TTm Kerkfeerichten. £rr ts fihs» Ingezonden Mededeellngeni. DU'JJVJ.S LANDBOUW FJ VISSSHERIJ. Verzekerd, kapitaal achttien millioen mm El school CElENiB RIEUWS. imn BiftimEH. LUCHTVERKEER. itms HE' «T FIJNSTE voor PUDDING, VLAS« Catechismusbericht aan Ouders en Onderwijzers Week van 21 Juli tot 23 Juli Leerstof: Op te zeggen bij den Priester le leerjaar f KI. Katech. voor Comm. 5de les. 2e en 3e leerjaar v aA ÖQ Kleine Katechismus faaS Vraag 78—83. 1 4e, 5e, 6e en 7e leerjaar 1 Groote Katechismus ag ,29~135' Vraag 119-128 6e en 7® leerjaar, ook de kieine letters. Eö lUT Levensverzekering Maatschappij tf fmi jO^ Spoorstraat 14 de eenig Katholieken maatschappij aangewezen voor Nijmegen Gunstige voorwaarden Billijke tarieven Ongevallen Verzekering Maaisch'i CTFtf If* A Spoorstraat 14 :-s Nijmegen jjt AU U AARDENHOUT. BilderbSk UUr V°0r de Wed' Maria SoêdjengregaÜe 6n °m h3lf 8 L°f met Ro" ■T ONTSLAG VAN MINISTER DE GEER. - De Maasb. maakt de opmerking, dat in oe hachelijke omstandigheden waarin zich 's lands financiën op het oogenblik. bevinden, terwijl elk uitzicht op verbetering ontbreekt, de heer De Geer zien niet verantwoord schijnt te achten, aan invoering der Vloot- plannen op betrekkelijk korten termijn zijn medewerking te verkenen. Dat de ambtsgenooten van den de- missionairen bewindswan desniettemin op hun beurt voor langer uitstel dier plannen niet verantwoordelijk willen zijn, schijnt er wel op te wijzen, dat het kabinet den inter nationalen toestand meer somber inziet dan in den boezem van ons volk vrij alge meen voor noodzakelijk werd geacht. Geplaatst voor de keuze tusschentwee kwaden hebben zij blijkbaar gemeend in het heengaan van een zoo bij uitstek des kundig ambtgenoot het minste te kiezen. Ongetwijfeld is daardoor de politieke toestand op het oogenblik meer verward geworden dan hij in de laatste jaren was. De Res.-Bode acht het moeilijk, den heer Geer een opvolger te geven, hem geiiik- tvaardig, maar acht het nog erger dat deze crisis moest komen op een wetsontwerp, het welk zoo van alle kanten met zorg tegemoet gezien werd. Hoe straks de Kamers de Vlootwet zullen opnemen, valt nog af te wachten. Ook zij hebben, naar men weet, er in elk geval veel op tegen, en het zou heele- tnaal niet verwonderen als zij het ont werp niet aanvaardden. Dat deze minister nu moest heengaan om zulk een proble matiek geval stemt tot dubbele bezorgd heid. Het Vaderl. zegt, dat de aanstaande be handeling der Vlootwet de prijs is, die, door de anti-revolutionnairen en christelijk-his- Torischen geeischt, voor de instandhouding der coalitie moet worden betaald. Natuurlijk zal het heengaan van den heer "De Geer het ministerie verzwakken, maar dit is reeds lang zoo zwak als het maar wezen kon en blijft alleen leven, omdat geen com binatie bereid is het bewind over te nemen. Bij het Hbld. wil het er niet in, dat de meerderheid van de rechterzijde in deze zal staan achter de meerderheid van de regeering. Het conflict is van zoo ernstigen en diepgaanden aard, dat wij zouden wil len vragen Moeten wij, op het oplos sen daarvan, wachten tot den derden Dinsdag in September Om dan, door een kabinetscrisis of een Kamerontbin ding, wellicht het begrootingswerk in de war te sturen. Is het niet beter, dat de Tweede Kamer in buitengewone ver gadering wordt bijeengeroepen, opdat de regeering aanstonds wete, of zij daar nog een meerderheid heeft? Daar. Want in het land heeft zij die, naar onze vaste overtuiging, althans in deze zaak, niet meer. De meerderheid van het volk staat stellig niet achter de tien, maar achter den éénen man. Achter den minister van Financiën. De N. R. Ct. is van oordeel, dat de daad fen minister De Geer, waardoor hij zich eindelijk losmaakt „van een verderfelijk on heilspellend regeeringsbeleid," waardeering en steun verdient. Met belangstelling ziet het uit naar den- gene, die het zal bestaan zijn leege plaats in dit ministerie te bezetten. De liberale „Middelburgsche Crt." voegt ^an het bericht over het aftreden van mi- Sister De Geer het volgende toe; ..Het is een zeer verrassend bericht. Ten eerste door de vraag, welke de mo tieven van den ministerraad zijn voor dit besluit tot „onverwijlde" behandeling. Die ministerraad weet natuurlijk, dat er in de gegeeringscoalitie groote verdeeldheid van meening heerscht op dit punt. En ook: dat de coalitie-discipline zeer zwak is! Ten tweede door de omstandigheid, dat i^et juist de Chr. Hist, minister De Geer is, die wegens dat besluit aftreedt. Immers het is juist de Christ. Historische partij die het sterkst van alle aandrong op spoedige be handeling de aanneming van de vlootwet. De heer De Geer handelt dus tegen de mee ting van zijn eigen partij. Vérmoedelijk geven voor hem de finan- cieele bezwaren den doodslag. We weten althans uit het commissie-rapport, dat zijn thesaurier-generaal, mr. Trip, om zeer ern stige financieele bezwaren niet tot uitvoering der vlootwet wilde adviseeren. Ten opzichte van de rijksfinanciën zal men in breede kringen den heer De Geer met leedwezen zien heengaan. Want hij had als financier veler vertrouwen verworven." Het vrijzinnige „Utrechtsch Dagblad" acht Hel conflict ernstig en schrijft: „Waarom moeten wij plotseling geplaatst %'orden voor dit incident, zonder dat zelfs een comité-generaal de Kamer in de ge legenheid stelde kennis te nemen van zoo ernstige nationale belangen, dat men er een conflict met den uitnemenden Minister van Financiën, een der krachtigste figuren van het kabinet, voor over had? Met spanning zien wij naar eene regee- Tingsverklaring uit, te meer wijl, bij de anti-militairistische gezindheid van parle ment en volk, politieke consequenties van bet gebeurde niet onmogelijk zijn," In tegenstelling met de liberale pers, die ten demissonairen Minister van Financiën in 't gelijk stelt, keurt de christelijk-histo- rische „Nederlander" de houding van haren oartijgenoot af. Het blad schrijftt „De geschiedenis plaatst ons voor wonder- f jke en onverklaarbare tegenstellingen. Daar staat vóór ons, in al zijn moeilijk heid en dreiging, het vraagstuk van de be scherming onzer souvereiniteit en neutrali teit in den Oost-Indischen Archipel. Er zijn vellen vol over het vraagstuk geschreven. jZijne beteekenis en zijne oplossing schijnen ons zoo klaar als de helderste zomerdag. Gelijk de Duitsche generale Haf in 1914, zonder Nederlands mobilisatie tot verdedi ging zijner neutraliteit, gedwongen ware geweest ons grondgebied te bezetten, tot keering van mogelijken aanval uit het Noor- tden en Westen, zoo zal, bij den komenden strijd in den Stillen Oceaan, één der oorlog voerenden, of zullen meer dan een der oor logvoerenden vaste punten van ons Indisch Eilandenrijk, tot eigen beveiliging moeten bezetten. tenzij Nederland zelf maatrege len neme tot handhaving zijner onzijdigheid, Met zoodanige bezetting ware een eind ge komen aan onze waardevolle stelling als ko- 'loniale mogendheid en ware Indisch Neder land, in beginsel, gebracht onder vreemde heerschappij. I Die ooren en oogen open zet, hij ziet de toebereidselen in vreemde oorlogshavens hij hoort het geluid van den naderenden storm; en daarom met variant op het woord van den koopman, die, bij zeer lage /koffieprijzen, aan zijn vriend in Holland jschreef: verkoop uw hemd en koop koffie zoo geven wij aan alle Nederlanders het ■wachtwoord door: verwakkert IJ en neemt maatregelen tot beveiliging uwer ïoloniën. Zóó zien wij het vraagstuk en zijne op lossing. En tien verantwoordelijke Ministers, onder wie de leider onzer betrekkingen met het Buitenland, mannen die honderd uit vluchten konden grijpen, om het vraagstuk een weinig te laten rusten en die zeker weien deswege van vele hoogelijks te zullen worden geprezen zij hebben blijkbaar overeenkomstig inzicht; want zij wagen ambt en naam door deze te verbinden aan fle poging tot verzekering der noodzakelijk geaïnte oplossing van het vraagstuk. Maar wonderlijke en overklaarbare tegenstelling één Minister kan het vraag stuk niet zóó zien en verwerpt mitsdien de gekozen oplossing. Hij gelooit niet aan het dreigend gevaar hij gelooft noch in de noodzakelijkheid noch in de juistheid van het middel tot zijn afwending. Hij kan voor het ontwerp-vlootwet niet gevoelen en, bij den zorgelijken staat onzer geldmiddelen, acht hij hare behandeling en in-werking- treding volstrekt afkeurenswaardig. Hij legt zijn ambt liever neder, dan dat hij in die richting eenige medewerking zou verleenen. Die ééne Minister is de heer De Geer, Mi nister van Financiën, van wiens karakter, regeerkrachten, bekwaamheid door het Ne- derlandsche volk, voor zijn welzijn, nog zoo veel werd verwacht. Wonderlijke en onver klaarbare tegenstelling teleurstellende ervaring! Het heengaan thans van De Geer, als Mi nister van Financiën, wil allerminst zeggen, dat zijne gaven en krachten voor het Ge- meenebest verloren zouden zijn. Na het vraagstuk der beveiliging van Indië, rijzen in komende jaren v/eder tientallen andere vraagstukken, bij welker oplossing De Geer mede een taak zal vervullen maar dat Nederland, juist in deze zware tijden, bij het oplossen van deze levenskwestie voor den band tusschen Nederland en Indië, den on- waarcteerbareu steun van dezen man zal moe ten missen, dat is een zeer treurige ervaring in ons politie leven. Voor het kabinet is eenerzijds het heen gaan van De Geer een zeer ernstig verlies, dat bezwaarlijk zal zijn te herstellen. Maar daar tegenover staat het feit, dat het Kabi net zelfs dit zeer-groot-verlies aandurft dat het Kabinet zijn lot en leven verbindt aan de hoogst-moeilijke oplossing van een pijnlijk vraagstuk echter een levens- quaestie voor óns volksbestaan. Dit feit zal, allen twijfelaars ten spijt, zijne positie ver sterken." s „De „Standaard" verklaart in een artikel: „Raadselachtig", weinig te begrijpen van de crisis aan Financiën, De bekende feiten helderen al zeer weinig op en men kan zijn verbazing niet onder drukken. Van tweeën één. Of de heer Ruys heeft het ongelooflijk ver zuim gepleegd om met zijn ambtgenooten, en inzonderheid met den beheerder der schat kist over de maritieme defensie niet van ge dachten te wisselen, of hij heeft dit wèl ge daan. Deed hij het wèl, dan volgt uit Ae aanvaar ding der portefeuilles, dat de ministers, die zich de benoeming lieten welgevallen, met 't vlootplan instemden. Wij zijn van oordeel, dat het laatste ge val zich metterdaad heeft voorgedaan." Het blad acht de gansche zaak te ernstig en van te groote beteekenis om ook maar een oogenblik te kunnen aannemen, dat ue heer de Geer in Aug.-Sept. van het vorige jaar onkundig zou zijn geweest van wat het Kabinet met de Indische defensie voorhad. Die voornemens te hebben gekend, be- teekent in dit geval er mee te hebben inge stemd, Anders zou hij immers- geen lid van het Kabinet zijn geworden. Vanwaar dan thans die frontverandering? Is er sinds Sept. 1922 iets veranderd in den politieken toestand der wereld, wat de voor ziening in de Indische defensie overbodig zou maken? Wij zien dit niet. Is er verandering ingetreden met betrek king tot den toestand van de financiën? Evenmin. Die waren toen even slecht als nu. Het rapport der Vlootwetcommissie bracht niets nieuws. Hetzelfde was bij de algemeene beschouwingen over de Staatsbe- grooting door den heer Colijn ook reeds ge zegd. Maar bovendien, de kennis, die de thesaurier-generaal der Schatkist, de heer Trip, als lid der Vlootwetcommissie had, was geen andere dan die hij als ambtenaar had. Ën wat deze wist, wist da minister ook. Dit rapport kan den minister dus niets heb ben gebracht wat hem niet alreeds bekend was. Hoe meer men over deze crisis nadenkt, hoe raadselachtiger zij wordt. Zij schijnt ons een unicum in onze politieke historie. Eerst toetreden tot een Kabinet op een bepaald program; dan uittreden wegens een der punten van dat program, zonder dat er feitelijk iets in den toqstand gewijzigd is; wij verklaren dit niet te begrijpen. En het regeerings-communiqué heldert niets op, We tasten in den blinde. Ook zuiver zakelijk. Want al is het juist, dat de uitgaven van ons staatsbudget nog met een goede 109 mil- lioen per jaar omlaag moeten eer het finan cieel evenwicht verkregen is, als er 100 ge vonden moeten worden, zijn er ook 101 te vinden. Want om meer dan één miljoen per jaar gaat het bij de Vlootwet niet. Althans niet voor de Ned. Schatkist en den Ned. Minister van Financiën. De heer Ruys is niet te benijden. Op politieke gronden niet en evenmin op zuiver zakelijke gronden. En de heer De Geer.... schijnt ons het groote politieke raadsel van dezen tijd." a 60 ets. per regel. HET SNOEIEN VAN ROZEN. Aan het zeer fraai uil,gevoerde speciale rozem-numniier van het weekblad „Floralia" (Assen) ontleenen wij de volgende beschou wing over „Wat de liefhebber moet weien van het snoeien van rozen": A's hij de rozen in het najaar krijgt, moe ten de struikrozen zoover ingesneden wor den, dat 'dé takken vanaf de oculatle nog on geveer 20 c.M. lang zijn. He takken van stamrozen worden op 20 5 25 c.M. ingesneden, de klimrozen worden; in gekort tot op een nieter .boven den grond;, ook worden de takken van treurrozen inge sneden, zoodat ze van de .plaats af, waar ze geoculeerd zijn (dus daar, waar ze uit dien. stam komen), nog 1 M. lengte behouden, le vens worden bij klim- .en treurrozen de dunne takjes weggenomen. Aan de wortels der rozen snijdt men niet. Alleen als door een of andere oorzaak een paar worteltjes gebroken zijn, worden die afgesneden tot do plaats, waar ze bescha digd zijn. In het voorjaar worden1 de slruikrozen, nadat de aanaarding is weggenomen', of bij bet planten liefst op een builenoog meteen goed snijdende snoeiiscbaar of scherp mes, zoo dicht mogelijk boven het oog afgesne den, zoodat de takjes nu nog 10 tot 15 c.M. boven den grond uitsteken. Wij maken er op altent, dicht boven het oog weg te snijden', opdat de sappen, die bij het oog zitten, de lakken geheel over- zoomen. Blijft het takje boven het oog een paar c.M. iang, dan sterft het in tot aan het oog en geeft later een minder mooi aan zien aan de roos of een insect gebruikt die plaats, om in het merg eitjes te leggen, waar uit later een rups ontstaat, die verder in liet merg doordringt en dat merg opeet. iDe dunne takjes worden geheel wegge no De kronen der stamrozen moeten op de zelfde wijze behandeld worden, zoodat de hoofdtakken 1015 c.M. blijven. De klim- en treurrozen, die in het najaar geplant zijn, kan men voorioopig aan hun lot overlaten; zijn ze in het voorjaar geplant, dan is het raadzaam, van de takken wat meer weg te snijden, b.v. tot op 40 c.M. lengte. Laat men de takken te lang, dan drogen ze te voel door wind en zon uit. omdat ze van de wortels niet eerder vocht ontvangen, voordat zich nieuwe haarworteities gevormd hebben, welke het vocht uit den gro-nd naar de takken voeren. Komt er zomers bij struik- of tamrozen een lange, zware tak. dan wordt die op 40 c.M. ingenepen, bij klim- en treurrozen laat mten die lange scheuten zitten. Verder wor den de uitgebloeide rozen met één of twee blaadjes er aan uitgesneden. De goede kenner van rozen snoeit zijn ro zen naar hunne groeiwijze, zoodat verschil lende groepen heel verscihil'end gesnoeid moeten, worden. Als hoofdregel .kunnen wij nog vermelden, dat lang of hooggroeiend-e minder kort moe ten worden gesnoeid, dan kort- of laag- groeiende verscheidlenihe.ien. De eenmaal- blceiende rozen worden liefst niet in liet voorjaar gesnoeid wel uitgedund doch na dén bloei. Hieronder behooren ook dé mos- en klimrozen. Treurrozen zijn z.g.n. klimrozen die op een hoogen wilden stam zijn veredeld, dus de soorten, die men als treurroos heeft, zijn ook als klimroos te verkrijgen. Wij spreken van z.g.n. .klimrozen, claar idlit een eenmaal aangenomen naam is, ofschoon het heter is te spreken van rank- of l ei roos. BESTRIJDING VAN BLOEMBOL- LENZIEKTEN. Het zal niet lang meer duren of het bloem bollen-seizoen is in vollen gang. Dan worden te Haarlem Hiilegom, Lisse weer honderden manden verpakt en verkocht. En dan als de kweekers hun bolletjes in geslagen hebben, komt er weer de groote ri sico, de angstige vrees of er niet hier en daar een „verkeerde" tusschen schuilt, eentje die door een ziekte is aangetast en dus dreigt, een heelen oogst te doen mislukken De warmwaterinstallatie te Lisse, bewijst goede diensten voor de bestrijding van dit kwaad. Er zijn juist dit jaar acht nieuwe groo te ketels in het gebouw aan de haven bijge maakt, die ieder 1700 liter water kunnen be vatten en ondergrondschen afvoer hebben. Vier jaar geleden, toen men voor het eerst met de behandeling begon, waren er tien veel kleinere ketels, maar de installatie heeft zich in dien tijd zeer uitgebreid. Geen wonder ook, want het is in die vier jaren overtuigend ge bleken, dat de warmwaterbehandeling bij de bestrijding van bollen-ziekten uitstekende re sultaten oplevert. Twee van de meest gevrees de kwalen zijn het z.g. „aaltjes-ziek", veroor zaakt door kleine wormpjes die in de bollen zitten en een sterk verrottingsproces teweeg brengen en de ziekte, veroorzaakt door de Narcisvlieg. Deze vlieg, die haar eitjes in de bollenlegt, brengt een groote pop voort, die zich in de bloeiende planten invreet. Ook is de warmwater behandeling zeer be vorderlijk voor den groei van de planten. De bollen worden in de ketels gedaan, waarvan het water eerst met stoom tot 43.5 graden Celsius is verhit, en blijven hierin 2 y2 a 4 uur hierna kan men aannemen dat de parasieten zijn gedood. Bovendien heeft een kunstmatige circulatie van het water plaats, zoodat de temperatuur door de geheele ketel dezelfde blijft. Wanneer het seizoen in vollen gang is, wor den wekelijks niet minder dan 3600 H.L. bol len behandeld. Wel een bewijs dus, dat deze bollenkokerij" in een dringende behoefte voorziet, aldus meldt de „Tel." waaraan wij dit bericht ontleenen. MAAIT NU KANTEN EN WALLEN. Voor den tuinbouw is het thans een drukke tijd, waarin dikwijls het maaien van kanten en wallen wordt vergeten. Dit ver zuim komt echter zeer duur te staan. ,De ontelbare zaden van verschillende grassen en onkruiden, die zich in de kanten bevin den, zijn met het warme weer zeer spoedig rijp, laten gemakkelijk los en worden door den wind over het land verstrooid. Zonder te laten onderzoeken van welke kiemkracht deze zaden zijn, kunnen wij wel aannemen, dat de kiemkracht zeer goed is en ook lang in stand blijft, zoodat wanneer er eenige regen komt, het onkruid met massa voor den dag komt, wat weer met veel grooter moeite zal verwijderd moeten worden dan het maaien der kanten oplevert. RIJK HONINGGEWIN. Uit Barneveld wordt aan de Msb. geschre ven: Was het voor de bijenhouders tot begin Juli een treurig vooruitzicht, gedurende de abnormale hitte, waaronder de menschen zoo zeer te lijden hadden, hebben de bijen won deren verricht. Korven ter zwaarte van 40, 50 en zelfs 60 pond, zijn thans geen zeld zaamheid, En naar het zich liet aanzien, zal de tijd, waarop gewoonlijk de honing uit de korven wordt gehaald, niet kunnen worden afgewacht: In normale jaren geschiedt dit namelijk niet vóór 10 Augustus, ^r)Ml III DE KERSEINOOGST. De kersen campagne zal deze week ia de streek om Ticl zeker zijn afgelloopcn. De late kersen zijn nu reèdls volop te krijgen. De plotseling veranderde weersgesteldheid doet liet einde zeer verhaasten. ZUIDERZEEBOT. In de warmteperiodie is aan den afslag te Huizen Zuidiarzeebot voor 4 a 5 ets. per pond verhandeld. Dat is sedert- de heugenis van de visschers nog n'oioit voorgekomen. Persoonlijke Ongevallen-Verzekering op GUNSTIGE voorwaarden. en Hïppolytus te Babberich, Clasina Alida Schellevis en Elisabeth Catharina Louisa Schellevis, die in den Heer zijn overleden. OVERVEEN. ZONDAG de H.H. Missen te 7 uur en tt half 9, de Hoogmis te 10 uur. Te 3 uur de ZATERDAG te half 8 Lof. VELSEN (DRIEHUIS). ZONDAG Vroegmis 7 uur. Hoogmis 1G uur, kwart voor 2. catechismus. Half 3 Lof ter eere van de Martelaren van Corcum. DONDERDAG kwart over 8 gez. H. Mis ter eere van het H. Hart. VRIJDAG half 4 biechten voor de kin- deren van de laagste schoolklassen. ZATERDAG Biecht hooren van 4 tot 10 uur. ZONDAG H.H. Missen te 8 uur en hall 11, half twee catechismus, half 3 Lof. WOENSDAG geen Catechismus. ZATERDAG half 8 H. Mis ter eere van O.L. Vr. v. Altijdd. Bijstand. Biechthooren van 34 en van 79 uur. Half 8 Maria-Lof. De gebeden worden verzocht voor Aan? Christina Rosekrans-Rietveld, die met de laatste H.H. Sacramenten der Stervenden is voorzien. LITURGISCHE WEEKKALENDER. JULI. EEN ZELDZAME GEBEURTENIS. Te Hoensbroek (L.) heeft zich dezer dagen de zeldzame gebeurtenis voorgedaan, dat twee zonen uit één gezin, de WelEerw. hee- ren Jos en Bern. Hamers, leden van het Ge zelschap van Maria, zoons van wijlen den gemeente-secretaris den heer Hamers, gelijk tijdig hun eerste H, Mis h,ebben opgedragen. Eerst celebreerde de WelEerw. heer Jos Hamers een stille H. Mis, waaronder hij aan zijn talrijke familieleden en andere parochia nen de H. Communie uitreikte. Later op den ochtend droeg de WelEerw. heer Bern. Ha mers zijn eerste H. Mis op. Parochiekerk en omgeving waren in feesttooi en onder deel name van vrijwel heel de parochie, werd de zeldzame plechtigheid naar Limburgschen trant ook met een openlijke huldiging van de beide neomysten rfevierd- Msb. Toegewijd aan de vereering van Jesuskost baar Bloed. Tenzij anders staat aangegeven heeft deze week iedere H. Mis Gloria en gewone Pre fatie, maar geen Credo. ZONDAG. Negende Zondag na Pink steren Ev. Luc. 19 4147. Christus weent over Jeruzalem en zuivert den tempel. Mis Ecce Deus. 2e geb. v. d. H. Mag- dalena. Credo. Praef. v. Driev., laatste ev. der H. Magdalena. MAANDAG. Mis Socerdates Dei. DINSDAG. MisStatuit (gemeensch. der Bel.-Bissch.) 2e geb. v. d. vigilie. 3e v. d. H. Christina. 4e v. d. H. Geest. Laatste Ev. v. d. Vigilie. Ook mag gelezen worden Mis v. d.Wigiüe. 2e geb. H. Bernufl. 3e H. Christina. 4e v. d. H. Geest. WOENSDAG. Mis: Mihi autem, 2de gebed (behalve in de plechtige Mis) van den H. Christophorus. Credo. Praef. der Ap. DONDERDAG. Mis Gaudeamus. VRIJDAG. Mis Laetabitur. 2e gebed A cunctis. 3e gebed naar keuze van den priester 4e v. d. H. Geest. ZATERDAG. Mis Intret. 2e gebed A cunctis. 3e gebed naar keuze van den priester. 4e v. d. Paus. PAROCHIE ST. JOZEF. ZONDAG de H.H. Missen te 7 uur, half 9 en half 11 de Hcogmis, 1 uur kering en te 7 uur Lof met Rozenhoedje. DINSDAG-avond te 7 uur Congregatie. WOENSDAG-avond te 7 uur Congregatie DONDERDAG om half 8 Lof. ZATERDAG half 8 de H. Mis voor de be keering der zondaren in de vroegere Congre gatiekapel. Na den middag van 4 uur tot half 10 gelegenheid om te biechten. Te half 8 Lof. Wegens herstellingen in de Mariakapel zal deze voorioopig gesloten zijn. Gedurende dezen tijd is het genadebeeld ter vereering uitgesteld in de Vroegere Con- gregatiëkapel. Toegang tot de kerk, welke den geheelen dag geopend is, door c'e Klop perspoort. ALLERHEILIGSTE HART. ZONDAG te 7 en 9 uur de stille H.H. Mis sen te half 11 de Hoogmis, te 12 uur Cate chismus. te 4 uur Lof met Rozenhoedje. DINSDAG te half 8 gezongen H. Mis ter eere van den H. Antonius. Het H. Sacrament blijft ter aanbidding uitgesteld tot half 10 gedurende de uitstelling te verdienen volle aflaat, 's Avonds te half 8 Lof met oefeningen ter eere van den H. Antonius" en van half 8 tot half 10 gelegenheid om Katholieke lec tuur te bekomen. VRIJDAG. Te half 8 gezongen H. Mis ter eere van het H. Hart. Des avonds om half 8 oefening van den H. Kruisweg. ZATERDAG-middag van 5 uur tot half 10 gelegenheid om te biechten. O. L. VROUW v. d. H. ROZENKRANS. ZONDAG. De H.H. Missen te 6, 7 en 9 uur en om half 11 de Hoogmis. Te 12 uur de Catechismus voor de meisjes, te 1 uur voor de jongens, half 3 Jongens-congregatie. Des avonds om 7 uur Lof en Rozenhoedje. MAANDAG-avond te half 8 Lof 8 uur vergadering van de H. Familie. WOENSDAG-avond half 8 Lof ter eere van den H. Jozef. ZATERDAG-morgen om 9 uur gezongen H. Mis van dankbaarheid bij gelegenheid eener 25-jarige Echtvereeniging. Des namiddags van 4 uur tot half 10 gele genheid om te biechten. AARTSBROEDERSCHAP DER H. FAMILIE. Afdeeling Spaarne. Vergadering iederen Maandagavond om 8 uur in de Parochiekerk van O.L. Vrouw van den H- Rozenkrans aan het Spaarne. Vóór en na de Vergadering gelegenheid zich als lid op te geven in de bij-sacristie. u ZONDAG Algemeene H. Communie voor lste15de Sectie. JOANNES DE DOOPER. ZONDAG de H.H. Missen te 7 uur en te half 9 uur. Om half 11 de Hoogmis. Om 3 uur de Vespers. MAANDAG om 8 uur Vergadering van de H. Familie. DINSDAG om 7 uur Lof ter eere van den H. Antonius. DONDERDAG om half 11 H. Mis met Veni Creator voor Bruidegom en Bruid. Des avcr.d; om 7 uur Lof ter eere van het Allerh. Sacrament. ZATERDAG van 4 uur tot half 10 gele genheid om te biechten. PAROCHIE VAN DEN H. ANTONIUS. ZONDAG de H.H. Missen om half 6, kwart voor 7, 8 uur Kindermis, 9 uur en half 11 de Hoogmis, om 12 uur catechismus om half vier de Vespers. MAANDAG half 8, kwart over 8 en half 10 uitvaartdienst voor de Wed. Catharina Maris de GraaffHolleman. Om half 10 gezongen Requiem. DINSDAG 7 uur uitstelling v. h. Allerh. Sacrament, om 8 uur gezongen Mis. 's Avonds half 8 Lof, predikatie en gebeden van het St. Antonius broederschap. VRIJDAG om 8 uur gezongen Mis. 's Avonds half 8 Lof en predikatie voor de kden van het Broederschap v. d. H. Kruis weg. ZATERDAG. Van 5 tot 9 y. uur gelegen heid om te biechten. Aanst. Zondag 3 uur vergadering voor de kden der Derde Orde. BROEDERSCHAP VAN DEN H. KRUIS WEG. DONDERDAG Bakker. VRIJDAG 7 uur voor Joannes Chris. H"hD°oni en Gerardus van Eeden. 7 uur voor Catharina ST. BAVO. Kathedraal. ZONDAG. De H.H. Missen om 6 uur, kwart voor 8 en 9 uur, om half 11 de Hoog- Marte r UUr Catechismus' °m half 7 uur HoSfANDAG. Om half 8 Lof met Rozen- DINSDAG, WOENSDAG, DONDER DAG en VRIJDAG zullen er, ingevolge de Pnester-Retraite slechts twee H.H. Missen kunnen zijn, te weten om half 8 en 9 uur. hoedje °m 8 L°f met Ro2en- H.H. ELISABETH EN BARBARA. ZO,NPAG de H.H. Missen te half 6, kw. over 7, 9 uur en te half 11 de Hoogmis. Om 12 uur, kwart vóór 1, half 2 2n kwart over 2 u. catechismus, 's Avonds om half 8 Lof met Rozenhoedje. MAANDAG om 8 uur Congregatie de H. Familie. DINSDAG om half 8 Lof ter eere van den H. Antonius. DONDERDAG om 9 uur de H. Mis voor de leden der Broederschap van O.L.Vr.v. Altijdd. Bijstand, half 8 Lof ter eere v. h. Allerh. Sacrament. ZATERDAG gelegenheid om te biechten van half 8 tot half 10 voor kinderen en oude ren, van 45 uur voor de kinderen, van 5 uur tot half 10 voor ouderen. De H.H. Missen tot intebtie dergenen, die in de bus voor de geloovige zielen geofferd hebben Vrijdag om 7 en 9 uur. AARTSBROEDERSCHAP v. O.L.Vr.v. ALTIJDDURENDEN BIJSTAND. DONDERDAG om 9 uur H. Mis voor de leden der Broederschap. St. LIDUINA. ZONDAG 9e Zondag na Pinksteren, half 8 Vroegmis, 9 uur de 2e H. Mis, half 11 de Hoogmis half 1 Catechismus, 7 uur Ma- rialof met rozenhoedje. Voor het pachten van plaatsen in de kerk wendde men zich Schoterboschstraat 6 of aan de pastorie. In de week de H.H. Missen om half 8 en kwart over 8. - Catechismus naar gewoonte. MAANDAG-avond om half 8 Lof ter eere van de H. Liduina met vereering van de relikwie. VRIJDAG-avond half 8 Lof ter eere van Jezus' H. Hart voor de bekeering der zon daars. ZATERDAG om 1 uur biechten voor de 4 eerste keringen, 's Avonds van 5 tot en met 9 uur biechthooren. ATTENTIE. Nu is hier weer 'n hypodrome een vliegterrein en eiken avond kan je ze zien vliegen voor tien gulden mag je een kwam tier vliegen ik geloof niet dat u gaat vlie gen, dat vindt u zonde van 't geld. Ik weet goed raad, laat ze maar stilletjes vliegen en brengt dan een offertje voor mijn kerk. 't Is nu een mooie wandeling en iedereen vliegt de deur uit om een luchtje te scheppen, en u heeft pleizier van uw gave, echt hoor, reken maar. Uw zeer dankbare pastoor C. BROUWERS. Giro 85419. SCHOTEN. (St. Bavo.) ZONDAG Aanbiddingsfeest, de H.H. Missen om 7 en 9 uur en om half 11 de Hoe g- mis. Om 3 uur algemeene aanbidding cier kinderen half 5 vergadering van het St. Alaysiuspatronaat, om 7 uur Lof met predi katie en processie in den tuin (bij gunstig weder). DINSDAG om half 8 gezongen St. An- toniusmis. WOENSDAG-avond om half 8 verga dering der leden van de Maria-Congregatie. VRIJDAG-avond om half 8 Lof ter eere van St. Bavo met relikwie vereering. ZATERDAG van 4 tot 9 uur gelegenheid om te biechten. VELSER OORD. ZONDAG de eerste H. Mis te 7 uur, Kindermis om half 9, de Hoogmis voor de weldoeners van het klooster om 10 uur. Na den middag om half 5 patronaat voor de meis jes 5 uur patronaat voor de jongens v. d. Ie afd., om half 7 Lof, daarna patronaat voor de jongens van de 2e afd. Door de week zijn de H.H. Missen om kwart over 6 voor de weldoeners van het klooster, om 7 uur en kwart'vóór 8 uur. DINSDAG feest van den H. Laurentius van Brinaisi, Patroon der Kerk, voile aflaat, 's Avonds om half 8 Lof ter eere van den H. Antonius van Padua. WOENSDAG-avond om half 8 verga dering voor de kden der 3e orde. DONDERDAG feestdag v. d. H. Anna, de Moeder der H.Maagd Maria, volle aflaat. VRIJDAG feestdag v. d. Z. Maria Mag dalena Martinengo, voile aflaat, 's Avonds om half 8 Rozenhoedje en kruisweg. De gebeden worden verzocht voor Herma- nus Rasooort. den Zeer Eerw. P. Paschalis NACHTELIJK DRAMA. Het speelde zich af Woensdagavond taal, omstreeks het middernachtelijk uur, wam neer spookgestalten verschijnen en verdwij nen, wanneer de geesten rondwaren over het aardrijk. In de rustig-deftige Zwolsche Emmawijk vertelt het Overijselsch Dgbld. reed dan omstreeks het spoken-uur een ambte naar van het ijkwezen. Hij reed niet in een auto waarover mogelijk in een Broekhuys- millioenen-droom mijmerde, maar op een zeef doodgewone fiets. Hij mijmerde toen plots.... een akelige kreet, een af grijselijk gebrul Een agent van politie deed zijn morgem ronde door ons Koninklijk stadsdeel. In de verte rommelde dreigend de donder. Op eens rekt zich de hals van den dienaar der wet. Er komt een bijzondere flikkering in zijn speurende oogen. Hij doet eenige pas sen voorwaarts in de richting waarheep men in andere omstandigheden liever niet het lichaamsdeel wendt, waaraan 's men schen neus een plaats gevonden heeft. Daar, in die smst.... sloot langs den tuin van Huize Eekhout glinstert half boven de borrenlende modder uit een deel van een fiets.... Even verder drijft een hoed.... de groen en blauw-zwarte bovenlaag van het vettig dikke water schijnt hevig be roerd geweest. Welk een droevig drama doen soort gelijke teekenen niet vermoeden in een tijd, waarin verdrinken mode is! Politie-assistentie was spoedig aanwezig en er werd gedregd met koortsachtige haast. Fiets en hoed waren spoedig gered, toen volgden oude schoenen, ketels, een half vergaan oude-jonge juffrouwen-hoofddek sel.. De ontknooping volgde op het hoofé bureau van politie. Daar vervoegde zich in den loop van den morgen een ambtenaar van het ijkwezen, Hij fietste Woensdagavond laat in de Emma wijk toen een viervoetig spook in den vorm Van een hond zich voor hem wierp. Een kleine luchtreis deed hem met fiets en hoed in de meer besproken moddersloot belan den. Hij kroop er uit in een toestand, wal- gende van zich zelf, geen raad wetende en liet fiets en hoed in den stank. Deze werden toen het voorwerp dei plichtbewuste belangstelling, van heldhaf tige dreggers. Maar was het nu niet practischer geweest een kaartje aan fiets of hoed te bevestigen: Inlichtingen te bekomen bij....? En bovendien geen wijze bezuiniging op een al even kostbaar, als onaangenaaam er. volmaakt overbodig dreggen. NA VIJF MAANDEN GEARRESTEERL Ongeveer vijf maanden geleden hebben de justitie en de politie een inval gedaan ten huize van mevrouw K., in de Sarphati- straat te Amsterdam, die algemeen bekend stond wegens haar slechte practijken. Ver schillende voorwerpen werden in beslag ge nomen maar de hoofdpersoon wist de vlucht te nemen. Vijf maanden lang werd naar haar gezocht en ofschoon haar aanhouding in het Algemeen Politieblad verzocht werd, kon men geen spoor van haar ontdekken. On langs is zij in Arnhem gesignaleerd. Bij het onderzoek, dat Amsterdamsche rechercheurs in samenwerking met de Arnhemsche poli tie instelden, bleek, dat zij onder een val- schen naam in een pension verblijf hield. Haar arrestatie was spoedig een feit en zij werd gevankelijk naar de hoofdstad over gebracht. Zij is ter beschikking van d justitie gesteld. (Tel.) OP D" KEIEN GEGOOID. 4 Te Waalwijk is de 22-jarige mandenmakel v. d. H. bij een woordenwisseling met den 23-jarigen los-werkman v. H. met zijn hoofd op de keien gegooid tengevolge waarvan her senbloeding ontstond, aan welke gevolge» hij kort daarna is overleden. TWEE WRAKKEN BINNENGESLEEPT Door een motorvaartuig van Enkhuizefl werden Woensdagavond binnengebracht 2 in wrakken toestand verkeerende sleep- booten, die geheel verlaten op zee rond dreven. De vaartuigen waren gemerkt „T. 55 Ciny" en ,,T. 134 Grande Brittanië", TRAM-ONTSPORING. Tc Terwisch op de lijn Ter ApelWin schoten ontspoorde Donderdagavond van de stoomtram Oostelijk Groningen de locomo tief met een personen- en een goederenwa- gon. Er hadden geen persoonlijke ongeluk ken plaats doch er was veel vertraging ir den dienst. ERNSTIGE VAL Donderdagmorgen is de voetbalspeler Jé Schot als loodgieter werkzaam op het dak van het provinciaal gebouw te Middelburg, door misgrijpen naar beneden gevallen. Ernstig gewond werd hij in zorgelijken toe stand naar het gasthuis vervoerd. 790 METER IN EEN MINUUT. Volgens een bericht im de -dagbladpers, zou, de Belgische luitenant Siimo.net met een door: -hem gebouwd spor-tvïïielgfcuSgje met! een 7-j paards motor, in minder dan 'i> minuut naar i 790 meter hoogte zijn gestegen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 10