7/7ï/Z£^> Kersen 25 ct. Roede lessen 18 ct i Kersen li ct. Roode lessen 18 ct. J\ X-iOIC ALGEMEEN VERKOOPLOKAAL Inboedel-Veiling Verhuizingen 2 6 jy LI A.S. VOOR f 150.- J BINNENLAND JOH. NEDERKOORN ZOON NEDERLANDSCHE HANDELS- EN LANDB0UWBANK KRISTAL IJSHANDEL J. DE VOGEL 66 GIERSTRAAT 66 LEVERT PRIMA HARD KRISTAL IJS INGEZ0M8EM. RECHTSZAKEN. EEN GERAFFINEERDE OPLICHTER. EEN ADVOCAAT ALS BEKLAAGDE. LEGER EN VLOOT» V0ETB*L UIT DEN OMTREK» LEIDEN. VOGELENZANG. BLOEMEND AAL. Een smakelijke boterham thans met deze warmte is die met G£MEflKTJ1.FUM<e. Êsjj tijdige bestelling aan Uwen bakker ook halve Roggebroodjes gemerkt M. F. verkrijg baar. N.V. WONINGINRICHTING GED. OUDE GRACHT 56 - Tel. 3171 GROOT HEILIGLAND 52 - Tel. 747 Nu Inmaken, het is tijd, zorg dat U er bij komt voor hot te laat is. Kersen 10 p. f 2.SO extra mooi Roode Bessen 10 p. f 1.80 zeer mooi en droog Frambozen, Klapbessen, rijpe Pruimen, Druiven, Meloenen, Bananen 3 a 10 ct., Aardbeien 25 ct. p. pond bij het goedkoop en vertrouwd adres Voor de eerstvolgende vanaf heden gelegenheid tot het ten verkoop inbrengen of afhalen Van Goederen. Makelaar P. HOOGEVEEN Lz. GED. OUDE GRACHT 29 - HAARLEM - TELEFOON 2233 Koopen en verkoopen van Effecten. Verzilvering van Coupons. Adviezen voor Geldbeleggingen. Incasso van Wissels. Rekening-Courant. Vreemd Geld. RSte«mai iek Amsterdamsche Rijtuig-Mij. Houtplein 21, Tel. 338-1198 Worfeiboer's Olie fpt LEIDSGHEPLEIN 48-50 - TELEFOON 24^6 DAGEUJKSCHE THUISBEZORGING. MASSIEF EIKEN -*l SLAAPKAMER- (I AMEUBLEMENTEN „MEUBELHUIS" j Badhuisstraat 9 Tel. 3316- GODSDIENST EN COMMUNISME. Men kent den vreeselijken haat der bol sjewisten tegen den godsdienst en zijn be dienaars. Het doel der revolutionnaire: de algeheele vernietiging der godsdienstige gedachte in den mensch. Met geweld en met jist trachten zij dit doel te bereiken. Zeker, is, dat de bolsjewisten niet schromen open lijk te verklaren, dat zij vijanden van den godsdienst zijn. Integendeel, nog pas werd door de Executieve der Internationale com munistische partij in vergadering te Moskou bijeen, het volgende verklaard: „In aanknooping aan artikelen in de Zweedsch-communistische pers verklaart de volksvergadering uitdrukkelijk, dat de eisch den godsdienst als privaatzaak van elk bur ger te beschouwen, slechts in een burgerlij ken staat, maar onder geen omstandigheden binnen de communistische partij recht van bestaan heeft. De volksvergadering verklaart het aanwezig zijn van elk godsdienstig voor oordeel, wat dan ook, bij dc leidende par- ijgenooten voor geheel ontoelaatbaar en richt de opmerkzaamheid der partij op de v>odzakeiijkheid van een anti-godsdienstige propaganda naar een nauwkeurig opgemaakt program, dat rekening houdt met het gedach televen der massa." Deze resolutie stond woordelijk aldus te ,?zea in nr. 134 van de Moskousche bolsje- vistlsche krant „Prawda." Als men nu weet, dat het gezag der Exe cutieve internationaal is en haar wetten ook nternationaal dienen opgevolgd, dan begrijpt nen, dat wij ook in de „afdeeling Holland" der Communistische Partij den doods-vijand van allen godsdienst hebben te -zien. En er dient wel degelijk op gewezen, steeds weer, dat wij de propaganda dezer partij, die de meesten onzer niet overschatten, toch niet moeten onderschatten ook. De Katholieke* arbeiders en hun leiders lebben wel degelijk uit te zien naar de gren- :en der beweging, want het communistisch gevaar dreigt en blijft dreigen! GOEDE TIJDINGEN. 'e midden van den stroom der nieuws tijdingen, die elkaar dagelijks opvolgen in droevige eentonigheid, hebben we de laat ste dagen er eenige te lezen gekregen, die wat hoop geven op een beter verloop van het maatschappelijk leven. Het zijn de be richten uit alle streken van ons vaderland over het snel groeiend en rijpend veldgewas. In de „Tijd" wordt daarover het volgende geschreven: i Reeds vóór eenige weien luidden de ver pachtingen, op officieele waarnemingen ge grond, voor wat te veld storri moedgevend. Wel had er een lange koude geheerscht, was er voor het lage land te veel water gevallen, maar wat men zag en opmerkte wees toch niet op een te mislukken oogst. Als de zomer nog maar kwam, zou alles nog zeer meeval-, Ien. Welnu hij is gekomen en greep zoo sterk in, dat de landman verbijsterd staat te kij ken. ©veral is het of het gras, dat in de kou gezond bleef, zijn schade wil inhalen. En het droogt onder de- zeis weg. Zóó gemaaid, zóó binnen en men heeft geen handen genoeg. De prijzen van het hooi zijn laagten de kleine boer kan er aankomen. Maar ook het graan sjaat er goed voor en tot zelfs uit de zand streken zijn de berichten nu vol blijde voor uitzichten, terwijl het met de teelt van aard appelen, van groot en klein fruit en met de tuinbouw producten den goeden weg opgaat. Nu weten we wel, dat de boer weer gaarne zal klagen over de lage marktprijzen en het gebrek aan afzet, maar men moet die klach ten niet altijd op een goudschaaltje wegen. Als ze te veel doorslaan, dan springen ze ook altijd terug. In elk geval een ruime oogst is altijd het eerste doel van den arbeid, en als er gebeden wordt om zegen voor de vruchten der aarde, dan denkt men bij dit gebed niet aan een voor den landman of den koopman voordeeligen marktprijs, maar aan een overvloede hoeveelheid, opdat deze aan het volk "in zijn geheel ten goede komt. Er pleegt onder de bevolking onzer steden niet veel nota te worden genomen vkn het geen er op het land gebeurt; zelfs het ge mak waarmede men tegenwoordig in de bui tenlucht kan komen, levert den stedeling nog niet veel anders op dan dat hij veel groen ziet en veel bloemen, maar begrip van de beteekenis eener land- of tuinbouwonder- neming heeft hij niet in die mate als zij wel verdient. Hij vergeef maar al te zeer, dat de landbouwproductie allereerst het geheele volk ten goede komt. wat is uitgedrukt in het oude gezegde, dat als het den boer goed gaat, het iedereen goed gaat." Er mag dus wel eens gelet worden op de berichten uit het landbouwbedrijf. Ze kunnen leven wekken onder de doffe klagers over den slechten tijd; ze kunnen hfct geloof in de toekomst wat doen opvlammen en de donke re gezichten vervroolijken en brengen tot de herinnering aan den beroemden Hollandschen admiraal, die zijn zeeslagen won, omdat hij te voren God om bijstand vroeg en dan be sloot met een: ,,'t Sal wel gaan!' DE BEDRIJVENPOLITIEK IN DEN HAARLEMSCHEN RAAD. Hoewel de redactie in haar overzicht en verslag van den gemeenteraad zeer uitvoerig en mijns inziens naar waarheid den lezers van voorlichting dient, meent ondergetee- kende toch plaatsing voor het navolgende te mogen vragen. Onze Haarlemsche burgerij heeft recht te weten, wat in haar belang wordt gedaan of nagelaten en de lezers buiten onze stad kunnen er al licht iets ter leering uit op nemen. Een aanval op derden wordt niet bedoeld en zij, die meenen, dat er zoo iets achter zit van zelfverdediging, laten de le zing maar liever achterwege. Het college van B. en W. van Haarlem en inzonderheid de wethouder van de bedrijven hebben op instigatie van Mr. Bomans in de bedrijvenpolitiek een vaste richting gevolgd. Het algemeen welzijn dienen, tevens ge streeft naar gunstige financieele resultaten terwijl schrijver dezes wel het eerste gaar ne wil, doch het laatste van ondergeschikt belang acht. De bedrijven zijn er voor de gemeenschap en niet omgekeerd. Mr. Aal- berse is tegenstander van deze indirecte be lastingheffing omdat, zoo redeneert hij, de algemeene inkomstenbelasting er door wordt verminderd en afgewenteld op de verbrui kers; iemand met een groot gezin verbruikt allicht méér gas dan een vrijgezel en een winkelier meer dan een rentenier. Deze be lasting werkt ook omgekeerd progressief, zegt hij verder. Omtrent het hoofddoel zijn wij het dus eens, doch het nevendoel, de winstmakerij, geeft verschil van meening; hoewel dit ver schil slechts een gradueel verschil is, komt het mij toch voor, dat hier van een klove mag gesproken worden. Een der geschil punten, welke bij het candidaatstellen voor dc publiekrechterlijke lichamen van invloed zijn, al wordt het niet met zooveel woorden gezegd. Bovendien dient men bij het „winst maken" ook nog een ander te onder scheiden. Afschrijvingen, aflossingen van lee ningen en het formeeren van een reserve fonds kunnen alleen geschieden als er winst gemaakt wordt, mogen dus de exploitatie drukken, maar hierbij moet het dan ook blij ven, al rekent men iets naar zich toe, als men maar binnen bepaalde redelijke grenzen blijft. Ons R. K. Gemeenteprogram, voor ons een leiddraad, zegt hiervan het volgende: ,De exploitatie der bedrijven door de ge meente geschiede steeds zoo economisch mogelijk. Winst om wille vah de winst zij bij ten bate der ingezetenen geexploiteerde bedrijven utgesloten. Zooveel mogelijk wor de bij het vaststellen der tarieven rekening gehouden met de draagkracht der verbrui kers. Het minimum tarief worde echter niet lager gesteld dan de kostprijs". In onze stad bestonden de meeste bedrij- van en kende men betrekkelijk lage tarieven totdat de oorlog 1914 uitbrak. Gelijk alles ging toen ook de kostpjrijs van de gemeen telijke leveranties met sprongen de hoogte in. De tarieven werden verhoogd, zij het in vele gevallen langzamer dan in het particu liere leven. Er werden winsten geboekt en... daar deze lekker binnenkwamen wilde men ze handhaven, ja, zelfs opvoeren om de belastingen laag te houden. Ik bepaal mij tot het gasbedrijf, daar dit het duidelijkst spreekt én naar mijn beschei den meening de arbeidersgezinnen hierbij de dupe zijn van een verkeerd stelsel. Ik geef ronde cijfers. 1914 gaf naast de be kende f 90.000.00 recognitie (de huurprijs voor het hebben van buizen in gemeente grond] een winst van 149700.00; 1915 97000.00; 1916 8492.00; 1917 4608.00; 1918 f 318582.00; 1919 155903.00 192Ó 307500.00 en 1921 233265.00a terwijl 1922 506000.00, vol gens de S. D. A. P. zelfs 560000.00 heeft opgeleverd. Bovendien werd er nog 350000.00 gereserveerd. Voor 1918 heeft de gemeente wel ruim 140000.00 gulden als winst opstreken ((bovendien 11700.00 als z.g. recognitie opgestreken) en niets, niets gereserveerd. Wij schrijven op de nieuwe gasovens 5 per jaar af en reser veeren een vierde van de te maken winst, terwijl men vroeger alles in de gemeente lijke schatkist deponeerde en slechts 2 in het algemeen afschreef. Ondanks de re serveering en hoogere afschrijving, toch nog een hooger winstcijfer te maken, is iets, wat wij niet kunnen goedkeuren. Het afge- loopen jaar gaf een batig saldo volgens de laatste gegevens van 506000.00, gereser veerd wordt 168000.00, hetgeen een zui vere winst oplevert van méér dan 674000.00, gezwegen van 68770.00 recognitiegelden, welke de stad zoo maar als huur opstrijkt, omdat zij zich zelf toe staat buizen in den grond te leggen en te laten liggen. De rente der geleende gelden s betaald, de aflossingen hebben tijdig plaats gehad en de afschrijvingen zijn ge schied en toch zóó een winst. Vóór de verkiezingen en toen er nog geen sprake was van een socialistisch wethouder, verklaarde de S. D. A. P. dan ook, dat er gerust 5 centen per kub. M. af kon. Over den gasprijs schreef de Federatie der 3 D. A. P. volgenderwijze: „Weet ge, dat dit college van B. en W. kans zag in 1922 op de gasfabriek aiieen reeds een winst te maken van 560000.00? En weet ge, dat door deze financieele poli tiek, de armste der armen evenveel per gebruikte kub. M. gas betaalt, als de hoogst aangeslagene in Haarlem? Wij willen een financieele politiek, waardoor gewaarborgd wordt, dat noodzakelijke maatregelen tot stand kunnen worden gebracht." Mooie woorden, maar niets dan iraSes, niets dan kiezersbedrog. Vijf centen per M3. gas kan er af en.... de heer Peper stelt 3 centen verlaging voor en de socialisten slingeren hem om beurten beschuldigingen naar het hoofd, dat hij geen rekening houdt met de begrooting, dat hij door min-poli- tieke motieven zou gedreven worden en zoo voorts. Zelf komen zij aandragen met een voorstel, dat neerkomt op slechts één cent verlaging en door het differentieele tarief boven een bepaald aantal kubieke meters vier centen verlaging zou geven. Ik stelde voor boven het aangegevene voor den gewonen prijs de tarieven gelijk te maken. Drie motieven gaf ik daarvoor aan. Ie omdat ik meen, dat op den duur een muntmeter-gasverbruiker, den aanleg, onder houd en huur ruimschoots betaalt; 2e omdat deze verbruikers tot de minst kapitaal krachtige inwoners hebooren en er dus, ook al zou de eerste reden falen, eenige progres sie bij het winstmaken ontstaat en 3e omdat de z.g. groot-verbruikers over den munt meter tot de groote gezinnen behooren of tot den winkelstand. De eerste reden werd weer sproken; de tweede door de heeren socialis ten, die komen immers voor de armste der armen op, op sophistische wijze bestreden en de 3e reden vóór mijn voorstel werd door de heeren Heerkens Thijssen en van Liemt voorstanders van groote gezinnen niet gevoeld. De winstderving zou voor de gemeente on geveer zijn als volgt: Het voorstel van B. en W. kostte 216.000 aangevuld met het amendement van Liemt 275.900, met dat van den heer Gerritsz ƒ325.000, en het voorstel van den heer Pe per 360.000. Mijn voorstel bracht een der ving mede van 29,500, altijd als amende ment op het voorstel van B. en W. Zie je wel, zeide de heer Lamerus, ons voorstel kost het duurst en dan dat van de heeren van Liemt en Visser. Dus onze voorstellen zijn de beste. Hij "vergat dat zijn voorstel 50.000 duurder is dan dat van den heer v. Liemt maar het mijne op de cijfers 30 en 20 M3 per maand ruim en finantieel mogelijk in het raam der begrooting 42.500 winstder ving zou geven. 50.000 gulden in de zakken te laten van ALLE gasverbruikers, ook de hoogst-aangeslagenen, terwijl mijn voorstel, behoudens de niet te ontloopen uitzonderin gen in het voordeel van de armsten der ar men was. Ilc meet de mérites van een voor stel niet af naar de duurte van het voorge- dragene, doch dat is blijkbaar de methode van de S.D.A.P. Ook de heer Gerritsz ver dedigde eerst mijn voorstel als zeer goed passend op het voorstel van B. en W. om na de fractievergadering er zich tegen te verkla ren. Het hinkt op 2 gedachten zeide hij, maar er was geen sprake van algemeene vrijstelling, doch slechts een streven naar een billijke heffing. De muntmeter, leiding en ornamen ten kosten ook geld, vandaar op het eerste gedeelte van differentieele tarief de cent per M3 meer, doch daarna houde men er om bo ven aangegeven redenen mede op. Klare wijn schenken, riep de heer Lamerus, maar men wist heusch wel, dat ik met mijn amende ment op het voorstel van B. en W. de han den „vrij" had om ook het voorstel Gerritsz te stemmen en dat ik dat zou doen. Nu wrong men zich van alle zijden in bochten en lieten rechtsche en linksche raadsleden mij los, hoewel men in de vorige raadszitting van verschillende zijden mijn voorstel verdedigd had. De stemming over het voorstel van B. en W. op het laatst was feitelijk een nieuwe stemming over het amendement Gerritsz, van daar mijn praten TEGEN en stemmen VOOR het differentieel tarief. Besloten is nu in de hoop op meerdere afnemers en grooter verbruik der tegen woordige clientèle dat de muntmeterver bruikers 20 M3 gas en over den gewonen meter 30 M3 per maand tegen respectievelijk 12 en 11 centen per M3 en al wat daarboven benoodigd is, drie centen minder kost per M3. Zooals gezegd zal dit besluit de gemeen te een ƒ325.000 per jaar kosten, doch men houde er wel rekening mede, dat dit bedrag niet van het geheele winstcijfer af moet, daar er nu ook minder in het reservefond^ wordt gestort. Nemen wij de cijfers over 1922 zoo als ze mij momenteel bekend zijn, want de officieele bezit ik nog niet. De cijfers waren toen 506.000 en 168.000. Nu zijn reeds 1% maand van het boekjaar om als de nieuwe prijsregeling in werking treedt en daar wij dus slechts 43a maand met het tarief werken, kan men de kosten ook slechts over dit tijd vak berekenen. Wij schatten dit ten naaste bij op 122.000 gulden en zullen dus de cijfers Over 1923 worden 414.000 batig saldo en 138.000 reserve, terwijl de begrooting over 1923 slechts aangeeft voor dc te maken winst ƒ352.000 zoodat de benoodigde gelden er nog best uitkomen, zelfs al is de toestand iets ongunstiger dan verleden jaar. Honderd duizenden gulden kost het Armbestuur méér, honderd duizend gulden kost de werkverschaffing méér enz. maar vragen wij, moeten deze bedragen dan alleen door de gasverbruikers worden opgebracht? Ontkend wordt niet, dat er onvoorziene uit gaven zijn; zelfs niet, dat onvoorziene in komsten niet behaald zouden mogen worden, fnaar hier valt het duidelijk te overzien en laat men bewust een zeker gedeelte der bur gerij opbrengen voor een ander en dat op zeer onbillijke wijze. Aan de hand van ons program vragen wij herziening van de politiek van B. en W. Wil men er niet aan, zelfs niet met een so cialist in het college, wij kunnen er niets aan doen, doch eerbiedigen wij hunne meening, laat men ons de onze laten en bij eventueele botsingen de bestaande geschillen gedenken. Het is geen beginselkwestie, doch een be- langenvraagstuk, waarbij in onze roomsche politieke beweging nu eenmaal verschil van meening bestaat en wel altijd zal blijven be st aao- M. L'. A. KLEIN. Geachte Redactie! Wilt U onderstaande opnemen als inge zonden stuk. BLIJDE TIJDING, Besluit tot intrekking aankoop gronden langs den Zeeweg op 21 Juni 1923. 3! zegge drie, weken later: B. en W. stellen den Raad voor het per centage van de inkomstenbelasting van 5 pCt. terug te brengen op 3 fa pet. Eén der motieven is: Nu de aankoop der gronden langs den Zeeweg niet doorgaat, wordt de begrooting met ongeveer 100,000 ontlast. Had de burgerij, die zich met haar actie tegen den aankoop verzette, gelijk of niet? BLOEMENDALER. DE NOOD DER DUITSCHE PRIESTERS. In, <le afgeloopen 2 weken konden wij weer een bedrag van f 255 ter hand stellen aan de Cenjxalstelle in Padedborn. Met vreugde mogen wij melding maken van een gift van 10 shilling welke door een, mïlden ge ver nit Australië werd ontvangen. Het totaal bedrag, dat wij tot nu toe kon den afdragen is f 32.946.60, 3.970.000 mark, 383 fres., 2 dollars en 40 shilling. Nu de vacantie weer voor de" seminaristen en Priesterstudenten voor de deur staat, heeft ons comité gemeend de komende maand alle bijdragen te besteden tot leeniging in den nood van de Priesterstudenten en Seminaris ten. Evenals met de Paaschvacanlie toen in Limburg meer dan 1000 Seminaristen wer den opgenomen zal ook thans weer de gelegenheid geboden worden om Priesterstu denten bij E.'E. H.H. Geestelijken of hunne parochianen op te nemen. Verdere inlichtingen hiertoe worden gaarne vertsrekt door den ZeerEerw. Heer F. Poels, Rector van 't Ziekenhuis te Heerlen. Wij hebben hier voor ons liggen een, arti kel, geschreven door Dr. Stockums. Director van 't Convict in Bonn: wij vertalen hieruit: ,Het Aas voor vele Theologanten en Se minaristen na langen tijd wederom een heer lijke en ontspannende Paaschvacantie, de Paaschvacanlie van dit jaar, die ruini 50 Theologanten uit 't Convict te Bonn en 55 Seminaristen uit Keulen in Holland moch ten doorbrengen. Het ijverig Comité tot on dersteuning van noodlijdende Duilsche Pries ters was er in geslaagd om bij tal van Z.E. Heeren Pastoors en Kapelaans alsmede bij tal van goede Katholieke familie's opname voor onze studenten te vinden. Daarvoor zij vanaf deze plaats, namens leiders en studen ten aan 't Comité en alle milddadige "weldoe ners warmen dank gebrachj. Aan daadwerke lijke wederbelooning kunnen de verarmde studenten voorloopig niet denken. De dank der studenten zal voorshands bestaan in een vurig gebed voor hunne weldoeners. Niet alleen voor hun lichaam maar ook voor hunne ziel was 't verblijf onzer studen ten in Holland van zoo'n groote beteekenis. Mei eigen oogen hebben zij een blik kunnen werpen in de levendige godsdienstige actie welke in Holland bestaat. Met welk een enthousiasme spraken zij ons van den echt godsdienstigen zini welke nog leeft in, de Hol- landsche familie's. Daarover waren zij vol lof. Het vrome gemeenschappelijk geibed in de familie's, het ijverige en godsvruchtig be zoek der H. Mis, ook op de dagen door de week, de veelvuldige H. Communie, dal alles heeft op onze studenten een diepen indruk gemaakt, die zonder twijfel voor hen als toe komstige priesters en zielzorgers de rijkste vruchten zal afwerpen. Ook» hiervoor aan allen onzen oprechten dank. „Auf wdedersehen"! zoo werd bij 't vertrek aan onze studenten gezegd. Ja. mo gen zij nog eens terugkomen in dc herfst- vacantie (begin Augustus einde September) "oor enkele weken. Het is een werk van echt Christelijke naastenliefde en barmhartigheid. Tot zoover Dr. Stockums. Zonder twijfel zullen ook tal van Eerw. Heeren en andere familie's een Theologant willen opnemen. Ook giften in geld worden in dankbaarheid aangenomen, om aldus de studenten toch in de gelegenheid Ie stellen zich enkele weken it, Holland „zu erholen". Verdere giften worden dankbaar in ont vangst genomen door Rector Gilissen Giro 449529 Heerlen of door de E.E. H.H. van '1 'Prieslercamité. Namens 't Comité: Mgr. Dr. H. A. POELS. Heerlen. J. N1COLAYE, Pastoor Heerlen. F. POELS, Rector, Heerlen. J. GILLISSEN, Rector, Heerlen. Den 13den April j.i. kwam iemand, die zich uitgaf als bestuurslid van de St. Vincentius- vereeniging, bij een rijwielhandelaar in de Balthazar Florxsstraat te Amsterdam. Kij zei de, dat er dien avond bij hem thuis bestuurs vergadering van de vereeniging zou zijn en dat er besloten zou worden -voor een tweetal huisbezoekers of tramabonnementen of rij wielen aan te schaffen. Hij wilde daarom graag den prijs weien wan een goed karretje. De rijwielhandelaar liet hem er een zien van ƒ110 en hij beloofde 7.50 provisie aan het „bestuursiid". Men kwam'nog overeen, dat de betaling een maar.d na levering zou plaats hebben. Den volgenden morgen vond de rijwiel handelaar een brief onder de deur, waarin stond dat de St. Vincentiusvereeniging voor loopig een rijwiel zou aankoopen. Het „be stuurslid" kwam 's middags zelf de fiets halen en nam haar in ontvangst tegen afgifte van een bewijs. Veertien dagen later kwam hij een rij wiel voor den „tweeden huisbezoeker" koo- pen op dezelfde conditie. Dit karretje moest echter gebracht worden naar de R.K. kerk in de Bilderdij kstraat waar de „huisbezoeker" het zelf tegen bewijs in ontvangst zou nemen. Aldus geschiedde. Kort daarna kwam het „bestuurslid" nog maals bij den rijwielhandelaar. Hij vertelde dat men de studenten op 't Seminarie te War mond fietsen wilde leeren. Er zouden daar een tiental fietsen noodig zijn. Als proef wil de men dan eerst één rijwiel hebben. Hij zou voor de toezending zorg dragen, als de rij wielhandelaar hem dan even een fiets wilde brengen voor de R.K. kerk op den Singel. Zoo geschiedde en het derde rijwiel werd tegen bewijs door het „bestuurslid" van de St. Vincentiusvereeniging in ontvangst ge nomen. Een week later ontving de rijwielhersteller een expressebrief uit Haarlem, waarin de le vering van nog 5 rijwielen gevraagd werd op Donderdag a.s. De andere drie karretjes zou den dan den Zaterdag daarna betaald worden. Maar de rijwielhandelaar kreeg argwaan. Hij belde het „bestuurslid" op en deelde het mede, dat hij dien Donderdag niet kon leve ren. Wel eenige dagen later. Dienzelfden dag bracht iemand een rijwiel ter reparatie bij hem. Het bleek, dat het een der fietsen was, door het „bestuurslid" bij hem gekocht. De eig:naar bleek te zijn geen huisbezoeker, maar een brigadier van politie. Hij had de fiets voor 85 gekocht van een ca féhouder in de Raadhuisstraat, die haar voor f 50 gekregen had van een zekeren J. B. S. Deze S. bleek degene te zijn, die handelsrela ties met den rijwielhandelaar had aangeknoopt Hij was echter geen bestuurslid van St. Vin- centius, maar wel iemand, die wegens oplichr tingen al meermalen met de gevangenis had kennis gemaakt. J. B. S. stond terecht voor de Vacantiekamer der Rechtbank. Hij bekende alles. De eerste drie fietsen had hij naar de bank van leening gebracht, de vierde verkocht aan een caféhouder in de Raadhuisstraat. Hij had dezen verteld, dat hij de fiets in een loterij gewonnen had, maar haar verkoopen wilde, omdat hij niet fietsen mocht van den dokter. De brigadier van politie, die ook dikwijls in het café kwam, had juist een karretje noo dig en kocht de fiets van den caféhouder zon der te weten, dat zij van misdrijf afkomstig was. De officier van justitie mr. van Heijnsber- gen eischte tegen, den oplichter 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf. De verdediger Mr. Izak Prins pleitte cle mentie. De Rechtbank te 's-Hage behandelde Dinsdag de zaak tegen mr. A. van S„ 50 jaar, zonder beroep, aldaar, gedetineerd, wegens verduistering. Deze bekl. was raads man van een dame in een echtscheidings procedure. Als zoodanig had hij voor die da me 3 maal een bedrag van 275 geïnd, welk bedrag door den echtgenoot maande lijks als onderhoudskosten moest worden uitbetaald. Dit geld werd door den bekl. echter niet aan zijn cliënte afgedragen. Het O. M. eischte één jaar gevangenis straf met aftrek der preventieve hechtenis. :s:ssssssss CHEF VAN DEN MARINESTAF. Tot chef van den marinestaf als opvolger van schout bij nacht Gooszen, is benoemd de kapitein ter zee K. F. Sluys. AVERECHTSCHE BEZUINIGING. In de laatste dagen zijn tal van instructieve en administratieve onderofficieren van het leger ongevraagd op wachtgeld gesteld, waar door een bezuiniging voor het Rijk wordt ver kregen van ongeveer f 650 per jaar per per soon. Door deze op wachtgeldstelling is het noo dig geworden, dat onderofficieren, tot dusver in een administratieven werkkringge plaatst, uit dien weikk-idg worden ontheven en wor den overgeplaatst bij de korpsen, waarvan de wachtgelders zijn vertrokken. Als gevolg hiervan zijn de militaire bu reaux, waar deze onderofficieren werkzaam waren, weder van hun krachten beroofd en werd ter bevoegder plaatse om administra tieve hulp verzocht. Thans is toestemming verleend om voor laatstbedoelde functies personen in tijdelij- ken dienst te nemen tegen een salaris van der tig gulden per week of f 1500 per jaar. Alzoo, merkt de „Tel." op, door de op wachtgeldstelling een bezuiniging van onge veer f 650 en een uitgaaf van f 1500 per jaaj per persoon. m NIEUWE COMPETITIE-INDEELINGr C. H. eveneens voor afscheiding. HAARLEM, 17 Juli. Hedenavond hieli de R. C. H. een buitengewone algemeene vergadering ter bespreking van de nieuwe competitie-indeeling. Het bestuur werd ge machtigd alle maatregelen te treffen, die in het belang der vereeniging noodig zullen zijn, en desnoods tot afscheiding over U gaan. Blauw-Wit tegen. De buitengewone algemeene vergader,,ig van „Blauw-Wit" gehouden op 17 Juli 1923 in „Parkzicht" te Amsterdam heeft zich ir. een motie uitgesproken tegen de nieuwe competitie-indeeling van den N. V. B. De vergadering nam aan het principe, dat spelpeil de maatstaf is en niet her aantal de afdeelingen bepaalt en droeg het bestuur op die maatregelen te nemen, die het noodig acht tot het handhaven van één Westelijke le klasse afdeeling; indien zulks noodig, het in. te schrijven voor de nieuwe competitie van den N. V. B„ doch geeft dan de voor keur aan een zelfstandige competitie der eerste klasse seizoen 1923'24 met zoo noodig de kampioenen der overgangsklasse, alsmede van de reserve elftallen der eerste klassers. .s De bouw aan het Academisch Ziekenhui zoo goed cis stopgezet. De werkzaamheden bij de m aanbouw zijnde gebouwen voor het Academisch Ziekenhuis, tegenover het station van de Ned. Spoorwegen, aldus de „Tele graaf" afzijn Ibans zoo goed1 alls geheel stop-» gezet. Behalve een aantal opzichters zijn er, toen het werk nog geregeld voortgang had-, ruim. 300 bouwvakarbeiders en grondwerkers aangenomen geweest. Successievelijk is men begonnen met de mensrhen te ontslaan, te beginnen met degenen, die het laatst varen aangenomen. Thans zijn tegen Zaterdag a s. weer een aantal arbeiders opgezegd, die er tusschen de zes en acht jaar gewerkt hebben. Er blijven om een en ander gaande te hou den in het geheel nog een veertigtal van de oudiste werkkrachten in dienst. Ook de meeste opzichters, voor zoover zij niet in vasten rijksdienst zijn, zijn of wordien ontslagen. Enkele laboratoria zijn zoo goed als gereed en zullen na de groote vacantie in gebruik worden genomen. R, K. Volksbond. Vrijdag 20 Juli a.4* algemeene ledenvergadering, des avonds om 8 uur, in het R. K. Vereenigingsgebouw, Doel van deze vergadering is om te komen tot de stichting van een Agentschap van de Centrale Volksbank. De WelEd. heer P. v, d. Putte uit den Haag zal deze aangelegen», heid inleiden. Aller opkomst gewenschtl Huldigingsfeesten. De aangifte voot deelname aan de Kinderfeesten sluit Zater dag a.s. Tot dusver hebben zich plm. 800 kin deren voor dit kinderfeest aangemeld. Aan gezien d evoorbereiding ennogal wat tijd in beslag kunnen nemen, kan aangifte nader hand niet meer plaats hebben. Wij hebben een en ander over de kinderfeesten gehoord. De Bloemendaalsche kinderen zullen een ge notvollen dag krijgen. De kinderfeest-com missie is met den raeesten ijver en animo aan het werk. Dc andere commissies zijn ook druk aan het werk. Het Bloemendaalsche feest belooft een groote attractie, ook voor niet Bloemendalers te worden. i Ia de fabriek van JOH. NEDERKOORN ZOON ontvangen de daarvoor geschikte meubelen een ,,finisshing touch" die ze fraaier en veel bruikbaarder maakt, dan meubelen die dezen toovertik niet gekregen hebben. Vochtige randen van vazen, kopjes, glazen, maken volstrekt geen indruk op de meubelen die van deze „fiuesshing touch" zijn voorzien. De meest geschikte afwerking voor alle kamer- en slaapkamer meubelen. Kantoor en Toonzalen: Werkplaatsen rugpijn, verstuikingen, spierpijn, lendenpijn en verder»! alle rheumatische pijnen die ont-'i staan zijn tengevolge van ge- J vatte koude, geneest men met het heerlijke wrljfmiddel van Jacoba Maria Wortelboer, ^yan Oude Pekela (Groningen),* 2.— per flacon bij de verkoo'-* j&f Worfe'b°er's artikelen. BILLIJKE CONDITIËN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 8