UIT DEN OMTREK. R.K. KIESVEREEN1G1NG 1 Vrijdag 20 Juli 1923 46ste Jaargang No. 14491 m MlEi BESTAAT HST 8 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD De onverwachte regee- ringscrisis. BEVERWIJK. Uitbreiding van het St, Jozefs- gesticht. De oude R. K Kerk aangekocht UITGEEST. KROMMENIE. 1. Opening. CASTRICUM. BENNEBROEK. VOORHOUT. HEEMSTEDE. NOORDWIJK. SPAARNDAM. LISSE. IJMUIDEN. A. VELSEROORD, BLOEMENDAAL. fyp öPff A bfrr u Iets vcor U, dames? S" - iOPGAVE VANi U- x x WEBER ZOON Optlcleus W- - Fabrikanten Koningstraat 10 4§,ï:: Haarlem HAARLEM, t De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per weck 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post p. kwartaal bij 'vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE Bij contract belangrijke korting. Advertentiën 35 cents per regel* Advertentiên tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, op le Pagina 75 ct., op andere redac* ticpagina's 60 ct. per regel. Vraag* en aanbod-advertentiën 1—4 regelf 60 cent per plaatsing: elke regel meer 15 cent. bij voortritbetaling. Met opzet schreven wij gisteren niet over eet heengaan van minister de Geer. Die zaak was ons te plotseling en te raadselachtig; de officieele mededeeling te sober. De ge- heele ministerraad zou besloten hebben de befaamde Vloofwet onverwijld in behande ling te doen nemen, met de bedoeling haar reeds op 1 Januari a.s. in werking te doen treden. Minister de Geer zou zich daarmee niet hebben kunnen vereenigen en zijn ont slag hebben ingediend. Men was aanvankelijk geneigd aan een mystificatie te denken. Het is wellicht erg oneerbiedig, maar wij dachten een oogen- blik, dat andere, althans óók andere motie ven aan het besluit van minister de Geer ten grondslag hadden gelegen, die in het korte communiqué waren verzwegen. „Raadselachtig" noemt dan ook „de Stan daard" van gisterenavond het geval en het anti-rev. hoofdorgaan zet niet zonder scherp zinnigheid deze redeneering op: óf wel Mi nister de Geer heeft reeds in Sept. 1922 ken nis moeten nemen van het Vlootplan der regeering en dan had hij niet in het gere construeerde Kabinet moeten treden, wan neer hij het daarmee niet eens was; óf wel wat' zeer onwaarschijnlijk lijkt hij nam van de vlootplanncn pas kennis op 29 Nov. 1922, toen de Minister van Marine de be kende Staatscommissie installeerde. Maar dan had hij toen onmiddellijk moeten af treden. En het blad voegt er aan toe: „Eerst toetreden tot een Kabinet op een bepaald program; dan uittreden wegens een der punten van dat program, zonder dat er feitelijk iets in den toestand gewijzigd is; wij verklaren dit niet te begrijpen. En het Regeerings-communiqué heldert, Zooals we zeiden, niets op. We tasten in den blinde. Ook zuiver zakelijk. Want al is het juist, dat de uitgaven van ens Staatsbudget nog met een goede 100 millioen per jaar omlaag moeten eer het fi nancieel evenwicht verkregen is, als ér 100 gevonden moeten worden, zijn er ook 101 te vinden. Want om meer dan één mil lioen per jaar gaat het bij de Vlootwet nie t." uete dergelijks ging ook ons doOr het ftoofd, bij het lezen van het bericht van het Haagsche correspondentiebureau en bij zoo veel raadselachtigs wilden wij geen oordeel uitspreken, te meer niet, waar Minister De Geer nooit behoord heeft tot de politieke vrijbuiters en weerhanen, noch tot de eer zuchtige Streber, maar tot de bezadigde staatslieden met een bezonken oordeel. In een interview met het „Hbld." heeft de Minister nu gisteren zelf zijn standpunt uit eengezet; men vindt het elders in dit num mer overgenomen. Wij zien daaruit, dat in derdaad alleen financieele bezwaren tegen de Vlootwet den Minister van Financiën en bezuiniging er toe hebben genoopt om zich uit de regeering terug te trekken. Ook blijkt uit deze verklaring, dat het niet enkel gaat om één millioen per jaar meer, maar dat de Vlootplanncn inderdaad den geheelen financieelen opzet van mr. de Geer in de war sturen. Hoe dan te verklaren, dat hij niet eerder van zijn afwijkende meening omtrent de Vlootwet blijk heeft gegeven door een ontslagaanvrage? Vermoedelijk on der drang van den ministerraad zelf, die den bekwamen collega adviseerde om het ver slag van de Vlootcommissie af te wachten, 'n commissie, waarin immers ook de chef van 's Ministers Kabinet, ipr. Trip, zitting had. Hoe dit alles zij, wij weten nu, dat mr. de Geer de tegenwoordige stand en de naas te toekomst onzer financiën zóó bedenkelijk acht, dat de verdediging van Indië daarbij moet achter staan; omgekeerd, dat negen an dere ministers de beveiliging der koloniën en daarmee indirect het landsbelang zóó ernstig betrokken achten bij het aannemen van het ingediende ontwerp-Vlootwet, dat zij daar voor een uiterst bekwamen en moeilijk te vervangen collega opofferen. Dit laatste klemt te meer, waar de gehcele linksche en een groot deel der Katholieke pers zich wei nig ingenomen heeft getoond met het ont- werp-Vlootwet, de aanneming dus minstens twijfelachtig is en men veilig kan betoogen, dat het geheele kabinet-Ruys door het jongste besluit van den Ministerraad een volledige regeeringscrisis waarschijnlijk maakt. Tenzij de regeering zulke zwaar wichtige motieven heeft, tenzij zich zulke, voor de meesten nog onzichtbare wolken aan den internationaal-'politieken hemel voor doen, dat zij vertrouwt, wel een meerder heid voor haar Vlootwet te zullen vinden. Want dit staat natuurlijk voorop, dat voor het behoud onzer souvereiniteit als ko loniale mogendheid geen offers te zwaar kunnen worden geacht. Maar wanneer dit laatste waar is, dan dient de regeering ook geen drie maanden te wachten met daarvan Ac Volksvertegenwoordiging op de hoogte te stellen, maar is spoedige opheldering noodig. Hoe wij de zaak ook keeren of wenden, zonder meer zoeken naar een nieuwen titu laris voor financiën en'Volk en Volksverte genwoordiging over zooveel raadsels maar verder tot September in het onzekere te laten, zou ons een kwalijk te verdedigen houding lijken. Heb Cbet uitstekendste aan te bieden dat iemand wenschen kan, hoe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert. JOHN P. ROCKEFELLER. Roods sedert eenigen tijd ging het gerucht, dat de regenten van het St. Jozefgesticht de oude R.K. kerk hadden aangekocht. Deze geruchten kunnen wij nu bevestigen. Het thans bestaandegesticht is door z'n beperkte ruimte niet meer geschikt om aan het doel; te beantwoorden en is bovendien- bijna geheel bezet door ouden van dagen en weeskinderen. De veie aanvragen van beter gesitueerden moét-en steeds worden afgewezen, 'daar het bestaande huis geen ruimle biedt voor hen, die meer dan één kamer wen-schen te be trekken'. Dit. is dan ook -de reden', welke de regenen heeft -doen besluiten tot dezen koop over le gaan. Bovendien was prachtiger ge legen terrein met een mooien tuin voor dit •doel in dén geheelen omtrek niet te vinden. Zooals men ons mededeelde, wordt de ou de kerk geheel gesloopt, waarna onder ar chitectuur van dén heer Jos. Bekkers, van Amsterdam, een geheel nieuw gebouw zal worden opgetrokken-. Dit zal o.a. bevatten ongeveer 100 kamers, welke een prachtig uitzicht zullen hebben, zoowel aan 'd'e straat als aan de tuinzijde. Het gebouw zal, Wat inrichting betreft, aan alle ei-schen voldoen. Indien het gebouw gereed is, wat natuur lijk nog wel eenigen tijd zal duren, dan is het voor de regenten mogelijk aan de vele aanvragen te voldoen. De toekomstige be woners zullen zioh dan niet behoeven te be klagen over hunne keuze. Dit waarborgt de prachtige omgeving van Kennemerlan'd', de rustige ligging, en zeer zeker ook de ver zorging, want deze blijft in handen van de Eerw. Zusters, die ook thqns zoo liefderijk haren arbeid in het bestaande gebouw ver richten. Het regeeringsjubileiun. Gisteravond kwam de commissie tot viering van het Ko- ninginnejuhileum bijeen. Als voorzitter werd gekozen-d'e 'heer Rijke!s, als secretaris de heer Dé Jong, als penningmeester de heer Bot- terop. Vastgesteld werden als data der vie ring 4 en 5 September. Verder werd in groote -trekken bet feest- program besproken. De feesten zullen begin nen om 8 uur met koraalimuziek van den toren. Daarna zullen iiv alle kerken om 9 uur godsdienstoefeningen worden gehou-dten,waar na d-e verschillende volksfeesten een aanvang zullen nemen, De-wen-schelijkiheiid werd be spreken, dat de burgerij zich niet onbetuigd zal laiten en dut gevormd zulten worden buurt- commissies, d'ie Beverwijk op die dagen een feestelijk aanzien zullen geven, door 't plaat sen vaat eerepoorten, illuminatie's enz. Benoemd werdén een fin-ancie'elft commissie en een commissie, die zich zal belasten met de aufede-aangelegenheden.Voor. deze zal het bestuur a.s. Maandag, 8.30 uur, nog eens bij eenkomen. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. Circus. In Persdli-iLlentde winkels zijn programma's en biljetten opgehangen als een aankondiging, dat het Circus Herman Atthoff ook te Beverwijk zal komen. De openings voorstelling is op Woensdag 25 Juli, 's avonds 8 uur bepaald. Het terrein, waarop het cir cus komt te staan, is nog niet békend. Ver moedelijk zat het zijn 'het terrein achter Mai- son Strouc'ken. Brand. Van naclhi 2 uur is door on bekende oorzaak brand ontstaan in het fou- rage-pakhuis van den heeT H. Ivockx, welk perceel gelegen is aan de Breeslraat. De voor raad goederen, beslaande uit lijnkoeken, lij-n- meel en and-ere f ou ra ge-a rt ik Sten, ging in de vlammen op, evenals '11 partij kapok van den heer van P. Doordat d'e vlammen zich snel verspreidden, brandde het perceel geheel uit en vatte zelfs bet aangrenzende perceel van dé Tuindersvereon-iging „Ken-nemerland" ook reed's vlam. De ruiten werden door de hevige hitte verbrijzeld. Bij dit ge'bo-uw -bleef het echt-er bij een begin, doordat d-e 'brandweer krachtig optrad. Het bleef bij lichte brand schade. Het aan de andere zijdie gelegen woon huis van den heer Fr. Kockx bekwam veel waterschade. De buitenmuren van het pak huis werden slaande gehouden door de ste vige ijzeren balken, welke den zoldier vorm den. Verzekering dekt de schade. Overleden. Alhier is in den leeftijd van 80 jaar overleden de heer Johannes Oud. De overledene was Oud-Zouaaf. Verkoopsng. Bij de ten overstaan van notaris Donker alhier gehouden verkooping werden verkocht: Een woonhuis met 2 woningen, aan den Rijksstraatweg te Wijk aan Zee en Duin, aan M. v. d. Himst, té Castricum voor 2330. Een huis, aan de Kees Delfsweg, alhier, aan Th. Bakker, alhier, voor 4000. Een woonhuis met schuur aan het van Lin- gelaantjc, alhier, aan D. Teer en J. Braun, alhier, voor 5100. Een huis aan den Ro- merkerkweg, alhier, aan T. v. Strien, Hoog Blokland, voor 3250. De overige pcrccelen werden opgehouden. V Brand. Alhier is d-e brood- en banket bakkerij van den heer A. H. van den Burg afgebrand. De oorzaak is niet bekend. Toegelaten als raadslid. Het raadsbesluit van 22 Juni j.l., waarbij het nieuw gekozen lid van den gemeenteraad mevr. M. Ofman --Haan (s.-d.), die geboren is 23 Aug. 1900, als lid van den raad is toegelaten op grond van het feit, dat zij bij haar in funclie-treding ats zoodanig den wettelijk voorgeschreven leeftijd van 23 jaar zal hebben bereikt, welk besluit door de voorzitter, -namens B. en W. aan Ged. Staten ter vernietiging was voor gedragen op grond van het feit, dat ge noemde persoon op den dag harer benoeming tot lid van den gemeenteraad den wettelijk voorgeschreven leeftijd van 23 jaar nog niet had bereikt, is thans door Ged. Slaten goed gekeurd. Dit college stelt zich op hetzelfde standpunt als de raad en verder bestaan er geen bezwaren tegen toelating. Onderling Genoegen. A.s. Zondag gaat 't fanfarecorps „Onderling Genoegen'' de ver re reis naar Breda ondernemen, met het doel daar deel te nemen aan 't groote intern, concours van harmonie- en fanfaregezel- schappen en van gemengde zangvereenigin- gen. Het komt uit in. de Eere-afdeeling en vindt tegenover zich Sint Cecilia uit .immer- zoden en Crescendo uit Sloterdijk. Hel ver plichte nummer is Bruy-eres Campi-noiaes, ou- Op Vrijdag 27 Juli, des avonds 8 uur wordt in het gebouw Sint Bavo de Algemeene Ledenvergadering ge houden der R.K. Kiesvereeniging. Agenda: 2. Bespreking Rapport-Barge, ter be noeming van een Commissie, die tevens in opdracht krijgt de reor ganisatie - voorstellen en andere kwesties de R.K. Kiesvereeniging rakende, te bestudeeren. 3. Bespreking verkiezing Kamer van Koophandel. 4 Rondvraag. Aller tegenwoordigheid wordt op prijs gesteld. BESTUUR. verture van J. Em. Strauwcns, -terw ijl O. G. ris nummer naar keuze heeft gen-omen de Ouverture du Ro-i de Lahou, van J. Masse net. Ook neemt O. G. deei aan het, aan dit •concours verbonden festival, waarbij geld prijzen zullen worden verloot ond-er corpsen en'directeuren. Als jury fungeerert twee Hol landers en drie Belgen, wan ronder de com ponist van 't verplichte nummer. We wen- sc.hen O. G. veel succes! Rectificatie. Onze correspondent verzoekt opname van het volgende: Bi.i 't schrijven van het berichtje in 't nummer van j.l. Za terdag: Eerbied' voor de dood'en, waren we niet voldoende ingelicht, al meenden- we van ^We Tekenen het ons thans als een plicht onomwonden te verklaren, dat hetgeen pvèr deze zaak gesproken en geschreven is te breed is uitgemeten. Welvoe^elijkheMl legt verder hef. zwij gen op. Ieder die met de zaaik °p de hoogte is, zal overtuigd /zijn, dat de Life am, die vellen op den vader geworpen hebben, onver diend is. Jubileumfeesten. De C'hr. Outnje ereein- ging, overtuigd, dat er van samenwerking met andere vereenigingen niets komt, heeft besloten toch op bescheiden wijs feest te vieren. Zij heeft reeds op 'haar programma staan: kinderfeesten, 't geven van eeu con- cert en 't houden van een optocht. Over de plannen der Katholieken kunnen we thans nog iets melden, omdat de Zeer- eerw. heer Pastoor Beukers nog niefc vei- gaderd heeft met 't feestcomité. Deze ver gadering heeft echter Vrijdag 20 Juli plaats. Burgerlijke Stand. Geboren: Oer da, d. van A de Jong en H.Baars. Cornells, z. van C.' v. Dijk en N. Duiis. Ondertrouwd: Jan Siei.jn van As sen delft en E'beltje Rem. Willem Meijns van Wor- merveer en Geertje Komen. Getrouwd: P. Verkooijen en A. Huisman. Levenloos aangegeven een 'kind van A. Rond en F. Heijnis Overleden: Cornclis Schenk, wedir. van E- Bakkér, 88 jaar. Wethondcrskeuze. We hebben het, zooals onze lezers waarschijnlijk nog wel weten', hier beleefd, dat geen der raadsleden zich beschikbaar wilde stellen voor 't wethouders- baantje. Thans houdt menig Krommeniecr zich bezig met de vraag: wie zullen' in den nieuwen Raad de wethouders zijn? De nieuwe Raad 'bestaat uit 4 leden der S. D. A. P., 4 leden van links, gesteld door twee groepen van kiezers, 1 Ghr. Historische en 2 Katholieken. De tegenwoordige wethou ders behooren beide lot de 2e groep. Met zekerheid kunnen we melden, dat de S.D.A. P een zetel ambieert. We aelooven 'd'.in nok stellig, dat de heer Van Vliet valt a'ls wet houder. Zal dus de strijd zijn om een- 8, D. A. P.'er en dén Ghr. Hist, heer Albers? We hoorden zelfs al stemmen, die betwijfel den, of de beer Labberté wel herkozen zou worden en dat 'de keuze op een lid der S. D A P. en een christelijke zou vallen. Het lijkt ons toe, dat de Katholieken in deze zaak op de wip zitten en dus den doorslag kunnen geven. Gemeenteraad. Maandag vergaderde de raad dezer gemeente. In verband met het schilderen van de raadszaal werd' op de se cretarie vergaderd. De heer P. Kuijs was met kennisgeving afwezig. De heeren Middelveld, G. Kuijs en C. Spaansen worden benoemd in d'e commissie lot het mazieh der geloofsbrieven- van de nieuw gekozen raad-sleden. Nadat d-e heeren eenigen lijd afzonderlijk bijeen zijn geweest, wordt namens de commisie -door -den- heer Middelveld geadviseerd' tot de toelating van al -de nieuw gekozen ledien t. w. C. Spaansen, H. Hommer, ti. Knijs, G. Louter, A. Liefting, C. Poel, P. Twisk, H. J. Zandbergen. H. Schipper', P. d-e Vries en T. Hcl-linga. De notulen 'der vorige verga-dering worden vastgesteld. Ingekomen stukken waren Jaarverslagen van Keuringsdienst voor Waren te Alkmaar; Wilhelminaschool voor voedvrouwen te Heerlen, Gezondheidscom missie te Beverwijk. De uitkeering naar de wet van 24 Mei 1897 no. 156 'bedraagt f 6953,98. Goedkeuring -door Ged. Staten van het raadsbesluit lot het aangaan van een geld'; Jeening -ten behoeve der Lichthédrijven. Idem het besluit van den raad tot verhaal van pensioen-inikoop door den oud-gemeente ambtenaar M. Ch. G. Snorks. Van dit besluit was bij de vorige vergadering door de hee ren Schipper, Zandbergen en Middel veld me degedeeld dat zij de vernietiging er van zou den verzoeken. Een verzoek van de vereeniging „Castri cum Vooruit" tot. verharding van het laat ste gedeelte van den strandweg, wordt na de afhandeling der agenda 'besproken. 'De overeenkomst met Jn. Castricum inza ke de noodslachtplaats wordt goedgekeurd. Goedkeuring door de Kroon van het raads besluit waarbij het percentage van heffing voor de plaatselijke inkomstenbelasting wordt vastgesteld op 2,5. Bericht van ontvangst door Ged. Staten van de verordening tot aanvulling der verorde ning op -de handhaving der plaatselijke po litie. Een verzoek van hei gemeentebestuur van Smild-e, om adhacsie te betuigen mét het be sluit van den raad dier gemeente inzake de Rijksinkomsten belasting, wordt na eenige discussie voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen nog een verzoek van het ge meentebestuur van Wymbrilseradeel, om ad- liaesie te beluigen aan hel adres van den- raad dier gemeente aan H. M. -de Koningin, waarhij wordt verzocht, hel daarheen te lei den, dat de openlijke Godslastering strafbaar wordt gesteld jn 'het Wetboek van Strafrecht. De lieer Middelveld is er legen, evenals de heer Schipper. De heer Zandbergen is voor adhaesie. Hiertoe wordt na stemming met 4 legen 2 stemmen besloten. Voor de heeren Zandbergen, Spaansen. G. Kuijs en Twisk. Tegen de heeren Schipper en Middelveld. Besproken wordt het prae-advies van B, en W. inzake het salaris van dén Gemeente ontvanger. De heer Middelveld wil met ver laging wac.hlen tot de tegenwoordige func tionaris gepensioneerd is. De heer Zandber gen dringt aan op het verschijnen van een min-derheidsnota. Hij vindt het zeer onbillijk, -dezen ambtenaar, die meer dan 25 jaren de gemeente voorbeeldig gediend 'heeft en die nog maar eenige jaren oen ©enigszins be hoorlijk salaris geniet, vermindering van sa laris te geven. De heer G. Kuiis doet een voorstel tot aan houding van dit punt der agienda. Hiertoe wordt met de slem van don heer Spaansen tegen, besloten. De Gemeenterekening 1922 wordt aange boden, evenals die van het Burgerlijk Arm bestuur en de Gezondheidscommissie. Voor de Commisie tot nazien der Rekeningen wor den benoemd de heeren G. Kuijs, Schipper en Twisk. Tol lid der Commisie van Toezicht op het Lager Onderwijs, wordt in de vacalure-F. Twisk benoemd de lieer D. C. Twisk. Devierde supplctoire begrooling 1922 wordt vastgesteld. Tevens wordt besloten tot het doen van af- en- overschrijvingen op den dienst 5 922 en lol het betalen uit den post voor onvoorziene uiigaven. De behandeling van het voorstel tot vast stelling van een verordening betreffende den verkoop van 'bevroren vleesch wordt uitge steld, totdat daaromtrent advies is ingeko men van de Gezondheidscommissie. Tot standplaats voor woonwagens in deze gemeente wordt aangewezen een -daarvoor door de provincie afgestaan terrein le Noordba-kkum. Resiolen wordt de verordening inzake de heffing van schoolgeld te herzien overeen komstig het schrijven van het Provinciaal (bestuur van Noordholand. Bij de rondvraag dringt de heer Zandber gen aan op de verschijning van het rapport inzake de Ziekenbarak. De voorzitter z,egt, dat hieraan spoedig zal worden voldaan. Inzake de vi scli voo rzi e.ning, indertijd door den heer Schipper gevraagd, deelt de Voor zitter mede, dat aan B. en W. gebleken is, dat ingrijpen van' gemeentewege niet noodig is. De heer Schipper toont zich weinig te vreden met dit antwoord. De heer Zandbergen dringt aan op ver- ibreeding van de Mieht bij den overweg. B. en W. zullen' zich in verbinding stellen met de Ned. Spoorwegen. Mocht dit niet baten, dan zal door omlegging van liet verkeer ge- teacht worden, hierin verbetering te brengen. De heer Twisk w§ den weg sluiten voor vrachtauto's. De heer G. Kuijs wijst op den treurigen toestand jn het tuindeTSbedrijf in verband met hel enorme getal dwangbevelen voor de Rijksbelastingen welke dezer dagen zijn uit gereikt Hij stelt voor, van gemeentewege uilslel van betaling voor deze menschen te verzoeken. De Voorzitted zegt toe, mot den Inspecteur te zullen gaan spreken, Hierna sluiting. 4 R.K. Sport. De R.K. Gymnastiek vereen. „O? B. K." zal Zondag a.s eenige oefeningen hou den op het sportterrein aan de Margrieten* laan Behalve eenige mooie prijzen, wélke dis ponibel worden gesteld, zal het Bestuur op bijzondere wijze verrast worden met een gave in geld, om een kleedkamer te kunnen laten maken. Dat deze verrassing bij de leden vooral ook zal inslaan, is wel te begrijpen'. Het is tevens een bewijs, dal velen met de R.K. sport me deleven. Moge hel ook een aansporing voor ande ren zijn, om' daarvan te doen bliiken, door de vereeniging als -donateur of 'a'n'd-erszins te steunen. We kunnen tevens de oefening voor Zon- a.s. wel aanbevelen, daar een aardig pro gramma zal worden afgewerkt. Het program ma luidt als volgt: 1. Vrije- en ordeoefenin gen voor leden en aspiranten. 2. 100 Meter hard'loopen voor jongens. 3. 300 idem idem voor 'léden. 4. Polsstok hoogspringen voor leden. 5. Verspringen voor jongens. 6. Speer werpen voor ieden. 7. Touwtrekken voor jongens. 8. Standen voor allen. 9. Loop- marsch. Aanvang der wedstrijden 's middags té 4 R.-K. Muziekvereeniging. De R.-K. Muziekvereeniging „St. Cecilia", hield dezer dagen, haar 4e jaarvergadering^ in café „Boerhaave." De voorzitter, de heer G, Witteman, memoreerde in zijn openingswoord, den vooruitgang der vereenigmg in 't afgeloopen jaar en brengt een afzonderlijk woord van dank aan den directeur, den heer M. Bol- derdijk, voor zijn onvermoeiden ijver voor de vereeniging en voor zijn belangrijke ad viezen, welke steeds aan de vereeniging ten goede zijn gekomen. De notulen werden ongewijzigd goedge keurd. Daar de 1ste penningmeester, de heer C. J. v. d. Post, wegens familieomstandigheden verhinderd was, de vergadering bij te wonen, werd het financieel verslag over 1922'23 uitgebracht door den heer N. P. v. d. Burg, 2en penningmeester. Dit verslag zag er als volgt uit: Inkomsten 1451,5714; uitgaven 1254.46; batig saldo 197.1 IK. Het batig saldo der muziekkas is 148.42. Uit deze kas, welke hoofdzakelijk bestemd is voor den aankoop van muzieknummers, is een basinstrument aangekocht voor den prijs van 108.30. Na aftrek van dit bedrag, is er in laatstgenoemde kas nog een bedrag van 40.12 over. Na dit keurig uitgebracht verslag, brengt de voorzitter naar voren, dat dit batig saldo niet beschouwd moet worden als een. overcompleet kapitaaltje, doch dit bedrag moet binnen afzienbaren tijd weer uitgegeven worden voor den aan koop van een instrument en diverse repa ration. Spr. spreekt echter zijn tevredenheid uit over den toestand der kas, daar wij dit voor een |[root deel te danken hebben aan de medewerking van Voorhout's ingeze tenen. De secretaris, de heer P. v, d. Hulst Jz„ bracht eveneens jaarverslag uit, ge kruid met humor, zoodat dit den lachlust der vergadering opwekte en waarvoor hij een daverend applaus als loon ontving. De burgemeester, beschermheer der ver eeniging, had bericht gezonden, verhinderd te zijn, de vergadering bij te wonen. Op voorstel van den heer B. v. d. Lubbe, werden de heeren P. v. d. Hulst Jz„ N. P. v. d. Burg en A. Terbach als bestuursleden herkozen. Besloten werd eveneens als 't vorig jaar, de feesten Oranjevereeniging met muziek op te luisteren. Bij de rondvraag zegt de directeur, dat het voor hem altijd aangenaam is, te Voor hout te vertoeven en het hem is gebleken, dat zij n arbeid voor de vereeniging op hoogen prijs wordt gesteld. Spr. richt een woord van dank tot bestuur en leden, voor de prettige samenwerking, de goede orde en eensgezindheid; dit zal de vereeniging altijd ten goede komen en de moeilijke taak van den directeur licht maken. Hierna sluiting op de gebruikelijke wijze. Burgerlijke Stand. Getrouwd: II. Wessels met G. M. v. Emmerik. Geboren: d. van 'H. M. ScliooPep^rkorn. -z. van C. PeperkornSmit, d. van P. J. DaniëlsBehage. d. van C. J. M. Hös- kerHoogesteijn. d. van E. D. SmitPlet Overleden: G G. F. Cordes. 37 jaar. H. M. Peeperkorn, 59 jaar. J. Rikkerink, 63 jaar. DE STOOMTRAM. Donderdagavond- was de sloomirani we- derojn oorzaak van een vertraging voor vele reizigers niet alleen, maar ook voor' auto's en wagen-s. Juist als de machine den wissel aan den Glipperweg gepasseerd as, wil zii niet verder, zoo'd'at macËme en- wagens dwars over den weg slaan. De machinist probeert voor- of achlcruil le gaan, echter zonder succes. Dan probeert de conducteur met een breekijzer de wielen in beweging le krijgen, wat tenslotte gelukt. Voorwaarts gaat het tot bijna op de Glipper- 'brug. Dan weer achteruit. De machinist pro beert liet eerst met de losse machine. Dit gaat goed. De wagens wordien' dan weer aan gekoppeld, doch niet voldoende, en op de brug gaat de machine er alleen vandoor. Een koetsier met 2 muilezels biedt zich aan, het zaakje „over de brug" ie brengen. De Clipper jeugd is present om quasi te hel pen, maar in waarheid! te hinderen en de reizigers een prettigen reis toe te wenschen." Weer gaat het achteruit en met een Hin ken aanloop wordt nu (dé brug bereikt, en niet een vertraging van circa een half uur wordt het eindpunt „Groenen-daal" bereikt. De geheele Glipper bevolking was, present, zoodat in het anders zoo rustige gehucht volop leven was. Het was een echte demonstratie voor de dectrificatie der lijn. 1 Incasseerder. Voor de betrekking van incasseerder aan de gasfabriek hebben zich 80 sollicitanten aangemeld'. Vacanlie. Burgemeester en' Wethouders hebben om-der goedkeuring van den inspec teur van h-ct Lager Onderwijs bestolen de herfstvacamtie voor de openbare scholen op le heffen en de zomervaeantie met een week le verlengen. [De markt. De in April van dit jaar ingestelde Woensdagsche weekmarkt blijkt niet voldoende op te nemén. Thans zijn d-e marktkooplieden voornemens daarvan een maandmarkt te maken, te houden op ieder-en Woensdag van de maand. In het badseizoen zal echter getracht worden de weekmarkt te handhaven. De eerste marktdag zal nu ge houden worden den eersten Woensdag van de maand Augustus. Van de rijde van den marktkoópliedenhond uit Leiden zal getracht w-orden door meerdere reclame en het op komen van talrijker kooplieden de markt te handhaven, A De Huurcommissiewetten. Naar wij ver nemen overweegt d-e Minister van Arbeid' de mogelijkheid voor onze gemeente een afwijkende regeling toe te passen van de pas aangenomen wijziging der (Huurwetten, Deze wijziging bepaalt, dat de huurprijzen zonder medewerking der HuurcommiSsiesi mogen worden verhoogd tot respectievelijk 50 en 37K! pCt. der huurwaarden van 1 Ja nuari 1916 respectievelijk 1 Januari 1918. Voor onze gemeente zuilen déze cijfers ver moedelijk worden vastgesteld op 40 en 30 pGt. De schoolgelden. Van hoeveel belang de laatste -door -den gemeente laa'di aangenomen wijziging der schoolgeld-verordeningen', waar bij liet belastbaar inkomen tot grondslag werd genomen, is geweest, kan blijken uit het feit, dat de opbrengst der schoolgelden volgens de oude regeling ongeveer 13000 bedroeg, terwijl de nieuwe regeling zal op brengen ongeveer f 8500. Deze vermindering komt uitsluitend ten goede aan de lagere inkomens, Dr. Nije. Naair wij vernemen gaat dr. Nije te Santpoort Women. Een wegversperring. De politie van Schoten mocht wel eens toezien bij de gas fabriek, waar z-an'dl gelost wordt dat bijna den geheelen weg versperd. Burg. Stand. Geboren: Gijsberta Jacoba, d. van A. Munnik en G. J. Verhoeven. Hugo Simon Cornells, z. van N. Van Graven B. M. van Ruiten. Joanna Agatha Maria, d. van M. Beelen en J. C. Horstman. Pietje, d. van J. Eisenga en J. Mimiema. Ondertrouwd: A. J. Holleboom en J. W, M. Sm'alkm-an. Overleden: Alida van Bruggen, wed, van F. A. Stadmamn, 77 j. j - Personalia. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het M. U. L. O.-examen H. Prins, al hier. Voor het examen leeraras bij het Nij verheidsonderwijs is geslaagd' mej. N. Mar- cusse, alhier. De heer J. Krijger alhier is geslaagd voor het diploma boekhouden van M-ercu- rius. T' DLTT-SCHE INBREKERS- In den nacht van Dinsdag op Woensdag ontdekte een survedileeren-d-e agent dat er licht brandde in het gebouw der Rijks H. B. S. aan dien Zeeweg alhier, de vroegere Tuchtschool. De agent kwam naderbij en zag dat in de directiekamer twee mannen aan 't snuffelen waren bij het licht van een lucifer. Een der mannen had in zijn hand een revolver. De a-gent loste een-ig-e schoten' en wist de man nen aldus te imponeeren dat zii zich over gaven. Zij werden naar IJmuiden overgebracht, waar de Commissaris ze verhoorde. Het ble ken twee broeders, Duilschers, R. genaamd. Een der twee was voor een jaar of 12 ook al in ons land geweest, eveneens met min der goede 'bedoeling-en, want van dien tijd heeft bij nog eenige maanden' gevangenis straf te goed. De Bioemendaalsche Reddingsbrigade. Nadat in de gehouden bestuursvergadering de conceptstatuten en het conceptregelment werden samengesteld, werd beslaten, Dins dag 24 Juli a.s. des avonds 8 uur in hotel Vreeburg een algemeene ledenvergadering te houden. Daarin zullen aan de orde komen de verkiezing van een definitief bestuur, Wij stellen heden, gaarne het Bestuur va^ de Haarlcmschc R,*K. Vereeniging voot Groote Gezinnen in dc gelegenheid dc „Da- miaaljcs" te doen luiden ten behoeve van de; door die Vereeniging georganiseerde vacant tie-uitstapjes. j® De ruime aangifte voor dlfflnemmg aan deze uitstapjes bewijst glashelder, dat met deze onderneming een sociaal werk aangevat, dat in eene diep gevoelde be hoefte voorziet en vooral voor de met een talrijk kroost gezegende gezinnen een heil zame uitwerking belooft. Het groote aar.tal deelnemers brengt ectH ter ook de noodzakelijkheid met zich van een gróót aantal dames, die zich met toe zicht en geleide willen belasten. Over ge- brek aan medewerking van dc zijde der da- mes valt nu allerminst te klagen, vooral niet voor de uitstapjes op 31 Juli en 3 Augustus, voor welke datum zich bereids een groote schare van dames beschikbaar heeft gesteld. Het Bestuur zou echter gaar ne ook voor de overige dagen n.l. 7 Augus-' tus, 10 Augustus, 17 Augustus, 21 Augustus, 24 Augustus en 28 Augustus e.k, verzekerd zijn van een even groot aantal geleidsters, Vandaar dat het Bestuur langs dezen weg nog eens een beroep doet op onze Haar- lemschc dames om zich voor dit werk be schikbaar te willen stellen. Men kan zich opgeven bij den WelEerwaarden Heer Rec-s tor Kok, de heeren P. Leeuwenberg, Oran-j jeplein 3 te Heemstede en W. J. B. vaal Licmt, Anegang of bij den Secretaris, de. heer Th. Steman, Ampsingstraat 22, alhier*' welke heeren ook gaarne bereid zijn allq gewensc'hte inlichtingen te verschaffen, Barometerstand 767, Neiging achteruit vaststelling statuten' én reglement en subsi* die-aanvrage ian de gemeente. Een groote opkomst is zeer gewenschtj ook van niet-leden, doch belangstellende GEGUND, ~"\«n W. van LeSden' (hébben het rioletóreli VaA' de De Ia Rey- en Prctoriastraat, alsnieda het dempen en rioleeren van een sloot, opge-j dragen aan de firma H. Bax en H, Steenkisjjj le Haartem. f HET DIACO NESS EN HU IS, ri Wij ontvangen het 35e jaarverslag van fiet Haariemsohe Diaconessen-huis aan d'e Hazej pater sla an. Gememoreerd wordt daarin het 'heengaat, van Ds. Blaauvv, dien directeur en 'hét binnen^ treden van zijn opvolger Ds. Fr. Postma. j Het aantal ingezegende zusters bedroeg 5f/ dat der proefzusters 45, terwijl 17 opleadingM zusters im ons huis haar opleiding ontvangen. Van haar zijn werkzaam in de verpleging) in huis 52; in d'e wijken (en lighal) 22; ut dé huishouding 29; in andere wenkzaamhe-, den 2; rustend 6; invalide 3; non-aolief 2. 1 Wat 'de geldmiddelen aangaat, is d ediireclis dankbaar te kunnen mededteelen, dat de ont vangsten dit jaar de uil-gaven hebben over* troffen, zij het oo-k weinig. En hét nadeélig saldo van vroeger jaren is er nog altijd. Zou den we dat nog een-s kunnen aanzuiveren?, vraagt het verslag. Het is bijna 40.000 grool. Maar wie weet, ihet volgend jaar is een jubileumjaar: idaju ia het vijftig jaar geleden, dait freule Teding van Berkhout -hel werk begon, waaruit het Haarlemsche Diaco< Hessenhuis is gegroeid. j Wij betrachten de grootst mogelijke zui nigheid, maar de bezetting, vooral van do kla-ssokanicrs, was ook -bij ons, gelijk overal» aanmerkelijk geringer. De daling der prijzen van verschillende artikelen -heeft ons vo achteruitgang bewaard. I Evenals het vorig jaar werd 'het geldelijk; beheer gecontroleerd door den heer J. J. vari Eeke, Accountant van de Haarlemsche Bank-' efieeniginig, wion wij gaarne dank zeggen voor zijn welwillende hulp. in deze. Onze penningmeester spant zich ook gewei* dig in omeen zuinig' beheer te -bevorderen. De naam van onzen o econoom, den heef Rocsink en van juffrouw Meetor, mag liieg el met waardeering genoemd worden. Ten bale van de linnenkast wend door mej. Van Meurs weder het niet onbelangrijke be-: drag van 786,57 geïnd. AJ wordt bel p-ais op de volgende jaarreke. Hing ondergebracht, tóch m'ogen we al wel vernielden, 'dat bel bestuur een zeer gunstig gelegen en uitstekend geschikte woning heeft aangekocht voor den directeur, waarmee is voorzien in een behoefte, die al jaren all dringend noodig werd gevoeld. Er werden in 1922 verpleegd 1071 patiën ten met 31730 vcrpleegdiagen. Ontslagen wer-i den 893, overleden zijn 92, overgenomen int .1923 werden 86 patiënten. Er hadden 423 groote en 89 kleine opera* lies plaats en op de poliklinieken 438, teza men 950. J Op de poliklinieken der verschillende dok*, loren werd 561 keer hulp verleend, behalve die hiierbo-ven gen-oennde operatieve gevallen.' Biti'tenverpleging had plaats in 51 gezinnen;.- afleggen 29 maal; nac'htverpleging 95 maal;) ilagverpl-eging 63 maal; d'ag- en uacbtverple- ging 25 m'aai; hulp 16 ntaal. 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1