, werd er gestoeid en de beesten wonden el- kaar op. Een Duitsche dienstbode, die pas seerde, dreigde van die wilde bui het slacht offer ie worden. De honden vlogen haar aan en de bruine hond beet haar blouse van achteren geheel stuk. Een passeerend wiel rijder had moeite, de juffrouw van hnar be lagers le bevrijden. Niettegenstaande de eige naar van den bruinen hond niet kon toegeven, dat hel juist zijn hond was ge weed, die geheten had, vergoedde hij loCh de schade, 'tot een bedrag van 20 gulden, omdat hij de drukte, die over liet geval begrijpelijkerwijze gemaakt werd, niet voor zijn zaalk wilde heb ben. En thans heeft hij een dikkere ketting gekocht en een zware muilkorf, en komt de hond niet meer los, als de baas er niet bij is. Het O. M. vond het e enemstig feit, dat men niet veilig over den weg kan Joopen en ge vaar ontmoet, van zeer ernstig door wilde honden te worden bedreigd. Eigenaars van honden hebben gelukkig den plicht, hun bees ten in bedwang te houden. Het is hier nu nog al goed afgeloopen en bovendien is de schade vergoed. Dit in aanmerking geno men, wil spr. volstaan met een geldboete te vragen van 3 gulden. Maar als het weer gebeurdeDe kantonrechter veroordeel de overeenkomstig dén eisch. Het echtpaar v. d. Pol, wonende Camp- huijsstraat '7, herdacht Maandag 1.1. den dag, waarop het vóór 50 jaar in den echt werd verbonden. Er was een buurtcommissie gevormd welke de woning van het echtpaar onder leiding van den heer de Bosch keurig had ver sierd, en dezen dag voor de oudjes tot een ware vreugdedag heeft gemaakt. Toen om 9 uur het echtpaar de straat in reed, hadden reeds vele belangstellenden zich voor do woning opgesteld. Kleine» meisjes uit de straat, waaronder 2 kleinkinderen, versierd met palmtakken, ge leidden het echtpaar naar hunne woning waar de heer Viegen hen beiden op hartelijke wij ze toesprak. Vervolgens werden door de meisjes eenige welkomstliederen gezongen onder leiding van den heer Viegen. Zeer veel bewijzen van belangstelling mocht het echtpaar, van verschillende zijde, ontvan gen en de oudjes waren zeer aangedaan door de welgemeende huldiging. De vele vlaggen toonden aan hoezeer de menschen met het gouden echtpaar mede leven. De toestand van den heer V„ die on langs op het Plein onder een wagen der E. S. M. kwam, is vooruitgaande. Ook de toestand van mevr. B,, die de vorige week door de hitte bevangen werd en langen tijd bewusteloos bleef, is vooruit gaande. In buitengewone vergadering kwam Dins dag de R. K. Kring bijeen. Deze bijeenkomst betrof in hoofdzaak een wijziging van hét Huishoudelijk Reglement. Het Bestuur stelde voor, hte H. R. met de volgende bepaling aan te vullen: „Het lidmaatschap van den R. K. Kring is onvereenigbaar met het lidmaatschap Van neutrale sportvereenigingen." Over dit voorstel ontstond een uitvoerige discussie. Verscheidene tegenstanders zetten hun bezwaren uiteen, waarna het bestuur zijn voorstel verdedigde en de gronden uiteen zette, waarop het dit voorstel baseerde. Ten slotte werd het bestuursvoorstel bij meerderheid van stemmen aangenomen. Een der leden hield dan een interpellatie naar aanleiding der onlangs in den R. K. Kring gehouden redevoering omtrent de Vrijwillige Rijksverzekering. Een motie werd ingediend, welke na eenige bespreking ge wijzigd werd. En daarna werd ze in handen van het bestuur gesteld om prae-advies. Na een korte rondvraag werd de verga dering, welke een zeer geanimeerd verloop had, op de gebruikelijke wijze gesloten. Aan de Kon. Militaire Academie is van het eerste naar het- tweede studiejaar bevorderd voor de Genie in Neck-Indie: J. W. Gérharz, alhier; vain het eerste naar het tweede stu diejaar voor de Artillerie in Ned.-Indië. W. C. W. d Groot en W. van Teutem, beiden te Heemstede. De eerste voorwaardelijk. Voor den Indischen Dienst is benoemd: P. H. Angcnent, alhier, als administratief amibte naar. Bij het gisteren in het gebouw „Veritas", in Den Haag gehouden examen voor M.U.L.O. slaagden W. F. M. Kloes en J. (Wallekel'S, leerlingen van de M.U.L.O.-school van den heer Luitingh, Ged, Oude Gracht. Onze stadgenoot, de heer A. J. Hoekstra, is aan de Midid. Techn. School „Amsterdam" te Amsterdam geslaagd voor het eindexamen afd. „Werktuigbouw". Voor het examen boekhouden (Mercurius) staagde o. m. de heer Th. Hetero, leerling van den heer C. C. G. J. Hezemans, alhier. Van het eerste naar hef tweede studiejaar zijn bevorderd: W. de Boer, Beverwijk (In fanterie h.t.l. en W. Slofo uit Hoofddorp (ca valerie h.t.l.). Gisteren herdacht de heer J. Gozen den dag, waarop hij vóór 25 jaar in diienst trad ails machine-bankwerker bij de werf „Conrad". Na een toespraak, waarin hem op zijn trouwe plichtsbetrachting gewezen werd en het overhandigen van de gebruikelijke enve lop, werd hem vrijaf gegeven, om het ver dere van den dag in dén huiselijken kling door te brengen. Gisteren herdacht de heer W. Hanse, meesterknecht aan dc broodfabriek der fa. H, Franken Jr. te Bloemendaal, den dag, dat hij 25 jaar aan de zaak der la. Franken verbonden is. Van middag zou dit feit fees telijk herdacht worden. De heer C. v. d. Linden herdacht gisteren den dag, dat hij 25 jaar in dienst is bij de fa, Beijnes. Op het kantoor werd hij toegespro ken en hem de gebruikelijke enveloppe overhandigd. Vanmiddag had hij vrijaf. Bij Koninklijk besluit van 2 Juli 1923 is prof. dr. H. A. Lorentz, alhier, bevorderd tot commandeur in dc Orde van den Nederlan- xchen Leeuw. Prof. Lorentz viert vandaag zijn 70en ver jaardag. Op zijn uitdrukkelijk verzoek, is dit feest geheel in inldemen kring herdacht. De „Vossische Zedtung" vain Dinsdagavond wijist op de groote verdiensten van prof. Lo rentz. De Duitsche geleerden, zegt het blad, hebben steeds de beste relaties met hun groo- ten collega onderhouden. Reeds voor den oorlog was hij ridlder vom de orde Pour le Mérite en nog onlangs heeft de Borlijnsche Academie der wetenschappen hem tot haar lid gekozen. Nu de heer J. Ceton niet is toegelaten als lid van de Provinciale Staten van Noord- Holland, zal in zijn plaats de heer Van der Glas te Hilversum éekozen worden ver klaard. De heer Ceton kan van de door de Sta ten genomen beslissing niet in hooger be roep komen, ingevolge art, 70 der Provin ciale wet, welk artikel zegt, dat de Staten beslissen inzake geschillen omtrent de ge loofsbrieven gerezen. De adjunct-commies L. v. Sikkelerus is op zijn verzoek overgeplaatst van de in spectie Haarlem, le afdeeling, naar het kantoor Haarlem der Directe Belastingen, buitengemeenten. Dé Staatscourant bevat de gewijzigde Statuten van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, van 't Gilde en de Haarlemsche Schermclub, alle alhier. Er bestaan plannen, om in de maand Augustus op het terrein, waar thans dc vliegdemonstraties gegeven worden, een ker messe d'été te organiseeren. De rijwieltdieven zijn er weer en men lette dus goed op zijn „stalen paard". Gistermorgen 10 uur is weer een heeren rijwiel ontvreemd uit de bergplaats van den Burgerlijken Stand, terwijl tusschen 2 uur en kwart over 2 een onbeheerd slaand heeren rijwiel is ontvreemd, hetwelk zich bevond voor een perceel aan het Spaarne. Nogmaals: men zij gewaarschuwd! In het perceel Schouwtjeslaan 57 heeft de heer Scheffer een keurige zaak geopend in ijzerwaren, huishoudelijke en velerlei an dere sporten artikelen, welke direct of indi rect hiermede verband houden. In den mo dernen rood geverfden winkel staan de artike len uitgestald, welke des avonds door de fraaie verlichting een schitterende weerkaat sing geven. Achter den winkel bevindt zich een gezel lig ingericht privé-kantoortje. Ruime berg plaatsen zijn aanwezig om alle goederen te bewaren, en dit aantal goederen is niet ge ring. Uit alles kan men opmaken, dat zich hier een vakman gevestigd heeft, in een omgeving, waar aan zoo'n soort zaak groote behoefte was. Wij wenschen den heer Scheffer veel suc ces in zijn onderneming. N.V. KONINKLIJKE FABRIEK VAN RIJTUIGEN EN SPOORWAGENS J. J. BEIJNES. Maandag werd hier ter stede de ge wone jaarlij ksche vergadering van aandeel houders gehouden der N. V. Koninklijke Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens J. J. Beijnes. Aan het uitgebrachte jaarverslag ontleenen wij het volgende De hoopvolle stemming, waarvan wij in ons vorig jaarverslag gewaagden, is in zooverre verwezenlijkt dat met bevrediging kan gewe zen worden op de financieele resultaten wel ke gedurende het boekjaar 1922 bereikt werden. Intusschen kunnen wij niet verhelen, dat de omstandigheden waarin zich oogenblikke- "lijk ons bedrijf bevindt, wel eens gunstiger zijn geweest. Wel gewerd ons vanwege het Departement van Koloniën een gewaardeerde opdracht voor een belangrijk aantal electrische motor en volgrijtuigen, ontworpen in overeenstem ming met de moderne ijzeren constructie (all steel cars) maar toch ondergaat ons bedrijf in zijn geheel en wel voornamelijk onze afdee ling voor de houtbewerking, nog steeds de gevolgen van de algemeene malaise. Hierbij valt te denken aan de valuta-concurrentie, aan de verminderde behoefte aan nieuw ma terieel en eveneens aan den minder gunstigen financieelen toestand, waarmede sommige onzer afnemers hebben rekening te houden. Als verdere oorzaken, welke den regelma- tigen voortgang onzer werkzaamheden be lemmeren, zijn alsnog te noemen de belang rijke en ingrijpende verandering, welke de constructie van het spoorwegmaterieel onder gaat, alsmede de bezetting van het Roergebied, alwaar meer partijen bewerkt en onbewerkt materiaal zijn ondergebracht, doch op afzending wachten. Voorzeker zullen bifitenlandsche concur rentie, alsmede arbeidsloon, arbeidsduur en exploitatiekosten gewichtige factoren blijven bij het verkrijgen van opdrachten. Met dat al is het voor ons bedrijf een troost vol voorii zicht, dat, met het voortrollen van den tijd, het materieel, hetwelk wij speciaal vervaardigen, eveneens blijft voortrollen, der halve aan slijtage onderhevig is, zoodat te eeniger tijd, en deze tijd moet weldra komen, nieuw personen- en goederenmaterieel dient te worden aangeschaft. Overgaande tot de bespreking van het winstsaldo over 1922, zooals dit door de ba lans- en winstrekening is aangegeven, ver hielden wij, dat dit saldo reeds is verminderd met de door ons noodzakelijk geachte-afschrij vingen op gebouwen, machines en dergelijke tot een bedrag van 185.907.94. Voorgesteld wordt van het resteerende be drag op de eerste plaats een gedeelte te be stemmen voor uitkeeringen aan personeel en storting in het pensioenfonds. Nadat de dividend belasting op de uit- keeringên aan de preferente fn cumulatief preferente aandeelen is gereserveerd, komt allereerst als dividend op de 8 cum. pref. aandeelen 80.000.dividend op de 7 preferente aandeelen 1.050 dividend op de gewone aandeelen 70.000 tezamen 151.050 Aan het statutair reservefonds wordt daar na 10 of 12.129.32 toegevoegd, 836.16 van het onverdeeld saldo Ao. Po. overgeboekt waarna, overeenkomstig de Statuten 60 van het overschot voor gewone aandeelhou ders is bestemd. De balans wijst aan 4.784.798.jl, de ge bouwen en terreinen zijn daargesteld voor ƒ1.250.000, de machines, electrische instal latie en gereedschappen op 364.785.92. Op de afschrijvingsrekening is 490.347.05 gebracht. Het winstsaldo is 352.673.66. Ver der is nog afgeschreven 185.907.94 en op effecten 14.296.20. In de pensioenfondsen is gestort 85.365.07. De fabricagerekening sluit met ƒ552.877.80. De vergadering keurde de balans en winst en verliesrekening goed, alsmede de voorge stelde dividend-uitkeering en verdere winst- verdeeling. Tot commissaris werd herkozen de heer W. H. Kaars Sypestein UITREIKING DER EINDDIPLOMA'S AAN DE MIDDELBARE TECHN. SCHOOL. Gistermorgen te 10 uur had in bovenge noemde school de uitreiking der diploma's plaats aan de leerlingen, die voor het eind examen waren geslaagd. Aanwezig waren o.a. de heeren Prof. Ing. S. G. Everts, gedelegeerde van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs voor Bouw- en Wa terbouwkunde; President van het Instituut en van de afdeeling voor Bouw- en Water bouwkunde; als gedelegeerde voor Werk tuigkunde, Electrotechniek en Scheepsbouw- kunde de heer Ir J. H. N. Dufour, oud- hoofdingenieur van den Algemeenen Dienst bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen; als gecommitteerde de heer Maurits Plate, van den Bond van Ne- len FABRIKAAT: FaA.H.J.WIJIENBGRG SIGARENFABRIEK LEIDEN Getrouwd: 18 Juli: F. Zandvoort en A. v. Melsen. C. Prins en J. C. Antonisse. J. de Vries en M. D. Peters. F. Molenaar en H. C. Hoogerbeets. J. L. v. Opzeeland en J. M. Slobbe. T. H. Assendelft en M. Timmermans. A. C. J. de Wit en C. J. Reijnen. Geboren: 15 Juli. z. van J. v. Wetering de Bruin. 16 Juli. z. van F. W. Bos Gepken. 17 Juli. d. van J. E. de Nijs de Nijs. z. van H. DixonStoelman. z. van H. W. Aldersv. Nieuwmegen. 18 Juli. d. van E. Marcbandv. d. Wijk. d. van H. GrootesSmit. Overleden: 17 Juli. E. M. BoereeDit- mar, 76 j., Teijlerplein. A. J. Boerboom, 29 j., Pepijnstraat. A„ 4 mnd., z. van L. P. de Jong, Oostsingelgracht. 18 Juli. M- Blaauw, 9 j., Kamperlaan. derlandsche achitecten, B. N. "A.; verder het bestuur en de leden van de vereeniging voor Ambachts- en Middelbaar Technisch vakon derwijs. Het bestuur werd vertegenwoordigd door de heer enP. J. v. Voorst Vader en I. H. N. Dufour. Het eerst was het woord aan den heer VoorstVader .Jr. Spr. zeide o.a. dat het hem een voorrecht was allen hier namens het Bestuur van de Vereeniging voor Am bachts- en Midd. Technisch Vakonderwijs geluk te kunnen wenschen, met het slagen van het gisteren geëindigd eind-examen van de M.T.S. Verder merkte spr. op, dat het voor hen een groote voldoening moest 'zijn, na vier jaren werken, zoo dadelijk het di ploma te kunnen ontvangen. Het gold hier immers niet, volgens spr. het herhalen van een bestaanden leergang maar het scheppen van een geheel nieuwe, en spr. stelde er prijs op de heeren leeraren geluk te wen schen met het goede resultaat, dat blijkens het groote percentage van de candidaten wien het diploma kan worden uitgereikt, is bereikt. Verder zei spr. dat of zij in hun technische loopbaan zouden slagen, niet van hun geleerdheid alléén zou afhangen, doch dat de karaktereigenschappen hierbij van grooten, soms zelfs van /erwegenden invloed zullen zijn, alsook de manier waarop men zich in zijn nieuwe omgeving zal gedragen. Ook bracht spr. een woord van dank aan de hee ren gedelegeerden van het K.I.V.I. en van de Maatschappij tot bevordering der Bouw kunst, voor hun bereidwilligheid om aan het verzoek tot bijwoning van het eind-examen gehoor te geven en voor de rnoeite, welke zij zich hebben willen getroosten zich op de hoogte te stellen van de waarde die aan het zoo dadelijk uit te reiken diploma is toe te kennen. Spr. eindigde met den wensch uit te spre ken, dat alle geslaagden spoedig een werk kring naar hun zin zullert mogen vinden, en dat die werkkring hun volkomen zal bevre digen. Hierna sprak de directeur van de M. T. S. de heer Ing. G. Hofstede. Spr. bracht voor eerst dank aan het Bestuur, alsmede aan deg nen, die tot verwezenlijking van de plannen tot -t stichten van een M. T. S. hier te Haarlem hebben bijgedragen. In 1913 hadden volgens spr. deze plannen een vasten vorm aangenomen, dank zij den steun van eenige groot-Industriëelen, alsook van allen, die ieder naar zijn vermogen en krachten hiertoe hadden bijgedragen. Ver der gaf spr. aan de pas geslaagde leerlingen practische levenslessen mede cn maakte spr. hen er op attent dat zij hem altijd bereid zouden vinden om met al zijn krachten te helpen, opdat zij een passende plaats zouden vinden, vooral daar er tegenwoordig hieraan nogal moeilijkheden verbonden zijn. Hierna ging spr. over tot het uitreiken deT diploma's waarbij hij ieder, in het bijzon der op de zwakke punten attent maakte, opdat zij vooral hierop in de maatschappij hun aandacht zouden vestigen. Na de uitreiking der Diploma's sprak de heer M. J. ten Houte de Lauge namens de leerlingen een dankwoord voor alles wat de directeur en de leeraren in de afgeloopen jaren voor hen gedaan hadden. Hierna was de plechtigheid besloten. Naar wij vernemen zal Donderdag a.s. om 8 uur in de Statenzaal van het Prinsenhof een bijeenkomst plaats hebben van Voor zitters Van Vereenigingen uit Haarlem en Omstreken, die deel wenschen te nemen aan de nationale huldiging op 6 September op den Dam te Amsterdam. Het spreekt van zelf, dat uit Haarlem en omgeving vele Ver eenigingen zich in Amsterdam zullen doen vertegenwoordigen om deze grootsche plechtigheden bij te wonen, doch ook nog meerdere die tot deelneming zijn uitgenoo- digd en van wie zeer stellig verwacht mag worden, dat zij zich zullen aanmelden, heb ben dit nog niet gedaan. De vergadering van Donderdag a.s. heeft ten doel nadere bijzon derheden omtrent de huldiging mede te dee- len en de nog achterblijvende Vereenigingen op te wekken zich spoedig op te geven. Met het oog op den tijd, die de voorberei ding van dit grootsche défilé vordert, eindigt de termijn van aanmelding, die reeds ver lengd is, thans definitief op Zaterdag 28 dezer. Ook de verzorging van het album, dat bij de huldiging aan Hare Majesteit wordt overhandigd en waarin alle deelnemende Vereenigingen vermeld worden, eischt ge- ruimen tijd. Wij vermelden nog dat het adres van den secretaris der huldigingscommissie js Jansstraat 19 en dat elke Vereeniging zich op de bijeenkomst Donderdag kan doen vertegenwoordigen. Gisteravond 7 uur werd een begin van brand ontdekt in een perceel in dc Nauwe Appetaarstee-g 4, bewoond door Th. v. d. H. De brand was ontstaan in een schuurtje, doordat van een comfoortje, waarop groente stond te koken, de gasslang in brand ge naakte, waardoor een houten beschot vlam vatte. Met een paar emmers water werd het vuur geblusoht. De brandweer behoefde geen dienst te doen. De bewoners warqn afwezig. De Haarlemsche Reoherche heeft gisteren ochtend alhier proces-verbaal opgemaakt te- legen zekeren F. de V., ter zake van dief stal van een kist andijvie, welke zich bevond op een groentenwagen, staande op de grocn- temmarkt. De kist is in beslag genomen. Ondertrouwd: 18 Juli. A. W. v. Vlijmen en M. P. Boelhouwer. A. Peeperkoorn en J. Polak. A. H. Krans en M. A. F. Ste vens. C. v. Eist en D. v. Qmmen. J. A. Kaagman en C. J. Boogaard. A. Verkerk en C. E. Kees. D. C. Radsma en P, Wis- ker. H. P. Langeveld en C. Oppe. A. F. Geukers en I. Goedhart, i Haarlem, 17 Juli 1923. Aan de Redactie van de Nieuwe Haar lemsche Courant, alhier. Geachte Redactie, Reeds Zondagavond werd ik verrast met een gift als antwoord' op het artikeltje „Tha- iatta opgeheven" daags te voren in Uw blad verschenen. Deze mededeeling zal ongewijfeid ook U groot genoegen doen. Bij de gift, oen bankje van 25, Svas een zeer'sympathiek schrijven gevoegd, dat ik U vriendelijk vraag in Uw b:lad te willen over nemen om het goede voorbeeld te benutten in bet belang van het grootsche doel: De Haarlemsche Jeugd krachtig en sterk te ma ken legen de Tuberculose. ~''K rV' Zeer geachte Heer Limperg, „Tenzij", zult U naar ik hartelijk' hoop niet vergeefs neergeschreven hebben. Mag ik daartoe de eerste grondlegging geven *n den vorm van een bankje van 25; t is toch haast niet te denken dat de zoo nut tige instelling „Thalala" niet langer hare deuren voor de zwakke kindertjes zal kun nen openstellen. Moge deze kleine gift het be gin zijn van een zeer groot kapitaal dat^ zich vormen zal om alle aanstaande T. B. C.-pa- tiëriljes voor goed weerbaar te maken om den strijd daartegen te kunnen aanvatten, opdat zij als gezonde sterke menschen later hunne gezinnen zulen vormen; moge er zich velen gedrongen achten om mede te werken tot algeheele uitroeiing van deze meest ge vreesde ziekte, die tooh immens wanneer alle weldenkende menschen helpen willed, zoo heerlijk genezen kan worden. Dat Uw schoon doel. Uwe pogingen, het herstellingsoord, dat niet als pas geboren kindje zonder levensvatbaarheid mag gere kend worden, tot in lengte van dagen bloeien en groeien moge is de hartelijke wensch (waarop zeer zeker zegen rusten zal) van Mevr. de Wed. H. v. d. B. Met vriéndelijke dankzegging voor de plaatsing, Hoogachtend: J. H. C. Th. LIMPERG. DE EMIGRATIEBEPERKINGEN IN AMERIKA. Nauwelijks is een nieuw immigratiejaar aangevangen, of een der groote landen van Europa, Groot-Brittannië, heeft reeds zijn wetclijk quotum bereikt. Toen gistermorgen het White Starstoomschfp „Baltic" te New- York aankwam, moesten de Britsche emi granten, ten getale van 482, bemerken, dat de grenzen der Vereenigde Staten voor hen gesloten waren, daar de vorige week het Britsche quotum reeds uitgeput was, en zich naar Elliseiland laten voeren. Het meeren- deel der emigranten zijn Ieren en Schotten. Men verwacht dat in den loop van deze week het aantal op Elliseiland gehuisveste Brit sche onderdanen nog met enkele honderden zal worden vermeerderd. De Amerikaansche grenzen zullen niet vóór 1 Augustus weer voor Britsche emigranten worden openge steld. DÈ ANTWOORD-NOTA. PARIJS, 17 Juli. Het ontwerp-antwoord der Britsche regeering, op de Duitsche nota, zal na ontvangst hier grondig door het Fran- sche kabinet worden bestudeerd. Een spe ciale bijeenkomst van het Kabinet, zal daar voor plaats hebben. Verwacht wordt, dat de Fransche regeering een schriftelijk antwoord naar Londen zal zenden. Gemeld wordt, dat de Britsche regeering zou voorstellen, een voorioopig antwoord aan de Duitsche regee ring te zenden, geteekend door alle geal lieerden, waarin zou worden medegedeeld, dat indien de Duitsche regeering formeel alle. verordeningen in zake het lijdelijk verzet in- trket, Frankrijk en België bereid zullen zijn, het karakter van de Roerbezetting te veran deren en van hun kant zullen de geallieer den de waarborgen en veiligheidsbepalingen, voorgesteld in het, Duitsche memorandum van 7 Juli ernstig onderzoeken. DE BROODPRIJS IN DUITSCHLAND. BERLIJN, 17 Juli. Met ingang van Don derdag wordt de prijs van een brood buiten de distributie 23.000 mark, van een klein broodje 1000 mark. DE NIEUWE SOVJETVERTEGENWOOR DIGER TE ROME. BERLIJN, 17 Juli. Volgens het R. T. A, is Jordanski benoemd tot opvolger van Wo- rofski als Russisch vertegenwoordiger te Rome. UIT HET BEZETTE GEBIED. BERLIJN, 17 Juni. De Franschen zijn thans overgegaan tot den maatregel om Duit- schers, die de grens van het bezette gebied op verboden plaatsen willen overschrijden, zonder hen aan te roepen neer te schieten. Dit hebben zij op enkele plaats zelfs bekend gemaakt. Enkele Duitschers zijn reeds het slachtoffer van dezen maatregel geworden, o.a. te Brakel en te Rottberg. EEN VERKIEZING IN ENGELAND, Volgens de „Times" verwacht men alge meen dat tijdens het zomerreces van het par lement in het district South-Portsmouth een aanvullingsverkiezing voor het Lagerhuis zal moeten plaats hebben, ter vervanging van kolonel Leslie Wilson, die voornemens is als eerste regeeringswhip af te treden. DE VLUCHT VAN EHRHARDT. BERLIJN, 17 Juli. De vlucht van kapitein Ehrhardt brengt de vraag op den voorgrond of het proces-Ehrhardt, dat op 23 Juli was bepaald, moet worden uitgesteld. Het spreekt van zelf dat tegen Ehrhardt zelf geen proces kan worden gevoerd wanneer hij niet tegen woordig is. Daarentegen is het mogelijk, het proces tegen Ehrhardt te scheiden en alleen zijn medebeschuldigden princes Margarethe HohenloheOehringen, prof. dr. Schlosser en den vroegeren luitenant en tegenwoor- digen student Liedig voor den reelater te brengen. Het schijnt dat het staatsgerechts- hof deze mogelijkheid overweegt. De directeur der gevangenis te Leipzig is, zooals reeds gemeld, Zaterdag in zijn ambt ■geschorst, niet omdat hij ervan wordt ver dacht, Ehrhardt "bij zijn vlucht behulpzaam te zijn geweest, doch wegens het feit, dat hij te laat mededeeling van de vlucht heeft ge daan aan het Saksisch ministerie van Justi tie en aan den Oberreichsanwalt, die des avonds om zeven uur officieel nog niets van. Ehrhardts vlucht afwist. Van Ehrhardt ontbreekt totnogtoe nog elk spoor. De eigenaar van de auto, waar in hij met zijn vrienden ontsnapt is, kon tot nu toe eveneens nog niet opgespoord worden. DE LAAGHARTIGE AANSLAG IN EENf AUTO. Omtrent den laaghartigen aanslag in eea auto bij Reusel (N.B.), waarvan wij gisteren bijzonderheden meedeelden, kan nog het volgende worden gemeld De toestand van het slachtoffer Strijbosch- is vrij goed. Hij zegt, bijna geen pijn te ge voelen. De kogel zit nog in het hoofd en is door middel van Röntgenopnamen op dt Phiiips-fabrieken te Eindhoven onderzocht- Dinsdagnamiddag is hel slachtoffer per auto naar Bladel overgebracht en vermoedelijk vandaar naar België voor het medisch onder zoek en ook voor de verdere geneeskundige behandeling, die waarschijnlijk in België zal geschieden. Nog verneemt de Tel., dat de daders op den Boschdijk bij Eindhoven vóór de woning van v. d. B. in de auto zijn gestapt, v. d. B. ver- Zekerde, dat V. geld genoeg had, doch uit het onderzoek is gebleken, dat V. maar 6 in zijn bezit had en v. d. B. 1.90. Onderweg wilden zij, dat S. zooveel mogelijk aanlegde, ver moedelijk, om alzoo de reis te rekken en dea avond spoediger te bereiken. Er blijkt in 3 plaatsen, n.l. in Veldhoven, Gestel en Bladel aangelegd te zijn. Het slachtoffer S. had 170 op zak, hetgeen nog niet voldoende was, om de grens per auto te passeeren, doch hij reken de op de verzekering van v. d. B., dat V. geld genoeg had. Hieruit blijkt dus ook reeds boos opzet. Nadat v. d. B. geschoten had, snelde hij haastig uit de auto in de richting der Hollandsche grens, doch Strijbosch was nog krachtig genoeg om ondanks het bloed verlies hem na te loopen. Doordat hij onder weg in een juist passeerende auto kon plaats nemen, was hij zelfs nog eerder aan de grens, waar hij de douanen waarschuwde, die v. d, B. overleverde aan de Belgische gendarmerie, waarna v. d. B. en V. gearresteerd werden. INBRAAK IN HET UTRECHTSCHÖ STATION. Toen Maandagmórgen het personeel van) de douaneloods op het Centraal Station te Utrecht aan den arbeid wilde gaan, bemerktei het dat er tusschen Zaterdagavond en Maan dagmorgen in de loods was ingebroken. Men vond de koffers, die in de loods aanwezig waren, alle opengebroken en den inhoud over hoop gehaald. Verder waren de in het lokaal aanwezige kasten opengebroken. Een twee-! tal koffers wordt vermist, doch omtrent het— geen uit de andere koffers gestolen is, kon! men nog geen zekerheid krijgen, daar de' eigenaren er van buiten de stad wonen. Met een sleutel dien de inbrekers in een der kas ten vonden, hebben zij de buitendeur geopend en zijn op die manier ongemerkt verdwenen. De politie stelt een onderzoek in. Maan dagavond had men van de daders nog geen spoor ontdekt. ONLUSTEN IN PALESTINA. LONDEN, 18 Juli. Uit Jaffa wordt ge-' meld, dat Maandag onlusten zijn uitgebro ken onder de Joodsche emigranten, die geen werk konden vinden. Britsche militaire po litie en pantserwagens zijn naar Jaffa ge zonden. De toestand te Jaffa in de Joodsche wijken is ernstig. De orde is door charges"'1 van de Britsche politie hersteld. 25 personen werden gearresteerd. Verscheidene gewon den zijn in het hospitaal opgenomen. Een Jood werd gedood. UIT HET BEZETTE GEBIED. ,1 AKEN, 18 Juli. Tengevolge van de duur-) té hadden hier ongeregeldheden plaats. De arbeiders plunderden verschillende winkels en de arbeidsbeurs. De politie verspreidde de manifestanten. STAKING IN HET TAXI-BEDRIJF TE AMSTERDAM. AMSTERDAM, 18 Juli. De gisteren uitgebroken staking van taxi-chauffeurs, waarbij slechts de E.N.T.A.M. betrokken was, heeft zich uitgebreid tot het geheele taxi-bedrijf. Vannacht is in een vergadering van de chauffeurs-vereeniging „Bewust Streven" besloten, het werk algemeen neer te leggen en dientengevolge is vanmorgen geen enkele huur-auto uitgereden. DE WESTELIJKE EERSTE KLASSlE. AMSTERDAM, 18 Juli. Gisteren heeft de voethalvereeniging Bléuw-Wlit zich in eenl motie uitgesproken tegen de nieuwe compe titie-indeeling van den N. V. B. De vergader ring stelde zich op het standpunt, dat 't spelpeil de maatstaf moet zijn en dat de af- deelingen niet door 't aantal moeten worden bepaald. Aan 't Bestuur werd opgedragen de; noodiige maatregelen te nemen tot het hand haven van één westelijke le klasse en zoo noodig niet in te schrijven voor de compe titie-wedstrijden van dien N. V. B„ doch zelf een competitie voor de eerste klasse te hou. den. ONTSLAG-AANVRAGE VAN MINISTER DE GEER. Men seint ons uit Den Haag d.d. 18 Juli: De Ministerraad heeft besloten in het a.s, najaar op. onverwijlde behandeling der Vloot* wet aan te dringen, met de bedoeling haar Jan. 1924 in werking te doen treden. Daa de Minister van Financiën zich niet met besluit kon vereenigen, heeft hij bij de Ko ningin zijn ontslag-aanvrage ingediend, Koningin heeft deze ontslag-aanvrage handen van den Voorzitter van den Minister! raad gesteld. HEERENVEEN, 18 Juli. De Rechtbank te Heerenveen veroordeelde Th. B. en J. Z. uit Ter Apel wegens inbraak met diefstal van ongeveer 47000 bij het postkantoor te Steenwijk gepleegd in den nacht van 14 op 15 Feb. tot 3 'A en 2h: jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. Da eisch was respectievelijk 6 en 4 jaar. HOTEL AFGEBRAND. t ENSCHEDE, 18 Juli. Hedenmorgen is het hotel Mendela ar gelegen aan de Haverstraat alhier, geheel door brand verwoesit. Door tot nu toe onbekende oorzaak, brak om elf uur brand uit, die fél om zich heen greep. Toen om even vóór 11 lA uur de brandweer arriveerde, stond het gebouw reeds in lichte laaie. Eerst om kwart voor twaalf kon de stoomspuit water geven en moest de brand- weer zidh, daar het hotel niet meer te be houden viel, er toe beperken, er voor te zorgen, dat de brand niet. oversloeg naar de belendende perceelen. Dit is haar gelukt. Het hotel brandde evenwel geheel eit. Verzeke ring dekt de schade.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2