SenehteR m\ onze vorigs 8. X. Fr lüSEZOMm 8EMEMSB 1SIEUWS* HAARLEM Ps rtasrlemscbe Processie naar Kevelaer. De loonsverlaging bij E. S. M., N. Z. H. T. M., M. E. T. Het regeeringsjubiJeum. VOOR DEN POLITIERECHTER. VAN ONZE RECHTBANK. Veiling. Schoolreisje. „Olympia". Personalia. Examens Hoofdakte. Programma Ledenconcert H. O. V. Opgedragen. Hoqgaarsche kinderen. De vliegdemonstraties te Schoten. Faillissementen. Vee! hooi. Dagabonnementen op de tram. W eek-demonstratie. De orde-maatregelen bij de muzielf in den HoaL GEMEENTEZAKEN. De trarieven voor electrischen stroom. DE REIS NAAR WEENEN AFGELAST Aan hen, die dit jaar met de Haarlemsche processie naar Kevelaer willen gaan, kun nen we mededeeien, dat het ontwijfelbaar vast staat, dat zij dit jaar gehouden zal worden. Zij vindt plaats op 11, 12 en 13 September a. s. Hen tweetal leden van het bestuurder Haarlemsche processie naar Kevelaer is dezer dagen eens naar Kevelaar gegaan, om poolshoogte te nemen. En daarbij is hun gebleken, dat aan de Hollandsche processies in t geheel geen moeilijkheden in den weg zullen worden gelegd. De Belgische autori teiten zijn zeer tegemoetkomend en ver kenen alle mogelijke iasciliteiten aan niet- Duitsche processies. Het eenigst noodige is, dat het hoofd der processie een lijst heelt, waarop voorkomen de namen van hen, die aan de processie deelnemen. Deze lijst moet aoor het hoofd der gemeente afgctcekend zijn, ten bewijze, dat alle deelnemers Neder landers zijn. De extra-trein loopt van uit Haarlem tot Goch. Aldaar moet in een anderen trem overgestapt worden. De reis naar Kevelaer kan echter geheel per trein geschieden. Op onze vraag of het juist was, dat aan processies moeilijkheden in den weg gelegd zouden zijn, waarvan berichten in de pers gecirculeerd hebben, antwoordde men ons, dat dit waarschijnlijk overkomen was aan een groep personen (men wist niet of het een georganiseerde processie wash die niet in het 'bezit was van de vereischte lijst, waarop de verklaring, dat alle deelnemers Nederlanders zijn. Heeft de leiding der pro cessie geen dergelijke lijst, dan wordt de processie niet toegelaten. De prijzen in Kevelaer zullen dit jaar in Hollandsch geld verrekend worden en ireker niet hooger zijn dan die van 1912 en 1913,. dus van de vóór-oorlogsche jaren. Den deelnemers der bedevaarten naar Kevelaer kunnen we nog verrassen met de blijde mededeeling, dat het zoo goed als zeker is, dat de Mariakerk binnenkort tot basiliek zal verheven worden. Zij, die reeds meermalen mede geweest zijn, zullen zich wel het schilderstuk boven het hoofdaltaar herinneren. Aan dit schilderwerk, voorstel lende „De Kroning van Maria", wordt reeds jaren gearbeid, doch thans is het bijna ge heel voltooid. De leiders van processies hebben niets te regelen met de bezettings-autoriteiten, mits zij zich wenden tot den heer Albers, expedi teur te Gennep, die dan de noodige voor zieningen treft met de bezettings-autori teiten. Duitsche processies komen in Kevelaer heel weinig. Dit vindt zijn oorzaak hierin, dat de Duitschers niet willen reizen in treinen, door Fransch personeel bediend. En de treinen worden, naar men weet, niet door Duitsch personeel bediend. Wel zijn eenige Duitsche processies kopend' naar Kevelaer gekomen, doch dit aantal is zeer gering. Wij lezen in het „Seinlicht" nog het vol gende omtrent de met de Directie gehouden conferentie: Zooals reedis in ons vorig „Seinlicht" werd medegedeeld, werd door de Directie van bo vengenoemde Maailsc.happijeu een loonsverla ging voorgesteld, over welke verlaging den Hen Juli j.l. eenonderhoud plaats vond met genoemde Directie cn vertegenwoordigers van onzen Bond, „St. Raphael" en N» V. Vooraf was door onze organisatie en „St. ïtaphaël" een schrijven ingezonden, waarin kla argumenten tegen deze verlaging waren kenbaar gemaakt, welk schrijven een punt van bespreking uitmaakte bij bedoeld onder houd. Door de Directie werd baüoogd, dat de uit komsten van het bedrijf over het eerste half jaar met 170.900 waren verminderd en dat ■maatregelen om verderen teruggang te voor komen, noodzakelijk zijn. i Hiertoe was reeds overgegaan door tariefs verlaging, invoering van dagkaarten en tien- rittenkaarten, doch het vervoer is van dien aard, dat een sterke daling van de inkomsten bij de eindirekening over 1923 wordt ver wacht, mede veroorzaa.kt door de toenemende concurrentie .der autobussen, j Zoo is ook vermindering der uitgaven een "noodzaak geworden, doch meerdere bezuini ging in deze is niet mogelijk. Oorzaak van dit alles noopt ook tot bezui niging op de uitgaven van het personeel (loonsvermindering). Deze verlaging zal moeten geschieden zoo nis reeds voorgesteld door: le. verhooging van de pensioenstorting met v'A pCt-; 2e. verlaging van het minimum. Naar aanleiding van de in het schrijven •van „St. Raphael" en ons gemaakte bereke ningen omtrent de grootheid der verlagin gen, merkte de Directie óp, dat bij de uit werking haar het aantal personen was tegen gevallen, die deze verlaging betrof en was het aanlat die het maximum zouden berei ken kleiner als verwacht werd. Het hiervoren genoemde schrijven van „St. R." en ons werd nader door de vertegen woordigers toe,gelicht en besproken. Na de bespreking verklaarde de Directie bereid te zijn de loongroepen 1 en 2 de mi nima ais voorgesteld te wijzigen, en vast te stellen dat niet 8 periodieken van 0.70 noodig zijn van minimum tot maximum, doch G periodieken van 0.70, waardoor het mi nimum van de groepen 1 en 2 met 1.10 hooger wordt als is voorgesteld. Tevens dat niemand van het in dienst zijn de personeel meer in inkomsten zal achter uitgaan dan 2.per week. Op de vraag of door de Directie een tijd kan worden bepaald, dat geen verdere loons verlaging voor het personeel zou komen,werd gezegd dat niet kon worden vastgesteld hoe lang deze regeling zonder verdere wijziging van kracht zou blijven, doch wel zekerheid wilde geven, dat vóór 1 Januari 1924 geen verdere verslechteringen voor het personeel zullen worden ingevoerd. Als wij bedenken, dat de voorgestelde wij ziging dn de loonregeling voor verschillende san het personeel een vermindering in inkom sten bet-eekemie van Ö'A t/m 14 pCl., dan zal uil het bovenisiaar.de duidelijk blijken dat het overleg, hetwelk in deze heeft plaats gehad, gunstig heeft gewerkt cn de gehouden besprc- 'y'ngen resultaten heeft afgeworpen. Vrijdagavond heeft in de Statenzaal in het Prinsenhof een bijeenkomst plaats ge had van vertegenwoordigers van vereeni- gingen uit Haarlem en Omstreken, die deel wenschen te nemen aan de nationale hul diging op 6 September op den Dam te Amsterdam. Tegenwoordig waren 13 vereenigingen. De voorzitter van het Haarlemsche Co mité, de heer Joh. de Breuk, deelde mede, dat er nog veel te regelen viel. Daarom meende men nog een bijeenkomst te moeten houden, om nadere besprekingen te voeren. De secretaris, de heer Fuhri Snethlage, gaf eenige nadere inlichtingen over de deel neming aan die huldiging. De personen uit Haarlem ea Omstreken zullen waarschijnlijk per tram, misschien per extra tram, naar Amsterdam gaan. Van de 15.000 personen die op den Dam verwacht worden, zullen cr 1500 uit Noord-Holland kunnen komen. De Noord-Hollandsche groep zal zich op stellen op het IJsclub-terrein, nummers- gewijs,. De deelname uit Haarlem noch Noord- Holland is op het oogenblik voldoende. De moeilijkheid is, de menschen nu al warm te krijgen voor deze hulde. In elk geval moet gezorgd worden, dat Noord-Holland zijn kwantum levert. Tijdige opgave is daarvoor "ling zoo gering is. Zit daar gems watHus- g«r,laakt zal worden. Dc heer Crommclin zei, dat hij niets van de Haarlemmers begreep. Als de Koningin in Haarlem komt, staan ze alle klaar. Waar blijven thans de muziek- en zang- en tooncelvereenigingen en alle andere veree nigingen met hun vaandels? Dc heer F. H. Smit vraagt, hoe het komt, dat ook van katholieke zijde de belangstel ling zoo gering is. Zit daar osms wat tus- schen? De secretaris, de heer Fuhri Snethlage deelt mede, dat de katholieken in alle op zichten in deze hujdiging zijn gekend. De K. S. A. heeft zich zelf met een uitstekend in elkaar gezettcn oproep tot haar vereeni gingen gewend; tot nog toe hebben zich van die zijde opgegeven de R. K. Kring en de fdeeling Overveen van den R. K. Volks bond. In heel de provincie is de medewer king van de katholieken behoorlijk. De heer Star, van de Haarlemsche Vleesch- houwersvereeniging, wil als katholiek ver klaren, dat zeker niet mag worden gedacht, dat de katholieken niet willen. De heer Smit blijft er bij, het vreemd te vinden, dat ook na de speciale aansporing van de K. S. A. nog niet meer katholieke vereenigingen zich hebben opgegeven. De heer Crommelin stelt voor, no eens de grootc trom te roeren, een grootc ver gadering te houden, waar niet ódleen de besturen moeten komen, maar ook de leden der vereenigingen. Bekend gemaakt moet worden dat Koninginnedag te Haarlem op dien dag overdag geen feest houdt. Het bestuur zal dat in overweging nemer- Algemeen werd met dit plan instemming betuigd. Ter sprake kwam nog de wensche- lijkhcid, om niet op het IJsclubterrein bijeen te komen, vanwege den verren afstand tus- schen dit terrein en den Dam. Velen acht ten dit een bezwaar. Getracht zal worden, inplaats van de IJsclub de Westermarkt te verkrijgen voor de Noord-Hollanders. Na een opmerking van den voorzitter werd de vergadering gesloten. Gevonden. In October van het vorig jaar vond de 3!- iarige reizigers M. J. A. te Haarlem in den Haarlemmerhout, een armband. Hij bracht die bij de politie en daar zei men hem als gewoonlijk dat hij hem maar moest bewaren tct de eigenaar zich kwam aanmel den. In December verkocht de man het kleinood. Hij was zonder werk cn had geld gebrek. De een of andere heid had het noo dig gevonden, in een anoniem schrijven aan de politie, de euveldaad van den armband vinder mede te decien. En nu stond de man terecht wegens ver duistering. Maar.de eigenaar van den armband was neg steeds niet bekend, en kon dus zijn vereischte getuigenis niet afleg gen. Wegens gebrek aan bewijs vroeg het O. M. vrijspraak, hetgeen de politierechter bevestigde. Ruzie. Verschillende kleine zaken kwamen daarna in behandeling. Zoo werd juffr. C. S. H. te JJmuiden veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hechfenis wegens het toedienen van een vuistslag aan vrouw K., die tussehen- beide kwam. toen bekt. ruzie maakte met haar schoondochterl Twee werklieden te Beverwijk en Wijk aan Zee, hebben bloembollen gekaapt uit het land van Baron van Tuijl: te Heemskerk. Eisch f 10 boete of 10 dagen. Vonnis 6 boete of 6 dagen. In de school Tenslotte een ernstiger geval uit Zaandam. Op 21 Juni kwam juffrouw Sch. aan school 7, des morgens even na 11 uur, haar kinderen halen. Ze moest wat voor hen koo- pen en had haast. De onderwijzeres, juf frouw Dekker, wilde ze niet meegeven, zoo maar midden der schooltijd. „Dan sla ik je bril stuk", zei de zachtzinnige moeder. „Nu, dan zal ik eerst het hoofd roepen", zei de onderwijzeres; die moet dat maar uitvis- schen. Maar juffrouw Sch. kon daar niet op wachten en maakte nogal drukte. Dc onder wijzeres verzocht haar heen te gaan al les speelde zich af in het lokaal, waar kin deren e.n kweokelingen bij waren! doch ze sloeg de onderwijzeres in het gezicht! Later betuigde ze haar spijt. „Spaar haar maar oen beetje, het is een arme vrouw", vroeg de ge tuige, maar de officier vond het een veel te ernstig feit, om zoo iets, nog wel in de klas, te doen en eischte f 15 hoete of 15 dagen hechtenis. De. politierechter wees vonnis overeenkomstig dezen eisch. UITSPRAKEN VAN 19 JUNI 1923. F. II. L,, directeur eencr N. V. te IJmui- aen. Appèl overtreding Arbeidswet. Vrij gesproken. W. P.. directeur eener N. V. ie IJmuidcn, Appèl overtreding Arbeidswet. Vrijgespro ken. J. W. v, d. B., veehouder te Haarlemmer- liedc c. aAppèl overtreding Bouwverorde ning. Vonnis Kantonrechter Haarlem be vestigd. L. S., directeur te Zandvoort. Appèl over treding Motor- en Rijwielwet. Vonnis Kan tonrechter Haarlem bevestigd. J. A. F., directeur eener N. V. te Nieuwer- Amstcl. Appèl overtreding Huurcommissic- wet. Vrijgesproken. J. F. P., koopman, te Jan Gijzenvnart. Appèl overtreding art. 453 W. v. Str.. 3 we ken hechtenis. PI.M, ondernemer, te Velsen. Ontslagen van rechtsvervolging, J. P., koopman, te Haarlem, thans ged. H. v. Bew. Haarlem. Verduistering. 3 maan den gevangenisstraf met aftrek preventieve hechtenis. M. S., wed H. K. te Beverwijk, thans ged. H. v. Bew. Haarlem. Overtreding art. 250 j t o, 56 en 57 W. v. S. 3 jaar gevangenis straf met aftrek van preventieve hechtenis. P. J. v. d. V., boerenarbeider, ged. H. v. Bew. Haarlem, Diefstal. 3 maanden gevan genisstraf met aftrek van preventieve hech tenis v. Uitslag der veiling van de perceelen, ver kocht in ..'t Notarishuis," Bildcrdijkstraat 1, bij den Zijlwcg, Haarlem, op Donderdag 19 Juli 1923. Notaris P. F. Dc Bordes. Ng. 1. Een groot Hcerenhuis met Erf en Tuin te Haarlem aan dc Bakenessergracht. Get. No. 65. S. de Jong, q.q. 13000, Noiarissen A. Bertling en G. Wolzak Hzn. No. 2. Een soiled gebouwd BurgerwoonHjiis met Voor- en Achtertuin en vrije Poort te Schoten aan de Riouwstraat. Get. No. 39. J. G. Opbroek, 5375. Candidaat-Notaris D. M. Klijsing, waarne mend het vacante kantoor van wijlen Nota ris J. Ratelband. No. 3. Een Huis en Erf te Haarlem aan het Spaarne. Get No. 4. Opge houden 9400. No. 4. Een Huis en Erf te Haarlem aan de Caeciliastceg. Get. No. 6, Opgehouden 2000. No. 5. Een Huis en Erf te Haarlem aan het 'Donkere Begijnhof. Get. No. 4. D. Glèssel- fcach, 1265. No. 6. Een Pakhuis en Erf te Haarlem aan de Nieuwe SpaarnwoudersSraai, Get. No. 1. J. Krikke, 1510. Notaris A. J. C. DAAMEN. No. 7. Twee aan elkander gelegen Huisjes te Haarlem :n een Poort aan de Spaarnwouderstraat. Get. No. 92a en 92b. A. Th. Vogel 850. No. 8. Een Huis en Erf te Haarlem aan de Sophiastraat. Get. No. 27c. J. J. Beekelaar, 600. No. 9. Een Huis en Erf te Haarlem aan dc 'Bannensiceg. Get. No. 6. J. W. Waalewijn, 215. No. 10, Een Huis en Erf te Haarlem aan de Bannesteeg, Get. No. 5. A. v. d. Putten ^345. Candidaat-Notaris B. M, Serné, waarne mende het vacante kantoor van Notaris J. H. Koolhoven. No/ 14. Een Huis en Erf te Haarlem aan de Palmstraat, op den hoek van de Rijpstraat. Get. No. 11 zwart en rd. J. J, v. Hesteren, 3125. Notaris F.. C. A. van Cranenburgh. Mo. 15. Eet? Woonhuis met afzonderlijk opgaande Bovenwoning, Erf en Tuin te Haarlem aan de an der Vinnestraat. Get. No. 2 zwart cn rood. Opgehouden 12475. No. i6. Een Burgerwoonhuis met Erf te jHaarlem aan de Lange Margarethastraat. Get. No. 3. H. Heemskerk 4060. Notarissen A. Bertling en G. Wolzak Hzn. No. 17. Een Huis en Erf te Haarlem aan de Cornelissteeg. Get. No. 14. Opgehouden 4450. Notarissen J. Willcms en T. Bruyn Pz. No. 18. Een Huis en Erf, te Haarlem aan dc Lange Raamstraat. Get. No. 15. Opgehouden 3000. No. 21, Een Huis en Erf te Haarlem aan de Korte Houtstraat. Get. No. 4. G. A. Co- mita Jr. 3905. No. 22. Een Huis en erf te Haarlem aan de Kprte Houtstraat. Get. No. 8. Opgehou den ƒ4500. Donderdag hebben de leerlingen van de 5e klasse der St. Bavo-school een uitstapje gemaakt naar Nijmegen. Het doel van deze reis was de bezichtiging van de H. Land stichting. Daarnaast werden de stad zelf en hare schoone omgeving in oogenschouw geno men, terwijl eveneens per pont een bezoek werd gebracht aan Lent, om van daar uit den fraaien aanblik, die de stad van de overzijde der Waal biedt, te bewonderen. Hoogst voldaan keerden de jongens naar huis terug. Het was een leerzame en aan gename dag geweest. Het voormalig Hoofdmagazijn der Ned. Spoorwegen is ingericht tot Verenigings gebouw, dat gedoopt is met den naam „Olympia." Het gebouw bevat een tiental zalen. s Te 's-Grayenhage zijn geslaagd voor het M. U. L. O.-examen H. I. M. Last, alhier, en F. C. M. Kahnman te Heemstede. HAARLEM. Geëxamineerd 14 mannelijke candidaten; geslaagd de heeren H. Marinus, Helder; C. Bak, Haarlem; A. G. IJsselsteia, Krommenie; K. Schermer, Velsen; Th. Rien- stra, Hoorn; J. Meyer, de Rijp, en W. A. J. M. Geleynse, Broek in Waterland. Het programma voor het concert In ieé Hout, te geven door de Haarl. Orkestver. onder leiding van Willem Knikker op Zon dag 22 Juli om half drie, luidt: 1. Souvenir marsch A, Pusch. 2. Ouverture „Le Secrèt de la Reine," A. Thomas. 3. „Les Patineurs," valse, E. Waldteufel 4. „Scènes pittoresques" J. Massenet. 5. Ouverture „La Gazza ladra" J. Rassini. 6. „Reveil du •Printemps," romance E. Bach, 7. Fantasie dell' opera „I Pagliacci" R. Leoncavallo. Onder begunstiging van prachtig weer had het Dinsdag avond gegeven concert bui tengewone belangstelling getrokken en een ieder zal genoten hebben van het niet alle- daagsche programma, hetwelk bestond uit werken van Johan en Josef Straus; de Weensche Operetten- en Walzerkoningen. Men behoeft Stiauss niet hier te laten ko men om deze composltiën te dirigeeren, zoolang we Gerhar» voor de lessenaar heb ben, die met echte Weener chic dit pro gramma ten gehoore bracht. Opvatting lu tempi getuigden van gezonden smaak, en ook in dit genre is Gerharz op z'n plaats. Van dit soort muziek moet wat gemaakt worden meesterlijk heeft dirigent en orkest zich'van die taakgekweten, getuige de enorme bijval die door de talrijke bezoe kers na ieder nummer werd geschonken. Het was een heerlijke Hollandsche Wie- nef-Abend. De meubilering ten behoeve van het nieu we ketgelgdbouw aan de Tempeliersstraat is opgedragen aan de firma B. A. Cassée cn Zonen, Zijlstraat 83, alhier. Naar wij vernemen zullen de Hongaarschc kinderen waarvoor Dr. Knebel hier ter slede onderdak verzocht omslrecks 9 Sep tember uit Boedapest vertrekken cn dus den Itden September ongeveer alhier arriveeren. Het zijn cr ©en 70. Eind Augustus vertrekt de hoogeerw. heer plebaan Westerwoudt van hier om de kinderen in Boedapest af te halen. Dat cr Donderdag niet gevlogen fs heeft een kunnen bemerken cn voorzien. Immers, na het schijn ongeluk was men niet direct geprepareerd om hel andere, nieuwe vliegtuig te laten loopen. Dit nieuwe vliegtuig, waarvan een gerucht in omloop is, ais zou ex-lkeizcr Karei hiermede gevlogen hebben van Bern naar Wecnan (maar meer dan een flauw vermoeden is dit niet) heeft een 220 P.K. Ben,:-motor cn een sahroef.wentclimg van 1310 per minuut. De cabine is ingericht als een „conduit intérieur" en ziet er wat afwerking betreft smaakvol uit. De gobelinbekleeding eu de gekleurde ramen tegen de zonnestralen maken dft men op een zeer gemakkelijke wijze de wereld kan overzien. Wij willen ons echter aan geen voorspellingen wagen, daar deze, bij de vMcgdemonstralies, falilekaa schijnen uit te komen, maar volgens onzen zegsman wordt er vandaag nog èen aanvang gemaakt. Van het terrein denkt men met deze ma chine geen last te hebben door de enorme trekkracht. Niettemin zullen wij maar afwachten, en op eerr goed succes voor de ondernemers hopen. Vermeid zij nog dat men van den burge meester van Schoten toestemming heeft ver kregen ook op a.s. Zondag te vliegen. Nader vernemen wij dat de oorzaak van het Donderlag, zoomin 's middags als 's avonds, doorgaan van de vluchten met de L. V. G. tc wijten is aan het feit, dat die Bcnz-motor van dere machine mot ruwen benzol en niet met benzine moet gevoed worden. Het eerste was hier niet zoo gauw te bekomen, maar wordt lieden aangevoerd. Waarschijnlijk zal Zondag op het terrein ook een stowmearoussol aanwezig zijn. In staat van faillissement werd verklaard; C J. van Waisteyn, koopman, wonende te Schoten. R. C. Jhr Mr. R. de Marees van Swindcren. Curator rar. L. Ali Cohen. Dat het een goed hooijaar is, blijkt wel uit het feit, dat vele 'boeren hun hooi niet kunnen bergen en nu „schelven" op het wei land maken, welke afgedekt worden met net ten. Dat het vacanticrcizigers en vreemdelingen niet ontbreekt aan diverse gelegenheden tot het maken in kort tijdsbestek van aardige uilstapjes, mogen blijken uit het volgende; Naar wordt medegedeeld zuilen met ingang vai; 23 Juli a.s. worden ingevoerd dagabon nementen geldig op alle lijnen en veren van de Noord-Holt. Tramweg-Mij., Mij. tot Expl. van Tramwegen, Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Mij., El. Spoorwegmaatschappij cn Gooische Stoomtram, op werkdagen in de 2e klasse waardoor het mogelijk is in één dag te bezoeken: Den Haag (Scheveningen), Leiden (Katwijk en Noordwijk), Haarlem, Zandvoort, Amsterdam, Marken-Volendam, Purmereml, den schoonen Beemslerpokler, Alkmaar, met haar Kaasmarkt op Vrijdag en last not least het schoone Gooi (Muider- berg met haar wereldberoemde echo). De plaatsbewijzen zijn verkrijgbaar gesteld voor volwassenen tegen den prijs van 2.25 en voor kinderen tot 12 jaar 1.80. De ver koop geschiedt bij de eerstgenoemde maat schappij aan hare loketten op de stations en bij de agenten en bij dó andere maatschap pijen, ook bij de conducteurs. Aangezien de ze abonnementen1 niet persoonlijk zijn en het bepalen der route geheel aan den reiziger wordt overgelaten, lijkt het ons een zeer aan bevelenswaardige gelegenheid. Donderdagmiddag is bij de fa. Wed. L. de Jong, Groot© Houtstraat 91, 'n Weck-demon- stro'ie gehouden door Mevr. B. Kosters. Na het openingswoord van den lieer De Jong, waarin hij al de aanwezigen welkom shceltc, ving Mevr. Kosters met haar demon stratie aan. Spr. wees er ten eerste op, dat alleen het beste goed genoeg was om gesteriliseerd tc worden en de materialen absoluut zuiver gehouden moesten worden om goede resulta ten te bereiken. Bij vruchten w.ordit door middel van stoom het sap aan de vruchten onttrokken en komt het sap kant cn klaar er uit. Binnen een half uur beeft men verscheidene Wcck-flesschen geheel en al gevuld en indien zo goed zijn behandeld, blijven zij jarenlang voor de consumptie bewaard. Dit heeft na tuurlijk voor vruchten en groenten, die slechts een zeker gedeelte van het jaar verkrijgbaar zijn, een groo-t voordeel. Vórder wees Mevr. Korsters op enkele din gen, waarbij door de Weckliefhebbers nog al eens gezondigd wordt, b.v. het openen, schoonmaken, het plaatsen der gurramiringen, het koken, enz., alsook de plaatsen waarvan men de groenten betrekt, daar b.v. asperges, waarbij zich im de buurt tabaksplanten bevin den, liet heel vaiak kan voorkomen, dat na de sterilisatie, de vrucht of de groen ten den smaak van dit product hebben aan genomen, wat natuurlijk alles behalve aan genaam is. Men diiene hier dus goed voor to waken. Hieronder volgen eenige nnededeeilingen. waar voor vruchtensappen uitstékend geschikt zijn; Boschbessen voor keelpijn en ingewands- stoorraissen; aardbeien voor riieumatiek; ra- barbersap tegen koorts; klapbessen legen bloedarmoede; komkommersap tegen galsteen enz., enz. Men ziet dus, dat vruchten niet alleen om den fijnen smaak behoeven gegeten te wor den, doch dat zij tevens een uitstekend ge neesmiddel vormen. Wij gelooven dan ook dat de lezing van Mevr. Korsters met pleizier werd gevolgd en dat het luisterende publiek er zeker zijn voordeel mee zal weten tc doen. Donderdagavond gaf de Haarl. Orkëst- Veréeniginig onder leiding van den heer N. Gerharz, een concert in den Hout, waarbij de nieuwe ordemaatregelen in werking wa ren gelreden Heemstede had dat zaakje eens ter hand genomen en wel uitstekend. Een inspecteur, een flink aantal politieagenten en eenige plantsoenwachters van Heemstede in uni form waren in dienst, -om de orde tc hand haven. Men had op alle wegen, naar de muziektent leidende, behalve op de Dreef, touwen gespannen. In den eersten ring werden voelgangers toegelaten, in dien tweeden fietsrijders. Aan deze regeling werd flink de hand gehou den. Tijdiens het spelen van de muziek werd niemand doorgelaten, zoodat er nu werkelijk orde was. Op de boomen waren biljetten gepinkt, met verzoek, tijdens het spelen stil te slaan. Op die wijze heeft men tenminste wat aan de muziek en het publiek past zich spoedig aan de goede ordemaatregelen aan. PROCESSIE NAAR BRIELLE. Zooals wij reeds meldden, is de processie naar Brielle, om 8 uur te Vlaar- dingen aangekomen, vanwaar met de salon boot „Maasnymph" de reis naar Brielle werd voortgezet. Bij aankomst te Brielle werd te 10 uur een plechtig gezongen H. Mis opge dragen door den Zeererw. Heer H. J. I. Wentzel geassisteerd door de Wclcerw. heeren A. Th. L. Hendriks uit Lisse als di aken en N. Molenaar uit Hoofddorp als sub diaken. Onder de H. Mis werd een gloed volle predikatie gehouden door den Zeer- eerw. heer Rector J.P. Kok. De H. Mis werd op voortreffelijke wijze gezongen door het zangkoor van de St. Jozefparochie uit de Jansstraat, terwijl het orgel bespeeld werd door den heer Jan Nxbbering. Na de Hoogmis was men tot half twee vrij. Tc half 2 vond de processie plaats waarin de rcliquien op een versierde baar door vier geestelijken werden meegedragen, voorafge gaan door 19 vaandeltjcs en een .aantal bruidjes. Vooraf was eerst in de kapel door den directeur, den Weleerw. Heer A. W. J. Liihn, tot verschillende intenties een rozen hoedje gebeden. Op het Martelveld aangekomen, werd door den WelEerw. heer A, J. Boks een pre dikatiegehouden, welke zeer veel indruk maakte, In de kapel teruggekeerd, werd tot sluiting een plechtig Lof gecelebreerd door den Zee'rEerw. Heer J. H. A. Thus, pastoor te Sassenhcim, geassisteerd door den Zcer- eerw. Heer H. J. M. Hafkenscheidt, pastoor te Den Zilk en den Weleerw. Heer P. Kem per, kapelaan te Overveén. Na het Te Deum en een gebed tot de H. Martelaren van Gorcum eindigde deze plechtigheid met den zegen van het Allerhei ligste. Kwart over 5 werd de terugtocht aan vaard, om te 9 uur in Haarlem te arriveeren. Het weer heeft ogk ten zeerste medege werkt om dezen dag te doen slagen en de ware stemming bij de pelgrims geen oogenblik deed verflauwen. Ook dit jaar is de processie naar Den Briel wederom een schitterend succes geweest. Onder de pl.m. 300 pelgrims heeft den hee- Ifen dag een devote stemming gcheerscht, B. cn W. stellen voor de suppleloire be grooting van de bewaarschool gevestigd in het vroegere Barbara Gasthuis goed te keu ren en het subsidie uit 'de gemeentekas voor het jaar 1923 te verhoogen met f 2756 en al zoo te bepalen op f 8566.26. DE VOORSTELLEN VAN DEN HEER CASTRICUM EN DIE VAN DEN, HEER VAN LIEMT. B. en W. schrijven aan den gemeenteraad: In de op 11 dezer gehouden vergadering werden om prae-advies in onze handen ge steld de voorstellen door de heeren J. Ph. H. Castricum e.a, en W. J. B. van Liemt e.a., ingediend tot wijziging van het ontwerp-be- sluit gevoegd bij ons voorstel van 28 Mei j.l. Het eerstgenoemde voorstel beoogt met handhaving van de prijzen genoemd in ons voorstel van 28 Mei j.l., de z.g. spcruren zoodanig te wijzigen, dat deze dezelfde zul len worden als die, aangegeven in de thans geldende verordening. Aanneming van dit voorstel moeten wij U op grond van de financieele gevolgen ten sterkste ontraden. In de bestaande verordening zijn opgeno men tarief B., voor beweegkracht en andere doeleinden, met een prijs van 25 cents per K.W.U. voor stroomverbruik gedurende d.u speruren en tarief C voor verlichting, be weegkracht en andere doeleinden, met een prijs van 32 cents per K.W.U. voor verbruik gedurende die uren. Voor verbruik gedurende de overige uren is volgens beide tarieven een belangrijk la gere prijs per K. W. U. verschuldigd. De prijs van 32 cents per K.W.U. verbruikt gedurende de speruren moest aangenomen worden in tarief C, tarief B kunnen wij hier buiten beschouwing laten, omdat dat tarief alléén voor beweegkracht, niet voor verlich ting geldt omdat in verband met de lagere prijzen voor het verbruik in de overige uren de mogelijkheid moest worden uitgesloten, dat leder verbruiker, in strijd met de bedoe ling, stroom volgens tarief C zou betrekken. Zou derhalve, volgens het voorstel van de heeren Castricum e. a., de bestaande rege ling omtrent de speruren worden gehand haafd en alleen de prijzen worden verlaagd, zoo, dat voor verbruik gedurende de speruren een prijs verschuldigd is gelijk aan die voor gesteld voor verbruik krachtens tarief A, dan zouden eenvoudig alle verbruikers hun stroom volgens het nieuwe tarief B gaan be trekken, omdat zij dan den stroom, verbruikt in de maanden Mei tot en met Augustus en die, verbruikt buiten de speruren in de overige maanden van het jaar, slechts met ten hoogste 14 cent per K.W.U. zouden moe ten betalen en alléén gedurende die speruren een prijs Verschuldigd zouden zijn gelijk aan dien volgens tarief A verschuldigd voor alle verbruikte K.W.U. Uit het vorenstaande blijkt o.i. afdoende waarom wij genoodzaakt waren, wilden wij den prijs voor verbruik gedurende de sper uren verlagen, de speruren uit te breiden tot alle uren in het jaar waarop in den regel stroom voor verlichting wordt betrokken. Daardoor toch is nu uitgesloten, dat gewone stroomverbruikers er belang bij hebben, stroom volgens dit tarief te gaan betrekken. Tevens werd het daardoor mogelijk de ver-i bruikers volgens het tegenwoordige tarief C eenigszins in den te betalen prijs tegemoet te komen. Immers door die verbruikers wordt in den regel geen of zeer weinig stroom ver bruikt in die speruren, welke thans, buiten die in de bestaande verordening genoemd, zijn opgenomen. Erkend moet echter worden dat er enkele verbruikers zijn, die door de nieuwe regeling een hooger bedrag zouden moeten betalen. Hebben wij goed verstaan, dan was dit de voornaamste reden waarom de heeren Castricum e.a. hun voorstel in dienden. Aan dit bezwaar meenen wij tege moet te moeten komen, door aan ons voor stel een overgangsbepaling toe te voegen, v/aarbij de bevoegdheid wordt gegeven aan de verbruikers volgens het tegenwoordige tarief C om binen een door ons te bepalen termijn te verklaren, dat zij het bestaande tarief C maar dan natuurlijk ook met de nu geldende prijzen voor hunne stroom- afneming gehandhaafd willen zien. Voor verbruikers volgens tarief B. is dit niet noodig, omdat die in de verlaging van den prijs voor verbruik buiten de speruren, voldoende compensatie vinden voor hetgeen zij meer zullen moeten betalen ten gevolge van de uitbreiding der speruren. i Het voorstel van de heeren Van Liemt e.a. bedoelt voor de verbruikers van stroom niet uitsluitend voor huishoudelijk gebruik, de mogelijkheid te openen voor hun huishou delijk gebruik te profiteeren van de voor deden, xvelke het in t« voeren „Huishoud- tarief" brengt door n.l. ten behoeve van die verbruikers op kosten der gemeente een tweeden meter te plaatsen. Wij zijn bereid de voorstellers tegemoet te kpmen door een wijziging in ons voorstel tc brengen, waardoor wordt dat voorstel aangenomen het mogelijk wordt voor die verbruikers ook stroom volgens het Huis houdelijk tarief te betrekken. Het is nood zakelijk en die noodzakelijkheid wordt ook door de voorstellers gevoeld dat in die gevallen een afzonderlijke nieter wordt geplaatst. Het voorstel echter om dc kosten daarvan voor rekening van de gemeente tc nemen kunnen wij niet ondersteunen, omdat o.i. geen redelijke gronden daarvoor zijn aan te wijzen. Integendeel, waar hier het ge deelte van het perceel waarvoor het Huis- houdtarief zal moeten gelden, als een afzon derlijk perceel moet worden beschouwd, vordert de billijkheid tegenover andere ver bruikers die toch ook huur voor den meter moeten betalen, dat in deze gevallen niet van den regel wordt afgeweken. GEEN RESULTAAT BEREIKT. AMSTERDAM, ,20 Juni. Vrijdagochtend kwamen ten stadhuize opnieuw de vertegen woordigers bijeen var, de diverse raadsfrac ties, die j.l. Maandag van gedachten gev/is- .seld hebben over dc samenstelling van het nieuwe college van B. en W. De verschil lende delegaties legden daaromtrent ver klaringen af. Uit deze verklaringen bleek, dat men niet tot al^gemeene overeenstem ming kon komen, zoodat de bijeenkomst eindigde zonder dat een resultaat was be reikt, - - Wij vernemen, dat de met veel moeite en groole zorg door hel dag. bestuur der R, K. Federatie voorbereide reis naar Weenen voorioopig niet kan worden ondernomen. Het dag. bestuur heeft in haar vergade ring van Maandagavond gemeend, de ver antwoording voor bet groote risico dezer reis niet op zich te mogen nemen, nu een aantal vereenigingen en ook de R. K. V. B Breda in. gebreke blijven de aan de R. K. F. verschuldigde gelden le voldoen. Onverwijld zal liet bestuur trachten hef vertegenwoordigd -elftal in de gelegenheid t< stellen een internationalen wedstrijd te spe len, waarbij het risico voor de R. K. F. nie zoo groot zal zijn. Voor den inhoud van deze rubriek steil de Redactie zich niet aansprakelijk. VERLAGING VAN ELECTRICITEITS» TARIEF? Geachte Redactie! Het Vast Rechttarief dat op het punt staaf ingevoerd te worden voor het verbruik van electrischen stroom, heeft aanleiding gege ven tot eene geanimeerde discussie in de plaatselijke bladen, waardoor dc aandacht van de andere tariefsvormen is afgeleid. Het Haarlemsche Vast rechttarief is door den deskundigen verbruiker zeer zeker te apprecieeren als een, zij het dan ook waf laat gekomen, toch zeker goed overwogen en in vergelijking met andere gemeenten bil lijk tarief. Nu is het echter zeer jammer dat de invoe ring van dit Vastrechttarief aanleiding schijn' gegeven te hebben om ook de andere elee triciteitstarieven te herzien en ik neem de 'vrijheid er hier op te wijzen, dat, met name in het tarief C. van artikel 15 der Verorde ning, belangrijke wijziging is gebracht, welkt een niet te onderschatten finrgaticel nadeel voor de „dubbel tarief" aangeslotenen mede brengt. Wat toch is het geval? Tot nu toe waren de z.g. speruren gedu- rende welke men den stroom tegen het hoo- ge avond-tarief moest betalen; gedurende Januari van 4 tot 9 A uur n.m. Februari 5 9 'A Maart 6 9!4 April 7 934 September 6 9A X October 5 934 November 4 9A December 4 934 M.a.w. na half tien des avonds schakeldt de meter het lage dagtarief in (e.a. 17 ets per KWU.), terwijl in de zomermaanden Mei Juni, Juli en Augustus op eUe uren van da£ en avond het lage dagtarief gold en duj geen speruren bestonden (de schakelklokker van den meter werden gedurende die maan den niet opgewonden). Wat schrijft nu het nieuwe tarief voor? Voor Beweegkracht, veriichting en andere doeleinden (volgens den dubbel tarief meter) is het tarief gedurende de maand Januari 4 uur n.m. tot 11 uur n.m Februari 5 11 Maar' 6 „11 April 7 „11 M«> 811 Juni 8 11 3nli 8 11 Augustus 7 11 September 6 11 October 5 11 November 4 11 December 3.30,. U 28 ets per KWU. en gedurende de overige uren 14 ets per K.W.U. Menigeen die de beide tarieven niet aan dachtig bekeken heeft, zal het ontgaan zijn dat het nieuwe tarief in stede van een verla ging voor den verbruiker een belangrijke verhooging beteckent, want, weliswaar zijn de sfroomprijzen met eenige centen ver laagd, maar de spertijden zijn zoo aanmer kelijk veel ongunstiger geworden, dat in de meeste gevallen de verbruiker volgens hef dubbel tarief meer zal hebben te betalen dan vroeger het geval was. Ten eerste zijn de speruren, gedurende welke dus het hooge avond-tarief betaald moet worden, verlengd van half tien tot elf uur. Ten tweede zijn in het nieuwe voorstel ook voor de Maanden Mei, Juni, Juli en Augustus speruren ingevoerd. Uit een oogpunt van technische noodzaak is deze invoering van spertijd gedurende de zomermaanden en dc verlenging van der spertijd van 9 u. 30 tot 11 uur 's avojidf niet noodig. De piek der z.g. maximale belasting valt te Haarlem stellig niet tusschen 9 u. 30 min. en 11 uur 's avonds en allerminst gedurende de zomermaanden. M.a.w. de centrale Haar lem behoeft deze beperking van het stroom verbruik in deze uren geenszins omdat er niet het minste gevaar bestaat dat de capa citeit der centrale tengevolge van overma tige energie-afname gedurende die uren zou moeten worden uitgebreid en dit toch is dc principieele aanleiding tot de invoering van de z.g, speruren. In deze verlenging van den spertijd is dan ook niets anders te zien dan eene verhoo ging van den stroomprijs voor de dubbel ta rief-verbruikers, die vermoedelijk ten doel heeft goed te maken het deficit dat moge lijker wijze den eersten tijd door de invoe ring van het Vast rechttarief zal worden ge leden. Waar echter lang niet voor alle dubbel ta rief verbruikers een vast recht tarief voor- deeliger is, zullen de dubbel tarief aanslui tingen het loodje moeten leggen, hetgeen gezien in het licht, dat in stede van tariefs- verhooging eene tariefsverlaging werd voor gespiegeld, hoogst Onbillijk is. Gelukkig is een schrander raadslid deze maatregel niet ontgaan en is door hem eer. amendement voorgesteld om de spcrurer volgens het oude stelsel te handhaven. Dat hij succes moge hebben! ELECTRICIEN. IN VADERLANDSCHEN GRONIX Te Spekholzerheide (Limb.) zijn dezer da gen de lijken van aldaar begraven geïnter neerde Belgische militairen opgegraven en onder geleide van een Belgisch officier in auto's naar België overgebracht, teneinde in den vaderlandschen grond opnieuw ter aarde te worden besteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2