Van Wet en Wetgeving, BUITENLAND Tweede Blad 21 Juli 1923 MEDISCHE PRAATJES feuilleton Oe kleine boekhouder UIT BOEK EN BLAD. Gisteren is opnieuw een Kabinetsraad te Londen gehouden. - Robert Cecil over den Volkenbond. De Russische regeering bereid het ver drag over de zeeëngten te teekenen. De troon van Albanië zou aan een Roemeenschen prins worden aangeboden. Onder de Telegrammen: Het Engelsche antwoord is gereed en zal weldra verzonden worden. Levensmiddelenrelletjes te Breslau. De Oostenrijksche spoorwegen komen onder particulier beheer. LORD ROBERT CECIL EN DE VOLKENBOND. tm 8UITEHL BERICHTEN. MARKTNIEUWS. EINDE. DE ACCIJNS OP SUIKER. onze besprekingen der verschillende accijnzen hadden wij meer dan eens gelegen heid er op te wijzen, dat deze heffingen op verbrui ksarti kelen over 't algemeen van ouden datum zijn. Zoo ook de accijns op suiker. Deze dateert van 1819. Er is hier echter geen sprake van, dat zooals bij den accijns op het geslacht wij met een oude wet hebben te maken, die den suikeraccijns regelt. Neen, in den loop der laatste honderd jaren is meermalen wijziging gebracht zoowel in het bedrag van den accijns als in de wijze waarop deze wordt geheven. Het zoude ons te ver voeren om een historisch overzicht te geven van de suikergeschiedenis dit woord is niet van ons, maar wij nemen het uit een commentaar over en wij zouden er den lezer allicht mede vervelen. Genoeg Zij het daarover nog op te merken, dat de tegenwoordige suikerwet zoo kan de wet, regelende den accijns op suiker krachtens een harer artikelen worden aangeduid dateert van 1897. Volgens deze wet bedraagt de accijns op suiker Voor kandij 23.75 per 100 K.G. Voor melis (gewone witte geraffineerde sui ker) 22.50 per 100 K.G. Voor ruwe suiker en basterd (bruine suiker) hetzelfde bedrag als voor Meiis, tenzij het suikergehalte min der dan 98 procent bedraagt, in welk geval verschuldigd is 0.22 per 100 K.G. per percent suikergehalte met een minimum van 15.— per 100 K.G. Voor stroop en der gelijke suikerhoudende vloeistoffen is 5. per»100 K.G. suikeraccijns verschuldigd. Voor druivensuiker uit zetmeel 15.per 100 K.G. Wij hebben te gelegener tijd al een sopge- merkt, dat krachtens de Leeningwet 1914 op diverse belastingen en accijnsen, opcenten worden geheven. Ook op den suikeraccijns worden krachtens de Leeningwet 1914 opcenten gelegd, maar.... suiker is alge neen verbruiksrtia kei, een artikel dat fei- elijk door rijk en arm in dezelfde mate ,-ordt gebruikt en onmisbaar is voor de /olksgezondheid. Dit geldt speciaal voor hen, die met kinderen zijn gezegend. Is melk het eerste en voornaamste voedsel voor de kleine kleuters, suiker is daarbij onmisbaar en staat zeer zeker als nummer twee in de rij der voedingsartikelen onzer kleinen. De suikeraccijns is derhalve uitermate onsociaal, drukt in de eerste plaats op hen, die een kin derrijk gezin hebben. Hij behoort tot dat soort van belastingen, die uit vroegere tijden in stand zijn gebleven, VOAes jn de tegen woordige maatschappij haar sociale opvattingen niet meer Um.a aooren. Maar 't gaat hier als bij zoovele andere belastin gen, men heeft het geld noodig en weet geen middel om het op andere wijze te vinden. Maar de Regeering dorst het toch niet aan om bij de Leenin wet 1914 den suikeraccijns te verhoogen. Weliswaar werden bij genoem de Leeningwet twintig opcenten gelegd op den suikeraccijns, maar tegelijkertijd werd de accijns zelve verlaagd, zoodat thans de accijns met de 20 opcenten ongeveer gelijk is aan den accijns van vóór 1914. In de cijfers die wij boven noemden zijn de hier bespro ken twintig opcenten niet begrepen. Voor de bepaling van het juiste bedrag van den ac cijns moeten deze dus met 20% worden ver hoogd. De accijns op suiker is hier veel hooger dan in onze nabuurstaten, Duitschland en België. In Duitschland is de accijns 14 Mark per 100 K.G., in België 20 francs per 100 K.G. Het is te begrijpen, dat door dit ver schil in accijns de smokkelhandel zoo wordt in de hand gewerkt en derhalve in de grens gemeenten het vervoer van suiker en ook het in voorraad hebben daarvan aan beper kende bepalingen is onderworpen. De cijfers van 14 mark en 20 francs dateeren nog uit den tijd dat de buitenlandschvaluta op peil waren, toen de mark dus nog ongeveer 60 en de franc circa 50 cent gold. Hoe de suikeraccijns thms in die landen is geregeld is ons niet bekend, maar wij mogen aanne men, dat de suikeraccijns in Duitschland en België de daling der valuta zij het dan ook langzamerhand in omgekeerde richting heeft gevolgd en de accijns is gestegen, naarmate de valuta meer deprecieerden. Het lijdt echter geen twijfel dat de accijns op suiker in Duitschland en België ook thans r.og beduidend lager is dan hier. De accijns op suiker zooals die thans is geregeld eischt een zeer nauwlettend toezicht der rijksambtenaren. Vandaar dat de productie van suiker aan diverse voor schriften is gebonden. Dit is zoo streng dat alvorens tot een oprichting van een beet wortelsuikerfabriek wordt overgegaan, bouw plan en ligging door den minister van Finan ciën moeten worden goedgekeurd. Ook de inrichting en de verlichting zijn aan voor schriften gebonden. Ook op den invoer van suiker wordt uiter aard nauwlettend toezicht uitgeoefend. In voerrecht wordt van suiker niet geheven, doch de ingevoerde suiker is aan gewone accijnsheffing onderworpen. Ingevoerde sui ker en hier geproduceerde suiker, die weder wordt uitgevoerd, is vrij van accijns. Voor suiker, die niet bestemd is voor inwendig gebruik van den mensch, dus voor z.g. industriesuiker kan bij Koninklijk Besluit vrijdom van accijns worden toegestaan. De vrijdom van accijns is o.a. verleend voor de suiker, benoodigd bij de fabricatie van zeep. Curiositeitshalve vermelden wij hier, dat de betere kwaliteiten zeep ongeveer 15% sui ker bevatten. Zeep van mindere kwaliteit bevat doorgaans nog meer suiker. De suikeraccijns brengt voor 's Rijks schatkist aardig wat zoden aan den dijk. Over 1917, 1918, 1919, 1920 en 1921 bedroeg de opbrengst respectievelijk 31.336.571. 39.102.942—, 36.426.061.—, 36.482.083 en 37.558.842.Voor 1922 is op de staatsbegrooting een opbrengst geraamd van 36 millioen. De ontvangsten over 1922 gingen een stuk boven de raming, zoodat op de staatsbegrooting van 1923 een op brengst van 40 millioen kon worden geraamd'. Bij den suikeraccijns kunnen wij een vrij regelmatige stijging der opbrengst constatee- ren, waarmede uiteraard een toeneming van het verbruik gepaard gaat. Dit toenemend verbruik zal intusschen wel meer zijne oor zaak vinden in de uitbreiding van het be volkingscijfer, dan in de meerdere consump tie der individueele personen. PLEURITIS III. Lang niet altijd begint de pleuritis plotse ling, zelfs in de meeste gevallen niet, doch deze aandoening is een min of meer sluipen de. De patiënt vertoont doorgaans 1 a 2 we ken, soms langer, algemeene verschijnselen van malaise, die niet aanstonds doen denken aan deze toch altijd ernstige ziekte, totdat er heftige steken in de zijde het vermoeden op een pleuritis doen rijpen, wat, zooals u weet, is de pleura een zeer gevoelig vlies. Elke be weging, elke rekking van dit ontstoken vlies isjdus zeer pijnlijk en zal a. h. w. onbewust door den patiënt zooveel mogelijk vermeden worden. Het gevolg van één en ander is, dat deze zich dus zoo rustig mogelijk zal houden niet alleen wat de lichamelijke beweging als zoodanig aangaat, doch ook de rekking, die bij het uitzetten der longen plaats vindt, zal hij zooveel mogelijk beperken dus m.a.w. zal de zieke zoo oppervlakkig als hij maar ee- nigzins kan, ademhalen. Af en toe kan de patiënt echter niet nalaten een slechts ge ringe korte hoeststoot te laten hooren, hetgeen naar alle waarschijnlijkheid moet worden toegeschreven aan een prikkel, die van uit de fdeuris haar oorsprong neemt. De ademha- ing nu kan door de pijnlijkheid wegens de rekking van het ontstoken longvlies zóó oppervlakkig plaats vinden, dat de bekende benauwdheid, waarover wij zoo vaak de zieken hooren klagen optreedt. De lichaams temperatuur houdt, zooals ook te verwach ten is, gelijken tred met den aard van het ontstekingsproces. Is dit heftig, heeft etter vorming plaats, dan is een temperatuur van pl.m. 40 gr. niets bijzonders. Het is be grijpelijk, dat een dergelijke toestand zeer nadeelig werkt op de algemeene-lichamelijke gesteldheid van onzen patiënt. Is 't ontste kingsproces zeer licht dan kan de tempera tuur even boven het normale zijn b.v. 37.5 tot 38 gr. hoogstens. Nemen wij nu de tus- schenliggende gevallen, die het allermeest ook voorkomen dan hebben wij dus bij de pleuritis meestal een lichaamstemperatuur, die schommelt tusschen de 38 en 39 graden 's morgens wel wat lager, 's avonds wat hoo ger, zooals wij dit ook bij een gezonden, normalen mensch aantreffen. In 't algemeen grijpt deze ziekte onzen patiënt nogal flink aan en heeft hij het ge voel van echt ziek te zijn. Wanneer wij dan ook de diagnose „pleuritis" uitspreken, dan staat dit gelijk met een paar maandjes huis arrest, waarbij men nog wel een maandje meestal moet voegen om weer wat op krach ten te komen. Degenen onder de sleuritis-lijderessen en lijders, die er op deze wijze afkomen hebben niet te klagen, al is bijna ieder ziek mensch tot klagen in dit op zicht geneigd. Even langzaam als de li chaamstemperatuur in de meeste gevallen steeg, even langzaam daalt deze ook weerden treden daarmede de andere ziekteverschijn selen min of meer op den achtergrond. Het spreekt van zelf, dat elke complicatie den duur der ziekte pleegt te verlengen, ter wijl hierbij tevens het algemeene weer standsvermogen meer en meer te lijden heeft en hieraan hooger eischen worden ge steld. Ten slotte wil ik u nog op een voornaam punt opmerkzaam maken. Wij hebben reeds vermeld, dat het een enkelen keer noodzake lijk is, dat operatief ingegrepen wordt. Dit is het geval, wanneer de algemeene ziektever schijnselen zeer ernstig zijn en het vocht/dat Zich tusschen de beide pleurabladen bevindt, sterk etterhoudend is. Het kan nu echter ook voorkomen, dat het vocht niet zoo zeer etter houdend is, dat tot een dergelijken inten- sieven ingreep moet worden overgegaan, doch niettemin de vochtophcoping zoo enorm groot is, dat ernstige bezwaren, daarvan af hankelijk, zich doen gevoelen. Zoo zien wij soms de ademhaling, de hartswerking in 't nauw gebracht worden, dat het wenschelijk ja zelfs noodzakelijk is, wat vocht te ont lasten. Wij doen dit met behulp van een spuit, waarmee wij het vocht opzuigen. Wij hebben hiermede de belangrijkste punten aangaande deze zoo overbekende ziekte met elkander besproken en u zult ingezien hebben, dat deze ziekte doorgaans het geduld van de(nj lijder (es) en de huisgenooten in de eerste plaats op de proef stelt, doch in de tweede plaats ook van den medicus, die de(n) pa tient (e) behandelt. MEDICUS. „Mei", geïllustreerd maandblad voor Ka- tbófcfk jong Nederland. De Juli-aflevering van dit mooie en tevens leerzame tijdschrift biedit weer veel verschei denheid. In een artikel over „Moderne wo ningen" zegt E. H. Uyiltógs rake dingen. C. G. Knol toont het oud-stedenschoon van Brugge in woord en beeld. M. v. B. uit haar bewon dering voor den grooten Italiaan Bolliodli, terwijl H. B. v. d. S. aan de hand van vier fraaie kunstplaten het werk van verschillen de beeldende kunstenaars bespreekt. Behalve de geregeld verschijnende rubrieken zijn er mooie verzen en boeiende verhalen, zoodal bet gezellig uitziende maandblad diverse wenschen bevredigen kan. ENGELAND EN DE GEALLIEERDEN. DE TROON VAN ALBANIfi. Eea nieuwe zitting van het kabinet was gisteren tegen twaalf uur in het gebouw van het parlement bijeengeroepen ter verdere behandeling van het ontwerp-antwoord aan Duitschland. Dat deze behandeling zooveel tijd vordert, is naar verluidt, niet te wijten aan de noodzakelijkheid van het overbruggen van moeilijkheden en verschillen van mee ning omtrent de politiek, maar uitsluitend hieraan toe te schrijven, dat de regeerings- personen de woorden van hun stuk zoo wenschen te kiezen, dat er eenerzijds geen kans bestaat iemands gevoeligheden te kwetsen en dat anderzijds de kans op mis verstand is uitgesloten. De bladen critiseeren dit uitstel dan ook volstrekt niet, daar zij de noodzaak ervan inzien. Zooals de Times zegt, is het geen gemakkelijk iets een stap te ondernemen, waardoor het algemeen aan zien van den toestand in Europa geheel zou kunnen worden gewijzigd en niemand zou er ernstig over klagen, als de definitieve beslissing nog eenige dagen langer uitbleef, mits er slechts zorg wordt gedragen, dat die beslissing dan ook juist is en geheel over eenstemt met de richting, die de Engelsche openbare meening uit wil. De regeering^ is verplicht, haar verantwoordelijke houding niet te baseeren op een of ander wacht woord of op vage gevoelens, maar alleen op wat zij meent, dat de richting is van de nationale overtuiging. Deze !^ak om de wenschen van Engeland duidelijk te inter preteeren te midden der ingewikkelde fac toren van den Europeeschen toestand is uiterst moeilijk. Niemand zal echter klagen zoolang de regeering ten slotte maar uiting deeft aan wat het volk denkt. Een gemeen schappelijk optreden is nog steeds mogelijk en die mogelijkheid zal grooter worden naar mate Frankrijk beter gaat inzien, dat de publieke opinie in Engeland de methode, die Frankrijk in het Roergebied volgt, niet kan en niet wil goedkeuren en mits ter zelfder tijd duidelijk wordt gemaakt, dat Engeland niet minder dan Frankrijk vast besloten is, dat Duitschland zijn verplichtin gen moet nakomen. Lord Robert Cecil sprak Dinsdagavond te Londen over het werk van den Volkenbond. Hij zeide dat zijn meening in het minst niet was gewijzigd, dat van het succes van den Bond, de toeneming van zijn macht en zijn prestige in het oog der naties de voor naamste kans afhing van een vreedzame op lossing der problemen, waarvoor de wereld zich gesteld ziet. De Bond is geen „opper- staat" en wenscht in het geheel niet zijn wil aan de verschillende regeeringen^ op te dringen. Daarvan was in den opzet niet de minste sprake en als de Bond er naar zou streven iets van dien aard te worden, was hij in de huidige omstandigheden waarin de wereld verkeert, ten doode opgeschreven. De oplossingen, die de Bond aan de hand kon doen, kwamen tot stand door de vrije toestemming van degenen, die belang heb ben bij de problemen en alleen op dien grondslag kan men hopen op blijvende re sultaten van de beraadslagingen van den Bond, De onderhandelingen van Lausanne zou den veel bevredigender en veel sneller heb ben kunnen worden gevoerd onder leiding van den Volkenbond. Het succes van den Bond hangt niet af van de een of andere regeering en nog veel minder van de een of andere persoonlijk heid, doch alleen van de openbare meening der wereld. Als deze wilde medewerken zou de Bond het erkende orgaan kunnen wor den in alle internationale vraagstukken, ,zoodat het onmogelijk zou worden interna tionale problemen te behandelen, zonder dat in de eerste instantie de Volkenbond er in was gekend. UIT ITALÏc. Kardinaal Gasparri heelt een brief ge schreven aan den aartsbisschop van Pisa, waarin hij hem het misnoegen van den Paus over de verwoesting van verscheiden katho lieke clubs in Italië mededeelt en den gees telijken verzoekt schadevergoeding te vra gen. Mussolini heeft aan den voorzitter van het comité van katholieke actie in Italië medegedeeld, dat hij den prefecten gelast had de symbolen en instellingen van de Ka tholieke kerk te doen eerbiedigen. COMMUNISTISCHE ONLUSTEN IN FOLEN. In een vergadering van stakende textiel arbeiders te Lodz, hebben de communisti sche leiders opruiende redevoeringen ge houden. De politie moest ingrijpen, maar werd door de menigte met steenen gegooid. Er zijn zoowel aan den kant der politie als aan dien van het volk verscheidene ge wonden, UIT POLEN. De Poolsche Minister-president Witesk heeft in een vergadering van' zijn partij .thans verklaard, dat de regeeringsverklaring, die rectificatie van de Poolsche grens naar het Oosten eischte, zoo opgevat moet wor den, dat de regeering streeft naar uitbrei ding van Polen naar het oosten, natuurlijk alleen in economisch opzicht. Naar verluidt, zal Szepeicki, de minister van oorlog, die een eerezaak met Pilsudski had, aftreden. Zijn opvolger wordt generaal Unlinsiskd, die tijdens den oorlog met Sow- jet-Rusland commandant van Warschau was. Volgens te Weenen ontvangen berichten, is de troon van Albanië aangeboden aan Prins Nicolaas, den 20-jarigen zoon van den koning van Roemenië. De Albaneesche minister van buitenland- sche zaken zal deelnemen aan de conferen tie der kleine entente, die op 28 Juil te Si- naya zal gehouden worden. DE VLAAMSCHE HOOGESCHOOL. Naar aanleiding van de aanneming door den Senaat van het regeeringsontwerp in zake de vervlaamsching van de universiteit te Gent, schrijft Het Laatste Nieuws: Wij weten het, het regeeringsontwerp is een transaktie met de gebreken, die elke transactie meebrengt, en alles zal grooten- deels van de toepassing afhangen om te we ten of het te Gent, op grondslag van het Vlaamsche recht, nu vrede of strijd zal zijn. Maar dit toch kan van nu af getuigd wor den: te Gent, indien de Kamer het wetsont werp ongewijzigd aanneemt, zal bij het aan staande akademische jaar het vervlaam- schingsproces van de Gentsche universiteit op ingrijpende wijze aanvangen. Het hangt in de eerste plaats van ons, Vlamingen af, dat het Vlaamsche leven te Gent opbloeie en zich bevestige. Tot in het oneindige kan er getwist wor den over het al of niet gepaste van de ver plichting enkele leergangen in de Fransche taal te volgen. Daargelaten, dat die verplich ting uit de organische wetten nopens het vervullen van verschillende ambten in feiten voortvloeit en de meest gezaghebbende ver tegenwoordigers van de Vlaamsche gedachte er niet aan denken een bespottelijken strijd aan te vangen tegen de hooge waarden van de Fransche beschaving, kan die verplichting slechts als bijzaak beschouwd worden tegen over de ernstige kans, die aan onze Vlaam sche studenten thans gegeven wordt om hun hoogere studiën eindelijk op overwegende wijze te doen in de taal van hun volk. Overigens zal het mogelijk zijn in afzien- baren tijd ook voor die vakken, die in het Fransch onderwezen worden, docenten te zien benoemen, die college geven in de Ne- derlandsche taal. Hadden wij in onzen studietijd maar der gelijke vooruitzichten gehad! Voor de Vlamingen staan alle mogelijke kansen open. Voor hen, die Gent steeds als een broeikast van diploma's beschouwd heb ben, waaruit men komt, zonder een grondige kennis van de volkstaal, is het tij verloopen en komt het er op aan de bakens te verzet ten. Ofwel zullen zij het doen, en dan zullen zij geleidelijk opgenomen worden in den breeden stroom van Vlaamsche volksbescha ving, ofwel zullen zij halsstarrig blijven, maar dan is hun plaats niet langer meer te Gent. Wij willen echter het eerste verhopen, want dan zullen ook zij, die de zoogezegde Fransche afdeeling in een van de fakulteiten verkiezen, toch voldoende vertrouwd gera ken met de Nederlandsche taal, opdat zij niet langer als parasieten zouden teren op de Vlaamsche gemeenschap. De Vlamingen, en alwie zich aan de we tenschappelijke inrichting van een hooge- school gelegen laten, hebben steeds de ver dubbeling verworpen. Maar met het huidige stelsel worden die bezwaren tot een mini mum herleid, vermits er maar een derde verdubbeld wordt. Dezelfde bezwaren in zake verdubbeling hadden zich trouwens gedurende lange jaren voorgedaan met het wetsvoorstel Anscele-Franck-Van Cauwe- laert. k En hier sluiten wij, zonder zelfs gewezen te hebben naar de principieele verklaring van artikel 1, volgens hetwelk de onderwijs taal te Geut het Vlaamsch is. Wij zullen met dat „uithangbord" niet schermen, om dat het ons eerst en vooral om werkelijkheid te doen is, en wij ons bewust zijn, dat zelfs met een slechter uithangbord maar met den huidigen tekst, de Vlamingen te Gent de noodige kansen krijgen. Wij wenschen niet beter dan ze in vrede en rust te zien gedijen, tot heil van ons nationaal hooger onderwijs. Aan de Vlaamsche studenten thans de daad, die des te schooner is, naarmate zij in omstandigheden gebeurt, die niet onge mengd voordeelig zijn. Wordt het ontwerp door de Kamer ongewijzigd bekrachtigd, dan weze voor hen de leus: naar Gent! DE STAKING DER ENGELSCHE BOOTWERKERS. De Daily Express verneemt dat de En gelsche regeering een ernstige opvatting heeft van het voortduren van de wilde boot werkersstaking, die nog altijd buiten de macht van de vakverbondsbestuurders is. Men gelooft niet dat het nog in de eerste drie dagen tot ernstige gebeurtenissen zal komen, maar hooge ambtenaren zijn over tuigd dat, indien binnen dien tijd geen rege ling bereikt is, de natie voor een van de grootste stakingen zal komen te staan. Een kant van de staking is een groot raadsel, namelijk wie de stakers betaalt. De stakers krijgen geen uitkeering en toch heb ben de leiders geen gebrek aan middelen. Voor een muziekcorps bij een vergadering te Londen moet f 20 betaald zijn. Ook de1 bestuurders van liet vakverbond zijn ver baasd over het geld, waarover de stakers I beschikken. De overheid stelt nu een onder zoek in, Men gelooft dat de communistische internationele er achter zit. DE VERKEERSSTREMMING IN HET BEZETTE GEBIED. De Frankf. Ztg. maakt opnieuw melding van geruchten, dat de verkeersstremming tusschen het bezette en het onbezette ge bied ook na 26 dezer nog zal voortduren. Het blad stelt er de ernstige ekonomisch gevolgen van in het licht en wijst er o.a. op, dat vele winkels den tijd, waarop zij ge opend zijn reeds aanmerkelijk hebben inge kort, daar hun voorraden klein zijn en niet aangevuld kunnen worden. Andere zaken zijn heelcmaal gesloten. Ten gevolge van het groete gebrek aan kolen zijn ook vele in- dustrieele bedrijven gedwongen stop te zet ten. Door ditzelfde kolengebrek kunnen de dorschmachines niet werken, zoodat groote voorraden van den oogst nog niet gedorscht konden worden. Ook te Keulen zijn veel zaken gedwongen hun verkooptijd te bekor ten, willen zij hun beperkte voorraden niet geheel uitverkocht zien. De bond van klein handelaars heeft zijn leden aanbevolen hun zaken slechts van 1012 en van 46 ge opend te houden. Groote firma's als Tietz enz. hebben reeds sedert eenigen tijd hun zaken slechts een paar uur per dag geopend. Men weet dat in de Ver. Staten op het oogenblik de graanboeren in een moeilijke positie verkeeren en dat hun bedrijf verlies oplevert. De tarweprijzen dalen en de boe ren moeten als zij thans hun voorraden of komende oogsten verkoopen, een aanzienlijk verlies nemen. Op een quasi-vernuftige ma nier, waarop echter Stuart Mill en Bastiat vermoedelijk wel wat zouden hebben aan te merken, wil men nu in Chicago de tarwe bloem te hulp komen. De vernuftige mannen, die een doeltreffend middel meenen te heb ben gevonden, hebben zich tot het publiek gewend met het verzoek, dat iedereen één vat meel zal koopen en voortaan één boter ham per dag meer zal eten. Het middel doet denken aan het recept tegen de armoede, uitgebracht door een humaan denkend en bekwaam musicus, die de sociale quaestie meende opgelost te heb ben op de volgende simpele manier: Verdeel zei hij den dag niet in 24 uren van 60 minuten doch in 48 uren van 30 minuten. Laat de „uurloonen" echter onge wijzigd. Dan verdient voortaan iedereen dub bel zoo veel als vroeger en kan hij ook van zijn overdaad wat afzonderen voor lieden, die in het geheel geen werk hebben en dus van de loonsverdubbeling niet mee protiteeren. Kort geleden had de president van de Amerikaansche federatie van den arbeid, Samuel Gompers, de verklaring afgelegd, dat de arbeiders-organisaties in de Ver. Staten niet zouden dulden, dat sowjet-agenten zich met haar zaken bemoeiden. Thans is een soortgelijke verklaring gekomen van den kant van de V?r. Mijnwerkers van Amerika, een organisatie die ook in de Britsche gebieden van Noord-Amerika gezag heeft. De presi dent der United Mine Workers of America, John Lewis, heeft den leider der mijnwer kers in het steenkoolgebied van Nova Scotia, zekeren Livingston, uit de organisatie gestooten, en ook het betreffende gebied buiten den bond gezet. Dit geschiedde op een jaarcongres in Atlantic City, en op grond van het feit, dat Livingston en de mijnwerkers in zijn district revolutionairen zijn en opstaan tegen de wetten waaronder zij zijn geplaatst. De New-York World deelt mee, dat Lansing, de voormalige secretaris van Staat onder Wilson, de laatste jaren in ernstige mate lijdende is geweest aan suikerziekte, doch dat de behandeling met insuline hem zooveel goed heeft gedaan en nog doet, dat hij op weg is naar een volkomen genezing. In het Britsche Lagerhuis is gesproken over een bericht, dat in de Canadeesche bladen had gestaan, dat n.l. Britsche sche pen, die onderweg waren van Canada naar Australië, op Honoloeloe (Amer. gebied) zouden zijn gedwongen, hun drankvoorra den af te geven, en de reis naar Australië voort te zetten zonder sterken drank aan boord voor bemanning of passagiers. De woordvoerder van de Britsche regee ring in het Lagerhuis zeide, er niets van te weten. De inbreker, die in het paleis van Wil helm I te Berlijn zijn slag geslagen heeft, moet blijkens 't onderzoek, 's nachts tegen den voorgevel zijn opgeklommen. De inwo nende beambten hebben van zijn aanwezig heid niets bemerkt en pas tegen den middag van den volgenden dag werd de inbraak ontdekt doordat een voorbijganger een be ambte opmerkzaam maakte op een gebro ken ruit in de werkkamer. Deze kamer is vrijwel leeggeplunderd, zoodat de dief ver moedelijk medeplichtigen heeft gehad, die buiten stonden en de aan een touw neer gelaten voorwerpen in ontvangst namen. De waarde van het gestolene, meest kostbare schalen en beelden, moet zeer groot zijn. De brand in het Königsmoor (in de kreits Leer) is door het uitgraven van grond gebluscht. Naar Wolff uit Weenen meldt, is daar de gewezen eerste-luitenant Ankermann, die het vorige jaar in het Grunewald den aan slag op het leven van Maximiliaan Harden heeft gepleegd, gevangen genomen. Hij heeft bekend, het misdrijf te hebben gepleegd. Men weet ,dat de twee medeplichtigen van A,, Weichardt en Grenz. reeds tot ge vangenisstraf zijn veroordeeld. Woensdag heeft de sowjet-regeering aan de Amerikaansche gasten een groot diner aangeboden, waarbij verschillende le den van den raad van volkscommissarissen en de Amerikanen Senator Fall, Sinclaire en Rosevelt tegenwoordig waren. Kamenef, Tsjitsjerin, Sjemachko en Krassin hielden toespraken. Kamenef bracht hulde aan de Amerikaansche steuncommissie en sprak den dank der regeering en van het Russische volk uit, aan Hoover, Kaskell en alle mede werkers van de Amerikaansche steuncom missie in den strijd tegen den hongersnood. Tsjitserin wees er op, dat er geen geschillen tusschen nel Kusslscne en nol Amerikaan sche volk bestaan en sprak de hoop uit, dat het verblijf in Rusland de toenadering tusschen Amerika en. Rusland zal voorbe reiden. Krassin sprak een „tot weerziens" en geen „vaarwel" uit. Laskell betuigde ook uit naam van Hoover zijn dank aan de Sowjet-regeering voor de ondervonden medewerking. Ook hij riep den aanwezigen een tot weerziens en geen vaarwel toe. Tomski heeft in een door hem, in zijn kwaliteit van lid van het al-Russisch cen traal uitvoerend comité op de derde ver gadering van den raad van de vakvereeni- gings-internationale uitgebracht rapport me degedeeld dat op 1 Januari 1922 het totaal aantal leden van vakvereenigingen in Rus land 6.740.000 bedroeg; op 1 Januari 1923 bedroeg het 4.502.000 en op 1 April van dit jaar .3439.000. Er valt dus sinds 1 Januari 1922 een daling van het aantal leder, met 50 percent te constateeren. Deze verminde ring schrijft Tomski toe aan de sterke in krimping van het personeel bij de staats ondernemingen en handelsinstellingen, waar door de werkloosheid grooter wordt. Aan dezelfde oorzaak moet worden toegeschre ven de vermindering van het contingent communisten onder de vakvereenigingsleden, welk contingent nu al gedaadl is tot 1 procent. Men meldt, dat er in Frankrijk acht Potez-vliegtuigen zijn besteld voor het Dcen- sche leger. De toestellen worden voorzien van Lorraine-motoren van 400 P.K., waar door zij een snelheid van ca. 200 K.M. per uur kunr.en ontwikkelen. De kosten bedra gen per machine ongeveer 50.000 kr. De levering moet in September of Octobe» plaats hebben. Tevens zijn er twee kleinere vliegtuigen besteld voor oefeningsdocleinden. AMSTERDAM, 20 Juli. Aardappelen! Be richt van Jac. Knoop. Noord-HcJlandsche muizen f 3.504.20, id. kleine muizen ƒ2.10. 2.45; Hillegommer zandaardappelien/ 6; Westl. ronde f 3.50—4.20 per H.L.; zomer Malla-aardappelen 10 per 100 K.G. LEEUWARDEN, 20 Juli. Vee. Aangevoerd 130 stieren 200—600 275 vette koeien 225—470 per K.G. f 1—1.30; 452 melk en kalfkoeicn 200—180; 122 vette kalveren f 32—78, 38 pinken f 110—170; 69 graskal- veren f 4075, 95 nuchtere kalveren 10 18; 175 vetie schapen 3055; 105 wei- deschapen f 2540; 240 lammeren 20— 30; 175 vette varkens 50—140 per 1\.G. f 0.600.70; 40 magere varkens 2050; 35 vette biggen 2550; 27 kleine biggen 1016; 18 paarden, 42 bokken. In gebruiksvee was weer handel; vette koeien iets stijver; stieren vlugger; vette en nuchtere kalveren williger; varkens door kleinen aanvoer iets hooger, zouters 6465 et., voor Londen geen noteering; wolvee iels duurder. Eieren. Aanvoer 15.500, kippen- 57 ct.j 700 eenden- 57 ct. LEEUWARDEN, 20 Juli. Boter. Aanvoer 73-3 en 172-6 v. Fabrieks 0.851.57, no teering v. d. commissie f 1.60 per K.G. Kaas. Sleutelkaas 0.180.43, Nagelkaas 0.17 0.22, Goudsche f 0.300.50. Edammer 0.27—0 62. Aanvoer 33.266 K.G. UTRECHT, 20 Juli Kaas. Ter markt wa ren 303 wagons met 97263 K.G. Prijzen le soort f 32.5035, 2e soort f 2932, rijks- merk 3340. Handel redelijk. ZWOLLE, 20 Juli. Boter. Aangevoerd 100- 8 v., 10-6 v. en 280 stukken, samen 2240 K.G. Prijs 1-8 v. 2730, per K.G. f 1.55t 1.60. Vee. Aanvoer 390 runderen, 62 graskalve ren, 57 nuchtere kalveren. 7 schapen, 22 lammeren, 167 varkens en 643 biggen. Men besteedde voor vette koeien 88120 ct., dito kalveren 95135 ct., dito varkens 5662 ct. per K.G., schapen 2050. De handel was algemeen veel vlugger dan de vorige week AMSTERDAM, 20 Juli. Noteeringen v. h, nieuwe Veilinggebouw Expl. De Jong Koe ne. Meloenen groote ƒ0.801.25, idem klei ne 0.400.60, perziken I 0.180.30, idem II 0.070.13, per stuk; aardbeien 0.110.14 per pot, idem ƒ0.500.65, ker sen extra 0.4652, kersen 0.340.42, aalbessen Prolific 0.3630.60, idem 0.16 0.36, kruisbessen ƒ0.110.17, tomaten 0.460.60, Prinsesseboonen 0.800.85, snijboonen 0.600.72 per K.G.; peen 7 12 per 100 bos; sla 11.70, andijvie ƒ3.10—4.70 per 100 krop; komkommers 7 11.50, bloemkool 1014 per 100 stuks; peulen 712, doppers 813, tuinboo- nen 2.704, nieuwe aardappelen 4.10— 6; idem Drielingen 1.703.30, idem Westl. zandaardappelen 78.20, id. id. Drielingen 2.90—6.10 per 100 K.G. Bloemen. Rozen 37, kelken lelies 5—12, Calla's 11—16. Am. anjers 4 7, violieren 25, gladiolen 2.504. dahlia's 35, snijgroen 4—9, per 100 st. ALKMAAR, 20 Juli. Ter markt waren 160 stapels, wegende 170.000 K.G. Fabriekskaas kleine 41 commissie 35, middelbare boerenkaas kleine 40, commissie 35. Handel vlug. BOVENKARSPEL, Station, 19 Juli. Aard appelen kos, due, ninetyfold 2.202.35, schotse 2.052.70, kleine ƒ1.601.80 ronde 2.502.90 bonte 2.202.303, kriel 0.350.60 per baal, aanvoer 13850 balen; le bloemkool 815.75, 2e id. 2.108.75, 3e id. 0.75 per 100 stuks, aanvoer 7650 stuks; wortelen 2.403.40 per 1000 stuk*, aanvoer 21.000 stuks. ENKHUIZEN, 19 Juli. Aardappelen. Schotsche muizen 3.202.30, kleine 1.55 1.45, Andijker muizen 2.352.70, lcoksen ƒ2.152,20, kleine ƒ1.401.45, alles per baal (100 pond). GOUDA. Bloemenveiling 20 Juli. Gloxinia's 3140 ct.; Trudcsconlia 1520 cl.; Oraecana 4050 ct.; Asparagus 35 ct.; Arancaria 30 70 ct. per stuk; Rozen 1045 cl.anminm ren 318 et.; Dahlia's 840 ct.! Gladiolen 1540 ct.; Distels 2050 ct.; Margrieten 57 ct. Violieren 3060 ct. per 10 stuks; Aspara gus 2560 cl.; Lathyrus 26 cl. per bos. Naar het Duitsch van JOAN. 15. Juffrouw Dijker zag hem bezorgd na en mompelde „Lieve God, wees hem genadig Toen Eli bij de Bakkers aanbelde, werd hem opengedaan door een vreemden man, die hem van top tot teen mat, zijn gezicht tot een grijslach vertrok en dan met ver nederenden tooneelspelerspathos sprak „Jongeman, als uw bochel mij niet bedriegt, heb ik het genoegen met den heer Eli Man chet. U ziet in mij den bekenden zangpaeda- goog en helden-bariton Stormvogel, Karei Stormvogel. Ik ben gisteren van een lange kunstreis teruggekeerd, die mij aan de ver- scheidenste vorstenhoven leidde. Maar daar van een anderen keer Vandaag vier ik de verloving met mijn geliefde bruid. Als u ïchter op een anderen keer weerkomt, jonge nan, zult u ons zeer welkom zijn I" Daarmee maakte hij een statige buiging en loot de deur. Weg, weg 1 steunde Eli. Alles weg 1 Op ie Bank daar is je plaats Een machine on der de machines. En terwijl hij als een bezetene door de straten ijlde, dacht hij Wat heb ik toch ge daan, dat alles mij zoo tegenloopt 1 Hij rende er blindelings op los, instinctief en uit oude gewoonte den juisten weg vin dend, zag geen menschen, zag geen huizen. En juist wilde hij de Industriebank binnen gaan, toen plotseling achter hem geroepen werd „Vliegers „Vliegers schreeuwden honderden stem men door elkaar, en eer Eli wist, wat er met hem gebeurde, was hij door een menschen- stroom in het portaal van de Industriebank gesleurd. Eerst halverwege kwam hij tot bezinning, n.l. toen hij voor het raam van de coupon- afdeeling stond en op het stationsplein keek. Daar zag hij een wagen van de electrische staan, en terzijde van den wagen stond een kind, dat er blijkbaar op wachtte, dat de wagen verder zou rijden, om dan de r-ils over te kunnen steken. Het was een deftig gekleed kindje, dat waarschijnlijk bij het w arschuwingsge- schreeuw „Vliegers 1" door de vluchtende gouvernante in den steeek was gelaten. Een schrik doorvoer Eli's hart. Hij stormde de straat op, om het verlaten kind te redden. Maar dit liep, zoodra het den misvormden wild-gesticuleerden mensch op zich toe zag ijlen, luid huilend de eerste de beste huis gang in. Eli hief als in geestvervoering zijn handen ten hemeldaar hoorde hij achter zich een geraas makend gedruisch. Hij draaide zisb om en werd op hetzelfde oogenblik door een vrachtauto, die door den chauffeur verlaten was en de Keizerstraat ingereden kwam, overreden. Het vliegersgevaar bleek een loos alarm te zijn. Maar het had toch een bloedig offer geëischt. Eli lag op de sofa m de directiekamer. De oude Meijer had een deken over de ver minkte ledematen uitgespreid. Eli had zijn oogen gesloten zijn rechterhand tastte zoe kend door de lucht cn raakte de slappe vin gers van directeur Andriessen aan, die hij dadelijk omsloot en teeder streelde. Andriessen wierp een hulpeloozen blik op directeur Snijders hij wilde zijn hand terug trekken, maar toen Snijders hem toeknikte haalde hij zijn schouders op en liet zijn hand in die van de stervenden. „Martha," fluisterde Eli, terwijl hij de vin gers van Andriessen bleef liefkoozen, „Mar tha.... nu sterf.... ik toch.... eenigszins voor het.... va..der..land. Hij sloeg zijn oogen op, legde zijn hoofd opzij, steunde De oude Meijer trok een deken over zijn gezicht en nam zijn pet af. En directeur Snij ders vroeg „Heeft hij familie, die men be richten moet Drie dagen later werd Eli begraven. Een talrijke begrafenisstoet bewees hem dc laatste eer. Het bestuur van de joodsche gemeente was voltallig aanwezig, en de rabbi hield een mooie lijkrede, waarin hij den afgestorvene als 'n vromen, aan de wet getrouwen jood prees en hem als een goed mensch loofde. Bij een goede daad, bij de redding van een kind, heeft hij immers het leven gelaten. Hij had weliswaar niet den bijbelschen ouderdom bereikt daarvoor echter was hij een waarachtig gelukkig mensch geweest. Na den geestelijke sprak directeur Snij ders, en hij noemde Eli het voorbeeld van een plichtsgetrouwen beambte, dien de bank steeds in vereerend aandenken bewaren zou. Midden in zijn rede keek hij op zijn hor loge, want hij had het gevoel, dat het al laat was, en in dezen zenuwachtigen tijd mocht hij toch geen beurszitting verzuimen. De heer Jansen kraaide namens de beamb ten, eenige droge woorden, die hij voor zulke gelegenheden van buiten geleerd had. Toen hij op de phrase kwam „En zoo leg ik dezen krans op het graf van den ontslape ne neer," viel hem plotseling in, dat bij jood sche begrafenissen bloemen niet geoorloofd zijn, en dat hij in het geheel geen krans in zijn handen had. De kelen werden pijnlijk ge schraapt. Op een nabijgelegen grafsteen zat een musch, tjilpte en bekeek de rouw-menigte. Onder anderen was daar de heer Bakker, die zijn stichtingsfeestjas weer aan had, en vergeefsche moeite deed, om den onopgevoe- den kleinen Simon in toom te houden. Ook de heer Stormvogel was verschenen vertelde tijdens de lijkrede, aan een hem ge heel onbekenden bankbeambte van zijn weer- galooze kunstenaarssuccessen. Hij dacht er aan, binnenkort ook in Frankfurt een con cert te geven. En de bankbeambte scheen hem, in zoover hij dit naar het spreken be- oordeelen kon, een uitstekende stem te be zitten. Zijn heerlijke tooneelfiguur in aan merking genomen, had hij zelfs een vermo gen in de keel, en hij, Karei Stormvogel was gaarne bereid, deze stem eens bij wijze van uitzondering, maar werkelijk geheel bij wijze van uitzondering, geheel kosteloos te onder zoeken. De dikke Repel was in het uniform van vice wachtmeester verschenen, en maakte een zeer statigen indruk. De tranen liepen over zijn wangen toen ze Eli's graf dichtmaakten. Verder was er ook de heer Timmerman die weemoedig zuchtte „Hij heeft me toen op dien Zondagavond weliswaar laten zitten en is niet aan de Poolsche karper gekomen, maar hij was toch een door-en-door braaf mensch De stoppelbaardige Joseph snikte trooste loos daar hem de gewone servette ontbrak, wist hij niet goed, wat hij met zijn rechter hand beginnen moest en draaide verlegen met Zijn antediluviaanschen hoogen hoed. Hij fluisterde den werkelijk bedroefden ouden Meijer toe „Het was een best mensch, alleen in den laatsten tijd een beetje mesjogge 1 God hebbe zijn ziel 1" De beverige Overdam geleek nu volkomen op een ruine, omdat zijn oudste zoon in een van de eerste gevechten gevallen was. Opzien baarde een vreemde, blonde man in onberispelijke kleeding. Het was de vader van het kind, waarvoor Eli zijn leven gegeven had. Hij was gekomen met de bedoeling, een paar zinnen aan het graf te spreken, maar toen de beaarding zoc lang duurde, zag hij hiervan af, en stond nu iets gegeneerd, met zijn gouden horlogeket ting spelend, onder de onbekende menschen. juffrouw Dijker was troosteloos geweest, toen zij vernam, dat aan joodsche begrafenis sen geen vrouwen deelnamen. Zij zat, terwijl Eli ten grave gedragen werd, op zijn kamer, en huilde met Marietje om het hevigst. En snikte afwisselend nu eens „Die arme mijnheer Manchet 1" en dan weer „Mijn goede zalige George De begrafenis ging uiteen. De musch, die op den nabijen grafsteen had gezeten, vloog op den nieuwen grafheuvel en begon lustig en onbekommerd te kwinkeleeren Eli echter lag vredig in zijn graf, gekleed volgens de zeden van zijn vaderen, en om zij lippen speelde 't glimlachje der dooden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5