Sport en wedstrijden. Hl 1 n 1 i m TT b J« LAMP - Bartel? orissfr* 18 Reisartikelen Fijne Lederwaren VOETBAL. WATERSPORT. ATKIET1EK. s s ÉP m 1/01 0,2 j 0/21 0 11/1 o/ii Het eerste cijfer geeft aan den Isten en hef andere den 2den wedstrijd BINNENUMDSCH MIEUWS. UST DEN OMTREK. SANTPOORT. ZANDVQORT. SCHOTEN. IJMUIDEN. Verdronken HEEMSKERK. De intocht van den burgemeester. VELSEN. VRAGEEMSt R.K. S. GEEL ZWART. (Secretaris: H. W. van Turnhout, Emtna- >in 33.) Combinatie Geel Zwart en het Westen. In een op 9 Juli j.l. gehouden vergadering is besloten de vereenigingen Geel-Zwart en Het Westen te combineeren en het aan staand seizoen onder den naam „Combinatie Geel-ZwartWesten" (C. G. Z. W.) in den Diocesaan Haarlemschen Voetbalbond uit te komen. Deze samensmelting is voor beide vereenigingen van groot voordeel, omdat niet alleen het ledenaantal veel grooter wordt doch ook de spelqualiteit veel hooger opgevoerd kan worden. De combinatie zal waarschijnlijk in de nieuwe competitie met 6 a 7 elftallen uitkomen. Het Bestuur werd met 2 leden uitgebreid, en is thans als volgt «amengesteld: F. W. de Bruijn, voorzitter; W. Kluiskens vice-voorzitter; H. W. van Turnhout, le Se cretaris, Emmaplein 38, Haarlem; W. de Zwager, 2e secretaris, P. Mulders. Penning meester; P. Slenders, H. Huijbers, en C. v. Gemert, commissarissen. Het bestuur heelt meteen de zaken flink aangepakt en van de gemeente Heemstede twee terreinen gehuurd aan de Zandvoort- schelaan, even over den spoorweg-overgang, zoodat de Zomervaart weer verlaten wordt. Op het nieuwe terrein zal een flink kleed- Itfew verrijzen met uitstekende waschgele- ^Sk&eden, een consumptietent, een berg plaats voor het materiaal enz. Het is begrij pelijk dat deze verbeteringen heel wat on kosten met zich brengen, (de accomodatie van het terrein, terreinhuur etc. wordt ge schat op plm. 1200.doch het bestuur rekent en hopelijk niet ten onrechte, op den steun van al haar leden en van alle Katho lieke Haarlemmers, Het plan bestaat de terreinen half Augus tus te openen door het houden van groote Seriewedstrijden en tot slot een feestavond te organiseeren, waarvoor al plannen in voorbereiding zijn. Heeren, die het a.s. seizoen voor onze vereeniging alsnog wenschen uit te komen, gelieven zich zoo spoedig mogelijk op te ge ven bij den secretaris. Zooals u uit het bovenstaande ziet, spaart het bestuur moeite noch kosten om de Ka tholieke Sport in Haarlem te versterken en bemind te maken, toont U nu Uw waardee ring door de club als donateur(trice) te steunen, opdat wij ook in de toekomst met ons werk door kunnen blijven gaan en de vereeniging een krachtige steunpilaar worde van de Haarlemsche zoowel als van de Ne- derlandsche Katholieke Voetbalbeweging. De Westelijke eerste klassers en de nieu we competitie-indeeling. Besluit der W. E. K. Hierover schrijft het Handelsblad het vol gende Wij zijn steeds van oordeel geweest, en in onze nabetrachting van de algemeene vergadering hebben wij daarop gezinspeeld dat het votum van de algemeene vergadering betreffende de nieuwe competitie-indee- !ing zal eindigen met deze capitulatie van het Bondsbestuur, dat dit bestuur om des lieven vredes wille zijn ingenomen standpunt zal loslaten om alsnog te trachten een oplossing te vinden. Noch van de zijde van het bonds bestuur, noch van de zijde der W.E.K., voorzagen wij een star volharden bij de ge dane uitspraken. Maar daartegenover staat, dat wij ook als ïbsolute zekerheid hebben gevoeld, dat indien het bondsbestuur geen water in zijn wijn zou doen, de W. E. K. niet zullen aar- :elen zich van het bondsverband los te maken. De tweede en derde klassers hebben zich wel uitgelaten, dat de W. E. K. zulks toch niet doen, dat zij het ook niet kunnen doen zonder zelfmoord te plegen en dat per slot van rekening de Bondzijn zaken net zoo goed kan afwerken met als zonder de W. E. K.doch wij denken daar eenigszins anders over. Vooral wanneer het Westen den steun zcu ten deel vallen van het Oosten (het Zuiden liet zich nota bene al over zelfstandigheids plannen uit) achten wij een afscheiding practisch wel degelijk mogelijk, zonder dat de afgescheiden clubs daarbij gevaar loopen. Er is wel gezegd en geschreven, dat de W.E. K. dan geen internationale wedstrijden zal kunnen geven, doch men vergat daarbij te Zeggen, dat er na de afscheiding voorloopig van de internationale ontmoetingen van den bond toch ook maar een heel droevig beetje zal terecht komen. En over den financieelen kant het uittreden van de groep, welke het meeste bijdraagt werd zelfs niet ge rept. Het is ons echter bekend, dat het fondsbestuur deze punten wel degelijk onder het oog heeft gezien en het is ook mede op grond hiervan, dat wij van de zijde van het bondsbestuur niet het starre volharden verwachten, hetwelk de W. E. K. zou nopen zich van het bondsverband los te maken. Dat de W. E. K. het bondsbestuur in deze tegemoet willen treden, heeft de aangekon digde vergadering bewezen, welke gisteren avond in hotel Terminus te 's-Gravenhage heeft plaats gehad. Met algemeene stemmen toch werd besloten tot den N. V. B. het verzoek te richten een eigen competitie te mogen spelen onder leiding van den N. V. B. De Bond zou dus administreeren en de W. E. K. zouden hun gelden aan den N. V. B. blijven afdragen. Een eigen competitie dus zonder afscheiding. Uiteraard geldt deze competitie niet voor de wedstrijden om het kampioenschap van Nederland. Aan deze W. E. K. zullen deelnemen de bestaande eerste klassers H. V. V. en U. V. V. inbe grepen. De Stormvogels en H. F. C. zullen worden uitgenoodigd aan deze competitie deel te nemen. Mocht de N. V. B. aan dit verzoek geen gehoor willen geven, dan zullen je W. E. K. zich afscheiden. Daar valt, onze zegsman betoogde dit met klem, niet aan te twijfelen. Aan de vergadering ging vooraf een be spreking met den heer Verwoerd, waarne mend voorzitter van de bestuurscommissie van den N. V. B. De heer Verwoerd be toogde, dat men zich had neer te leggen bij de besluiten van den Bond. Dit zeide de heer Verwoerd vóór den aanvang der vergadering. Wij kunnen ons moeilijk indenken, dat hij een andere mededeeling had gedaan, maar onderhandelen kunnen wij dit niet noemen. Tenslotte nog dit Op 11 Augustus zal de vergadering van den N. V. B. plaats hebben, waarop het verzoek der W. E. K. behandeld zal worden. Van andere zijde vernemen wij, dat de vol gende resolutie in de gisteravond te Den Haag gehouden vergadering werd aange nomen De vergadering van de Westelijke eerste klassers gehouden 19 Juli te 's-Gravenhage in Hotel Terminus heeft met algemeene stem men besloten aan den N. V. B. mede te dee- len, dat in geen geval zal worden ingeschreven voor de competitie op den.voet als door de algemeene vergadering van 7 en 8 Juli is besloten, doch dat gevraagd zal worden om in het N. V. B.-verband in Isthmian Lea gue uit te komen. De vergadering heeft den heeren Seyl- houwer (Blauw Wit), Van Baaien Blanken (Haarlem) en Koolhaas (Ajax) opgedragen met spoed het competitie-vraagstuk, zoowel voor de eerste als voor de lagere elftallen, te bestudeeren. De vereenigingen H. F. C. en Stormvo gels waren op deze vergadering niet uitge noodigd, daar zij reglementair nog geen lid waren. H.V.G.B. I—H.P.C. I (Heemstede). 4 0 Donderdagavond vond deze wedstrijd om acht uur plaats in de Zweminrichting aan de Houtvaart voor de derde klasse-competitie v. d- Ned. Zwembond. Veel publiek is aanwe zig als scheidsrechter P. v. d. Velde Sr. de beide zeventallen te water laat gaan. H.P.C. heeft den toss gewonnen en speelt met wind mede. H.V.G.B. I verschijnt met A. Boeree A. Loos A. C. v. d. Berg J. v. Dorp Adé Verweij Calcar E. W. J. Juk dus geheel volledig, terwijl H. P. C. één in valler heeft. Onmiddellijk ontwikkelt zich een spannende strijd, beide doelen verkeeren beurtelings in gevaar, de voorhoede van H.V. G.B. wordt door Loos aan het werk i gezet, doch heeft geen succes. Plotseling een uitval van H.P.C., een vlie gend schot van Braarrawordt door den H.V. G.B.-keeper schitterend verwerkt. Hij plaatst naar Loos, die snel opzwemt tot voor het H. P.C.-doel. Kodde van H.P.C. bezondigt zich tegen de spelregels. Een vrije schop wordt aan H.V.G.B. toe gekend. Loos plaatst keurig naar Calcar, die zich geen oogenblik bedenkt en onder groot gejuich de Haarlemmers de leiding geeft. Nu komt H.V.G.B. los. De H.P.C. achter hoede heeft het zwaar te verantwoorden. Ver weij, Calcar en Jak komen geregeld terug. Plotseling een uitval van Verweij, een schot volgt, hetgeen rakelings naast gaat, waarna half-time. Na de rust pakt H.V.G.B. direct flink aan. Een schot van Jak gaat over terwijl een vol- gende bal van denzelfden speler door den H.- P.C.-doelwachter keurig wordt verwerkt. Plotseling krijgt Calcar een bevlieging. Met 'n enorme snelheid zwemt hij door de Heem- steedsche verdediging, passeert den keeper en H.V.G.B. leidt met 2—0. H.V.G.B. heeft thans den smaak te pak ken en Verweij vergroot met een hard schot den voorsprong (30). Dit wordt H.P.C. te bar, Braam lost een keurig schot, doch Boe ree is op zijn plaats. Verweij krijgt den^ bal toegespeeld, bedenkt zich geen oogenblik en de H.P.C.-keeper heeft geen schijn van kans. (40). Kort hierop is het tijd en heeft H.V. G.B. een welverdiende zege bevochten. Het was een faire strijd, waarbij mooi waterpolo te zien werd gegeven. De leiding berustte bij den heer v. d. Velde in zeer goede handen. H.V.G.B. II—WATERRATTEN I. Het tweede zevental van H.G.V.B. be haalde eveneens een 40 overwinning. De jeugdige Haarlemmers speelden fanatiek. Ook deze kamp muntte uit door fair spel van bei de zijden. Deze wedstrijd werd gespeeld voor een competitie, welke door samenwerking tus- schen H.V.G.B., H.P.C., de Waterratten en de Politie-Sportvereeniging in elkaar is ge zet. De bedoeling van deze plaatselijke com petitie is om de beoefening van het water polo ook aan te wakkeren bij de jongere spe lers en bij die vereenigingen die nog niet uit komen in de competitie van den Ned. Zwem bond. Dit voornemen, waarvan het initiatief is uitgegaan van H. .V. G. B. valt ten zeerste te waardeerèn. De eerste wedstrijd is dan ook een succes gebleken. Indien in het zomer seizoen is gebleken, dat deze plaatselijke com petitie inderdaad levensvatbaarheid bezi:, dan bestaan voor het aanstaande wintersei zoen zeer groote plannen. Maar wij mogen den tijd niet vooruitloopen. Het doet ons echter goed te constateeren, dat er te Haarlem zoo'n aangename verhou ding bestaat tusschen de verschillende zwem verenigingen en gezien de plannen die er be staan vertrouwen wij wel, dat de stad Haar lem ook op zwemgebied van beteekenis zal worden. IJ 3—H. P. C. Zaterdag a.s. speelt H. P. C. (Heemstede) s avonds 7 uur te Amsterdam tegen IJ 3 in de zweminrichting Obelt. Ook deze ontmoe ting belooft spannend te worden, aangezien IJ 3 revanche zal willen mnemen voor de ge leden nederlaag te Heemstede. HET WEDSTRIJD-PROGRAMMA. De wedstrijden MaasG. Z. C. en Dolfijn IINcptunus (Zaandam) gaan niet door. In Heerlen wordt Zondag 22 Juli MaasNep- tunus gespeeld. Wanneer geen datum achtergevoegd is, zijn de wedstrijden op Zondag 22 Juli vast gesteld. Dames eerste klasse. Rotterdam: R. D. Z.A. D. Z. Tweede klasse. A. Schiedam: S. Z. C. IIO. D. Z. Rotterdam: R. D. Z. IIHillegersberg. B. Haarlem: ZigneaH. D. Z. II, Amsterdam: A. D. Z. IIU. Z. C. Heeren eerste klasse. A. Amersfoort: A. Z. P. C.U. Z. C. B. Amsterdam: D. J. K.A. Z. 24 Juli. IJDolfijn 23 Juli. Tweede klasse. A. Weesp: TritonU. Z. C. II 21 Juli. B. Amsterdam: IJ 2H. Z. P. C. A. Amersfoort: A. Z. P. C. 2G. Z. C. 2. B. Rotterdam: Maas 2L. Z. C. 2. Schiedam: S. Z. C.H. Z. P. C. 2. C. Amsterdam: Dolfijn 3Neptunus 2. Wormerveer: NereusA. Z. 2. D. Amsterdam: IJ 3H. P C. E. Breda: B. Z. C.Juliana. F. Almelo: de AaIJscl. G. Zutfcn: NeptunusZw. Water. Adspiranten. Wormerveer: NereusA. Z, DE NEDERLANDSCHE KAMPIOEN SCHAPPEN. Zondag 22 Juli e.k. (terrein H- F. C. „Haarlem"). Chronologisch Overzicht, Deze is, zooals wc reeds meldden. 1.30 uur: 100 M. series; kogelslingeren; verspringen zonder aanloop; hoogspringen met aanloop. 1.50 uur: 80 M. dames series. 2 uur: touwtrekken, vedergewicht. 2.10 uur; 100 M. halave beslissing. 2.20 uur: 110 M. hordcnloop series; rols- slokhoogspringen 2.30 uur: 1500 M. snelwandelen. 2.40 uur: 100 M. beslissing. 3 uur: 80 M. dames beslissing; hinkstap- sprong; touwtrekken middengewicht. 3.10 uur: 400 M. series. 3.15 uur: 10 K.M. bardloopen; speerwer pen. 3.25 uur: 110 M. hordenloop beslissing. 3.55 uur: 400 M. halve beslissing, 4 uur: 4 maal 100 M. estafette. 4.15 uur: 15C0 M. hardloopen. 4.30 uur: 400 M. beslissing. T erreininrichting. Op het terrein zal de baan voor de 100 M., zoowel 80 M. als 110 M. horden diago naal loopen, zonder evenwel met de ronde baan in contact te komen. Op alle rangen heeft men dus een schitterend gezicht op het verloop van den strijd. De 400 Meter wordt in 4 banen geloopen, waarvan de binnebaan 387, de 4e baan 413 Meter lang is. Van hinderen kan dus geen sprake zijn. Start en finish bevinden zich vóór de overdekte tribune. De spring- en werpnummers zijn zoodanig verdeeld, dat het mogelijk is meer dan één nummer tegelijk af te werken. Het uit 16 nummers bestaande programma kan onder deze omstandigheden tusschen half twee en vijf uur worden afgewerkt. Deelnemende vereenigingen. We laten hier ten overvloede nog eens volgen een lijst van de voornaamste deel nemende vereenigingen met hunne beste athleten. Philipss S. V.: H. Broos, 100 M„ H. Kamerbeek, kogelslingeren, en S. Hertzber ger, 400 M. D. F. C.: J. v. d. Linden, speerwerpen. Mil. Gymnastiek School: M. v. d. Linde, speerwerpen, waarvan hij recordhouder is. Trekvogels, den Haag: P. de Boer, 10 K.M. en A. E. Heijnneman, vèrspringen zonder aanloop. Zeemacht, den Helder: K. Runia, polshoog, B. de Boer, polshoog en speerwerpen, A. de Wolf, kogelslingeren. D. O. S., Rotterdam: C. L. Brouwer, T. Sprong, L. de Ouden, W. Wesdorp, allen 10 K.M. Achilles, Arnhem: 2 ploegen touwtrek ken. Blauw-Wit, Amsterdam: J. Ut, A. C. de Weert, M. J. Wildebocr, allen 100 M., H. L. Schaap, 400 M.; J. Stoltenkamp, R. v. Hoften, W. F. v. d. Steen, 1500 M.; L. Spel, llo M. horden; W. Arratoon, 1500 M. wandelen; W. R. v. d. Kuijp, ver zonder aanloop, hink-stap- sprong en hoog met aanloop, G. W. Schild, speer. Rozenburg, Roterdam: Th. Buijs, 110 M. A. V. A. C., Amsterdam: P. v. Brecmen, 500 M. wandelen. Spartaan, Rotterdam: 2 ploegen touwtrek ken. Kracht en Vlugheid, Groningen- 4 dames 80 M. Tevol, Wtgeningen: 2 ploegen touwtrek ken. Excelsior, Haarlem: M. Pielage, 1500 M., A. v. Roode, J. Mathot, N. de Zwager, A. Mulders, W. de Zwager J, Remer, allen 10 K.M., benevens 1 ploeg touwtrekken. V. en L., den Haag: W. Veniet, 100 M., H. v. Rappard, 100 M., J. H. v. Kampen, 100 M. en 110 M. horden, A. Paulen 400 M. en 15C0 M., Ch. Bovens 400 M., M. J. Menso 400 M., J. de Cler, 400 M., G. J. v. d. Wel, 1500 M., O. E. v. Rappard 110 M. horden, W. Resl, hoog met aanloop, vér zonder aanloop, hink- stap-sprong. Tubanters, Enschedé: J. Klop, de beste 400 M.-man uit het Oosten. Concordia Haarlem: S. v. Musscher, hoog met aanloop en hink-stap-sprong. Olympia, Zaandam: J. C. Hartogh 400 M., S. Dekker polshoog en hink-stap-sprong, verder eenige dames op de 80 M. Zwaluwen, den Haag: Ch. Krol 1500 M., J. Blaak 10 K.M., A, Katsma 1500 M. wande len. A, A. C., Amsterdam: S. Farro, F. -v. d. Heijden, S. Rabbie 100 M., W. Bolten 400 M., Komen, Hansen, Koevoets, v. d. Vooren 10 K.M., W. Kal, favoriet hink-stap-sprong, J, v. d. Leij, speerwerpen. Pro Patria, Rotterdam; C. Gubbels, 1500 M. snelwandelen, recordhouder. Neptunus, Vlaardingen: G. Huijbers 1500 meter. Het Noorden, Rotterdam: M. v. d. Berge, 100 en 400 M. H.A.V. „Haarlem": A. Brouwer, 100 M. en vèr zonder aanloop, F. Lamp, 100 M. en vèr zonder aanloop, C. en H. Saeijs, 400 M., Bakker, 110 M. horden, S. v. Duijn, polshoog en hoog met aanloop, R. Verwers, hink-stap- sprong, J. Moolenaars, W. Hoppe, kogelslin geren, A. A. Lapère, hink-stap-sprong. H. A. V., den Haag: H. Keemink, 1500 M. wandelen. Amst. Politie: J. Knol, speerwerpen, A. L, Kooijman, polshoog. Z. A. C., Zwolle: H. de Kcijser, polshoog, speerwerpen, hoog met aanloop, R.-K. Kampioenschap DAMMEN Kaarlom en Omstr. iW. Stuifbergen D. Rump W. Hopstaken S S -A Z H. Rump O J= u 3 -A A. F. Hoogvelt Th. A. Kok 'Punten W. Stuifbergen 0 2| 2/1 2/2 j 0 2/0 2/2 2/2 19 10 17 15 15 16 13 10 13 0 0/0 1/2 0/0 2/1 2 2/0 W. Hopstaken 2 2/2 1/1 1 2/2 2/0 2 0/1 2/2 0/0 0/2 2/0 0/1 0/2 2/1 1/1 N. v. d. Berg 0/0 0/1 1/1 1/1 1/2 2/0 2/1 H. Rump 2 0/2 2/2 1 2/1 1/1 2/0 0 2 0/2 0/0 J. W. v. Musscher 0/1 0/0 2/0 2/1 1/1 A, F. Hoogvelt 0/0 0 0/2 0/1 2/0 0/1 2/0 Th. A. Kok 0/0 2/2 0/2 HONKBAL. De competitie. A.s. Zondagochtend speelt onze Haarlem sche Hor.kbaiclub haar eersten competitie wedstrijd in de 2e klasse van den Nedcr- landschen Honkbal Bor.d en wel tegen Blauw-Wit II uit Amsterdam. De wedstrijd heeft plaats op het Gemeentelijke Speel terrein aan de Kleverlaan en begint om kwart vóór 10 uur. De jonge vereeniging brengt door gelukkigen samenloop van om standigheden een goed negental in het veld. Zij heeft het geluk onder hare leden een zeer goeden werper Fr. Storm, te tellen en beschikt in Parson over een zekeren van ger. Deze combinatie zal verscheidene jonge Blauw-Witters doen struikelen. Daar heide genoemde spelers ook aan „slag heel wat presteeren en het geheele negental in staat is in het veld een goed figuur te maken, verwachten wij een Haarlem-overwinning, tenzij het totaal gemis aan wedstrijd-routine zich in overwegende mate zou doen ge voelen. Blauw-Wit II bestaat voornamelijk uit nieuwe spelers, een goede ploeg, die-geest driftig speelt en in het veld uitstekend partij zal geven, maar aan slag o.i. zwakker. De namen van het negental zijn ons tot heden nog niet bekend. De Honkbal Club „Haarlem komt uit met de volgende spelers: Frans Storm, r. J. Parson. Schieffelers, Sandorp, Vrugt, Pomper, Jctses, Mooy en van Kenesse. liet zal zeker een heel aardige wedstrijd wor den, waarbij de minste verslapping een der partijen noodlottig kan zijn. De toegang tot het terrein is kosteloos. DE N. A. C.-SPELER .1. SCHOT, f De heer J. Schot, die Donderdag het on geluk had van het dag van het Provinciaal Gebouw le Middelburg, waarop hij werkzaam was, te vallen, is nog denzelfden dag in hel ziekenhuis aan de bekomen verwondingen overleden. J, Schol was een der meest op den voor grond tredende spelers uit de Zuidelijke oer- sie klasse. Hij begon zijn voetballoopbaan in Middelburg, waar hij 14 jaar geleden voor het eerst uitkwam voor Zeelandia, liet latere Middelburg. Na 10 jaren voor deze vereeni ging te hebben gespeeld, ging bij in 1010 over naar N.A.C., in welks eerste elftal hij steeds de midden voorplaats bezette. In die vier jaren welke Sc'hot voor de »3i c- dasche vereeniging heeft, gespeeld, hielp hij zijn club tweemaal het Zuidelijke kampioen schap veroveren, en in het seizoen 1920—'21 tevens het Neder'andsche kampioenschap. Schot verwierf zich eenige malen een plaats in het Zuidelijk elftal, waarmede hij o.m. tegen Luxemburg uitkwam. In hel be gin van het thans afgeloopen seizoen was Schot in bijzonder goeden vorm en toen hel Noderland-sche elftal legen Zwitserland- werd gekozen, behoorde hij dan ook tot de elf uitverkorenen. Gisteren trof hem bij zijn werkzaamheden in Middelburg liet noodlottige ongtfVal, waarvan wij reeds melding maakten en dat hij helaas niet overleefde. Schot bereikte den leeftiid van 20 jaar. Hij laat een vrouw met twee kinderen 11a, terwijl vermeerdering van het gezin binnen kort is te verwachten. HET FOTOGRAFEEREN IN DE RECHTZAAL. Op de vragen van den heer Ter Hall, betreffende het nemen van maatregelen, waardoor aan het fotografeeren van terecht staande personen tijdens de terechtzittingen een einde wordt gemaakt, heeft minister Heemskerk geantwoord, dat uit het van tijd tot tijd in bladen en tijdschriften voorkomen van fotografieën van terechtstaande perso nen nog niet mag worden afgeleid, dat ge legenheid wordt gegeven om tijdens de zitting fotografische opnamen in de rechtzaal te doen, aangezien dc mogelijkheid bestaat, dat in het bijzonder kleine toestellen ver borgen worden meegenomen en hiermede ongemerkt gefotografeerd wordt, of dat tee- keningen worden gemaakt in de rechtzaal, nog het feit daargelaten, dat reporters por tretten van elders verkregen kunnen hebben. De bevoegdheid tot het treffen van maat regelen om het fotografeeren tijdens de zittingen tegen te gaan, berust voorts niet bij hem, doch bij den leider der terechtzit ting, die belast is met de handhaving dcr orde aldaar. Voor zoover uit dc ingewonnen ambts berichten blijkt, hecht de rechterlijke macht haar goedkeuring niet aan het fotografee ren in de rechtzaal. Wat het mogelijk fotografeeren buiten dc rechtzaal, doch in het gerechtsgebouw be treft, stelt de minister zich voor, een aan schrijving te richten tot het O. M., omdat het vervoeren van beklaagden naar en van de terechtzitting naar het Huis van Bewa ring geschiedt op last van het parket. LEVENSONDERHOUD BIJ ARBEIDERS GEZINNEN. Van Maart 1920 tot Juni 1923 heeft zich te Amsterdam, volgens opgaaf van het Bu reau voor dé Statistiek aldaar, voor de totale kosten van levensonderhoud een da ling voorgedaan van 18 Verscheidene belangrijke posten, zooals melk, kaas en vetten, hebben in liet laatste kwartaal een belangrijke vermindering on dergaan, welke vermindering het gevolg is van groote prijsverlaging van natuurboter. Ook eieren zijn sterk in prijs gedaald, terwijl de groep grutterswaren een lichte daling vertoont door de verlaging van enkele soor ten. Enkele posten zijn ongewijzigd geble- ven (in de eerste plaats de belangrijke groep brood, beschuit en koek). Verscheidene andere daarentegen vertoonen een stijging. De stijging van de groep vlecsch is te wijten aan de met ingang van 23 April ingetreden prijsverhooging van bevroren rundvleesch, waarvan nochtans de werking op het eind cijfer gedeeltelijk werd geneutraliseerd door vermindering van varkensvleesch en kalfs- vleesch. Sterker is de verhooging van den suikerprijs. De posten, die echter het meest tot de algemeene verhooging bijdragen, zijn groenten en aardappelen; beide artikelen waarvan de prijzen sterk aan seizoeninvloe den onderhevig zijn. Van beide voedings middelen, en vooral van aardapelen, waren de prijzen zóó hoog en was dus het bere kende bedrag zoodanig vermeerderd sedert de vorige driemaandelijksche publicatie, wat groenten betreft zelfs sedert Maart 1920, dat daardoor de vermindering van een aan tal andere posten volkomen ongedaan werd gemaakt en zelfs in een algemeene verhoo ging omgezet. Zonder deze stijging, m.a.w. in de veronderstelling, dat de groenten- en aardappelenprijzen sedert Maart 1923 onge wijzigd waren gebleven, zou een algemeene daling zijn ingetreden van 21.1 sedert Maart 1920 (in plaats van 18.8 thans), of een voortgezette vermindering van 2.2 sedert Maart 1923. Omgekeerd dient erop te worden gewezen, dat een tweetal andere artikelen waarvan de prijzen seizoensschom melingen vertoonen, n.l. eieren en boter, wel met een daling, en met een niet onbelang rijke, invloed oefenen op het eindcijfer. De overige posten van het budget zijn meestal ongewijzigd gebleven; slechts enkele vertoonen een daling, o.a. klccding en schoeisel. De post huishuur is lichtèlijk ge stegen en ook de groep brandstof (deze laatste door prijsverhooging van petroleum), doch van beide posten is deze stijging zóó gering, dal ze bij dc berekening van de uitgave per eenheid per weck niet tot uiting komt. HET JUBILEUM VAN DE KONINGIN. Ter bezuiniging zullen de stations der Ne- derlandschc spoorwegen bij het a.s. regee- ringsjubileum van de Koningin niet worden versierd, en zal ook niet wordèn deelgeno men in dc kosten van plaatselijke commis sies. Aan die stations waar H. M. aankomt of vertrekt, zullen dc gewone versieringen worden aangebracht. (N. R. Ct.) SNELHEIDSBEPERKING INGETROKKEN. Ingaande Maandag zal over de spoorbrug over den Omval tusschen Amsterdam W. P. en Abcoude weder met dubbel spoor gere den worden. De tijdelijke snelheidsbeper king van 15 K.M. per uur wordt dan inge trokken. HET BRIEVEN VERKEER TUSSCHEN FRANKRIJK EN MAROKKO. Hoezeer het brievenvervoer per lucht- dienst tusschen Frankrijk en Marokko toe neemt, moge blijken uit het volgende staal tje: lc kwartaal 1920: 51.532 br.; le kw. 1921 101.202 br.; Ie' kw. 1922; 474.110; le kw. 1923: 1.231.875 br. Gedurende de maand Juni werden in de richting Marokko-Frankrijk 125.410 brieven, en in de richting Frankrijk-Marokko 112.370 brieven vervoerd. Muziekconcours te Santpoort. Verschenen is de officicele feestgids van het Nationaal Concours voor Harmonie- en Fanfarekorp sen, le houden ter gelegenheid van het 25- jarig beslaan van het Fanfarekorps „Wïl- helmina" te Santpoort, op Zondagen 20 Juli, 5 en 12 Augustus a.s. Zaterdag 28 Juli a.s. zal door de feestvie rende vereeniging een openings-concert wor den gegeven, met medewerking van Sant- poorl's Gemengd Koor „Vox Humana", di recteur de heer N. Hoogervverf. De volgende Harmonie- en Fanfarecorp sen uit Haarlem en omstreken nemen "aan het concours deel: Zondag 29 Juli: 3e afd. B. Fanfare: Haar- lemisch Tramfanfare; Haarlemsch Politic- Muziekkorps, beiden onder directie van den heer R. van 't Hof. 2e Afdeeling Fanfare: Kunstkring, direc teur P. Wit; Crescendo, directeur F. Dekker, beiden uit Spaarndam. lste afdeeling Harmonie: Muziekvereem- heor J. A. Meng. Zondag 5 Aug.: 3e afd. Harmonie: Arbei ders Muziekvereer.iging Excelsior, directeur de heer Okel; Utile Dulci, directeur de heer F. v. d. Burg; Soli Deo Gloria. Velsen. Afd. Uitmuntendheid: Zandvoort's Muziek kapel, directeur de heer R. van 't Hof. Eere-afdeoldng: Harmoniekapel der Kon. Papierfabriek Eendracht, Velsen, directeur de heer K. H. Kerk'hof. Zondag 12 Aug.: 3e afd. B. Harmonie: St. Jacobus, Haarlemmerliede; Euphonia, Bloe- mendanl. 3e afd. Harmonie: St. Caecilia. Schoten, directeur de lieer Chr. Huijbooni; St. Cae cilia, Velsen. 2e Afdeeling Harmonie: Hillegomsche Har- mouiekapcl, directeur de heer Scheuten. Werkloozentieun. In verband met de samenstelling van de nieuwe commissie tot sleunverleening bij werkloosheid, plaatsten B. en W. volgens de ministerieele beschikking op de voordracht om door tusschenkomst van den Commissaris der Koningin te doen benoemen de heeren: P. J. de Braai, A. A. H. Sprengers en H. v. d. Werff Wzn. Door B. en W. werden op eenzelfde voor dracht geplaatst de heeren J. L. Vinken, T. Molenaar en J. Groen Wzn. Tevens werd aan de leden de mededeeling verzonden, dat de steunregeling voor de Noordzeevissehers «iepzecvisscherij in ontwerp gereed is. Het Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. In de Woensdag ten gemeente huize alhier gehouden vergadering van het comité tot voorbereiding der te houden fees ten ter viering van het 25-jarig Regeerings jubileum van H. M. de Koningin werd be sloten, dat dit jubileum ter plaatse zal wor den gevierd op 31 Augustus a.s. dus gelijk met den verjaardag van de Koningin. Het spreekt vanzelf, dat van het vaststel len van een definitief feestprogramma geen sprake kan zijn voor en aleer bekend is over welke middelen het comité kan beschikken. Besloten werd aan de badgasten en inge zetenen eene circulaire toe te zenden, waarin onder opgave der plannen voor de feestvie ring, verzocht wordt om bij de eventueele aanbieding der inteekenlijsten daarop wel eene bijdrage te willen plaatsen, daar toch het comité slechts in staat is de plannen der feestviering uit te voeren, indien het over de noodige middelen beschikt. Het comité ver zoekt daarom dat elkeen eene bijdrage voor het doel afzondert; elke bijdrage, hoe gering ook, zal in dank worden aanvaard. Het voorloopig plan van feestviering op genoemden dag is als volgt: Des voormiddags, aanvangende te 8J4 uur koraalmuziek, daarna aubade van de school kinderen, tractatie der schoolkinderen, voet balwedstrijden voor de jeugd en gecostu- meerde optocht. Des namiddags volksspelen waarbij muziek, daarna uitreiken van prijzen en des avonds muziek-, zang- en gymnas- tiekuitvoering, fakkeloptocht en vuurwerk. Voorts zouden wedstrijden gehouden worden in gevelversiering, versiering van vaartuigen en een étalagewedstrijd. De ouden van dagen die in eene inrichting van weldadigheid verpleegd worden, zqllcn door het Armbestuur ondersteund worden en eene tractatie ontvangen. Of dit programma, dat slechts voorloopig is, zal uitgevoerd worden, hangt geheel af van de ingekomen bijdragen. De Hoogewoerd. De 11 oo^cwoerd straten, het kleine huizencomplex dal den bijnaam heeft van „Kleverpark 11" ligt lie! is be lt 1 vrijwel geheel geisoleerd en het was lot voor een paar jaren terug een vergeten hoekje. Sedert een paar jaren echter is dal wal beter geworden. Toen de woningen van /Eigen Haard", „St. Bavo" en ..Volkshuis vesting" bewoond waren, zochten deze be woners een korten weg om naar dc stad le kunnen komen cn passeeren nu do Hoo- gewoerdstraien. Toch is een officieete ver bindingsweg tusschen deze huizen cn Hooge woerd' jiotf niet tot stand1 gekomen, omdat het daartusschen gelegen terrein aan dien Mid denweg en vóór de destijds afgebrande boer-; derij, de z.g. „Krcchl" een hindernis is. Wij vernemen thans, dat deze „Krocht" verkocht is en dat daarop, behalve enkele stralen, die zullen worden aangelegd, 82 wo ningen zullen worden gebouwd. De bewoners van de woningen der bouw- vereenigingen hebben meermalen de kiachf geuit, dat over deze „Krocht" nog geen ver bindingsstraat naar de Hocgewoerds traaf was aangelegd en dat dit voor hen moeilijk is. Weliswaar staat de eigenaar, de heer Ne- lis, toe, dat dit terrein als overweg voor voetgangers en wielrijders wordt gebruikt, maar evengoed kan dit door hem worden belet. Het zal het geheel maar niet weinig liet sedert jaren beslaande „Kleverpark 11'* ten goede komen wanneer dit terrein wordt bebouwd en daarop enkele stralen zullen worden aangelegd. t Twee jongen van de K. uit de Willem Bak rendsstraat alhier waren gistermiddag int een roeiboot aan 't varen op het Noordzee kanaal tegenover den eersten steiger van de Amst. Ballast Mij. Toen een sleep zandbak-i ken passeerde, wilde een der jongens, een knaap van 12 jaar, een zandbak grijpen en geraakte daarbij te water. Zijn broertje in de roeiboot begon luidkeels om hulp te roe pen en 2 per fiets passeerende dames ver telden ons, dat zij menschen in de onmiddel lijke nabijheid waarschuwden, dat er een jongen- in 't water lag. De dames zagen den knaap nog eenmaal bovenkomen, maar niemand begaf zich te water, zeiden zij. Toen er hulp in roeiboo- ten kwam opdagen, was de jongen al in de j diepte verdwenen. Eerst bracht men den in de boot zittenden jongen aan wal en toen begonnen politie en burgers met dreggen. Met vier bootjes was men bezig, maar ter. wel we dit schrijven is het lijk nog nie( gevonden. Verkooping. Bij de gisteren ten over staan van notaris Dilleman gehouden ver, kooping werd het woonhuis aan de Huygen- straat 65 gekocht door den heer Jac. Varke- visser alhier voor 4401. De stoomtrawler Sobat IJ M. 6 werd gekocht door de heeren G. S. Res en W. Engelhart te Castricum voor 7100. Gevonden voorwerpen. Een zwart lede ren portemonnaie, een zwartharige hond, twee sleutels, een armbandje, een blauw grijs poesje, een bril, een hondenpenning, een schoentje, een gebrand-zilveren dames» horloge. V Ondanks de drukke en gedrukte tijdsom, standigheden heeft onze gemeente j.l. Don derdag op waardige en gepaste wijze feest gevierd ter eere van den intocht van den heer en mevrouw Wiegman. Aan de grens der gemeente werden ze op hartelijke wijze verwelkomd door den Zeer- eerw. heer Pastoor Boonekamp, waarna het echtpaar te midden van ruiters, wielrijders en verdere belangstellenden naar de kom van ons dorp trok. Het was een schitterend gezicht, toen men te half 4 alhier te midden van groen, en bloemen aankwam en waar wederzijdsche toespraken getuigenis aflegden van toege negenheid en ingenomenheid. Te voren werd het echtpaar bij het raad huis door de daar opgestelde schooljeugd toegezongen. Te ongeveer 6 uur werd in de K. S. A, het diner gebruikt, waar natuurlijk toespra ken en toasten niet achterwege bleven. Des avonds brachten de heer en mevrouw Wiegman nog eens een bezoek aan ons dorp om het o.m. met electrische lampjes rijk versierde raadhuis te zien. Deze versiering was wel de moeite waard om gezien te worden. Tot middernacht wer den de feestelijkheden, die door geen en kelen wanklank verstoord werden, in df café's voortgezet. Verkooping. Donderdag j.l. had in 't veilinglokaal ,,'t Centrum", ten overstaan van Notaris Moens, de verkooping plaats van dc onroerende goederen van wijlen den- heer J. Reek te Heemskerk. Perc. 1. Huis, schuur, erf en tuingrond, alles ter grootte van 61.40 are en gelegen aan den Kuil:- sweg, geteekend 326. Kooper voor 5750, de heer A. Teeuwen van Breesaap. Perc. 2. Bouwterrein aldaar, groot 3.87 are. Kooper de heer J. Reek voor 510. Nog werden gepresenteerd 6 huizen aan den Ouden Alkmaarscheii weg, waarvan dc 3 eerste tesamen tot 6000 werden opgedre ven, niet gemijnd en de verdere verkoop wegens gebrek aan kooplust werd gestaakt. Dc overwegen. Er bestaat alle grond om te vermoeden, dat naast den onbewaak- ten spoorweg aan den Zuidmastweg ook de overgang aan den Communicatieweg metter tijd voor verdere bewaking zal ontheven worden. We vernamen tenminste uit goede bron dat de passage van dien weg door een paar spoorautoriteiten is gecontroleerd en wat mag die centrale anders beteekenen dan om dc bekende bezuinigingsmaatregel ook dif blokwacht op te heffen. Ongeval. Op de papierfabriek heeft de alhier wonende arbeider A. D. het ongeluk gehad zijn onderarmen en een der voeten tc branden aan heete asch. Gelukkig waren de brandwonden niet van ernsligen aard. Aangehouden. De politic heeft aange houden dc woonwagenbewoners C. C., H. C, en W. G. C. De beide eersten hebben da verschuldigde boeten betaald; de laatste, een vrouw, is ter beschikking van de justitia gesteld. Vr. Hoe verwijdert men zwarte vlekken, uit gele schoenen? Antw. Welk soort vlekken is het? Daal hangt vanaf welk middel moet worden aan gewend. Vr. lieden legden wij af: Arnhem, De Steeg, Eitókomi, Doesburg, Htuumelo, Hengelo, Ruurio, Barohem, Lochem, Warnsveld, Zul len en wilden nu gaarne weten hoeveel K.M, wij gefietst hebben? Antw. 71.2 K.M. Vr. Hoc is het particulier adres vtan Jour» Rockefeller, den pctroleum-koning? Aintw. John D. Rockefeller, New-Vprk, Ver, eenigde Stalen van Amerika,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 11